En son paylaştığımız iCloud hakkındaki yazımızda ağırlıklı olarak Fotoğraf Yayını ile ilgili bilgiler paylamıştık. Bu son yazıda ise iCloud’a yedek alma (backup) ve yedekten dönme (restore) ile ilgili potansiyel soruların cevaplarını paylaşmaya çalışacağım.

iCloud’da sadece Rehber, Takvim, Notlar, Fotoğraflar, vs. gibi belli başlı bilgilerimizi mi saklayabiliyoruz? Yani iTunes ile aldığımız gibi tüm cihazın yedeğini alamıyor muyuz?

Elbette iCloud’un tek amacı diğer cihazlarımız arasında kolayca bilgi transferi ya da senkronizasyonunu sağlamak değil. Aynı iPhone ve iPad’de Yedekleme ve Yedek’ten Geri Dönme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi cihazımızın bir yedeğini iCloud’a alabiliyoruz. Yani iTunes’un cihazımızın yedeğini alıp bilgisayarımıza kaydetmesi gibi, bu yöntem de yedeğimiz iCloud sunucularında saklanıyor.

Bunun için de önce cihazımızın “Ayarlar -> iCloud” menüsünden “Saklama Alanı ve Yedekleme” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından açılan menüde en altta çıkan “Şimdi Yedekle” seçeneğine tıklayarak iCloud’a yedek alma işlemini başlatıyoruz.

Bu sayede hiç iTunes’a ihtiyaç duymadan cihazımızı yedeklemiş oluyoruz.

Ben hiç “Şimdi Yedekleme” seçeneğine dokunmadım fakat yine de iCloud yedeği alınmış. Bu normal mi?

Evet gayet normal. Eğer “iCloud Yedekleme” seçeneği açıksa, aşağıdaki şartların tümü aynı anda gerçekleştiğinde cihazınız otomatik olarak iCloud yedeği alacaktır:

 • Cihazınız şarj için fişe takıldığında,
 • Wi-Fi internet bağlantısı olduğunda,
 • Ekranı kilitli moda (screen lock) girdiğinde.

Peki yedeğin içinde neler yer alıyor? Herşeyim yedekleniyor mu?

iCloud yedeğinin (backup) içeriği iPhone ve iPad’de Yedekleme ve Yedek’ten Geri Dönme başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız iTunes yedeğinin içeriği ile çok benzer. Yani cihazımızla çektiğimiz fotoğraf ve videolarımız,  uygulamalarımızın verileri (dataları), mesajlarımız, sistem ayarlarımız, vs.

Ayrıca uygalamaların kendisi zaten App Store’da yer aldığı için bu yedek dosyamızın içinde ayrıca yer kaplamaz. Yedekten dönüş yaptığımızda App Store’dan tek tek otomatik olarak indirilir.

Bir de aynı iTunes yedeğinde olduğu gibi bilgisayardan cihazımıza attığımız şarkılar veya resimler iCloud’a yedeklenmez. Özetle App Store veya iTunes Store’dan satın alınmayan ama bizim sonradan bilgisayarımızdan senkronizasyon yöntemi ile transfer ettiğimiz içerikler (şarkı, kitap, zil sesi, fotoğraf, vs.) , iCloud yedek dosyasının içinde yer almaz.

Benim cihazın iCloud yedek dosyası 1GB gözüküyor. Her seferinde cihazımdan iCloud’a 1GB’lık veri transferi mi oluyor ?

Tabii ki hayır. Aynı iTunes yedeğinde olduğu gibi sadece iki yedekleme arasında değişenler gönderiliyor. Bu sayede yedekleme süresi ve transfer miktarı çok düşüyır. Eğer öyle olsaydı her yedekleme işlemi çok sürerdi. Bir tek ilk yedekleme uzun sürebilir ama ondan sonrakiler internet bağlantısı hızınıza göre maksimum 10 dakikada sonlanacaktır.

Yedekleme dosyası giderek büyüyor, yakında da 5GB’ı geçecek. Ekstra para vermek istemiyorum bu yüzden bazı dosyalar yedeklenmesin diyebiliyor muyum?

Evet bu mümkün. Bunun için yapmanız gereken önce “Ayarlar -> iCloud -> Saklama Alanı > Alanı Yönet” menüsünden cihazınızı yedeğini seçmek.

Ardından da listeden verilen seçenekler arasında yedeklenmesini istemediğimiz uygulamaların verilerini seçmek. Apple bu listede uygulamalar haricinde bir de çok fazla yer tutma potansiyeli olan resimleri yani Film Rulo‘sunu da sunuyor. Örneğin bir önceki iCloud yazısında paylaştığımız gibi Fotoğraf Yayını’ndaki fotoğrafları bilgisayarınıza kaydediyorsanız o zaman belki Film Rulosunu ayrıca yedeklemek istemeyebilirsiniz.

iCloud’da hem iPhone, hem de iPad’imin yedek dosyaları var. Yer sorunu olduğu için bir tanesini silmek istiyorum, bu mümkün mü?

Elbette mümkün. Eğer aynı iCloud hesabıyla kullandığınız birden fazla iOS tabanlı cihazınız var ise ve de her bir cihazda iCloud yedeği aldıysanız muhtemelen 5GB’lık ücretsiz alan kısa sürede dolacaktır. Bu nedenle bazı cihazlara ait yedek dosyalarını silmek isteyebilirsiniz.

Bunun için de yapmanız gereken bir önceki sorunun cevabında olduğu gibi önce yedekleme dosyasını seçip, ekranın en altında çıkan “Yedeklemeyi Sil” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Peki iCloud’da yedeğimiz var. Hiç iTunes’u kullanmadan cihazımı sıfırlayıp iCloud yedeğinden dönüş (restore) yapabilir miyim?

Evet. Zaten iCloud’un bir amacı da bu. iTunes’u hiç kullanmak isteyen kullanıcıların yedekleme ve yedekten geri dönme ihtiyacını karşılamak.

Aşağıda sırf bu sorunun cevabının nasıl olduğunu görmek için cihazımı sıfırlayıp iCloud yedeğinden dönüş yaptım. Öncelikle belirtmeliyim ki bu işlem iTunes’tan çok daha uzun sürüyor. Çünkü sıfırlama (restore) sonrası tüm yedekler ve dosyalar internetten indirildiği için çok beklemek gerekiyo. Bu yüzden bu tip işler için benim halen favorim iTunes. Fakat yine de iTunes kullanmak istemeyenler için kısaca açıklayalım:

iPhone’u veya iPad’i Sıfırlamak

Diyelim ki yeni bir iPhone veya iPad aldık. Bu durumda cihazı ilk açılışında iCloud’dan ger dönüş seçeneğini kullanabiliyoruz. Fakat  mevcut cihazımızı restore etmek be iCloud’dan dönüş yapmak istiyorsak önce aşağıdaki gibi iTunes’u hiç kullanmadan cihazımızı sıfırlamamız gerekiyor.

Bunun için de tabii ki önce yukarıda paylaştığımız gibi son kez bir iCloud yedeği alıyoruz. Ardında da “Ayarlar -> Genel -> Sıfırla” menüsünden “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğine tıklıyoruz.

Ayarlar -> Genel -> Sıfırla

Sıfırlama işlemi de maksimum 5 dakika sürüyor. Eğer sıfırlama işlemi sonunda cihazınız açılmaz ise bu yazıda anlattığımız şekilde cihazınızı bir açmayı deneyin. Özellikle cihazına jailbreak işlemi yapmış olanların yukarıdaki gibi sıfırlama işlemi sonunda cihazlarının açılmaması olasılığı daha yüksek. Bu tip durumlarda en kesin çözüm iTunes ile restore yapmaktır. Cihaz düzgünce açılırsa yine iCloud’dan geri dönüş yapılabilir.

Wi-Fi ve iCloud Konfigürasyonu

Cihazımızı sıfırladığımızda, kutusundan ilk çıktığında açtığımızda bizi karşılayan ekran çıkıyor karşımıza. Adım adım ilerlediğimiz bu ekranlarda ilk yapmamız gereken şeylerden biri, cihazımızı bir kablosuz ağa (Wi-Fi) bağlamak. Henüz yedekten dönüş işlemi tamamlanmadığı için de cihazımız doğal olarak daha önce bağlandığı ağların şifresini hatırlamıyor. Dolayısıyla yeni şifre girmemiz gerekiyor. Unutmayın iCloud’a sadece internet üzerinden bağlanabiliyoruz, bu yüzden bu aşamada Wi-Fi bağlantısı şart.

iCloud’dan Geri Yükleme

Cihazınız internete bağlandıktan sonra otomatik olarak yaklaşık 1-2 dakika süren aktivasyon işlemi gerçekleşiyor. Eskiden hatırlarsanız bu aktivasyon işlemi sadece iTunes üzerinden oluyordu. Aktivasyon bittikten sonra karşımıza çıkan ekranda  önce iCloud kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz, sonra da “iCloud Yedeklemesini Yükle” seçeneğine tıklıyoruz.

Sonra da iCloud’daki en son aldığımız yedeği işaretleyip “Geri Dönüş” (Restore from Backup) işlemini başlatıyoruz.

Açıkçası bu işlemi ilk defa yaparken, iCloud’daki yedeğimin 1GB olması dolayısıyla cihazımız saatlerce kullanamayacağımı düşünüyordum. Fakat Apple bu noktada bir güzellik yapmış ve cihazın temel ayarlarını 10 dakika gibi bir sürede dönerek cihazı kullanıma sunuyor.

Tabii cihazımız 10 dakikada dört dörtlük hazır olmuyor. Yedek dosyasında yer almasa da cihazda çok daha fazla yer kaplayan uygulamalarımız da bir yandan indirilmeye başlanıyor. Esas vakit alanlar da zaten bunlar oluyor. Bazı kullanıcıların cihazlarında 100-200MB.’lık oyunlardan olduğunu düşünürsek indirilecek toplam uygulama boyutunu tahmin edebilirsiniz. Örneğin benim cihazımdaki uygulamaların toplam kapladığı alan 3.5GB, fakat eminim 10GB’ı çok rahat geçen kullanıcılar vardır. (Bu yüzden iTunes hala benim favorim :) en azından uygulamalar açısından)

Yedek dosyasında en fazla yer işgal eden fotoğraflarımız da ilk 10 dakikalık ger dönüş işlemiyle henüz gelmemiş oluyor. Fotoğraflar da uygulamalarımız gibi paralelde indiriliyor.

Tüm indirme işlemleri tamamlandığında, bilgisayarımızdan daha önce cihazımıza transfer ettiğimiz şarkılar, zil sesler, resimler, vs. hariç herşey geri gelmiş oluyor. Yazının en başında bu tip dosyaların yedeklenmediğini belirtmiştik hatırlarsanız. Dolayısıyla bu dosyaları iTunes ile tekrar transfer etmek gerekiyor.

Sonuç olarak iCloud’u kullanarak geri dönüş (restore) yapacaksanız mutlaka yüksek hızlı ve sınırsız bir internet bağlantınız ve zamanınız olmalı. En iyi zaman da bence gece yarısı. Gece yatmadan evvel işlemleri başlatırsanız sabaha kadar mutlaka bitecektir.

——–

iCloud ile ilgili paylaşacaklarım da artık bu kadar. Siz sıkılmadaysanız bile ben sıkıldım aynı konu üzerinde çok yazınca :) Fakat daha sonra çok soru geleceğini bildiğim için de baştan yazmak durumundaydım. Bu arada iCloud ile ilgili her sorunun cevabını bilmediğimi de baştan belirtmeliyim. Bu aslında diğer konular için de geçerli. Ben ancak tecrübelerimi paylaşabiliyorum, tecrübe etmediğim veya daha evvel karşılaşmadığım konular veya sorular üzerinde fikrim olsa dahi paylaşmayı sevmiyorum. Bu yüzden bazı sorularınız cevaplanmıyorsa bu bilmediğimdendir, görmezden geldiğimden değil :)


------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz. www.iphoneturkey.com bağımsız bir paylaşım sitesidir ve Apple ile hiç bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen konuyla ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Banko Okey


Fiyat:ÜCRETSİZ


Banko Okey
App Store oyları: (5 oy)
Desteklenen Diller: English, Turkish
Çıkış Tarihi: 04.11.2015
Boyut: 33.73 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad 2 WiFI, iPad 2 3G, iPhone4S, iPadThirdGen, iPadThirdGen4G, iPhone5, iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen, iPadFourthGen4G, iPadMini, iPadMini4G, iPhone5c, iPhone5s, iPhone6, iPhone6Plus, iPodTouchSixthGen

------------------------------------
468 ad

138 Cevap to“iCloud ile Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme”

 1. Hilal der ki:

  AppStoredan uygulama indirmek istediğimde bekliyor yazıyor ama bir türlü yüklenmiyor hiç
  Birşey indiremiyorum bunla alakası var mı?

 2. kubilay der ki:

  Selamlar,

  oncelikle emegin icin tesekkurler.
  Sanirim farkli bir sorunum var.
  Ben kendi kullandigim apple kimligi ile kiz arkadasimin cihazini icouldan yedekledim. aylar once. su an kiz arkdasimin cihazina fotolarini rehberini vs geri yuklemem gerekti. ama nedenini anlamadigim bir sekilde o gunku yedeklemeyi yuklemeye calistigimda benim telefonumda ki bilgilerin kiz arkdasimin cihazina yuklendgini gordum. bunun bir formulu varmidir. cozemedim. yardimci olursan sevinirim.
  saygilar

  • FARUK OKKALI der ki:

   merhabalar arkadaşlar. icloud etkin olmadığından daha önce yedekleme alınmamış ve bi hayli fotoğraf birikmiş bir telefonun bilgilerini iclouda yüklemek istiyorum yalnız fazla fotoğraf olduğundan saklama alanının yeterli olmadığı ile ilgili bir uyarı alıyorum. o yüzden sadece telefon rehberini atıyım dedim ve Ayarlar>iCloud dan mail, takvim , fotoğraf yayını vs vs hepsini etkinsizleştirdim sadece kişileri etkin bıraktım ve tekrar denedim fakat yine aynı uyarıyı aldım. Acaba yanlış birşeymi yaptığım çözüm arıyorum.

   • iCloud yedeklemesi ile Kişilerin, Notların, vs. iCloud ile senkronizasyonu farklı şeyler.

    Yukarıdaki gibi iCloud yedeğini kısmen alamazsınız. iTunes yedeği gibi herşey yedeklenir. Fakat ilave alan satınalabilirsiniz.

 3. metin der ki:

  icloud yedeklemeyi telefon üzerinden mi yapıyoruz? gösterdiğiniz işlemler sonunda mesajlarda da yedekleme yapılmış oluyor mu?

 4. Mustafa Naci Dündar der ki:

  Mustafa bey iOS 6 sürümünü telefonumuza yüklemeden önce iCloud a telefon üzerinden yedek aldık ve iOS 6 yı sorunlu bir şekilde yükledik yükleme sırasında internet bağlantısı gitti ve biz telefonu sıfırlamak zorunda kaldık ancak telefonumuz kendini yeniden kurarken iCloud dam yedeğini geri yükle seçeneğini seçtik ama maalesef yedekleme başarısız oldu diyor tekrar deniyoruz olmuyor bizde çaresiz iTunes ta 3 ayda aldığımız yedeği geri yükledik resimlerimiz ve notlarımız gitti bunun kurtulma şansı varmı acaba????

  • Nurten Kaya der ki:

   2 Gün önce aynı durum başıma geldi. Maalesef 3 ay önceki yedeklerimi geri yükledim. Diğerleri geri gelmiyor.

 5. doro der ki:

  iphone 4 ve yeni ipadim var. iphonumdaki anımsatıcılarımı ipadimde görüyorum ama diğer hiç bir bilgiyi ipadim de göremiyorum. icloud açık. aicluod hesap bilgilerim de aynı. fotoğraf çekiyorum ama ipadimde göremiyorum. neden acaba?

 6. ozan der ki:

  pc ye format attım. icloud yedeklerimi itunes e nasıl atarım.
  veriler kaybolmasın diye otomatik eşzamanlamayı engelle seçeneğini işaretledim aygıtlardan. şimdi icloud dan PC deki boş itunes a nasıl aktarcam yedeği?

 7. ya şimdi arkadaşlar benim iphone 4 üm var ondan ayarlar icloud diyorum yedekle diyorum ve yedekleniyor orası tamam okey ama ben şimdi yakın zamanda ipad 3 alacağım ilk açtığında soruyorya itunes yedeklemesi mi yeni bir ipad olarak kur mu yoksa icloud yedeklemesi mi diye soruyorya mesela ben icloud yedeklemesini seçtim e posta falan yazdım ama be iphone 4 ümde neredeyse 5 kere yedekleme yaptım ipad da soruyorya hangi icloud yedeklemesinden indiriyim diye ama ben birsürü yedekleme yaptım orda çıkarmı lütfen cevaplayınız !

 8. Ayhan der ki:

  Merhaba Mustafa Bey, benim sorunum icloudda yedeklenen mailleri sıfırlayamıyorum. Yedeklemeyi kapattım yedeklenenleri sildim. Herşey silindi ama 585.7 MB mail silinmedi. Silinen mailleri arşivleme bölümüde kapalı. İcloud yedeklemesini sıfırlama yapmam için yardımcı olursanız sevinirim.

 9. hsyn4490 der ki:

  paylaşım için çok tşkler!

 10. Jülide der ki:

  Annemin iphonesindeki numaralar benim iphone gecti ve ben onları sildim bu sefer anneminde rehberinden silindi nasil geri alabilrz cok acil cevap lutfen

 11. Erkan01 der ki:

  Iphone u 2. El aldım ve önceki apple kimliğini ıcloud dan sildim kendi hesabımla oturum açmak istiyorum fakat bu ıphone da daha maximum sayıda ücretsiz hesap etkinleştirildi diyor. Bunun bir çözümü yok mu

 12. Serhan der ki:

  Merhaba Mustafa Bey,
  Telefon servise gitti yenisi verildi, olacaklari bildigimdan iCloud yedegini tam anlamiyla aldim (4S iOS 6.0.1) fakat baslangicta yedekleri yukle kisminda iCloud cikmiyor, fakat iCloud da o yedek hala duruyor 2,5 GB seklinde, yeni telefon icin yeni yedek olusturuyor
  Yardiminizi bekliyorum

 13. FarukU der ki:

  Mustafa Bey merhabalar,
  Sitede aradım ama yanıtını bulamadım. Iphone 5 sahibiyim. Icloudu daha aktif kullanmak amacı ile dün Outlook takvimlerimi iclouda attım. Ama outlooktaki tüm takvimlerimi silerek iclouda taşıdı.
  Sonrasında da bu sabah nasıl olsa iphone de var diye itunesten eşleştirme yaparak outlookuma atarım diye düşünerek işleştirme yaptım. Fakat bu defada iphonemdeki takvimleri sildi.
  Şimdi tüm takvimlerim sadece icloudta var. Ama bir türlü ne iphone nede outlookuma geri alamıyorum.
  Tüm takvimlerim 7-8 yıldır tuttuğum tüm notlarım gittim :(
  Nasıl geri alabilirim.
  Bildiğiniz bir yöntem var mıdır?
  Teşekkürler.

  • FarukU der ki:

   Mustafa Bey tekrar merhabalar,
   Icloud’tan yedeklerimi aldım. Takvimde buna dahil. Fakat Icloud’taki takvimlerimi outlook takvimime atamıyorum. Daha doğrusu Outlook ta takvimin altına “iCloud içinde takvim” diye bir takvim daha açtı ve normal outlook takvimim şu anda bomboş.
   Bunları icloud takviminden outlook takvimine nasıl atıyoruz?
   Bu konu ile ilgili herhangibir bilginiz varmıdır?
   Teşekkürler.

 14. sacit der ki:

  helal olsun tesekkur ederim cok aciklayici tatmin edici olmus iphonun siyahindan beyazina gececem bakalim dogru yapabildim mi gorecem:))

 15. emrah der ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR BENİM PROBLEMİM VAR iCLOUD da en son tarihli alınmış yedekten önceki tarihli olanlarını yüklemek mümkün mü ?? rehberim silindi en son yedekte sadece bir kaç numara görünüyor

 16. Murat Açıkgöz der ki:

  Merhaba Mustafa bey,
  Telefonu servise gönderdim. Göndermeden önce fotoğraflarımı icloud’a yedekledim ve telefon servisten geldi; ancak icloud’a yedeklediğim fotoğraflarımı telefonuma tekrar yükleyemiyorum ya da aktarıp kullanamıyorum bu işlem yapabilirim bana yardımcı olur musunuz?

 17. emre der ki:

  Merhaba;
  İtunes de iphone yedeklemesini şifrele dediğimizde, iclouda aldığımız yedeklerde aynı şifre ile şifreleniyor mu? yani iphone restore yapılıp yeni bir iphone olarak başlatılıp daha sonra icloud ile verilerimizi tekrar alabilir miyiz?

 18. Betul der ki:

  Merhaba. Kardesimle ortak itunes hesabi kullaniyorduk yeni ogrendim ki icloud belgeleri yedekliyormus. Ben yedekledikten sonra ogrendim ve kendime yeni itunes ve icloud hesabi actim. Eski ortak kullandigimiz icloud hesabinda benim yedeklerim hala duruyormudur ve eger duruyorsa onlari kendi telefonum uzerinden nasil silebilirim ? Tesekkurler.

 19. Betul der ki:

  Merhaba. Kardesimle ortak itunes hesabi kullaniyorduk yeni ogrendimki icloud belgeleri yedekliyormus. Ben yedekledikten sonra ogrendim ve kendime yeni icloud ve itunes hesabi actim. Eski ortak kullandigimiz icloud hesabinda benim yedeklerim hala duruyormudur ve eger duruyorsa onlari kendi telefonum uzerinden nasil silebilirim ? Tesekkurler

 20. Menderes der ki:

  İphone3 varken İphone5 aldım.
  önce icoud ile yedek yaptım.
  yeni telefonuma geri aldım.
  Mustafa Beyin dediği gibi resimlerim gelmez dedim.
  Ama
  Resimlerim, zil sesi herşey geri geldi.
  hiç bir sorun yok.
  İtunes e ihtiyaçımız yoktur.

 21. Serkan der ki:

  Teşekkürler

 22. Cemal der ki:

  Merhaba ben 3gs le 6.01 güncelleme yaparken cihaz kitlendi ayarlar kısmında kaldı hiçbir şekilde cihaza müdahale edemedim daha sonra i tunesle tekrar güncellendim ve düzeldi dolasıyla rehber herşey gitti cihaz sıfırlandı yeniden kurarken iculenden tekrar kurmam gerekirken yeni kurulumu seçtim eski rehberime nasıl ulaşabilirim

 23. nedim der ki:

  iclod hesabımı yannışlıkla sildim rehberim de ki kişilerde silindi ne yapa bilirim bana yardım edermisiniz

 24. selam öncelikler vermiş oldugunuz bilgiler için tşk ederim..! Benim sorunum şu itunes yedeklemeyi kullandıgım zaman hiç bir sorun yok rahatca telefonu resetliyorum yanlız icloud a gelince yedekleme yaptıgım halde halen kullanım alanım 4.7 gb görünüyor ve icloud tan geri yükleme yapmaktan korkuorum ya verileri yazmadıysa diye…!

 25. Adnan der ki:

  merhaba, benim sorum icloud u yeni bir iphone seceneyini devam ettirdik, daha sonra o appslerimizi ve resimlerimizi geri ala bilirmiyiz?

 26. İphone gs cihazıma gelen mesaj ile güncelleme yapılması gerektiği diye Bilği mesaj geldi güncellemeyi yaptım telefonum artık kullanılan versiyonu desteklemiyor iPad en düşük versiyonu oldu özellikleri kayboldu fotograflar silindi tamamen hiç bir özellik kalmadı ne yapmam gerekiyor lütfen yardım ediniz

 27. Bülent Uysal der ki:

  Merhaba;
  iphone 4′ümü satarken bütün ayarları silerek verdim. Şimdi iphone 5 kullanıyorum. icloud ayarlarını açtım rehber geldi ancak fotoğraflarım gelmedi. saklama alanına bakıyorum 2 cihaz gösteriyor birisi Bulent iphone, direi Bülent Uysal olarak gözüküyor. Bülent Uysal’ın altında bu Iphone diye not var. ilkinin kapladığı alan 2.7 gb. diğerinin kapladığı alan 132 mb. bu fotoğrafları almam lazım ama şimdiki iphone yedekleride bana lazım. iki yedeği birden kullanabiliyormuyuz.
  Teşekkür ederim.

 28. busekozan der ki:

  mrb ben icloud yedeklemesi yapmaya çalışıyoum yedekleme tamamlanamadı diyor bunun sebebi nedir ??

 29. Hsn der ki:

  Yaklaşık 3-4 ay once sildiğim fotografları geri getirme şansım varmi bu arada cihazım iphone 4s

 30. İhsan der ki:

  İcloud yedeginde fotograf rulosu 400 mb gorunuyor. Cihazi sifirladik yedekten dondugunuzde fotograflatin tamami gelmiyor. Nerede hata yapiyoruz acaba

 31. meriç der ki:

  iPhone’umda bir kaç tane paralı uygulama var ama bi arkadaşın bilgisayarından yüklenmişti bu uygulamaları kendi bilgisayarımdaki iTunes’dan yedeklemeye çalışıyorum olmuyor ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

 32. Şafak Çakmak der ki:

  İpad cihazımda İCloud Yedekleme başlığı altında İpad 4 haftadır yedeklenmedi. Yedeklemeler İpad fişe takıldığında kilitlendiğinde ve Wİ-Fİ bağlandığında gerçekleştirilecektir.adlı pencere açıldı tamam ı tuşluyoruz gitmiyor mavi pencere kalıyor ve kilitleniyor ne yapabiliriz

  • melda der ki:

   aynı sorunu ben de şu an hem ipad hemde telefonda yaşıyorum çözüm önerisi var mı ?

   • Emre der ki:

    ipad açma kapama düğmesi ile geri düğmesine aynı anda 10-12 saniye basılı tutun ipadin kapandığını göreceksiniz. Açtığınızda sorun kalkmış olacaktır.

 33. Meryem der ki:

  Facebook umdan bi foyograf silindi yanlislikla fotograf bu iphone 4s tlf numdan cekilmemisti fotografi bulamiyorum iclod baktim itunes bakiyorum yok yardimci olurmusunuz lutfen

 34. emre der ki:

  selemun aleyküm arkadaşlar ben şimdi iphone 5 aldım 4s teki bilgileri icloudlan yedekledim ama iphone 5 sıfırlamadan icloudtaki verileri yüklemek istiyorum yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekürler.

 35. Arda Canyılmaz der ki:

  Merhaba iCloud yedeklerimde daha önce kullandığım bir cihazın yedekleri bulunuyor, şu an kullandığım iPhone üzerine eski yedeklemeyi yükleyebilir miyim? Çok teşekkür ederim.

 36. sahra der ki:

  ıphone 5 ımden yedekleme yapmadan vıdeomu sildim yanlışlıkla. nasıl gerı getırebılırım. :(

 37. efe der ki:

  arkadaşlar benim ipod e postamı doğrulamıyor ne yapmam lazım

 38. Hasan Hamzaoğlu der ki:

  icloud yedeklememi yanlışlıkla sildim. Yeni yedeklemede eski fotoğraflarım çıkmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 39. sena der ki:

  merhabalar :) baya farklı konulara değinilmiş ama benim de bir sorunum var ve yardım ederseniz çok mutlu olurum :) biraz kurcaladım ve kaşındım .. iPhonumu ipadime de yedekliyim dedim ama şimdi ipadden ne silsem iPhonedan da siliniyor :/ ben sadece eski konumlarına getirmek istiyorum her ikisini de .. yani iPhonedan ipade attıklarımı ipadden silmek istiyorum . nasıl yapabilirim ? :/

 40. Fatih der ki:

  İcloud kalan Zaman hesaplaniyor diyor ve ileri gitmiyor 30 dk falan bekledim ama hic bir degisiklik olmadi.sorunu bulamadim bir turlu??

 41. Ayse der ki:

  Merhaba. Telefonumu caldirdim icouldda yedegim var ama kardesimin iphonundaki programlari resimleri vs silmeden kendi telefonumdakilerle birlestirmem mumkunmu?

 42. cihan der ki:

  öncelikle merhabalar benim telefonum arızalandı ve değişim oldu.ben cihazımı daha önceden bilgisayarıma yedeklemiştim fakat bilgisayarımda arızalandı ve format atıldı.eski fotolarımı ve bilgilerimi nasıl alabilirim?bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 43. ersin der ki:

  İphon 5 telefonum arizalandi servuse yolladin
  su an samsung galaxi kullaniyorum aceba bu telefona nasil yuklerim ondaki telefon rehperini

 44. Serhat der ki:

  Merhaba mustafa bey ben ios6 kullanıyorum yarın biliyorsunuzki ios7 geliyo ve yükliyeceğim ios6nın itunes storeından bişey aldım şuana kadar hem iclouddan şimdi yedekle yapıyorum aldığım albüm ios7de de olucakmı

 45. boss der ki:

  Merhabalar, yorumu teşekkür amaçlı yazıyorum çünkü apple’a yeni geçen biri olarak sorabileceğim bütün sorulara mükemmel cevap vermişsiniz. Teşekkürler emeğinize sağlık. İyi günler dilerim.

 46. ramazan gül der ki:

  arkadaşlar merhaba dün ios 6.1.4 den ios 7 ye geçiş yaptım yapmaz olaydım anlayamadım bende ne rehberim kadı ne resimlerim nede yüklü dosyalarım.Herşey silindi ve hepsini geri yüklemek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz. teşekkür ederimm

 47. irfan der ki:

  telefonu güncelleştirerek ios 7 yükledim sonra bilgisayarıma itunesle yedek aldım. sonra telefonumu sıfırladım ve yedeği geri yükledim ama indirdiğim ve satın aldığım proğramlar oyunlar yüklenmedi acaba neden olabilir.. Yardım ederseniz sevinirim

 48. Anonim der ki:

  Yanlışlıkla sildiğim fotoğrafı nasıl geri alırım

 49. Burcu der ki:

  İos 7.0.3 güncellemesi yarım kaldı ve ipadim kitlendi servise aldılar resimlerimin silinmesini istemiorum ancak formAt atılıcağını söylediler icloud hesabımda nelerin yedeklendiğini nasıl görebilirim iphonuma yedeklemeyi geri yüklüyebilirmiyim yardımcı olun lütfen

Trackbacks/Pingbacks

 1. iCloud Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey! (Çok ayrıntılı) | Phone90.Com - [...] Kaynak : http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ve-icloud.html - http://www.iphoneturkey.com/2011/11/icloud-nedir-i.html - http://www.iphoneturkey.com/2011/11/icloud-hakkinda-sik-sorulan-sorular-ii.html - http://www.iphoneturkey.com/2011/11/icloud-backup-yedek-restore-geri-donus.html İphoneturkey ekibini böylesine yararlı bir makale hazırladığı için tebrik ve teşekkür ediyoruz. (Emeğe Saygı) [...]
 2. iPhone ve iPad Yazılım Güncellemesi Öncesi Yapılması Gerekenler | IPHONE Cep Telefonu - [...] yaptıysanız ve iCloud kullanıyorsanız güncelleme öncesi iTunes’tan yedek almak yerine, bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi iCloud yedeği almayı da düşünebilirsiniz. Ben ...
 3. iPhone ve iPad için iOS 6.1.3 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı. | SosyalMarket - [...] de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme ...
 4. iOS 6.1.4 - [...] de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme ...
 5. İos 7 Güncellenmesi | Bayibilgisayar 0216 452 25 02 - [...] yedeklemesi konusunda da daha önce iCloud ile Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme başlıklı detaylı bir yazı yazdığım için burada ayrıca detaya ...
 6. iPhone ve iPad için iOS 7.0.3 Yazılım Güncellemesi | ICQTurk Blogu - [...] de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek ...