iPhone 4S İncelemesi – II

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay, bir arkadaşımın yurt dışından getirttiği ve Türkiye’de kullanmaya başladığı iPhone 4S’iyle bir inceleme yazısı paylaşmıştım. Yazının devamını da, 16 Aralık’ta resmen Türkiye’de satışı başlayacak iPhone 4S’lerden bir tane aldıktan sonra yapmayı planlıyordum. Fakat geçenlerde cep telefonlarına gelen ÖTV artışından dolayı iPhone 4S’in fiyatının çok yüksek olma olasılığı da beni düşündürüyordu.

Pasaport (IMEI) kaydı ve garanti meselesinden dolayı son 3 cihazımızı hep Türkiye’den aldım. Özellikle yurt dışından alınan iPhone’ların sadece 1 sene garantili olması ve bu garantinin Türkiye’de geçerli olmaması, cihazları Türkiye’den almam için en büyük etmendi. Fakat geçenlerde bir arkadaşım, İsviçre’den aldığı unlocked iPhone 4S’i uygun bir fiyata satınca ve IMEI kaydını de kendi pasaportu ile halledeceğini belirtince, bu sefer garanti konusunda risk alıp cihazı hemen satın aldım. Aşağıdaki inceleme yazısını da bu cihazla elde ettiğim tecrübelere dayanarak hazırladım.

SIM Yok ve Aktivasyon Problemi

iPhone 4S yurt dışından alınmış olmasına rağmen fabrika çıkışlı unlocked olduğu yani SIM kilitli olmadığı için, ekstradan bir işlem yapmama gerek kalmadan açıp kullanabildim. Fakat ilk aktivasyonda, daha evvel bir çok kullanıcının karşılaştığı SIM kart yok sorunu ile bende karşılaştım.

iPhone 4S, daha evvel iPhone 4 için kesip Mikro SIM haline getirdiğim 64K’lım SIM kartını hiç bir şekilde göremiyordu. Bu yüzden de sürekli SIM Yok (No SIM) hatası vererek aktivasyon hiç bir şekilde tamamlamıyordu. Bunun üzerine ben de daha evvel bu sorunu yaşayanlardan okuduğum yöntemleri denemeye karar verdim.

Bunun için de ilk olarak SIM kartımı, iPhone 4’e tekrar geri takıp  SIM pin kodunu aktive ettim. (Daha evvel değildi) Bu işlemden sonra SIM kartımı iPhone 4S’e tekrar takınca bu sefer kartı gördü ve pin şifresini sorarak aktivasyonu gerçekleştirdi. Dolayısıyla eğer siz de iPhone 4S’e geçiş yaptığınızda, ilk aktivasyon sırasında benzer bir sorunla karşılaşırsanız lütfen aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin:

 • Eski cihazınızı kullanarak eğer cihazda SIM pin kodu aktif ise kapatın. Eğer zaten kapalı ise o zaman da açın. Özetle mevcut durumu neyse tam tersini yapın 🙂 (Ayarlar -> Telefon -> SIM PIN menüsünden yapabilirsiniz ) Eğer bu yöntem sorununuzu çözmez ise o zaman bir sonraki yönteme geçin.
 • iPhone 4S sahiplerinin yaşadığı bu sorun genelde 64K’lık kesilerek kullanılan Mikro SIM’lerde oluyormuş. Turkcell, Vodafone ve Avea bayilerinden kolayca değiştirilebilen 128K’lık Micro SIM kart’a geçiş yapan kullanıcılarda bu sorun hiç olmuyormuş. Dolayısıyla bir önceki yöntem işinizi görmez ise SIM kartınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Ben hiç yaşamadım ama bazı kullanıcılar benzer şekilde iPhone 4S ile zaman zaman şebeke sorunları yaşadıklarını paylaşıyorlar. Yukarıda anlattıklarım bu şebeke sorunlarını da gideriyormuş. Dolayısıyla sanki 128K’lık adam gibi bir Mikro SIM kart kullanmak en doğrusu.

Yeni Anten Tasarımı ve Çekim Gücü

Bir önceki inceleme yazısında iPhone 4S’in anteninde iyileştirmeler yapıldığından bahsetmiştik. Tabii o zaman cihazı uzun süreli kullanma imkanım olmadığı için yeni antenin performansı hakkında yeterince paylaşımda bulunamamıştım. Fakat artık iPhone 4S ile yeterince vakit geçirdiğim için bu konuda birşeyler paylaşabilecek duruma geldim 🙂

iPhone 4S ile iPhone 4 arasında dışarıdan bakıldığında pek bir fark yok. Tek fark ise cihazın antlenlerini oluşturan çerçevenin iPhone 4S’te 4 parçadan oluşması. iPhone 4’teki antenler 3 parçadan oluştuğu için, dikkatli bakıldığında aralarındaki tek farkı bu antenlerin ayrım yerleri oluşturuyor.

iPhone 4S'in anteni 4 parçadan oluşuyor.

Istanbul gibi GSM çekim gücünün ve kapsama alanının iyi olduğu bir şehirde yaşadığım için iPhone 4’ümle ciddi bir çekim veya anten sorunu yaşamıyordum. Fakat birkaç gündür farkettim ki iPhone 4S, iPhone 4 ile sorun yaşadığım belli noktalardan çok daha iyi performans gösteriyor. Örneğin asansörde, iPhone 4’üm mümkün değil 3G üzerinde bağlantı kuramıyordu ve direkt EDGE’ü düşüyordu. Fakat aynı noktada iPhone 4S, sinyal seviyesi düşse de hem 3G hem de internet bağlantısını koruyabiliyor.

Özetle iPhone 4S’in yeni anten tasarımının iPhone 4’e göre çok daha iyileştirildiğini söyleyebilirim. Eğer anten sorunu nedeniyle iPhone 4’e geçiş yapmayı ertelemiş olan kullanıcılar varsa, bence iPhone 4S’e rahatlıkla geçiş yapabilirler.

Ayrıca hazır konu açılmışken iPhone 4S’te artık 3G’yi kapatmak için bir seçenek bulunmadığını belirtmeliyim. İlk başta açıkçası bu özelliğin olmaması beni epey rahatsız ediyordu. Çünkü iPhone 4’te iken 3G’nin iyi çekmediği yerlerde sıkıntı olmaması için 3G’yi kapatıyordum. Yoksa cihaz sinyal zayıfladıkça 3G-EDGE arasında gidip geliyor ve bu sırada da  aktif bağlantıyı kesiyordu.

Fakat şu ana kadar iPhone 4S’te böyle bir sıkıntı yaşamadım. Apple bu konuda kendine güveniyor olmalı ki bu seçeneği kaldırmış. Tabii bu konuda kesin sonuca varmak için bir süre daha kullanmak lazım ama ben hala 3G seçeneği keşke olsaymış diyorum 🙂

Oyun Performansı

Bir önceki yazımızda iPhone 4S’in A5 çipi nedeniyle hem CPU hem de grafik işlemci anlamında hızlandığından bahsetmiş ve de test sonuçları paylaşmıştık. Fakat bazı takipçilerimiz haklı olarak bu performansın oyunlara yansıyıp yansımadığını sordu. Ben de bu sefer iPhone 4 ile karşılaştırmalı testler yaptım. Bunun için de özellikle iPhone 4S’in A5’i baz alınarak geliştirilmiş efsane oyun Infinity Blade II‘yi kullandım.

Öncelikle her iki cihazımda (iPhone 4 ve iPhone 4S) oyunun sıfırdan açılış sürelerini karşılaştırdım. Yani oyun multitasking menüsünde değilken ilk açtığımda iPhone 4’te yaklaşık 30 saniyede oyun menüsüne ulaşırken, bu süre iPhone 4S’te yaklaşık 20 saniye sürdü. Bu anlamda iPhone 4S’te, bu tip oyunların yükleme sürelerinin çok daha kısa olduğunu söyleyebilirim. Fakat Cut the Rope gibi çok fazla sistem kaynağı kullanmayan oyunların açılış sürelerinde bir fark göremedim.

Ayrıca Infinity Blade II oynarken yani rakipler ile dövüşürken de iPhone 4S’te çok büyük bir fark hissedemedim. Tabii bu benim oyunu çok fazla oynamamış olmamdan da kaynaklanıyor olabilir. Belki de bu oyunun fanatikleri, eğer varsa aradaki performans farkını daha iyi göreceklerdir.

Özet olarak iPhone 4S’te oyunlar açısından bir performans farkı var, fakat bu farkı görebilmek için oyunların cihazın kaynaklarını oldukça zorlaması gerekiyor. Fakat ben satış stratejisi açısından uygulama geliştiricilerin kısa vadede bu yönde bir geliştirme yapacaklarını pek sanmıyorum. Yoksa bu tip oyunları eski cihaz sahipleri satın almaz. Fakat şu kesin ki, iPhone 4S baz alınarak geliştirilen oyunlar  iPhone 4’te sorunsuz çalışırken, daha eski modellerde (iPhone 3GS ve iPhone 3G) performans sorunları yaşayacaklardır.

Not: Infinity Blade II‘yi daha evvel hiç duymamışlar için aşağıda tanıtım videosunu paylaştım:

TV Out, AirPlay ve Video Mirroring

Hatırlarsanız yaklaşık 10 ay evvel iPad 2 çıkmadan evvel iPhone ve iPad’i Televizyona veya Projeksiyona Bağlamak başlıklı bir yazı paylaşmış, iPhone ve ilk nesil iPad ile televizyona nasıl görüntü aktarılacağından bahsetmiştik. O yazıda bahsi geçen cihazlar ile sadece belli uygulamaların görüntüleri televizyona aktarılabiliyordu. Ardından iPad 2 çıktı ve Apple bu cihazla tüm görüntüyü televizyona aktarma (video mirroring) imkanı sundu. Bunun için gerekli adaptörleri de Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması başlıklı yazımızda detaylı olarak paylaşmıştık.

İşte Apple, iPad 2 ile sunmaya başladığı bu “Video Mirroring” yani uygulamadan bağımsız tüm uygulamaların HDMI veya VGA adaptörleri ile dışarıya aktarma özelliğini iPhone 4S’te de vermeye başladı. (Sürekli takipçlerimiz iPad 2 İncelemesi – I yazımızdan Video Mirroring’i hatırlayacaklardır.)

iPhone 4S'i HDMI Adaptörü ile Televizyona Yansıtmak Çok Kolay

iPhone 4S’in tüm görüntüsünü aynen televizyona vermenin 2 yolu mevcut. Bir tanesi yukarıdaki ekran görüntüsünde paylaştığımız gibi bu yazıda açıkladığımız HDMI veya VGA adaptörünü kullanmak. Bu sayede uygulamalara ayrıca desteklemese dahi cihazın tüm görüntüsü aynen dışarıya aktarılabiliyor. Öyle ki aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Turkcell Mobil TV uygulaması ile izlenebilen Lig TV maçları bile televizyona aktarılabiliyor. Tabii bu yayının çözünürlüğü mobil cihazlara göre ayarlandığından televizyona aktarılınca çok süper gözükmüyor.

iPhone 4S ile Mobil TV uygulamalarının görüntüleri de TV'ye aktarılabiliyor.

iPhone 4S ile görüntüyü televizyona aktarmanın diğer bir yöntemi de geçtiğimiz haziran ayında paylaştığımız iOS 5 ile Test Sürüşü – IV yazısında anlattığımız gibi AirPlay ve Apple TV‘yi kullanmak. Bu yöntemin en büyük avantajı, kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden herhangi bir adaptör veya kablo kullanmadan görüntüyü televizyona aktarmaya imkan vermesi. Fakat görüntü Türkiye’de satılmayan Apple TV üzerinden aktarıldığı için bizim için pek pratik değil.

iPhone 4S'le Apple TV üzerinden kablosuz olarak görüntü aktarmak mümkün.

Günün Özeti 🙂

Bu inceleme yazısı için de bir toparlama yapmak gerekirse ben halen iPhone 4 sahipleri için iPhone 4S’e geçişi kaçırılmış bir fırsat olarak görmüyorum. Fakat iPhone 3G veya 3GS gibi eski model iPhone kullanıcılarının bence geçiş yapması gereken cihaz iPhone 4S. Özellikle cebinde iyi bir fotoğraf makinesi taşımak isteyenler için iPhone 4S biçilmiş kaftan. Öyle ki dünyaca ünlü fotoğraf ustaları bile iPhone 4S’in fotoğraf çekim yeteneklerinin profesyonel makinalara yakın olduğu konusunda hem fikir.

Ayrıca iPhone 4S’in çok sorunlu olduğu ile ilgili dedikodulara kendi tecrübelerimle cevap vermenin faydalı olacağını düşünüyorum. Şu an cihazımla ilgili herhangi bir donanımsal veyaz yazılımsal bir sorun yaşamıyorum. Fakat iOS 5’e geçiş yapmış tüm iPhone sahiplerinin yaşadığı genel pil performans sorunları iPhone 4S’te de mevcut. Yani cihazın pili güzel bitiyor 🙂 Fakat ben Apple’ın bu sorunu eninde sonunda çözeceğini düşünüyorum.

Güncelleme : iPhone 4S Türkiye Satış Fiyatları açıklandı. Bu yazımızdan fiyatlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Reklam

GG

244 Comments

 1. ÖMER ALATAY

  04/12/2011 at 23:45

  Aklımızı çelme be Mustafa kardeş. Bak daha iphone 4 ümü alalı 2 ay bile olmadı 🙂
  İlk yorumun da benden olsun hadi

  • Anonim

   05/12/2011 at 09:44

   Ben iphone4umu abd’den aldim hemde ne zaman! 4s’in piyasaya cikisindan bigun once 13 ekimde aldim:D ama o gunde dondum turkiyeye:p

   • ÖMER ALATAY

    05/12/2011 at 12:59

    :)Ben de iphone 4 ün tanıtımını izledim de aldım ama gerek yok diye düşündüm. inşallah piyasadan çekmezler iphone 4 destekli uygulama ve İOS ları. Çunku ben daha önce ilk iphone 2G sonra 3G ve daha sonra 4 e geçmek zorunda kaldım 😀 Bi iki sene daha götürür bence iphone 4 diye düşünüyorum 🙂

 2. Batuhan

  04/12/2011 at 23:54

  ilk yorum benden olsun hayırlı olsun mustafa bey bende sizi dinledim ve bir 4S aldım yazının sonunda dedıgınızgibi pil guzel bıtıyor :)hemde cok guzel :)ama bı sorunu aşacak bence apple iyi geceler

  • ÖMER ALATAY

   05/12/2011 at 13:03

   Geç kaldın ilk yorum benim 🙂

 3. Kenan

  04/12/2011 at 23:56

  Mustafa Bey ben iPhone 4 s ciktigi gibi alip kullanmaya basladim. Su da bir gercekki iphone 4 bana gore 4s den daha geri bunu kullandikca anladim. Sizde kullandikca bu farki cozerek bizlerle daha iyi seyler paylasacaginizdan eminim..

  • Mustafa Tan

   05/12/2011 at 00:31

   Siz de farkettiğiniz farkları paylaşabilirsiniz aslında.

   • nomercy777

    05/12/2011 at 11:49

    Mustafa bey merhabalar ;

    Ben de Apple TV de var iphone 4s de ipad 2 de.Şimdi Digiturkün yeni uygulaması ile macları ipadden veya iphone dan tv ye aktararak izlemeyi planlıyorum.Ancak uygulamanın ne yazıkki bir deneme sürümü veya videosu yok.O sebeple alıp almama konusunda çok kararsızım eğer görüntü kalitesi kabul edilebilir bir seviyede ise alacağım.Yazınızda geçen resimlerden gördüğüm kadarı ile bir deneme yapılmış ancak net olarak anlaşılmıyor.Profesyonel gözünüz ile tavsiyeniz nedir acaba bu konuda.

    Saygılarımla

   • Mert

    06/12/2011 at 16:36

    Mustafa bey ben iPhone 4 iOS 5.0.1 kullanıyorum ve size bir sorum olacak . Benim elimde tv’ye bağlamak için herhangi bir kablo bulunmuyor . Bildigim kadarıyla iPhone 4 te ekrandaki görüntünün tamamı ekrana aktarılmıyor aktarmak için çözüm yolu bulunuyormu

    • İnci

     06/12/2011 at 16:37

     Bildigim kadarıyla bulunmuyor fakat benimde elimde kablo yok ve görüntüyü tv ye aktarmak için başka hangi yollar var ?

   • Omercan

    06/01/2012 at 23:38

    Mustafa bey bende 4s aldim yanliz facetime. Uygulamasi yok nasil yukluye bilirim? Yardimci olursaniz rica etsem simdiden tesekkurler…

    • Mustafa Tan

     06/01/2012 at 23:50

     FaceTime ayrı bir uygulama değil. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2010/07/iphone-4-incelemesi-ii.html

     • Anonim

      07/01/2012 at 19:31

      Telefonda yok yuklu deil. Geri yukle dedim fabrika ayarlarina dondurdum yine olmadi facetime yok:( tesekkurler yardiminiz icin

     • Omercan

      07/01/2012 at 19:32

      Telefonda yok yuklu deil. Geri yukle dedim fabrika ayarlarina dondurdum yine olmadi facetime yok:( tesekkurler yardiminiz icin

 4. Emin

  05/12/2011 at 00:08

  Benim yazıyla alakalı bir iPhone 4 sorum olacak. Yazıda bahsettiğiniz gibi SIM kartımızı yenilersek iPhone 4 çekim probleminde de iyileşme sağlayabilir miyiz? O kısımı tam anlamadım ve yorumunuzu merak ediyorum.

  Paylaşımınız için teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   05/12/2011 at 00:31

   Hayır sağlayamazsınız. Bahsettiğim çözümler iPhone 4S’le aktivasyon veya şebeke sorunları yaşayanlar için. iPhone 4’le veya çekim sorunları ile ilgisi yok.

 5. Terry134

  05/12/2011 at 00:31

  İis 5 te sorun vardi 5.01 vs. Dede pil sorunu yasandi yeni versiyon 1-2 haftaya cikar gibi.

 6. Yiğitcan

  05/12/2011 at 00:42

  Merhabalar, ben de ilk çıktığı zaman almanyadan getirdiğim 4S’imi kullanmaktayım ve hazır siz de kullanıyorken bir sorum olacak. İnternette okudugum kadarıyla üretilen 4Slerin %50 sinde olan bir durummuş ve tehlike arzetmiyormuş ancak yine de orda olmaması gereken birşey. Telefonu işaret ve başparmağınızla home tuşundan tutarken arkadaki elma logosuna diğer işaret parmağınızla hafifçe vurunca içinden gelen bir tıkırtı duyma ihtimatiliniz var, 2 gün sonra duymaya başladım, içindeki lenslerin, kamera aktif değilken serbest durmalarından kaynaklanıyormuş, kamera çalışınca otofokus için motor bu lensleri sıkıştırınca ses gidiyor, uygulamayı kapatınca ses geri geliyor, acaba sizde de böyle birşey mevcut mudur? Şimdiden teşekkürler.

 7. Hakan

  05/12/2011 at 00:45

  Yani angry birds oyunu tvde oynayabilecegim oylemi super walla

 8. Yiğitcan

  05/12/2011 at 00:46

  Bu arada iOS 5 ve 5.0.1 de batarya sorunu, telefondaki “set auto time” ayarından(off yapmanız gerekli) ve kısıtlamalardaki “ping” uygulamasından kaynaklanıyor, kısıtlamaları aktif hale getirip “ping” i off konumuna getirirseniz bataryanın, normal kullanımda saatte %3-4 gibi bir değerde azaldığını göreceksiniz. 9 saat kullanım ve 22 saat bekleme elde ettim 3G de.

  • Baris

   05/12/2011 at 01:33

   Nerden giriliyo peki kisitlamalara ?

   • serkan

    05/12/2011 at 01:58

    kısıtlama deıl sınırlama:D bunu hala bılmeyenmı war turkıyede pıng kapatın

   • Anonim

    05/12/2011 at 22:42

    Nerde yapiyorsun kardes set outo time yi

    • Yiğitcan

     06/12/2011 at 14:38

     Set auto time ı 2 yerden kapattım;
     1- location services > system services > setting time zone OFF

     2- General > date & time > Set automatically OFF

  • ÖMER ALATAY

   05/12/2011 at 13:17

   Gerçekten ilk defa duydum ve denemeye baslıyorum suandan ıtıbaren. Sagolun ama su bı gercek kı ben iphone 4 ume ios 5,0,1 i yukledıkten sonra sarjım 2 gun 10 saat beklemede 11 saat kullanımda bıtıyordu ancak. Hersey aynıydı fakat ben ınternet paketı aldım ve 3g sebekesı ıle hucresel verıyı actım ve gun en az 10 maıl vs alarak face tweet bıldırımlerıyle kullanınca ancak bır gun yetmeye basladı. anlayacagınız bu gıbı hucresel verıyı kullanmıyorsanız kesınlıkle acmayın sarj mutlaka cok cok artacaktır. Bu da başka bi bilgi olsun 🙂 saygılar

 9. Ozkngokcn

  05/12/2011 at 01:29

  Hala cekiniyorum si 4s ten :/

 10. Volkan tunc

  05/12/2011 at 07:41

  Pasaport kayiticin tr girerken gumrukte kase basiliyormu bu sartmi yoksa bir ay icinde giris yapmis olmasi yetiyormu

  • lee

   05/12/2011 at 09:50

   gerekmiyor, 1 ay içinde pass götür, ordan kontrol ediyorlar zaten

   • Mertcan

    05/12/2011 at 16:41

    33GS kapatılmıyor dediniz peki 0.facebook nasıl gireceğiz ?

    • Kadir Eryılmaz

     05/12/2011 at 17:20

     0.facebook.com uygulaması geçtiğimiz günlerde sona erdi..:(

     • Mert

      05/12/2011 at 17:29

      Yoo hayır ?

      • Kadir Eryılmaz

       05/12/2011 at 21:17

       Geçenlerde Turkcell’in sitesinde yazıyordu..ama şimdi baktım hala devam ediyormuş.. 🙂

       • Mert

        06/12/2011 at 16:28

        Ozaman 4S de giremeyiz 🙁

 11. Anonim

  05/12/2011 at 08:32

  Bir ay icinde girmis olmasi erekiyor turkceell bayileri isliyor cihazla birlikte gidiliyor..

 12. Diego

  05/12/2011 at 08:56

  Selam,

  İsviçre’de telefonun fiyatı nedir? Size kaça geldi merak ettim. Böyle bir opsiyonu ben de kullanabilirim belki.

  Hala 3GS kullanıyorum. Kampanyalı almıştım yeni bitti çünkü. ve 4S bekliyordum ama iphone 4 fiyatının bile kampanyalarda yüksek olması beni korkutuyor tabi ki. Fiyatı açıklasınlar bekliyorum ama çok yüksek kalırsa yurt dışında fiyatı çok düşmüş olan 4 mü alsam diye bile düşünüyorum.

  Pil konusunda benim çözümün harici pil. Yurt dışından official Apple mağazasından aldığım mophie (mophie.com) marka pil beni çok kez kurtardı. İçinde iphone için yaklaşık 1,5 kez dolduracak gücü var. Dezavantajı da yavaş doluyor olması ve boyutunun telefonun 2/3’ü kadar olması.

  • ÖMER ALATAY

   05/12/2011 at 13:10

   Yurt dışı cıhazı alacaksan mustafa tan ın da yaptıgı gibi 4S sim free yurt dışı al ancak fiyatı boyle dusurursun. üstelik yıllarca bagımlı yapmaz operatore. Bi de sürüm guncellemelerinde de sım free oldugundan sıkıntı yaratmaz. ( 3g yurt dısı vardı her zaman JB beklıyordum. Su sıralar surumlerın daha sık ve populer degıstıgını hesaba katarsak daha iyi olacaktır)

   • Yiğitcan

    06/12/2011 at 14:40

    Yurt dışı 4S fiyatları , 632 – 732- 832€ şeklinde gitmektedir, tüm avrupa ülkelerinde 5-6€ haricinde fiyat standarttır.

    • ÖMER ALATAY

     06/12/2011 at 16:50

     İsviçre de 4s 1250 TL demiş arkadaşımız. Üstelik bizzat kendisi almış. Ayrıca senın dedıgın gıbı de olsa 1600 cıvarı demektır bu da fıyatının daha cok daha uygun oldugu anlamına gelır malum arada 500 TL den fazla fark var

 13. Emin

  05/12/2011 at 08:59

  Çok tşk ederim Mustafa Bey Paylaşımlarınızı yakından takip ediyorum Fakat iphone4S daha çok yeni bence biraz daha bekleyip birşeyleri görmek lazım ayrıca fiyat baya yüksek bana göre

 14. Fatih S

  05/12/2011 at 09:17

  selamlar , hayırlı olsun Mustafa bey
  artan ötv oranları na kadar oldu acaba. iphone 4 fiyatı 805 euro idi. bende avrupa veABD deki fiyat politikası bozulmaz diye düşünmüştüm. yani yeni model gelince 805 euro ya satılır diye düşünüyordum. peki iphone 4s fiyatı ne olur acaba bir tahmininniz varmı acaba?

  • Hatice Y

   06/12/2011 at 10:27

   Şu anda Amerika’da Apple Store’larda direkt alım yapılamıyor. İnternet sitesi üzerinden alım ile 2-3 haftada adrese teslim gönderiliyor. Bu nedenle Amerika’dan alınacak sim kilitsiz telefonları ortalama 2-3 hafta beklemek gerekiyor.Tabi ki sadece Amerika sınırları içerisinde.. İngiltere’den getirilen cihazlar hemen teslim edilebiliyor. kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.Totale bakıldığında İngiltere cihazları Amerika cihazlarından daha ucuz görünüyor. Amerika’dan gelen IPHONE 4S’lerin Türkiye’deki satışı ortalama 1800-1900 TL’yi bulurken (sim kilitsiz olmasına dikkat edin,sim kilitli telefonları 1500 tl’ye de bulabilirsiniz.) İngiltere cihazları 1750 Tl civarında.İnternet sitelerinde satışa sunulan ürünlerde site komisyon bedeli aldığından daha yüksek rakamlar varmış gibi görünse de ortalama satış fiyatları bu şekilde

 15. Cetinkaya

  05/12/2011 at 10:19

  Mustafa bey ben de siZin gibi İphone 4s edindim ancak telefonla arama yaptıgım zaman kendiliğinden hoparlörü acıyor ve kapanmıyor ses sürekli disarda, Bazende karsı tarafın sesi gelmiyor restore de ettim ancak sorun aynı, yardımcı olursanız sevinirim

  • Anonim

   05/12/2011 at 11:50

   Ayni sorunu bende yasadim. Sonra restart ettim cozuldu. Saniyorum sim karti 128k ya gecirmek kesin cozecek bu gibi sorunlari

   • Cetinkaya

    05/12/2011 at 12:40

    Arkadasım sımım 128 k ama aynı sorun devam ediyor, çok acayip bir problem

    • Cetinkaya

     05/12/2011 at 13:21

     Yok mudur bu probleme bir çözüm,????

     • Anonim

      05/12/2011 at 21:15

      Haklisin .. Bugun 128 k ye gectim . Hala ara ara karsiya sesim gitmiyor ya da ses gelmiyor. Garantisi de yok isvicreden aldirttim. Ne yapacagim bilmiyorum. Neyse ki ara ara oluyor. Ancak kaPatip acinca duzeliyor galiba

     • Gorkem

      05/12/2011 at 21:17

      Mustafa bey, yardimlarinizi bekliyoruz. Problemimiz cok ilginc

      • Cetinkaya

       06/12/2011 at 07:36

       Bu probleme çözüm yok, tam 10 gündür aramadığım yer kalmadı, burda da ümit yok gibi …

 16. kutluay

  05/12/2011 at 10:59

  merhaba mustafa bey.bnde kanadadan 4s getirtiyorum bikaç güne elimde olacak inş. 4s benim ilk iphoneum olacak o yuzden brz tedirgindim tabi okuduğum bazı yorumlarda tedirgin etti beni ama sizin yazınız bu tedirginliğimi geçirdi açıkçası teşekkür ederim.bir sorum olacak yazılımınızı 5.0.1 e yükselttinizmi yoksa ios 5 lemi kullanıyorsunuz?5.0.1 e yukseltmediyseniz bunu telefonu aktive ederken nasıl yaptınız kısaca açıklarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   05/12/2011 at 12:23

   Cihaz zaten iOS 5.0.1 yüklü geldi.

   • kutluay

    05/12/2011 at 12:52

    peki bnm cihazımda 5.0.1 yüklü değilse yüklememi tavsiye edermisnz yoksa 5.0.2 yimi bekleyeyim?

    • ÖMER ALATAY

     05/12/2011 at 13:13

     5,0,2 değil ios 5.1 cıkacakmıs tabı soylentılere gore. Bu surum daha ıyı olacaktır. bence ıos 5 le gelırse batarya sorununu bu surumde yasamazsan gecme derım arada neredeyse fark yok. Zaten 5,0,1 ın cıkısı sorunlu iphone 4s ler ıcındı. ki 5,1 surumu de en gec 10 gune cıkar dıye tahmın edılıyor saglam yurtdısı kaynaklarından.

     • kutluay

      05/12/2011 at 14:32

      ilginiz için çok teşekkür ederim.son bi sorum daha olacak.adım adım iphone a geçiş yazınızda aktive ederken mevcut yada yeni konfgürasyon diye bi seçenekten bahsetmişsiniz.burda eskiyi seçemem çünkü yok zaten sizde yenisini önermişsiniz.yeniyi tıkladığımda 5.0.1 yüklenmesini nasıl engelleyebilirim?

      • ÖMER ALATAY

       05/12/2011 at 21:40

       Siz güncelleme denetlemeyi kontrol ettirip güncellemeyi yukle demedikçe ios 5.0.1 e geçemez. Ayrıca aktivasyon için de yeni sürümü istememeli. Yani böyle bi sorunla karşılaşmayacaksınız çok yüksek ihtimalle. Dert etmeyın ben de ilk aldığımda sıkıntı hissetmiştim ama tahminlerimden çok daha kolay oldu.Siteyi takip edin daha neler öğreneceksiniz 🙂

   • Mert

    05/12/2011 at 16:42

    3G kapatılmıyorsa 0.facebook nasıl olcak 🙁 🙁 🙁 🙁

    • ÖMER ALATAY

     05/12/2011 at 21:36

     Sen iphone dan 0.facebook a nasıl giriyosun ki kardeşim. Ben çok denedım ama olmadı

     • Mert

      06/12/2011 at 16:26

      3G kapat hücresel veri açık olsun 0.facebook.com yaz

    • Sk

     10/12/2011 at 17:00

     Sözun bittigi an. …

 17. Anonim

  05/12/2011 at 11:01

  yalnız 128 kb mıkrosım AVEA da yok dıye bılıyorum…

 18. Cemail Yenigun

  05/12/2011 at 11:14

  Verdiginiz bilgiler icin Tesekkurler Mustafa Bey 🙂

 19. Sinan S. UNSAL

  05/12/2011 at 11:50

  Ben, İngiltere’den bir arkadaşımın gönderdiği iPhone 4 ‘ U kendi numaramla kullanamıyorum… Bu tel burada bir İngiliz’in pasaportuna yeni bir Avea tel numarası ile kayıt edildi. Ve bu yeni numarayla etkin çalışıyor. Ancak, ben uzun zamandan beri kullandığım kendi tel numaramla bu tel u nasıl kullanabilirim?… Tesekkurler…

 20. Altuğ

  05/12/2011 at 12:27

  Başarılı bir değerlendirme serisi sürüyor. 3.partta pil konusuna daha fazla değinmenizi rica ediyorum.

  Başarılar …

 21. iphone'cu

  05/12/2011 at 12:31

  Üzgünüm Konu başlığıyla alakalı değil ama diğerine tarafa yazınca gören olmuyo son başlıya yazıyorum bende !! Mustafa bey iphone 4 te sorunsuz olarak kullandığım yandex.map şimdi daha önce gezidğim yerleri panoramik görüntü yok diyor gerçi hiçbiryeri panoramik göstermiyor,bu benim cihazla alakalı yoksa bunlar mobile cihazlarda bunu kısıtladılarmı bilginiz varmı ?

  • Mehmet

   05/12/2011 at 15:02

   ben şuan denedim hiç bir sorun yok

   • iphone'cu

    05/12/2011 at 15:40

    evet şuan bendede sorun kalktı sanırım sorun geçici olarak onlardan kaynaklanıyordu,cvp için teşekürler

 22. Cetinkaya

  05/12/2011 at 13:27

  Mustafa bey ben de siZin gibi İphone 4s edindim ancak telefonla arama yaptıgım zaman kendiliğinden hoparlörü acıyor ve kapanmıyor ses sürekli disarda, Bazende karsı tarafın sesi gelmiyor restore de ettim ancak sorun aynı, yardımcı olursanız sevinirim……

  • Ulaş

   05/12/2011 at 19:48

   Telefonunuzun kulaklık bölümündeki sensörler temassizlik problemi yaşıyor. Herhangi bir arama aktifken parmağınızla kulaklığın hemen üzerini kapattığınızda ekran kararmıyorsa tavsiyem ekrana bir miktar baskı uygulamanız olacak. Ya da ehil bir tamircide iç temizlik.

   • Cetinkaya

    06/12/2011 at 07:34

    Sensörler gayet iyi çalışıyor arkadasım. Problem başka bence.

 23. Murat Süleyman

  05/12/2011 at 13:29

  merhabalar mustafa bey. bende yunanistan’dan 4s aldım yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. 2 sorun yaşadım şimdiye kadar bunlardan birisi mesaj veya bildirim geldiginde titreşimde ve zil sesinde takılmalar oluyor adeta telefon remix yapıyor rahatsız edici bi durum. Bir de aynı şekilde mesaj geldiginde ekranda kaymalar meydana geldi kapatıp açınca düzelttim neden kaynaklanıyo olabilir sizce? şimdiden teşekkürler.

  • YUSUF

   05/12/2011 at 14:01

   Merhaba
   İphone 4s 2 adet ingiltereden aldım. Benim iphone da sorun yok ama arkadaşımın iphonunda arama yapılınca karsı tarafın sesi gelmiyor. Ancak hoparlörü açıp kapayinca düzeliyor. Bu sıkıntı birçok cihazda var. 4 s almadan 2 kere duşunun.

 24. Koray

  05/12/2011 at 14:16

  Arkadaslar ;
  Arka planda çalışan uygulamaları kapatırsanız pil in performansını bir hayli arttırıyorsunuz. Zaman zaman arka planda çalışan uygulamalarınızı kontrol edip kapatmanızı tavsiye ederim. Bilmeyenler için Home tuşuna 1 defa basmanız gerektiğini ve altta çıkan uygulama kısayollarına parmağınızı basili tutmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.
  Bu arada İngiltere den gecen ay 32 GB lik 4s aldım ben de. 599 GBP ye satılıyor. Buraya göre neredeyse 800 -900 TL avantaj sağlanabiliyor.
  Bir arkadasıma da getirdim. Her ikimizin telefonunda da arama yaptığımız zaman olusan bir takım sıkıntılar var. Mesela kulaklıklar arama yapmaya çalıştığımızda sesi direkt olarak hoparlöre veriyor. Karsı taraf sizi duymuyor fakat siz onu duyabiliyorsunuz.
  Mustafa bey restore etmemi önerdi onu deneyeceğim. Şimdilik kulaklık kullanmadan konuşuyorum 🙂
  Ben de daha önce 3gs vardı. Hız , performans acısından 4s ciddi anlamda 3gs ye üstünlük sağlamış. Fotograf kalitesi de mükemmele yakın. Face time konuşmaları son derece sorunsuz yapılabiliyor. Bir de skype dan görüntülü konuşmak televizyon seyreder gibi. Son derece kaliteli ve kesintisiz. Mutlaka deneyin derim.
  Minor birkaç sorun dışında şiddetle tavsiye ediyorum

 25. Murat Süleyman

  05/12/2011 at 14:43

  Bir de sorum olacak telefonla beraber verilen kulaklıgı taktıgımda ses hoparlörden gelmeye devam ediyor bunun için ne yapmam gerekir acaba acemilik zor iş 🙂

 26. Kaan

  05/12/2011 at 15:35

  İsvicrede sim kilitsiz 4s 1250 liraya denk geliyor bende isvicreden aldim

 27. Hasan Uğur ASMA

  05/12/2011 at 16:16

  Mustafa bey yine harika bir yazi olmus acaba diger yazinizda da siri ile olan tecrubelerinizi yazarmisiniz siriden bahsetmmemissiniz

 28. Murat Uzar

  05/12/2011 at 17:57

  Arkadaşlar,

  Bende yurtdışından almayı düşünüyorum ama garanti olayı beni düşündürüyor. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşabilirmisiniz lütfen. Telefonu aldık, 1 ay sonra bozuldu. Ne yapacağız ?

 29. Yasar DOBLAK

  05/12/2011 at 18:18

  Mustafa bey 4 ‘um var 4 ‘s geçmeyi tavsiye edermisiniz

 30. Ahmet

  05/12/2011 at 18:30

  Merhaba mustafa bey iphone 4 tv ye baglayabiliyormuyuz bilgi verirseniz sevirim

 31. Kayhan

  05/12/2011 at 18:39

  Mustafa bey film rulosundan çok önemli bir video sildim geri getirme yolu varmidir konuyla alakalı değil ama cevaplarsanız çok sevinirim

 32. Taner

  05/12/2011 at 20:39

  Merhaba Mustafa bey,

  2 adet 4S aldim Fransa’dan ve yaklasık 1,5 ay oldu.Bugun 2 telefonda da durup telefon ettigim kisiye baglanmıyor ve takılı takılıyor, her telefon tusuna bastıgımda o aradigim kisiye takılı kalıyor, onu arıyor,ben baskasını arayabiliyorum ama o kisinin sesi gelmiyor, beni arayanlarında ne sesini duyorum nede numarasını goruyorum.
  Acaba Turkcell , telekom’a bildirim yapmamis olabilirmi yada sim kartan dolayimi (64 kB)

 33. Murat Uzar

  05/12/2011 at 20:40

  Mustafa bey merhaba;

  Bende yurtdışından 4S almayı düşünüyorum ama garanti olayı beni düşündürüyor. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşabilirmisiniz lütfen. Telefonu aldık, 1 ay sonra bozuldu. Ne yapacağız ?

  • Mustafa Tan

   05/12/2011 at 20:51

   O zaman işiniz zor 🙁 Yine biriyle yurt dışına göndermeniz gerekecek. Apple Store’ların olduğu ülkelerde genelde hemen cihaz değişimi yapıyorlar.

   • Murat Uzar

    05/12/2011 at 21:47

    Mustafa bey, Yurtdışına göndermek kolayda, cihaz değişirse tekrar kayit yaptirmak gerekecek. O zaman ilk kayit yaptiran tekrar kayit yaptirabilecekmi ? 2 yil dolmadan ?
    Ayrıca Genpa vs. uluslararasi garanti kapsaminda bakmiyor mu cihaza ilk yıl ? Son olarak Genpa vs. bir serviste parasi ile bakmazlarmi ? garanti kapsami dışı olarak.

    • Hatice Yılmaz

     06/12/2011 at 10:20

     Merhaba,

     Yurtdışından aldığınız cihazlarda 1 yılı uluslararası garanti her ne kadar Türkiye’de işlem görmese de yurtdışında çok güzel işliyor. Cihazınızın 1 ayında değil 1 sene dolan kadar kullanıcı hatası olmadan arızalanması durumunda cihaz yenisi ile değiştiriliyor. Ben yurtdışından cihaz getiriyorum. Değişim durumlarında kayıtlı olan arızalı cihazınızın yerine Bilgi Teknolojileri Kurumu’na IMEI transfer dilekçesi ile başvurmanız gerekiyor. Transfer en geç 2 gün içerisinde yeni cihazınıza aktarılıyor.

     Türkiye’den aldığınız tüm cep telefonlarında Genpa olsun,KVK olsun,herhangi bir servis ağında yararlanmak istediğinizde cihazınız yazılımsal arıza verdiğinde bile değişim yapmıyor,servise götürülüp açılıyor. bu da telefona zarar veriyor haliyle. Bu nedenle yurtdışı cihazlarını tek geçerim. Yurtdışında verilen tüketici hakları telefon kullanıcılarını koruyor.

  • Murat Uzar

   05/12/2011 at 23:35

   Mustafa bey, Yurtdışına göndermek kolayda, cihaz değişirse tekrar kayit yaptirmak gerekecek. O zaman ilk kayit yaptiran tekrar kayit yaptirabilecekmi ? 2 yil dolmadan ?
   Ayrıca Genpa vs. uluslararasi garanti kapsaminda bakmiyor mu cihaza ilk yıl ? Son olarak Genpa vs. bir serviste parasi ile bakmazlarmi ? garanti kapsami dışı olarak.

   • Mustafa Tan

    06/12/2011 at 08:16

    Tabii ki tekrar kayıt yaptıramazsınız. Yurt dışından cihaz almanın riski olmasının nedenleri bunlar zaten. Bu yüzden pek tavsiye etmiyorum. Son iPhone 4S hariç ben de hep Türkiye’den aldım.

 34. Taner

  05/12/2011 at 22:04

  Mustafa bey,
  Bana cevap vermediniz? Benim telefonumdaki problem tam olarak nedir?
  Turkcell yanindaki barlardan yanlizca 1 tanesi gorunuyor 4 adet bar gözükmüyor.

  • Mustafa Tan

   05/12/2011 at 22:07

   Valla tam bilemiyorum sorununuzun cevabını. Yazının başında bahsettiğim SIM ile ilgili çözümleri denediniz mi?

 35. Bulent Ercan

  05/12/2011 at 22:15

  Merhaba Mustafa Bey. Iphone 4s de 3g nin kapatilamamasini anlayamiyorum. 3g iphone un kendi menusunde de yazdigi uzere ciddi sekilde pil harcar. 4S de 3g olan her alanda otomatik olarak 3G acik mi kalacak yani?pil suresini etkilemez mi bu durum?bu arada iphone 4S 16 gb i tax dahil 702 Usd a amerikadan satin aldim,gelmesini bekliyorum.

 36. Murat Süleyman

  05/12/2011 at 23:20

  merhabalar mustafa bey. bende yunanistan’dan 4s aldım yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. 2 sorun yaşadım şimdiye kadar bunlardan birisi mesaj veya bildirim geldiginde titreşimde ve zil sesinde takılmalar oluyor adeta telefon remix yapıyor rahatsız edici bi durum. Bir de aynı şekilde mesaj geldiginde ekranda kaymalar meydana geldi kapatıp açınca düzelttim neden kaynaklanıyo olabilir sizce? şimdiden teşekkürler.
  Bir de sorum olacak telefonla beraber verilen kulaklıgı taktıgımda ses hoparlörden gelmeye devam ediyor bunun için ne yapmam gerekir acaba acemilik zor iş.

  lütfen cevaplarmısınız mustafa bey rica ediyorum.

 37. Komando

  06/12/2011 at 00:51

  Merhaba Mustafa bey iphon 4 Amerika’dan aldım bu yüzden iOS 5 yüklemeyi çekiniyorum yüklesem kitlenirmi ve ya bunun başka bir yolu varmi kitlemeden yüklemenin pasaporta islettim yinede Kitlenirmi yardımcı olursanız sevinirim

 38. Alican Bozkurt

  06/12/2011 at 03:31

  İyi günler Mustafa Bey,
  1 aya kadar Amerikadan iphone 4s ve ipad 2 (3G) alacak biri olarak yazınızı çok beğendiğimi söylemek istiyorum.
  Fakat benim bir sorum olacak ben Türkiye’ye döndüğümde 1 telefon 1 de ipad 2 (3G’li)kaydettırebilir miyim? Yazınızı okuduğumda 2 yılda sadece 1 telefon diyor ama onun yanında ilave olarak ipadin de kaydını yaptırabilir miyim(yani ipad telefon kategorisine girmiyor dimi yasalara göre?), bu benim için çok önemli şimdiden teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum.
  Saygılarımla..

  • Mustafa Tan

   06/12/2011 at 08:02

   Hayır kayıt ettiremezsiniz. 2 yılda sadece 1 IMEI kaydı’na izin ver. IMEI kaydı yapılacak cihaz telefon da olabilir iPad’de. Devlet açısından SIM kart takılabilen her cihaz telefon statüsünde.

 39. Mehmet

  06/12/2011 at 10:23

  Merhabalar Mustafa Bey

  Öncelikle güzel forumunuz için teşekkür ederim. Size bir sorum olacaktı. Sizce iphone 4S in Türkiye fiyatı ne olacak? Türkiyedeki Apple mağazaları telefonu kaça satacak?

 40. Yucel

  06/12/2011 at 12:08

  Merhabalat bnm dikkatimi 1 yillik uluslararasi garantinin turkiyede gecerli olmadigi cekti neden gecerli degil alinan ulkede 2 dunyanin neresinde olursaniz olun 1 yil apple garantisi yokmudur?

  • cenk

   06/12/2011 at 12:46

   malesef ürünü apple türkiye yetkili satıcısı bilkom değilde kvk ve genpa operatör kanalı ile taahhütlü sattığı ve kvk genpa ikilisi apple türkiye dist. olmadığı için bu garanti söz konusu deil.. türkiye gerçekleri.. apple dist. var ama sadece ipad ipod ve mac satar.. saçmalıklar ülkesiyiz bu konudada göstereceğiz kendimizi..

   • Yucel

    07/12/2011 at 13:10

    Aynen sacmalik ya bn yurtdisindan aldim ve uluslararasi garantim var bnm kim ne diyebilir ayni seyler ipod ipad icindemi gecerli peki? Yurt disindan aldigimiz mallar garantisizmi sayiliyo

 41. Birol Erkan

  06/12/2011 at 20:05

  Aynen katiliyorum bu sacmaliga

 42. Birol Erkan

  06/12/2011 at 20:08

  Mustafa bey ,
  Bende turkiye ye tatile geldigimde mesela , 1-2 ay icin Turkcell kartimi takip kullanmak istesem ne olacak , genede kayit mi lazim yani ? Sonucta geri donucam tekrar ve belki seneye iphone 5 le gelirim , o zaman islemek isterim belki ?
  Bilginiz varsa sevinirim .

 43. Mehmet

  06/12/2011 at 21:00

  Arkadaslar “icerden” aldigim bilgiye gore iPhone 4S lerde olusan butun sebeke problemleri 16 aralik itibariyle yani resmi satisin baslamasiyla birlikte duzeltilecek.Su anki problemler operator kaynakli tamamen. Bu arada TR’ye toplamda 6000 adet iPhone 4S getirilecek ilk parti,gecen seneki gibi sıkıntı olacak stoklarda.Diger parti ocak sonu subat başı gibi gelecek,fiyatlar kontratsiz iphone4 fiyatiyla ayni olacak.Yani gelir gelmez alinmali yoksa bir daha bulmak zor olucak gecen seneki iphone 4 bulunmamasi olayi gibi olacak

 44. Mehmet

  06/12/2011 at 21:00

  Arkadaslar “icerden” aldigim bilgiye gore iPhone 4S lerde olusan butun sebeke problemleri 16 aralik itibariyle yani resmi satisin baslamasiyla birlikte duzeltilecek.Su anki problemler operator kaynakli tamamen. Bu arada TR’ye toplamda 6000 adet iPhone 4S getirilecek ilk parti,gecen seneki gibi sıkıntı olacak stoklarda.Diger parti ocak sonu subat başı gibi gelecek,fiyatlar kontratsiz iphone4 fiyatiyla ayni olacak.Yani gelir gelmez alinmali yoksa bir daha bulmak zor olucak

 45. Huseyin guven

  07/12/2011 at 12:57

  Mustafa bey bende iphone 4s var tv ye aktar mak icin gecen sene AV kablosu aldim …bu kablo ile digiturkten satin aldigim maclari aktaramiyorum…Youtube gibi sitelerden video aktarabiliuorum…sizce ne yapmamiz gerekiyor

 46. özkan

  08/12/2011 at 05:14

  merhaba mustafa bey,
  Iphone4s sahibiyim. Hücresel veriyi açtığımda otomatik olarak internete bağlandığından turkcell sağolsun ücret alıyor.İnterneti kullanmayıp sadece şebekenin bedava vermiş olduğu 3G hizmetinden nasıl yararlanabilirim ayrıca MMS gönderebilmek ve alabilmek içinde hücresel verinin açık olması gerekiyor ve bu şekildede ücret yazıyor.Arka planda çalışan tüm programları kapattıgım halde hücresel veriyi her açtığımda neden internete istemeden bağlanıyorum?Telefonumdaki Turkcell 3g yazması internet kullandığımı mı yoksa sadece 3g şebekesi ile çektiğini mi gösterir?Yada her mms göndermek gerektiğinde hücresel veriyi mi açıp kapatmam lazım? bu ne kadar saçma birsey…
  Lütfen ..Yardım ederseniz sevinirim

  • Mustafa Tan

   08/12/2011 at 07:58

   MMS mesajları operatörünüzün internet bağlantısı üzerinden gittiğinden hücresel veriyi maalesef açmanız gerekiyor. iPhone bir internet cihazı. Sadece Wi-Fi ile kullanımı bu cihazdan tam verim alamazsınız.

   Önerim 100MB’lık dahi olsa bir paket almanız aylık. Zaten artık operatörlerin internet paketleri de çok ucuzladı.

 47. Nurettin

  09/12/2011 at 14:06

  Mrb;
  4s kullanan Turkcell aboneleri online işlem merkezinden 3G aboneligini kendileri iptal edip tekrar abonelik yapabilirler.Deneyebilir mısınız?

 48. erhan

  10/12/2011 at 18:30

  Ben de almak istiyorum bi kaç güne ama pil konusunda şüpheliyim , Pil Süresi eski modellerinki gibi 1 gün mü yok sa akşam olmadan bitiyor mu ?

 49. aslan

  11/12/2011 at 13:17

  şu aletin şarzı hakkında niye kimse bilgi vermiyor.sırf bu sorun var diye almak için bekliyorum.kaç gün gidiyor yeni sürüm ile bu sorun çözülür mü çözülecekse ne zaman

  • Mustafa Tan

   11/12/2011 at 13:30

   Şu ana kadar çıkan tüm iPhone modellerini ortalama 1 yıl kullandım. Kullandığım modeller de şu şekilde:

   iPhone
   iPhone 3G
   iPhone 3GS
   iPhone 4
   iPhone 4S

   Şu ana kadar hepsinin pili aynı sürede gitti hep hemen hemen. Çünkü pili sürekli iyileştirdiler ama cihazın yetenekleri ve kullanımı arttığı için pili hep her gece şarj etmek zorunda kaldım.

   iOS 5 ile ilgili pil sorunlar var geçtiğimiz yıllardaki iOS 4 ve iOS 3 ilk çıktığında olduğu gibi. Mutlaka da iyileştireceklerdir fakat iPhone gibi bir telefon kullanılınca pili her gece şarj etmek şart oluyor.

 50. nurettin

  11/12/2011 at 17:52

  Merhaba.
  iphone 4 8gb garantili olarak yurt içi 1600 e almayı düşünüyorm.ama internet üzerinde gezindiğimde iphone kullananların %80 i yurt dışından getirtiyor.bende getirtme imkanım var.1000lira civarına gelebilio.600 tl fark vermeye luzum varmı ?

  ki şöylede bşey var.600 tl yi bi kenara koysam bi problem çıktığında 300 tl daha verip yeni bi iphone alabilirim..

  dielimki getirtsem,cihazım arızalandığında yurt dışına tekrar yolladığımda her hangi birinin götürmesi durumunda problemimi hallederlermi?

  sizce ne yapmalıyım?yurt dışımı yurt içimi? lütfen bana yardımcı olabilirmisinz.

  • Mustafa Tan

   11/12/2011 at 18:22

   Sürekli yurt dışına gidip gelen tanıdıklarınız var ise yolcu beraberiyle göndermenizde bir sorun olmaz. Bu sayede garanti kapsamındaki (standart garanti yurt dışında 1 yıldır) cihazını kolayca tanıdıklarınız vasıtasıyla değiştirtebilirsiniz.

   Fakat en büyük sorun IMEI (pasaport) kaydında oluyor: http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   Cihazınızı bir kere kaydettirdikten sonra eğer arıza nedeniyle yurt dışında tekrar geri getirttiğinizde tekrar kaydettirmeniz gerekecek.

   • nurettin

    11/12/2011 at 21:22

    başka bir kişinn üzerine para ile kaydettireblirim dimi? sorun çıkmaz ? illa aynı kişinin üzerine kaydetmemiz gerekmio sonuçda timi?

    • Mustafa Tan

     11/12/2011 at 21:27

     Tabii kayıt ettirebilirsiniz. Zaten aynı pasaporta kayıt ettiremezsiniz 2 sene geçmeden farklı bir cihaz. Fakat bazıları BTK’ya dilekçe verilerek ilk pasaport kaydına bağlı cihazın yenisiyle yani cihazın IMEI’siyle değiştirilebildiğini söylüyor. Fakat ben hiç tecrübe etmedim. Eğer böyle birşey varsa bile dilekçeyi pasaport sahibinin yapması gerekebilir.

     Parayla IMEI kaydı için de dikkat etmeniz gereken pasaport sahibinin bilgi sahibi olup olmadığı. Yoksa iki güns sonra pasaport sahibi BTK’ye başvurup benim haberim olmadan pasaportuma IMEI kaydı yapılmış demesin.

     • nurettin

      11/12/2011 at 22:51

      bilgilendirdiğiniz için çok tşkler.:)

 51. Orhan

  12/12/2011 at 12:18

  Mustafa bey merhabalar konu ile ilgili değil ama benim iPhone 4 un ekranının sol üst köşesinde küçük bir dikdortgen bölge sarı renk bir görüntü oluştu bir fikriniz varmi

  • Anonim

   12/12/2011 at 13:32

   Ölü piksel oluşmuş ve hiçbir çözümü yok buna alismaktan başka:-)

   • Orhan

    13/12/2011 at 22:03

    Teşekkür ederim telefonumun garantisi devam ediyor sizce servise gondermelimiyim

 52. Soner

  12/12/2011 at 13:40

  4sde İnternet’ giremiyoruz 3g sürekli açık olmasına rağmen yardımcı olurmusun

 53. Eyup

  12/12/2011 at 22:21

  Mustafa bey birsey sormak istiyorum iphone 4S ghz ram nasil? Yoksa iphone 4 aynimi? İyi aksamlar

 54. Ahmet ucar

  13/12/2011 at 10:57

  Mustafa bey iyi gunler yurt disindan alinma 4s kullaniyorum teli yaklasik bir aydir kullanmaktayim telefon gorusmesi basladiktan sonra karsi taraftan sesin cok derinden geliyo hans free mi acik gibi sikayetler aliyorum bir haber sitesindede okumustum bilginiz varmi tesekkur ederim

  • Mustafa Tan

   13/12/2011 at 11:03

   Benzer sorunları bazen ben de yaşıyorum. Genel kanı Türkiye’de resmen iPhone 4S satışı başlayınca (16 Aralık 2011) bu sorunların düzeleceği. Eğer düzelmez ise SIM kartımı 128K’lık micro sim’ler ile değiştirceğim.

 55. Ergin

  13/12/2011 at 17:47

  Umarım denilen gibi olur yoksa elimizdeki halen düzgün çalışan iphone’ların kıymeti artar. Steve Jobs öldü diye mi? Oluyor bu terslikler anlayamadım. Adamlar halen şarj sorunun çözemediler.

 56. kerem gürel

  18/12/2011 at 21:18

  Sorum Mustafa bey başta olmak üzere 4 ve 4s kullanan arkadaşlara.Yaklaşık 3 ay önce 3gs aldım ancak 4 ve 4s özellikleri ve performansı açısında daha çekici geliyorlar.ancak özellikleri kadar şebeke,pil,kamera ve sim okumama gibisinden pek çok olumsuzluklarını okudum.3gs kamerası ve yavaşlığı nedeniyle beni üst versiyonlara zorluyor.sıralanan olumsuzluklar konusunda kullanan arkadaşlar ne der,3gs’i aratacak sorun yaşar mıyım?

 57. Ahmet Guleryuz

  19/12/2011 at 18:53

  Mustafa bey merhabalar 4gs aldım fakat anten sorunu çözülmüşse benzemiyor ki İstanbul da merkezi bir yerde oturuyorum sürekli 3gden düşüyor sizce sorun benim telde mı

  • Mustafa Tan

   19/12/2011 at 18:56

   Selamlar,

   Anten problemi zaten 3G’den düşmesi değildi. Cihaz kılıfsızken belli bir şekilde tutulduğunda hiç çekmiyordu.

   Sizinki ise 3G kapsama sorunu gibi duruyor.

   • Ahmet

    19/12/2011 at 23:34

    Cevabınız için teşekkürler birkaç defa aynı yazının olmasının nedeni yazıyı yazdığımda gönderirken hata verdi bende gitmediğini sandim özür dilerim

  • Ender

   27/12/2011 at 00:57

   Bence 4 alma derim. Degisen 3. iPhone 4’üm ve hala eski 3GS imı arıyorum

 58. Ahmet Guleryuz

  19/12/2011 at 20:12

  Mustafa bey merhabalar 4gs aldim fakat anten sorunu cözülmüşse benzemiyor ki İstanbul da merkezi bir yerde oturuyorum sürekli 3gden düşüyor sizce sorun benim telde mı

 59. Ahmet Guleryuz

  19/12/2011 at 20:12

  Mustafa bey merhabalar 4gs aldim fakat anten sorunu cözülmüsse benzemiyor ki İstanbul da merkezi bir yerde oturuyorum sürekli 3gden dusuyor sizce sorun benim telde mi

 60. Ahmet Guleryuz

  19/12/2011 at 20:13

  Mustafa bey merhabalar 4gs aldim fakat anten sorunu cozulmusse benzemiyor ki İstanbul da merkezi bir yerde oturuyorum sürekli 3gden dusuyor sizce sorun benim telde mi

 61. Ahmet

  19/12/2011 at 23:31

  Mustafa bey merhabalar 4gs aldim fakat anten sorunu cozulmusse benzemiyor İstanbul da merkezi bir yerde oturuyorum sürekli 3gden dusuyor sizce sorun benim telde mi

 62. Berk

  21/12/2011 at 04:35

  İyi akşamlar Mustafa Bey,

  Ben yurtdışında yaşıyorum ve 1 aydır da iPhone 4S kullanıyorum. Ben burda bu telefonla hiç anten sıkıntısı yaşamadım. Yaşadığım tek sıkıntı bazı oyunları oynarken (ozellikle infinity blade 2) telefonun çok ısınması. Bu normal mi? Aynı zamanda blackberry torch da kullanıyorum ve kullananlar bilir çok ısınır. Aynı blackberry gibi ısınıyor ve birşey olacak diye oyunu kapatıyorum. Sizde özellikle oyun oynarken telefon ısınıyor mu?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim!

  • Mustafa Tan

   21/12/2011 at 07:50

   Oldukça normal. Biliyorsunuz akıllı telefonlar bilgisayar gibi oldu fakat işlemcilerini soğutmak için bir fan’ları bulunmuyor. Oynadığınız oyun da App Store’daki cihazın işlemcisini en fazla zorlayan oyunlardan 🙂

   Fakat içiniz rahat olsun, cihazın yüksek sıcaklığa karşı kendini otomatik koruma modu var. Eğer çok ısınırsa zaten kendini kapatıyor ekrana bir mesaj çıkartarak.

 63. Adil Musa Zafer

  21/12/2011 at 22:06

  Merhaba Mustafa Bey.

  Yazinizda yurt disi uluslar arasi garantili iPhone’lar Turkiye de gecerli degil demissiniz? Bize bu konuda garanti var diyorlar? Hatta genpa bakiyormus. Simdi 4s aldim amerika appstore den garantisi yok mu??

  • Mustafa Tan

   21/12/2011 at 22:13

   Selamlar,

   En güzeli aşağıdaki linkteki servislerden birini arayıp, yurt dışından aldığınız halen garantisi devam eden bir iPhone 4S sahibi olduğunuzu belirtin. Ardında da bir arızası olduğunu ve yurt dışından alınmış cihazınızın garanti kapsamında yapılıp yapılamayacağını sorun. Bakalım ne diyecekler.

   http://www.genpa.com.tr/_teknik_servis_soru2

   Sonucu da lütfen yorum yazarak cevaplamayı unutmayın 🙂

 64. volkan

  22/12/2011 at 10:16

  Mustafa bey merhabalar,
  i-phone 3GS kullanıyordum, bir sürü uygulama,telefon rehberi, notlar , vs vs yüklü, bunları yeni aldığım i-phone 4S e nasıl aktaracağım ?
  teşekkürler.

 65. Mustafa

  23/12/2011 at 23:24

  İphone 4s kullaniyorum ve sarj disinda bi sikintisi yok gibi 3g konusunda turkcell online islemler menusu icinde dolasirkan 3g devre disi birakma menusu fark ettim acaba sarj ini etkilermi kapatirsak?

 66. Mustafa

  23/12/2011 at 23:30

  Merhaba mustafa bey 4s kullaniyorum ve mukemmel yalniz siri yi ingilizcem olmadigi icin kullanamiyorum sizce türkçe güncelleme gelirmi iphone turkiye pazarina fazla onemde vermiyomus gelmez diyorlar siz konuya hakimainizdir diye sormak istedim tesekkurler

 67. Mustafa

  23/12/2011 at 23:31

  Merhaba mustafa bey 4s kullaniyorum ve mukemmel yalniz siri yi ingilizcem olmadigi icin kullanamiyorum sizce türkçe güncelleme gelirmi iphone turkiye pazarina fazla onemde vermiyomus gelmez diyorlar

 68. Mehmet

  24/12/2011 at 18:06

  Mustafa Bey merhaba size bir sorum olacak 1 hafta önce ingiltereden iOS 5 yüklü iphone 4S getirttim..sim kartımı kırpıp takıtıktan sonra sim kartı okumuyor ve kullanamıyorum..Geçerli bir sim kartı olmadığı yazıyor..Ne yapılması gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   24/12/2011 at 18:18

   Cihazınız SIM kilitli ise Turkiye’de kullanabilmek için unlock ettirmeniz lazim.

  • Mehmet

   24/12/2011 at 21:32

   Teşekkürler cevabınız için ancak telefon simfree olarak alındı modeli MD239B/A bazı sitelerde bu modelin kilitsiz olduğu söyleniyor.telefonun genel ayarlar/hakkında/operatör kısmında turkcell yazıyor.Turkcell’i algılıyor bugün hattımı kırıp takmıştım o yüzdenmi anlayamadım,ne yapmak gerekir acaba:S?

 69. Meltem

  27/12/2011 at 01:20

  Mustafa bey iPhone 4s kullanıyorum. Sıkıntı tel aramalarında nadiren de olsa arama yapılınca çevir sesini duymuyorum karsı taraf açtığı halde ses de olmuyor. Kulaklıktan konuşma sırasında da sık sık hoparlöre geçiyor. Böyle durumlarla karşılaştınız mı ? Bundan evvel 3gs kullanıyordum bunları yaşamamıştım.

  • Mustafa Tan

   27/12/2011 at 08:13

   Evet ben de yaşıyorum bu dediklerinizi ama büyük ihtimal SIM kartımız sonradan kesilme olduğu için oluyor. Sizin SIM kartınız da böyle mi ? Öyleyse bir telefon bayiine gidip orijinal Mikro SIM ile değiştirin? Sonra da sonucu paylaşırsanız sevinirim.

   • Meltem

    28/12/2011 at 00:46

    Yok Mustafa bey Original Micro sim kullanıyorum demek tel ile ilgili ama sadece bende olmaması sevindirici 😉

 70. Nadir

  27/12/2011 at 15:30

  İphone 4 le 4s arasinda ses farki varmi ornegin iphone 4 s in muzik sesi 4 e gore daha yuksek cikiyo

 71. Cetinkaya

  27/12/2011 at 16:37

  Arkadaslar iphone 4s sahibiyim ve aldigim ilk gunden beri ses sorunu yasiyordum, taaaa ki bugune kadar, aldigim gun dogal olarak bir ekran koruyucu satin almistim, baloncuklar filan olustu diye dun sokup attim ve bilkomdan yeni bir tane satin aldim, henuz takmadim ekran koryyucuyu ama birsey farkettim, ekran koruyucuyu cikarttigim gunden beri telefondaki ses gelmeme sorunu, otomatik hoparlor acilma sorunu ve bluetooth kulaklik sorunu cozuldu, yaklasik 36 saattir ekran koruyucu olmadan kullaniyorum, gun icerisinde de cok arama yapmama ragmen bir kere bile ses sorunu yasamadim, ben ekran koruyucuya bagladim sebebini, takdir sizin, ilk aldigim ekran koruyucu 3 tl lik ve oldukca kalin bir malzemeden yapilmis jelatindi

 72. Hasan34

  27/12/2011 at 23:26

  Firsatlar bolumde sparta hero 2 bolumundeki free diye insanlari yonlendirdiginiZ oyun 4:99$ olarak fatura edilmis bana.aferim size cok basarilisiniZ.

  • Anonim

   28/12/2011 at 14:27

   o an free olan bir uygulama yayımcı tarafından her zaman değiştirilebilir. Bu kadar sorunlarla uğraşan mustafa arkadaşımıza ağır bir tavır sergilemişsiniz size aferin.

  • Anonim

   24/01/2012 at 09:06

   alırken bakaydınız ya oyuna paralı mı değil mi diye….kocaman yazıyo oyun free veya şu kadar dolar diye…

 73. ümit

  28/12/2011 at 01:46

  Mustafa bey.benimde bir sorunum var.iphone 4 s aldım iki adet kendime ve eşime.ama benim telefonumda ses sorunu var.arama yaptığımda karşı tarafın sesini alamıyorum.ancak hoparlörü açıp kapattığım zaman sorun ortadan kalkıyor.acaba donanımsalmıdır yoksa yazılımsalmıdır.garantiye göndermeyi düşünüyorum.kararsız kaldım.cevap yazarsanız sevinirim.iyi çalışmalar diliyorum..

  • Mustafa Tan

   28/12/2011 at 08:38

   Benzer durum bende de oluyor arada. Özellikle mikrofon kullandığım zaman. Bu tip sorun yaşayan da bir sürü insan var yurt dışında fakat henüz kesin bir çözüm yok. Bir çoğu servise verip yeni cihaz almışlar. Tabii yurt dışında genelde sorunu gösterince hemen değişim yapıyorlar ama Türkiye’de hemen değişim yapacaklarını sanmıyorum.

   Bir de aşağıdaki linkte bazı geçici çözümler yer alıyor. Deneyip size bildiririm sonucu. Fakat ben ilk yazılım güncellemesi ile düzeleceğini düşünüyorum bu sorunun:

   http://yuwienetwork.blogspot.com/2011/12/workarounds-for-iphone-4s-muting.html

 74. Miralay

  28/12/2011 at 15:05

  Merhaba Mustafa bey. Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. 4 S’in çekimiyle ilgili ben kafayı yemek üzereyim. Özellikle kapalı alanlara girdigim anda sebeke off. İzmirin göbeği olan Konak’ta sebeke kafasina gore takiliyor. Bilgilerinizi paylasirsaniz memnun olurum. Saygılar

 75. ümit

  29/12/2011 at 00:02

  Mustafa bey merhaba.kullanmakta olduğum iphone 4s de airplay ikonu daha önce çıkıyordu ama şu anda çıkmıyor.yardımcı olursanız sevinirim.başka bir ayarımı var acaba.

 76. Pingback: Iphone 4-S gelen aramada hoparlor problemi

 77. Nuri

  30/12/2011 at 23:17

  Merhaba mustafa bey 3 hafta önce yurtdışdan 4 s aldım ses problemleri yeni düzeldi fakat ilk günden beridir Iphone 4 de kullanabildigim Bluetooth kulaklığı 4 s görmüyor dahası hiçbir Bluetooth 4 s imı görmüyor 4 s de hiç bir Bluetooth aygıtı görmüyor Iphone lar dahil

 78. Koray

  31/12/2011 at 16:19

  İyi gunler, verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Bir sey sormak istiyorum. İlk defa iphone ve 4s aldim bazen hat cekmiyor, ancak teli acip kapayinca duzeliyor. Nedeni aslinda caresi var midir? Yardimci olursaniz hatta mailime cevap yollarsaniz cok sevinirim

 79. ismail

  01/01/2012 at 11:10

  3G ve EDGE dönüşümü hakkında yazmış olduğunuz artık 3G iconu bulunmuyor konusunda enteresan bir durumla karşılaştım bir arkadaşımda 4s 32 gb lık iphone var yazılımı 5.0.1 aynı cihaz bendede var oda 4s 32 gb ve yazılımda 5.0.1 onun telefonunda 3g açma kapama iconu mevcut bende yok..çok enteresan geldi paylaşmak istedim

 80. Emre Birgili

  01/01/2012 at 22:36

  Mustafa bey iyi aksamlar,

  Iki gundur Iphone 4S kullaniyorum. Aramalarda ahizeden cizirti sesine benzer statik bir ses geliyor. Yurtdisi forumlarinda ozellikle apple forumlarinda cokca bu sorundan bahsediliyor ama Turkiye’de alan arkadaslarim bu sorunu bilmiyorlar. Ozellikle 3G sebekesi varken aramalarda bu sorun var. Siz in bu sorun hakkinda bir fikriniz veya bir duyumunuz var mi???

 81. Aysegul

  02/01/2012 at 17:50

  Merhaba Mustafa bey, 4s aldim aksama elime ulasacak kismetse:) turkcelden kampanya ile aldim.ama bayinin itunes yuklemeniz lazim demesi beni huylandirdi!Normal mi?

  • Mustafa Tan

   02/01/2012 at 17:52

   Bilgisayarınıza iTunes yüklemeniz şart değil ama iCloud entegrasyonu da yapmazsanız eninde sonunda lazım olacak 🙂

 82. Aysegul temiz

  02/01/2012 at 17:51

  Merhaba Mustafa bey, 4s aldim aksama elime ulasacak kismetse:) turkcelden kampanya ile aldim.ama bayinin itunes yuklemeniz lazim demesi beni huylandirdi!Normal mi?

 83. ismail

  03/01/2012 at 05:02

  iphonelardaki hoparlör sorunu çözümü hakkında yeni haberler varmı?tek hopörlör kimsede çalışmıyor…

  • Mustafa Tan

   03/01/2012 at 07:33

   Tam olarak sorununuzu anlayamadım. iPhone’da zaten bir tane hoparlör var. Diğeri mikrofon.

 84. Arda

  04/01/2012 at 11:15

  merhaba mustafa bey biraz gec bir yorum olacak ama hatta yorumdan ziyade soru. iPhone 4s imi 3-4 gun once aldim ve icinde 5.0.1 yukluydu. pil sikintisi cok fazla, oyle ki aksami goremiyorum ve oyle asiri bir kullanimim da yok. standby dayken bile saatte nerdeyse %10 azaliyor. 3 yillik 3G m bile en azindan 1 gun dayaniyordu. size sormak istedigim gunluk nasil bir kullanimla pilinizin ne kadar gittigi. cevaplarsaniz cok sevinirim 🙂

 85. Hayat Bolat

  04/01/2012 at 14:35

  Merhaba Mustafa Bey, Fransa Apple Store den akrabam 4s aldı, gönderdi. Ama aktive edemiyorum. Her türlü şeyi yaptım, ne yapmam gerekir daha?

  • Huseyin Toranan

   04/01/2012 at 19:43

   Iyi aksamlar
   Almanya dan 4s geldi.Fakat aktive olmuyor.Mustafa beyin dediklerinin tamamini yaptim.Olmuyor.

 86. Omercan

  05/01/2012 at 12:40

  İyi gunler kolay gelsin iphone 4s mi internetten aldim yurt disi mali ios5.1son surum yuklu yanliz facetime yok icerisinde yuklu degil yardimci olursaniz sevinirim

 87. Savas

  06/01/2012 at 09:14

  Merhabalar;
  Darty magzasindan 16 gb 4s aldim fakat teli actigimda facetime ozelliginin olmadigini gordum. Bu ozelligi nasil aktive edebilirim veya yukleye bilirmiyim?
  Simdiden cok tesekkur ederim

 88. kemal karataç

  09/01/2012 at 00:52

  merhaba 3gs kullanıyorum pixel kaybı var gittikçede çoğalıyor buna bir çözüm bulmak mümkünmüdür yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler…

 89. nazif

  10/01/2012 at 00:21

  Merhaba mustafa bey ; İngiltereden Free olarak 4S aldırdım telefon bir hafta icinde elime ulaşılıcak alırken türkiyede kulllanılacaqını app sotere’den alırken belirttiler yukarıdaki yorumlarda ingiltereden bir arkadaşımız almış faturamı inceledim parti nolarımız uyuşuyor MD239B/A ben telefonda sim sorunu yaşarmıyım acaba ?? şimdiden teşekkürler..

 90. Emrah

  10/01/2012 at 16:55

  Merhaba Mustafa Bey
  Iphone 4s telefonu henüz yeni kullanmaya başladım ama görüşmelerde ses gelen kısımdan cızırtı geliyor. ve görüşme esnasında çok rahatsız ediyor. bu konu hakkında bi duyumunuz gözleminiz var mı acaba?
  Ayırdığınız zaman ve gösterdiğiniz ilgi için şimdiden teşekkür ederim.

 91. umut

  11/01/2012 at 13:49

  Mustafa Bey merhaba. Turkcellden aldığım iphone 4s de şebeke çizgisi gün içinde farklı yerlerde 1-2 saniyeliğine sıfırlanıp geri geliyor. 3g ile edge arasında bu sorunun olduğunu biliyorum ama bende hücresel veri kapalıyken dahi oluyor bu sorun. Turkcell 128 lik micro sim kullanıyorum. Sizcde tel.i servise vermeli miyim yoksa ios 5.1 i mi beklemeliyim.(16 ocak da 1 ay doluyor o tarihten sonra değişim talep edemiyorum ondandır bu panik durumum:)

  • umut

   11/01/2012 at 13:51

   Şimdiden teşekkürler bu arada!

 92. Pingback: Bazı iPhone 4 ve 4S’lerde Görülen Arama Sorunları ve Çözümü – iphone

 93. ibrahim

  16/01/2012 at 02:02

  musatafa kardesım bellkı iphone üzerinde bayabı uzmansın ben bi hevesle 4 s aldım fakat bir türlü aktive edemedim soyledıgın yontemlerı sım kartı deiştirmek dısında denedımm ama bir türlü beceremedim

 94. Ece

  25/01/2012 at 19:39

  iphone 4 te 64k
  lık kart kullanıyodum yurtdısından aldım ama internet yuzunden format atarken çöktü şimdi bunu gnderip 4s almak istiyorum ama kararsızım. 4S te Gevey sorunu var mı rahatlıkla kullanabılırmiyim.bıde daha önce kullandıgım 128k lık kart 4s için geçerli olur mu yardımcı olursanız çok sevinırım çok kararsızım çünkü iphone 4 te çok sorun yasadım bundada yasamak istemiyorum vreceginiz cvp için şimdiden teşekkurler

 95. seda

  25/01/2012 at 20:38

  ıphone nin çekim sorunu mu var nasıl bir telefon özellikleri ve fiyatı ne yardım edin

 96. Aysegul Temiz

  26/01/2012 at 14:40

  Merhabalar,pil ömrünü nasıl uzatabilirim?1 aydir 4s kullaniyorum ay basında daha uzun dayanır gibiydi.aksama doğru % rakamı iyice azaldı

 97. mustafa

  19/02/2012 at 21:21

  Mustafa bey abd iphone 4 geldi sim free i meil kaydı yapıldı herşeyi tamam ama şebeke gelmiyor kartım 64k micro sim…

 98. mustafa

  19/02/2012 at 21:31

  mustafa bey prdn 4s yazcaktım…

 99. mustafa

  01/03/2012 at 02:34

  herkeze merhaba arkadaslar konuyu yanlis biryeremi açtim bilmiyorum ama benim bir sorunum var 1 haftaya iphone 4s almaya karar verdim fakat kafami bu iphone 4s nin ekran tipi karistirdi internetten arastirma yapiyorum iphone 4s in farkli farkli ekran tipleri çıkıyor bunlardan en iyi olani hangisi acaba?

  TURKCELIN SITESINDE YAZAN
  İphone4s
  Terminal Tipi (Form Factor): CANDY BAR
  Renkli Ekran Desteği: 16M
  Ekran Tipi: TFT Capacitive Touch Screen

  Bimex sitesinde yazan :Ekran Boyutu 3,5 ” Ekran Çözünürlüğü 640 x 960 px Ekran Tipi OLED

  vodefone satis sitesinde yazan iphone 4s ise retina ekran

  simdi bu 3 ekran tipi arasindakilerdem hangisi daha iidir ve neden 4 s modelinde sadece 1 ekran tipi yok
  gerçekten kafam cok karisik yardimlarinizi bekliyorum

 100. ezgi

  03/03/2012 at 21:39

  merhaba mustafa bey iphone 4 s kullanıcısıyım free olarak indirdiğim oyunları telefonda oynarken bi ücrete tabi tutuluyormuyum acaba faturam inanılmaz gelmeye başladı nerede yanlış yaptım yapıyorum acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • Mustafa Tan

   03/03/2012 at 21:41

   Eğer oyunlar internet bağlantısı kullanıyorsa ve eğer siz de cihazınızdan internete genelde hücresel veri (EDGE veya 3G) üzerinden çıkıyorsanız ve de eğer mobil internet paketiniz yoksa faturanız yüksek gelebilir.

   Öncelikle faturanızın neden yükseldiğini bir araştırın. Görüşmeden mi, SMS’den mi, yoksa data kullanımı nedeniyle mi?

   • ezgi

    05/03/2012 at 17:36

    🙂 teşekkür ediyorum evet 3g üzerinden baglanıyormusum sanırım 1gb lık paket var wifi yoluyla baglanırsanız olmaz denildi ancak wifiyle baglanamıyorum baglansada inanılmaz geç ilerledi bir defaya mahsus hala deniyorum.kullandığım operatörede bizzat görüstüm baglantı ucreti alınır dedi oyunlar free idi.kusura bakmayın lütfen çıldırcam hala anlayamıyorum free indirip online baglansınmı bağlanmasınmı diye uyarı çıkar denildi hiç bi uyarı yok.

 101. Berkan

  12/03/2012 at 16:30

  Merhaba,benim iphonumun kamerasının üstünde hafif titremeli bir ses çıkıyor bunu dikkate almalimiyim yoksa bu normal mı telefonu yeni aldım.Tesekkur ederim…

  • Alper

   14/03/2012 at 23:43

   Ya aynı ses bende de var , bene yeni aldım , Sinir oluyorum o sesi duyunca !!!

  • Anonim

   14/04/2012 at 10:51

   Tüm iphonelarda var o ses kameranın oto fokus özelliğindendir.Kameraya odaklama yaparken dikkatlice baktiginizda icerideki lensin hareket ettigini görürsünüz bu parçadan gelen sestir .

 102. ilhan sadman

  21/03/2012 at 21:06

  selam musatafa bey bendun amerikadan iphone 4s getirdim ama sim klitli onu nasıl aktif ede bilirim . bide sim takmadan telefona gire bilirmiyim…?

 103. mustafa

  21/03/2012 at 23:08

  mustafa bey merhaba.. 2-3 gün önce iphone 4s aldım önceden iphone 4 vardı ve aveadan hiç bir şekilde çekme sıkıntısı yaşamıyordum fakat 4ste bazen çekiyor bazen çekmiyor 🙁 mesajlar geç geliyor ve geç gidiyor sebebi ne olur yardımcı olursanız sevinirim

 104. +4

  22/03/2012 at 13:24

  iphone 4s aldığım zaman ios 5.0.1 sürüm vardı ve şebeke cekmiyordu adeta kullanamıyordum. şarjı çok çabuk bitiyordu. yani o kadar para karsılıgında sanki bir süs eşyası aldım diyordum kendi kendime. fakat ios 5.1 açıklandı yükledim şebekede hiç sıkıntı yasamadım sarjı 24 saat gidiyor 3g açıkken. internete çok giriyorum artı telefonla çok konusan biriyimdir en az 24 saat. kullanmasam demekki 3 4 gün rahat gidecek.

  • Eser

   25/03/2012 at 18:32

   3-4 gün gitmesi mümkün değil keske gitse

 105. Eser

  25/03/2012 at 18:34

  Mustafa hocam paylaşım icin teşekkürler
  10 gündür 4s kullanıyorum
  Batarya dısında çok memnunum
  Sizce batarya sorunu takip eden guncellemelerle daha da düzelir mı
  Yani bu sorun gercekten yazılımsal mı
  Yoksa donanımsal mı ?

 106. hande

  28/03/2012 at 21:12

  ben 1 hafta önce iphone 4s aldım yurtdışından ve benımkınde 3gyi acıp kapama seceneği var neden?

 107. Efe

  28/03/2012 at 22:36

  Herkese Merhaba! Benim iPod Touch 3.nesilim ve iphone 3GSim var yakinda 4S almayi planliyorum.Ama cok kotu bir sorunum var daha onceden para verip indirdigin uygulamalari ipoduma yada iphone uma iclouddan aktaramiyorum sanirim o zamanlar icloud olmadigindan ama bilgisayara taktigimda eskiden indirdigin hepsi bana geri geliyor ipoduma ve iphone’a ve ben bu uygulamalari guncellemek icin appstore a giriyorum update all tusuna dokunuyorum appel id sifremi giriyorum sonra itunes store’a baglanilamiyor diyor bilgisayardanda denedim guncellemeyi forumlarda arastirdim hic birsey bulamadim siz teknoloji isleride baya iyisiniz gorulen bana uygulamalari gucellememde, itunes store a baglanilamiyor yazisini gidermeme yardim ederseniz cok memnun olurum hatta turkcellde teknoloji uzmanina danistim adam benden az sey biliyordu -.- neyse simdiden tesekkurler boyle guzel bir uygulama yaptiginiz icin Mustafa Bey…

  • dilara

   15/08/2012 at 17:44

   merhaba
   itunes a bağlanılamıyor sorunu bende de var. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ben de:)

 108. hakan

  30/03/2012 at 14:38

  meraba mustafa bey bende iphone konusunda bir soru soracaktım sımdıden yardımlarınız ıcın tesekkur ederım…

  İngiltereden alınan Iphone’lar da chip yani pasaport kaydı yapılmıs olmasına rağmen şebeke sorunu yaşanır mı ?

  • Anonim

   26/05/2012 at 22:05

   Ben ingiltreden aldım 4s sorun yok

   • nesli

    09/06/2012 at 17:48

    öylemii bende de yok ne tesadüf:D

 109. Efe

  02/04/2012 at 00:34

  Herkese Merhaba! 🙂 Biliyorum herkese siz bakiyorsunuz ama kutfen beni sorunumada bi bakar misiniz ve kolay gelsin :)Benim iPod Touch 3.nesilim ve iphone 3GSim var yakinda 4S almayi planliyorum.Ama cok kotu bir sorunum var daha onceden para verip indirdigin uygulamalari ipoduma yada iphone uma iclouddan aktaramiyorum sanirim o zamanlar icloud olmadigindan ama bilgisayara taktigimda eskiden indirdigin hepsi bana geri geliyor ipoduma ve iphone’a ve ben bu uygulamalari guncellemek icin appstore a giriyorum update all tusuna dokunuyorum appel id sifremi giriyorum sonra itunes store’a baglanilamiyor diyor bilgisayardanda denedim guncellemeyi forumlarda arastirdim hic birsey bulamadim siz teknoloji isleride baya iyisiniz gorulen bana uygulamalari gucellememde, itunes store a baglanilamiyor yazisini gidermeme yardim ederseniz cok memnun olurum hatta turkcellde teknoloji uzmanina danistim adam benden az sey biliyordu -.- neyse simdiden tesekkurler boyle guzel bir uygulama yaptiginiz icin Mustafa Bey… 🙂

  • Alihan

   26/05/2012 at 22:07

   Ben ingiltreden aldım 4s çok memnunum sorun yok

 110. M.ali erdogan

  12/04/2012 at 20:36

  Herkese merhaba 1 yil iphone4 kullandim gecen hafta 1050tl ye satip Hong Kong’dan iphone4S getirttim cihazda benim gordugum artilar sunlar sebeke sorununu gercekten cozmusler iphone4 u kilifsiz kullanamiyordum hatta kilifla bile sorun yasadigim zamanlar oldu 4S te beni en cok etkileyen sebekenin duzelmesi oldu ikinci olarak kamera 8mp zaten anlatmaya gerek yok birde bisey dikkatimi cekti yasayanlar oldu mu telefonu elinizden bir yere indirim sehpa kanepe nereyse iste geri tusuna elinize almadan basin hic algilamiyor tlf elinize alip basinca algiliyor ve tus kilidini actiniz yine bir yerlere koyun elinizde olmasin parmaginizi herhangi bir uygulamaya yaklastirin dokunmadan algiliyor cook ciddiyim dokunmadan algiliyor ilginc yasayan var mi baska.

  • kadir

   01/05/2012 at 12:57

   valla denedimbenimki nereye koyarsam koyayıom algılıyor.herhangi bir problem yok

  • Anonim

   20/05/2012 at 15:43

   Klavyenin ısıya duyarlı olduğunu söylüyorlar bu yüzden bazen dokunmadan algılıyor bendede oluyor benim merak ettigim arkadasımda n8 varken bütün sitelerden film video seyredebiliyor ama iphonede seyredilmiyor bunu bilen varmı nasil film seyrederim illaki Youtube yada onun formatindakilerimi seyretcez birde seyrettiğim bazı videolar donuyo

   • Anonim

    30/05/2012 at 09:18

    ben bütün sitelerden izleyebiliyorum bunun içinde hiç bir şey ypmadım

 111. Murat

  17/04/2012 at 21:55

  Walla ekrandada bir farklilik var 4S te banami oyle geldi bilniyorum

 112. kral63

  22/04/2012 at 22:24

  4s aldım hocam rehbere giriyon kayıtta kimse yok görünüyo rehberi nasıl görebilirim

  • Murat

   24/04/2012 at 16:58

   İcloudtan yada i tunesten geri yükleyebilirsin…saygilar

  • Murat

   24/04/2012 at 16:59

   Ama baska telden ilk kez geçis yapmissaniz rehberi yukleyemezsiniz

 113. Murat

  24/04/2012 at 17:01

  Benim 4S im var bataryadida gayet iyi 1 gunu herturlu geciyor sadece 3G yi kullanmiyorum onun haricinde oyun wifi herturlu ful kullaniyorum forewer iPhone

 114. Orcun

  27/04/2012 at 19:17

  3g acılıp kapanıyor hocam yanlışlık olmasın

 115. kadir

  01/05/2012 at 12:54

  bende 4s kullanıyorum yukarıda bahsetmiş olduğunuz yazıda 3g yi kapatma olayı yok diyorsunuz fakat benim 4s te 3 g yi kapatabiliyorum.

  • Mustafa Tan

   01/05/2012 at 13:16

   İncelemeyi yayınladığımız zaman kapatılmıyordu. Apple sonradan yayınladığı güncellemeler ile 3G seçeneğini tekrar açtı.

 116. İbo

  03/05/2012 at 21:08

  İ gunler iphone 4s vodafone cihazi kullaniorum home tusu fabrka hatasi sanirim hafif egri duruyo napmam gerek bana yardmci olun lutfen

 117. İbo

  04/05/2012 at 16:04

  Mustafa bey, arkadaslar yokmu bi fikri olan napmam lazim 🙁

 118. pfffffff

  24/05/2012 at 19:29

  bende 4s alıcam yada galaxy note sızce hangısı veya nexus?

 119. ece

  13/06/2012 at 21:22

  Ben 2 gün önce yurtdışından gelmiş ıPhone 4s aldım. Bir sorun yok ama iOS 5.1.1 ne bilmiyorum yükliyimmi yüklemiyimmi hiç bilmiyorum bilgi verir misiniz ?

 120. iphone 4

  18/06/2012 at 11:35

  Merhabalar Mustafa Bey yaklaşık 1 ay olacak iphone 4 satın aldım. Hiç araştırmadan iphone’u daha önce hiç elime almamamdan kaynaklı bütün iphone modellerini akıcı ve stabil olarak biliyordum bu sebeple 4S’e gerek duymadım. Ama İphone 4 kullandıkça geçişlerde ve uygulama kapanışlarda kapanış efekltlerindeki küçük takılmalar çok rahatsız edici. Sırf bu sebeple 4S’e terfi edeyim diyorum ama daha 1 ay oluyor 4’ü alalı. Sizce ne yapmalıyım bu konuda bi fikir verirmisin?

 121. oguz

  27/06/2012 at 18:56

  ıphone 4s almak ıcın korkuyorum

 122. Alper

  03/07/2012 at 00:37

  Merhaba,

  Benim bir arkadaşım İsviçre’den Iphone 4S getirdi bana.Size birkaç sorum olacak;

  1-)Bu telefonlar için pasaport kaydı gerekli midir? Ve ücreti nedir?
  2-)Benim internet paketim yok.3G ile mesela sokakta gezerken internete girsem para gider mi? Yani 3G kullanmak için internet paketi gerekli mi ?

 123. yildo

  04/07/2012 at 00:30

  iphone 4 um var 5.0 jail break yaptim. cydia falan aktif calisyor. ama hatali sim diyor sim karti gormuyor lutfen yardim neyapmalaiyim

 124. yildo

  07/07/2012 at 00:22

  lutfen cvp yaz admin!

 125. Murat han turgut

  14/07/2012 at 02:04

  İphone 4s’te 3gyi kapatmak icin bir button yok demissiniz. Settings/general/network’e girince görebilirsiniz. Var. İyi
  Günler

 126. Didem

  06/08/2012 at 10:34

  Mehba. iPhone 4 s im var 1 ay oldu alali yurtdışından almıştım . Daha dün iCloud a giriş yaptım sonradan rehberimde tanımadığım isimler çıktı kesinlikle hat değiştirme gibi bı durumda olmadı. Acaba telefonu actirirken acemi oldugumu anlayıp değiştirmiş olabilirlermi?? Kutusu elimde telefonla eslestirmek istiyorum nasıl anlayabilirim kendi telefonum olup olmadigini

 127. merve

  07/08/2012 at 17:15

  iphone4 lerde mesaj sesi yani ileti yazarken çıkan sesi nerden kısılıyor bilginiz varmı?

  • Mustafa Tan

   07/08/2012 at 17:18

   Ayarlar -> Sesler -> Klavye Tıklamaları

 128. Bekir

  11/08/2012 at 20:12

  Slm mustafa hocam iphone 4s kullaniyorum coklu mesaj gonderme ve iletim mesaji Konusunda aydinlatirsaniz memnun olurum.. Tsklr

 129. Aslı

  23/08/2012 at 13:45

  İphone superr !! Ama i cloud dan bisey anlamadım benn :((

 130. yahya

  10/10/2012 at 14:13

  merhabalar ben 4s kullanıyorum teli düşürdüm ekran kırıldı yaptırdım geldi fakat telefonum hattı görmüyor önceden görüyordu hiç bi sıkıntısı yoktu şuan hattı takıyorum aranıyor diyor ama bulmuyor. yardımcı olabilirmisiniz lütfen???

 131. dilek

  26/10/2012 at 13:34

  android caddesinden ipone 4s aldım ve ertesi gün ekranıı gitti ekran simsiyah ne yapmalıyım yardımm

 132. Bora Çatak

  29/10/2012 at 13:29

  Merhaba iphone 4s ve yeni ipad kullanıyorum. iki cihazimada hdmi kablo ile tv ye bağlıyorum her ikisindede wifi ve sebeke gidiyor. şebeke bazen gelsede wifi gelmiyor. kablo orj. amerikadan alma ve hem araçımda hemde evde kullanıyorum iki ayrı kablo 2 ayrı cıhaz aynı sorunu bana yaşatıyor. acaba ne yapmam lazım. Teşekkürler.

 133. merve

  25/02/2013 at 19:58

  merhaba ıphone 4s sahıbıyım. daha oncelerde pek cok telefonumu ucak moduna alıyordum en son aldıgımda ucak modunu kapattıgımda telefonum cekmedı sım kartına ulasamadım. napabılırım ? yardımlarınızı beklıyorum.

 134. Pingback: Iphone Çözüm Destek Merkezi » Blog Archive » iPhone 4S Türkiye Satış Fiyatları