Yandex.Maps ile Panoramik Caddeler ve Güncel Trafik

Bildiğiniz gibi iPhone’umuzda hazır yüklü gelen Harita (Maps) uygulaması oldukça kullanışlı ve pratik. Şu an tüm verileri Google tarafından sağlanan bu uygulama ile ülkemizde yol tarifi bile alınabiliyor. Fakat Harita uygulamasının iki önemli özelliği, Google henüz gerekli altyapıyı sunmadığı için ülkemizde çalışmıyor.

Ülkemizde çalışmayan önemli özelliklerden bir tanesi “Street View” ismindeki ana cadde ve sokakların 360 derecelik panoramik fotoğraflarının gösterildiği önemli bir servis. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi caddelerde dolaştırılan özel donanıma sahip araçlar ile çekilen fotoğraflar sayesinde oturduğumuz yerden şehirlerin sokaklarında gezinebiliyoruz.

Google Street View ve Trafik Bilgisi sadece Amerika gibi sınırlı sayıdaki ülkede aktif.

Yine ülkemizde aktif olmayan ama Amerika gibi bazı ülkelerde aktif olan özellik de “Trafik” bilgisi. Bu özellik sayesinde Harita uygulamasındaki cadde ve sokaklarda, yukarıdaki ekran görüntüsüsünde olduğu gibi yeşil ve kırmızı renkler ile trafik yoğunluğu gösteriliyor.

Fakat Google’un ülkemizde sağlamadığı bu hizmetleri, geçen Eylül ayında bir lansman yaparak ülkemiz giriş yapan Rus arama devi Yandex vermeye başladı. Yandex, Google’a çok benzer hizmetler (Arama, Mail, Harita, vs.) veren ama daha çok Rusça konuşulan ülkelerde tanınan bir arama motoru. (www.yandex.com.tr) Ülkemizde nasıl Google bu konuda lider ise, Rusya’da da Yandex pazar lideri.

Bilgisayarınızdaki tarayıcıda yukarıda resme tıklayarak siz de panorama özelliğini test edebilirsiniz.

Yandex, Türkiye pazarına ses getirecek bir şekilde giriş yapmak istemiş olacak ki, ilk lansmandan bir ay sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi web’den ulaşılabilecek şekilde hema panorama, hem de trafik bilgisi özelliğini ikinci bir lansman ile devreye almıştı. (Bu linke tıklayarak yukarıdaki resimdeki konumdan panorama özelliğini deneyebilirsiniz.)

Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi ise, App Store’da yeni yerini almış olan Yandex Haritalar ismindeki uygulama. Yandex.Maps (Haritalar) uygulaması ile yukarıda bahsettiğim özelliklerden iPhone veya iPad’imizde faydalanabiliyoruz.

Örneğin bulunduğumuz konuma veya başka bir konuma ait bir panoramik görüntü varsa harita üzerindeki noktanın üstünde çıkan küçük resme tıklayarak, tam ekran olacak şekilde panorama ekranına geçiş yapıyoruz.

Panoramik ekrana geçiş yaptığımızda parmağımızla ekranı 360 derece döndürerek bulunduğumuz noktadan tüm çevreyi inceleyebiliyoruz. Ayrıca ekrandaki ok seçeneklerine tıklayarak da yollarda yavaş yavaş ilerleyebiliyoruz. Bu özellik sayesinde de daha evvel gitmediğimiz bir çevreyi önceden inceleme imkanımız oluyor. (Şimdilik İstanbul ve Ankara’nın ana cadde ve belli başlı sokaklarını kapsayan panorama özelliği zamanla tüm Türkiye’ye yaygınlaşacakmış.)

Yandex Haritalar ile Boğaz'da turatmak da mümkün 🙂

Yandex Haritalar uygulaması da Google’un Harita uygulamasında olduğu gibi yol tarifi yapıyor. Tabii ki bu tarifler paralı navigasyon uygulamalarında olduğu gibi sesli ve detaylı değil. Fakat biz hareket ettikçe konumumuzu gösteren imleç ve harita da ona göre hareket ediyor ve güncelleniyor. Bir de Yandex’in uygulamasında Trafik bilgisi de olduğundan, yol tarifindeki en kısa yol trafik yoğunluğu gözününde bulundurularak sunuluyor.

Bu noktada çoğu kişi bu trafik yoğunluğu bilgisinin nereden alındığını merak ediyordur. Genelde navigasyon uygulamalar yapan firmalar Trafik bilgisini GPS’li araç takibi yapan firmalardan alırlar. Özellikle sürekli nakliye yapan araçları bulunan firmalar araçlarını GPS’li cihazlar ile uzaktan takip ederler. Bu cihazların takılı olduğu araç sürücülerinin hız limitlerine uyduklarından emin olmak için de merkeze sürekli araç hız bilgisi gönderirler. İşte tüm bu bilgiler tek bir noktada toplanarak bu araçların geçtiği yollardaki ortalama hız bilgileri elde edilir. Bu sayede IBB Trafik uygulamasında olduğu gibi sadece sensörlerin koyulduğu ana artler değil, ara sokaklar dahil tüm Türkiye’nin trafiği takip edilebilir.

Tabii bu trafik bilgisinin sağlıklı olabilmesi için takip edilen cihaz sayısının çok fazla olması gerekiyor. Yandex Haritalar uygulaması da, “Ayarlar” ekranından kapatılmadığı sürece (“Trafiği bildir” seçeneği) Yol Tarifi modundayken uygulamanın konum ve yer değiştirme hız bilgisini kullanarak bu trafik bilgisinin oluşmasına katkı sağlıyor. Dolayısıyla uygulamayı kullanan sayısı arttıkça ve Trafiği bildir’meye gönüllü oldukça trafik yoğunluğu çok daha gerçekçi olacaktır.

Son olarak uygulamada yine Ayarlar’dan değiştirilebilen uydu (satellite) modu mevcut. Ayrıca genelde navigasyon uygulamalarında bulunan haritayı koyu renklere çeviren gece modu da yer alıyor.

Haritada herhangi bir konumdayken parmağınızı basılı tutarsanız yukarıdaki menü çıkıyor.

Uygulamanın temel özelliklerinden genelce bahsettikten sonra bir de özet olarak şahsi yorumlarım ve tecrübelerimden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncellikle Yandex’i, Google ve Apple’ın yıllardır ülkemize sunmadığı bu tip özellikleri sunduğu için tebrik etmek gerekiyor. Panorama özelliği, tüm Türkiye’yi ve tüm cadde ve sokakları kapsamamış olsa da başlangıç olarak gayet güzel.

Dün akşam üstü Levent trafiğinde yaptığım testlerde de uygulamanın gösterdiği trafik yoğunluğu bilgisinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki sensör ve kamera destekli IBB Trafik uygulaması kadar başarılı değil, fakat yine de IBB’nin sensörlerinin bulunmadığı yollardaki trafiği gösterebiliyor olması oldukça güzel. Bir de kesin sonuç için farklı konum ve saatlerde de kullanıp test etmek lazım. Son olarak maalesef Trafik bilgisi harita ile iç içe girdiğinden bir bakışta neresi yoğun neresi açık hemen anlaşılmıyor. Özellikle yollar üzerindeki gereksiz ve çok belirgin bir şekilde gösterilen ok işaretleri trafik yoğunluğunu okunuşunu çok zorlaştırıyor.

Uygulama universal olduğu için ekranlar iPad'e uygun.

Uygulamanın en beğenmediğim ve açıkçası hayal kırıklığına uğradığım noktası da “Arama” (Search) özelliği. Bir adres girerek veya popüler bir mekanın ismini kullanarak adres bulmada maalesef bir tane bile başarılı sonuç alamadım. Bu konuda açıkçası Google’ın Harita uygulaması çok çok daha başarılı. Bilmiyorum belki ben uygulamanın istediği formatta giriş yapamadım ama Kadıköy’deyken “Taksim” diye arattığımda sonuç olarak Erzincan’ın gelmesini beklemiyordum. Umarım adres arama konusunda da zaman içinde düzelme olur.

Onun haricinde de uygulamada ufak tefek sorunlar var ama geneline bakıldığında bence faydalı bir uygulama olmuş.  Özellikle universal ve ücretsiz oluşu iPhone ve iPad kullanıcıları için büyük avantaj. Eğer ilginizi çektiyse aşağıdaki linki kullanarak Yandex.Maps uygulamasını App Store’dan ücretsiz olarak cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Ayrıca http://company.yandex.com.tr adresinden Yandex hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

49 Comments

 1. Engin

  16/11/2011 at 15:12

  yine harika bir paylaşım, yine detaylı ve kapsamlı kullanıcı tecrübesi, ne diyeyim, elinize kolunuza sağlık.

  • yaramaz555

   18/04/2012 at 18:43

   merhaba wifi olan ipadlarda ekram bombos ben bırsey anlamadım.

   ipadimizde 3g yoksa yanı ınternet bır seye yaramıyormu??*

   yardımcı olan bırı varmıacaba….

 2. berkay

  16/11/2011 at 15:13

  Mustafa bey linke tikladigimizda cikan program sadece Rusya diyor.. ve yukledigimde hersey Rusca 🙂

  • Mustafa Tan

   16/11/2011 at 15:15

   Uygulamanın Türkçe versiyonu yeni çıktığı için cache problemi olabilir. Aynı sorun bende de olmuştu. Update olarak gözükecektir App Store’da, güncellerseniz cihazınızı dili Türkçe ise herşeyi Türkçe olarak göreceksiniz.

   • berkay

    16/11/2011 at 15:19

    Uygulamayi kullanabilmek icin telefon dilinin ingilizce olmasi mi gerekiyor? programi indirdikten sonra appstore update’de bu programla ilgili bir update goremiyorum…

    • Mustafa Tan

     16/11/2011 at 15:24

     Hayır ingilizce olması gerekmiyor. Dil Türkçe ise arayüz de Türkçe oluyor ama sizde muhtemelen eski versiyon var halen. Uygulamanın Settings -> About menüsünden versiyonunu bir kontrol edebilir misiniz? Eğer 4.5.0 değilse eski versiyondur.

     Bu maalesef Apple ile ilgili bir cache sorunu, uygulamayı başka bir internet bağlantısından tekrar indirmeyi deneyin. Örneğin eğer Wi-Fi’dan indirdiyseniz 3G’den bir indirmeyi deneyin.

     • Anıl

      16/11/2011 at 18:56

      Bendede aynı problem mevcut. Versiyon 4.5.0 bende. Güncel versiyonun kaç olması gerekiyor acaba?

      • Mustafa Tan

       16/11/2011 at 19:01

       4.5.0 güncel versiyon. Ayarlar ekranında “Önbelliği Temizle” seçeneğini bir deneyin.

       • Anıl

        16/11/2011 at 19:08

        Bişey değişmedi. Telefonun menüsündede rusça yazıyor programın adı o yüzden kendiliğinden dil değişmezmiş gibi geldi bana.

        • Berk

         17/11/2011 at 10:17

         Merhaba,

         Telefonun dilini türkçe yaptıktan sonra yüklerseniz uygulama türkçe olarak yükleniyor. Yükledikten sonra telefonun dilini ingilizceye çevirseniz de uygulamanın dili türkçe kalıyor.

         Sanırım bu problemi çözecektir.

        • cüneyt

         13/12/2011 at 14:56

         BEN BU PROGRAMI YÜKLEMEK İÇİN İ TUNES GÜNCEL OLMASIMI GEREKİYOR MUSTAFA BEY?

 3. Yasemin Karagedik

  16/11/2011 at 15:13

  Appstore’da Yandex isminde 3-5 uygulama var ama pusula logolu bu bahsettiğiniz uygulama yok Mustafa bey 🙁

  • Mustafa Tan

   16/11/2011 at 15:15

   Uygulama Türkiye Store’a yeni çıktığı için aramada gözükmeyebilir, yazının sonunda paylaştığım linke tıklayarak indirmeye çalışın.

 4. emin

  16/11/2011 at 15:17

  Harita yanında igo turkey vardı yandex i de deneyelim tşkler Mustafa bey haber için

 5. emin

  16/11/2011 at 15:23

  US store dan indirdim Türkçe olarak

 6. İsmail

  16/11/2011 at 15:53

  Mustafa bey paylasim icin tesekkurler,gene anladimki arac isi nevigasyon disinda,gerisi yalan:((

 7. Dogukan

  16/11/2011 at 17:05

  Şu an şoktayım. Arabamın fotosuna kadar buldum =) Mükemmel bir uygulama. Paylaşım için teşekkürler.

 8. Terry134

  16/11/2011 at 17:38

  sizin fotolarda verdiginiz gibi bogaz koprusu veya sokaklarda panoramik gezi olmuyor nasil acaba

  • Mustafa Tan

   16/11/2011 at 18:03

   Haritanın istediginiz bir yerinde parmağınızı basılı tutun. Panorama seçenegi çıkacaktır yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi.

 9. Fuat

  16/11/2011 at 18:07

  Anladım bir sorum daha olacak Mustafa bey ben iPhone 4 kullanıyorum geveyle calismakta iOS 4.2.1 muZik dinlerken kulaklık orjinal sesi çok az geliyor neden? Denedim arkadasın iphonesi sesi baya iyi benim iPhone 4 sesi baya kısık bu arada sizce iOS 5 unlock cikarmi ? Bizimle ilgilendiniz için Allah razı olsun şimdiden teşekkür ederim

 10. Pingback: Türkçe destekli Yandex Haritalar iPhone uygulaması App Store’da yayınlandı – Galeri & Video - Teknoblog

 11. Ayazanel

  16/11/2011 at 19:46

  Merhaba. Paylasim icin tesekkur ederim. Uygulamayi Ankara icin denedim. Oncelikle arama secenegini denedim. Yaklasik on adres aradim. Dokuzunu cok basarili bir sekilde buldu. Guzel tarafi birden fazla secenek var ise alt alta siraliyor. Panorama ozelligide bir hayli guncel ve fazla. Trafikte deneme imkanim olmadi. Birde trafik yogunlugu ankara icin cok kullanilabilir degil. Zaten ankara icinde cok fazla gerekli olmasa gerek istanbul dururken. İyi aksamlar

  • yaramaz555

   18/04/2012 at 18:47

   3g ıle baglıyken mı buluyorsunuz

   benım 3 g yok bos bır harıta ve ortada bır ımlec hareket edıyor ama hertaraf bos …

   parmak basılı tutunca da panorama acılmıyor

   yardımcı olurmusunuz

 12. Nebi

  16/11/2011 at 20:20

  Guzel ve basarili bir uygulama olmus, begendim.

 13. Cemail Yenigün

  16/11/2011 at 20:58

  Mustafa Bey Merhaba.
  Sizi Övmek istemiyorum ama yazmadanda edemiyeceğim.
  Bizler için bir Şanssınız.
  Kalben Teşekkür ediyorum.
  iOS 5.0.1 de hiçbir sorun çıkarmadan yüklendi

 14. okan

  16/11/2011 at 21:28

  hocam bende bildigin rusca…iphone 4 son surum ve turkiye appstore a bagliyim..nasil cozulur bu sorun

  • Mustafa Tan

   16/11/2011 at 21:31

   Sanırım sadece cihazınızın dili Türkçe olduğunda uygulamanın ara yüzü ve haritalar Türkçe oluyor.

   • Birol Erkan

    17/11/2011 at 03:33

    Mustafa bey , ben Canada’dayim ve burdan indirdim hersey Türkçe , bazen rusça yaziyor bilgileri sadece , genelde çok basarili buldum. Bu arada cihazim ingilizce dil seçeneginde .

 15. onur

  16/11/2011 at 22:06

  Çok güzel bi haber Google’ın yapmadığını Yandex yaptı umarım rekabet olur ve Google da el atar. Bu arada haritada uydu görüntüsünde binalara zoom yapıyorum google mapsteki kadar net değil resim

 16. Gregor Samsa

  16/11/2011 at 22:25

  Rusca problemi bende de mevcut. 3G yada WiFi tekrar tekrar indirmem de bir seyi degistirmedi. App Store da ise update olarak cikmiyor. Malesef kullanamadim.

  • Mustafa Tan

   16/11/2011 at 22:31

   Cihazınızın dili Türkçe mi?

   • Gregor Samsa

    16/11/2011 at 22:53

    Hayir, ingilizce kullaniyorum. Degistirmem mi gerekir?

    • Mustafa Tan

     16/11/2011 at 22:56

     Evet öyle bir sorun varmış bu sürümde. Cihazın dili Türkçe olmayınca düzgün gözükmüyor.

     • Gregor Samsa

      16/11/2011 at 23:16

      Peki, tesekkurler.

 17. Turgut Sayman

  16/11/2011 at 22:38

  Mustafa bey, teşekkürler. Yandex.maps uygulaması ile semtimizdeki açık otoparktaki arabamı gördüm, görünen arabaların plakaları karartılmış, insanların yüzleri soluk olarak tanınmaz olarak görünüyorlar. Çok hoş. Ankara’daki kardeşimin evinin adresini girip evinin görüntüsünü arayacağım ( evine daha gitmemiştim ). Eve gitmeden, evin nasıl bir yerde ve nasıl bir ev olduğunu görebilmek ne güzel.

 18. NFY

  17/11/2011 at 20:18

  Program güzel ama eğer arka tarafta açık bırakırsanız tam bir pil canavarı oluyor. Normal şartlarda sabahtan aksama kadar yüzde 30-40 pilim giderdi bugün bu program arkada açık kalmış yüzde seksen pilimi bitirdi. Ben ayarlardan trafiği bildir özelliğini kapattım bakalım şimdi ne olacak..

 19. Aslı

  17/11/2011 at 21:02

  Merhaba, uygulamada bulduğumuz bir adresi nasıl kaydediyoruz veya yer imi ekliyoruz acaba?

 20. Tekin

  18/11/2011 at 11:24

  Mustafa Bey program ofline çalışıyormu? yoksa google gibi sürekli haritaları internetten mi indiriyor

 21. Tekin

  18/11/2011 at 13:49

  Languages: Russian, Turkish, Ukrainian yazıyor. Hiç kullanmasak bile bu programı indirip 5 yıldız vermeliyiz diye düşünüyorum. Adamlar türkçe program yazıyor. Birde sokakları fotoğraflıyor. Destek verilmeli. Google street view türkiyeye hiçbir zaman gelmez.

 22. Mustafa

  18/11/2011 at 15:24

  GuZel uygulama

 23. MehmetSemerkant

  18/11/2011 at 17:20

  Moskovada yasiyorum ve bu programdan yol durumuna bakmadan guzergah belirlemiyorum. Oldukca basarili. Kullanim arttikca yoldaki trafik kazalarina kadar ogrenebiliyor, siz de bilgi notlari koyabiliyorsunuz. Alternatifi olan uygulama yaklasik 1.5 yil once pes etti:)))) Istanbulu destwklemesi cok iyi olmus. Herkese tavsiye ederim. Ilerde cok daha gelistirilecegine inaniyorum. Zira yandex turkiye pazarina onem verdigini acikca belirtiyor

 24. Mustii

  20/11/2011 at 12:12

  Bu uygulama Almanya’da çalışmıyor sanırım

 25. sevket

  22/11/2011 at 09:06

  tam da günlardir merak ettiğim soruların cevapları, başka söze gerek yok.
  çok teşekkürler.

 26. Pingback: Google Maps’e Rakip Yandex. Üstelik Panoromik Görüntü ve Trafik Bilgisi Özellikleri İle. | ANDROID TÜRKİYE

 27. murat

  27/11/2011 at 07:27

  iphone 4 kullanmaya başladım. inanın o kadar çok site ve forum siteleri açılmış ki bunu anlatmak için kelimeler yetersiz. önüne gelen bu cihaz ile ilgili birşeyler anlatmışlar. çoğu anlatılan ise yalan dolandan ibaret. o kadar sitenin arasından sizin gibi sadece yalın bir anlatımla tüm sorularıma cevap alabildiğim başka bir yer olmadı. inanın needyse tüm yazdıklarınızı okumaya çalışıyorum. ve her yeni okuduğum yazılarınızla bu cihazın ne kadar işe yaradığını anlıyorum. yazılarınızı okumadan önce tam bir canavar olan bu cihaz yazılarınızı okumaya başladıktan sonra ufala ufala bir fareye dönüştü. şimdi kedinin fare ile oynadığı gibi bende iphone 4 le oynuyorum. emekleriniz için size sonsuz teşekkür ediyorum. saygılarımla.

 28. Jir

  03/12/2011 at 16:55

  39 $ verip aldığım Rassia navigasyondan daha fazla isime yaradı.

 29. Jir zenderi

  03/12/2011 at 16:56

  39 $ verip aldığım Rassia navigasyondan daha fazla isime yaradı.

 30. iphone'cu

  05/12/2011 at 11:06

  Mustafa bey iphone 4 te sorunsuz olarak kullandığım yandex.map şimdi daha önce gezidğim yerleri panoramik görüntü yok diyor gerçi hiçbiryeri panoramik göstermiyor,bu benim cihazla alakalı yoksa bunlar mobile cihazlarda bunu kısıtladılarmı bilginiz varmı ?

 31. Pingback: iOS 6 Güncelleme Sorunları | Endülüjans