CopyTrans ile iPhone’dan iTunes’a Kolayca Müzik Transferi

GÜNCELLEME (4 Aralık 2012) : Apple iTunes Music Store’u Türkiye’ye açtı. Bu yüzden artık cihazımızdaki iTunes şarkı ve albüm alınabiliyor. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2012/12/itunes-music-store-turkiyeye-de-acildi.html

Bildiğiniz gibi, bilgisayarımızdan iPhone’a iTunes üzerinden kolayca şarkılarımızı transfer edebiliyoruz. Fakat Apple, bilgisayarımızdan iPhone, iPod Touch veya iPad’imize transfer ettiğimiz bu şarkıları, daha sonra tekrar cihazımızdan bilgisayara geri transfer etmemiz için bir imkan sunmuyor. (Sadece Transfer Purchases yöntemi ile App Store’dan veya iTunes Store’dan indirilenlerin geri transferine imkan veriyor.) Bu da özellikle bilgisayarı formatlanan, kaybolan, çalınan ve de şarkılarının yedeğinin almamış olan kullanıcılar için büyük sıkıntıya sebep oluyor.

Çünkü yeni veya sıfırlanmış bir iTunes ile cihazımızı tekrar sync (senkronizasyon) etmek istediğimizde, cihazımıza daha evvel bilgisayarımızdan attığımız şarkılar ve diğer medya dosyaları siliniyor.

Bu yüzden yeni bir iTunes ile senkronizasyon yapmadan evvel, (eğer yedekleri yoksa) daha önce cihazımıza bilgisayardan yüklediğimiz şarkıları, zil sesleri, vs. gibi medya dosyalarını, CopyTrans gibi bir bir program yardımı ile almamız gerekiyor. CopyTrans da, Windows tabanlı bilgisayarlara kurulan ve cihazlarımızdaki şarkıları geri bilgisayarımıza yarayan faydalı bir program. (Aslında bu ürün ailesini, daha evvel tanıttığımız ve iTunes’un komple yedeğini alan CopyTrans TuneSwift uygulamasından biraz tanıyoruz.)

Bu yazıyla da amacım, bu konuyla ilgili de çok soru geldiği için, denemesi ücretsiz olan CopyTrans ile cihazımızdaki şarkıları nasıl geri transfer edebileceğimizi kısaca paylaşmak:

1) Öncelikle http://www.copytrans.net/downloadtrial.php adresinden, CopyTrans ürünlerini kolayca bilgisayarımıza yüklemimizi ve güncellememizi sağlayan ücretsiz CopyTrans Suit’i indiriyoruz ve aşağıdaki gibi “Install” seçeneğine tıklayarak bilgisayarımıza kuruyoruz.

Not: Kurulum esnasında karşımıza çıkan “Test Connection” seçeneği internet bağlantımızı kontrol ediyor. İşyerlerindeki bilgisayarlarından bu uygulamayı kurup da sorun yaşama ihtimali olanlar bu sayede hemen tespit edilebiliyor.

2) CopyTrans Suit’in kurulumu bittiğinde de, ana menüde en başta listelenen CopyTrans seçeneğine tıklayarak esas uygulamamızın indirilme (download) ve kurulum (install) işlemini başlatıyoruz.

İnternet bağlantı hızımıza göre de indirme ve kurulum işlemi yaklaşım 5-10 dakika sürüyor.

Not: CopyTrans Suit (ya da CopyTrans Control Center) hem ürünlerin kurulumunu yapıyor, hem de güncellemeleri var ise otomatik indirip kuruyor. Bu yüzden uygulamalar bu arayüzden başlatılıyor.

3) CopyTrans kurulumu gerçekleştikten sonra da cihazımızı USB kablosu ile iTunes kurulu bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardında da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi CopyTrans, cihazımızdaki tüm medya dosyalarını görebiliyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde farkettiyseniz CopyTrans sadece şarkıları değil, videolar, zil sesleri (ringtones) gibi diğer birçok medya dosyasını da görebiliyor ve bilgisayarımıza transfer edebiliyor. Geri transfer işlemi de Smart Backup ve Manual Backup olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor:

Smart Backup

Bu yöntemde, tek bir tuşa tıklayarak cihazımızdaki tüm dosyalar aynı yapıda direkt iTunes’umuza transfer oluyor. Yani Smart backup seçeneğini seçip “Start backup”  düğmesine tıkladığımızda, ekstra birşey yapmamıza gerek kalmadan seçtiğimiz tüm medya dosyalarımız iTunes’a eskisi gibi geri kopyalanıyor.

Şarkıların geri kopyalanma süresi, dosya sayısına göre farklılık gösteriyor. Cihazımızdaki tüm dosyaları seçmiş isek ve bunların sayısı fazla ise doğal olarak kopyalama işlemi 4-5 dakikayı bulabiliyor.

Manual Backup

Fakat cihazımızdaki müziklerimizi iTunes’a değil de bilgisayarımızda istediğimiz bir klasöre kopyalamak istersek, bu sefer de aşağıdaki gibi önce Manual backup seçeneğini işaretleyip ardından “Folder” yazan düğmeye tıklıyoruz.

Ardında da uygulama bize, bilgisayarımızda dosyaları nereye kopyayalacağını soruyor. İlgili klasörü (destination folder) belirttikten sonra da “Start backup” seçeneğine tıklayıp dosyaların cihazdan bilgisayarımıza transfer işlemini başlatıyoruz.

CopyTrans; iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPod Touch gibi tüm iPhone modellerini ve versiyonlarını destekliyor. Bir tek çok yeni çıkmış iTunes ve iOS versiyonlarında kısa bir süre destek sorunu olabiliyor. (Örneğin beta test aşamasında olan iOS 5 sürümü şu an için desteklenmiyor.)

Yukarıda paylaştığımı uygulamanın deneme sürümü (trial) de ücretsiz olarak indirilip kurulabiliyor. Fakat deneme sürümü de bir seferde 100 dosya, toplamda da maksimum 250 dosyanın transferine izin veriyor.

Daha fazla dosya transfer edilmek istendiğinde de “Purchase – Activate” menüsünden, 19.99$’a satılan aktivasyon kodunu girmek gerekiyor. Dolayısıyla eğer çok fazla şarkınız yok ise, bilgisayarınızdaki şarkılar uçtuğunda CopyTrans’dan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Uygulama hakkında detaylı bilgiye de http://www.copytrans.net/copytrans.php adresinden ulaşabilirsiniz.

32 Comments

 1. Hasan Uğur ASMA

  21/07/2011 at 17:07

  Mustafa bey bu harika bir haber olmus benim cok basima geldi butun muziklerim gitti. Tabi free versiyonun limiti cok dusuk ama bakalim umarim yarisma olur da bende kazanirim. Bu harika inceleme yazilari icinde tekrar tesekkurler.

 2. arda tugay

  21/07/2011 at 17:11

  Mustafa bey ,

  Ben yaklaşık 6 aydır kullanıyorum , paralı versiyonunu . çok ama çok memnunum. Tüm ı-phone , i-pad ve i-pod daki müzikleri PC ye kopyalayabiliyor , ayrıca 1 cihazla da sınırlı değil evde kaç tane iphohe- ipod var ise AYRI AYRI back-up yapabiliyorsunuz.

  paylaşayım istedim. Herkese tavsiye ederim.

  Tşkler

 3. fırat

  21/07/2011 at 18:12

  valla bende bi ıphone 4 ümü alim 3-5 gün sonra yarışmayı kazanırım belki :))

 4. Yasin

  21/07/2011 at 23:30

  İphone 4 16 gb dun aldim cok basarili bir telefon baya hizlilandi artik iphone 5 almak gerek kalimyor benim icin hizlisi cok onemli

  • Zebedee

   23/07/2011 at 10:24

   Öncelikle hayırlısı olsun..
   Ama gerek kalmıyor derken, “neye göre” diye sorası geliyor insanın. Daha sonraki iphone’un özelliklerini bilmiyoruz ki tam olarak. bu nedenle bence kıyaslama yapamayız.

 5. mnsx

  22/07/2011 at 01:51

  Cidden güzel bir Yazilim, en güzel özelliklerinden biri de iTunes ile bazı ses dosyalarını goremezken bu işlem CopyTrans ile mümkün oluyor. 250 dosya ile sınırlı oldugumuzu bilmiyordum

 6. hasan

  22/07/2011 at 03:29

  gayet güzel bi proğram

 7. Zebedee

  23/07/2011 at 10:55

  iOS 5 Beta 4 çıktı.

  Bu sürüm iTunes ile Wifi Sync çalışan özelliğini ve ayrıca iTunes gerektirmeden iPhone üstünden kendi kendine indirilip kurulan ilk sürüm olma özelliğini taşıyor 🙂

  Wifi’ye bağlanmadan Turkcell 3G ile 130 MB’lık güncellemenin %70’ini tam 3buçuk dakikada indirdi. kalan %30’u 18dk’da indirdi. yaklaşık 10dk’da telefona kurulum yaptı. (3GS)

  iOS 5 ve iCloud bizi birçok zahmetten kurtaracak 😀

  • Mustafa Tan

   23/07/2011 at 11:07

   Evet ben de dün gece OTA update yaptim kolayca. Bugün de bir test sürüşü yazisi paylasacagim.

 8. tolga

  23/07/2011 at 12:50

  Tam tersini yapabilecek bir program varmı acaba? yani telefona tek bir şarkı atmak için telefondaki bütün şarkıları önce pc mize indirip sonra tek şarkıyı ekleyip tekrar bütün şarkılarla birlikte telefona yüklemek çok saçma geliyor. Sadece tek bir şarkıyı her hangi bir pcden atmak mümkün değilmi acaba? 🙁

 9. CUNEYT KARACA

  23/07/2011 at 15:51

  birde bunun Mac versiyonu olsa imiş daha iyi olucakmiş

 10. ilkan

  24/07/2011 at 11:39

  Mustafa Bey, selamlar
  konuyla direk alakalı olmayabilir ama sormak zorundayım, iphone mu yiğenime verdikten sonra bir türlü ipad 2 bulamadığım için alamadım ve itunes umda bir sürü programım kaldı ve ben itunes dan program indirmeye devam ediyorum ipad alırsam diye ‘peki ben ipad2 aldığımda itunes daki programlarımın hepsini ipad ile sync edebilecekmiyim yoksa boşunamı bir uğraş içindeyim yanıtlarsanız çok sevineceğim… kolaylıklar diliyorum

  • ilkan

   26/07/2011 at 22:56

   ilkancım oluyormuş sen app store dan indirmeye devam edebilirsin… burayı kafana takma sen burası yeni heyecanlar peşinde geriye dönemiyorlar…

 11. ilkan

  25/07/2011 at 21:06

  ne diyim ben size?

 12. Pingback: CopyTrans ile iPhone’dan iTunes’a Kolayca Müzik Transferi

 13. hakan

  04/08/2011 at 20:23

  Mustafa bey,
  öncelikle teşekkürler.
  Yukardaki programı yeni aldığım ipad 2’ye sıfır itunes kurduktan sonra ipoddan şarkıları aktarmak için kullanmam
  mümkün mü ?

 14. Abdullah

  13/08/2011 at 19:30

  Alm Versay eğitse şeyh shgae

 15. CENGİZ

  17/08/2011 at 13:04

  Selam Mustafa bey öncelikle şunu belirteyim İphonla tanıştığımdan bu güne sizin yazılarınızı takip ediyorum..Konumuzla pek alakası yok ama Ben İphone 4 ü ilk çıktğı zamanlarda aldım. Sorun şu ki home tuşu ilk başlarda az az şimdi ise rahatsız edici boyutta tutukluk yapmaya başladı.
  Bloglardan biraz araştırayım dedim pek faydalı bilgi bulamadım ama bazıları Yetkili servisleri personelinin bilgilerinin yetersiz olması dolayısıyla (Genpatech) pek önermiyor.Bu konuda bir bilgi yada öneri söz konusu ise paylaşmanızı rica ederim.
  Saygılar

 16. AliYNK

  30/11/2011 at 07:34

  Paylaşım için teşekkürler çok işime yaradı.

 17. refikzafer

  01/12/2011 at 11:16

  Eski mac’imden yeni mac’ime nasıl transfer yapacağım?Mac versiyonu yok copytrans’ın?

 18. celal

  24/12/2011 at 14:56

  itunes açtığımda copytrans dan yüklediğim datalar siliniyor bunun çözümü nasıldır?

 19. Pingback: CopyTrans Manager ile Kolayca Şarkı ve Uygulama Transferi | IPHONE Cep Telefonu

 20. Pingback: iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme « YUSUF DEMİR

 21. Pingback: iPhone ve iPad ios 5 güncellemesi Sıfırlama ve Geri Yükleme « Genel «

 22. Bekir

  10/04/2012 at 08:51

  Merhaba Mustafa bey, bu CopyTrans’in Mac OS X versiyonu bulunmakta mi?

  Tesekkurler

 23. Anonim

  06/06/2012 at 18:16

  bu program dısında başka yöntem var mıdır? PC me format atmak zorunda kaldım ve bütün müziklerim iphone da. Yeni PC ye itunes krulumu yaptım, iphone dan nasıl aktarabilirim müzik vs bütün dosyalarımı?
  Tskler

 24. Pingback: iPhoneYardim.net

 25. Sibel

  24/06/2012 at 17:19

  Merhaba cok acil yardımınıza ıhtıyacm var.iphone 4s kullanıyorum ve kilidini yanlış girdgim için suanda acamıyorum. daha once hıc backup yapmadım ve telefonun içindekı resımlerımın sılınmesını ıstemıyorm backup yapsam smdı bu programla verılerı kurtarma sansım olur mu???

   • Sibel

    24/06/2012 at 21:40

    zaman ayırıp cevapladıgınız ıcın cok tesekkur ederm. bn orayı okudum bıraz panık bı ınsan oldugum ıcın kacırdıgım algılayamadıgım bı kac detay olmustur kesın kusuruma bakmayın anladıgım kadarıyla acmam ıcın herseyın sılınmesı gerekıcek cunku daha oncesınden hıc yedekleme gıbı bı ıslem yapmadım ama bn sadece bı umıt aceba bu programı satın alsam ve denesem ıse yarar mı cıhazı gorur ve de ıslemı gerceklstırırmı cok merak edıyorm cunku cıhazın ıcınde kaybetmek ıstemedıgım cok anım var. kafanızı da sısırdım ama..

 26. Sibel

  27/06/2012 at 22:21

  3 gundur elinizden cıkıcak bı kelımeye bakıyorum ya evet yada hayır nolur bı cevap verın ellemıyorm telefonuma siz bisey dıceksınız hemen yapıcam dıye sızın bılgınız cok etkıledı benı baska kımseyı bulamamkı bn sızın gıbı