MachinariumHafta sonu iPad için App Store’da güzel bir oyun ararken karşıma, enteresan ekran görüntüleriyle Machinarium isminde bir oyun çıktı. Biraz araştırınca bu oyunun aslında önce 2009 yılında PC ve Mac için geliştirilmiş olduğunu ve o yıl epey bir ödül aldığını gördüm. Bulmaca (puzzle) çözme tarzındaki oyunları ço seven biri olarak Machinarium’un atmosferini çok beğendiğimi için hemen sizinle de paylaşayım istedim.

Yüksek işlemci ve hafıza gerektiğinden, firması oyunu sadece iPad 2 ve daha üst modellerde (iPad 3, iPad 4, iPad mini, vs) çalışacak şekilde geliştirilmiş. Normalde sadece iPad’de çalışan bir uygulama ve oyunu tanıttığımda, çoğunluğu oluşturan iPhone gibi diğer iOS tabanlı cihaz sahibi takipçilerimiz tepki gösteriyor. Fakat yazının sonunda da paylaştığım gibi oyunun diğer platformalara ait versiyonları da olduğundan, tanıtım riskini göze aldım 🙂

Güncelleme (17 Ekim 2013) : Bu inceleme hazırladığım sırada oyunun sadece iPad versiyonu vardı. Fakat artık iPhone versiyonu da var. iPad versiyonu da universal olmuş ama fiyatı daha pahalı.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Oyunda amacımız, robot kahramanımızı kullanarak her bölümde karşımıza çıkan bulmacaları çözmek ve Machinarium şehrine ulaşarak kahramanımızın robot kız arkadaşını kurtarmak. Oyuna, robotumuz parçalanmış bir halde iken bir hurdalıkta başlıyoruz.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Bu ilk bölümde oyunun temel mantığı yani robotumuzu nasıl yönlendireceğimiz ve ekrandaki objeleri nasıl kullanacağımız genel hatlarıyla anlatılıyor. Yazının başında da belirttiğim gibi oyunda amaç bulmaca çözmek ama bu bulmacalar açıkça ekranda yer almıyor. Yani önce bulmacanın yani engelin ne olduğunu, sonra bu engeli aşmak için ekranda hangi objeleri kullanabileceğimizi ve en sonunda da bu objeleri kullanarak bulmacayı nasıl çözebileceğimizi bulmamız gerekiyor.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Bu yüzden bazı bölümleri geçmek oldukça zor oluyor. Her ne kadar ekranın sağ alt köşesindeki ampül şeklindeki ikonu kullanarak ipucu olasak da, genelde bu ipuçları çok faydalı olmuyor 🙂 Zaten oyunu zevkli kılan öğelerden biri de bölümleri çok kolay geçilememesi.

Bulmacaları çözebilmek için bazen objeleri birleştirmemiz, bazen robotumuzun boyunun uzamasından bazen de kısalmasından yararlanmamız gerekiyor. Bu yüzden bir yerde takıldığınızda hemen pes etmeyin, her olasılığı araştırın.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Oyun PC dünyasından iPad 2’e uyarlandığından,  Save (Kayıt) ve Load (Yükleme) ekranları alışık olduğumuz türden. Bu sayede istediğimiz yerden oyuna tekrar başlayabiliyoruz.

Ekran görüntüsü iPad 2’den alınmıştır. Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Açıkçası ben oyunun bulmacalarını, atmosferini ve özellikle arka plan müziklerini çok beğendim. Eğer siz de bu tip oyunları seviyorsanız aşağıdaki linklerden herhangi birini kullanarak oyunu oynayabilirsiniz. Fakat iPad sahiplerine tekrar bir hatırlatma yapmak istiyorum. Oyun sadece iPad 2 ve daha üst modellerde çalışıyor. Eğer ilk nesil sahibi iseniz yanlışlıkla oyunu satın almayın yoksa paranız boşa gider. (Gerçi bu yazıda paylaştığımız gibi iade talep edebilirsiniz.)

Ayrıca hiç satın almadan evvel, http://machinarium.net/demo adresine tıklayarak bilgisayarınızdaki tarayıcıda oyunun ücretsiz kısa bir demo versiyonunu oynayabilirsiniz.

Eğer beğenirseniz tam sürümünü (Full Version) indirmek için de:

Sadece iPhone:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

iPhone & iPad (Universal):

Machinarium


Fiyat:129.99 TRY

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Machinarium
App Store oyları: (115 oy)
Desteklenen Diller: CS, English, French, German, Italian, JA, KO, Polish, , Russian, ZH, Spanish, ZH, Turkish
Çıkış Tarihi: 08.09.2011
Boyut: 250.22 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

Ayrıca oyunu geliştiricisi olan Amanita Design‘ın web sitesinden oyun hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilir, ya da aşağıdaki youtube videosundan oyun hakkında fikir edinebilirsiniz:

26 Comments

 1. deniz

  18/09/2011 at 16:57

  machinarium bagimsiz oyun gelistirici camiasinda saygi ile karsilanan guzel bir yapim.. gelistiricisi olan amanita design a da bu camiada bolca un kazandirdi.. bircok odul kazanmasina vesile oldu.

  ipad versiyonunu oynamaya henuz firsat bulamadim, ama daha once flash tabanli bir surumunu oynamis ve yarattigi atmosfere hayran kalmistim. kaliteli bir yapim, umuyorum ios camiasinda hakettigi ilgiyi gorur.

 2. Berke

  18/09/2011 at 17:08

  Ben bu oyunu bilgisayarımda oynamıştın gayet güzel bir oyun ama sadece ipad 2’de çalısması saçma olmuş bu oyunu iPhone 3G bile kasmadan çalıştırabilir yani bana göre öyle iphone ve ipod touch desteğinin çıkmaması normal malum bu tür oyunlar için büyük ekran şart kısacası bu oyunun ilk nesil ipad’de de çıkması gerekir

 3. tolga

  18/09/2011 at 17:09

  iphone’a çıktı sandım haberi görünce… muhteşem bi oyun

 4. Birol

  18/09/2011 at 17:45

  Bilgi icin tesekkurler

 5. Zebedee

  18/09/2011 at 18:57

  Bu oyunu pc’de günlerce oymamıştım. Bolumleri gecmek gercekten hiic kolay değil ama oyun bı o kadar eğlenceli. Zaten karakterde çok eğlenceli :))

  Oyunun pc versiyonu tamamen flash tabanliydi. Oyunu oynarken sag tikladigimda “Adobe Flash Player” yazısını gördüğümde afallamistim. Bu büyüklükte bir oyunu nasıl Flash ile programlamislar diye. Zaten tahminimde yine benzer sebeplerden dolayı sadece iPad 2 de çalışıyordur.
  Bence oyunu yeniden yazmadılar, Adobe’nin verdigi araçlar sayesinde iOS da derlenebilir hale getirdiler. Bu yüzden de çok işlemci gereksinimi duyuyor diye tahmin ediyorum…

  PC yada Mac versiyonunu mutlaka deneyin 😉

  • iOS DEV

   19/09/2011 at 10:50

   iOS developer olarak ilk aklima gelen soru neden iPad 2 de calisiyor da ilk iPad de calismliyor sorusu idi ama yukaridaki arkadasin yazidigi gibi performans farkindan olabilecegini dusunuyorum Cunku iPad 2 ve iPad arasinda grafik/islemci/ram yani performans disinda hicbir farki yok…

   Bu tip oyunlarin musterisi cok oldugu icin yapici firma oyunu native kod ile yazip/yazdirip diger iOS cihazlari da kesinlikle desteklemeli gerektigini dusunuyorum.

 6. Anonim

  18/09/2011 at 21:23

  Oyun kaç bölümden oluşuyor ? çok kısa olmasından şikayet edenler var…

 7. dogukan

  18/09/2011 at 21:53

  mukemmel oyun bir haftadir oynuyorum, fakat baya zor bulmacalar var. grafikler ve muzikler cok basarili.

 8. Mesut

  18/09/2011 at 22:59

  PC versiyonunda oynamıştım. Bolumler guzel ve zordu. Sadece ipad 2 de calismasi hic olmamis.

 9. EgeMan

  19/09/2011 at 18:25

  Belirli platformlar icin gelistirilen oyunlari baskaca platformlarda beklemek cok sacma zaten. Oyin muhtesem zeka ve puzzle sewerler icin. Oyunun basit goruntusune aldanarak dusuk grafik krti ve islemcilerde de calismaaini beklemek cok yanlis.

  Unutmayin ki hersey bir satis stratejisi olarak hayatimiA giriyor. Zannetmeyinki bu oyunu gelistirenler iPad2 icin cikardi bu versiyonu 

  Reklam stratejisine dayanarak Apple’in destegi olabilecegini unutmayiniz.

 10. Sayin

  19/09/2011 at 23:21

  Ingilizce sartmi peki oynarken
  Gerek varmi yani?

  • Mustafa Tan

   19/09/2011 at 23:24

   Hayır gerek olmuyor.

 11. Utku

  20/09/2011 at 01:45

  Tesekkurler denedim gayet hosuma gitti 🙂 birde malum istanbul trafiginde oynayinca zaman cabuk gecti 🙂

 12. mertcan

  20/09/2011 at 17:54

  mustafa bey ben defalarca pc ye format attım şimdide 5 pc hatası veriyor daha sonra öğrendimki baştan böle olmaması için bi işlem yapıyormuşuz ve bi kere daha hakkımız oluyormuş ben o hakkıda kullandım sanırım şimdi hiçbirşey indiremiyorum varmıdır bunun bir yolu yeni hesap falan açsam düzelirmi ne olur cevap verin 🙁

 13. Emir

  21/09/2011 at 16:07

  Mustafa bey bir engadgetten okumussunuzdur applein gelecek eventi 4 ekimdeymis

 14. Talha

  21/09/2011 at 22:12

  Mustafa bey merhaba. Calışmalarınız icin tesekkur ediyorum. İtunesin fazla yer kaplamamasi icin daha onceden yukleyib sildiğimiz app lari veya guncellestirdigimiz ama iPhone nin hafızasında tuttuğu app larin eski versiyonları manuel olarak silsek bı zararı olur mü. iTunes müzik klasorunun alt klasoru olarak mobile applications klasorunde tüm applar gözüküyor. Bunları elle silsem sıkıntı yasar miyim

 15. Araz

  24/09/2011 at 10:04

  Yurtta kaldigim donem oda arkadasimla sabahlara kadar oynardik…bulmacalar gercekten zor. Mukemmel bi oyundu

 16. Alp caner

  24/09/2011 at 13:55

  Mustafa bey yazdiklariniz anlamli ve ilgili
  iphone uygulamaniz olsun yada mobil net sayfaniz olsun yazilariniz bilgilendirici bizler icin onem arz ediyor
  Ancak bukadar cok takipciniz varken daha sik paylasimlarinizi bekliyorum
  5 gunde bir bizi hatirlamak beni uzuyor
  Mumkunse hergun zaman ayirmanizi bekliyorum

  Saygilarimla

  • Mustafa Tan

   24/09/2011 at 14:01

   Selamlar,

   Öncelikle ilginize çok teşekkürler.

   Sanıyorum çok takipçimiz olmasının en büyük nedeni, yazmış olmak için yazmamam. İlk günden bu yana içimden ne zaman yazmak geldiyse öyle yazdım, hep sevdiğim şeyleri yazdım.

   Sırf yeni iPhone dedikoduları ile ilgili günde iki yazı çıkar ama bu yazıların kimseye faydası yok. Ayrıca maalesef her gün yazmaya enerjim ve kaynağım yok. Site benim için bir iş olsaydı yani geçimim için bir gelir kaynağı olsaydı mutlaka her gün yazardım. Fakat muhtemelen o zaman da beni bu kadar seviyor olmazdınız 🙂

   Fakat yine de emin olun her gün kafa patlatıyorum yarın ne yazsam diye 🙂

 17. Ersin

  25/09/2011 at 02:00

  İos oyunlarindan tavsiye edecek kadar sevdigim tek oyun… Mutlaka deneyin.

 18. Malumatfuruş

  27/09/2011 at 18:12

  Kesinlikle harika bir paylaşım olmuş … İlk defa burada gördüğüm ve hakkında bilgi aldığım bir oyundu , iPad’im olmadığı için bilgisayarıma indirip oynadım , ve gerçekten muazzam bir deneyim oldu … Herkese tavsiye ederim … İyi çalışmalar …

 19. Gkn

  14/10/2011 at 03:36

  Fevkalede leziz bi oyun bayildim dogrusu bukadar beklemiyordum ucretine deymesede deneme surumunden tadini aldiktan sonra devam etmek istedim

 20. engin

  16/10/2011 at 03:19

  Arkadaşlar bu oyunun tanıtımını okurken aklıma 15 yıl öncesinde “furry” diye bu şekilde bulmacalı bir oyun vardı o aklıma geldi bu tarz oyunları severim.
  Mustafa bey bunun gibi bulmaca-oyun tarzında tavsiye edebileceğiniz başka oyunlar var mı? teşekkürler…