iCloud Hakkında Sık Sorulan Sorular – II

iCloud ile ilgili paylaşımlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂 Eğer daha evvel gözatma imkanınız olmadıysa, bu linkten bu yazının birinci bölümünü okuyabilirsiniz.

Fotoğraf  Yayını (Photo Stream) tam olarak nedir ve ne işe yarar ?

Fotoğraf Yayını, aynı iCloud hesabını kullandığımız cihazlar arasında internet yani iCloud üzerinden anlık fotoğraf transferini sağlar. Bu cihazlar da iPhone, iPad, iPod Touch, Mac veya bir PC olabilir.

Örneğin iCloud entegrasyonu yapılmış ve Fotoğraf Yayını açık bir adet iPhone’umuz ve bir adet de iPad’imiz olduğunu düşünelim. iPhone’dan bir fotoğraf çektiğimizde, eğer cihazımızda Wi-Fi açıksa, bu çekilen fotoğraf internet bağlantısı üzerinden önce iCloud’a, ardında da eğer internet bağlantısı (Wi-Fi) var ise anında iPad’e transfer ediliyor. Bu sayede ekstra herhangi bir işlem yapmadan fotoğraflarımız cihazlarımız arasında kolayca transfer olmuş oluyor.

Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarımda da Fotoğraf Yayınını görebiliyor muyum ?

Evet. Windows bilgisayarlarla da iCloud entegrasyon yapılabiliyor. Bunun en büyük faydası da Fotoğraf Yayınındaki tüm resimlerin kalıcı olarak bilgisayarımıza aktarılıyor olması. Yani Fotoğraf Yayınındaki resimlerimizin tamamını iCloud’dan silsek dahi, bilgisayarımızdan otomatik silinmiyor.

Bilgisayarımda Fotoğraf Yayınından gelen resimleri görebilmek için ne yapmam gerekiyor ?

Bunun için bilgisayarınızda iCloud Kontrol Panelinin kurulu olması gerekiyor. Eğer değilse önce http://support.apple.com/kb/dl1455?viewlocale=tr_TR adresini kullanarak kurulum dosyasını indirip bilgisayarınımıza kuruyoruz.

iCloud Denetim Masası Kurulum

Kurulum tamamlandıktan sonra da Windows’ta “Başlat -> Denetim Masası -> Ağ ve Internet” menüsünden iCloud’a tıklayarak şifremizi giriyoruz.

Başlat -> Denetim Masası -> Ağ ve Internet -> iCloud

Ardından da iClou Kontrol Panel’inden “Fotoğraf Yayını” (Photo Stream) seçeneğini işaretleyip sağ alttaki “Uygula” (Apply) seçeneğini işaretliyoruz.

iCloud Kontrol Panel'den Fotoğraf Yayınını aktif hale getirmek gerekiyor.

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra da artık iCloud’da Fotoğraf Yayınınızda bulunan resimler otomatik olarak, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Seçenekler” (Options) menüsünde gösterilen klasöre (Download folder) kaydedilmeye başlanıyor. Ayrıca bu klasördeki fotolar, siz manuel olarak silinceye kadar hiç silinmeden duruyor.

Not: Elbette Mac kullanıcıları için de iCloud Kontrol Paneli mevcut 🙂 Mac’teki konfigürasyonuna bu linkten gözatabilirsiniz.

Fotoğraf Yayınındaki fotoğrafları tek tek silemiyor muyuz?

Maalesef hayır. Ancak iOS 5 iPuçları – I başlıklı yazımızda detaylı anlattığımız gibi http://www.icloud.com adresinden bir seferde hepsini silebiliyoruz.

www.icloud.com

Ayrıca içiniz rahat olsun; Fotoğraf Yayını’ndan fotoğraf silinince, aynı fotoğraflar Film Rulosu’ndan da (Cemara Roll) silinmiyor.

Peki Fotoğraf Yayınındaki bu bu fotoğraflar biz silinceye kadar sürekli saklanıyor mu?

Hayır saklanmıyor. Fotoğraf Yayınında sadece son 1 aylık ve son 1.000 resim saklanıyor. Lakin yukarıda bahsettiğimiz gibi bilgisayarımıza (PC veya Mac) aktardığımız Fotoğraf Yayını resimlerinde son 1.000 foto veya son 1 ay sınırı yok. Biz manuel silinceye kadar her yeni fotoğraf bilgisayarımıza aktarılmış oluyor.

Ben yine de Fotoğraf Yayınını kullanmak istemiyorum ama iCloud’un diğer özelliklerini kullanmak istiyorum, bu mümkün mü?

Elbette mümkün. Cihazınızdaki Ayarlar -> iCloud menüsündeki “Fotoğraf Yayınını” seçeneğini kapatıp iCloud’un diğer özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu sayede cihazınızda çektiğiniz fotoğraflar iCloud’a yüklenmemiş olur.

www.icloud.com adresinde sadece Rehberim (Kişiler),  iWork dokümanlarım, vs. gibi sınırlı sayıda bilgi ve dosyaya ulaşabiliyorum. iCloud’a istediğim dokümanları atamıyor muyum?

Maalesef hayır. iCloud, cihazınızdaki her bilgiye web’den ulaşabileceğiniz ya da transfer edebileceğiniz bir ortam sunmuyor. Sadece cihazınızdaki Ayarlar -> iCloud menüsünden aktif hale getirdiğiniz Kişiler (Rehberiniz), Takvim, iPhone’umu Bul, iWork dokümanları gibi bilgilere www.icloud.com üzerinden erişebiliyorsunuz.

iCloud’a entegre olmuş uygulamaların verileri ise burada gözükmüyor. iCloud’a entegre olmuş diğer uygulamalara ait veriler ve dokümanlar cihazlar arasında otomatik olarak senkronize oluyor.

Bir tek Apple’ın kendi geliştirdiği iWork (Microsoft Office’in muadili) paketine ait uygulamaların dokümanlarına webden erişilebiliyor. Daha doğrusu bilgisayara indirilebiliyor.

iPhone'daki Keynote Uygulaması ile hazırlanan sunumlar.

Örneğin iPhone’umuzdaki Keynote uygulaması ile hazırladığımız sunum dokümanlarına, www.icloud.com/iwork adresinden de ulaşıp bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

www.icloud.com'dan iWork dokümanlarını indirmek mümkün.

Özetle www.icloud.com adresinde iCloud ile ilgili çok fazla şey beklemeyin. Çoğu şey cihazlarımız arasında oluyor ve www.icloud.com’dan bunların çok az bir kısmı gösteriliyor.

iCloud entegrasyonu olan bir uygulamada yaptığım değişikliği aynı uygulamanın iPad versiyonunda göremiyorum. Nerede hata yapıyorum ?

Eğer iki cihazınızda da aynı iCloud hesabını ve uygulamayı kullanıyorsanız ve de uygulamanın vadettiği iCloud entegrasyonu düzgün çalışmıyorsa, ilk olarak her iki cihazınızda da Ayarlar -> iCloud menüsünü bir kontrol edin. Her iki cihazınızda da bu menüdeki “Belgeler ve Veriler” seçeneği mutlaka açık olmalıdır. Yoksa iki uygulamanın verileri biribiri ile senkronize olmaz.

Ayrıca data paketinizin çabuk bitmemesi için çoğu iCloud transferi sadece Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden gerçekleşir. Bu yüzden eğer o sırada 3G bağlantısı kullanıyorsanız, Wi-Fi’a geçinceye kadar uygulamanız iCloud ile entegre olmayacaktır. Fakat dilerseniz yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar’dan da Hücresel Veri yani 3G üzerinden veri transferi seçeneğini de aktif hale getirebilirsiniz.

———————

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdak linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2011/11/icloud-backup-yedek-restore-geri-donus.html

114 Comments

 1. MERTCAN

  22/11/2011 at 16:51

  iPhone 4 iOS 5.0.1 kullanıyorum . iPhone uzerinden nasıl restore yapılıyor ?

  • Mustafa Tan

   22/11/2011 at 16:53

   Yukarıdaki yazının sonunda belirttiğim gibi bu sorunun cevabı bir sonraki yazıya kaldı maalesef 🙁

   • MERTCAN

    22/11/2011 at 16:56

    Ama yapılıyor dimi 😀

    • Mustafa Tan

     22/11/2011 at 16:57

     elbette 🙂

     • MERTCAN

      22/11/2011 at 16:58

      Ben baktım ama bulamadım 🙁 iCloud uzerinden yapılıyor galiba

      • Mustafa Tan

       22/11/2011 at 17:00

       Acil değilse şimdi buradan paylaşmıyayım çünkü biraz detaylı anlatılması gerekiyor. Başlangıcını söylesem ardından daha bir çok soru gelecek. Biraz sabredin detaylı yazı çıkınca rahat edersiniz.

       • MERTCAN

        22/11/2011 at 17:02

        Cihazım cok dolu iTunes a bağlamaya useniyorum 😀 acil değil ama paylaşımlarınıza devam etmenizi istiyorum ve tebrik ediyorum

 2. şahin

  22/11/2011 at 17:16

  Mustafa bey merhaba,
  yeri değil ama bir sorunum var. Cihazım 3gs ios 5.0 yükledikten sonra wifi üzerinden internete bağlanamaz oldum. 5.01 yükledikten sonra da bu sorun devam ediyor. Wifi bağlantısını silip yeniden tanıttım yine de düzelmedi. Konu ile ilgili ne yapabilirim, saygılarımla.

  • Anonim

   02/12/2011 at 08:41

   Ben bisey sorucam apple stor iTunes hesabini Kredi kartsiz nasil kullaniliyor lutfen cevap yazarmisiniz Ben kullaniyordum iTunes parolasini unuttum yenilemem gerekiyor Arkadasim ayarlamisti Ben yapamiyorum yardiiimmmm

   • A.K

    02/12/2012 at 21:58

    Itunesa pc ile giris yaptiginizda apple Idniz sag ust kosede gorunecektir. Tiklayip accountiniza girin.EDIT ya da DUZENLE ye tiklayin. KK seceneklerinin (resim visa master vs var)yaninda NONE yazar ona tiklayin. devam deyip degisikligi kaydedin.ok. dir

  • Yesim bilgin

   02/12/2011 at 08:43

   Ben bisey sorucam apple stor iTunes hesabini Kredi kartsiz nasil kullaniliyor lutfen cevap yazarmisiniz Ben kullaniyordum iTunes parolasini unuttum yenilemem gerekiyor Arkadasim ayarlamisti Ben yapamiyorum yardiiimmmm

 3. MERTCAN

  22/11/2011 at 17:19

  Fakat iCloud uzerinden restore ettikten sonra fabrika ayarlarına donmuyor tekrar uygulamalar yükleniyor

  • Mustafa Tan

   22/11/2011 at 18:40

   Setup as a New iPhone derseniz iCloud’dan geri yüklemez.

 4. Burak ogut

  22/11/2011 at 18:51

  Burada bir konuyu hatırlatmak isterim soru cevap kismindida belirtmiştim
  Wın 7 de iCloud kontrol panelini yükleyin giriş yaptıktan sonra tekrar giriş yapamıyorsunuz tek çözümü timezone Atlantik time zine getirirseniz tekrar giriş yapmanıza izin veriyor . Belki karşılamazsanız ama karşılaşırsanız yardımcı olur . Apple support bu hata için incident acmış durumda

 5. Cemail Yenigun

  22/11/2011 at 19:05

  Mustafa Bey, Tesekkurler 🙂

 6. Mehmet E.

  22/11/2011 at 19:57

  Merhaba, işyerindeki bilgisayarimin outlooktaki takviminde zaman dilimi GMT+02. iCloud taki takvim ayarlarim da ayni sekilde, GMT+02. İsyerindeki takvimden bir toplantiyi icloudtaki takvime attigimda toplanti saatini 1 saat geriye atiyor. Ayni toplantiyi iclouda degil de mesela gmail takvimime attigimda problem olmuyor, yani dogru gosteriyor.
  Sebebi ne olabilir bu problemin?

 7. Serkan

  22/11/2011 at 20:30

  Mustafa bey merhaba;
  iphone uzerinden cok fazla fotograf ve video cekiyorum bunlar haliyle cok yer kaplamaya basliyor bir sure sonra. icould’a bu video ve fotograflari aktarip iphone uzerinden silabilebiliyor muyum? Dahasi icould uzerinde limit doldugu zaman onlari da hafiza kartina falan atabilir miyim.. amacim iphone uzerinde fazla yer kaplamada rahat rahat kullanmak.

 8. cem

  22/11/2011 at 20:32

  Mustafa bey değerli paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.
  Bilgisayarıma Windows için olan icloud proğramını indirdim.
  kurulumuda gösterdiğiniz gibi yaptım kişilerim outlook ile yedekledim yalnız iphonumda bulunan eski çektiğim fotolar bilgisayarıma inmedi, bir deneme yaparak yeni bir foto çektim o foto bilgisayarıma sorunsuzca geldi dediğim gibi eski çekilen fotoları bu yolla bilgisayarımıza indiremeyecekmiyiz.

 9. Dogan

  22/11/2011 at 20:50

  Daha once yazdigim ios 5.0.1 hatali ile ilgili yazima istinaden duzeltmedir. Her hangi bir hata yoktur tamamen yanlis anlama.

 10. Muammer

  22/11/2011 at 20:54

  Teşekkürler Mustafa Bey, her zamanki gibi muhteşem bir yazı.. Benim sorum şu ki, mesela dosyaları Numbers’dan iCloud’a transfer ederken seçim yapabiliyor muyuz? Yani bir kısmını iCloud ile senkronize edip, diğer kısmını etmeyebiliyor muyuz?

  Not: Biliyorum çok yoğunsunuz, ve yazmak istediğiniz çok yazı var.. Ama sizden bir ara “Numbers incelemesi”ni bekliyoruz.. :)) Almak istiyorum, ama 10$ az para değil.. :))

  • Mustafa Tan

   22/11/2011 at 21:40

   Gördüğüm kadarı ile hayır 🙁

   • Muammer

    23/11/2011 at 18:35

    Hmm, tüh.. Neyse, çok teşekkürler.. :))

 11. osman

  22/11/2011 at 21:33

  SAğolun Mustafa Bey.

  Benim bir sorum olacak. iCloud üzerine sadece iOS cihazlara özgü şeyler mi atılıyor yoksa herhangi bir dosyayı da atabilir miyim?

  Yani fotoğraf,video,iwork dosyaları,uygulamalar gibi ios de desteklenen şeyler dışında mesela bilgisayarımdaki bir rar dosyasını falan atabilir miyim ?

  • Mustafa Tan

   22/11/2011 at 21:39

   Hayır atamazsınız 🙁

 12. ismail

  22/11/2011 at 22:27

  mustafa bey gene cok ıcerıklkı guzelk bı anlatım tesekkurler..

  icloud,u kura bılmek ıcın ılla vıstamı kullanıyo olmak gerekır
  wındows,u desteklkemıyo sanırım sorun yasadım,tesekkurler

 13. Birol Erkan

  22/11/2011 at 22:35

  Bilgiler icin tesekkurler , devamini bekliyoruz tabi ki 🙂

 14. Emrah ÖRTEL

  22/11/2011 at 23:07

  arkadaslar tatilde cektim 40 a yakin fotografi yanlislikla suan sildim :((( bunlari tekrar geri yukleme sansim varmi acaba..

 15. Ilker

  22/11/2011 at 23:40

  Selam, indirilen yada sonradan yüklenen müzikler iPhone, iPad , mac ler arasında eşleştirile biliniyormu.

 16. Yozbutev

  22/11/2011 at 23:59

  Mustafa bey, belki biliniyordur ama yukaridaki tanitim yazinizda bahsedilmeyince paylasmak istedigim bir sey var. Bunu MacOs’ta calistirdim, Windows’ta da calisiyormu bilmiyorum. Eger bir IOS cihazinizda Numbers, Pages yada Keynote uygulamalari var ise ve bu uygulamalar ICloud paylasimina aciksa, bilgisayarinizdaki Excel , Word yada Powerpoint dosyalarini web browser’inizda ICloud sayfasi acikken, masaustunden yada hangi klasordeyseler, surukleyip upload edebiliyorsunuz ve otomatikman Icloud uzerinden IOS cihazlarinizdan erisebiliyorsunuz.

 17. iphone'cu

  23/11/2011 at 10:44

  Musrafa bey birşey sorucam belki burası yeri diil alakasız olucak ama son konu olduğu için buaraya yazıyorum, bu Ios 5.0.1 yüklediğimden beri tlf numda sinyal sorunu yaşıyorum sürekli sinyal zayıflıyo bir çok kez servis yok diyo sonra tekrar geliyo,sinir etti beni daha önce yazmadım sadece benim cihazımdan olduğunu sanıyordum bugün şu yazıyı okuyunca anladım ki bu son yazılımla alakalı bi durum bu konuda söylüyebiliceğiniz bişey var mı ? http://teknoloji.milliyet.com.tr/ios-5-kullanicilarindan-sikayet-yagmuru/mobildunya/haberdetay/22.11.2011/1466088/default.htm?ref=milliyet_anasayfa

  • Mustafa Tan

   23/11/2011 at 10:57

   Evet iOS 5.0.1 ile de sorun yaşayan kullanıcılar var. Apple’ın yakında iOS 5.0.2 sürümünü yayınlaması bekleniyor.

   • iphone'cu

    23/11/2011 at 11:00

    hmm inşllah bu sorun düzelir,verdiğiniz bilgiler için teşekürler sizi takip etmeye cepten pc den devam ediyoruz..

   • Kayaplt

    23/11/2011 at 15:27

    Merhaba Mustafa bey. Ben iphone 4 ios 5.0.1 surumunu kullaniyorum. Ben hattimi daha once kirpmistim 2 gun once telefonu actim kapattim servis yok demeye basladi. Bnde hattan kaynaklandigini dusundum ve gidip mikro sim aldim. Fakat sorun hala ayni servis yok diyo. Hattimi baska bi iphone 4 te denedim calisiyo ama benmkinde calismiyo. Arkadasn hattini kendi telefonuma taktim onun hattida benim telefonumda takiliyken servis yok diyo. Fakat dun aksam yaklasik bi iki saat calisti hattim bugunde bi 4-5 saat calsti ama yine birden servis yok deyip gitti. Kapatip aciyorum farketmiyo iki tusa birden basip resetliyorum yine ayni. Nolur bana yardimci olun napmam gerekiyo eski surumumu yuklesem? Telefonumda 100 civarnda program var ondanmi acaba? Nolur bana bi yol gosterin. Simdiden tesekkur ederim Mustafa Bey saygilar..

    • apolatika

     25/11/2011 at 18:34

     3G açık kalsın sorun cozulebilir.

  • Ozay

   23/11/2011 at 23:21

   Sim kartı değiştirin yeni Micro sim kart alın sorun çözülüyor.

   • Kayaplt

    24/11/2011 at 12:28

    İyide eski kestirdigim sim karti degistirdim mikro sim aldim sorun ayni hala..

 18. Anonim

  23/11/2011 at 14:40

  iPhone 4’ume iOS5 yukledikten sonra hicbir wifi agina baglanamiyorum neden acaba?

 19. Talip

  23/11/2011 at 14:41

  iPhone 4’ume iOS5 yukledikten sonra hicbir wifi agina baglanamiyorum neden acaba?

  • Tuncer

   23/11/2011 at 19:00

   Nasıl yani ağları hiç görmüyor mu ?

   • Talip

    25/11/2011 at 00:06

    Yo aglari goruyorum Ama baglanamiyorum. ‘aga baglanilamadi’ tarzi bi hata veriyo bikac yerde denedm

    • Mohti

     25/11/2011 at 15:12

     Telefonu kapati actin mi

     • Talip

      26/11/2011 at 00:55

      Evet hicbir cozum bulamadim hala. iOS5 i yuklemeden once gayet guzel her aga baglanabiliyodm

      • zafer bozkaya

       27/12/2011 at 20:44

       daha once baglanabildiginiz agi secip, bu agi unut tiklayin, bir de bu aga otomatik baglan secenegini de iptal edin. Ve tekrar bu aga baglanmaya calisin. Sifre isteyecektir, ve belki de yeniden sifre girince baglanacaksiniz, deneyin, sonucunu bize de bildirin.

 20. Reha

  23/11/2011 at 16:31

  Mustafa bey, merhaba,

  Öncelikle yardımlarınız ve açıklamalarınız için çok çok teşekkürler.

  iphone3’ü ios5.01’e tükseltemedim. Arada yapmam gereken başka şeyler mi var?

  Şimdiden yanıt için teşekkürler.

  Saygılarımla,

 21. Samet

  23/11/2011 at 16:45

  Merhabalar benimde bi sikintim var storede gincellenmesi gereken programlari guncelleme yapamiyorum son guncellemeden buyana nedeni nedir acaba tsk ederim simdiden

 22. Tuncer

  23/11/2011 at 18:58

  Merhaba Mustafa bey 3gs’im 100 km hızla giderken aracımın camından uçtuktan sonra 🙂 4s aldım.(Uçan 3gs te fazla bi hasar yok sadece midye kabuğu gibi ikiye ayrıldı ekranda falan çizik bile yok. Belki sonra yaptırıp birine veririm :).Şimdi 3gs teki son yedeğimi itunes ile direk yedekten geri yüke şeklinde mi 4s e atıp herşeyimi aktarabilirim yoksa daha sağlıklı bi yöntemi varmı ? Şimdiden teşekkür ediyorum..

 23. rahmi

  23/11/2011 at 19:15

  mustafa bey bisi sormak istiyorum appstore free uygulma indiremiyorum kredi karti uptade istiyo ama uygulma free??

 24. Yasemin Karagedik

  23/11/2011 at 19:54

  Mustafa bey merhaba konuyla alakasiz bir yere yazdigim farkindayim fakat suan moral olarak sifirim cunku 1 saat kadar once iphone umu caldirdim. İpadim ile telefonumun konumunu izliyorum birilerinin elinde gidiyor goruyorum canim yaniyor inanin. Uzaktan mesaj yolladim bulan kisi karakola gotursun diye. Aradim cevap vermiyorlar hattimi aramalara kapattirdim ve iphonem umu bul uygulamasini kullanaraka telefonumu uzaktan kilitledim ilk once ama bu kilidin ne ise yarayacagini suan bilemiyorum icim rahat etmedi sonrada iphone umu sil dedim silinmek icin istek gonderildi diyor tam 10 dakika oldu ve hala silinmek icin istek gonderildi diyor. Silindigi zaman size bir mail gelecektir uyarisi var altinda da. Acaba telefonumun silinmesi icin daha nekadar beklemem gerekecek kotu niyetli kisilerin telefonumun tus kilidini kirip icine girebilecegini dusunuyorum endiseliyim. Hergun yazilarinizi takip edip arkadaslarima hergun iphone hakkinda ders verip onlari bilgilendirirken suan telefonum yanimda yok birilerinin pis ellerinde dolasiyor hem duygusalim hem sifir moraldeyim inanin baska ne yapabilirim. Birde iphone umu bul uygulamasinda diyorki telefonunuzu sildiginiz zaman artik ona mesaj gonderemezsiniz ve konumunu takip edemezsiniz diyordu ben sildim gitti ama hala silme islemi icin mail gelmedi cok kotuyum cooookk

  • Mustafa Tan

   23/11/2011 at 20:03

   Öncelikle geçmiş olsun.

   Cihazınıza ancak internete bağlandığı an silinme komutu gidecek. Cihazı kilitledeysiniz alan kişi tuş kilidi şifresini girmeden çevresindeki bir Wi-Fi ağına bağlanamaz. Ayrıca hattınızdaki interneti de kapattırdıysanız 3G/EDGE üzerinden de internete bağlanamayacaktır.

   • Yasemin Karagedik

    23/11/2011 at 20:21

    Hattimdaki interneti kapattirmadim mustafa bey. Sadece aramalara kapattirdim. Birde sunu sormak istiyorum size benim tus kilidim zaten vardi uzaktan telefonu kilitleyince baska bir kilit mi devreye giriyor acaba? Birde bu konuda uzman kisilerin telefonumun icine girebilme gibi durumlari olabilir mi? Yani tus kilidi nin onemsiz oldugunu dusunuyorum ve endiseliyim. Sonuc itibariyle iphonem bir baskasi tarafindan kullanilabilir duruma gelebilecek mi? Ve baska yapmam gereken ne var? Yarin savciliga gidecegim artik… Uzgunum bu guzel yazinizin altina maduriyetimi anlattigim icin…

 25. Kayaplt

  23/11/2011 at 21:37

  Mustafa bey soruma cevap vermenizi bekliyorum. Kusura bakmayin acil. Ve bu konuyla ilgili bir yazi bulamadim mecburan buraya yazdim tekrar kusura bakmayin. Ben amerikadan aldgm unlock iphone 4 ios 5.0.1 surumunu kullaniyorum. Ben hattimi daha once kirpmistim 2 gun once telefonu actim kapattim servis yok demeye basladi. Bnde hattan kaynaklandigini dusundum ve gidip mikro sim aldim. Fakat sorun hala ayni servis yok diyo. Hattimi baska bi iphone 4 te denedim calisiyo ama benmkinde calismiyo. Arkadasn hattini kendi telefonuma taktim onun hattida benim telefonumda takiliyken servis yok diyo. Fakat dun aksam yaklasik bi iki saat calisti hattim bugunde bi 4-5 saat calsti ama yine birden servis yok deyip gitti. Kapatip aciyorum farketmiyo iki tusa birden basip resetliyorum yine ayni. Nolur bana yardimci olun napmam gerekiyo eski surumumu yuklesem? Telefonumda 100 civarnda program var ondanmi acaba? Nolur bana bi yol gosterin. Simdiden tesekkur ederim Mustafa Bey saygilar..

  • serkan

   24/11/2011 at 00:34

   bence telinizin tam yedeğini alıp uygulamalarıda içe aktar yapıp restore edin. düzelicektir sanıyorum.

   • Kayaplt

    24/11/2011 at 12:29

    Nasil restore edecegimi bilmiyorum yardimci olurmusunuz acaba? Ve ilginize tesekkurler..

    • serkan

     24/11/2011 at 15:15

     iphonunuzu itunese yani pc bağlıyoruz. Daha sonra solda bağladıktan sonra çıkan aygıtlar bölümünde [tabi türkçe ise itunes böle yazar.] sağ tıklayıp yedekle yapıoruz.daha sonra yine orda yazan uygulamaları içe aktar basıyoruz onuda yaptıktan sonra cihazınız restore işlemine hazır demektir.BU arada pc deki itunes 10.5 tur die tahmin ediyorum türkçe çünkü. aygıtlar kısmına geliğimizde zaten önümüzde GÜNCELLEMELERİ DENETLE altında ise GERİ YÜKLE BUTONU BULUNMAKTA.ONA BASTIKTAN SONRA ZATEN CİHAZ KENDİ BAŞLATIYOR KOLAY GELSIN.

     • serkan

      24/11/2011 at 15:22

      şunu belirmeyi unuttum RESTORE İŞLEMİ SIRASINDA sağlık bir restore yapmanız için size sorulan 1.YENİ BİR İPHONE YARAT. SEÇİNİZ daha sonra yedeğinizi geri yüklersiniz.

      • Kayaplt

       24/11/2011 at 21:13

       Merhaba Serkan Bey..
       Ben restora islemini yaptim fakat sorun halan ayni. Telefonu servise vericem mecbur. Fakat yurtdisindan aldigim icin kvk kabul etmiyo. Kabul eden bi yetkili servis varmi acaba biliyomusunuz?

       • serkan

        24/11/2011 at 23:27

        0216 458 97 97 bu numarayı arayıp bir sorun. olmazsa eğer kendi operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayın onlarla görüşün.Ne de olsa her operatör ip satıo artık onların servisleri oluyor belki sizin cihazı kabul edeblirler. ii aksamlar.

        • Kayaplt

         25/11/2011 at 00:50

         Serkan bey numara nerenin? Bi bilgim olmadan aramiyim dedim 🙂

 26. Ediz

  23/11/2011 at 21:42

  Photo shooter for ipad oldukca kullanisli ve ucretsiz bir app. Bilgi paylasimidir.

 27. ÖMER ALATAY

  23/11/2011 at 22:00

  Kolay gelsin öncelikle. Siz bu İCloud ile ilgili veri alanı hakkında 5GB demişsiniz esas soruyu sormuyo kimse. Ya da gerek görmüyorlar.

  Soru şu diyelim ki telefonun bi yedeğini İCloud da aldık ve 1GB yer tuttu fakat onu geri oradan sildiğimiz takdirde
  (ki bunu sanırım ayarlar İCloud u yönet kısmından yapabiliyoruz…? yanlışım varsa düzeltin lütfen)
  o 1GB alan tekrar 5GB a dahil oluyor mu. Yani bildiğiniz kablosuz Flash disk gibi İCloud un amerıkadakı serverlarını kullanabılıyor muyuz. Mesela 5GB dolduktan sonra bir yıl içinde bir daha İCloud u kullanma özelliğimiz yok mu.(TABİKİ BUNLARI SORARKEN UYGULAMALAR, FOTOGRAF YAYINI GİBİ ŞEYLERİN BU 5 gb TAN SAYILMAMASINI BİLİYORUM…!

  buna cevap alabilirsem tüm forumdaki yazıları okumama rağmen soruma cevabı ancak! almış olurum. Mustafa bey ya burdan bi cevap veya diğer yazınızda da bu konuya değinmeniz dileğiyle. Umarım yazımı okursunuz 🙂 (malum her yazılanı okumanız zor olsa gerek)

 28. Bört

  23/11/2011 at 22:09

  Selam Mustafa,
  aslında yeni bir mac e iphone kullanıcısı sayılırım 3 yıl oldu. icloud ile gelen ozellikler super ancak bir seyi farkettim. macbookumdaki calendar a işledigim eventler iphone 4te paylasımıyor. ancak iphonun calender ına not ettigim eventler tum cihazlarıma öteleniyor. tum yazilimlarım guncel. ve file sharing dahil tum opsiyonlar acik. bunun nedeni nedir acaba? sonsuza kadar herseyi telefonuma mı kaydetmem gerekecek?

 29. Gkhnyl

  23/11/2011 at 22:29

  Merhaba Mustafa bey,
  Apple iOS 5.0.2yi ne zaman çıkarır sizin tahmininize göre ?

 30. Hüseyin Yavuz

  23/11/2011 at 23:53

  Mustafa bey merhaba konumuzla pek alakalı değil ama size bir sorum olacak bugün iOS 5.01 yüklü iPhone 4 telefonumun kendiliğinden konuşma sesi çıkmaz oldu benim konuştuklarım karşıya gidiyor fakat baba ses gelmiyor hoparlörü açınca ses var harici kulaklık takınmasa var ama normal buzzerdan sed gelmiyor des ayarları yüksek cihazı yeniden başlattım ana olmadı acaba donanimsalmi be önerirsiniz

  • serkan

   24/11/2011 at 15:20

   bu tür durumlarda cihazı yedekleyip uyugulamalarınızı iça aktar yapıp restore ediniz. ama restore ettikten sonra sıze sorulan 1.YENİ İPHONE OLARAK YARAT. seçiniz en saf halini alsın cihaz,yine sorun warsa cihazda bir sorun wardır demek.

 31. Emre

  24/11/2011 at 15:22

  Merhaba,
  Ben birşey sormak istiyorum, arkadaşımın telefonundaki iCloud hesabına kendi hesap bilgilerimi yazdım ve onun rehberindeki kişilerle benim rehberimdeki kişiler birbirine karıştı bu durumu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 32. Menderes

  24/11/2011 at 16:54

  Mustsfa bey iyi günler
  İphone 4, version 5.01 kullaniyorum
  Kişiler dosyamda, GRUPLAR adi altinda dosya oluştu. Tümü/iphone ait/cloud
  Seçenekleri var.
  İşin ilginçi Clouod yedekleme yaptigim da
  Sadece /cloud dosyasini içindeki kişileri yedekliyor. Oysa benim kişilerim /İphoneAit dosyasinda yani cloud yedekleme yapamiyorum,
  Veya grup içindeki kişiler taşinabilirmi.?
  Tabii bu konuda bir üstyaziniz varsa da ben görmedim
  Cevabiniz için şimdiden teşekür ederim.

 33. Mr. Bliss

  26/11/2011 at 10:30

  Mustafa bey paylasimlariniz ve yardimlariniz icin tesekkurlerimi ileterek problemime geciyorum.. Iphone 4 kullaniyorum.. ios5 yukledim ama tlfnumun ayarlar bolumune girdigimde icloud ve twitter sekmelerinin acik gri renk tonunda oldugunu goruyorum ve giremiyorum yani aktif degil.. Bunun sebebi ne olabilir..? ios 5.1 yukledim ama ayni problem devam ediyor…

  • Selcuk

   11/06/2012 at 20:19

   Aynı sorun bende de var,hala çözebilmiş degilim

 34. Salimok

  03/12/2011 at 10:07

  Merhabalar, ben uzunca bir araştırma sonucunda icloud u XP üzerinde çalıştırmanın yolunu buldum… twitter/salimok üzerinden bana ulaşabilirsiniz…

 35. SERKAN

  03/12/2011 at 23:47

  İCLOUD WİNDOWS A KURRULDUKTAN SONRA ŞİFREMİ GİRMEYE ÇALIŞTIĞIMDA ŞU UYARIYI ALIYORUM:BİR SUNUCU HATASINDAN DOLAYI OTURUM AÇAMIYORSUNUZ.
  NE YAPMALIYIM? YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

 36. Muzaffer Yuksek

  29/12/2011 at 09:16

  İ phone dan İcloud fotograf yayınını klasorunu nasil silebiliriz, biri bana anlatsın lütfen!!!!!

  • Mustafa Tan

   29/12/2011 at 09:21

   Ayarlar -> iCloud menüsünden Fotoğraf Yayını seçeneğini kapatın.

   • Cyilmaz

    02/01/2012 at 21:23

    bunu yapttim fotograf yayinini kapattim ama fotograflarin icindeki fotograf yayini albumu bos olarak duruyor silinmiyor… ne yapabiLirim Lutfen yardimci oLun…

 37. mustafa ozdemir

  29/12/2011 at 23:14

  önce ipadimde yükledim ipadi ne yaptıysam haritada bulamadı daha sonra mac bilgisarıma yükledim icloud busefer mac bilgisayarımı gösteriyor ama ipad artık yok iki cihazı nasıl tanıtmak gerekli?

 38. Cyilmaz

  02/01/2012 at 20:45

  Merhabalar oncelikle,
  İphone ve ipad arasinda icloud ile fotograf aktarimi yapmak istedim, fotograf yayinini actim yedekleme yaptim fakat olmadi. Daha sonra bundan vazgectim fotograf yayini kapattim. İpadimdeki fotograflar klasorundeki bos olan fotograf yayini otomatik olarak gitti fakat iphoneumda fotograf yayinini kapatmama ragmen ici bosnoldugu halde fotograf yayini albumu duruyor onu bir turlu kaldiramiyorum. Ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz Lutfen?….

 39. Suleyman

  11/01/2012 at 18:47

  Merhaba mustafa bey, ben iPhone da iCloud özelliğini actım ve aktif duruma getirdim. Daha sonra rehbere baktığımda tüm rehberin yok olduğunu gördüm. İCloud özelliğini kapattığımda tekrar rehber geri geldi. Ama 798 numaradan sadece648 numara geri geldi 150 kisinin numarası kayboldu ve nasıl geri getireceğimi bilmiyorum. Numaralarimin büyük bölümü müşterilerime ait numaralar ve sürekli irtibatta olmam gereken bir isim var ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

 40. Pingback: iCloud Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey! (Çok ayrıntılı) | Phone90.Com

 41. Okan

  24/01/2012 at 09:04

  Merhaba Mustafa Bey,
  iPhone 4’te iOS 5.0.1 kullanıyorum. Telefonumdan iCloud Fotoğraf Yayını’nı açtım ve bilgisayara iCloud Denetim Masası’nı kurdum; ancak sistem tepsisine sağ tıklasam da Denetim Masası’ndan iCloud’u seçsem de, bir türlü programı çalıştıramıyorum.
  Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?
  (iCloud Denetim Masası’nı Apple Software Update’ten indirdim, soruna bu yol açmış olabilir mi?)

  • Okan

   24/01/2012 at 09:19

   iCloud Denetim Masası’nı kaldırıp yeniden kurdum; ama hâlâ açılmıyor.

  • Okan

   28/01/2012 at 14:44

   iCloud Denetim Masası’nı en baştan kurdum. Başta normal bir şekilde açılıyor; ancak Fotoğraf Yayını aktifleştirip “Uygula”ya tıkladığımda pencere donuyor, yanıt vermiyor.

 42. hakan

  06/03/2012 at 12:08

  Mustafa bey ben cail break yuklerken fotograflarım kayboldu bunları nasıl geri getirebilirim ve cocugumun dogum dunu fotografları bizim cok onemli ve icloud entegrasyınum da vardı karsılıgı neyse yaparım lutfen yardımcı olurmusunuz!!!

 43. Mustafa

  10/03/2012 at 14:33

  Mustafa bey merhaba ben iPhone 4 kullanıyorum iclouds aktif ettim ve rehberimi yedeklemesi için aktif hale getirdim fakat rehberimin yarısı silindi yardımcı olursanız sevinirim

 44. Esra Kahve

  08/04/2012 at 18:42

  Merhaba.iphone umdaki fotograflarimin hepsi iphone itunes tan guncelledigim icin silindi.nasil geri yukliyebilirim bu konuyla ilgili bana gerekli bilgi verirseniz cok sevinirim.Simdiden Tesekkur ederim.

 45. Hakan

  27/04/2012 at 22:12

  Mustafa bey merhaba
  İcloud hakkında sık sorulanlar II başlıklı makalenizde fotoğraf yayınındaki fotoların PC ye aktarılması için gerekli iCloud eklentisini bilgisayaramıa yükledim. fotoğraf yayınındaki resimlerim bilgisayarımdaki myphoto stream klasörüne sorunsuzca gelmektedir. hatta denemek için iphone dan resim çekiyorum 3-5 saniye sonra bilgisayarıma geliyor. Ancak fotoğraf yayınındaki resimlerden silme işlemi yapınca bilgisyarımdaki kalsörden de resimler silinmektedir. bunu engellemenin bir yolu varmı. İstediğim iPhonum ile çektiğim her resmin ilgili klasörde kalmasını istiyorum. telefondan silsem bile iCloud vasıtası ile orada kalmasını nasıl sağlarım.
  Teşekkürler

 46. hande

  29/06/2012 at 11:22

  mustafa bey ben fotoğraf yayınını gayet güzel kullanıyordum telefonumdaki fotoğraflar pcimede yüklenmişti ben nasılsa icloud ile pcye yüklendi diye telefonumdaki fotoğraf yayını kısmından bütün fotoğrafları sildim sonra pcdeki klasöre baktığımda icloud ile yüklenen fotoğraflarda silinmişti o fotoğrafları nasıl geri getirebilirim lütfen cvp verin teşekkürler

 47. seher

  16/08/2012 at 12:42

  merhaba telefon bana hediye geldi serviste kartını taktırdım oradaki eleman telefonumu mümkün mertebe kapatmamam konusunda beni uyarmıştı 1,5 aydır bende hiç kapatmadım ve sorunda yaşamadım.ama dün gece kapattım açtığımda servis yoktu telefonda hala yok ne yapabilirim lütfen yardımcı olun bu çok sinir bozucu bir durum.ayrıca elimde ki cihaz yurt dışından gelme olduğunu da söylemişti bununla ilgisi var mı ? şimdiden çok teşekkür ederim.

 48. esra

  28/08/2012 at 09:42

  telefonumda icloud e postadan denetleyin diyo ama e postama bir denetlenecek bi şey yok

 49. Cem Yilmaz

  15/09/2012 at 15:52

  Güzel bir soru, daha önce sorulmuş ama cevaplanilmamis.
  Iphone photo stream için download’u disable edip sadece upload aktif edebiliyormuyuz?
  Iphone uma başka resimlerin inmesini istemiyorum fakat çektiklerim iCloud da upload olsun iPad ve Mac den manage edebileyim.

 50. Sadullah

  29/09/2012 at 11:05

  Hocam merhaba, ben icloud da kişiler karıştığı için tek tek sildim o kişileri geri yükleme şansım var mı

 51. Züleyha

  04/10/2012 at 13:22

  Merhaba Mustafa bey;Dünakşam iphone 4ümde icloud özelliğini açtım ve kişileri birleştir seçeneğini seçtikten sonra rehberimdeki numaralarımın pek çoğunluğu gitti.Numaralarımı nasıl geri alabilirim icloud özelliğini tekrar kapattım ve daha önce kişilerimi yedeklememiştim lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 52. Burak

  08/10/2012 at 09:36

  İclouda kişiler kısmını acarsanız rehberiniz geri gelir

 53. Madur :)

  11/10/2012 at 13:34

  Merhaba ben photo streamı sorunsuz ipad ve iphonumda kullanıyordum. hala kullanmaktayım fakat pc den manuel olarak photo streama foto koyduğumda cihazlarımda görebiliyordum. Fakat şimdi pc den photoğraf koyduğumda cihazlarıma gitmiyor. bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden teşekkürler…

 54. Sabahattin

  15/01/2013 at 22:26

  Bende 4 s var telofonun icloud kullanamiyorum telofonda yazdigi sadece bu iphone da maksimum ucretsiz hesap etkinlestitildi diyor telofonu resetledim ama defalrca yine eskisi gibi yardimci olurmusunuz bana saygilar

  • Hakan

   23/02/2013 at 18:27

   Aynı sorun bendede var yardımcı olursanız çok sevinirim (bu iphonede maksimum sayıda ücretsiz hsp etkinlestirilmistir) diyor

   • Anonim

    09/04/2013 at 13:22

    aynı sorun bende de var yardmcı olursanz iyi olack

 55. İboo

  31/01/2013 at 01:48

  App store da ki resimler gtti nasıl geri gelir?

 56. merve

  15/02/2013 at 09:21

  Benim fotograf yayınındaki bazı resimlerim baska bi iphone kullanıcısa da gidiyor aynı mail adresiyle yukleme yapıyormuşuz o yuzden. ben fotograf yayınındaki tum resimleri sildim ve icloud hesabımı da değiştirdim. acaba daha önce karşı tarafa giden resimlerim de silinmiş midir???

 57. Hasan

  19/02/2013 at 06:54

  Genler iPhone 4 jaibrealk bilen varsa ip numarasını atarmısınız

 58. Emre

  04/03/2013 at 08:50

  Merhaba;
  Sİte muhteşem, elinize sağlık.
  Benim sorum iCloud ile ilgili..
  PC kullaniyorum ve iCloud’u PC’ den açtığımda iPhone mesajlarıma da ulaşmak istiyorum.
  Mümkün mü?
  Şimdiden teşekkürler,kolay gelsin.
  Emre

 59. Pingback: iPhone hakkında her şey. Nedir ve nasıl kullanılır? – apple fanatiği

 60. Mehmet Ali

  25/03/2013 at 01:12

  iCloud yedekledim daha sonra yeni telefona yüklerken yedeklerin gelmedi bitmemiş yazıyor ama 4 gb var belgeler nasıl tamamlarım

  • Yılmaz kürşad çınar

   16/09/2013 at 11:28

   Mehmet ali bey lütfen bana cvp yazın aynı sorunu bende yaşıyorum yedeklemem bitmemiş

 61. Buse

  26/03/2013 at 18:26

  Yanlislikla fotolarimi sildim yedeklemede yapmamistimm geri getirmenin bi yolu varmii ??

 62. fatih

  16/04/2013 at 16:42

  bende bir başkası tarafından bir müddet kullanılmış bir iphone 4 var icloud hesabı oluşturmaya çalıştıgımda bu cihaz için ücretsiz icloud hesabı oluşturma hakkınız yoktur diyor. ne yapmam gerekiyor ücretli ve ya başka bir şekilde hesap oluşturabilirmiyim.. acil cözüm.. tesekkurler

 63. mehmet

  26/05/2013 at 18:06

  bnm cihazımda maxımun sayıda ıcloud hesabı acılmıs ve bn sımdı ıclouduma qıremıyorum ne yapmam lazım??? bilen?

 64. Adem H.

  12/08/2013 at 22:40

  Merhaba, icloud indirdim ama xp’ye yükleyemiyorum. Nasıl yapabilirim bunu?

 65. Elif

  24/08/2013 at 23:50

  Merhaba benm sorum şu whatsapp konuşmalarım icloudda yedekleniyordu ben bunları geri yüklediğimde sildiğim görüşmeler de geri gelir mi yoksa son haline mi ulaşırım? Değişiklikler kaydediliyor ama son halini mi yoksa ilk halinden bu yana olan eklemeleri mi içeriyor? Teşekkürler

 66. mustafa

  28/08/2013 at 17:15

  merhaba iphone 4s sahibiyim icloud kuramıyorum.. bu cihaza artık icloud kurulamaz diyor sebebi nedir?

 67. Salih

  06/10/2013 at 04:02

  Mustafa bey öncelikle teşekkür ederim. Müthiş bir hizmet veriyorsunuz. Ben sınırlama şifremi ınuttum telimi sıfırlarım yeni oldu. Sonra geri yükle yaptım şifre sıkıntım yine geldi. Daha sonra eski yedekten yükledim bu sefer oldu fakat resimlerimi iCloud şan alayım dedim hem hepsi yok hemde videolarımın hiçbiri yok. Xp var iCloud denetim masası da yok. Yardım lütfen. Şimdiden teşekkürler.

 68. barannn

  09/10/2013 at 19:55

  com.apple.appleaccount error 403

  diye bir hata alıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim