iPhone ve iPad Yazılım Güncellemesi Öncesi Yapılması Gerekenler

Bildiğiniz gibi her yazılım güncellemesi sonrası bazı kullanıcılardan “rehberim silindi, resimlerim gitti, uygulamalarım kayboldu” tarzında yorumlar ve sorular geliyor. Apple her yeni bir yazılım güncellemesi (update) yayınladığında, aslında biz de ayrıca bir yazı paylaşıp kullanıcıları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Fakat yine de bazı kullanıcılar bu paylaşımlarızı gözardı edip ya da sonradan farkedip sıkıntı yaşıyorlar. Özellikle yazının sonunda paylaştığım SIM Kilitli iPhone kullananlardan çok fazla sayıda soru geliyor.

Sıkıntı yaşayan kullanıcılara baktığımızda da en çok, iTunes‘u ilk defa kullananların bu sorunları yaşadığını görüyoruz. Çünkü iTunes iOS tabanlı cihazlarda yazılım güncellemenin ve yedeklemenin en önemli parçası. Dolayısıyla iTunes’u sürekli kullanan veya sık sık senkronizasyon yapan kullanıcılarda veri kaybı çok az oluyor. Bu nedenle çok önceleri “Yazılım Güncellemeleri Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı bir yazı paylaşmış olsak da, Türkçeleşmiş iTunes’u ve güncel versiyonları düşünerekten taze bir yazı paylaşayım istedim.

Aşağıdaki maddelere geçmeden evvel de iOS tabanlı cihazların (iPhone, iPad ve iPod Touch) aynı anda sadece bir iTunes ile sağlıklı çalışacak şekilde tasarlandığını belirtmeliyim. Yani cihazınızı gündüz iş yerinizdeki bilgisayarda kurulu iTunes ile, akşam da evdeki bilgisayarınızda kurul iTunes ile senkronize ederek kullanamazsınız. Dolayısıyla aşağıdaki işlemler için bir iTunes seçin ve ondan sonra senkronizasyon ve güncelleme işlemlerini hep bu bilgisayarda yapın.

1) Güncel iTunes Kullanımı

Özellikle yılda bir iki defa iTunes kullananların bilgisayarlarındaki iTunes eski versiyonda kalabiliyor. Bu yüzden güncelleme öncesi kullanıcıların hep son versiyon iTunes’u kurmalarında fayda görüyorum. Çünkü bazı güncelleme sorunları iTunes kaynaklı da olabiliyor.

http://www.apple.com/itunes/

Özellikle 10.5 versiyonu ile birlikte iTunes Windows’ta da Türkçe olduğu için, halen eski versiyon iTunes kullananlar varsa  http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden en güncel versiyonu indirebilirler.

GÜNCELLEME (19 Şubat 2013) : Bu yazı hazırlanırken iTunes 10.5 sürümü vardı. Fakat iTunes 11 ile arayüzler biraz değişti. Bu yüzden ilk defa iTunes kullanacaklar aşağıda anlattığımız bazı menüleri bulamayabilirler. Bu nedenle eğer aşağıdaki menülerin yerlerini bulmakta zorlanırsanız, “iTunes 11 iPuçları başlıklı yazımıza mutlaka gözatın.

2) Bilgisayarın Yetkilendirilmesi (Authorize Computer)

Bir bilgisayarda ilk defa iTunes kullanmaya başlayacaksanız, ya da daha evvel iTunes yüklü bir bilgisayara cihazınızı ilk defa bağlayıp işlem yapacaksanız, öncelikle cihazınıza uygulama yüklerken kullandığınız Apple Kimliğini o iTunes’ta yetkilendirmeniz gerekiyor. (Eğer zaten uzun zamandır iTunes’unuzu kullanıyorsanız bu işlemi tekrar tekrar yapmanıza gerek yok, her iTunes’ta yani bilgisayarda bir defa yapmak yeterli.)

Eğer bu işlemi yapmadan cihazımızı yeni bir iTunes ile senkronize edersek, iTunes yetkilendirilmemiş Apple Kimliğine ait tüm uygulamaları cihazımızdan siliyor.

Apple’ın burada amacı, tek bir Apple ID’nin yüzlerce kişi tarafından ortak kullanılmasını engellemek. Biliyorsunuz aynı Apple Kimliği’ni kullandığımız sürece, daha evvel indirdiğimiz uygulamaları başka cihazlara ücretsiz olarak indirebiliyoruz. Fakat bir Apple ID’nin maksimum 5 farklı bilgisayarda yetkilendirme hakkı olduğu için, aynı Apple ID çok fazla sayıda kullanıcı ile ortak kullanılamıyor.

Özetle cihazınızı yazılım güncellemesi için yeni bir iTunes’a bağlayacaksanız, önce o iTunes’u yetkilendirin yoksa güncelleme sonrası uygulamalarınız cihazınızdan silinebilir. Bu arada eğer birden fazla Apple Kimliği kullanıyorsanız, her bir Apple Kimliği için bu işlemi birkez yapmanız gerekiyor.

3) Satın Alınanları Aktar (Transfer Purchases)

iTunes’taki Senkronizasyon yani Eşzamanlama özelliği, cihazımızdaki App Store’dan yüklediğimiz uygulamaları iTunes’a, iTunes’tan yüklediklerimizi de cihazımıza otomatik transfer ediyor. Fakat cihazını ilk defa iTunes ile sync edeceklerin ya da sık sık senkronizasyon yapmayanların, güncelleme öncesi aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Transfer Purchases” yani “Satın Alınanları Aktar” işlemini yapmasında fayda bulunuyor.

Bu işlem, ücretli (paid) veya ücretsiz (free) App Store’dan veya iTunes Store’dan alınan tüm içerikleri (uygulamalar, şarkılar, filmler, zil sesleri, vs.) cihazımızdan iTunes’a aktarır. Ülkemiz kullanıcıları iTunes Store’dan müzik veya film satın alamadıkları için de bu işlem bizim açımızdan sadece uygulamaların transferi anlamına gelmektedir.

Cihazımızdaki tüm uygulamaların iTunes’a transferi, yazılım güncellemesi sırasında yaşanacak bir sorun sonrası eğer restore gerekirse, uygulamaların tekrar cihazımıza yüklenmesi için çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Özellikle cihazımızda çok sayıda uygulama varsa ve bunların boyutu büyükse App Store’dan tekrar geri yüklemek çok zahmetli olacaktır. Bu yüzden her yazılım güncellemesi öncesi mutlaka bir “Transfer Purchases” işlemini yapın.

4) Yedek (Backup) Almayı Unutmayın

Güncelleme öncesi yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de yedek almak. Bildiğiniz gibi “iPhone ve iPad’de Yedek Alma ve Yedek’ten Geri Dönme” başlıklı yazımızda cihaz yedeğininin nasıl alındığını, nelerin yedeklendiğini ve gerektiğinde bu yedekten nasıl geri dönüş (Restore from Backup) yapıldığını detaylı olarak açıklamıştık.

iTunes Backup

Burada kısaca özetlememiz gerekirse güncelleme öncesi yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tek tuşla cihazınızı yedekleyin. Bu sayede rehberiniz, cihazınızla çektiğiniz fotoğraflarınız, uygulamalarınızın verileri (geçtiğiniz bölümler, level’lar, vs.), sistem ayarlarlarınız, vs. hepsi yedeklenir.

Fakat ben garanti olması açısından yukarıdaki yedek haricinde bir de rehberinizi ayrıca yedekleminizi öneriyorum. Daha evvel tanıttığımız Turkcell Yedek ve My Contacts Backup gibi uygulamalar ile Adres Defterini ayrıca yedeklemekte fayda var. Olaki yukarıdaki yedek işleminizde bir sorun çıkarsa, Adres Defterini ayrıca yedeklemek her zaman faydalı olacaktır.

iCloud Backup

Ayrıca eğer iOS 5 sürümüne geçiş yaptıysanız ve iCloud kullanıyorsanız güncelleme öncesi iTunes’tan yedek almak yerine, bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi iCloud yedeği almayı da düşünebilirsiniz. Ben şahsen yedekleme için hem iCloud’u hem de iTunes’u kullanıyorum. Yedekleme ve geri dönüş işlemlerindeki hızı nedeniyle de her zaman favorim iTunes 🙂

5) Cihazınız SIM Kilitli mi? Yani Türkiye’de kullanabilmek için daha evvel Unlock işlemi yaptırmış mıydınız?

Yazılım güncelleme konusunu maalesef çok sıkıntılı veya sorunlu gösteren konuların başında yurt dışından alınan “SIM Kilitli” cihazlar geliyor. Bazı ülkelerde satılan iPhone’ların bir kısmı SIM kilitli (SIM locked) yani sadece belli bir operatörün SIM kartı ile çalışıyor, dolayısıyla bu cihazlar daha ucuz oluyor. Kullanıcılar da Türkiye’den satın almaya kıyasla çok çok daha ucuza geldiği için bu SIM kilitli cihazları tercih edebiliyorlar.

Fakat bu tip SIM kilitli cihazların Türkiye’de çalışabilmesi için Unlock diye tabir edilen bir SIM kilidini kırma işleminden geçmesi gerekiyor. Fakat bu işlem kalıcı veya her versiyon için geçerli olmadığından, yazılım güncellemesi (update) veya restore sonrası cihaz tekrar SIM kilitli (SIM locked) hale geçebiliyor.

Gevey Unlock

Bu yüzden yurt dışından SIM kilitli cihaz almış ve Türkiye’de kullanabilmek için unlock işlemini yaptırmış olanların yeni yazılım güncellemelerini bilinçi bir şekilde yapmaları gerekiyor. Yani aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekiyor:

 • Güncellenen yeni versiyon ve kullanılan iPhone modeli için piyasada bir unlock çözümü mevcut mu?
 • Eğer böyle bir unlock çözüm mevcut ise cihazınıza uygulayabilecek birileri var mı? Çünkü bazı yöntemler herkesin uygulayabileceği kadar kolay olmuyor.
 • Bu çözüm ne kadar sağlıklı çalışıyor ve yan etkileri nelerdir? Unlock yaptıktan sonra cihazınızı sorunsuz kullanabiliyor olacak mısınız?

Özetle yeni bir yazılım güncellemesi çıktığında Apple daha eski sürümler için geçerli olan unlock yöntemine karşı bir önlem almış olduğundan, yeni versiyon için hemen bir unlock çözümü bulunamıyor. Bu yüzden de SIM kilitli cihaz kullananların güncelleme işlemini hemen yapmaması gerekiyor. Bunu bilmeden güncelleme yapanlar da “Güncelleme iPhone’u kilitler” gibi bir yanlış kanıya kapılıyor, halbuki kilitlenenler sadece SIM kilitli cihazlar. Dolayısıyla:

 • Yurt dışından her getirtilen her cihaz güncelleme sonrası kilitlenmez. Sadece yurt dışından getirtilen SIM kilitli cihazlar güncelleme sonrası tekrar SIM kilitli hale geçer. Yurt dışından fabrika çıkışlı unlocked yani SIM kilitsiz olarak alınan cihazlar gönül rahatlığı ile güncellenebilir. Örneğin Amerika’dan Unlocked iPhone 4S alanlar sorunsuzca güncelleme yapabilirler.
 • Pasaport (IMEI) kaydı ile unlock ve yazılım güncelleme arasında hiç bir ilgi veya alaka yoktur. IMEI kaydı ülkemiz özgü yurt dışından getirtilen SIM kart kullanan tüm cihazlar için geçerli bir işlemdir. İthalat yöntemi haricinde Türkiye’ye getirtilen her SIM kartlı cihazın IMEI kaydının yapılması gerekir. Yoksa cihazın SIM kart özellikleri (Telefon, SMS, 3G internet) bir süre sonra kullanılamaz.
 • Yurt dışında satılan iPad 3G‘lerin hiç birinde SIM kilidi diye bir olay bulunmadığından, yukarıda bazı iPhone’lar için geçerli olan özel durumlar iPad’ler için geçerli değildir. Bu nedenle nerden almış olursanız olun iPad’inizi rahatça güncelleyebilirsiniz.

Sonuç

Cihazınız SIM kilitli değilse ve de sık sık bilgisayarınızdaki iTunes ile senkronizasyon yapıyorsanız güncelleme işlemi sizin için sorun olmayacaktır. Sağdan soldan duyduğunuz “Güncelleme yaparsan iPhone’un kitlenir” ifadelerine pek kulak asmayınız. Yukarıdaki paylaştıklarımıza dikkat ederseniz ciddi bir sorun yaşamazsınız.

Ayrıca biz unlock veya jailbreak konularında tecrübeli olmadığımız için hangi unlock yöntemi çıkmış, ne zaman çıkar, nasıl yapılır, vs. gibi sorulara maalesef cevap veremiyoruz. Samimiyetimle söyleyebilirim ki 4 sene önce kullandığım ilk iPhone cihazından bu yana hiç unlock’lı veya jailbreak’li cihaz kullanmadım. O zaman da zaten Türkiye’de hiç satış olmadığından mecburduk.

Not: Yukarıdaki işlemleri, daha evvel cihazını hiç iTunes’a bağlamamış fakat bir yazılım güncellemesi yapabilmesi için ilk defa ya da yeni bir bilgisayarda iTunes kullanması gereken bir kullanıcıya göre hazırladım. Dolayısıyla bilgisayarında sürekli iTunes kullanan kullanıcılar için yukarıdaki bazı bilgiler veya işlemler gereksiz olacaktır.

211 Comments

 1. Ergin

  14/12/2011 at 22:18

  Mustafa Bey, size bu son guncellemelerle ilgili genel bir sorundan bahsetmek istiyorum. İnternette araştırdığım kadarıyla bu sorunda muzdarip olan tek ben değilim.
  Cihazıma son iTunes ve 5.0 güncellemelerinden sonra back up yapamaz oldum. Sürekli takılma ve hata mesajları alıyorum. Nedenini henüz çözebilmiş değilim. Yardımcı olursanız cok sevinirim. Şimdiden tesekkur ederim.

  • Poorr

   14/12/2011 at 23:01

   Ergin bey
   Bende yasadım o problemi.
   Once back up kısmına gelip iTunes dan eski alınmış back up siliyoruz
   Sonra yeni deneyince hal oluyor
   Umarım sizin sorunuzu da çözer

   • Ergin

    16/12/2011 at 16:23

    Onu da denedim ama bir sonuç alamadım.internette yazılan bazı bilgilerden saat diliminden bile kaynakladığı söylenmekteydi. Onu bile denedim bir sonuç alamadım. En son çare temiz bir format ve sil baştan itunes yüklemesi olacak sanırım.

  • Poorrs

   14/12/2011 at 23:04

   Mustafa Bey
   iPad lerin wifi+3g lilerin de Simlock unluck var mı ?

   • Mustafa Tan

    14/12/2011 at 23:14

    Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi iPad’lerde SIM lock diye bir olay yok hiç bir şekilde. Yazıda geçen kısmı aynen paylaşıyorum:

    * Yurt dışında satılan iPad 3G‘lerin hiç birinde SIM kilidi diye bir olay bulunmadığından, yukarıda bazı iPhone’lar için geçerli olan özel durumlar iPad’ler için geçerli değildir. Bu nedenle nerden almış olursanız olun iPad’inizi rahatça güncelleyebilirsiniz.

 2. Cemail Yenigun

  14/12/2011 at 22:19

  Tesekkurler Mustafa Bey 🙂

 3. BİLEN

  14/12/2011 at 22:20

  PAYLAŞIM VE HATIRLATMALAR İÇİN TEŞEKKÜRLER MUSTAFA BEY…

 4. Nihat

  14/12/2011 at 22:42

  Gway olayını ortadan kaldırma imkanımız yokmu çünkü ben telefonumu alırken FaceTime ikonunu aktif yapmadığımdan görüntülü konuşma yapamıyorum ve iOS 5 i de yukleyemiyorum lütfen bu konuda yardımcı olunuz selam ve saygılar

 5. Afyonteam

  14/12/2011 at 23:05

  Mustafa bey pc deki iTunes hesabinidami 5 defa kullanabiliyoruz yani 6. Bilsayarda iTunes oturum acamiyormuyuz
  Evetse sifirlama şansımız varmi

 6. Merve

  14/12/2011 at 23:37

  Çok teşekkürler Mustafa bey. Artık korkmadan İOS 5’i yüklemenin vakti geldi sanırım.

 7. Nuri

  14/12/2011 at 23:38

  Mustafa bey mrb iOS 5 geçtikten sonra bazı seyler çalışmaz oldu
  Mesala ezan alarmı çalışmıyor
  İlaç hatırlatma alarmı çalmıyor
  Ama orjinal kendi alarmı çalışıyor yapmam gereken bir sey varmi
  Teşekkürler
  Saygılar

  • Mustafa Tan

   14/12/2011 at 23:42

   Bahsettiginiz ezan ve ilaç alarmi icin sanirim App Store’dan bir uygulama kullaniyorsunuz.

   Bazi uygulama gelistiricileri maalesef halen uygulamalarini iOS 5’e uyumlu hale getirmedi 🙁

  • Güner Yalçın

   15/12/2011 at 17:31

   Ezan uygulaması çalışıyor.

 8. caner

  14/12/2011 at 23:41

  iphone 4 umu abd den simlock olarak aldim , gevey sim kullaniyorum ve telefonumda ios 5 yuklu , imessage ve facetime da kullanabiliyorum , gevey ios 5 te kullanilamiyor demissinizde duzeltmek istedim

  • Mustafa Tan

   14/12/2011 at 23:46

   Çoğu sitede iOS 5 ile çalışmıyor yazdığı için öyle yazmıştım ama hemen düzelttim yazıyı.

  • Anonim

   16/12/2011 at 00:40

   Nasil aştın bu durumu Caner.

 9. Mustafa

  15/12/2011 at 00:05

  Mustafa bey merhaba,

  Ben iphone 4 ile çektiğim 12 adet fotografı, yanlışlıkla sildim.Acaba bunu geri getirme şansım varmıdır?

  Teşekkür ederim.

  • Anonim

   15/12/2011 at 01:45

   mustafa bey usa dan gelen bi cihaz 4.3.1 versiyonu ile gayet iyi calisirken ios5 yukledikten sonra gevey ilecalismiyor kimlere verdiysemde calistiramadi eski versiyonada donemedigim icin su an cihazin ipade donmus durumda sim kullanamiyorum ne yapmaliyim

   • İbrahim

    15/12/2011 at 12:33

    Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum

    • Anonim

     16/12/2011 at 00:42

     Adres dogubank. Telefonu restore ediyorlar. Ben yaptırdım ve oldu.

     • Serkan SAĞINDIK

      08/01/2012 at 22:35

      Merhabalar,

      Aynı sıkıntı bende var, Doğubank’ta çözülüyor mu, Eskişehir de yaşıyorumda, çözülüyor ise İstanbul’daki tanıdıklardan yardım isteyeceğim, bi de nekadara yapılıyor, ücretini bilen var mı?

   • Mustafa Tan

    15/12/2011 at 13:17

    Açıkçası ben de bilemiyorum. İnternette denk geldiğim çoğu sitede gevey’in iOS 5 ile çalışmadığı yazıyor. Fakat üstteki yorumlarda görebileceğiniz gibi bazı arkadaşlar iOS 5’te çalıştığını yazmış.

    • İbrahim

     15/12/2011 at 13:24

     Şimdi ben restart yapıp iOS 5 yüklersem geçerli geveyli olduğu halde çalışırım çalışmaz mı merak ediyorum elimizde kalmasın eski yazılımına donduremezsek sorun olur

    • caner

     15/12/2011 at 20:00

     ben cesaret edemedigim icin ios5 i iphone umu dogubankta bi telefoncuda yaptirttim 30 lira verdim , hic bi sorun yasamadim.adam zaten garanti vermisti yoksa bole bisiye kalkismazdim 🙂

 10. Sercan

  15/12/2011 at 11:25

  Merhaba Mustafa bey
  Benim bir bilgisayarım var ve esimin de iphonu var onun telini güncellerden benim uygulamalarım onun teline geçiyor.bir bilgisayarda iki iTunes nasil oluştururuz .

  • Mustafa Tan

   15/12/2011 at 13:16

   Windows’ta iki kullanıcı (user) hesabı açıp iTunes’u bu ayrı windows hesaplarından açmanız gerekiyor.

 11. Bayram

  15/12/2011 at 15:15

  Mustafa bey güncelleştirme yaparken yedekle back up gibi şeyler çıkmıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Teşekkür ederim

 12. Srkn

  15/12/2011 at 17:01

  Mustafa bey
  5.0.2 guncellemesi yakin zamanda bekleniyor mu?yeni birsey eklenecek mi?4s kullaniyorum. 3g yi kapat secenegi yok. Belki bu eklenebilir

 13. Srkn

  15/12/2011 at 17:05

  Bu arada 10 gundur unlock 4s kullaniyorum. Tavsiye ederim. Ozellikle 3gs kullananlara. İphone 4 ile cok buyuk fark yok arasinda.iphone 4 u satip 4s almak cok gerekli gozukmuyor( 1 saat boyunca 4 ve 4s i karsilastirdim)

 14. Kadir Eryılmaz

  15/12/2011 at 19:43

  Merhaba Mustafa bey bu konuyla ilgili olmiyacak ama bi konu hakkında bilgi vereyim istedim..Belçika’da yaşadığım için 2 account’um var ve gecenlerde belcika App Store’unda bir program gordum ’12 Days’ diye..program İTunes’e ait ve app’ı indirdikten 5-6 gün sonra paralı bir ürünü bedava kazanıyorsunuz..Eğer Sizinde bir bilginiz var bu konuy’la ilgili de bir yazı paylaşırmısınız?

 15. Sercan

  16/12/2011 at 22:49

  Teşekkürler Mustafa bey

 16. Ersin

  17/12/2011 at 04:12

  Hocam jailbreakli bir telefonu update ettigimizde ne olur, cydia falan hepsigitsin sorun degil, telefonun isletim sistemi zarar gorur mu?

 17. Omer

  17/12/2011 at 21:17

  İos5 İphone4 telde Güncelleme sırasında 5000 hata kodlu mesaj verdi. Ve güncellemeyi sürdürürseniz. Silinecek dedi. Bende bıraktım. sorunu nasıl çözerim. Tesekkurler

 18. Omer

  18/12/2011 at 10:41

  Güncellemeyi virüs programını kapattıktan tamamladım. Herhangi bir sorun yok

 19. bng

  18/12/2011 at 16:06

  merhabalar ben ıtunes ta saga tıkladıgım back vs.. bısey yazmıyor yardımcı olabılırmısınız???**

 20. isa

  19/12/2011 at 23:35

  Merhaba Mustafa bey.
  iTunes’e açıp telefonumu bilgisayara bagladığımda karşıma “Apple Mobile Device servisi başlatılamadığı için bu iPhone kullanılamıyor” çıkıyor.Ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkür ederim.

 21. Veli kurtulus

  21/12/2011 at 00:53

  Merhaba Mustafa Bey. Öncelikle engin bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için cok teşekkür ediyorum. Benim telefon ile ilgili bir sorunum var.İphone son sürüm kullanıyorum (5.0.1-9A405) Avea hat kullanıyorum ve sık sık hat gidiyor. Tekrar acmak için telefonu kapatıp acmam gerekiyor. Bu neyden kaynaklanıyor olabilir? bir de rehberimde kisiler üzerinde düzenleme yapamıyorum. Yardımcı olursanız cok sevinirim. İyi çalısmalar.

  • Mustafa Tan

   21/12/2011 at 08:04

   Hat gitme konusunu iOS 5 kullanan bir çok kişi yaışıyor. Apple’ın yakında çıkaracağı güncellemeler ile bu sorunun düzeleceğini düşünüyorum.

   Rehberde düzenleme yapamıyor olmanız aşağıdaki yazıda bahsettiğimiz nedenle olabilir mi acaba ?

   http://www.iphoneturkey.com/2011/10/ios-5-ipuclari-iii.html (Yazının sonunda)

   • Ersin

    21/12/2011 at 19:42

    Mustafa bey merhaba hat problemini bende yasadim
    Cözümü cok basitmis kullandigim sim karti degistirince 128 mikro çipli yeni kartla hemen düzeldi
    Sebeke problemi yasayan arkadaslar bu islemi yapabilirler
    4s keyfini yeni çikariyorum

 22. mehmet

  21/12/2011 at 01:19

  mustafa bey merhaba,

  yurtdısından getırttıgım ıphone 4 e itunes yuklerken, dalgınlıkla ıos 5 surumunu yukledim ve telefon su an sım kartı kabul etmıyor.

  acil arama/ baştan basla/ ve wi-fi ayarları olarak 3 secenek var ekranda. en altta da vazgec butonu var. napabilirim, nasıl cozebılırm bu sorunu.

  yardımcı olursanız cok sevinirim…

 23. Anonim

  21/12/2011 at 15:05

  Merhaba mustfa bey konuyla alakasi yok ama bisey sorucam . İphone veya ipada nasil gilm aktarabiliriz

 24. Anonim

  22/12/2011 at 08:27

  İos5 yukledikten sonra back up alamiyorum

 25. arslan

  22/12/2011 at 15:04

  mustafa bey benim sorunum resimler onları bilgisayara atamıyorum silinecek diye güncelleyemiyorum nasıl yapabilirim teseürler

 26. emin

  24/12/2011 at 11:42

  güncelleme esnasında fırmware dosyası uyumlu olmadığı için güncelleme yapılamamıştır diye hata veriyor sebebi ne olabilir cihazı 4s daha hepsiburada dan yeni aldım

  • emin

   24/12/2011 at 12:20

   merhabalar

   ben hepsiburada dan 4s aldım fakat güncellemede sorun yaşıyorum cihazın kendisinden yazılım güncelleme bölümüne giriyorum yazılımınız güncel diyor fakat İOS 5.0 gösteriyor bir üst yazılımı 5.01 göstermiyor itunes üzerinden güncellemeye çalışıyorum fakat o zamanda fırmware dosyası uyumlu olmadığı için güncelleme yapılamadı uyarısı geliyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim gerekirse cihazı iade edecem

 27. lale

  25/12/2011 at 06:33

  merhabalar ,yeni almış olduğum iphone 4 e son sürümü yüklerken sürekli hata 3259 veriyor ağ bağlantısı zaman aşımına uğradı diyor ,sanırım benim cihazda sim kilitli ,ama arkadaşımla aynı aldık onunda aynı şekilde fakan güncellemeyi yapabilmiş bilgisayarından,itunesin son versiyonunu da indirdim ordan denedim olmadı ,sabaha kadar uğraştım yapamadım 🙁

  • mtndgl

   11/01/2012 at 10:34

   aynı sorun bendede cıkıyor 4 5 kere denedım ama hep aynı telefonum turkıye garantılı evo die bı sırket vermıs acaba sıkıntı ıthalatcı fırmadamı :S ‘ag baglantısı zaman asımına ugradı’ düzeltın ve tekrar deneın gıbı bıseler yazıo :S

 28. oceangray

  25/12/2011 at 12:52

  bu arada 4s kullananlar için 5.0.1 in farklı sürümü yayınlandı. geri yukleme yapıp yeni sürüme güncellemek için aşağıya bir göz atın http://support.apple.com/kb/TS4148?viewlocale=tr_TR

 29. nilay

  28/12/2011 at 14:57

  merhabalar, ben ipad ime ilk kez güncelleme yapmak istedim. Sizin anlattığınız şekilde adım adım back up işlemlerini gerçekleştirdim. Ancak i tunes ekranında güncelleme işlemini başlattığımda ipad yedekleniyor yazısı saatlerce ekranda kalıyor ve yükleme çok yavaş ilerliyor. 4-5 saatte yükleyememem normal mi? senkronizasyonu netbook ile yapıyorum. Alakası olabilir mi. Teşekkürler.

 30. Dilsa

  06/01/2012 at 20:47

  Mustafa bey merhabalar,

  5 aydır iPhone 4 kullanıcısıyım.Telefonum yurtdışından geldiği için şuana kadar güncelleştirme yapmaya çekindim telefonum kitlenir diye.Ama bu yazınızı okuyunca anladım ki benimkş kitli telefon değil veya telefonu açtığımda 112’yi aramıyorum.Sonuç olarak güncelleme için yazdığınız bütün aşamaları bir bir uyguladım.Önce yeni bir bilgisayarda itunes kurarak bilgisayarı yetkilendirdim.Sonra itunes tan yedekleme yaptım güncelleme olduktan sonra da yedeklemeyi geri yükle yaptım.Resimlerim,rehberim,ayarlarım,takvim vs. gibi şeylerin hiçbiri güncellemeden etkilenmeyerek aynı şekilde telefonuma geri yüklendi.Ancak uygulamalarımın tümü telefondan silindi.İki defa yedeklemeyi geri yükle dedim ama gene de yüklenmedi.Sonra bilgiayarı kapatıp açtım tekrar itunes a bağladım ve eşzamanlama yaptım telefonumu gene bir şey değişmedi.İtunes taki uygulamalar kısmında yüklediğim bütün uygulamalarım gözüküyor ama telefona aktaramıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler..

 31. Omer

  11/01/2012 at 02:12

  Merhaba mustafa bey. 3 gs 3.1.1 ios yuklu iphone kullaniyorum. Bilgisayar iphone i gormuyor. Yazilim guncwlleyecegim macbook gormuyor.Ayni kabloyla ve yenisiyle prizden sarj oluyor Ama bilgisayar gormuyor.itunes a baglanamiyorum. İphone u ayarlari ve tamami sifirlarken elma logosunda tikandi kaldi. DFU mod a gectim olmadi. Home butonuna basili tutup kabloyu taktim(bu modun adini hatirlayamadim) yine olmadi. Simdi de dolu oldugu halde sarj oluyor gosteriyor sadece. Bilgisayar gorse Restore yapacagim ama bir turlu olmuyor. Tamircilere sordum, benden daha faZla birsey bilmiyorlar. Yardimci olur musnuz. Lutfen.. Tesekkurler.

 32. Murat

  14/01/2012 at 00:02

  Merhaba mustafa bey.amerikadan 4s aldim.sim kilitli cikti.iphone4 leri cözüyorlarmiş.acaba 4s içinde bir çözüm varmı.yoksa 4s i hesap makinesi olarakmi kullanacagız.tesekkür ederim

 33. FUNDA

  15/01/2012 at 02:08

  Merhaba,Benim problemim ios 5 yükledikten sonra pc den resim aktarırken aynı olan resim dosyasını 2 kere yüklüyor geri al işlemi yaptığımda itunes tan 2 side aynı anda siliniyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

 34. Oktay

  15/01/2012 at 13:36

  Bende ipod touch var ve surumu 4.2.1 bunu ust surumlere yukseltemiyorum itunes bagladigimda surumunuz guncel diyo yardimci olursaniz sevinirim ayni zamanda iphone 4 var onda guncelleme oluyo

 35. harun

  16/01/2012 at 15:40

  mustafa bey merhaba bennde aphon 3g var telefonum itunese baglan dıyor nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 36. halil

  16/01/2012 at 23:02

  ios 5.1.0 yeni versiyon tam olarak ne zaman cikar ??

 37. halis

  18/01/2012 at 12:15

  merhaba benim yurtdışından gelen iphone 3 gs var onu telefoncuda yaptırdım cydia yüklendi .şimdi güncelleme yapabilirmiyim bilmiorum tekrar kapanırmı telefonum daha cydia yı kurcaladım telefon kapandı şimdi güncellersem kapanırmı

 38. duygu

  23/01/2012 at 05:04

  ……satın alınan öğelerden henüz i tunes e aktarılmamış olanlar var,güncellemeden önce aktarmanız gerekir,ve SÜRDÜR diye bi buton çıkıyor,tıklıyorum,güncelle çıkıyor ona da tıklıyorum,yedekleniyor yazıyor,teldede eşzamanlanıyor yazıyor.
  Lütfen biri yardım etsin,ve bi bayan olarak kolay bi şekilde yazsın,anlamayabilirim 🙂
  ve hala 3.1 güncellemedeyim 🙁 lütfen yardım 🙁

  • Mustafa Tan

   23/01/2012 at 08:28

   Cihazınızın modeli nedir? Şu an hangi versiyondasınız ?

 39. Pingback: iphone Bilal | iPhone ve iPad ios 5 güncellemesi Sıfırlama ve Geri Yükleme

 40. Sirri

  24/01/2012 at 09:19

  İphone 4.3.3 yazilimini kullaniyorum. Cihazim iphone4 ust surumu icin indirme islemini gerceklestiriyorum indirme bitince ag baglantisi zamn asimina ugradi diye hata veriyor bir turlu ust surumunu indiremiyorum ne yapmam lazimm

 41. Pingback: iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme « YUSUF DEMİR

 42. mehmet çifci

  25/01/2012 at 09:27

  iyi günler.2 gün önce 4s aldım. rehberdeki numaraları göremiyorum. sildiğimi zannetmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 43. mehmet çifci

  25/01/2012 at 10:08

  “SIM deki kişileri aktar” ile yaptım. teşekkürler

 44. osman

  25/01/2012 at 22:14

  mrb mustafa bey. yurt disndan gelen telefonum sim kilitli cikti.telfoncu cydia faln yuklndi,acilir dedi acilmadi. aldgim yer bana sim kilidi kodu gonderdi ve itunesa baglamam gerekiyo ve onun uzerinddn kirmam gerkiyo kildi fakt ne yapcgmi bilmiyorum.bana yardimci olursaniz sevinirim 😉 ;(

 45. ahmet

  26/01/2012 at 13:39

  mrh mustafa bey,yeni iphone4s aldım ıtunes e kayıt yapıyoeum ,iphone number istiyor ?imeil mi veya tel nom girmem lazım bilgılendirseniz

 46. Abdullah

  26/01/2012 at 14:00

  Sizi uzun zamandır takip ediyorum. Çalısmalarınızda basarilar diliyorum.

 47. Pingback: iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme | Serdarcelik.net

 48. Murad

  29/01/2012 at 19:16

  arkadaslar yardimmm. iPhone 4 kullanıyorum 4 5 aydır fakat tel yurt disından gelmişti gevey kartı ile kullanabiliyorum yeni güncellemeleri yüklemek istiyorum ama sim kilitli durumuna düşer yazıyor her yerde bı çözüm yokmu yardım lütfen

 49. Burock

  30/01/2012 at 19:49

  Ipadime bircok muzik yukledim ama sonra uygulamalarim acilmadi onlari nasil ger getirebilirim mustafa abi lutfen yardim edermisin

 50. kerem

  30/01/2012 at 20:53

  Merhaba
  iphone 3 kullanıyorum arkadasım yurt dısından getirdi pasaport ile cihazı kaydettim ama coğu uygulamayı yukleyemediğim için sürümünü 5.0.1 e yukselttim önceden de geldiğinde blacra1n ile açıyordum fakat sürümü yükselince sim kartı görmüyor ve telefonu açamıyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 51. Kadir

  02/02/2012 at 00:08

  Mustafa bey merhaba ben telefonumu yurt disından aldım ama iOS 5 yukleyemedim bunun sebebi ve ne sekilde yukleyebilirim Yada süresimi var

 52. merve

  02/02/2012 at 02:54

  mustafa bey merhaba
  ben iphone4 güncelleme yaptım ve sanırım yedekleme yapmamışım.
  güncelleme yapıldığın telefonda 2000 foto rehber ve bütün msjlarım silinmiş.bunun için ne yapabilirim bir yolu varmıdır.giden gittimi geri getirme şansım olabilirmi.apple yazı bile yazabilirim sonuç alma ihtimalim varsa çok önemli bilgilerim silinmiş durumda lütfen yardımcı olun
  TEŞKKÜRLER

  • Pinar Akar

   05/02/2012 at 20:18

   Bende de aynı şey oldu herseyim silindi ve geri getiremedim sanırım olmuyor çünkü onceden yedekleyemedigimiz için sıfır tel yedekleniyor o da bir ise yaramıyor

 53. Anonim

  02/02/2012 at 17:59

  ben ios5 yuklemeden once bilgisayarıma herseyi yedekledim fakat simdide onceden bilgisayardan iphone a yukledigim albumumu silemiyorum yapabilicegim birşey var mı?

 54. Pinar Akar

  05/02/2012 at 20:08

  Merhaba , iPhone 4 kullanıyorum yaklaşık 8 9 ay oldu alali. Ama ciddi anlamda telefonumda sorun var. Telefonum 1 çubuk çekiyor gözüküyor ama aslında kitleniyor kimseyi Arayamiyorum mesaj atamıyorum karsı taraf beni aradığında da çalıyor ama benim telefonda bir reaksiyon göstermiyor. Safaride ise Facebook a girmiyor Google’a bir şey yazıyorum arama tuşuna basılmıyor. Hiç bir şey arastiramiyorum. Bir diğer problemim ise update. App Store U acıyorum 5 update gözüküyor kapatıyorum tekrar açtığımda 1 tane gözüküyor update yapamıyorum. Bir telefoncuya gösterdim. Telefonun yazilimla alakalı bir problemi var garantiye ver sana büyük ihtimal yenisini verirler dedi. Yardımcı olabilir mısınız ne yapmam gerek ?

  • Adı Gizli

   25/02/2012 at 14:20

   Yazılım güncellemesi yaptıysan iTunes dan geri yükle seçeneğini denemeni tavsiye ederim

   • ismi lazıım değil :)

    21/07/2012 at 19:01

    telefona idirdiğim orginals resim klössörünü nasıl silebilirim lütfen yardım edinn :S

 55. Resul

  08/02/2012 at 19:30

  İphpne 4 kullanıyorum ayarlar genel kullanımlarda telefon kullanım ve bekleme sürelerini gösteriyor.ilk zamanlarda kullanım zamanı farklı bekleme zamanı farklı idi.şimdi ise ikiside aynı zamanı gösteriyor sorun nedir acaba

  • Aşkın Tığlı

   21/02/2012 at 15:07

   Musatafa bey ilgiyle takip ediyorum iphoneda gelen cagrı ve sms engellemeyi nasıl yaparız cevaplarsanız sevinirim

 56. Aşkın Tığlı

  21/02/2012 at 15:06

  Musatafa bey ilgiyle takip ediyorum iphoneda gelen cagri ve sms engellemeyi nasil yapariz cevaplarsaniz sevinirim

 57. Buğu Burcu

  02/03/2012 at 22:56

  Ya lütfen yardım edin kırıp atıcam bu telefonu ıphone 3gs var bende ama bir türlü güncelleyemiyorum cıldırmamak elde değil lütfen yardım edin dediğiniz herşeyi yaptım ama yinede güncellenmiyor

 58. vedat

  08/03/2012 at 20:45

  daha yeni ıphone 4 üme 5.1 sürümünü yükledim fakat telefonum arızalandı ne arama yapıyor nede gelen aramaları cevaplıyorum gelen aramalarda cağrı sesi gelmesine rağmen telefonumda hiç bir şey yok ne çalma nede tirreme ekrana da birşey gelmiyor sanki hiç aranmıyormuşum gibi.aynı şekilde bende birini aradığımda telefon kitleniyor ama karşı tarafın telefonu çalıyor.neyapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim geri yükleme yaptım ama faydası olmadı.telefonum garantili ve faturalıdır.

  • atabey

   15/03/2012 at 18:14

   hücresel veriyi aktif et ve sonrası 4-5 saniye kadar bekledikten sonra hücresel veriyi tekrar kapa..Düzelecektir

  • nihal

   04/07/2012 at 20:28

   aynı sorunları bende yaşıyorum. sorunları nasıl çözdünüz yardım cı olabilir misiniz?

 59. Emre

  11/03/2012 at 00:17

  Öncelikle Merhabalar; Ben iphone 4S kullanıyorum. ama son çıkan güncellemeyi yüklemeye başladığımda ; ”yazılım güncellenemedi iOS 5.1 indirilirken bir hata oluştu.” hatası alıyorum. Telefonumda jailbreak var acaba bununla bir ilgisi olabilir mi ? Yardımcı olursanız çok sevirim.

  • Mustafa Tan

   11/03/2012 at 00:22

   Evet jailbreak yüzünden olabilir. iTunes üzerinden güncellemeyi deneyin.

  • elif

   07/08/2012 at 01:25

   bende jailbreak olmadığı halde hata veriyor sürüm IOS 6 lütfen yardım edin 🙁 ??

 60. Gürkan

  11/03/2012 at 01:28

  Ben 4s için güncellemeyi yaptım. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Teşekkür ederim.

 61. sercan

  11/03/2012 at 02:17

  Merhaba Mustafa Bey,İphone 4s kullanıcısıyım.Telimi ingiltereden sim free şeklinde aldım.son guncellemeyı ındırdıkten sonra suan sım kartımı okumuyor.(turkcell) Bazı sitelerde eski sim kartımı kırdırıp kullandıgım için oldugu soylenıyor yenı mıkro sım kart alsam sorun cozulur mu eger cozulmez ıse nasıl bir yol önerirsiniz ?
  Teşekkürler.

 62. gizem

  12/03/2012 at 15:51

  ben iphone 3gs kullanıcısıyım.ios 5.1 güncellemesini yaptım ama fotoğraflarımın hepsi silinmişti.halbuki güncellemeden önce bunları itunes da yedeklemiştim.fotoğraflarımı bulmamın bir yolu var mı? ya da kaybetmemin nedeni ne? yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim.

  • derya

   31/10/2012 at 00:29

   ıphone 3g kullanıyorum versiyonu 4.1 güncelleme yapmaya çalıştım ürün amerikadan geldiği için sım kilitlendi telefonda sadece logo ve dil ülke wifi seçenekleri var eski ekrana geçmiyor…
   Ne yapmam gerekiyor acil bilgi verirseniz sevirim lütfenn :((

 63. Halil BIÇAKÇI

  14/03/2012 at 15:31

  Merhaba cihazıma güncelleme yapacagım ama yetkilendiremiyorum çünkü 5 yetkilendime hakkım dolmuş ve sıfırlamak için ekim 2012 yi bekleyin diyor ben böyle bir sınırlama oldugunu bilmedigim için makinayı resetlerken hiç yetkilendirmeyi kaldırmıyordum aslında makina aynı makina acaba ne yapabilirim şimdi be indirdigim uygulamaları bilgisayara aktarmak için ekimi bekleyip o zamana kadar da güncelleme yapamayacakmıyım 🙁 Lütfen yardım edin. Teşekkürler

  • Music

   27/03/2012 at 15:16

   Dostum hangi bilgisayarlar da iTunes kurup yetkilendirdiysen pc yi tekrar telefonunu Aynı pc lere takip yetkiyi kaldır diyeceksin sorunun un çözüleceğini umuyorum..

 64. murat

  15/03/2012 at 00:52

  selam arkadaşalr guncelleme yaparken en sonunda hep hata verıyo soyle bı hata veıyo ne yapmam lazım ? ( ag ayarlarınız dogru ve ag baglantınız etkın olduğundan emın olup tekrar deneyın dıyo ne yapmam lazım ?

 65. Ahmet

  18/03/2012 at 08:12

  Mustafa bey
  Ipad2 ye iOS 5.1 yukledim.appstoredan wifi baglantili ucretsiz indie digit uygulamalsr beklemede kaliyor.ne kadar be kaliyor bilmiyirum AMA normal den uzun, sonra yukleniyor.ios 5.1 den once aninda yukleniyordu. AMA simdi insani sinir Eden beklemede sureci . Bu yavaslama neden? Cozumu

 66. İrem

  25/03/2012 at 21:58

  Merhaba benim İphone 3gs var fakat içindekilerin yedeklendiğinden emin olmak istiyorum.Bunu nasıl görebilirim?

 67. Muammer

  26/03/2012 at 14:33

  Merhabalar, Almanya’dan arkadaşım bana iPhone 4S hediye getirdi. İlk kez iPhone ile tanıştım. İnternetten yaptığım araştırmalar sonucu bu telefonların sürümü 5.1 versiyonluymuş. Ne sim kilidi kırdırma nede pasaporda kayıt gibi hiç bir işlem yapmadım. Benim bu telefonu Türkiyede sağlıklı kullanabilmem için nasıl bir yol takip etmem gerekiyor. Şimdiden tşlr ederim.

  • İlhan52

   14/08/2012 at 04:40

   Mrb oncelikle hayirli olsun benim ailem japonyada yasiyor ve toplamda 7-8tane i phone geldi bana hepsinide pasaporta isletip simlockunuda actirip saglikli bir sekilde kullandim 4s biraz ugrastirdi simlock’da ama onuda actirdim soyledigin islemleri yaptir kullanmaya basla 😉

 68. Mrcn

  29/03/2012 at 14:59

  Merhaba arkadaslar. Bende iphone 4 kullaniyorum,update sonrasi telefon mokoko oldu..bu dogubankta oluor diyen arkadaslar tam olarak dogubankta hangi yer ve ucretini soyleyebilirmi? +güvenilirmi?

 69. Eat

  02/04/2012 at 21:32

  Bizim bir arkadaş iPhone 4 ünü direk ayarlar menüsünden güncelledi ama ben kendiminkinde öyle bir menü bulamadım lütfen yardım edin

 70. Anonim

  04/04/2012 at 12:41

  yanlış güncelleme yaptım neyapmam gerekir

  • Egemen

   05/04/2012 at 21:45

   Arkadasım pc’ye baglayıp backup alabilirsin ya da restore islemini yap.

 71. Fatma Nazlı

  04/04/2012 at 19:03

  iphoneumu güncelliyordum şimdi pin kilitli olmayan sim takın diyor ne yapmalıyım lütfen acil cevap verirseniz çok sevinirim.

 72. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps

 73. ömer aksay

  18/04/2012 at 14:14

  Iphone 3S kullanıyorum,sürekli ağ kayboluyor. ve telefonum şebeke yok diye uyarıyor. ve telefonum çekmiyor. lütfen ne yapmam gerekiyorsa bana bildirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim…

 74. Pingback: Det der skal vides før køb af iPhone | iPhone Denmark - iPhone Danmark - Apple apps - Alt Om iPhone og iPad

 75. Canosozu

  19/04/2012 at 16:09

  selam Abi Ya Bende bi iphone 4S Aldim Austuralia dan Ve sim Karti Taktim ileri Dedim turkce dili Saat dilimi v.s Sonra wirales sifresini yaziorum Ve aktive Et Diyorum olmiyor su hatayi veriyor Yardimc olun Lutfen 1 haftadir ugrasiorum “The SIM card inserted in this İPhone does not appear to be supported.

  Only compatible SIM cards from a supported Carrier may be used to activate İPhone.

  Please insert the SIM card that came with your İPhone or visit a supported Carrier’s store to receive a replacement SIM card.”

  telefonu simkilitlimi napıcam lütfen bi yardım edin ?

  • Mustafa Tan

   19/04/2012 at 16:26

   Cihazınızın SIM kilitli olmaması lazım. Biliyorsunuz bazı ülkelerde satılan iPhone’lar SIM kilitli. Yani sadece belli operatörlerin SIM kartları ile çalışıyor. Aşağıdaki yazının sonunda (5. madde) bu konuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-ve-ipad-yazilim-guncellemesi-oncesi-yapilmasi-gerekenler.html

   • betül

    03/05/2012 at 19:17

    Aynı sorun az öncede bende oldu ve telefonum sim kartı görmüyor. hiç bir halt yapamıyorum sinirlerim bozuldu. ne yapmam gerekiyor sizce ? Lütfen yardımcı olun bana.

 76. Arif Uğur Çamalan

  08/05/2012 at 20:00

  Merhaba ben iPhone4 kullanıyorum . telefon yurtdışından gelme . itunesten güncelleme cık güncelleme vs yazı geldi bende atladım indir güncelle kısmına tıkladım güncelledikten sonra iphone acılmaya başladı kısım kısım atladım ta ki Only compatible SIM cards from a supported Carrier may be used to activate iPhone. Please insert the SIM card that came with your iPhone or visit a supported Carrier’s store to receive a replacement SIM card bu yazı gelene kadar yani Desteklenen Taşıyıcı sadece uyumlu SIM kart iPhone etkinleştirmek için kullanılabilir. IPhone ile birlikte gelen SIM kartı takmak veya yedek SIM kart almak için desteklenen bir Carrier mağaza ziyaret edin bu yazı gelene kadar yardımcı olabilir misin lütfen :((

  • Mustafa Tan

   08/05/2012 at 20:43

   Yukarıdaki yazının sonunda da belirttiğimiz gibi cihazınız SIM kilitli ise güncelleme sonrası SIM kilit geri gelir. Sanırım sizinki de SIM kilitliydi ve daha önce unlock edilmişti. Güncelleyince de unlock gitti. Daha önce cihazınıza unlock yapan kişiden yardım isteyin.

 77. sezgin

  08/05/2012 at 23:31

  herkeze selamlar iphone 3GS kullanıyorum daha az önce yeni çıkan sürüm 5.1.1 yukledim allaha sukur bir sorun yok sadece tek beceremediğim telefondan çekilen resimler iclaud özelliği ile nasıl kendi pc’me otomatik olarak geçirebilirim onu sormak istedim şimdiden teşekürler.

 78. kerem

  15/05/2012 at 22:39

  mrb mustafa bey bende thailandan bir iphone 4s aldim ve turkce yazilim var acaba turkiyede pasaport uzeri acabilirmiyim ve diger ipholarda turkce yazilim varmi ben buradan bir cok telefon aldim ve hepsinide pasaportla actirdim ve hic bir sorun yasamadim ama actirmis oldugum hic bir telefonda turkce dil yoktu aldigim iphone 4s turkce kulaniyorum bilgilendirirseniz bizi .memnun oluruz saygilar

  • Mustafa Tan

   15/05/2012 at 22:42

   iPhone’ların üzerinde nerde satılırsa satılsın Türkçe dahil hemen hemen tüm diller var. Satılan ülkeye göre dil eklenmiyor, standart olarak bulunuyor hepsinde.

   Pasaport kaydını da yaptırabilirsiniz aşağıdaki şekilde:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   • Mehmet

    15/05/2012 at 23:43

    Selam benim bilgisayarda daha oncede yetkilendirmis oldugum iPhone 4s i şimdi yetkilendiremiyorum oysa başka bilgisayarda da yekilendirmedim neden böyle oluyor yardım ederseniz çok sevinirim

 79. ipek

  17/05/2012 at 10:15

  merhablar,
  ben yurtdısından alınma iphone 3gs kullNIYORUM 1 AY Kadar once itunes dan guncelleme gorundu 5.1. yuklmeye calıstım ama telefon kitlendi, telefoncuya götürüp kırdırdım ama şimdi telefon kapanınca tekrar tamırcıye götürmek zorunda kalıyorum. az once telefonuma 5.1.1 guncelleme bilgisi geldi şimdi bu telefonu kendım guncelleye bilir miyim yoksa yine kapanınca acılmaz mı ?? bilgisi olan biri bana yardım ederse çok sevinirim.

 80. alp irfan

  18/05/2012 at 13:48

  Merhaba Mustafa bey, ben iphone 3g s kullanıyorum. Sim kilitli olmayan cihazım ios 5.1.1 güncelleme sonrası sim kartımı okumadı ve sim kilitlendi. Sürümü 4.1’e düşürüp jailbrekla sim kartımı açabildim ama ben ios 5.1.1’e sim sorunsuz nasıl dönebilirim? Yardımcı olurmusunuz?

 81. ipek

  19/05/2012 at 19:42

  mustafa bey neden benım soruma cevap vermıyosunuz :s bıldıgınız bı konu mu degıl :S

  • Mustafa Tan

   19/05/2012 at 20:09

   Maalesef unlock ve jailbreak konularında yardımcı olamıyorum bilgi ve tecrübe sahibi olmadığım için.

   • ipek

    20/05/2012 at 21:13

    🙂 pekii teşekkürler

 82. Neslihan

  20/05/2012 at 04:05

  Merhaba. Ben iphone3gs kullaniyorum ve itunes a her taktigimda sorun yasadigim icin guncellemekten korkuyorum. Esim 4 kullanio ve bir de ipad var. Hepsinin apple id si farkliydi Ama bir dea itunes ile cedellesirken nasil becerdiysem hepsini ayni id haline getirmisim. Simdi ben ne yapmaliyim:/ her taktigimda telim esimin teline dönusuyo. Yardim lutfeeenn:( ayrica guncellemem de lAzim imdat:(

 83. ihsan

  22/05/2012 at 17:53

  almanyadan aldığım iphone 4ümün yazılımı 5.01 türkiyeye bu yazılım gelmediğinden dolayı sim biloku açtıramadım bu konuda bana yardımcı olabileck arkadaşlardan yardım bekliyorum. veya telefonu tekrar gerimi gönderim yazarsanız sevinirim.

 84. oğuz

  24/05/2012 at 00:05

  ben iphone 4 kullanıyorum yurt dışından geldi ve jailbreak yapılmış ben şimdi ios5 sürümüne güncellesem telefon kapanır mı?

  • Mustafa Tan

   24/05/2012 at 00:09

   Cihaziniz SIM kilitli mi ? Yani Turkiye’deki operatörlerin SIM kartlari ile çalışabilmesi sonradan unlock yapılmış mı ?

   Eğer öyleyse, güncellerseniz SIM kilidi tekrar geri gelir.

   Bunum haricinde bir durumda güncelleme ile bir sorun olmaz.

 85. muuge01

  28/05/2012 at 19:56

  Mrh. mustafa bey, iphone 4 ume ios5.1 yükledim i cloud a yedekledim fakat telefon defterim silinmiş yardımcı olabilirmisiniz?

 86. Yusuf

  30/05/2012 at 23:48

  Ya ben arabistandan ıphone 4 aldım pasaporta işlettim ben ios 5 e yükseltebilirmiyim

  • Mustafa Tan

   30/05/2012 at 23:59

   Cihazınız SIM kilitli mi ? Yani Türkiye’de kullanabilmek için hiç unlock işlemi yaptırdınız mı?

 87. Tula

  06/06/2012 at 10:49

  Mustafa bey benim br iPad 2 m vr . Ben güncellemeyi iPad üzerinden yapmak istiyorum. İPad deki uygulamalar silinir mi? Şimdiden tşkkrler…

  • Mustafa Tan

   06/06/2012 at 12:44

   Normal şartlarda silinmez. Fakat ne olur ne olmaz diye siz yukarıda paylaştığımız gibi öncesinde bir yedek alın derim.

 88. ali osman

  08/06/2012 at 23:23

  ben ipone 4 cihazıma 5,1 surumunu yukledim suan cihaz sim kartımı gormu telefon ozelliğini yitirdi ne yapmam gerekiyo….. cihaz abd den gelmiş.. geveyle calısan bi cihazdı…. varsa bilgisi olan lutfen yazsın …saygılar

 89. özge

  09/06/2012 at 12:25

  ben ipone 4 cihazıma 5,1 surumunu yuklemeye b-çalıltım süreklş sorunlar çıktı 2 saat kadar sürdü. gei yükle dedim şimdidi fabrika ayarlarna geri döndü ama telefonu açamıyorum konum servislerinde kaldım, ı tunes a bağlanamıyor. lütfen acilyardım rica ediyorum

  • özge

   09/06/2012 at 13:24

   OK TEHLİKE GEÇTİ SORUN GİDERİLDİ…
   nasıl yaptım bilmiyorum ama eski haline döndü.. yeni uygulamalarda eklenmiş bu arada 🙂

 90. ece

  11/06/2012 at 00:13

  itunes’dan bu bilgisayarı yetkilendir deyip tüm uygulamarımı yedekledikten ve iphone’umdan defalarca backup aldıktan sonra restore yaptım ve itunes’dan backup yaparken bir parola istedi, öyle bir parola koymamama rağmen bir kaç şey denedim ve en sonunda iptal’e basıp yedekleme menüsünden parlola seçeniğini işaretleyip yeni bir parola oluşturdum bu işlemden sonra itunesdan backup aldıktan sonra telefonuma sadece uygulama yükledi şu an rehber fotoğraflar mesajlar vb şeyler yok. lütfen ne yapmam gerektiğini söyler misiniz? teşekkürler.

 91. hakan

  26/06/2012 at 13:23

  mrb mustafa bey iphone 4’mü 4.3.5 den 5.1.1 e yükseltmek istiyorum fakat firmware dosyası uyumlu deil diye uyarı geliyor bu nedemek ?

 92. TAHA

  03/07/2012 at 13:18

  mustafa bey telefonum iphone 3gs ios 4.1 den 5.1 e yükseltmeye çalışıyorum ama yapamadım manuel olarak denedim ama itunese bağlanıyorda kaldı bunun için epey süredir uğraşıyorum telefonun ekranında usb kablosu ve itunes yazıyor ve öyle bekliyor bilgisayar telefonu tanımıyor ne yapmalıyım manuel olarak bu siteden indirdim ıpsw yi lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

 93. Gamze

  09/07/2012 at 18:04

  Merhabalar yukarıda bir arkadaş yazmış.”’ selam arkadaşalr guncelleme yaparken en sonunda hep hata verıyo soyle bı hata veıyo ne yapmam lazım ? ( ag ayarlarınız dogru ve ag baglantınız etkın olduğundan emın olup tekrar deneyın dıyo ne yapmam lazım ?”’ demiş. bendede aynı sorun var dns ayarlarını değiştirmesini söylemişsiniz nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

 94. cansel

  16/07/2012 at 00:15

  benim ipone 4s im var yazılım güncelleme indirdim şimdide sim kartınız yok diyor .neyapıcam hemen yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 95. YASEMIN

  11/08/2012 at 11:32

  ya lütfen yardımcı olurmusunuz bir ıtunes var ıkı ıphone ve ıkı farkı ıd hesabı var ve ıphone dan bır tanesi ıphone 3 ve ios.4.0 yüklemem gerekiyor bunun için ne yapmam gerek ? ıtunesta farklı müzik ve uygulama telefonda farklı bırbırıne karısmaması ıcın ne yapmam gerek ?

  • Mustafa Tan

   11/08/2012 at 12:28

   Windows’ta bir tane daha kullanıcı açın ve diğer cihaz için hep o kullanıcıdaki iTunes’u kullanın. Bu durumda karışmaz hiçbirşey.

 96. İphonecu

  13/08/2012 at 10:13

  Azerbeycanda yaşıyorum.12 yaşındayım.İphone 4s kullanıyorum.Tüm güncellemeleri yaptım.Sorun çıkmadı.İos 6 çıktığında güncellemek istiyorum.Sorum bu:İos 6-da siri azerbeycanda restoran,hastane gibi yerleri bula bilecekmi.Şimdiden teşekkür ederim.

 97. kadir

  14/08/2012 at 21:41

  yaa 3s kullanıyorum yenı guncelleme yapmak ısedım herseyı yedekledım sakla butanuyla o ıslemıde tamamladım hersey bıttı gerı yukle dıyrum tel yukluyo en son bı uc 3 beklemenız qerecek dıyo snra sım ınstalled fılan yazıo bı yardım edermısınız lutfen

 98. Guney

  16/08/2012 at 04:42

  Benim cihaz 4 s iOS 5.1.1 yüklü arkadas jailbreak yapmaya çalıştı hep hata çıktı yada durdurdu çalısmayı ne kadar demediysem olmadı jailbreak i geçtim birde baktım resim ve videolar hepsi silinmiş hiç işlem yapılmamasına rağmen ama hafıza hala aynı eskiden de uç cigabyt yer vardı kullanılan resim ve videolar 10 cigabyt falan di ama telefonun hafızası hala aynı ve bu video ve resimleri geri getirmenin bir yolu var mı cok önemli benim icin

 99. halil

  19/08/2012 at 15:21

  ben iphone4 s alalı 2 gün oldu itunes yükledim ama apple m şarj alıyor ama i tunes göstermiyor yardımcı olurmusunuz itunes görmüyor apple mi

 100. Anonim

  31/08/2012 at 14:42

  Merhaba bende iphone4 ü kıbrıstan aldim suan guncelleme yapmadim korktum biraz sanirim.turkiyede kullanmak uzere actirdim eger guncelleme yaparsam bi sorun yasarmiyim tesekkurler

 101. Esra

  31/08/2012 at 14:43

  Merhaba bende iphone4 ü kıbrıstan aldim suan guncelleme yapmadim korktum biraz sanirim.turkiyede kullanmak uzere actirdim eger guncelleme yaparsam bi sorun yasarmiyim tesekkurler

 102. semi

  09/09/2012 at 11:56

  merhaba iPhone 4s kullanıyorum. Cihazım sim kilitli değil ama internetten alınmıştı geldiğinde şarj cihazı orjinal ince olan değil adaptörlüydü yurt dışından getirttirilmiş diye düşündüm ve yurt dışndan gelenlerde 5.1.1 güncellemesi yapılınca kitleniyo diye duydum . 5 aydır güncellemesiz kullanıyorum onun dışında telefon hiçbi sorun göstermedi. Güncelleme yapmamalı mıyım yine de ?

 103. emre

  16/09/2012 at 23:53

  merhaba iphone 4g kullanıyourm yurtdışından gelme. Gevey sayesinde türk sim kartlarını kullanabiliyorum ve jailbreak li. Geçenlerde yanlışlıkla itunes güncelledim sanırım sonrasında ne itunes ne de bilgisayar telefonu tanımamaya bşaladı. Kabloyu takıoyorum ama görmüyor.İnternette bu konuyla ilgili bir sürü açıklama var bir çoğunu denedim çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  • Anonim

   09/01/2013 at 20:50

   Kesinlikle yapma benim ole 2 tane iphone gitti

 104. soner

  17/09/2012 at 02:58

  az önce ios6 beta indirdim sapa saglam kurdum iphone4 s cihazıma sonra yabancı yazılar geldi başlatılamadı bende ios 5 indirdim internetten geri yükledm tam bitti derken en sonnda telefon kapandı açtım elma çıkıor işlem yuvarlagı dönyor ileri gitmyor itunese baglayınca cihazı görüyor ve şöyle yazıyor the sim kart inserted in hhis iphone is pın locket.
  PLASE ENTER THE PIN CODE OF YOUR SIM CARD AND CONNNETC YOUR İPHONE TU İTUNES AGAİN. lütfen yardımcı olun ne yapmam lazm cihaz daha 2 haftalık..

  • Mustafa Tan

   17/09/2012 at 08:15

   Başka bir telefonda SIM kartın pin kodunu kaldırıp tekrar deneyin.

 105. Yakup

  19/09/2012 at 15:37

  Oncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim benim bir sorum olacak 4s kullanıyorum ilk defa telefonu yedeklettim ondan sonra ilk defada yetkilendirme yaptım yaptıktan sonrada bir. Uyarı mesajı geldi mesajda diyoki toplamda iki farklı bir bilgisayarda yetkilendirme yaptıgım görünüyor tamam 1cisi kendi bilgisayarım diğeri hangi pc den yetkilendirilmis bunu öğrenebilirim acaba ne yapmam gerekiyor yalnız bir şey daha diyecem ben yedeklemeyi bilgisayarıma yedeklettim yani iClouda yedekletmedim herhangi bir sorun olurmu acaba sorun olursada yedeklemeyi tekrar iCloud nasıl yapabilirim şimdiden teşekkürler

 106. umtcn

  21/09/2012 at 22:28

  İphoneden resimlerim silindi yedeklemeyi unuttum ve ardından güncelledim ama rsimlerimi yedeklemedi iş işten geçince fark kettim.silinen resimleri,fotoğrafları yeninde ipone geri yüklemek mümkünmü?

  • özgür

   11/01/2013 at 12:01

   merhaba arkadaşlar bi sorum olcaktı.
   iphone4 kullanıyorum. ıos 6 güncelleme linki geldi. bende güncellemeyi yap dedim. yükleme bitti ama ekran kapanıp açılmadı. ekranda ıtunes yazısı geldi ve öle kaldı. telefonu eski haline nasıl getirebilirim.

   • onur özcan

    24/09/2013 at 11:09

    Ya bende aynı dertten muzdaribim. Oğlumun bir sürü fotoğrafları vardı hepsi gitti. Allah kahretsin ya. Keşke rehberim ve diğer uygulamalarımla mp3 ler gitseydi de onlar kalsaydı. Eski fotoları kurtarma şansımız varmı? Nolur Allah rızası için yardım edin.

    • Alı

     26/09/2013 at 10:56

     Bende bütün fotoğraflarımı kaybettım çözüm bulan varsa yardım etsın lütfen

  • yardmmm

   31/01/2013 at 22:11

   aynı sorun ben de de var yedekleme yapmayı unuttum ve bütün fotograflarım rehberim gitti geri döndürme şansım var mı yardımcı olun lütfen

   • deniz

    27/07/2013 at 05:42

    bendede aynısı oldu lutfen yardım edin . çözümü bulduysanız bana haber verin

 107. mewlüt

  11/10/2012 at 22:02

  slm benim i phone 4s telefonum war suudi arabstandan getirdim fakat buna yeni wersiyon güncelleme geldi ama güncelleyemiyorum sağdan soldan duyduklarım güncelledin zaman telim kilitlenir diyorlar bu konuda bana yardımcı olabiilirmisiniz şimdiden tşkler

 108. Anonim

  13/10/2012 at 11:27

  benim telefonum i phone 3gs ben daha önce paylaştıgınız ücretsiz apple store dan uygulama etkinliğini yaptım ve başarılı oldum şimdi yalnızca ücretsiz uygulamaları indiriyorum fakat ücretsiz facebook uygulamasını indirirken iOS 4.3 güncellemesi gerektiğini soyluyor acaba ne yapmam gerekiyor nası bu güncellemeyi yaparım yardımcı olursanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   13/10/2012 at 11:36

   Sanırım cihazınızın versiyonu 4.3’ten aşağıda. Cihazınızı daha yüksek bir versiyona güncellemeniz gerekecek. Tabii bu durumda cihazınız eski bir model olduğu için bir miktar performans kaybı yaşayabilirsiniz.

   • Suleyman

    03/11/2012 at 00:02

    anonim arkadaşın da dediği gibi aynı sorunu bende yaşıyorum, telefon yurt dışından geldi, ve pasaport kaydı ile sim kilidi açıldı, facebook uygulaması için güncelleme istiyor ve aynı şekilde iOS 4.3 gerekli diyor, telefon 4.1 sürümünü içinde barındırıyor, telefona her hangi bir sim kildii kırma uygulaması yapılmadı yani unlocked yapılmadı, sadece yurtdışındaki bir pasaport ile kayıt yapıldı ve telefon açıldı, şu an vodafone kullanıyor, sorum şu, 6.0 ve 4.3 sürümlerini internet üzerinden pc ile download ettim 4.3 430 MB – 6.0 ise 799 MB olarak pc ye download ettim, fakat telefonun içerisine dosyayı aktaramıyorum, itunes programı kullanıyorum fakat telefonun içerisinde normal USB ye yükler gibi dosyayı aktaramadım, itunes 10.7 programı üzerinden onca çabama rağmen o 799 mblik ve 430 MBlik dosyaları aktaramadım, aktarabilsem dosya yömneticsi falan bi şekilde telefonun kendi içerisinde kurulum dosyasını açıp güncellemesini yapıcam, fakat dosyayı transfer etmek ne mümkün, bir türlü başaramadım, birinci sorum bu dosya transferi nasıl yapılıyor, ikinci sorum bu şekilde pasaport kaydı ile hat kullanımına açılmış olan bir telefonda güncelleme yaptığımda telefon kilitlenirmi, üçüncüsü de eğer bunların hepsini başarıyla tamamlarsak öncelikle 4.3 sürümünü kurup sonra 5 e yükseltim 5.1 ile düzenleme güncelini atıp sonra 6.0 ve 6.1 sürümlerine güncellersem telefonda kilitlenme sorunu yaşarmıyım, tümüne açıklama getirir ve yardımcı olursanız çok sevinirim, 2 gündür 24 saatimi buna verdim araştırıp duruyorum bir tülü çözüme ulaşamadım, sizce ne yapalıyım, telefon iphone3GS Pasaport kaydı ile sim açıldı pc üzerinden telefon hafızasına 4.3 sürümü dosyasını nasıl transfer edebilirim ve tüm bu güncellemelerin bana zararı olurmu ? sim kilidi sorunu yaşarmıyım, çözüm getirirseniz sevinirim şimdiden tekrar tekrar teşekkürler!!!

    • Mustafa Tan

     03/11/2012 at 00:18

     SIM kilitli iPhone’ların unlock edilmesi işlemi ile Pasaport (IMEI) kaydı her nedense karıştırılıyor. İki işlem biribirinden tamamen farklı ve alakasız işlemler. Pasaport kaydı içinde SIM kart barındırın ve yurt dışından ithalat dışı yöntemle getirtilen cihazlar için zorunlu bir işlem yoksa getirtilen cihazın SIM kart özelliği çalışmaz Türkiye’de.

     Unlock ise yurt dışında SIM kilitli olarak satılan iPhone’ların kilitli olduğu SIM kart haricindeki SIM kartlar ile de çalışabilmesi için yapılan geçici unlock işlemi. Geçici diyorum çünkü kalıcı unlock olmadığı sürece yazılım güncellemesi (update) veya geri yükleme (restore) ile unlock işlemi ortadan kalkıyor ve cihaz tekrar SIM kilitli oluyor. Tabii cihaz SIM kilitli ise çünkü yurt dışından alınan her iPhone SIM kilitli demek değildir.

     Detaylı bilgi için:

     http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-ve-ipad-yazilim-guncellemesi-oncesi-yapilmasi-gerekenler.html
     http://www.iphoneturkey.com/2012/06/yurt-disi-iphone-ipad-3g-imei-kaydi-pasaport-100tl-harc.html

     • emre

      25/12/2012 at 00:37

      1.Soru:Ben yurt dışından iphone 4 getirtdim.daha sonra pasaporta kayıt ettirdim.suan 5.1 versiyon yüklü.ben simdi 6.1’i güncellesem birşey olurmu ?

      2.Soru:yurt dısından getirilen telefonun sim kilitli mi deil mi nasıl anlayacaz ?

      • Mustafa Tan

       25/12/2012 at 00:50

       1) Cihazınız SIM kilitli ise ve Türkiye’de kullanabilmek için unlock yaptırdıysanız güncelleme sonrası unlock gider ve cihaz tekrar kilitlenir. Pasaport kaydının da bu işlemle hiç bir ilgisi yok.

       2) Cihazınız SIM kilitli olsaydı bilirdiniz 🙂 Çünkü kutusundan çıkarıp Türkiye’dek SIM kartlarla kullanmaya başlayamazdınız. Öncesinde mutlaka unlock işlemi yaptırmanız gerekirdi.

       • emre

        25/12/2012 at 04:27

        eyw hocam cok saolasın aydınlattıgın bu konuda. 🙂

 109. sefer

  15/10/2012 at 22:10

  iyi aksamlar ıphone 3 kullanıcısıyım ıtunesten güncelleme yapmak isterken 4.2.1 sürümüm vardı silindi şimdi geri yükle yapıyorum ama geri yüklenemiyor diyor ne yapmam gerekiyo telefonu açamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz saygılar.

 110. umut

  18/10/2012 at 00:07

  Selamlar, ben 2 ay önce ingiltereden iphone 4s getirttim.telefon simkilitli çıktı ben de simkilit kırdırdım.şuan telefonu sorunsuz kullanıyorum.ama ücretli programları indiremiyorum apple store dan.onun için jailbreak atmak istiyorum.jailbreak attıktan sonra telefonumun tekrar simkilitli olma durumu var mı? bilgilendirirseniz sevinirim.

  • cengiz

   20/12/2012 at 21:08

   meraba kardeş bnm telefonda sim kilitli 4s nasıl açabiliirm yardımcı olursanız sevinirim numaram 05429578779 şimdidek teşekkür ederim

 111. HÜSEYİN

  02/11/2012 at 16:56

  merhaba arkadaşlar bende ıphone 3g var yanlız bundaki yazılım 3,1,3 jaılbrekli ben telefona istediğim programları yükleyemıyorum cydia fazla anlamıyorum aldığımda jaılbreaklı olarak aldım whıtdoor5,1 yüklü dedi arkadaş ben bunun versiyonunu yükseltmek istiyorum istediğim prog ve oyun kurmak için bu konuda bana yardımcı olacak arkadaş varmı en kısa zamanda bilgi bekliyorum çok teşekkür ederim.bana mailimi görüyorsanız direk yardım için mailde atarsanız sevinirim.

 112. Pingback: Endülüjans » CopyTrans Contacts – Bilgisayardan Rehber Yönetimi

 113. fatih

  17/11/2012 at 23:25

  merhabalar. ios 4.3.3 den ios 6.0.1 e güncelleme yaptım. tabi uygulamalarımı yedekledim. fakat şu anda bunları geri getiremiyorum. yani itunes’tan telefonumu seçerek uygulamaları tıkladığımda ekranın solunda eski uygulama listemi pasif olarak görebiliyorum ancak geri getiremiyorum ne yapmalıyım? lütfen yardımcı olun

 114. Berk Alp

  04/12/2012 at 18:05

  Merhaba ben ıPhone 3G me 6.0.1 i yükledim yeniden başlattı… Herşey iyi giitti ama sim e gelince tanımıyor. Hiçbir uygulamayada zaten başlatmadığı için bağlanamıyorum ne yapabilirim

 115. Gönül

  09/12/2012 at 19:56

  Merhaba. iPhone 4 S kullanıyorum. Sim kilitli olup olmadıgını nerden anlıya bilirim?

  • Mustafa Tan

   09/12/2012 at 19:59

   1) Cihazınızı kutusunda ilk defa siz çıkarıp Türkiye’deki operatörlere ait herhangi bir SIM kart takıp kullanmaya başladıysanız cihazınız SIM kilitsiz yani unlocked’dır.

   2) Cihazınızı herhangi bir zaman güncellediyseniz (update) ya da geri yüklediyseniz (restore) ve sonrasında aktivasyon veya SIM kartı tanımama sorunu yaşamadıysanız cihazınız unlocked’dır.

   Özetle cihazınız eğer SIM kilitli olsaydı bilirdiniz eğer hiç tanımadığınız birinden hazır kurulu almadıysanız.

 116. ERSAN ÇELEBİ

  10/12/2012 at 10:40

  IPHONE 3G KULLANICISIYIM UYGULAMA YÜKLEMEK İSTEDİĞİM DE İOS 4,3 İSTİYOR NASIL YÜKLERİM ŞİMDİ DEN TEŞEKKÜR EDERİM

 117. Anonim

  28/12/2012 at 04:27

  Merhaba bir sorum olacak yardimci olursaniz cok sevinirim. 1 yil once ikinci el gecmisini bilmedigim bir iphone aldim itunesa bagladim ve ios surumunu yukselttim. Megerse yurt disi maliymis o yuzden telefonum tamamen kitlendi ve ekraninda itunesa baglayin yazisi cikiyordu ve ben telefonu hic bi sekilde kullanamiyordum. Bilen birine goturdum her nasil yaptiysa bilmiyorum telefonu tekrar kullanilir hale getirdi ve hic bir sekilde sorunsuz calisiyordu ama ondan sonra korkumdan hic ios guncellemesi yapamadim. Suan Turkiyede degilim farkli bi ulkedeyim ve telefonumu burda kullaniyorum fakat surumum cok dusuk oldugundan uygulamalarimi guncelleyemiyordum her nasil olduysa otomatikmen uygulamalarim guncellenmis ve suan app storedan indirilen hic bir uygulamami kullanamiyorum her defasinda beni uygulamadan disari atiyor. Bu sorunu cozmek icin surumumu guncellemek istiyorum ama Turkiyede yasadigim sey bu ulkedede basima gelir diye korkuyorum. Sizce ne yapmaliyim

 118. selçuk s.

  01/01/2013 at 01:54

  merhabalar
  ıphone 4 sahıbıyım
  tel ıngıltereden geldı ve ıngıltereden unlock u kırdırıldı.Sanırım kntrat suresı mı ne varmıs o da bıttı
  tel 5.1.1 suan ve guncelleme ıstıyor guncellersem bır sorun olur mu zaten passaport kaydı falan herseyı tastamam.
  yazılanları okudum ve aklım hala karısık
  tek muamması ıngılterede unlock un kırdırılması ve ne yapacagım ılerıde basıma gelebılecekler
  sımdıden tesekkur ederım

  • ibrahim

   27/06/2013 at 14:41

   Sa kardesim itunes’e bağlayıp telefonunu sürümü güncelle var ordan yapabılırsın.

 119. Coşkun

  10/01/2013 at 20:41

  Merhaba 2 yil once iphone 3GS aldim firansadan ve pasaport kaydi yaptirip sim kilidini kirdirdim. Suan uygulamalari kullanamiyorum guncellemem isteniyor . Guncelleme yapmak ta dusundurucu bir durum sorun yasayanlar var sorun yasarmiyim konu hakkinda yardimci olurmusunuz lutfen. Cihaz bilgileri asagidaki gibi Sürüm 4.1 (8B117) model MC131FB modem firmware 06.15.00

  • ibrahim

   27/06/2013 at 14:44

   Sa kardeşim aynı sürüm bende var fakat bende birşey yükleyemiyorum ıos 5 , 4.3 ,6.1 vb. sürüm istiyor bunu ıtunese baglayıp çözmek istedim.Fakat telefon güncellendı ama telefon tekrar aacıldıgında fabrıka ayarlarına dondu.

 120. lazoglu

  20/01/2013 at 21:38

  merhabalar ben su an kuzey ırakdayım ıphone 4s kullanıcısıyım telefonumun ayarlar bolumune ıos 6.0.1 surum guncellemesı geldı ama yukleme sırasında yarıda kalıyor hata olusuyo hata verıyor hep bı turlu yapamadım bana yardımcı olurmusunuz…

 121. murat

  31/01/2013 at 19:24

  slm ben iphone 3gs kullanıyorum ama güncelleme yaparken tlf kapandı evdeki wi-fi den yapıyodum güncellemeyi ama.sonra ıtunes indirdim güncellemeyi ordan yaptım budefada tlf dil türkçe ülke türkiye seciyorum daha sonra wi-fi istiyo evdeki wi-fi den baglanıyorum olmuyo ıtunesden baglanıyorum yine olmuyo güncelleme yapamadım ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz kardeşim…..

  • ibrahim

   27/06/2013 at 14:47

   aynı şey bana oldu bende ıphone 3gs kullanıyorum wıfı secın dıyo evdekı wıfı cekıyorum aynı sey bana da oluyor lütfen yarıdm edermısınız?

 122. abdullah

  07/02/2013 at 19:16

  çok teşekkür ederim…

 123. GÜL

  12/02/2013 at 22:45

  slm

 124. GÜL

  12/02/2013 at 22:47

  telefonum yurtdışından geldi ıphone 3gs birşey indirmek istesem ıos 4.3 güncelleme gerekli diyor lütfen yardımcı olun.internete giremiyorum pasaport kaydı herşeyi yapılmış…

 125. ÖMER

  17/02/2013 at 03:17

  Mrb iphone 3GS ye pc ye bağlanmadan güncelleme yapmak istiyorum su an iOS 3.12 versiyonunda ne yapmam gerekir cepten güncelleme olarak bi menü çıkmıyor teşekkürler

 126. ÖMER

  17/02/2013 at 03:19

  Mrb
  iphone 3GS ye pc ye bağlanmadan güncelleme yapmak istiyorum su an iOS 3.12 versiyonunda ne yapmam gerekir cepten
  güncelleme olarak bi menü çıkmıyor teşekkürler

 127. HAKAN

  08/03/2013 at 16:06

  TT

 128. elif

  24/03/2013 at 17:49

  merhaba ben iphone 5 aldım ingiltereden apple ın kendi mağazasından şuan güncelleme geldi kilit kırdırma gibi işlemler yaptırmadım hiç telefona yurtdşından aldığım için güncelleme yaparsam telefonum kilitlenir mi?

  • Mustafa Tan

   24/03/2013 at 18:04

   Türkiye’de kullanabilmek için hiç unlock işlemi yaptırmak zorunda kalmadıysanız o zaman cihazınız SIM kilitli değildir ve gönül rahatlığı ile güncelleme yapabilirsiniz.

   Fakat daha önce unlock işlemi yaptırdıysanız güncelleme ile unlock gider cihaz tekrar SIM kilitli hale gelir.

 129. fatih

  17/05/2013 at 16:38

  eşime yeni aldığım ıphone 5 de diğer karşı tarafa ve bana sesler kesik kesik gidiyo , geliyor. ayrıca sadece eşimi yine kendi telefomundan (ıphone 5 ) den aradığım zaman ilk 5-10 saniye sesler geri geliyor. eşimin telefonundaki sorun ne olabilir acaba ?

 130. Furkan Boğaz

  17/08/2013 at 19:54

  iphone 3gs 32 gb telefonum var itunes ios 6.1.3 güncelleme istedi bende yaptım fakat açılmıyor tek dediği sim kilidi olmayan bi sim takın takıyorum olmuyor sanırım sim locklu bir telefon almışım nasıl çözebilirim

 131. betül

  14/09/2013 at 17:19

  bir şey sorabilirmiyim telefonumu ios 5.1.1den 6.1.3 e güncelledim yedekleme de yaptım yedeklemeyi geri de yükledim ama ne kişiler ne de fotoğraflar geri gelmedi acaba bu geri gelmeyen şeylere ulaşabilmenin yolu var mı

 132. gülşah

  17/09/2013 at 11:21

  iphone um bugun elime ulastı fakat ne yapacagımı bilmiyorum hiç ve yukardaki açıklamalardan hiç bişey anlamadım 🙁 ne olur yardım edin su itunes i halledeym. pc me indirdim fakat telefondan bağlanmam için ne yapmam lazım 🙁