iPhone 4S İncelemesi – I

Aslında ilk iPhone 4S incelemesini, Türkiye’de resmen satışı başlayınca alıp yapmayı düşünüyordum. Fakat geçen gün bir arkadaşım, yurt dışından iPhone 4S getirttiğini ve kutusundan yeni çıkarttığını söyleyince, ben de dayanamayıp kısa bir inceleme yapıp sizinle ilk izlenimlerimi paylaşayım istedim. Dolayısıyla aşağıdaki atıştırmalık inceleme 2-3 saatlik bir iPhone 4S tecrübesinin sonucudur. Cihazı sürekli kullanmaya başladığım zaman daha detaylı ayrıca incelemeler paylaşacağım.

Ayrıca aşağıdaki incelemeyi, geçen sene iPhone 4 İncelemesi‘nde yaptığım gibi bir önceki iPhone modeli ile karşılaştırarak yapmaya çalışacağım. Yani geçenlerde paylaştığımız “Yeni iPhone 4S’in Özellikleri” başlıklı yazımızda paylaştığımız yeni özelliklerin pratik bir incelemesi gibi olacak. Bu sayede eski cihazını satıp iPhone 4S’e geçmeyi düşünenlere bir nebze olsun fikir vermiş oluruz.

Dış Görünüm

Öncelikle belirtmeliyim ki iPhone 4S’i ilk elime aldığımda, geçen sene iPhone 4’ü ilk yakından gördüğüm kadar heyecanlamadım. iPhone 4, dış görüntüsünden içindeki özelliklere göre iPhone 3GS’ten çok farklı olduğu için herkesi çok heyecanlandırmıştı. iPhone 4S ise iPhone 4 ile dış görünüm olarak çok benzer olduğu için yep yeni bir cihaz etkisi bırakmıyor.

İki cihaza dışarıdan dikkatli bakıldığında tek farkedilen, metal çerçevelerinin ayrım yerleri oluyor. Bildiğiniz gibi iPhone 4’ten itibaren bu metal çerçeveler cihazın antenleri (Telefon, Wi-Fi, GPS, vs.) olarak kullanılıyor. Fakat geçtiğimiz sene Apple, iPhone 4’ün bu yeni anten tasarımından dolayı çok fazla şikayet almıştı. Özellikle çekimin zayıf olduğu yerlerde kullanıcılar bu metal çerçeveyi belli bir şekilde tuttuklarında, sinyal ciddi derecede düşüyordu.

Apple iPhone 4S’te ise, anten olarak kullandığı bu metal çerçevelerin hem ayrım noktalarını değiştirmiş, hem de teknolojisinde değişiklik yaparak çekim konusunu iyileştirerek kökten çözmüş.

Yeni A5 İşlemci ve Performans

iPhone 4S’in iPhone 4’e göre en büyük farkını oluşturan özelliklerden başlıcası yeni A5 işlemcisi (CPU) dolayısıyla hızı. Apple’ın ilk olarak iPad 2’de kullandığı bu işlemci cihazın genel performansını iPhone 4’e göre iki katına, grafik performansını ise 7 katına kadar çıkartıyor.

Açıkçası iPhone 4S’i kullanmaya başladığımda bu performans artışını hissettim. Gerçi iPhone 4’ümün performansından oldukça memnunum ama menüler arasında geçişte veya uygulamaların açılışında iPhone 4S’te hissedilir bir iyileşme var.

Bu performans artışı da zaten daha evvel iPad 2 İncelemesi‘nde de paylaştığımız GeekBench testlerinde de bariz görülüyor. Geekbench uygulamasını hem iPhone 4’e, hem de iPhone 4S’e yükleyip test yaptığımızda, iPhone 4S’in performans puanı (623), iPhone 4’ün performans puanının (373) nerdeyse 2 katı çıkıyor.

Ayrıca yukarıdaki test sonuçlarında da gördüğünüz gibi iPhone 4S’in 715 MHz’lik bir ARM işlemcisi bulunuyor. (iPhone 4 ise 409 MHz’lik) Fakat her ne kadar 4S’te işlemci arttırılmış olsa da, hafıza (RAM) kapasitesi iPhone 4 ile aynı tutulmuş. (512 MB)

Ben grafik (OpenGL) performansı ayrıca detaylı testler yapmadım ama yabancı bir teknoloji sitesi tarafın yapılan testlerin sonuçlarını aşağıdaki grafikte paylaştım. Gördüğünüz gibi iPhone 4S’in grafik performansı iPhone 4’ün kat kat üstünde ve nerdeyse iPad 2 kadar. Ayrıca piyasadaki diğer rakiplerinin de üstünde.

Kaynak: www.anandtech.com

3G Speed Test

iPhone 4S’in, iPhone 4’e göre hız konusunda iyileştirildiği diğer bir noktada Hücresel Veri yani maksimum 3G hızı. Ülkemizde genelde 3G olarak bilinen ve GSM operatörleri tarafından sağlanan mobil internet teknolojileri sürekli gelişim gösteriyor. Bu gelişim neticesinde de baz istasyonlar üzerinden indirebileceğimiz maksimum veri hızları da sürekli artıyor.

iPhone 4S ile Apple, bu güncel teknolojilere ayak uydurmuş ve yeni cihazında 14.4Mbps’e kadar indirme (download) hızlarını destekler hale gelmiş. Ben de iPhone 4S’teki bu farkı görebilmek için, her zaman yaptığım gibi SpeedTest uygulaması ile iPhone 4 ile karşılaştırmalı bir test yaptım.

Fakat tahmin ettiğim gibi bu farkı ülkemizdeki testlerde göremedim. Bunun nedeni de teorik olarak 14.4Mbps maksimum indirme hızları olsa da operatörlerin bu hızları pratikte sunamaması. Lakin yukarıdaki ekran görüntülerinden olduğu gibi aynı ortamda yaptığım testlerde iPhone 4S biraz daha iyi sonuçlar verdi.

Siri

Apple’ın iPhone 4S ile ön plana çıkarttığı ve sadece iPhone 4S’te çalışan diğer bir yenilik de, sesli komutlarımızı algılayıp cihazımızda işlemler yapabilen Siri ismindeki sesli asistan. Siri’nin en büyük özelliği akıllı olması, yani bir konuyla ilgili komutlar vermeye ya da soru sormaya başladığımızda, hatalarını öğrenip daha doğru cevaplar vermeye başlıyor.

Aslında Siri, gün içinde sık sık arabasıyla seyahat edenler ya da işi gereği elleri sürekli kirli veya eldivenli olanlar için çok faydalı bir özellik. Fakat şu an için Türkçe’mizi desteklemediği için Siri bizim işimize çok yaramıyor. Fakat ingilizce bilen kullanıcılar yine de bir çok özelliğinden yararlanabiliyor.

Ben de fakir ingilizcem ile Siri’ye bazı basit sorular sorarak test etmeye çalıştım. Açıkçası şunu belirtmeliyim ki Siri, iPhone 4S’i ilk defa kullanmaya başlayanlar için tam bir oyuncak 🙂 Yani Siri’nin vereceği cevapları merak ettiğimiz için alakalı alakasız her türlü soruyu sorduk 🙂

Tabii ilk başta ingilizce saat kaç, hava nasıl gibi sorular sorduk. Siri, beni kötü telefuzumu bile anlayıp soruları aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi gayet güzelce cevapladı.

Fakat Siri her ne kadar basit sorularımızda bize yardımcı olsa da, en yakın eczaneyi sorduğumda “Find a pharmacy around me” üzgün olduğunu ve ülkemizde bu tip sorulara cevap veremediğini belirtti 🙁

Her ne kadar Siri mekan bulma konusunda bizi üzse de, bazı sorularımıza verdiği şakacı cevaplar ile oldukça güldürdü. Örneğin “Dünyadaki en iyi akıllı telefon hangisidir?” diye sorduğumuzda “Şu an konuştuğunuz” anlamında cevaplar aldık 🙂 Tabii ülkemiz insanı yaratıcı zekasıyla daha ilginç sorular bulup Siri’yi zorlayacaktır 🙂

Ben Siri’yi ne kadar anlatsam boş, siz en güzeli Apple’ın en son yayınladığı aşağıdaki Siri reklamına bir gözatın :

8MP ‘lik Yeni Kamera

Apple’ın iPhone 4S’te epey iyileştirmeler yaptığı ve yeni özellikler eklediği diğer bir donanımı da kamerası. Biliyorsunuz iPhone 4’te 5 Mega Piksellik bir kamera bulunuyor. iPhone 4S’teki kamera ise 8 Mega Piksel. Bunun haricinde de kamerada epey teknolojik iyileştirmeler yapılmış.

Açıkçası cihazı çok fazla deneyemediğim ve açık alana çıkma imkanım olmadığı için kamerasını dört dörtlük test edemedim. Fakat iPhone 4 ile karşılaştırmalı olarak yaptığım testlerde ilk dikkatimi çeken iPhone 4S’in kamerasının yakın çekim yeteneği oldu. Aşağıdaki ekran orijinal fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi iPhone 4S yakın çekimleri çok daha iyi yapıyor ve çok daha iyi fokusluyor.

iPhone 4S ile çekilmiş yukarıdaki fotonun orijinalini görmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki fotoğraftaki minyatür objeleri çok yakından hem iPhone 4S hem de iPhone 4 ile çekmeye çalıştım. Fotoğrafçılıktan çok anlamam ama zaten iPhone 4S’te amaç kullanıcılar usta fotoğrafçı olmasa da kolayca güzel fotoğraf çekmelerini sağlamak. Açıkçası iPhone 4S ile özellikle yakından çektiğim fotoğraflar çok daha başarılı oluyor, özellikle minik detayları göstermesi bakımından. Eğer iPhone 4S’in makro çekim yetenekleri ile ilgili daha fazla örnek görmek isterseniz, o zaman mutlaka bu link‘e bir gözatın.

iPhone 4 ile çekilmiş yukarıdaki fotonun orijinalini görmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uzak mesafeli fotoğraflarda ise açıkçası iki cihazın kamerası arasında çok büyük fark göremedim. Fakat iPhone 4S’in kamerası çok hızlı açılıyor ve tepki veriyor, ayrıca fokuslamayı çok daha iyi yapıyor.

Yukarıdaki yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-4s-incelemesi-ii.html

Reklam

GG

328 Comments

 1. Göksan

  22/10/2011 at 16:22

  Elinize saglik, her zamanki gibi cok yararli bir inceleme olmus.

 2. onur

  22/10/2011 at 16:27

  Mükemmel bir yazı olmuş emeğinize sağlık =) devam testlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

 3. onur

  22/10/2011 at 16:27

  Mükemmel bir yazı olmuş emeğinize sağlık =) devam testlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.
  Bİrde kamerada gerçekten çok fark iphone 4s de halıfleks sarı iphone 4 de mavi acayip renk farkı var.

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 16:32

   Işık ve açı farkından dolayı bu tip renk farkları olabiliyor. Resimde vurgulamak istediğim detaylardaki netlik aslında.

 4. Anonim

  22/10/2011 at 16:29

  Demek ki Iphone 4’ü mü değiştirmeme gerek yok. Türkçe desteklemeyen bir siri de pek işime yaramayacağına göre, bir anlamı olmadığı ortada..

 5. Alibey

  22/10/2011 at 16:34

  Mustafa bey öncelikle cok teşekkürler paylaşımınız icin..
  Benim acizane bir sorum olacak, acaba diyorum iOS 5.01 güncellemesinde siri’ye türkce dil destegi gelir mı??

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 16:44

   Maalesef bu o kadar basit bir özellik degil. 2-3 seneden evvel beklemiyorum açikcasi.

   iTunes bile kac sene sonra Türkçe oldu. Kaldı ki Siri, ispanyolca gibi dunyada cok yaygin kullanilan bir dili bile henuz desteklemiyor. Bize sira gelmez 🙂

   • Reha Ersavcı

    22/10/2011 at 17:17

    iPad 2 de SIRI uygulaması çalışmıyor mu?

    • Mustafa Tan

     22/10/2011 at 17:20

     Hayır.

     • Reha Ersavcı

      22/10/2011 at 17:38

      Teşekkürler, ben de boşuna arayıp duruyo muşum demek ki… Selamlar

 6. Hasan Uğur ASMA

  22/10/2011 at 16:35

  Mustafa bey iyi günler dilerim yine kısa bile olsa oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben bir İphone 4 sahibi olarak iphone4s e geçmeyi düşünmüyorum genelde 2 modelde bir değiştiririm ama şu siri yi de merak etmiyor değilim. Şu dünyanın en iyi akıllı telefonuna verdiği cevap mükemmel kesinlikle apple tarafından üretildiği belli bence

 7. kemal

  22/10/2011 at 16:36

  inceleme için teşekkürler, 4s in oyun performansını değerlendirme şansınız olursa onuda bekliyoruz…

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 16:41

   Hangi oyun örnegin ?

   • kemal

    22/10/2011 at 17:06

    real racing

 8. Bulent Ercan

  22/10/2011 at 16:38

  Her zamanki gibi yine harika bir yazi olmus Mustafa Bey,elinize saglik. Aslinda bir tek video kamerayi yazmamissiniz,diger tum yenilikler hakkinda farklari cok net ozetlemissiniz. Unuttunuz mu,baska bir yaziya mi,yoksa fark mi goremediniz?

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 16:40

   Video ile ilgili detayli test yapamadığım icin yazmadim. Dışarda test yapmam gerekiyordu ama vaktim yoktu.

   Biliyorsunuz yazmış olmak için birşey yazmıyorum. O da bir dahaki yaziya artık 🙂

 9. Ayhan

  22/10/2011 at 16:42

  tesekkürler güzel paylasim.

 10. Mehmet ipek

  22/10/2011 at 16:47

  Mustafa Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum.

 11. Nihat

  22/10/2011 at 17:12

  Mustafa bey cok tskler nezaman turkiyeye gelecegi belli tarih varmi

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 17:15

   Henüz yok ama tahminim aralık sonu gibi gelir.

 12. ilyas kazdal

  22/10/2011 at 17:49

  merhabalar mustafa bey;
  konumuzla pek alakalı değil ama yardımcı olursan çok sevinirim.. kullandiğim tlf iphone 4 yeni çıkan İOS 5 yazılımını yukledim ve yukledikten sonra wi-fi çalışmadı.. Ağ ayarlarını sıfırladım..olmadı tüm ayarları sıfırla die bir seçenek var ona tıkladım oda SINIRLAMA die bir şifre istiyor.. Ne tur bir yol izlemem için bana yardımcı olurmusun???

  • Atilla Göğüslü

   22/10/2011 at 21:31

   Daha önce Sınırlandırma özelliğini açmışsınız. Ondan size koyduğunuz şifreyi soruyor. Onun yerine iTunes’tan Restore yapmayı deneyin.

 13. Attila

  22/10/2011 at 18:14

  Teşekkür ederim Alıp almamakta kararsızım. siri şimdilik üç dil demişlerdi galiba bence Türkçe dahil bütün diller yapılırsa çok güzel olur.

 14. Mert

  22/10/2011 at 18:22

  merhaba bu siri diğer apple ürünlerinede gelecekmi?
  Iphone 4,ipod touch 4 gibi

  • Kaan

   23/10/2011 at 23:28

   Malesef Hayır!

 15. Furkan

  22/10/2011 at 18:54

  Cok guzel olmus elinize saglik. Sadece siri icin bile iPhone4’umu degistirmeyi dusunuyorum lakim siri bir sonra ki iPhone’da da olacaktir. Eczane bulamamasi, dahasi Turkiyemizde mekan arayamamasi inanilmaz uzdu beni. Kismet diyelim.

  • bahaeddin

   22/10/2011 at 20:23

   Bu sorun bence Google Maps ile alakalı. Ne zaman Google Maps de o aranabilir otomatik Siri’ye de gelir

 16. Elif

  22/10/2011 at 19:09

  Cok guzel bir yazi olmus oncelikle tesekkurler..peki sizce iphone’u olmayip 5i bekleyen ancak 4s’le karsilasan birine ne yapmasini onerirsiniz? Sizce 4s gelince alsam 5 te pismanlik duyarmiyim :))

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 19:14

   iPhone 5 diye bir cihaz yok ki karşılaştırabilesiniz 🙂

   Bir sonraki cihazı bekleyip alsanız, bu sefer de ondan sonra çıkanı görüp pişman olabilirsiniz.

   Bunun sonu yok 🙂

 17. sahil dural

  22/10/2011 at 19:22

  Mustafa Bey
  teşekkürler karşılaştırmanız güzel olduş ipone4S düşünmeme gerek kalmadı fark tek siri farkı önemli bir detay olmasa gerek

 18. Batuhan

  22/10/2011 at 19:23

  Ben Iphone 4 mu alsam Iphone 4S mi bı karar vermedım bıraz yardımcı olurmusunuz lutfen mustafa bey

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 19:27

   Daha nasıl yardımcı olayım 🙂 Kararsız kaldığınız konu tam olarak nedir ?

  • Soner

   23/10/2011 at 13:58

   Arasında. Fark beli işlemcisi birde sırı cok en önemli farkı ama sırı turkiye de fazla is yaramaz

 19. Yavuz sultan

  22/10/2011 at 19:59

  Mustafa bey cok tesekkurler. Yine harika bir inceleme yazisi olmus. Acikcasi siri turkce olsa bir dakla dusunmem alirim ama iphone 4 verip simdilik 4s dusunmuyorum. 5in cikmasini bekliyoruz.

 20. Koray

  22/10/2011 at 20:02

  Cok ama cok yardımcı oldunuz cok teşekkürler
  Koray Canpolat

 21. Birol Erkan

  22/10/2011 at 20:23

  İncelemeniz icin tesekkurler , daha detayda bekliyoruz ama 🙂

 22. İbrahim

  22/10/2011 at 20:57

  Saolun mustafa bey araştırmanız için

 23. Ergin

  22/10/2011 at 21:09

  iyi akşamlar..

  İphone 4s şarj dayanım suresi nedir?
  normal bir merak ve normal bir kullanımda taii.

  Pardon Bahaeddin bey soru daha çok size sanırım:))

  • bahaeddin

   23/10/2011 at 00:14

   Düne göre daha iyi gitti şarjı. Ama hafta iç olsun öyle daha net söyleyebilirim. Çünkü hafta sonu kullanmaya başladım

   • Ergin

    24/10/2011 at 21:59

    teşekkürler cevaba..
    ilgiye:))

 24. Nadir topcuoglu

  22/10/2011 at 21:15

  Siri umariz kisa zamanda app olarak (ingilizce) iphone 4 e de sunulur insallah. 5 ,10 dolar verir 4 e indiririz? Ne dersiniz? Sirf siri icin 4s almaya degmez gorunuyor. App store’a gelmez mi yakinda?

  • Hakan

   22/10/2011 at 21:56

   Siri için a5 işlemci gerekiyor diye biliyorum

 25. zafer bayraktar

  22/10/2011 at 21:44

  mustafa bey merhaba
  konuyla alakasız ama başımdaki dert büyük.ios5 güncellemesi sonrası icloud’da fotoğraf yayınını kapalı tuttuğum halde fotoğraflar aktında sürekli (468/483 geri yükleniyor) diye çalışan birşey var.bunu nasıl engelleyeceğim.yardımlarınız için teşekkürler

 26. salih

  22/10/2011 at 21:59

  mustafa bey,iphone 5 ile iphone 6 kıyaslarsak hangisi iyidir sizce:)))))))))))))))))
  saka bir yana, icloud ile yayınlanan fotograflarımız kamuya acık değil mustafa bey? yani kendimzden baskasının gorme sansı yok dimi:) bak valla ciddiyim.beni aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden tesekkürler..

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 22:50

   Elbette değil. Tabii apple kimliğinizi başkalarıyla paylaşmadıysanız 🙂

   • salih

    23/10/2011 at 00:55

    galiba apple kimliğimi bir tek sizinle paylaşmıştım?! yoksa yanılıyor muyum:)))))) tesekkürler mustafabey.eksik olmayın.
    steve jobs öldü,yaşasın mustafa tan!

 27. Muammer

  22/10/2011 at 22:04

  Merhaba Mustafa Bey,
  Gene her zamanki gibi harika bir yazı olmuş.. Çok teşekkürler.. 🙂 Benm kafamda bir çok soru var.. Ama bunu size sormam saçma olur.. Benm iPhone’um yok.. Ama iPhone4S de bir miktar pahalı.. Bu konuyu sizden çok babama sormam lazm.. :)) Size sormak istediğim tek şey şu.. Bu yaz sonu iPhone4S almak mantıklı mı? Çünkü o zamana kadr herhangi bir telefon alamam.. (Daha yeni iPad2 aldm..) Yoksa, seneye gene yeni bi modelini mi çıkarırlar? Teşekkürler, yeni yazılarınızı bekliyoruz.. 🙂

  • salih

   22/10/2011 at 22:10

   muammer iyisi sen hiç bir telefon veya iphone alma,cunku her sene yenisi çıkacak ve dolayısıyla aldıgın telefon ve iphone eski model olmuş olcak:))) ah be gülüm bu mantıkla haraket edersek hiçbir sey almamaız gerekir,çünkü teknoloji ile yarışılmaz…baban sana telefon almaya karar verdiğinde sen bir iphone 4S al bence:)

   • Muammer

    22/10/2011 at 22:49

    😀 Biliyorum.. O yüzden demedm.. Hani seneye çıkacak bir şeyi şimdiden belirlediler mi diye soruyorm.. Yoksa her sene mutlaka yeni model çıkıyor.. Ama şimdi siz iPhone4S al deyince, kulağa çok hoş geldi valla.. 🙂 Ayrıca cevabınız için teşekkür ederm.. 🙂

    • Mevlut

     23/10/2011 at 00:31

     05/2012’de yeni bir iphone çikma ihtimali var bu iphone 5 mi yoksa 6 mi olur bilmem
     benim mantiga gore Iphone 5 cikmaz direk olarak Iphone 6 cikar cunku A5 islemcisi 4s’de kulanildigi için iphone 5’tede kulanilirsa bir ozeligi kalmaz onun için ben iphone 6’da A6’yida bekliyorum :))

     • salih

      23/10/2011 at 00:51

      valla helal sana mevlüt,iphone 6 ile sen sadece çinlilerle apple sollamadın benide solladın:))))))))))) sana zahmet peki bu iphone 6 zeki müren gibi bizi gorebilecek mi?

      • Muammer

       23/10/2011 at 09:29

       😀

    • salih

     23/10/2011 at 00:46

     🙂 apple tarafından seneye çıkacak bir iphone belirleniş değil ama bizler apple’dan daha ilerideyiz.nasıl mı? apple iphone 4s dahi belirlemeden bizler(çinliler ve teknoloji dedikoducuları) iphone 5’i ürettik bile:))) yani apple bile hızımıza yetişemiyor.şimdilik iphone 4s dısında bir dedikodu yok…

     • Muammer

      23/10/2011 at 09:28

      Teşekkürler, sağolun.. 🙂

 28. Kaan

  22/10/2011 at 22:13

  İphone 4 ile 3G ile hiz testi yapinca 5.72 mbps hiza ulasiyor zaten

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 22:53

   Evet yazıda da paylaştığımız gibi iPhone 4, 7.2Mbps’e kadar ulaşabiliyor.

 29. Emin

  22/10/2011 at 22:27

  Yazınız için teşekkürler Mustafa Bey.

  İnternet hız testinde SpeedTest’in hemen altında birinde İstanbul diğerinde Hosted by Superonline yazıyor. Acaba test için kullanılan veri merkezleri farklı mı?

  Bir de üst limite dayanmadıkça hız farkeder mi?

  • Mustafa Tan

   22/10/2011 at 22:58

   SpeedTest programını indirip siz de bir test yaparsanız bahsettiğiniz kısımda hosting firmasının ve bulunduğu şehrin dönüşümlü olarak gösterildiğini göreceksiniz. Her iki testte de veri merkezi Superonline idi içiniz rahat olsun.

   Üst limite dayanmadıkça modem hızı olarak farketmez ama cihazın veri işleme hızı olarak farkeder. Özellikle SpeedTest ile aynı konumda iPhone 4S ve iPhone 4 ile defalarca test yaptım. Her seferinde iPhone 4S daha iyi sonuç verdi. Sanırım bu 4S’in işlemcisinden kaynaklanıyor.

 30. ismail

  22/10/2011 at 23:20

  ıpone 4 den devam 4s verıcem araya ıpad2 alırım daha sonrada ıphone 5 cıkar onu alırım,,aylasımlarınız cok etkılı ve yardımcı allah razı olsun,,tesekkurler

  • Bekir kucuk

   23/10/2011 at 15:02

   Speedtest programini ayni ortamda farkli dakikalarda farkli sonuclar alinabiliyor, donanim olarak 4s iyi olabilir ama o sinuclar bu iyiligi ortaya pek koyamamis. Ayni zamanda resim karsilastirmasi da ayni sekilde iphone4 ile de cok guzel makro resimler cekilebiliyor. Resim konusunda acemiyim demissiniz gercekten acemisiniz 🙂 guzel paylasim olmus elinize saglik. iphone4 kullanicisi olarak 4s ye gecmenin hicbir anlami yok bencede. Ben kasanin biraz daha incelmesini beklerdim ayrica bu Kasayi degistirmemenin bir sebebi aksesuarlardaki uyum problemi olabilirmi acaba? 3g 3gs dede kasa degismemisti ve ayni aksesuarlari 1 sene daha satildi. Apple bu aksesuarlardan yuzde aliyo olabilrmi?? Saygilar Mustafa bey.

 31. Engin

  22/10/2011 at 23:34

  Mustafa bey belki çok acemice bir soru ama çevremde cvp verecek kimse yok ben i phone 3g kullanıyorum 4 s aldığımda daha önce satın aldığım uygulamaları yeni cihaza aktarabilir miyim ! Teşekkürler

 32. Anonim

  22/10/2011 at 23:51

  Mustafa Bey oncelikle merhaba. Bugun iOS 5 ile ilgili bilmedigim bi ozellik buldum. Muzikleri silebilme. Bilmiyorum bu bilinen bir seymi ama yazilarinizda gorememistim ondan baya sasirdim ve sevindim 🙂 Muzik dinlerken elimi tesadufen ekranda kaydirdim ve sil butonunun ciktigini gordum 🙂 ayni mesaj silerken oldugu gibi.

 33. BİLEN

  23/10/2011 at 00:02

  Harika bir yazı olmuş VE CİHAZ DAHA HARİKA OLMUŞ.iÇİM GİTTİ EŞİMLE PAZARLIKLARA BAŞLADIM BİLE :DDDD

 34. Mevlut

  23/10/2011 at 00:34

  Iphone 4 var bende tonla para veripte ayni modelde alinmazki
  tek ozeligi siri yoksa bir degisiklik yok gibi neredeyse

 35. memre

  23/10/2011 at 03:06

  mustafa bey elinize saglik yine cok guzel bir yazi olmus

 36. Taha

  23/10/2011 at 05:22

  Merhaba Mustafa Bey :

  Kanadadadayım ve Pazartesi akşamı Türkiye’ye dönüyorum temelli gelirken iPhone 4S alayım dedim ama Reserve ile alınıyormuş yani onu kaçırdım sizce 4 alayımmı sadece 100 dolar daha aşağıda fiyatı.Yoksa iPad 2 alıp Türkiye’de normal bir telefon mu kullanayım ?

 37. Umutyus

  23/10/2011 at 06:38

  Mustafa bey , paylasiminiz icin tesekkurler..
  Bugun , Amerikada, Siri’yi denedim… muthis birsey..ornegin anneme mesaj at , gelmeyecegimi soyle diyorsun, pat yaziyor mesaji ( reklamdaki gibi)… Turkiye’de cevremdekilere ingilizce mesaj atmak cok anlamsiz olacak ama 🙂 “yer bulma” ozelliginin calismamasi cok kotu.. bari bu calissaydi, ingilizce olmasina bile raziydim..

 38. Cuneyt

  23/10/2011 at 08:26

  Tesekkurler

 39. ilkker

  23/10/2011 at 08:45

  merhaba mustafa bey
  Biz daha once iPhone u (2.0 zamaninda ),ipad i turkceye cevirmis. appstoreda ve ozellikle cydiadtore da satilan pek cok uygulamayi (tapatalk,forumrunner,bitesms vs ) cevirmis bir ekibiz. belki takip etmissinizdir. siri calisma mantigi nasil bilmiyorum ama bu konuda bir biseyler yapilabilir mi acaba ? siri sorulara nasil yanit veriyor. cevaplar tanimlanmis mi yoksa kendimi uretiyor cevaplari.kullandigi cumleler onceden belliyse belki bir ceviri olayina gorilebilir. ama kendi uretiyorsa apple i beklemek zorundayiz.

  • bahaeddin

   24/10/2011 at 00:00

   Selamlar , sizinle ben bir görüşebilirmiyim 🙂

 40. Erdem

  23/10/2011 at 10:26

  Yorum ve paylaşımın için teşekkür

 41. CaN

  23/10/2011 at 10:42

  Mustafa bey merhaba;

  Fotoğraflarda istemeyerekte olsa okuyanları yanıltmışsınız. Ne yazık ki hem 4 hemde 4s te yakın çekim ve alan derinliği olayları aynı! Siz 4s ile objeleri çekerken objelere odaklanıp geri planı alan derinliği ile bulanmaya bırakırken 4 ile objelere odaklanamayıp geri planı net yapıp objeleri bulandırmışsınız. Bence bu hatanızı düzeltin çok büyük bir yanlış yönlendirme olmuş. Hem 4 hemde 4s ile yakın çekim makroya yakın alan derinliği ile aynı fotoğraflar çekilebilir. Tekrar hatırlatıyorum yukarıda ki fotoğraf çekimlerinde ki karşılaştırmada hata var…

  Saygılarımla Mustafa Bey Kolay Gelsin…

  • Mustafa Tan

   23/10/2011 at 10:54

   Selamlar,

   Yorumunuzda haklı olabilirsiniz. Yazıda da belirttiğim gibi fotoğraf çekimiz uzmanlığım değil. Fakat ben son kullanıcı gözüyle aynı şartlardaki tecrübemi paylaştım. Fazla uğraşmadan iki cihazla da yakından çekim yaptım. Muhtemelen iPhone 4S çok daha kolay bir şekilde odaklandığı için ve iPhone 4 ile biraz daha uğraşmam gerektiği için yukarıdaki durum olmuş olabilir.

   Fakat bu iPhone 4S’in makro çekimlerde daha iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yabancı sitelerdeki incelemeler de bu şekilde. Hatta aşağıdaki linkte bu konuyla ilgili bol bol örnek foto mevcut:

   http://campl.us/f349

   • CaN

    23/10/2011 at 11:17

    Ben alan derinliği, ışık ve objeyi doğru açıdan focuslamayı söyledim. Tabiki de 4s in kamerası biraz daha iyi olacaktır ki iPhone 5 için hep ipucu bunlar. Fakat vermiş olduğunuz linkte ki makro örnekler çok güzel bir açıdan ve ışığın muhteşem yansıması ile çekilmiş 4 ilede çok yakın sonuçlar alınabilir. Yoksa ben size karşı birşey yazmadım sonuçta bende profesyonel fotoğrafçı değilim ama amatör olarak makro ve alan derinliği ile ilgileniyorum hepsi bu 🙂 Ve ayrıca teşekkür ederim inceleme içinde…

    • Mustafa Tan

     23/10/2011 at 11:21

     İçiniz rahat olsun üzerime alınmadım. Tam tersine bir yanlışım varsa düzeltilmesini çok isterim 🙂

 42. Adem06

  23/10/2011 at 12:43

  Mustafa bey ellerinize saglık çok güzel paylaşımlarınız var bende bir şey paylaşmak istiyorum benim Iphone 4 var ABD geldi sim kilitli olarak att cihazı benim Ankara’da bir arkadasım io5 yükledi hiç bir sorunda yok bilginiz olsun

 43. Pingback: Yerli malı iPhone 4S incelemesi - Teknoblog

 44. -EagLe-

  23/10/2011 at 16:02

  Hocam kaynak göstererek sitemde yayınladım bir mahsuru varmıdır acaba ? Teşekkürler anlatımın için.

  • Mustafa Tan

   23/10/2011 at 16:13

   Yazinin sonunda, orijinal yaziya tıklanabilir link şeklinde kaynak gösterdikten sonra sorun yok 🙂

   Bu sayede hem arama motorlari hem de kullanicilar orijinal yaziya kolayca ulaşabilir.

 45. -EagLe-

  23/10/2011 at 16:19

  Teşekkürler hocam. Öyle yapmıştım zaten. İYİ çalışmalar.

 46. mert

  23/10/2011 at 18:12

  Bildigim kadariyla su anda unlocked iphone 4S satisi yapilmiyor amerikada. Arkadasiniz hangi yolla nereden bulmus iphoneu??

 47. mokosey

  23/10/2011 at 20:25

  mustafa bey biliyorsunuz ki fokuslama ios 5 te netleştirmek istediğiniz alana dokunmanızla ilgili. Kamera açokken iki nesne arasında fokuslama yapmasını istediğiniz nesneye ekranda dokunun focuslama işlemini bekleyin ve flaşı patlatın ….

 48. Yalfa

  23/10/2011 at 21:32

  iOS 5 yükledikten sonra bilgisayarımda Microsoft outlook icinde yer alan not ve kisi listelerini silmiştim.Dun aksam eszamanlama yaptığımda tüm kişilerimin,tüm notlarımın ve takvimimde yer alan bilgilerin telefonumdanda silinmiş olduğunu gördüm.Turkcell den yedekledigim Numaralarımı geri aldım ancak tüm notlarım gitti.Lutfen bu konuda bana yardım edin,o notlara ihtiyacım var.

 49. burak

  23/10/2011 at 22:36

  mustafa bey merhaba konuyla alkasız ama iphone4te hiç rastlanmamş bı sorunla karşılaştım sizin sitenizi yakından takip ediorum bu soruna çözümde bulamadım.sıkıntım şu.teli vodfondan aldım ekranda sarı şerit vrdı sıkıntılı bi durumdu vodafona gelip telefonu aldılar teleservice e gönderdiler 1 ay bekledim yenisi cuma günü ulaştıelime.ama ctesi bozuldu.ekran donuyo tamamen kalıyo hme ve klit tuşna basılı tuttum simsyah ekrn oldu.bigece bekledi ole şarjı bitti kapandı kendiliğinden sabah kalktığımda şarja taktım kullandım.gün içinde çok tuaf şeyler oldu ekran windowstakı msDos moduna geçti birden sanki yazılar çıktı ufak ufak sora yne dondu açılmadı baya bi.bi süre sonra yne açtım uzun çabalar sonucu:) ekran kıpkırmızı oluo birden apple amblemi çıkıo mesela aç kapa yaparken o amblem sönüo yavaş yavaş kararıo.sıkıntım şuan ios 5i yükleyememek telefon donuo yazılımı geri yüklerken daha önce böle bi durumla karşılaştınızmı acaba çok uzun yazdım inş okursunuz:)

  • Bekir kucuk

   25/10/2011 at 19:51

   Benim basima aynisi ipod touch kullanirken gelmisti ve bir muddet sonra cihaz hic acilmamaya basladi ve servise gonderip yenisini vermislerdi.yazilimla ilgili bi olay degil tamamen donanimsal bi sikinti.
   Gecmis olsun.

 50. burak

  23/10/2011 at 22:59

  elimde yaşadığım durumla ilgili resimlerde var dilerseniz size iletebilrim yardımcı olursanız sevinirim musatafa bey.

 51. engin

  23/10/2011 at 23:04

  Mustafa bey inceleme için emeğinize sağlık.
  Bahaeddin bey size 4s ile ilgili bir sorum olacak.

  iPhone 4 lerde karşılaştığım bi problemin aynısı 4s tede varmı bunu öğrenmek istiyorum. Ev arkadaşımın almış olduğu iPhone 4 32GB lık model ingiltere den ilk hafta satışa sunulan modeldir. Aldığı tarihten yaklaşık 3-4 ay sonra çevremdeki kişilerde de görmeye başladım ve ekranlarında karşılaştırma yaptım. İlk üretilen parti ile sonradan üretimine devam edilen parti arasında ekran renk tonunda farklılıklar (ilk üretimde mavi tonda, sonraki üretimlerde ise sarı tonda) gördüm. Bende iPhone 4S almayı düşünüyorum fakat bu renk tonu sıkıntısı beni 4S ten soğutuyor. Sizde de bu problem mevcutmu acaba?

  Bu linkten ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.
  http://www.pclabs.com.tr/2011/10/20/kullanicilar-iphone-4slerin-ekranindan-sikayetci-karsitlik-ve-parlaklik-degerleri-kotu-renkler-sarimsi/

  • bahaeddin

   24/10/2011 at 00:04

   Ben dikkatli biriyimdir. Kullandığım iPhone 4 ilk aldığım zaman ilk çıktığı zamandı:)

   Aynı bu resimdeki gibi renk ton farklılıkları evet şimdi baktım varmış. Bende aslında farketmiş gibiydim. Ama bu farklılığı ekran kalitesi değişmiştir diye düşünerek bir şey demedim.

   Kısacası korkulacak bir şey yok hemen alın yeni modeli

   • Anonim

    24/10/2011 at 23:06

    Merhaba, bende yeni 4s aldim Ingiltere’den ve herhangi bir renk problemi ile karsilasmadim.

 52. Timur

  23/10/2011 at 23:08

  Mustafa Tan bu önemli pratik iPhone 4S konusunu işlediğiniz icin tesekkurler. Benim baska bir sorum var. Amerikanın top uygulamalarında family feud oyunu var cok sevdigim ama ona tikladigim zaman app Store giriyor uygulama alınamıyor. Bu problemi nasıl hallederiz.?

  • Bahadir

   17/11/2011 at 18:47

   US storeuna kayitli bi apple id edinmelisiniz her uygulama her ulkenin storeunda bulunmuyor

 53. Geekbench

  23/10/2011 at 23:09

  Mustafa bey selamlar,
  Geekbench ip4 umun processorunu armv7 802 mhz gosteriyor, mumkunu var mi bunun?
  Tsk.

  • Birol Erkan

   26/10/2011 at 06:05

   Bende de 800mhz cikti , bende anlamadim , mumkun olabilir mi ?

 54. Kaan

  23/10/2011 at 23:38

  Mustafa bey gene herzamanki gibi harika bir sunum ve görüşler bildirmişsiniz.

  Öncelikle bende iphone 3gs var telefonumu yenilemeyi düşünüyordum fakat ip4 mü ip4s mi diye kararsızdım, tabi düşünmemin sebebi fiyat farkı…
  Ama bugün bu yazıyı okuduktan sonra kesinlikle 4s almaya karar verdim 200,300 tl fazla verip en son model almak mantıklı.

  Birde bu siri konusuna bir açıklık getirmek istiyorum aldığım bir habere göre bir yazılım şirketi apple ile temas halindeymiş. Yani yakında siri türkçe olarak karşınıza çıkarsa şaşırmayın…

 55. abdulmecit

  24/10/2011 at 01:06

  aslında ben 3310 kullansamda olur akıllı tlf da tek baktığım facebook ve internette gezinmek galaxys almıştım ama donuyor diye sattım iphone almak istiyorum iphone 4 yeterli gelirmi(mustafa beye sorum) ama onunda anten sorunu var diyorlar

  bide BAHAEDDİN BEYE sorum olcak oda 4s in şarzı daha iyi gider mi(normal bir kullanım için)

  iphone 4 benim için uygun olcak sa anten sorunu çok önemlimidir

  • bahaeddin

   27/10/2011 at 10:18

   Ben çok fazla telefon görüşmesi yaptığımdan ve sürekli telefon ile ilgilendiğimden dolayı sarjım yine eskisi gibi aynı sürede bitiyor

 56. Ramazan

  24/10/2011 at 11:31

  Merhabalar Mustafa Bey.ben su anda iPhone 3gs kullaniiorum.cihazimi değiştirmek istiyorum.yurt dısı cihazlarda karşılaşabileceğim sorunlar nelerdir.tesekkurler

  • Anonim

   25/10/2011 at 17:42

   Dostum İpone al gerisi tefarruattir

 57. muhammed

  24/10/2011 at 11:36

  Mustafa bey
  Her yeni Iphonda bu soruyu sorarım. Şimdi yine soruyorum.
  Aramalar bölümünde tek tek silinme veya sadece cevapsızları silme özelliği varmı? Cep telefonlarının en ilkellerinde bile olan bu özelliği şimdiye kadar neden koymadıklarını anlamış değilim. inşallah bunda vardır.

  • Sezoli

   24/10/2011 at 14:41

   Tek tek yada hepsini silme ozelligi var zaten..

  • İzzet

   03/11/2011 at 08:59

   Sakat işlerdesin Mustafa… Bi gün yakalanırsın! Bence 4S’e geç… kaçak et kesmeyi de bırak!

   • Serkan

    06/11/2011 at 23:08

    Ben tek tek silemiyorum yapilan aramalari ve bu buyuk bi sorun olmaya basladi mustafa bey 🙂 nasil silindigini ogren mek isterim

    • Mustafa Tan

     07/11/2011 at 00:58

     Cihazınıza iOS 5 yüklediyseniz Son Aramalar ekranının sağ üst köşesindeki Düzenle seçeneğini kullanarak silebilirsiniz.

 58. burhan

  24/10/2011 at 15:01

  bu ürünün fiyatı nedir

  • KayraEymen

   27/10/2011 at 22:44

   16Gb 650$, 32Gb 750$, 64Gb 850$ simfree fiyatı olacak ve Kasım ayı ilk haftası satışa çıkacak.

 59. alican

  24/10/2011 at 15:58

  gerçekten güzel bir inceleme olmuş emeğine sağlık.

 60. Kaan

  24/10/2011 at 17:22

  İyi günler bahaeddin beye bir sorum olacaktı…
  Sizce 4 mü 4S mi almalıyım( 3gs var) fiyat farkı nedir 200 300 tl daha fazla verip 4S ye geçmeye değermi.

 61. aslan

  24/10/2011 at 17:30

  iphone 4 kullanan varsa anten sorunu çok sıkıntı yaratıyor mu

  • Ert

   24/10/2011 at 21:52

   Oyle bir sorunla karsilasmadim bende 4 var cok memnunum 4s yi bana cazip kilan sadece kamerasi (: bu arada holegram kilavye flan yokmu 5 icin vardi ?

   • Birol Erkan

    26/10/2011 at 06:02

    Ben yaklasik 6 aydir iphone 4 kullaniyorum , hicbir anten sorunu yasamadim

   • Engin Yilmaz

    30/10/2011 at 20:16

    Ben 4 ay once aldim ve yeni saatim anten sorunundan 2-3 cekiyordu ama genelde 2 cekiyordu 2 sebebden dolayi satim telefonumu 1incisi sebek 2inciside Iphone 4s cikti icin ben iphone4u tavsiye etme sebek sorunundan ama cozumu var tabiki 1)Bumper dedikleri carceve seklinde etrafina takilan plastik takarsan sorun cozulur 2)telefonu tutus sekli onemlidir sol yan tarafda sebekyi cekmesi icin bir chip var yada goz nedeniyorsa ona elin temaz ederse sebeke aninda duser ve sinyal yok diye yazi cikar bunun sebeke sorununu saymasak simdiye kadar kulandim en iyi telefondu ve kesinlikle gene alacam Iphone 4sden.

 62. hakan yılmaz

  24/10/2011 at 19:19

  BU İNCELEME KISA OLSADA AÇIK OLAN ŞEY 4TEN 4SE GEÇMEYE DEĞMEZ 🙂

  • Anonim

   25/10/2011 at 09:44

   Arkadaslar viber suan Türkiye’de bedavami ve yurt dısını aramaktami serbest

   • mfg

    25/10/2011 at 10:47

    viber internet üzerinden konuşma sağladığı için yurtdışını aramak da serbest (skype’tan skype’ı aramak gibi). ücreti ise internet üzerinden yapacağınız konuşmanın gerektirdiği download miktarıyla alakalı, yani çok düşük internet kotalı bir internet paketiniz varsa kota aşımından dolayı ekstra ücretlendirme olabilir ama örneğin 1 GB lık bir internet kotanız varsa çok da endişelenmenize gerek yok…

   • Anonim

    28/10/2011 at 23:12

    Viber ile yurtdisi aramak wifi ve 3 g uzerinden ucretsizdir

 63. Kaan Karabal

  25/10/2011 at 00:15

  Selamlar,

  Unlock Iphone4S şu anda Amerikada satışa başladımı apple store üzerinden?

  Teşekkürler
  Kaan

 64. Mehmet

  25/10/2011 at 09:42

  Selam ben Mehmet siteniz çok yardımcı olan bir site herkese merhaba…………………………………..

  • Anonim

   25/10/2011 at 23:00

   Arkadaslar viber uygulamasiyla yurt dısını aramak bedavami son olarak telefenum iPhone 4 yurtdışı güncelleme yapsam tel kilitlenirmi tesekurler.

  • Mehmet

   25/10/2011 at 23:02

   Arkadaslar viber uygulamasiyla yurt dısını aramak bedavami son olarak telefenum iPhone 4 yurtdışı güncelleme yapsam tel kilitlenirmi tesekurler.

   • Erdin

    08/11/2011 at 00:46

    Viber ile arama yaparsanız kilitlenmez ama cihaz Amerika’dan alınmış ise kilitlenir nedeni ise bu cihazlar Amerika’da operatörler tarafından sözleşmeli satılıyor ve sözleşme bitmeden operatör simlocku kaldırmıyor
    Sözleşme zamanı bitince cihaz normale donüyor ve buraya amirinden gelince simlock kırılıyor ama i tunes a baglaninca o tunes sözleşme zamanı bitmemişse simlock atıyor cihaza

  • Mehmet

   25/10/2011 at 23:02

   Arkadaslar viber uygulamasiyla yurt dısını aramak bedavami son olarak telefenum iPhone 4 yurtdışı güncelleme yapsam tel kilitlenirmi tesekurler…………..

 65. Anonim

  25/10/2011 at 11:55

  merhabalar ios5 den sonra rehberime ekledigim yeni kişileri outlook aatamıyorum yardımcı olurmusunuz
  tesekkur

 66. nezih

  25/10/2011 at 11:55

  merhabalar ios5 den sonra rehberime ekledigim yeni kişileri outlook aatamıyorum yardımcı olurmusunuz
  tesekkur

 67. md

  25/10/2011 at 20:23

  Avusturya dan iphone 4s getirtmeyi düşünüyorum sitesinde tanıtım bölümünde siri yok acaba sadece amerika fransa ingiltere almanya.. dan alınan cihazlarda mı var?

 68. Ali kemal

  25/10/2011 at 21:30

  Mustafa bey bi sorum olucak i pad2 de msn ile goruntulu konusma saglayan bi program
  Mevcutmu acaba bilginiz varmi? Ayrica bilgilendirmeleriniz icin cok tesekkurler..

 69. uqursenqul

  26/10/2011 at 01:19

  mustafa bey yada arkadaslar iphonumda muzik bumunde ses acip kapama simgesi kayboldu ve telefondan sesde gelmiyoooo. kulaklik bolumuyle alakaliymiss sanirim kulakligi cikarip taktimm duzelmedi ayni sorunu yasayanlar boyle yapmis duzelmis ama bnde duzelmedi restorede ettim gene duzelmedi baska cozum onerisi olan varmi yardimlarinizi rica ddiyorum.

 70. Emir

  26/10/2011 at 02:02

  4’u birakip 4s’e gecmeye deymez. Bekleyin hep beraber 5 e geceriz;)

 71. Şafak YILDIRIM

  26/10/2011 at 10:19

  Merhaba ;

  Mustafa Abicim nasılsın bunca işin gücün arasında rahatsız ediyorum kişisel mail adresin varmıydı abicim.

  Teşekkür ederim

 72. Selim

  26/10/2011 at 20:51

  Merhabalar mustafa bey
  İos5 yukledikten sonra fotograf cekiminde zoom olayi olmuyor artik. Bir yere dokonunca zoom yapiliyordu İos4 te. İphone4 cihazim

  • Anonim

   03/11/2011 at 15:19

   Zoom yapmak icin tipki fotograflarda yapildigi gibi iki parmagini kullanarak zoom yapcaksiniz

 73. Eren

  26/10/2011 at 23:13

  Mustafa bey selamlar.. İncelemeleriniz için teşekkur ederiz..
  Birkaç gün icinde bir akrabam Fransa’ya gidecek. iPhone 4s getirmeyi düşünüyorum. Fakat unlock olup olmadıgını nasıl anlarım?. Kontratsız satılan tüm cihazlar unlock mudur? Ayrıca Apple Store fiyatının üzerine herhangi bir vergi ödemem gerekiyor mu??
  Teşekkür ederim..

 74. Emre

  27/10/2011 at 04:06

  Mustafa bey dikkatle benim sormak istediğim sorulmuş mu diye baktım biri sormuş ama cevap yoktu, cevaplarsanız çok ama çok sevinirim. Kurban bayramında ingilteredeyim internetten baktığım kadarıyla (iPhone 4s unlocked UK prices yazarak) fiyatlar 500 £ diyor bu konuda beni doğrulayacak bir bilginiz var mi? Benim için çok önemli olan asil soru ise, 12 kasıma kadar orada kalacağımı varsayarsak herhangi bir applestore’dan elimi kolumu sallayarak alabilir miyim yoksa tam olarak anlamadığım ve sistemini bilmediğim pre-order olayı hala geçerli mi? Cevap verirseniz cidden çok büyük katkınız olacak. Teşekkürler.

 75. uqursenqul

  27/10/2011 at 11:45

  mustafa bey yada arkadaslar iphonumda muzik bolumunde ses acip kapama simgesi kayboldu ve telefondan sesde gelmiyoooo. kulaklik bolumuyle alakaliymiss sanirim kulakligi cikarip taktimm duzelmedi ayni sorunu yasayanlar boyle yapmis duzelmis ama bnde duzelmedi restorede ettim gene duzelmedi baska cozum onerisi olan varmi yardimlarinizi rica ddiyorum.

 76. Mert

  27/10/2011 at 20:04

  Mustafa Bey,

  Bildigim kadariyla su anda unlocked iphone 4S satisi yapilmiyor amerikada. Arkadasiniz hangi yolla nereden bulmus iphoneu??

 77. Mert

  27/10/2011 at 20:07

  Mustafa Bey,

  Benim bildiğim kadarıyla Amerikada’da unlocked iphone 4S satisları henuz baslamadı. Arkadasiniz nasıl ve nereden satın almış iphoneu?

  • Mustafa Tan

   27/10/2011 at 21:32

   İngilitere’den aldı.

 78. Batuhan

  27/10/2011 at 23:50

  şöyle sorsam size samsung samsung galaxy s II mı yoksa Iphone 4S mi desem ne dersiniz..?

  • Engin Yilmaz

   30/10/2011 at 20:23

   Kesinlikle Iphone 4s

 79. nisa

  29/10/2011 at 13:23

  iphone 5 ne zaman çıkar ve fiyatı ne kadar olur tahminen ilk çıktığında?

  • Kaan

   30/10/2011 at 19:34

   2012 Şubat ayı

 80. Kaan

  30/10/2011 at 19:29

  iPhone 5 2012 Segililer gününde çıkıyor.

  Not: Kaan demişti dersiniz.

 81. Nadir Göktan

  02/11/2011 at 12:24

  hocam 20 gun sonra finlandiyadan 4s getiriyorum kirdirma falan yapmam gerekiyor mu bu konuda hic bilgim yok yardimci olursaniz cok sevinirim

 82. Ahmetuzn

  04/11/2011 at 11:07

  Slm mustafa bey 4s kullaniyorum telefonun cok cabuk sarz i bitiyor kullanmadigim zamanlarda sabah kalkiyorum sarz 50 den 20 ye dusmus bi bilginiz varmi bu konuda tesekkur ederim..

  • Mustafa Tan

   04/11/2011 at 11:16

   Evet var. Bu genel bir sorun ve tüm iPhone 4S kullanıcıları muzdarip. Apple da sorunu kabul etmiş yakında bir versiyon çıkartacakmış bu sorunu düzelten.

 83. Kadir

  04/11/2011 at 12:39

  Iphone 4S’te en büyük sorun 2G ve 3G geçiş düğmesinin iptal edilmesi bu yüzden pil çabuk bitiyor.
  Acilen o butonun geri getirilmesi lazım APPLE tarafından.

  • Suat

   15/11/2011 at 19:38

   Evet ben de bugün iphone 4s edinince bu durumu fark ettim. 3G’yi kapatmayınca bulunduğum yerde telefon az çekiyor ve ayrıca şarjı da tüketiyor. Yazılımsal bir sorun olsa is 5.0.1 yüklediğim Iphone 4 telefonumda da bu durum olması gerekmez miydi? Bu konuda düşüncesi olan var mı arkadaşlar? Yeni bir güncelleme ile 3g kapatılamama durumu giderilebilir mi?

 84. Ahmetuzn

  04/11/2011 at 13:13

  Tesekkur ederim

 85. Koray

  05/11/2011 at 23:54

  İngiltere den 4S alsam ve SIRI nin türkce versiyonu çıksa, ileride türkce SIRI yi de telefonum çalıştırır mı ?

  • Mustafa Tan

   06/11/2011 at 00:00

   Elbette ama SIRI’nin Türkçe versiyonunu bence en az 2-3 seneden evvel beklemeyin 🙂

   • Aziz

    11/11/2011 at 00:39

    Iphone 4GS te siri yukleme sansimiz olmaz mi acaba ille de 4S mi olmasi lazim???
    Tesekkurler!!!

    • Mustafa Tan

     11/11/2011 at 08:01

     Maalesef yok. iPhone 4S şart.

 86. hüseyin

  06/11/2011 at 22:41

  Öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler, yarın amerikaya gideceğim ve görüştüğüm kişilerce satışın sadece kontratlı olarak yapıldığını söylediler, Ve bilgilerinize danışarak soruyorum amerikada eşiniz dostunuz kontratsız alan var mı varsa da beni buradan aydınlatırsa şehir ya da adres verme ihtimali varsa çok makbule geçer, saygılarımla iyi çalışmlar..

 87. Bedirhan

  07/11/2011 at 22:03

  ”Ben aslında geçtiğimiz hafta ingilizcesini okumaya başlamıştım.”

  ”Ben de fakir ingilizcem ile Siri’ye bazı basit sorular sorarak test etmeye çalıştım.”

  :))

 88. Hasan

  08/11/2011 at 16:16

  Merhaba arkadaşlar,

  Ben canada’dan I phone 4s aldım. yaklaşık 2 hafta oldu. I phone 4s’ten gerçekten çok memnunum.Oyunlarda grafikler gerçekten I phone 4 e göre daha güzel.Ben Canada’dan 1.500 tl ye aldım toplam 10 tane getirdim.Telefon gerçekten çok güzel siz siz olun 200-300 tl daha verin daha kaliteli bir telefona sahio olun.Gerçekten verdiğiniz fiyata değer.

  Saygılar…

  • Furkan Ekrem

   11/11/2011 at 22:37

   pasaporta nasıl kaydettin 10 taneyi bizim bildiğimiz tane kaydettiriliyor bide aşağıdaki soruya cevap verebilirmisin

  • Furkan Ekrem

   11/11/2011 at 22:37

   pasaporta nasıl kaydettin 10 taneyi bizim bildiğimiz 1 tane kaydettiriliyor bide aşağıdaki soruya cevap verebilirmisin

  • Furkan Ekrem

   11/11/2011 at 22:40

   kusura bakmayın telden yazdığım için 2 tane aynı yorum gelmiş

   • GiGi

    20/11/2011 at 10:35

    Kesınlıle bende aynı fıkırdeyım , arkadaslar 4s ıle 4 arasında fransa da 110 euro fark var.. yanı şarj sorunu falan yazılımsal bır olay. Emınım apple duzeltıcek bu sorunu yenı bır yazılımla.
    11o euro luk fark ile :

    *8 mp kamera ( Mustafa Bey’in resımlerde farkı goruyoruz acıkca )
    *siri
    *2 cekırdek ( cok cok hızlı ı pad 2 nın sıstemı daha ne olsun )
    * Anten sorunu yok bır de bu cıhazlar 16 gb’dan baslıyor unutmayın… yanı 8 gb kullananlar ıcın extra bır fark.
    * Hız Hız Hız dıyorummm

 89. Furkan Ekrem

  11/11/2011 at 22:32

  Merhaba arkadaşlar bende Nokia C6-01 var çok kaliteli diye aldım fakat internette gezerken gözlerimi acıtıyor.iPhone4s lerdede gözlerde problem yapıyor mu?iPhone4S almak istiyorum fakat güncelleme ve benim hiç bilmediğim sıkıntılardan dolayı içim ısınmıyor?Nedersiniz iphone4s alsam çok uğraşırmıyım?

 90. paşa

  12/11/2011 at 11:20

  bilgilerin için çok teşekkürler

 91. caner can

  14/11/2011 at 11:02

  şuanda almanya düsseldorf’ta arkdaşım var haftaya türkiyeye dönecek benim sorum iphone 4s apple.de ‘de fiyatı 629 euro. almanyadaki applestore’da satılan iphone 4s’ler simkilitlimi simkilitsizmi şimdiden teşekkürler ?

  • GiGi

   20/11/2011 at 10:37

   Apple acıklama yaptı kılıtsız satan yerlerı basta fransa ve ıngıltere var avrupa ıcın … almanya da kontratlı yanı kılıtlı bıldıgım kadarıyla

 92. Anonim

  15/11/2011 at 01:20

  Merhaba benim arkadşım almanyadan bana iphone 4s getirecek almanyadaki iphone 4s’ler simkilitli mi yoksa sim kilitsiz mi?

 93. Kaan

  15/11/2011 at 12:29

  ben en büyük farkı igo’nun açılış süresinde gördüm. güncellemelerle açılış süresi iyice artan igo, 4S ile şak diye açılıyor.

 94. umur

  16/11/2011 at 22:50

  Merhaba ben suan iphone 4s almak uzereyim ama duyguduguma gore turkiyede calismiyor gibi yanitlar aliyorum ve belirtmek isterim , alicagim cihaz kesinlikle sim free olucak , sadece suan 4s elimde olsa hattimi takip direk sorunsuz calistirabilirm degilmi ? Ve sunumunuz harika

 95. Celal

  18/11/2011 at 13:46

  Merhaba mustafa bey ben indirdiğim uygulamaları silemiyorum ne yapmalıyım 3g

  • Mustafa Tan

   18/11/2011 at 14:45

   Parmağınızı silmek istediğiniz uygulamanın üzerinde basılı tutun. Ardından ikonlar titremeye başlayacak ve köşesinde silmek için gerekli “x” işareti çıkacaktır.

   • Celal

    20/11/2011 at 01:40

    X işareti çıkmıyor ki

 96. GiGi

  20/11/2011 at 10:39

  Mustafa Bey’e bu faydalı karsılatırma ıcın tesekkur ederım

 97. Anonim

  20/11/2011 at 12:31

  Merhaba iphone4 s te msn kullandigimda disari atiyor beni varmi bunun bi caresi bilen varsa yazsin lutfen….?

 98. Serdar

  21/11/2011 at 19:24

  Ben iphone4 kullaniyorum hic memnun degilim oncelikle sebeke uzerinden goruntulu ne zaman konusa bilecez ve farkli marka bir cihaza ne zaman goruntulu konusma yapabilecez bununla birlikte cihazda bulunan bulututu ne zaman kullanabilecez neden kullanamiyoruz. Bence cep telefonu ozgurluk demmekken iphon guantanamo demek ben aldigima kullandigima bin pismanim.almayi dusunenlere ilk cep telefonu olan siyah beyaz ekranlari tavsiye ediyorum onlarda dahi insan daha ozgur..dertlerimi dinleyecek bir sorumlu dahi bulamiyorum..saygilar

 99. Barış

  23/11/2011 at 22:09

  Merhabalar, Artık USD den kilitsiz ipone 4s alınabiliyor mu, bileniniz varsa USA a ya gidecek arkadaşlar vasıtası ile getirtmeyi düşünüyorum.
  Teşekkürler

 100. MEHMET CAN

  24/11/2011 at 00:05

  MUSTAFA ve BAHADDİN BEY iphone 4s alacam ama şu şarz sorunu nekadar büyük iphone 4 den daha kötü diyenler çok kullanıcı olduğunuz için yorum yapabilirseniz çok sevinirim teşekkürler…

  • ali

   24/11/2011 at 17:13

   ARKADAŞLAR BU KONU HAKKINDA KULLANICILARIN YORUMU NEDİR

  • abuzer

   27/11/2011 at 19:13

   ya şu mehmetcan ile aliye bi cevap verin arkadaşlar

 101. Ahmetuzn

  24/11/2011 at 11:54

  Slm 4s te kullandigim programlari update yapamiyorum guncelleme var ama update butonu yok!!

 102. Arda Erin

  27/11/2011 at 19:22

  Mustafa Bey iyi günler.Telefon kapalı oldugunda alarm çalışmama olayı acaba 4S te düzeltilmiş mi acaba??

  • Mustafa Tan

   27/11/2011 at 19:30

   Hayır. Yeni nesil akıllı telefonların hiç birinde böyle bir özellik bulamazsınız maalesef.

   • Anonim

    10/12/2011 at 10:18

    şakamı yapıyorsunuz bilmiyorum ama iphone 3 ümde vardı bu özellik

    • Mustafa Tan

     10/12/2011 at 10:24

     Dilerseniz tekrar deneyin. Cihazınızı üstteki power tuşuna 5-6 saniye basılı tutup sonra tamamen kapattıktan sonra alarm çalmaz.

     • berke

      08/04/2012 at 19:15

      nasıl bir konuşma bu. yapmayın Allah aşkına benim nokia 6700 slide telefonum bile kapalıyken alarm çalıyor 4s mi çalmayacak ? bir de biliyormuş gibi telefonlar hakkında yorum yapıyorsunuz..

    • HAYAT

     26/12/2011 at 22:40

     ıphone4s aldım 6 gün önce..öncelikle herkese turkcell den 24 ay taahhutlu almamalarını öneririm.çünkü operatörler mutlaka cayma bedeli yada baska angarya bedeller olarak çok büyük faturalar gönderiyorlar.telefonu alalı 6 gün olmasına ragmen 230 lira fatura geldi.malesef daha cihazın ilk taksiti bile değil.onuda gelecek ay göndereceklermiş.anlatmak istedğim şey; paranızı biriktirip pelin alın.
     gelelim ıphone4s e… şarjı çokkk kısa sürede bitiyor.oyunlara girmememe ragmen akşama kadar bile dayanmıyor.günde 2-3 şarj etmek gerekiyor.bu konuda büyük hayal kırıklıgı yasadım.

     • YILMAZ

      12/01/2012 at 13:50

      BENDDE İLK CIKTIĞI GÜN ALDIM 4S İ GÜNLÜK 2 İLA 3 SAAT ARASI KONUSUYORUM AKSAM OLUNCA YÜZDE 25 FİLAN KALIYOR.OYNAMAMAK LAZIM HERALDE

      • Anonim

       19/02/2012 at 09:04

       3G kapatman lazım o zaman nerdeyse yarı yarıya şarjı farkediyo deneyin tşkler

       • Anonim

        13/04/2012 at 12:27

        arkadaslar sarjının kısa gıtmesı ekran ısıgını kısın ve deneyın…

  • Arda Erin

   29/11/2011 at 22:49

   Peki bir uygulama duydum< böyle bi uygulama var mıdır acaba?Alarmdan önce telefonu açan…ve böylece gece telefonu kapatsanız da alarmın çalmasını sağlayan?bu konuda bir duyumunuz var mıdır?Teşekkürler

   • Murat

    02/12/2011 at 13:41

    Arda Bey Merhaba,
    iphone’u bir bilgisayar gibi dusunun. Sistemi kapattığınızda hiçbirsey çalışmaz. Eski Sybian sistemler gibi dusunmeyin.

    Size önerim; Telefonu illaki kapatmak istiyorsanız gece yatarken telefonunuzu Uçak moduna alın. Telefonunuzun Telefon özelligi kapanacak ancak alarm veya diger hersey çalışıyonr olucak.

   • Gökhan

    29/02/2012 at 10:08

    Yaa arkadaş kapatmayın telefonu sizde rahatsiz edilmek istemiyorsaniz uçak moduna alın şarjı hiç gitmiyor.iphone asla kapatılmaması gereken bi telefondur nokia gibi telefonlarla karistirmayin.

  • irmak

   14/12/2011 at 02:03

   mustafa bey, “yeni nesil akıllı telefonlar”da bu özellik yok demeniz pek doğru olmadı bence. nokia nın 3310 undan N8 ine kadar hepsi kapalı da olsa alarmları çalışır

   • Mustafa Tan

    14/12/2011 at 08:06

    Selamlar,

    Teşbihte hata olmaz derler 🙂 Ben yine de “yeni nesil akıllı telefonlar” iddiamı yeniliyorum. Örneğin sizin örnek verdiğiniz 3310 bırakın yeni nesil olmayı akıllı telefon bile değil. 10 sene öncesine ait Symbian tabanlı bir telefon. Nokia N8 konusunda ise haklı olabilirsiniz çünkü akıllı teelefon kategorisine giriyor. Fakat o da Symbian tabanlı.

    Biliyorsunuz Nokia artık işletim sistemi olarak Nokia değil Windows kullanacak akıllı telefonlarında. Lumia serisi olarak da duyurmaya başladı cihazları:

    http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_800-4240.php
    http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_710-4276.php

    Eğer bunlarda da cihaz tamamen kapalıyken alarm çalışıyorsa o zaman kesinlikle haklısınız bu Apple gibi diğer tüm üreticilerin ayıbı olacak. Şu an tam emin değilim ama araştırıp paylaşacağım yorum yazarak.

    Saygılar

 103. Lara

  28/11/2011 at 00:25

  Merhaba, ben iphone 4s’teki şarj sorununu soracaktım, gerçekten çok mu çabuk bitiyor? mesela bende ipad2 var ios5 yükledikten sonra gerçekten pili çabuk bitmeye başladı 🙁 5.0.1 de düzeltemedi ne yazık ki. yeni güncelleme bekliyorum. iphone 4s’teki durum nedir, bilgi verebilir misiniz? teşekkürler

  • hilal

   10/01/2012 at 11:54

   yukarıda yorum yapan arkadaş haksızlık etmiş şarjı o kadar çabuk bitmiyor oyun oynamazsanız 2 gün bile dayanıyor şahsen benim 4s im dayanıyor ve fatura konusuna gelince arkadaş muhtemelen telefonun internetini açık bıraktığı için o kadar fatura gelmiştir:(

  • aydın

   05/02/2012 at 14:47

   ben 4s i italyadan aldım. sim kartsız bir şekilde kapatmadan bırakmıştım. 5 gun sonra türkiyeye döndüğümde hala şarjın yarısı bitmişti. türkiyede ise tam gun elimden düşürmezsem (ki insan gibi kullanmıyorum:))akşamları şarj etmem gerekiyo. ki 2 saatte tam dolum oluyor..özetle yukarıda yazan sorunları yaşamadım. tek sorun türkiyedeki fiyatı bence.. telefon kesinlikle kusursuz.. ben italyadan 660 euro (yaklaşık 1600 tl)ya aldım.. telefon paranın hakkını veriyor..

  • Gökhan

   29/02/2012 at 10:11

   eski 3gs kullanicisi olarak 4s nin sarji cok daha iyi tum telefonlarina gore.indirdiginiz butun uygulamalarda kullanici konumlarini kapatin bildirimleri kapatin internette olmadiginiz zamanlarda interneti kapatirsaniz ihtiyaciniz oldugunda acarsaniz interneti 1gun cok rahat sekilde yetiyor

   • Sercan

    24/03/2012 at 11:09

    Haklısın ben de 2 gün öncesine kadar iki tane iphone 3gs kullanıyordum. Sonra dier hattımı kullanmayı bırakınca iphone 4s aldım ve şarj konusunda çok memnunum. Eski iphone umun 2 katı fazla dayanıyor

 104. mustafa.AYKAÇ

  28/11/2011 at 17:52

  iphone 4.s yada samsung galax II.s arasında kararsızım sizce hangisini tercih etmeliyim…

  • ÇİLEKEŞ

   03/12/2011 at 16:05

   tabiki ıphoone 4 s almalısın çünkü hem interneti daha hızlı hemde kamerası çok çok iyi yani özellikleri samsung s ıı ye taş çıkarır

   • Anonim

    04/12/2011 at 11:40

    galaxy s 2 kullandım…gerisi boş bence…iphone çöl de ferrariyle gezmek kadar tuhaf….niye bu kadar amerikancı bu editörler onu anlamıyorum…..google uyumlu bile değil olsaydı adobe flash player i olurdu

    • Mustafa Tan

     04/12/2011 at 11:47

     Selamlar,

     Görüşlerinize saygımız sonsuz.

     Nasıl siz Samsung kullanıyorsunuz diye Koreci değilseniz, iPhone kullananlar da Amerikancı değil. Editörler de aynı durumda 🙂

     Adobe Flash Player konusunda zaten Apple daha evvel açıklamıştı sebebini. Ayrıca yakında sizin cihazınızda da Flash olmayacak artık Adobe mobil cihazlarda Flash’a destek vermediği için :

     http://www.iphoneturkey.com/2011/11/ios-ve-adobe-flash.html

   • alakasız

    16/03/2012 at 15:43

    selam kamera sımgesı ekranımda kayboldu nerden nasıl fotograf cekmek ıcın kamerayı acabılırım tesekkurler

  • Gökhan

   29/02/2012 at 10:12

   iphone hicbir telefonla kiyaslanmaz.iphone dokunmatiktir diger telefonlar durtmatiktir

   • Anonim

    29/03/2012 at 16:23

    dürtmatik eski telefonlarda kaldı. N8 i örnek gösterebiliriz. oda dokunmatik 🙂

 105. lorder10

  29/11/2011 at 21:32

  ABD den iphone 4s almak istiyorum. Bana yol gösterebilir misiniz?

 106. Cemal Turan ÖZÇELİK

  01/12/2011 at 14:03

  Merhaba Mustafa Bey,

  Aralık ayının sonunda ABD den unlock olarak Iphone 4s 16gb telefonumu arkadaşım getirecek. Şuan 3gs (yine ABD’den almıştım) kullanıcısı olarak büyük bir heyecan ile 4s i bekliyorum. Ancak internet forumlarında dolaşan, pil, kulaklıkda yankı ve ekran sararma ile ilgili sıkıntılar feci şekilde can sıkıyor. Pil sorunu yeni çıkan yazılım ile kısmen çözülmüş olsada, kulaklıkda yankı ve ekran sararma konusunda bir bilginiz var mıdır?

  İyi günler dimerim.

  • YILMAZ

   12/01/2012 at 14:10

   Pil olayı yazılan gibi değil arkadaşlar bu cihaz ın pilini 6 saat hiç kapatmadan kullanabilirsin bu altı ssati ister 1 günde kullan ister 5 günde bu san kalmıs eger ki sen telefonu elinden düşürmez hep birşeyler yaparsan biter tabi.

 107. iphone 4 s hayranı

  03/12/2011 at 13:06

  iphone4s ne kadar

 108. serkan

  03/12/2011 at 13:32

  selam
  ben ayarlardan siri yi nasil etkin yapacagim bulamadim….. heryere baktim siri diye birsey yok yoksa benim iphone 4 s e siriyi koymayimi unutmuslar 😀 isin sakasi tabi bu…yardimci olursaniz sevinirim 😀

  • Mustafa Tan

   03/12/2011 at 15:03

   Ayarlar -> Genel -> Siri menüsünden aktif hale getirebilirsiniz.

  • Anonim

   29/02/2012 at 10:13

   İnternet baglantin açik olmasi lazim ayrica siri yi kullanabilmen iin

 109. xxx

  04/12/2011 at 16:59

  arkadaşlar ben iphone 4s almayı düşünüyorum .. birşeyi merak ediyorum facedeki oyunların burada açıldığını duydum doğru mu acaba??

  • aydın

   05/02/2012 at 14:51

   face de çiftlik ve poker oynuyodum.. iphone 4 s ikisinide açıyor..

 110. Koray

  04/12/2011 at 17:43

  Merhaba,
  4s kullanıyorum. Kulaklik takılı vaziyette arama yapılamıyor. Sesi direkt olarak hoparlöre veriyor. Karsı taraf sesimizi duymuyor. Telefonu açıp kapamak gerekiyor. Bir de normal arama yapmaya çalıştığımızda sık sık ilk aramada aranızdan kisiye ulaşılamıyor. Telefonda yankilanma oluyor. Karsı taraf sizin aradığınızı görüyor fakat o da bir müddet sizi arayamiyor . 2. Ya da 3. Aramada kisiye ulaşılıyor.
  Bu sorunlar iOS 5.0.2 ile çözülecek mi acaba ? Yoksa telefonu Apple a geri mi göndermek gerekir? Yanıt verecek biri olursa sevinirim…
  Teşekkürler
  Koray

  • Gökhan

   29/02/2012 at 10:15

   ios ile duzelecek bisey degil bu telefonunda anten sorunu var bende de var 4s ama hicbirkez olsun boyle bi sorunla karsilasmadim.bence sen onu servise gotur

 111. Pingback: iPhone 4S İncelemesi

 112. yuşaa

  06/12/2011 at 14:25

  BEN AALIK 17 ALLH NASİP EDERSE İPHONE 4 S E KAVUŞACAM.ABD DEN GELİCEK.GELDİKTEN SONRA PASAPORTU YAPTIRICAM.TELEFON UNLOCKED LU GELİCEK.SONRASINDA Bİ İŞLEM YAPMAM GEREK Mİ?
  TEŞEKKÜRLER…

 113. Hakan BAYKAN

  08/12/2011 at 17:56

  Mustafa bey benim sorum sarj etme ile ilgili Amerika’dan alacağım 4s i sarj etmek için ne gerekli bildiginiz gibi ELEKTiRİK voltajlari farklı şimdiden teşekkürler

 114. Sinan

  13/12/2011 at 14:43

  4s kulanmaktayım fakat kamerası 4 e göre kötü çekim yapıyo .nedeni ne olabilir?yardımcı olabilirseniz sevinirim,Mustafa bey

  • irmak

   14/12/2011 at 02:05

   bazen beyaz iphone lar flaşta sorun çıkarabiliyor. acaba probleminiz bu olabilir mi

   • Gamze

    08/03/2012 at 18:24

    Beyaz 4s almayi dusunuyordum fakat birkac yerde beyaz iphonelarin flasinda problem oldugunu, karanlikta flastan dolayi fotograflarin beyazimsi ciktigini okudum. kullanan arkadaslar memnunlar mi acaba , boyle bi problem yasiyorlar mi?

    • papatya

     23/04/2012 at 00:10

     beyaz iphone 4 ve 4S lerde gece modundaki flashlı fotğraf çekimi çok kötü..puslu çekiyor, hiç net deil,çok muzdaripim bu konuda:( önce beyaz 4 aldım,bu problemden dolayı satıcı firma ve yetkili servis çözüm bulamadığı için para iadesi yaptı sonra gittim başka yerden beyaz 4S aldım,aynı problem gene karşımda.çoğu beyaz olan 4 ve 4S ler malesef sorunlu.siyahlar da sorun yok

  • Gökhan

   29/02/2012 at 10:17

   Beyaz 4s lerde sorun yok benimki de beyaz 4s cam gibi cekim yapiyor sorun telefonunda bence

 115. Pingback: evedi » » İphone 4s yarın çıkıyor. Peki alınır mı?

 116. huseyin

  19/12/2011 at 03:36

  Merhabalar; kullandığım şebeke kampanyalı olarak i phone 4 ve 4s veriyor. Hanigisini almak istediğimden emin değilim. Aralarında ki fark bariz mi? Hangi modeli tercih etmeliyim? Üyeliğim bulunan bir emlak sitesine direkt olarak iphone 4 veya 4s ten resim yükleyebilir miyim? Yardımlarınız için teşekkurler.. Huseyin Piskin

  • Mustafa Tan

   19/12/2011 at 08:00

   Nakit paranız var ise ve de zaten her ay çok fazla fatura ödemiyorsanız tabii ki peşin alın iPhone’u. Bu sayede hiç bir operatöre bağlanmamış olursunuz. Fakat nakit verecek paranız yoksa hele bir de zaten her ay yüksek miktarlarda fatura ödüyorsanız kontratlı almak mantıklı olabilir.

   İki cihaz arasında belli açılardan (örneğin fotoğraf çekme) ciddi farklar var ama çok çok fazla değil ama ben yine de ilk defa iPhone alacaklara her zaman en son modeli öneririm. Bence iPhone 4S alın. Aradaki farklar için de:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/10/iphone-4s-incelemesi-i.html
   http://www.iphoneturkey.com/2011/12/iphone-4s-incelemesi-ii.html

   • burak

    08/04/2012 at 21:09

    merhaba mustafa bey yorumu buraya yapıyorum cvp almak ıcın 😀 mustafa bey arkadasım urdunden bana ipohone 4s getırecek ve 64 gb nın 1000 tlye karsılık geldıgını soyluyor acaba bunlar sımkilitlimidir yoksa simkilitsiz mi. nerden nasıl anlasılır bır cvp verebılırsenız sevınırım tesekkurler

 117. geceaktif

  22/12/2011 at 01:03

  Gerçekten güzel bir inceleme olmuş teşekkürler.

 118. mert

  22/12/2011 at 19:46

  bişey sorcam iphone 4 1Gz değilmiydi eğer 409 MHz ise çok rezilmiş samsung galaxy ile karşılaştırıyorlardı onunki 1.2 Ghz miş 🙂

  • Mustafa Tan

   22/12/2011 at 20:22

   Hayır değildi ama zaten bir cihazın performansı tek başına CPU hızıyla ölçülmez. Zaten yukarıdaki performans testlerinde de paylaştığımız gibi iPhone 4S bir çok testte Galaxy S2’den daha iyi sonuçlar vermiş.

 119. mali

  27/12/2011 at 20:58

  Iphone 4s kullanıcısıyım. Çokta beğeniyorum fakat bu telefonlar kendi başına bir cumhurriyet. bluetooth diye bir uygulama yok. hadi bırakın başka telefonları ıphon dan ıphon a bile hiç bişey paylaşılamıyo. bilgisayara bile bağlanılamıyo. Varsa bir Apple uygulaması parası fark etmez gercekten yazarmısınız.

  • aydın

   05/02/2012 at 14:57

   bilgisayarına itunes indir .. cihazı bağla.. ordan video yada müzik atabilirsin

 120. yalçın

  11/01/2012 at 13:27

  selam. ıphone 4s kullanıcısı olarak size bir sorum olacaktı 3g modunu kapatabilmem interneti komple kapatmam gerekiyor bunun başka bir yolu yokmudur sadece 3g yi kapatmak gibi mesela. ayrıca 4s ten çok memnunum bence çok iyi bir cihaz yapmışlar.

  • Gökhan

   29/02/2012 at 10:19

   Eski ios yazilimina geri donmen lazim oyle birsey istiyorsan ios 5 de boyle birsey yok interneti kapat dersen tum internet baglantisini kapatir

 121. MeSuT

  12/01/2012 at 18:04

  Arkadaşlar ben iphone 4s ve samsung galaxy s 2 arasında kaldım sizce hangisini almalıyım?

  • anonim

   05/03/2012 at 00:26

   bence iphone al

  • anonim

   05/03/2012 at 00:28

   gönlün ne derse onu al

  • anonim

   05/03/2012 at 00:30

   Bilmem

  • Anonim

   22/04/2012 at 12:25

   bilmüüm

 122. murat

  13/01/2012 at 13:44

  Selam arkadaslar ben iponeyi america dan aldim isteyen arkadaslara da siparis verebilirim

  • Betül

   16/01/2012 at 12:57

   mrb murat bey
   bnde amerikan spariş vercem ıphone 4s için
   ücretini öğreneblşirmiyim.
   Birde beyaz ve siyah arasında kararasızım.
   ıphone 4 de beyazı hiç beyenmedim.çok hatalıydı siyaha göre.
   ıphone 4s de aynı şkildemidir?

 123. ramazan

  13/01/2012 at 23:48

  ayfon 4 se aldım türksel anlaşmalı nerden aldım paramla rezil oldum 1 aydır hala telefonuma kavuşamadım o servis bu servis hala geziyo bu arada ben parasını ödüyom haaaa

 124. gökhan

  17/01/2012 at 00:56

  arkadaslar iphone gercekten cok berbat bi telefon ben aldım daha 3 gün oldu gercekten iğrenç bir cihaz ben galaksy i9003 kullanıyodum iphone onun yanından bile gecemez berbat bi cihaz sakınha sakın okadar para vermeyin yazık günah o paraya kullanmak için hattı kesmek lazım falan marketinde hiç bişey yok kamerası 8 megapiksel ama samsung’un 5 megapikseli kadar bile cekmiyo yazık okadar paralara saygılar ben alalı daha 3 gün oldu ama satcam 5380288442 alamak isteyen varsa ulaşsın bana kocaeliden

  • gökhan

   17/01/2012 at 00:57

   telefonum 4s kvk garantilidir

   • Anonim

    19/01/2012 at 14:20

    kardeş ben labilirim anlaşırsak

 125. berrak

  23/01/2012 at 12:11

  Mustafa bey merhabalar,
  Ben 3 senedir iphone 3g kullanıcısıyım. dün itibariyle iphone 4S e geçiş yaptım. bukadar süredir siteyi takip etmeme rağmen bir konuda kafa karışıoklığı yaşıyorum… eski telefonu itunes da yetki dışı bırakıp yenisini devreye nasıl getirebilirim? authorize işlemi ile mi bunu gerçekleştiriyoruz yoksa başka adımlar da gerekiyor mu?

 126. berrak

  23/01/2012 at 12:18

  sorumu biraz daha açıklayıcı şekilde anlatmam gerekirse http://www.iphoneturkey.com/2010/09/adim-adim-yeni-iphonea-gecis.html, bu adreste bulunan yazıyı okudum ancak bu işlem süresince birde itune u sanki bilgisayarımızda başka bir cihaz kullanacakmışız gibi yetkilendirme işlemi yapmamız gerekiyor mu ?

 127. betul

  25/01/2012 at 10:49

  merhaba ben iphone 4s için bişi duydum i tunes şifresi varsa baskabirinde senın ne yaptıgını, nerede oldugunu attıgın mesajlar ve aramalarını öğrenebiliyormus… böle bişi varmı

  • Gökhan

   29/02/2012 at 10:21

   Alakası yok rahat ol betül

 128. Ugurhan

  25/01/2012 at 21:40

  Merhaba Mustafa bey ben iphone5i bekliyordum aslında ama iphone4s çıktı birden ve ben de arada kaldım sizce HTC XL SENSATİON mı yoksa İ-PHONE 4S mi almalıyım?

 129. Emre

  27/01/2012 at 10:08

  Merhabalar yeni 4s aldım. arama süreleri gelen arama giden arama tüm arama kısmı nerde acaba. süreli paket kullandığım için her ay sıfırlamam gerekiyor. yardımcı olabilirmisiniz bu konuda.

 130. Emre

  27/01/2012 at 10:18

  Birde ben bu telefonu alırken 3g var biliyordum sadece iponeden ipnoneyemiş görüşme. baska 3g li telefonları aramak için bir yol varmı acaba.

  • Mustafa Tan

   27/01/2012 at 10:21

   3G özelliği zaten var fakat 3G üzerinden görüntülü görüşme farklı bir kavram. Maalesef operatörlerin zamanındaki yanlış yönlendirmeleri nedeniyle çoğu kişi 3G’yi görüntülü görüşme sanıyor. 3G aslında yüksek hızla veri bağlantısı imkanı veren teknolojinin adı.

  • Emre

   27/01/2012 at 11:52

   peki hiç bir şekilde kullanamayacakmıyım önceki nokia telefon yada herhangi iyi yada kötü görüntülü konusması olan bir telefon ile görüşme yapamıyacakmıyım.

 131. anonim

  27/01/2012 at 11:04

  benim iphone 4s imde app storedan indirdiğim appler inerken wi-fi’yi değil hücresel veri ağı kullanılıyor.Ayarlardan app store için hücresel veri ağını devre dışı bıraktım ama hala aynı sadece wifi kullanılsın istiyorum diğer türlü internet paketi hemen bitiyor. yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 132. betull

  27/01/2012 at 17:25

  mustafa bey iphone 4s telefon aldım. fakat guvenlik acısından endişelerim var mesela telefonu pc ye bağladığımızda itunes de yedekleme yapıyor. bu yedekleme nereye kaydediliyor. birde apple ıd adresim baska birinde olursa telefonuma gelen mailleri smsleri telefon rehberime ulasabilirmi. yedeklemeyi apple ıd ye de yapıyormu
  tesekkürler şimdiden

  • Mustafa Tan

   27/01/2012 at 18:18

   Nelerin yedeklendiği ve bilgisayarınızda nereye kaydedildiği ile ilgili bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   Birisi apple id’nizin şifresine ulaşsa dahi size gelen mesajlara veya maillerinize ulaşamaz.

   • ANIL

    19/02/2012 at 09:47

    tşk Mustafa çok güzel olmuş eline sağlık.. sende biliyosunki bu sanal aleme insan itimat edemiyor sağlam bilgi elde etmek çok zor.. paylaştığın için ayrıca tşkler kolay gelsin.. ii günler..

 133. Anonim

  29/01/2012 at 14:55

  slm bende 4s aldım çok memnunum ama iki kişi konuşurken sesi kaydetmek ozelliği varmı yoksa bnmi bulamadım 😀

 134. Murat

  01/02/2012 at 22:49

  Selam bende de 4s var ve sizin birinci sorununuzu bende yasıyorum çözüm bulabildiniz mi acaba.(Güncelleme yaptıktan sonra telefonum bazen kendi kendine hattı tanımıyor ve sol üst köşede ‘ Servis Yok ‘ veya ‘Aranıyor… ‘ yazıları çıkıyor.)

 135. Emre17

  06/02/2012 at 23:08

  Merhaba,
  Bende iphone4 vardi, kaybettim. Bir süre sonra yenisi aldim. İphone4s pahali diye iphone4 aldim. Ama bazi ozellikler eklenmis sanirim ornegin fotograf duzenlemeyi program yuklemeden kendi icinde yapabiliyorsun, son aramalari istedigin gibi silebiliyorsun. Eski telefonumda ya tum listeyi siliyordum ya da hic. İlk aldigim iphone4 ilk cikanlardandi, acaba yenileme mi yapildi 4s cikmadan once bilen var mi?

 136. Okan

  08/02/2012 at 22:58

  Mustafa bey merhaba.4s e Google latitude yo yukleyemiyorum.app Store dada uygulama çıkmıyor. Fakat iPhone lara daha önce yüklendiğini biliyorum. 4s ilealakali olabilirim?tesekkurler.

 137. cemil

  10/02/2012 at 22:15

  ben bu nesil ıphone yi beyendim bence ıphone 4 ten çok daha iyi almayı düşünüyorum….

 138. Furkan

  14/02/2012 at 14:12

  Musafa bey siri ye adinizi nasil ogrettiniz? Verdiginiz ornekte size adinizla hitap etmis

 139. pınar

  24/02/2012 at 10:57

  merhabalar ,

  yorumlara şöyle bir göz attım.tereddütsüz almayı düşündüğüm bir telefon 4s^’ten soğudum resmen 🙁 turkcellden 24 ay tahattuhlu olarak almayı dusunuyorum.sizden beni gaza getirin demiyorum 🙂 ancak tereddütlerimin giderilmesi konusunda yardımlarınızı rica ederim ..

 140. Ecem

  26/02/2012 at 18:49

  Iphone 4 beyazda flaş sorunu yaşanmış. Iphone 4s’te de böyle bir sorun yaşanır mı? Hangi rengini almamı önerirsiniz?

 141. Onur

  28/02/2012 at 23:46

  fransadan iphone 4s alsak burda kayıt yaptırsak applicationı kırdırmak mı gerekiyor birde telefon fransadan alınınca türkiyedeki sim sistemine uygun olacakmı yani servis olacak mı?

 142. mehmet

  15/03/2012 at 23:53

  arkadaşlar flash player nasıl yülerim ben

  • Yusuf

   26/03/2012 at 16:53

   Maalesef iOS yüklü cihazlara flash yüklenmiyor fakat App Store da bulunan Puffin gibi uygulamaları deneyebilirsiniz

 143. Can

  21/03/2012 at 12:23

  Elinize sağlık derinlemesine bir iPhone 4S incelemesi olmuş,arşivlik.

 144. Emre

  21/03/2012 at 16:36

  Selam 5 gün önce 4S aldım cihazım günde iki defa kapanıyor kendi kendine. Cekmediginden olabilir mı ya da bir sorunumu var acaba bilen varsa paylaşırsa sevinirim

 145. Esra

  22/03/2012 at 21:31

  Merhaba ustafa bey bende almanyada ıpone 4s aldım bır ay felan oldu fakar hıc düşme felan olmadığına rağmen ıphone kendı kendıne kapanıyor bunun nedeni nedir?
  ve yurt dısından alsamda apple servısıne gotursem alırlarmı burdakı ıstanbuldakı yanı

 146. Gökhan

  23/03/2012 at 07:37

  İphone 4s i 3 gün önce satın aldım dün aldığıma nerdeyse pişman oldum diyebilirim.Evet çok güzel bir telefon fakat dün akşam 2-3 günde bir yaptığım gibi bankanın internet şubesinden giriş yapmaya çalıştım.Fakat son aşama olan cep telefonuna gönderilen giriş şifresi bir türlü gelmedi bende merak ettim başka bir bankanın internet şubesine girmeyi denedim o bankanında şifre sms i gelmedi.Daha sonra avea yı aradım bana iphone telefonlara bu mesajların(kısa kodlu) mesajların gelmediğini söyledi.Bilen varsa lütfen yardımcı olsun..

  • Anonim

   03/04/2012 at 22:09

   yok oyle bır sey gelıyor.

 147. Kerem

  25/03/2012 at 17:13

  Slm arkadaşlar ben iPhone kulanıcısıyım 3 çıktığından beri 4 tu de kulandim 4s de kulandı fazla bisi fark etmiyorum nerdeyse aynı ana kötü bi telefon degil sadece farkı dedim

 148. Ahmet

  26/03/2012 at 16:50

  Mustafa Bey acaba siz Turkcell baz istasyonunun yanında mı oturuyorsunuz ? iPhone 4S’i alalı yaklaşık 2 hafta oldu fakat speedtest yaptığım yerlerin hiçbirinde 2 megabit hızdan daha yukarı çıkamadım bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

 149. merve

  30/03/2012 at 18:23

  mrb arkadaşlar 4s var benim alalı daha 10 gün oldu 4ün yerine aldım ama şarjdayken de kullanırken de ısınıyor geçen günde ekran inaılmaz şekilde büyüdü garip bişey oldu ne kapatabildim ne açabildim reset attım düzeldi ama ısınmasını anlayamaadım ne güzel telefon ama sorun oldumu canımı sıkıyor

  • Murat

   18/07/2012 at 02:28

   Sarjda iken oyun vb oynama

 150. mehmet

  10/04/2012 at 19:36

  slm belçikadan ıpone4s telefon gelecek acaba burada sorun yasarmıyım pasaporta ıslenecek sımdıden tesekkur ederım

 151. ural

  10/04/2012 at 21:44

  mustafa bey süpersin valla çok yardımcılık yapan bir iş

 152. md

  12/04/2012 at 23:38

  4S alacagim ben de yakinda ama kafami karistiran bir kac sey var. Amerika’dan alacagim telefonu sim free olarak eger teknik bir ariza olursa garantisi Turkiye’de gecerli oluyor mu yoksa aldigimiz yere mi gondermemiz gerekiyor? Bir de su anda Nokia E71 kullaniyorum ve telefonumda slaytlar yapabiliyor ve bilgisayarimdan yukledigim slaytlari acabiliyorum acaba iPhone da da boyle bir ozellik var midir? Son olarak beyaz ve siyah arasinda isletim olarak fark oldugu dogru mu acaba? Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim 🙂

 153. Merve

  05/05/2012 at 03:22

  İ gunler iphone 4s vodafone cihazi kullaniorum home tusu fabrka hatasi sanirim hafif egri duruyo napmam gerek bana yardmci olun lutfen garantiye gondersem degisim olurmu

  • Mustafa Tan

   05/05/2012 at 06:48

   Donanımsal sorunlarda cihazı servise vermekten başka çare yok.

 154. nihal

  07/05/2012 at 17:03

  slm.. tüm yorumları okudum. ben su an 3 s kullanıyorum.. eşim doğum günü hediyesi 4 s alacak.. lakın sonny xperia s de ısrar ediyor daha iyi cihaz diye .. kullanan varmı ve aradaki farkı bilen var mı ?? teşekkür ederim….

  • Merve

   09/05/2012 at 15:51

   Bosverin xperia yi flan alin 4s i yillarca kullanin derim.

   • Anonim

    08/07/2012 at 23:00

    sony erıcson herşeyiyle süper ıphone falan bin bsar ben kullanıyorum cok güzel telefon

    • vendetta

     13/12/2012 at 13:54

     en iyisi 3310

   • umut

    27/01/2013 at 09:31

    arkadaşım ipad almayı düşünüyorum da yanında iphone da alma ihtimalım var .xperia ray var bende 4s /5 geçmeye değer mi?

 155. sinan

  21/05/2012 at 16:08

  İyi hoşta iphone 4 ile çekilen fotoğraf neden halıya odaklanmış ? o yüzden bulanık çıkmış arada o kadar fark yok, iphone 4 te gayet net çekim yapmakta..

  • ege

   24/11/2012 at 20:47

   iphone 4 te gayet net diyorsun ama geceleri ışıklarla fena bir bulanıklık çıkıyor ıphone 4s te ise en azından 3 katı daha iyi cıkıyor

 156. ercan

  26/05/2012 at 00:40

  ben aslında soru sormak istiyorum ya bi turlu bulamadım pc deki müzikleri iphone 4s nasıl aktarıcam yardımcı olurmusunuz…

 157. Ramazan

  03/06/2012 at 18:31

  Merhabalar,İPhone 4s markasıy ile bilgisayarla herhangi bir şekilde bağlantı kurulamaz mı?telefonun içerisinde ki fotoğraf yada video yu bilgisayara aktaramazmıyız?

 158. Omer

  17/06/2012 at 19:58

  4 s kullaniyom arayanı kısıtlama özelliği yok bazı yazilimlar var doğru dürüst is görmüyor

 159. Ozkan

  20/06/2012 at 19:17

  Merhaba arkadaslar benim bi sorunum var 4s te siri ile konusurken herhalde rehberimi sildirdim sirri ya nasil geri yukletirim lutfen yardimci olun 🙂

 160. Pingback: iPhone 4S İncelemesi – Teknolojite – Teknoloji ve İnternet Haberleri

 161. Fulden

  27/07/2012 at 12:47

  Merhabalar,
  Benimkisi yorum değil ama bir sorum olacak:Şu an Kanada’da olan bir arkadaşıma İphone 4s aldırmak istiyorum oradaki Best Buy’dan ancak değişik network tipleri görüyorum. Bilgisi olan varsa aşağıdaki linkten bana bir öneride bulunabilir mi rica etsem? Bir de gelen telefonu hemen kullanabilecek miyim nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler şimdiden…
  http://www.bestbuy.ca/en-CA/category/apple-iphone/pc_iphone4s.aspx

 162. Lomen unur

  29/07/2012 at 02:31

  Bay mustafa tan bey indirmek hic dogruduzgun bir bilgi elde edemedim yukleme diyor sunuz yoksa indirme diyorsunuz iyi formul verebiirseniz sevinirim tedekurler go dilehocakalin

 163. Lomen unur

  30/07/2012 at 23:40

  Bu telefonu kontrol
  Edebilirmisiniz heralde taklit olanlardan tesekkur ederim

 164. Pingback: iPhone kulaklığının marifetlerini biliyor musunuz ?

 165. aysun yıldız

  29/08/2012 at 08:51

  sizi çokbeyedim ben kedime alcambitane kardeşimeistiyorum beyaz siyahareklede kotusuyla olursa coksevinirim teşekürederim

 166. Anonim

  08/09/2012 at 20:20

  Slm arkadaslar

 167. yusuf arı

  09/09/2012 at 17:17

  bendede bir tane iphon 4s var ancak yurt dışından geldigi için kullanamıyorum pasaporta işlenecek diyorlar ve 100 tl para yatırmamı söylüyorlar maliyeye buraya para ödemeden telefonumu açtırbilirmiyim ve simlok kilidioldugunu söylediler kilidini kırdırabilirmiyim

 168. berrin

  25/10/2012 at 23:48

  benim iphone 4s im bazen tutukluluk yapıyor iso 6 yı yükledikten sonra yapmaya başladı bazende telefonla konuştuğumda bitire bastığım halde kapatmıyor telefonu iilk aldığım gibi hızlı işlem yapması için ne yapmam lazım

  • ege

   24/11/2012 at 20:51

   ustunde eger cam koruması varsa yapar benım eskı teldede yapıyordu cam korumasını kaldır gecer

 169. berrin

  25/10/2012 at 23:49

  lütfen acilll. hiç yapmıyordu kasmaları yapar oldu neden anlamadım …

 170. vendetta

  13/12/2012 at 13:56

  alın 3310 u hırsızdan falanda korur 😀

 171. huseyn

  22/02/2013 at 03:30

  merhaba bende iphone 4s. sebeke gediyor bazen geliyor bu neden ola bilir acaba?

  • Anonim

   17/07/2013 at 20:41

   Sim kartını kesipte koyduysanız şebekede kopukluk yaşanabilir bunun tek çaresi nano sim kartı takın.. Nano sim kartını hattınız hangi şebekeye bağlysa bayiiye gidip çıkartablrsnz.. Örn. Bnm sim kartım Turkcell bitsen Turkcell bayisine gidip nano sim kart isteyip çıkartablrsnz ..

 172. Pingback: iPhone Kulaklıgınızın Bilmediginiz Özellikleri | Ozengen

 173. serdar

  14/09/2013 at 22:26

  iphone s4 alacaktım vaz geçtim yine en iyi si samsun galaxsi s4 der,m tafsiyem budur yorumlaarınıza şimdiden tşk ederim..

 174. serdar

  14/09/2013 at 22:27

  hangi cığazı tafsiye edersiniz htc mi s4 mü aypon s4 mü?