iOS 5 ile Test Sürüşü – IV

Blogumuzu düzenli takip edenlerin iyi bildiği gibi Apple geçtiğimiz aylarda iOS 5’i duyurmuş ve yazılım geliştiricilerin test edebilmesi için beta test sürümleri yayınlamıştı. Biz de iOS 5 ile Test Sürüşü – I yazısı ile başlayarak, iOS 5’in test sürümlerinde gördüğümüz yenilikleri paylaşmaya başlamıştık.

Eylül ayında tüm iPhone ve iPad kullacılarının hizmetine sunulması iOS 5 halen test aşamasında ve Apple daha geçenlerde 3. beta test sürümünü yayınladı.

Ben de iOS Beta 3 ile ortaya çıkan ve daha evvelki test sürüş yazılarında bahsetmediğim iPad 2 ve Apple TV‘nin birlikte kullanımına dair birkaç yeniliği paylaşayım istedim.

iPad 2, Apple TV ve AirPlay (Video Mirroring)

iOS 5 ile birlikte hem iPad 2’si hem de Apple TV‘si olanları bekleyen en güzel yenilik de, daha evvel bu yazımızda detaylı bahsettiğimiz ve sadece kablo gerektiren iPas 2 Video Mirroring (Yansıtma) özelliğinin, Apple TV üzerinden televizyonlarda kablosuz olarak kullanılabilmesi.

Bildiğiniz gibi şu an iPad 2 sahipleri, bir dijital AV veya VGA adaptör sayesinde cihazlarındaki tüm görüntüleri televizyona yansıtabiliyor, fakat bu iş için illa ki bir kablo gerekiyor. Fakat kablolar hem televizyona yakın durmayı gerektiriyor, hem de rahat hareket etmeyi engelliyor.

iOS 5 ile ise eğer Apple TV’imiz de var ise, iPad 2’nin ekran görüntüsünü AirPlay özelliğini kullanarak Apple TV üzerinden televizyona yansıtabiliyoruz. Tabii bu noktada bir çok kullanıcımızın aklında haklı olarak “Apple TV nedir, ne işe yarar, nasıl kullanırız?” gibi sorular oluşmaya başlamıştır. Bizim blogun ana ilgi alanında olmadığı için de Apple TV konusundaki tüm soruları, bu konuda detaylı bir inceleme yazısı paylaşmış olan kardeş blogumuz Sihirli Elma‘ya havale ediyorum 🙂

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır.

Eğer evimizdeki aynı ağda televizyona bağlı bir Apple TV ile iPad 2’miz var ise ve de bu cihazlar üzerinde de iOS 5 yüklüyse, önce yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi AirPlay menüsünden Apple TV’yi seçerek ve Yansıtma (Video Mirroring) seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPad 2’mizin ekranındaki tüm görüntüler ve sesler anlık olarak televizyonumuza aktarılıyor.

Apple TV bağlı bir televizyona iPad 2'nin yansıtılması

Yukarıdaki ilk fotoğraf, blogumuzun Safari’deki görüntüsüne ait. iPad 2 de fiziksel olarak ne televizyona, ne de Apple TV kutusuna bağlı. iPad 2’nin görüntüsü kablosuz ağ üzerinden Apple TV’ye ulaşarak televizyona yansıtılıyor.

Aşağıdaki fotoğrafda da daha evvel tanıttığımız Angry Birds RIO oyunu televizyona yansıtılmış durumda. Bu oyun da iPad 2’de nasıl gözüküyorsa, televizyonda da aynen gözüküyor. Bu sayede biri Angry Birds oynarken ailecek izlemek mümkün oluyor 🙂

Fakat iPad 2 ile Apple TV’nin birlikte kullanımı, esas Real Racing 2 HD gibi 1080p TV Out çıkışı olan ve çift ekran (dual screen) desteği olan oyunlarda kendini buluyor.

Real Racing 2 HD - Full HD 1080p TV Out Dual Screen Gaming

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de olduğu gibi Real Racing 2 gibi özel tasarlanmış uygulamaları bu şekilde televizyona yansıttığımızda, iPad 2 ekranında farklı, televizyonda farklı görüntü elde edebiliyoruz. Bu oyunda iPad 2’nin ekranında o anki yarış ile ilgili bilgiler (pistteki konumumuz, hız, süre, vs.) yer alırken, televizyon ekranında da arabanın görüntüsü yer alıyor.

Tabii bu durumda uzaktan koltuğa oturup, hiç kablo rahatsızlığı çekmeden iPad 2’yi direksiyon gibi kullanmak çok zevkli oluyor 🙂

FaceTime konu mankenimiz TeknoBlog.com'un editörü Sabri Küstür 🙂

Son olarak yukarıdaki iOS 5 Beta 3 ile birlikte artık iPad 2’deki FaceTime görüşmeleri de Apple TV üzerinden televizyona yansıtılabiliyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, diğer bir kardeş blogumuz olan TeknoBlog.com‘un editörü Sabri Küstür’le, iPad 2’yi kullanarak televizyona yansıtılmış başarılı bir FaceTime denemesi gerçekleştirdik. Kendisine görüntü vermeyi kabul ettiği için çok teşekkür ediyorum 🙂

Bir de unutmadan bu son beta versiyondaki kodlarda, Apple TV’deki bluetooth özelliğinin yakında yazılım geliştiricilere açılacağına dair bazı izler bulunmuş. Şu an Apple TV’nin bluetooth özelliği mevcut ama aktif değil. Bir çok kişi bu yüzden Apple TV’nin yakında oyun konsolu haline dönüşeceğini düşünüyor.

Assistive Touch

iOS 5 Beta 3 ile gelen bir yenilik de en çok engelli kullanıcıları sevindirecek cinsten. Açıkçası Apple bu konuda sürekli yeni özellikler geliştiriyor ve her sürümde “Ayarlar -> Erişilebilirlik” menüsünün altı kalabalıklaşıyor.

Erişilebilirlik menüsün altından aktive edilebilen AssistiveTouch ismindeki bu yeni özellik sayesinde iPhone ve iPad’in donanımsal bir çok düğmesinin işlevini, ekrana ortasına çıkan bir menüden yapabiliyoruz.

Bu özelliği aktive ettiğimizde ekranın bir köşesinde beyaz yuvarlak şeklinde bir seçenek beliriyor. Bu seçeneği ekranın istediğimiz bir köşesine taşıyabiliyoruz. Üzerine tıkladığımızda da aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi, daha çok iPhone ve iPad’in fiziksel düğmelerinin işlevine karşılık gelen seçenekler karşımıza çıkıyor.

Ayrıca istersek önceden bazı parmak hareketleri tanımlayıp bunları AssistiveTouch menüsünden bir dokunuşla gerçekleştirebiliyoruz.

Tabii bu özellik sadece iPhone’da değil iPad’de de bulunuyor. Gerçi bu özelliğe en çok iPhone kullanıcıları sevinecektir çünkü bu sayede daha evvelki inceleme yazılarımızda paylaştığımız ve sadece iPad’e gelecek olan Çoklu Görev Hareketleri (Mutitasking Gestures) kısmen de olsa iPhone’a gelmiş oluyor.

iOS 5 ile ilgili paylaşacaklarımız bu seferlik de bu kadar. Biliyorum bir çok kullanıcı iOS 5’i cihazlarına yükleyebilmek için sabırsızlanıyor. Fakat iOS 5 halen test aşamasında ve halen çok sorunlu. Bu yüzden lütfen cihazınıza iOS 5 beta test versiyonlarını yükleyebilmek için yardım istemeyin, sonbahara kadar sabredin 🙂

47 Comments

 1. emre

  14/07/2011 at 20:34

  mustafa bey ios5 beta 3 yüklemek için
  itunesinde yeni çıkan betasını yüklemek gereklimi.?

  yani beta 2 yi yüklerken itunesinde betasını yüklemiştim

  şimdi tekrar beta 3 yüklerken itınesinde yeni betasınu yüklemem gerekirmi.?

  • Mustafa Tan

   14/07/2011 at 20:43

   Bende gerekti.

  • muhammed

   15/07/2011 at 02:39

   evet, gerekiyor. release notlarında var.

 2. Murat gök

  14/07/2011 at 21:28

  Sonbaharda yardimlarinizi bekliyoruz o zaman Mustafa bey 🙂

 3. erkan

  14/07/2011 at 21:38

  Peki ipad la apple tv islemleri iphone 4 apple tv le de yapabilirmiyiz ?

  • Mustafa Tan

   14/07/2011 at 21:42

   Maalesef Video Mirroring (Yansıtma) desteği sadece iPad 2’de bulunuyor. Yani tüm ekranların ve uygulamaların Apple TV üzerinden televizyona yansıtılması sadece iPad 2 ile mümkün.

   Fakat ilk nesil iPad’in kablo ile televizyona bağlanması durumunda ne yapılabiliyorsa (videoların yansıtılması gibi) Apple TV ile de aynı şeyler geçerli. Yani çok daha kısıtlı.

 4. cengiz

  14/07/2011 at 22:29

  selamlar mustafa bey, lütfen yardımınıza ihtiyacım var, bi hata yaparak udid kaydım olmadan turkcell den almış olduğum iphone 4 cihazıma ios5 beta3 yükledim ve sonuç belli telefonu etkinleştiremiyorum..bu nu geçtim ne yaptımsa 4.3.3 e bir türlü dönüş yapamıyorum…dfu moda geçip hem restore hemde shift restore yaptım olmadı fakat dfu modda çok rahatlıkla ios5 beta3 ü tekrar yükleyebiliyorum…bütün yolları denedim bütün formları okudum nerdeyse fakat sürekli 1604 nolu hata kodunu alıyorum…lütfen yardım edin…3 gündür telefonum kapalı..yardımcı olursanız çok memnum olurum.. şimdiden teşekkür ederim

  • muhammed

   15/07/2011 at 02:40

   itunes 10.3’ü tekrar yüklemeniz lazım. dfu moda almanız lazım. kurulum sonuna doğru eğer hata verirse, tinyumbrella ile recovery loop’tan çıkmanız lazım.

 5. ercüment

  14/07/2011 at 23:25

  I phone 3g telefonumu kaybettim polise başvurmak dışında yapabileceğim bir şey var mı

 6. Bilen

  15/07/2011 at 11:42

  Assistive touch la beraber HOME tuşu kullanma zorunluluğu kalkiyormu yani.

  • Mustafa Tan

   15/07/2011 at 11:49

   Evet kalkıyor 🙂

   • Ercan fidan

    05/12/2011 at 00:47

    Home Tuşu bazen işlemiyor bu yüzden sinir olmaktansa assitive yi kullanarak home tusunu daha az kullaniyorum ve daha uzun ömürlü olucagini düsünüyorum alistiktan sonrada her islemi oradan yapmak daha basit hale geldi bilginize

 7. Selami

  15/07/2011 at 15:20

  Merhaba Mustafa Bey,

  oOnuyla ilgili degil ama, Iphone’da varsayılan olarka gelen Alarm Clock’u yanlışlıkla sildim. Geri getiremiyorum şimdi, nasıl geri getirebileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Apple store’da baktım ama göremedim 🙁
  Iphone4, iOS 4.3.3
  Teşekkürler.

 8. Serhan

  15/07/2011 at 15:38

  Mustafa Bey merhaba!

  ITunes ile ilgili bir sorum olacaktı.
  Benim hem 32 GB Iphone4, hem de 64 GB IPAD ‘im var.
  her ikisini de Laptop’umda bulunan Itunes’a yedeğini aldığımda oldukça yer kaplıyor. Zaten Laptopum hard diski çok geniş olmadığından şu anda Laptopumda çok az yer kaldı. Belki bir sonraki yedeklemeyi yapamayacağım.

  Benim sorum ITunes’u laptopuma değilde, laptopuma bağlayacağım harici diske yedekleyemez miyim? Böylece hem çok rahat yedekleme yapmış olurum hem de Laptopumun hafızası boş kalır.

  Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun kalırım.

  Saygılarımla,

  Serhan

 9. bayram

  15/07/2011 at 17:36

  Mustafa bey öncelikle bu mükemmel yardımcı yazılarınızdan dolayı sizi tebrik ediyor çok çok teşekkür ediyorum açıklamalarınızdan çokça istifade ediyorum takip etmeye çalışıyorum benim de merak ettiğim bir mesele var bu iphone ların yazılımları habire güncellenmekte ancak bluetoth konusu neden hep gözardı ediliyor cihazımızla özgürce veri alışverişinde bulunmak fena olmazdı hatta bence çokta iyi olurdu çünkü insanlar bu özelliğin olmadığını öğrenince elimizdeki bu bihayli pahalı cihazı takoz olarak nitelendiriyorlar hernekadar belli etmesekte sıkça duyduğumuz bu sözler bizleri rahatsız ediyor bilemiyorum belki bu sorunun muhatabı siz değilsiniz ama bu konuda sesimizi nasıl duyurabiliriz yetkili kişilere en azından bir fikirde olsa verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim çalışmalarınızda başarılar dilerim..

 10. Talha

  15/07/2011 at 18:17

  Mustafa Bey ,
  Öncelikle merhabalar. Calışmalarınızı pür dikkat takip ediyoruz. Faydalı calışmalarınız için zatınıza karsı teşekkür ederiz. Yardımcı olabileceğinize inandığım bir sorun icerisindeyim. İPhone nın orjinal şarj aleti buzulunca piyasadaki ucuz şarj aletlerinden aldım. Şarjda iken iphonenin ekranına dokundugumda ekrana dokunduğum yerin haricinden başka bir yer tepki veriyor. Ornegin
  Safariye dokununca takvim açılıyor gibi. Bu sorun hakkında yardımlarınızı bekliyor faydalı çalısmalar için basarılar diliyorum

 11. Berkay

  15/07/2011 at 19:23

  Mustafa bey.. İos5 beta3 yukledim ancak 1’den beri devam eden birsey var.. Ara ara wifi baglanti dusuyor. Bagliyken kesiliyor ve tekrar baglanmak istedigimde baglanmiyor.. Modemi kapatip acmaktan baska care birakmiyor.. Bu hem iphone4 hem de ipad2 icin gecerli.. Laptop ve mac de hic bir sikinti olmuyordu boyle.. Moemle ilgili bir sikintida olabilir ama beta’dan beri devam ettigi icin sizde de var mi merak ettim. Bir de imessage calismiyor bu beta3’de .. Esimin iphone’dan beta1’de mesaj gonderebilirken simdi gonderemiyorum. Account degisikligi falan yapmadim.. Benim iphone beta3 onunki beta1 oldugu icin olabilir mi?

  Mirror olayi arada kopordu beta2’de tamamen duzeltmisler sahane oldu. Metalstorm oynadim ayni ps3

 12. Cengiz

  16/07/2011 at 10:55

  Mustafa bey kardesime ve kendime iphone 4 almayi planiliyorumda alabilecek bir telefon mu 3 yada 4 yıl dayanır mi telefonu? Yani pil soru cikmaz dmi? Mustafa bey cevabi bekliyorum iyi gunler

  • Mustafa Tan

   16/07/2011 at 10:59

   Selamlar,

   Cihazın ömrü tamamen kullanımınız ile ilgili. Sonuçta iPhone en kaliteli malzemelerden yapılıyor, fiyatı da bu yüzden ucuz değil.

   Çevremde hala 2007 yılında piyasaya çıkmış olan ilk nesil iPhone’u kullananlar var. Gerisine siz karar verin 🙂

   • Talha

    16/07/2011 at 11:10

    Mustafa Bey ,
    Öncelikle merhabalar. Calışmalarınızı pür dikkat takip ediyoruz. Faydalı calışmalarınız için zatınıza karsı teşekkür ederiz. Yardımcı olabileceğinize inandığım bir sorun icerisindeyim. İPhone nın orjinal şarj aleti buzulunca piyasadaki ucuz şarj aletlerinden aldım. Şarjda iken iphonenin ekranına dokundugumda ekrana dokunduğum yerin haricinden başka bir yer tepki veriyor. Ornegin
    Safariye dokununca takvim açılıyor gibi. Bu sorun hakkında yardımlarınızı bekliyor faydalı çalısmalar için basarılar diliyorum

    • Mustafa Tan

     16/07/2011 at 11:16

     Selamlar,

     Daha evvel böyle bir sorunla karşılaşmadığım için sorununuz budur diyemiyorum.

     Fakat belli ki sorun şarj aletinde. Daha kaliteli veya orijinal bir şarj aletine geçin derim.

   • cengiz

    16/07/2011 at 19:39

    değiştiriyor olabılır mı mustafa bey ilk nesil iphonelar?

 13. Hmert

  18/07/2011 at 13:16

  merhabalar,

  apple tv ve ipad2 sahibiyim ios5 beklemeden 3.parti yazılımlara wifi mirroring ozellıgını aktıf edebileceğim bir uygulama varmıdır?

 14. Gökhan

  19/07/2011 at 00:37

  Ben iOS 5.3 U kurdum fakat asist ile hareket ekliyorum ama bunu hor tuşu yerine nasıl geçiricem onu bulamadım

 15. mert

  19/07/2011 at 14:01

  Mustafa bey!Size ACİL sorularım var!
  1:Oyunlarda exit tuşu olacak mı?Yani home tuşu ile mönüye dönerek multitasking zorunluluğu yerine direk çıkabilecek miyiz?
  2:Parlaklığı daha hızlı ayarlayabiliyor muyuz?
  3:iPad kullanıcısıyım ve isteğim dışında dönen ekrandan haz almıyorum.Yani multitasking menüsünden jiroskopu kapatabilecek miyim?
  4:Ipod touch lar ile daha rahat internete girebilecek miyim?
  5:Iphone larda blacklist özelliği olacak mı?
  😀

 16. Arda

  21/07/2011 at 13:38

  Selam Mustafa Bey,

  Öncelikle iPhone 4 kullanicisiyim iOS 4.3.3 sürümü yüklü.
  Aklımda iOS 5 yüklesem mı yüklemesem mı diye düşünce var.
  Jailbreak telefonumda bu arada var.
  iOS 5 yüklersem biliyorum ki jailbreak silinecek.

  Peki sizce iOS 5 için jailbreakten vazgeçmek deger mı?
  Yada iOS 4.3.3 sürüm yerine iOS 5 daha iyi diye geçmem daha mı mantıklı ?

  iOS 5’in ozelikleri cok hoş hoşuma gitti açıkcası.
  Ama jailbreak özelliği varken telefonumda iOS 5 e geçmem için bir neden olmalı..
  Farkı ne iOS 4.3.3 sürümü ile iOS 5 in?
  Neler değişti arasında eski sürüm ile?

  Cevaplarsanız cok sevinirim.
  Almanyadan selamlar

 17. Pingback: Sinan.D » » IOS 5 Beta 4

 18. Pingback: iphone iOS 5

 19. CENGİZ

  16/08/2011 at 15:56

  Selam Mustafa bey öncelikle şunu belirteyim İphonla tanıştığımdan bu güne sizin yazılarınızı takip ediyorum..Konumuzla pek alakası yok ama Ben İphone 4 ü ilk çıktğı zamanlarda aldım. Sorun şu ki hom tuşu ilk başlarda az az şimdi ise rahatsız edici boyutta tutukluk yapmaya başladı.
  Bloglardan biraz araştırayım dedim pek faydalı bilgi bulamadım ama bazıları Yetkili servisleri personelinin bilgilerinin yetersiz olması dolayısıyla (Genpatech) pek önermiyor.Bu konuda bir bilgi yada öneri söz konusu ise paylaşmanızı rica ederim.
  Saygılar

 20. Aykut

  14/10/2011 at 15:52

  İphone 3gs sahibiyim dün gece ios 5 e yükselttim telefonumun sürümünü ,benim sorum bildirimler ile alakali , herseyi kontrol etmeme acmama ragmen facebook ve twitter bildirimleri , bildirim ekraninda cikmiyor , takvim ve havadurumu var fakat facebook ve twitter bildirimleri gelmiyor o ekrana ne yapmaliyim ? Sagolun.

 21. Pingback: Video: iOS 5 İncelemesi - Teknoblog

 22. Ali

  14/10/2011 at 21:50

  Merhabalar
  Büyük bir hevesle los5 çıkmasını bekledim. ios 5 ile birlikte ipad2 mirroring özelliğini kazanacak ve arada hiç kablo bağlantısı olmadan ipad2 ekranındaki görüntü Apple TV aracılığı ile TV ekranına yansayacaktı. Bir çok blog da bu özellik sayesinde ipad bir oyun konsoluna dönüşeceği söylenmişti.

  Bugün mirroring özelliğini kullanarak ipad ime HD özellikli basit oyunlardan biri olan Angry Bird’ü yükledim. Maalesef büyük bir hayal kırıklığına uğradım. ipad 2 ile TV arasındaki bağlantı zaman zaman kesintilere uğradığından oyun gerçek zamanlı olarak oynanamıyor. Bir başka değişle TV de ya görüntü duruyor veya yavaş akıyor. Bu durumda ipad 2 nin mirroring özelliği ile TV oyun oynamak maalesef hiç eğlenceli değil.

  • Tahsin

   26/02/2012 at 01:36

   aynı sorun bende de var. Sorun nedir herkesin böyle mi? Ne yapmak lazım çözüm yok mudur?

 23. emrah

  23/10/2011 at 10:25

  merhabalar mustafa bey yardımnıza ıhtıyacım var AssistiveTouch uygulamasını etkınlestırdım fakat tel kılıtlendi ekranda 3 tane halka seklınde bısey var ve tus kılıtını acamıyorum ne yapmam gerkeır

 24. refikzafer

  24/10/2011 at 15:17

  ipad 2 de ios 5 yüklü, tv’ye bağlanmak istediğimde apple tv altında mirroring yada yansıt seçeneği çıkmıyor sadece apple tv’ye bağlan seçeneği var dolayısıyle ipad 2 görüntüsü tv’de çıkmıyor,oyunlarda mesela angry birds rio’da sadece sesi tv’de çıkıyor görüntü yok ne sorun olabilir?

 25. Anonim

  15/11/2011 at 21:29

  Selam Mustafa bey iPad 2icin

 26. Ercan

  15/11/2011 at 21:31

  Selam Mustafa bey aple tv alırsak o zaman kabloya gerek var mı ipad2 için??anlayamadim orayı…

  • Mustafa Tan

   15/11/2011 at 21:56

   Hayır yok. Apple TV’nin olayı bu zaten.

 27. Selam

  24/11/2011 at 20:39

  Mustafa bey ben Çin’de çalışıyorum size sorum olucak size iPad Çin’de aldım ama internetten film izliyemiyorum flaşplayer indirmemi istiyor ama indiremiyorum

 28. İbrahim

  29/12/2011 at 22:47

  Slm lar
  Arayan numaraları ismini veya numarasını sesli söyleyen bir yazılım varmı acaba?
  Tskler şimdiden

 29. sanal market izmir

  23/01/2012 at 02:07

  bende ibrahimle aynı soruyu soracaktım?

 30. Sevinc

  09/05/2012 at 20:16

  Mustafa bey ipad2 kullanıyorum ama yon değiştirme çalışmıyor yanda ki dugmeyi ses dugmesine ecirim home tuşuna çift tiklayip saga kaldırıp locki kaldırdım olmadı yan dugmeyi yon tuşu haline getirdim genenolmadi sizce ne yapabilirim

 31. Pingback: iPhone 4S İncelemesi – Teknolojite – Teknoloji ve İnternet Haberleri

 32. Aysun

  30/03/2013 at 22:00

  Merhaba iphone 5 kullanicisiyim nissan arabama bluetooth baglantisi kuramiyorum. Ios 6.1.2 surumunu kullaniyorum . Sorun neden kaynaklaniyor olabilir . Iphone 4 ile baglanabiliyorum. Surumu eski.