iOS 5 ve iCloud

Apple’ın WWDC’de duyurduğu yeniliklerden bir tanesi de, iOS 5 ile entegre olmuş iCloud servisi. iCloud’un en büyük özelliği de, iOS tabanlı cihazlarımızdaki bir çok bilgiyi ve içeriği otomatik olarak saklayıp, yine otomatik olarak dağıtması. Yani eskiden USB kablosuyla iTunes yüklü bilgisayarımıza manuel olarak transfer ettiğimiz bir çok şey, artık iCloud sayesinde otomatik olarak cihazımızın internet bağlantısı üzerinden Apple’ın sunucularında saklanıyor. Gerektiğinde de yine internet üzerinden cihazımıza geri yükleniyor.

Güncelleme (26 Kasım 2011) : iCloud hakkında detaylı bilgiye iCloud Hakkınd Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımızdan ulaşabilirisiniz.

Basit bir örnek vermek gerekirse; iOS 5 ile gelen Photo Stream (Fotoğraf Yayını) özelliği ve iCloud sayesinde iPhone’da çektiğimiz bir fotoğraf, iCloud üzerinden hesabımızın bağlı olduğu diğer cihazlarımıza otomatik olarak gönderiliyor. Bu sayede kablo veya USB disk kullanmamıza gerek kalmadan dosyalarımızı internet üzerinden bir cihazdan diğerine kolayca gönderebiliyoruz.

Not: Fotoğraf Yayınındaki resimler iCloud’da sadece 30 gün saklanıyor. (ve de sadece son 1000 resim.) Fakat Film Rulosundaki resimler sürekli saklı kalıyor.

iCloud entegrasyonunu sadece fotoğraflarımız için değil aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Kişiler, Takvimler, Yer İmleri, vs. gibi bir çok farklı uygulamalarımız için de yapabiliyoruz.

Tabii iCloud’da saklayabildiklerimiz sadece yukarıdakiler ile sınırlı değil. Satın aldığımız tüm uygulamalar, şarkılar ve kitaplar da iCloud’da saklanıyor. Hem de uygulamalar, şarkılar, kitaplar ve Fotoğraf Yayını’ndaki resimler,  iCloud’daki 5GB’lık ücretsiz limitimizden yemiyor.

Fakat diğer tüm dosyalar ve içerikler, Apple’ın her Apple ID sahibine ücretsiz verdiği 5GB.’lık saklama alanı ile sınırlı. Tabii ekstra ücret ödeyerek bu saklama alanını genişletebiliyoruz.

iCloud’ın diğer bir güzel yanı da, cihazımızın yedeğini (backup) sadece iTunes’ta değil iCloud üzerinde de saklanmasına izin vermesi. Yani USB kablosunu kullanmadan internet üzerinden cihazımızın yedeğini alabiliyoruz. Ayrıca iCloud’daki bu yedeği, yine iTunes ve USB kablosu kullanmadan direkt internet üzerinden geri yükleyebiliyoruz.

Örneğin iOS 5 kurulu bir cihazı restore ettiğimizde, ilk aktivasyon sırasında aşağıdaki gibi “Restore from iCloud Backup” seçeneği çıkıyor. Bu seçenek sayesinde, iCloud’daki yedeğimizi kullanarak da cihazımızın kurulumunu yapabiliyoruz.

Bu arada iCloud’daki verilerimizi sadece iOS tabanlı cihazlar (iPhone, iPad ve iPod Touch) ile değil, Mac veya windows tabanlı bilgisayarlarımızla da senkronize edebileceğiz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi keynote sırasında Steve Jobs bunu özellikle belirtti.

iOS 5 ile gelen iCloud’u yukarıda kabaca anlatmaya çalıştım. Gerçi halen test aşamasında olduğu için bazı özellikleri tam çalışmıyor. Örneğin yedek işlemi en sonda hep hata veriyor fakat “Fotoğraf Yayını” özelliği gayet güzel çalışıyor.

Bir de hazır konu açılmışken ilk iOS 5 tanıtım yazımızda bahsettiğimiz ve iOS 5 öncesi iPhone ve iPad kullanıcılarının cihazlarında gözükmeye başlayan iCloud özelliklerin de tekrar bahsetmekte fayda görüyorum. Apple, ayrıca yazılım güncellemesi yapmamız gerek kalmadan özellikle daha evvel satın aldığımız uygulamaları iCloud’a şimdiden geçirdi. Bu nedenle aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi App Store uygulamasında, “Updates” menüsündeki “Purchased” kısmına girdiğimizde önceden satın aldığımız tüm uygulamalar listeleniyor.

Ayrıca “Ayarlar -> Store” menüsünden Otomatik İndirmeleri aktif hale getirdiğimizde, başka bir cihazımızda aynı Apple ID ile satın aldığımız bir uygulama veya kitap, o an kullandığımız cihazımıza da otomatik olarak yükleniyor. Bu özelliğin iOS 5 öncesi (iOS 4.x ) cihazlarda da şu an etkin olduğunu belirtmekte fayda var.

Hatta iPhone kullanıcıları “Not On This iPhone” ve iPad kullanıcıları da “Not On This iPad” başlıklarına tıkladıklarında, o an cihazlarında yüklü olmayan fakat aynı Apple ID ile daha evvel herhangi bir şekilde yüklenmiş uygulamaların listesini de görüyorlar. (Tabii bu durum Apple ID’leri ortak kullanan çiftlerde sorun olabiliyor 🙂 )

iCloud ile ilgili benim paylaşacaklarımı şimdilik bu kadar. Eğer dilerseniz daha detaylı bilgiye http://www.apple.com/icloud/ adresinden ulaşabilirsiniz. Artık iOS 5 test sürüşü yazılarına da başlayacağım 🙂

94 Comments

 1. Yusuf E.

  08/06/2011 at 08:52

  merhaba,
  iCloud için mobileme ücretsiz olacak galiba.
  Bu ücretsiz versiyona nezaman geçiş yapılacak bilginiz var mı?
  Külliyen sonbaharı mı beklemeliyiz?
  Açıklama için çok teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   08/06/2011 at 08:55

   Ben tamamen ücretsiz olacağını düşünmüyorum. iCloud’da ücretsiz gibi duruyor. Fakat 5GB bir süre sonra mutlaka yetmeyecektir 🙂

   iCloud, iOS 5 ile ciddi derecede entegre olduğu için iOS 5 ne zaman çıkarsa kullanıcılar da o zaman iCloud’dan esas yararlanmaya başlayacak.

   • mustafa

    08/06/2011 at 19:03

    mustafa ben size ilk defa yaziyorum bu iclaud nasil pc ye indirecgiz yardimci olurmusunuz tesekkuler

    • İnci

     19/07/2011 at 11:47

     i cloud u kullanmak için ios5 lazım oda sonbahara doğru çıkıcak şuan sadece geliştiricilerde beta sürümü var.

   • mustafa

    08/06/2011 at 19:03

    mustafa ben size ilk defa yaziyorum bu iclaud nasil pc ye indirecgiz yardimci olurmusunuz tesekkuler

 2. bahattin

  08/06/2011 at 09:16

  merhaba,
  emeğinize sağlık, bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
  cihazım iphone4, ios 4.0, basebandım 01.59.00 , yurtdışı cihaz olduğu ve ios yükseltemediğim için korkarım bu yazılanları cihazımda hiç göremiyeceğim.

 3. Burak ogut

  08/06/2011 at 09:20

  Mobile me ne olacak peki? Mevcut üyelerin nasıl bir ayrıcalığı olacak ?

  • murat

   08/06/2011 at 11:33

   Bir ME kullanıcısı olarak konferanstan hemen sonra bana gelen mail. Sorunuzun cevabı burada…

   Dear MobileMe member,

   We’d like to share some exciting news with you about iCloud — Apple’s upcoming cloud service, which stores your content and wirelessly pushes it to your devices. iCloud integrates seamlessly with your apps, so everything happens automatically. Available this fall, iCloud is free for iOS 5 and OS X Lion users.

   What does this mean for you as a MobileMe member?

   When you sign up for iCloud, you’ll be able to keep your MobileMe email address and move your mail, contacts, calendars, and bookmarks to the new service.

   Your MobileMe subscription will be automatically extended through June 30, 2012, at no additional charge. After that date, MobileMe will no longer be available.

   When iCloud becomes available this fall, we will provide more details and instructions on how to make the move. In the meantime, we encourage you to learn more about iCloud.

   Sincerely,

   The MobileMe Team

 4. Doğukan

  08/06/2011 at 09:21

  Çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.

 5. fatih

  08/06/2011 at 09:28

  Emeğinize sağlık, incelemelerinizi ilgiyle okuyorum.

  Telefonumu her an yanımda taşıyıp, bilgisayar şifremden, notlarıma kadar üzerinde tutmayı avantaj kabul ediyorum. Ancak geçenlerde telefonumu kullanamayınca ne bilgisayarımın açılış şifresine ne de yapacaklar listeme erişememek epey canımı sıkmıştı.

  iCloud ile farklı cihazlar üzerinden de aynı içeriğe sahip olmak bu riski azaltacak sanırım. Gerçi ben bu duyuruya kadar dropbox ile sorunumu çözme yolundaydım ki iCloud sonrası dropbox’ın akibetini de merak ediyorum.

  Diğer taraftan iCloud’a özellikle güvenlik açısından temkinliyim. Salt hesap seviyesi güvenliği yedeklerimizi istenmeyen erişimlerden uzak tutabilir umarım.

 6. Mehmet Elçi

  08/06/2011 at 09:36

  Mustafa bey,
  öncellikle emeğinize sağlik.
  Bir sorum olacak, iPhone dan icloud a gönderdiğimiz bilgileri bir bilgisayarda kullanmak istersek o bilgisayarin Mac mi olmasi gerekiyor?
  Benim için önemli olan mesela takvim ve kişi bilgileri, icloud üzerinden senkronize ettiğimde bu bilgileri Windows yüklü bilgisayarimda görebilecek miyim?
  Teşekkurler.

  • Mustafa Tan

   08/06/2011 at 10:32

   Steve Jobs keynote sırasında Mac haricindeki bilgisayarlarla da senkron çalışacağını belirtmişti. Steve Jobs’un bu konudan bahsederken kullandığı slide’ın ekran görüntüsünü yukarıdaki yazıya ekledim.

 7. Zebedee

  08/06/2011 at 10:17

  Musafa bey günaydın…
  Bu sabah iOS 5 kurduktan sonra backup’tan yüklemedim, yeni kurulum yaptım.
  PCFREE’ye dahil olan, bilgisayarsız activasyondaki tüm görüntüleri capture’ladım.
  Eğer bu konu hakkında yazı yazmak isterseniz bana vereceğiniz e.posta adresinize bu akşam gönderebilirim.
  Benim e.posta adresim tayfun[at]sanalortam.com

 8. Anonim

  08/06/2011 at 10:31

  Wifi-sync yapamıyorum, iphone üzerinden buton etkin olmuyor ne yapmam lzım ?

 9. rnry

  08/06/2011 at 10:51

  Mustafa Bey açıklamalar ve bilgilendirmeler için çok teşekkürler. iCloud’un şu anda iOS 5 yüklü olmayan cihazlar için de aktif olan bir diğer özelliği de bilgisayardan veya aynı Apple ID ile çalışan diğer bir cihazdan yeni satın aldığınız uygulamaların aynı anda iPhone ve iPad’de de yüklenmeye başlaması. Bunu ayarlar menüsünde app store sekmesine gelip aktif hale getirebiliyorsunuz.

  Mehmet Elçi’nin sorusu benim de sormak istediğim bir husus. Bu konuda bir bilginiz var mıdır? iCloud windows yüklü bilgisayarlarda da kullanılabilecek mi?

  teşekkürler,

  • Zebedee

   08/06/2011 at 10:54

   Sunumda kullanılacak diyordu.
   Zaten iCloud ayrı bir program olmayacak, iTunes üstünde çalışacağı için herhangi bir sorun yada eksiklik olmayacaktır WinPC’lerde.

  • Mustafa Tan

   08/06/2011 at 10:56

   Haklısınız. Onu eklemeyi unutmuşum, hemen yazıyı güncelliyorum. Çok teşekkürler hatırlatmanız için.

   iCloud Windows yüklü cihazlarda da çalışacak gözüküyor Steve Jobs’ın dediğine göre. Zaten yazıya da bu konuyla ilgili sunumdan bir ekran görüntüsü ekledim.

 10. megavolkan

  08/06/2011 at 11:04

  Peki ya Music Match özelliği ne olacak? Türkiye’de kullanılabilecek mi? Bilginiz var mı?

  • ozgur

   08/06/2011 at 20:09

   Türkiye’de iTunes Store olmadığı için çalışmayacaktır.

 11. murat

  08/06/2011 at 11:36

  versiyonum 4.3.1. Mustafa beyin app store’a girdiğimizde updates bölümünde iclouds ile ve sekmeler ile ilgili belirttikleri bende kesinlikle görünmüyor. Acaba 4.3.3 versiyonlara mı geldi bu özellik?

 12. Suphan

  08/06/2011 at 11:43

  Evet su an daha net farkediyorum ki, ayni Apple ID’yi kullandigim esim kendi cihazindan Ayarlar/Store dan Uygulamalar kismini aktif ettigi anda benim kendi cihazima indirdigim tum uygulamalari o da kendi cihazina indirebilecek. Apple bizi bu kadar dusunuyor olamaz. Zira bu durumda bunu goze almayarak esime yeni bir Apple ID acmam gerekecek. Yeni ID, yeni masraflar demek. Benim masraf etmem demek Apple’in kurnaz kazancligi demek. Iddia ediyorum Turkiye’de olmasa da apple cok sayida ID actirarak kazancina kazanc ekleyecek. Bu artis nerden denirse kimse sesini cikartamayacak. Apple iffetli, biz degil.

 13. Nilgün

  08/06/2011 at 12:00

  Mustafa Bey,

  Öncelikle elinize ve emeğinize sağlık sizden gelecek mailleri posta kutumda dört gözle bekliyorum. Sormak isteğim soru eminim daha önce çok sorulmuştur affınıza sığınarak soruyorum. Telefonumu mart ayında isviçredeki apple storedan aldım. Hiçbir sorunla karşılaşmadan da Türkiyede rahatça kullanmaya başladım yani jailbreak işlemi yaptırmadım acaba sürüm yükseltme (mesela İOS 5 geçerken) yaparken herhangi bir sorunla karşılaşabilirmiyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum ve şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Doğukan

   08/06/2011 at 13:29

   Merhaba,
   Eğer Türkiye’de kullanmak için jailbreak ve unlock işlemi yaptırmadıysanız telefonunuz fabrika çıkışlı sim kilitsiz demektir. Sürüm güncellemenizde sıkıntı olmayacaktır.
   Teşekkürler

   • Nilgün

    08/06/2011 at 14:45

    Doğukan bey cevabınız için teşekkür ederim

 14. Eren

  08/06/2011 at 12:02

  İnternette 2gune herkes yükledi iOS5 betayı. Udid kayıt hakkı olan biri var mı yardımcı olabilecek?

  • Zebedee

   08/06/2011 at 12:11

   Ebay 😉

   • Eren

    08/06/2011 at 12:17

    Çok suistimale açık bir konu var mı bildiginiz güvenilir biri ebay de ? 🙂

    • Zebedee

     08/06/2011 at 13:18

     Ben sabah 07.00’de aldım. jikan11 isimli üyeden 7.10da, üyeden cevap geldi, kaydınızı yaptım diye..

     • ilker

      08/06/2011 at 13:34

      ebaydan satın aldık diyelim sadece mac temi yukseltebiliyoruz ?

      • Zebedee

       08/06/2011 at 13:49

       hayir Win’den yükleyebilirsin.
       Ama Doğukan arkadaşımız bahsetmişti,
       “kurmadan önce iTunes 10.5 kurdum” diye… bende aynı şekilde 10.2 ile denemedim. 10.5 ile kurulum yaptim WinPC’de…

       • ilker

        08/06/2011 at 14:50

        ebay satın aldım ve kayıt gerçekleşti nasıl yukleme yapıcam 🙂 cok meraklıyım böyle şeylere :)))

        • ilker

         08/06/2011 at 14:57

         shift + restore imiş 🙂

      • Zebedee

       08/06/2011 at 13:58

       Dip Not: Beta’da herşey çok sağlıklı çalışmıyor… Yüklemek için biraz daha bekleseniz, belki 2. yada 3. betayi denemeniz daha iyi olabilir…

       • Fatih S

        08/06/2011 at 15:53

        peki ebay dan kaça aldınız

        • ilker

         08/06/2011 at 18:42

         4 tl

       • Suphan

        08/06/2011 at 16:13

        Ne gibi major sorunlar yasaniyor, ornegin?

 15. Sercan

  08/06/2011 at 14:06

  şimdi bende tam netleşmeyen şey şu. bilgisyara usbden bağlamadan sync yapabilecek backup alabilecek olmamız ayrı olay, bu icloud ayrı bir hizmet değil mi birbiriyle ilgisi yok?
  ben mesela daha önce sizin anlattığınız şekilde ayrı bir kullanıcı hesabı açmıştım ki farklı bir itunes olsun iphone ve ipad uyuglamaları karışmasın. iphoneda olan resimler ipadde de olsun istemiyorum (zaten ipadi annem kullanıyor) bu durumda icloud benim işime yaramıyor değil mi doğru anladım mı:)

  • Mustafa Tan

   08/06/2011 at 14:17

   Kablosuz olarak iCloud’a yedek alabileceğiniz gibi, iTunes’a da yedek alabileceksiniz. Bu açıdan farklı şeyler.

   Tek bir cihaz kullanacaksanız iCloud çok anlamlı olmayabilir. Fakat unutmayın cihazınız ve bilgisayarınız aynı anda kaybolur veya çalınırsa hiç bir yerde yedeğiniz olmaz. iCloud bu anlamda da ekstra bir yedek sağlıyor.

   • Ersin

    08/06/2011 at 17:25

    versiyonum 4.3.1. Mustafa beyin app store’a girdiğimizde updates bölümünde iclouds ile ve sekmeler ile ilgili belirttikleri bende kesinlikle görünmüyor. Acaba 4.3.3 versiyonlara mı geldi bu özellik?

    • Ergin

     08/06/2011 at 18:04

     İOS 5 beta sürümüyle geliyor.

     Ayrıca cihazının 3gs ise kesinlikle aldanıp yüklemeyin Zebedee arkaşımızın yazdıklarına bir göz atın:))

 16. ruzgar2727

  08/06/2011 at 14:06

  kUSURA BAKMAYIN BURADAKİ KONUDAN FARKLI AMA diğer taraftan cvp gelmediğinden burda yazdım.Mustafa bey iphone4 kullanıcısıyım Tango programını yükledim ama arama yaparken text (mobile)0532……. diye bir uyarı geliyor yanlış birşey mı yapıyorum acaba
  YARDIMINIZI RİCA EDİYORUM

  • enes

   21/06/2011 at 11:44

   Kardesim tangoyu ne diye yukluyosun,viber’in daha cok kullanicisi var..her turku soruya cevap verebilirim baa ulasmaiz yeterli (cydia & App store istediginizi sorun)

   • enes

    21/06/2011 at 11:53

    o Uyari dedigin sms olarak mi geliyor buyuk ihtimalle numarani dogrulaman icin geliyodur..o sifreyi Tangoyu actiginda gir uygulama aktive olacaktir ..

 17. recep

  08/06/2011 at 15:33

  4.3.3 app store da purchased den not on this phone kisminda icloud simgesi ile tum indirdigimiz applicationlar var. bu listeden (icloud) uygulamalari silme sansimiz var mi?

 18. Fatih S

  08/06/2011 at 15:58

  Mustafa bey elinize sağlık
  Recep beyin sorusunun cevabını bende merak ediyorum. “not this iphone” listesi altındaki uygulama listesini silemiyormuyuz
  teşekkürler

 19. Suphan

  08/06/2011 at 16:11

  Recep ve Fatih Beyler de aldigi bazi uygulamalarin gorulmesi olasiligina karsilik sorun cekecek arkadaslardan sanirim. Club’e hosgeldiniz. 🙂 Mu haaa haaa ha. Sanirim yeni ID acacaksiniz arkadaslar.

  • dogukan

   08/06/2011 at 23:41

   guzel yorum 🙂

  • recep

   09/06/2011 at 17:36

   o kadar satin aldigimiz uygulamalar da var 🙂 onlari da kaybetmek istemiyorum…

 20. Zebedee

  08/06/2011 at 16:46

  3GS ile bir günlük iOS 5 denemenesinin ardından;
  arkadaşlar gerçekten telefon feciii yavaşladı.
  örnek veriyorum;
  NOTLAR’ı açıyorsunuz, 2-3 saniye bekliyorsunuz…
  + ile yeni Not düğmesine tıklıyorsunuz. 3-4 saniye bekliyorsunuz…
  klavye açılıyor…
  Klavyeden DENEME yazıyorsunuz.. bekliyorsunuz hiç birşey çıkmıyor klavye tuş animasyonu vs. çıkmıyor,
  yakkaşık 3 saniyelik beklemeden sonra ekranda tek seferde DENEME yazısı beliriyor…

  firsatım olursa video çekip YouTube’a eklerim.
  3GS sahipleri Beta yüklemek için çok acele etmesinler…

  • Doğukan

   08/06/2011 at 17:08

   Evet, ayrıca pil ömrü açısından da durum vahim. Umarım yeni sürümde düzeltebilirler.

   • Ergin

    08/06/2011 at 18:05

    Umarım ama bu durum kalıcı sanırım kimsenin bu konuda çare işarereti yok yabancı siteler dahil.:::(((

  • Ergin

   08/06/2011 at 18:00

   Daha bu bir şey değil bakalım 3gs sahipleri orjinal İOS 5 yükleyince neler olacak..

   İyice oturmadan hiç bir 3gs sahibi arkadaş yükleme yapmasın yoksa bye bye iphone 3gs

  • ozgur

   08/06/2011 at 20:14

   Dur, dur bir yerden tanıdık geliyor. Hah, iPhone 3G’de iOS 4 😀

  • Atila SARUHAN

   30/10/2011 at 18:03

   iPhone 3GS’de şu an için hiç bir sıkıntı yok. Yalnız ufak bir problem var. O’da bilgisayardan indirilen fotoğrafları silemiyoruz. Bu hususda mümkünse yardım talep ediyoruz. Tabii çözümü varsa eğer. iPhone 3GS nokia’dan sonra aldığım (KAMPANYA VODAFONE) son telefonum. Daha önce N8 vardı. Aslında iPhone’u çocuğa aldım, ancak o üç ay kullandığım N8’de ısrar edince onu ona verdim. Hülasa nokia kullanıcısı olarak iPhone’dan biraz muzdaribim. Her neyse o fotoğrafları iPhone’dan nasıl sileriz. Yardımcı olabilirmisiniz.

 21. serdar

  08/06/2011 at 17:10

  itunes ta indirdiğim her şey aynı anda telefonuma iniyor ve 3g den indirdiği için paketim erken bitiyor bunu nerden kapatabilirim

  • Hakan Uzer

   08/06/2011 at 22:33

   Merhaba, Ayarlardan appstore’a girerseniz orada iki seçenek olduğunu göreceksiniz. Birincisinin başında apps yazıyor. Onu on durumuna getirdiğinizde itunes’a indirdiğiniz uygulamalar telefona’da yükleniyor. Onun altında yer alan cellular başlığını ise off olarak tutmanız halinde ise wi-fi’ye bağlı olmadığınız durumlarda bu eşleşmenin çalışmamasını sağlıyorsunuz. Sanırım sorununuzu bu şekilde giderebilirsiniz.

   • serdar

    10/06/2011 at 14:57

    teşekkürler sayenizde giderebildim

 22. Anonim

  08/06/2011 at 17:25

  Merhaba Mustafa Bey
  Basta elinize saglık cok guzel ozetlemissiniz.
  Bu otomatik indirmeler nasıl oluyor acaba? Benim versiyonum 4.3. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. iPhone a program yükledim ama otomatik olarak iPad e geçmedi, iki cihazdanda otomatik indirmeyi acmış olmama rağmen. Teşekkür ediyorum.

 23. celal

  08/06/2011 at 20:49

  Merhaba mustafa bey ios 5 betayı yükledim ama active edemiyorum yardımcı olurmusunuz.Tşk.

  • celal

   08/06/2011 at 21:07

   yukarıda okudum tşk. :))

 24. elmakurdu

  09/06/2011 at 00:54

  Mustafa Bey Böyle kapsamlı bir blog sitesini bize sunduğunuz için teşekkür ederiz. Türkiye’de yayımlanan iphone ve ipad dergilerine bakıyorumda bu konuda elinize kimse su dökemez. Size dergilerden yada gazetelerden teklif gelmiyor mu? Bu güzel sitenin devamlılığı için yapmamı istediğiniz birşey varsa gönüllü olarak seve seve yaparım. Saygılar ve sevgiler….

  • Mustafa Tan

   09/06/2011 at 01:13

   Güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler.

   Henüz bir teklif yapan olmadı 🙂 Fakat böyle bir beklentim daha doğrusu acelem yok. Blogumuzu daha iyi noktalara getirecek, bu kaliteyi bozmadan sizlere daha iyi hizmet verecek her türlü teklifi mutlaka değerlendiririz.

   Fakat ülkemizdeki klasik yayıncılık anlayışı daha farklı. Biz ise çok farklı bir tarzda paylaşımlarda bulunmaya çalışıyoruz. Örneğin tecrübe etmediğimiz hiç bir şeyi yazmıyoruz. Yazmış olmak için yazmıyoruz. Asparagas, dedikodu, vs. tarzı şeyler paylaşmıyoruz. Objektiflikten ödün vermemeye çalışıyoruz. vs. vs.

   Dolayısıyla klasik yayıncıların blogumuza ilgi duyacaklarını pek sanmıyorum 🙂

   Saygılar.

 25. Zebedee

  09/06/2011 at 07:16

  Aktivasyon ile ilgili capture’leri
  iletisim @ iphoneturkey.biz
  adresine gönderdim 😉
  .
  Bilginiz olsun…
  Tesekkürler

 26. ruzgar2727

  09/06/2011 at 12:58

  Selamlar….
  Mustafa Bey dün aşağıdaki sorunumu dile getirdm.Lütfen bir cevap yazarmısınız.Bilen arkadaşlarda yazabilir.
  Sorum şu…..

  kUSURA BAKMAYIN BURADAKİ KONUDAN FARKLI AMA diğer taraftan cvp gelmediğinden burda yazdım.Mustafa bey iphone4 kullanıcısıyım Tango programını yükledim ama arama yaparken text (mobile)0532……. diye bir uyarı geliyor yanlış birşey mı yapıyorum acaba
  YARDIMINIZI RİCA EDİYORUM

  • Anonim

   09/06/2011 at 14:08

   Merhaba,
   Tam olarak sorunuzu anlamadım ama bu tangonun aktivasyonuyla ilgili birsey olabilir veya kurulumu yaparken sizden telefon numarası gibi bir bilgi istiyorlardir.
   Eğer aktivasyon SMS i geldiyse içindeki linke tıklarım aktife etmeniz gerekiyordur. Sorunuzdan anlayabildigim kadarıyla cevap vermeye çalıştım.

  • enes

   21/06/2011 at 11:59

   O bir aktivasyon kodudur ..

 27. profesyonel öğrenci

  09/06/2011 at 17:39

  bu iCloud olayını sevmedim, iphone4 4.3.3 kullanıyorum ve sanırım bizde de aktif olmuş bu olay ve de sildiğim bir çok programı orada gördüm. oradan da silmeye çalıştım ama olmadı. sinir bir şey. orada istemediğim şeyleri nasıl silebilirim?

 28. ATAKAN2009

  09/06/2011 at 17:41

  Arkadaşlşar EBAY dan acaba UDID kaydı nasıl satın alınyor bu konuda detaylı bilgi verecek arkadaşımız varmı?Teşekkürler..

  • enes

   21/06/2011 at 12:02

   ya udid satin almaya ne gerek var ?yaptigin ise bagli ..iphonun jailbreakli mi ?

 29. ercan erdoğan

  11/06/2011 at 11:59

  şu iphone ‘ a yöneldiğimiz kadar başka şeylere de yönelsek :)) daha bir bilgili oluruz her halde…forumu her gün takip ediyorum sürekli okuyorum …ama hafızada pek kalmıyor …sağ olasın mustafa tan 🙂

 30. ahmet

  17/06/2011 at 18:57

  ipad 2 iOS 5 nasıl kurulum yaparız ?

  • enes

   21/06/2011 at 12:04

   Ya ios5 resmi olarak cikmadi daha neden bu kadar aler acele yuklemek istiyosunuz anlamadim ..

 31. Pingback: iPhoneBlog.biz » iOS 5 ile Gelen Yeni Özellikler – III

 32. ediz

  15/08/2011 at 23:45

  mustafa bey önceden indirdiğimiz para uygulamaları bu icloud’dan indirince tekrar ücret ödeniyor mu acaba ?

 33. Yılmaz

  02/09/2011 at 15:00

  Mustafa bey merhaba. icloud tam olarak kullanildiginda apple server’larinda yedeklenen onca ozel bilginin ve data nin gizliligi ve guvenligi konusunda ne dusunuyorsunuz. tahmin edersiniz ki icloud sayesinde bir kullanicinin tel rehberinden photo lara kadar hersey apple in elinde olacak. ???

 34. Yumit

  11/10/2011 at 20:27

  Merhabalar,

  Ben Iphone 4 kullanicisiyim. Yarin ios5 guncellemesi yapilacak ama gece saat 12den sonra mi yoksa sabah is saatiyle berabermi?

 35. tanju

  12/10/2011 at 10:27

  apple id me kayıtlı 3 farklı cihaz var.
  Hepsinin yedeğini ayrı ayrı mı tutacak.
  Yayınladığım bir resmin, cihazlarımdan birine gitmesini engelleyebilecekmiyim.

 36. olgun

  12/10/2011 at 15:17

  ios 5 hala çıknadı ne zaman cıkacak acaba merakala bekliyorum

 37. Melih

  12/10/2011 at 23:36

  Merhaba Mustafa bey ben ios5 i yükledim fakat iCloud yapmadım içindeki bütün yüklediğim applar silindi onları kurtarma gibi bı şansım varmi TSK ederim.

 38. Kubilay

  13/10/2011 at 09:56

  Mustafa Bey ben 3gs kullanıcısıyım dün akşam ios5 yükledim fakat backup dosyama şifre koymuşum ve tüm resim notlarım vs hepsi şuanda silindi.ios 5 yüklerken bütün olası şifreleri denedim ama hata verdi olmadı.sadece rehberim güncel gördüğüm kadarıyla acil yardımınızı istiyorum.Şimdi benim bütün resim ve notlarım silindimi yoksa backup dosyasında duruyormu napabilirim??

 39. cem

  13/10/2011 at 18:55

  merhaba icloud neden yedekleme yapmıyor acaba bir sorun oluştu demekte sürekli

 40. Görkem

  25/10/2011 at 15:31

  Merhabalar;

  Pc de attığım resimlerim, ipad2 cihazımda görülmüyor.
  Tam tersi olduğunda sıkıntı yok.

  Yardımcı olabilir misiniz?

 41. Akinege

  06/11/2011 at 08:45

  Merhabalar herkese iyi bayramlar öncelikle benim bir sorum olacakti iphone 4 ios 5 kullanicisiyim ama mesajlar bolumune girdgimde imessage kullanan kullanicilar var ancak ekle kismina bastigimda kisilerin yaninda baloncuk cikmiyor acaba neden saygilar

 42. Mert

  07/11/2011 at 18:39

  Herkese merhabalar.Bir sorum olacaktı. iCloud a yedeklenen bilgilerde oynama yapabilmemiz mümkün mü? Onları silmek yada değiştirmek gibi birşey yapılabiliyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

 43. Pingback: iphone iOS 5 iPuçları 01 | www.iphone.newteknoloji.com

 44. Pingback: Applekolik » Blog Archive » iCloud Hakkında Sık Sorulan Sorular

 45. Pingback: Applekolik » Blog Archive » iCloud Hakkında Sık Sorulan Sorular – I

 46. Okanizmir

  28/11/2011 at 23:21

  Her sey cok guzel ama bi sorum var. Ben bu icloud u kullanmak istemiyorum cunku 16gb cihazim o sekilde yetmiyor. Ayarlardan icloud dan hesabi sil e tikladim. Ama hala hafiza kullanimi duzelmedi. Bi yolu var mi

  • Mustafa Tan

   28/11/2011 at 23:57

   Selamlar,

   iCloud zaten cihaz üzerinde birşey tutmuyor. Herşey Apple’ın sunucuları üzerinde saklanıyor. Bu yüzden iCloud’u kullansanız da kullanmasanız da cihazınızın kapasitesi değişmez.

 47. meltem

  23/01/2012 at 20:44

  App-Store’den bişey indirmek icin şifre yazmam gerektiğinde de klavye çıkmıyor sorun nedir acaba?

 48. bhayta

  08/02/2012 at 12:32

  iyi günler,
  yakın bir zamanda telefonumu güncelledim ve icloud da yuklendı ama sorun şu 5gb yer kapladığı için yedeklemeler telefonum ağırlaştı ve bende hesabımı sildim ama nedense telefonumdaki o yavaşlama yok olmadı bı icloud telden tamamen silinebiliyormu yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

 49. Ceylan

  10/01/2013 at 14:26

  Ben viber ve tango hesabını kalıcı olarak silmek istiyorum bilen varsa bana yardımcı olabilirmi? Teşekkürler