Sestek ile iPhone’da Türkçe Sesli Arama

Geçenlerde App Store’a, rehberimizdeki kişileri sesli olarak aramamızı ve bulmamızı sağlayan Sesli Arama isminde, Sestek tarafından geliştirilmiş bir uygulama çıktı. Aslında niyetim direkt uygulamadan kısaca bahsetmekti. Fakat  uygulama tanıtımına geçmeden evvel, özellikle yeni kullanmaya başlayanlar için, iPhone’daki “Voice Control” yani Sesli Komut ya da Sesli Kontrol teknolojisinden kısaca bahsedeyim istedim.

Voice Control

iPhone 3GS ve iPhone 4’de, “Home” (Ana Menü) tuşunu 4-5 saniye basılı tuttuğumuzda, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi karşımıza çıkan “Voice Control” isminde bir menü var. Bu menü, sesli komutlar ile iPhone’daki temel uygulamaları çalıştırmamızı ya da rehberdeki kişileri aramamızı sağlıyor. Yani kabaca, hiç parmağımızı kullanmadan iPhone’daki temel işlemleri sesimiz yardımı ile gerçekleştirebiliyoruz.

Fakat maalesef, iPhone’da hazır yüklü gelen ses tanıma teknlojisi Türkçe’mizi desteklemiyor. Standart olarak ingilizce olan ayarda da Türkçe kelimeleri veya harfleri tanıtmak pek mümkün olmuyor. Bu yüzden iPhone’un bu güzel özelliği ülkemizde pek kullanılamıyor.

Google Voice Search

Her ne kadar iPhone’un kendi “Voice Control” özelliği Türkçe’yi desteklemese de, çoğunuzun bildiği gibi App Store’daki Google Search uygulaması, sesli aramalarda (voice search) Türkçe’yi destekliyor. Yani iPhone’daki sanal klavyeyi hiç kullanmadan, sadece cihazın mikrofuna istediğimiz kelimeleri söylerek Google’da arama yaptırabiliyoruz.

Tabii Google’un bu uygulaması, iPhone’daki Voice Control kadar yetenekli değil, sadece sesle Google’da arama yapmamızı sağlıyor. Fakat Türkçe kelimeleri de gayet güzel bir şekilde tanıyor.

Sestek Sesli Arama

iPhone’daki ses tanıma teknolojisi hakkında yukarıdaki özet bilgileri verdikten sonra da Sestek’in Sesli Arama (Voice Dial) uygulamasından kısaca bahsedebiliriz. Sesli Arama, rehberimizdeki kişileri, ad veya soyadlarını söyleyerek kolayca bulmamızı sağlıyor.

Örneğin “Emrah” diye arama yaptığımızda, rehberdeki tüm Emrah’lar ekranda listeleniyor. Fakat aramak istediğimiz kişinin adını ve soyadını söylediğimizde direkt o kişinin numarası ekrana geliyor. Bu sayede listeki isme tıklayıp aramayı hemen başlatabiliyoruz.

Öncelikle uygulamanın türkçe isim ve harflerde çok başarılı olduğunu belirtmeliyim. Test yaptığım ortamda müzik çalarken bile söylediğim her kişinin kaydını ekrana doğru bir şekilde getirdi. Bu nedenle özellikle arabasında araç kiti bulunduranların, sürüş sırasında bu uygulamadan çok faydalanacağını düşünüyorum. Bir de rehberinden binlerce kişi olanların, bu uygulama sayesinde istedikleri kişilere çok daha rahat ulaşacaklarını düşünüyorum.

Fakat uygulamanın en büyük eksiği sonuç olarak getirdiği listedeki kişileri arayabilmemiz için üzerlerine tıklamamızı istemesi. Halbuki arama işlemi de “ARA” gibi bir sesli komutla yapılabiliyor olsaymış (özellikle araba kullanırken) harika olurmuş.

Sesli Arama uygulamasını, aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Fakat kurabilmeniz  için cihazınızın versiyonu en az iOS 4.3 olması gerekiyor. Uygulama ile ilgili detaylı bilgiye de bu linkten ulaşabilirsiniz.

25 Comments

 1. selimh

  09/08/2011 at 04:46

  acaba iphone’un kendi voice kontrolü gibi home tuşuyla aktive etme gibi bir seçenek mümkün müdür?

  • Mustafa Tan

   09/08/2011 at 08:40

   Maalesef mümkün değil App Store’dan indirilen uygulamaları bu şekilde kontrol etmek 🙁

 2. salih

  09/08/2011 at 11:53

  uygulama güzel ancak bence bir espirisi yok aramayı yapmak için bu uygulamayı açmak gerekli, liste gelincede listeden ismi seçmek.. yani rehbere girip sağdan direk o harfin üzerine gelip arama yapmakla bu şekilde yapmanın pek bi avantajını göremedim, bilmiyorum ama umarım ios5 ile türkçe güncellemesi yapılır, yoksa bu programlar ile bir avantaj olmuyor

  • ertanas

   09/08/2011 at 13:14

   Doğru bir tespit katılıyorum.

   • HAKKI

    29/04/2013 at 16:49

    Almanya da araç kitinde bile sesle arama mümkünken iphone5 telefona bu özellik neden konmamış. Toplumda henüz talep yaygınlaşmadı. Ama araç kullanırken çok önemli bir fonksiyon.

 3. Bilen

  09/08/2011 at 12:12

  Yazıldığı gibi isim ardından ara dendiğinde araması güzel olurdu.

 4. cüneyt karaca

  09/08/2011 at 15:13

  Açıkcası genede başarılı çok kalabalık bir rehberim olması sebebiyetiyle kullanışlı ve isim soyisim yakalamada başarılı .

 5. Enes

  09/08/2011 at 15:26

  apple ın kendi uygulaması güzel bende onun ios 5 le bir likte türkçe olmasını bekliyorum. bluetooth kullanırken çok iyi oluyor.

 6. Ayşe

  09/08/2011 at 17:31

  Mustafa be her yerde alakasız sorular sormaktan bıktım ama başka bişekilde size ulaşamıyorum.
  İphonumu alalı çok olmadı ve ben şimdiden bıktım bu hantallığından.App store un açılmasını beklemek uygulamalardaki yavaşlık internet sitelerinde dolaşırken çok zorlanıyorum.Acil bi işimi halletmek için telefonumu kullanırken gecikiyorum yetiştiremiyorum.Bıktım gerçekten artık.
  Sizce bu neden ve nasıl düzeltebilirim?
  Altı üstü 28 uygulamam var,4.3.5 sürümü ve operatörüm vodafone. 2gb ını doldurmuşum sadece telefonum.

 7. Fatih S

  09/08/2011 at 20:46

  selamlar
  bence cok iyi bir program. bazı arkadaşların gereksiz görmesini anlayabiliyorum ama benil için her daim kullanacağım bir program. ben doc’ta telefon ikonunun yanına taşıdım bile. ios5 de türkçe ses tanıma özelliğinin gelebilmesi icin öncelikle apple in bu teknolojiyi satın aldığı nuance firmasının (yanılmıyorsam türkçe desteğini verebilmesi gerekir. yine bildiğim kadarıyla nuance tarafından türkce ses tanıma desteklenmiyor.
  ayrıca sestek firmasınıda tebrik ederim. sestek ses sentezleyicilerde ve ses tenımada Türkçe olarak en iyisi.

 8. Önder

  10/08/2011 at 11:50

  Bu ne ya ? Yükleniyor diye yazıyor, sonra pragramdan çıkıyor

 9. Serdar

  10/08/2011 at 15:01

  Mustafa bey Bende de yükleniyor diye yazıyor sonra programdan çıkıyor.yardımcı olursanız sevinirim

  • Ergin

   10/08/2011 at 21:31

   iphone üzerinden yapılan yüklemelerde bazı uygulamalar “uygulama iphone üzerinden indirilemedi.Cihazınızı itunes’a bağlandığında kullanılır olacak”diye bir yazı çıkar yada intenete wifi ile bağlandığnız bir ortam da 2-3 defa “yeniden deneyi” tıklayın yükleme başlayacaktır.

   Yada iTunes store’dan indirin ve iphone’a itunes üzerinden yükleme yapın.

   Umarım uygulama bu şekilde sorunsuz iner..

 10. sofarxus

  11/08/2011 at 13:18

  Voice kontrolu kullanabilirsiniz aslinda. İsimlerin biraz ingilizce okunusuyla gayet kolay kullaniliyo.

 11. Bunyamin

  11/08/2011 at 22:37

  Uygulamayi indirdim lakin acilir acilmaz uygulama kendini kapatiyor

  • Muzo g

   13/08/2011 at 23:38

   Uygulama hem 3gs hem iphone4 de program acilir acilmaz kendini disari atiyor…

 12. türker saygılı

  14/08/2011 at 05:06

  evet uygulama açıldığı gibi atıyor

  • Anonim

   16/08/2011 at 17:11

   Buna bir çözüm varmı acaba..

 13. Cankat

  18/08/2011 at 00:08

  Merhaba Mustafa Bey benim bir sorunum var başka bir konuya da yazmıştım ama görmezsiniz diye buraya da yazıyorum. Umarım ilgilenirsiniz.
  Ben 3-4 hafta kadar önce sıfır bir iPhone 4 satın aldım. Evdeki internetime Wi-Fi’dan bağlanmaya çalışıyorum, parolayı giriyorum, kabul ediyor bağlanıyorum ama bir süre sonra üst taraftaki üç çubuk kayboluyor(sinyal gücünü gösteren) ve internete girdiğim zaman operatörümün internetini kullanmaya başlıyor. Sınırsız internet paketim var fakat çok yavaş. Evdeki interneti kullanmak istiyorum. Cevap vermeniz ümidiyle, şimdiden teşekkürler…

 14. Kemal Erelel

  20/08/2011 at 01:00

  Mustafa Bey merhaba, bu uygulamada saniyorum yok ama sormak istedigim, cagri geldigi zaman numaranin yada ismin sesli okunmasi hangi uygulamada mevcut, bilginiz var mi?

 15. Esat

  04/03/2012 at 01:58

  Az önce denemek için yükledim. İlginç olan ne isim, ne soyisim ne de birlikte okuyarak doğru sonuç alamadım. Bütün denemelerim hiç ilgisi olmayan, (bir tanesinde tek bir herf vardı söylediğim) kişi ya da kişilerin çıkması. Okuduğum yorumlara göre bu sorunu yaşayan tek kişi benim!!
  Bilgi vermek istedim

 16. Mert

  05/06/2013 at 00:19

  Millet türköesi gelmiycekmi voice overın ??

 17. Mert

  05/06/2013 at 00:19

  Millet türkcesi gelmiycekmi voice overın ??