iCloud Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz gibi iOS 5 ile gelen en önemli yeniliklerden bir tanesi de iCloud. Hatırlarsanız geçtiğimiz haziran ayında Apple iOS 5’in ilk test sürümlerini yayınladığında, iOS 5 ve iCloud isimli bir yazıyla ilk izlenimlerimizi paylaşmıştık. (Kardeş blogumuz Sihirli Elma’da iCloud ile ilgili bir yazı paylaşmıştı.) Geçtiğimiz ay Apple iOS 5’i tüm kullanıcılara sunduktan sonra bir çok kullanıcı iCloud’u kullanmaya başladı. Fakat iCloud, Apple’in diğer bir çok servisine ve hizmetine nazaran daha komplike olduğu için bir çok kullanıcı iCloud’un tam olarak ne işe yaradığını ya da kullanılacağını pek anlayamadı.

Ben de soru cevap şeklinde iCloud ile ilgili en önemli konuları paylaşayım istedim. Yazıyı çok uzun olmaması için iki parça halinde yayınlamayı düşünüyorum. Bu sayede ilk yazıya gelecek soruların ikinci yazıda da derli toplu cevaplamış olurum.

iCloud nedir ? Ne işe yarar?

iCloud kabaca, Apple Kimliğimizi kullanarak iTunes’a ihtiyaç duymadan internet üzerinden verileri yedeklediğimiz, diğer iOS cihazlarımızla (iPhone, iPod Touch, iPad, vs.) bazı bilgilerimizi senkronize edebildiğimiz ve çektiğimiz fotoğrafları Mac veya PC dahil bir çok cihaza anında yollayabildiğimiz bir Apple servisi. Yani iCloud ile:

a) Hiç iTunes kullanmadan cihazımızın yedeğini internet bağlanıtısı (Wi-Fi) üzerinden yedekleyebilir (backup) veya geri dönebilir (restore)

b) Kişiler (Contacts), Takvim (Calendar), Yer İmleri (Bookmarks), Notlar (Notes), vs. gibi önemli bilgilerimizin otomatik senkronize edilmesini ve diğer iOS tabanlı cihazlarımıza aktarılmasını sağlayabiliriz.

c) Fotoğraf Yayını (Photo Stream) sayesinde bir cihazımızda çektiğimiz fotoğrafı anında diğer cihazlarımızda (iPhone, iPad, iPod Touc, Mac, PC, Apple TV, vs.)

Fotoğraf Yayını (Photo Stream) sayesinde bir cihazımızda çekilen fotoğraf, kısa sürede diğer cihazlarımızda da gözüküyor.

Cihazımda iCloud’u aktif hale getirebilmem için Apple Kimliği (ID) soruyor. Mevcut Apple Kimliği’mi mi kullanacağım yoksa yeni bir tane mi alacağım?

iCloud için yeni bir Apple Kimliği almak zorunda değilsiniz, mevcudu yani App Store’dan uygulama indirmek için kullandığınızı da iCloud’da kullanabilirsiniz. Fakat dilerseniz iCloud için yeni bir Apple ID oluşturup da kullanabilirsiniz.

Hem iPhone’um hem de iPad’im var. iPhone’umda iCloud için kullanmaya başladığım Apple Kimliğimi iPad’imdeki iCloud entegrasyonunda da kullanabilir miyim?

Elbette. Zaten iCloud’un bir amacı da bu. Her iki cihaz da size özelse bir cihazınızdaki bilgiler otomatik olarak diğer cihazınıza da yansımış olacak. Bu sayede iPhone’unuzda yaptığınız bir çok değişikliği iPad’inizde tekrar yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Eşimde de iPhone var. App Store’dan uygulama indirirken benim Apple Kimliğimi kullanıyor. Onun cihazında da iCloud entegrasyonu yaparken aynı Apple Kimliğini kullanabilir miyiz?

KESİNLİKLE HAYIR. iCloud, Kişiler gibi kişisel bilgileri içerir. iCloud için eşinizle aynı Apple Kimliği’ni kullanırsanız, rehberiniz yani kişileriniz biribirine girer yani ortak olur. Bunun gibi başka sorunlar da yaşarsınız. Bu yüzden asla iCloud için ortak bir Apple Kimliği kullanmayın. Eşiniz için ayrıca bir Apple Kimliği oluşturun.

Fakat App Store’dan uygulama indirmek için aynı Apple Kimliğini kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı Apple Kimliği kullanıldığı sürece, daha evvel satın alınmış bir uygulamanın tekrar indirilmesi ücretsiz olduğundan, birden fazla iOS cihazı bulunan ailelerde Apple Kimliği haklı olarak ortak kullanılıyor.

iOS 5’i cihazıma kurdum, iCloud’u kullanmak zorunda mıyım? Ya da kullanmaz isem birşey kaçırmış olur muyum?

Hayır kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer cihazınızı, bilgisayarınızdaki iTunes ile sık sık senkronize ediyor ve yedekliyorsanız ayrıca iTunes’tan da memnunsanız bence iCloud çok şart değil. Fakat özellikle iTunes’tan uzak duran kullanıcılardansanız o zaman iCloud yararınıza olacaktır.

Peki bilgilerimiz tam olarak nerde saklanıyor ? Bilgilerimiz kablosuz olarak iTunes’a mı kaydediliyor ?

Hayır. iCloud’un iTunes ile aslında hiç bir ilgisi yok. Tam tersine bir nevi iTunes’u sevmeyen kullanıcılar için çıkarılmış bir servis 🙂 iCloud ile entegre olan tüm bilgilerimiz, Amerika’daki özel olarak inşa edilmiş Apple tesislerde bulunan sunucularda saklanıyor.

Yani bilgilerimiz Apple Kimliğimiz ile ilişkilendirilerek internet bağlantımız üzerinden Apple’ın Amerika’daki iCloud sunucularında saklanıyor. Lazım olduğunda da yine internet bağlantımız üzerinden bu sunuculardan cihazlarımıza getiriliyor. Özetle tüm saklama ve bilgi akışı bu sunucular üzerinde gerçekleşiyor. Yani cihazlar biribiri ile ya da bilgisayarımızdaki iTunes ile konuşmuyor.

Apple'ın Kuzey Carolina'daki iCloud tesisi.

O zaman iTunes’taki Kablosuz (Wi-Fi) senkronizasyon ile iCloud farklı şeyler?

Aynen öyle. Geçenlerde yayınladığımız iOS 5 iPuçları – II yazımızda detaylı paylaştığımız iTunes Wi-Fi Eşzamanlama, cihazımız ile aynı ağdaki iTunes’u kablo kullanmadan senkronizasyon yapmayı ve yedek yapmayı sağlıyor. Bunun iCloud ile hiç bir ilgisi yok ve iCloud aktive edilmeden de yapılabiliyor.

iCloud’u kullanalım kullanmasına da, peki bu servis gerçekten ücretsiz mi?

Belli bir limite kadar evet ücretsiz. Apple iCloud’da saklayabileceğimiz ver miktarını 5GB ile limitlemiş durumda. Eğer size 5GB’lık veri alanı yeterli gelmez ise o zaman ilave alan satın almanız gerekiyor ki o zaman iCloud sizin için ücretli hale geliyor. Örneğin 10GB’lık bir alana upgrade yapmak isterseniz bu hizmetin bedeli de yıllık 20$.

Benim cihazımdaki sadece uygulamalar zaten bu kadar yer kaplar. 5GB az değil mi?

Hayır değil. Çünkü App Store’dan veya iTunes Store’dan satın alınan uygulamalar, müzikler, filmler ve hatta Fotoğraf Yayınındaki resimlere bu alanımızdaki yer hesabına dahil edilmiyorlar yani hiç hesaplanmıyorlar. Bu sayede 5GB aslında gayet yetiyor. En azından başlangıç için 🙂

Örneğin benim iCloud’da kullandığım alanı şu an için yaklaşık 1GB. Bunun çoğunluğunu da klasik cihaz yedeği oluşturuyor. (iCloud’a yedek alma (backup) ve yedekten dönme (restore) konusundaki tecrübelerimi devam yazısında paylaşacağım.)

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi şu an aktif kullandığım ve verilerini iCloud’da ayrıca saklayan TV Forecast isminde sadece bir uygulama var. Bu tip iCloud’u kullanan uygulamaların sayısı ve kullandıkları dosyaların büyüklüğü arttıkça iCloud’daki 5GB’lık alan yetmemeye başlayacak.

TV Forecast uygulamasının iPhone ve iPad versiyonları arasında iCloud entegrasyonu mevcut.

Ayrıca yorum geleceğini bildiğim için hem iPhone, hem de iPad  versiyonunu kullandığım yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan TV Forecast uygulamasının iCloud’u kullanma mantığını kısaca açıklamaya çalışayım. TV Forecast, yabancı dizilerin bölümlerini takip eden ve yayınlanacağı tarih ve saatleri gösteren bir uygulama. Veritabanında çok fazla sayıda uygulama var ama siz istediklerinizi seçip kendinize göre bir takip listesi oluşturabiliyorsunuz. iCloud entegrasyonu sayesinde de sadece bir cihazda yaptığım güncelleme (listeye ekleme yapma, ya da bir diziyi çıkarma) otomatik olarak her iki cihaza da yansıyor.

Örneğin oyunlar iCloud entegrasyonuna kavuştuğunuzda, iPhone ve iPad’de ayrıca bölüm geçmeniz gerekmeyecek. Bir cihazdaki ilerleyişiniz diğer cihaza da yansıyacağından kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Tabii başta belirttiğim gibi tüm uygulamalar ve oyunlar iCloud entegrasyonu yaparlar ise.

———-

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

iCloud Hakkında Sık Sorulan Sorular – II

169 Comments

 1. Ahmet Kemal

  21/11/2011 at 00:27

  iPhone 4S için icloud yedeklemesi yapamıyorum. Birçok defa denedim ama saatlerce tahmini süre hesaplanıyor diyor ve öyle kalıyor. Aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlar da var mı acaba? Çözüm yolu nedir?

  • Echocum

   21/11/2011 at 20:38

   Sizinle ogrendim bu cihazin herseyini 🙂 hersey icin tesekkurlerrrrr

 2. Ovunc

  21/11/2011 at 00:32

  Windows versiyonunda pcye kurdugumuz programda yedekledikten sonra fotograflari gorememistim. Oysaki foto streami ve diger ayarlari gayet duzgun yapmistim daha dogrusu yaptigimi dusunuyorum. Mumkunse bu konuya ve diger ozelliklerin kullaniminida
  detayli anlatabilirseniz sevinirim.

 3. emin

  21/11/2011 at 00:57

  Yazınızdan anladığım tek net şey, icould un wifi ile ıtunes kullanmadan back-up ve güncelleme yapabilmesi ve diğer apple cihazlarıyla kablosuz iletişim kurması.icould amerika da apple tesislerinde depolanıyor da itunes farklı bir yerdemi depolanıyor neticede bilgilerimiz apple bilgisayarlarında.sakıncası varmı yokmu diye belirtmedim restore durumunda bilgilerinizin bir yerde depolanıp oradan da geri alınması söz konusu zaten.Benim şahsen merak ettiğim iphone veya ipad ile bilgisayarımın nasıl bilgi ve foto paylaşımı yapacağı bunu açarsanız memnun olurum Mustafa bey çalışmalarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 01:02

   iTunes yedeklerini kendi bilgisayarınızda saklıyor. Bu konuda detaylı bilgiye aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   Özetle hem iTunes’un kurulu olduğu bilgisayar hem de cihazınız aynı anda giderse elinizde hiç birşey kalmaz. Fakat iCloud’a yedeklerseniz, cihazınız çalınsa veya kaybolsa dahi iCloud’dan tekrar dönüş yapabilirsiniz. Ki bunu da bir sonraki yazıda anlatacağım.

   • Nongis

    21/11/2011 at 01:49

    iCloud kullanmanın bir güvenlik problemi yaratması olası mı acaba? Benim ilk aklıma gelen bu oldu. Yani e-postalarım, kişilerim, fotograflarım, e-cüzdanımın bir yedeği vb. gibi bilgilerin kontrolü bende olmayan bir sunucuda olması beni rahatsız ediyor. Sony PSN hacklendiginde Sony’den gelen tavsiye mesajı üzerine 2 adet kredi kartımı iptal etmek zorunda kalmıştım.

    • Can

     21/11/2011 at 18:13

     Cloud yedekleme sistemleri için güvenlik riski ne yazık ki her zaman mevcut. Geçtiğimiz aylarda Sny ve Amazon gibi büyük firmaların başına geldi.

     Not: Sony PSN haclendiğinde yalnızca kredi kartlarınız tehlikeye düşmedi. Kullanıcı adı ve parolalar hatta gizli güvenlik soruları da ele geçirildiği için bu aslında tüm internet hesaplarınız için tehdit oluşturuyor.

   • MERTCAN

    21/11/2011 at 22:36

    Cihaz uzerinden restore yapabiliyormuyuz ben iPhone 4 iOS 5.0.1 kullanıyorum

 4. pitboss

  21/11/2011 at 01:06

  Bu işlemi yapmaya çalıştığımda; bilgisayarınızda itunes oturumunuzu açtığınızda…. diye devam eden bi uyarı alıyorum. Sebebi nedir?

  • Anonim

   21/11/2011 at 16:24

   Bn şahsen Apple sunucularının böyle bir olaya tanık olacağını zannetmiyorum.

 5. Ergin

  21/11/2011 at 07:18

  Merhabalar icloud da saklanan resimlere nasil ulasabiliriz eski resimlerim yok 🙁 aydinlatirsaniz sevinirim tskler…

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 08:21

   iCloud’daki eski yedekten dönerek (restore) ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda bahsedeceğim.

 6. Mehmet E.

  21/11/2011 at 07:27

  Merhaba, işyerindeki bilgisayarimin outlooktaki takviminde zaman dilimi GMT+02. iCloud taki takvim ayarlarim da ayni sekilde, GMT+02. İsyerindeki takvimden bir toplantiyi icloudtaki takvime attigimda toplanti saatini 1 saat geriye atiyor. Ayni toplantiyi iclouda degil de mesela gmail takvimime attigimda problem olmuyor, yani dogru gosteriyor.
  Sebebi ne olabilir bu problemin?

 7. Ergun

  21/11/2011 at 08:49

  Fotograf yayınında mevcut resimleri tek tek silemiyoruz. Bunun çaresi var mı?

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 10:27

   Maalesef yok 🙁

   • Bülent Ercan

    21/11/2011 at 10:50

    Merhaba Mustafa Bey.Sırf fotoğrafları silemediğimiz için icloud’ı kullanmıyorum. Yanlış bir foto en az bir ay silinmeden kalmak zorunda. Çok anlamsız, ne zaman düzeltilir bu durum. Ya da düzeltilir mi sizce?

 8. Cemal Özünalan

  21/11/2011 at 08:53

  Mustafa bey ;

  Gerçekten bravo. Tercüman gibi çalışıyorsunuz. Apple sürekli bişeyler üretip piyasaya sürüyor. Ancak bu ürettiği şeylerin nasıl kullanılacağını sizin gibi fedakar insanlar olmasa asla öğrenemeyeceğiz.
  Bu arada anladığım kadarı ile i cloud henüz pişmemiş bir yemek.Çiğ olarak servis edilmiş.(geride bıraktığımız birçok uygulama -Mobile Me vs gibi)
  Kredi kartları bilgileri, özel fotoğraflar, notlar ve kişiler kim olduklarını bile bilmediğimiz insanların sunucularında saklanıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum…Daha önce Fotoğraflar klasörümdeki bütün fotoğraflar uçmuş, bulamıyorum…Çalışmalarınızı takip ediyorum. Kolay gelsin.

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 10:27

   Artık her türlü bilgi birilerinin sunucunda saklanıyor. Örneğin sizin Hotmail veya Gmail’deki mesajlarınız da Microsoft’un ve Google’un sunucularında saklı. Aynı şekilde Facebook’taki özel bilgileriniz de.

   Internet kullanıyorsak birilerine güvenmek zorundayız.

 9. Pyasar

  21/11/2011 at 09:11

  İCloud ile Apple tv üzerinden çalışan uygulamalarda yedeklenirmi

 10. ercan

  21/11/2011 at 09:13

  Apple’in kullanımı kolay tek şeyi şu iphone cihazı. İtunes’i iclodu’u tam bir kullanıcı düşmanı. Eminim şu anlatılanları yapmaya çalışırken bir çok kullanıcı resimlerinden, rehberinden, ajandasından olacak.

 11. Volkan tunc

  21/11/2011 at 09:19

  Wifi senk benim telefonda ilk ios 5 yukledigim gun calisti daha sonra ayni laptop kullanmama ragmen birdaha calismadi 3 gs icin bu ozellik kaldirildimi yada baska sebebi ne olabilir

 12. ertan şahin

  21/11/2011 at 11:18

  Selamlar,
  icloud hesabı kurarken me.com uzantılı yanlış bir mail adresi yazdım ve bir türlü değiştiremiyorum, icloud u silip tekrar yazdığımda bile yine aynı me.com uzantılı mail çıkıyor bunu değiştirebilmek mümkün mü? yardım lütfen…

  • Goktug

   22/11/2011 at 08:40

   Ertan Bey Merhabalar,
   Hangi cihazdan bu işlemi yapıyorsunuz? iPhone, iPad ya da Mac üzerinden iCloud hesabını iptal edip yeniden kurmak istediğimizde böyle bir zorunluluk olmuyor. Biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

   • ertan sahin

    26/11/2011 at 03:35

    goktug bey merhabalar

    ilginiz icin tesekkur ederim. iphone dan deniyorum. hesabi kaldirip tekrar bastan kur dedigimde bana yeni bir hesap adi sormadan ayni me uzantili mail adresini verip icloud ile eslestiriyor.

 13. Mai HAYAL

  21/11/2011 at 12:07

  Merhabalar Mustafa Bey, benim sorunumİ could programi ile ilgili. Rehberimi yedekleyemiyorum! Bu konu hakkinda bilgi verirseniz cok sevinirim! Hangi pencereleri icould icin on/off yapmaliyim ki aktif hale gelsin ve rehberimi yedekleyebileyim! Hepsini denedim. Olmadi. Kafayi yemek üzereyim! Lütfennnn : (

  • Yasemin Karagedik

   21/11/2011 at 13:02

   Rehberinizi daha doğrusu kişilerinizi yedeklemek için iphone unuzun ayarlar/icloud/kişiler kısmına gelip on yapmanız lazım.

 14. Numan

  21/11/2011 at 13:21

  Selam Mustafa Bey
  iTunes ve iCloud indirdiğimiz Programların yedeğini almıyor sadece programlardaki verileri yedekliyor. İtunesta bunun bir yolu var ancak yeni bir iOS cihazı satın aldığımda eski cihazimdaki uygulamaları iCloud ile yeni cihazima alabicek miyim?

 15. ScroL

  21/11/2011 at 13:31

  Merhaba Mustafa Bey,

  Konumuzla alakası yok ama ios 5.0.2 çıkacak mı çıkacaksa ne zaman ? Ayrıca 5.0.1 ile sarj sorunlarının düzeldiğini yazmıstı güncellemede fakat ben tam aksine 5.0.0 da sorun yaşamazken 5.0.1 ile sorun yaşıyorum. Böyle şikayeti olan duydunuz mu acaba benden başka ?

  Yazınız için teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 13:46

   Evet 5.0.1 ile sorun yaşayanlar mevcut. Apple’ın bu hafta içerisinde 5.0.2 versiyonunu çıkartması bekleniyor.

 16. Nuryuzlu

  21/11/2011 at 14:39

  Mustafa bey iOS 5 guzel de SMS bölümü yokdu geldi iPod touch lar için ama SMS. Yolayamadim nasıl biraz bahsedermisiniz

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 14:55

   iPod Touch’lara SMS özelliği gelmedi. Zaten gelemez çünkü iPod Touch’lara SIM kart takılamıyor. Bildiğiniz gibi SMS operatörlerin verdiği bir hizmet.

   iOS 5 ile iPod Touchlara gelen internet üzerinden mesajlaşma yani iMessage. Bu konuda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi paylaşmıştık:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/10/ios-5-ipuclari-ii.html

   Siz sadece iMessage kullanıcıları ile mesajlaşabilirsiniz.

 17. ertan şahin

  21/11/2011 at 15:41

  Selamlar Mustafa bey bana sanırım siz yardımcı olabilirsiniz ?
  icloud hesabı kurarken me.com uzantılı yanlış bir mail adresi yazdım ve bir türlü değiştiremiyorum, icloud u silip tekrar yazdığımda bile yine aynı me.com uzantılı mail çıkıyor bunu değiştirebilmek mümkün mü? yardım lütfen…

  • Yasemin Karagedik

   21/11/2011 at 16:18

   Gördüğüm kadarıyla icloud hesabı için alınan me.com uzantılı adresler birdaha değiştirilemiyor. Bir arkadaşımın telefonu için aldığım me.com uzantılı adresi değiştirmek istediğimde telefondan adresi değiştiremeyeceğime dair bir uyarı yazısı gördüğümü hatırlıyorum.

   • Anonim

    22/11/2011 at 00:35

    tesekkur ederim yasemin hanim. o zaman daha fazla ugrasmayayim ben.

 18. ece

  21/11/2011 at 17:22

  selam
  ios 5 i yuklerken , i cloud’u da ekledim ve tum i tunes um ve contact bilgilerim uçtu telefonumdan. tamamen sıfırlandı. zira bir eror oluştu ve restore etmek zorunda kaldım. bunun geri döndürülmesi mümkün müdür?

  • derya

   02/01/2012 at 13:30

   bendede aynı sorun oldu kişi listem ve telefondaki notlarım tamamı silindi tekrar geri gelir diye restore ettim gelmedi yardımcı olacak biri varsa sevinirim.

 19. Rubil

  21/11/2011 at 18:54

  Merhaba, bana icloud storage almost full diye mail geldi ancak ben nasil bu kadar doldugunu ve nerden kontrol edecegimi bilmiyorum? Yardimci olur musunuz? Tsk

  • Mustafa Tan

   21/11/2011 at 19:34

   Yukarıdaki yazıda paylaştığımız gibi “Ayarlar -> iCloud -> Saklama Alanı ve Yedekleme -> Alanı Yönet” menüsünden kontrol edebilirsiniz.

 20. Mehmet

  21/11/2011 at 22:25

  Sevgili Mustafa merhaba. iCloud sitesine girdiğimizde resimlerimizi göremiyorum. Ama hem iPhone hem de iPad’de fotograf arşivi diye bir dosya var; aslında iCloud’da yedeklenen resimlerimiz bunlar mı? Sitesinden girdiğimizde neden resimlerimizi göremediğimizi anlamadım. İkinci olarak; sanırım Müzik uygulaması içindeki şarkılar da ülkemizde iTunes açık olmadıgı için yedeklenmiyor ve dolayısıyla hem iCloud hem de iTunes Match’i bu anlamda kullanamıyoruz, değil mi? Teşekkür ederim.

 21. ibrahim

  21/11/2011 at 22:26

  merhaba
  benim ögrenmek istedigim iphone tus kilidi ac yazisini nasil degistirebilecegim ve nasil yapacagim? ilgilenirseniz memmun olurum. iyi gunler iyi calismalar

 22. Eren 3GS

  21/11/2011 at 23:17

  Abi cidden harikasınız ya. Yemin ediyorum iPhone’u bana siz öğrettiniz.
  Süper bir konu. iphoneturkiye uygulaması 100$ olsa yine indiririm. Ellerinize saglık.

 23. Ilker

  21/11/2011 at 23:44

  Selam. Mustafa bey. Ornegin kisiler takvim veya notları iPhone iPad ve macair arasında eşlesebiliyor. Yapamadığım müzikler. Ttnet müzikten iTunes indirdiğim müzikleri iPad veya iPhone da eslestirebilirmiyim. Saygılar.

 24. Güner Yalçın

  21/11/2011 at 23:53

  Steve Jobs’un Türkiye şubesi gibisiniz. 🙂 Katkılarınaza ve emeğinize teşekkürler.

 25. Anonim

  22/11/2011 at 00:11

  mrb.verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.iClouda herhangi bir bilgisayardan giriş yapmak için hangi sayfayı kullanıyorsunuz.Ben mobileMe ye giriş yapıyorum sonra iClouda girmek için başka bir sayfa açılıyor ordada parolamı gırdıkten sonra acılıyor.Yani 2 yerden giriş yapmak zorunda kalınıyor.Daha kısa yolu varmı acaba? Birde türkçesi varmı acaba?

 26. ömer

  22/11/2011 at 03:09

  Merhabalar
  Öncelikle yaptiginiz calismalar ile bizlere isik tuttugunuz icin size tessekküer ederim..
  iCloud ile ilgiili 2 sorum olacak:

  1)Daha önce MobileMe kullaniyordum ve orada iDisk uygulamasi vardi. Yani istedigim tüm formattaki belgeleri oraya upload edebiliyordum. iCloud ile beraber artik sadece iWork belgelerini mi upload edebilecegiz?

  2)Bilindigi gibi iCloud a iPhone yedeklemesinden uygulama yedeklemelerine kadar bir cok seyi yedekleyebiliyoruz. Peki bunlari genel bir sekilde görebilecegimiz bir uygulama yada web sayfasi mevcut mudur? Cünkü iCloud.com da sadece mail, kontakt, takvim, iphone’umu bul ve iwork bilgilerine ulasabiliyoruz.

 27. Murat Göztepeli

  22/11/2011 at 11:58

  iTunes guncellemesiyle birlikte iCloud Denetim Masasi diye bisey indiriyorum suan.

  • Murat Göztepeli

   22/11/2011 at 12:33

   Güncellemeyi yaptim ama iCloud Denetim Masasini nereye kurdu, nasil calistiracagim, ne ise yarar bulamadim hic bisey 🙂

   • Mustafa Tan

    22/11/2011 at 12:56

    Windows’un denetim masasına baktiniz mi?

    • Murat Göztepeli

     22/11/2011 at 14:37

     Evet ordaymis. Ben masaüstü programi gibi algilamistim. Ama bu denetim masasindaki iCloud ne ise yarayacak onu henuz tam cözemedim 🙂

     • Mustafa Tan

      22/11/2011 at 15:01

      Biraz sabır. Yazının devamı geliyor 🙂

 28. İphone mevlut

  22/11/2011 at 12:54

  Mustafa bey merhaba sanirim ios 5.0.1 yukledikten sonra bluetothu aciyorum ayarlardan cikinca bluetoth kapaniyo nedeni nedir bi çozumu var mi :((( ?????

  • İphone mevlut

   22/11/2011 at 12:56

   Yardim ederseniz coooooooooookkk sevinirimm

 29. Suat

  22/11/2011 at 19:08

  Arkadaşlar Mustafa Bey’in uyardığı bir konuya, aynı app store üyeliği ile birden fazla telefonda icloud kullanmamaya özellikle dikkat edin. Ben yaptım ve nişanlımla kendi rehberim birbirine grdi. Çok şükürki Turkcell yedek uygulaması ile telefonu aslına döndürebildim. Bu tarz uygulamalarınız varsa iclouda bence ihtiyaç yok. Sonra fotoğraf işi de biraz tehlikeli. özel bir fotoğrafınız olursa anında icloud’a ve oradan da diğer cihazlara dağılmasını kimse istemez sanırım. 🙂 Teşekkürler yazı için.

  • Önder

   23/11/2011 at 07:34

   Suat Bey’e katılıyorum. Eşiniz, nişanlınız vs aynı Apple kimliği kullanıyorsanız, kişileriniz birbirine girebileceği gibi fotoğraf yayınınız aktif ise her çektiğiniz fotoğraf yakınınızın telefonunda da yer alacak. Bu sorunu çözmek için yakınınızın ayarlardan iCloud’u pasif yapmanız yeterli olabiliyor.

 30. can uzunoğlu

  23/11/2011 at 13:50

  Benim sorum biraz alakasız ama benim için oldukça önemli,

  Itunes yüklü bilgisayarım bozuldu, asıl kötü yanı bunu Iphone 4’üme IOS 5 yükledikten sonra fark etmem. Daha önce yedekleme yaptığım için uygulama, adres book tarafını kurtardım, fakat müzikler uçtu. Ne yapmalıyım nasıl tekrar müzkleri yükleyebilirim?
  Yardımcı olur iseniz sevinirim.
  selamlar

 31. slcc

  23/11/2011 at 20:39

  mıstooo adaö-msın yaaa

 32. slcc

  23/11/2011 at 20:40

  mustafa kardeşim adamsın herşey için eywallh

 33. ÖMER ALATAY

  23/11/2011 at 22:01

  Kolay gelsin öncelikle. Siz bu İCloud ile ilgili veri alanı hakkında 5GB demişsiniz esas soruyu sormuyo kimse. Ya da gerek görmüyorlar.

  Soru şu diyelim ki telefonun bi yedeğini İCloud da aldık ve 1GB yer tuttu fakat onu geri oradan sildiğimiz takdirde
  (ki bunu sanırım ayarlar İCloud u yönet kısmından yapabiliyoruz…? yanlışım varsa düzeltin lütfen)
  o 1GB alan tekrar 5GB a dahil oluyor mu. Yani bildiğiniz kablosuz Flash disk gibi İCloud un amerıkadakı serverlarını kullanabılıyor muyuz. Mesela 5GB dolduktan sonra bir yıl içinde bir daha İCloud u kullanma özelliğimiz yok mu.(TABİKİ BUNLARI SORARKEN UYGULAMALAR, FOTOGRAF YAYINI GİBİ ŞEYLERİN BU 5 gb TAN SAYILMAMASINI BİLİYORUM…!

  buna cevap alabilirsem tüm forumdaki yazıları okumama rağmen soruma cevabı ancak! almış olurum. Mustafa bey ya burdan bi cevap veya diğer yazınızda da bu konuya değinmeniz dileğiyle. Umarım yazımı okursunuz 🙂 (malum her yazılanı okumanız zor olsa gerek)

 34. Pingback: Applekolik » Blog Archive » iCloud Hakkında Sık Sorulan Sorular – I | iPhone ve iPad Türkiye

 35. mustasson

  25/11/2011 at 01:19

  mustafa bey bnm sorunum şu oldu..iphone4 umu satarken sıfırla menusunden teli sıfırladım ama maalesef hersey sıfırlanmmaıs olacakkı sattıgım adamın rehberı bnm icloud yuklu ipad ıme geldı..ayrıca adamın cektıgı fotolar ıpad ıme geldı..demekkı telı sıfırla menusunden sıfırlasak da tamamen sıfırlanmıyor..en guzelı satarken yenı bır format atmak tabı ıcloud dan bır yedek aldıktan sonra..

 36. Ersin Öztürk

  25/11/2011 at 17:54

  ipad imi ios 5 e update ederken icloud u pas geçtim şimdi bir türlü aktifleyemiyorum. ayarlar ekranında icloud simgesi var ama sönük ve hiçbir şekilde cevap vermiyor. acaba yorumunuz nedir
  teşekkürler

 37. Ersin Öztürk

  25/11/2011 at 18:11

  Bir de imovie yükledim, ama ayarlar ekranında konum servislerinden imovie düğmesini açmamı istiyor ama ayarlardaki konum servisleri ekranında bu düğme yok. fikri olan var mı?

 38. Gökmen murat yalçın

  27/11/2011 at 22:15

  Siz komik birsey yazayim guncelemi yaptim 5.0 tamam cok iyi ama uzaktan 5.1 yapayim dedim olmadi ayarlar genel yazilimguncelemd diyorum gunceleme yapilirken bir hata olustu diyor çikan simge vazgeç ve yenidendene çikiyor ve ben 5.1 guncelemesini yapamadim

 39. Ayhan

  01/12/2011 at 00:58

  Mustafa bey selamlar, Icloud daki yedeklerin arasindan silmem gereken program var. mustafa bey onlari nasil silebilirim acaba.

 40. Timucin A.

  09/12/2011 at 12:55

  Merhabalar mustafa bey. Yardimlariniz icin cok tesekkur ederiz. Benim oyunlarla ilgili bir sorum olacak. Bir oyun iki cihazda da varsa ikisi icin de yeniden bolum gecmenize gerek yok demissiniz ama bende bu olmuyor. İphone da birsuru bolum gecmisim ama ipad de bastan basliyorum bunu nasil cozecegim? Bir de iphone turkey.biz programinin ipad versiyonunu da bekliyoruz. Tesekkurler.

 41. Dramali

  12/12/2011 at 19:38

  Iphone 4’um var ve aylardir back up’ini alaniyorum. Itunes uzerinden “syncservee has stopped” mesaji aliyordum. Icloud’u pc’e yukledim ve degisen birsey olmadi. Pc’de icloud acilmiyor. “Mobile device helper has stopped working” mesaji veriyor ve hala iphone’umun bir backup’i yok. Bu konuda bir gelisme oldu mu?

 42. Bahar B

  20/12/2011 at 19:46

  İyi aksamlar.. ICloud mailime asagida ki mail geldi baska hicbir hesabimda yok bu mail konustugum herkes spam’dir diyor ama acikcasi icloud mailimizin guvenli oldugunu dusundugum icin bilmedigim bir para goruyorum mail de ve bu beni korkutuyor.. Kart bilgilerim ele gecirilmis olabilir mi yardimci olabilir misiniz ? Cok tesekkurler simdiden..

  Payment Confirmation from MIMA

  This email confirms that your payment in the amount of $5,169.52 went through on 12/13/2011.  
  This transaction will appear on your next statement.  

  For questions about your bill, please contact your Resident Service Specialist.  

  Related Rentals Management

  Please note that this email doesn’t accept replies.

 43. Bahar B

  20/12/2011 at 19:47

  İyi aksamlar.. ICloud mailime asagida ki mail geldi baska hicbir hesabimda yok bu mail konustugum herkes spam’dir diyor ama acikcasi icloud mailimizin guvenli oldugunu dusundugum icin bilmedigim bir para goruyorum mail de ve bu beni korkutuyor.. Kart bilgilerim ele gecirilmis olabilir mi yardimci olabilir misiniz ? Cok tesekkurler simdiden..

 44. Bahar B

  20/12/2011 at 19:47

  İyi aksamlar.. ICloud mailime asagida ki mail geldi baska hicbir hesabimda yok bu mail konustugum herkes spam’dir diyor ama acikcasi icloud mailimizin guvenli oldugunu dusundugum icin bilmedigim bir para goruyorum mail de ve bu beni korkutuyor..

 45. Bahar B

  20/12/2011 at 19:50

  Icloud’uma 5.000$ payment bill diye bir mail geldi.. Kart bilgilerim ele gecirilmis olabilir mi

 46. Bahar B

  20/12/2011 at 19:51

  Sorum yollanmiyor diye hata veriyordu sayfayi isgal ettim kusura bakmayin..

 47. Osman Erdem

  23/12/2011 at 16:31

  Mustafa bey,İCloud uygulamasını pc ye yükleyip çalıştırdığımızda ilk karşomıza çıkan ayarları yaptığımız İCloud cotrol paneli birdaha açılmıyor.halbuki görev çubuğu veya denetim masasındaki ikona tıkladığımızda kontrol panelini aç seçenegi mevcut.kontrol panelini tekrar açamıyormuyuz veya nasıl açıyoruz. teşekkürler.

 48. İzzet Ezer

  24/12/2011 at 11:00

  Merhaba, 2 GB intenet paketim var. Icloud uygulaması bu paketimden data kullanır mı? Ayrıca şunu sormak istiyorum: Evdeki herhangibir bilgisayardan ıcloud fotoğraf yayını,belge paylaşımı görebilirmiyim? Çünkü iphone icloud için diğer cihazlar olarak hep ıpad,mac,apple tv gibi apple ürünleri mi faydalanıyor.

  • zafer bozkaya

   27/12/2011 at 20:26

   iCloud >belgeler ve veriler > hucresel aği kullan secenegi on durumdaysa paketinizden tuketir, dikkatli olun, benim epey miktari yedi, kapali duruma getirdim.

 49. Mehmet

  30/12/2011 at 15:59

  Merhaba yaklasik 1ay once iphone 3gs aldim ve icloud’un mail adresini degistirmek istiyorm lutfen yardmci olurmusunuz..

 50. Pingback: iCloud Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey! (Çok ayrıntılı) | Phone90.Com

 51. Pingback: iPhone 4 ve 4S’lerde Görülen Arama Sorunları | Phone90.Com

 52. Pingback: Bazı iPhone 4 ve 4S’lerde Görülen Arama Sorunları ve Çözümü | IPHONE Cep Telefonu

 53. Ipad2girl

  17/02/2012 at 12:22

  5 GB yetmiyorsa yeni bir mobile me kimliği oluşturup bununla icloud a giriş yapın,5 GB 25 GB olacak:)

 54. hüseyin

  25/02/2012 at 19:51

  bende iphone 4 var ve bi arkadaşımdada 4s dha yeni almıştı. ona yeni icloud hesabı almak yerine benim adresimi yazmıştık benim tüm rehberimi ona yedeklemiş o telden ben kendi hesabımı sildiğimde o telefondaki kendi rehberide siliniyo ne yapmam lazım ?

  • Mustafa Tan

   25/02/2012 at 20:03

   Arkadaşınızın cihazından iCloud hesabını silin. Merak etmeyin sizin hesabınız silinmiş olmuyor sadece sizin bilgilerinizle onun cihazında girmiş olduğunuz iCloud entegrasyonu kapatılmış oluyor.

   Ayarlar -> iCloud menüsünün en altındaki “Hesabı Sil” seçeneğini kullanabilirsiniz.

 55. Kutsal

  27/03/2012 at 08:29

  Merhaba mustafa bey. Ben iCloud ıle yedek aldım şimdi güncelleme yaparsam tekrar eski bilgilerimi yukleyebilirim değil mı? (Özellikle rehber bilgilerimi)

  • gökhan

   05/06/2012 at 01:24

   icloudda neler yedeklenmiş göremiyormuyuz,telefona yedekleme yapmadan?www.icloudda.com da göremedim de.

 56. bluray

  08/05/2012 at 13:44

  IOS 6 Icloud guncelleme olucakmi acaba yenilikler?

  • Mustafa Tan

   08/05/2012 at 13:48

   iOS 6 henüz duyurulmadığı için hiç kimse bir şey bilmiyor 🙂

 57. Doğuş

  31/07/2012 at 22:34

  icloud hesabı nasıl oluşturacam bir apple IDim var

 58. EMRE

  01/08/2012 at 04:08

  Peki ne kadar güvenli bu icloud

  • Mustafa Tan

   01/08/2012 at 04:20

   Gmail yani Google ne kadar güvenli ise iCloud da o kadar güvenli 🙂

 59. hatice

  01/08/2012 at 21:40

  ben tam olarak aşağıda yanıt verilen şeyi yaptım şimdi ne yapmamız lazım lütfen yardımcı olun .

  Eşimde de iPhone var. App Store’dan uygulama indirirken benim Apple Kimliğimi kullanıyor. Onun cihazında da iCloud entegrasyonu yaparken aynı Apple Kimliğini kullanabilir miyiz?

  KESİNLİKLE HAYIR. iCloud, Kişiler gibi kişisel bilgileri içerir. iCloud için eşinizle aynı Apple Kimliği’ni kullanırsanız, rehberiniz yani kişileriniz biribirine girer yani ortak olur. Bunun gibi başka sorunlar da yaşarsınız. Bu yüzden asla iCloud için ortak bir Apple Kimliği kullanmayın. Eşiniz için ayrıca bir Apple Kimliği oluşturun.

 60. Gürhan Germen

  05/08/2012 at 12:24

  merhaba yeni iPad kullanıcısıyım bu sabah iclouddan bir bildirim geldi iPad 2 niz haftalardır yedeklenmemiştir yedeklemek için wifi vs yi kullanabilirsiniz diye dün pcden itunese bağlamıştım eşzamanlama yapamadım ipadınızn ayarları değiştirilmiştir falan dedi yardımcı olur musunuz lütfen iPadde biraz kasma var sanki

  • Faruk

   02/10/2012 at 00:39

   Merhaba. Abimden iPhone aldım. İcloud hesabı alırken bu cihazda mazinin hesap alınmıştır diyor ve yeni iCloud hesabı açamıyorum. Bir çözümü varmı ?

 61. Gürhan germen

  06/08/2012 at 00:30

  Pardon ama soruma Neden cevap vermediniz merak ettim ?

 62. Gürhan germen

  06/08/2012 at 12:19

  Peki nasıl iPadimi yedekleyecegim itunestan .
  .

 63. Yusuf

  14/08/2012 at 06:58

  Ben I Apple Kimligi aldım sonra oldu sonra arkadasıma yapmak istedim diyor aple Kimligi hakınız doldu yazıyor kabul etmiyor TSK ederim

 64. sefa

  31/08/2012 at 22:48

  ben icloud u aktıf hale getirdim ama pişmanın verdigi 5 gb yer dolmus durumda ve başka uygulamalar vs hiçbişey indiremiyorum yeterli yerel saklama alanı yok diyor ne yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler :S

 65. LoKman

  22/09/2012 at 12:27

  Mustafa bey
  Ben arkadaslarimla icloud entrasyonu yaparken ayni maili kullaniyoruz ve bnm telefon rehberim arkadaslarima gidiyor bunu engellemem icin ne yapmaliyim acil cevap yazarsaniz cok sevinirim…onlara bilgilerin gitmemesi icin ne yapmaliym ???

  • Mustafa Tan

   22/09/2012 at 12:30

   Sanırım yukarıdaki yazıyı henüz okuma fırsatınız olmadı. iCloud hesabının başkalarıyla ortak kullanılmaması gerektiği ile ilgili kırmızı ile belirttiğimiz bir yer var 🙂

   • Anonim

    20/02/2013 at 12:52

    Mrblr Ben iPhone min iCloud hesabini degistirdim haliylen yanlislikla Tum rehberim silindi bunu nasıl tekrar geri yikleyebilirim?

 66. muammer

  27/09/2012 at 16:57

  iphone 4s ime ios6 yüklemesi yaptım.yükleme bitimine doğru ıcloud yedekleme yaptım sanırım ve telefonumdaki rehber kayboldu.bunu nasıl düzeltebilirim.teşekürler…

 67. ferit

  27/09/2012 at 23:40

  kolay gelsin I PAD 2 oğlum karıştırırken yedekleme olayına girmiş galiba pad üzerinde ” yedeklenemiyor Bu ipad doğrulanmamış bir e-posta adresi olmadan icloud’a yedeklenemez diye bir ibare çıktı üzerinde daha sonra ve ayarlar diye menü ver her ikiside çalışmıyor hiç bir şeye giremiyorum devamlı üzerinde o ibare var ne yapabilirim olursanız sevinirim teşekküe ederim

 68. Levent90

  30/09/2012 at 20:44

  Merhabalar benim buyuk bir problemim ve yardiminiza ihtiyacim var.apple kimligimi en 2 ayri cihazda kullaniyordum ve bir sure once rehberimin iki cihazda senkronize oldugunu gordum yani babamin rehberi benim iphone’umda benim rehberimde onun telefonunda suan,biraz da kurcalayinca benim numaralarim gitti babamin rehberi var bende :)eski haline itunes kullanarak getirebilecegimi dusunuyorum nasil yapabilirim bunu acil yardim ederseniz cok sevinirim erasmusla litvanyadayim ve rehberim yok.tesekkurler

 69. Mesut

  07/10/2012 at 04:49

  Çok acilll apple kımlıgım ıle icloud a yazıyorum ama bu iphoneda kullanıcı kımlıgı ıle maksımum sayıya ulastınız dıyor ve gıremıyorum bı kac arkadasda sormus cvp vermemıssınız lutfen bır bılgı verır mısınız?

 70. melek

  01/11/2012 at 07:56

  BENİM SORUNUM
  YEDEKLENEMİYOR
  BU İPAD DOĞRULANMAMIŞ BİR EPOSTA ADRESİ OLMADAN İCOULD A YEDEKLENEMEZ
  DAHA SONRA AYARLAR
  DİYE MESAJ VERİYOR FAKAT BASINCA BİRŞEY OLMUYOR NE YAPABİLİRİZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
  İYİ GÜNLER

  • nevin

   14/02/2013 at 00:14

   aynı sorunu bende yaşıyorum şu anda acaba sorununuzu nasıl hallettiğinizi öğrenebilir miyim rica etsem

 71. gözde

  01/11/2012 at 21:57

  icloud hesabımı sildiğimde ne olur ? o hesabı silip başka bi @icloud.com hesabını ekleyebilirmiyim?

 72. Oğuzhan-Yardım edin ya

  21/11/2012 at 08:35

  Telefonu şarj ediyorum ve açtığımda icloud settings filan diyor. Settingse girdiğim toplam alan filan diyor en aşağı iniyorum eşzamanla var basıyorum yine settings diyor birisi yardımcı olamazmı?

 73. İPEKS

  22/11/2012 at 14:24

  ACIL YARDIM!!
  ıcloud uygalamsını gerçekleştirdim fakat usb kablosunu hem pc hem ıphone, albüm bölümüne girdiğim zaman bir sürü 20 den fazla yerel disk çıkıyor.Bu yerel diskler hafızamı dolduruyor 300 den fazla resim yükleyemiyorum ki önceden 1500 yakın fotograf yukleme yapabiliyodum ıcloude hesabı sildiğim zamanda rehberde silinmiş oluyor ne yapmak gerekiyor

 74. yavuz

  02/12/2012 at 17:47

  merhabalar,
  benim iphone 4s’ım var fakat icloud kullanamıyorum bu ıphoneda yeteri kadar ücretsiz hesap açıldı banka kartı ıstıyolar benım kartım yok yardımcı olurmusunuz

 75. mine

  05/01/2013 at 14:08

  ıphone 3 üm var 32 gb beyaz ,bozuldu simdi yapılıyor ama ıcloud tan sonra kaydettıgım bılgıler sılınmıs mı olacak tesekkurler 🙂

  • Adnan

   19/07/2013 at 04:34

   Hmm beyazsa sorun olmaz :))

 76. Ahmet

  07/01/2013 at 17:28

  Hocam Ben İclouda Bi Kaç Arkadaşımla Ortak Kullandığım Bir Hesap İle Giriş Yaptım Bu Hesaptan Çıkıp Kendi Hesabıma Nasıl Geçebilirim Hesabı Silmemmi Gerekiyor Veya Hesabı Silersem Ne Olur Yanı O Hesap İle İndirdiğim Tüm Uygulamalar Gider Ve Hesap Komple Kapanırmı Yanı O Hesapla Artık Bir Uygulama İndiremezmiyiz Ne Olur ?

  • Mustafa Tan

   07/01/2013 at 17:51

   Ayarlar -> iCloud menüsünün en altındaki “Hesabı Sil” seçeneğine tıklayarak cihazınızdan ilgili Apple Kimliğini iCloud entegrasyonunu kaldırabilirsiniz. Bu işlem:

   * ilgili Apple Kimliğini silmez. Sadece ilgili Apple Kimliği ile yapılan iCloud entegrasyonunu cihazınızdan kaldırır. İlgili Apple Kimliğinin iCloud’daki bilgileri durmaya devam eder. Hesap da kapanmaz.
   * iCloud entegrasyonu ile App Store’dan indirilen uygulamalar arasında bir ilgi yoktur. Yani iCloud entegrasyonu için farklı bir Apple Kimliği, App Store’dan uygulama indirmek için farklı bir Apple Kimliği kullanabilirsiniz. Yani App Store’dan uygulama indirmek için kullandığınız Apple Kimliğinin iCloud entegrasyonunu kaldırırsanız, App Store’dan indirdiğiniz uygulamalar etkilenmez. Aynı Apple Kimliği ile uygulama indirmeye devam edebilirsiniz.

 77. Sena

  26/01/2013 at 17:50

  Benm ıpad minide apple kimliğim var ama ıphone 4ste apple kmliğimin aynısını girince yanlş diyo kaç kere dikktlice yazdm ama hep yanlş diyo ne yapmalıyım rica etsem acil yardmcı olabilirmisiniz?

 78. Buse

  26/01/2013 at 17:52

  Ipad minide kullandığm apple kimliğini ıphone 4s yanlş diyo fakt doğrusunu giriyorum napmalıyım?

 79. funda

  09/02/2013 at 16:06

  apple kimligini tanimadigim 4 kisiyle kullaniyorum icloudla fotograflarimi yedeklemisim. bunu nasil duzeltebilirim

   • Sara

    17/02/2013 at 06:15

    Mustafa bey lutfen bana yardimci olun icloud a girdgmde baskasinin mail
    Adredi vardi fakat ben aylar oncesinde baska birinin mail adresini apple store den kullaniyordum fakat degistirdim icloud uzerinden bnm fotograflarim vs o kisinin mailine kayit olmusmudur bunu nasil ogrenebilirim ve sik sik baskalrinin yazismalri bnim telfonuma geliyordu ve rehberim karisiyordu lutfen yardimci olun :((

    • Mustafa Tan

     17/02/2013 at 09:33

     Aşağıdaki yazımızda detaylı paylaştığımız gibi eğer Apple Kimliğinizi ortak kullandıysanız özellikle iCloud’u ortak kullanıyorsanız resimleriniz ve rehberinizi görebilirsiniz biribirinizin. Aynı şekilde iMessage yazışmalarınız da karışabilir.

     Tek çareniz şifre değiştirmek ve başkasına vermemek kullanıcı adı ve şifrenizi:

     http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

 80. emre

  21/02/2013 at 18:04

  ben icloud hesabını değiştirmek istedim en üstteki alan geldi ama ben değiştirmekten vazgeçmek istiyorum o alanı nasıl değiştircem yani iclouda girdiğimde görmem gereken bölümleri göremiyorum çok acil bir cevap

 81. neyyirnevcivan

  03/03/2013 at 18:59

  Şu inşa edilen devasa İcloud tesislerini görünce çok şaşırdım. Tabii bunu tüm dünyadaki kullanıcıların bilgilerini saklayacak ve gerekli kurumlarla paylaşacak olması hayal ötesi birşey bence. Bilginin en büyük güç olduğunu gösteriyor bize…

 82. Levent Ünal

  07/03/2013 at 17:48

  Mustafa bey merhaba,

  iCloud hesap bilgilerimde, İleri Düzey başlığı altında bir Mail seçeneği var. Ne silebiliyorum, ne de değiştirebiliyorum. Edit edilemiyor. Ben oluşturmadım o maili ama kurtulamıyorum. Bu sebepten dolayı da iCloud hesabımı kullanamıyorum. Nasıl düzeltileceğini biliyor musunuz acaba?

 83. Memet

  09/03/2013 at 13:15

  B’nde 4 vardı 5 aldım pcye yedekledim bilgilerimi sonra yedekliyeyim dedim iCloud şifre istiyor yedekleme şifresi Apple şifremi girdim olmadı tefon numaralarım içnde kaldı ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim ??

 84. gülşen

  13/03/2013 at 00:16

  merhaba, Iphone 5 tüm kişi listem silindi, herhangibir silme işlemi yapmadım ve nasıl silindiğini anlamadım. bir ara kamera ikonu kaybolmuştu onu geri getirmeyi başardım ama listem konusunda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. kişi listemi silmediğim halde başka bir işlemden ötürü silinmiş olabilir mi. ayrıca whatsapp kullanan bi kaç kişiyi listeme kendim yeniden ekledim fakat karşı tarafta da whatsapp olmasına rağmen ben artık whatsappıda kullanamıyorum.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. listem telefonun bi yerlerinde duruyorda ben onları kapatmışım gibi bi durum olabilir mi

 85. Anonim

  22/03/2013 at 01:55

  hesabı silerken tüm rehberim silindi ne yapmalıyım acil yardım eder misiniz lütfen.

 86. Pingback: iPhone hakkında her şey. Nedir ve nasıl kullanılır? – apple fanatiği

 87. Anonim

  24/03/2013 at 00:43

  Hocam ücretli uygulama bile satın aldığım aple hesabım iCloud da doğrulanmıyor yardımınıza ihtiyacım var artı başka hesab açıyorum yalnız hesabı doğrula dıyor email nereye gidiyor .

 88. şahin

  24/03/2013 at 20:12

  merhaba
  benim sorum şu olucak icloud’a yedeklediğimiz resimlere herhangi bir yerden ulaşabilirmiyiz,yani bazı programlardaki gibi siteden sayfa açıp resimlerimize ulaşabilirimiyiz aydınlatırsanız sevinirim
  iyi çalışmalar

 89. Meryem

  26/03/2013 at 20:28

  Icloud whatsaap programindaki sohbet gecmisini yedekliyormu yada ne yapmam lazim yedeklemek icin aydinlatirsaniz sevinirim tesekurler meryem…..

 90. ecemmm

  28/03/2013 at 16:44

  arkadaslar ı padımde bı yazı cıktı.. bu ıpad 2 haftadır yedeklenmıyor vs vs.. tamama tıklıyorum fakat tıklanmıyor ve o yazı gıtmeden ı padde hc bır tus ıslemı yapılamıyor..yardım edın ne yapmam gerek

  • selinn

   18/04/2013 at 13:12

   şu an ben de aynı sorunu yaşıyorum. yer yeterli değil diyor settingse gidin ya da kapatı tıklayın seçenekleri çıkıyor ne var ki ikisine de tıklayamıyorum haliyle ipadten hiçbir işlem yapamıyorum şu anç lütfen yardım edin ne yapmam lazımç saatlerdir bu halde ipadim.

  • Anonim

   18/04/2013 at 13:22

   Hold the Sleep and Home button down for about 10 second until you see the Apple logo.

   • Anonim

    07/09/2013 at 15:30

    thank you very much :))
    hakikaten aynısı bende oldu aldığım yeri aradım şu bir cümleyi bana söyleyemediler pzt buraya getirin dediler
    altı üstü tek cümle çok teşekkürler yaaa

 91. Burcu

  07/05/2013 at 12:09

  Merhabalar, benim iphone 5’im çalındı. Maalesef son çare iphone umu bul programından sileceğim. Uzaktan silince mesajlar da siliniyormu acaba? Mesajlarda kart bilgilerim vardı.Lütfen en kısa zamanda cevaplayabilirmisiniz.
  Şimdiden çok teşekkürler…

 92. bulent

  08/05/2013 at 23:38

  iphone 5 de silinen yer imleri icloud da yedeği tutuluyormu acaba.safari sekmesi icloud acık.evetse nasıl gerı getıre bılırım saygılar

 93. Erciyes

  12/05/2013 at 03:35

  Mustafa bey iCloud hesabı maksimum sayıya ulaştı hatası alıyorum yeni kimlik kullanabilmem için ne yapmalıyım

 94. Hatice

  17/05/2013 at 22:46

  Mustafa bey merhaba, babam geçen sene Amerika’dan iPhone almıştı. Neden hatırlamıyorum, kendi pasaportuna değil, Amerika’da adres kaydı bulunan biri üzerine kayıt edilmiş(Tuncay). Ama adeta zimmetlenmiş. Zırt pırt tanımadığım insanlar beliriyo, alakam olmayan resimler geliyodu yayınıma. Bir süre ayarladıktan sonra dün format attırdım. Ama bu denyo Tuncay bey benim iCloud hesabımı da kullanıyor. Belki şimdiye kadar mailllerimi, notlarımı okuyo, kişilerimi göreviliyodu. iClouddan bizim aileye ait olan cihazları çıkardım. Benim telefonum görünmüyor, ama bi şekilde bilgilerim ona gitmiş durumda..

  Bu Tuncay’dan ben nasıl kurtulcam? Nasıl ondan ebediyyen arınıcam?

  • Mustafa Tan

   17/05/2013 at 22:55

   Yaşadığınız sorunun pasaport kaydı ile hiç bir ilgisi yok.

   Yaşadığınız sorunun nedeni aşağıdaki yazıda paylaştığımız Apple Kimliğinin iCloud’da ortak kullanımı:

   http://www.iphoneturkey.com/2013/01/apple-kimliginin-ortak-kullanimi.html

   iCloud hesabında kullandığınız Apple Kimliğinizin şifresini değiştirmeniz yeterlidir.

   • Hatice

    20/05/2013 at 01:58

    Şifreyi değiştirdiğim halde onun maillerini, rehberini ve notlarını görebiliyorum. Ama sadece eski olanları, (güncellenmiyor sanırım) Bi de benim çok kadınsı mail adresimden hocasına referans mektubu yollamış, ne kadar dikkatsiz insanlar 🙂

    Şifreyi dün gece değiştirdim, an itibariyle belli bir süre aralığındaki mail, rehber ve notları görebiliyorum.

    Şifre değiştiğinde T benim artık icloud hesabımı artık kullanamıyor mu olacak?

 95. Rüzgar

  19/05/2013 at 19:08

  merhaba

  erkek arkadaşım benim ı could şifremi biliyor ve beni izliyor bazen de benim tlf kitlemek ve silmekle tehdit ediyor bu başıma gelirse eğer nereden yapıldığını internet üzerinden bulabilir miyim?

 96. Hanzade

  31/05/2013 at 01:43

  Meraba Ben sevgilimle ayni iCloud u kullaniyordum safari bilgi paylasimi reading list flan acikti Acaba gecmisi Gezintileri gormus mudur

 97. belit

  03/06/2013 at 11:44

  iclouddan müzik indirdim ama parasını almadı?neden olabilir?sonradan sıkıntı olur mu?

 98. İsmail

  06/06/2013 at 23:09

  Hocam arkadaşımla aynı Apple kımlıgını kullanıyordum ve bütün bılgı rehber ve fotolarımı görüyormuş bn ise ona ait hıc bişi goremıyom onun bnım bılgılerını görememesi için ıclot kımlıgını sıldım bu yeterimi

 99. Yagmur

  07/06/2013 at 11:41

  Mustafa bey merhaba,,iphone 4 kullanicisiyim.dun durduk yere rehberim silindi,listem bos,eski rehberimi nasil geti getirebilirim ya da getirebilir miyim:( konuyla ilgili hibcir bilgim yok ve yardimlariniza ihtiyacim var,simdiden tesekkurler..

 100. tugaybahsi

  19/06/2013 at 13:19

  merhabalar babamla ikimizde iphone 4s var ve dün ben iphone umu sıfırladım geri yükleme yaptım sorun çıkmadı babamla aynı apple kimliğini kullanıyoruz dün hiçbir problem yoktu ancak bu sabah babamın rehberi silinmiş ve benim rehberim çıkmış ne yapacağız yardımcı olur musunuz lütfen

   • tugaybahsi

    19/06/2013 at 13:46

    peki ben şimdi kendi telefonumdan icloud hesabını sildim kendime bir hesap açtım şimdi eğer icloud dan babam kişileri kapatırsa bir şey değişir mi

    • tugaybahsi

     19/06/2013 at 14:08

     mustafa bey dediğim gibi eğer kapatıp açarsak bir şey değişir mi i cloud daki kişileri çok acil lütfen yardımcı olun

 101. esin

  19/07/2013 at 17:04

  ya benim telefonumda whats app ı abim yüklemişti kendi apple store kimliğinden ,şimdi güncellenme geldi onda abiminki çıktı onun şifresini yazdım fakat kabul etmiyor kendi apple store kimliğimi nasıl yapıcam nasıl değiştirebilirim ?? :(((

 102. Melisa

  22/07/2013 at 10:04

  Babam kendine yeni bi ıphone alınca onun kullandığını ben aldım ama çok sıkıntılı çektiğim fotoğraflar direk babamın telefonuna gidiyor bunu nasıl düzeltebilirim

 103. Emir

  23/07/2013 at 02:56

  Bnm iphonmda daha önce kardeşimin acmış olduğu iclouddan sonra B’nde 2 tane acmıştım ve şuanda bu cihazda birden çok hesap olduğu için bişe yapamıyorum indiremiyorum satın alamıyorm ne yapmam gerek

 104. Duygu

  31/07/2013 at 17:27

  Selam işin mantığını anlayabilmem için birkaç sorum daha olacak yardımcı olursanız çok sevinirim. 1- sadece resimlerimi ı cloud a yönlendirdim o da sanırım pc m ile senmronize olarak oraya aktarıyor . Peki bu durumda telefondan sildiğim fotolar da ı cloud da dolayısı ile pc de silinecek mi ? Çünkü ben fotograflarımı ve videolarımı başka bir yerde saklayarak telefonda yer açmaya çalışıyorum . I cloud bu konuda bana çözüm mü yoksa i tunes a yükleyip oradan pc de bir klasöre mi geçireyim ? İnstagramda çekilen fotoğraflar da telefon belleğini kullanır mı ?
  Beni bilgilendirirseniz sevinirim .

 105. kadir

  16/09/2013 at 12:33

  2 haftadır ipadi kullanmıyordum, eve gelip wifiye bağlandığımda icloud yedekleme yazılı uyarı ile karşılaştım ve 1 gündür ipadi kullanamıyorum? acaba neden ve bu uyarı ne kadar kalacak?

 106. Umut

  18/09/2013 at 17:44

  iCloud’a oyun kaydedilir mi?

 107. evrim aktepe

  19/09/2013 at 16:00

  İcloudun allah belasını versin tüm sistem çöksün gebersin!! hiç bir türlü uygulama verilerime ulaşamıyorum. Bunun yüzünden 2 kez çok önemli veriler kaybettim müzük programlarında yaptığım herşey gitti ve çok değerliydiler! uygulama verilerine nerden ne şekilde ulaşabiliriz o bile yok. İcloud.com a giriyorum sadece calender notes mail var uygulama verileri neredeler nereden geri yükliyebilirim. İpadden belge ve verilere girdiğimde çoktan silmiş olduğum salak oyunların datalarını gösteriyor bana 3 4 kez denedim yedeklemeden geri yükle gibi bişey bile yok! nerden nasıl geri yükliycem sectiğim uygulamaların verilerini ! YOK!

 108. Anonim

  20/09/2013 at 23:20

  ben app kimliği almadan arkadaşımın kimliğini kullandım app storden uygulamaları o kimlikle indirdim icloudada o kimliği yazdığımda bilgiler karıştı şimdi çıkış yapıp kendi kimliğimi yazmak istiyorum fakat onun için altta hesabı sil diyor hesabı silersem arkadaşımın icloud hesabıda silinmiş olur mu yoksa sadece benim telefonumdan mı silinmiş olur

 109. Sorun

  06/10/2013 at 08:45

  Merhaba ben icloud hesabımı girip birleştir dediğimde güncel bilgilerle degil eski rehberimle birleştiriyor fotograflarda bazı fotografları birleştiriyor neden acaba yani yeni kaydettiğim kişiler diğer telimde çıkmıyor teşekkürler

 110. Irem

  06/10/2013 at 23:43

  Eski iphonedaki icloud yedeklemesini yenisi icin kullandim suanda yeni iphone’mda manage storage diyince hem simdiki iphone hemde eski iphone gozukuyor eskisinden dolayi suan yedekleme yapamiyorum. Eger eskiyi silersem ‘manage storage’dan ayni zamanda yeni iphone’numa yukledigim eski verilerimde silinir mi? Biraz karisik oldu ama tesekkurler simdiden 🙂