Apple Kimliği, App Store, Ücretli Uygulamalar ve İçerikler

Özellikle yeni iPhone veya iPad modellerinin ülkemizde resmen satışı başladıktan sonra, Apple dünyası ile yeni tanışan kullanıcılardan Apple ID, App Store ve ücretli uygulamalar konusunda çok sayıda soru geliyor. Aslında daha önce yayınladığımız bir çok yazıda bu konular hakkında detaylı bilgi paylaşmıştık, fakat hem yazılar biraz eski kaldı, hem de toplu halde olmadığı için kullanıcıların kolayca erişmesine imkan sunmuyordu.

Bu yüzden yeni başlayan kullanıcılar için iOS uygulama dünyası ile ilgili önemli konuları soru cevap şeklinde açıklayayım istedim. Umarım faydalı olur 🙂

* App Store’dan uygulama indirmek için Kredi Kartlı Apple Kimliği (ID) almak zorunda mıyım?

Hayır değilsiniz. Bu yazıda paylaştığımız yöntemle Kredi Kartsız Apple Kimliği de alabilirsiniz. Ayrıca eğer daha sonra paralı uygulamalar indirmek isterseniz de, bu yazıda paylaştığımız gibi hesabınızı Kredi Kartlıya çevirebilirsiniz.

* Benim kredi kartım yok. Mobil Ödeme gibi başka bir yöntemle App Store’dan ücretli uygulamalar indiremez miyim?

Bunun cevabı hem evet hem hayır 🙂 Apple her operatörle ayrı bir ödeme sistemi entegrasyonu ile uğraşmak istemediği için tüm dünyada standart olan kredi kartı ile ödeme sistemini kullanıyor.

Fakat geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de iTunes Hediye Kartı satışı başladığı için mağazalardan nakit veya kartımızı POS cihazından geçirerek App Store bakiyesi satın olarak hesabımıza TL yükleyebiliyoruz. Bu sayede ücretli uygulamaları ve içerikleri kredi kartı kullanmadan satın alabiliyoruz. Detaylı bilgi için lütfen iTunes Hediye Kartları Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımıza bir gözatın.

Ayrıca iTunes Hediye kartları ile hesabımıza TL yüklediğimizle sadece iTunes Store‘dan müzik değil, App Store’dan uygulama da satın alabiliyoruz.

Ayrıca yine Türkiye’de yeni satışa başlanan Debit Kartlar ile de App Store’dan veya iTunes Store’dan ücretli içerik satın alabiliyoruz. Debit Kartlar özellik ve kullanım bakımından kredi kartlarına çok benziyor fakat almak için herhangi bir başvuru veya banka hesabı gerekmiyor. Migros veya PTT şubesinden alınıp içine TL yüklenerek kullanılabiliyor.

Bu konuda detaylı bilgi için “Apple Kimliği ile Ön Ödemeli Debit Kartların Kullanımı” başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.

* Peki başka bir kaynaktan, yani App Store haricinde bir yerden iPhone veya iPad’ime uygulama yükleyemez miyim? 

Kesinlikle hayır. iPhone ve iPad’in işletim sistemi (iOS) kapalı bir sistemdir. Yani bilgisayarımıza kurduğumuz gibi herhangi bir web sitesinden uygulama indirip kuramazsınız. iOS tabanlı cihazlara uygulama kurmanın tek kaynağı App Store’dur.

Fakat eğer cihazınıza Apple’ın istemediği ve tavsiye etmediği jailbreak işlemini yaparsanız cihazını açık hale gelir. Yani başka kaynaklardan da uygulama yükleyebilirsiniz. Tabii cihazınızı jailbreak etmenin başka yan etkileri de vardır ve Apple jailbreak’i önleyebilmek için her sürümde önlemler almaktadır. Jailbreak hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza gözatabilirsiniz. (Bu arada ben cihazlarıma jailbreak yapmıyorum ve teknik bilgisi yüksek olmayan kullanıcılara da kesinlikle tavsiye etmiyorum.)

* Arkadaşımın Kredi Kartlı Apple Kimliği var. Onun satın aldığı ve bilgisayarına da indirdiği ipa uzantılı uygulama dosyalarını iTunes üzerinden cihazıma yükleyebilir miyim?

Elbette hayır. App Store’dan indirilen her uygulama dosyası, indirilirken kullanılan Apple Kimliği ile imzalanır. Başkasının Apple Kimliği ile indirilen bir uygulamayı, kendi cihazınıza transfer edebilmeniz için, kendi cihazınızda da o Apple Kimliği ile giriş yapmış olmanız gerekir.

iOS uygulamaları bilgisayarımızda ipa uzantılı dosyalar olarak yer alır.

* İkinci el bir iPhone aldım ve üzerinde bir önceki sahibine ait uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları kullanmaya devam edebilir miyim?

Evet ama kısıtlı bir şekilde. Şöyle ki, bir önceki soruda da belirttiğimiz gibi App Store’dan indirilen uygulamalar cihaza değil Apple Kimliğine bağlıdır. Dolayısıyla güncellemeleri de ancak uygulamaları ilk indiren Apple Kimliği ve şifresi ile yapılabilir. Bu yüzden bu uygulamaları kullanabilir ama bağlı oldukları Apple ID’ye ait şifreyi bilmiyorsanız güncelleyemezsiniz.

Ayrıca Apple, bir Apple ID’nin yüzlerce cihazda ortak kullanılmasını engellemek için “Authorize Computer” yani yetkilendirme sistemi kullanmaktadır. Bu sistem, iTunes’ta yetkilendirilmemiş apple kimliğine ait uygulamaları ilk senkronizasyonda cihazdan silmektedir. Yani cihazın eski sahibine ait uygulamaların bulunduğu cihazınızı bilgisayarınızdaki iTunes ile eşzamanlamak (sync) etmek isterseniz, önce iTunes’ta kendi apple kimliğiniz haricinde diğer uygulamalar tarafından indirilmiş Apple Kimlikleri ile de yetkilendirmeniz gerekir.

Ayrıca aynı anda maksimum 5 iTunes’ta bu yetkilendirme işlemini yapabilirsiniz. 5 yetkilendirme hakkınız dolduğunda da, bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi yılda sadece bir kere tüm yetkilendirmeleri sıfırlayabilirsiniz.

* Apple Kimliği şifresini bilmeden başkasının indirdiği uygulamaları kullanmak harbiden dertliymiş. Kendi Apple Kimliğimi de kullanamıyorum App Store’dan bir uygulama indirmek istediğimde. Hep eski Apple Kimliğinin şifresini soruyor. Bundan nasıl kurtulacağım?

Daha önce bu yazıda detaylı anlattığımız gibi, cihazınızda birden fazla Apple Kimliği kullanmak mümkün. Fakat hesaplar arası geçiş yapmak için Ayarlar -> Store menüsünü kullanarak önce eski hesaptan çıkış yapmak gerekiyor. Çıkış yaptıktan sonra App Store’dan herhangi bir uygulamayı indirmek istediğinizde artık yeni apple kimliğinizi ve şifrenizi girebilirsiniz.

Ayrıca eğer eski uygulamalardan kurtulmak isterseniz bunların hepsini tek tek silmeniz ve App Store’dan kendi Apple Kimliğiniz ile baştan indirmeniz gerekecek.

* Daha önce indirdiğim ücretli bir uygulamayı cihazımdan sildim ve aradan epey zaman geçti. Şimdi aynı uygulamayı tekrar yüklemek istiyorum, kredi kartımdan yine para kesilecek mi?

Kesinlikle hayır. Önceki soruların cevaplarında da belirttiğimiz gibi indirdiğiniz uygulamalar cihazınıza değil hesabınıza bağlı. Bu yüzden daha önce satın aldığınız bir uygulamayı aynı Apple Kimliği ile tekrar indirdiğinizde, Apple sizin geçmiş alışverişinizi kontrol ediyor ve uygulamayı ücretsiz olarak size indirtiyor.

Dolayısıyla bir uygulamanın indirme düğmesinin üzerinde para yazsa bile, indirme işlemine başladığı anda aşağıdaki gibi bir mesajla uygulamayı ücretsiz indireceğinizi söylüyor. (Aşağıdaki mesaj çıkmasa da merak etmeyin ücretsiz 🙂 )

Tabii bu arada tahmin edebileceğiniz gibi paralı uygulamaların güncellemeleri de ücretsiz 🙂

* Eşimde ve bende birer iPhone, ayrıca bir de iPad’imiz var. Dolayısıyla bir paralı uygulamayı birden fazla cihaza yüklesek de mi sadece bir kere para ödeyeceğiz.

Aynen öyle. Hep vurguladığımız gibi tüm satın alımlarınız Apple Kimliğinize bağlı, cihazlara değil. Dolayısıyla sadece App Store’dan uygulama indirmek için Apple Kimliği şifrenizi, güvendiğiniz yakın çevrenizle paylaşmanız daha ekonomik olacaktır. Fakat bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi, iCloud hesaplarınızda kesinlikle ortak Apple Kimliği kullanmayın.

* Yeni bir iPhone daha aldım ve Kredi Kartlı Apple Kimliğimle App Store’dan bir uygulama indirmek istediğimde “Verification Required” başlıklı bir mesaj çıkıyor ve benden “Security Code” girmemi istiyor. Ben bu bilgileri zaten daha önce girmiştim neden bir daha istiyor?

Bu aslında güvenliğiniz için uygulanan ekstra bir önlem. Eğer bir şekilde başka birisi Kredi Kartlı Apple Kimliğinizin şifresini öğrenirse, kendi cihazından ilk defa uygulama indirmek istediğinde, kredi kartınızın arka yüzündeki güvenlik kodunu tekrar girmesi gerekiyor.

Bu sayede başkalarının hesabınızı kullanarak paralı uygulama indirebilmesi için hem şifrenizi, hem de kredi kartınızın arkasındaki güvenlik kodunu bilmesi gerekiyor.

Ayrıca bu konularda detaylı bilgi için,  Kredi Kartlı Apple Kimliği kullanan kullanıcılardan sık gelen soruları cevapladığımız “Apple Kimliği ve Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazımıza bir gözatmanızda da fayda var.

* Zaman zaman bazı paralı uygulamaların kısa bir süre için ücretsiz olduğunu görüyoruz ve ücretsizken indiriyoruz. Peki bu uygulamalar tekrar ücretli olduğunda bizden para kesilecek mi? Ya da güncellemeleri için para vermemiz gerekecek mi?

İçiniz rahat olsun, bu uygulamalar hep ücretsiz. Zaten iTurkeyBiz isimli uygulamamızdan biz de bu şekilde günün güzel fırsatlarını paylaşıyoruz. Bu tip uygulamaları ilk indirdiğinizde ücretsizse, sonradan paralıya dönse dahi sizden bir ücret kesilmez. Ayrıca güncellemeleri de ücretsiz olur. Bir de uygulamayı cihazınızdan silip paralıyken tekrar indirmek de ücretsizdir.

iTurkeyBiz

* Bir uygulamayı ücretsiz diye indirdim, hatta indirme düğmesinde “FREE” ifadesini gördüğüme eminim. Fakat kredi kartıma bu uygulama ile ilgili ücret yansımış. Bu nasıl oluyor ?

Bazı uygulamalar ilk etapta daha çok kişiye ulaşmak için, ya da kullanıcı uygulamayı indirdikten sonra eğer beğenirse ödeme yapabilsin diye uygulamalarını ücretsiz (FREE) yapıyor. Fakat bir yandan da “Uygulama İçi Alım” (In App Purchase) özelliği sunuyor.

Bu özellik sayesinde uygulamanın kendisine değil, eğer alırsak içinde satılan özelliklere ya da içeriklere para vermiş oluyoruz. Bir uygulamanın Uygulama İçi Satış özelliği olup olmadığını da, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi App Store’daki “Top In App Purchases” seçeneğinden anlıyoruz.

Uygulama İçi Alımlar da kabaca, tüketilenler ve sürekli kalıcı olanlar olarak ikiye ayrılıyor. Sürekli kalıcı olanlar uygulama içi alımlarda, örneğin ücretsiz bir uygulamanın pro versiyonuna geçiş gibi durumlarda, sadece bir seferlik bir ücret ödeniyor ve bu özellik kalıcı hale geliyor. Uygulama silinip tekrar yüklendiğinde, aynı uygulama içi alım tekrar yapılsa bile yeniden ücretlendirme yapılmıyor.

Fakat tüketilen uygulama içi alımlar, yani özellikle oyunlar içerisinden alınan sanal cephaneler, enerji, vs. gibi kullandıkça tüketilen şeyler kalıcı değil. Yani kullanıldıkça tükenir ve lazım olduğunda tekrar satın alınması gerekiyor.

Şirinler’deki Uygulama İçi Alım Menuüsü

Bu tip uygulamalara en güzel örnek de geçtiğimiz yıl tanıttığımız Şirinler uygulaması. Hatta bu yüzden çocuklu bir çok iPhone sahibi, yüksek kredi kartı faturası ile karşılaşmıştı kontrolsüzce Uygulama İçi Alım yapan ufaklıkları nedeniyle 🙂 Tabii bunun da çaresi mevcut, eğer çocuğunuzla Apple Kimliği şifrenizi paylaştıysanız, bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi Uygulama İçi Alım özelliğini kapatabilirsiniz.

Apple’ın App Store Sözleşmesinde de bu konuyla ilgili aşağıdaki bilgiler yer alıyor:

Belirli App Store Ürünleri, ek hizmetleri satın almanızı sağlayan işlevleri ya da ek işlevler için lisansları ya da App Store Ürünü içinde kullanılacak içeriği kendi içinde barındırabilir (“App İçi Alımlar”). App Store Ürününün kullanımı sırasında tüketilen App İçi Alımlar (örneğin, sanal cephane) cihazlar arasında transfer edilemez; sadece bir kez yüklenebilir ve yüklendikten sonra yeri değiştirilemez. Tüketilebilir bir App İçi Alım tarafınızca satın ve teslim alındığında, iTunes herhangi bir kayıp, bozulma ya da zarar olayı için size karşı sorumlu olmayacaktır. Bütün App İçi Alımlar, App Store Ürünleri olarak kabul edilir ve Üçüncü Şahıs Ürünleri içinde yapılan App İçi Alımlar Üçüncü Şahıs Ürünleri olarak kabul edilir ve işbu kayıt ve şartlar uyarınca Üçüncü Şahıs Ürünü muamelesi görür. App İçi Satın Almalar, Ürünlerin satın alınıp indirilmesi için gerekli olan sorulduğunda şifrenizi girerek gerçekleştirdiğiniz onaylamadan ayrı olarak onaylanmalıdır, ancak bir kez App içi Satın almayı onayladığınızda, şifrenizi tekrardan girmeye gerek olmadan on beş dakika boyunca ek App İçi Satın Almalar gerçekleştirebileceksiniz.

* Kredi Kartı ekstremde bilgim dışında uygulama alımları görüyorum, bunları iptal edebilir miyim ya da itiraz edebilir miyim?

Öncelikle kredi kartı şifrenizi ve kredi kartınızın güvenlik kodunu başka biriyle paylaşmadan, birinin sizden habersiz başka bir cihazdan birşeyler indirmesine pek imkan yok. Bu tip alışverişlerin çoğu, kullanıcıların farkında olmadan yukarıda paylaştığımız şekilde Uygulama İçi Alım yapmasından kaynaklanıyor.

Fakat Apple, bu tip sebebi her ne olursa olsun, ödemelere itirazda para iadesi yapıyor. iTunes App Store Satınalma Geçmişi Sorunları ve İtiraz başlıklı yazımızda detaylı paylaştığımız gibi siz de yaptığınız ödemelere itiraz edebilirsiniz.

* Uzun süre önce sildiğim ve artık kullanmadığım bir uygulama nedeniyle her ay kredi kartıma ücret yansıyor? Bu neden olabilir?

Bir uygulama nedeniyle düzenli olarak (haftalık, aylık veya yıllık) hep aynı miktar fatura geliyorsa bunun tek bir nedeni olabilir. O da ilgili uygulama içerisinden In App Subscription yani “Uygulama İçi Abonelik” yapmış olmanızdandır. Bu yazıda çok detaylı paylaştığımız için burada ayrıca anlatmayacağım ama bazı uygulamaların içerisinde düzenli ödeme yapma seçeneği bulunuyor.

Ayarlar -> Store  menüsünden hesap (account) bilgilerine girip “Manage App Subscriptions” seçeneğini kullanarak abonelik iptali (turn off) mümkün oluyor.

* Aniden App Store’dan uygulama indiremez oldum. Ücretsiz uygulamalarda bile kredi kartı ister oldu ve “Billing Problem” şeklinde bir hata mesajı çıkıyor. Neden?

Kredi Kartlı Apple ID kullanıcılarının sık sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de aşağıdaki ekran görüntüsündeki Billing Problem sorunu. Apple, paralı bir uygulama indirdiğimizde bunun ücretini kartımızdan hemen çekmiyor. Genelde 3-4 günde bir o ana kadar yaptığımız tüm satın almaları birleştirerek bir seferde çekiyor. Bu arada da kredi kartının limiti biten ya da kartının son kullanma tarihi geçen kullanıcılar, App Store’dan her hangi bir uygulama indirmeye çalıştıklarında aşağıdaki gibi hata mesajıyla karşılaşıyorlar.

Böyle bir mesaj aldığımızda App Store’dan ücretsiz de olsa hiç birşey indiremezsiniz. Ta ki sorunu düzeltip (örneğin kartın limitini arttırıp) kartınızın güvenlik kodunu tekrar girip sağ üst köşedeki “Done” seçeneğine tıklayıncaya kadar.

Ayrıca kredi kartı kullanımı ile ilgili aklınızda daha fazla soru var ise aşağıdaki linkte yer alan yazımıza bir gözatabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2013/03/apple-kimligi-ve-kredi-karti-kullanimi-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

——–

App Store uygulamaları ile ve satın alma konuları ile ilgili aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bu konularla ilgili yukarıda değinmediğim fakat aklınıza çok takılan sorular var ise yazıya yorum girerek paylaşabilirsiniz. Bunlar haricindeki sorularınız için de lütfen Soru Cevap sitemizi kullanalım.

419 Comments

 1. Evrim Altay K.

  07/01/2012 at 13:23

  Merhaba benim aklıma takılan bir soru var.

  Şimdi uygulama bir süreliğine ücretsiz oldu ve indirdim. Sonra o uygulamayı sildim (sadece iPhone dan). Tekrar indirmek istediğimde ücretli mi alırım ücretsiz mi?

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 13:24

   Yazıda da bahsettiğim gibi hep ücretsiz. İçiniz rahat olsun 🙂

  • Servet

   09/01/2012 at 01:01

   Elinize bilgimize vaktimize saglik

 2. Poorrs

  07/01/2012 at 13:25

  Elinize Saglık üstadim !

 3. cem

  07/01/2012 at 13:37

  merhabalar,birkac gun once firsatlar bolumunuzden snapseed isimli uygulamayi free diye aldim ancak ertesi gun k.k heabimdan ucretlendirildigini gordum neden boyle birsey oldu dersiniz.?

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 13:46

   Uygulamayi indirmek icin tıkladiginizda acılan App Store menüsünde de FREE gözüküyormuydu uygulama?

   Bu arada her halükarda yazida paylaştığımız gibi iade talep edebilirsiniz.

 4. Cemail

  07/01/2012 at 13:53

  Mustafa Kardes Tesekkurler.
  İyiki varsiniz.
  Sevgilerimle

 5. Esra

  07/01/2012 at 15:01

  slm,iphone 3g kullanıyorum appstoreden indirdiğim bazı şeyler açılmıyor bunun sebebi nedir acaba,ve ayrıca indirmek istediğim bazı uygulamalar inmiyor cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 15:08

   Bazı uygulamaların açılmamasını sebebi muhtemelen cihazınız çok eski olduğu içindir. iPhone 3G’lerin hafızası (RAM) ve işlemcisi (CPU) oldukça düşük. App Store’daki bir çok uygulama artık yeni model iPhone’lara göre optimize edilerek geliştiriliyor.

   Bazı uygulamaları indirememenizin sebebi de uygulamaların istediği min versiyondur. Biliyorsunuz iPhone 3G’lere 4.3 ve sonrası versiyonlar yüklenemiyor. Bazı uygulamalar da en az 4.3 versiyonunu istiyor.

   • Can erkan

    09/01/2012 at 23:01

    Mustafa bey ben bi urun satin aldigim zaman kredi kartini nasil etkiler.(kur vs. Bakimindan)

    • Mustafa Tan

     09/01/2012 at 23:03

     Bankanız o an hangi kuru kullanıyorsa o şekilde çevrilir. Yani Amerika’ya gittiğinizde ve kredi kartınızla bir alışveriş yaptığınızda hangi kurdan işlem görüyorsa App Store’dan bir uygulama satın aldığınızda da aynı kurdan işlem görürsünüz.

 6. CEO

  07/01/2012 at 15:04

  mustafa bey konuyla alakasız bir soru ama cevaplarsanız sevinirim,
  itunes de kapasite miktarında sarıyla gösterilen diğer nedir, burası gecende 1gb oldu tel kilitlendi geri yukledım şimdi her geçen gun artıyor yine aynı şey olacak.

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 15:11

   Uygulamaların kullandıkça oluşturduğu verilen cihazınızda kapladığı alan. Örneğin bir video uygulamasına bilgisayarınızdan video transfer ederseniz bu alanda gösterilir.

 7. selim

  07/01/2012 at 15:07

  İyi günler.. ben iphone sıfırladım.. fakat daha sonra App store almanca oldu.. tekrar sıfırladım fakat düzelmedi.. nasıl tekrar ingilizce yapalirim.. teşekkürler..

 8. Ümit

  07/01/2012 at 15:24

  Mustafa bey,yazının sonundaki son soru cevapla alakalı problemde benim kartımı kapatmamdan dolayı elim kolum bağlı:(acaba n yapablrm?cihazı sıfırlasm çözüm olurmu???

 9. Ufuk

  07/01/2012 at 15:27

  Merhaba,
  Facebook’da bisey paylaştığımda iphoneden paylaşılmistır diye yazıyordu simdi neden yazmıyor veya bunu ayarlayabiliyormuyuz bilgisi olan varmı yardımlarınızı bekliyoruz 😉

 10. Mustafa Tan

  07/01/2012 at 15:30

  Yeni bir kredi kartı girmekten başka çareniz yok eğer tahsilat yapılamamış borcunuz varsa.

  • Prescotmann

   07/01/2012 at 15:38

   indirmis oldum uygulamayi seneye yeni bi iphone aldiktan sonra uygulamayi kullanirsam yeni bi tel aldigimda uygulamaya ucret odeyecekmisim acaba eger hic uygulamalari yedeklemediysem backup almamissam . Bunun cevabimi acaba:)

   • Mustafa Tan

    07/01/2012 at 15:42

    Bu sorunuzun da cevabı var aslında yazıda. Bir daha para ödemezsiniz.

    • Prescotmann

     07/01/2012 at 15:45

     Tesekkur ederim 5 kere paylasma noktasi karistirmisti aklimi sagolun bilgilendirdiginiz icin:)

  • Ali

   08/01/2012 at 09:55

   Tesekur ederim

  • Mutlu

   24/01/2012 at 14:31

   Yeni kredi karti da care olmadi. Acaba apple id nasil iptal edilir? Iptal edip daha sonra ayni e-mail adresine bastan apple id almak istiyorum

  • Mutlu

   24/01/2012 at 14:33

   Yeni k.karti da care olmadi.Acaba apple id nasil iptal edilir? Iptal edip daha sonra ayni e-mail adresine bastan almak istiyorum.

 11. Prescotmann

  07/01/2012 at 15:33

  Whashup free iken indirdim simdi ucretli ve bir uygulamayi 5 ayri telefona sifrenizi vererek yuklenebilir diye bisey var. Ben 4s 2 kez sorunlu cikti ve degistirdim ve bu uygulamalarimi hic backup almadim yani 4 ayri telefonda hesabimdan toplam 4 kere indirmis oldum uygulamayi seneye yeni bi iphone aldiktan sonra uygulamayi kullanirsam yeni bi tel aldigimda uygulamaya ucret odeyecekmisim acaba eger hic uygulamalari yedeklemediysem backup almamissam

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 15:45

   5 ayrı telefona değil iTunes’la yetkilendirme (authorize computer) limiti var. Yetkilendiremezseniz zaten iTunes otomatik siliyor cihazdaki uygulamaları. Dolayısıyla bu noktada da tekrar para ödeme gibi bir durum yok.

   Eğer daha önce indirilmiş bir uygulamanın tekrar indirildiğinde ücretlendirme durumu olsaydı bunu yazıda mutlaka belirtirdik. Dolayısıyla soracağınız tüm senaryoların cevabı aynı olacak 🙂 Ücretsiz.

 12. altuğ taner

  07/01/2012 at 17:07

  bilgilendirmeleriniz ve yardımlarınız teşekkür etmek istedim sadece…

 13. Ludvic

  07/01/2012 at 17:34

  Mustafa Bey,
  Yine süper bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

 14. pitboss

  07/01/2012 at 17:36

  Appstore’dan indirdiğimiz paralı bir uygulamanın güncellemesi olduğunda güncelleme için tekrar para ödüyor muyuz yoksa güncelleme ücretsiz mi oluyor?

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 17:54

   Yazıda cevabı mevcut 🙂

   • Anonim

    09/01/2012 at 03:08

    cok sabırlı birisiniz valla bravo..

 15. Maksud

  07/01/2012 at 19:22

  Merhaba hastaneden randevu alacaktım fakat adobe flash 8.0.0 yüklü olması gerekiyormuş yardım istiyorum iPhone 4 kullanıyorum

 16. Maksud

  07/01/2012 at 19:23

  Merhaba hastaneden randevu alacaktım fakat adobe flash 8.0.0 yüklü olması gerekiyormuş yardımiPhone 4 kullanıyorum

 17. serhatogun

  07/01/2012 at 20:01

  Mustafa Bey, soracağım konu hakkında yazı yazmıştınız ama belirttiğiniz gibi yapmama rağmen bulamadığım için soruyorum.. Daha önceden iphone uma yüklediğim ve sildiğim-silmediğim bütün uygulamaları nasıl görebilirim? Ayarlar-Store dan girip bakılıyor demiştiniz ama ben göremiyorum =s

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 20:19

   App Store uygulamasindaki Updates menüsünde Purchased isminde bi seçenek göreceksiniz.

   Sanırım bu işinizi görür.

   • serhatogun

    08/01/2012 at 13:50

    evet ama ben purchased bölümündeki uygulamaların bir kısmını “hide” diyerek kaldırmıştım, şimdi nasıl göreceğim onu sormuştum?

 18. İrem

  07/01/2012 at 20:10

  Mustafa bey öncelikle bu yararlı bilgileriniz ve her gun bizlere ayrıntılı sunduğunuz yorumlarniz icin tessekkurler 🙂 Apple storedan uygulama indiriorum fakat guncelleme yapamiom itunese ulaşılamıyor dio daha onceden yapiodum bunun sebebi ne olabilir yada duzelirmi:(

 19. BİLEN

  07/01/2012 at 20:42

  MUSTAFA bey iphone 4 ve ios5 yüklü hesabımı kredi kartsız yapmak istiyorum ama none secenegi yok neden acaba…sadec visa master gibi secenekler var.

 20. Yahya

  07/01/2012 at 23:53

  Mustafa bey, Ben Avplayer icin daha önce ücret ödemiştim.Birkac ay kullandıktan sonra sildim tekrar yükleyeceğim zaman kk.bilgim isteniyor.Bilgileri girmem tekrar ucretli satın alacağım anlamına gelebilirmi?

  • Mustafa Tan

   07/01/2012 at 23:57

   Yazıda da bahsettiğim gibi aynı apple kimliğini kullandığınız sürece daha önce satın aldığınız uygulamaları tekrar yüklediginizde ücret ödemezsiniz.

 21. Ahmet

  08/01/2012 at 03:14

  Merhaba konuyla ilgili size sorum olacak. Şu an internet şubesine giremediğim için gerekli screenleri paylaşamıyorum fakat Security Code güncellemesini yaptığımda yani sanal kartımın 3 haneli kodunu girdiğimde; sanal kartımdan “0,99 $ itunes” şeklinde para çekildiğine şahit oldum. E vaziyet bu durumda iken hemen yeni bir apple id alıp kredi kartsız bir üyelik açtım. Sizce sanal karttan çekilen bu tutar neye delalet ediyor?

  şimdiden kolaylıklar.

  • Mustafa Tan

   08/01/2012 at 09:25

   Bu tüm dünyada bir kredi kartının doğru olup olmadığının tespiti için kullanılan tek yöntem. Yani geçici olarak düşük bir meblağ çekip eğer sistem hata mesajı vermiyorsa kart doğrudur diyorlar, sonra da bu miktarı iade ediyorlar merak etmeyin.

 22. Fatih

  08/01/2012 at 03:40

  Mustafa bey merhaba,
  Ben ukraynada yasiyorum. Burada kredi karti kullanmadan ID hesabima kredi yukleyebiliyorum. Apple destekli bir sistem mevcut.

  • Mustafa Tan

   08/01/2012 at 09:24

   Evet ama bahsettiğiniz sistem maalesef ülkemizde yok iTunes Music Store açık olmadığı için. Music Store açılsa Gift Card satışı da başlayacaktır.

 23. Ali

  08/01/2012 at 08:58

  Merhaba mustafa bey arkadasim satin aldigi bi gps tom tom programini kendi hesabiyla benim telefona yukledi simdi guncelleme yapacam kendi hesabimla yapsam ucret odermiyim yoksa o arkadasin hesabindan mi yapmam gerekir cevap verirseniz sevinirim tesekurler

  • Mustafa Tan

   08/01/2012 at 09:22

   Yazıda sorunuzun cevabı mevcut “İkinci el bir iPhone aldım ve üzerinde bir önceki sahibine ait uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları kullanmaya devam edebilir miyim?” sorusunun cevabı ile aynı sizin cevabınız.

 24. Volkan

  08/01/2012 at 10:15

  Merhaba benim sorum su : iphonu birden fazla bilgisayara bilinçsizce yetkilendirdim bu bilgisayar suan yok. Ben nu yetkilendirmeyi o bilgisayar olmadan yapabiliyor muyum? Tum yetkili itineslarin kalkmasi icin Herhangi bir iTunes da yetkiyi kaldır demem yeter mı ? Bir de iphonu iTunes u yetkilendirdigim zaman mi senkronizasyonda uygulamalarımı silmez?

  • Mustafa Tan

   08/01/2012 at 10:32

   1) Yetkilendirilmiş bilgisayar olmadan yetkisini kaldıramazsınız.
   2) Evet herhangi bir iTunes’tan bir seferde DeAuthorize All işlemini yapabilirsiniz.
   3) Yetkilendirilmemiş bir iTunes ile cihazınızı senkronize etmeye çalışırsanız, yetkilendirilmemiş Apple Kimliğine ait uygulamalar cihazınızdan silinir. Dolayısıyla yetkilendirirseniz silinmez.

 25. Erdem

  08/01/2012 at 12:39

  Apple hesabımı us store a geçirmek istiyorum. Gift kart kullanmadan ve yeni hesap almadan bu işlemi nasıl yapabilirim acaba.

 26. Anonim

  08/01/2012 at 13:33

  İphone 4 ios5.0.1 kullanicisiyim telefonm 10 gunde bir sebekeyi gormuyor. Karsidan ariyan kisilerde telefonum caliyor fakat benimkinde arama belirtisi yok. Bu yuzden 10 gunde geri yukleme yapmam gerekiyor. Ne tapabilirim

 27. Kadir

  08/01/2012 at 15:01

  Ben birşey keşfettim yeni farkli bir kullanici kimligi olusturdum ulkeyide amerika olarak kaydettim bizde bazı ucretli programlar app store dan ucretsiz sinifinda indirdim googleearth mesela

 28. Ozkan

  08/01/2012 at 17:46

  benimde sormak istediğim bir soru var twitter uygulamasında acmış oldugum oturum açma bilgilerimi pcden değiştirdim bu iphonumda sorun oluşturdu uygulamayı sildim geri yükledim ama netice ayni ne yapabilirim bu konuda önerilerinizi bekliyorum

 29. Mustafa ESEN

  08/01/2012 at 17:58

  Merhaba Mustafa Bey,
  Benim sorum Apple ID ve iCloud Hesabı hakkında.Bana ait kredikartı bilgilerimin olduğu Apple ID ile hem benim hem Eşimin iPhone’una satın aldığım uygulamaları yükleyip ancak Telefon Rehberlerimizin karışmaması için benim cihazımda yine kendi kullandığım Apple ID’imde kullandığım mail ile iCloud’a kayıt olup eşimin cihazında başka bir mail adresi ile iCloud hesabı açamiliyormuyuz ?

  İkinci sorum ise yine kendime iPad almak istiyorum ve yine kendi Apple ID ile eşleştirip yine aynı mail adresim ile iCloud hesabına bağlamak istiyorum.Ancak iPad evde başkası veya misafir elinde olduğunda Kişiler listemi görmemeleri için (iPad’de Kişiler listem boş kalabilir) iPad içinde iCloud ayarlarında Kişileri OFF yaoarsam sadece bu cihazda Kişileri yüklemeyip yine iCloud hesabına bağlı iPhone Kişiler listemi sorunsuzca kullanabilirmiyim.
  Bu konuda endişem ,iPhone’umda kişiler listem (Rehberim )silinemilir mi ?

  Yardımlarınız için şimdikten teşekkürler.

 30. Zebedee

  08/01/2012 at 20:19

  Konu ile ilgisi yok ama,
  iPad için geliştirilmiş “Gazete Bayisi” altyapısını kullanan ilk türk dergisi olan LOG dergisi için de bir yazı hazırlayabilir misiniz?
  Bu işi gerçekten iyi yapıyorlar, başarılılar.

  • Mustafa Tan

   08/01/2012 at 20:24

   Log dergisinin editörü ve dergi uygulamasını geliştiren kişiler benim en yakın arkadaşlarım. Bu yüzden ne kadar başarılı ve güzel işler yaptıklarını çok yakından biliyorum 🙂

   Fakat Log dergisi ile ilgili bir yaz zaten yazmıştım : http://www.iphoneturkey.com/2010/09/log-dergisinden-ucretsiz-ipad-uygulamasi.html

   Sırf gazete bayisi ile ilgili bir yazı yazamam ama iOS 5 iPuçları serisinde yer verecektim zaten.

   Yine de hatırlatma için teşekkürler 🙂

   • Zebedee

    08/01/2012 at 22:06

    2010 yıllarında iPad’im olmadığından demekki bu yazıyı atlamışım yada unutmuşum..
    Evet haklısınız sadece Gazete bayisi için yeniden yazı yazmak olmaz, ipucu olarak eklemek daha mantıklı…

 31. Anonim

  09/01/2012 at 03:37

  arkadaslar sordugunuz sorular o kadar boski okudukca sorduklarinizi icime sıkıntı geldi cidden.adam bole bi forum uygulaması yapmıs bizlere yardımcı olmaya calısıo bilgi ve deneyimlerini sunuo bi yerdende sorulanlara yetismeye cvpsız bırakmamaya gayret edio fakat sizler acık ve secik herkesin anlıabilecei dilde yazılmıs bu faydalı konulari sanki hic bahsedilmemis anlatılmamıs gibi tekrar tekrar sormaktan sıkılmıosunuz sizleri gercekten tebrik ediorum.forumun buyuk kısmını okudum her konuda aynı durum mevcut sevgili arkadaslar konuları dikkatli bi sekilde okuyup anlamaya calısın cunku hersein cvbı verilmis zaten fazlasıyla! mesela bu konuda ellikere ucretsizmi die sormussunuz bi bakın allah askına yazıo zaten bosuna konular uzuo cvplar uzuo forumun cvplama oranını gereksiz sorularla gereksiz yere dusuruosunuz.benim haddime deil belki bole bisi yazmak mustafa bey ama ben cvplari verilmis selerin tekrr tekrr sorulmasından hicmi hic hoslanmayan birisiyim yazma gerei duydum ve yazdım.forumdan tam kapasite faydalanmak yeni bilgiler, ipucları edinmek istiosak gereksiz soru bombardımanını ortadan kaldırıp zaman tasarrufu yapıp daha onemli konulara vakit ayırılmasını saglayabiliriz bu konuda bence..sizede emeiniz icin cok tesekkurler mustafa bey.herkese hayırlı geceler

 32. onderak

  09/01/2012 at 09:39

  abi yine yıkmışsın ortalığı. süper paylaşım. ben hayatımda bi konuyu senin kadar ayrıntılı anlatan bi webmaster daha görmedim walla…

 33. Seçil

  09/01/2012 at 10:20

  Mustafa bey bana da yardımcı olursanız inanın çok sevinicem.
  Ben Apple id aldım işlem tamamlanmadı kredi kartımı kabul etmediğinden dolayı mailime iTunes reklamları gelmeye devam ediyor .fakat ben bir türlü kredi kartımı onaylanmadım sürekli security code is invalid diyor. Yeni bı kredi kartı aldım ona da aynısını diyor banka da kiler o kodün hala geçerli olduğunu söylüyorlar .
  Fakat kabul etmiyor ve ben hiç bir uygulama indiremedim.

  Yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler .emeklerinize saglık .

  • Mustafa Tan

   09/01/2012 at 10:23

   Kredi kartınız internetten alışverişe açık mı acaba? Hiç aynı kart bilgileri ile internet üzerinden alışveriş yaptınız mı başka bir yerde?

   • Seçil

    09/01/2012 at 10:49

    Yapmadım fakat bana yapabilirsiniz diyorlar.oncelikle farklı yerden mı denemem lazım.bide bunu uluslar arası falan mı açtırmamış gerekiyor yani yurt dısında geçerli bı kart değil (bu kadar çabuk dönüm beklemiyordum Allah razı olsun )

    • Mustafa Tan

     09/01/2012 at 10:56

     Bankanıza bir sorun derim kartınızın internetten alışverişe açık olup olmadığını. (uluslararası dahil)

     Bu arada yazı ile ilgili olmayan sorularınızı da Soru Cevap sitesinden sorabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/soru-cevap

 34. Timur

  09/01/2012 at 15:53

  Mustafa bey cok yararlı ve güzel bir yazı Oldu stili itibariyle.İcimiz de rahat.sagolun.

 35. Hanzade

  09/01/2012 at 22:51

  Peki ben şimdi Apple id mı degistirince uygulamalarımda mı gidecek ?

 36. Muhammed

  10/01/2012 at 23:54

  Ücretli satın aldığım uygulama için kullandığım kullanıcı adı şifrem ile 6 tane iphone dan giriş yapıp aynı ücretli programı o telefonlara da ücretsiz yükleyebiyormuyum?

  • Mustafa Tan

   11/01/2012 at 02:38

   Yazıda da belirttiğim gibi uygulamalar cihaza değil apple kimliğine bağlı. Aynı Apple Kimliğini kullandığınız sürece ücretsiz.

 37. İbrahim

  11/01/2012 at 15:03

  Mustafa bey öncelikle yardimlarinizla ilgili olarak TSK ederim i phone 3gs 32 gb lik telefonum kendiliğinden açılıp kapanıyor iOS 501 yüklü sebebi ne olabilir lütfen yardımcı olurmusunuz

 38. enes

  11/01/2012 at 17:59

  ipad i guncellemeyı dusunuyorum bilgisiyarıma uygulamaları transfer ettım ve yedek aldım.guncellemeden sonra bunları tekarar nasıl ıpad ıme atabılırım. herhangı bir veri kaybı olabilir mi?

 39. Kemal

  11/01/2012 at 23:14

  Mustafa bey arkadasıma yeni hesap oluşturacağız kredi kartsiz ama none seçeneği çıkmıyor sürekli bir kart bilgisi istiyor bunu nasıl yapabilirizz ??

 40. Hüseyin

  12/01/2012 at 19:12

  Air war oyunu diye 4.99 a satın aldığım ve savaş oyunu sandığım world games sadece uçak fotograflarından ibaret.oyunsa lütfen nasıl açacağıma yardım edin.eger oyun degilse parami kartıma iade edin.

 41. bowie

  13/01/2012 at 23:46

  merhaba,
  iphone umu bul diye bir uygulama var.eğer telefonumuzu başka biri alır kullanırsa veya bir yerde unutursak bu uygulama sayesinde telefonumuzun nerede olduğunu öğrenebiliyoruz. hatta(bu kısmı denemedim) telefona müdahale edebiliyormuşuz.
  Benim telefonumu yurtdışından bir arkadaşım ikinci el satın alarak getirdi.daha önceki kullanıcı bu uygulama ile telefonumu takip edebilir mi? ya da telefonuma müdahale edebilir mi?

  • Mustafa Tan

   13/01/2012 at 23:53

   Önceki kullanıcının bilgileri ile kullanmıyorsanız sorun olmaz. Yani cihazı sıfırlayıp o şekilde kullanın hep.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/11/find-my-iphone-and-ipad-ucretsiz-cihazimi-bul-servisi.html

   • bowie

    14/01/2012 at 00:05

    ilk önce cevap için teşekkürler..
    arkadaşım aldığında cihazı sıfırladı mı bilmiyorum.önceki kullanıcının uygulamaları görünüyor.bazı uygulamalarda daha önce ki kullanıcının apple id sini sordu.ben değiştirdim.kendi apple id imi kullanıyorum.bir çok da uygulama yükledim.cihazı sıfırlarsam bu uygulamalar gider mi?

 42. Hakan

  14/01/2012 at 02:35

  Ben sanal cardimla ucretli uygulama indirdim hemen parasi sanal cardimdan gitti ama 3-4 saat sonra baska bir uygulama indirdim onun parasi sanal cardimdan dusmedi sonra 3 uygulama daha. İndirdim onlarin parasida dusmedi zaten 6 tl atmistim sanal carda o uygulamalar 6 tl den fazla tutar bu uygulamalarin parasi duser mi acil cevap bekliyorum lutfen tesekkur ederim sagolun.

 43. Hilal

  15/01/2012 at 22:03

  Mustafa bey bugun guncellememi yaptim ancak whatsapp vardi suanda yok ve appstoreda arama yaptigimda bulamiyorum tekrar nasil yukleyebilirim

 44. ahmetcan

  16/01/2012 at 17:50

  merhaba. ben iphone4s aldım ve appstore’a kredi kartsız üye olmak istiyorum fakat NONE seçeneği yok maalesef. bu iphone4sler için mi böyle acaba? şimdiden cevabınız için teşekkürler 😀

 45. Canan

  16/01/2012 at 18:10

  Merhaba
  Kart numaram vs her sey dogrudan AMA updatele ya da free butonu sonrasi, uygulamalari desktopta waiting olarak goruyorum. Apple kimligimden sign out yapip yeniden login oldum hala ayni 🙁 me yapmaliyim?

 46. Canan m

  16/01/2012 at 18:12

  Merhaba
  Kart numaram vs her sey dogrudan AMA updatele ya da free butonu sonrasi, uygulamalari desktopta waiting olarak goruyorum. Apple kimligimden sign out yapip yeniden login oldum hala ayni 🙁 ne yapmaliyim?

 47. Canan

  16/01/2012 at 18:15

  Apple storedan uygulamalari indirmek istedigimde desktopa ikon waiting olarak Geliyor ve oyle kaliyor. Sifre vs sorunum Yok:( ne yapmaliyim?

 48. can

  19/01/2012 at 16:21

  slm mustafa bey ben appstore dan uygulama almak istiyorum fakat uygulamalar dolar üzerinden satılıyor ben herhangi bir tl bulunduran kredi kartıyla uygulama satın alsam işlem gerçekleşir mi ? şimdiden teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   19/01/2012 at 16:32

   Evet gerçekleşir. Zaten bankanız o günkü kurdan çevirip yansıtıyor kartınıza.

  • can

   19/01/2012 at 17:24

   çok teşekkür ederim bunca zamandır boşa beklemişim

 49. Merve

  19/01/2012 at 18:44

  Ben eski apple kimligini silip kendiminkini kaydetmeye calistim sifremi bir turlu kabul etmiyor upper case letter yaziyor surekli nasil bir sifre girmem gerekiyor anlamadim

 50. Mutlu

  21/01/2012 at 16:53

  Apple store’da populer uygulamalari azerbaycan’a has gorunce hatami anladim. Nette arastirip apple id’min ulkesini turkiye olarak degistiedim ve k.karti bilgileri ve fatura adresi de girdim. Ama apple store sorunu cozulmedi. Acaba ne yapmaliyim? Konum servisleriyle ilgisi olabilir mi? Turkiye’ye dondugumde duzelir mi? Ama buradaki diger arkadaslarin telefonunda boyle bir sorun yok!?
  Tesekkurler

 51. meltem

  23/01/2012 at 21:42

  merhaba yardımcı olursanız sevinirim yeni kullanıcıyım ve ne yapıcağımı bilmiyorum. App-Store’den bişey indirmek icin şifre yazmam gerektiğinde de klavye çıkmıyor. yapıştır çıkıyor bir türlü düzeltemedim…

  • Fantazi oyun

   11/02/2012 at 23:11

   Meltem hanim o zaman sizde mesaj yada not bolumune yaziniz kopyalayip yapistirin.Yada iphonunuza yeni guncelleme yukleyn

  • Yusuf

   26/06/2012 at 21:50

   Kredi kartsiz iD aldım ve suan ücretsiz uygulama yüklemek isterken fatura bilgisi soruyor.bunu nasıl cozebilirim

 52. koray

  24/01/2012 at 22:37

  kredi kartsız iphone kullanmak tercihim ancak app trailer adlı uygulama hesabımıza puan kazandıkça belirli miktarlarda para yüklüyormuş bunun için paypal hesabı uygunmudur bu hesabı açmak ve kullanmak ücretlimi acaba cevaplarsanız sevinirim mustafa bey

 53. varyak34

  25/01/2012 at 18:02

  Merhaba mustafa iphone4 32gb sahibiyim ve nakite ihtiyacim oldugu icin bin liraya satiyorum irtibat numaram 0531 302 71 40

  • Mustafa Tan

   25/01/2012 at 18:06

   Maalesef yok. Bir tek bilgisayarınızdaki iTunes ile indirip eşzamanlama yöntemi ile transfer deneyebilirsiniz.

   • sadik gokdemir

    13/02/2012 at 23:24

    tom tom navigasyon indirmistim ama heryerden sildim yedeklemedimde tekrar indirsem kartima yansirmi

  • Abgaralii

   26/01/2012 at 23:49

   Takas edermisin ? Var yak34

 54. Pnr

  29/01/2012 at 18:47

  apple kimligi icin kullandigim kredi kartini borcunu odeyip kapattim, simdilik uygulama indirmede bi sıkıntı olmadi ama ilerisi icin bi problem cikar mi, ne yapmam gerekir sizce? Cevap icin simdiden tesekkurler..

 55. Ali

  29/01/2012 at 23:49

  Mevcut kredi kartımla açmış oldugum hesabımı nasıl kredi kartsız hale getirebilirim?

  • yasin

   15/03/2012 at 16:24

   Ben yapmıştım app kimliğinle giriş yap ordan kredi kartı güvenlik numarasını kafadan salla save yap ama bedava uygulamaları dahi indiremeyebilirsin ozamanda jailbreak yaparsın olur biter

 56. Pingback: iPhone ve iPad ios 5 güncellemesi Sıfırlama ve Geri Yükleme « Genel «

 57. riza

  06/02/2012 at 19:06

  Merhaba,
  İpod için yeni bir hesap yaratmaya çalıştıgımda dogum tarihi için 1 Jan 1980 seciyorum ama farklı tarihlerde girmeme rağmen yaş kriterlerinden dolayı hesap yaratmaya izin vermiyor. acaba ne yapmam lazım.

  • Anonim

   21/06/2012 at 22:17

   Başka Apple kimliği yarat veya yılı düşür

 58. Hakan

  07/02/2012 at 09:37

  İyi gunler apple kimligimi unuttum nasil resetlerim

  • Fantazi oyun

   11/02/2012 at 23:17

   Hakan bey yaziliminiz 5.0 yada 5.0.1 ise iforget uygulamasindan msn adresinize parola yenileme mesaji gondere bilirsiniz .

 59. merve

  07/02/2012 at 21:27

  app store çöktü açılmıyo çalışmıyo artık çökmüş olabilme ihtimalı var mı? bu arada macbooktan kullanıyorum

 60. Hakan

  12/02/2012 at 15:14

  Meraba yardımcı olursanız sevinirim apple kimligi alacağım kredi kartım yok ve kaydolurken none yazısı çıkmıyor bunun için bir yazılım varmı

 61. Tolga

  20/02/2012 at 00:22

  Bankamatik kartiyla yapsak peki ondada visa veya mastercard 16 haneli numara ve guvenlik kodu var ?

 62. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar | Sosyal İtici

 63. Nail

  29/02/2012 at 18:17

  2.4versiyon yazıl istiyorum

 64. Azra

  04/03/2012 at 16:59

  İphone 4’ten app store’a kredi kartıyla üye olacağım. Üye olurken kredi kartından bir ücret alıyor mu?

  • Altan

   21/06/2012 at 22:20

   Hayir

 65. Azra

  04/03/2012 at 17:44

  Kredi kartıyla üye olduktan sonra, sadece bedava uygulamaları indirdiğimde, üye olduğum süre boyunca kredi kartından başka bir ücret alıyorlar mı???

  • Mustafa Tan

   04/03/2012 at 17:48

   Sadece bir seferlik kart bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak için 1$ kesiyorlar.

 66. gamze

  04/03/2012 at 23:53

  4 16g sahibiyim. sürüm 4.3.5 (8L1). itunes’i indirdim bilgisayarıma. uyarı olarak sürüm 5.0.1 var. yüklemem gerekir mi? ne avantajım olur. saygılar

 67. emir

  11/03/2012 at 20:07

  merabalar, benim sorum şu, bende i phone 4s var ancak app store üyeliği açmak istediğim zaman kart seçeneklerinin yanında none seçeneği yok ne yapabilirim?

 68. Burak

  11/03/2012 at 21:37

  merhaba, iTunes den ücretli bir uygulama indirmek ıstıyorum fakat kredi kartı bilgilerimi doğru vermeme rağmen güvenlik kodu ‘ nu doğru girin diye bir yazı çıkıyo yardımcı olursanız çok sevinirim.

 69. Gizem

  12/03/2012 at 01:12

  Merhaba benim iphonumu bir sure abim kullandi geri alip kullandigimda whatsap programini silip yuklesemde konusmalarim abimin telefonunda da cikiyor yani iki telefonda da bir whatsap hesabi war numaralar da farkli. Bu neden kaynaklanir?

  • Elif

   10/08/2012 at 01:35

   ayarlardan hesapların abinize ait olanı silin

 70. Şevket Çemç

  18/03/2012 at 03:04

  Merhabalar Limit sorununu bende yasadım fakat kredi kartıma ödeme yapmama rağmen bu işlemi tamamlamak için itunes destekle temasa geçin diye bir uyarı alıyorum Başka bi kart girdigimde de kabul etmiyor kafayı yemek üzereyim lütfen cevap verin ?

  • Sonsuz

   30/05/2012 at 14:02

   Aynı sorunu ben yaşıyorum. CepteParacard kullanıyorum. Kartın içinde 200TL’ye yakın para var, Apple’a borcum yok ama “Apple Destek İle Temasa Geçin.” diye uyarı veriyor. Apple Feedback’ten en 10 kere mail attım ama ilgilenen yok. Nerede yanlış yapıyorum?

   • emre

    07/06/2012 at 04:59

    aynı sorun bende de var. bir cözüm bulan yok mu?

 71. veleddin

  19/03/2012 at 22:17

  merhaba arkadaşlar benim de sorunum yeni apple kimliği almaya çalışıyorum kredi kartı ile ama visa seçeneği işaretlenmiş görünüyor ve ben mastercard seçeneğine geçiremiyorum .yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

  • Anonim

   03/06/2012 at 23:22

   Bende ayni sorun basladi napmamiz lazi?

 72. irem

  31/03/2012 at 19:02

  merhaba arkadaşlar ben id alıcam şifre yi ne yazsam kabul etmiyor acil cevap veriin 🙂

 73. Erhan

  08/04/2012 at 09:17

  Banka kartı ile App storeden ücretli uygulama alınırmı

 74. İdil

  23/04/2012 at 20:19

  Guvenlik kodunu yanlis girdiniz diyor surekli tam olarak nereyi yazmam gerektigini soyler misiniz

  • Mustafa Tan

   23/04/2012 at 21:36

   Kredi kartınızın arka kısmındaki 3 hanel güvenlik kodunu, security code yazan yere girmeniz gerekiyor.

 75. yiğit

  23/04/2012 at 23:37

  ıphone 4s imde App store da 2 oyun satın alındı apple kimliğinizle giriş yapın diyordu.bu oyunu iptal etmek istiyorum ne yapabilirim oğlum almış herhangi bir ücret yansır mı ne olacak

 76. Mertdmc

  24/04/2012 at 19:39

  Parali olarak indirdigim bi oyun icin her ay para odermiyim ?

  • Mustafa Tan

   24/04/2012 at 20:16

   Yukarıdaki yazıda sorunuzun cevabı mevcut sanırım.

 77. Turgut

  04/05/2012 at 15:07

  Merhabalar Mustafa Bey, kredi kartım ile ödeme yaparak uygulama satın almak istiyorum bilgilerimi doğru girmeme rağmen ‘Bu işlemi tamamlamak için itunes destekle temasa geçin’ diye bir uyarı alıyorum. Bir çok kart denedim aynı sorunla karşı karşıyayım. Saygılar..

  • Sonsuz

   30/05/2012 at 14:03

   Aynı sorunu ben yaşıyorum. CepteParacard kullanıyorum. Kartın içinde 200TL’ye yakın para var, Apple’a borcum yok ama “Apple Destek İle Temasa Geçin.” diye uyarı veriyor. Apple Feedback’ten en 10 kere mail attım ama ilgilenen yok. Nerede yanlış yapıyorum?

 78. deniz

  07/05/2012 at 18:09

  Ben whatsapp ın gönderdiği kodu yanlıs girdim ve şuan whatsapp benım numaramı hiç bir şekilde tanımıyor kac kere sildim bastan yükledim siz limitinizi doldurdunuz tarzı birsey söylüyor ne yapmam gerekiyor yeni hat almaktan baska cerem yok sanırım

 79. Erhan SALMAN

  11/05/2012 at 16:20

  Merhabalar,

  Arkadaşlar iphone4s ile 1 ay önce kadar bir uygulama satın aldım. sonra ilerleyen günlerde başka bir uygulama indirmek istediğimde bana faturalandırılmamış ödemeleriniz var diyor ve kredi bilgilerimi tekrardan girmemi istiyor. giriyorum fakat kabul etmiyor çok kart denedim hepsinin limiti var ama bir türlü olmuyor. bana itunes destek ile temesa geçin yazıyor. ne yapmam gerekiyor ? şimdiden çok teşekkür ederim.

 80. Anonim

  13/05/2012 at 13:35

  selam. bir sorunum var yardımcı olabilirmisiniz. her zaman kullandıgım kartım su anda app soreden alım yapıyor ama oyunlar için chip vs .alırken i tunes destek ile temasa gecin hatası veriyor.kartımda limitim olmasına ragmen bu sorun oluyor

 81. Anonim

  23/05/2012 at 15:07

  yeni bir appstore hesabı açtım ve eskisinde satın aldığım uygulamaları ona aktarmam mümkünmü ?

  • Mustafa Tan

   23/05/2012 at 15:13

   Maalesef mümkün değil.

 82. nrcnisik

  25/05/2012 at 15:01

  merhaba;
  dün dayım iphone 4s almış hediye olarak.. telefoncu itunes i yukleyip vermiş bana kimlik oluşturmamı söylediler bugunde tim e gittim numaralarımı attırmak için güncellemeyi yuklemişler bn kimliğimi oluşturmadan…bunu sonra farkettiler uygulamaları ucretli olarak indiricekmişim artık dogru mu ? hiç bilgim yok daha önce iphone kullanmadım ne yapmam gerekiyor 🙁

 83. bayram

  25/05/2012 at 15:03

  kredi kartını olduğu yerde none yok..lütfen yardım edin..

 84. Sertac

  27/05/2012 at 17:48

  Telefonuma NBA 2k12 indirdim yaklaşık 1 ay önce oyunun update özelliği var oyunun icinde yenilenmiyor yani silip tekrar yüklesem para ödemek zorunda kalirmiyim bir de sadece satın alırken para veriyoruz değil mı ? Yani aylık ucretledirilmiyor

 85. gözde

  28/05/2012 at 22:49

  telefonumu yenı aldım ve hıcbır sekılde ücretli bırsey ındıremıyorum.bilgileri doğru girmeme rağmen “ödeme yönteminiz reddedildi.Lütfen başka bir ödeme yöntemi girin” yazıyor. bunun anlamı nedir

 86. bozturk

  29/05/2012 at 11:54

  Değerli arkadaşlar,
  Benim eski bir apple id’im vardı. bu apple id den bir takım uygulamalar satın almıştım. Geçen gün bu id yi manage account’tan değiştirdim. ve me.com uzantılı bir id yaptım ancak bu yeni id de eski satınaldığım uygulamaları göremiyorum.
  Yardımlarınızı rica ederim.

 87. coşkun

  29/05/2012 at 13:34

  3 ay önce ücretli whatsapp kurdum fakat kredi kartımda hiçbirşekilde ücreti yansımadı. nasıl ödeme yapacağım?

 88. muhammet

  03/06/2012 at 11:13

  dediklerinizi harfiyen uyguladım ama mail gelmedi nerdeyse 12 saat oldu

 89. Tuba

  05/06/2012 at 11:36

  Whatsapp tan silinen mesajlar nasil geri alınır lütfen bilgi verir mısınız

  • Elif

   10/08/2012 at 01:37

   geri alamazsınız 🙁 bende denedim ama olmuyor

 90. Murat

  07/06/2012 at 14:15

  Kredi kartımda 60 tl kullanma limitim var lakin App storeden ücretsiz dahi olsa hiç bir uygulama indirmiyorum
  Yeni hesap acmak istedim ama kart bilgisi istiyor
  VISA MasterCard amex var eskiden none vardı şimdi çıkmıyor baska hesapta açamıyorum sorun ne onceden satın aldıklarımın parasını henuz almadimi karttan
  Biraz önce baktım 60 tlm var

 91. Yusuf

  12/06/2012 at 08:36

  Valla ben aplee kimliğini bu akşam öğrencem

 92. alp

  14/06/2012 at 16:00

  ya benim ipad 3 te none diye bişe çıkmıyor:(ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

 93. Sonsuz

  16/06/2012 at 17:14

  Arkadaşlar merhaba. 2 senedir aynı Apple Kimliğimi aynı banka kartım ile kullanıyorum. Fakat 10 gündür hesabımı kullanamıyorum. Kartın içinde 200TL’ye yakın para var, Apple’a borcum yok ama “Apple Destek İle Temasa Geçin.” diye uyarı veriyor. Apple Feedback’ten en 10 kere mail attım ama ilgilenen yok. Nerede yanlış yapıyorum?

 94. Koralp

  18/06/2012 at 17:36

  Bende maximum kart var ama billing information da bu kArt yok ne yapabilirim?

  • Mustafa Tan

   18/06/2012 at 17:56

   Visa veya mastercard yazmasi laxim kartinizin üzerinde.

 95. Ceylan

  20/06/2012 at 13:20

  MERHABA,
  iPhone telefonum çalındı ve yeni bir iPhone aldım. Çalınan telefonumdaki kimliğimi yeni telefonumda kullanabilmem mümkün mü? Değilse ne yapmalıyım yardımlarınızı rica ederim. Tşkler.

  • Mustafa Tan

   20/06/2012 at 13:26

   Elbette mümkün. Apple Kimliğiniz cihazlardan bagımsızdır.

   • Ceylan

    20/06/2012 at 13:30

    Peki http://www.icloud.com adresine girdigimde burada artık yeni telefonum bilgilerine mi ulaşırım?
    Çünkü çalınan telefonumu sürekli bu adresten takip ediyorum, cihaz açıldığında “İphone’umu bul” ile görebilme umudum varda 🙂

    • Mustafa Tan

     20/06/2012 at 13:36

     iCloud ile entegre ne kadar cihaziniz var ise hepsini görürsünüz.

     • Ceylan

      20/06/2012 at 13:49

      Bigiler için teşekkürler. Ayrıca birsey daha sormak istiyorum. Çalıntı iphone’ların kullanabilirliği nedir?

      • Mustafa Tan

       20/06/2012 at 13:52

       Türkiye’de çalınan bir iPhone kullanırsanız ve sahibi savcılığa suç duyurusunda bulunursa hemen yakalanırsınız IMEI numarasından dolayı.

       Belki haberim yoktu diyerek ceza almaktan kurtulabilirsiniz ama cihazı geri vermekten kurtulamazsınız.

       Bu yüzden çalıntı olduğunu bildiğiniz veya şüphe ettiğiniz cihazları kullanmamanız. En garanti yöntem cihazın faturasını da istemek.

       • Ceylan

        20/06/2012 at 13:59

        Ben çalınan telefonum için http://www.icloud.com ‘dan Silme işlemi ve Kilitleme işlemi talep ettim. Bu taleplerim gerçekleştiğinde cihaz kullanılamaz hale mi geliyor olacak?

 96. Yesim

  01/07/2012 at 19:49

  Uygulamalari yukleyemiyorum. Bekliyor diyor fakat 1 gun duruyo sonra kendi kendine siliniyor.Mail uygulamam acilmiyor? Guncelleme yaptiklarimda guncrllenmiyor. Apple kimligimle sifremi kardesimle birlikte kullanmaya basladiktan 3-5 gun sonra oldu? Bir baglantisi varmi? Ayrica kardesimin yukledigi uygulamalar bendede yukleniyor.Peki benimkilerde onda yuklemir mi? Tesekkur ederim…

 97. Zehra

  03/07/2012 at 15:30

  Selam. Benimde bir sorum olucak apple ID de isim olarak ne giricem adımı soyadımı sordu msn adresimi sordu isim olarak ne girceğim ?

 98. filiz

  03/07/2012 at 22:49

  merhaba 2adet ucretli blacklistsatin aldim ama arama bloklama diye bursey yok.tamamen yalan?param iade olurmu

 99. ysfe

  04/07/2012 at 20:46

  bende iphone var ancak wifi ile app stora bağlanınca dosyaları indiremiyorum.Herhangi bir hatada almıyorum.sadece sol üstteki ücretsiz yazısı kayıp renk değiştiriyor.Bunun sebebi ne olabilir ?

 100. Sonsuz

  04/07/2012 at 23:29

  Mustafa Bey merhaba. Yaklaşık 1 aydır sizden haber bekliyorum, umarim bu sefer soruma cevap verirsiniz… 2 senedir aynı Apple Kimliğimi aynı banka kartım ile kullanıyorum. Fakat 10 gündür hesabımı kullanamıyorum. Kartın içinde 200TL’ye yakın para var, Apple’a borcum yok ama “Apple
  Destek İle Temasa Geçin.” diye uyarı veriyor. Apple Feedback’ten en 10 kere mail attım ama ilgilenen yok. Nerede yanlış yapıyorum?

 101. ness

  05/07/2012 at 00:39

  merhabalar. App store da olan ve geçmişten şimdiye kadar yüklenen uygulamalardan silmek istediklerim var. fakat silme işlemini nasıl yapacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim .teşekkürler.

  • Pearl

   05/01/2013 at 01:22

   Yeni hesapla indirdigimde tekrar odeme yapmak zorunda miyiz peki?

   • Mustafa Tan

    05/01/2013 at 01:24

    Elbette. Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi tüm satın aldıklarınız hesabınıza bağlı. Hesabınız değişince tekrar satın almak zorundasınız.

 102. ACİL!!!

  07/07/2012 at 20:41

  Ücretsiz olan uygulamaların yanında artı işareti var.Yukardaki resimlerde de görülüyor.Bu artı işareti ne anlama geliyor?Ücetli mi yani?

 103. Mehmetsinanbilen

  08/07/2012 at 02:25

  Selamlar AppStore den ücretli uygulama istiyorum kredi kartı bilgilerini doğru giriyorum fakat kart bilgilerini reddedildi diyip duruyor limit sorunum yok kart kullanıma açık ama
  Biç bir sekilde kabul ettirmiyorum. Lütfen yardım eder mısınız ??

  • özlem

   09/07/2012 at 19:45

   aynı sorunu bende yaşıyorum eğer bi yol bulduysanız yardım edin lütfeen

   • deniz

    28/07/2012 at 13:36

    Geçen, ipadime yüklediğim twitter ve facebook uygulamalarını güncellemek isterken yanlışlıkla sildim ve o günden sonra appstoredan bir uygulama (ücretsiz)indirmek istediğimde uygulama ekrana geldi fakat internet olmasına rağmen çok uzun bir süre ”BEKLIYOR” yazısı çıktıyani uygulamaları indiremedim.appsotreda mı sorun vardır yoksa benim cihazımda mı?bilgisi olanlardan acil bir yardım bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

    • Mustafa Tan

     28/07/2012 at 13:39

     Cihazınızı kapatıp açmayı denediniz mi ?

     • deniz

      28/07/2012 at 13:41

      cihazı birçok kez kapatıp açtım.ancak herhangi bir olumlu sonuç elde edemedim.

     • Anonim

      21/09/2012 at 10:58

      cihazı bende AÇTIM KAPADIM FACEBOOK UYGULAMASI YÜKLÜ GÖRÜNÜYOR (AYARLAR KISMINDA)AMA PROGRAM AÇILMIYOR NE YAPABİİRİZ?

    • deniz

     28/07/2012 at 13:39

     söylediğim gibi,internete sim kartı ile sorunsuz bir biçimde bağlanıyorum,cihazım ipad.ancak appstoredan herhangi bir uygulama indiremiyorum.bildiğiniz gibi uygulamanın adını yazdığımızda (örneğin twitter) uygulamanın logosu ve yanında ”ücretsiz” ibaresi çıkıyor.üstüne tıkladığımızda da apple ID ve parolayı soruyor.bu sorulara doğru cevap verince logo masaüstüne taşınıyor fakat yüklenmiyor yalnızca ”bekliyor” ibaresi çıkıyor.tavsıyelerınızı bekliyorum.

     • Anonim

      18/08/2012 at 21:29

      Kardesim halletinmi bendede ayni sorun var bir onerin varmi ?

 104. derya

  08/07/2012 at 21:44

  ya ben günlerdir whatsapp indirmeye çalışıyorum ama bir türlü olmuyor limitim 500 tl ama güvenlik kodu istiyor yazdığım halde lütfen yardım edin

 105. özlem

  08/07/2012 at 21:46

  whatsapp inderemiyorum yardım!!!!!!!

 106. Levent

  21/07/2012 at 20:33

  Visa, MasterCard, Amex tamam da None diye bir seçenek mevcut değil…yardım…

 107. Huseyin

  23/07/2012 at 11:45

  Ödeme kısmında 3 tane kart seçeneği var ben de başka bir bankanın kredi karti var farklı bir kart ile satın alabiliyor muyuz

 108. Pelin gültepe

  25/07/2012 at 15:01

  Pelin

 109. Alperen

  25/07/2012 at 15:01

  Bense ingiltere den bi app store karti aldim gecersiz diyo nacam

 110. Anonim

  25/07/2012 at 19:25

  Uygulamayı bedava indirmek için ürün kodu kullanıyorum ama kredi kartı bilgilerimi vermediğim için kredi kartı bilgilerinizi girin diye yazı çıkıyor yardım ederseniz sevinirim

 111. gokhan

  28/07/2012 at 18:14

  3 gün önce bir Rus bir hacker App Store’den ücretsiz uygulama indirmeyi Youtube’da yayınladı Youtube zond80 diye aratın cihazınızın kesinlikle jailbreaksiz olması gerekiyor ve wifi üzerinde oynama yaparak uygulamaların hepsini bedava indirebiliyorsunuz

 112. özkan

  29/07/2012 at 13:36

  merhabalalr indirdiğimiz uygulamaların icindeki onemli bilgileri kaybetmemek icin ne yapmamiz gerekiyor?

 113. Cebrail

  31/07/2012 at 22:01

  Ben oyun içi oyun parası satın aldım suan aynı işlemlerı yaptıgımda bana itunes baglantı hatası dıyor aceba nedendır nasıl çözebılırım

 114. Dijwar

  05/08/2012 at 02:41

  Yav ben uygulama indiriyorum uygulamanın üstünde bekliyor yazıyor ama inmiyor ne yapabilirim bı yardım ederseniz çok makbule gecer 🙂

 115. Fitnat

  05/08/2012 at 23:37

  Ben App Store’dan aof ders notlarını indirdim ancak sadece 2011 final sınavları çıkıyor.diğer yıllar vize ve final çıkmıyor.nasil düzeltebilirim.

 116. Yunus

  06/08/2012 at 04:25

  MErabaaaaa öncelikle benim app kimliğimin şifresi neoldu bilmiyorum bir sen fazla yanlış girdim şifre yi nasıl şifre mı geri alırım lütfen yardımcı olun

 117. Hasan

  13/08/2012 at 22:18

  Arkadaslar ben ilk arkadaasımın ap store kimliginden girmistim app storea güncellemek istedigim biseyi guncelle diyince arkadasimin app store kimligini istiyo onu nasl benm kimlige donusturebilirim yardim edein lutfen

  • Mustafa Tan

   13/08/2012 at 22:26

   Arkadaşınızın kimligi ile indirdiginiz uygulamaları silip kendi kimliginiz ile tekrar indirin.

 118. Zeynep Battal

  14/08/2012 at 17:37

  merhabalar Mustafa bey, yaklaşık 1 yıldır ipad kullanıyorum.5 yasındaki cocugum oynasın diye oyun indirmistim. Uygulama icindeki alımlardan 5 yasındaki oglum bilgim olmadan (sifremi el hareketlerinden ezberlemis) yapmış. Alıma itiraz etmek istyorum. Onerdiğiniz yolları denedim ancak report problem’a basınca, beni apple support sayfasına yonlendiriyor. Sorunumu bir turlu yetkılı mercilere ulaştıracak bir yol bulamadım. Az degil toplamda 1500 dolarlık alısveriş yapmıs. Drangonvale oyundayken. bir kac saat icinde bir oyunda bu kadar alıma nasıl musaade ediyor. Ne olur yardım edin bana. (Ben basıma geldikten sonra uygulama ici alımı engelledim ama is isten gecti bir kere. fakat yine de itiraz edebilmem gerekir. Mantık dısı bir alım bu cunku.

 119. Muhammet Tekingündüz

  16/08/2012 at 03:15

  Daha önce farklı bi ID üzernden indirme işlemi yapmıştım ve şu an kendi ID mi kullanyorum fakat itunes’a bağlanınca fabrika ayarlarna dönmek lazım diyor acaba bu seçenek telefonumu ilk günki haline mi getirir ? Müzikler rehber fotoğraflar ve tüm uygulamaları siler mi ? Ve bunu düzeltmenin fabrika ayarlrna geri dönmek dışında bi çözmü yok mu yardmcı olursanz sevinirim..

 120. Gargoyal

  23/08/2012 at 12:05

  Apple kimliğimdeki daha önceden kayıtlı kredi kartı bilgimi değiştirebilirmiyim. Birkaç gündür uygulama indirmiyorum. Bankam onaylamıyorda.

 121. Seda

  25/08/2012 at 20:37

  2 gündür AppStore kullanamıyorum mevcut uygulamalardan güncellemeler bekliyor görünüyor silip tekrar yüklemek istediğimde ise bekleniyor ibaresine 2 gündür bekletiyor kapatıp actım telefonu ne yapmalıyım sorun nedir teşekkürler

 122. zeynep

  29/08/2012 at 16:26

  Merhaba,
  Ücretli indirdiğim bir uygulamayı başka bir itunes hesaplı kullanıcıya hediye etmem mümkün mü? veya iki itunes hesabını birleştirmek sansım olur mu? kısacası yüksek ücretli bir uygulama satın almıştım eski itunes hesabımı kullanmak istemiyorum, yeni itunes hesabıma bu uygulamayı aktarmak istiyorum.

  • Ahmet

   30/08/2012 at 00:28

   Bende de aynı sorun var ne yapmalıyız sanki acemiler gibi olduk yardımmmmm

   • AtiXXe

    10/09/2012 at 09:57

    Sanirim indirdigin bir uygulamayi bedava olarak gonderemezsin.Demek istedigim birisi app’i satin alir ve sinif arkadaslarina dagitir.Olurmu oyle sey…paralidir diye dusunuyorum

 123. AdsizB

  31/08/2012 at 19:15

  Merhaba ben whatsappi kendi kimliğim ücretsiz diye arkadaşımın Apple kimliğiyle yükledim . Onun ki de ücretsiz kimlik ama daha once indirdiğini icin ben de ücretsiz indirebildim. Kimlik adını yükleniyor gibi birşeyler yazmışsınız yukarıda. Acaba arkadasim benim telefonumdaki whatsapp bilgilerini konuştuklarımı vs. Öğrenebilir mı bı sekilde. ?

  • Mustafa Tan

   31/08/2012 at 19:18

   Hayır öğrenemez. Uygulamayı indirirken kullanılan kimlik ile uygulamayı kullanırken kullanılan kimliklerin biribiri ile hiç bir ilgisi ve alakası yok. İçiniz rahat olsun.

 124. Mustafa

  03/09/2012 at 00:13

  Mustafa bey ;
  Ben iphone 4s 2. El aldim apple kimligi vardi adamin onun programlarini guncelleyemiuorum onu anladim ama ben kendi hesabimdan yukledigim programlari guncellemek istiyom ordada onun hesabi karsima cikiyor farkli hesap vs demiyor. Ciddi anlamda sıkıntı yasiyorum bana yardimci olmanizi rica ediyorum

  • Mustafa Tan

   03/09/2012 at 07:57

   Tam da bu konuyla ilgili bir bölüm var yukarıda. O kısmı okudunuz mu ?

 125. Esracftci

  03/09/2012 at 10:02

  Merhaba. Benim bir hesabım var o hesapta belirlediğim kredi kartı suan aktif değil baska bir kredi kartı kullanmak istiyorum bilgileri giriyorum ama odeme yöntemi yanlış seklinde hata veriyor bu sorunu nasıl çözebilirim ? Yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   03/09/2012 at 10:05

   Aşağıdaki bilgilerinizi bir kontrol edin:

   1)Kredi Kartınızdaki Ad Soyad, Kart No, Son Kullanma Tarihi ve Güvenlik Kodunu doğru yazdınız mı ?
   2) Kartınız internetten ve yurt dışı alışverişlerine açık mı?
   3) Kartınızın yeterli limit var mı?

   Bir de son olarak kartınız hangi bankadan ?

 126. serkan

  07/09/2012 at 14:44

  arkadaşlar bende none diye bişey çıkmıyor ne yapıcam acil yardım edin

  • Anonim

   23/09/2012 at 20:36

   None diye bir seçenek yok olmadıgı icinde gözden geçirdi tamamlayamiyrum napmaliyim

 127. nilüfer

  08/09/2012 at 11:00

  ya apple kımlıgı nasıl alınıyo ne denedıysem olmuyoooo nedır

 128. Tarık

  11/09/2012 at 16:16

  App Store da ücretli alınan bir uygulama kendi cihazımıza veyahutta başka cihazlara yüklemenin sınırı var mı ? Yani bir ID’nin en fazla kaç kere indirme hakkı bulunmaktadır ?

 129. Tarık

  11/09/2012 at 16:17

  App Store da ücretli alınan bir uygulama kendi cihazımıza veyahutta başka cihazlara yüklemenin sınırı var mı ? Yani bir ID’de aynı ücretli uygulamayı en fazla kaç kere indirme hakkı bulunmaktadır ?

 130. Gizli

  16/09/2012 at 23:14

  Mrb ucretli aldigim uygulumayi bir kerelik mi aliyorlar yoksa her at felan mi

  • Mustafa Tan

   16/09/2012 at 23:17

   Yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz gibi sadece aboneliklerde düzenli olarak ödeme var. Fakat klasik uygulama satın almaları, uygulama içi alımlar, vs. hep bir kerelik.

 131. Samet

  19/09/2012 at 13:38

  Arkadaslar Apple kimliği olmadan iPad uygulaması indirebilirmiyim

 132. Gurbet

  27/09/2012 at 20:19

  İki gun once iphomemden facebook u sildm bugun tekrar indirmeye calistm fakat guncelleme gerekli basligi altinda bu uygulama iOS 4.3 gerektirir dedi tekrar nasil indirebilirm bana da yardmci olursaniz cok sevinirim.

 133. Gurbet

  27/09/2012 at 20:21

  İki gun once iphomemden facebook u sildm bugun tekrar indirmeye calistm fakat guncelleme gerekli basligi altinda bu uygulama iOS 4.3 gerektirir dedi tekrar nasil indirebilirm bana da yardmci olursaniz cok sevinirim

 134. Hasan

  01/10/2012 at 20:08

  Mustafa bey satin alma gecmisini nasıl silebilirim. İphone mu her iTunes e bağladığımda bu uygulamaları geri yüklemeye başlıyor lütfen yardım

 135. iso

  11/10/2012 at 10:02

  mrb ben app storeyı kredı kartsız kullanıyodum whatapp satın almak ıcın kredı kartı bılgılerımı gırdım ındırdım ama sımdı her app storeye gırısımde kredı kartı bılgılerımı soruyor gerı nasıl kartsıza cevırebılırım

 136. mervenur

  14/10/2012 at 18:08

  ıphonemde ücretsiz ıtunes hesap limitinin doldugunu söylüyor ne yapmalıyım bilgisayara hiç bir sekıilde baglanamıyorum müzik atamıyorum

 137. Mert Yüksel

  19/10/2012 at 22:06

  ben kredi kartımı appleye vermek istiyorum fakat güvenli mi emin değilim, ayrıca her ay uygulamalar dışında extra para kesiliyor mu?

 138. aziz

  20/10/2012 at 11:01

  ya benim telefon ıphone 3gs ios5 ile güncelledim telefonu fakat ne safariye giriyor nede app store napmalıyım ??

 139. Azad

  28/10/2012 at 17:13

  Benimki inmiyur hichichic

 140. Caner

  31/10/2012 at 17:31

  Ben kredim kartım ile(Turkcell cept-e paracard)ile app storeden alışveriş yaptım.Kartımın limiti şu an var fakat ödeme yönteminiz reddedildi diyor.Anlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim

 141. Ayhan karayama

  04/11/2012 at 22:20

  Mustafa bey
  Ben ilk Apple ıd oluştururken ABD adresi bir hesab açmıştım. Bütün uygulamalarımı bu hesapla ücretsiz aldım. Şimdi bazı ücretli uygulamaları almak için ücretli hesaba ihtiyacım var. Ancak ABD hesabımdan Türkiye kredi kartını tanımlayamıyorum. Ayrı ücretli Türkiye hesabı açarsam, aynı cihazda İPHONE ve iPad de her iki hesabımla uygulama indirebilirmiyim? İki hesap güncellemelerde sorun çıkartırmı?

  • Mustafa Tan

   04/11/2012 at 22:29

   Tanimlayamazsınız. Apple id hangi ülkeye bağlıysa, kredi kartının da o ülkeye bağlı bir bankadan olması lazım.

   Ayrıca birden fazla apple id kullanabilirsiniz cihazınızda.

 142. Murat

  09/11/2012 at 23:27

  selam arkadaşlar kredi kartı kullanmıyorum ayrıca apple kimliği oluşturdum sayenizde yalnız ücretli uygulamalar için İNG BANK NAKİT KART KULLANIYORUM MAAŞ KARTIYLA İŞLEM YAPABİLİYOMUYUZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 143. Mert

  11/11/2012 at 20:56

  Gift kart nasil alabilirim ?

 144. Muhammet

  12/11/2012 at 23:18

  Ben ücretsiz uygulama indirdim tamamda internet parası falan almaz degilmi faturalı hat benimki

  • Mustafa Tan

   12/11/2012 at 23:34

   Apple sizden elbette internet parası almaz. Eğer hücresel veri yani 3G’den internete giriyorsanız ve data paketiniz yoksa o zaman operatörünüz alır.

 145. nuran

  13/11/2012 at 21:37

  öncelikle merhaba ayhan bey. benım çok önemli bi sorunum var. eski erkek arkadaşımın numarasını sildiği halde beni hala whatsapp tan görüyor. engelleme diye bişey var ama bunu yapamıyorum cünkü nişanlımın görmemesi lazım.silip tekrar yüklemek bi çözüm olur mu bilmiyorum. bunun için ne yabilirim. lütfen yardım edin cok acil

 146. Taylan

  22/11/2012 at 21:34

  Gerçekten bütün sorulara en ufak soru işareti bırakmadan gayet net cevaplar var. Cevabını bulamadığım hiç bir şey olmadı bugüne kadar

 147. Acil yardım

  30/11/2012 at 23:50

  Benim kredi kartımın güvenlik sorusuna yanlış diyor arka taraftaki 7 haneli rakamın son 3 hanesini yazıyorum yanlış diyor

 148. ŞEREF

  07/12/2012 at 16:22

  Daha önceki tom tom programını ücretsiz yüklemiştim daha dogrusu yeni aldıgımda cihazı bu telefonlara şifre alan bu işleri yapan arkadas yüklemişti ücretsizdi yani hatta igo nevigasyonda yükli idi ikiside iso 6 yüklenince ikiside silindi tekrar yükleme sansım olurmu

  • Mustafa Tan

   07/12/2012 at 16:31

   Bir önceki cevabım geçerli: “Aynı Apple Kimliğini kullandığınız sürece” daha önce satın aldığınız bir uygulamayı tekrar indirmek ücretsiz. Bahsettiğiniz arkadaşın apple kimliğini ve şifresini bilmiyorsanız doğal olarak ücretsiz indiremezsiniz.

 149. Anonim

  08/12/2012 at 01:38

  Üçret ödeyerek ındirdiğim programda güncelleme geliyor güncelleme yaparsam tekrar benden ücret alacakmı lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım

  • Mustafa Tan

   08/12/2012 at 07:47

   Hayır alınmayacak merak etmeyin.

 150. Begüm

  10/12/2012 at 13:05

  Daha önce hiç ücretli uygulama indirmedim. Simdi ugrasıyorum ama sürekli güvenlik kodu gecerssiz diyor. 6-7 farklı kart denememe ragmen olmadı. Bazıları benim adıma degildi ama benim adıma olana da aynı seyi söylüyo. Ne yapmam lazım?

 151. denizzz

  10/12/2012 at 21:54

  paralı bir uygulama indirdim. uygulamayı silince apple para iadesi yaparmı

 152. Atacan

  15/12/2012 at 22:28

  Hesap bilgilerini girdigim zaman dogru yazdigim halde bu odeme yontemi gecerli degildir baska bir odeme yontemi secin diyor bu sorun neyle ilgili olabilir bilgiler dogru yaziyorum.

 153. Ömer

  16/12/2012 at 16:30

  Mustafa Bey, öncelikle biz ipad kullanıcılarına yardımcı olduğunuzdan dolayı size minnettarız. Bilgilendirme yazilarinizi okudum ancak sorunumun cevabına ulaşamadım, ipadi ilk aldığımda bahsettiğiniz şekilde kartsız apple kimliği oluşturdum daha sonra ücretli bir uygulama almam gerekti ve bende kredi kart bilgilerimi girerek uygulamayi satın aldim ancak aradan bir sure zaman geçmesine muteakip bir ücretli uygulama daha satın almak istemiştim ki bana kredi kart bilgilerini sormadan uygulumayı yüklemeye başladı, şimdi size sorum; daha önceki alişverişimde girdiğim kart bilgilerini kendi bünyesine kayıt mı etti, tekrar kart bilgilerini sorması gerekmezmiydi veyahut her uygulama alışımda ben kart bilgilerimin tekrar sorulmasini istiyorum guvenlik açisından, bunu nasil sağlayabilirim? Teşekkürler.

 154. Vildan

  17/12/2012 at 01:28

  App storeden ucretlı yada ucretsız seyler ındırdım ama bugun ne olduysa ucretsız uygulamalarda bıle bır uyarı verıyor. Ne wifi ne 3g ıkısındede aynı uyarı “Your account not ın thıs store your accountıs not valıd for U.S. Store. You must switch to the turkısh store before purchasing” bı ara kartta belırlı mıktarda para tutmak gerekıyordu uygulama yuklemek ıcın bu yuzden olabılırmı yada neden yapar yardım edebılırmısınız??

  • Mustafa Tan

   17/12/2012 at 10:36

   Sanırım hesabınız Amerika’ya bağlı ya da şu an Amerika Mağazasındasınız. Hata mesajı Türkiye Mağazasına dönüş yapmanız gerektiğini söylüyor. Yakın zamanda ayarlarınızla oynadınız mı?

   • Vildan

    17/12/2012 at 20:33

    Mustafa bey ayarlarıyla oynamadım ama bılemıyorumkıı.. Turkıyedekı magazasına nasıl gerı donus yapabılırım yardımcı olursanız cok sevınırım..

    • Dilek

     10/02/2013 at 01:39

     Boldan hanim çözüme ulaşabildiniz mi . Aynı sorun bende var ve nasil çözeceğimi bilmiyorum :((

   • Anonim

    26/03/2013 at 20:41

    Ben sürümü güncelledim o kadar sonra App Store’den birşey indirmez oldum

 155. Arslan

  21/12/2012 at 11:54

  Merhaba iphon 4 ümü sattım s3e gectim onuda sattım iphone 4S aldım. İphone 4 teki kullanıcı kimliğimle iphone 4 s’i aktive ettim ve rehberimde başka numaralar çıktı. İphone 4 te icloud aktif idi dolayısıyla teli alan kişinin rehberide icloudee yedeklenmiştir diye düşünüyorum. Kullanıcı kimliğimi sattığım iphone 4 ile ilişkisini kesemezmiyim? 4s’e yedeklenenlerde onda çıkacaktır diye düşünüyorum. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   21/12/2012 at 12:00

   Cihazınızı aldığınız gibi sıfırlasaydınız bu sorunların hiç biri olmazdı:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/01/iphone-ipad-itunes-restore-geri-yukleme-ve-sifirlama.html

   Bu saatten sonra sıfırlayamam derseniz iCloud bağlantısını kesebilirsiniz fakat rehberi manuel sıfırlamanız, eski apple kimliği ile indirilen uygulamaları tek tek silmeniz gerekecektir.

   Eski Apple Kimliği ile olan iCloud bağlantısını keserseniz zaten hiç bir bilginize diğer kişiye gitmez.

 156. Oğuz

  22/12/2012 at 13:55

  AppStore dan bir ücretli uygulama indirdim. Ertesi gün ödeme tipi hatalı dedi bir daha istedi bir daha girdim. Ve 2 gün sonra makbuz gönderdiler mailime şimdi ben parayı ödemiş mi oluyorum. Kullandığım kart turkcell paracard.

  • Mustafa Tan

   22/12/2012 at 14:13

   Mail geldiyse ödenmiş demektir. Zaten Apple ödemeyi alamadığı an hesabınızı donduruyor ve ücretsiz uygulama indirmeye ve güncellemeye bile izin vermiyor. Her bir şey indirmeye kalktığınızda tekrar kart bilgisi istiyor.

   Başka şeyler indirebiliyorsanız herşey yolundadır 🙂 Bu arada kredi kartı ile uğraşamam derseniz iTunes Hediye kartları ile de bakiye yükleyebilirsiniz hesabınıza:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/12/itunes-hediye-kartlari-gift-cards-nasil-kullanilir.html

   • Oğuz

    22/12/2012 at 14:25

    O iki günlük süre içinde ücretsiz indiremiyordum fakat şuan indirebiliyorum.
    Teşekkür ederim.

 157. Uygar

  22/12/2012 at 21:38

  mustafa bey ben cvc kodunu doğru giriyorum fakat geçersiz diyor ne yapmalıyım..

 158. murat

  23/12/2012 at 15:46

  gamecentre üyeliği oynadıgım bir oyunu telefonumdan silip farklı bir appstore üyeliği ile tekrar indirdiğimde , oyunumdaki veriler sıfırllanacakmı ? cvp verebilirseniz sevinirim

 159. Selçuk demir

  28/12/2012 at 12:39

  Hiç ücretli uygulama indirmedim ve kart numarası bile girmedim.şimdi ucretlilerdenile kart no istiyor.neden acaba hocam

 160. Özgür TM

  29/12/2012 at 09:21

  apple ID almama rağmen store dan ücretli-ücretsiz hiçbir şey indiremiyorum. kimlik giriş yapıyorum indirmeye gelince bu ID daha önce ıtunes dan hiç alım yapmamış mesajı çıkıyor ve beni bilgi doğrulamaya ve hatta ödeme şekli sayfasına yönlendiriyor!1 kredi kartı no su versem bile alım yapamıyorum. none seçeneği bile çıkıyor, seçsem bile olmuyor ve her iki işlemde de ıtunes destek hattını arayın diyor!! Ne yapabilirim? işlemlerimde nerede yanlışlık var?

 161. Pearl

  03/01/2013 at 09:50

  Merhaba Mustafa Bey,

  Iphone’numu aldigimda ilk kullandigim adresi sildim bir sure once ve yeni bir hesap olusturdum. Tabi ki bu durumun basima acacagi sorunlari bilmeden. Bu konudaki yazilarinizi okudugumu dusunuyorum ama sorun hala cozulmus degil.

  1- Yeni adresi olusturmama ragmen ve Icloud ve Apple Store’de yeni adresim gorunmesine ragmen ekrana pop up yapan benim eski adresim. Eski sifresini hem hatirlamiyorum, hem de zaten sistem tanimiyor. Dolayisiyla aldigim onca programi guncelleyemiyorum.
  Bu konudaki sorum su; Herseyi dogru yapmama ragmen, eski adresimin gelmesini engellemenin bir baska yolu yok mu (app’leri silmenin disinda)

  2- Yetkilendirdigim bilgisayarim coktugu icin, copyaladigim hersey bir onceki bilgisayarimda, dolayisiyla ona da ulasamiyorum. Bu yeni adresimle satin aldigim her hangi bir uygulama olmadigi icin, apps’ler birsekilde otomatik olarak yuklenmiyor yeni bilgisayarima. Sol tarafta telefonun ekranini goruyorum ve oradan surukleme islemiyle yapmaya calisiyorum (bu islmei dogru yaptigimdan emin degilim) ama o da olmuyor.

  Sozun kisasi, bu uygulamalari (epey cok ve hemen hepsine de para odemistim) bu eski adresin pencesinden kurtarmanin hic mi imkani yok?

  3- Yeni bilgisayarimda her ne kadar sync yapmis gorunuyorsam da notlarimi goremiyorum. O yuzden de herseyi bir kenara birakip iphone’umu sifirlamak istemiyorum. (Ayrica sifirlama yapmak icin bir kac secenek sunuluyor, eger baska secenegim yoksa, bu secenelerden hangisi bana uygundur?

  Simdiden cok tesekkur ederim yardimlariniz icin.

  Kolayliklar dilerim

  • Mustafa Tan

   03/01/2013 at 09:56

   Hızlıca ilk 2 sorunuza cevap vereyim:

   1) Uygulamaları silmeniz dışında çare yok eğer eski apple kimliğinize tekrar ulaşamayacaksanız.

   2) Yeni bilgisayarınızı eski Apple kimliğinizle yetkilendirmediğiniz sürece işlem yapamazsınız eski uygulamalarınızla. Eşzamanlama olmaz kısaca. Özetle eski uygulamalarınızı unutacaksınız 🙁

   • Pearl

    05/01/2013 at 01:27

    Ilginize ve yardiminiza tesekkur ederim Mustafa Bey.

    :((

    • Anonim

     26/01/2013 at 23:15

     Merhaba Mustafa bey nasıl mağaza değiştirebilirim ?

 162. demet

  03/01/2013 at 17:43

  mustafa bey selam,
  sanırım sorumun cevabı sizde çok araştırdım ama bulamadım….
  ben ıpad ime crash bandicoot diye bir oyun indirmek istiyorum ama sadece abd mağazasında mevcutmuş:( mağaza değiştir diyorum fakat ltunes a bağlanamıyor diye bir bilgi ekranı çıkıyor..çozebileceğimiz bir durum mudur??

 163. ali

  04/01/2013 at 01:56

  slm mustafa bey ben store yeni hesap acmak istiyorum eski adresimi bilmiyorum banka kart isimleri var ama hicbiri maddesi yok nasıl yapıcam

 164. elif

  04/01/2013 at 20:16

  Merhaba Mustafa Bey;

  oğlum ücretsiz bir oyun indirdi.ardından bankadan arandım.183.50 liralık bir uygulama indirildiğini bilgim dahilinde olup olmadığı soruldu.çok şaşırmıştım.uygulamaya tekrar baktım ücretsizdi.bankayı aradım.apple firmasından iptalini isteyeceksiniz.biz birşey yapamayız dediler.2 gündür araştırıyorum.sizin sayfanızı gördüm.verdiğiniz bilgileri aynen uyguladım.ıtunesten giriş yapıp sorun bildir kısmına geldiğimde ıtunes destek sayfası çıkıyor ve sonrasında izleyeceğim yolu bulamıyorum.yardım ederseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 165. Seda

  05/01/2013 at 01:05

  App Store’den güncelleme yapmadan bir sey indiremiyorum. İlk aldığım apple kimliği sifresini istiyor fakat hesabım kapandı onu bir türlü iptal edemiyorum. Güncelleme olmayan uygulamaları yeni hesabımdan indirebiliyorum fakat bazı uygulamalar da güncelleme yapmam isteniyor dediğim gibi eski kimliğim isteniyor ne yapmam gerekir? Ayarlardan Store’ye girdim suan yeni kimliğim var fakat güncellemede hala eski kimlik isteniyor, yardımcı olursanız cok sevinirim 🙂

  • Mustafa Tan

   05/01/2013 at 01:06

   Eski Apple Kimliğinizle indirdiğiniz uygulamaları silip yeni Apple Kimliğinizle tekrar indirin.

   • Şahin AKIN

    30/01/2013 at 13:13

    Merhaba Mustafa Bey
    eski hesabıma ait uygulama 99 tl lik bir uygulama eğer bunu ipad den silersem yeni hesabımla indirdiğimde benden yeniden ücret alınırmı?
    teşekkürler

    • Mustafa Tan

     30/01/2013 at 14:06

     Apple Kimliği farklı ise alır.

 166. Azad

  09/01/2013 at 22:00

  Merhaba, ucretsiz apple kimligimle bir oyun indirdim, 2-3 kere guncelleme yaptim, oyunun ucretle alinan uygulamalari icin kredi kartli apple kimligimle alim yapmaya calistim. ‘ bu oge farkli bir apple kimligi kullanicisi icin gecerlidir mesaji aldim.Eger kredi kartli app kimligimle bu oyunun ucretli uygulamasin yararlanmam icin, oyunu silip tekrar indirmem ve kredi kartli kimligimle indirmem gerekiyormus. Telefonumda mevcut bu oyunu silip diger( kredi kartli kimligimle alim yaparsam) yeni app kimligimle tekrar indirirsem oyunda kaldigim yerden devam edebilecekmiyim acaba
  Yardimci olursaniz cok sevinirim

 167. Tunç

  11/01/2013 at 15:45

  Ipad i bir arkadaşımın bilgisayarına bağlayarak İnternet’e girmek isterken sync başlattım ancak işlem bitmeden bağlantıyı kestim ve işlem tamamlanmadı. Ancak ayarlar menüsünde kendime ait Apple id yer alırken app Store açıldığında ve güncelleme yaptığımda hep arkadaşımın Apple id si geliyor. Haliyle onun Apple Store dan aldığı uygulamaları göstererek update etmeye veya iPad e eklemeye çalışıyor. Çok fazla program yüklü değil ama kendi Apple id mi app Store tekrar yukleyemiyorum. Ne yapmam gerektiğini paylaşırmısınız.

 168. gül

  13/01/2013 at 23:24

  App store giremiyorum güvenlik kodu istiyo hatrlamıyorum napmalym?

 169. iwo

  14/01/2013 at 16:58

  slm ben clash of clans oyununda gem satın almak istiyorum 2 defa aldım fakat 3.de itunes destekle temasa geçin dedi napmam lazım bi yardım

 170. onur demir

  14/01/2013 at 20:26

  merhaba mustafa bey,

  iphone telefonumdan ya da ipod müzik cihazından oyun satın alamıyorum.amerikan app storeyi kullanıyorum.1 dolarlık bir uygulama indirmeye calıstıgımda kredi kart bölümüne none seceneginden cıkartıp visayi seciyorum ( iş bankası sanal kart kullanıyorum ) kart bilgilerimi girdikten sonra” security code is invalid ” şeklinde uyarı alıyorum.sanal kart limitini yükseltmeme ragmen aynı uyarıyı alıyorum.ne yapmam gerekiyor ? yardımcı olursanız memnum olurum.iyi aksamlar

  • onur demir

   22/01/2013 at 02:05

   Mustafa bey yardımızı bekliyorum

 171. Gamze

  20/01/2013 at 13:58

  İyi gunler,app storeda ucretsiz olan uygulamayi indirmek istedigimde once normal olarak sifremi giriyorum fakat ardindan kredi karti bilgilerimi istiyor,her uygulama icin ayni sorun oluyor. Tesekkurler simdiden.

 172. Nuruw

  20/01/2013 at 20:48

  Merhaba.ben apple aldigimdan beri free uygulamalari indiriyordum.gecenlerde whatsappi indirmek icin kredi kartimi kullandim.wimdi ne yuklersem yukleyeyim yani free olsa bile bende kredi kartimla bagli birweyler soruyor.sonra k bilgilerimi gosteriyor.yani ben kredi kartimla bagli herweyi silmek istiyorum ve tum freeleri kredi kartsiz indirmek istiyorum.ne yapmaliyim?lutfen yardim edin.tewekkurler

 173. Nuruw

  23/01/2013 at 20:14

  Offff bu yaziliyo yaaaaa
  Your payment method was declined. Please enter another payment method.
  Ne yapmaliyim ?

  • Mustafa Tan

   23/01/2013 at 20:43

   Kredi kartınızdan borcunuz tahsil edilemiyormuş. Başka bir kredi kartı girin diyor. Kartınızı kullanma tarihi geçtiyse başka bir kart girin. Yok limiti bittiyse limitini arttırıp tekrar deneyin aynı kartı.

 174. EDA

  26/01/2013 at 00:46

  MERHABA MUSTAFA BEY AMERİKAN MAĞAZASINADAN TÜRKİYE MAĞAZASINA NASIL GERİDÖNÜŞ YAPABİLİRİM? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  • Dilek

   09/02/2013 at 19:12

   Eda hanim cevap alabildiniz mi sorunuza .ayni sikintiyi yasiyorum

  • Kerem Kendirci

   25/02/2013 at 12:42

   Bilgisayar üzerinden İtunes programını açın sol tarafda İtunes Store linkine tıklayın sonra sayfayı en altında bayrak işareti göreceksiniz tıklayın ve türkiye bayragını seçin sorununuz düzelecektir.

 175. burak taqşkıran

  28/01/2013 at 23:26

  mustafa bey iphone nu yeni kullanmaya başlasım. app-storeden facebook imdirdim yalniz dosya gözükmüyor. ama app-store girdiğimde yüklü gözüküyor oradan açabiliyorum sadece kısa yol olarak görebilmem için ne yapmalıyım.

 176. davut korkmaz

  01/02/2013 at 18:27

  merhabalar,benim iphone da apple store da güncellemeler görünmüyor. güncelleme yapmam gerek fakat güncellemeye geldiğimde güncellenecek uygulamalar görünmüyor. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ederim…

 177. Hqwerty

  03/02/2013 at 19:51

  Merhaba. iPad kullanıcısıyım, daha önce indirdiğim uygulamaları siliyorum ama Apple storeda indirilen uygulamalar kısmında hala gözüküyor. Buradan nasıl silebilirim? Teşekkürler.

 178. volkan

  05/02/2013 at 14:31

  ikinci el 4s aldım herşey normal ama icloud maksimum ücretisiz ücretsiz hesap etkinleştirildi diyor kendi hesabımı etkinleştiremiyorum ne yapmalım…

 179. Kaan

  06/02/2013 at 21:13

  Ya abi yok none

 180. urungu

  08/02/2013 at 12:18

  arkadaşlar dün 4s aldım yanlız bunda apple kimliği istiyor. kimliği oluşturdum fakat bu seferde üyeliğiniz yok deyip hata veriyor . yeni bi kimlik oluşturdum kart bilgilerinin dışın da ( visa mastercard amex ) bu bölümde hiçbiri seçeneği yer almıyo. eski hesaptan dolayı kredi kartı bilgilerimi de kabul etmiyo sanırım. ne yapmalıyım yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa biran önce döndün yoksa cihazı kıracam az kaldı 🙂

 181. Yagizsrkn

  09/02/2013 at 14:19

  Oyunlarda uygulama ici satin almada sorun yasiyorum dun gunduz denediimde alim gerceklesti aksam denediimde ise itunes store destekle iletisime gecin diyo neden bole oluyo acil donus yaparsaniZ sevinirim bu durumu nasil duzeltebilirim

  • Yagizsrkn

   09/02/2013 at 14:25

   Noluurrr acill yardiimmmmm

 182. Dilek

  09/02/2013 at 19:09

  Merhaba dun aksam appstoredan uygulama guncellerken usamagasini turkiye ile degistirdim dolayisiyla simdi ne guncelleme nede indirme yapamiyorum. Magazayi eski haline nasil gerirecegim konusunda yardimina ihtiyac duyuyorum

 183. Semih

  10/02/2013 at 02:28

  Garanti paracard var bende, onla uygulama icin odeme yapabilirmiyim ?

 184. Yagizsrkn

  11/02/2013 at 11:07

  Bana bian once donus yaparmiainiz ltf hala belliorum daaa

 185. Duygu

  15/02/2013 at 19:48

  Arkadasım ıphone 5 aldı ve apple kımlıgı yaratıcak ama kredı kartını zorunlu ıstıyor none dıye secenek yok ne yapabılırız

 186. Yagizsrkn

  15/02/2013 at 20:01

  Oyunlarda uygulama ici satin almada sorun yasiyorum dun gunduz denediimde alim gerceklesti aksam denediimde ise itunes store destekle iletisime gecin diyo neden bole oluyo acil donus yaparsaniZ sevinirim bu durumu nasil duzeltebilirim acil donerseniz sevinirm

  • Yagizsrkn

   16/02/2013 at 14:41

   Yagizsrkn der ki:
   15/02/2013 at 20:01
   Oyunlarda uygulama ici satin almada sorun yasiyorum dun gunduz denediimde alim gerceklesti aksam denediimde ise itunes store destekle iletisime gecin diyo neden bole oluyo acil donus yaparsaniZ sevinirim bu durumu nasil duzeltebilirim acil donerseniz sevinirm
   cevap

 187. onur

  19/02/2013 at 04:20

  onur demir der ki:
  14/01/2013 at 20:26

  merhaba mustafa bey,

  iphone telefonumdan ya da ipod müzik cihazından oyun satın alamıyorum.amerikan app storeyi kullanıyorum.1 dolarlık bir uygulama indirmeye calıstıgımda kredi kart bölümüne none seceneginden cıkartıp visayi seciyorum ( iş bankası sanal kart kullanıyorum ) kart bilgilerimi girdikten sonra” security code is invalid ” şeklinde uyarı alıyorum.sanal kart limitini yükseltmeme ragmen aynı uyarıyı alıyorum.ne yapmam gerekiyor ? yardımcı olursanız memnum olurum.iyi aksamlar

  • Mustafa Tan

   19/02/2013 at 07:44

   Apple Kimliğiniz Amerika’ya bağlı ise kredi kartınız da Amerikan bankalarından alınmış olmalı.

   • onur demir

    20/02/2013 at 02:59

    amerikan app store dan ücretli bir oyun satın almak istiyorum mustafa bey , türkiye app store ye geçtigimde oyunu yükleyemiyorum.bu durumun çözümü nedir ? iyi aksamlar

 188. emrah orun

  19/02/2013 at 22:17

  Arkadaslar merhaba ben meksikada yasiyorum ancak iphonumda Turkiye magazasi yuklu ancak kredi kartiyla odeme yapmak istedigimde kart bu magaza icin gecerli degildir diye bir hata aliyorum ne yapabilirim bununla ilgili olarak yardimci olursaniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   19/02/2013 at 22:18

   Kredi kartınızın alındığı banka da Türkiye’den değil mi ?

 189. Mert

  20/02/2013 at 20:19

  Bu ödeme türü mağazada geçerli değildir diyo me yapıcaz

 190. abdullah

  20/02/2013 at 20:42

  slm ben kredi kartımı güvenlik amacıyla sürekli internet alış verişini kapatıyorum whatsapp indirdim öne internet alışverişini açtım indirdim sonra yine kapattım ben uygulamayı indirdiğimde ücreti kesilmiyormu hesaptan bende şuan ücretsiz uygulama dahi indirsem kredi kartı hesabı istiyor ne yapmalıyım extreme yansırsa düzelirmi peki yoksa yeni hesapmı açayım

  • Mustafa Tan

   20/02/2013 at 21:12

   Hayır hemen kesilmiyor. 3-4 günü bulabiliyor bazen. Sanırım whatsapp’ın ücreti kesilemeden siz alışverişe kapattığınız için Apple ücreti tahsil edememiş.

   Bu durumda hiç birşey indiremez ve güncelleme dahi yapamazsınız. Kartınızı tekrar alışverişe açın ve kart bilgilerinizi tekrar güncelleyin o zaman kartınızdan tahsilat yapılacaktır.

   Eğer kartınızı sürekli alışverişe açık tutmak istemiyorsanız ya sanal kart kullanın ya da aşağıdaki gibi hediye kartı:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/12/itunes-hediye-kartlari-gift-cards-nasil-kullanilir.html

 191. Melis

  22/02/2013 at 23:58

  Merhaba,Kartla işlem yaptim appstoreden uyguluma indirdim ama kartin şifresini istemeden onayladi o nasil oluyormbirdr parali uygulamayi indirdiıkten sonra onun beraberinde indirecegim programlar icin ğara kesilir mi ? ?

 192. sara

  23/02/2013 at 16:27

  2 gün önce ıphone 5 aldım hattım avea normal safariden falan internete giriyorum ama apple sayfası açılmıor yüklenior diyor ama bir türlü apple sayfalarına giremiorum yardımcı olursanız çok sevinirim:(

 193. enver yılıd

  25/02/2013 at 17:30

  ikinci el ipone 4 s aldım apple eski kullanıcının giriş adresi ve şifresini bilmiyorum. Yeni adres almak istiyorum kredi kartı numarası istiyor kredi kartsız apple adresi alamazmıyım yada sanal kartla almak istiyorum bir türlü alamıyorumm

 194. aysel

  26/02/2013 at 19:16

  merhaba Mustafa bey öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.Ben 2.el İPhone 4 aldım 1 aylık kullanım dediler ama netten girip baktım seri numarasıyla 2010 dio bu ne anlama geliyor bu apple kimligi başkasına ait ve ben bunu kendi hesabım yapmak istiyorum nasıl yapa bilirim bana yardımcı olunnn 🙁 🙁 canımı cok sıkıyo bu iş bide fabrika ayarlarına geri döndüm o kişinin msjları,apple kimliği vs.silinsin diye yaptım ne yaptım ne ettim bilmiyorum nerden aldım kafam iyicene karıştı şu sorunlarımı bi cözebilsek süper olur şimdiden teşekkürler..

 195. aysel

  26/02/2013 at 20:12

  herhangi bir ücret ödicekmiyim ona göre kabul ediyorumu tıklayıp devam edicem Mustafa beycim ne yapmalıyım

 196. aysel

  26/02/2013 at 20:14

  İTunes store hoşgeldiniz kabul et diyo bunun için faturama üçret yansırmı???

 197. burak

  27/02/2013 at 22:37

  app kimliği şifremi değiştirdim şimdi bişi indirmek istediğimde güvenlik kodu soruyor güvenlik kodunu nerden öğrenebilirim .s

 198. Suzan

  09/03/2013 at 00:15

  Merhaba, ben Bir defa ücretli uygulama almak için kart bilgilerimi girdim ancak , o bilgilerimi otomatik kaydetmiş , girmiş olduğum banka bilgilerimi nasıl silebilirim

 199. Duygu

  15/03/2013 at 19:45

  Merhaba, ben eski iphone 4s imi azerbaycanda sattim oradan 5 aldim ve tum bilgilerimi aktardim yeni tele. Basta hersey normaldi, birkac gun sonra butun numaralarim silindi ve yerine tanimadigim rus isimli kayitlar geldi. Sonra ben bunlari tek tek silip yeniden kendi numaralarimi kaydettim. Ertesi gun baktigimda yine rehberimdeki numaralar silinmisti ve yerine yeni numaralar gelmisti rus isimli. Sanirim eski telefonumu orada baska biri satin aldi ve apple id mizi ortak kullaniyoruz gibi bir durum lutfen bana yardim edin eski telefonumla baglantimi nasil keserim?

  • Mustafa Tan

   15/03/2013 at 20:00

   1) Ya eski telefonunuzu sıfırlamadan sattınız ve alan kişi de sıfırlamadı ve iCloud cihazında aktif sizin hesabınızla.

   2) Ya da yeni aldığınız ikinci el telefonu sıfırlanmamış şekilde aldınız ve siz de sıfırlamadınız ve Ayarlar -> iCloud menüsündeki Apple Kimliği aldığınız kişiye ait.

   Öyle ya da böyle aşağıda bahsettiğimiz şekilde bir iCloud’da Apple Kimliğinizin ortak kullanımı söz konusu:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

   Bu durumda eğer sizin cihazınızda başkasının Apple Kimliği varsa onu silin. Yok eğer Ayarlar -> iCloud altında sizin Apple Kimliğiniz varsa bu da demektir ki eski cihazınızda sizin Apple Kimliğiniz duruyor. Bu durumda apple kimliğinizin şifresini değiştirmeniz gerekecek.

   Bir de aklınızda olsun ikinci el cihaz alışta veya satışta cihazınızı sıfırlayın:

   http://www.iphoneturkey.com/2012/01/iphone-ipad-itunes-restore-geri-yukleme-ve-sifirlama.html

 200. İbrahim

  17/03/2013 at 08:09

  Merhaba Mustafa bey ben clash of clans diye bir oyun oynuyorum. Oyunda ücretli gems ( oyun taşı ) almak istiyorum ama bir türlü alamadım. Kredi kartı bilgilerimi giriyorum , iPhone dan uygulama içi satın almayı açıyorum . Tamam dedikten sonra karşıma ı tunes Store destek alınız diyor. Bu konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

 201. ezgi

  20/03/2013 at 12:19

  iyi günler apple store dan ıphon 5 e whatsapp idiremiyorum kayıt olurken none işaretlemiştim ancak şimdi kredi kartı bilgilerimi veriyorum kabul etmiyor kartımın limiti var internetten alışverişe de açık Your payment method was declined yazısı çıkıyor sürekli . ancak telefonumu yurt dışından aldık buunla ilgili olabilir mi

 202. Doğuş Durmuş

  30/03/2013 at 19:52

  Billing Problemle ilgili bişi sorcaktım. Eğer borcumuzu uzun bi süre ödemezsek App Store faiz koyuyor mu borç üstüne yoksa ne zaman ödersek ödeyelim aynı para mı çekiliyor ? Acil yardım lütfen

  • Mustafa Tan

   30/03/2013 at 20:13

   Hayır faiz uygulanmıyor ve aynı para çekiliyor. Fakat borcunuzu ödemediğiniz sürece hesabınızla ilgili bir işlem yapamazsınız. Örneğin güncelleme yapamaz, ücretsiz bir uygulama dahi indiremezsiniz.

 203. Anonim

  31/03/2013 at 21:02

  Merhaba konumuzla ilgili değil ama mesela benim ıphone 4 üm var bu ıphone 4 e ücretli bir uygulama indirdim mesela 1-2 yıl sonra telefonumu değiştirdim ıphone 5 aldım aynı hesapla(ücretli uygulamayı satın aldığım hesapla) aynı uygulamayı yine ücretlimi indirebiliyorum yoksa ücretsizmi ???

  • Mustafa Tan

   31/03/2013 at 21:09

   Aslında direkt konuyla ilgili ve cevap yukarıdaki yazıda mevcut.

   Satınalmalarınız ve indirdiğniz uygulamalar cihazınıza değil apple kimliğinize bağlı.

   Aynı Apple Kimliğini kullandığınız sürece daha önce aldıklarınız ücretsiz.

   • Anonim

    31/03/2013 at 21:36

    Anladım yardımcı olduğunuz için teşekkürler 🙂

 204. emrah

  15/04/2013 at 11:10

  benim pc demki yüklü itunese rogramına arkadaşın iphone nu bağladım ve eşleştirdim benim apple hesabımı arkadaşa kopyaladaı otomatık olarak arkadaşta benim apple kimliğimin şifresini istedi bende girdim ve şimdi kendi iphone’umda şifremi girdiğimde hesabınız devre dısı bırakılmıştırdır sıfırlayın diyor sıfırladıgımda herhangi bi ekran karsşıma cıkmıyor tekrar kimliğime nasıl giriş yapabilirim.

 205. mesut

  17/04/2013 at 17:31

  app store den indirdigim uygulamayı sildim fakat appstoreye girdigimde tekrar aynı uygulama ismi çıkıyor bunu nasıl kaldıra bilirim

 206. nurettin

  25/04/2013 at 12:47

  kımlık sifresini degiştirdim sonra yeni şifreyi girdigim de ilk indirdiğim ücretsiz uygulama için ücret kesilrimi

 207. EsRaM

  28/04/2013 at 17:00

  ben 1 yıldır belki daha fazla ıphone kullanıorum fakat ı tunes la hiç alakam olmadı hiç bir bilgim yok daha da açık konuşmak gerekirse uğraşmayı sevmeyen biriyim.bana sesli olarak anlatırsanız sevinirim..

 208. Eneshan

  05/05/2013 at 19:21

  Merhaba ben bişey sorucam. Ben whatsapp î yüklemek istiyorum ama bir kere satın aldığımda dielimki bugün satın aldım 1ay sonra veya daha uzun bi süre sonra tekrar ödeme yapmıyoruz öyle değilmi???

 209. murat

  11/05/2013 at 13:29

  merhaba benım telefona oyun ıcı uygulama satın aldım fakat ınmedı tekrar denedıgımde ”satın alındı henuz ındırılmedı” dıyor yardımcı olabılırmısınız??

 210. Anonim

  19/05/2013 at 22:34

  Mustafa abi konu dışı ama bişe sorucam ben ıphone 4 üme pc den iTunes ile fotolar eşzamanladım ama şimdi silemiorum bu fotoları ne yapmam gerek bi yardım cı olurmusun lütfen

 211. anonim

  20/05/2013 at 18:33

  mustafa abi iphone 4s kullanıyorum.App store hesabı bana ait değil. İndirmiş olduklarım o hesaba mail olarak gidiyor mu?

 212. pınar

  30/05/2013 at 15:54

  ben iphone 3 kullanıyorum fakat bişe indireceğim zaman iOS 4.3 gerekiyor diyor lütfen bunu nasıl yapıcam

  • kadir

   22/11/2013 at 20:40

   bendede aynısı oluyo mustafa abi yardım et bize

 213. ismet oncu

  11/06/2013 at 15:11

  kredi kartı bılgılerımı degıstırdım satın alma ıslemı ıcın fakat http://www.apple.com/support/itunes/ww basvuru yapın dıye uyarı alıyorum bunu nasıl duzeltebılırım sımdıden tesskurler

  • gulsah

   21/06/2013 at 20:40

   aynı sorun bende de var siz sorunu giderebildiniz mi acaba

 214. Egemen Bora Uysal

  12/06/2013 at 10:58

  merhaba öncelikle çok yararlı bir yazı ben bu yazının 2012 tarihli olması nedeniyle debit kartların app store’da hala kullanılabilir olup olmadığını öğrenmek istiyorum bir değişiklik var mı diye

 215. Ferda

  04/07/2013 at 19:42

  Appstore dan daha önce indirmeler yaptım hiç sorun yoktu. şimdi gazete ya da başka birşey indirmek istediğimde ” ACCOUND NOT IN THİS STORE, your account ıs not valid for use in the U. S store . You must switch to theturkish store before purchasing .” Diyor . Nasıl yapacağımı bilmiyorum.? yardım rica ediyorum…Teşekkürler

 216. nevzat

  08/07/2013 at 13:28

  app store den giriş yapıyorum hemen şu ileti geliyor ‘bu apple kimliği daha önce itunes store2da kullanılmadı’giriş yapmak için gözden geçir e dokunun ve ardından hesap bilgilerinizi inceleyin’gözden geçir e tıkladıkdan sonra açılan sayfada kredi kartı numarası vb.. bilgiler istiyor benim kredi kartı yok ve hiç

 217. nevzat

  08/07/2013 at 13:30

  ne yapmam gerekiyor hiç birşey inderimiyorum

 218. nevzat

  08/07/2013 at 13:31

  şimdiden tşkkrler

 219. Yusuf ÖZBEK

  09/07/2013 at 13:21

  Appstore dan Autocad 360 aboneliği ( aylık ) başlattım iptal etmek istiyorum ne yapmalıyım.
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

 220. Anonim

  10/07/2013 at 10:30

  sayın admin iphone elimde ama hiçbiri diye bir secilecek karakter yok yok storeda neyapmalıyım

 221. Merve

  17/07/2013 at 14:51

  Babamın telefonuna watsapp dan bir güncelleme geldi sonra apple kimliği istediler kimliği doğru yazmamıza rağmen kabul etmedi babam ücretli bir uygulama indiriyim dedi yanlışlıkla 109 tl lik bir uygulama indirmiş ve bizde. Kimlik sormadan direk indirdi biz kimlik sorcak die bekliyorduk hemen uygulamayı iptal ettik ama msj geldi kredi kartından geçilmiş die ne olcak şimdi babam kartı iptal ettircek ama kesilmişmidir itiraz edemezmiyiz

 222. Muttalip

  09/08/2013 at 11:47

  İyi günler
  Bır sorunum var. Ucretsız uygulamaları ındırmek ıstedıgımde sıfremı gırıyodum ve indirme işlemleri başlıyordu Artık indirme başlamadan önce fatura bilgileri istiyor ucretsizler bıle ucretlı hale geldi
  Yardım esmerseniz sevınırım

  Tüm.

 223. orhan

  14/08/2013 at 13:41

  merhaba. ben iphone kullanıcısıyım. ilk aldığımda watsappı başka bir arkadaşın apple hesabı ile indirdik ve güncelleme yaparken bana o arkadaşın icloud mailinin şifresini soruyor. şifreyi bilmediğim için güncelleme yapamadım sonunda silip kendi apple kimliğim işle yükledim. asıl sorum önceki yazışmalarıma o arkadaşın ulaşma ihtimali var mı?

 224. ersin

  15/08/2013 at 21:32

  selam.. ben app storeden ücretsiz olan birsey indiremiyorum ne denediysem hepsinden ücret istiyor..

 225. mehmet bilgin

  19/08/2013 at 00:06

  merhaba ,
  eşimin iphone 4 telefonunda appstore kullanıcı adı ile uygulama update ederken söyle bir hata verıyor ,
  ” account not in the store ” your account is not valid for use in the u.s store . you must switch to the turkish store before pucchasing ” ancak ben butun bu ayarlamalarda ülkeyı türkiye olarak gncelledım bu guncellemeyı telefonda da yaptım hatta baska bır hesap bıle aldım ancak takılı kaldı sanırım hep bu hatayı verıyor bır turlu sılemedım yardımcı olurmusunuz

 226. Zehra

  28/08/2013 at 21:12

  Bir tv kanalı indirdim .aylık abone yapmış. Nasıl İptal edebilirim

 227. busra

  31/08/2013 at 00:05

  app storenin içerigi degişti fakat hata veriyor sürekli içeri göremiyorum

 228. gokmen

  05/09/2013 at 06:19

  merhaba hocam ben iphone 3 ikinci el aldımyanliz hesabi silemiyorum yeni hesap acmak istiyorum kiredi karti istiyor verirsem bana bir zarari olrmu lutfen acil

 229. büşra

  10/09/2013 at 00:39

  iyi günler ipad 4 kullanıyorum ve appstore’dan ne indirme nede güncelleme yapamıyorum. Bana türkiye sayfasına gitmemi söyleyen bir yazı çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim

 230. Deniz

  10/09/2013 at 16:11

  Merhaba. 4s kullanıyorum, ücretli hiçbir program yüklemedim şimdiye kadar, yani kredi kartı bilgisi de girmedim telefona. 1 aydır ücretsiz program yüklemeye çalıştığımda önce appstore şifremi istiyor, giriyorum ama ardından ödeme bilginizi girin diyor ve uygulama indiremiyorum. ücretsiz programlar nasıl ve neden ücret istiyor?

 231. Özgür

  14/09/2013 at 09:57

  Merhaba, size bir sorum olacak. Hem iphone hem ipad sahibiyim aynı apple id’imi iki cihazdada kullanıyorum. İpad’de bir uygulama indirdiğimde iphone’uma da otomatik iniyor. Bunu nereden kapatabilirim? İyi çalışmalar.

 232. Smyr

  27/09/2013 at 08:54

  Merhaba,
  İşte siZe yeni bir soru:
  Iphone 4s kullanıyorum Eylül ayı girdikten sonra da ipad mini aldım. Ikisi de aynı apple ıd ye bağlı. Ikisini de ios7 ye güncelledim. Appleın ios 7 ile getirdiği kampanya kapsamında ipadime indirebileceğim iWork uygulamalarını iphone a da indirebileceğim miyim

 233. htk

  27/09/2013 at 10:29

  iyi günler.

  ben kredi kartı numarası olarak sanal kartın numarasını kullandım. İçerinde para yok.

  Daha önce indirdiğim bir uygulamaya(sildiğim için ismini, ücretli-ücretsiz olduğunu hatırlamıyorum)hala üye olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim.

  Ücretli bir uygulama indirdiysem şu anda hesabımda para olmadığı için bana daha sonra borç çıkarır mı? teşekkürler…

 234. hayat

  02/10/2013 at 09:42

  apple storedan indirdiğim bir uygulamayla ilgili yorum yazmıştım bunu nasıl kaldırabilirim mümkün mü acaba ? teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   02/10/2013 at 09:47

   Tekrar aynı uygulamaya yorum yazın. Yorumunuz güncellenecektir.

 235. aslan

  10/10/2013 at 15:39

  merhaba mustafa bey ben apple stroden yanlışlıkla aldığım tokenleri geri iade ettim ve paramı aldım paramı almama rağmen tokenler duruyor ve o tekenlerin bi miktarını kullandım yani satın aldığım token şuan 37 adet eksik bu tokenleri neden almadılar? alıcaklarmı? eksik olan bu tokenlerden dolayı sıkıntı çıkarmı? şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   10/10/2013 at 15:47

   Hayır almayacaklar. Merak etmeyin bir sıkıntı çıkmaz.

   Geri alabilmeleri için uygulama sahibinin bu duruma özel bir geliştirme yapmış olması lazım. Bu geliştirmenin maliyeti aldığınız token’ların maliyetinin kat be kat üstünde olduğu için kimse peşinde koşmuyor.

 236. Gökçen

  14/10/2013 at 00:23

  Merhaba;
  iPhone’umda apple kimliğimi ücretsiz olarak aldım ve daha önce de hiçbir şekilde ücretli bir uygulama indirmedim.
  Buna rağmen telefonum ücretsiz uygulamaları bile indirmemeye başladı. Satın alma işlemi için doğrulama istiyor. Yukarıda buna benzer bir soruna çözüm getirilmiş kredi kartının limitini artırmak gibi. Ama dediğim gibi kredi kartı kullanmadığım için bu mümkün değil. Ne yapabilirim?

 237. Esra

  11/11/2013 at 00:41

  Iphone 4s var uygulamA indirmiyor hep bekliyor yazıyor güncellemelerde de aynı sorun var daha önce olmuyordu 3 g kullanıyorum. Ne yapmalıyım resetledim ıd çıkış yaptım yine başlattım olmuyor lütfen yardım edin telefonum bozuldumu

 238. Yardımm

  11/11/2013 at 19:05

  Merhabalar ben ilk defa kredi kartiyla bir indirme yaptm 1.79tl lik bir oyundu. Daha sonra kart bilgilerimi otomatik olarak kaydetti bende baska bisi denedm ve otomatik olarak indirmeye basladi bunun icin siteye girip baktim ve genel-appstore-kimlik bilgilerime girdim ve ordan odeme bilgilerini hicbirine aldım kartimin tanımlaması kalkmistir di mi ?bir sorun yasar miyim bu konuda yardim istiorm? bu durum beni baya dusundurdu yeni iphone kullanıcısıym yardımcı olursaniz sevnirim.. Ve oyun güncelleme istediginde falanda bir ücret kesintisi olmuyor degil mi? Kredi karti bilgilerimizi ordan silince bir daha cekim yapamaz degil mi ? Appstoredan sildikten sonra denedim odeme bilgisi istiyor ama sizede sormak istedim cnku icim raht deil bana yardimci olurmusunuz?

 239. Anonim

  28/11/2013 at 23:20

  2.el ıphone5 aldım foursquare indirdim.eski sahibinin bilgileriyle ama benim adıma kayıtlı hesap açıldı foursquare hesabı eski sahibinin facebook adresine bağlantılı bunu nasıl düzeltebilirim

 240. yardım

  28/11/2013 at 23:21

  2.el ıphone5 aldım foursquare indirdim.eski sahibinin bilgileriyle ama benim adıma kayıtlı hesap açıldı foursquare hesabı eski sahibinin facebook adresine bağlantılı bunu nasıl düzeltebilirim