iOS 5 iPuçları – II

Bir önceki yazımızda da belirttiğim gibi iOS 5 ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazıları hazırlarken de sizlerden bu süreçte gelen ve en çok sorulan soruları baz almaya çalışıyorum. Bu aralar yazacak çok şey birikti ama fırsat buldukça derli toplu bir şekilde paylaşacağım.

iMessage Nasıl Çalışır ve Aktivasyon Sorunları

GÜNCELLEME (11 Şubat 2013) : Eğer bu yazıyı iMessage hakkında bilgi almak için ziyaret ettiyseniz o zaman hiç aşağıyı okumadan iMessage hakkında daha detaylı bilgi bulabileceğiniz “iMessage Hakkında Sık Sorulan Sorular” başlıklı yazımıza bir gözatın.

Bu da iOS 5 sonrası kullanıcılardan en çok gelen soruların başında iMessage’ın kullanımı ve aktivasyon sorunları geliyor. Bu yüzden iMessage ile ilgili birkaç ipucu paylaşayım istedim.

Öncelikle iMessage için ayrıca bir uygulama yok. Apple, iMessage’ı mevcut “Mesajlar” uygulamanın bir parçası yaparak kullanımını çok basitleştirmiş. Eğer rehberimizde mesaj yolladığımız kişi de cihazında iOS 5 kullanıyorsa ve mesaj yolladığımız numarası veya email adresi iMessage için aktive edilmiş ise, o zaman mesajlarımız SMS olarak değil internet bağlantımız üzerinde  yollanıyor. Bu sayede operatörümüze SMS için para ödememiş oluyoruz. Sadece eğer varsa internet paketimizden gidecek şekilde çok çok az miktarda daka tüketmiş oluyoruz.

ÖNEMLİ NOT : Eğer mesaj atacağınız kişi iMessage kullanıcısı olmasına rağmen çeşitli nedenlerden (alıcının internetinin kapalı olması gibi) eğer mesaj ulaştırılamaz ise bu sefer mesaj SMS olarak gönderiliyor. Ben henüz karşılaşmadım ama denk gelen arkadaşlarım olmuş. Bu nedenle Ayarlar’dan “SMS Olarak Gönder” seçeneğini kapatmayı düşünebilirsiniz.

Bu noktada kullanıcıların yanıldıkları bir nokta da rehberimizdeki iMessage kullanıcılarının yanında balon işaretinin çıkması. Bir çok kullanıcı bu işaretin Kişiler (Contacts) uygulamasında görmeyi bekliyor. Halbuki bu balon şekli sadece Mesajlar uygulamasında alıcı seçerken isimlerin yanında çıkıyor.

O da eğer alıcının rehberimizde kayıtlı olduğu numara iMessage için kullanılıyorsa. Yani bir arkadaşınız numarasını değil de email adresini iMessage’a alıcı olarak kaydetmişse, siz de ona numarası üzerinden mesaj gönderecekseniz iMessage üzerinden gönderemezsiniz. Bu yüzden iOS 5 kullanıcılarının hem telefon numaralarını hem en çok kullandıkları email adreslerini iMessage alıcısı olarak kaydetmelerinde fayda var.

Fakat bir çok kullanıcı da telefon numarasının veya email adresinin aktivasyonunda sorun yaşıyor. Aşağıda bu muhtemel sorunları ve çözümleri paylaştım:

Telefon Numarası ile Yaşanan Aktivasyon Sorunları

Eğer iPhone kullanıyorsanız ve telefon numaranızla iMessage aktivasyonu yapmak istediğinizde bir türlü aktivasyon gerçekleşmiyorsa:

* Hattınızda yeterli kontör yoksa veya hattınız yurt dışı aramalara kapalıysa, aktivasyon için gerekli bir kerelik atılan SMS mesajı gönderilemiyordur. Çünkü benzer durum daha evvel FaceTime aktivasyonlarında da yaşanmıştı. (Aktivasyon için İngiltere’deki bir numaraya SMS gönderiliyordu ve bu sayede numaranın size ait olduğundan emin oluyorlardı.)

* Eğer hattınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız ya da yukarıdaki sorunları giderdiyseniz, cihazınızı bir yeniden başlatın ve Ayarlar -> Mesajlar menüsünden iMessage seçeneğini bir kapatıp açın.

Email Adresi ile Yaşanan Aktivasyon Sorunları

* iMessage alıcısı olarak email adresini kullananların sık karşılaştıkları bir mesaj da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “E-posta kullanımda olduğu için doğrulanamıyor” mesajı. Yaptığım testlerde gördüm ki, eğer Apple Kimliği olarak kullanılan bir email adresini eklemeye kalktığımızda bu hata mesajını alıyoruz.

Dolayısıyla eğer ekleyeceğimiz email adresi bir Apple ID’ye bağlıysa ekleyemiyoruz. Muhtemelen bu sorun Apple Kimliği ile bir aktivasyon imkanı zaten olduğu için buna izin vermiyor. Çünkün Apple Kimliği olarak kullanılmayan email adreslerini sorunsuzca ekleyebildim.

* Bazı kullanıcılar da Email eklemesi yapabilseler dahi aktivasyonları gerçekleşmiyor. Bunun sebebi de girdikleri email adreslerine gelen aktivasyon linkine tıklamamaları. Bazı kullanıcılarda bu Apple’dan gelen bu onay/aktivasyon mesajları Spam/Junk klasörlerine düşebildiğinden, bu mesajlar gözden kaçabiliyor.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/TS2755

iTunes üzerinden Kablosuz Senkronizasyon

iOS 5’in en önemli özelliklerinden bir tanesi de USB kablosuna gerek kalmadan iTunes ile cihazımızı eşzamanlamaya (senkronizasyona) imkan vermesi. Bunu yapabilmek için ise önce bir kere cihazımızda aşağıdaki işlemleri yapmamız gerekiyor:

Öncelikle cihazımızı bir kere USB kablosu ile iTunes’a bağlıyoruz. Daha sonra da “Özet” sekmesindeki ekranın en altında yer alan “Seçenekler” bölümüne ulaşıyoruz. Ardında da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Bu cihaz ile Wi-Fi üzerinden eş zamanla” işaretine tıklıyoruz.

Sonra cihazımızı bir kere kablo ile eşzamanladıktan sonra, artık USB kablosunu kullanmadan aynı kablosuz ağda (Wi-Fi) olmak şartıyla kablosuz bir şekilde eşzamanlayabiliyoruz. Bunun içinde iki yöntem bulunuyor:

Not: Bilgisayarınızdaki Antivirus veya Firewall programları, cihazınızın bilgisayarınızdaki iTunes’u kablosuz olarak görmesine engel olabilir.

1) Manuel : Ayarlar -> Genel -> iTunes Wi-Fi Eşzamanlama menüsündeki “Şimdi Eşzamanla” seçeneğine, cihazımız şarjda olmasa bile tıkladığımızda, bilgisayarımızdaki iTunes aktif ise eş zamanlama başlıyor.

2) Otomatik : Diğer bir yöntem ise hiç manuel tetiklemeye gerek kalmadan cihazımızı şarj taktığımız anda senkronizasyonun başlaması. Bu aslında daha evvel kullandığımız cihazımızı USB kablosu ile iTunes’a bağladığımızdan senkronizasyonun otomatik olarak başlaması ile aynı mantıkta.

Fakat ben dahil çoğu kullanıcının bu şekilde senkronizasyonun başlamasını tercih etmeyecektir. Bu nedenle eğer siz de benim gibi otomatik senkronizasyonu devre dışı bırakmak isterseniz, “Düzenle -> Tercihler” (Edit -> Preferences) menüsünden aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Otomatik Senkronizasyonu iptal edebilirsiniz.

iOS 5 Güncelleme Sonrası Performans Sorunları

Bazı kullanıcılarımız, iOS 5 sonrası cihazlarının yavaşladığını, daha fazla pil tükettiğini veya temel sistem uygulamalarının düzgün çalışmadığını söylüyorlar. Aslında bu sıkıntılar, geçtiğimiz yıllardaki benzer büyük iOS sürüm geçişlerinde de olmuştu. Özellikle geçen seneki iOS 4 geçişi sonrası.

Bu tip sorunlar yaşayanlara önerim cihazlarını tekrar iTunes ile Restore (Geri Yükleme) etmeleri. Fakat Restore sonrası yedekten geri yükleme yapınca soruna neden olan konfigürasyonlar geri geldiği için, temiz bir Restore (Setup as a new iPhone) yapmak bazen çok daha iyi oluyor. Bu yüzden eğer iOS 5 ile ciddi sorunlar yaşıyorsanız, geçen sene paylaştığımız iOS 4 Güncellemesi ve Performans Sorunları başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi cihazınıza temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Biraz zahmetli ve bir miktar veri kaybına sebep olan bir işlem ve ama genelde kesin çözüm oluyor. Bu yüzden yedekten dönüş yapılan Restore işe yaramaz ise, temiz bir kurulumu deneyin derim.

——-

Bu yazının devamına da “iOS 5 iPuçları – III” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Eğer daha evvel gözatma fırsatı bulamadıysanız bu yazının ilk bölümü olan “iOS 5 iPuçları – I” ‘e de bir gözatın derim.

266 Comments

 1. Can

  17/10/2011 at 17:51

  Sunda yoldayim ve yzanizi okudum emek verdiginiz belli. Tsk ederiz. İphone sizinle daha eglenceli

  • Anonim

   17/10/2011 at 22:13

   Belki mustafa bey yazmistir ama bi yenilik de arayan veya aranan numaralari silme islemi,numaranin ustunde soldan saga parmaginizi kaydirin tek numara silebiliyoruz

  • Burak guven dalbudak

   18/10/2011 at 05:04

   Bir ipucuda benden ekranin en ustundeki saatin oldugu kismi tutun ve asagi cekin 😉

  • kanarya1907

   18/10/2011 at 09:10

   daha ince detay verin , onlar zaten bilinen şeyler.

   mesela fotoğraf çekince kamerayı sağa doğru çekin , albümlere ulaşırsınız.

   • can

    18/10/2011 at 13:14

    usta o dediğin nasıl bişey ya

 2. gökhan

  17/10/2011 at 18:02

  ben bu i tunes ile eş zamanlamayı anlamadım yukarıda anlattığınız yöntemleri doğru olarak ayptım fakat yukarıdada yazmışsınız cihazımız şarzda olmasa bile eş zamanlama başlıcaktır diye bende wifi yi açıyorum ama cihazımdaki eş zamanla tuşu kablo takmadan aktif olmuyor
  ben zaten cihazi bilgisayardan şarz ediyorum o zaman cihaza kabloyu taktıktan sonra eş zamanlama yapıyosa bunun ne anlamı kaldı o zaman ya bende mi bi yanlışlık var yardımcı olurmusunuz

  • Haydar

   17/10/2011 at 18:09

   Gokhan bey, iTunes’daki iPhone ana ekranında, (versiyonun gözüktüğü, güncellemeleri kontrol edebildiğiniz) iPhone için kablosuz eszamanlama için bir seçenek var aşağıdaki bölümde, ona tick koyarsanız sorunsuz kullanabilirsiniz.

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 18:12

   Selamlar,

   Yukarıda paylaştıklarımızı adım adım yaparsanız kablosuz olarak eş zamanlayabilirsiniz. Sizden ricam yukarıdaki yazıya tekrar gözatmanız.

   • Sami

    17/10/2011 at 23:08

    Sen olmasan napicaz biz sayin Mustafa Tan

    • Ercan e....

     18/10/2011 at 10:58

     aynen katılıyorum…ayvayı yeriz 🙂

   • Koray

    18/10/2011 at 17:59

    Merhabalar
    Rahatsız ettim kusura bakmayın bır kaç sorum olacak ben direk iPhone üzerinden bu sohbete katılmak istedim ama nereye yazacağımı bulamadım sadece bu cevapla kısmı açık bende herkeze cevap verdiginiz için size yazdım ikinci sorum ise applicatinlarin üzerinde bır haber geldiginde sayıların belirmedi ornegin milliyet bır haber geldiginde üst sag da 1 yanıyor açınca sönmesi gerekmemi ama sönmüyor kapati actım sildim yeni yükledim ama olmuyor üçüncü sorum ise bazı uygulamalar sizi atıyor ornegin mackolik bazen icine girerken hemen kapanıyor lutfen bunlara bı cevap yazarsanız cok sevinirim şimdiden cok teşekkürler
    Koray canpolat

 3. Haydar

  17/10/2011 at 18:05

  Bahsettiginiz Apple ID’ye bağlı e-posta adresini kaydettirememe konusunda başka bir sıkıntı yasıyorsunuz sanırım çünkü ben aynı kimliği iMessage’a sorunsuz kaydettirdim.

  • Murat

   17/10/2011 at 18:28

   aynen ben de… Apple ID olarak kullandığım mailimi sorunsuz olarak kaydettim…

   • serkan

    18/10/2011 at 00:45

    bendeee :D:D

    • Alpervan

     18/10/2011 at 15:43

     ben de 🙂

 4. gökhan

  17/10/2011 at 18:18

  itunes de kablosoz eşzamala yı tikledim zaten cihazım şu anda wifi yede bağlı cihazımdan i tunesi eş zamalamaya giriyorum orası silik gözüküyo ama usb kablosunu takınca orası aktif oluyo ve eş zamanlama yapabiliyorum benim demek istediğim hiç kablo takmadan eş zamanlama yapamıyomuyuz illaki şarza mı takıcaz cihazımızı yukarda şarza takmadan da oluyo diye yazıyo yazıyı okudum ben zaten şarz için usb kullanıyorum onu takınca önceden zaten itunes eş zamanlıyodu anlamı olmamış oluyo yani onu merak ettim yani hiç kablo takmadan eş zamanlıyabiliyomuyoz ayrıca cevabınız için çok teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 18:25

   Selamlar,

   Sanırım sizin sorununuz farklı. Adı üstünde zaten olay kablosuz senkronizasyon yani kablo ile iTunes’a bağlantı gerekmiyor.

   Şarja bağlantı ile kastedilen bilgisayarınız değil. Örneğin duvardaki prize taktığınızda istersenik otomatik senkronizasyon başlayabiliyor. Ya da dilerseniz yukarıdaki yazıda paylaştığım gibi manuel olarak kablosuz senkronizasyon başlatabiliyorsunuz.

   Açıkçası sizde neden olmuyor şu an aklıma bir şey gelmiyor.

   • gökhan

    17/10/2011 at 18:43

    mustafa bey sanırım ben çok iyi anlatamadım özür dilerim demek istediğim cihazımı şarz için duvardaki prize bağlamadan yada usb ile pc ye bağlamadan wifi ile eşzamanlama yapabilirmiyim yoksa yapamazmıyım yoksa normalde şarza takınca cihazımdaki itunesle eş zamanla yazısı aktıf oluyo eş zamanlıyabiliyorum ama hiç kablo takmadan sadece wifi açıkken o yazı aktif olmuyo bu normal bi durum mu yoksa cihazımı restore edip yeniden mi ios5 yüklemem lazım

    • Mustafa Tan

     17/10/2011 at 19:00

     Elbette yapabilirsiniz. Yoksa kablosuz eş zamanlama olmaz zaten. Ben şu an iPhone’um ne bilgisayara ne de duvardaki prize bağlı olmadan yani kablosu takılı değilken eşzamanlama yapabiliyorum.

     Sadece otomatik kablosuz senkronizasyon için herhangi bir şarja takılı olması gerekiyor cihazın.

     Sizin sorununuzun sebebini bulabilmek için aşağıdakileri bir kontrol eder misiniz:

     1) iTunes açık mı ve kablosuz ağa bağlı mı?
     2) Cihazınız iTunes ile aynı kablosuz ağa bağlı mı?

     Normalde “Şimdi Eşzamanla” seçeneğinin aktif olması lazım yukarıdaki soruların cevabı evetse.

     • gökhan

      17/10/2011 at 19:04

      itunesim açık evet mustafa bey ama kablosuz ağa bağlı mı derken ne demek istediniiz yani şu an bilgisayarımda i tunes açık evet
      cihazımda itunesin bağlı olduğu aynı ağda wifi ile bağlı evet

      • gökhan

       17/10/2011 at 19:26

       aşağıda bi beyefen di daha yazmış aynı sorunu mustafa bey benimkide aynısı pc kullanılabilir olduğun da eş zamanlama sürdürülücektir diyo

       • Yasemin Karagedik

        17/10/2011 at 20:25

        Aynı sorun bende de var malesef 🙁

        • Yasemin Karagedik

         17/10/2011 at 20:31

         … ve işin kötüsü bende prize takınca da eşzamanlama aktif olmuyor sadece Itunes’a bağlayınca aktif oluyor 🙁 Bütün ayarlarımı kontrol ettim ama malesef 🙁

        • cem

         17/10/2011 at 22:59

         yasemin hanımın sorununun aynısı bendede var 🙁

        • Hüseyin

         18/10/2011 at 10:24

         Malesef aynı sorun bende de var.Eğer kabloyu PC ye takacaksak kablosuz eşzamanlamanın ne anlamı var.Mustafa Bey’in yukarıda açıkladığı tüm adımları uygulamama rağmen kablolu yapılan ilk eşzamanlamadan sonra kablosuz olarak defalarca deneme istememe rağmen eşzamanlama aktif görünmemekte.
         Burada eksik bildiğimiz bir şey var ama ne?

        • Ercan e....

         18/10/2011 at 11:12

         aynı sorun bende de var :((

  • Hakan

   17/10/2011 at 19:02

   Aktif olmaması bilgisayarınız ile aynı wifi ağında olmamanız olabilir.

   • Kursat

    17/10/2011 at 22:55

    Selamlar bilgisayara kablosu bağladıktan sonra kablosuz baglanti kutucuğunun üstündeki bilgisayar bağlamında otomatik ac tikini kapat düzeliyor bende çok denedim böyle düzeldi iki tık değil tek olcak

  • gökhan

   17/10/2011 at 19:06

   yok hakan bey aynı ağdayım

   • Onur

    17/10/2011 at 22:01

    Cihazınızı kapatıp açın, modeminizi de resetleyin. Aynı sorunu yaşadım, bu yöntemle çözdüm.

 5. Muammer

  17/10/2011 at 18:22

  Mustafa Bey gene herzamanki gibi süper bir yazı olmuş.. Teşekkürler.. Bazen bildiğim şeyler dahi olsa sanki yeni birşeyler öğreniyormuş gibi zevk alıyorum.. Sabırsızlıkla bir sonraki yazılarınızı bekliyorum.. :))

  • cengizky

   17/10/2011 at 18:34

   Muammer beye katılmadan edemedim. Ellerinize sağlık paylaşımlar için Mustafa bey. teşekkürler….

 6. mustafas

  17/10/2011 at 18:28

  Benim telefonumda hala imessage özelliği kullanılabilir değil. ios5 yüklü hiç kimseyi mavi renkli olarak görmüyorum. Yukarıda söylenenlerin hepsini yaptım operatörün müşteri hizmetleriyle de konuştum ama nafile hiçbir şey olmuyor. Daha öncede başka bir sorun yaşamıştım buna da çözüm bulunamamıştı. blip.me uygulamasını bir türlü kullanamıyorum çünkü hiç bir şekilde aktivasyon mesajı gelmiyor telefonuma… nası olcak bu durum böyle bilemedim…

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 18:30

   Email adresi ile aktivasyon denediniz mi? Ya da başka bir hatla ?

   • mustafas

    17/10/2011 at 18:45

    mesaj göndereceğimiz numarayı yazdığımız yere arkadaşımın mail adresini el ile yazınca gönderiyor. ama numaralar için hiç bir aktivasyon mesajı gelmiyor ya da hangi numaranın imessage’ı desteklediğini göremiyorum. sanırım aynı sorun facetime da da geçerli. benim genel sorunum sanırım aktivasyon mesajı alamıyor olmam sanırım.

    • serkan

     18/10/2011 at 00:49

     ben hiç aktivasyon msj almadım ama oluyor almam mı gerekiyor mustafa bey?

  • cengizky

   17/10/2011 at 18:40

   Ben sms ayarlarında “sms olarak gönder” özelliğini kapatarak sms göndermeye çalıştığımda, (ios5 yüklü arkadaşıma) imessage aktif oldu. Daha sonra sms ayarını açtığımda da hala imessage aktif idi.

   • mustafas

    17/10/2011 at 18:48

    Dediğinizi denedim ama olmadı maalesef imessage’ı bir türlü etkinleştiremiyorum. 🙁

    • Mustafa Tan

     17/10/2011 at 19:01

     Email eklediğinizde ne hata mesajı veriyor bir de verdiğiniz email adresine aktivasyon mesajı geldi mi?

     • mustafas

      17/10/2011 at 19:25

      İlk olarak ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
      apple ve itunes store id olarak kullandığım mail hesabı zaten ekli durumda. Başka bir mail adresi de ekledim o mail adresi için de adresime aktivasyon mesajı geldi. Şu an iki mail adresini de imessage ile kullanabiliyorum fakat asıl ve en önemli olanı yani telefon numaramı kullanamıyorum. Mesaj yazmak için mesajlar’a giriyorum mesaj göndereceğim kişiyi seçiyorum fakat gödereceğim kişi ios5 kullanmasına rağmen ve hatta bana imessage göndermesine rağmen ben onun imessage kullanıcısı olduğunu göremiyorum. Yukarıda yazıda yazdığınız gibi kişilerimden değil de mesaj göndermediki isminin karşılığına bakıyorum. Ayarlardan mesajlar’a girip imesaj özelliğini aktif hale getirdiğimde de operatörünüz imesajı etkinleştirmek için kullanılan sms mesajlarınım ücretlendirilebilir yazısı çıkıyor karşıma buna tamam diyip geçiyorum fakat bana hiç bir aktivasyon mesajı gelmiyor. daha önce de blip.me uygulamasına kayıt olma için gelmesi gereken aktivasyon mesajı gelmediği için bu konuda operatörden kaynaklanan bir problem olduğunu düşünüp operatörü aradım ama bir sorun olmadığını belirttiler bana. whatsapp viber ve tango gibi programları kullanıyorum bu programların aktivasyon mesajları daha önce gelmişti bana ama şimdi bu mesajlar gelmiyor ve aktivasyon işlemi yapamıyorum. ios5’e geçerken yaşanan bir problem olduğunu düşünmüyorum bu durumun çünkü eski sürümdeyken de blip.me uygulamasının mesajları gelmiyordu. kısaca sorunum imessage uygulamasını telefonumda etkinletiremiyorum. teşekkürler…

 7. oktay

  17/10/2011 at 18:49

  merhaba . bende kablosuz eşzamanlamayı yapamamıştım ama yazıyı tam okuyunca oldu. benim bi sorunum daha var herşey geri yükleme ile geri geldi ancak notlarım kayboldu önemli bilgilerimde vardı o yuzden yardımızını istiyorum

 8. Fuat Artan

  17/10/2011 at 18:57

  Benim itunes im yeni versiyon sorun seceneklerdeki Bu iphone ile wi-fi eszamanla kismi yok ne yapmam gerek bilg’lendirirseniz sevinirim

 9. Hakan

  17/10/2011 at 19:08

  Mustafa bey öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. İnanın sizin bu ipuçları yayınlarınızı iPhone tanıtım lansmanı heyecanı ile bekliyorum. Bir sorum olacak. Wifi ile eszamanlama yaptığımda uygulamalar vs bilgisayara mı senkron oluyor. Herhangi bir restore sonrası geri getirebilecekmiyiz. Teşekkür ederim.

 10. nilüfer

  17/10/2011 at 19:12

  Mustafa Bey sayenizde 1 sene içinde super kullanıcı oldum
  . Bazen bildiğim şeyler dahi olsa sanki yeni birşeyler öğreniyormuş gibi yazınızı tekrar tekrar okuyorum hele bu son ISO5 için yazdıklarınızı ve yazacaklarınızı bekliyorum. Sabırsızlıkla bir sonraki yazılarınızı bekliyorum.. )

 11. mmg09

  17/10/2011 at 19:16

  Sevgili Mustafa ,
  ” 1) Manuel : Ayarlar -> Genel -> iTunes Wi-Fi Eşzamanlama menüsündeki “Şimdi Eşzamanla” seçeneğine, cihazımız şarjda olmasa bile tıkladığımızda, bilgisayarımızdaki iTunes aktif ise eş zamanlama başlıyor. ”

  ben bu işlemi gerçekleştiremedim ” ………….” kullanılabilir olduğundaeşzamanlama sürdürülecek tir diyor ..:(

  • gökhan

   17/10/2011 at 19:24

   işte bendeki de aynı sorun

   • Yasemin Karagedik

    17/10/2011 at 20:22

    Gökhan’ın yaşadığı sorunun aynısını bende yaşıyorum. Derdini Mustafa beye oldukça açıklamalı anlatmış. Mustafa beyin dedilerini aynen yaptım bende de kablosuz eşzamanlama seçeneği malesef silik görünüyor.

    • gökhan

     17/10/2011 at 20:46

     sorunu çözebilirsem yanıt yazarım yasemin inşallah ios 5 i tekrar yüklememiz gerekmez ama bende dikkat ettim her şeyi doğru yaptım

     • Yasemin Karagedik

      17/10/2011 at 20:56

      Çok teşekkür ederim takip edicem yazılarını. Bende IOS5 yüklerken ne iphone’um da ne de ipad’im de hiçbir sorun yaşamadım. Sadece eski uygulamalarımı yedekleme yaptığım halde kaybettim başka bir sorunum olmadı.Fakat bu en önemli özelliklerden biri olan kablosuz uzaktan eşzamanlamanın çalışmaması oldukça düşündürücü…

      • gökhan

       17/10/2011 at 21:53

       yasemin hanım sanırım ağ ayarlarıyla ilgili bazen firewll u kapatınca görüyo cihazımı pc deki wireless ışığını kapatıp açıyorum gene görüyo ondan sonra gene görmüyo tam bulamadım ama araştırıyorum

      • Soner

       18/10/2011 at 11:30

       Hepsi dürüyor uygulanmamalarımız

 12. Andac Catalkaya

  17/10/2011 at 19:20

  iMessage ile arkadasima iphone 4 uzerinden mesaj attim. Mesaj gittiginde rengi mavi idi. Ancak mesaj “gonderildi” raporu geldigi anda yesile donustu kendi kendine. Bu durum biraz riskli gibi gozukuyor. Keza yurtdisindaki arkadaslarimizla imessage vasitasiyla yazistigimizda imessage uzerinden gonderip, normal sms’e donusurse faturanin halini siz dusunun…

  Bunun sebebi karsi tarafin o an internet baglantisinin olmamasi midir? Yoksa serverla mi alakali birseydir? “SMS olarak gonder” secenegini kapattigimizda, o secenek sadece imessage kullanicilarina gonderilen mesajlari SMSe cevirmesini onlemek icin mi gecerli olacaktir?

  Selamlar,
  Andac.

 13. CANFER UZUNKAYA

  17/10/2011 at 19:24

  Vallahi süper benim cihazım harika çalışıyor ellerinize saglık Mustafa bey 3s im var dediğiniz gibi belli uygulamalar çalışmıyor ama
  Olsun ben memnunum.

  • Suat

   18/10/2011 at 00:16

   Bende kitleniyor nasil yaptiniz

 14. Kadir Özel

  17/10/2011 at 19:41

  Mustafa kardeş Bazı Mac kullanan arkadaşlar 3004 hatasıyla karşılaşmış bunun sebebi nedir yani ios 5 yükleyememişler

 15. Ayhan

  17/10/2011 at 19:46

  Slm mustafa bey ,bildirim alanina baska bildirimlerde ekleyebilirmiyiz saygilar

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 19:48

   Sorunuzu tam anlayamadım kusura bakmayın ?

 16. Ayhan

  17/10/2011 at 19:50

  Ornek olarak endeks cikiyor onu nasil iptal edecegiz ve yeni bildirimleri nasil ekleyebiliriz saygilar

 17. Ayhan

  17/10/2011 at 19:53

  Ekrani yukardan asagi cektigimiz de bildirmler cikiyor.onu demek istemistim

 18. Ayhan

  17/10/2011 at 19:59

  Tamam mustafa bey buldum ayarlar bildirim alanindan yapiliyormus ilginize tesekkur ederim

 19. Sercan

  17/10/2011 at 20:08

  iMessage’la ilgili benim enteresan deneyimlerim oldu. Yukardaki resimdeki gibi “şurdan al 2 adres” gözüküyordu telefon numaram ve Apple kimliği olan mailim şeklinde. Apple kimliğimden çıkış yaptım iPhonedan sadece telefon numaramdan mesajları almak için Apple kimliği olan mailimi ise iPade yazdım. ikisini de etkinleştirmekte sorun yaşamadım. hatta iPhone yurtdışına gönderilecek SMS uyarısı bile çıkmadı.
  Etkinleştirmekte problem yaşayan iki iPod touch kullanıcısı arkadaşıma ise daha önce FaceTimeı etkinleştirirken çıkan problemden yola çıkarak wifi ayarlarından DNSi 8.8.8.8 yapmalarını önerdim ikisi de başarıyla etkinleştirdi

 20. Hasip

  17/10/2011 at 20:21

  Mustafa Bey merhaba.
  ipad 2 kullanıyorum iOS5’i bir türlü indiremedim. İndirme işleminin sonunda ağ bağlantı hatası uyarısı alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Anonim

   17/10/2011 at 20:31

   Gökhan Bey’in sorunUnu çözdüm. Antivirüs programının güvenlik duvarını devre dışı bırakıyorsun. Sonrası şip şak!

   • Yasemin Karagedik

    17/10/2011 at 20:45

    Merhaba Gökhan bey’in sorununun aynısını bende yaşıyorum malesef. Eset NOD32 antivirüs programını geçici olarak devre dışı bıraktım ama yine olmadı.Sizin bahsettiğiniz güvenlik duvarı farklı birşey mi acaba?

    • Alper

     17/10/2011 at 21:44

     Yasemin Hanım,
     Eset nod32’nin pencere aç sekmesinden ayarlara girip güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırak’ı seciyorsunuz. iTunes’u da açmayı unutmayın.

     • Yasemin Karagedik

      17/10/2011 at 21:57

      Alper Bey, Eset nod32′nin pencere aç sekmesinden ayarlara girdiğimde iki seçenek çıkıyor önüme.

      1-Kullanıcı adı ve parola ayarları
      2-Antivirüs ve antispyware geçici olarak devre dışı bırak.

      Bu ayarlar programın standart modundaki ayarları. Birde aynı şeyleri gelişmiş modda yapmak istedim ama orada da ayarlar bölümünde geçici olarak devre dışı bırak gibi bir ibare yok başka ayarlar var 🙁

      • Alper

       17/10/2011 at 22:21

       Yasemin Hanım,
       Ben Eset Smart Security 4.2.67.10 sürümünü kullanıyorum. Bende sadece firewall’u da kapatma seçeneği var. Ama mantık olarak ikisini birden kapattığınızda da sorun kalmamalı.

       • Yasemin Karagedik

        17/10/2011 at 23:00

        Bendeki sürüm 3.0.659.0 XPista Edition. Bunlar söylemek bi işe yarasa keşke bukadar kafa yordum ve yoruldum bende de eşzamanlama eksik olsun napalım 🙁

        • adil

         18/10/2011 at 12:04

         Yasemin hanım,
         Ayarlar -> Genel -> Ağ” menüsünde “Hücresel Veri” seçeneğini yani 3G yi açın, Kişisel Erişim Noktası açılacaktır. Sonra Wi-fi üzerinden kablosuz sync yapabilirsiniz.

  • Alper

   17/10/2011 at 20:33

   Gokhan bey,
   Antivirüs programından güvenlik duvarını kaldırın, sorun çözülüyor.

   • Anonim

    17/10/2011 at 22:48

    Evet onu bende farkettim buldum ama bazen görüyor bazen görmüyor onu anlamadım ilgilendiğin için sagol

 21. Ercan fidan

  17/10/2011 at 20:45

  Butür bilgileri bize emek vererek bize sundugunuz icin ve bütün bunlari hic üsenmeden karsiliksiz olarak yaptiginizdan dolayi size cok minnettariz sizin gibi insanlarin var oldugunu bilmek bize mutluluk veriyor tekrar tekrar tsk ederz

 22. Timur

  17/10/2011 at 20:46

  Benim sorum su bilgisi olan yanıtlasın lutfen. iOS 4’te olup da iOS 5’te artık olmayan neler var? Yani iOS 5’e geçince neleri özleyeceğiz mesela?

 23. Cemal

  17/10/2011 at 20:58

  Hiç Bir Fark Yok Mustafa Bey iOS5’i Çok Güzell Şeylerlen Beklerken Ben Hayal Kırıklıgına Ugradım Adeta Dediğinizi Yaptım Yeni iPhone Kurdum Herşeyi Silerek Ama Bir Programdan Çıkarken Falan Ana Menüye Gelirkenki O Akıcılık Kalmadı Biraz Donukluk Mesaj Sesleri Birbirine Giriyor Herşeyde bir Donukluk Bir Hata Var Bu böle Devam Ederse Düzelmesseler En Yakın Zamanda 4.3.5 Dönecem Bu Arada iPhone 4 Kullanıcısıyım Saygılar.

 24. Birol Erkan

  17/10/2011 at 20:58

  Iphone 4.3.4 den direk Ios 5 yuklemeye gecebilirmiyim ?

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 21:01

   Evet

   • Birol Erkan

    18/10/2011 at 06:14

    Diger telefonumda 4.3.2 yuklu , ayni sekilde onuda direk Ios 5 le guncelliyorum o zaman sanirim ?

 25. BİLEN

  17/10/2011 at 21:29

  Ben hiçbir şey anlamadım 20 kere okudum.Şimdi kısa bir soru iphonumda kullandıgım app store a girdigim mail adresimi kullanamazmıyım yada kullanmayayımmı…

 26. Ahmet Bacak

  17/10/2011 at 21:35

  Merhabalar, ios 5’e gectikten sonra telefon rehberimde guncelleme yada silme islemlerini yapabilmem icin “duzenle” secenegi cikmiyor, problem sadece benim telefonumda mi? genel bir problem mi? tesekkurler..

  • BİLEN

   17/10/2011 at 21:39

   O artık sadece son aramalar kısmından yapılıyor…Konu DIşı soruları lütfen soru cevap sitesinden sorun arkadaşlar…

   • Karagoz

    17/10/2011 at 21:58

    Haklisiniz burasi yeri degil belki ama bilmeyenlerin kafasi karismamasi adina duzeltmek isterim. Duzenle butonu kisiler ekraninda hala var ve olmali.

    • BİLEN

     17/10/2011 at 23:54

     YOK BENCE EMİN OLUN SADECE son aramalarda…

 27. Music

  17/10/2011 at 21:40

  Selam’lar Mustafa Bey Biz’leri aydınlattığınız için çoook teşekkür ederim.Benim Sorum belki konu ile alakasız olacak ama Printscreen leriniz’de gördüğümüz kadarı ile İtunes’i türkçe kullanıyor olmanız ben 2-3 defa denedim türkçe yama’indirip kullanmayı ama sorun çıktı acaba bizlere anlatabileceğiniz bir yöntem varmı türkçe İtunes için teşekkür ederim şimdiden kolay gelsin…

  • Music

   17/10/2011 at 21:44

   Cevabı buldum gerek kalmadı teşekkürler 🙂

  • mustafas

   17/10/2011 at 21:45

   itunes’un en son sürümü zaten Türkçe olarak çıktı apple.com sitesinden en son sürümü indirebilirsiniz. bunun dışında mac kullananlar zaten daha önce de Türkçe kullanıyordu itunes’u.

 28. Yasin

  17/10/2011 at 22:22

  Belki mustafa bey yazmistir ama bi yenilik de arayan veya aranan numaralari silme islemi,numaranin ustunde soldan saga parmaginizi kaydirin tek numara silebiliyoruz

 29. eran

  17/10/2011 at 22:51

  merhaba mustafa bey iphone 4 kullanıcısıyım yeni sürüme geçtim fakat telefon rehberinde ki kişileri düzenle seçeneği çıkımıyor ve kişileri silemiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Yasemin Karagedik

   17/10/2011 at 23:02

   Düzenle seçeneği rehberde değil, son aramalar kısmında aktif 🙂

   • Anonim

    18/10/2011 at 04:15

    Olurmu hic “düzenle” secenegi kisilerde olmali. Aksi halde bir sorun wardir.
    Tabii son aramalarda war yeni bir ozellik. Fakat son aramalardan kisileri duzenleyemezsiniz, örnegin adını soyadini degistiremezsiniz.Bunun için kişilere girip duzenle secenegini kullanmaniz gerekir.

    • Yasemin Karagedik

     18/10/2011 at 16:18

     Valla yapmışlar olmuş 🙂 Zaten normalde rehber de kişileri düzenlemek için seçenek var o kişiye ait bilgilere girince düzenle seçeneği çıkıyor ad soyad değişikliği vs…. Fakat son aramalardaki düzenle seçeneği rehberdeki kişilerin kimlik ve telefon numarasını düzenleme anlamında gelmiyor. Sadece silip silmek istemedğimizi soruyor. Sonuçta bununda adı “düzenleme” ….

 30. Caner basoglu

  17/10/2011 at 23:10

  İyi akşamlar. Telefonda durup dururken şöyle bir sorunla karşılaştım; ekran kilit sesi, klavye tiklamalari, mesaj sesi ve müzik çalardan ses gelmiyor. Aramalarda durum normal. Yardım edebilirmisiniz ?iPhone4, iOS5 yüklü ve jb yok. Teşekkürler..

 31. Gokhan

  17/10/2011 at 23:10

  Yasemin hanım cozebildinizmi sorunu benim beynim dagildi

  • Yasemin Karagedik

   18/10/2011 at 16:20

   Malesef çözemedim 🙁 İşyerindeyim şuan eve gidince biraz daha kafa patlatırım olmadı vazgeçerim bu özellikten yapacak başka bişi yok malesef 🙁

   • gökhan

    18/10/2011 at 17:07

    vazgeçersinizde bende ios 5 in getirdiği en önemli özellik bu ya diğerleri çalışıyomu sizde imesagge filan

    • gökhan

     18/10/2011 at 17:10

     valla ben tek tek uğraşıp ayarlamaya çalışıyorum anca vakit bulabiliyorum o sorunu firewall ayarlarını kapatarak çözdüm ama her defasında o ayarlarlada oynamak sıkıntı tabi

 32. Ramazan

  17/10/2011 at 23:29

  Merhaba iOS 5 te SMS onizleme seçeneğini bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 33. Murat

  17/10/2011 at 23:41

  Sayın Mustafa Bey
  bu senkronizasyon problemi bende de var , gerekli yerler işaretli , şarja takılı pc de itunes da cihazlar cıkıyor ancak senkronizasyon dediğinizde yada cihazdaki uygulamaları seçtiğinizde iphone yada ipad aranıyor diyor ve cihazlar kayboluyor. itunes da cihazlar görünüyorken cihazlarda da pasif durumda .

 34. Serhat

  17/10/2011 at 23:43

  Mustafa bey merhabalar bildirimlerle ilgili bir skintim var ana ekrandayken ustten alta dogru cekme kisa yolunu kullanamiyorum ama herhangi bir uygulamadayken bildirim sol ust kosede beliriyor ve ekranin ustten asagi doru cekip bu ozelligi kullanabiliyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

 35. Sabri

  17/10/2011 at 23:54

  Daha önce gören oldumu bilmiyorum ama ana ekranda iken saatin olduğu bölümü parmakla aşağı çekince yeni bildirim olup olmadıgı kontrol edile biliyor

  • BİLEN

   17/10/2011 at 23:56

   Evet en önemli ilk 5 yenilikten biri bu sayın arkadaşım…

  • vurgunh

   18/10/2011 at 03:15

   çok teşekkürler sabri kardeş bu gizli bildirimi saatin ordan parmakla aşağı çekince geliyor inan şimdiye kadar bilmiyordum öğrendim verdiğin bu güzel aydınlatıcı bilgi için çok teşekkür ederim. saygılar.,

 36. SiyahBeyaz

  18/10/2011 at 00:07

  Arkadaslar bende ilk basta denedim kablosuz olarak olmadi sonra norton virus sistemini kapadim eszamanlamayi basarabildim tekrar nortonu acip eszamanla dedigimde tekrar oldu…mustafa bey yazilariniz icin cok tesekkur ederiz gercekten cok faydali oluyor baska hicbir yere bakmadan cok faydali bilgiler ogreniyoruz emeginize saglik

 37. Tugay

  18/10/2011 at 00:09

  İi günler 2 hattim bulunmakta turkcell ve avea olmak üzere güncellememe yaparken avea hattim takiliydi imassage özelliği için tl kesintisi yaptı sonra turkcelli taktım ondada tl kesintisi yasadım en ilginci avea hattımı tekrar taktığımda ise tekrardan tl kesinti oldu. Acaba her hat değiştirdiğimde tl kesintisi olucakmidir? İi calismalarr..

  • Mustafa Tan

   18/10/2011 at 00:12

   Maalesef olacak 🙁 yurt dışındaki bir numaraya sms atiyor çünkü.

   • Caner basoglu

    18/10/2011 at 00:22

    Mustafa bey ;
    Yukarıda sorununu belirttim, varmi bir fikriniz ? Kulaklığı taktığımda tüm sesleri duyuyorum.. Yardımlarınızı bekliyorum

   • Tugay

    19/10/2011 at 15:28

    Telefonumu kapatıp açmama rağmen imassage için tl kesti hep bölemi olucak:(

  • serkan

   18/10/2011 at 01:26

   peki bu ne kadar bir kesinti ben bir kac kez acıp kapadım ? faturalı hattım war :S

 38. serkan

  18/10/2011 at 01:24

  mustafa bey ben bir deneme yaptım.ip4 kullanıyorum.telefonumu wifi agına bagladım. daha sonra telefonu ucak moduna aldım,wifi kapandı,açtım yani int baglantım war. ama ios5 olan imessage kulannan arkadasıma msj attım gitmedi daha sonra uçak modundan normal moda geçirdim msj ozman gitti. ee bunun ne anlamı war ozman ille operatörün açık olmasımı gerekiyor ?

  Lütfeeennn cvpp

  • Mustafa Tan

   18/10/2011 at 01:26

   Ben de sizin yaptiginz gibi test yaptim sorunsuz ulasti mesaj.

   Arkadasinizin o an internet baglantisi varmiydi acaba ?

   • serkan

    18/10/2011 at 01:28

    walla onu bilmiyorum beni şaşırtan burda ben yukarda bahsettiğim duruma geçirince telefonu gönderelidi msj geliyor yani uçak modundan normal moda geçirince … orda kafama takıldı zaten :S anlatabıldımmı mustafa bey ?

 39. Levent sönmez

  18/10/2011 at 01:26

  Wifi ile eszamanlamayi yapabilmek icin sunlari unutmayin eszamanlama yapacaginiz pc internete kablo ile degil wifi ile baglanmis olmali sonra telefonunuzu itunes e kablo ile baglayin ozelliklerden wifi le eszamanlama kutusunu isaretleyin ve uygula deyin telefonunuzun itunes ile baglantisini kesin itunes i kapatin sonra i tunes i acin bira bekleyin iphone da otomatik eszamanlama seceneginin aktif oldugunu goreceksiniz

 40. İrem

  18/10/2011 at 08:56

  Bildirim gelince flashin yanmasini nasil kapatirim

 41. Aydıner

  18/10/2011 at 09:25

  Bende İmessage sorunu yasiyorum.
  Mail aktivasyoni yapabildim.
  Ancak sanirim numarami aktivasyonu yapamadim..
  Ben birde ayarlarda SURADAN AL’in icinde ARAYAN NUMARA seceneginde hem mailim hemde operator numaram gozukuyor.
  Onlardan hangisini ticklemem gerekiyor?
  Onunda bir etkisi oluyor mu acaba?

 42. iphone'cu

  18/10/2011 at 09:43

  Saçmalığın önde gideni bu olay ya kablusuz eşzamanlama yok pc de kablasouz bağlı olucakmış nete antivirüs,güvenlik duvarı kapalı olucakmış zorluktan başka bişey diil,masa üstü pc lerin çoğu wifi modeme kablolu bağlı doğal olarak adamlar sözde kolaylık yapmışlar işte vasat bence bu şekilde uygulama,hem sözü açılmışken Siri de ip4 çalışmıycak dediler pazar stratejisi yaparak helal hacker lar anında çalışmaya başardılar, =)

 43. serhat

  18/10/2011 at 10:16

  17/10/2011 at 23:43
  Mustafa bey merhabalar bildirimlerle ilgili bir skintim var ana ekrandayken ustten alta dogru cekme kisa yolunu kullanamiyorum ama herhangi bir uygulamadayken bildirim sol ust kosede beliriyor ve ekranin ustten asagi doru cekip bu ozelligi kullanabiliyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

 44. Semih

  18/10/2011 at 11:33

  İos 5 te turkcell yedek calismaya basladi

 45. ibrahim

  18/10/2011 at 15:22

  ben İOS 5 kurdum ve sorunsuz çalısıyor ama wifi bazen baglanıyor bazen yok gözüküyor teleonu kapatıp yenıden açınca devreye giriyor bu neden kaynaklanır bilgisi olan veya bu sorunu yaşayan varmı ? şimdiden teşekkürler..

  • ibrahim

   18/10/2011 at 16:54

   Yokmu Yardım Edecek Kimse ? Mustafa Bey bir öneriniz varmı bu konu hakkında ?

 46. Mustafa

  18/10/2011 at 15:22

  Arkadaşlar merhaba,

  İmmesageyi aktif konuma getirmeye çalışıyorum fakat numara yazacağım yer yoki. Sadece maili yazabiliyor ve immesageye onu kayıt edebiliyorum.

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   18/10/2011 at 15:28

   Cihazınızda Ayarlar -> Telefon menüsünün en üstünde numara girebileceğiniz bir alan mevcut. +90 5XX şeklinde giriş yapabilirsiniz.

   • Mustafa

    18/10/2011 at 15:57

    Mustafa bey,

    Dediğiniz adımları uyguladım fakat telefon numaram hala daha olmadı. Hatta ek olarak telefonuda kapatıp açtıktan sonra Imessage kapatıp açtım…

    Fakat yine olmadı.

 47. Mustafa

  18/10/2011 at 15:36

  Mustafa bey,

  Dediğiniz adımları uyguladım fakat telefon numaram hala daha olmadı. Hatta ek olarak telefonuda kapatıp açtıktan sonra Imessage kapatığ açtım…

 48. Bülent s

  18/10/2011 at 15:40

  Merhaba ben dün ios5 e geçtiğimde notlarım duruyordu bugün baktığımda notlarımın olmadıgını gördüm. Çok uğraştım itunestan ama notlarım geri gelmedi. Ne yapabilirim acaba. Teşekkürler !

 49. Cemal

  18/10/2011 at 15:53

  Mustafa Bey Bu Sms Sesinin Neden Birbirine Girdiğine Dahil Bir Cvp Verebilirmisiniz Ben Çok Mesajlasan Biri Olaraktan Çok Saçma Oldugunu Dunusuyorm Aynı ses 4-5 kere iç içe girmiş bir şekilde çalıyor yardımcı olurmusunuz bu konuda bana teşekkürler.

  • serkan

   18/10/2011 at 18:12

   karşıdaki kişi art arda msj atıosa o şekil calması normal tabi öyleyse

   • Cemal

    18/10/2011 at 21:07

    Öyle Deil İşte Bir kişinin attıgı tek sms 4-5 kere iç içe tekrarlıyor sizde olmadımı böle saçmalıkmı olur ya.s

 50. Caner

  18/10/2011 at 17:26

  Mustafa Bey;
  İmassageim calismiyor eskiden gOnderiyordu simdi tam gondeririken hata veriyor

 51. mehmet

  18/10/2011 at 17:34

  merhaba
  ios5 e geçtiğimde telefon rehberim otomatikman mailime kayıtlı tum mail adreslerini almıs ve hepsi gösteriyor bunu nasıl kaldırabilrim

  • erol

   18/10/2011 at 20:40

   merhaba telefondan ayarlar/mail,kişiler,takvimler/hotmail/ (muhtemelen hotmaildir yada hangi mail hesabınız varsa)/kişiler/ bunu kapalı yapıyorsunuz tamamdır. saygılar..

   • mehmet

    19/10/2011 at 04:53

    erol cok tesekkur ederim bu kadar basit bir seyi yapmadıgım içinde kendimi ayrıca tebrik ediyorum

  • Eyup

   19/10/2011 at 22:48

   Bisey sormak istiyorum 3Gs kullaniyorum ios5 yukledim ama fotograflarda sorun var bilgisayardan attigim butun resimler bulanik gorunuyor neden acaba

 52. Mert

  18/10/2011 at 18:42

  Arkadaşlar itunes eşzamanlama problemim var eşzamanlama bitmiyor son adımda kalıyor “Öğelerin kopyalanması bekleniyor” diyor lütfen yardımm 🙁

 53. sami

  18/10/2011 at 19:13

  Teşekkürler Mustafa Bey sen olmasan naparız bilmiyrm

 54. zehra

  18/10/2011 at 20:14

  iyi akşamlar mustafa bey;
  ben sürümü 5 olarak güncelledim fakat benim uygulamalarımın hepsi gitti 🙁
  itunes un yeni versiyonunu yükledim acaba onun mu farklılığı var.?
  önceki sürümlerde güncellediğimde hiç sorun olmuyordu ..yedeklemiş olabilir mi.
  bilgisi olan varsa acil bilgilendirebilir mi?
  teşekkürler şimdiden..

  • mustafa ingiltere

   18/10/2011 at 20:31

   merhaba zehra hepsini yedeklemis arti ios 5 i yuklediginizde yani back up olan kismina tiklamamissiniz. vede onun icin tekrar yedekten back up yapacaksiniz ve tum uygulamalariniz geri gelecektir merak etmeyin ok.

  • Ali Ruhi

   27/10/2011 at 16:53

   Merhaba Mustafa Bey
   Kişilerim deki bütün kisi fotografları kayboldu. iCloud kisileri açıp kapattım ama düzelmedi. Bunun bir çözümü var mi?

 55. Mustafa

  18/10/2011 at 20:14

  Ne yaptiysam 3gs’te imessage yapamadim. Numara bir turlu cikmiyor.ne yapmam gerekiyor ayni sorunu yasayip cozen oldu mu?

  • Mustafa

   18/10/2011 at 20:18

   Kendisi otomatikman yedekleyip geri atiyor ege olmadiysa itunese bagliyken tel adinizin oldugu yere sag tiklayip geri yukleme yapmayi deneyebilirsin

   • Mustafa COŞKUN

    21/10/2011 at 20:18

    Arkadaşlar Itunes 10.5 ile tekrar güncelleme denetimi yapıldığında sorun çözülmektedir.

 56. Mustafa

  18/10/2011 at 20:15

  Ne yaptiysam 3gs’te imessage yapamadim. Numara bir turlu cikmiyor. Ne yapmam gerekiyor ayni sorunu yasayip cozen oldu mu?

  • Levent

   18/10/2011 at 20:50

   Bende normal sms attiktan sonra kendiliğinden imessage çıktı.

 57. ibrahim

  18/10/2011 at 20:35

  mustafa bey Wifi devre dısı oluyor sebebi hakkında lütfen yardım yukarıda yazdım ama herhangi bir cevap vermediniz??

 58. kadir akkaya

  18/10/2011 at 20:37

  merhaba. ben dün yükledim ios 5 i. kaydetm

 59. kadir

  18/10/2011 at 20:38

  merhaba.ben dün yükledim ios 5i. kaydettim içindeki herşeyi. simdi atamıyorum ıpoduma neden.

  • onder

   18/10/2011 at 23:27

   Yedekleme yaptı iseniz, geri yükleme seçeneği ile eski iPod ‘unuz kavuşursunuz

 60. erol

  18/10/2011 at 20:45

  arkadaşlar eskiden bana gelen mailleri telefonumdan resimli hali ile görüyodum ama artık resimleri cıkmıyor sadece yazılar geliyor mailde. bu mail hesabıma gelen maillerin resimlerini engellemesini kaldıran bi ayar varmı teşekkürler?

 61. zehra

  18/10/2011 at 20:47

  gece güncellemek için açık bıraktım sabah bilgisayarda uygulamalarla ilgili eşzamanla gibi bişeyler yaptım ama zaman kısıtlı olduğu için yarıda bırakmak zorunda kaldım.güncellemeden önceki adlandırdıgım klasorun oyunlar-2 şeklinde sadece o görünüyor.
  sağ tuş yaptığımda yedekten geri yükle dediğimde kişileri takvimleri notları mesajları ayarları geri yükleyecektir diyor.
  şöyle birşey var ben itunesun en son sürümünden güncelledim yedekleme falan herhangi birşey yapmadım güncelleyi seçtim..

 62. Önder

  18/10/2011 at 21:12

  Ringstone ile daha önce oluşturduğum zil sesleri iTunes’te kayıtlı olduğu ve 4.3.5 versiyonda iPhone’a aktarıp kullandığım halde iOS 5’te zil seslerini eşzamanlarken bir çok zil sesi için hata veriyor, sinir oldum. Diğer telefonlarda basitçe zil sesi oluşturulurken İphone ‘ da niye zahmetli anlamak mümkün değil. Zil sesi oluşturmanın pratik yolunu bilen, paylaşırsa sevinirim.

 63. Isa usta

  18/10/2011 at 21:16

  Merhaba
  Ben sim kilitli bır telefon kullanıyordum iOS 5 yükledim hattımı açamıyorum nasıl nir öneriniz olabilir
  Selamlar

  • Anonim

   19/10/2011 at 02:04

   Baska telefona takip sim kilitini kaldirin sonra iphone guncelleme yapin problem kalmaz

  • Ramanijan

   20/10/2011 at 04:33

   Custom firmware yuklemediysen yani direkt itunes’tan guncelle dediysen telefonunun basebandi degismistir. Yani artik telefon olarak kullanman zor..

  • Ramanijan

   20/10/2011 at 04:34

   Custom firmware yuklemediysen yani direkt itunes’tan guncelle dediysen telefonunun basebandi degismistir. Yani artik telefon olarak kullanman zor, gecmis olsun…

 64. Pingback: iMessage Kullanırken Dikkat

 65. serhat

  18/10/2011 at 21:27

  Mustafa bey merhabalar bildirimlerle ilgili bir skintim var ana ekrandayken ustten alta dogru cekme kisa yolunu kullanamiyorum ama herhangi bir uygulamadayken bildirim sol ust kosede beliriyor ve ekranin ustten asagi doru cekip bu ozelligi kullanabiliyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler…

 66. Umut

  18/10/2011 at 22:47

  Ya imessagge yi boşverin. Whatsapp yi yükleyin tamamdır işte. Üstelik bu programı kullanan tüm markalarla ücretsiz mesajlaşabiliyorsunuz ve şu an program ücretsiz

 67. Nightmare

  18/10/2011 at 22:53

  Mustafa bey konuyla alakasiz ama bisey sorcam kredi kartim online alisverise kapaliysa apple id mi yazdigimda direk billing problem mi verir yoksa indirdikten sonra mi hata verir?

  • Mustafa Tan

   18/10/2011 at 23:22

   Daha sonra verir. Apple anından çekmeye çalışmıyor kredi kartınızdan. Genelde biriktirip 2-3 günde bir çekmeye çalışıyor.

   • Nightmare

    18/10/2011 at 23:29

    Tesekkurler. Bide ios5 guncellemesinden sonra muziklerin siralanisi kaydi w ile baslayan muzik q da filan gozukuyor napabilirim?

 68. onder

  18/10/2011 at 23:19

  Ringtones Designer ile oluşturduğum zil sesleri iOS 5’ten sonra iTunes ile eszamanlama yaparken bir çok zil sesinde hata veriyor. Zil sesi yapmanın kısa yolu iOS 5’le gelmedi mi ? Apple bu çileyi niçin çektirir.

 69. onder

  18/10/2011 at 23:23

  Ringtones Designer ile oluşturduğum zil sesleri iOS 5’ten sonra iTunes ile eszamanlama yaparken bir çok zil sesinde hata veriyor.

 70. Fatih Aygün

  18/10/2011 at 23:38

  Merhaba,
  Bu icolud ilk guncellemede ciddi kota harciyor olabilir mi? 4gb kotam ayni gun bitti arkadaslar. Bilgisi olan varmi? Yada bu konuyu arastiran?

 71. Tamer

  19/10/2011 at 00:34

  Bende de turkce karakter sorunu olustu, klavye seceneklerinin hepsini denedim ama turkce karakterler hala mevcut degil

 72. Ramazan

  19/10/2011 at 01:09

  iOS 5te SMS önizlemeyi nereden aktif hale getirebiliriz?

  • Kewell26

   23/10/2011 at 19:20

   Mesaj onizleme ayari icin – ayarlar/ bildirimler / mesaj

 73. Ali

  19/10/2011 at 07:37

  Mustafa bey

  iCloud üzerine yedeklemeyi kulladınız mı?

 74. Mustafa

  19/10/2011 at 08:16

  Sayin yetkili, sizden ozellikle hatirlatici ozelligine aciklik getirmeniz olacak. Cunku her turlu ayari yapmama ragmen o yere vardigimda hatirlatmayi yapmiyor. Adres bilgisi dogru olmasina ragmen, lutfen bu konu hakkindada bilgi verirmisiniz. Tesekkurler

 75. Goktug

  19/10/2011 at 11:48

  İphone4 e restore yaptım yeni iphone yarat dedim sesler peş peşe çaldığı için ama rehber öğresi geri yüklenmedi ne yağabilirim ?

 76. Zel

  19/10/2011 at 11:51

  iOS 5’in sundugu 200 yeni ozellik arasinda var miydi bilmiyorum ama az once yeni birsey farkettim. Youtube’dan bir sey izlediginizde yarim birakip mesela baska bir uygulamaya gecip youtube’u arka plana atinca lock ekraninda home tusuna basinca genelde ipod kisminin play replay butonu cikiyor ya ona bastigimizda youtube’da izledigimiz videonun “sadece sesi” aciliyor. Daha once boyle birsey var miydi yoksa ben mi daha yeni farkettim:)

 77. Ali

  19/10/2011 at 12:22

  Mustafa bey.

  iTunes wifi ile eşzamanlama ile ilgili gösterilenlerini hepsini yaptım ancak aynı Wi-fi ağında olmama rağmen Telefonumda şimdi eş zamanla kısmı bir türlü aktif değil. Acaba bir sebebi var mı?

  • Ali

   20/10/2011 at 09:34

   Artık çalışıyor . Sorun yok .

 78. Hasan YILAN

  19/10/2011 at 13:02

  kusura bakmayın anlmadığım bir nokta var i message için bir numaraya mesaj atıyormuyuz yoksa bir numaraya mesaj atmak mı gerekli? ingilterede bir numara var demişsiniz ama numarayı yazmamışsınız. yukarda yazılanları yaptım ama hala i message aktif değil

  • Mustafa Tan

   19/10/2011 at 13:14

   Sizin birşey yapmanıza gerek yok. iPhone otomatik yapıyor herşeyi. Hattınız yurt dışına aramalara açık mı?

   • Anonim

    19/10/2011 at 15:44

    evet benim açık ama aklıma şu soru takıldı karşı tarafın açık değilse ben ona i message atsamda alır mı? yada eğer mavi kutucuk çıkmadıysa i message her türlü kapalı mı demek oluyor?

    İo5 ile ilgi İlk sorun: LED flaş bir süre sonra devre dışı kalıyor. açık olduğu halde çalışmıyor tekrar kapatıp açınca düzeliyor bu sorunu yaşayan var mı? Sizde böyle bir sıkıntı var mı mustafa bey?

    Bu arada küçük bir not: bilmem sadece bende mi vardı ancak ios 4 sürümünün son versiyonuna kadar telimde Edge bağlantısında hep kopma oluyordu hücresel veriyi açıp kapadığımda düzeliyordu, 5e geçince Edgede hiç sıkıntı yaşamadım

 79. behçet

  19/10/2011 at 18:22

  iOS 5te SMS önizlemeyi nereden aktif hale getirebiliriz?

 80. MustafayasinSaglam

  19/10/2011 at 21:24

  3gs te takvim değişmedi neden acaba

 81. Harput karayilan

  19/10/2011 at 23:53

  evet benim açık ama aklıma şu soru takıldı karşı tarafın açık değilse ben ona i message atsamda alır mı? yada eğer mavi kutucuk çıkmadıysa i message her türlü kapalı mı demek oluyor?

  İo5 ile ilgi İlk sorun: LED flaş bir süre sonra devre dışı kalıyor. açık olduğu halde çalışmıyor tekrar kapatıp açınca düzeliyor bu sorunu yaşayan var mı? Sizde böyle bir sıkıntı var mı mustafa bey?

  Bu arada küçük bir not: bilmem sadece bende mi vardı ancak ios 4 sürümünün son versiyonuna kadar telimde Edge bağlantısında hep kopma oluyordu hücresel veriyi açıp kapadığımda düzeliyordu, 5e geçince Edgede hiç sıkıntı yaşamadım

 82. mehmet

  20/10/2011 at 00:04

  iphone 4 var turkcellden aldım 4.3.3 versiyunu jeirblek kullanıyom genpa garantili acaba iso5 yüklemesem çok şey kaçırış olurmuyum .

  • Emre

   20/10/2011 at 08:08

   Mehmet Hiçbirşeyi kacirmassin ios5 için suan jb yok bekle bence pişman olursun

   • mehmet

    20/10/2011 at 11:11

    saol kardeş bekliyorum bende:)

 83. Rumelist

  20/10/2011 at 14:01

  DİKKAT DİKKAT DİKKAT ios5 yükledikten sonra kullaklikla dinlediğim müzik sesi daha düşük ve kalitesiz oldu.. Bunun yeni sürümle bır ilgisi var mı acaba..???

 84. serhat

  20/10/2011 at 14:41

  Mustafa bey merhabalar bildirimlerle ilgili bir skintim var ana ekrandayken ustten alta dogru cekme kisa yolunu kullanamiyorum ama herhangi bir uygulamadayken bildirim sol ust kosede beliriyor ve ekranin ustten asagi doru cekip bu ozelligi kullanabiliyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler.

 85. Hakan

  20/10/2011 at 14:56

  Amerika dan alınmış iphone 3gs im var.
  ios5 yüklemek istiyorum ama telefonun unlocked olup olmadığı ile ilgili bilgim yok. telefonu aldığım kişi de pasaport kaydını yaptırdığını ama unlock işlemiyle ilgili birşey yaptırıp yaptırmadığını hatırlamıyor.

  Telefonun içerisinde veya apple.com dan seri numarasıyla veya başka bir şekilde bunu öğrenebileceğim bir yer var mı?

 86. Murat

  20/10/2011 at 15:29

  İyi gunler kolay gelsin.

  İos 5 kurarken yedeklemeyi unutup, direk olarak yukledikten sonra tum rehber gitti. Bunu geri getirme sansimiz var midir.

  Kolay gelsin

 87. Ahmet Arı

  20/10/2011 at 15:42

  iOS 5′ e geçince tüm zil seslerim iTunes’tan yükklememe rağmen yok sayılıyor, MP^’lerimin %70’i yüklü ama hepsini açmıyor artık neden ?

 88. Sedat

  20/10/2011 at 19:45

  Arkadas ios5 te bi yenilikte aramalari teker teker silebilme guzel bisey

 89. İbrahim

  20/10/2011 at 21:35

  Mustafa bey, telefon rehberinde (kisiler) duzenleme yapamiyorum. Daha dogrusu duzenle butonu yok sag ust kosede. Ancak aranmislardan girdigimde buton gorunuyor ve duzenleme yapabiliyorum. Yardim ltf

 90. Kursat

  20/10/2011 at 22:48

  İos 5 ten sonra rehberime giriyorum duzenle secenegi gorunmuyor. Eski kayitlarimi goruyorum. Ama degisiklik yapamiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   20/10/2011 at 23:19

   Ayarlar -> iCloud menusunden Kisiler secenegini kapatip acmayi deneyin.

 91. ömer erdoğan

  21/10/2011 at 12:16

  merhaba mustafa bey,

  elımde 1 yıl once aldıgım ıphone 4g var fakat yaklaşık 4 ay once ekrannın sol ust kosesınde sarı bır renk olusmaya basladı gösterdım zamanla gecer dedıler…bunu servıse göndermelı mıyım acaba? gönderın dersenızde guvenılır bır ıphone yetkılı tamrcısı ist da neresı dır ? yardımcı olursanız cok sevınırım…teşekkürler

 92. gokhan

  21/10/2011 at 12:44

  imessage atamıyorum/alamıyorum
  imessage açık gözüküyor
  birkaç kere kapatıp açtım hepsinde aktivasyon bekleniyor yazdıktan sonra menu geldi telefonuda açıp kapadım ama
  imessage atamıyorum vede alamıyorum
  kullanan arkadaşlarım var onlara mes atmak istediğim de yeşil gözüküyor onlarda benim haricimdekilere imessage gönderebilirken bana gönderemiyorlar nedeni/çözümü ne olabilir sizce?

 93. Tolunay Akbulut

  21/10/2011 at 18:58

  Merhabalar. Kolay gelsin.
  Ben İphone 3gs ye ios 5 attım ancak bazı hatalar meydana geldi. Mesela ”kişiler,mail,takvim” ayarları açılmıyor. Lütfen yardımcı olun. Nasıl geri yazılımını getireceğim veya sorunu nasıl çözeceğim. Kolay gelsin.

 94. Egemen

  22/10/2011 at 03:12

  iphone 4 ios5 kullanıcısıyım iphonu yeni aldım.
  size şu sorum olacak
  iphoneda eklediğim kişiye nasıl 2 inci bir cep numarası eklerim iphone numarası diye ekliyor ev olarak ekliyor ama 3 üncü cep 2 ekleyemeyitroum onu iphone numarası olarak ekliyor

  • Kuatolives

   22/10/2011 at 15:14

   Merhaba,
   Sorunuzu doğru anladıysam, Kişiler > Düzenle kısmından 2. veya 3. numarayı girip yanında bulunan “ev”, “iphone” vs. yazan alana tıklayıp açılan menüden istediğiniz kategoriyi seçebilirsiniz. Böylece “cep” adı altında istediğiniz kadar giriş kaydedebilirsiniz.

 95. yunus emre

  22/10/2011 at 16:22

  bende ios 5 i yukledim ama geri back up da yaptim fabrika ayarlarini geri yukledim ama uygulamalarda install yazio we o uygulamalari yuklemiom lutfen bilgi werirmisiniz

 96. Bhr

  22/10/2011 at 18:51

  Mustafa bey ıso 5 güncellemesini yükledim fakat etkinleştiremiyorum eski güncellemeye nasıl dönebilirim?

 97. melis

  22/10/2011 at 23:26

  merhabalar ben iphone 3gs kullaniyorum ve gecenlerde iOS 5i indirdim, imessage i actim benden belli bir ucret alindi fakat nasil kullanacagimi cozemedim. bazilari imessage kodlarini veriyor bana niye gelmedi o kodlar yoksa onlarinki farkli bir sey mi ? yardimci olursaniz sevinirim 🙂

 98. yunus emre

  23/10/2011 at 11:59

  Mustafa Bey ben ipod touch(4) onu usb kablosuyla bilgisayarima bagliyorum orada kablosuz baglanma secenegi yazmio 5 adet secenek yazio secenekler kisminda bu ipod oldugu icin mi yoksa baska bi ayari mi war

  • Mustafa Tan

   23/10/2011 at 12:06

   iTunes’unuz güncel (10.5) değil mi ?

 99. Cem

  23/10/2011 at 12:53

  İos5 yükledim ama mackolik sitesini acmiyo ne yapmam gerek acaba

 100. Turan

  23/10/2011 at 13:01

  2 gündür imessage yollayamıyorum yardımcı olabilecek kimse var mı?? wireless acık, yolladığım kişinin de açık mavi renkte gözüküyor mesaj fakat yanında ünlem cıkıp gönderilemedi yazıyor. telefonu kapatıp actım ayarlara baktım çözemedim…kac kere denedim yinede gönderilemedi yazıyor????

  • Turan

   23/10/2011 at 23:51

   sorun çözüldü…

 101. Batur

  23/10/2011 at 13:05

  Merhabalar, ios 5 i yeni yukledim iphone 4üme, fakat rehberimde kisilerle beraber hotmailimdeki birsuru mail adreside eklendi sadece kisileri nasil gosterebilirim? Tesekkurler

 102. Fatih

  23/10/2011 at 23:56

  oncelıklle merhaba ios 5 yukledım ancak mesaj aldıgımda mesaj sesım bır remıx e baglıyo keske vıdeolu anlatblseydm ama agızdan cıktıgı gıbı tabır etmek gerekırs ” dırıdıt ” yerıne dırı dırı dır dırıdıt” seklnde ve bende buna ayar oldum acaba dedgnz gıbı yedeklemeden restore yapmazsam sorun cozulebılır mı cnku bu sorunu farkettıgımde yedeklemeden yapılan restore u yaptım ama sorun hala devam etmekte tesekkurler

  • Anonim

   18/11/2011 at 22:40

   Ayni sorun bendede vardi ve telefonu kapatip açtıgımda cozuldu..

  • ata

   20/02/2012 at 22:54

   arkadaşlar onu bildirimler gelip ordan mesajları seçip orda en aşşağı da kilitli ekran görüntüleyi kaparsınız sorununuz düzelebilir ben de düzeldi.

 103. Alper

  24/10/2011 at 01:38

  Benim bir sorunum var yardimci olabilir misiniz, iphone 4 kullaniyorum, operatorum vodafone. Telefonumu kapayip actim servis yok diyor. Ayarlardan manuel secmeye calistim araniyor ama hicbirsey bulmuyor. Vodafonu aradim sebekemde sorun yomus. Simkartimi baska bir ipone 4 e taktim calisiyor. Yani problem telefonumda. Basina boyle birsey gelen var mi yardimci olabilir misiniz lutfen

  • Anonim

   05/11/2011 at 18:02

   Benimde aynısı oldu. Onu acacak yazılım daha gelmemiş. Bende bekliyorum. On gün icinde gelir diye umuyorum

   • nazli

    17/11/2011 at 18:18

    ayni sorunu neredeyse her hafta yasiyorum ustelik zaman zaman hattim full cekse bile beni arayanlar telefonumun calma sesini duyuyor fakat aslinda telefonum calmiyor ayrica bende arama yapamiyor mesaj atamiyorum.. bunu guncellemeden sonra yasadim.telefonumdaymis sorun hattimda degil ayni sekilde farkli tel.de sorunsuz calisiyor.pismanim bu guncellemeyi yaptigima diyebilirim.tum telefonun ayarlarini sifirladigimda duzeliyor bu da her defasinda can skici bi durum…

    • merve

     24/11/2011 at 13:48

     Şu an bende de aynı sorun var siz çözdüyseniz nasıl çözdünüz bu problemi paylaşabilirseniz sevinirim.

   • Kemal Kurt

    26/12/2011 at 13:05

    Bende de aynı sorun arkadaşlar.Vodafone kullanıyorum sürekli ağım gidip geliyor.Beni arayanlar ulaşamıyorlar.hat süreli gidip geliyor.5 dakika da 10 dakikda bazen 1 dakika aralaıklarla…Ne yapcazğız şimdi benimkisi garantili vodafondan almıştım

    • Kemal Kurt

     27/12/2011 at 18:05

     Arkadaşlar Durumu çözdüm.Hattımı çıkarıp tekrar taktım sorun yok .uzun zamandır yapmadı…bir duurm olursa bilidiirm

    • Kemal Kurt

     01/01/2012 at 08:38

     yine aynı şey oldu bu sefer daha da arttı sürekli gidip gleiyor

  • ceren

   06/03/2012 at 10:50

   benim de turkcell, aynı şekilde yazılımı yukledikten sonra servis yok diyor. ayarlardan operator ordan manuel olarak turkcell’i seçsem de bazen buluyor bazen hiç çıkmıyor. bulsa da bir süre sonra yeniden servis yok’a dönüşüyor. kimse de cevap yazmamış yardımcı olabilir misiniz?

 104. Koray

  24/10/2011 at 02:24

  Mustafa bey merhabalar
  Bu yazımın size sizlere ulaşıyormuş bilemiyorum yazıyorum ama gönderildi diyor fakat nerede olduğunu bulamıyorum neyse size ve yaptığınız bu güzelliğe saygı duyuyorum Size bı soru soracağım cevap yazarsanız cok teşekkür ederim
  Fotoğraflarımı iTunes dan dosya halinde yüklüyorum ornegin resim 1 (50resim)-bodrum (25resim)- tatil (25resim) fakat ios5 yüklediğimden beri bunları ayrı ayrı gösteriyor bide bunların hepsini birleştirip bı kolaydır yapıyor telefon arsifi diyor 100 resim bütün dosyadaki resimlerin aynısı fakat gb olarak yer kaplamıyor yani fotograflar kısmında 100 resim gözüküyor 200 değil ama fotograflar da aynı resimden okutar oluyor ben bu dosyayı yani fotograf arşivini nasıl silerim fotograf yayını silmesini denedim ama buna bı yararı olmadı yardımınızı bekliyorum saygılar
  Koray Canpolat

 105. Gulsah

  24/10/2011 at 03:30

  Merhaba sormak istedigim bir sey var. İOS5 yukleyince ipod touch 4ume mesaj uygulamasi geldi. Ipodu olan bir arkadasima mesaj yollamaya calisiyorum fakat olmuyor. Ne yapacagimi sasirdim. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Mustafa Tan

   24/10/2011 at 08:19

   Ayarlar -> iCloud menüsünden Kişiler’i seçeneğini bir kapatıp açın.

   • Emreyonar

    28/03/2012 at 17:31

    Mustafa bey Merhaba benim 2 sorum olacaktı 1.ipohneme video yüklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim mesela bilgisayardan film nasıl yükleye bilirim 2.sorum iphonemi televizyona bağlamak için ayrı bir aparatmi gerekiyor şimdiden teşekkürler

   • Emre

    28/03/2012 at 17:34

    Mustafa bey Merhaba benim 2 sorum olacaktı 1.ipohneme video yüklemek istiyorum bunu nasıl yapabilirim mesela bilgisayardan film nasıl yükleye bilirim 2.sorum iphonemi televizyona bağlamak için ayrı bir aparatmi gerekiyor şimdiden teşekkürler

  • Anonim

   28/10/2011 at 15:18

   Karsidakinin de ios5 yazilimi yuklu olmasi lazim;)

 106. savran

  24/10/2011 at 14:47

  şimdi iphone 4 cihazımı gülcelleyerek ios 4 sistemini ios 5 yaptım ama içindeki msjlarım, resimlerim ve telefon defterimin hepsi silindi. acaba ben mi yanlış yaptım yoksa normalde de böle mi olması gerekiyordu.
  normalde de böle olması gerekiyorsa o silinen msjlar, resimler ve telefon defterini kurtarma gibi bir imkanım var mı bu kısıntılı konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum

  • Adden

   19/12/2011 at 05:04

   Bende de aynı sorunu yasadım resimlerimi nasıl geri alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  • Kemal Kurt

   26/12/2011 at 13:10

   2 Gün önce bende ios5.0.1 e yükselttim.Resimlerim videolarım ve rehberim gitti…Bu nasıl iş? Bir uyarı olmazmı? Bütün resimleriniz videolarınız vs niz silinecek diye?…Ancak bir yabancı internet sitesinde Aslında iphone 5.0.1 in resimleri vdieoları silmediğini yeni işltetim sisteminde eski video ve resimleri gösteren yol un değştiği tarzında bir kaç bilgiye rastladım ama tam anlamayadım.inglizcesi iyi olan arkadaşlar bu konuda aratırlarsa bir yol olabailir diye düşünüyorum

   • Gokhan

    29/12/2011 at 17:24

    Güncelleme bittikten sonra kendi yedeklemeyi geri alıyor bendede aynısı oldu ama rehberi fotolar kendi geri yükledi başka bı pc ye bağlayıp dene bide

 107. Erdem ÇINAR

  24/10/2011 at 14:59

  Arkadaşlar İOS 5 i sorunsuzca yükledim.Ancak yükledikten sonra iphone 4 ü usb ile pc ye takınca eşzanalama başlıyor diyor ama sonra
  ”EŞZAMANLAMA OTURUMU BAŞARIYLA BAŞLATILAMADIĞI İÇİN EŞZAMANLANAMADI” diyor.Ne yapmalıyım,sorun neden olabailir?

  • yunus emre

   24/10/2011 at 17:12

   Erdem benimde ipod 4’um war benim sarja takinca es zamanlama yapmio ayni internet adresindeler ipodumu ilk itunes da bagladim ama secenekler kisminda cikmio senin bi bilgin warsa solersen sewinirim

   • Erdem ÇINAR

    24/10/2011 at 22:03

    Yunus benim sorunum yoktu.İOS 5 i yükledim sorunsuzca çalıştı.Dün bağlanayım dedim itunes e baktım ki eşzmanlama başlıyor diyor uzun bir süre sonra EŞZAMANLAMA OTURUMU BAŞARIYLA BAŞLATILAMADIĞI İÇİN EŞZAMANLANAMADI” diyor Mustafa Bey bi baksa belki çözümü vardır.Birşey bulursan burdan yaz kardeşim.

    • yunus emre

     25/10/2011 at 17:13

     Erdem bende yukledim ios 5 i bi sorun cikmadi biraz yawasladi sanki ama iyi yani ama benim seceneklerde es zamanlama cikmio mustafa bey hic bakmio kac gundur

  • Erdem ÇINAR

   25/10/2011 at 23:23

   Ben çare bulamadım kimse bilmiyo herhalde.Bir yardım arkadaşlar.

  • srdr

   11/11/2011 at 22:40

   windowsun saat dilimini helsinki yapip tekrar deneyin olacaktir,

   • ersin

    22/11/2011 at 23:51

    kesinlikle işe yaradı teşekkürler srdr…

   • Emre

    05/02/2013 at 15:18

    Bende de işe yaradı. Çok teşekkürler.

 108. Mer

  24/10/2011 at 20:17

  imessage ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Arkadaşla denedik. İlk başta ikimiz de internete bağlı olmamıza ve imesssage açık olmasına rağmen, mesaj bölümünde kişi adının yanında mavi işaret çıkmadı ve mesaj yazdığımız yerdeki “message” ibaresinde “imessage” gibi bir değişiklik olmadı. Ben karambole arkadaşa normal bir mesaj attıktan sonra imessage etkinleşti ve konuşmalarımız maviye döndü. Sormak istediğim şu: İlk mesaj her zaman paralı mı olacak yani? Yoksa bu tek seferlik bir şey miydi?

 109. onur

  25/10/2011 at 12:23

  mustafa bey yardımlarınız gerçekten çok işimize yarıyor çok sağolun ortada çok güzel bir emek var.fakat neden kullanıcılara cevap verilmiyor sadece bayan bir arkadaşa cevap yazılmış???

 110. Erdem ÇINAR

  25/10/2011 at 15:24

  Mustafa Bey eşzamanlama yapamıyorum.Sorun ne olabilir.

 111. Orçun

  26/10/2011 at 15:59

  3GS TELEFONA IOS5 YÜKLEDİM AMA SORUNLAR YAŞIYORUM…
  BUNUN TEKRAR ÖNCEKİ VERSİYONA GETİRMEM MÜMKÜN MÜ?
  KISACASI IOS5 İSTEMİYORUM…?

  • yunus emre

   26/10/2011 at 17:17

   bende sorunlar yasadm ipoduma yukledim ama benim bi tek biraz yawasladi birde bende 4. surume cewirmek istiom nasil yapacaz

 112. Arif

  28/10/2011 at 17:19

  Mustafa bey ıos5 yükledim ama yüklerken yedek şifresi istemedi geri yüklerken yedek şifresi istiyor ama bilmiyorum bu yedek şifresine nasıl ulaşabilirim.. ?

 113. Eyüp

  30/10/2011 at 16:07

  İyi günler bişey sormak istiyorum acaba iOS 5 in jailbreak o çıktı mı acaba acil cevap verebilir mısınız

 114. cemre

  02/11/2011 at 10:51

  Merhabalar arkadaşlar ben dün 3gs telefonuma iOs 5.0 yükledim fakat telefon içerisindeki ipod kısmındaki şimdiki adıyla müzik kısmında şarkılarım kayboldu ve itunes ten indirmiş olduğum bir sürü uygulamada kayboldu bunları nasıl geri getiricem

 115. habib karaman

  05/11/2011 at 11:02

  Merhabalar;

  öncelikle bu sekılde bır ozverı ıle yardımcı oldugunuz ıcın tesekkurler

  BENİM SIKINTIM 5.0 YENI GUNCELLEMEDEN SONRA EKRAN KAPALI IKEN MESAJLARI ESKISI GIBI ON IZLEMEYI KAPA SECENEYININ ARTIK MSAJ AYTARLARI BOLUMNDE OLMAMASI YANI CIHAZ MASA UZERIDNEYKEN YAKNIMDAKI BIRISI RAHATLIKLA MESAJIN BIR BOLUMUNU OKUYABILIYOR BUNU NASIL HALLEDERIM CIHAZI SIFIRLASAM DUZELIRMI TESEKKURLER

 116. ece uslu

  05/11/2011 at 13:47

  Merhaba, i message atıyorum ama karşı tarafta ismim yerine mail adresim yazıyor. ne yaptıysam olmadı. bende menüde arayan numra kısmı yok. lütfen yardım edin çok mağdur oldunm :((

  • Ece Uslu

   07/11/2011 at 19:02

   Yardim edicek kimse yok mu

   • gizem

    21/11/2011 at 17:50

    aynen bende de öyle oldu bende kapattım imessage’cı

  • Anonim

   28/11/2011 at 19:25

   eğer telefonunuzda başka bir hatla imessagi aktive ettiyseniz şuan kullandığınız hattınızla yeniden aktive etmeniz gerekir. bunun için imessage ı kapatıp hattınızı çıkarın ve tekrar taktıktan sonra yeniden imessage ı aktive edin. Bu sorunun başka bir sebebi de imessage yolladığınız kişinin telefonunda birden fazla numaranız kayıtlı ise imessage i kullandığınız numaranızın iphone olarak kayıtlı olması gerekebilir.

 117. SEEmih

  11/11/2011 at 23:21

  Ya bnm bi sorunum oldu bu ios 5 i yükleyince babamda yüklemiş bu ios 5i ve bizim kişiler birbirimize aktarıldı bunu nasıl düzeltebilirim ??

 118. Pingback: Applekolik » Blog Archive » iCloud Hakkında Sık Sorulan Sorular

 119. Erkan1734

  04/12/2011 at 20:46

  IOS5 kullanan arakdasimdan gelen sms ler ayri imessage lar ayri olarak gorunuyor. Gonderdigi smsler mesajlar uygulamasinda telefon numarasi ile imessagelar ise mail adresi ile gorunuyor. Ben cevap veririkenden hangisinden cevap veririsem mesaj o sekilde gonderiliyor. Eger tel no ile goruntulenen mesaji yanitlarsam yabit sms olarak gidiyor. Onerebileceginiz bir cozum var mi? Tesekkurler

 120. Apple101010

  05/12/2011 at 03:37

  Mustafa bey merabalar. Ben iphone 4 kullanicisiyim ios 5.0.1 i telefonuma yukledim dowland Yaparken uyuyakaldim:) uyandigimda telefonum sim kilitli demeye basladi. Turkceli basmayi planladim:). Ama telefonumu resetledigimde kendine geldi ve 5.0.1 surumu yuklendi. Bi sorun varmidir? Ve arama yaparken neden 3gin yaninda yuvarlak donuyo merak ediyrm?simdiden tesekkurler

 121. Kerem

  13/01/2012 at 12:18

  Merhaba Mustafa tan bey. Benim ipadim var ios5 yükledim. Fakat ios5’i yükledikten sonra maile girdiğim zaman ekteki Dosyalrı açamamaya başladım. İlk önce dosya yükleniyor fakat yüklendikten sonra titriyor ve yüklenmemiş gibi görünüyor ve aynı yüklemeyi tekrar denediğimde ise 0kb’ta kalıyor sonra tekrar titriyor ve yine yüklenmemiş gibi görünüyor. İos4 yüklüyken böyle bir sorun yoktu acaba neden olmuşolabilir yardım edermisiniz.

 122. Anonim

  26/01/2012 at 18:33

  Ben sürümümü iOS 5.1 yaptım fakat iMessage m çalışmıyor .. Fakat başka bir wifii ağına girdiğim de çalışıyor kendi ağımdan yollayamiyorum bir türlü yardım edermisiniz ?

 123. Murat

  01/02/2012 at 22:22

  Selam bende de 4s var 1 sorun yasıyorum bende yasıyorum çözüm bulabildiniz mi acaba.(Güncelleme yaptıktan sonra telefonum bazen kendi kendine hattı tanımıyor ve sol üst köşede ‘ Servis Yok ‘ veya ‘Aranıyor… ‘ yazıları çıkıyor.)

 124. halil

  22/04/2012 at 17:02

  merhabalar ben 4 kullanıyorum ayrıca bir tanede 4s var kendi wi-fi bağlantımdan i message yollayamazken arkadaşımın evine gittiğimde içbir işlem yapmadan i message yollyabiliyorum ikimizde ttnet ten internet hizmeti kullanıyoruz bunun sebebş ne olabilir acaba?

 125. Yusuf baş

  25/06/2012 at 04:24

  normalde iphone 4 u ben kullanıyordum. sonra kız arkadasımla telefonları degıstırdık onda samsung wardı ben aldım onu.. fakat ıphone ıle herkese msj gonderebılıyor bana msj gonderemıyor. interneti kapattıgı zaman ıse msjı bana gelyor fakat gonderıldı dıye gostermıyor neden olabılır.

 126. Güzide

  23/07/2012 at 15:46

  Merhabalar bende bi iPhone kullanıcısı olarak bir kaç sorun yasıyorum mesela AppStore den yukledigim oyunları bilgisayarimdaki itunnes e başlayınca tekrar açamıyorum ve bütün uygulamaları silip tekrardan yüklemek zorunda kalıyorum bana lütfen yardımcı olur musunuz

 127. Göker

  07/08/2012 at 08:37

  Aldığımdan beri ikinci defa bir sorun yaşadım, hemen buraya bakıp problemimi çözdüm. İyiki varsınız :)) Ayarlar > Mesajlara girdiğimde, I-Message seçeneğinin dün akşamki eşzamanlama işlemleri sırasında nasıl olduysa deaktive olmuş olduğunu gördüm. Açınca herşey düzeldi. Şunu da eklemek isterim ki, ilginç bir şey yaşadım. I-Mesaj kapandığından beri (ki 4 saat kıvrandım) AppStore a da girerken devamlı problem yaşadım. Doğru şifreyi tanımadı. Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

 128. murat

  14/08/2012 at 15:32

  imessage etkinleştirmek istiyorum ama giriş yapılamadı lütfen ağ bağlantınızı denetleyin ve yeniden deneyin diyor. yardımcı olursanız çok sevinirim

 129. cenk

  20/08/2012 at 23:20

  Yeni bir ipade aldım iphone daki tüm kişilerim otomatik olarak ipade aktarıldı..Ipade kişilerimi sildim o anda olmasada sonradan ıphone daki kişilerimde silindi..Kişilerime tekrar nasıl ulaşabilirim..

 130. Anonim

  05/12/2012 at 14:08

  Selamlar Daha önce kayıtlı olan bir isme mesaj yollayıp rehberden sildiğim halde mesaj yaz bölümüne ismi yazınca telefon nosu dahil çıkıyor ne yapmam lazım

  • Mustafa Tan

   05/12/2012 at 14:11

   Cihazınızı bir kapatıp açmayı deneyin.

 131. oğuzhan

  07/12/2012 at 22:04

  başka biri bana imassage göndermezse benim attığım imassage lar normal mesaj olarak gidiyor

 132. Adnan

  15/12/2012 at 11:47

  Arkadaslar benim sorunum rehberden sildiğim kişiler mesaj yazarken bas harfini yazdığımda ordaki listede cikiyo bunu nasıl yok ederim acil…

 133. Anonim

  12/01/2013 at 00:55

  merhaba benim rehberimle ilgili bir sorunum var facebook kişiler kapalı olduğu halde facebooktaki bazı kişilerin resimleri gözükmekte ne yaptım ne ettimse bu resimleri kaldıramadım yardımm…

 134. Anonim

  12/01/2013 at 00:56

  düzeltiyorum (facebooktaki bazı kişilerin resimleri rehberimde gözükmekte)

 135. Anonim

  12/01/2013 at 01:00

  rehberimde kayıtlı olan bazı kişilerin facebook resimleri gözükmekte ayarlardan facebook kişileri kapattığım halde gözüküyor bu sorunun nedenini bilen varsa yazssın lütfen.