iOS 5 iPuçları – I

Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde iOS 5 güncellemesi yayınlandı ve bir çok kişi bu güncellemeyi sabırsızlıkla beklediği için tüm dünyadaki iOS cihaz sahipleri aynı anda güncelleme yapmaya çalıştı. Bunun sonucunda da o gün çoğu kullanıcı güncelleme hataları ile karşılaştı. Böyle olunca kullanıcılardan son iki gündür hem güncelleme sorunları ile ilgili hem de iOS 5’in özellikleri ile ilgili 2000’in üzerinde soru, yorum ve mail geldi. Özel sebeplerden dolayı acilen şehir dışına çıkmak zorunda kalınca ve bulunduğum yerde çok rahat bir internet bağlantısı olamayınca maalesef çok fazla yardımcı olamadım.

Daha doğrusu ben hep tecrübelerimi paylaştığım için daha evvel tecrübe etmediğim hiç bir şeyi paylaşmadığımı biliyorsunuz. Bu yüzden halen sorun yaşayanlar var ise, benzer sorunları çözmüş arkadaşların diğer kullanıcılara yardımcı olmasını rica ediyorum. Biliyorsunuz bunun için ayrıca bir Soru Cevap sitesi bile açtık. Benim tüm sorunlara tek tek cevap bulmam maalesef mümkün değil 🙁 Bu yüzden siz de yardımcı olabilirsiniz çok sevinirim.

Ben de bu yandan iOS 5’e geçiş yapanların merak ettiği önemli noktaları kısa kısa ipuçları ile paylaşmaya çalışacağım.

iOS 5 ile Kişisel Erişim Noktasının Kaybolması

Bazı kullanıcılarda iOS 5 sonrası Kişisel Erişim Noktası kayboluyormuş. Eğer siz de böyle bir sorun yaşadıysanız daha evvel paylaştığımız Kişisel Erişim Noktası Hakkında Sık Sorulan Sorular yazımızda paylaştığımız gibi “Ağ Ayarlarını Sıfırla“mayı deneyin.

Ayarlar -> Genel -> Sıfırla menüsünündeki “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğin daha evvel girdiğiniz ve otomatik hatırladığı Wi-Fi (kablosuz ağ) şifrelerini de sıfırlayacak fakat Kişisel Erişim Noktası’nı geri getirecektir.

Fotoğraf  Yayınındaki Resimleri Silmek

iOS 5 ile ilgili çok sorulan diğer konulardan bir tanesi de Fotoğraf Yayını ile ilgili. Bildiğiniz gibi iOS 5 yüklü cihazlarda iCloud’u ve iCloud’un bir parçası olan Fotoğraf Yayınını (Photo Stream) aktive ettiğimizde, bir cihazımızda yayınladığımız fotoğraf, otomatik olarak aynı iCloud hesabının bağlı olduğu tüm cihzlarda otomatik olarak yayınlanıyor. Hem de iCloud hesabımızdaki limitli yerimizi etkilemeden.

Fakat çoğu kullanıcı, bazı fotoğrafların Fotoğraf Yayınında yer almasını istemiyor, dolayısıyla bazı resimleri tek tek silmek istiyor. Fakat maalesef Fotoğraf Yayınında tek tek resim silme gibi bir imkan yer almıyor.

Dolayısıyla eğer Fotoğraf Yayınında fotoğraf olmasını istemiyorsanız ya tamamen bu özelliği tamamen kapatacaksınız. Ya da www.icloud.com adresinden giriş yapıp tek tek olmasa da bir seferde mevcut tüm fotoğrafları sileceksiniz. Merak etmeyin aşağıdak yöntem sadece Fotğraf Yayınındaki resimleri siler, cihazınızdaki Film Rulosundaki resimleri silmez.

Fotoğraf Yayınındaki tüm resimleri silmek için önce iCloud.com adresinden cihazınızda kullandığınız iCloud hesabıyla giriş yapın. Ardından sağ üst köşede çıkan isminizin üstüne tıklayın.

Ardından da açılan menüdeki “Advanced” seçeneğine tıklayın. En son olarak da “Advanced” menüsünde karşımıza çıkan “Reset Photo Stream” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek sadece Fotoğraf Yayınındaki resimlerimizi silecek, cihazımızdaki Film Rulosunda yer alan resimleri silmeyecektir. Zaten Film rulosundakileri biz tek tek silebiliyoruz.

Fakat iCloud.com’dan silmek cihazımızdakileri de hemen silmiyor. Cihazımızdakileri silmek için de yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra bir kere de Ayarlar -> iCloud -> Fotoğraf Yayını menüsünden aşağıdaki gibi “Fotoğraf Yayını“nı bir kere kapatıp açmamız gerekiyor. Bu sayede cihazımızdakiler de tamamen sıfırlanıyor.

Eğer bilgisayarınıza, iCloud’un bu adresteki programını kurduysanız, PC’nizdeki resimleri de yukarıdaki işlemden sonra manuel olarak silmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızdaki Fotoğraf Yayını resimleri de, standart olarak “C:\Users\Apple\Pictures\Photo Stream\My Photo Stream” adresinden bulunuyor.

Bir de kardeş blogumuz Sihirli Elma da, Fotoğraf Yayını konusunda detaylı bir yazı paylaştı. Mac kullananlara özellikle tavsiye ediyoruz.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT4890?viewlocale=en_US&locale=en_US

Ekran Kilitli iken Fotoğraf Çekme

iOS 5’in kolaylıklarından bir tanesi de ekran kilitli iken kolayca fotoğraf çekme moduna geçebilmek. iOS 5 ile Test Sürüşü – III başlıklı yazımızda detaylı paylaştığımız fakat takipçilerimizin gözünden kaçtığı için çok sorulan özelliklerden bir tanesi.

Cihazımızın ekranı kilitli iken Home (Ana Menü) tuşuna hızlıca çif tıkladığımızda Kamera ikonu ekranda beliriyor ve bu sayede kolayca fotoğraf çekme ekranına geçiş yapabiliyoruz.

Anımsatıcılar Uygulamasında Lokasyon Bilgisi Ekleme

iOS 5’e geçen bazı kullanıcılar Anımsatıcı (Reminders) uygulamasında lokasyon bilgisi ekleyemediklerini belirtiyorlar. Anımsatıcı uygulamasının lokasyon özelliği iCloud’a entegre olduğu için cihazında iCloud’u entegre etmeyen ve Anımsatıcı özelliğini aşağıdaki gibi aktive etmeyenler bu uygulamanın lokasyon bazlı hatırlatma özelliğinden yararlanamıyor.

Not: iPhone 3GS’lerde de lokasyon özelliği çalışmıyor.

Fakat bu ayarı yapmış kullanıcılar da haritadan bir lokasyon bilgisi seçemediklerini, bunun yerine bir lokasyon seçmek istediklerinde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Adres Defterinin (Kişiler) geldiğini belirtiyorlar.

Maalesef Anımsatıcı uygulamasının lokasyon özelliği bu şekilde çalışıyor. Yani sadece adres bilgisi atanmış bir kişiyi lokasyon olarak seçebiliyoruz. Örneğin evinizi veya işyerinizi lokasyon olarak kullanmak istiyorsanız önce adres defterinizde bu kayıtlara bir adres ataması yapmanız lazım.

Aslında bu da gayet kolay bir işlem. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Harita (Maps) uygulamasını kullanarak bir iğne yardımı ile adresi Kişiler’e atamak gayet kolay.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT4861?viewlocale=en_US

iPad’de Çoklu Görev Hareketleri (Multitasking Gestures)

Yine iOS 5 ile Test Sürüşü – III başlıklı yazımızda iOS 5 test sürümünde gördüğümüz Çoklu Görev Hareketlerini paylaşmıştık. Herkes bu özelliğin tüm iPad’lerde çalışacağını düşünüyordu. Fakat iOS 5’in resmi sürümü yayınlanınca iPad kullanıcıları bu özellikten mahrum olduklarını gördüler. Çünkü bu özellik sadece iPad 2’de yer alıyor 🙁

Dolayısıyla eğer cihazınıza iOS 5 yüklemiş bir iPad 2 kullanıcısıysanız, Ayarlar menüsünden Çoklu Görev Hareketlerini aktif hale getirebilirsiniz. Tabii bu özelliğin iPhone’larda da olmadığını belirtelim.

iPad’de F-Klavye

Yazılarımızı yakından takip edenler, geçtiğimiz haziran ayında yayınladığımız iOS 5 ile Test Sürüşü – II başlıklı yazımızı hatırlayacaklardır. O yazımızda Apple’ın iOS 5 test sürümlerine F-Klavye ve Q-Klavye seçeneğini eklediğini belirtmiş ve sevinmiştik.

Fakat Apple, henüz hazır olmadığını düşünmüş olacak ki, Türkçe F ve Q Klavye seçeneklerini iOS 5’in resmi sürümünden çıkarmış. O yazıda da belirttiğimiz gibi Q-Klavye’nin dizilimi zaten sorunluydu. Sanırım henüz buna bir çare bulunamadı.

İngilizce Sözlük

iOS 5’ün diğer bir güzel özelliği de daha evvel sadece iBooks uygulamasında yer alan ingilizce sözlük. Tüm sistemde aktif olan bu sözlük özelliği özellikle Safari’de yabancı web sayfalarında gezerken çok faydalı oluyor.

Not: Cihazında bu özelliği aktif hale getiremeyenler takipçilerimizden Hayrettin Bey’in paylaştığı şu yöntemi deneyebilirler: “Önce Ayarlar-Genel-Uluslararası-Dil deki ayari İngilizce olarak seçin, daha sonra safaride seçilen kelimenin üzerinde sözlük seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra aynı arayı Türkçe olarak değiştirdiğinizde de safaride seçilen kelime için sözlük seçeneği geldigini görecekseniz.

Sözlük özelliğini kullanabilmek için önce sanki kopyalama yaparmış gibi kelimeyi seçmek ardından da açılan menüden “Tanımla” seçeneğine tıklamak gerekiyor.

Yazının devamı için lütfen “iOS 5 iPuçları – II” başlıklı yazımıza bir gözatın.

322 Comments

 1. Muammer

  15/10/2011 at 17:37

  Bu paylaşımlar için çok teşekkürler.. Para karşılığı yapmamanıza rağmen mükemmel bir site.. Tebrik ve teşekkür ediyorum.. Aklıma bir soru takıldı, acaba burada cevaplayabilir misiniz?? iPad2’de Notifications Center’da Hava Durumu ve Borsa yer alıyor mu? Yoksa bu sadece iPhone’a mı özel? Şimdiden çok teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 17:53

   iPad’de yok gözüküyor Hava Durumu ve Borsa bildirimleri.

   • Muammer

    15/10/2011 at 17:57

    Hmm, tüh.. 🙁 Neyse, multitasting işlevi tüm eksikleri karşılıyor.. Çok teşekkürler.. :))

  • Fırat

   15/10/2011 at 23:31

   iPad’de normalde Hava Durumu ve Borsa uygulamalarının olmadıgını farketmissinizdir… İste bu yüzden de iPad’de onların widgetleri yok… (Olmayan bişeyin widgeti nasıl olsun 😀 )

  • Yardim

   16/10/2011 at 18:28

   Arkadasim onu bende anlamadim ya. Herkes sanirim onceki surumde bildirimler acik kullaniyodu sanrm, bu surume gecince onlar icin daha iyi oldu.. Buarada siz bildirimleri nasil kapattiniz? Ben kapatamiyrm. Hepsini kapattigim halde whatsupp tan msj geliyo.

 2. Ziya

  15/10/2011 at 17:39

  Mustafa bey merhaba. Bu süreçte tüm apple kullanıcılarına ettiğiniz yardımdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. bir sorum olacak. kendime ait olan iphone 4 cihazıma sorunsuz olarak İos 5 yükledim. şu anda arkadaşıma ait iphone 4 cihaza yüklemek istiyorum ancak cihazın sürümü 4.3.4 . bu cihazı öncelikle 4.3.5 sürümüne yuklseltmem gerektıgını bılıyorum ancak bunu son itunes ile yapabılırmıyım yoksa eski sürümleri mi kullanmam gerekecek. izlemem gereken yol konusunda yardımcısı olursanız sevinirim. kolay gelsin iyi çalışmalar

  • bY_eRH

   15/10/2011 at 19:27

   Surum yukseltmeden manuel olarak yapılması mumkundur.Yukseltme ile ugrasmanıza gerek yok.

 3. anıl koman

  15/10/2011 at 17:42

  lokasyon bazlı anımsatma 3gs te hiç bir şekilde olmuyor. doğru mudur ?

  • Ergin

   15/10/2011 at 19:09

   Sanırım öyle bende de bu özellik belirmiyor?
   Ne yapalım aza kanaat çoğu getirir.
   Gelsin iPhone 5 fazlamız olur eksiğimiz olmaz:)))

  • Alper

   15/10/2011 at 19:11

   Dogrudur. Gps cipi tam olarak konumu iPhone 4 kadar bulamadigi icin bu ozellik bizim 3gslerde yok.

   • tahir

    15/10/2011 at 20:07

    Pekte gerekli değildi zaten :))))

 4. TolgaK

  15/10/2011 at 18:02

  Teşekkürler 🙂
  iclode da yedekleme yapmayı hala başaramadım. Yaklaşık 5 saat diyor. Dışarı çıksak eve döndüğümüzde kaldığımız yerden yedeklemeye devam edermi sizce yoksa yedekleme baştanmı başlıyor?

  • Caner

   15/10/2011 at 19:46

   internet bağlantısı kesildiği an yükleme bitiyor

 5. özgürdumlupınar

  15/10/2011 at 18:06

  mustafa bey iyi akşamlar
  Belki biraz alakasız olacak ama igo turkey navigation türkçe seslendirme ve türkçe ayarlamama rağmen bi sefer açılıp kapandıktan sonra ingilizce oluyor.ios 4.3.5 te bu yokken ios5 i yükledikten sonra böyle oldu.sizin telefonunuzda da durum aynımı yoksa benim telefonumda mı bir arıza var merak ediyorum.cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Soner

   15/10/2011 at 23:38

   Valla bendeki de aciliyor hemen kapaniyor. Benim sorunum bu.

  • oguzhc

   16/10/2011 at 01:07

   kolaylıkla ve hiç sorunsuz güncellemeyi yükledim.
   İGO nun 9.6.4.27836 versiyonunu kullanıyorum.
   Yazdığınız sorunları birkaç kez kontrol ettim ama bende hiç bir sorun yok.

   IOS 5 e yükseldikten önce mi, yoksa hemen sonra mı hatırlamıyorum ama çok yakın bir zamanda son güncelleme yüklediğimi hatırlıyorum. belki faydası olur… 🙂

  • özgürdumlupınar

   16/10/2011 at 10:09

   tamam teşekkür ederim sorunu hallettim ben başlangıç ayarlarında türkçe seçiliyken açılıp kağandığında ingilizce oluyor demiştim.evet böyle bir sorunum vardı ama bölgesel ayarlardan menü dilini bir daha ayarlamak gerekiyormuş.yani sorun yok ufak bir uygulama hatası diyebiliriz 🙂

 6. Devrim

  15/10/2011 at 18:07

  Kişisel erişim noktası ve lokasyon bazlı anımsatma iPad 2 de yokmu Mustafa bey ?

  • Muammer

   15/10/2011 at 18:18

   Lokasyon bazlı Anımsatma yok galiba.. Ya da bn de bulamadm.. :))

 7. Timucin

  15/10/2011 at 18:11

  Merhabalar mustafa bey. Konuyla alakasiz ama ios5 de qwerty klavyeye ek olarak samsung wave II’mde oldugu gibi sayisal tus takimi ozelliginİn de eklenmesi icin ne yapabiliriz? Bu arada eklenen ozelliklerin cogu wave ll den alinmis gibi.

 8. mithat

  15/10/2011 at 18:34

  mustafa bey iphone 5.0 da yapılan fotoğraf yayınını icloud.com adresinde göremedim fotoğrafları nerden görebilmekteyim.. nereye yaın yapmakta..

  • tahir

   15/10/2011 at 20:12

   Windows7 de
   C:\Users\Tahir\Pictures\Photo Stream\My Photo Stream

   Klasörün altında bulunmakta. Eğer pc niz devamlı açık ve nete bağlı ise ve telefonunuzda internet paketi varsa dışarıda veya evde çektiğiniz her fotograf anında bu klasör altına otomatik yükleniyor. Webde bulunmamakta.

 9. Nurullah

  15/10/2011 at 18:35

  Mustafa bey emoji di galiba o geliyo demiştiniz. Nerden açılıyor.

 10. Selçuk

  15/10/2011 at 18:39

  Merhaba Mustafa Bey, Cihazım 3gs yurtiçi, anımsatıcılarda lokasyon kısmı gözükmüyor, sizin söylediğiniz ayarları yapmama rağmen, acaba 3gs de bunu kullanamayacakmıyız? Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler şimdiden…

  • tahir

   15/10/2011 at 20:15

   3gs lerde bu mevcut değil.

 11. Muravamıt Nergiz

  15/10/2011 at 18:46

  Mustafa bey selamlar,
  bende guncelleme sonrası Contact bilgilerini ne yaptıysan iphone’a atamadım. Eskiden Outlook ile eşeleşirken şimdi hiçbir kontağı outlooktan almıyor, daha doğrusu rehber bomboş. onca numara va ismi yeniden yazma ihtimali bile beni ürküttüğü için 2 gündür takla atıyorum sonuç 0 🙂 bir öneriniz varmı??

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 18:55

   Rehberinizi başka bir yöntem ile de yedeklemiş miydiniz? My Contacts Backup gibi: http://www.iphoneturkey.com/2011/07/my-contacts-backup-ile-adres-defterinizi-kolayca-yedekleyin.html

   • coyoteugly

    20/10/2011 at 15:32

    Mustafa Bey
    Merhaba IOS 5 ve Itunes 10.5 i zor bela yükledim. ama o günden beri hiçbirşekilde senkronize ve backup yapamıyorum. Sync ve Backup yaparken takılı kalıyor saatlerce denedim..ITunesu 3-4 kez kurdum tekrar yükledim. Dll dosyalarıyla oynadım time zone değiştirdim yok yok…bir türlü sync ve backup yapamıyorum…Bana ne önerirsiniz..4-5 gündür bununla uğraşıyorum. Bu arada IPAD 2 kullanıcısıyım. Ne yapmalıyım? Çok teşekkürler şimdiden…

  • Discoteca

   15/10/2011 at 23:50

   Merhaba,
   Outlook’da Rehberinizi Posta Kutusu’ndaki Kontaklara atmanız gerek. Sonra iTunes üzerinden tümünü atabiliyorsunuz.

 12. Ferhan

  15/10/2011 at 18:59

  Mustafa Bey,
  Daha önce İOS 5 in beta sürümünü tanitirken dictionary olacak demiştiniz. Lakin safari de herhangi bir yabancı siteye giip bir kelimenin üzerini tikladigimda yanlizca copy çıkıyor,define şeklinde bir ibare belirmiyor. Acaba bir yerden aktife etmek falan mı gerekiyor? İyi çalışmalar.

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 19:28

   Selamlar,

   Gayet güzel çalışıyor. Yukarıdaki yazının sonuna ekleme yaptım. Bir gözatabilirseniz sevinirinm.

  • bY_eRH

   15/10/2011 at 19:30

   öncelikle ibook sa dictionary i yüklemeniz gerekli olması lazım geliyor.

   • Mustafa Tan

    15/10/2011 at 19:38

    Hayır gerekmiyor. Benim cihazımda iBooks bile yüklü değil.

   • Anonim

    15/10/2011 at 20:21

    Dil turkce secili olmali

    • Hayrettin

     15/10/2011 at 22:28

     İyi akşamlar
     Safaride tüm yeni özellikler var ancak seçili kelimenin sadece kopyala özelliği geliyor sozluk özelliği gelmiyor. Nasıl olabiliyor çok merak ediyorum. Bir arkadas dil türkce olmalı dedi ancak anlaşılmadı bu bir ayar degisikligi mı nerden yapılıyor.

     • Anonim

      16/10/2011 at 00:49

      Hayrettin bey aynı sorun bende de var. Hala bı cevap bulamadim

 13. mithat

  15/10/2011 at 19:02

  mustafa bey iphone 5.0 da yapılan fotoğraf yayınını icloud.com adresinde göremedim fotoğrafları nerden görebilmekteyim.. nereye yayın yapmakta..

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 19:37

   iCloud.com’da göremezsiniz. Fotoğraf Yayını, eğer varsa diğer iOS tabanlı cihazlarınıza (iPhone, iPad veya iPod Touch) ya da http://www.apple.com/icloud/setup/pc.html adresinden kurarsanız bilgisayarınıza yapıyor.

 14. Ozkan

  15/10/2011 at 19:21

  Teşekkürler Mustafa bey

 15. yılmaz

  15/10/2011 at 19:38

  merhabalar.
  icloud’a pdf ve excel gibi dosyaları yükleyemiyoruz.
  bununla ilgili bir çözüm var mı acaba.
  teşekkürler.

  • Fırat

   15/10/2011 at 23:34

   Bunun için cihazınızda iWork uygulamalarının yüklü olması gerekiyor…

 16. Caner

  15/10/2011 at 19:44

  Mustafa BEY;
  İOS5 ile ilgili 200+ tane yenilik var diyor ama bn sadece 10 tanesimni buldum eğer yeni özellikleri paylaşırsanız sevinirim…
  teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 19:49

   İrili ufaklı olduğu için hepsini bir seferde görmeniz kolay değil ama listenin tamamı aşağıda:

   Bu güncelleme, aşağıdakiler de dahil olmak üzere 200’ün üzerinde yeni özellik içerir:

   Bildirimler
   Bildirimleri, Bildirim Merkezi ile tek bir yerde görüntülemek için herhangi bir ekranı en üst noktasından aşağıya doğru kaydırma
   Yeni bildirimler ekranın en üstünde kısa bir süre görünür
   Bildirimleri kilitli ekranda görüntüleme
   Kilitli ekranda bildirim uygulaması simgesini sağa doğru kaydırarak doğrudan uygulamaya gitme

   iMessage
   Diğer iOS 5 kullanıcılarıyla sınırsız yazılı, fotoğraflı ve görüntülü mesaj alışverişi gerçekleştirme
   Teslim makbuzları ve okundu bilgileriyle mesajları takip etme
   Grup mesajlaşma ve güvenli şifreleme
   Hücresel ağ ve Wi-Fi üzerinden çalışır*

   Gazete Bayisi
   Dergi ve gazete aboneliklerini Ana Ekran’da otomatik olarak düzenler
   En son sayının kapağını görüntüler
   Yeni sayılar arkaplanda indirilir

   Yapılacak listelerinin yönetimi için anımsatıcılar
   iCloud, iCal ve Outlook ile eşzamanlanır
   iPhone 4S ve iPhone 4 için belirli bir konumdan ayrıldığınızda veya konuma vardığınızda konuma dayalı anımsatıcılar

   Yerleşik Twitter desteği
   Ayarlar’da bir kez giriş yapma ve doğrudan Kamera, Fotoğraflar, Harita, Safari ve YouTube uygulamalarından Tweet gönderme
   Tweet’lere konum ekleme
   Kişiler’de Twitter profil resimlerini ve kullanıcı adlarını görüntüleme

   Kameraya sahip aygıtlar için kamera iyileştirmeleri
   iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS ve iPod touch (4. nesil) üzerinde kamera kestirmesini göstermek için aygıt uyku durumundayken Ana Ekran düğmesine iki kez basma
   Resim çekmek için Sesi Aç düğmesi
   Çekimleri hizalamak için isteğe bağlı ızgara çizgileri
   Önizleme ekranında büyütmek için kıstırıp açma
   Önizleme ekranından film rulosuna kaydırma
   Odağı ve pozlamayı kilitlemek için dokunup parmağı basılı tutma, iPad 2 ve iPod touch (4. nesil) yalnızca pozlamanın kilitlenmesini destekler
   Kameraya sahip aygıtlar için fotoğraf iyileştirmeleri
   Kırpma ve döndürme
   Kırmızı gözü silme
   Tek dokunuşla iyileştirme
   Fotoğrafları albümler halinde düzenleme

   Mail iyileştirmeleri
   Metni; kalın, italik veya altı çizgili fontlarla biçimleme
   Girintileme denetimi
   Adres alanlarında adları yeniden düzenlemek için sürükleme
   İletilere bayrak işareti ekleme
   İletileri toplu bir şekilde bayrak işaretli, okunmuş veya okunmamış olarak işaretleme
   Mail için uyarı seslerini özelleştirme
   S/MIME

   Takvim iyileştirmeleri
   iPad’de Yıl görüntüsü ve iPhone ile iPod touch için yeni Hafta görüntüsü
   Etkinlik yaratmak için dokunma
   Etkinlik ilişiklerini görüntüleme ve ekleme

   Game Center iyileştirmeleri
   Game Center hesabınız için kişisel fotoğrafları kullanma
   Genel başarı puanlarınızı arkadaşlarınızla karşılaştırma
   Arkadaş önerileri ve arkadaşların arkadaşları ile yeni Game Center arkadaşları bulma
   Özel oyun önerileri ile yeni oyunları keşfetme

   iPad 2 ve iPhone 4S için AirPlay Yansıtma

   iPad için Çoklu Görev Hareketleri
   Dört veya beş parmağınızı kıstırarak Ana Ekran’a geçme
   Yukarı kaydırarak çoklu görev çubuğuna ulaşma
   Sola veya sağa doğru kaydırarak uygulamalar arasında geçiş yapma
   Ayarlama Yardımcısı ile aygıt üzerinde ayarlama, etkinleştirme ve konfigürasyon
   Yazılım güncellemeleri, bilgisayarla fiziksel bağlantı olmadan kablosuz olarak kullanılabilir

   iCloud desteği
   Buluttaki iTunes
   Fotoğraf Yayını
   Buluttaki Belgeler
   Uygulamalar ve Kitaplar için otomatik indirme ve satın alma tarihçesi
   Yedekleme
   Kişiler, Takvim ve Mail
   iPhone’umu Bul

   iPad için yeniden tasarlanmış Müzik uygulaması

   Saatlik hava durumu tahmini

   Gerçek zamanlı hisse senedi fiyatları

   iTunes ile kablosuz olarak eşzamanlama

   Klavye iyileştirmeleri
   iPad için ayrık klavye
   Otomatik düzeltme doğruluğu iyileştirilmiştir
   Çince ve Japonca giriş iyileştirilmiştir
   Yeni Emoji klavyesi
   Otomatik düzeltme için kişisel sözlük
   Sık kullanılan sözcükler için isteğe bağlı klavye kestirmesi yaratma

   Erişilebilirlik iyileştirmeleri
   iPhone 4S ve iPhone 4 üzerinde gelen aramalar ve uyarılar için LED flaşı yakma seçeneği
   iPhone üzerinde gelen aramalar için özel titreşim modelleri
   iOS’i hareket engellilere özel giriş aygıtlarıyla kullanmak için yeni arayüz
   Metin seçimini seslendirme seçeneği
   VoiceOver için özel öğe etiketleme

   Exchange ActiveSync iyileştirmeleri
   Görevleri kablosuz olarak eşzamanlama
   İletileri bayrak işaretli, okunmuş veya okunmamış olarak işaretleme
   Çevrimdışı desteği iyileştirilmiştir
   GAL servisinden yeni kişi kaydetme

   Geliştiriciler için 1500’den fazla yeni API

   Hata düzeltmeleri

 17. Zeki

  15/10/2011 at 19:57

  Kolay gelsin yazinizin basinda kisisel erisim noktasi ile ilgili ag ayarlari i sifirlayin dedi iz yaptik olmadi 🙂 baska caresi varmidir

 18. Cengizky

  15/10/2011 at 20:08

  Ben hucresel veri ile Avea hattim ile İnternet’e baglanamiyordum. Ağ ayarlarını sıfırlarım düzelmedi, tüm ayarlari sıfırlarınca düzeldi . Son olarak benim 3 gs olan telefonumda da sadece kopyala geliyor, iBook olduğu halde 🙁 ….

 19. Ali

  15/10/2011 at 20:17

  Merhabalar oncelikle yaptiginiz islerden dolayi tessekkur etmek istiyorum. Benim 2 tane sorum olucak ilki i message ile ilgi hala etkinlestirme bekleniyor yaziyor bu genel bi sorunmudur yoksa banami ait 2 sorum ise mesaj bildirim vb. seyler gelince sanki seste boyle bir takiliyormus gibi bir ses geliyor bunu duzeltmenin yolu varmidir acaba ? Simdiden tessekkurler.

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 20:36

   iMessage etkinleştirmesi icin telefon numarasi mi kullaniyorsunuz? Oyleyse hattiniz yurt disi aramalarina açik midir?

   • ali

    16/10/2011 at 02:02

    tesekkür ederim mustafa bey imessage etkinleştirildi lakin hala su bildirin sesinde 2 kez gibi yada takılıyormus gibi olan sesi çözemedim

 20. Alper

  15/10/2011 at 20:29

  Merhaba mustafa bey yaptığınız hizmet gercekten çok büyük öncelikle onu belirtmek isterim sizi takip ederek iphonumu daha verimli kullanıyorum.ben bahsettiginiz İngilizce sözlük uygulamasını kullanamıyorum kelimenin üstüne basınca sadece kopyalama çıkıyor nerde yanlış yapiyordurum acaba teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 20:34

   Cihaziniz iPhone 3GS mi acaba ?

   • ferhan

    15/10/2011 at 21:39

    Benim telefonum 3G S ve sozluk uygulamasi yok sanirim.

    • Mustafa Tan

     15/10/2011 at 21:54

     Az önce bir arkadaşımın iPhone 3GS’iyle kontrol ettik. Cihazda iOS 5 yüklü ve sözlük çalışıyor. Fakat Anımsatıcılardaki lokasyon özelliği çalışmıyor.

     • Alper

      15/10/2011 at 23:55

      Mrhb mustafa bey ben bakıyorum sizin üstte gösterdiğiniz gibi bisey çıkmıyor telim iPhone 4 bı gariplik var ama anlamış değilim yine umudumuz sizsiniz sizde çözemezseniz ben sözlükten ümidimi keserim

 21. Alper

  15/10/2011 at 20:37

  İphone 4

 22. BİLEN

  15/10/2011 at 20:37

  Mustafa bey soru cevap sitesindeki şifremi hatırlatırmısınız bana bulamıyorum mail istedim gelmiyor TEŞEKKÜRLER…

 23. özgün

  15/10/2011 at 20:44

  merhaba mustafa bey.ben de imessage ile ilgili sorun yaşıyorum.etkinleştiremedi yazıyor.sorunu nasıl çözebiliriz Bir de ios 5 i tekrar nası yükleyebiliriz.yardımcı olur musunuz?
  teşekkürler

  • Serkan

   16/10/2011 at 03:33

   Sadece yedeğini alın telim sonra,,güncellemenin altindaki geri yükLeyi tıklayın hersey kendiliğimden olucaktır.

 24. Mehmet

  15/10/2011 at 20:46

  Mustafa bey benim bi sorum olcak.turkcellden iphone4 aldim jeirblek yaptik sonra.iso 5 yuklesem bi sorun cikarmi?cihazim jeirblrk yapilmis ama garantili genpadan tesekurler

  • tahir

   15/10/2011 at 22:38

   İos 5 yükledikten sonra jailbreak zaten yok olacak. Yani ios5 yükledikten sonra tekrar jailbreak yapmanız lazım ancak ios5 için jailbreak şuanda mevcut değil. genpa ile ilgili bir problem olacağını sanmıyorum.

 25. Scales

  15/10/2011 at 20:49

  İyi günler kOnuyla alakalı değil ama afınıza sığınarak soruyorum ben normalde pc de cok oyun oynayan birisiyim i phone dada online game center yada game loftun oyunlarina sardim fakat ornek olarak verirsek 9mm oyunu yada bazi bunun gibi görüntüsü iyi olan oyunlar neden takılma oyun tabiriyle kasma oluyo bnm i phoneumdanmi yoksa herkezdemi kasiyo ve peki kadiyosa millet nie cikario bu oyunlari bu arada cihaz i phone 4

 26. veysel

  15/10/2011 at 20:51

  Arkadaşlar lütfen yardım edin. IOS5 i telefonuma güncellemek için itunes 10.5 i indirmek istedim. indirdimde ama kurulum sırasında şü yazı çıkıyor : ”there is a problem with this windows installer package. Required for this install to complete could not be run.Contact your support personnel or package vendor.” ve ne yaptıysam itunes 10.5 i kurmayı başaramadım. günlerdir uğraşıyorum bir çare bulamadım ve sizden destek bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim. en kötü yanı da hala ios 5 e geçememek… 🙁

  • Discoteca

   15/10/2011 at 23:57

   Merhaba,
   Bilgisayarınızdan Denetim Masası’na girin, iTunes’i bulun ve Tamir Et (Repair)’i seçip çalıştırmayı deneyin lütfen.

 27. Murat

  15/10/2011 at 20:52

  Merhaba Mustafa Bey

  itunes la telefon veya ipad kablosuz birbirlerini görüyorlar ve itunes da cihazlar görülüyor , ancak eşzamanla seçice iphone veya ipad aranıyor diyor ve listede cihaz kayboluyor ve hata veriyor , çihazlarda ayarlardan girince bilgisayarın adı görünüyor ve pasif durumdalar , nerede hata yapıyorum .
  Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim 🙂 . İyi akşamlar

  • tahir

   15/10/2011 at 22:40

   itunes te wifi üzerinden eş zamanlama seçilimi?

   • Murat

    16/10/2011 at 14:30

    Evet işaretli

 28. Hasan

  15/10/2011 at 20:58

  Merhabalar Mustafa Bey,
  Ios 5 yükleme işlemi sonrasında Turkcell yedekten geri yükleme yapamıyorum. “Tanımlanmayan Cihaz” uyarısı veriyor. Bu uygulamanın ios5 e göre revize edilemeinden mi kaynaklanıyordur.
  Birde ios sonrası tüm numaralarımın telefondan slinmesine rağmen gelen aramalarda daha önceden rehberimde kayılı olan numaraları şuan rehberim boş olmasına rağmen isimleri ile gösteriyor bu sizcede çok ilginç değil mi???

 29. Cem

  15/10/2011 at 21:43

  İos5 yükledim mackolik programını acmiyo ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim

  • ferhan

   15/10/2011 at 21:47

   Mackolik uygulamasini yapanlarin uygulamayi IOS 5 e uyumlu haleguncellemesini yapmalarini bekleyeceksiniz

 30. Engind

  15/10/2011 at 21:50

  Mustafa bey merhaba,kayitli iphone 4’um var,3 gun once ios5’e gectim fakat telefon defterindeki nimaralari degistirip silemiyorum,bunun icin ne yapmam gerekir ??

  • alper

   16/10/2011 at 01:59

   engin bey bendede oldu tekrar geri yükledim ve yeniden ios5 tlf geri yükledim düzeldi

 31. mehmet

  15/10/2011 at 21:53

  merhabalar mustafa bey ben turkcellden iphone4 kanpanyalı aldım garantli yani ve jairblak yaptırdım su anda kullanıyorum 4.3.3 versiyonu var iso5 güncelesem bi sorun olurmu.jeirblak oldugu için

  • Tahir

   15/10/2011 at 22:42

   İos 5 yükledikten sonra jailbreak zaten yok olacak. Yani ios5 yükledikten sonra tekrar jailbreak yapmanız lazım ancak ios5 için jailbreak şuanda mevcut değil. garanti ile ilgili bir problem olacağını sanmıyorum.

   • Discoteca

    15/10/2011 at 23:32

    Tahir Bey,
    5.0 için de Jailbreak yayınlandı ancak 4.3.3’deki gibi bağımsız değil.
    Bilginize.

  • Discoteca

   15/10/2011 at 23:28

   Merhaba,
   4.3.3 versiyonundan 5.0 ‘a geçeceğiniz için Jailbreak’i kullanamazsınız. Ancka 5.0’a da Jailbreak yapabilirsiniz fakat 4.3.3’deki gibi rahat kullanamazsınız.

 32. zafer bayraktar

  15/10/2011 at 22:10

  iphone 4 kullanıyorum.io5 güncellemesinden sonra fotoğraflar içinde sürekli arka planda çalışan bişey var (458/473 geri yükleniyor) şeklinde.bu yuzdende sanırım şarjım çabuk tükeniyor.yardım eder misiniz? teşekkür ederim

 33. Veysel

  15/10/2011 at 22:20

  Eskiden mynet gibi sitelerde ana ekrandaki haber özetlerini gösteren minik uygulamada alttan ufak resimlere tiklayip o haberin özet resmini resmede tiklayinca haberi görüyorduk şimdi minik resimlere tiklayinca direk haberi acıyor dolayısıyla sadece özetleri gezemiyoruz. Bir cozum bilen varmı

 34. Murat

  15/10/2011 at 22:41

  Mustafa Bey merhaba, İPhone 4 ve İPhone 3gs cihazlarıma iOS 5 yüklemesi sonrası rehberde-kişiler kısmında düzenle ve (+) sekmesi yok oldu ve bu nedenle düzenleme ve dahi silme yapılamıyor bunlara ilave olarak takvimde de düzenle ve (+) sekmesi yok ve bundan dolayı da yeni randevu ilavesi yapılamıyor. Benim cihazlarıma mahsus bir problem mi yoksa bunlarla ilgili şikayetler oluyor mu? Şimdiden yardımlarınız ve bizlere ayırdığınız değerli vakitleriniz icin teşekkür ediyorum.

  • Engind

   15/10/2011 at 22:45

   Aynı problem bendede var,yardımlarınızı bekliyoruz..

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 22:50

   Cihazınızda iCloud tanımlı ise bir iptal edip tekrar dener misiniz? En azından Ayalar -> iCloud menüsünden “Kişiler” senkronizasyonunu iptal edin.

   Eğer sorun düzelmez ise bir restore etmek gerekebilir. Fakat ben bir yandan da araştıracağım bu sorunun nedenini.

   • Engind

    15/10/2011 at 23:46

    Mustafa bey bahsettiginiz gibi icloud dan rehberi aktive ettim,birlestirilsinmi diye bir soru sordu,evet dedigimde problemim duzeldigini gordum 🙂 yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim

   • Murat

    16/10/2011 at 13:47

    Evet Muatafa Bey iCloud da kisiler ve takvimi etkinlestirip sonra tekrar kapattım, kapatırken birlestirilmisler silinsin mı kalsın mı diyor silinsin derseniz bütün rehber ve randevu listeleri uçuyor :)) ama kalsın derseniz diğer cihazlardan aktarılanlarda beraber duruyor ve onceden görülmeyen sekmeler de tekrar işler hale geliyor. Yardımlarınız icin tekrar teşekkür ediyorum restore işleminden kurtuldum :)))

 35. Cansu

  15/10/2011 at 22:52

  iOS 5 e gectikten sonra game center hesabima erisemiyorum. Email ayni, sifre ayni fakat yepyeni bir hesap acmisim gibi gozukuyor. Arkadaslarim, basarilarim silinmis. Boyle bir problem yasayan var mi?

  • Osman

   16/10/2011 at 00:02

   cihazı resetleyin tekrar deneyin. kolay gelsin

   • Cansu

    16/10/2011 at 00:25

    Cihazi resetledim yine olmadi. Ayni mail ve sifre ile yeni bir hesap acmis gibi oldum. Yeni bir de takma ad yazmami istedi. Eskisini yazdigimda bu ad kullaniliyor diyor. Hic anlamadim bu nasil ve niye oldu

 36. Osman

  15/10/2011 at 23:12

  Merhaba Mustafa bey, öncelikle bu site ve paylaşımlarınız için teşekkürler. ben iphone 4 kullanıcısıyım. ios 5 e geçtim, fakat yedekleme yaparken “itunes was unable to load data class information from Sync Services.Reconnect or try againn later” hatası verdi.Tabi kişiler ve tüm bilgilerim sıfırlandı. daha önce başka bir bilgisayarda yedekleme yapmıştım Allahtan kişileri kurtardım. Fakat kendi bilgisayarımda hala bu hata devam ediyor. itunesi kaldırdım yeniden yükledim olmadı. bunun bir çaresi varmıdır acaba? Kolay gelsin..

 37. Kadir

  15/10/2011 at 23:16

  Mustafa Bey anlatimlar icin tesekkurler.
  İphone icin ios 5 safari de sekmeli tarayici bulunmuyor sanirim

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 23:23

   Maalesef bulunmuyor.

   • Mustafa

    16/10/2011 at 22:19

    Birden fazla safari sayfası açmayı kastediyorsanız mevcut.

    • Mustafa

     17/10/2011 at 00:40

     Yanlış anlamışım. Sekmeler iPad’de var ama iPhone’da yok.

 38. CaN

  15/10/2011 at 23:30

  Merhaba; iPhone ayarlardan iCloud fotoğraf yayınını başlatınca fotoğraflara “Fotoğraf Yayını” diye bir klasör geliyor bu klasörü nasıl sileceğiz ? iCloud fotoğraf yayını kapatılmasına rağmen kalıyor ?

  • Mustafa Tan

   15/10/2011 at 23:37

   Yukarida anlattigimiz sekilde once silme islemini yapip ardindan Fotograf Yayinini kapatinca benim cihazimda klasor de kalkti.

   • CaN

    15/10/2011 at 23:42

    Teşekkür ederim ilginiz için fakat ben sadece iPhone ayarlardan deneme amaçlı açtım ve 10 dakika içinde kapattım. Sonra fotoğraflarıma girdiğimde diğer klasörlerimle birlikte iCloud logosu ile birlikte fotoğraf yayını klasörünün kalkmadığını gördüm. Yani içide boş zaten hiç fotoğraf yoktu içinde :S

  • Zafer

   16/10/2011 at 11:03

   Ben de bu sorunu aşamadığım için, 2. kere yüklemek zorunda kaldım IOS5’i.

 39. diş hekimi

  15/10/2011 at 23:35

  benim bi sorum olucak iphone 4um var daha once hiç guncelleme yapmadım versionum 4.2.1 amaa bu ios 5i duyunca guncelleme yapmak istedimm.bugun iki defa itunes tan guncelle ve yukle dediğim halde indirme bittigi hata verio ve guncelleme tamamlanamıyo ve ben guncelliyemiyorum sorun ne olabilir acaba simdiden cok tsk ederimm

  • Discoteca

   16/10/2011 at 00:01

   Merhaba,
   Bunun nedeni bir çok şey olabilir.
   O yüzden http://sorucevap.iphoneturkey.com/questions adresinden sorununuzu iletirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

  • özgürdumlupınar

   16/10/2011 at 00:49

   pcnizde yüklü bir antivirüs/internet güvenliği veya güvenlik duvarı tarzı bir program varsa geçici olarak kapatın ve tekrar deneyin.bu tarz programlar itunestan veri indirmeye engel olabiliyor.

 40. jako

  16/10/2011 at 00:44

  ios 5e gecince viber calismamaya basladi herkeste mi boyle yoksa sadece bende mi?

 41. Can

  16/10/2011 at 01:02

  Mustafa bey
  Arkadasimin iphone 4 unu 3 gundur ios 5 yapamiyoruz.her seferinde zaman asimi hatasi veriyor.cozum oneriniz varmi?

 42. yasin

  16/10/2011 at 01:59

  ios 5 yükledikten sonra wifi ile internete bağlanamıyorum ağ ayarlarınıda sıfırladım ama hiçbişey değişmedi,yardım edebilirmisiniz acaba?

  • Suat

   16/10/2011 at 02:18

   Mustafa bey İos 5 yukledikten sonra telefonum inanilmaz derecede yavasladi ve turkcell yedekleme ve meebo uygulamalarinda acilma sorunu yasiyorum bu msj bile yazarken harflere dokunuyorum 1-2 saniye sonra ekrana dusuyor. Yardimci olurmusunuz telefonum 3g s

 43. Suat

  16/10/2011 at 02:12

  Mustafa bey İos 5 yukledikten sonra telefonum inanilmaz derecede yavasladi ve turkcell yedekleme ve meebo uygulamalarinda acilma sorunu yasiyorum bu msj bile yazarken harflere dokunuyorum 1-2 saniye sonra ekrana dusuyor. Yardimci olurmusunuz

 44. Kerim

  16/10/2011 at 02:12

  Selam hocam ben iso 5 yükledim bende face time uygulaması yok neden teşekkürler

 45. Kerim

  16/10/2011 at 02:26

  İso 5 face time yok yükledim face time yok nasıl olacak hocam teşekkürler

  • Ergin

   16/10/2011 at 23:04

   İp4 cihazlarda var bu özellik ip3gs kerde yok. Yukleyemezsin bu durumda…

 46. todor

  16/10/2011 at 02:31

  selamlar, benim fotoğraflar ile ilgili bir problemim var. update sonrası film rulosu, fotoğraf yayını,fotoğraf arşivi ve bir de pcde iphone dan çektiğim fotoğrafları kopyaladığım iphonephotos klasörleri olmak üzere toplam 4 tane klasör açıyor. bunlardan;
  fotoğraf yayınını tamam icloud dan kapatabiliyoruz.
  film rulosunu zaten biliyoruz onda da sorun yok.
  fakat gelin görün ki fotoğraf arşivi ve (bende ki adı) iphonephotos olan klasörlerde birebir aynı olmak üzere aynı sayıda fotoğraf var. yani boş yere hem fot.arşivi hem de iphonephotos klasörlerinde aynı fotolar duruyor ve bunları silemiyorum. eğer pcden synlediğim klasörü yani bendeki adıyla iphonephotos klasörünü pcden silersem diğer 2 klasör de otomatikman iphone dan siliniyor ancak ben en azından telefondaki fotoğraf arşivinde bir kopya kalsın istiyorum. ancak boş yere aynılarından telefonda 2 klasör olmasın istiyorum. olmadı fotoğrafları film rulosuna atsam o da çözer işimi. belki tam anlatamamış olabilirim derdimi ama elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalıştım. teşekkürler.

 47. Assassin

  16/10/2011 at 02:33

  Mustafa bey merhaba,

  Benim sozlugum sadece ingilizce –> ingilizce, bakindim bayagi ama bulamadim, cozum var midir?

  • todor

   16/10/2011 at 02:37

   zaten öyle hocam. ingilizce-ingilizce standart. sen de bir sorun yok.

   • Assassin

    16/10/2011 at 02:52

    Hay allah, dikkat etmemisim konudaki resme; kusura bakmayin.. Bir sorum daha var, twitter’da local tt’ler calismiyor sanirim sadece worldwide tt’ler var, ilgili ayari da yapmama ragmen olmuyor..

 48. todor

  16/10/2011 at 02:36

  bir diğer sorum da ios5 ile gelen anımsatıcı programı pc deki outlookla senkronlanmıyor mu? iphone un standart takvim uygulaması outlooktan tüm doğum günleri, hesap kesim ıvır zıvırı kendi aldı ama “anımsatıcı” uygulamasının bu şekilde bir özelliği yok mu? varsa tarif edebilirmisiniz?
  teşekkür ederim

 49. Birol Erkan

  16/10/2011 at 02:41

  Mrb , iphone 4 cihazimda 4.3.4 surum yuklu , direk ios 5 i yukleyebilirmiyim ?

  • Hakan

   16/10/2011 at 10:07

   Evet

 50. Kenan

  16/10/2011 at 03:20

  Iphone 4s dun aldim ve kullaniyorum Mustafa Bey oldukca kullanisli diyebilirim ………

  • Mustafa Tan

   16/10/2011 at 10:07

   Hayırlı olsun 🙂

   • Yardim

    16/10/2011 at 12:05

    Mustafa bey.. 3gs cihazim ve Bildirimleri kapatamiyrm yani push mail denen ve o sarz canavari seyi kapatamiyrm. Eski surumde kapali tutup 1 gun yetiriyordum ama simdi olmuyo. Nerde kapatma butinu? Varmi yoksa yokmu

 51. tolgahan

  16/10/2011 at 03:26

  ios5 yükledim hiç bir sorun cıkmadı app lerimin hepsi tamdı fakat sonra hepsi siilindi ve şuan geri yüklene yaptığımda da app ler cıkmıyor yardımcı olabilirseniz sevinirim…

  • Kenan

   16/10/2011 at 03:43

   Yukledigin uygulamalardanmi bahs ediyorsun tolgahan

  • Mustafa Tan

   16/10/2011 at 10:07

   Güncelleme öncesi cihazınızdaki uygulamaları Transfer Purchases yöntemi ile iTunes’a transfer etmiştiniz değil mi? Uygulamalar iTunes’ta var ise senkronizasyon yaparak geri yükleyebilirsiniz.

   • tolgahan

    16/10/2011 at 12:30

    evet transfer purchases yapmıştım vakat eski yedeklere yine de ulaşamadım 4 kere geri yükleme yaptım ama hepsinde aynı sonuç app ler yok maalesef… bu arada ilginize teşekkür ederim…

   • tolgahan

    16/10/2011 at 13:19

    ios 5 telimi bozduğu gibi işime de yaradı icloud sayesinde bütün app lerim app store a yedeklenmiş biraz zamanımı aldı ama hepsini geri yükleyebildim…

 52. Selim

  16/10/2011 at 09:43

  Selamlar arkadaslar,
  Foto cekerken onceden odaklanip zoom yapabiliyorduk. Ama ios5 te bu yok olmus. Fikri olan varmi? Kaldirdilarmi? Yoksa ayrimi var? Simdiden tenks!
  Selim

  • Zafer

   16/10/2011 at 10:43

   Merhaba. Parmaklarla resimlere zoom yaparken ki tekniği kullanarak zoom’luyoruz artık ios5’te. Zoom slider’ı da bu şekilde çıkıyor ekrana.

 53. Ziya

  16/10/2011 at 11:03

  Merhaba arkadaslar. 4.3.3 surum olan iphone4 cihazima ios5 yuklemek istiyorum ancak itunese bagladigimda direk 5.0 guncellemesini gosteriyor. Bu sekildedirek 5.0 i yuklesem sikinti yasarmiyim? Ne yapmam gerekir yardimci olur musunuz?

   • Ziya

    16/10/2011 at 12:22

    Muatafa bey tesekkur ederim ama bu yazida sorununa cozum bulamadim. Manuel olarak yuklememmi gerekiyor? Eger bu sekilde yuklemem gerekirse (daha once hic yapmadim) kisa bi bilgilendirme yaparmisiniz

    • Ergin

     16/10/2011 at 22:29

     İyi akşamlar.

     iPhone 3gs cihazım var sizin ki gibi bende ki sürümde 4.3.3 idi ve güncelleme tıkladığımda 5.0 sürüm var dedi ve bende hay hay hade hayırlısı deyip, yüklemeye başladım. Bir sorun çıkmadı. Yönergeleri dikkatle takip edin. BU ARADA LÜTFEN DİKKAT!!! Güncelleme oncesi mutlaka cihazınızı iTunes ile senkronize edin. Ondan sonra güncelleyin. Manuel’de yükleme yapmadım her şey otomatik tamamlandı.

     Umarım sorunsuz guncelleme yaparsınız..

 54. Celato

  16/10/2011 at 11:24

  Mustafa bey iphonenuma ios5 yukledim su ana kadar bi sorun yok gibi gozukuyodu ama ayarlar menusunde erisebilirlik secenekleri cikmadigini daha yeni fark ettim. Ne yapmam lazim eski surume geri donup tekrar yuklemem mi gerekiyor

  • Mustafa Tan

   16/10/2011 at 11:27

   Yukaridaki yazida paylastigimiz seyi denediniz mi acaba ?

   • Celato

    16/10/2011 at 11:54

    Sorun cozuldu mustafa bey tesekkur ederim

 55. Muhammed

  16/10/2011 at 11:35

  Mustafa bey merhabalar
  Yogunsunuz biliyorum ama sorumu cevaplarsanız sevinirim
  Iphon 3g kullanıyorum ve ios5 Iphon 3g yi desteklemediğini yazılarınızı takip ettiğim için biliyorum. Aynı zamandada Ipad 2 kullanıyorum. ios5 yüklediğimde I phonu I tunese bağladığımda sorun yaşarmıyım?
  Bu soruyu 3. Kez soruyorum tüm yazılarınızı takip ediyorum benzer bir cevapta yok.

  • Mustafa Tan

   16/10/2011 at 11:41

   Sorunuzu tam anlayamadım açıkçası. iPad 2’nize iOS 5 yüklerseniz iPhone 3G’de sorun yaşar mısınız diye mi soruyorsunuz? Hayır yaşamazsınız.

   • Muhammed

    16/10/2011 at 12:00

    Evet sorumu doğru anladınız. Cevap için teşekkürler .

   • ata

    28/10/2011 at 23:41

    merhabalar. bende iphone 4 var ios 5 i yukledim fakat kisisel erisim noktasi gelmedi . yukaridaki soylediginiz sifirlama islemini uyguladin ama yine olmadi. baska bir problem olabilir mi veya nasil bir yol izlemem gerek

 56. Assassin

  16/10/2011 at 11:39

  Mustafa bey merhaba,

  twitter’da local tt’ler calismiyor sanirim sadece worldwide tt’ler var, ilgili ayari da yapmama ragmen olmuyor.. Bug midir yoksa eksiklik midir?

 57. Assassin

  16/10/2011 at 11:40

  Mustafa bey merhaba,

  twitter’da local tt’ler calismiyor sanirim sadece worldwide tt’ler var, ilgili ayari da yapmama ragmen olmuyor.. Bug midir yoksa bem mi yapamiyorum?

 58. todor

  16/10/2011 at 11:47

  selamlar, benim fotoğraflar ile ilgili bir problemim var. update sonrası film rulosu, fotoğraf yayını,fotoğraf arşivi ve bir de pcde iphone dan çektiğim fotoğrafları kopyaladığım iphonephotos klasörleri olmak üzere toplam 4 tane klasör açıyor. bunlardan;
  fotoğraf yayınını tamam icloud dan kapatabiliyoruz.
  film rulosunu zaten biliyoruz onda da sorun yok.
  fakat gelin görün ki fotoğraf arşivi ve (bende ki adı) iphonephotos olan klasörlerde birebir aynı olmak üzere aynı sayıda fotoğraf var. yani boş yere hem fot.arşivi hem de iphonephotos klasörlerinde aynı fotolar duruyor ve bunları silemiyorum. eğer pcden synlediğim klasörü yani bendeki adıyla iphonephotos klasörünü pcden silersem diğer 2 klasör de otomatikman iphone dan siliniyor ancak ben en azından telefondaki fotoğraf arşivinde bir kopya kalsın istiyorum. ancak boş yere aynılarından telefonda 2 klasör olmasın istiyorum. olmadı fotoğrafları film rulosuna atsam o da çözer işimi. belki tam anlatamamış olabilirim derdimi ama elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalıştım. teşekkürler.

  • Mehmet

   17/10/2011 at 11:16

   Aynı sorun bendede var yardımcı olucak biri varsa sevinirim

 59. Anonim

  16/10/2011 at 11:54

  Mustafa Bey,
  İlk keşfettiğim zamandan beri sitenizi büyük bir ilgi ve merakla takip ediyorum ve çok faydalanıyorum. Yazdiklariniz son derece ozgun ve anlasilir. Bu isi seven, merak edip arastiran ve paylasan bir elden ciktigi gun gibi asikar. Amatörce yaptığınızı soylesenizde, sitede yazdığınız yazılar ve paylaşımlarınız bu işi para kazanmak maksadiyla profosyenelce yapanlara taş çıkarır. Gercekten çok ama çok teşekkürler. Calismalarinizin ve basarılarınızın devamını dilerim.

 60. Bildirimleri_kapana

  16/10/2011 at 12:01

  Mustafa bey yada baska bilem bir arkadas.. Bana yardimci olurmu. 3 gs ve muhakkak ki sarz sorunu yasayan biriyim. Push mesajlari kapatmaz isem sarz dayanmiyo. 4.3.3 te direk kapatiyoduk ama binda kapatamiyrm. Nasil kapaniyo? Yoksa kapanmiyo mu? Kim bana yardimci olur? Sarzim bir gun bile gitmeyecek:((

 61. mustafa

  16/10/2011 at 13:10

  ios 5 te bildirimler nasıl kapatılıyoo… bilen ve yardımcı olucak birisi var mııı..3gs telefonum.. şarz sorunu yaşıyorm

  • burak

   16/10/2011 at 15:13

   sanırım komple bildirimleri etkisizleştirmek yok bunun yerine ayarlar menusunde uygulamaları tek tek şeçip bildirim menusunde olup olmamasını şeçiyorsunuz böylelikle istediğiniz uygulamanın bildirimi geliyor.. bildirimler menusunde ise hangi bildirimin öncelikli olduğunu belirliyorsunuz..

   • Anonim

    16/10/2011 at 17:22

    Burak kardesim tesekkur ederim sorunuma yanit verdigin icin lakin kapattigim halde whatsapp tan msj aldim. Yani bildirimlerden kapaniyo bildirimleri asagiya cekince gozukmuyo whatsapptan gelen msj ama birisi yazdigi zaman ayni sebekmesaji gelmis gibi yukardan gozukuyo ve kayboluyo. Buda gosteriyo ki push mail acik. Ve arkada surekli calisiyo. Sarzim dayanmiyo ki:( off yaa.. Kimsede bahsetmedi gecmeden once, sarzi ayni gidiyo dediler:( ama pusmailden bahsetmedi kimse:((

 62. Rep DG

  16/10/2011 at 13:28

  Icloud iconunu windows 7 nin Start menu > Control Panel > “Network and Internet’ a goremiyorum ne yapmam gerek yardimci olabilirmisiniz?

  • Burak

   16/10/2011 at 15:40

   Programi kurmadan once stup dosyasina sag tus ile tiklayip run as administrator’ i secmeniz gerek.

   • Rep DG

    16/10/2011 at 15:56

    hangi programi?

 63. suat

  16/10/2011 at 13:33

  mustafa bey telefonum 3gs.ios 5 yüklediğimden beri telefonum inanılmaz şekide ağırlaştı.Meebo uygulaması açılır gibi oluyor fakat açılmıyor.turkcell yedekleme uygulamasını çalıştırıp yedek almak istedim fakat yedekle yap dediğim zaman cihaz desteklenmiyor diye hata veriyor.Telefonumu kullanmak inanın beni yormaya başladı.Telefonum bu şekilde çalışaksa ben ios5 kullanmak istemem.Birönceki versiyona nasıl dönebilirim? şimdiden teşekkür ederim

  • Anonim

   16/10/2011 at 18:05

   Benzer sorunlar iPhone 4 te de var. Sanırım bazı app lerin de güncellenmesi gerekecek..

 64. Güner

  16/10/2011 at 13:50

  İnternet explorer ile PC de girdiğim sitelere Safari ile giremiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

 65. fatih

  16/10/2011 at 15:00

  mustafa bey merhaba ben şu i message olayını anlamadım meajlar gönderilirken i mesage olarak gidiyor ama güncel fatura incelemesi yaptıgımda ücretli gönderilmiş gözüküyor.gönderdiğim tlf da ios 5 yüklü. karşıdada yüklü..diğer msj gönderen arkadaşlarda güncel fatura bilgilerine bakıp bilgi verirlerse sevinirim…kolay gelsin tşkler

  • burak

   16/10/2011 at 15:17

   ayarlar menusunde “mesajlar” alt menusune girdiğinizde SMS olarak gönder seçeneğini kapatın ve öyle imessage ile tekrar göndermeyi deneyin. Bu seçenek mesaj iletilemediğinde sms olarak göndermeye yarıyor belki internet bağlantısından kaynaklı bir sorun olabilir

 66. burak

  16/10/2011 at 15:21

  benimde Imessage ile ilgili bir sorum olucak; apple in tanıtım videosunda ios5 yuklu ve imessage kullanan kişileri, kişiler listesinde yanında ” Konuşma baloncuğu ” şeklinde bir imge ile gösteriyordu ancak benım su an itibari ile 3 arkadaşım imessage ı kullanıyor ve hiç birinde o imgeden yok.. sebebi nedir acaba ?

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:36

   Balon sonunda patladı da ondan:)))

   Bu benimde dikkatimi çekti ama ne yapalım sakız çiğner kendi balonumuzu yaparız:))

 67. cengizky

  16/10/2011 at 15:34

  Herkese selamlar.

  iphone 3gs de sorunsuz olarak çalışan eski versiyon bir uygulama(örneğin; Oplayer version 1.19) , güncellenince (version 1.33) problemler çıkarmaya başladı.

  Keşke güncelleme yapmasaydım diyorum 🙁 . İstediğim yardım, nasıl eski versiyona dönebileceğim.

  Yakın ilginiz için teşekkürler….

  • suat

   16/10/2011 at 16:09

   aynı soeun bende de var telefonum çok ağırlaştı.bazı uygulamalar çalışmıyor.Eski versiyona dönebildinmi?

   • cengizky

    16/10/2011 at 17:14

    Maalesef olmadı. Bahsettiğim App’nin üreticisine email yolladım “Bana eski versiyonu gönderebilir misiniz” diye. Cevap bekliyorum . Ama ümitlide sayılmam.

    Cevap alabilir veya sorunu çözebilirsem, burdan paylaşırım.

    Saygılarımla……

   • cengizky

    17/10/2011 at 16:13

    Soruma

    “I have a new iphone 3gs.
    Pre-version 1.19 ‘s was using.
    And had no problems.
    Now a new version on the phone Oplayer 1:33 ‘s installed.
    Not play 720p movies, experiencing interruptions.
    How can I use the old version.
    Is it possible to send me the old version?
    Thank you in advance for your interest in closer.”

    Cevap geldi. “no, you can only download apps in the app store.”

    Yapacak bir şey yok sanırım.

    Farklı çözümü olan arkadaşım olursa beklerim.

 68. Erhan

  16/10/2011 at 16:01

  Ellerine saglik…

 69. HAKANS

  16/10/2011 at 16:28

  mustafa bey sorumu her yerden sordum ama cevap alamadım. ipad 1 in var imessage özelliğini aktive edemiyorum ağ baglantı hatası veriyor. vede ipad de mesela notları açsam büyük harfle baslayıp öyle devam ediyor lütfen yanıtlayın

  • Ergin

   17/10/2011 at 21:51

   Bu ipad2 de de oluyor harf büyütme tuşuna bir iki kere basın uak harfe donüyor. Zaman zaman bu takılma oluyor ama bu yöntemle çözebilirsiniz.

   Sayı tuşlarında da bazen 3 rakam da bir yani 123.456.789 gibi sayıları bölersek yazıyor bu durumuda sayı tuş takımına girip çıkıp tekrarla halledebilirsiniz.

   Zamanla bu sorunlar çözülür.

   Kolay gelsin

 70. Fatih

  16/10/2011 at 16:31

  Merhaba Mustafa Bey yine harika bir yazı olmuş. elinize sağlık.

  ios 5 güncelleme sonrası iphone 4 te resim/video çekerken arasıra ekranda görüntü gidiyor bir karaltı oluyor. sebebi nedir sizce? böyle sorun yaşayanlar varmı acaba?

  • Anonim

   16/10/2011 at 20:26

   Evet aynı sorun bende de var. Ekran gidip geliyor.

   • Ergin

    17/10/2011 at 21:54

    İp3gs de bu durum oldu. Gidip gelmesi güzel ya bir de gelmezse.:))

    Bu durum yama uptade’leri ile düzelir endişe etmeyin ve bur de cihazı eski serinliğinde kullanmayın hızlı uygulam kullanımı sırasında işlemcinin kafası biraz karışıyor:))

 71. kaan

  16/10/2011 at 16:51

  Mustafa Bey anımsatıcıdan okula gittiğimde bana birşey hatırlatmasını istedim ama okula vardığımda hiçbir şey olamadı.Dediğiniz gibi kişilere okulumu eklemiştim doğru olduğunada eminim ama calışmadı acaba bunun için sürekli edge yada 3g açık mı olması gerek eger öyleyse sorun olmaz int paketim var zaten bir de bu anımsatıcı gps’i sürekli açık tutuyor galiba şarj süresinde sıkıntı olur mu sizce?

 72. Whitedawn

  16/10/2011 at 18:14

  arkadaslar cogu kisi sarj suresinde iyilesme oldugunu soylemis ben de tamtersi ciddi azalma var 1 1.5 saat kullanimla 15 saat beklemeyle sajz tamamen biyiyor ios5 yuklemeden once yaklasik 5 saat kullanimla en az 24 saat bekleme sursi olurdu. bildirimleri ve konum servislerini kapattim ama hala ayni. bu konuda bilgisi olan varmi?

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:42

   Beta sürüm denemeleri yapılırken çoğu 3 gs sahibi arkadas bu sürümleri yükledi ve performans düşüklüğü ve de şarj sorunu yaşadı. Yorumlarda okunduğu üzere.

   Şimdi gelelim bilgiye. İp4 işlemcisi ne A5 ip3gs’in bilmem ki ne ama daha yavaş değil mi?
   Eh bu durumda yavaşlama bir miktar olacak bu 1; 2. si şarj yiyecek çünkü çağırdığın yeni özellik yolu çok hızlı senin araba yavaş o noktaya varana kadar basıyor gaza ne oldu çok benzin yaktı.

   Hepsi bu .. iPhone seven dikenine katlanır.

   Bir iPhone sever.

   • Mehmet

    17/10/2011 at 08:09

    İOS 5 pil konusunda iOS 4 e göre daha fazla enerji tüketiyor yukledgim günden beri üzerinde en çok durduğum konu buydu, mesela gece telefonu 2G şebekesinde ve 3G, wifi, konum servisi, bluetooth kapalı olduğu halde sabaha kadar %2-3 pil harcarken suan %10 seviyesinde pil harciyor. Bakalım diğer kullanıcılar bu konuda neler söyleyecek.

    • Ergin

     17/10/2011 at 21:57

     Bu gayet normalmediler mı iOS 4 özellikleri ile iOS 5 özellikleri göz önünde tutulursa bu gayet doğal bir durum. Çok daha ciddi şarj süresi kısalığı yaşanan sürümlerde olmuştu.

 73. Grafipixel

  16/10/2011 at 18:39

  Mustafa bey merhaba daha once soran oldumu goremedim ama benim sorunum fotograf albumlerini duzenle dedigimizde silme butonlarinin cikmamasi. Acaba sadece bendemi var yoksa henuz herkes farkedemedimi bilmiyorum. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

  • Mustafa Tan

   16/10/2011 at 18:47

   Sadece cihazinizdan eklediklerinizi silebilirsiniz, bilgisayarinizdan transfer ettiklerinizi silemezsiniz.

 74. Burak

  16/10/2011 at 20:21

  Merhaba
  Ben iphone4 kullanıcısıyim. İos5 güncellemesini yaptıktan sonra telefonuma mesaj geldiginde takılmalar yasıyorum. Zil sesi olarak Üç ton seçili ama takılıp duruyo ses olanakta mesaj olarakta. Ayrıca telefonda genel bir sıkıntı oluştu diyebilirim. Klavyede ağırlasmalar vs. Yardım edebilirseniz sevinirim

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:44

   Restart yapınız ve tekrar yükleme yapın. Takılmalar ortadan kalkacaktık. Yavaşlama bir miktar olur zamanla normal gelir.

   Cihazın sağlam sorun yok kafana takma.

 75. Yasemin Karagedik

  16/10/2011 at 20:24

  Mustafa Bey merhaba
  Yukarıda da bahsettiginiz gibi safari den bir kelime seçip sözlükten arama yaptırmak istedim fakat ben kelimeyi seçtiğim zaman “kopyala-tanımla” ibaresi çıkmıyor sadece “kopyala” olarak çıkıyor . Özellikle yabancı bir siteden deneme yaptım ama sonuc hep aynı. İBooks ayarlarına baktım ama oradanda yapamadım. yardımcı olabilir mısınız?

  • fatih

   16/10/2011 at 22:28

   bendede öyle bi ibare çıkmıyor…

   • Ergin

    16/10/2011 at 22:48

    Her site icerigi tanımla izni vermiyor arkadaslar. Endişe etmeyin The NewYork Times’a sayfasını acın ve burada deneyin. Tanımla’yı göreceksiniz.

  • Hayrettin

   16/10/2011 at 23:10

   Sonunda buldum. Safaride sözlük çıkmaması sorununun çözümü:
   Önce Ayarlar-Genel-Uluslararası-Dil deki ayari İngilizce olarak seçin, daha sonra safaride seçilen kelimenin üzerinde sözlük seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra aynı arayı Türkçe olarak değiştirdiğinizde de safaride seçilen kelime için sözlük seçeneği geldigini görecekseniz. Kolay gelsin, darısı diğer sorunların başına.

   • Yasemin Karagedik

    16/10/2011 at 23:33

    Teşekkür ederim aynen dediğin gibi yaptım ve oldu 🙂

    • Alper

     17/10/2011 at 08:29

     Evet anlattığınız sekilde yaptım oldu tşkr.sozlugu türkce sanmıştım yanılmışım ingizce bilenler icin iyide bilmeyenlerin işine yaramaz.

   • cengizky

    16/10/2011 at 23:35

    Denedim çalışıyor. İşe yaradı. Teşekkürler Hayrettin bey…..

 76. Yasin

  16/10/2011 at 20:37

  Merhaba yazıda bahsettiginiz sözlük özelliği benim iPhone umda yok bir yerden aktive etmem mı gerekiyor acaba?

 77. Yasin

  16/10/2011 at 20:38

  Merhaba yazıda bahsettiginiz sözlük özelliği benim iPhoneumda yok bir yerden aktive etmem gerekiyor mü?

  • Hayrettin

   16/10/2011 at 23:12

   bir önceki mesaja bakabilirsin

 78. mustapha

  16/10/2011 at 20:42

  icloud uygulamasında örneğin çekilen bir fotoğrafın diğer cihazlara (ipad, mac, pc…) aktarılıp yayınlanması internet paketinizden veri harcayacak mı??

  • Kadir

   16/10/2011 at 22:36

   hayır harcamayacak..apple id iki cihazada tanımlamanız yeterli

   • Ergin

    16/10/2011 at 22:50

    Evet harcayacak. Bu bilgi paylaşımını interneti kullanarak yapıyor ve bu bağlantıyı da APPLE değil biz kendi internet paketimizden veya wifi ortamından kullandırıyoruz..

 79. Hasan

  16/10/2011 at 20:47

  Merhaba Mustafa bey ios5’i iphone4 de yükledikten sonra wifi ile bağlatıda sorun yaşamaya başladım bağlı gözükmesine ramen bağlanmıyor ağı unut diyorum tekrar kontak kuruyorum ama yine bağlanmıyor modemi kapatıp açarsam o zaman sorun çözülüyor ama kısa bi süre sonra tekrarlıyor. Bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz.

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:51

   Bunu bende zaman zaman yasarım. Kullanılan modem kalitesi bir yana bazen böyle bir sorun oluyor. Ama endişe etmeyin. Çözümü bulmuşsanız. Tek yapmanız gereken modemi açıp kapatmak hepsi bu:))

   • Hasan

    16/10/2011 at 23:39

    şimdi restore tuşuyla güncellemeyi tekrar yükledim bu defa şöyle bi yazı geldi itunese aynı IP adresini başka bir pc daha kullanıyor ve iphone 4 yine bağlanmıyor wifi’ye

 80. Mehmet

  16/10/2011 at 20:53

  Bu “Seslendirme” olayi onceki versiyonlarda var miydi? Vardi da ben niye hic gormedim ya? Muthis bir sey bayildim yani, mesajlari makaleleri falan hep ona okutuyorum 😀 bu versiyonla geldi desem hic yazilarda boyle bisi okumamistim. Biri beni aydinlatabilir mi?

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:52

   Erisilebilirlik kısmında her zaman vardı.

 81. Hayrettin

  16/10/2011 at 21:08

  Sonunda buldum. Safaride sözlük çıkmaması sorununun çözümü:
  Önce Ayarlar-Genel-Uluslararası-Dil deki ayari İngilizce olarak seçin, daha sonra safaride seçilen kelimenin üzerinde sözlük seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra aynı arayı Türkçe olarak değiştirdiğinizde de safaride seçilen kelime için sözlük seçeneği geldigini görecekseniz. Kolay gelsin, darısı diğer sorunların başına.

  • Kadir

   16/10/2011 at 22:29

   çok saolasın kardeşim sayende oldu yaa 🙂

 82. burcu

  16/10/2011 at 21:40

  merhabalar iphone 4ümü ios 5e güncelledim fakat bir sorunum var. güncellemeden önce home tuşuna bastığım an kilitli ekran geliyordu fakat güncelledikten sonra takılmaya ve daha geç gelmeye başladı. restore yaptım fakat herhangi bir düzelme olmadı acaba sorun yazılımsal mı böyle bir problem yaşayan var mı?

 83. Cemal

  16/10/2011 at 21:41

  ios5 i yükledikten sonra hiç app çalışmamaya başladı? oyunlarımın birinde de abuk subuk bi bildirim tuşu oluştu ne zaman dokunsam oyun oynarken bildirimler ortaya çıkıyo gicik oldum ya? sorunun nedeni güncellemeyi eksik veya yanlış yapmış olmam mı acaba?

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:56

   Evet..

 84. Cemal

  16/10/2011 at 21:42

  app store bile girmez oldu yaaa???

 85. Ekrem

  16/10/2011 at 21:48

  Mustafa bey selamlar. Biliyorum beta versiyonunda iCloud ile ilgili bir yazı yazmıştınız ama sanırım hepimizin detaylı bir yazıya daha ihtiyacı var iCloud ile ilgili.. Mesela benim merak ettiklerim;

  Stream’deki fotoğraflar ne kadar süreyle kalıyor? Sanki bir ay diye duymuştum ama 1 ay sonra bilgisayarımızdakiler kalıyor, sadece telefonumuzdakiler mi siliniyor?

  Açıkçası ben bu konuyla ilgili Apple’ın sebep olduğu eksikler olduğunu düşünüyorum. Belki silmemiz gereken bir fotoğraf olacak. Ters, ofsayt bir fotoğraf.. bunu hiç bir şekilde silemiyor olmamız biraz saçma.

  Neyse, bence en kısa sürede sadece icloud ve incelikleri ile ilgili bir yazı paylaşmalısınız bizlerle, teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Ergin

   16/10/2011 at 22:58

   Bunun nasıl silindiği ile ilgili yazı tamda bu sayfanın en basında Mustafa beyin anlattığı gibi siline biliyor.

 86. suat

  16/10/2011 at 22:04

  arkadaşlar bu ios5 yükledikten sonra telefonumda kitlenme,yavaşlama bazı uygulamalar çalılşmıyor açılıp kapanıyor… ne olacak böyle bilmiyorum ama bir önceki versiyona dönemk istesem nasıl dönerim yardımcı olur musunuz?

  • Kadir

   16/10/2011 at 22:18

   telefon modeliniz nedir?bir de önceki herhangi bir sürümde shsh kaydınız varsa dönmeniz mümkün..

   • Suat

    17/10/2011 at 11:35

    3gs shsh nedir?

 87. Cemal

  16/10/2011 at 22:05

  Mustafa Bey sesimi duyuyorsanız yardım edin…..ne internete girebiliyorum ne app store ne back up tan aldığım uygulamalarıma..birde şu ekranın üstünden elimizle aşağı doĞru bi hareket yaptığımızda ortaya çıkan bildirim görüntüsünden kurtulamıyorum…YARDIM EDİN LÜTFEN..

 88. Kadir

  16/10/2011 at 22:16

  mustafa bey ben ios 5 ile gelen sözlük özelliğini bi türlü bulamadım.maillerde ve herhangi bir internet sitesinde bir kelimeyi seçtiğimde tanıla diye bir seçenek çıkmıyor.araştırmadığım yer kalmadı ama bulamadım.bana yardımcı olabilir misiniz acaba?

  • Yasemin Karagedik

   16/10/2011 at 23:36

   Yukarıda Hayrettin arkadaşımız açıklamış

   Safaride sözlük çıkmaması sorununun çözümü:
   Önce Ayarlar-Genel-Uluslararası-Dil deki ayari İngilizce olarak seçin, daha sonra safaride seçilen kelimenin üzerinde sözlük seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra aynı arayı Türkçe olarak değiştirdiğinizde de safaride seçilen kelime için sözlük seçeneği geldigini görecekseniz. Kolay gelsin, darısı diğer sorunların başına.

 89. Hasan

  16/10/2011 at 22:34

  telefonumu tekrar pc’ye bağladığımda bu nat geliyor ve itunes telefonumu görmüyor yardım this iphone cannot be used because the apple mobile divice service is not started

  • Anonim

   16/10/2011 at 23:16

   Sadece ibooks ta oluyor die biliyrm

 90. Can

  16/10/2011 at 23:32

  Merhaba arkadaslar,kafama takilan bisey var.hem paylasmak hemde fikrinizi almak icin yazmak istedim.msj ve cevapsiz cagrilar ekranin ortasinda kendilerine has simgelerle beliriyorlar ya msji kaydirim okumak istediginizde eger iphone da kilit kodu varsa kod soruluyor ama cevapsiz cagrilar direkt araniyor ve kilit devreye girmiyor.bunu kapatamadim yada engelleyemedim.bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.iyi aksamlar simdiden tesekkurler

 91. Anonim

  17/10/2011 at 00:15

  there is a problem with this windows lnstaller package a progra for this install to complete could not be run contact your support personnel or package vendor… ben itunes yeni sürümü yüklerken böyle yazı çıkıyor hata var diyor.. lütfen cevap verirmisiniz eski itunesi kaldırdım tekrar yükledim yine bu yazı ve hata çıkıyor

 92. mustafa

  17/10/2011 at 00:18

  there is a problem with this windows lnstaller package a program for this install to complete could not be run contact your support personnel or package vendor… lütfen yardım edermisiniz.

 93. Emre

  17/10/2011 at 00:28

  Mustafa Bey burda biraz saçma olacak ama iphone 4 için araç tutucu aryorum ama piyasada o kadar çok dandik ürün varki hangisi alacağımı şaşırdım bana ya arabanın göğsüne yapışacak yada cama yapışacak bi tutucu lazım yan ve dik tutabilecek bir alet öle teli şarj etmesine teyibe bağlanmasına gerek yok önerebileceğiniz bir tutucu var mı varsa link yada marka öğrenebilir miyim saygılar..

 94. serkan

  17/10/2011 at 00:40

  mustafa bey bunu kaçtır belirtiyorum bir cvp alamadım.:S twitter’a örnegin ses atıyorum cıvıltı,,bildirim geldiğinde msj tonu çalıyor neden böle anlamadım hatamı war yoqsa benim tel’de sorun mu ?

  Lütfen cvp tşk ederim.

 95. mustafa

  17/10/2011 at 00:44

  itunes yükleyemiyorum hata veriyor lütfen yardımcı olun eskisini sildim yeni yüklemeye çalıştım olmuyor…(there is a problem with this windows lnstaller package a program reuired for this install to complete could not be run contact your support personnel or package vendor… bu yazı çıkıyor lütfen cevap verirmisiniz..

 96. orhan

  17/10/2011 at 00:45

  Mustafa beye yada tüm arkadaslara soruyorum günlerdir cevap alamıyorum 3g ipodtouch’ım var itunesta bir türlü yeni sürüm çıkmıyor cihazınızda zaten son sürüm (4.2.1) yüklüdür diyor bunun sebebi nedir ? ve aranızda hiçi ipod yükleyen oldumu..

 97. Mehmet

  17/10/2011 at 00:54

  Merhabalar mustafa bey
  Safari nin sozluk kisayolu calismiyor bende.
  Sadece kopyala cikiyor sozlugu kullanmayi denedigimde. Bunun sebebi ne olabilir acaba?
  Simdiden cok tesekkurler

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 00:56

   Yukarıdaki Yazının Sözlük’le ilgili kısmına bir Not düştük. Orada yazılanları denediniz mi acaba?

   • Emre

    17/10/2011 at 01:04

    Mustafa Bey burda biraz saçma olacak ama iphone 4 için araç tutucu aryorum ama piyasada o kadar çok dandik ürün varki hangisi alacağımı şaşırdım bana ya arabanın göğsüne yapışacak yada cama yapışacak bi tutucu lazım yan ve dik tutabilecek bir alet öle teli şarj etmesine teyibe bağlanmasına gerek yok önerebileceğiniz bir tutucu var mı varsa link yada marka öğrenebilir miyim saygılar….

   • Mehmet

    17/10/2011 at 01:40

    Evet su anda tanimla cikmaya basladi.
    Cok tesekkur ediyorum

 98. Birol Erkan

  17/10/2011 at 03:17

  4.3.4 den direk Ios 5 yuklesem sorun olur mu acaba ?

  • Yasemin Karagedik

   17/10/2011 at 08:10

   Yukarıda yazılanları okuyun cevabı bulursunuz…

  • Anonim

   17/10/2011 at 18:57

   Birol bey mustafa beyin resmini kulllaniyorsunuz??

 99. hakan

  17/10/2011 at 11:09

  işcep ve turkcell yedekleme neden çalışmıyor acaba

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 11:11

   Maalesef bazı uygulama geliştiricileri henüz uygulamalarını iOS 5’e uyumlu hale getirmemiş.

 100. Semih

  17/10/2011 at 12:07

  Mustafa bey selamlar
  Rehberin sol ustunde bulunan yenileme tusu ne isi yariyor acaba biliyormusunuz basinca internet calisiyor

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 13:26

   Rehberinizi iCloud ile entegre ettiyseniz güncelleme yapıyor değişiklik var mı diye.

 101. Anonim

  17/10/2011 at 12:57

  Mustafa bey bisey dikkatimi cekti ios5 yukledikten sonra asiri derecede sarjtuketimi basladi acaba bu konuda bir bilginiz varmi?

 102. Zülfikar

  17/10/2011 at 13:01

  Fatih bey ios5 den sonra aşı bir şekilde şarj tüketimi var acaba bu konuda bize bilgi verebilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler

 103. caner can

  17/10/2011 at 13:08

  Benim ios 5 yüklü iphone 4 cihazıma appstore dan iblacklist’i yükledim fakat program açıldığı zaman 200’s phone numbers dan 900’s phone numbers yazıo birde en altta spoofed numbers die bişe yazıyor. fakat arkadaşım 4.3.3 jailbreak li cihazına cydia ‘dan indirmiş sorunsuz kullanıyor ben 1,99 $ ödeyip aldım kullanamıyorum onun çıkan menüsü tamamen farklı acaba biyerden bi ayarımı var yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler …

 104. Demet

  17/10/2011 at 13:18

  Bende sozluk ozelligi çalışmıyor ne yapabilirim?

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 13:24

   Yukarıdaki yazıda ne yapmanız gerektiği Not olarak anlatılmış durumda.

   • Hasan

    17/10/2011 at 14:19

    Merhaba Mustafa bey ios5′i iphone4 de yükledikten sonra wifi ile bağlatıda sorun yaşamaya başladım bağlı gözükmesine ramen bağlanmıyor ağı unut diyorum tekrar kontak kuruyorum ama yine bağlanmıyor modemi kapatıp açınca bu sorun çözülüyordu ama şimdi o da olmuyor. Bunun çözümü hakkında bilgi verebilirmisiniz.

    • Şahin

     18/10/2011 at 14:47

     Mustafa bey merhaba,
     ben de ios 5 yükledikten sonra wifi ile ilgili sorun yaşıyorum. Bağlı olmasına ve simge mavi renk olmasına rağmen internete hiçbir şekilde erişemiyor. 3g de ise herhangi bir problem yaşamıyorum. Cihazım 3Gs yardımcı olursanız sevinirim, saygılarımla.

 105. Ahmet

  17/10/2011 at 13:26

  Mustafa bey;
  Safaride normal siteleri “okuyucu” ya bastigimizda yazi seklinde okuyabiliyoruz. Ama cok uzun metinleri maalesef hepsini almiyor. Bir ayari var mi yoksa ne aliyorsa o mu?
  Tesekkureerim.

  • Anonim

   17/10/2011 at 14:50

   önemli şeylere cavap vermiyorlar kardeş

   • Mustafa Tan

    17/10/2011 at 15:16

    Açıkçası böyle ön yargılı olmanıza üzüldüm. Cevabını bildiğim tüm soruları cevaplamaya çalışıyorum. Her gün yüzlerce soru soruluyor, her birine bilmiyorum ya da emin deyilim yazmak isterdim ama maalesef o kadar vaktim yok.

    Fakat zaten bilen arkadaşlar da yardımcı olmaya çalışıyor.

    • Ahmet

     18/10/2011 at 00:48

     Mustafa beyin bildigi kinyda yardimcci olabildigini biliyorum. Bu aralar cok yogun yorum geldiginden hepsine cevap verememis olabilir. Ama iyi niyetinden suphe etmem.

 106. Kemal

  17/10/2011 at 14:22

  Mustafa bey ios5 yükledikten sonra ciddi miktarda şarj tüketimi başladı yarı yarıya düştü ömrü.bilgilendirirmisiniz acaba?

 107. muhammed

  17/10/2011 at 16:15

  Mustafa bey tekrar merhabalar
  Yardımlarınızla ios5 sorunsuzca yükledim öncelikle teşekkürler.
  Daha öncede belirttiğiniz gibi itunes 10.5 i yükledim ve türkçe olmasını bekledim ama olmadı. ios5 den sonra olabilir diye tahmin ettim oda olmadı. general prefences menüsünden language menüsünün içinde türkçe çıkıyor oma altında herhangi bir onaylama butonu çıkmıyor. Defalarca denememe rağmen ” itunes yeniden başlatılana kadar yürürlüge girmeyecektir”(language setting will not take effect until ıtunes is restarted) mesajı alıyorum.Yeniden başlatmadaki kasıt itunes kapatım açmanın dışında nedir? Bu değişikliği yaparken bir onaylama butonu mantık olarak olmalı neden çıkmıyor?
  Not Ipad 2 kullanıcısıyım.

 108. cengizky

  17/10/2011 at 16:16

  Eski ve sorunsuz çalışan vesiyona geri dönmek sanırım mümkün değil. Çözümü olan olursa paylaşımlarını beklerim. Saygılarımla herkese iyi çalışmalar….

  • Anonim

   17/10/2011 at 19:04

   Türkce dil seçeneğini seçtikten sonra o tünesi kapatın sonra bilgisayarı tekrar başlatın bendeki sorun böyle duzeldi

  • Muhammed

   17/10/2011 at 20:29

   Defalarca denedim maalesef aynı mesaj geliyor.

 109. Serhat KAHYAOĞLU

  17/10/2011 at 16:22

  İOS 5 ACIKCASI NE YAVASLATTI NEDE BİR SORUN YAŞATTI ŞUANA KADAR …AMA SORUNU OLAN ARKADAŞLAR OLDUKÇA SIK GÖZÜKÜYOR EMİNİM Kİ BU SORUNLAR DİKKATE ALINACAK VE HATALARI GİDERMEK İÇİN BİR ARA YAZILIM OLACAK 😉 RAHAT OLUN …

  TEK SIKINTIM ŞARJIMIN NORMALDEN BİRAZ DAHA FAZLA TÜKETMESİ OLDU AMA BU KADAR YENİLİĞE VE KULLANDIĞIM ÖZELLİĞE DEĞECEKTİR 😉

 110. Mert

  17/10/2011 at 17:42

  Ben iOS 5 i telime yükledim iTunes ta türkce fakat telefonumu eszamanlayamiyorum son adıma kadar geliyor sonra donuyor iTunes u açıp kapamama rağmen aynı sorun hep devam ediyor lütfen yardım edin 🙁

  • Turgut Sayman

   18/10/2011 at 14:45

   virüs programını geçici olarak devre dışı bırakıp yeniden deneyin, kolay gelsin.

 111. Ramazan

  17/10/2011 at 20:00

  Merhabalar arkadaslar ben yeni iOS sürümünde SMS onizleme özelliğini bulamadım yardımcı olabilecek biri var mı

  • Mustafa Tan

   17/10/2011 at 20:04

   Ayarlar -> Bildirimler -> Mesajlar menüsünde bulabilirsiniz.

 112. Bervin

  17/10/2011 at 20:16

  Mustafa bey dediginiz gibi sozlugu aktiflestirdim dil ayarlarindan ama simdi spotlight aramam gitti? Ne dersiniz bu konuda?

 113. Alper

  17/10/2011 at 20:35

  Gökhan bey,
  Bir de itunes’u da bilgisayarda açık tutarsanız iyi olur.

 114. Alper

  17/10/2011 at 20:44

  Bir önceki mesaj çıkmamış. Gökhan bey bilgisayarinizdaki Antivirüs programından güvenlik duvarını (firewall) devre dışı birakmalisiniz.

 115. Alper

  17/10/2011 at 20:46

  Bir önceki mesaj çıkmamış.
  Gökhan bey,
  antivirüs programından güvenlik duvarını (firewall) devre dışı bırakmalısınız.

 116. Alper

  17/10/2011 at 20:57

  Mustafa Bey,

  Çabanız için çok teşekkür ederim. Önemli yardımlarınız oluyor.

 117. Alper

  17/10/2011 at 20:58

  Mustafa Bey,
  Çabanız için çok teşekkür ederim. Önemli yardımlarınız oluyor.

 118. Ece

  17/10/2011 at 23:29

  Merhaba,
  Ben ipoduma(3.nesil) ios5’i yüklerken yükleme sonuna kadar gidiyor fakat en son anında internet bağlantısında sorun var deyip yüklemeyi iptal ediyor. (ki internet bağlantısı gitmemiş durumdayken). Birkaç kere denedim ama hepsinde aynı sorunu yaşıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

  • İlyas

   22/10/2011 at 16:51

   İtunes uzerinden yuklerken bende o sorunla karşılaştım bu yüzden internetten direk indirdim ve Manuel olarak kurdum. Ayrıca sitede bunun açıklaması var bulabilirsin

 119. musty

  17/10/2011 at 23:31

  Kişisel Erişim Noktası dediğiniz gibi yaptım hala gelmedi ardımcı olursanız memnun olurum.

 120. Serhat

  17/10/2011 at 23:38

  Mustafa bey merhabalar bildirimlerle ilgili bir skintim var ana ekrandayken ustten alta dogru cekme kisa yolunu kullanamiyorum ama herhangi bir uygulamadayken bildirim sol ust kosede beliriyor ve ekranin ustten asagi doru cekip bu ozelligi kullanabiliyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

 121. mustafas

  17/10/2011 at 23:41

  merhaba benim sorunum itunesi yükleme yapamıyorum eskisini sildim tekrar yükleme yapmak istedim olmuyor..ıtunesi yüklemedim şu yazı çıkıyor…(there is a problem with this windows lnstaller package a program reuired for this install to complete could not be run contact your support personnel or package vendor… lütfen cevaplarsanız sevinirim

 122. Serhat

  18/10/2011 at 00:20

  Lutfen biri bana yardimci olabilirmi 🙁

 123. Faruk

  18/10/2011 at 02:43

  Kişisel erişim noktası ağ ayarları altında bende.

  Yalnız ben jbli 4.3.3 geri istiyorum 🙁

 124. soner

  18/10/2011 at 11:22

  Slm. İcloud ‘da fotoğrafları nasıl görüyoruz. Ben bir fooğraf ikonu göremiyorum.

 125. xoxoxo

  18/10/2011 at 16:43

  ios 5 geveyli kullanıyorum ve ayarları sıfırlamama ragmen kişisel erişim noktası gelmedi ne yapmayıyım

 126. mehmet faruk

  18/10/2011 at 18:28

  merhabalar arkadaşlar..
  ben bir konu hakkında sizlerin ve mustafa bey’in bilgisine ihtiyacım var facebook.com üzerinden bişeyler paylaşıldığında iphone aracılığıyla paylaşıdı diye bir yazı çıkıyordu. bende yeni iphone 4 aldım.bende böyle birşey çıkmıyor acaba nedendir ? bunu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. saygılar…

  • Anonim

   14/12/2011 at 02:16

   O yazı çıksın diye mı iPhone 4 aldınız :))

 127. Pinar

  18/10/2011 at 21:08

  Merhabalar mustafa bey ios 5 yukledim iphone 4 kullaniyorum ancak yuklemeden sonra sms zil sesi takilma yapiyor titresimde de sknti var aramada degil ama msj geldiginde takiliyor yapabilecegim birsey var mi acaba

 128. dogan

  18/10/2011 at 21:24

  Mustafa Bey,
  IOS 5.0 yüklerken nasil bir hata yaptim dilemiyorum (sanirim yeni bir IPHONE yarat sectim. Tum tel nolarim dahil tum bilgilerimi kaybettim. Bir onceki surum ve bilgilerime ve turkcell yedegime nasil kavusurum. Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

 129. neslihan

  19/10/2011 at 00:52

  meraba arkadaşar bende 3gs ıphone 5.0 wervyn ykledm gayet memnunum sadece bir sorunum war mesaj geldiğinde zil sesi iç içe girmiş bir şeklde çalıo we bu beni çok rahatsız edio bu sorunu yaşayan yada çözüm bulabilen biri warsa yardımcı olablrse çok sewnrm ..

  • Ece

   30/10/2011 at 09:21

   Evet bende bu sorunu yasiyorum ve cok rahatsiz edici bir durum 🙁

 130. sait

  19/10/2011 at 15:10

  mustafa bey
  size ilk defa yazıyorum
  paylaşımlarınız için size minnettarız siz olmazsanız iphone un bir çok özelliğinden haberimiz olmayacak
  ellerinize
  sağlık
  yukarıda bahsettiğiniz fotoğraf paylaşımını silmek istiyorum dediğiniz adımları yptıktan sonra her seferinde server problemi veriyor sonra deneyin diyor bir türlü fatoğrafları paylaşımdan silmeyi başaramadım
  saygılar

 131. tolga

  20/10/2011 at 01:35

  ÖNEMLİ !!!!!

  Merhaba Arkadaşlar ;

  Benim sorunum büyük iphone 4 (4.3.5) yurtdışı cihazı var bende ve ios 5 güncellemesi yapıldı (bilgisayara bağladığımda itunes üzerinden otomatik olarak yapıldı). iphone şuanda kilitlendi telefon özelliğini kullanamıyorum ipad gibi kullanabiliyorum sadece ve bu problemi nasıl aşacağımı bilmediğim için telefonu kullanabilecek miyim veya nasıl düzelir bana yardımcı olursanız büyük bir dertten kurtulacağım. ios 5 için jailbreak çıkmadı diyorlar nereye götürsem düzeltebilirler. şimdiden teşekkürler…

  • İlyas

   22/10/2011 at 16:56

   iTunes üzerinden restore yapmayı dene

  • Alibey

   23/10/2011 at 01:50

   Al iste, arkadasım sen USB taktin ve bes saniyede seni ios5 emi yükseltti, anlamıyorum sizi ya, biraz sabredin, hayır yurtdışı telefonu yinede hiçbirşeyden mahrum kalmak istemiyor ya

   • Anonim

    26/10/2011 at 11:21

    Benimde yurtdışı telefonu, bunun konuyla ne alakası var anlamadım! Biz de parasını ödeyip alıyoruz, tabiki de hiçbirşeyden mahrum kalmicaz! Bu kadar saçma bir yorum olabilirdi.. Bilmiyorsanız cevabını, susun lütfen!..

   • Papillon

    26/10/2011 at 11:24

    Hayır yurtdışı cihaz olmasının konuyla ne alakası var anlamadım! Biz de parasını ödeyip alıyoruz, tabiki de hiçbirşeyden mahrum kalmicaz! Bilmiyorsanız cevabını, susun lutfen!..

 132. Rıdvan

  20/10/2011 at 04:48

  Mrb arkadaslar.
  iOS5 i yükledikten sonra. Beğenmedim iTunes ta geri yükleye bastım ve tel fabrika ayarlarına dondü. Bu aptalligim bütün fotolarimin

 133. Rıdvan

  20/10/2011 at 04:52

  Mrb arkadaslar
  Ben ios5 yükledim beğenmedim. Tekrr eski sürüme dönmek istedim. İtunesta geri don yazıodu bende heralde eski sürüme doner diye düşündüm ve bastım. Bu aptalligim tüm fotolarının gitmesine sebep oldu. Lütfen yardım edin geri getirebilirmiyim??

 134. nihannn

  20/10/2011 at 09:40

  bu icloud tam olarak ne işe yarıyor tam anlamış değilim. yardımcı olursanız sevinirim..

 135. Murat

  20/10/2011 at 11:38

  Selam arkadaslar bende iphone 4 var ios 5 i yukledim gayet guzel ve hic bir sorun yasamadim tam aksi telefonum daha hizli ve daha seri oldu tabiki herkese tavsiye ediyorum

 136. Tolunay akbulut

  21/10/2011 at 00:38

  Öncelikle kolay gelsin. Bu gün iphone 3g s aldım alır almaz iOS 5 güncellemesini indirdm herseyden memnundum ta ki mail kisi takvim ayarlarininin acilmadigini görene kadar lütfen yardımcı olun rica ediyorum. Kolay gelsin

 137. Yasemin Karagedik

  24/10/2011 at 23:24

  İcloud.com adresimde hesabima giris yapabilecegim yeri ben goremedim bilen var mi?

 138. Ceren

  25/10/2011 at 18:56

  Selam,
  Kilitli ekranda bildirimler gözüküyordu ama bugün farkettim artık gözükmüyor. Ayarlarda da kilitli ekran açık diyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?

 139. Yasemin Karagedik

  25/10/2011 at 19:58

  http://www.icloud.com adresinden giris yapip yayindaki fotograflari buradan silebilecegimizi soylemisti Mustafa bey. Fakat ben bu siteye girdigim zaman giris yapabilecegim herhangi bir yer goremiyorum. Yardimci olabilir misiniz?

  • Yasemin Karagedik

   25/10/2011 at 22:56

   Öğrendim sorumun cevabını. Ben meğersem ipad ten siteye giriş yaptığım için olmuyormuş. Normal PC den girince sign in kısmı direkt ekrana geliyormuş 🙂

 140. Gozde

  27/10/2011 at 21:25

  Ben yukluyorum yukleme tamamlaniyo ama tamamlaninca bir error veriyo ne yapmaliyim

 141. anonım

  27/10/2011 at 23:24

  merhabalar,
  bende iphone 4 var ve ios 5 cıkar cıkmaz guncelledım ve sonra fark ettımkı telefona gelen smslerde whatsuptan gelen vb. smslerde telefonun tıtresımı ve sesın kesılmıyor takılıyor ve devam edıyor bu cok sınır bozucu bısey buna bı cozum bulabılen varmı? s.mdıden tesekkur edıyorum

  • Yalçın

   02/11/2011 at 06:49

   Aferin Mustafa doğru yoldasin…

 142. Taha Karadeniz

  03/11/2011 at 17:31

  ios5 yükledim bugün telefona ama simgeler kayboluyor düzeliyor bir notlar kayboluyor bir facebook…i4 kullanıyorum bu arada.

  Teşekkürler…

 143. Pingback: iPhone IOS5 ipuçları | Passat Turkiye Anasayfa

 144. Meltem

  10/11/2011 at 08:08

  Merhabalar,
  İpad e ios 5 yukledim. Silmek istedigim fotograflari seciyorum ve “sil” butonu aktif olmuyor bir turlu. Dun bi arkadasima sordum. Onun ipad inde rahatlikla silinebiliyor fotograflar tek tek. Bu konuda bana yardimci olabilir misiniz? Simdiden tesekkur ederim…

 145. Nazan81

  11/11/2011 at 11:30

  Mustafa bey lütfen yardımcı olun yedeklemeden sonra güncelleme yaptım geri yükleme sırasında parola sordu kesinlikle hatırlıyorum parola girdiğimi, aklıma gelen herseyi denedim olmadı sonra tekrar yedeklere yaptım bu sefer parola umuttan yeni parola yaptım ama boş teli yedekleri, güncelleme oncesi yediğim herseyim gitmiş mıdır? Kafayı yicem ya hersey gitti. Uğraşırken 2 kere daha yedeklerin boş teli silinmiş mıdır bilgiler ve bu parolayı bulamıyorum napcam

 146. Nazan81

  11/11/2011 at 11:34

  Selamn Mustafa bey (az once yanlus yazmisim duzeltiyorum) lütfen yardımcı olun yedeklemeden sonra güncelleme yaptım (ios 5 yukledim)sonrasinda geri yükleme sırasında parola sordu kesinlikle hatırlıyorum parola girdiğimi, aklıma gelen herseyi denedim olmadı sonra tekrar yedekleme yaptım bu sefer parola unuttan yeni parola yaptım ama boş teli yedekledi güncelleme oncesi yedekledigim herseyim gitmiş mıdır? Kafayı yicem ya hersey gitti. Uğraşırken 2 kere daha yedeklerin boş teli silinmiş mıdır bilgiler ve bu parolayı bulamıyorum napcam

 147. ramazan

  14/11/2011 at 19:28

  ıyı aksamlar mustafa bey ben yenı ıphone 4 32 gb aldım yurt dısından .daha yeni passaport kaydı yaptırmıstım. ve ge vey alarak normal olarak kullanacaktım ama dun guncelleme geldı ve sımdı kı surum um 5.0.1(9A405) YANI IPHONE4 ios 5 oldu ve bugun. telefon tamırcısıne gıttım ge vey almak ıcın o arkadas bana senın telefon artık turkıyede kullanılamaz dedı ne yapmam gerekıo eskı surum u gerı yukluyemez mıyım…

 148. Cihan

  17/11/2011 at 15:51

  Selam benim bı sorum olacak iPhone 4 gevey li cihazımızı iOS 5 yükledik cihaz açılmıyor şimdi tekrardan ben 4.3.3 yukleyebilir miyim ?

 149. İdris

  20/11/2011 at 19:31

  Selam
  İpad2 yi itunes tan ios5 yüklerken hata mesajı verdi. Geri yükleme yapılacağını bildirdi. Takıldı kaldı bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla

 150. Serkan Demiral

  04/12/2011 at 11:23

  Merhabalar ben ios 5 güncelleme yaptım ve şebekem arada bir gidiyor yeni bir güncelleme çıkarmı bu sorunla ilgili teşekkürler

 151. Anonim

  05/12/2011 at 22:09

  Merhaba benim iPad 2 ye iOS 5 yüklüyordum tam yükleme bitti internet ayarlarımıza sorun var dedi ve yuklenemedi halbuki internettede hiçbir sorun yoktu bunun cevabını bana e-post olarak atabiliyorsunuz? Tesekkurler

 152. Anonim

  09/12/2011 at 15:14

  Mustafa bey,
  Telefonun sol ust kisminda operator ismininsaginda E harfi var. Bu ne demek bilgi verebilirmisiniz.
  Saygilarimla,

  • Mustafa Tan

   09/12/2011 at 15:24

   Cihazınızın Wi-Fi’dan internete bağlı olmadığı durumlarda eğer açıksa Hücresel Veri yani operatörünüz üzerinden internete çıkar. Eğer Ayarlar -> Genel -> Ağ menüsündeki 3G seçeneği kapalıysa ya da bulunduğunuz bölgede 3G hizmeti yoksa o zaman cihazınız EDGE üzerinden internete çıkar. Bu durumda da bahsettiğiniz yerde 3G yerine E harfi gözükür. EDGE, 3G’ye göre çok daha yavaş bir internet erişimi sunar.

 153. Anonim

  09/12/2011 at 15:40

  Mustafa bey,
  Oncelikle aciklmalariniza cok tesekkurler.
  Telefonun sarji yari yariya veya daha ust seviyede iken sarja takarak fuul sarj yapsak pilin omru cabuk biter mi? Sarj etmek icin alt seviyelereden sarj etmek mi iyidir.
  Saygilarimla

 154. İçim Erözkan

  31/12/2011 at 13:18

  Ag ayarlarını sifirladim ama kişisel erişim noktası geri donmedi. Ne yapmam lazım?

  • Onur atmaca

   08/01/2012 at 14:29

   Mustafa bey aynı sorun bendede devam ediyor. Başka bir çözüm yolu varmi ?

 155. Ertu

  10/01/2012 at 22:01

  İos5te Turbo sim kartla unlock edebiliyormuyuz bir bilgisi olan varmi.

 156. Pingback: Bazı iPhone 4 ve 4S’lerde Görülen Arama Sorunları ve Çözümü | IPHONE Cep Telefonu

 157. Aykut Dönmez

  15/01/2012 at 12:26

  Sayın ahmet bey ben daha dün akşam telefonumu ios 5 yükledim fakat at&t hattım olmadığı için etkinleştirme yapamadım okuduğum yazılara göre de redsn0wla deactivate diye bir yerden açabilir mişim bunu bana aşama aşama anlatırmısınız? ben yapamadımda.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 158. mtibet

  18/01/2012 at 22:10

  öncellikle merhabalar
  size karşılaştığım bir iOS 5 sorunundan bahsetmek istiyorum çünkü artık bu durum çok canımı sıkıyor.
  iOS 5 Güncellemesini yaptıktan sonra iPhone’um da acayip derecede bir yavaşlama başladı.Aslında asıl sorun bu değil sadece birtanesi.Bunun haricinde 2 tane daha sorunum var ve sizlerle paylaşmak istiyorum ve çözüm bekliyorum lütfen.
  1-)Güncelleme yaptıktan sonra telefonum bazen kendi kendine hattı tanımıyor ve sol üst köşede ‘ Servis Yok ‘ veya ‘Aranıyor… ‘ yazıları çıkıyor.
  2-) {Asıl Sorun )
  Mesajlaştığım zaman sessizdeyken titreşimi seslide iken ise zil sesi takılıp kalıyor bildirimler kısmından ‘kilitli ekranda görüntüle ‘ ikonunu kapatıyorum sorunun gitmesi için ama biliyorsunuz ki o zmn da ekranda kiliti açmadığım sürece göremem.Öncelikle bu sorunuma ve diğer sorunlarıma nasıl bir çözüm bulabilirim en kısa zamanda vereceğiniz yardım cevaplarını bekliyorum şimdiden teşekkürler bu arada kullandığım cihaz iPhone 4 32Gb

  • Murat

   01/02/2012 at 22:13

   Selam bende de 4s var ve sizin birinci sorununuzu bende yasıyorum çözüm bulabildiniz mi acaba.(Güncelleme yaptıktan sonra telefonum bazen kendi kendine hattı tanımıyor ve sol üst köşede ‘ Servis Yok ‘ veya ‘Aranıyor… ‘ yazıları çıkıyor.)

   • mtibet

    07/02/2012 at 01:11

    merhabalar , valla hocam şu anda o sorun geçti ama şöyle bişey başladı mesela telefonu açıp kapatıyorum ya telefon açıldığında 5-6 sn geçti diyelim işte birine mesaj atmak istiyorum ama atamıyorum birisini arayamıyorum ama baska birisi beni arayabiliyor , attığı mesaj gelmiyor. ben aradığımda donuk bi konuşma ekranı çıkıyor.Soruna şöyle bi çözüm getiriyorum 10 dk beklediken sonra mesaj fln atıyorum o zaman gidiyor.Ben 4 kullanıyorum inanır mısınız ios 4 serisi daha güzeldi 5 çok sıkıntı yaratıyor.Benim sizin sorununuza önerim hattınızı çıkarın bi 2-3 dk sonra tekrardan takın ve bekleyin.Yine de Ben bi çözüm yolu bulursam sizi bilgilendirirm merak etmeyin iyi günler

 159. online market izmir

  23/01/2012 at 02:03

  mtibet bir yerde okumuştum eski sürüme dönebilirsin belki o zaman düzelir yada yüklediğin güncellemyi tekrar yüklemeyi dene.

  • mtibet

   24/01/2012 at 16:28

   şu an da ios 5.0.1 sürümünü kullanıyorum.Restore etmeyi düşünüyordum zaten ama biraz bilgi toplayayım da sonra uygulamaya geçeyim istedim.Acaba restore etsem tekrardan 5’i ya da 5.0.1 sürümünü kullansam sorun tekrarlar mı ?

 160. aytaç

  11/08/2012 at 23:15

  merhaba hocam,

  bu sözlüğün türkçesi var mı?

  şimdiden teşekkürler

 161. Erhan Yildiz

  11/09/2012 at 20:27

  Slm İphone 4 s kullanicisiyim ve yardıma ihtiyacım var tüm siteleri aradım bir çözüm bulamadım. Telefonumda hiçbir sekilde bildirim video ve müzik sesi gelmiyor sadece telefon çalarken zil sesi var ses yükseltme çalışmıyor ne yapmalıyım garantiye göndersem bir aydan önce gelmiyor. İlgilenirseniz teşekkür ederim.

 162. Medine

  23/10/2012 at 15:07

  Merhaba,yaklasik 7 aydir kullanms odugum 4s sebebirimi bilmedigim sekikde siri programi kapali olmasina ragmn siri de kullaniliyor. Ve kukkanm sekli degisiyor, herseyi sozlu sesli ifadeye geciriyor. Ve cok rhtsz edici bir durum aliyor. Aessiz konumnda ikende bu durum ediyr. Menuye giremiyorum mesh yazmak vs zorlasiyor. Birturlu duzelmiyor . Servis siri acik oldgnu icin duyor dakat siri kapali oken olusuyor. Daga evvelde oldu bir sure sonra kendine geldi kapali tutmk durumn da cihazi ama bunkonuda bilgisi olan varmi?

 163. Duhan

  18/11/2012 at 14:22

  Mustafa bey merhaba.. Telefonumun power tusu bozuldu faturayi bulana kadar telefonu garantiye yollayamayacagim gecici olarak farkli bir tusa veya kombinasyona power tusunda ki kilitleme / kilit acma gorevini atama sansimiz var mi? Yardimci olursaniz cok memnun olacagim tesekkuler.. ( JB kullanmiyorum )

  • Mustafa Tan

   18/11/2012 at 15:00

   Eğer cihazınız Genpa garantiliyse fatura olmasa da cihazın IMEI numarasında halen garantisi olup olmadığını kontrol edebiliyorlar.

   Bir de Assistive Touch özelliğine bakın derim: http://www.iphoneturkey.com/2012/07/iphone-ipad-tus-sorunu-erisilebilirlik-assistivetouch.html

   • Duhan

    18/11/2012 at 17:07

    Bugün aldığım yere götürdüm garanti belgesi olmasına rağmen beni dinlemediler bile 🙂 Cok yardimci oldunuz cok tesekkur ederim. Yarin Turkcell bayisinden deneyecegim garantim Genpa

    • Mustafa Tan

     18/11/2012 at 17:19

     Niye direkt Genpa’ya götürmüyorsunuz ?

     https://www.genpa.com.tr/index.php/support/teknik-servislerimiz

     • Duhan

      19/11/2012 at 18:50

      Listede ki şehirlerden hiç birisinde yaşamıyorum ki : ) Zaten Genpa’da bir acayipmiş ,canlı destekte adam merhaba dedi sonra sustu tam 14 dakika bekledim cevap yok. Faturam yok diye sizde mi hor görüyorsunuz ulen dedim çıktım ne yapayım: )))

      Bugün Turkcell TİM’e gittim orada bir tanıdık sayesinde yardımcı oldular sağolsunlar yolladım. Tanıdık olmasa işimiz de zor.. Burayı okuyan arkadaşlara da tavsiyemdir ben faturamı kaybederim diye bir arkadaşıma emanet etmiştim,sağolsun o benden önce kaybetmiş,siz siz olun faturanızı koynunuzda gezdirin gerekirse:)) Şimdi telefonum gitti,bu kezde kullanıcı hatası diye yapıştırırlar mı diye meraktayım. Sonumuz hayrolsun umarım tamir ederler

 164. Yasin

  09/01/2013 at 14:30

  Ben 2. el bi 4s aldım garantili diye ama bi sorunum var bulamadım hiç bir yerde benden önceki arkadaş telefona anımsatıcılar bölümüne kendi adını yazmış eren in takvimi diye bişey çıkıyor ben kendimi yazıyorum ama yeni ekliyor ve onu hiç bi şekilde silemiyorum telefon emanetmiş gibi hissediyorum erenin takvimi bölümünü nasıl silebilirim acaba ?

 165. adem

  29/01/2013 at 11:29

  s.a ya bu siri nasıl türkçe yapabilirim e-mail Atabilirmisiniz??? zahmet olmazsa ıphone 5

  • Mustafa Tan

   29/01/2013 at 11:32

   Siri’nin henüz türkçe desteği yok maalesef.

 166. Anonim

  11/03/2013 at 23:46

  ben ikinci el 3 gs aldım yani 3 g mi 3 gs mi tam bilmiyorumda 🙂 interneetten hiç birşey indiremiyorum 🙁 ios 4,2 yok ios 5 falan istiyor sürekli. Nasıl indiribilirm ve kasmalardan bahsediyolar sorun olurmu lütfen yardımcı olursanız çok dua ederim :))