PAYLAŞ

Apple dün gece, şu an için sadece yazılım geliştiricilere sunduğu iOS 5 test sürümünün 4. beta sürümünü yayınladı. Fakat bu test sürümünde ilk defa geliştiricilere, iOS 5’in lansmanında kısaca değinilen OTA (Over The Air) update, yani kablosuz güncellemeyi test imkanı sundu.

Ben de dün gece, hiç iTunes veya USB kablosu kullanmadan cihazlarıma iOS 5 Beta 4 sürümünü sorunsuzca kurunca, hemen sizinle de bu tecrübeyi paylaşayım ve kaldığımız yerden iOS 5 Test Sürüşü yazı dizimize devam edeyim istedim 🙂

OTA Update (Kablosuz Güncelleme)

iOS 5 önceki yani mevcut sürümlerde kullanıcılar belli işlemler için bir bilgisayara, USB kablosuna ve iTunes’a ihtiyaç duyuyorlar. Apple ise iOS 5 ile bu bağımlılığı ortadan kaldırmayı hedefliyor ve buna da “PC Free” diyor. Apple’ın “PC Free” stratejisinin en önemli parçalarından bir tanesi de iOS yazılım güncellemelerinin havadan yani iTunes gerektirmeden Wi-Fi veya 3G üzerinden yapılabilmesi.

OTA Update (Kablosuz Güncelleme) ismindeki bu yeniliğin en önemli özellikleri de şunlar:

 • Bir bilgisayar, USB kablosu veya iTunes gerektirmeden iOS güncellemesine (update) imkan vermesi
 • 500-600 MB. arasındaki güncelleme dosyasının tamamını değil de sadece iki sürüm arasındaki farkı indirerek güncelleme yapması. Bu sayede indirilen güncelleme dosyasının boyutunun çok düşmesi.
 • Bu güncelleme dosyasının Wi-Fi veya 3G üzerinden indirilmesine imkan vermesi.
 • Güncelleme işleminin süresinin kısalması.

Örneğin ben dün gece iOS 5 Beta 3 sürümü yüklü iPhone 4’ümdeki “Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncellemesi” bölümüne tıklayınca aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaştım.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iOS 5 Beta 4 güncellemesi için indirmem gereken dosyanın boyutu sadece 133MB idi. Eğer ben bu güncellemeyi eskisi gibi iTunes üzerinden yapmak isteseydim indirmem gereken dosya boyutu 786MB. olacaktı. Bu sayede hem 650MB. gibi gayet yüksek bir dosya indirme miktarından tasarruf etmiş oldum. Ayrıca indirme ve yükleme süresi de ciddi derecede kısalmış oldu.

Ayrıca indirme sırasında cihazımı dilediğim gibi kullanabildim, sadece indirme işlemi bittikten sonra yaklaşık bir 5 dakika kurulum için cihazımı kullanamadım. Fakat güncelleme bittikten sonra da hiç bir bilgimi kaybetmeden kullanmaya devam edebildim. Fakat tabii ki bu işleme başlamadan evvel ne olur ne olmaz diye iTunes ile bir yedek almıştım 🙂

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır.

Benzer şekilde iPad 2’ye de OTA update yöntemi ile sorunsuzca yeni test sürümünü yükleyebildim. iOS 5 sonbaharda resmen yayınlandığında, bu yeniliğin özellikle ülkemizde çok kullanılacağını düşünüyorum. Çünkü bilgisayarı olmadan iPhone kullanan bir çok kişi tanıyorum.

Wi-Fi Sync (Kablosuz Senkronizasyon)

Hazır konu kablolardan kurtulmaktan açılmışken, önceki iOS 5 test sürümlerinde aktif hale gelen fakat henüz detaylı paylaşma fırsatı bulamadığım Wi-Fi Sync (Kablosuz Senkronizasyon) özelliğinden bahsedeyim istedim. Biliyorsunuz iOS 5 öncesi sürümlerde iTunes’taki kütüphanemizi, ancak USB kablosu kullanarak cihazımızla sync edebiliyoruz.

Fakat iOS 5 ile, USB kablosu kullanmaya gerek kalmadan cihazımızı (iPhone, iPad, vs.) iTunes ile eşzamanlamak mümkün oluyor. Tabii bunun için iki temel şart bulunuyor:

 • Cihazımızın (iPhone, iPad veya iPod Touch) şarjda yani fişe takılı olması.
 • Cihazımızın senkronizasyon yapacağımız iTunes ile yani bilgisayarımız ile aynı ağda bulunması. (Yoksa biribirilerini göremiyorlar.)

Kablosuz senkronizasyon yapabilmek için de bir kerelik USB kablosu ile iTunes’a bağlayıp “Summary” sekmesinden “Sync over Wi-Fi connection” seçeneğini aktif hale getirmek gerekiyor.

Bundan sonra da artık hiç USB kablosu kullanmadan bilgisayarımızdaki şarkıları, videoları, uygulamaları, vs. kablosuz ağ üzerinden cihazımızla senkronize edebiliyoruz. Açıkçası ben artık senkronizasyon işlemini de hep bu yöntemle yapıyorum ve şu ana kadar da gayet memnunum. Bu sayede MacBook’umdaki USB portu yetmemesi sorunundan da kurtulmuş oluyorum. (Toplam 2 USB portum var, birine mouse diğerine de flash disk takınca geriye boş port kalmıyor.)

Son olarak iOS 5 ile senkronizasyon sırasında cihaz kullanılmaz duruma gelmiyor. Yani bir yandan arkada senkronizasyon devam ederken, bir yandan da Safari’de sörf yapabiliyoruz 🙂

iOS 5 test sürümü ile bu seferlik de paylaşacaklarım bu kadar. Biliyorum bir çoğunuz iOS 5’i, bir an evvel cihazlarınıza yüklemek istiyorsunuz ama lütfen biraz daha sabredin, şurda eylül ayına (yani sonbahara) pek birşey kalmadı 🙂

127 Yorumlar

 1. Mustafa Bey, 1 usb portunu ben de uzn sure mouse icin ayirmistim daha sonra Magic Mouse’a gectim, cok rahat ettim. Tavsiye ederim.. Portlar sadece harici disklere kaliyor bu sayede..

  • Mustafa bey,

   Video editing gibi yuksek CPU ve hizli rpm gerektiren uygulamalar icin MacAir yeterli mi? Bazilari ipadin var ise Macair yerine Pro al diyorlar. Sizin gorusunuzu almak isterim

  • Slm arkadaslar ben 3GS kullanicisiyim ve gelecek olan OS5 3GS cihazları işlemcileri iphone4′ e göre daha düşük olduğu icin oldukça zorlayacak deniliyor. Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla…

    • Alm ben yükledim bunu hatta telde 4.3.5 (8L1) yazıyor şutum kısmında ama sizin resimdeki uygulama yok nedeni hakkında bilgi verme imkanınız olursa sevijirim

     • Evet olmaması gayet doğal. Çünkü sizin cihazınızda 4.3.5 versiyonu yüklü. Yukarıdaki ekran görüntüleri ise iOS 5’e ait. Apple uygulama geliştiricilere test sürümü imkanı verdiği için biz test edebiliyoruz. Siz ise yakında yükleyebileceksiniz.

 2. Mustafa bey bilgiler için çok teşekkürler. Hangi özelliklerin 3GS te olmayacağı ile ilgili bilginiz var mı acaba? Mesela OTA 3GS te olacak mı ?

 3. Tesekkurler. Sayenizde gelismelerden daha aciklayici haberdar oluyoruz.

  Farkli bir soruma cevap alabilirsem mutlu olurum;
  Sesler bolumunden, SMS tonunu ” yok” secenini isaretlememe ragmen, mesajlasmalarda kendine ozel bir ses yine oluyor. Bunu anlatabilmis degilim.
  İyi calismalar.

 4. Çok beğendim. USB ve Kablo kargaşasından da kurtulacağız.
  Teşekkürler Mustaf Bey.

 5. Öncelikle müdavim takipcinizim iPhone ile ilgili gayet net ve doğru bilgiler verdiginiz için teşekkür ederim. iOS 5 i dört gözle bekliyorum.

 6. mustafa bey ben yazılım günecclemesine girdiğimde
  ‘yazılım güncellemeri denetlenirken bir hata oluştu’ hatası veriyor.

  acaba nedeni ne olabilir.?
  wi-fi ye bağlı ve ios 5 beta 4’e geçemedim beta3 teyim

  • Bulamamanız normal çünkü bu özellik sadece yazılım geliştirilere sunulan iOS 5 beta test sürümünde mevcut. Siz ise sonbahar gibi iOS 5’i yükleyebileceksiniz.

 7. Mustafa bey , cok sroun var mi Betada. Yükleme durumunda cok sorun yasar miyiz?

  • kısaca Evet..

   Eğer Mustafa beyin zaman zaman bu konudaki yazılarını okumamış ve başınız sıkışınca ne yapacağınız hkkında bu forum aracılılğı ile dersinize iyi çalışmamışsanız.

   Elinizde aktif kullanacağınz iphone kalmaz.Lütfen sonbahar’ı bekleyin.Sabreden derviş muradına ermiş:)))

   • Herhangi bir sorun yok, neredeyse çoğu hata giderilmiş ancak yinede tam anlamıyla stabil değil, zaten bu yüzden sadece developerlar indirebiliyorlar. 🙂

 8. Mustafa bey beta yı 3gs lerde denermisiniz takılma yapıyormu yada yapacakmı çok merak ediyorum.Paylaşırsanız sevinirim 3 GS KULLANICILARI CAVABINIZI BEKLİYOR.TEŞEKKÜRLER…

  • Bu soru çok önceleri cevaplanıştı. evet takılma ,çalışmama ve şarjı emme durumları var. Orjinal ios5 yayınlanmadan 3gs kullanıcısı arkadaşlar bet vs yüklemesin yoksa iphone kullanılamaz hale gelebilir.Geri çevir bayağı zahmetli ve bilgi işi .

   Bir 3gs kullanıcısı..

   Saygılar.

   • Hayır herhangi bir sorun yok en son dün beta 4’ü yükledim ne takılma ne şarj hiçbir sorun göremedim, ama yinede son kullanıcılar beklemeli 🙂

    • iphone 3gs sürüm 4.3.1 şarj %100 saat 22.16 telefon bekleme konumunda. hoop cumba yatak.

     sabah saat 06:45 telefondan saat bakılıyor. AAaaa şarj % 85.

     bildirimler kapalı
     uyarılar kapalı
     alarm kapalı

     normal kullanım application kullanımı yok saat kaç olmuş,e-mail var mı? telefon 3 yada 4 görüşme toplam konuşma süresi 10 dk. saat 11:05 hoopp şarj % 45….

     bu iphone3gs’de şarj problemi var mı yok mu?

     saygılar.. Jail break yok olma dı olmayacak…

     • belirttikleriniz gayet normal 3g yi kapatın, aksam telefonu beklemede değilde uçuş moduna alın görün bakalım o zaman nasıl oluyor ? 🙂

      Şarj sorunu yoktur !!

      JB vardır, ama tethered’tır. Yani vardır !!

      • Oldu arkadaş telefonu komple kapatalım. Hiç bir uygulamayı tıklamayalım ve kullanmayalım. O zaman şarj problemin kalmaz. Senin kafan güzel herhalde:)))

       • senin kafanda güzel bütün gün 3g açık dolaşırsan şarj bekleme o telefondan :)) aksam çoğu kişi uçuş moduna alır haberin yok 🙂

        • ben uygulama tıklamayın dedim mi ? kullanmayın dedim mi dediklerimi düzgün okuyun ondan sonra cevap yazın

        • 3g kapalı wi-fi kapalı sen istediğini yaz. Çoğu kullanıcı bu durumda. Akşam uçak moduna almak yetmez komple kapa alarm icinde saat kullan.

 9. Bir soru. Kablosuz gucellemeyi anladim peki ama back up (yedekleme)nasil olacak? Benim anladigim yedekleme icin kablo uzerinden itunes a yedekleme gerekecegi seklinde yaniliyor muyum?

  • Evet cevap gelmişti fakat beta 4 de durum değişmiş olabilir Yada orjinal sürümde iyileştirmiş olabilirler.hatta düzeltilmesini çok istiyorum çünkü iOS 5 kullanmak istiyorum böyle kasarsa yüklemem.

  • Yeni versiyon yüklerseniz jailbreak gider. Bundan sonraki versiyonlar için Jailbreak henüz yok. Uzun bir zaman olmasıda beklenmemeli. Zaten en iyisi orjinal kullanmak 🙂

 10. Mustafa bey. Siz olmasanız ben ne yapardım acaba. Sayenizde herseyi öğreniyorum. Üstelik görsel destekli. Cok tesekkur ediyorum. Allah sizi basımızdan eksik etmesin

 11. ben 3gs kullanıcısıyım bu İOS 5 tamamet tamamlanmış beta deil orjinal olanı çıkıncada böle 3gs lerde performans düşüklüyü veya bazı özelliklerden kısıtlama olucakmı acaba ?

   • off ya hangi özellikleri kullanamıcazki acabaya 🙁 şimdide iphone 4 alsam 5 çıkıcak ondada aynı şey olucak.. birde sence mustafa bey iphone 4 mü yoksa ipad 2 mi sence hangisini almalıyım …

    • Çok ciddi fark olacağını zannetmiyorum, örneğin resim düzenleme gibi seçenekler olmayacaktır, ancak bütün temel özellikler olacaktır, rahat olun :))

 12. Mustafa bey,

  Benim I phone 4 üm recovery mode’da kaldı ve restore yaparken sonlara doğru error 9 veriyor ve restore kesilip ekranda tekrar I tunes ve USB logosu çıkıp tekrar başa dönüyor. Cihazıma hiç jb yapmadım ve factory unlocked. Birçok şey denedim ama hiçbirinden sonuç alamadım.
  Lütfen yardım eder misiniz? teşekkürler

  • osman arkadaşın ki gibi bende meraklı meraklı indirdim iso 5 beta 4ü ama telefonda şebeke yoktu recovery modda kaldım ne yapsam hata veriyor 🙁

   • Tüm iOS 5 test inceleme yazılarında test sürümlerinin sadece yazılım geliştiriciler tarafından indirilmesi ve kurulması konusunda uyarılarda bulunuyoruz.

    Siz cihazınızı test için kaydettirmeden mi kurmaya kalktınız ?

     • arkadaş merak etmiş denemiş bunda bir sorun yok 🙂 büyük ihtimalle indirdiğiniz dosya bozuk inmiş, farklı bir usbye takarak sadece restore edin ve 4.3.5 versiyonuna güncelleyin, sorunsuz yüklenecektir.

 13. Mustafa bey lütfen yardım edermisiniz.İphone 4 4.3.4 ü yükledikten sonra Cydia ve installous kayboldu.lütfen yardım edermisiniz

 14. mustafa bey bir sorum olacak, itunesi açtığımda tekrar yüklemem gerektiğine dair uyarı alıyorum. itunesi silip tekrar yüklersem, iphoneumu taktığımda içindeki veriler, oyunlar vs eşlenirken silinir mi, saygılar…

 15. ios5 beta4 kurdum.. iki iphone4 ve bir ipad2’ye.. ancak iphone4’de personal hotspot’u açıp ipad2 ile bağlanmak istediğimde bir türlü bağlanmıyor..
  Başka güncelleme yapıp bunu yaşayan var mı?

 16. mustafa bey,neden sitenizin bir iphone uygulaması çıkar mıyorsunuz? bence bir an önce çıkarın

 17. Mustafa Bey Merhaba,
  Satılık ikinci el Apple cihazlarım için siteniz msg kısmını sadece tek ilan için kullanabilirmiyim?

 18. Mustafa bey,

  Benim I phone 4 üm recovery mode’da kaldı ve restore yaparken sonlara doğru error 9 veriyor ve restore kesilip ekranda tekrar I tunes ve USB logosu çıkıp tekrar başa dönüyor. Cihazıma hiç jb yapmadım ve factory unlocked. Birçok şey denedim ama hiçbirinden sonuç alamadım.

  • internetten indirdiğiniz ipsw dosyası kaynağından bozuk veya indirmede hata oluşmuş, en iyisi itunes üzerinden direk olarak restore ederek en güncel versiyonu yükleyin 🙂

 19. Mustafa bey,

  I phone 4üm error(9)veriyor, restore yapamıyorum. Recovery modda kaldı. Telefonu çöpe atacam en sonunda 😀
  Ne yapabilirim??????????????????

   • servise gerek yok, 9 numaraları hata ipsw dosyasının hatalı indiğini gösterir, itunes’un en güncel versiyonunu yükleyerek direk olarak restore yapın ve en güncel versiyon olan 4.3.5’i yükleyin, sorununuz çözülecek ve telefonunuz başarıyla açılacaktır :))

 20. slm arkadaslar 4.3.3 versiyon kulandım sorun yoktu 4.3.4 versiyom yükledim cihaz donuyorr hiç memnun degilim nasıl 4.3.3 ugrastım yükliyemedim nasıl 4.3.3 yuklelim yardımcı olsanız cok sevinirim

 21. Mustafa Bey, öncelikle tebrik ve teşekkür ediyorum. Bir soru; kablosuz senkranizasyonda iPhone’un şarja takılı olma şartının sizce ne mantığı var. İPhone’u şarja takana kadar pc’me takar yine eşleşmeyi sağlarım. Bu yönü ile kablosuz eşleştirme yeniliğinin aslında yenilik olmadığını düşünüyorum. Sizin yorumunuz nedir ?

  • Senkronizasyon sırasında cihazn pili biterse diye çekiniyorlar sanırım. Bu tip işlemler yarıda kalınca cihaz kendine gelemiyor kolayca 🙂

   • Final sürümünde bunun giderilmesini bekliyorum çünkü videolarda ki cihazlar şarja takılı gözükmüyor. 🙂

 22. […] sundu. Ben de dün gece, hiç iTunes veya USB kablosu kullanmadan cihazlarıma iOS 5 Beta […] iPhone ve iPad Türkiye If you enjoyed this article, please consider sharing it! Tagged with: Sürüşü […]

 23. […] sundu. Ben de dün gece, hiç iTunes veya USB kablosu kullanmadan cihazlarıma iOS 5 Beta […] iPhone ve iPad Türkiye If you enjoyed this article, please consider sharing it! Tagged with: Sürüşü […]

 24. MUstafa bey gecenlerde ingilteteden gelen bi arkadasimin i4 unu inceledim ve en belirgin fark itunes tan muzik ve diger icerikleri satin alabilmeleri idi. Ozellikle turkce sanatcilara baktim hemen hepsi var. Bizde ne zmn acilir bu itunes. İphone harika bir muzikcalara donecek bence muzik satin alinabilse. Gercekten cok ozendim sabirsizlikla bekliyorum..:)

 25. Ben apple devoloper uyesiyim acaba ios 5 beta surumunu hangi linkten indirebilirim?

 26. iPhone 4 kullanicisiyim iOS 5 beta sürümünü nasıl yukleyebilirim mustafa bey yardımcı olabilir mısınız ?

  • Selamlar,

   Biraz daha sabredin derim. Test sürümü oldugu icin halen sorunlari var. Örnegin bir cok uygulama düzgün calismiyor.

 27. mustafa bey ben ıpot touch var ios 5 yukledım ama yukarıdakı bahsetmış oldununz deyışımlerın hıcbırı benım ipot touch olmadı ayarlara gırıyorum bulamadım wı fı eşzaman lama da yok ne yapayım

 28. Selamlar,
  Mustafa Bey öncelikle bu faydalı çalışmanız için teşekkür ediyorum. Benim bir sorum olacak:
  Notification Center bize iletiler, hava durumu vs. dışında bazı ayarlara hızlı ulaşmamızı sağlıyor mu? (wi-fi, 3g, gps açıp kapamak gibi) jailbreakli cihazlar bunlari SBSetting ile yapıyorlardı.
  İyi çalışmalar,
  Ömer Polat

 29. benm telefonumda yazılım güncellemeleri çıkmıyor ne yaptıysam çıkmadı ve kişisel erişim noktasıda çıkmıyor ne yaptıysam olmadı ben ilk telefonumu aldığımda üzerindeki yazılım 4,3,2 di. şu an 4,3,5 dir.bir sorun olacağını sanmıyorum yazılımdan..

 30. Mustafa bey dün aksam iPhone 4 V beta yükledim fakat şebeke gelmiyor ve etkinlestirme soruyor nasıl etkinlestiririz saygılar

  • Selamlar,

   Yorumunuzdan anladığım kadarı ile cihazınıza sadece yazılım geliştiricilere yüklemeleri için dağıtılmış olan iOS 5 Beta test sürümünü yüklemişsiniz.

   Peki cihazınızın UDID’si test cihazı olarak kaydedilmiş durumda mı herhangi iOS geliştiricisi tarafından. Yoksa cihazınızı kullanamazsınız iOS 5 Beta sürümü ile.

 31. Mustafa bey
  Ios gelistiricilerine son kullanici olarak nasil ulasabiliriz. Cunku bazi eksiklikleri bildirmek istememize ragmen telfonda boyle bir ozellik veya geri bildirim tusu olmadigindan bence bu buyuk bir kayip bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

 32. Mustafa bey
  Ios gelistiricilerine son kullanici olarak nasil ulasabiliriz. Cunku bazi eksiklikleri bildirmek istememize ragmen telfonda boyle bir ozellik veya geri bildirim tusu olmadigindan bence bu buyuk bir kayip bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

 33. Selamlar benim kullandigim iphone un sürüm 4.2.1 fw 01.59 yani cihazim normalde sim kilitli fakat unlock ile aktif durumda suan sormak istedigim soru restore yapmak istiyorum fw yükseltmeden bu mumkunmu ve nasil yapabilirim bunun üzerine bir yaziniz bulunmaktamidir ?

  • Selamlar,

   Cihazınızı sürüm yükseltmeseniz (update) dahi restore yaptığınız anda unlock işlemi ortadan kalkacak ve cihazınız tekrar kilitlenecektir. Unlock ve jailbreak konularında da maalesef yardımcı olamıyoruz çok tecrübeli olmadığımız için.

 34. Merhaba mustafa bey, kusura bakmayin farkli konu basligi altinda farkli konudan soru sorucaktim (unlock konusunu bulamadim) 02.10.04 base bantli 4.1 updateli iphone4 icin unlock ne zaman cikacak acaba? Konu hakkinda herhangi biliniz varmi? Cevabizi bekliyorum, iyi forumlar

 35. Slm mustafa bey
  iPhone 4 kullanıyorum 4.4.3 versiyonu su sekilde bı sorunum var iPhone kişisel erişim noktası kayboluyo ağ ayarlarını sifirladigimda geliyor fakat 1 dk sonra tekrar kayboluyo

 36. ben bu surumu yukledım ama ayarlar genelde kablosuz update cıkmadı ve bazı programlar sorun cıkartıyor dedıgınız gıbı yardımcı olursanız

  • Selamlar,

   Her test sürüşü yazısında belirttiğimiz gibi bu test sürümleri sadece yazılım geliştiriciler için ve test sürümü olduğu için doğal olarak sorunları var. Maalesef yapacak pek birşeyiniz yok. Yüklememeniz gerekiyordu 🙂

   Kablosuz update çıkmaz çünkü yeni bir iOS 5 update’i henüz çıkmadı.

   Bilginize.

   • Merhaba Mustafa Bey öncelikle yardımlarınız ve bu güzel bilgiler için teşekkür etmek istiyorum.

    Benim sorum iphone 4 de bluetooh kulaklık kullandıgım zaman ses kalıtesı oldukca kotu ve bır cok kısı aynı sorundan muzdarıp.ios 5 de bluetooth kulaklik deneme sansiniz oldumu acaba? sorun giderilmismi yoksa devam ediyorum.Simdiden cevabiniz icin pesin tesekkur.

 37. Bu işlemler icin UDİD kaydı gereklimi bn telefonumu turkcel den aldım böyle birsey gerekirse nereden ve nasıl yaparım

 38. Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncellemesi telefonumda yok yardimci olurmusunuz.

   • mustafa bey test anlatımınızda bahsettiğiniz kablosuz scy aynen dediğiniz gibi yaptım.fakat olmuyor…anlattıgınız sekilde ilk defada kablolu olarak scyn yaptım…ondan sonra aynı agda olmasına ragmen fişe taktıgımda “eşzamanla” linki kullanılamaz yani silik olarak goruluyor.acaba baska bir ayar daha mı yapmam gerekiyor..yardımcı olursanız sevinirim

 39. Mustafa bey

  ios 5 yükledim rehberime ne kişi ekleyebiliyorum nede war olan kişilerimi düzenleyebiliyorum hiç bişi yapamıyorum ndndır acaba yrn işe gidicem düzeltmem lazım lütfen yardım

 40. […] Test Sürüşü – IIiOS 5 ile Test Sürüşü – IIIiOS 5 ile Test Sürüşü – IViOS 5 ile Test Sürüşü – VVideo: iOS 5 İncelemesi Kategoriler: Akıllı Telefon, Mobil, Tablet, YazılımEtiketler: apple […]

 41. IOS5i iphone4ume yukledim telefonu eszamanladim sumuray kisminda
  snyc over wi-fi connection kismi yok neden olabilir bilgilendirirseniz sevinirim

 42. galaxy s’im çalınması(i9000) ile birlikte iphone 4 alıp ios’a terfi ettik etmesinede ilk iki gün herşey çok güzeldi 🙂
  yanlız bu wiget olmaması beni bukadar zorlayacığını düşünmemiştim.
  sistem çok iyi çok akıcı market desen muhteşem ama android’de ücretsiz olan uygulama oyun ios ile paralı hale geliyor telefonu kırmaklanda uğraşmak istemiyorum
  android kullandıkdan sonra ios sistemine terfi edip alışmak gerçekten çok zormuş
  yanlız apple işi böyle ağırdan almaya devam ederse işi hiçde kolay değil…

 43. Mustafa bey benim iphone 4 üm var fakat şöyle bir problemim var ayarlar->genel kısmında yazılım güncellemesi kısmı yok?? ve itunes ile de yazılım güncellemesi yapamıyorum son saniyede yazılım güncellemesi yapılamadı diyor ne yapmam lazım?

 44. İyi günler Mustafa Bey, Iphone 3GS kullanıcısıyım fakat OTA özelliği ile yazılımı güncellemek istediğimde wi-fi ile kullanabileceğim yazıyor. 3G ile yazılım güncellemesi yapılamıyor mu?

  Yanıtınız için teşekkürler.

 45. Wifi ile guncelleme yapmaya calisiyrum ama sonda hata veriyor. Cydia yuklu, cydia tamamen kaldirmaya calstim ama pc olmadan yapamadim..

 46. Ben iOS 6.1 yükledim hiç memnun değilim . İos 5.1 geri yüklemek istiyorum . aranızda bilen varsa yada bu vep sitesi sahipleri benim mailime yada Apple kimliğime gönderebilirmi.rica ederim lütfen.

 47. […] cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden itibaren daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabiliyoruz. (Kablosuz güncelleme […]

Comments are closed.