Yeni iPhone 4S’in Özellikleri

Apple’ın uzun zamandır beklenen yeni iPhone modeli, nihayet bizim de canlı paylaşmaya çalıştığımız bir etkinlikle kullanıcılara duyuruldu. Çoğumuz, Apple’ın bizi sürekli şaşırtmasına alışmış olacağız ki yeni cihazdan beklentimiz çok büyüktü. Fakat Apple bizi yine şaşırtararak, çok farklı bir iPhone modeli yerine iPhone 4’ün daha hızlı ve iyileştirilmiş bir modeli olan iPhone 4S’i tanıttı. Yani yeni modelde dışarıdan bakıldığında iPhone 4 ile arasında çok büyük bir fark yok.

Sadece içindeki İşlemci, Kamera, gibi bazı önemli donanımlarda ciddi iyileşmeler mevcut. Özetle önceki senelerde piyasaya çıkan iPhone 3G ve iPhone 3GS modelleri arasındaki iyileştirmeler gibi.

Açıkçası ben bu sonuca pek şaşırmadım. Son zamanlarda çıkan dedikoduların da etkisiyle açıkçası böyle bir cihaz bekliyordum. Takipçilerimiz de bekliyor olacaklar ki, lansman öncesi saatlerde yayınladığımız anketimize katılanların yarısı bu beklentilerini dile getirmişlerdi.

Lansman öncesi yaptığımız anket sonucu

Dilerseniz beklentileri ve hayal kırıklıklarını bir kenara bırakıp Apple iPhone 4S ile bize neler sunuyor önce ona bir gözatalım. Fakat öncesinde Apple’ın iPhone 4S için hazırladığı tanıtım videosuna bir gözatmanızda fayda var. Ondan sonra aşağıdaki bilgilere gözatabilirsiniz.

İşlemci (CPU)

iPhone 4S’teki en büyük yeniliklerden birincisi, Apple’ın iPad 2’de kullanmaya başladı çift çekirdekli A5 işlemci. iPad 2 İnceleme yazılarımızda da belirttiğimiz gibi A5 işlemci, iPhone 4’te kullanılan A4 işlemciye göre standart işlemlerde iki kat performans, grafik işlemlerinde ise 7 kata kadar performans sağlıyor.

iPhone 4S’in işlemcisi iPhone 4’e göre daha performanslı.

Yeni Anten ve İndirme Hızı (Download Speed)

Apple, iPhone 4’tek anten şikayetlerinden ders almış olacak ki, iPhone 4S’teki anten tasarımında radikal bir değişikliğe gitmiş. Şöyle ki veri alış (receive) ve veriş (transmit) işlemini, biribirinden ayrı iki anten üzerinden olacak şekilde değiştirmiş.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Bu değişiklikle Apple, 3G (HSDPA) internet download hızının iPhone 4S’te iki katına (14.4Mbps) çıkabildiğini söylüyor. Tabii bu hızların teorik olduğunu unutmamakta fayda var. Yani bulunduğunuz bölgedeki 3G şebekesi eğer size max 3Mbps veri akışı sağlayabiliyorsa, cihazınızın max 14Mbps ile download yapabilmesinin pek bir anlamı yok.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

iPhone 4S = GSM + CDMA

Hazır konu mobil şebekelerden açılmışken, iPhone 4S’te GSM ve CDMA teknolojisinin birleştirilerek tek bir cihazda toplandığını belirtmekte fayda görüyorum. Bu özellikle Amerika’dan iPhone alanlar için önemli bir konu. Çünkü hatırlarsanız bu yazımızda Apple’ın Verizon için CDMA tabanlı iPhone 4 ürettiğini ve CDMA tabanlı cihazların SIM kart yuvası bulunmadığı için ülkemizde çalışmadığını belirtmiştik. Bu nedenle Amerika’dan iPhone 4 alanların bu konuya dikkat etmesi gerekiyordu.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Fakat Apple, iPhone 4S ile bu ayrılığı ortadan kaldırarak GSM ve CDMA teknolojisini tek bir cihazda birleştirdi. Bu sayede iPhone 4S aldığınızda, hem SIM kartla çalışan GSM şebekelerinde, hem de SIM kart kullanmayan CDMA şebekelerinde kullanabiliyorsunuz. Yani artık iPhone 4S alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmiyor 🙂 Apple’da bu yüzden iPhone 4S’e “World Phone” yani Dünya Telefonu diyor.

Pil Ömrü

Her ne kadar A5 işlemci, iPhone 4’teki A4 işlemciye göre daha güçlü ve performanslı olsa da, pil tüketimi kötü değil. Tam aksine Apple’ın paylaştığı bilgilere göre pil tüketimi yaklaşık %10 daha düşük.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Fakat halen pil konusunda radikal bir teknolojik yenilik yok. Aslında daha uzun dayanan bir pil geliştirilebilse, diğer donanımların ne kadar pil tükettiğinin pek bir önemi kalmayacak.

Kamera

Apple’ın iPhone 4S’te iyileştirdiği diğer konulardan bir tanesi de kamera. iPhone 4’ün 5 MP’lik kamerasına karşılık iPhone 4S’te 8 MP’lik bir kamera bulunuyor. (MP = Mega Piksel)

8 Mega Piksel’lik kamera da iPhone 4S’e daha yüksek çözünürlüklü (3264 x 2448) fotoğraflar çekme imkanı veriyor.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Apple’ın iPhone 4S’te Kamera ile ilgili geliştirdiği diğer önemli bir özellikte az veya çok ışıkta çekilen fotoğraflar. Biliyorsunuz profosyonel fotoğraf makinaları haricindeki cihazların çoğunluğu karanlıkta ya da az ışıkta iyi çekemez. Fakat iPhone 4S bu konuda oldukça iddialı.

Ayrıca kullanılan yeni lens teknolojisi ile çekilen fotoğraflar daha keskin ve güzel gözüküyormuş. Ayrıca Apple, iPhone 4S’in A5 işlemcisi sayesinde piyasadaki diğer telefonlardan çok daha hızlı bir şekilde fotoğraf çekebildiğini belirtiyor.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Son olarak iPhone 4S’in kamerası, A5 işlemcisine entegre yüz tanıma teknolojisi sayesinde çok daha rahat fotoğraf çekmemizi sağlıyor. Örneğin grup halindeki arkadaşlarımızın resimlerini çekerken yüzleri tanıtıyıp fokuslamayı otomatik olarak kişiler üzerinde yoğunlaştırabiliyor.

Bir de Apple http://www.apple.com/iphone/built-in-apps/camera.html adresinin en altında iPhone 4S’le çekilmiş ve üzerinde oynanmamış örnek fotoğraflar yayınlamış. Onlara da mutlaka bir gözatın derim.

1080p HD Video Kayıt

iPhone 4S’in Kamerasının diğer bir özelliği de 1080p, yani HD kalitesinde video kayıt yapabilmesi. Apple’ın açıklamasına göre de iPhone 4S ile çekilen videoların renk ve görüntü kalitesi çok daha iyi. Hatta video kayıt yaparken kameranın sabitlenmemesi nedeniyle oluşan görüntü titremeleri, iPhone 4S’in kamerası tarafından otomatik olarak düzenleniyor. (Stabilazing)

Detaylı bilgi için : http://www.apple.com/iphone/built-in-apps/hd-video-recording.html

Siri

Siri, Apple’ın iPhone 4S lansmanında en ön plana çıkardığı, fakat Türkçe’yi desteklemediği için en arkaya attığım yeniliklerden bir tanesi. Siri özetle, sesimizi tanıyıp cihaz üzerindeki komutları bizim yerimize ekrana dokunmadan yerine getiren harika bir teknoloji. Ben özellikle araba kullanırken bu özelliğe çok ihtiyaç duyuyorum.

Halen Beta aşamasında olan Siri şu an için İngilizceyi, Fransızcayı ve Almancayı destekliyor. Ayrıca şu an için sadece iPhone’daki standart uygulamalar ile entegre çalışıyor, yani App Store’daki uygulamaları sesimizle yönetemiyoruz.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Siri’nin diğer bir özelliği de akıllı olması. Yani sadece önceden kaydedilmiş sesler için belli başlı komutları yerine getirmiyor. Örneğin bir toplantının saatini değiştirme komutu verdiğimizde, yeni saat başka bir toplantıyla çakışırsa öneride bulunabiliyor. Aslında Siri’nin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve ne kadar yetenekli olduğunu görmek için aşağıdaki tanıtım videosuna gözatmak yeterli:

iPhone 4S Fiyat ve Satış Tarihi

iPhone 4S’in fiyatlandırması eski model yani iPhone 4’ler ile çok benzer. Apple iPhone 4’ü ve iPhone 3GS’i ucuzlatarak, iPhone 4S’i de iPhone 4’ün geçen seneki fiyatından satışa sunuyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ve lansman sırasında açıklanan fiyatlar tabii ki Amerika’daki kontratlı satış fiyatları.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

iPhone 4S’ün unlocked Amerika fiyatları da 649$’dan başlıyor. Detaylı bilgi için bu yazımıza gözatabilirsiniz.

iPhone 4S’in resmen ilk satışı da, 14 Ekim’de Amerika, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da başlayacak. Bunlar klasikleşmiş şekilde, yeni üretilen cihazlara ilk seferde kavuşan ülkelerden.

Görsel Kaynak: www.engadget.com

Aşağıdaki resimde de ikinci partide, yani 28 Ekim’de iPhone 4S’e resmen kavuşacak 22 ülkenin daha adı var. Fakat dikkat ettiyseniz aralarında Türkiye yok 🙁

Türkiye ancak son partide yani geri kalan 70 ülke ile birlikte Aralık ayında iPhone 4S ile tanışacak.

Peki bu bilgiler ışığında iPhone 4S almayı düşünüyor musunuz? Aşağıdaki mini anketimize katılıp düşüncelerinizi paylaşabilirseniz çok seviniriz 🙂

iPhone 4S İnceleme Yazımız : http://www.iphoneturkey.com/2011/10/iphone-4s-incelemesi-i.html

iPhone 4S Lansman Videosu : http://events.apple.com.edgesuite.net/11piuhbvdlbkvoih10/event/index.html

iPhone 4S Tanıtım Sayfası : http://www.apple.com/iphone

iPhone 4S Teknik Özellikler : http://www.apple.com/iphone/specs.html

iPhone 4S’in eski modeller ile karşılaştırılması : http://www.apple.com/iphone/compare-iphones/

Reklam

GG

364 Comments

 1. suat

  05/10/2011 at 02:26

  Acikcasi ekledikleri ozellikler beni pek de tatmin etmedi. Ben daha farkli seyler bekliyordum. Siri cok iyi bir ozellik ama kacinci guncellemeden sonra Turkce destegi olur onu da bilen yok. Benim goremedigim, iphone 4 ile arasinda cok sayida fark oldugunu dusunen var mi? Emeginiz icin tesekkurler.

 2. anıl koman

  05/10/2011 at 02:36

  acaba bu siri özelliği sadece iphone 4s için mi yoksa diğer telefonlarda kullanabilecek mi?

  • Mustafa Tan

   05/10/2011 at 02:41

   Aşağıdaki linkteki karşılaştırma tablosunda da görebileceğiniz üzere sadece iPhone 4S için 🙁

   http://www.apple.com/iphone/compare-iphones/

   • Recep

    05/10/2011 at 14:04

    Yani sadece yazılımsal bir yenilik gibi gözüken bu Siri neden iPhone 4’te çalışmayacak. Mustafa Bey bu konudaki fikrinizi paylaşabilir misiniz?

    • burak öksüz

     05/10/2011 at 15:29

     eve ios 5’in içinde değilmi bu anlayamadım bende ?

     • Erhan Dursun

      05/10/2011 at 15:54

      az çalış arkadaşım

 3. Alper

  05/10/2011 at 03:10

  Mustafa bey 3gs ime ios 5 guncellemeai yapmalimiyim?

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 10:57

   Alper evet iOS 5 işletim sistemi resmi olarak APPLE tarafındanda açıklandığı gibi “3Gs – 4 – 4s” modellerinde kullanılabilecek. Ve aklınızda şüphe kalmasın iOS 5 beta bile 3Gs’de gayet güzel bir şekilde çalışıyor testlerde.

  • selim

   05/10/2011 at 12:03

   valla ben bile ip4 var. ios5 in a5 çift çekirdekli işlemcisi için ideal olduğunu düşünüyorum. ve ip4 e bile yükleyip yüklemiyeceğimden süpheliyim. yani yavaşlatır korkum var…. 🙁

   • Aydın Can Bayraktar

    05/10/2011 at 12:16

    Nereden böyle bir kanıya varıyorsunuz ki ? Öyle birşey olmayacak 3Gs’de bile gayet güzel ve hızlı çalışıyor. Bunca zaman testleri 3Gs ve 4’de yapıldı ve iOS 4’den bile iyi çalışıyor. A5’i bu kadar büyütmeyin gözünüzde daul bir işlemci ve iPad 2 deki A5 ile aynı değil 4 ve 4s hemen hemen aynı yani. iOS 6 bile çıksa çalıştırır iPhone 4. . .

 4. Oktay Ozgun

  05/10/2011 at 03:32

  Kardesim, herzamanki gibi yine guzel ozetlemissin! Eline saglik!… Bu 5 ve 4S tartismasini anlamiyorum! iPad 2’yi cikarmis bir sirket daha genis ekranli ve ince iPhone’u cikaramaz miydi elbette cikarirdi. Diyelim ki cikardi ama islemciye dokunmadi ve bahsettigin diger ozellikleri eklemedi; daha mi iyi olacakti son kullanici acisindan? Bu bir tercih ve bence aslinda urunu gelistirme metodolojisi yatiyor arkada.

  Apple cok agresif bir roadmap ile ilerliyor. 4S ile birlikte artik bir seri ortaya cikti gibi. 3G –> 3GS –> 4 –> 4S –>

  Bu bir metodoloji… ve buna mecbur! Adamlarin kaynaklari oyle cok fazla degil. Her adimda hem tasarim hem de icerigi nasil degistirsinler!

  • hasan

   05/10/2011 at 12:15

   yapma diğer telefonlar nasıl yapıyorlarsa öyle

 5. ilkker

  05/10/2011 at 04:41

  Mustafa Bey ram konusunda bilginiz var mi ? 512 mb deniliyor ama apple dan henuz bunu duymadim

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 10:58

   Ram değişmedi.

  • İsmail yıldız

   05/10/2011 at 16:36

   Üstadım diğer telefonlar sürekli yenilik yapıyorlar haklisin lakin neden i phone kullanıyorsun bir duşun bakalım kendince…. Sürekli yeni bir modeldense sağlam kullanışlı ve hızlı eski bir iPhone tercihimdir…

   • Aydın Can Bayraktar

    05/10/2011 at 18:13

    Bende bir yoruma onu yazdım zaten hala normal 3G kullanan arkadaşlarım var ve sapasağlam taş gibi duruyor 3G’leri. İllaha ki yenisi çıktı diye kimse almak zorunda değil tercih meselesi. Ben sadece 3Gs ve 4 sahiplerinin 4s değilde 5 yada 6’ya bakmaları gerektiğini savunuyorum. Çünkü daha 3Gs ve 4 baya baya kullanılır israfa gerek yok. . .

 6. Pingback: Yeni iPhone: iPhone 4S ve Apple’ın Etkinliğinden Tüm Detaylar… | Sihirli Elma

 7. Sezer Sunar

  05/10/2011 at 06:19

  Üstad, kavrayamadigim birşey var, sim kilitsiz cihaz ilk tarihten itibaren satışa sunulacak mı yoksa bekleyecek miyiz?

  • Mustafa Tan

   05/10/2011 at 09:13

   Amerika için bu bilgi tam net değil, fakat kesinleşir kesinleşmez bilgi veririm mutlaka.

   • Sezer Sunar

    05/10/2011 at 13:21

    Merakla bekliyorum eğer net bir bilgi gelirse hemen bir tane sipariş vereceğim de 🙂

 8. Birol Erkan

  05/10/2011 at 06:20

  Paylasim icin tesekkurler …

 9. Mennan

  05/10/2011 at 06:33

  Teşekkürler
  Takip ediyoruz yazılarınızı …

 10. Mehmet

  05/10/2011 at 06:39

  İnsallah apple satislarinin patlamayacagini goze alarak cikmistir bu yola. Ben sahsen 4 umu 4s le degistirme gibi bir cabaya girmeyecegim. İos 5i yukler pasa pasa kullanirim 🙂 apple 4 kullanicilarini woww kesinlikle 4s almaliyim gibi bir dusunceye itemedi aylardir beklenen beklentileri hep bosa cikardi. 3gs te olay cok daha farkliydi 3g nin beyaz modeli yoktu bu yuzden ben dahil cevremdekiler 3gs i beyaz modeli icin tercih ettik 🙂 fakat 4un zaten beyazi da vardi. Yani apple ancak iphone 4 alayim aaa 4s varmis madem onu alayim seklinde satis yapar. Eski kullanicilarini almaya yonlendiremeyecek. Valla dun aksam hayal kirikligi oldu benim icin. Siri falan da bos daha dogru durust dunya dillerini bile desteklemiyor turkceye gelene kadar…

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 10:59

   4 sahipleri zaten 4s’i hiç mi hiç düşünmeyecektir. Kaldı ki 3Gs sahiplerinin bile 4s’e geçeceğini sanmıyorum ben.

   • Berke

    05/10/2011 at 15:17

    Ben 3GS kullanıcısı olarak 4S’i hiç düşünmüyorum zaten iOS 5 ile birlikte beni daha idare eder. iPhone 5 çıktığı zaman ondan alacağım

    • Aydın Can Bayraktar

     05/10/2011 at 16:26

     Aynen mantıklı olanıda bu zaten 😉

     • Tünay

      05/10/2011 at 22:00

      Aynen bnde oyle yapacgm kardes 😉

 11. Levent Keskin

  05/10/2011 at 07:41

  Benim bir kuralim vardir. Kasa degismedigi surece ve boyle ara model bir cihaz ciktigi surece asla almam. Yani iphone 5 i bekliyorum.

  • Mustafa Kahraman

   05/10/2011 at 10:26

   aksine “s” modellerin diğerlerine göre daha iyi çıktığını düşünüyorum. her zaman ilk çıkan model “beta”; “s” olan ise “stabil” çıkıyor. 🙂

   • Aydın Can Bayraktar

    05/10/2011 at 11:02

    Tezinizin uzaktan ve yakından doğruluk payı bile mevcut değil. Stabil ile eklenen özellik arasında ne gibi bir bağdaştırma yaptınız hayter doğrusu. 4 sahiplerinin hiç birisi 4s almayacaktır bunu zaten her yerde dile getirmişler. A5 işlemci için mi geçecekler ? Hemde iPad 2 de kullanılan A5 işlemci ile aynı bile değil APPLE yaptı yine oyununu. Cidden komiksiniz ilki betaymış diğeri stabilmiş 😀

   • Mrcbrkl

    05/10/2011 at 11:12

    iPhone 5 in 4 ve 4s e göre daha ucuz bir cihaz olacağı ve donanım ozelliklerininde 4 ve 4s e göre daha düşük olacağı gibi bir durumda sozkonusu. Farklı bir kesime hitap edip Apple in telefon pazarındaki payını geliştirmek acısından. Yani 5 i bekleyenler hayal kırıklığına ugrayabilirler.

    • Aydın Can Bayraktar

     05/10/2011 at 12:19

     APPLE hiçbir zaman bir önceki iPhone’dan daha düşünüğü yapmaz imkanı bile yok böyle birşeyin ki adamların sloganı şudur “iPhone’dan bu yana en iyi iPhone” 😉 Yani iPhone 5 veya 6 iPhone 4 ve 4s’i 8e katlayıp 4e böler merak etmeyin. 4s almayada gerek yok veya 3gs ve 4 sahiplerinin değiştirmesine çünkü 2012 Temmuz gibi gelecektir 5.

  • Gardiyan666

   05/10/2011 at 18:20

   Kesinlikle katılıyorum iPhone 5 beklicem

 12. Serhat

  05/10/2011 at 07:56

  Selam, yurt disindan alinan 4s unlock mu olacak yoksa artik iphone’larda bu sorun tamamen kaldirildimi ?

  • Mustafa Tan

   05/10/2011 at 09:12

   Unlock’lı modeli de ayrıca olacaktır. Fakat daha pahalı oluyor biliyorsunuz.

 13. Niyazi

  05/10/2011 at 08:09

  Apple da nokia nln izinden gidiyor. Elinde patlar bu cihaz ios 5 yukleme sansl varken slrf pc ye ram ekran kartl takar gibi donanlm duzeltmesi yapmasl vasat klsacasl lPhone 4 alanlarl kazlklamak gibi bisi yada keriz yataglna koymak gibi

 14. Çağlar

  05/10/2011 at 08:32

  Merhaba,

  Kontratsız fiyatın 649$ olacağı kesin galiba çünkü Canada sitesinde öyle yazıyor 🙂

  http://store.apple.com/ca/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMjI

  Diğer yerlerdeki başlangıç fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz

  İngiltere 499£:
  ————–
  http://store.apple.com/uk/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMjI

  Fransa ve Almanya 629€:
  ———————–
  http://store.apple.com/fr/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMjI

  http://store.apple.com/de/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMjI

  Avusturalya 799A$:
  ————-
  http://store.apple.com/au/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMjI

  • muhammed

   05/10/2011 at 09:28

   amerika’da ilk etapta “unlocked” satılmayacaktır. kanada ve diğer ülkelerde unlocked iphone fiyatları zaten böyle idi.
   sanırım sözleşmeli piyasası biraz doyduktan sonra, unlocked satış başlayacak usa’da.

 15. Ahmet ESER

  05/10/2011 at 08:44

  Mustafa Bey, paylasim ve emekleriniz icin tesekkurler.

 16. cesur

  05/10/2011 at 08:54

  cihaz gelişimi anlaşıldığı üzere, satış stretijisi, ürün güvenirliğine bakış, kullanıcı psikolojisi ve biçok benzeri etkenin bir araya geldiği analiz sonrası oluşmuş yenilenme-tekamul kuralı. sıkı apple takipçisinin beklediğide buydu zaten. inandırarak özendirerek sunup zevkli keskin ticaret. apple bravo demek gerek. CESUR

 17. Murat Zengin Dasaudi

  05/10/2011 at 09:00

  Mustafacığım harikasın. Akşamci live yayın içinde ayrıca teşekkürler. Cihazın bu şekilde lansman edileceğini tahmin etmiştim 3g lerde de aynı şeyi yapmışlardı klasik apple politikası fakat bizim insanımız o kadar üretken ki cihaz üzerine o kadar modifikasyonlar yaptılar ki insanlarda bunları gerçek sanıp bekleyiş içerisine girdiler :D:D sonra dumur durumları 🙂 Neyse vatana millete yeni yıldan itibaren hayırlı olsun 😀

  • Mehmet Emin

   05/10/2011 at 09:48

   bizim insanımız diyip kendinize haksızlık etmeyin. lasnman yapıldığında 4s denilince bütün misafirlerde hayal kırıklığı oldu. orda da türkiyeden kimse olmadığını düşünürsek bütün dünyada böle bir beklenti var diyebiiliriz. şimdi olay açığa çıktığında herkes bol keseden atabilir ben bekliyordum biliyordum gibi şeyler söyleyebilir. zaten 2 ihtimalli bir durum sallasan yüzde 50 şansın var. ve herkes 2 ihtimali düşünür ve genelde kişiliği bir tanesinde ağır basmasına neden olur. gel gelelim yeni bir kasa beklentisi niye bu kadar çok tu sorusuna?
   1. öncelikle iphone 4 ciddi bir anten sorunu yaşadı ve hayal kırıklığı oldu muhtemelen satışları çok düşecekti ama yeni bir kasa vü çok güzel dizayn edilmiş olması bunun önüne geçti.
   2. yeni iphone tanıtımı haziran ayında olmadı, tanıtım geçikince elbetteki beklenti arttı çünkü mevcut iyileştirmeler kolaylıkla haziran ayına yetişebilirdi. ama özellikle beyazı çok geç çıkartmaları ve halen ip4 lerin iyi satılıyor olması yüzünden beklettiler diye düşünüyorum. zaten baksanıza bizim ülkemizde bile yeni yeni son 2 aydır ciddi manada piyasaya çıktı.

   en çok üzüldüğüm şey ise herkesle aynı şekilde yeni ip nun ülkemize bu kadar çok geç gelmesi yazık demekten başka bi şey gelmiyor aklıma yazık çok yazık.

 18. mehmet ziya kahveci

  05/10/2011 at 09:10

  merhabalar, dün akşam lansmandan önce anketteki yorumumdada belirttiğim gibi ahım şahım bir yenilik yok ama yinede 4s alacağım. nedeni olarak şunları sayabilirim;
  1-kulanmakta oldugum 4 bir senelik artık. batarya ciddi azalmıştır
  2-ne olursa olsun yenilik yeniliktir ve zaman geçirmeden takip etmek huyumdur.
  3-kamerası hem resim hemde video çekimi için ciddi anlamda geliştirildi. hele hele benim gibi resim ve video manyakları için.
  4-islemci iki katına çıktı. şu an pek önemi yok ama ya ilerde çıkacak yeni oyunlar ve uygulamalar için???
  5-anten! kesinlikle şu sorundan kurtulmalıyım!başlı başına neden
  6-16 gb 4 fiyatına 32 gb 4s alınabilecek sanırım! 4s beklentilerimizi karşılamadı belki ama fiyat olarak da beklediğimizden düşük olacak en azından buna seviniyorum.
  NOT: dün akşamki canli yayın için teşekkürler mustafa bey ve göktuğ bey. saniyesi saniyesine takip ettim ve gerçekten çok başarılı buldum sizi. herkese hayırlı olsun efendim…

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 11:07

   Hemen gidin alın zaten kendinize bir bahane bularak. 4s zaten Aralık gibi Türkiyede olacak artı 2012 Temmuz gibi büyük ihtimalle 5 çıkacak o zamanda yazarsınız 1 sene oldu şarjı bataryası bitti diye komik olmayın lütfen hala normal 3G kullanan insanlar var bataryaları taş gibi duruyor. Normal iPhone 4’ün fotoğraf ve video kalitesi zaten yeterde artar bile ama burada APPLE’ı kutlamak lazım bazı insanlarda istediği etkiyi oluşturdu. Mesela siz A5 işlemciye tav olmuşsunuz ama şunu unutmayın o A5 işlemci iPad 2 ile aynı değil 4s aldığınızda test edersiniz.

   • Anonim

    05/10/2011 at 20:46

    Ya arkadas sana ne oluyor boyle anlamadim. Tamam iphone 5 beklentisi olmustu ve hayal kirikligi oldu. Ama insanlarin tercihlerinden sanene. Sen almazsin olur biter. 🙂

   • Ahmet

    05/10/2011 at 20:46

    Ya arkadas sana ne oluyor boyle anlamadim. Tamam iphone 5 beklentisi olmustu ve hayal kirikligi oldu. Ama insanlarin tercihlerinden sanene. Sen almazsin olur biter. 🙂

    • Aydın Can Bayraktar

     06/10/2011 at 08:20

     Erken andropoz sanırım neyse geçer arkadaşım geçer. . .

  • Anonim

   05/10/2011 at 14:00

   senin gibiler sayesinde apple iphonelerin arkasına daha çok harf ekler…

  • Kadir

   05/10/2011 at 15:52

   Git al kardeşim güle güle kullan..Bakma sen millete…)))))

   Varsın APPLE bizim gibiler yüzünden zengin olsun…))))

  • Dora

   05/10/2011 at 19:18

   4s’inde şarjı 1 yılda biter, sırf almış olmak için alıyorsunuz yani komik bence ayrıca fiyat olarakta nasıl bir hesap yaptığınızı anlamadım maya takvimine göre mi hesaplama yapıyorsunuz 🙂

 19. Tuncay

  05/10/2011 at 09:17

  mustafa bey ios 5 için “tüm iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, iPad, iPod Touch 4G ve iPod Touch 3G sahipleri, cihazlarını iOS 5‘e güncelleyebilecekler.”demişsiniz. dün yanılmıyorsam ipad kullanıcılarının ios 5 i yükleyemeyeceğini belirtmiştiniz…

  • Mustafa Tan

   05/10/2011 at 09:27

   Selamlar,

   iPad’de yükleyebilecek. Belki aksam aceleden eksik yazmış olabiliriz ama iPad’e yüklenmeyecek dememişizdir.

   • cenk

    05/10/2011 at 10:58

    malesef bir kaç kez ne yazıkki yükleyemeyecekler dendi dünkü yayınınızda bende şaşırarak sitesine baktım ama aylar önce olan destekleyeceği cihazlar arasında ipad 1 i görüp rahatladım.. zaten 3gs in destekleyip ipad 1 in desteklememesi çok saçma olurdu

   • Anonim

    05/10/2011 at 10:58

    Dediniz 🙂 ben de arastirmistim uzerine tekrar. Cok kotu olurdu bu.

 20. Murat

  05/10/2011 at 09:29

  Benim düşüncem cihaz ne olursa olsun , hızı boyutu sekli bunun hiçbir onemi yok. Amerikada tekrar kuyruklar olacaktır. Cunku apple iphone bir markadır. Kullanıcısı hayranı çok fazladır. Ve Apple in bir onemli özelliği ise gunumuz teknolojisinin 1 adım ötesinde urunler uretmesidir. Her acıdan. Bu yuzden pek fazla yorum yapmaya gerek yok. Ben sadece uygun fıyatlı Iphone 4 haberini merak ediyordum. Onuda acıklamadılar 🙁

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 11:09

   Hayır açıkladılar 🙂 8 GB’lık iPhone 4 çok kısa sürede çıkacak ve Amerika fiyatı 99 dolar. Yani içiniz rahat olsun 8 GB’lık iPhone 4 modeli geliyor rahatlıkla ucuza alabileceksiniz.

   • Kadir

    05/10/2011 at 15:48

    bu fiyatların kontratlı fiyatlar olduğunu ne zaman öğreneksiniz merak ediyorum.99 dolara dandik telefon bile alamzsiniz iphone 4 kontratsız ABD fiyatı 550 $ + vergi : 600 $.

    Yine Turkiyeden ucuz ama 99 dolara diye kendinizi yanıltmayın.

    • Aydın Can Bayraktar

     05/10/2011 at 16:28

     Kadir ben Amerika fiyatı dedim ilk başta kontratlı olduğunu herkes biliyor zaten merak etme bir uyanık sen değilsin. . .

     • Volkan

      07/11/2011 at 20:49

      Hayır, bir hata yaptın kabullen değil mi, Kadir doğru söylemiş sen kıvırıyorsun. Murat arkadaşımız ABD’de mi yaşıyor da adama kontratlı ABD fiyatından bahsediyorsun?

  • Anonim

   05/10/2011 at 14:01

   Maalesef bu sefer iki adım geride kaldılar.

 21. OKAN

  05/10/2011 at 09:35

  Makale için çok teşekkür ederim. Kafamdaki onlarca soru işareti senin sayende kayboldu. İşin aşığı 4S’de kayda değer iyileştirmeler olmasına rağmen ben iPhone 4’ümü satmayı düşünmüyorum. Zaten yılbaşından önce de Türkiye’ye gelmiyor..

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 11:10

   Evet zaten iPhone 4 kullanan kişilerin değiştireceğini bende düşünmüyorum ki saçmada olur gibi geliyor bana. Ve o onuda haklısınız Aralık ayında gelecek kampanyası stoğu vs. derken Ocak ayı gibi satışa girer sonra Temmuz gibide büyük ihtimal iPhone 5 gelir. Çünkü 3Gs 2009 yılında çıkartıldı 2010’da ise iPhone 4 geldi.

 22. lisa

  05/10/2011 at 09:58

  amerikadan aldırmayı düşünüyorum.fakat buraya getirdiğimde herhangi bir sorun olurmu ?

  • Dora

   05/10/2011 at 19:23

   Eğer unlocked değilse burada kullanmanız neredeyse imkansız uzun bir süre ama oradan unlocklu iphone alırsanız ki fiyatı biraz daha pahalı dünyanın her yerinde kullanabilirsiniz.

 23. Zebedee

  05/10/2011 at 10:01

  Siri’nin türkçe desteği yok.
  Kamera gerçekten çok hoşuma gitti.

  3GS sahibiyim. Çıktığı gün almıştım. iOS 5 telefonuma yüklenebildiği için 4S e geçmeyi düşünmüyorum. Bu telefonla bir sene idare edebilirim.

  • ercan erdoğan

   05/10/2011 at 11:05

   aynen katılıyorum ….

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 11:11

   Bende katılıyorum 🙂

  • Dora

   05/10/2011 at 19:24

   Adam haklı beyler 🙂

 24. Serkan ipekci

  05/10/2011 at 10:26

  benim fikrim “dag fare doyurdu” diyebilirim. Beklentiler o kadar yüksekti ki yeni iPhone4s beklentilerin altında kald.
  Ama tek tesellim İOS5 in çıkış tarihinin kesinleşmiş olmasi 12 Ekimi beklemekteyim.

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 11:12

   Evet son 7 gün kaldı bende heyecanla iOS 5 işletim sistemini bekliyorum. . .

 25. Berkay

  05/10/2011 at 10:43

  Bu arada fotograf meraklilari icin bir not.. Kamera f2.4 .. Bu bir cep telefonu ozellikle de iphone icin cok iddiali..

  • Dora

   05/10/2011 at 19:26

   Kamera 5 lensten oluşuyor ve 8 megapixel ayrıca 1080p HD video kayıtı yapabiliyor ayrıca titreşmeden oluşan hataları kendi düzeltebiliyor.

 26. Burkxxx

  05/10/2011 at 10:51

  Bir cok kisi 4 ten 4S e gecmez ancak yeni alacak olan kisilere hitap eder zaten bu kisilerde artik omrunu dolduran 3 3G hatta 3 GS sahipleri daha yogun ilgi gosterir.Hepimiz Apple firmasinin iphone uzerinden gosterdigi marka yonetimini agzimiz acik helal olsun adamlara seklinde izliyoruz.İphone 5 beklentisi devam ediyor ancak bir sene daha bekliyecez anlasilan kimsenin bir itirazi yoktur sanirim ki olsada bir sey degismiyor. 🙂

 27. Ufuk

  05/10/2011 at 10:54

  Apple dun gece bekleneni veremedi. Son iphone dan bu gune dek gecen zamanin uzun olmasi ayrica internetteki video lar beklentileri artirmisti. Ben bu modelde cihazin kasasinin degisecegini dusunuyordum. Daha ince ve buyuk ekranli bir iphone hayal etmistim. Bu model apple satislarini dusurecektir. Bence iphone 4 u olan 4s almaz. Apple in biraz kendine gelmesi lazim. Piyasaya ne istiyorsa onu vermesi gerekiyor . 2 yilda bir kasa degistirerek bakalim nereye kadar gidecekler.

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 11:14

   iPhone 4’ü olanın 4s alması zaten büyük bir saçmalık APPLE’da bunu biliyordur umarım. . .

 28. Savaş

  05/10/2011 at 11:03

  Ben şahsen yeni bir iphone modeli değilde iphone4 S nin çıkacağını tahmin ediyordum.Zira tanıtım tarihini boşuna 4 ekim yapmadılar.4 ekim i duydugum gün iphone4S geliyor dedim ve ülkemize gelir gelmez de alacağım zira yenilik her zaman iyidir…Bilgileriniz için teşekkürler Mustafa bey…

 29. Cafer

  05/10/2011 at 11:11

  Yeni iphone alacak olanlar bekleyebilir haliyle. Yalnız mevcut elinde iphone4’ü olanların değiştirmesine gerek yok bence. İnternet hızı artmış ama bu operatöre bağlı. Görsel olarak aynı zaten. Yükle İOS5’i bak keyfine:)

 30. Mehmet Arslan

  05/10/2011 at 11:30

  3GS sahibi Arkadaşlar.
  Tecrübemle konuşuyorum. 3G sahibiyim. ios 4 yüklemesi geldi ve telefona yükledim. Telefon kaplumbağaya döndü. Klasik apple stratejisi telefonu yavaşlatıp, yeni özellikleri kullanmak için bir üst telefona geçmeye zorlamak. Muhtemelen 3GS sahipleri ios 5 yüklediklerinde telefon donanımı bu versiyonu kaldırmayacak ve yavaşlayacak. Bence en stabil versiyonda kalmanızda fayda var.
  iPhone 4 sahiplerinin yükseltebileceği son sürümde ios 5. Nimetlerinden faydalanabildiğiniz kadar faydalanın bence. ios 6 onlarınkini kasacak çünkü…

  Mehmet

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 12:47

   Yanılıyorsunuz normal 3G modeli zaten çok eski bir teknolojiye ve güce sahipti bu yüzden 3Gs kat ve kat üstün olarak çıktı. Ve iOS 5 3Gs de çok hızlı ve güzel çalışıyor bence insanları yanıltmayın. iPhone 4 iOS 5’i hayli hayli hızlı çalıştırıyor ve iOS 6 bile çıksa iPhone 4 gayet hızlı çalıştıracaktır. Ve bu arada bırakında sizin 3G artık kaplumbağaya dönsün yani 4 senelik telefon 😀

   • Mehmet Arslan

    05/10/2011 at 22:34

    Umarım yanılırım Aydın Bey,

    Öte yandan her yeni çıkan iPhone benimkisine bağlılığımı daha da artırıyor. Ne bileyim, iPhone bir devrimdi ve sanırım ben hep böyle bir devrim daha bekliyorum. Çıkmadıkça benimkisi benim için efsane kalmaya devam ediyor.. 🙂
    Saygılarımla

    • Aydın Can Bayraktar

     05/10/2011 at 23:02

     Tabiki de Mehmet bey benim içinde iPhone 2g 2007 yılında çıktığında bir devrimdi o tanıtım o herkesi şaşırtan güçlü merak cidden güzel yıllardı. 3G ve 3Gs cidden güzel bir tasarıma sahip hafızaya kazınan modeller ve sizi aslında çok iyi anlıyorum 3G sahibisiniz ve gözünüzde değeri çok büyük ve yine farklı ve al benisi yüksek bir tasarım ve efsane bekliyorsunuz umarım yanılmıyorumdur ama iPhone 6 öyle olacak diye bir çok izlenim var. Ben insanları yanıltmayın derken iPhone 4’ün bile iOS 6-7 gibi sistemleri rahatça çalıştıracağını söylemek istedim. Düşünün iPhone 3Gs bile iOS 3-4-5’i rahatlıkla çalıştırıyor 5’in teslerinide inceledim 3Gs ile yapılan. Sanırım sizde iPhone 5 veya 6 gibi jenerasyonlarda değişim düşünüyorsunuz bencede en mantıklısı bu ki bende iPhone 4 var ve “S” modeli benim için gerekli değil ben içten inanarak 6’yı bekliyorum yada ben öyle hissediyorum sanki 6’da birşeyler çok daha iyi olacak gibi :). . .

     Saygılarımla…

 31. furkan

  05/10/2011 at 11:37

  Apple radikal bir değişim yapmadıkça bende iphone 4 ümü değiştirmeyi düşünmüyüorum tek tesellim ios 5 neyse . yeni iphonu bekleyeceğiz artık.

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 12:48

   Aynen öyle 4 sahipleri 4s zaten düşünmüyor düşünmezde yakın zamanda iPhone 5 gelecek 4s sene sonu gelmesi ve 1-2 makyajla fiyasko oldu ama atlayan arkadaşlarda olacaktır iPhone 5 gelince tüh tüh derler geçer 😀

 32. Önder

  05/10/2011 at 11:40

  Aslında Apple, kasayı değiştirip ekranı biraz geniş ve ince bir iPhone takdim edebilseydi kendisinden bekleneni yapmış olurdu. Gelişimde cimri davranması ister istemez Apple severleri üzdü. 4S’i görünce dayanamadıp alırım her halde.

 33. selim

  05/10/2011 at 12:06

  Merhab mustafa bey;
  ios5 sistemin iphone4 leri yavaşlatma gibi bir durumu olabilir mi? çünki yeni telefone yeni işlemci koymuşlar. ve tahmin ediyorum paralel çıkardıkları içinde 4leri biraz yavaşlatacağa benziyor ama… 🙁 ne dersin nasıl olur mustafa bey….

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 13:45

   Bırakın yavaşlatmayı iOS 4’den bile daha hızlı çalışıyor iOS 5 normal iPhone 4’lerde. 3Gs’de bile güzel çalışan iOS 5 nasıl olsunda 4’de kasma yapsın. Burada ki yorumları baştan sona okursanız kaç kere yazdım bu konuyu. . . iOS 5 veya iOS 6 için iPhone 4’ten endişe etmeyin anca iOS 7 çıkar belki kasar o zaman 😉

 34. Oktay

  05/10/2011 at 12:18

  Steve Jobs’u anlatan bir kitapta denmişti: İnsanlar ne istediklerini bilmezler, onlara ne istediğini siz söylersiniz.
  3G den sonra 3GS çıktı, sora yeni tasarım 4 çıktı ve de 4S, stratejilerini böyle belirlemişler demek ki. Sıradaki iPhone 5 olacaktır, vede bahsedilen yeni özelliklerle ince büyük ekranlı … gibi, belkide yeni iPhone için çalışılmaya başlanmıştır.

  Mustafa bey dünkü anlatım içinde çok teşekkür ederim, sağolun

 35. TolgaK

  05/10/2011 at 12:48

  Çok komik gerçekten. Daha itunes programını türkçeye çeviremediler. Halbuki yarım günlük iş itunes u türkçe yapmak nedirki. Sirinin türkçe desteklemesini beklemek herhalde 100 sene sonra destekler 🙂 siri için ingilizce öğreneceğiz galiba. Ayrıca iphone4 aldım gerçekten anten sorunu var şehrin ortasındayım turkcell in daha tam güç çektiğini görmedim. 🙂

  • Berke

   05/10/2011 at 17:07

   Öyle demeyin Mac OSX 10.7 Lion’da iTunes Türkçe Herhalde 12 Ekimde iOS 5 ile iTunes 10.5 sunulduğunda türkçe desteği çıkacaktır 😀

   • Dora

    05/10/2011 at 19:30

    Umuyoruz…

 36. CANFER UZUNKAYA

  05/10/2011 at 13:03

  Dün aksam 8de gönderilerinizi begeniyle takip ettim benim beklediğimden farklı bir seyler gelmedi. iOS 5 dört gözle bekliyorum. Emegininize yüreğinize saglık.

 37. elmakurdu

  05/10/2011 at 14:55

  Nerede Steve Jobs’un sunumu nerede Tim cook’un sunumu Steve olsa bunuda en güzel şekilde süsler püsler yuttururdu bize 😀
  Kanser oldu söylentileri umarım gerçeği yansıtmıyordur. En kısa sürede geri döner…

  • Dora

   05/10/2011 at 19:33

   Malesef pankreas kanseridir kendiside bunu bir üniversite konuşmasında bundan birkaç yıl önce belirtmiş ve iyileştiğini söylemiştir ancak kanser durduğu yerde durmuyor, açıkcası durumu pek içaçıcı değil 🙁

  • Aydın Can Bayraktar

   06/10/2011 at 08:52

   Steve Jobs hayatını kaybetti 🙁

 38. furkan aktaş

  05/10/2011 at 15:18

  hocam ipod toucha sadece beyaz renk eklendi ve fiyatı düşürüldü 8gb 199 dolar oldu peki türkiyedede fiyat düşecekmi internet sitelerinden baktım hala aynı fiyat internet apple storedan 199 dolara alsak türkiyeye gelmesi nasıl olur fiyat olarak ve gümrükte sıkıntı olurmu

  teşekkür ederim..

  • Kadir

   05/10/2011 at 15:40

   Kesinlikle gümrükte sıkıntı olur denemeyin bile oluşacak masrafları duyunca ipodu gümrüğe hediye edersiniz…)))

   Maximum 75€ olan ürünlerde izin var ama bu tür cihazlara 50€ yazarak göndersen bile gümrüğe takılıyor.

 39. Kadir

  05/10/2011 at 15:37

  Burada 4S için hayal kırıklığı diyenlerin çoğu ocak ayına kalmaz 4S almış olurlar.

  Bu her yeni iphone modeli çıktığı anda yaşanan sendromdur.

  • Aydın Can Bayraktar

   05/10/2011 at 23:29

   iPhone 4 ve 3Gs sahiplerinin bir çoğu almaz ama sanırım siz anında alacaksınız şimdiden hayırlı olsun aldıktan 6-7 ay sonrada iPhone 5 çıkar sonradan üzülmeyin 🙂

   • Ahmet

    05/10/2011 at 23:57

    Arkadasim anladik sabahtan beri ayni seyleri soyleyip soyleyip duruyorsun. Sanane kimin neyi alacagindan adam aralikta 4s i alir parasi vardir hazirandada 5 i alir sanane.

   • Ahmet

    06/10/2011 at 00:04

    Ya arkadas sanane. SabHtan beri ayni sazi calip duruyorsun. Anladik almayacaksin da alana ne mani oluyorsun. Adam aralikta 4s i alir parasi vardir haziranda da 5 i alir sanane.

    • Aydın Can Bayraktar

     06/10/2011 at 00:23

     Benim yazdıklarımdan asıl sana ne arkadaşım aklından zorun mu var senin ? Yoksa erken andropoza mı girdin ? Sana ne ne yazarsam yazarım.

     • Anonim

      06/10/2011 at 02:27

      ya sen kompleksli misin insanlari yargilayip duruyorsun? bu guzel paylasimi ve yorumlari ancak bu sekilde birisi sabote edebilirdi ve sen bunu basarmissin.fikirlerini her yorumun altina yazip niye insanlarin vaktini caliyorsun?

      • Aydın Can Bayraktar

       06/10/2011 at 08:24

       Birincisi anonim değilde adam gibi bir adını soyadını yaz ikincisi yorum yapma alanı var mı var değil mi ? İstediğim yere istediğim yorumu yazarım “sabote” etmek ne demek yorum parsel başına para mı ödüyor millet ? İnsanların vaktini çalışıyorsun falann ohoooo oo iyice saçmalamışsın arkadaşım mevsim değişikliğinden kafayı mı yedin naptın. . .

 40. Kadir

  05/10/2011 at 15:42

  Kısmetse cuma gecesi 4S 64 gb siparişi vereceğim hemen….

 41. Oguzhan

  05/10/2011 at 15:55

  Aslinda cok onemli bir detay degil ama apple bir de bluetooth donanimini yeniledi.. 3gs ve iphone 4te bluetooth 2.1 kullaniyordu. En son maclerde yaptigi yenilikte oldugu gibi bu cihaza da bluetooth 4 eklemis.. Ama apple’in inanilmaz yasaklari sebebiyle dosya veya herhangi bir seyi baska bir telefonla ya da cihazla paylasamadiktan sonra 4 olsa ne 400 olsa ne demek geliyor icimden.. 🙂 bu da bir baska yeniligiydi.. Galiba paylasim adina bir seye izin vermedikleri icin onlarda gozumuze buyuk bir yenilik olarak sokmayi (ki 4s teki hic bir sey yeni degil, siri de dahil) dusunmemisler.. Buarada orijinal siri uygulamasi da artik devre disi oldu.. Sistemi direk kapadilar 🙁

  • Dora

   05/10/2011 at 19:36

   Orjinal siri uygulaması derken appstore’da olanı mı kastediyorsunuz ?

 42. Oguzhan

  05/10/2011 at 15:57

  Aslinda cok onemli bir detay degil ama apple bir de bluetooth donanimini yeniledi.. 3gs ve iphone 4te bluetooth 2.1 kullaniyordu. En son maclerde yaptigi yenilikte oldugu gibi bu cihaza da bluetooth 4 eklemis.. Ama apple’in inanilmaz yasaklari sebebiyle dosya veya herhangi bir seyi baska bir telefonla ya da cihazla paylasamadiktan sonra 4 olsa ne 400 olsa ne demek geliyor icimden.. 🙂 bu da bir baska yeniligiydi.. Galiba paylasim adina bir seye izin vermedikleri icin onlarda gozumuze buyuk bir yenilik olarak sokmayi (ki 4s teki hic bir sey yeni degil, siri de dahil) dusunmemisler.. Buarada orijinal siri uygulamasi da artik devre disi oldu.. Sistemi direk kapadilar..

 43. Mfsilbir

  05/10/2011 at 16:28

  Adamlar pazari isitiyo yoksa o sahte tanitim videolarindaki projeksiyon vb. Tum teknolojiye sahipler ama bence o ozelliklere sahip hic kimse daha iyisine ihtiyac duymaz. Apple 5 dedikodularini vererek gundemden dusmedi paparaziye yakalanan popcular gibi reklami yapti ve ekstra ozellik yapmadan pek cok alici yakaladi. TEBRİKLER APPLE BUYUKSUN 😀

  • Dora

   05/10/2011 at 19:38

   Dediğiniz gibi o projeksiyon vb, özelliklerin teknolojileri ellerinde olsa bile tek sorun şarj öyle yapsınlarda telefon 15 dk mı çalışsın adaptörsüz pil sorunu çözülürse olabilir ama şuan için erken.

 44. Talha

  05/10/2011 at 16:54

  Mustafa bey, iTunes başka bir bilgisayara aktarma işlemini nasıl yapıyoruz. Yani herhangi bı nedenden dolayı itunesin yüklü olduğu bilgisayardan yeni bir bilgisayara itunesi yüklemek ve iphoneyi yeni kurulmuş bilgisayara tanıtmak.

 45. celalettin

  05/10/2011 at 17:33

  3 gs ile devam….

 46. İşbara

  05/10/2011 at 17:36

  iOS 5 ile gelecek olan iMessage özelliği iPad’de kullanılabilir mi?

  • Dora

   05/10/2011 at 19:40

   Büyük ihtimalle %85

 47. Murat

  05/10/2011 at 17:47

  Oncelikle emeginiz icin tesekkurler uzun zamandir yazilarinizi takip ediyorum iphone 4 olanlar almicaktir ios 5zaten yeter 4icin. S bosuna

 48. ugur

  05/10/2011 at 17:50

  arkadaslar ios 5 le ne gibi farkliliklar degisiklikler gelicek bilen varmi ? anlata bilicek!!!

 49. uqursenqul

  05/10/2011 at 17:55

  arkadaslar ios 5 le ne gibi farkliliklar , degisiklikler geliyooo biliyomusunuz ?

 50. Mansur

  05/10/2011 at 18:50

  Yani apple ne yapiyo anlamiyorum insan 3gs lere ios5 destegi vermesin bari onlar alsin s modelini…

 51. Pingback: iPhoneBlog.biz » Yeni iPhone 4S’in Özellikleri

 52. Fatih S

  05/10/2011 at 19:37

  selamlar
  şunu unutmamak lazım ki siri müthiş bir şey,
  dünyada siri’yi kullanabilecek milyonlarca insan sadece 3 dilde olsa bile , Türkçesi için ise ben pek ihtimal vermiyorum. nedeni ise apple ses teknolojilerini “nuance” adlı bir firmadan tedarik ediyor. . bu firmadada ise sadece Türkçe olarak ses sentezliyecesi var, . . ses tanıma ve sisi metne dönüştürme teknolojilerinde Türkçe maalesef yer almıyor. zaten iphone 3GS VE 4 de sesli komut vardı. buda Türkçe desteklemiyordu. ama nuance nin ses tanıma teknolojisinin desteklidiği bütün diller sesli komut özelligini destekliyordu.

  • Dora

   05/10/2011 at 19:42

   Apple ekle desin nuance anında ekler o okadar büyük bir olay değil ama daha itunes’i yeni yeni Türkçe yapan bir kurumdan siriyi Türkçe yapması uzun zaman alır gibime geliyor.

  • Harput karayilan

   05/10/2011 at 23:49

   Tam bekledigim gibi oldu, ancak islemci ve kamera, ki bence hicbirsey degiller, harici telefin neredeyse ayni insan 1-2 renk ekler bari 4s in farki olsun. İphone 4 ume İos5 yuklerim
   2012 hazirana kadar yani iphone 5 gelene kadar keyfime bakarim iphone alacaklar 4 alin gitsin bu kafar kucuk farklar icin beklemeye degmez

  • Harput karayilan

   05/10/2011 at 23:50

   Tam bekledigim gibi oldu, ancak islemci ve kamera, ki bence hicbirsey degiller, harici telefin neredeyse ayni insan 1-2 renk ekler bari 4s in farki olsun. İphone 4 ume İos5 yuklerim
   2012 hazirana kadar yani iphone 5 gelene kadar keyfime bakarim
   iphone alacaklar 4 alin gitsin bu kafar kucuk farklar icin beklemeye degmez

 53. Dora

  05/10/2011 at 19:47

  Siri’nin kesinlikle iPhone 4’ede eklenmesi gerekiyor sadece bir yazılım appstoreda bile olabilir yani sadece 4s’le sınırlamak mantıksız.

 54. Ufuk

  05/10/2011 at 20:50

  Apple ın hisseleri %5 düşmüş ve görüldüğü gibi 1 yıl yan gelip yatmışlar nasıl olsa büyüdük rakibimiz yok diye şimdiden apple ın devrilişi hayırlı olsun … Üzücü bir olay ..

  • MrV

   05/10/2011 at 23:46

   Sence olay bundan ibaretmi ? Sadece sirİ yeterde artar diger markalara simdiden nasil taklit ederiz demeye baslamislardir

   • zcatav

    06/10/2011 at 14:45

    Siri ile yeni sağlanan işlevleri Google android ile zaten yapmaktaydı, yani bir taklit söz konusu ise tersten yorumlamanız gerekli.

    • kelbresqe

     16/10/2011 at 03:05

     android sadece söylediğin şeyleri yazıya döküyor siri ile aynı tutmak büyük hata olur umarım android siriden daha iyisini yapar ama şu anda öyle bişey yok

   • Anonim

    16/11/2011 at 16:48

    Bu sırı ne oluyor birde bende 4 var nasıl görüntülü konuşma yapicam

  • Süleyman SANE

   06/10/2011 at 10:46

   İki dakikada nasıl bitirdin kocaman firmayı hayret 🙂

  • Cabbarcan

   14/10/2011 at 17:37

   Nasıl bir hayal gücü ya adam harbiden batırdı şirketi

 55. Gorkem

  05/10/2011 at 21:10

  Siri ios5 ile tum iphonelara mi geliyor yoksa sadece 4s e mi??

  • Bulent Ercan

   05/10/2011 at 21:50

   Sadece iphone4s e

  • Fırat

   06/10/2011 at 16:51

   ama jailbreak 😉

  • kelbresqe

   16/10/2011 at 02:55

   siri normalde sadece 4s için yapılmış gerekçesi ise a5 işlemci gerektirmesiymiş ama herkesin tahmin edebileceği gibi jailbreak çalışanları siriyi diğer telefonlara uyarlama çalışmalarına başlanmışlar bakalım göreceğiz

 56. Kaan

  05/10/2011 at 21:26

  iPod touch’da Siri var mı?

  • kelbresqe

   16/10/2011 at 03:04

   anladığım kadarıyla yok nedenide yine aynı işlemci problemi

 57. Barış

  05/10/2011 at 21:26

  Hayal kırıklığı

  • ZKara

   06/10/2011 at 23:59

   Merak etmeyin. iOS 5 de “asistant” diye bir uygulama var. Kurulum ile geliyor. Tamamen siri ile aynı.

   • kelbresqe

    16/10/2011 at 03:03

    dostum kaynak gösterirmisin assistant özelliğinin siri ile aynı olduğuna dair

 58. Soner

  05/10/2011 at 22:48

  Türkiye teknolije bukadar ac ken bizler hep geri hizmet malesef

  • Anonim

   08/11/2011 at 02:27

   uk den nasilsa geliyo tr de piyasaya cikmadan bnm icin sorun degil gecikmesi ama dogruda degil bu kadar kullanicisi var ulkede.

 59. emre

  06/10/2011 at 00:36

  Tahminen türkiyedeki satış fiyatı ne kadar olur ve ne zaman gelicek :S

 60. Huseyn

  06/10/2011 at 00:58

  Merhaba Beyaz Iphone ile siyah Iphone arasinda dis kasa da on yuz de ve yukarida kulak hoporlorunun ustunde bir fark var.
  Beyaz da siyahta olmayan birsey var nedir acaba? ben almayi dusunuyorum da siyah ve beyazin ne farki var merak ediyorum? tesekkurler

  • asdlşf

   06/10/2011 at 19:49

   dostum sensör o.siyahta da var ama siyah olduğundan gözükmüyor ama güneşe çıkarsan görülebilir 😉

 61. Ömer

  06/10/2011 at 01:03

  Siri tamamen yazilimsal bir ozellik. Bence iphone 4’te de calismali. Calismazsanda application olarak gelir. Ona da izin vermezlerse jailbreak ile gelir. Resmen bizimle oyun oynuyorlar, yazik…

  • kelbresqe

   16/10/2011 at 03:02

   sirinin eski sürümlere gelmemesine tek neden olarak işlemci gösterilmiş a4 işlemci kaldırmıyormuş a5 işlemci gerekiyormuş ama jailbreakciler uyarlamaya çalışıyor göreceğiz nolcak

 62. Salih Bulent Alkangil

  06/10/2011 at 02:00

  Apple yaptıgı 1yil yatıp istirahat etmesi Androit in mesafeyi olabildiğince açarak apple i yattığına pişman edecektir.Android taklidi ios5 de kurtaramayacaktir.

  • ercument

   13/11/2011 at 12:53

   yahu apple yatmıs dıyorsunuz ımkansız
   amarıkalılar onumuzdekı 50 yılın teklonojısını cıkarmıs aptalmı bırden sursunler pıyasaya yavas yavas hazmederek eee akıllı mıllet bızım gıbı salak cok oldukca ınanılmaz paralar kazanırlar
   almayın arkadaslar bunlar teklonojıyı taksıt taksıt suruyorlarsa almayacaksın

 63. Salih Bulent Alkangil

  06/10/2011 at 02:01

  Apple yaptıgı 1yil yatıp istirahat etmesi Androit in mesafeyi olabildiğince açarak apple i yattığına pişman edecektir.Android taklidi ios 5 de kurtaramayacaktir.

 64. ali

  06/10/2011 at 02:48

  arkadaslar an itibariyle (02:45) apple ana sayfasindan steve jobs in oldugunu acikladi

 65. ali

  06/10/2011 at 02:49

  arkadaslar an itibariyle 02:45 apple ana sayfasindan steve jobs in oldugunu acikladi

 66. serdar

  06/10/2011 at 03:06

  Slm Mustafa Bey size ozel bir sorum olacak sizki uzun zamandir Apple ile bukadar yakinsiniz ve inaninki bircok seyi sizin sayenizde ogrendik.Acaba siz Apleden beklediginizi umdunuzmu cikarmis oldugu bu yeni Iphone 4s modelinden sizce Aple nasil bir yol izlemeliydi tesekkurler…

 67. özhan

  06/10/2011 at 03:32

  ben hıc ıphone kullanmadım ama etrafımda bır cık arkadasım kullanıyor fakat artık onlarda yavas yavas androıde donuyor cunku apple ısı tamımıyle paraya vurmus sabah konustuk 4GS hakkında hıcbırı ıyı seylr solemıyor sanırım ıos androıdın varlıgını ensesınde hıssedıyor artık ve apple en buyuk rakıbı olan samsunga saldırmaya basladı benımde kanım ıphone bu paraları hak edecek cıhaz degıl

 68. Mehmet

  06/10/2011 at 07:59

  Steve Jobs öldü. Derin uzuntu icerisindeyiz.

 69. Mehmet

  06/10/2011 at 07:59

  Steve Jobs öldü. Derin uzuntu icerisindeyiz.
  Cennet mekanin olsun. Buyuk dehaydi

 70. Mehmet

  06/10/2011 at 08:00

  Steve Jobs öldü. Derin uzuntu icerisindeyiz.
  Cennet mekanin olsun. Buyuk dehaydi.
  Gercekten ölüm kötübir sey

 71. Mehmet kaya

  06/10/2011 at 08:01

  Steve Jobs öldü. Derin uzuntu icerisindeyiz.
  Cennet mekanin olsun. Buyuk dehaydi.
  Gercekten ölüm kötübir sey

  • fatih

   13/10/2011 at 09:21

   kim demiş ölüm kötü diye,
   senden öncekiler ölmeseydi sana bana yaşayacak yer mi kalırdı dünyada??? steve jobs lar ölecek ki yenileri gelsin ve onların bıraktıkları yerden dünyayı mamur etsinler. sen ölme ben ölmeyeyim ee torunların hangi dünyada yaşayacak????

 72. Çağrı

  06/10/2011 at 08:55

  çok iyi be!!!

 73. Volkan

  06/10/2011 at 09:14

  Ben iphone u çıktığı günden bu yana kullanıyordum. Fakat son bir yıldır android işletim sistemli telefonları kullanmaya başladım. Mustafa Bey e bu android nedir diye sorduğumda bana iyi ama son kullanıcıya hitap etmiyor demişti. fakat bu artık geçerli değil.

 74. puye

  06/10/2011 at 12:18

  selam arkadaşlar
  CANADA dan unlocked olarak alınan iphone 4S türkiyede şatışa çıkmadan alınırsa çalışırmı,
  hatla ilgili bir problem olurmu acaba ?

  • Mustafa Tan

   06/10/2011 at 13:22

   Unlocked cihazlar tüm operatörler ile sorunsuz çalışır. Fakat yurt dışından cihaz getirttinizde IMEI (pasaport) kaydını ayrıca yaptırmanız gerekir.

 75. Anonim

  06/10/2011 at 14:06

  ya çok hayal kırıklığı 22 ülkede var türkiyede yok bizim türkide teknoliği yok kardeş herşey adamların teknojisi kullanıyoruz )::

 76. Kaan

  06/10/2011 at 17:09

  WWCN de keşke söyleseydide bu kadar insanı beklemek zorunda bırakmasaydı.

 77. Ozgur

  06/10/2011 at 23:03

  Merhabalar mustafa abi,bir sorum olacak 12 ekimde ios5 i yukledigimizde uygulamalar musicler vs,yazilim guncelleme de yaptigimiz gibi korunacak mi yoksa yeniden yuklememiz mi gerekecek yanitlarsaniz sevinirim.tesekkurler 🙂

 78. Ugurcan Erkal

  07/10/2011 at 07:44

  Acikcasi almayi dusunmuyorum. Guncellememi yapar keyfime bakar seneye kadar beklerim. iPhone 5 cok bekletmez umarim.

 79. Bulut Şimşek

  07/10/2011 at 12:11

  Merhaba benim app store şifrem sanırım birisi tarafından öğrenildi ve bu ay içerisinde çinden 2 defa alışveriş yapılıp toplamda 36.98$ lık bir ücret kredi kartıma yansıtıldı. buna itiraz etmek için yazınızı okudum dediklerinizi adım adım yaptım ama report problema bastığım zaman apple böyle bir sayfa bulunamamaktadır diye uyarı verdi ve bu işlemi gerçekleştiremedim. dünde şifrem değiştirildi. bende forgot password deyip tekrar hesabımı aldım şifremi değiştirdim. şuan konum olarak çinde görünüyor hesabım turkey yapmak içinde tekrar kredi kartımı istiyor yoksa konumu değiştirmiyor. bende tekrar kart numaramı verip dolandırılmak istemediğim için kartsız hesap açmak istiyorum ama dünde hesabımdan alışveriş yapılmak istendiği için işlem yarım kalmış ve onu bitirmek için benden kredi kart nomu istiyor. kartsız id oluşturmak için none seçeneği çıkmıyor ve bende konumumu değiştiremiyorum ve hiç bir app indiremiyorum. lütfen acil yardım edermisiniz durumum hiç hoş değil 🙁 kart nomu versem çindeki şebeke alışverişlerine devam edecek. bana ancak siz yardım edebilirsiniz başka böyle mevzuatlardan anlayanyok. en tecrübeli sizsiniz… 🙁

  • Yok

   08/10/2011 at 14:58

   Polise başvur

 80. nil

  09/10/2011 at 20:26

  iphone kullanmayan bilmez.

 81. M.Can

  10/10/2011 at 02:59

  4 S’in Steve olduğunu akıl etmek bu kadar zor mu ? Adamın öleceğini zaten biliyorlardı ve bence yüzde yüz o S harfi büyük deha Steve içindi.

  • Anonim

   25/11/2011 at 18:42

   O s Siri’nin s’sidir bence

 82. Anonim

  13/10/2011 at 17:45

  merhaba
  benim sorum siri hakkinda, siriyi iphone 4 lerede yukleyebilecekmiyiz ve tarihi ne zaman?tesekkurler

  • kelbresqe

   16/10/2011 at 02:57

   orjinal olarak hayır çünki a5 işlemci gerektiğini söylüyorlar ama jailbreak piyasası a5 işlemcisi olmayan cihazlarada uyarlamaya çalışıyor

 83. korgxx

  17/10/2011 at 02:40

  selam arkadaşlar teknolajiyi yakından seyretmeye calışıyorum etrafımdaki telefonların cogunu son cıktıgında aldım yeri geldi caldırdım sonra iphone cıktı dedim tama bu işte sonra wave 8500 diye bi telefon bayıldım özelliklerine aldım gercektende güzeldi sonra iphone 4 e gectim sonrada pişmanlıklar okadar para verdim iphone 4 e yaa hala kafayı yıcem galaxs2 arkadaşlar şaşırmayın iphonu heryerde övüp bitiremeyen arkadaşım galagsiyi iyice bakınca uygulamalarda dahil gercekten hakkını yemem dedi. google androit aşmış artık yaa düşünün wave 8500 ün bada 1 i şimdi bada 2 oldu yaptılar hani samsun destek vermezdi eski tlfonuna nerdeyse galagsi gibi olmuş. iphone nin yüzde 23 ünü samsung yapıyor bunu biliyormusunuz şimdi ise 5 i beklerken 4s cıktı ne bu yaaa tam bi fiyasko birde 2 bucukla 3 arası yiyorlar bizii yaa bide bir türk olarak belkide en fazla bana koyan şey lan türkiyenin adı bile yokk adamlar tınlamıyo bizi be nerdeyse dünyaa tanıdı artık bizi belkide en cok bizimkiler alıyor iphonu ama yokk yaa daha söylicek bişe bulamıyorum arkadaşlar ancak ben anladım dahada yedircek param yok elveda steve hoşgeldin yaşa androit

  • fghjkl

   05/11/2011 at 11:48

   sonuna kadar haklıısın kardes

 84. Pingback: Aylin artık saatleri de Türkçe söyleyebiliyor | Sihirli Elma

 85. Pingback: iPhone 4S İncelemesi @ Çağrı Erdoğan

 86. musti

  24/10/2011 at 23:39

  iphone 4 ve 4s beklentilerimizi hiç karşılamadı, bende artık daha değişik yenilikler yapıp bizleri nasıl şaşırtabileceklerini bekliyorum tabi Jops vefat etti o değişiklikleri kim yapcak artık …

 87. Selami

  26/10/2011 at 22:46

  Iphone 4s aldım suan elimde ama hıc bır fark algılamadım. Bakalım kullandıkca gorecegiz

 88. Mehmet

  30/10/2011 at 15:39

  acikcasi telefonun tipi kurtariyor cok tatli bi telefon ama icerik sifir gibi geliyor bana samsung gs2 de tam tersi mukemmel ama cok kaba ortasini bulurlar heralde ben olsam öle yapardim iki firmadanda calardim bi goremediler eksikligi …:)iphone nin tipine gs2 nin özelliklerini koyardim tadindan yenmezdi

 89. emila

  04/11/2011 at 19:42

  sizce 4s i 4 mü alıcam da acil cevap liütfen

 90. Göksel

  07/11/2011 at 19:41

  İphone 4 ve iphone 4S BEYAZ modellerinde siyah modellere göre ses çıkışında gözle görülür bir düşüş var. Bu sorunun düzenlenme konusunda çözümünüz var mı acaba ?

 91. Göksel

  07/11/2011 at 19:46

  Iphone 4 ve iphone 4s Beyaz modellerinde siyah modellere gore ses cikisinda gozle gorulur bir dusus var. Bu sorunun cozumu konusunda bir yol var mi. Ve neden bu fark var.

 92. Ali caglar

  08/11/2011 at 19:57

  Hayal kırıklığı bencede

 93. Umut

  22/11/2011 at 08:58

  Arkadaşlar 1 buçuk aydır LG optimus 3D kullanıyorum.Ve iphone kullanmış biri olarak ben LG optimus gibi bir telefon görmedim.Şiddetle tavsiye ederim.iphone’un yarı fiyatı kadar.Çift çekirdek.Bir an olsun takılmıyor.Uygulamalarıda oldukça güzel.İncelemenizi öneririm.

 94. Pingback: İphone 4S Özelliklerine Ayrıntılı Bir Şekilde Bakın | Oku Bakayım - okubakayim.com

 95. tamer

  28/11/2011 at 01:09

  özenti telefonu

 96. Doll

  29/11/2011 at 21:33

  Bende iphone 4 war iphone 4sin ozelliklerini yuklicemm 

 97. Doll

  29/11/2011 at 21:33

  Bende iphone 4 war iphone 4sin ozelliklerini yuklicemm 

 98. cemil

  04/12/2011 at 02:11

  arkadaslar ben almanyada yasiyorum bende iphone 4 s alicaktim ama vaz gectim taki sony eriscon xperia ars s i gorunce buraya yazdiklariniz ozelliklerin hepsi bu telefanda var arti daha fazlasi var ama sunuda soyleyeyim almanyada modeller biraz daha ozellikli oluyor turkiyeye gore tum tlf icin gecerli bu bilginize

 99. Derya

  05/12/2011 at 16:54

  Arkadaslar ben Iphone 4s aldim.bir onceki telefonul iphone 4 tü.ikisi arasinda fark yok diyen insanlar bence kiskanclik yapiyorlar.bu farkliliklari görmemek imkansiz.yeni alicak olan arkadaslar buradaki yorumlara bakmayin ve gönül rahatligiyla iphone 4s alabilirsiniz.Ben beyaz modelini kullaniyorum bayan oldugum icin cokta memnunum..ozelliklii siri hayatimin bir parcasi en acil durumlarda trafik hava konum en acil durumlarda bana yardim ediyor.:)birde isin komik tarafi var tabi:) cok komik sorular soruyorum ve sanki beni algiliyormus gibi esprili yanitlar veriyor :)Muhtesem yapmislar gercekten ! ben iphone 4s demiyorum:)) benim akilli kizim diyorum=)) alanlar ve alicak olanlar güle güle kullanin =))

 100. Filiz

  05/12/2011 at 17:01

  Deryacim haklisin bende Iphone 4s i 2 gun once aldim.harika birsey ya !! inanin arasinda cok fark var iphone 4 ile !! daha hizli,daha iyi resim ve video kaydi yapiyor,siri yi anlatmiyorum bile o zaten nokta atisi yapmak icin yapilmis bir ozellik kesinlikle !! daha sayamadigim fakat gozle gorulcek bircok ozellik !! ama acele etmeyin almak icin birazcik ucuzlasin ben amerikada yasadigim icin hemen aldim.fiyatlari düser elbet sabirli olun cok para vermeyin birden.ama almanizi tavsiye ederim.memnun kalicaksiniz !

 101. Anonim

  14/12/2011 at 22:22

  4s diyorumm :))

 102. fatih inci

  20/12/2011 at 18:16

  iphone4s mükemmel bir cihaz 1 yıldır iphone4 kullanıyordum 4s aldım ve mukemmel herşeyiyle bugun bir leptop alıyorsunuz işletim sistemi disinda bom bos ve herşey yükleyip harika bir cihaz oluyor bu da öyle ne istiyorsanız yukleyin aklınıza ne gelıyorsa bir tlfondan ne beklıyorsunuzki

 103. Dilara

  24/12/2011 at 23:42

  arkadaşlar ben iphone 4s i yurtdışından alıcam ve bir arkadaşım bana pasaport üzerine yaptırman gerekiyo dedi ve ben o pasaport olayını bilmiyorum bana anlatırmısın en ayrıntılı detaylarıyla aklım çok karıştı

 104. KÜBRA

  25/12/2011 at 15:59

  MERHABA
  BEN İPHONE 4S ALMAK İSTİYORUM BURDA KULLANANLAR NASIL BİR TELEFON OLDUĞUNU YAZABİLİR Mİ ACABA ÇÜNKÜ VERDİĞİM PARAYA DEĞER Mİ ONU ÖĞRENMEK İSTİYORUM?

  • berke

   25/12/2011 at 16:37

   bence almalısın ben aldım çok güzel hızlı internet kullanımı zevkli kamerası güzel ama yinede sen bilirsin ıphone 4 ten çok fazla farkı yok eğer değişik birşey olsun istiyorsan sabredip ıphona 5 i bekleyebilirsin

   • Anonim

    27/12/2011 at 19:02

    değmez,
    çok pahallı.
    abd.’de 2oo dolar
    bizde 2400 tl
    kontratlı
    kazıklıyan,kazıklayana

    • Mustafa Tan

     27/12/2011 at 19:11

     Amerika’da kontratlı iPhone 4S 200$ değil maalesef. Bahsettiğiniz 2 senelik kontratlı cihazın fiyatı. Her ay 15$’dan başlayan data ve 20$’dan başlayan SMS paketlerini seçmeniz gerekiyor. Kontratsız iPhone 4S ise 650$’dan başlıyor. Özetle geçenlerde artan ÖTV vergisinin de etkisiyle iPhone 4S ülkemizde pahalı doğru ama bahsettiğiniz gibi 12 kat değil.

     • Enes

      03/03/2012 at 16:01

      Bazı ınsanlar daha 4s ın ne oldugunu bıle bılmeden , ınternette surda burda boyle goruyor hemen atıyor yanı bıraz gundemı takıp etseler herseyden haberlerı olur ama malesef bızım halkımız bıraz boyle..

      • MURAT

       29/03/2012 at 20:58

       MERHABA ARKADAŞLAR. İSTEYEN ARKADAŞLARA İPHONE 4S ORİJİNAL SATILIR. FİYAT 1450TL ÜRÜN KUTULU VE SIFIRDIR. YURT DIŞINDAN GETİRİLDİ. PASAPAORT KAYITSIZDIR.

       • MURAT

        29/03/2012 at 21:00

        TOPLAMA İPHONE 4S VAR ARKADAŞLAR FİYATI 400TL. TELEFON 5415427370

     • ecem

      29/03/2012 at 10:27

      bende iphone alıcaqım ama 4 mu yoksa 4s mı alsam kararsız kaldım arasındakı fark nekı 4 ile 4s ???

      • Bayram

       01/04/2012 at 12:58

       GECENLERDE BİR ARKADAŞIM ABD DEN GELDİ DİĞER BİR ARKADAS SİPARİŞ VERMİŞTİ UNLOCK KİLİTSİZ BİR IPHONE4S GETİRDİ FİYATI 680 $ BENCE ÜLKEMİZDE OLMASI GEREKEN FİYAT MAKSİMUM 1600 TL YADA 1700 GETİRİ GÖTÜRÜ GÜMRÜĞÜ FALANI FİLANI AMA İŞİN İÇİNE BÖYLE TRKCELL AVEA VODAFONE GİRİNCE MERKEBİN GÖZÜNE SU KAÇIYOR MALESEF

       • Mustafa Tan

        01/04/2012 at 13:00

        Türkiye’de elektronik cihazların garantisi 2 yıl. Apple’ın Amerika’da sattıkları ise 1 yıl. Türkiye’deki satış fiyatını bu da arttırıyor yüksek vergilerin dışında.

    • Muhammet İkbal

     12/03/2012 at 17:10

     Arkadaşlar,BlackBerry Torch kullanıyordum yaklaşık 1 hafta önce 4s aldım, evet özellikleri güzel fakat bizdeki çılgınlık derecesinde olan bilmesekte almak istediğimiz biraz özentiye kaçan, bu hareketleimizin sonucunda pişmanlık duyabiliyoruz mesela ben pişman oldum.Bir telefon abi ne olabilir ki.Konuş,msj. yolla,müzik dinle.Zaten internete pc’lerimizden girmiyor muyuz,yada oyunları pc’den oynamıyor muyuz,bir anlık gaflet ile gittik aldık şarj olayı beter BlackBerry’nin canını yiyim 2-3 gün gidiyor du şarjı,Nokia N95 kullandım 2 yıl ne ki yani biz toplum olarak abartılara meraklıyız bence,buna bende dahil. 4S ile uzayamı çıktık nedir abi, aldım pişmanım, bukadar.

     • Muhammet İkbal

      12/03/2012 at 17:35

      Bir diğeri de,4s’ bir başka cihaza müzik,resim,veya bir not vs.. gönderemiyorsunuz ve alamıyorsunuz ayrıca itunes olmadan telefona müzik atamıyorsunuz,müziklerinizi telefonun sil sesi yapamıyor kişilerinize özel zil sesi atayamıyorsunuz.Bluetooth burda ne işe yarıyor? sadece kablosuz kulaklık kullanırsanız işe yarıyor.Yukarıda saydıklarımın bazılarını mesela dinlediğiniz müzikleri zil sesi yapmayı sadece itunes ile yapabiliyor başka zamanda farklı cihazla çektiğiniz resimleri bilgisayarınıza atarak itunes aracılığı ile iphone’nize aktarabiliyorsunuz.Ben neden bukadar para verdim şimdi bu cihaza? bilgisayar olmaksızın bu işlemleri yapamıyorum.Madem bu işlemleri Pc.’den yapmak zorundayım o zaman iphone alayım ki? bu benim görüşüm,heee diyeceksin ki kardeşim teknoloji bu tartışma,iyide diğer cihazlarda yokmu internete girme,mail,oyun,vs..hemde daha uygun fiyatlara ve kullanımı daha basit,mesela uzun yola çıktım ama telefondan resim silmek istedim ama silemiyorum(film rulosu haricindeki doslayalardan) bilgisayarımda yanımda değil nasıl sileceğim? kısacası bi cihaz’ı kullanacaksan Pc’yanında olacak o yüzden bu cihaz bence iyi değil tabi burada bir telefondan beklentiler devreye giriyor benim telden beklentilerim bunlar değildi ki,keşke araştırıp alsaydım kardeşimin lafıyla gittik aldık,pişmanım.Alacak olanlara tavsiyem almayın üzerine biraz daha koyun ve aracınız yoksa 2. el bir araç alın 🙂 5-6 bin tl ye 2. el araç bulabilirsiniz.

      • Anonim

       15/03/2012 at 20:17

       pc aracılıgıyla yapıyosa bu islemleri 5 para etmes kardesim iphone4s. azdaha alacaktm iyiki okudum yorumları..

       • Muhammet İkbal

        19/03/2012 at 00:49

        Rica ederim ne demek,detayları anlatalım ki bilmeyen isanlar bilip ona göre davransınlar.Bu arada geçenlerde operatörümün müşteri temsilcisi ile görüşüyordum iphone 4s ve iphone cihazları hakkında birkaç işlem yapacaktık,şahsa dedim ki ben eskiden blackberry torch kullanıyordum iphone aldığıma pişman oldum, neden diye sordu bana, dedim şarjı az gidiyo, araç kullanırken isim arama tuşları micik olduğundan trafikte risk alıyorum,veri gönderip alamıyorum,bir resim sileceğim silemiyorum,flash player destekli videoları açmıyor izleyemiyorum ve daha birçok eksik.O kadar içten anlattım ki herif bana ne dese beğenirsiniz. Aynen şunları söyledi ” ben iphone uzmanınızım, işimiz gereği de birçok telefonu kullanıp özellikleri hakkında eğitim görüyoruz ve uzun süre iphone kullandım ve fakat bende sizin gibi düşünüyorum o yüzden bende eski telefonum blackberry ‘ye geri döndüm, haa eğer bir cihaz daha önermemi isterseniz size htc’ yi tavsiye edebilirim” dedi. bu adam İphone uzmanı.

       • Anonim

        27/03/2012 at 01:54

        ben aldım telefon iste ses net duyuluyor al gitsin altı üstü 2 binlira atla deve değil yaa

   • KÜBRA

    28/12/2011 at 16:43

    tmm çok teşekkürler

 105. Recep

  27/12/2011 at 21:23

  Kesinlikle 4s 3gun önce Aldım daha önce 4u kullanıyordum çok büyük farklar var

  • ali

   12/02/2012 at 11:36

   Arkadasım bende Kullanıorum ama Arasında Hıc Bır fark Goremedım Sen O farkları Nasıl Gordun bı Farkı kamera bu 4 den farklı cok buyuk farkları ne acabha

   • Anonim

    11/03/2012 at 20:58

    arkadaslar bnde nokıa 6230i kullanıyorum yere vuruyorum sınırlenınce bısey olmuyor ama iphon4 yere vursam parcalanacak

    • doğukan

     23/04/2012 at 14:29

     sende vurma kardeş sinir topun mu?

     • kanıtsız

      29/04/2012 at 23:23

      benim kız telefonu bebek sanıp başını banyoda yıkıyor 4 s alsam 2000 lirayı yıkamış olur en iyisi 6700 devamm

 106. NUR

  01/01/2012 at 17:09

  MERHABA
  BURASI İPHONE MARKASININ OLDUĞU BİR SİTE AMA BEN İPHONE 4S İLE HTC SENSATİON KIYASLANSA HANGİSİ DAHA İYİDİR BİLEN KİŞİLERİN CEVAP ATARLARSA ÇOK MEMNUN OLUCAM

  • Can

   11/01/2012 at 20:25

   4s Her Zaman HTC SENSATİON’u Es Gecer Ben Su an Kullanıyorum vede Cok Memmunum Ben Tafsiye Ederim Kardeşim…

   • uğur

    29/01/2012 at 02:56

    Şuan bende Iphone 3 Iphone 4 Ve 4s var bence diğerlerine bakaraktan 4s daha kullanışlı ve özellikleride süper

    • Anonim

     15/03/2012 at 20:20

     htc bence en kullanıslı ve kaliteli telefon..

   • Ali Erkan

    06/02/2012 at 06:23

    4s iphoneyi bize afyon gibi yutturmuşlar ne bu pil durumu rezalet her şeyi kapat telefon yanında beklesin 2 gün gidiyor oyun yok internet yok sadece telefon ve maillere baktım bunun için gidip nokıa yada benzeri bir telefon alsak daha iyidir bence oyun oyna nete gir 3.5 saat de batarya pert

    • oğuzhan

     11/02/2012 at 09:05

     çok haklısın

     • fatih gözel

      12/02/2012 at 23:09

      bu ne kardeşim ali kardeşime katılıyorum bu telefon güzel olabilir pahalı bir telefon ee doğal olarakda bu fiyata bu özellikler bence hiç muhteşem olmuyor gayet normal olması gerektiği gibi fakat ben kampanya kapsamında aldım taahhütü iptal edemedim edersem cihaz bedelini ödersin diyorlar batarya konusu rezaletşarj’dan çıkıyor %100 olan şarj iki dakika geçer geçmez %97 düşüyor genel olarak söylenen konum servislerini kapatın daha uzun gider peki sorarım size bu fiyata bu cihazı alıp da onda ki bu özellikleri de kapatırsan ne anlamı kaldı git sıradan bi telefon al bence daha mantıklı burdan herkese söylüyorum kimse almasın benim tavsiyem bu

      • Toygar

       14/02/2012 at 16:58

       Bende iPhone 4s war . açıklamak gerekirse pil durumu çok kötü degil bir telefonda 3.5 saat oyun oynarsan her telefonda biter. düzgün ve normal kullanırsanız düzgün bir telefon

       • gökhan

        28/02/2012 at 14:09

        siz birbirinizi yiyin durun 4s dünyanın en gelişmiş en hızlı telefonu nokia htc ile kıyaslamaya kalkanlar size sözüm yok arkadaşlar pil ömrü diyolar 100 tane artısı var 1 tane de eksisi olsun bilader

        • Anonim

         04/03/2012 at 17:34

         brAVO ARKADASIM YAKISIR

        • Anonim

         07/03/2012 at 19:44

         eksıyı soyleyım 3g goruntu arama yok bluetut yok baska marka bır tele resım muzık vs yollanmıyor

        • Anonim

         11/03/2012 at 13:34

         nasıl 3g yok görüntülü görüşme yok

        • Anonim

         12/03/2012 at 17:03

         Arkadaşlar,BlackBerry Torch kullanıyordum yaklaşık 1 hafta önce 4s aldım, evet özellikleri güzel fakat bizdeki çılgınlık derecesinde olan bilmesekte almak istediğimiz biraz özentiye kaçan, bu hareketleimizin sonucunda pişmanlık duyabiliyoruz mesela ben pişman oldum.Bir telefon abi ne olabilir ki.Konuş,msj. yolla,müzik dinle.Zaten internete pc’lerimizden girmiyor muyuz,yada oyunları pc’den oynamıyor muyuz,bir anlık gaflet ile gittik aldık şarj olayı beter BlackBerry’nin canını yiyim 2-3 gün gidiyor du şarjı,Nokia N95 kullandım 2 yıl ne ki yani biz toplum olarak abartılara meraklıyız bence,buna bende dahil. 4S ile uzayamı çıktık nedir abi, aldım pişmanım, bukadar.

        • ersin

         05/04/2012 at 14:28

         tuksell şerefsizi bana 4 s göderdi ama makına göruntulu arama yapamıyorum geri vermek istedım ama mahkeme yolunu gösterdıler makınayı kırcamm

 107. Anonim

  04/01/2012 at 14:15

  İpona 5 şi bekleyeceğim allah nasipederse

 108. Nurettin kaplan

  04/01/2012 at 14:16

  İpona 5 şi bekleyeceğim allah nasipederse

  • ibrahim

   25/01/2012 at 18:38

   allah yolunu açık etsin kardeşim

 109. Umut Furkan

  08/01/2012 at 22:06

  Beyler benim iPhone 3GS vardı sıkıldım sattım Samsung Galaxy Fit aldım ama hala iPhone özlüyorum iPhone bana daha iyi geliyor ama dediğiniz gibi Android telefonlar daha iyi bu aldıgım telefon Android, android marketten bir sürü uygulama oyun ve sayre indirebiliyorum size tavsiyem iPhone alacaksanız amerikaya gidip alın türkiyede hep kazık yiyoruz hep vergiler olmasa iPhone 4S en fazla 1200 olurdu en azda 900 olurdu bence hep kazık yiyoruz napalım türklerde beyin yokki telefon yapsınlar herkez türk malı kullansın herkez çin malı yabancı mal yok iPhone yok BMW daha kendi arabamız bile yok türklerden adam olmaz söyliyim 50 yıl geçsede bir 8MP 1080p çekimli bir telefon yaparlarsa ne Mutlu Bize 🙂

  • ibrahim

   26/02/2012 at 11:46

   arkadaşım çok haklısın

   • Anonim

    15/03/2012 at 20:22

    evt adam olmas bizden..

    • can

     16/03/2012 at 16:34

     sios işlemcili andıroidten daha hızlı

     • Anonim

      21/03/2012 at 16:48

      telefonu amerikadan al diyorsun amerikaya gidip gelmek 3 adet I PHONE 4S
      fiyatı biliyor musun şaşkın

 110. adnan

  09/01/2012 at 19:18

  mrb ben yıllardar nokia kullanıyorum şuan n8 m var iphone 4s almayı düşünüyorum iphone5 nezaman çıkar erken çıkarsa onu almayı dùşünüyorum kib .a.e.o

  • Can

   11/01/2012 at 20:29

   Onun Turkiyeye Gelmesi Cok Surer Iphone 4s 32 gb bile türkiye de yok du En son Boşuna Bekleme Derim Kardeşim….

   • emre

    21/01/2012 at 16:34

    nasıl yok bende var 32 gb beyaz 4s

 111. hasan

  10/01/2012 at 16:04

  İsvicrede türk parasıyla 300 tl olan telefon .. türkiyede 3000 tl Helal olsun valla 😀

  • Can

   11/01/2012 at 20:26

   Burası Turkiye Isviçre Deil Kimseyi Zorlamıyorlar Ister Al Ister Alma Kardeş…

   • Anonim

    16/01/2012 at 14:48

    sende para bol heralde

   • fatih gözel

    12/02/2012 at 23:18

    can kardeş iphone ile avulkatlık anlaşman mı var sana ne oluyor anlamadım doğrusu adam düşüncesini yazmış sende buna saygı duymalısın ve olumsuz fikirlerini kendine saklamalısın ama saklamazsan da o senin karakterine kalmış durum birşey diyemem

  • Emre

   25/01/2012 at 12:20

   Ben isvicreden aldim hicte dedigin gbi turk parasiyla 300 tl falan degil
   Tamamen kulaktan dolma bilgilerle konusuyorsunuz hicbir bilginiz yok
   Evet turkiyeye gore ucuz ama onlarinda hepsi bizdeki gibi 2 yil tahuttlu fiyatlari o kafar ucuzunu almak istiyorsan aylik 80 100 franklik paketletden alman gerekiyor
   Sadece tlfonu almak istediginde 750 frank oduyorsun bu da 1500 1600 tl yapiyor

   • hatice

    07/03/2012 at 15:12

    ben 4s iphone kullanıyorum güzel bir telefon sadece pil sorunu var doğru ama kullanıma bağlı telefonun sadece havası var nokia 6300 harika bir telefon ipone kulanıyorsanız elinizde bardak taşır gibi taşımanız gerekiyor….ben bukadar pahalı telefon aldığıma pişmanım başkasını bilemem havamız olsun diye cebimizdeki paradan oluyoruz biz türkler bayaaa lükse düşkünüz çogu iş adamından bile zenginiz demek ki…

  • ethem

   27/03/2012 at 11:12

   geçen ay aldım isviçreden türk parasıyla yaklaşık 2000 tl nerde satılıyor 300 tl ye bol keseden sallıyorsunuz anlamıyorum sizi… bir konu hakkında yorum yapmadan önce birazcıkda olsa bilginiz olsun. bu kadar bağnaz olmayın lütfen…

 112. zeynep

  11/01/2012 at 18:20

  süper bişey!

  • vaka

   13/02/2012 at 19:07

   meraba. sizde varmi? pil durumunu bilmek istiyorumda. mesela tam kullandiginda kac saat ve ya kac gun sakliya biliyor. ???

 113. Arif CANSIZ

  13/01/2012 at 08:18

  iPhone 4S bende aldım ama ne yapacağımı bilmiyorum ,herhalde tüketici mahkemesine baş vuracağım , nedenmi? telefonu bir hevesle aldım telefon mahallede çekmiyor (servis yok) komutu veriyor , nokia ‘nın en eski telefonu cayır cayır çekerken 2.500 tl’lik teelefondan tık yok , arkadaşlarım neden telefonunu kapatıyorsun diye sitem ediyorlar.Şarjı desen 1 günde bitiyor hiç bir işlem yapmadığım halde , hani desem video yada diğer işlemlerle uğraşsam öylede yapmıyorum dururken şarj akşam’a hemen bitiyor ,kesin tüketici hakeme gideceğim .başka ne yapayım .iPhone bana mutlaka dönmeliiii.

  • Anonim

   13/01/2012 at 22:43

   Kardesim bndede ayni sprung vardir garantiye gondeerdim sifiri geldi

 114. Motd

  13/01/2012 at 11:44

  Merhabalar bugune Kadar Hep nokia kullandim bir defa da android kullandim simdi 4s aldim pil sorunu haricinde suana kadar kullandigim en iyi cihaz diyebilirim özellikle benim gibi internet ile hasir nesir olan arkadaslara tavsiye ederim cok hızlı 🙂

 115. evren

  16/01/2012 at 12:53

  Xperia S,4s ten 10 kat daha fazla özelliğe sahip.ben Xperia S’i alacam.

 116. muhittin

  21/01/2012 at 12:02

  İphone 5 i bekleyeceğim çünkü hologram teknolojisini merak ediyorum diğerlerini kullandım..

 117. adem

  21/01/2012 at 16:00

  kardes 4s 2500 tl ye satıyorum almak istyen varsa bana ulaşsın uluslar arası 2 yıl garantisi olcak

  • niko

   10/02/2012 at 18:39

   aynısı bnde 2 binlira.)

   • cemil

    03/03/2012 at 13:06

    bende
    1900 e olur.2 yıl garanti.açılmamış kutusunda,2mart tarihli faturası yanında.beyaz 16gb
    05077886161

   • bugra

    06/03/2012 at 01:54

    aynısı bende 1700tl yurtdışı garantisi var

 118. adem

  21/01/2012 at 16:01

  tel:05426185504

 119. ygt

  22/01/2012 at 14:35

  samsung galaxy nexsus satılıktır ilgilenler bas vursun sıfır garantılı 1 haftalık telefon ..

 120. Deniz

  30/01/2012 at 01:26

  Slm ben deniz avusturyadan iphone4s burda o. Oyro ben 4 tane aldim busene turkiyede satacam fiyat nekadar turkiyede

 121. 4sci

  30/01/2012 at 14:22

  Ben amerikadan sipariş etirdim kuzenime amerikada 700$ yani bizim ulkemize gore fiyatı 1500 TL ama türkiyedeki fiyat daha gelmedi bile 2600 TL küsürdür.

 122. DZL

  04/02/2012 at 23:09

  Daha önce iphone kullanmamış birisi olarak bir haftadır 4s sahibiyim daha tam özelliklerini neler yapılabildigini tam anlamıyla bilmiyorum ama telefondan app stora girdiginizde birsürü ücretsiz uygulama oyun vs var kamerası app stora dan indirme hızı hoşuma gitti hızlı birde telefonun içine giremiyorum yapabilecegin şeyleri pc ye yüklenen itunes ile yapıyosunuz açıkcası bazen güzel ama bagzen karmaşık ve bilinmez bişey 🙂

  • Anonim

   15/03/2012 at 20:45

   bluetoot bi halta yaramıyo gerekli bi zamanda gönderim yada alım yapamılmıyo.300 tl lik bi tlfon al daha iyi saçmalamışlar resmen nası bi mantık bu yaw.. cok pismanım aldıgıma….

 123. ayça

  05/02/2012 at 22:35

  iphone 4 kullanıyorum ama ios 5 sürmünü indirdim iphone 4S ile bı frkı kalmıyo (kamera harıc) bılgısayara ıhtıyacda kalmıyo aslında bence almaya deger 🙂

  • semih

   19/02/2012 at 13:05

   tek fark kamera değil siri faktörü var ortada 4le 4S arasında ciddi fark var
   NOT: ikisinede sahibim

   • ferıt

    02/04/2012 at 23:40

    ios 5 surumunu ındırdım dyon pc ye gerek kalmıyor nasıl oluyor anlatırmısın

 124. Mehmet

  06/02/2012 at 06:15

  Ben suan amerikadayim ve burdan yilbasindan once aldim unlocked 4s 16 gb 700 dolar. Simdi turkiye fiyatlarina bakiyorum da gercekten cok pahali. Herneyse telefonu biran bile yanimdan ayiramiyorum bugune kadar iphone kullanmadigim zamanlara uzuldum gercekten. Ancak telefondaki en gereksiz uygulama siri olmus siz siri ye ovguler yagdiranlara bakmayin zira amerikalilarin soylediklerini bile zor anliyor hanimefendi ki bizimkerin turk aksanindan pek hazzettigini dusunmuyorum bosa hava yapmasinlar. Ancak diger konularda telefon tartismasiz harika… Burada 3g internet sinirsiz paketlerle sunuluyor turkiye de sinirsiz paket sunan var mi bilmiyorum ama enaz 1 gb internet paketi olmadan bir ise yaramaz…

 125. Suleyman

  08/02/2012 at 10:53

  Şuan 4s i kullanıyorum.gerçkten Fazla Söze Gerek Yok iphone 4s in tek sıkıntısı pili 1gun dayanmıyor ,ona da çözüm war sajın cebınde bulunsun yarım saatte doluyo zaten. 4s gerçekten çok manyak bişey herkese tawsiye ederimmm.

 126. Yakup

  10/02/2012 at 15:45

  Bende 4s var almadan önce herkes diyordu ki hiç bir şeye yaramıyor ama yine de aldım hiçte pişman deüilim ve harika bi cihaz teknolijinin simgesi 🙂

 127. selen

  13/02/2012 at 13:51

  Arkadaslar benim babam amerikada yasiyor bende orayagidecegim yazin o zaman 4s alacagim ordan..

  • berk

   21/02/2012 at 21:36

   ee kendine alıcaksın niye bunu buraya yazıyorsun ki 😀 bari banada hediye al

   • fahri

    25/03/2012 at 16:16

    bombaaaa :)) bende istiomm 🙂

 128. vaka

  13/02/2012 at 19:31

  meraba arkadawlar. applenin beyaz olaninda yukarisinda karadan farkli bi wiy gordum. beyazda yukarisinda yani kulak koydugun yerde 2, nasil diyorsunuz hani boyle anlatiyim 2 bowluk var. ama karada 1. zaten resmi gorduyunuzde fark ediceksiniz. bunun farki ne? bende yarin almak istiyorumda o yuzden. hem hangisi daha kaliteli gotunuyo onu bilmek istiyorum.

 129. Veysi

  14/02/2012 at 21:07

  Arkadaslar tek kelime ile harika bir telefon 4s icin yapilan olumsuz yorumlari yapan arkadaslarin telefondan bir haber olduklarina adim gibi eminim zaten 4 yanindan gecemez evet kasa farki yok buda ozenti tipleri hayal kirikligina ugratti sanirim cunku telefonu aldiklarinda disardan 4 zannedicekleri icin dejenere toplumumuzun isine gelmedi son sozum arkadaslar ben 4s aldim alali bilgisayar sadece bir aksesuar oldu evde iste;)

 130. osman

  15/02/2012 at 18:37

  4 mü alıyım 4 s mi lütfen acil cevap !

  • Veysi

   15/02/2012 at 21:24

   Arkadasim hic dusunmeden 4s al aska pisman olmazsin

   • osman

    16/02/2012 at 19:22

    aradaki fark’a değer mi sence veysi ?

    • Enes

     03/03/2012 at 15:56

     Kesınlıkle değer kardeşim Iphone 4s ın yerını hiç bir telefon tutamaz BENCE.

 131. idrisakyel

  20/02/2012 at 19:17

  ARKADAŞLAR BENCE İPHONE 4S O KADAR PAHALI OLMASINI TEK ÖZELLİĞİ BENCE SİRİ BEN BİZ TÜRKİYEDE BUNDAN FAYDALANAMIYORUZ ANALAYACAGINIZ BU TELEFON SİRİ SİZ BENDE ÇOK PAHALI BEN ALDAIM AMA SİRİ ÖZELLİĞİNİN TÜRKÇE OLMADIGINI ÖĞRENİNCE ÇOK PİŞMAN OLDUM AÇIKÇA SÖYLİYİM.

  SOLAGANIMIZ 🙂 TÜRKÇESİZ BİR SİRİ BENCE YOK DEĞERİ

 132. Hakan

  22/02/2012 at 09:01

  Arkadaşlar, Ben, ilk defa İPhone kullanıyorum.Enson girilen yerleri nasıl siliyorduk ? anladığım kadarıyla enson girilen yerleri silmediğimiz zaman örneğin internet açık kalıyormuş vb.. ! bana tarif yazarmısınız Lütfen.

  • cihat

   25/02/2012 at 10:03

   alttaki çıkma tusuna art arda 2 defa bas sonra uygulamalar titremeye başlıcak uygulamanın üzerinde – işareti çıkacak ona bas kapanır

 133. hüseyin kandemir

  25/02/2012 at 00:33

  slm arkadaşlar iphone’de msj iletim raporu yokmuş die duydum doğrumudur ?

 134. Serhat

  29/02/2012 at 11:19

  valla ne diyim bu yorumlardan sonra iphondan nefret ettim mecbur galaxy s note bence en mantıklısı size 4s’inizle başarılar 😀

  • cuneyt

   31/03/2012 at 20:22

   note yı tasıma ıcın de bır adam alman lazım 🙂

 135. mert

  29/02/2012 at 11:32

  Sizce ıphone 4s mi alıyım 4 mü ?

 136. Enes

  03/03/2012 at 15:59

  Bence Iphone 4 mu alayım 4s mı dıye supheye kapılmayın kesınlıkle 4s mukemmel bır telefon ama ıngılızcenız ıyı olursa bu telefonu mezarınıza kadar goturebılırsınız 🙂

  • doğukan

   23/04/2012 at 14:31

   türkçe olmuyor mu?

 137. Can

  05/03/2012 at 15:51

  arkadaslar sizce blackberry bold 9000 mi? yoksa iPhone4s mi?? yardmmmmm…

  • Anonim

   10/03/2012 at 19:39

   4 s tabiki

  • Anonim

   12/03/2012 at 14:43

   arkadaşlar birşeyi çoook merak ediyorum..iphone4 de siri var mı? yoksa sadece yeni çıkan iphone 4s demi?

   • gölge

    12/03/2012 at 19:40

    htc sentation tafsiye ederim özelliklerin harika…

 138. erhan

  18/03/2012 at 02:00

  arkadaşlar sony ericson 688 alın çok iyi

 139. Muhammet İkbal

  19/03/2012 at 00:57

  Arkadaşlar,BlackBerry Torch kullanıyordum yaklaşık 15 gün önce 4s aldım, evet özellikleri güzel fakat bizdeki çılgınlık derecesinde olan bilmesekte almak istediğimiz biraz özentiye kaçan, bu hareketleimizin sonucunda pişmanlık duyabiliyoruz mesela ben pişman oldum.Bir telefon abi ne olabilir ki.Konuş,msj. yolla,müzik dinle.Zaten internete pc’lerimizden girmiyor muyuz,yada oyunları pc’den oynamıyor muyuz,bir anlık gaflet ile gittik aldık şarj olayı beter BlackBerry’nin canını yiyim 2-3 gün gidiyor du şarjı,Nokia N95 kullandım 2 yıl ne ki yani biz toplum olarak abartılara meraklıyız bence,buna bende dahil. 4S ile uzayamı çıktık nedir abi, aldım pişmanım, bukadar.
  Bir diğeri de,4s’ten bir başka cihaza müzik,resim,veya bir not vs.. gönderemiyorsunuz ve alamıyorsunuz ayrıca itunes olmadan telefona müzik atamıyorsunuz,müziklerinizi telefonun sil sesi yapamıyor kişilerinize özel zil sesi atayamıyorsunuz.Bluetooth burda ne işe yarıyor? sadece kablosuz kulaklık kullanırsanız işe yarıyor.Yukarıda saydıklarımın bazılarını mesela dinlediğiniz müzikleri zil sesi yapmayı sadece itunes ile yapabiliyor başka zamanda farklı cihazla çektiğiniz resimleri bilgisayarınıza atarak itunes aracılığı ile iphone aktarabiliyorsunuz.Ben neden bukadar para verdim şimdi bu cihaza? bilgisayar olmaksızın bu işlemleri yapamıyorum.Madem bu işlemleri Pc.’den yapmak zorundayım o zaman neden iphone alayım ki? bu benim görüşüm. Heee, diyeceksin ki; kardeşim teknoloji bu, tartışma iyide diğer cihazlarda yokmu internet,mail,oyun,vs..hemde daha uygun fiyatlara ve kullanımı daha basit,mesela uzun yola çıktım ama telefondan resim silmek istedim ama silemiyorum(film rulosu haricindeki doslayalardan) bilgisayarımda yanımda değil nasıl sileceğim? kısacası bu cihaz’ı kullanacaksan Pc’yanında olacak ayrıca araç kullanırken isimleri bulmak öyle zorki,trafikte bu cihazı kullanmakta ayrı bir dert, o yüzden bu cihaz bence iyi değil tabi burada bir telefondan beklentiler devreye giriyor benim tel.’den beklentilerim bunlar değildi ki,keşke araştırıp alsaydım kardeşimin lafıyla gittik aldık,pişmanım.Alacak olanlara tavsiyem almayın üzerine biraz daha koyun ve aracınız yoksa 2. el bir araç alın 5-6 bin tl ye 2. el araç bulabilirsiniz.

 140. ----

  19/03/2012 at 21:27

  Cihazın görünüşünü ve özelliklerini beğendim. Yurt dışından sipriş verdim ve bu haftasonu elimde 🙂 Alanlardan fikir alabilir miyim? ( daha önce iPhone kullanmadım, diğerlerini tam bilmiyorum zaten 12 yaşındayım )

 141. serdar

  22/03/2012 at 22:36

  ben youtube de bi video gördüm iphone 4 arkadaki elmasının ışığı yanıyordu tam bişey anlamadım ama sanırım biri arayınca oluyor bende 4s kullanıyorum bende de olur mu bilen biri varsa çok iyi olur..

 142. harun

  26/03/2012 at 10:16

  arkadaşlar ben daha yeni hong kong dan aldım 695 $ worl karta 5 taksit yaptırdın denildiği gibi 200-300 $ falan 4s yok bankada kuru biraz yüksek çarpıyor ancak her yerde VISA geçmiyor bulmak lazım

 143. nurullah

  29/03/2012 at 02:45

  Keşke bu tür cihazları bizde yapsaydık yapabiliriz ama yaptırmıyor şerefsizler.İşleri güçleri orta doğuyu somurmek alçakların.bizde bu tür cihazları neden üretemiyoruz diye kafayı yiyoruz burda.Elimizdekini avucumuzdakini batılı pezevenklere kaptırıyoruz.

 144. ENES

  31/03/2012 at 00:57

  bu telefon süper 1ay içinde alıyorum.. ayrıca turkcell’in iphone 4s için çıkarttığı kampanyada büyük indirim var.. BU TELEFON KAÇMAZz.. 🙂

 145. barcan

  03/04/2012 at 01:08

  pilin ömrü kısa diyen arkadaşlar formu okumuolar herhalde yenı guncellestırmeyle böyle bi sorununuz olmıcak.Alan arkadaslar bu şarjı kafasına takmasın artık öle bı sorun yok formdada yazıo zaten bide yorumlara baktım itunes’den baska bi yerden uygulama indirilemiomus formda arastırırsanız bu mümkün 2-3 işlemden sonra indirebilisonuz bide başka telefondan program müzik vb. alamıorsunuz buda sizin farkınız:))

 146. mahmut

  03/04/2012 at 15:25

  arkadaslar ben n8 alcamda iphone 4s kadar iyi oldugunu sölediler ne diyorsunuz

  • Anonim

   05/04/2012 at 14:16

   alacaktım bu msjlar gördüm artık vazgectim

 147. Cebooo

  07/04/2012 at 03:45

  Ben yukarı yazılan tüm yorumları okudum her insan aynı düşünmeye bilir telefonu nasıl kullanacagını bilmezsen tabiki telefondan sogursun sen aldıgın hangi telefonun tüm donanımlarını kullandın diye gözden geçir bence ben aldım gayet de mutluyum 5 çıksın onuda alırım hiç sorunsuz.. Aldıgınız hangi telefonda zil sesi deiştirdiniz hangisinde video izlediniz yada vs.

 148. elmas yiğit

  21/04/2012 at 11:35

  arkadaşlar bende iphone 4s almak istiyorum ama biraz pahalı olduğu için haziran gibi almayı planlıyorum .ama bu seferde stoklarda biter diye korkuyorum iszce biter mi?

  • Mustafa Tan

   21/04/2012 at 11:36

   Bitmez merak etmeyin. Kaldı ki şu an halen iPhone 4 ve iPhone 3GS gibi eski modeller bile üretilip satılıyor.

 149. Inci

  24/04/2012 at 21:35

  Arkadaslar ben aldim s4 cok memnunum harika bisey tum ozellikleri var paraya deger herkese tavsiye ederim

  • Anonim

   03/08/2013 at 02:56

   evet guzeldi

 150. yasin

  24/04/2012 at 23:09

  s.a millet, ben yaklasık 1 senedir n8 kullanyorm ilkten alırken cok özendm ama zamanla boku ckyo agır olyo format istyo, yaklasık 5 senedr nokıa kullanyorm ama soğmaya basladım. özellik cok işletim yok mq da, iphone 4s almayı düşünüyorm bana yardım edeblecek varsa memnun olrum..

 151. kenan

  27/04/2012 at 22:03

  tartısmak gereksiz bence.neden diye soracak olursanız.ipone 4s internet ve uygulama olarak iyi bir telefon olabilir ama para verilecek bitelefon dgil.telefon bilgisayara bagımlı olduktan sonra ne gerek var ipone na.be ilk olarak samsung s2 daha sonra lg optimus 3d sonra htc sensation xl ve simdi sadece merak ettigim için ipone 4s aldım.hangisi diye soracak olursanız samsung galaxy s2 derim.inanın hepsinden daha iyidir.htcde görüntülü konusma inanın deveye hendek atlatmaktan daha zor.samsung s2 nin actıgı oyun ve programları htc amıyo.lg optimus 3d cok yavas.iponu 4si sorarsanız uygulamaların cogu ücretli ve ücretsiz olanlarda demo gibi.ama kamera olarak en iyisi htc sensation xl dir.ben htc sensation xl veya samsung galaxy s2 alın derim.ipone anltıldıgı ve abartıldıgı gibi iyi bir telefon degil.buna kesinlikle eminim.

  • Anonim

   03/06/2012 at 16:35

   Ben pek tawsiye etmm ama özellikleri güzel muzik indirme konusunda sıkıntı yasayabilirsin

 152. Mustafa Hilmi

  03/05/2012 at 16:53

  Bana türkiye dışından İphone 4S gelecek yurt dısından getiren oldu mu hiç proseduru filan nedir ?

 153. İbo

  05/05/2012 at 02:54

  İ gunler iphone 4s vodafone cihazi kullaniorum home tusu fabrka hatasi sanirim hafif egri duruyo napmam gerek bana yardmci olun lutfen

 154. Suleyman

  06/05/2012 at 11:45

  3 aydir iphone 4 S kullaniyorum arkdslar . Cok guzel bir telefon . Ozelikle siri ozeligini cok begenmistim . Simdiye kadar 2 yada 3 defa kullandim o ozelligi . Yani anliyacaginiz siri ozeligine pek kanmayin . İnternet cok hizli hersry guzel manyak bi cihaz tasviye ederim 🙂

  • Ali

   27/05/2012 at 23:49

   Merhaba ben ali İ-Phone 4S in şarjı nasıl kardeş
   dayanıklımı bende alacağımda

   • Metin

    20/07/2012 at 14:00

    bendede var iPhone 4S. Süleyman arkadasımın dediği gibi hız konusunda mükemmel şarja gelınce telefondan oyun oynamayıp mesajlaşmassan 2 gün gidiyor. butun gun mesajlasıyorum okulda dısarda sabah alıyorum %100 aksam eve gelıyorum %37

    • Anonim

     22/09/2012 at 19:31

     zaten normaldır

     • saymın

      13/05/2013 at 14:02

      bendede samsung galaxy s 4 var . harika bir telefon tablet gibi 1 hafta önce aldım

 155. Hakan

  12/05/2012 at 02:15

  Ben iPhone 4s kullanıyorum. Daha önce iphone 33GS kullanıyordum ve video çekmek için video programı indirdim ve videolarımı kolaylıkla bilgisayArima atıyordum ama iPhone 4s de kendi kamerasında çektiğim videoları bilgisayArima atamıyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz. Bunun için ne yapmalıyım?

  • Berkan Akyürek

   24/05/2012 at 23:37

   Hakan bey iTunes büyük ihtimal kuruludur bilgisayarınızda daha önce iPhone kullandığınızı varsayarak bu cevabı veriyorum. USB kablosunu bilgisayar taktığınızda bilgisayarım’da iPhone gözükür. Sağ tıklayıp resim ve videoları al seçeneğine tıklayarak alabilirsiniz, ama gerek yok doğrudan bilgisayarımdaki iphone’a girerekte resim ve videoları görüntüleyebilir, kopyalayabilirsiniz.

 156. Ali

  27/05/2012 at 23:48

  Şey merhaba arkadaşlar ben İ-phone 4S alcağım ama şarjı nasıl dayanıklımı yani ben biraz oyun düşkünüyümdürde…

  • Anonim

   05/06/2012 at 00:30

   tafsiye etmem eyer oyun oynuyacaksan

  • burak

   02/10/2012 at 15:52

   oyun için telefon almana gerek yok ya psp al yada xbox ama iphone 4s ile bir çok şey yapa bilirsin bana göre ben 4 kullanıcısıyım ama bir çok özellik var bende oyunu da para verip alırsın yada jb yapıp bedava yüklersin 🙂 kg şimdiden ..

 157. İsa

  27/08/2012 at 01:39

  Arkadaslar bende iphone 4s aldim ama usb kablosuyla bilgisayara bagladiktan sonra resimleri gorup kopyalayabliyorum bilgisayarima ama tekrar bilgisayarda telefona ne resim nedr muzik kopyalayamiyorum benim ne yapmam lazim bana yardimci olacak bi arkadasim varmi

  • enes

   07/09/2012 at 14:36

   itunes le gönderecen bilader

 158. aceberg

  04/09/2012 at 09:50

  ekran boyutu internet te surf için küçük kalıyor

 159. enes

  07/09/2012 at 14:35

  cihazın herşeyi çok mükemmel olmuş ama şu sadece iphoneden iphoneye veri gönderme kötü olmuş ve telefonun kabı olmazsa elini acıtıyo kenarları dış dizayn kötü

 160. Dilara

  07/09/2012 at 23:32

  Çok Güzel Bir Telefon Herkez Tavsiye Ediyor …

  • Anonim

   14/09/2012 at 14:42

   evet cok guzel telefon eme naıl alacaz ya

 161. Pingback: Yeni iPad (3. Jenerasyon) | Axfer Pemah

 162. fatma

  14/10/2012 at 00:14

  merhaba;
  şuan yaşadığım sıkıntı bilgisayardan ı phone numu görmüyor(ıtunes yüklü) kabloyu bağlayınca şarja geçiyor ama dediğim gibi görmüyor bir keresinde algıladı ama sonra bir türlü olmadı ne yapabilirim. şimdiden tşk ederim.

 163. aslı

  16/10/2012 at 20:20

  merhaba arkadaşlar ben iphone 4S almak istyrm bazı sorunlar var mesala mesaj yazması internet nasıl çokmu karışık menüsü flan biraz anlatrmsnz .

  • Anonim

   26/10/2012 at 13:01

   hayır karışık değil mesaj yazmak çok kolay ama tırnakla çalışmıyo o kötü etle çalışıyo diğer türlü hiç bir sorun yok bence menüsüde o kadar karışık değil 1-2 gün kullan kurcala alışırsın ama tırnak kullanan biriysen tavsiye etmem ama kaçırma yani harika

 164. Anonim

  26/10/2012 at 12:59

  ben almayı planlamıyodum hediye geldi ama manyak bi telefon herkese tavsiye ederim çok güzel çok iyi daha 2 gündür kullanıyorum bayıldım pek özelliklerini bilmiyorum ama yinede çok iyi hem görüntüsü hemde özelliklerin bildiğim kadarıyla müthiş herkese tavsiye ederim 🙂

  • açelya

   26/10/2012 at 21:36

   rehbere nasıl giriyorsun??

  • batuhan

   01/12/2012 at 21:18

   açelyacım orda telfon arama rehberi olması lazm ordan ayrlayabiirsin
   sol üst kçşede kişileri göster yazıyo ona bas

 165. açelya

  26/10/2012 at 21:31

  rehbere nasıl girebilirim girilmiyor ??

  • TUĞÇE

   30/10/2012 at 16:06

   MENÜDEN BİR SAYFA GERİYE GEL REHBER OLUYOR YADA AŞAGIDA TELEFONU TIKLA KİŞİLERDEN REHBERE ULASIYORSUN

 166. batuhan

  01/12/2012 at 21:10

  arkadaşlar ben 64 lük 2.500 tl ye aldm peşin iyimi almşm yoksa fazla mı

  • kazıkcı wolwodos

   05/06/2013 at 23:55

   iyi atmışlar kazığı ya

 167. Samet

  18/12/2012 at 12:58

  Iphone’ tartışmaya gerek yok. Çelik kasası yeter , arkasındaki elma resmi yeter 🙂

 168. Fatih

  03/01/2013 at 08:03

  İnadına 4S. Kimselere kanmayın yok pc bağımlısı telefon ya da kamera olarak htc bilmem ne. Zırvalara inanmayın. Her özellik çığır ve tüm telefonlar yanından geçemez. Android tamam da onu en iyi kullanan telefon Sony den başka olmadı bu da ayrı gerçek. Kullanmadığım cihaz kalmadı. Ama en iyisi 4s ve sonrasında xl senseition son olarak da ray.

  • misafir

   25/03/2013 at 14:00

   samsung s4 ve xperia z nin yanında ıpone tırt ölü at çöpeee 😀

 169. yilmaz

  22/02/2013 at 18:55

  1 haftadir kullaniyorum kesinlikle tavsiye ederim super bisey sarjida kotu degil,

 170. ercan erten

  07/03/2013 at 23:25

  iphone4s kilit kodu açamıyorum itunese baglan diyor ama hiç bir işlem yapamıyorum

 171. Ömer

  10/03/2013 at 18:08

  Müzik nasıl indirecem

 172. Anonim

  07/04/2013 at 22:07

  bu cep telefonu iphone4s en güzel doğru evet olabilir evet doğru başka vazat gibi doğru apple 1 tane daha çok küvvelti bşka cep telefonu abuk çabuk evet tamam hepsi marka iyi güzel dünyadaki apple daha çok seviyorları herkase çok iyi ok ok severleri rahatıkları evet olur evet doğru tamam hoşçakıl

 173. Anonim

  18/06/2013 at 22:52

  Neden radyo yok Iphone4ste yada 5te

 174. idris. çapa

  01/07/2013 at 20:18

  4s de email imza bölümüne kartvizitimi jpg olarak kayıt edemiyorum bir müddet sonra kendiliğinden siliniyor.Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 175. muglaaa48

  01/09/2013 at 02:52

  slm bu iPhone 4S‘ tel. özelliklerı hakkında kullananlar bıgı verırmısınız samsung s4 yoksa alayım pısman olmak istemıyrm ve buyuk paralarda ödenıyor ..? bu iPhone 4S‘ ses kayıt tel. no engelleme msj engelleme ön yuzunde kamerası sadece 3g görsmeler ıcınmı cekım yapıyrmu…samsung s4 bu sordugum özellıkler varmı …. tşkr ederım

  • muglaaa48

   01/09/2013 at 02:54

   pratık bılgı verırsenız cok sevınırım genel olarak telefnlar arasındakı farkı