Apple’ın Eğitim Dünyasına Sunduğu Yenilikler

Belki basından takip etmişsinizdir. Apple dün, yani 19 Ocak tarihinde New York’da Eğitim (Education) konulu etkinlik (event) düzenledi. Etkinlik Türkiye saati ile 17:00’da olduğu için anlık takip etme imkanım olmadı fakat Apple akşama doğru etkinliğin 1 saatlik videosunu yayınladı. Ben de tüm etkinliği baştan sona izleyip ve ardından tanıtılan yeni ürünleri hızlıca bir inceleyip sizinle ilk izlenimlerimi paylaşayım istedim.

iBooks 2, iBooks Author ve iTunes U

Bu arada yeni ürünlere geçmeden önce Apple’ın zaten yıllardır eğitim dünyası ile iç içe olduğunu ve sürekli projeler üreten bir firma olduğunu belirtmek isterim. Çoğumuz farketmese de cihazlarımızda yüklü olan iTunes uygulaması içerisinde “iTunes U” isminde sadece üniversitelere ayrılmış bir alan var. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda çıkarttığı ve hepinizin yakından tanıdığı iBooks uygulaması sayesinde yayıncılarla da yakın çalışıyor.

iBooks 2 ve İnteraktif Ders Kitapları (TextBooks)

Her ne kadar Türkiye iBooks Store’da paralı uygulamalar ya da Türkçe kitaplar satılmasa da, ücretsiz ingilizce kitaplar sayesinde iPhone ve iPad’deki kitap okuma tecrübesini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Şu bir gerçek ki iBooks, kitap okuma alışkanlığını zor kazanan çocuklar veya öğrenciler için ilgi çekici bir deneyim sunmuyor. Bunun en büyük nedeni de iBooks’taki kitapların interaktif olmaması. Halbuki özellikle ilköğretim ve lise çağındaki öğrencilerin bilgiyi daha iyi hazmedebilmesi için, okudukları şeylerin interaktif olması gerekiyor.

İşte Apple, bu noktadaki potansiyle görmüş olacak ki, mevcut iBooks uygulamasını güncelleyerek iBooks 2 ismiyle yeni bir dönem başlattı. Yeni bir dönem diyorum çünkü, güncellenen bu yeni iBooks uygulamasında artık TextBooks (Ders Kitapları) isminde yeni bir kategori yer alıyor. Bu yeni kategorideki ders kitaplarının en büyük özelliği de interaktif olmaları.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Fakat bu yeni interaktif kitaplardan daha detaylı bahsetmeden önce bazı önemli noktaları vurgulamakta fayda görüyorum ki çok fazla soru gelmesin 🙂

 • TextBooks kategorisindeki bu yeni interaktif kitaplar sadece iPad’e özel. iPhone veya iPod Touch’larda çalışmıyor.
 • iPad sahiplerinin bu yeni interaktif kitapları indirebilmeleri için iBooks uygulamalarını App Store’dan güncellemeleri gerekiyor.
 • Bu interaktif kitaplar minumum iOS 5 versiyonu istiyor. Yani iOS 4.x yüklü iPad’lerde çalışmıyor.
 • Maalesef bu interaktif kitaplar Türkiye iBooks Store’da şu an için gözükmüyor. Ancak US Store’dan Apple ID’si olan kullanıcılar indirilebiliyor.
 • Kitaplar interaktif olduğu, yani içinde çok fazla medya (resim, animasyon, vs. video) barındırdığı için boyutları çok yüksek olabiliyor. Şu an yayında olan kitapları tek tek kontrol ettim. Boyutları 1GB ile 3GB arasında değişiyor 🙂

iPad’e özel hazırlanmış bu kitaplar gerçekten çok başarılı. Apple’ın etkinlikte demosunu yaptığı E.O. Wilson’s Life on Earth (National Edition) isimli kitabının örnek versiyonunu ve diğer bir kaç ders kitabını indirip inceleme fırsatım oldu. İlk izlenimlerime bakarak şunu söyleyebilirim ki tüm öğrencilere iPad dağıtabilsek ve tüm zor derslerin kitapları bu şekilde olsa, kimse sınıfta kalmaz 🙂

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Kitaplar içinde videolar, animasyonlar, üç boyutlu nesneler vs. gibi hareketli objelerin bulunduğundan, kitapları okumak açıkçası çok zevkli oluyor. Kitapların içlerinde internet erişimi sağlayan öğeler de bulunabildiğinden, kitap güncellenmese dahi içindeki bilgiler daha kullanırken otomatik olarak güncel bilgiler sunabiliyor.

Ayrıca iPad’i yatay tuttuğumuzda sayfadaki görsel öğeler ön plana çıkarak ekranı kaplıyor. Fakat cihazı dik tuttuğumuzda ise otomatik olarak yazılar ön plana çıkıyor ve görsel öğeler sayfanın sol tarafında küçük imajlar şeklinde toplanıyor. Ancak resim ve videolar üzerinde tıkladığımızda, tam ekranı kaplayacak şekilde görüntüleniyorlar.

Bu kitapların diğer bir güzel yanı da dilediğimiz yerleri kolayca işaretlememize ve not almamıza imkan vermeleri. Hatta istersek bu not aldığımız kısımlardan çalışma kartları oluşturarak önemli konuları hızlıca kolayca tekrar edebiliyoruz.

Aslında bu interaktif kitapların daha birçok özelliği bulunuyor. Fakat ben burada ekran görüntüleri ile ne kadar anlatmaya çalışsam da, yeteri kadar ifade edemeyeceğim. Bu yüzden aşağıdaki tanıtım videosunu izleyince, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 🙂

Eğer yukarıdaki video da yeterli gelmez ise, aşağıdaki linki kullanarak Apple’ın sitesinden textbook’lar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

http://www.apple.com/education/ibooks-textbooks/

iBooks Author

Apple’ın iPhone’la bu kadar başarı elde etmesinin bence en büyük nedeni, uygulama geliştiriciler ile son kullanıcılar arasındaki bariyerleri (daha doğrusu aracıları) ortadan kaldırması. Eskiden bir yazılım geliştiricinin, evinde bir uygulama veya progam geliştirip çok az bir yatırımla bunu son kullanıcıya ulaştırması imkansız gibiydi. Bu nedenle program ve uygulamaların çoğunluğu, büyük yazılım firmaları tarafından geliştirilirdi.

Fakat Apple’ın iPhone ve iPad uygulama geliştiricilere sunduğu imkan ve araçlar sayesinde, yeteneğine ve bilgisine güvenen herhangi biri App Store’dan uygulama dağıtabilir hale geldi. iPhone ve iPad’in bu kadar başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden biri de bu uygulamalar oldu.

İşte Apple, uygulama dünyasında oluşturduğu bu başarılı modeli kitap dünyasına da taşımak istiyor olacak ki, dünkü etkinlikte iBooks Author ismindeki programı da tanıttı. Mac App Store‘dan ücretsiz indirilebilen ve sadece Mac’lerde çalışan bu program sayesinde, yukarıda bahsettiğimiz interaktif ders kitapları (textbooks) kolayca hazırlanabiliyor.

iBooks Author

Yani bu da, bir kitap hazırlamak için gerekli bilgiye sahip herhangi bir kişi için, herhangi bir yayın evi, ajans veya aracıya ihtiyaç duymadan kolayca interaktif kitap hazırlayabilir, aynı iOS uygulama geliştiricilerinde olduğu gibi hiç bir aracıya ihtiyaç duymadan iBooks Store’a gönderebilir demek.

iBooks Author’u Mac App Store’dan bilgisayarıma indirdiğimde beni ilk şaşırtan şey, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Türkçe ara yüzü oldu. Şu an Türkiye iBooks Store’dan textbook’ları indiremiyoruz ama, aynı textbook’ları hazırlamak için gerekli programı indirebiliyoruz ve de Türkçe bir ara yüzle kullanabiliyoruz.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Öyle ki programın detaylı yardım dosyaları bile Türkçe olarak hazırlanmış. Bu da Apple’ın programların artık Türkçeleştirme işine eskisinden çok daha fazla önem verdiğini gösteriyor.

iBooks Author programının yardım dosyaları da Türkçe

iBooks Author, daha çok interaktif kitap hazırlamak isteyen Mac ve iPad sahibi kullanıcıları ilgilendirdiği için çok fazla detaya girmeyeceğim. Fakat kısaca programın kullanımının çok kolay olduğunu ve Keynote’a çok benzediğini söyleyebilirim. Özellikle interaktif kitabımıza Keynote sunumları ve HTML 5 tabanlı dinamik kodlar ekleyebiliyor olmamız çok şık olmuş.

Eğer iBooks Author programı ilginizi çektiyse, program hakkında detaylı bilgiye ve videolara http://www.apple.com/ibooks-author/ adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer özellikle kitap içerisinde kullanılabilecek interaktif öğeleri çok merak ediyorsanız http://www.apple.com/education/ibooks-textbooks/gallery.html adresine de bir gözatmanızı önereririm.

iTunes U

Apple’ın dünkü akşam ki etkinlikte duyurduğu son yenilik de “iTunes U” yani iTunes Üniversite ile ilgiliydi. Eskiden sadece iTunes uygulamasında bir menü olan ve genelde sadece video ve podcast’lerden oluşan üniversitelere ait içerikler, artık iTunes U isminde App Store’dan ayrıca indirilebilen bir uygulama halini aldı.

iTunes U uygulaması universal olduğu için de hem iPhone hem de iPad sahipleri cihazlarına indirebiliyor ve de iBooks’taki textbook’ların aksine iTunes U uygulamasının fonksiyonları hem iPhone’da hem de iPad’de düzgünce çalışıyor.

iTunes U uygulaması sayesinde de üniversite hocaları derslerini videolar aracılığı öğrencilere anlatabiliyor, dersler için gerekli kitapları ve uygulamaları indiretebiliyor veya önerebiliyor. Öğrenciler de uygulama üzerinden ilgili dersle ilgili notlar alabiliyor ya da çalışmalarını diğer öğrencilerle paylaşabiliyorlar.

Her ne kadar iPhone’da tüm fonksiyonları kullanma imkanı olsa da, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi geniş ekranı sayesinde uygulama, iPad’de daha güzel gözüküyor. Tabii tüm bunları görünce insanın yurt dışındaki üniversitelerde öğrenci olası geliyor. Çünkü araştırdığım kadarı ile iTunes U’da hiç bir Türk üniversitesi yer almıyor.

Fakat uygulama Türkiye Store’dan bu link kullanılarak indirilebiliyor ve yabancı üniversitelere ait içeriklere ülkemizden de ulaşılabiliyor.

Ayrıca dilerseniz http://www.apple.com/education/itunes-u/ adresinden iTunes U ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

—————

Apple’ın dünkü etkinliğine ait gelişmeler kısaca bunlar. Yukarıdakiler bir gecelik izlenimler olduğu için özet bilgi paylaşayım, fakat gelecek muhtemel sorular da cevapsız kalmasın istedim. Zaten zaman içinde gerekirse daha detaylı incelemeler de paylaşırız.

Bakalım Apple’ın uygulama dünyasında çok başarılı olduğu model, eğitim alanında da tutacak mı? Sanırım bunun sonucunu zaman içinde göreceğiz 🙂

Not: Dilerseniz yukarıdaki etkinlikle ilgili detaylı bilgiye, kardeş blogumuz Sihirli Elma’nın aşağıdaki inceleme yazısından da ulaşabilirsiniz:

http://www.sihirlielma.com/2012/01/21/apple-egitim-etkinlik-ibooks-2-ibooks-author-itunes-u

34 Comments

 1. Fatih

  20/01/2012 at 05:57

  Mustafa abi sürekli takipcinizim çok faydalı bilgiler veriyorsunuz tesekkur etmek istedim sadece.bu arada yakında iPhone veya iPad i olmayana kiz vermeyecekler :-)))

  • orhan sidar

   20/01/2012 at 08:12

   ipad icin bobregini satan oldu,kız verme az bile kalır…

 2. Elshad

  20/01/2012 at 08:49

  Mustafa bey! Azerbaycan`dan sitenizi takip ediyorum. Tesekkur ediyorum faydali bilgiler icin!

 3. Serkan Çelik

  20/01/2012 at 09:06

  apple bence çok güzel bir uygulamayı hayata geçirdi. ben bile ilgilendiğim konularla iligli e-kitap hazırlayayım diye düşünmedim değil. ama iBooks Author’u indiremedim. program lion ile çalışıyormuş. sanırım liona geçme zamanı geldi 🙂

 4. ozgur

  20/01/2012 at 09:14

  K-12’de ECIS’te Eyüboğlu ve Büyük Kolej var, ama Course şeklinde değiller tabii, podcastler var.

 5. ilker

  20/01/2012 at 09:19

  çok tesekkurler

 6. Birol Erkan

  20/01/2012 at 09:28

  Bilgi için teşekkürler . Bu arada bir sorum var . Ben canada da yasiyorum , turkiye ye geldim ve burda itunes ve apple store dan rahatlikla uygulama , şarki indirmeye devam edebildim. Demek ki Apple İd si yurt disindan alinmissa burda calisiyor , sevindim 🙂

 7. Murat

  20/01/2012 at 09:43

  Emeginize icin tesekkurler

 8. sertac

  20/01/2012 at 10:32

  Ustad senin ışığınla aydınlanıyoruz.Saygılarımla…

 9. Cemail Yenigün

  20/01/2012 at 11:07

  Mustafa Bey Merhaba.
  Okumayı çok sevdiğimi söyliyemem, ama Sizin bilgilendirme yazılarınızı noktasına ve virgülüne kadar dikkatlice okuduğumu söyliyebilirim. 😀
  Kalben Teşekkürlerimi iletiyorum.
  İyiki varsınız.
  Sevgilerimle

 10. Tolga

  20/01/2012 at 11:37

  Bu Apple firmasının bir misyonu ve vizyon u var. Microsoft gibi tek vizyonu daha çok para kazanmak değil.

 11. Tolga

  20/01/2012 at 11:46

  Tabi bu yenilikler ingilizce bilmeyen bizim gibiler için hiçbir şey ifade etmiyor 🙂 Ancak ağzımız açık videolarını izleyip vaybe adamlar yapmış deriz. Aynı siri gibi. Vay be ama bize ne.

  • Tolga

   20/01/2012 at 11:55

   Bu arada itunes güncelleme yaptı. sanırım sonrasında bir ios güncellemeside gelecek

   • Mustafa Tan

    20/01/2012 at 11:57

    iTunes güncellemesi iBooks ile ilgili.

    • Eray

     20/01/2012 at 15:26

     İ̇phone 4 lerin White Ballance sorunu ne oldu ? Bende hala bu sorun var . Lütfen yardım . Mustafa bey Ne yapmalıyım

    • Tolga

     20/01/2012 at 15:36

     ibooks ta bir sorunmu var? daha önceden yüklediğim ebook ları artık itunes ile yükleyemiyorum

 12. alizet

  20/01/2012 at 14:03

  gayretine hayran kaldım mustafa kardeş maşallahın var başarılarının devamı dileklerimle gerçekten bugüne kadar ne sorduksa cevapsız kalmadı umarım enkısa zamanda apple TÜRKİYEMİDE görüp biz kullanıcıları için daha güzel uygulamalar yapar özellikle TÜRKÇE dil desteği olması en çok arzu ettiğim şey…iyiki varsınız iphonetürkey.biz

 13. Koray

  20/01/2012 at 14:15

  Gercekten mukemmelsiniz teşekkürler mükemmel anlatım

 14. lol

  20/01/2012 at 14:17

  eyw musti 😉

 15. Ediz

  20/01/2012 at 16:59

  Muhasebe onemlimidir? Tabiki..
  Peki asli nedir? Buradan bak oraya yaz…
  Ustad daha fazlasini istiyor, bekliyor ve diliyorum.

 16. Timucin

  20/01/2012 at 18:22

  Mustafa bey paylasimlar icin ne kadar tesekkur etsek azdir. Ben ipadde ve iphone de itunes ne ise yariyor hala cozemedim. Onceden anlattiysaniz link verebilir misiniz? Tesekkurler

 17. Hakan

  20/01/2012 at 22:13

  Mustafa bey hiç bu sitede yazdığınız yazıları bu şekilde görsel kitap yapmayı düşündünüz mü? Bence epey rağbet görecektir diye düşünüyorum. Zaten içeriğiniz Hazır. Sadece toplamak kaldı. Siz bu fikir hakkında ne dersiniz acaba?

 18. adMEss

  20/01/2012 at 22:24

  Mustafa bey çalışmalarınız takdirle karşılıyorum. Bana iphone da power point dosyalarını oynatabilir miyim sorusu geld. ibooks ve ya alternatif programlarla windows ta oluşturulmuş power point dosyalarını çalıştırabilir miyiz acaba? ilginize şimdiden teşekkürler..

  • Yunus Aydın

   31/01/2012 at 22:58

   quickoffice gibi app lerle bunu yapmanız mümkün

  • Çetin

   08/08/2012 at 01:36

   CloudOn’u öneririm. (Tüm office uygulamaları için)

 19. Timur

  21/01/2012 at 00:36

  Özellikle cocukların verimli öğrenmesi gerçekleşebilir ama ben kitapların tamamen ekranda olduğu bir dunyayı pozitif bulmuyorum.

 20. Timur

  21/01/2012 at 00:39

  Guzel bir yenilik ama ogrencilerin kitapları sadece dijital ekrandan okuması cok olumlu bir durum değil.

 21. Pingback: Apple’ın Eğitim Etkinliği: iBooks 2, iBooks Author ve iTunes U | Sihirli Elma

 22. Fatih S

  23/01/2012 at 09:15

  selamlar
  beni en çok etkileyen itunesU , bizim ülkemizde istanbul üniversitesinin uzaktan eğitim sistemi var. dersler internet üzerinden canlı olarak takip ediliyor ve istendiğinde dönem sonuna kadar videoları izlenebiliyor. vede öğrenciler canlı darslerde hocayla ineraktif olarak sorular sorabiliyorlar.ayrıca ders notlarıda sistemde sürakli güncelliniyor.
  yanı ülkemizdede bu türlü sistemler var vede gayet iyi işliyor. ama umarım ki bu içerikler en kısa zamanda itunesU daki yerni alır.

 23. Anonim

  02/02/2012 at 21:18

  İyi gunler itunes u uygulamasini bir turlu kullanamadim. Yani kurslari indiremedim bu konuda ayrintili bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler 🙂

 24. ugur

  05/02/2012 at 14:27

  Telefonuma indirdigim uygulamalar (app `ler) neden ingilizce oluyor? Sebeke firmasi “o2” (münih`teyim) yani ingiliz firmasi; ondan dolayimi?
  Mesela; facebook ingilize yüklendi, arkadasim vodafon`da ve almanca yüklendi. Telefonda bir ayar gereklimi yoksa sebekeyle ilgili problem mi?

 25. Ferhat Varol

  02/01/2013 at 15:27

  Merhabalar, bir öğretmen olarak yazınızı büyük bir dikkatle okudum Mustafa bey,gayet açıklayıcı olmuş çok teşekkür ederim.Oldukça da ilgimi çekti konu ve kafama takılan bir kaç soru var,

  1) iBooks Author’da hazırlanan bir kitabı Türkiye’de nasıl yayınlayabilirim.

  2) İncelediğim kadarıyla iBooks store ‘da Türkçe eğitim’e yönelik oluşturulmuş böyle bir çalışma yok.Nedeni yapılmamış olması mı yoksa Türkiye’den yayınlanmasıyla ilgili bir engel mi var.

  Konu ile ilgili sizinle ayrıntılı şekilde görüşmek isterim.Sİze nasıl ulaşabilirim.

  Teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   02/01/2013 at 15:31

   1) Sanırım henüz Türkiye’ye açık değil.

   2) Apple yavaş ilerleyen bir firma. iTunes Music Store bile daha yeni açıldı 3 senedir Türkiye’de iPhone satılmasına rağmen. iBook Store’da paralı içerikler de açık değil Türkiye’ye. Bu yüzden daha çok uzun sürebilir açılması Türkçe içeriklerin. Çünkü Apple’ın tek tek yayıncılarla anlaşması gerekiyor. Müzik yayıncıları ile bile 2-3 senedir görüşüyorlardı.

   • Ferhat Varol

    02/01/2013 at 16:02

    Son günlerde okullarda- özellikle özel okullarda- “ipad ile eğitim” projeleri hız kazandı.Ancak kurumlar bu konuda fazla bir ön çalışma yapmadan uygulamaya geçme niyetindeler. Çünkü bu konuda en önemli şeylerden biri kapsamlı bir içerik oluşturmak.Burada iş öğretmene düşüyor.Ayrıca bir yazılım uzmanı da bu konu hakkında yapılacak çalışmada mutlaka bulunmalı diye düşünüyorum. Şu an “Fatih Projesinde” tabletler, içerisinde taranmış kitaplardan fazla birşey barındırmamakta.Oysa sizinde yazınızda belirttiğiniz E.O. Wilson’s Life on Earth (National Edition) isimli kitab tarzında şeyler oluşturulmalı diye düşünüyorum.
    Bu aşamada ben bir coğrafya öğretmeni olarak Life on Earth’u örnek alarak bir üniversiteye hazırlık kitabı oluşturmak ve bunu piyasa sunmak düşüncesindeyim.Ancak ibooks store da Türkiye’ye açık olmaması nedeniyle bu ürün şu an yayınlanamayacak.Nasıl bir formül bulmak gerekir sizce?Android üzerinden mümkün mü böyle bir pazar?