iOS 5 Hakkında Sık Sorulan Sorular

GÜNCELLEME (13 Ekim 2011) : iOS 5 resmen yayınlandı. Bu linkten güncelleme için gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Güncelleme yaptıktan sonra da mutlaka “iOS 5 iPuçları – I” başlıklı yazımıza mutlaka bir gözatın.

Apple’ın geçtiğimiz haziran ayında iOS uygulama geliştiricilerine test sürümü olarak açtğı iOS 5, 12 Ekim 2011 Çarşamba günü tüm iPhone kullanıcılarına sunuluyor. 12 Ekim yaklaştıkça da, iOS 5 ile ilgili iPhone ve iPad kullanıcılarından çok fazla soru geliyor. Ben de en çok sorulan soruları tek bir başlık altında topluyayım istedim.

Aşağıdaki sorular şu ana kadar sizin sorduklarınızdan ve benim sizin eninde sonunda soracağınızı düşündüğüm sorulardan oluşuyor. Zaman içinde başka sorular gelirse ve cevaplayabilirsem, bunları da sayfanın sonuna ekleyeceğim.

iOS 5

* Her yerde iOS 5 yazılım güncellemesinden bahsediliyor. Çok mu güzel özellikler var bu iOS 5’te? Yüklemesem çok şey mi kaybetmiş olurum?

Apple her sene yeni bir iPhone cihazı çıkardığı gibi bu donanımla birlikte bir de yeni ve büyük değişiklikler içeren bir yazılım (iOS) güncellemesi çıkarıyor. Ayrıca bu her yeni yazılım güncellemesinden eski (hepsi değil) cihaz sahiplerinin de ücretsiz yararlanmasını sağlıyor.

iOS 5 de önemli yeni özellikler içeren bir yazılım güncellemesi. iOS 5 geçiş yapmadan evvel dilerseniz, geçtiğimiz haziran ayında Apple iOS 5’i ilk tanıttığında paylaştığımız aşağıdaki özet tanıtım yazılarına bir gözatabilirsiniz:

Eğer yukarıdaki özet halindeki tanıtımlar yeterli gelmez ise, Apple’ın yazılım geliştiricilere dağıttığı iOS 5 test sürümleri ile tecrübe ederek hazırladığımız inceleme yazılarımıza da gözatabilirsiniz:

Ayrıca dilerseniz, http://www.apple.com/ios/features.html adresinden ingilizce olarak da iOS 5 hakkında bilgi alabilirsiniz.

* iOS 5 ile gelen özellikler hoşuma gitti fakat bende iPhone 3G var. Ben de yükleyebilir miyim ?

Maalesef yükleyemezsiniz. Apple, performans sorunları nedeniyle, yeni iOS sürümlerini çok eski model cihazlara yüklenmesine izin vermiyor. Bu nedenle ancak iPhone 4 ve iPhone 3GS sahipleri iOS 5’i yükleyebilecekler. Yeni satılacak olan iPhone 4S‘lerde ise iOS 5 zaten hazır yüklü gelecek. Tabii bir de iPad, iPad 2, iPod Touch 3G ve iPod Touch 4G sahipleri de iOS 5’i cihazlarına yükleyebilecekler.

* Peki iPhone 3GS sahipleri iOS 5’i yükledikten sonra performans sorunu yaşayacaklar mı? Hatırlarsanız geçen sene iPhone 3G’lerine iOS 4 yükleyenler çok sıkıntı yaşamıştı.

Endişelenmekte haklısınız. Geçen sene iPhone 3G sahipleri çok sorun yaşadı çünkü iPhone 3G hafıza (RAM) ve işlemci (CPU) olarak çok zayıf bir cihazdı. iPhone 3GS ise iPhone 3G’ye göre çok daha performanslı bir model. Ayrıca iOS 5 test sürümlerini iPhone 3GS’lerine yüklemiş olanlar, şu an için ciddi bir performans şikayeti paylaşmıyorlar. Tabii mutlaka ufak bir miktar yavaşlama olabilir ama bence iOS 5’in yenilikleri için değer.

iPhone 4 sahiplerinin ise performans konusunda en ufak bir endişe duymasına gerek yok. Ben iOS 5 test sürümlerini aylardır sorunsuzca kullanıyorum.

* Şimdi cihazımızı iOS 5’e güncellediğimizde, hiç performans, yavaşlama, kilitlenme, vs. gibi sorunlar yaşamayacağız öyle mi?

Sayılır ama %100 garanti yok 🙂 Biliyorsunuz her yazılım güncellemesi (update) sonrası, oranı düşük olsa da bazı kullanıcıların cihazlarında performans veya güncelleme sorunları olabiliyor. Bu tip bir durum yaşandığında da genelde cihazımız temiz bir restore işlemi yapmak tüm sorunları düzeltiyor. Geçen sene paylaştığımız temiz restore işleminin detayları için tıklayınız.

* Cihazımı iOS 5’e güncellersem (update) içindeki bilgilerim (uygulamalar, fotoğraflar, adres defterim, vs.) silinir mi?

Diğer iOS yazılım güncellemelerinde olduğu gibi iOS 5’e güncelleme (update) sonrası cihazdaki hiç bir bilgi silinmez. Fakat güncelleme sırasında bir sorun çıkarsa, sonrasında cihazımızı restore etmek zorunda kalabiliriz. Bu nedenle her güncelleme öncesinde yaptığımız gibi iOS 5 güncellemesi öncesinde de bu yazıda anlattığımız gibi iTunes ile bir yedek (backup) almamız ve Transfer Purchases işlemi yapmak çok faydalı oluyor.

* Ben yurt dışından SIM Kilitli (SIM Locked) bir iPhone almıştım ve Türkiye’de kullanabilmek için sonradan unlocked yaptırttım. iOS 5’e geçince sorun yaşar mıyım?

Biliyorsunuz sonradan yapılan unlock yani SIM kilidini kırma işlemi, yazılım güncellemesi (update) veya restore işlemi ile ortadan kalkıyor ve SIM kilidi geri geliyor. Bu yüzden bu tip cihaz sahiplerinin iOS 5 için unlock çözümü çıkıncaya kadar beklemesi gerekecek.

Tabii benzer şekilde cihazınıza jailbreak yaptıysanız ve jailbreak’ten vazgeçmek istemiyorsanız hemen iOS 5’e geçmeyin. Çünkü iOS 5 güncellemesi jailbreak işlemini de ortadan kaldıracaktır.

* Ben de iPhone’umu yurt dışından aldım ama SIM kilitli değildi yani fabrika çıkışlı unlocked idi. Özetle Türkiye’de kullanabilmek için unlock gibi özel bir işlem yapmamıştım. Ben de iOS 5’e geçince sorun yaşar mıyım?

Hayır siz yaşamazsınız. Sizin cihazınız fabrika çıkışlı unlocked olduğu için Türkiye’de satılanlardan pek bir farkı yok. Bu yüzden her zaman sorunsuzca güncelleme yapabilirsiniz.

Amerika'da satılan Unlocked (SIM Kilitsiz) iPhone 4

* Ben de yurt dışından iPad 3G almıştım ve Türkiye’de SIM kartı takıp sorunsuzca kullanıyordum. iOS 5’e geçince benim iPad’imin de kilitlenme ihtimali var mı?

Hayır yok. “Yurt Dışından iPad Almak” yazımızda detaylı paylaştığımız gibi, tüm dünyada satılan iPad 3G’ler  SIM kilitsiz olduğu için iOS 5 güncellemesi sorunsuzca yapılabilir.

* Peki iOS 5’i cihazımıza nasıl yükleyeceğiz ? Her zamanki gibi iTunes üzerinden mi yapmamız gerekiyor?

Evet. iOS 5’in güncellemesinin eski güncellemelerden çok bir farkı olmayacak. Bir tek Apple iOS 5 güncellemesinin hemen öncesinde iTunes’un 10.5 versiyonunu yayınlayacak. iOS 5’i de ancak iTunes’un 10.5 versiyonunu bilgisayarımıza yükledikten sonra yapabileceğiz. Zaten biz de en son paylaştımız iOS 4.3.5 güncellemesinde olduğu gibi, iOS 5 resmen yayınlandığında gerekli bilgi paylaşımını yapacağız.

Bir tek eski güncellemelerden farklı olarak yükleme işlemi bittikten sonra aşağıda olduğu gibi yeni ama oldukça basit bir aktivasyon ekranı ile karşılaşacaksınız. Merak etmeyin iOS 5 çıktığı gün gerekli bilgileri paylaşıyor olacağız 🙂

* iOS 5’i iTunes ile yüklememiz gerektiğini söylüyorsunuz ama bir iOS 5 inceleme yazınızda iTunes’suz ve kablosuz güncelleme imkanından bahsetmiştiniz?

Evet haklısınız. Bu yazımızda bu yeni özellikten bahsetmiştik. Fakat kablosuz güncelleme yapabilmeniz için önce cihazınızı bir kere iTunes üzerinden iOS 5’e güncellemeniz gerekecek. Ancak iOS 5’ten sonraki güncellemeleri kablosuz bir şekilde iTunes’a ihtiyaç duymadan yapabileceksiniz.

* Ben cihazımı hiç iTunes’la sync etmedim ve daha evvel de hiç güncelleme yapmadım. Aldığım haliyle kullanıyorum fakat iOS 5’e de geçmek istiyorum. iTunes ile güncelleme yapsam cihazımdaki bilgiler silinir mi?

Eğer güncelleme öncesi bu yazımızda paylaştığımız iTunes’da bir kere “Authorize Computer” ve “Transfer Purchases” işlemlerini, ardından da bu yazımızda paylaştığımız yedekleme işlemini yaparsanız bilgi kaybı yaşamazsınız. Daha doğrusu güncelleme sırasında bir sorun çıksa dahi, cihazındaki uygulama ve rehber gibi önemli bilgileri iTunes’a aktardığınız için tekrar cihazınıza yükleyebilirsiniz.

* iOS 4.x’te çalışan uygulama ve oyunlarım iOS 5’e geçince de çalışacak mı?

Merak etmeyin popüler veya aktif olarak geliştirilmeye devam eden uygulamalar ve oyunlar sorunsuzca çalışacaktır. Ancak artık geliştirilmesi durdurulmuş bazı uygulamaların uyum sorunları olabilir. Fakat bunların çok olacağını sanmıyorum.

* iOS 5’i aylardır sabırsızlıkla bekliyordum. Resmen yayınlandığı an da hemen yüklemeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Sabırsızlığınızı anlıyorum 🙂 Fakat benim önerim böyle büyük yazılım güncellemelerine geçişte acele etmemeniz. Yukarıdaki cevaplarda da bahsettiğim gibi büyük bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum faka yine de belli olmuyor. Bu yüzden sorun yaşamanız durumunda rahat vakit ayırabileceğiniz bir hafta sonunu beklemek daha mantıklı olabilir. Bir de başkaları önceden sorun yaşarsa, onların tecrübelerinden de faydalanabilirsiniz.

———-

Not: Eğer sizin iOS 5 ile ilgili yukarıda cevapladıklarımızdan başka sorularınız var ise yazıya yorum girerek sorabilirsiniz. İlave sorularınız cevaplandıkça yazının sonuna eklenecek. iOS 5 haricindeki tüm sorularınızı lütfen Soru Cevap sitemizden sorunuz.

246 Comments

 1. Ersin

  09/10/2011 at 11:59

  Mustafa bey, daha önceki iOS 5 test sürüşü konularınızda iPad için Türkçe Q klavye olduğunu yazmışssınız. Hatta ben iOS 5 Beta 1 yüklediğimde dediğiniz gibi Türkçe Q klavye vardı ve klavyede Türkçe karakterler de yer alıyordu. Fakat son güncelleme ile iOS 5 GM sürümünde bu özellik yok. sebebi nedir veya ben mi bulamadım. İlgilenirseniz sevinirim.

 2. Cneyt Karaca

  09/10/2011 at 12:25

  İPhone 4 lerde gevey turbo larda calismadigini simdiden paylasmak isterim, servis sinyali gelmez oluyor ve dolasiyla 112 gibi islemleri gerceklesitemiyorsunuz. Gevey uyari yazisi geliyor fakat sinyal gelmedigi icin 112 islemleri gerceklesmiyir , 4.3.5 sistemine geri donmek durumunda kaldim.

  Kisa sure icerisinde elden cikarmam gerekicek veya bir cozumu gelirmi bilmiyorum acikcasi.

 3. MAnsur

  09/10/2011 at 12:39

  İos 5 te iclouda yedekledigimiz bilgilee resimler fotograflar guvenlimi…

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 13:35

   Sorunuzu tam anlayamadım. Resimler, fotoğraflar güvenli mi derken tam olarak neyi soruyorsunuz ?

   • Mansur

    09/10/2011 at 21:34

    Sorum su ki
    Mesela notlara banka numaralari falan koyucam sonra iclouda yedeklicem problem olurmu

    • Mustafa Tan

     09/10/2011 at 21:43

     Gördüğüm kadarı ile mail adresi olarak Gmail kullanıyorsunuz. Peki Google’a ne kadar güveniyorsunuz Gmail’de özel mesaj ve bilgilerinizin güvenliği açısından ? Eğer iPhone’da Gmail kullanıyorsanız ve notları Gmail ile eşleştirdiyseniz şu an aldığınız notlar Google’un sunucularında.

     Özetle ya internete hiç bir bilginizi koymayacaksınız, ya da Apple, Google gibi firmalara güveneceksiniz 🙂 Başka çareniz yok.

 4. Ahmet Yusuf

  09/10/2011 at 12:44

  Bendede iPhone 3GS var çıktığında anında guncelleyemeyecegim için haftasonunu bekleyeceğim inşallah performans acısından bir sorun yasamam :/

 5. Caner

  09/10/2011 at 12:47

  Mustafa Bey;
  İOS 5 Amerika saatiylemi Carsamba cikio yani carsamba cikarsa bizde carsamba aksamimi cikacak yoksa carsamba sabahi hemen yukleyebilirmiyiz
  Saygilaraimla…

 6. Caner

  09/10/2011 at 12:47

  Mustafa Bey;
  İOS 5 Amerika saatiylemi Carsamba cikio yani carsamba cikarsa bizde carsamba aksamimi cikacak yoksa carsamba sabahi hemen yukleyebilirmiyiz.

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 13:34

   Şu ana kadar Apple sürümleri hep Amerika saatiyle sabah yani Türkiye saatiyle akşam yayınladı. Dolayısıyla iOS 5’in de Çarşamba akşamı yayınlanmasını bekliyoruz.

 7. Atilla Göğüslü

  09/10/2011 at 13:14

  iOS 5’e geçtikten sonra çalışmayan program zaten güncellenmeyen programdır. Kullanmaya devam etmek mantıksız.

 8. Zafer arda bayraktar

  09/10/2011 at 14:13

  Şu ios5 bi ciksa keske agzim agzimiz acik bekltioruz;)

 9. Soner

  09/10/2011 at 14:14

  Merhaba mustafa bey. Bi sorum olacakti. İphone 4 aldim fakat sim kilitli, gevey simle kullaniyorum. İos 5i yuklersem ne gibi sorunla karsilasirim veya sorun yasarmiyim. İyi gunler

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 14:43

   Unlock ve jailbreak konularında tecrübeli olmadığım için gevey SIM konusunda yorum yapamayacağım. Bence Gevey SIM’i satın aldığınız yere bir danışın. En iyisini onlar bileceklerdir.

  • Cuneyt Karaca

   09/10/2011 at 20:29

   Gevey ile calismiyor

 10. Birol Erkan

  09/10/2011 at 14:27

  Iphone 4 . 4.3.4 yuklu cihazim , canada dan alinma ve orda yasiyorum , sanirim sorun cikarmaz IOS5 guncellemesiyle ?..

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 14:45

   Cevap aslında yukarıdaki yazıda mevcut 🙂 Cihazınız fabrika çıkışlı unlocked ise sorun yaşamazsınız fakat sonradan unlock yaptıysanız daha evvel ki güncellemelerde yaşadığınız gibi iOS 5 güncellemesin de sorun yaşarsanız.

 11. BBK

  09/10/2011 at 14:32

  Sabirsizlikla bekliyorum!! 😀

 12. Sercan Tunc

  09/10/2011 at 14:52

  Merhabalar oncelikle yazinizi cok begendim fakat sormak istedigim tek bir soru var. iMessenger hakkinda daha detayli bilgi verebilir misiniz ? Bbm e rakip olacagi konusuluyor ama apple onun icin ayri bir uygulama olmayacagini duyurdu. Cevabinizi bekliyorum.

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 15:10

   Elbette. Fakat öncesinde iMessage’ı detaylı anlattığımız aşağıdaki yazımıza bir gözatabilir misiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-test-surusu-i.html

   Yukarıdaki yazıda epey detay mevcut.

   Rakip olma meselesine gelince. Biliyorsunuz Apple hiç bir zaman kimseyle rakip olmuyor. Kendine özel bir ürün, segment ve müşteri kitlesi oluşturuyor. FaceTime’ı çıkardığında da operatörlerin görüntülü görüşmesine rakip mi oluyor diye konuşulmuştu. Fakat öyle birşey olmadı çünkü FaceTime sadece Apple’ın kendi cihazları arasında çalışıyor.

   iMessage’ın internet üzerinden olan mesajlaşma protokolü de öyle. Eğer karşınızdaki kişi iMessage kullanmıyorsa mesajlar SMS üzerinden, kullanıyorsa internet üzerinden gidecek. iMessage’ı da sadece iOS 5 yüklü cihaz sahipleri kullanabilecek. Belki ilerde en fazla FaceTime’da olduğu gibi Mac kullanıcıları da yararlanabilir.

   Tüm dünyaya ve platformalar açmadıktan sonra hiç kimseye rakip olmaz.

 13. halil

  09/10/2011 at 15:12

  merhaba, benim merak ettigim, ios 5 guncellemesini diger guncellemeler gibi itunes’ dan otomatik yapabilecekmiyiz?

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 15:27

   Yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi Evet. Eski güncellemeler gibi olacak. Dolayısıyla otomatik yapabileceksiniz.

   • halil koç

    09/10/2011 at 15:40

    yazıyı okudum ama dikkat edememişim, teşekkür ederim..

 14. Omer kutlu

  09/10/2011 at 15:45

  Ben iphone4 kullaniyorum yazilimi 4.2.1 ve simkolitli oldugu icin geveyle kullaniyorum jailbreak yapmadan. İos5e gecebilirmiyim ?

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 16:47

   Unlock ve jailbreak konularında tecrübeli olmadığım için gevey SIM konusunda yorum yapamayacağım. Bence Gevey SIM’i satın aldığınız yere bir danışın. En iyisini onlar bileceklerdir.

   • Acem

    10/10/2011 at 13:03

    Mustafa bey illegal yollarla ilgilenmiyor ve tavsiye etmiyor.
    Mustafa bey avukatliginizi yapmak icin degil ama her guncelleme konusunda size bu tür sorularin tekrar tekrar sorulmasindan gına geldi desem yeri var.
    Sabrınızdan ötürü de sizi tebrik ediyorum.

 15. Volkan

  09/10/2011 at 18:36

  ios 5 gm surumunu 3gs e yukledim. Sanki ios 5 4 ten daha cok oturmus telefona her hangi bir kasma yasamiyorum. Pil konusundada 4 ten kotu degil hatta psikolojikmidir bilmiyorum ama bana gayet basarili geldi. Bu sefer ios cidden iyi olmus sanki. 3gs icin bile!

 16. Kerim Deniz Batun

  09/10/2011 at 19:10

  iOS5 i yükleyince eski uygulamaların çalışmama ihtimali var mı? Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 19:16

   Yukarıdaki yazımızda bu sorunuzun cevabı mevcut 🙂

 17. Ömer Faruk

  09/10/2011 at 19:29

  ya benim telefona has garip bi durum var mesaj gönderme ekranında 10 kişiden fazlasını hiç bir şekilde ekliyemiyorum ilk başta backuptan geri yükleme yaptım sorun gitmedi sonra tekrar restore ettim yeni iphone olarak kurdum yine olmadı bu sorun beta 6 dan beri var bende şuan GM sürüm kullanıyorum nasıl düzeltilir ki ?

  • Utku

   09/10/2011 at 23:02

   Zaten 10 kişiden fazlasına mesaj gönderilemiyor olması lazım.

  • Acem

   10/10/2011 at 13:11

   Bu sorunu kandillerde filan bende yasadim cozum soyle; + isaretine basip kisi ekliyorsunuz ekleme ekrani dolunca prolem + isaretinin gorunmemesi bunu msj yazicagimiz yere bir dokunup sonra tekrar kisi ekleme yerine dokunun + orda her kiside islemi tekrarlarsaniz ben 60 civari kisiye msj attim hatirladigim kadariyla.

   • Ömer Faruk

    10/10/2011 at 21:56

    yok hocam 4 görünmeme değil artı bildiğin kayboluyor bende yan yatırıyorum yok hatta isim yazıp geç e basınca da ekliyor ya onu yapıyorum yine olmuyor neyse alışıcam artık ne yapayım…

 18. Feyyaz

  09/10/2011 at 19:48

  İos 5 yukledikten sonra iphoe4 te siri caliscakmi??

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 20:19

   Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız iPhone 4S’in Özellikleri başlıkla yazımızda belirttiğimiz gibi Siri sadece iPhone 4S’te çalışacak, iPhone 4’te çalışmayacak:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/10/apple-yeni-iphone-4s-ozellikler.html

   • feyyaz

    09/10/2011 at 21:14

    peki bi sorum daha olcak 4te olmamasının nedeni donanımsalmı sirinin olması için gerekli donanımsal bi farklılıga neden yok gibi.

    • Mustafa Tan

     09/10/2011 at 21:38

     Evet donanımsal

     • Ömer

      10/10/2011 at 17:53

      bence donanımsal değil ama bütün özellikler İphone4 de çalışacak olsa kimse iphone4S almaz o yüzden 😀

      • cem

       10/10/2011 at 17:57

       Buyuk ihtimalle microfon bolumunde ciddi degisiklik vardir.

 19. Gokhan

  09/10/2011 at 19:59

  Mustafa bey SİRİ İPhone 4GS ile gelen bir özellik mıdır yoksa iOS 5 güncellemesi ile bizde kullanabilecek miyiz? Eğer cihaz ile gelen bir özellik ise su an 3 dil destekleniyor sizce ileride türkce destegi gibi bir ihtimal olabilir mi? Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 20:22

   Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız “iPhone 4S’in Özellikleri” başlıkla yazımızda belirttiğimiz gibi Siri sadece iPhone 4S’te çalışacak, iOS 5 yüklense dahi eski iPhone modellerinde çalışmayacak:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/10/apple-yeni-iphone-4s-ozellikler.html

   İleride Türkçe desteği gelebilir ama o ilerisi kaç yıl sonra olur bilemiyorum 🙂

 20. ahmet

  09/10/2011 at 20:36

  ios 5 ile buetooth ile diger telefonlara veri gonderimi mumkun olacak mi?

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 20:46

   Tabii ki olmayacak 🙂 iPhone’dan bu tip şeyler hiç beklemeyin.

   • Utku

    09/10/2011 at 23:01

    Mustafa bey, Bluetooth 4.0 olacak deniyor iPhone 4S’te bu konuyuda biraz açabilirseniz çok sevinirim.

    • Mustafa Tan

     09/10/2011 at 23:20

     Şu an için üzerinde çok konuşulacak bir durum yok. Bluetooth teknolojisi de sürekli gelişiyor. Apple da iPhone 4S’te son teknolojiyi kullanmış. Bluetooth 4.0’ın en büyük özelliği daha düşük pil tüketmesi.

     Detaylı bilgi için : http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth#Bluetooth_v4.0

     Fakat piyasadaki aksesuarların çoğu henüz 4.0’ı desteklemediğinden bu yeniliklerden henüz pek yararlanamayacak. Fakat iPhone 4S’teki Bluetooth, eski versiyonlarla da uyumlu olduğu için sorun olmayacak.

   • BİLEN

    09/10/2011 at 23:14

    E ben iphone dan iphone a da gönderemiyorum 😀

 21. Emre

  09/10/2011 at 20:57

  Henuz yeni bir kullanici sayilirim da yeni guncellestirmeyi nasil yapabilirim birde i tunes un turkce versiyonu var mi ??

 22. Anonim

  09/10/2011 at 21:22

  Merhaba Mustafa Bey,
  Benim sorum iCloud ile alakalı.. iCloud’u herkes kullanabilecek mi? Yoksa paralı bir uygulama mı olacak? Ayrıca evimizdeki PC’den de iCloud’a ulaşabilme imkanımız var mı? Teşekkürler.. 🙂

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 21:40

   iCloud ile ilgili ayrıca bir detaylı yazı yayınlayacağım. Fakat o zamana kadar daha evvel yayınladığımız aşağıdaki yazıya bir gözatmanızı öneririm:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ve-icloud.html

   • Anonim

    09/10/2011 at 21:42

    Teşekkürler.. Yazılarınızı merakla bekliyoruz.. :))

 23. Onur Gürler

  09/10/2011 at 22:03

  iOS 5 yüklediğinizde iPhone 4’te pil tüketiminde artış veya gelişme oldu mu? Yuklemekte tereddüt edeceğim tek nokta bu çünkü, vereceğiniz cevaba göre Çarşamba gunü direk yükleyeceğim 🙂 şimdiden teşekkürler

  • Utku

   09/10/2011 at 23:00

   Gönül rahatlığı ile yükleyebilirsin Onur’cum 🙂 zaten yeni özellikler seni senden alacak 🙂

 24. Utku

  09/10/2011 at 22:59

  Merhaba,

  Yazılarınızın hastası olduk. 🙂

  Bir kaç bilgi vermek istedim iOS 5 GM kurulu iPhone 4 ve iPhone 3GS kullanıyorum. Cihazı Wi-Fi bağlantısı ile back-up alarak sildiğinizde tekrar etkinleştirmenizle birlikte hiç bir program datası (Twitter bilgileri, oyun hesap bilgileri, GPS veriler vs) herşey eski haline geliyor, bir tek Müzikler hariç.. Bu hala deneme sürümü olduğu için mi mümkün olmuyor yoksa hiç bir zaman mümkün olmayacak mı? Yani müzikleri back-up alması evet bana da mantıklı gelmiyor ama garipsememekte elde değil..

  Bir başka yorumum daha olacak, iPhone geliştirme mantığında neden bir standart oluşturmuyor? Örneğin iOS 5’te kilit ekranında ses açma tuşuna basarak resim çekebileceğiz ama kamera konumu el ile engellenebilecek konumda? Ya da bir farklı sorun ben sürekli oyun oynuyorum boş vakitlerimde bazı uygulamalar sağa, bazıları sola yatık oluyor, dedim ya çok oyun oynuyorum diye. Bazen kulaklık ve şarj bağlı kullanıyorum ama bazı oyunlarda hiç bir kademe sağlayamıyorum, sizce bu tasarım sorunu ne zaman düzelir? iPhone 5’te bunları gerçekten düşünürler mi? Bir de sizden duymak isterim Mustafa bey 🙂

  Teşekkürler herşey için.

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 23:16

   Teşekkürler 🙂

   Şimdilik sadece ilk sorunuza cevap vereyim, diğer sorularınızı cevaplamak zor 🙂

   Aşağıdaki linkteki yazının sonundaki listede de paylaştığımız gibi iTunes iPhone’daki çoğu bilgimizi yedekliyor:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   Fakat dediğiniz gibi şarkılar, zil sesleri ve videolar gibi dosyaları yedeklemiyor. En temel sebebi de bunların boyutunun çok büyük olabilmesi. Cihazında 4-5 GB’lık şarkı olanları tanıyorum 🙂 Dolayısıyla müzikleri yedeklemek pek verimli değil.

   İkinci neden de Apple’ın uygulamalar gibi müzikleri satıyor olması ve “Transfer Purchases” işlemi ile cihazımızdan iTunes’a transfer etmemiz imkan sunması. Dolayısıyla işlem farklı ama sonuçta bu da bir yedek.

   Tabii bu noktada şunu söyleyebilirsiniz: “Biz iTunes Music Store’dan şarkı satın alamıyoruz, sadece bilgisayardan yükleyebiliyoruz. Transfer Purchases bilgisayardan transfer ettiklerimizi geri kopyalamıyor” Evet haklısınız ama sonuçta şarkılarımızı bilgisayarımızdan yüklediğimizde, bilgisayarımızda bu şarkıların zaten bir kopyası bulunuyor. Ayrıca yedek almaya zaten gerek yok.

 25. Murat

  09/10/2011 at 23:58

  Mustafa bey bilgiler icin tesekkur ederim bende ios5 heycanla bekleyenlerdenim yuklemeden sonra sorun yasarsak eski versiyona donebiliyormuyuz yoksa geri donus yokmu bu durumdan simdiden tsk ederim

  • Mustafa Tan

   10/10/2011 at 00:40

   Genelde dönülemiyor. Dönülse bile çok dertli oluyor bu işlemler.

 26. Mahir

  09/10/2011 at 23:58

  Slm benim iph 4 de instanllous diye bir ücretlileri ücretsiz indirme prg yüklü ve inanılmaz memnunum. Bu prg den dolayı i tunes e baglanmiyorum. Yeni çıkacak olan ios5 yüklemesini yapmak nasıl ayrıcalıklar sağlayacak telefonuma ve yüklersem ücretsiz indirme prg sıkıntı olurmu acaba. Tsk

  • Mustafa Tan

   10/10/2011 at 00:41

   Yukarıdaki yazının ilk sorusu sizin sorunuza çok benzer. Cevaba tekrar gözatabilirseniz sevinirim 🙂

 27. Necdet Altan

  10/10/2011 at 00:35

  Merhaba Mustafa bey. Gercekten takibi cok kolay , verimliliği üst safhada bır bilgilendirme platformu yaratmissiniz. Emeginize ve düşlerinize saglık.
  Benzer sorular okumama rağmen farklılığı olabilir mı merakım ile size sormak istediğim soru ; iPhone 4 kullanıyorum. Nisan ayında kardesime Amerikada ki bır Apple Store dan aldırdım. Yurticine legal girişi yapıldı. Ama doğal olarak jailberak yaptırdım. Arayan numaraların isimsiz düşmesi gibi ufak sorunlarla kullanıyorum. Legal giriş yaptırmış olmam acaba İOS5 yükledikten sorun yasamamı engeller mı ? Daha once bır güncelleme esnasında restore yapmam gerekti ve başlangıç sim kartı ile restore işlemini bitirdim ve hiçbir bilgimi kaybetmeden kullanmaya devam ettim. Bu sorun yasamam anlamına gelir mı ? Malum hepimiz bu yeni güncellemeyi bekliyoruz. Bu heyecan umarım kursağımızda kalmaz 🙂 Sevgi ve Saygılar

 28. kanarya

  10/10/2011 at 00:50

  birinci nesil ipad’lere ios5 yüklenmeyecek diye biliyorum.

  • Aydın Can Bayraktar

   11/10/2011 at 16:06

   Hayır yüklenecek 😉 Biraz araştırırsanız APPLE’ın sitesinde iOS 5 sayfasının en aşağısında desteklenenlerin içinde olduğunu göreceksiniz.

 29. Ozan

  10/10/2011 at 01:50

  Mehaba mustafa bey bnde ios 5 i heycanla bekliorm ve ilk gun yuklmk istiorm ipad 2 ye direk yuklesm sorun yasrmym dedinz gbi yksa sdce bu iphone dami oluo bklme isi?
  Teskkurler

  • Mustafa Tan

   10/10/2011 at 08:39

   Aslinda iPhone’da da sorun olmaz ama ben ne olur ne olmaz diye söylüyorum.

   Sonuçta iPhone daha kritik ve gün içinde sürekli kullaniyoruz. iPad o kadar kritik olmayabilir.

 30. Önder FİLİZ

  10/10/2011 at 09:18

  Mustafa Bey, yazılarınızı severek takip ediyoruz, sevgiler & saygılar 🙂

 31. Murat Eker

  10/10/2011 at 10:17

  Az kaldi az.
  Bekledigimize degicektir. 🙂

 32. Volkan Adiguzel

  10/10/2011 at 10:56

  Degerli bilgi paylasiminiz icin cok tesekkurler.

  Sizi zevkle takip ediyoruz.

 33. Onur Gürler

  10/10/2011 at 10:58

  Fotograflar falan çok onemli değil de, oyunlarda çok onemli rekorlarim ve saved datalarım var, acaba backup işlemi onları da kurtarır mı?

  • Mustafa Tan

   10/10/2011 at 11:26

   Evet onları da yedekler.

 34. Hazar

  10/10/2011 at 17:46

  Mehmet Bey merhabalar,

  Benim sorum biraz farklı: Ben evde çok internete girmediğim için Turkcell Vınn kullanıyorum. iTunes üzerinden her işlemi yapabiliyorum ancak iş güncelleme kontrolu yap butonuna bastığımda iternet erşiminiz yok bağlantınızı kontrol edin diye uyarı veriyor. Aynı işlemi iPhonumu bağlayıp interneti paylaştırdığımda almıyorum. Ben bir çözüm bulamadım. Daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı ya da duydunuz mu? Bir öneriniz var mı?

  Bu arada tüm yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum iPhone almadan önce sizin sitenizden her detayı öğrendim ve sanki yıllardır iPhone kullanıyormuş gibi her şeyi rahatlıkla yaptım.

  Emeğinize sağlık.

  • Hazar

   10/10/2011 at 17:47

   Özür dilerim yazıma başlamadan önce Mehmet isminde bir arkadaşımla konuşuyordum. Yanlışlık yazmışım Mustafa Bey… :))

 35. Kemal

  10/10/2011 at 18:29

  iPhone nin musteri temsilcisi varmi telefonla ulasacigimiz

  • Aydın Can Bayraktar

   11/10/2011 at 16:09

   Evet var Tim Cook CEO’luk dışında APPLE binasında 09:00 – 16:00 saatleri arasında müşteri temsilcisi olarak çalışıyor ona sorabilirsin.

 36. Çağrı

  10/10/2011 at 19:34

  iOS 5 flaş player destekliyecekmi ???

 37. Uğurcan Erkal

  10/10/2011 at 19:44

  Mustafa Bey öncelikle Seteve Jobs ile ilgili yazınız çok güzeldi. Ölümü için çok üzüldüm. Kesinlikle bir dahi idi…

  Çok önemli bir sorunum var. Olmasa sizi rahatsız etmezdim. iPhone’umu uzun zaman önce güncellemiştim en son. Şuan 4.3 diyor. Ve iTunes’im maalesef format yüzünden tekrar kurmak durumunda kaldım. Ama Apple bilmem ne (:D) dosyasının içinde BackUp adlı dosyayı kopyalamıştım. Şimdi Resim ve Müziğimi kopyaladım. Fakat korkum telefon rehberim ve onca app in gitmesi. Sizce direk eş zamanlasam birşey olur mu? Ve şuan güncelleme var 4.3.5 diye güncellesem birşey olur mu? Çok teşekkür ederim cevaplarınız için ^^

 38. Bulent Ercan

  10/10/2011 at 20:17

  Transfer purchase , wireless uzerinden yapilabiyor mu?

  • Mustafa Tan

   10/10/2011 at 20:21

   iOS 5 ile birlikte evet ama ondan önceki versiyonlarda hayır 🙁

 39. BBK

  10/10/2011 at 20:59

  Siri ios 5 le ip4-ede gelecekmi Mustafa Bey ? 🙂

 40. onur

  10/10/2011 at 22:19

  ios 5 gm yükledim halâ hatalar mevcut örnek olarak ota güncellemesi hata oluştu yeniden dene gibi, wifi sync çalışmıyor (pc ve iphone wifi ye bağlı ve iphone şarza takılı) eş zamanla aktif olmuyor 2 gün sonra yayınlanıcak olan final versiyom umarım düzgün bir şekilde olur kimbilir belkide biyerlerde yanlış yapmışımdır 2 gün sonra bakıcaz saygılar

 41. Kaan

  10/10/2011 at 23:26

  Birsey sorabilir miyim neden ios 5 hala flash desteklemiyor bunlarin amaci ne tmm suan cogu videoyu oynatiyor falan ama bir o kadarinida oynatmiyor biz hala insanlarin flashi birakmalarinimi bekliycez nolucak sanki koyuverseler su ozelligi zaten siri iphone 4lerde calismiyor of offf

 42. Alex

  10/10/2011 at 23:39

  Bundan bir ay önce iphone4’ümün ekraninda sararma meydana geldi. Teli gönderdim turkcelle onlarda genpaya gönderdiler genpa ekrani değiştirdi fakat değiştirmiş olduğu ekranla hiç ekrani değiştirilmemiş cihazi yan yana getirdiğimde benim ekran bildigin sari bunun bir standarti yokmu. Tel daha senesini doldurmadi. Bu tarz problem başina gelen arkadas varmi. Tekrarlarmi bu sorun cevaplarsaniz sevinirim iyi çalişmalar..

 43. Guney

  10/10/2011 at 23:52

  Bundan bir ay önce iphone4’ümün ekraninda sararma meydana geldi. Teli gönderdim turkcelle onlarda genpaya gönderdiler genpa ekrani değiştirdi fakat değiştirmiş olduğu ekranla hiç ekrani değiştirilmemiş cihazi yan yana getirdiğimde benim ekran bildigin sari bunun bir standarti yokmu. Tel daha senesini doldurmadi. Bu tarz problem başina gelen arkadas varmi. Tekrarlarmi bu sorun cevaplarsaniz sevinirim iyi çalişmalar..

 44. barlas

  11/10/2011 at 00:17

  mustafa bey iyi geceler ..ios5le alakasiz belki ama ipad 2 deki nightstand uygulamasini butun gece acik tutarsam yani ekranda butun bir gece saat gorunurse cihaza bi zarari olurmu sonucta en az 8saat ekran acik kalacak. cevaplarsaniz mutlu edersiniz…saygilar….

 45. Ömer

  11/10/2011 at 01:43

  merhabalar benim sorum su bir ikinci el iphone4 satin aldim aldigimda ios 5 yuklu idi daha sonra telefon acilip kapandiktan sonra aktive ekrani cikti bir turlu duzeltemiyorum. en son ios 5 surumunu indirdim yuklu bilgisayarda ama ne zaman restore etsem bana.”there was a problem downloading the software for the iphone “iphone name” The requested resource was not found” diye error veriyor. ayrica telefonun ekraninda ise. bu telefon iphone developer programa kayitli degil eger programa uye iseniz telefonu register yapiniz http//developer.apple.com /iphone adresine diyor nasil halledebilirim bu sorunu

 46. Sinem

  11/10/2011 at 07:49

  Merhabalar Mustafa Bey.

  Geçenlerde PC’mdeki bir fotoğrafı iPhone’uma atarken kendi kendine transfer purchase yapmaya başladı. Bunun tam olarak işlevi nedir? Ayrıca bu işlem yapılırken toplamda 12,6-13 gb civarı görünen belleğim kademeli olarak 11,9’a kadar düştü. Yani iPhone’cuğuma göre 2,1 gb’lık bir yer kaplıyormuşum. Lakin ben 14 gb’lık bir hafızada (görünen kapasite 14 gb) 2,1 gb’lık bir yer kapladığımı düşünmüyorum. twitter facebook ve birkaç az büyüklükteki oyun dışında bir şey kullanmıyorum, içinde bulunan şarkıların toplamı da taş çatlasa 150 mb falandır. Acaba ben mi yanılıyorum, yoksa transfer purchase işleminden sonra bu kapasite düşüşü normal mi? Hem ben sadece bir fotoğrafı atmak istedim, transfer purchase vs derken 20 dakikada ancak telefonuma atabildi. İçinde sadece bir fotoğraf bulunan klosörün aktarımı için bunca zahmet niyedir? Ne sebep olmuştur? 🙂

  Biliyorum sorularımın iOS 5’la alakası yok ama cevaplarsanız mutlu olurum. Teşekkürler =)

 47. Tansu

  11/10/2011 at 09:23

  Bazi arkadaslar yanlış yönlendirme yapıyorlar, mevcut baseband’i koruyarak güncelleme yapidigi surece(snowbreeze vb ile) gevey sorunsuz çalışıyor. Su anda iOS 5 GM + Gevey’i sorunsuz kullanıyorum.

 48. OOKANN

  11/10/2011 at 09:48

  İphone 4 kullandığım için iOS 5 yazılım hakkında benim de tereddütlerim vardı. Ancak makale bu endişelerimi giderdi. Teşekkür ederim. Umarım gerçekten performans düşüklüğü yaşamam 🙂

 49. TolgaK

  11/10/2011 at 11:02

  Steve Jobs öldü yalan oldu herşey 🙂 Ortada ne itunes un yeni versiyonu var nede ios5 var. Bu ne böyle ya 😀

  • Cemal

   11/10/2011 at 14:13

   Steve Jobs Evine Gelip İos5’i Sana Yüklemicekti ya 12 Ekim Dedi Yalan Olan bişe yok Ortada.

 50. hkara

  11/10/2011 at 11:39

  Mustafa Bey,
  Sitenizi keşfedinceye kadar iphone benim için sadece bir makineydi, ama bugün dünyanın öbür ucunda bir adam 56 yaşında ölüp gidince sanki bir yakınımı kaybetmiş gibi hissettim.
  Bu iş böyle oluyor demek ki…

  İOS 5’in yapabildiklerini görünce, insan ister istemez acaba şunu niye yapmıyor, bunu niye yapmıyor diye düşünüyor.
  Steve Jobs beklentilerimizi yükseltti. Hep daha fazlasını ve ilerisini istemenin ayıp birşey olmadığını, tam tersine makul olanın istemek olduğunu öğretti gitmeden.

  Hal böyle olunca da insan istiyor tabi:)
  Mesela cihazımızdaki kişileri daha etkin bir şekilde yönetebilsek. İş, arkadaşlar, aile gibi gruplar tanımlayabilsek, bunlardan belirlediklerimiz bize sadece istediğimiz zaman dilimlerinde ulaşabilse (mesela iş grubundakiler akşam saat 8’den sabah 8’e kadar ulaşamasa, bunu yapmak telefonun alarmını kurmak kadar basit sanırım), daha sonra bizi arayıp ta ulaşamayanların bir listesini cevapsız aramalar benzeri bir sekmede ayrıca görebilsek, istemediğimiz kişilerden çağrı ve mesaj almak zorunda olmasak, bazen sadece bizi aramasından mutlu olacağımız insanların ulaşabileceği ayarlar yapabilsek, hatta markete yaklaştığımızda bize peynir almayı hatırlatan icloud, sinemaya girdiğimizde telefonumuzu sessize alsa ve bunların hepsini ayrı bir uygulamaya gerek duymadan yapabilsek.

  İphone’un artık telefon fonksiyonunu da geliştirmesi gerekiyor. Bu bir ihtiyaç.

  Umarım birileri duyar da hayatı kolaylaştıran bu ve benzeri işlevleri artık bir uzvumuz haline gelen iphone’a kazandırır.

  Yazılarınızı severek ve ilgiyle takip ediyorum ve devamını diliyorum.

  iyi günler

  • Acem

   11/10/2011 at 16:47

   Super ozellikler ilaveten 3g baglantisi pili cabuk bitiriyor wifi baglantim olduğunda 3g yi kapasa olmadiginda aktif hale getirse, istedigimiz saat diliminde cihazi kapasa açsa. Yani bu cihazlar tam bir telefon da degil ama bilgisayarda olamiyor.

 51. ocaksahin

  11/10/2011 at 11:59

  ios5 3gs icin guncellemenin 12 ekim sonrasi olacagi dogru mu

 52. Ahmet

  11/10/2011 at 17:04

  Ben ahmet esim 3gs ben ise 4 kullaniyorum ios 5 i yuklemej icin ikimizin bilgileri silinmemesi icin ne yapmayilim pc mizde bir tane itunes yüklü bilgi verirseniz sevinirim simduden tesekurler

 53. Alp

  11/10/2011 at 17:21

  İos 5 amerika saatine goremi yuklecek yoksa her ulkeyenin saatlerine goremi cunku biz 12 sindeyken onlar saat 10da 12’sine griolarr??

  • furkan

   11/10/2011 at 18:56

   evet bende merak ediyorm bunu

 54. ces

  11/10/2011 at 17:27

  evet ben de onu merak ediyodum alp bey yani 12 ekime girdiğimiz anda yayınlanacak mı yoksa sabahı mı beklicez sahsen ben sabahı beklemek ıstemıyorum bi an önce yuklemek ıstıyorum zaten gunlerdır beklıyoruz umarım en kısa zamanda yuklerız saygılar…

 55. ocaksahin

  11/10/2011 at 17:37

  Apple sitesinde 3gs icin ios5 12 ekim de degil daha sonra guncellenegini gordum once 4 ler mi guncellenecek yada ben mi yanlis anladim

 56. faruk

  11/10/2011 at 17:53

  flas desdekliyecekmı Iphone Şart Flaş

 57. Tayfun

  11/10/2011 at 20:36

  Acaba saat 00.00 dan sonra yayimlanirmi yada kac gibi yayimlanir tahmini?

  • Eren

   11/10/2011 at 20:57

   Mrb arkadaslar iphone4 icin flash nasil bulabiliriz bu konuda bi turlu bisey bulamadim dunya para veriyoruz ama flash yok sacma bisey bide ios 5 te var mi acaba ve ios 5 icin jailbreak varmi ve ios5 te sarj suresi nasil tsk ederim simdiden

   • Jasonn

    12/10/2011 at 11:20

    Hakketten flash cok onemli ys

   • Jasonn

    12/10/2011 at 11:21

    Hakketten flash cok onemli ya

 58. kanarya

  11/10/2011 at 20:50

  saat kaç gibi yayınlanır yani amerika saatine göre tam olarak kaçta yayınlanır. sanırım apple ile aramızda 8 saat var amerika ile 6 ama apple diğer ucunda 😀 her neyse işte acaba amerika saati ile gece 00:00 da mı yayınlanır bide çok yüklenmeden dolayı sıkıntı olur mu ?

 59. Fatih S

  11/10/2011 at 21:57

  evet arkadaşlar,
  itunes 10.5 ile artık Türkçe,
  hayırlı uğurlu olsun

  • Anonim

   16/10/2011 at 02:07

   Evet biraz zor oluyordu ama şimdi çok iyi oldu

  • İbrahim

   16/10/2011 at 02:08

   Çok iyi oldu

 60. Özkan Öz

  11/10/2011 at 23:03

  itunes yeni versiyonu indiriyoruz. Peki ios5 güncellemesi geldimi?

  • CaN

   12/10/2011 at 17:22

   Evet geldi iOS 6’yı bekliyoruz…

 61. Serhat

  12/10/2011 at 13:16

  12 ekım bugun ama hala guncelleme gerceklesmedı neden acaba ?

 62. Hakan TUTAR

  12/10/2011 at 14:14

  Icloud sayfası açılmış ama sadece Find My Iphone seçeneği aktif. 🙂

 63. savas

  12/10/2011 at 14:18

  itunes turkce vay vay vay bugunleride gorduk

 64. AKIN ELİEYİOĞLU

  12/10/2011 at 15:32

  Herkez merakla bekliyor ama açıklama yapan yok yazık!!!

 65. Emir

  12/10/2011 at 16:52

  Saat 5 oldu hala daha 3 aydır beklediğimiz şeyden bir haber yok?? Admin??

 66. CaN

  12/10/2011 at 17:21

  Evet 12 taksitle 400 TL’ye Migros’tan CD şeklinde alabilirsin…

 67. Serhat

  12/10/2011 at 17:42

  haber yok mu yaaaaaaa

 68. süperman

  12/10/2011 at 18:00

  bu iş bugün olmaz artık

 69. Eren

  12/10/2011 at 18:26

  Adminn iphone4 icin flash yokmuuu ios5 te varmi acaba en buyuk sorun bu benceee

 70. Baran

  12/10/2011 at 18:35

  Amerika saatiyle sabah 10 , 11 gibi yayınlanacak. Yani ülkemizde 9,10 civarı…

 71. Semih

  12/10/2011 at 18:43

  Bugün çıkması lazım cikicakmi bugün

 72. Baran

  12/10/2011 at 18:45

  Tr saatiyle akşam 8 den sonra check edin…

 73. Anonim

  12/10/2011 at 19:43

  Benim bildigim kadari ile adobe ve apple anlaSma saglayamadigi icin flash yok . Ama ihtiyac ve talep cok

 74. İzzet

  12/10/2011 at 19:59

  e çıkmadı hala…

 75. muhammed

  12/10/2011 at 20:05

  arkadaşlar birkç dakka daha beklerim yayınlanmazsa apple kaybeder:-)

 76. muhammed

  12/10/2011 at 20:05

  arkadaşlar birkç dakka daha beklerim yayınlanmazsa apple kaybeder:-)

 77. Anonim

  12/10/2011 at 20:25

  Yayinlandi az once

 78. melih

  12/10/2011 at 23:22

  merhaba mustafa bey ben iphone 4 kullanıyorum ve ios 5 yazılımını yuklerken icloud u yapmadan güncelledim ve içindeki herşeyim silindi geri nasıl elde edebilirim çok tsk ederim.

 79. Orkun

  12/10/2011 at 23:48

  merhaba iphone 4 kullanıcıyım ye ios 5 güncellemesini yüklerken hata oluştu ve telefonum açılmıyor. yardım edebilirseniz cok sevinirim.

  • bulut1951

   13/10/2011 at 00:20

   bendede tel kilitendi.Sonra aşağıdakilerini yaptım eski haline döndü.Apple bu hatalarıyla prestijini kaybediyor.hala ios 5 güncllemesi yapamadım

   host dosyanda değişiklik yapman gerekecek host dosyana 74.208.10.249 gs.apple.com ekleyip kaydedeceksin o hatayı almazsın..

   C: / Windows/system32/drivers/etc /
   Hosts dosyasını açın
   son satıra 74.208.10.249 gs.apple.com yazıp kaydedin
   bu işlemleri yaparken itunes kapalı olsun

 80. Eren

  13/10/2011 at 08:34

  Bu ios5 icin jb var demi

 81. Bilal

  13/10/2011 at 13:50

  Merhaba ben iphone 4 kullanicisiyim.yurt disindan getirip turkiye de passaport ile actirdim.IOS 5 guncellemesi yapmam problem olusturur mu kirilma yapilan iphone lardaki gibi. Tesekkurler.

 82. Speedex

  13/10/2011 at 17:24

  Merhaba, İos 5’de bildirim alanına Google uygulmasını ilave etmek istiyorum. Bildirimlerde bildirim merkezi seçeneği işaretli olduğu haldeyukarıdan açılan bildirim alanında gözükmüyor. Ne yapmak gerekli?

 83. Erinç

  13/10/2011 at 20:51

  Hatırlatıcıda konuma göre hatırlatma seçeneğini göremiyorum. Sorun bende mi yoksa bir eksiklikmi oldu acaba

 84. Eren

  13/10/2011 at 22:09

  Bu Flash konusunda hala cok pasif bu apple nasil ulasabiliriz apple ye sikayet icinn acaba
  Memnun degilim yardim edebilirmisiniz

 85. Eren

  13/10/2011 at 22:11

  4.3.3. Teki jb yi ios 5 te kullanabilirmiyiz ben yeni kullaniciyim yardimci olabilecek birisi varmi acaba 🙁

 86. Eren

  13/10/2011 at 22:11

  4.3.3. Teki jb yi ios 5 te kullanabilirmiyiz ben yeni kullaniciyim yardimci olabilecek birisi varmi acaba

  • Anonim

   15/10/2011 at 11:40

   Kullanamazsın

 87. Burcu

  14/10/2011 at 00:12

  Merhaba iPhone uma iOS 5 i yükledim ve rehberden birini silmeye çalıştım yalnız düzenle butonu yok!!!

 88. Eda Özseren

  14/10/2011 at 00:17

  i phone 4 kullanıcısıyım ve indirme işleminden sonra yüklemeye başladım ve yaklaşık 4,5 sattir telefonumda “Eşzamanlanıyor” ve itunes’ta da yedekleniyor uyarısı devam ediyor… vazgeç demeye çalışıyorum fakat telefon tamamen kilitli… işlem durduğu halde devam ediyor gibi görünüyor olabilir mi? yoksa beklemeye devam mı ediyim? kontrol etmek için windows görev yöneticisinden i tunes’un çalışıyor olduğunu da gördüm… ne yapmlaı bilemedim…

 89. Ufuk

  14/10/2011 at 10:05

  İos 5 i yükledim ancak kilit ekranında bahsedilen kamera ikonu çıkmadı. Ayrıca birşey yapmak gerekiyor mu? Yardımcı olurmusunuz…

 90. Ufuk

  14/10/2011 at 10:06

  İos 5 i yükledim ancak kilit ekranında bahsedilen kamera ikonu çıkmadı. Ayrıca birşey yapmak gerekiyor mu? Yardımcı olurmusunuz

 91. Ufuk

  14/10/2011 at 10:15

  Ios 5 i yukledim ancak kilit ekraninda bahsedilen kamera ikonu çikmadi. Ayrica birsey yapmak gerekiyor mu? Yardimci olurmusunuz

 92. Ufuk

  14/10/2011 at 10:15

  Ios 5 i yukledim ancak kilit ekraninda bahsedilen kamera ikonu cikmadi. Ayrica birsey yapmak gerekiyor mu? Yardimci olurmusunuz

  • Speedex

   14/10/2011 at 10:47

   Ekran kilitliyken Home düğmesine arka arkaya iki defa basarsanız kamera ikonu ekran kilitliyken ortaya çıkıyor.

  • Anonim

   17/10/2011 at 13:27

   Home tusune ust uste iki kez tikla ( kilitli ekranda )

 93. Melis

  14/10/2011 at 18:01

  Fotoğraflar ve rehber hangi klasöre yedekleniyor peki?

 94. Ozan

  14/10/2011 at 18:25

  Merhaba
  Bildirimlerin bazilari ekranda kaliyor bildirim sayfasina gittigim halde kalmaya devam ediyor bildirimleri kapatmama uygulamayi kaldirip tekrar yukleme ragmen bildirim duruyor

 95. Mustafa

  14/10/2011 at 22:51

  iOS5i heyecanla bekledim yükledim ve görünen birkaç hatayı sizinle paylaşmak istedim.
  1.eskiden iPod olan müzikte kimi parçaları dinlerken çalmıyor yada geri/ileri gitmeniz gerekiyor.
  2.ayni anda iTunes’tan wireless ile transfer yaparken yazı yazmak biraz zor oluyor. Kasma var.
  3. iCloud kullanırken yedeklemesini istemediğim programları tek tek iptal etmek hakikaten çok zor. Bunun yerine tam tersi bir mantık işlese çok daha kolay olur.
  4. 200+ özellik deniyordu, pardon nereye gizlenmiş ?

 96. lütfen yardım

  15/10/2011 at 23:20

  ii günler bende ı phone 4 var fakat simim kilitli ve ben acemii olarak 5 i yukledim ama açamıyorumm yukleme sayfasında takıldıı kaldıı yanı kart istiyor ne yapabılırımm ltf yardım 🙁

 97. Naip

  17/10/2011 at 14:00

  Merhabalar,
  Ben bir arkadaşımla imessenger kullanmayı denedim ama çalışmıyor. Devamlı aktivasyon bekleniyor yazısı çıkıyor ve daha sonra unsuccesful (başarısız) yazısı çıkmakta. Ne yapmalıyım?sitede sadece sizin yazdığınız test surumlerindeki bilgiler var. Arkadasım ve bendede ios5 yüklü.daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 98. Naip

  17/10/2011 at 14:00

  Merhabalar,
  Ben bir arkadaşımla imessenger kullanmayı denedim ama çalışmıyor. Devamlı aktivasyon bekleniyor yazısı çıkıyor ve daha sonra unsuccesful (başarısız) yazısı çıkmakta. Ne yapmalıyım?sitede sadece sizin yazdığınız test surumlerindeki bilgiler var. Arkadasım ve bendede ios5 yüklü.daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 99. Gokhan

  18/10/2011 at 00:57

  İos 5 yuklemeye calisiyorum 2 saat bekliyorum yuklensin diye sonunda hata veriyor ag ayarlarinizi kontrol edin diyor ve yukleyemiyorum bana ios 5 i yuklemem icin yardimci olurmusunuz…

 100. Cem

  18/10/2011 at 10:56

  Mustafa bey merabalar… İos5 yukledikten sonra youtube uygulamam gitti…:) en sevdigim iphone uygulamalarindan biriydi…! Yardimci olursaniz sevinirim…

  • ceren

   26/05/2012 at 08:43

   merhaba, ben geçenlerde iphone 4s aldım ve daha sonra ios 5i yükledim ama yükledikten sonra telefonu açamadım pin kodunu kabul etmiyor kartım micro sim değil o yüzden olabilir mi ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

 101. hasan

  18/10/2011 at 11:23

  mustafa bey merhabalar. iphone 3gs 16gb kullanıcısıyım. ios 5 i telefonuma yüklemeye çalıştığmda internet bağlantım olmadığı yazıyor itunes da. önceden adsl kullanıcısıydım. şimdi ise vınn kullanıyorum sorun bununla mı ilgili yoksa iphone da mı. bu sorunu nasıl çözerim güncellemeyi çok merak ediyorum. şimdiden teşekkürler.

  • aa

   06/03/2012 at 10:52

   virüs programını ve güvenlik duvarını kapat sonra gucelle

 102. Mustte

  18/10/2011 at 17:33

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  iOS 5 sürümünü yükliyecem fakat i tunes telefonumu görmüyor.
  Saatlerce uğraştın vista xp makinalarda denedim iTunes i kaldırıp yeniden yükledim ama olmadı.

  Bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.

  • Sezgin

   17/02/2012 at 14:28

   Ozmm o kacak iphonedir fabrika hatası olan çöp gibi bisi

 103. Mehmet

  18/10/2011 at 23:59

  İos5yukledim kisiler silindi tekrar nasıl yukleyebiirim

 104. mkaya

  19/10/2011 at 23:18

  ben 3gs kullanıcısıyım ios 5 i yukledım yedekleme de yaptım
  yedegi yuklerken backup dosyasının sifresini istiyor
  ben bu dosyayı sifrelememistim
  bana yardımcı olursanız sevinirim tskr

 105. coyoteugly

  20/10/2011 at 15:36

  Mustafa Bey
  Merhaba IOS 5 ve Itunes 10.5 i zor bela yükledim. ama o günden beri hiçbirşekilde senkronize ve backup yapamıyorum. Sync ve Backup yaparken takılı kalıyor saatlerce denedim..ITunesu 3-4 kez kurdum tekrar yükledim. Dll dosyalarıyla oynadım time zone değiştirdim yok yok…bir türlü sync ve backup yapamıyorum…Bana ne önerirsiniz..4-5 gündür bununla uğraşıyorum. Bu arada IPAD 2 kullanıcısıyım. Ne yapmalıyım? Çok teşekkürler şimdiden…

 106. Ömer

  20/10/2011 at 21:25

  Merhabalar, İPHONE 4 üme gerekli yüklemeleri yaptım ios5 yükledim. Yukleme yapali 5 gün oldu. Bugün takvimimi kullanmak istedim fakat tüm takvim bilgilerim gitmişti. İcoluod icinde olan tüm takvimlere baktım bulamadım. Geri nasıl getirebilirim . Yardimci olabilirseniz cok şevinirim

 107. Mustafa semih

  21/10/2011 at 11:06

  İos 5 yukledikten sonra ag uzerinden yazdirdigim airprint programi yazicimi gormuyor.Yardimlarnizi rica ederim.

 108. Mustafa semih

  21/10/2011 at 11:06

  İos 5 yukledikten sonra ag uzerinden yazdirdigim airprint programi yazicimi gormuyor.Yardimlarinizi rica ederim.

 109. Cem

  23/10/2011 at 12:44

  Merhaba ios5 yükledim tek sorunum mackolik sitesini acmiyo yükledim acıyorum tam acilirken kapanıyor me yapmam gerekiyor

 110. Devrim

  24/10/2011 at 01:45

  Ios 5 i iphone 4 e yükledim ama daha önce app store den indirdiğim uygulamalara ulaşamıyorum.

  • onur

   25/10/2011 at 12:55

   itunes üzerinden versiyon güncellemesi yapmadan evvel cihazınızı yedeklemediyseniz bildiğim kadarı ile önceki app ler siliniyor.eğer yedekleme yaptıysanız itunes de cihaz adının üzerine sağ tıklayıp yedekten geri yükle yapmanız gerekiyor.

 111. Devrim

  24/10/2011 at 01:46

  Ios 5 sürümünü iphone 4 e yğkledim ama daha önce app store den indirdiğim uygulamaları yükleyemedim yardım lütfen..

 112. İbrahim Özdoğan

  24/10/2011 at 18:22

  iPod touch 2G sahibiyim.iOs 5 güncellemesi cihazıma gelmedi.Acaba iOs 5.x sürümlerinin cihazıma gelmesi mümkün olur mu?

 113. Ceren

  25/10/2011 at 18:52

  Selam,
  Kilitli ekranda bildirimler gözüküyordu ama bugün farkettim artık gözükmüyor. Ayarlarda da kilitli ekran açık diyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?

  • Hacer

   05/12/2011 at 19:10

   Merhaba.bende de ayni sekilde bildirinler acik gozukuyor ama kilotli ekranda gozukmuyor.bir cevap alabildiniz mi acaba?

 114. Ergin kirbac

  26/10/2011 at 12:42

  Mustafa bey. Az once fark ettigim bir eksiği paylaşmak istiyorum. Kisi menusundeki kisileri düzenleme seçeneğimizin artık yerinde olmadıgını farkettim. Bununla ilgili bir bilginiz var mı acaba?

 115. Adnanakinci

  27/10/2011 at 10:57

  Merhaba
  iOS 5 yükledim ve güzel buldum. Ancak bir sorun var ki çözemedim : fotograf çekiminde zoom yapmıyor . Farkedin bu sorunu çözen varsa yardımcı olabilir misiniz

  • Mustafa Tan

   27/10/2011 at 11:03

   Aynı fotoğrafı zoom yapar gibi iki parmağınızla zoom yapmaya çalışın ekranı.

   • Fuat

    16/11/2011 at 14:51

    Anladım bir sorum daha olacak Mustafa bey ben iPhone 4 kullanıyorum geveyle calismakta iOS 4.2.1 muZik dinlerken kulaklık orjinal sesi çok az geliyor neden? Denedim arkadasın iphonesi sesi baya iyi benim iPhone 4 sesi baya kısık bu arada sizce iOS 5 unlock cikarmi ? Bizimle ilgilendiniz için Allah razı olsun şimdiden teşekkür ederim

   • ismail

    23/01/2012 at 12:10

    arkdslr bna yrdmci olurmsnz iphonenuma bilgsyrmdki ftgrflrmi atmk istyrm bi image klasoru yok ki kopylyp tlfna atayim bu isi nsl ypyrz

 116. Yahya

  29/10/2011 at 17:37

  Merhaba admin bey. Benim sorum su iPhone 4 dümde installous gibi kacak programlar var. iOS 5 güncellemesi yaparken telefonum kitlenir mı? Yani kacak program yüklü olduğu icin telefonum iptal olur mü?

  • erenkocc

   17/01/2012 at 15:06

   olmaz kaldas

 117. endişeli

  05/11/2011 at 18:01

  merhabalar ben telefonumu yurt dışından aldım ama simlock için her hangi bir ek işlem yapmadım telefonun versiyonu 3.1.2 acaba ios 5 geçersem basebandla ilgili bir sorun yaşarmıyım

  • endişeli

   05/11/2011 at 18:02

   bu arada cihaz 3GS

   • osman

    23/12/2011 at 15:43

    benimkide aynı abi bende ondan korkuyorum ya .s

 118. özgr çck

  12/11/2011 at 13:47

  slm i günler mustafa bey ben ve arkadaşımda 3gs vardı ios5 e yükselttik arkadaşımınki tel çekimi gitti ios 5 kayt edemiyoruz benimkinde bi sorun yok ikimizde yurf dışından aldık pasabortla kayt ettirdik vodafon şhopa arktadaşımınkineani ios 5 hani ekranda işte ayarlar yapılıyor bildirimler derkene tel sim kaydı yok dio acaba neden öle dio bide ios 5ten geri ayarlara dönebilirmiyiz lütfen yardımcı olun

  • ahmet

   15/11/2011 at 14:51

   sesli mesaj gonderme yada komut verebilme ozelligini nasil aktif hale getirebilirim

   • Samir

    29/01/2012 at 00:02

    Selam benim telefonum Iphone 3gs versiya 4.0.1 jailbreak,Ben ios 5yazmak istiyorum,yaza bilirmiyim?

 119. Hayrettin

  15/11/2011 at 01:30

  Merhabalar Mustafa Bey ,

  Ben iki hafta önce ios5’i iphone4 kurdum. Ama içine hiçbir şey atamadım. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra itunesi açıyorum.

  X’in iphonu eşzamanlanıyor ( Adım 2/7 ) yazıyor ve takılı kalıyor. her zaman aynı yerde takılı kalıyor. Ne yapmalıyım.

  Teşekkürler.

 120. Ali

  16/11/2011 at 23:31

  merhaba ben iphone 3gs 5.0.1 kullanıyorum sizce cihazım için en iyisi 4.3.3 müdür 5.0.1 mi

 121. Anonim

  19/11/2011 at 00:15

  Benim telefon i̇phone 4 zil sesleri çalıyor ama mesaj sesi veya diğer müzik sesleri çalmıyor bunun nedeni yazılım olabilir mı acaba

 122. fatih

  20/11/2011 at 22:09

  slm arkadaşlar ben ios 5 yeni yükledim kamera netliği azldı gibi veya bana öyle geliyor aceba ios fotoğrak çekme kalitesini düşürüyormu

 123. Kubilay's phone

  01/12/2011 at 14:53

  Hocam ya bu iPhone a boxca dan yada netten müzik indir cmde link i acıyor da nerden indirebilirn:) 😕

 124. seray

  04/12/2011 at 21:31

  ıphone 4 yurtdısı cıhazı kullanıyorum . ıos 5 yukledım sım kılıdını acmam gerekıyor , jb ve unlock ne zaman yayınlanacak bır tahmınınız var mı ? şimdiden teşekkürler

 125. ilker damar

  13/12/2011 at 20:57

  Unlocked ıphone 4 e ios 5 yükledim locked uldu kimse çözemiyor önerisi olan var mı

 126. MEHMET ALİ CİVEK

  16/12/2011 at 15:49

  daha önce çekilmiş bir fotoğrafı yanlışlıkla sildim geri getirmek için bir fikri veya proğram var mı

 127. Sercan Kaya

  19/12/2011 at 17:16

  Merhaba.Bende iphone 3gs var.Fakat kamerasi yazi çekerken odaklanmiyor ve çok bulanik, hic okunmuyor.Bu durumun nedeni ne ve duzelebilirmi?

 128. ipek ünsal

  28/12/2011 at 17:48

  merhaba ben telfnuna ios 5.0.1 yukledim hic biseyde sorun yok ama mesaj geldiginde mesaj sesi durmadan bikac kere calio format attim olmadi bildirimler mesajlardan yinelemeyi asla yaptm olmadi.Yardimci olursaniz sevinirim

 129. garen

  13/01/2012 at 09:37

  Arkadaslar en buyuk sorunumuz hd video kalitesinin yok olması , dikkat edın gırın bır hd video acın anlıcaksınız …

 130. Melek

  13/01/2012 at 21:09

  Merhaba iyi aksamlar ben yurt disindayim 3gs kullaniyordum taki itunesden biseyler yukledikden sonra iphonun güncellemesi gelene kadar güncellemesini yaptim suan kartimi okumuyor sanirim simlocku bloke etti güncellemeden sonra eski haline cevirebilme olanagim varmi bana yardimci olabilirmisiniz…?

 131. Anonim

  22/01/2012 at 16:10

  merhaba mustafa bey ben yurtdışından iphone 4 aldım şim kilitliydi burdan gevey falan aldım çalıştırdım yanlışlıkla itunesten ios 5 i yüklemişim şimdi telefon açılmıyor ne yapmam gerekiyor acaba ?

  • Anonim

   02/04/2012 at 16:18

   VALLA ÇOPE AT DERİM 4 ÖZELLİKLERİNİ TAM MANASIYLA KULLANDIN MIDA 5.1 YÜKLÜYON….

 132. online market izmir

  22/01/2012 at 18:43

  çok teşekkürler sizin sayenizde herşey süper oldu.artık iphone umu daha çok seviyorum.

 133. Meldakaptan

  28/01/2012 at 02:33

  Merhabalat bugun ipod touch (4.nesil) a ios5 yuklemeye calistim ama yaamafim bir cok hata verdi cogunun ustesinden geldm indirdim ama yedekliyemedigim icin devam etmiyor islem yardimci olursaniz cok sevinirim

 134. yunus

  18/02/2012 at 22:37

  Merhabalar
  Bende iphone 4’ümü ios 5’e yükselttim. Fakat Yedekten geri yükleyemiyorum (51 hatası veriyor). Yardımcı olursanız çok memnun olacam

 135. ali

  25/02/2012 at 16:45

  Ben iki hafta önce ios5′i iphone4 kurdum. Ama içine hiçbir şey atamadım. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra itunesi açıyorum.

  X’in iphonu eşzamanlanıyor ( Adım 2/7 ) yazıyor ve takılı kalıyor. her zaman aynı yerde takılı kalıyor. Ne yapmalıyım.

  bu arkadaşla aynı sorun bendede var. yardımcı olursanız sevinirim beyfendi. teşekkürler.

 136. Melisa

  26/02/2012 at 17:41

  İphone 3GS im var ve İOS 5 yüklü .internet sitelerini tam olarak görebilmek için adobe flash player a ihtiyacım var nasıl yükleyebilirim ?

 137. IPOD TOUCH

  03/03/2012 at 12:20

  Ipod touch kullanıyorum. Yurtdısından aldım ıos 5 yuklemek dogru olur mu ? bi sorun yasar mıyım_?

  • Mustafa Tan

   03/03/2012 at 15:13

   iPod Touch’larda SIM kilidi diye bir olay olmadığı için sorunsuzca yükleyebilirsiniz.

 138. oğuz TAYLAN

  10/03/2012 at 12:54

  selamlar Mustafa bey iphone4 kullanicisiyim bu normal garantili telefon jailbreak yaptım çok iyi oldu yalnız su an bir güncelleme var 5.1 benim sürüm 5.0.1 eğer ki 5.1 e yükseltirsem jailbreak silinirmi ona göre yapacagım da

 139. Erdinc

  11/03/2012 at 22:38

  Sevgili Mustafa Bey,

  İngiltereden O2 operatör şirketinden simlock lu Pay as you go, kontratsız, İphone nun mağazasındaki aynı fiyatı ödeyerek 3gs iphone aldım. Sonuçta bunu İphone mağazasından simfree olarak aynı fiyata alabilirdim. Yaklaşık 2 sene ingilterede bu telefonu O2 firması üzerinden zaman aralıklarıyla kontör yükleyerek kullandım.Şimdi Türkiyedeyim ve bu telefonun sadece 3.1.3 olan sürümünü yükseltmek istiyorum fakat hangi sürüme yükseltmeliyim ? bu konuda tamamıyla forumlarda kayboldum.Şu an için unlock yaptırmak istemiyorum (sanırım telefonun ilk sahibi olarak O2 firmasından bunu yaptırabiliyor muşum) fakat 5? sürümüne yükseltirsem ileride unlock yaptırmak istersem bir sorun çıkar mı ya da 4 ? sürümü dahamı garantidir.
  Çok yazdığımın farkındayım. Enkısa zamanda cevabınızı almak dileğiyle.

 140. Gorbaçov

  15/03/2012 at 17:16

  Merhaba ben ipadimi 5.0.1 yaptım yaptıktan sonra jailbreak yaptım ve komutlar gitti mesela 5 parmakla ekranı kıstırmıyo 4 parmakla gecmisi acmiyo lütfen yardım edin

 141. Tunç Tütüncüoğlu

  15/03/2012 at 20:38

  Mustafa bey. Ben back up aldıktan sona trasfer Purchases işlemini yapmadım ve suan güncelleme indiriliyor. back up ı yüklerken sıkıntı yaşarmıyım. yaşarsam nasıl cözebilirm

 142. YUNUS

  18/03/2012 at 12:45

  iphone 4 16GB KULLANICISIYIM CİHAZIMIN İMEİ NOSUNU SORGULADIĞIMDA İthalat yoluyla kaydedilen IMEI DİYOR İOS 5.1 GÜNCELLEMESİNİ YÜKLERSEM SORUN YAŞARMIYIM CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  EMEĞE SAYGI

 143. cem

  23/03/2012 at 02:15

  4.3.5 sürüm ı phone 4 üme üç ay önce jailbreak yaptırdım tabi tetrehed olarak.simdi duydum ki IOS 5 güncellemesi yapılınca untetrehed jailbreak mümkünmüş.4.3.5 sürüm jailbreakli cihazı IOS 5E yükseltip untetrehed jailbreak nasıl yapılır acaba

 144. Salih

  06/04/2012 at 15:25

  Merhaba ben 3gs kullanicisiyim. Telefonum simlock lu oldugu icin jailbreak yaptirmistim. Simdi telefondan 5.1 i yuklersem tekrar simlock mu yapmam gerekecek?

 145. Mustyy

  08/04/2012 at 01:27

  Merhaba. İos5 jailbreak nzmn ckar acaba nerdyse dgru dzgn program kllanamiom hpsi ucrtli oldgndan. Bilgi verrsnz sewnrm 🙂

 146. Mustyy

  08/04/2012 at 01:36

  Mustafa bey 5.1 icin jb nzmn?
  Simdiden tsk 🙂

 147. abdullah

  01/05/2012 at 11:24

  ben ipod touch 4. nesil kullanıcısıyım cihazım 32 gb ve ios 5.0.1 jailbreaklı uzun bir zaman sadece itools u kullandım uygulama ve müzik yüklemek için şimdi ise itunes ile sync edemiyorum hata veriyor sırf bunun için bütün uygulamaları sildim ne yapmalıyım

 148. mert

  08/05/2012 at 10:50

  ben

 149. mert

  08/05/2012 at 10:51

  ben almanyadan 4s aldım 5.1 yüklüydü simdi onu 5.1.1 yükseltsem kilitlenir mi telefon gevey falan kullanmıyorum ama

 150. ismail

  30/05/2012 at 12:59

  merhaba arkadaşlar..en iphone 3gs ye ios 5 yükledim.bir sorun yoktu.bu sabah telefonou açtım siyah ekran geldi telefon açılıyor ama siyah ekran yani çok koyu…çok az görünüyor ekran parlaklığıda full ne yapmam lazım acilllll

 151. furkan guven

  14/06/2012 at 12:34

  merhaba arkadaşlar benim iphone 3G ye ios 5 yükledim ve kanadadan almıştım pin kodunu giriyorum ama sonra no service yazıyo ve sadece acil arama yapabiliyorum bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

 152. Kerem

  21/07/2012 at 14:24

  İOS5 yüklediğimizde iphonedeki hafızadaki oyunlar,programlar,rehber siliniyor mu??

 153. Hasan

  22/07/2012 at 21:48

  Bnde iphone 4 var fakat sim kilitli almanyadan aldim teli fakat turkiyede calismadi jail break ve chip tkili yani telfn 112 uzernden calisio bu teli gncellesem sorun yasarmyim smdiden tskkrler

 154. said

  13/09/2012 at 18:56

  nokia telefonuma ios 5 yükleyebilirmiyim açılır mı ? telefon nokia e7.. ???

 155. selin

  06/12/2012 at 20:18

  itunesten yeni sürüm indirmek istiyorum ama en son sürümün 4.2.1 olduğu yani zaten telefonumdaki sürüm olduğu yazıyor ne yapmam gerekir itunesinde son sürümünü kullanıyorum.

 156. AYSEL ÖZTÜRK

  09/12/2012 at 21:09

  iphone 5 aldım rehberim gün gün siliniyor acil yardım

 157. zeynep

  27/02/2013 at 12:59

  iphone 4s kullanıyorum 58 GB boş hafızası olmasına rağmen bir şey inidrmek istediğimde yeterlı hafıza yok diyor ne yapabılırım

 158. Asya

  19/04/2013 at 20:51

  Bende iPhone4 var bn telefonuma iOS.5 programını nasıl yükleyebilir