iOS 5 ile Test Sürüşü – III

iO5 ile gelen yenilikleri, Apple’ın sadece yazılım geliştiricilere açtığı test sürümü ile tecrübe edip sizlerle paylaşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz 🙂

Game Center

iOS 5 ile birlikte Game Center ciddi anlamda sosyalleşiyor. Apple bu konuda Facebook’taki tavsiye sistemine benzer bir yapı kurmuş. Öncelikle iOS 5’te artık Game Center hesabımıza fotoğraf ekleyebiliyoruz. Arkadaş sayfasının tepesinde de “Friend Recommendations” başlığı altında ortak arkadaş (arkadaşımın arkadaşı) önerileri yer alıyor.

Game Center’a gelen diğer bir yenilik de “Oyun Önerileri”. Yine arkadaşlarımızın oynadığı oyunlardan derlenmiş bu oyun önerilerine Game Center’dan çıkmadan gözatabiliyor ve fiyatlarını görebiliyoruz. Yine App Store’a geçmeden Game Center içinde indirme işlemini başlatabiliyoruz.

Gerçekten de eski haliyle Game Center kullanıcıların sık kullandığı bir uygulama değildi. Fakat iOS 5’in resmen yayınlanmasıyla birlikte bu yeni özellikleri nedeniyle artık sık kullanılacağı kesin.

Saklama Alanı ve Sözlük

Özellikle benim gibi disk alanı olarak en düşük iPhone veya iPad modelini alanların yaşadığı bir sorun da, uygulamaların kapladığı alan nedeniyle diskte yer kalmaması. Apple’a bu sorunla ilgili çok talep gelmiş olacak ki, iOS 5’e hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını gösteren bir ekran eklemiş. “Kullanım” menüsünde yer alan bu ekran sayesinde diskimizde yer kalmadığında hangi uygulamayı silmemiz gerektiğini daha iyi anlayabiliyoruz.

iOS 5 ile ilgili bir yenilik de daha evvel sadece iBooks uygulamasında bulunan sözlük özelliğinin tüm sisteme yayılması. Yani Safari’de yabancı bir web sitesini gezerken bilmediğimiz bir kelimeye denk gelirsek, ilgili kelimenin üzerinde açılacak menüdeki “Tanımla” (Define) seçeneğini kullanarak ingilizce sözlüğü açtırabiliyoruz. (Sözlük sadece ingilizceden ingilizceye)

Multitasking Gestures (iPad)

Apple’ın daha evvel test etmeleri için yazılım geliştiricilere açtığı ve iPad kullanıcılarının çok istediği “Çoklu Görev Hareketleri” (Multitasking Gestures) iOS 5 ile resmen tüm iPad kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Merak edenler için “Çoklu Görev Hareketleri”; hiç bir fiziksel düğme kullanmadan sadece parmak hareketleriyle uygulamalar arası geçiş yapma imkanı veriyor. Sadece iPad’e gelecek olan bu özellik sayesinde 4-5 parmağımız birden kullanarak ve “Ana Menü” tuşuna basmadan bir uygulamadan çıkabiliyoruz, ya da hızlıca bir uygulamadan diğerine geçebiliyoruz.

Şahsen özellikle iPad’de, uygulamalar arası geçişin bu yöntemle çok rahat olduğunu söyleyebilirim. Merak edenler için de bu özellik iPhone’da bulunmuyor. Çünkü iPhone ekranı 4-5 parmağımızı birlikte kullanmak için çok küçük.

Okuyucu ve Okuma Listesi (Safari)

iOS 5 ile Safari’ye gelen yeniliklerden en sevdiğim açıkçası Okuyucu (Reader) özelliği oldu. Herhangi bir web sayfasına girdiğimizde adres çubuğunun en sonunda beliren “Okuyucu” seçeneği, bize o sayfanın çok daha okunabilir versiyonunu sunuyor. Maalesef halen bir çok web sitesi, bizim sitemizde olduğu gibi mobil bir arayüz sunmuyor. Bu yüzden iPhone gibi ekran küçük cihazlarda bu tip web sitelerinde yazı okumak çok zor oluyor.

“Okuyucu” ise ilgili sayfanın sağındaki, solundaki ve üstündeki yazıyla alakasız öğeleri temizleyip bize sade bir optimize edilmiş sayfa sunduğundan, okuması çok daha rahat oluyor.

Safari’ye gelen diğer bir yenilik de, beğendiğimiz yazıları not alıp daha sonra kolayca ulaşmamızı sağlayan “Okuma Listesi” (Reading List) özelliği. Ben haber ve teknoloji sitelerini Google Reader ile takip ettiğimden bu benim için çok büyük bir yenilik olmadı. Fakat Safari’yi çok kullanıp da benzer işi yapan servisleri kullanmayanlar için gerçekten önemli bir yenilik.

Yukarıdaki yeniliklerden hem iPhone, hem de iPad kullanıcıları yararlanabiliyorken, iOS 5 ile sadece iPad kullanıcılarının yararlanabileceği “sekme” (tab) özelliği de geldi yenilik olarak. Bence Apple’ın çok önce eklemiş olması gereken bu özellik sayesinde artık bilgisayarlarımızdaki tarayıcılarda olduğu gibi aynı ekranda birden fazla sayfa açabiliyor ve sekmeler aracılığı ile bu sayfalar arasında kolayca dolaşabiliyoruz.

Kamera ve Fotoğraflar

iOS 5 ile Kamera uygulamasına gelen en önemli özellik, cihazın yan tarafındaki ses açma düğmesini kullanarak artık fotoğraf çekebilmemiz. Hatta öyle takılıyyken kulaklıktaki ses açma düğmesine bastığımızda da fotoğraf çekebiliyoruz.

Kamera ile ilgili diğer bir yenilik de, cihazımızın ekranı kilitliyken hızlıca kamerayı açmamızı sağlıyor. Apple kilit ekranına (lock screen) gizli bir kamera ikonu koymuş fakat ancak Ana Menü (Home) tuşuna hızlıca iki defa bastığımızda çıkıyor. Bu ikona tıkladığımızda da hemen kamera uygulaması açılıyor.

Kamera ile ilgili diğer bir yenilik de ekranda çıkan ızgara (grid) çizgileri. Bu çizgiler fotoğraf çekerken bir nevi kılavuz görevi görüyor ve pozlamayı kolaylaştırıyor.

iOS 5’teki Fotoğraf uygulamasına gelen güzel özelliklerden bir tanesi gece çekimlerindeki gözlerde oluşan kırmızı noktaların (red eye) kaldırılabilmesi, diğeri de resimlerin otomatik iyileştirilmesi (Auto Enhance) Fakat ilk test sürümünde yaptığım testlerde kırmızı noktaları kaldırma seçeneği bir türlü çalışmadı. Fakat “Otomatik İyileştirme” özelliği de gözlerdeki kırmızılıkları kaldırdığı için aşağıdaki ekran görüntülerini alabildim.

Foto Kaynak: http://www.flickr.com/photos/zodarzone/222216583/

Şunu belirtmeliyim ki Otomatik İyileştirme özelliği harika çalışıyor. Bir çok fotoğrafta test yapıp gördüm ki iPhone 4’ün doğru düzgün çekemediği bir çok fotoğrafı “Otomatik İyileştirme” özelliği adam ediyor.

Gazete Bayisi (NewsStand)

Apple’ın iBooks gibi dergi ve gazete uygulamalarını bir araya toplamaya çalıştığı, iOS 5 ile gelen bir yeniliği de “Gazete Bayii” (NewsStand) uygulaması. Gazete Bayisi aslında iBooks’tan çok farklı, çünkü Gazete Bayisi, iBooks gibi bir dergi/gazete platformu değil. Gazete Bayisi’ne tek fonksiyonu gazete ve dergileri bir klasör (folders) gibi bir araya toplamak. Bu yüzden Gazete Bayisi uygulaması başka bir klasör altına taşınamıyor.

Gazete ve dergi uygulamalarının Gazete Bayisi içinde yer alabilmesi için de, uygulama geliştiricileri tarafından uygulamalarının uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. (Bu yüzden de şu an iOS 5’in test versiyonunu yükleyenler, uygulamanın içinde herhangi bir şey göremiyor.) Gazete Bayisi’ne uygun geliştirilmiş, cihazımızda yüklü bulunan tüm uygulamalar da, son sayılarının kapakları ikon olacak şekilde Gazete Bayisi’nde gözüküyor. Bu ikonlara tıkladığımızda da direkt ilgili dergiye veya gazeteye ait uygulama açılıyor.

Sırf bu uygulamayı gerçek anlamda test edebilmek için de, iPad için gayet güzel dergi uygulamalarına imza atmış olan Valensas‘tan test uygulamaları rica ettim. Onlar da saolsunlar test için, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi geliştirdikleri birkaç uygulamayı Gazete Bayisi’ne uyumlu hale getirdiler.

Twitter

iOS 5 ile birlikte Twitter da iPhone ve iPad’in bir parçası oluyor. Bu yeni özellikle birlikte cihazımız içinden tweet mesajları göndermek oldukça kolaylaşıyor. iOS 5’te Ayarlar menüsünde, tamamen Twitter’a ayrılmış bir ekran bulunuyor. Bu ekranda bir veya birden fazla Twitter hesabımızı ekleyebiliyoruz. Ayrıca bu ekranda orijinal Twitter uygulamasını da kolayca yükleyebiliyoruz.

Ayarlar ekranından Twitter hesabımızı girdikten sonra da artık Fotoğraf, Safari veya Youtube uygulamasından kolayca tweet yollayabiliyoruz.

Apple bu yeni özellikle Twitter kullanmayı ve yollamayı gerçekten basitleştirmiş. iOS 5’in resmen yayınlanmasıyla Twitter kullanımının iyice artacağı kesin 🙂

Reminders (Hatırlatıcı)

Biliyorsunuz iPhone veya iPad’de standart bir hatırlatma uygulaması yok. Çoğu kullanıcı ya Saat’in alarmını, ya da Takvim’i kullanıyor. Fakat ekmek al, markete uğra, vs. gibi basit hatırlatmalar için Alarm uygulaması çok basit, Takvim uygulaması da çok kompleks kaçıyor.

İşte Apple bu ihtiyacı görmüş olacak ki iOS 5’e Reminders isminde bir hatırlatma programı eklemiş. Uygulamanın kullanımı da oldukça kolay. Madde madde yapacaklarımızı kolayca girebiliyoruz. Yaptığımız işler de  “Tamamlandı” olarak işaretleniyor.

Fakat uygulamanın güzel yanı hatırlatıcıları sadece zaman bazlı değil, lokasyon bazlı da tanımlayabilmemiz. Yani hatırlatma mesajının belli bir zamanda değil, belirlediğimiz bir lokasyonda gelmesini sağlayabiliyoruz. Tabii lokasyon bazlı bir hatırlatma mesajı tanımladığımızda arka planda lokasyon (GPS) servisi sürekli açık kalıyor. Bu da doğal olarak pili daha çabuk bitiriyor.

Bu son yazıyla iOS 5 ile Test Sürüşü yazılarımı geçici olarak bitiriyorum. Aslında bahsetmediğim birkaç yeni özellik daha kaldı ama onları da Apple arada yeni iOS 5 test sürümü çıkardığında ve yeni başka özellikler eklendiğinde yazmayı düşünüyorum.

102 Comments

 1. Emir Akın

  13/06/2011 at 09:46

  Kolay gelsin Mustafa bey
  Ben internetten bulduğum linklerden ios5 beta ve itunnes 10.5(zannediyorum)indirdim.pc de itunnes kuruldu.cihaza da iOS5 beta yükledim.ancak cihazda dil ülke seciyorum, ondan sonra karşıma çıkan ikona tıklıyorum.cihazın kurulması için.ama eror veriyor.ben de pc üzerinden kurulum yapayım dedim.ama onda da başarılı olamadım.developer site falan yazıyordu.ben de cihazımı tekrar ios4.3.3 e çevirdim.acaba bu olay neden oluyor, yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 10:03

   Selamlar,

   Eğer cihazınız, sertifikası olan bir iOS yazılım geliştiricisi tarafından test cihazı olarak kaydedilmemişse iOS test sürümlerini yükleyemezsiniz.

   • talya

    13/06/2011 at 14:11

    merhaba mustafa bey uzun zamandır sitenizi takip ediyorum emeğiniz için çok teşekkür ederim.
    netteki az sayıda güvenilecek sitelerden biri en yeni bilgilere en kısa sürede erişebiliyoruz sayenizde. benim sorum SMS bldirim sesi olarak mp3 yada gerçek ses kullanılabiliyormu sitede yazdınızmı bilemiyorum baya bir aradım ama gözümden kaçmış olabilir saygılarımla.

    • Dogukan

     13/06/2011 at 15:22

     Merhaba,
     SMS için malesef yapılamıyor.(tabi jailbreak yapmadıysanız) Fakat çağrılar için yapabilirsiniz.
     Teşekkürler

     • görkem

      04/08/2011 at 00:10

      mustafa bey ios 5 in test sürümününü nasıl yükleyebiliriz simdiden teşekkürler

      • Mustafa Tan

       04/08/2011 at 00:16

       Selamlar,

       Sonbaharda Apple iOS 5’in final sürümünü yayınladığında siz de yükleyebileceksiniz. Şu an sadece yazılım geliştiriciler stabil olmayan test sürümlerini yükleyebiliyorlar.

 2. Deniz

  13/06/2011 at 10:23

  Benim udid kaydim var. Gene de ios5 yuklememi tavsiye eder misiniz yoksa bir kac ay bekleyeyim mi?

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 10:27

   Kesinlikle bekleyin derim. En azından Apple’ın birkaç iOS 5 test sürümü daha çıkarmasını. İlk test versiyonu olduğu için şu an kullandığımız çok sorunlu.

   • Dogukan

    13/06/2011 at 15:23

    Mustafa Beye katılıyorum. iOS5’i iPhone 3GS’te bir hafta denedim ve şimdi 4.3.3’e geri döndüm. Şarj ve performans gerçekten çok kötü durumda.

 3. Nedim Acar

  13/06/2011 at 10:47

  Merhaba,

  Yazılarınızı merakla ve ilgi ile okuyorum. Ellerinize sağlık.

  Fotoğraf yayınını kullanıyorum ancak bir kere çektiğim fotografı bir daha silemiyorum, hem iPad 2 de hem de iPhone 4 te fotoğraf yayını klasöründe görüyorum ancak film rulosundakini sildiğim halde fotograf yayını klasorundekilerini silemiyorum .. Bunun bir çözümü vardır muhakkak ancak ben beceremedim. İlginiz için şimdiden teşekkürler .
  Nedim Acar

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 11:03

   Selamlar,

   Açıkçası ben de göremedim iOS 5 test sürümünde. 30 günü geçmiş resimler Fotoğraf Yayınından otomatik olarak silindiği için Apple bir seçenek koymamış olabilir. Ayrıca toplam foto sayısı 1000’i geçtiğinde de Apple siliyor.

   • Nedim Acar

    13/06/2011 at 11:24

    Cevap için teşekkürler .. Bekleyelim bakalım .
    Ayrıca bu cevabı ikinci yazışım, çünkü iPad 2 kendi kendine kapanıp açıldı . Hem iphone4 ve hem de iPad 2 de iOS 5 kullanan biri olarak iOS 5 e geçmek için kesinlikle acele edilmemesini tavsiye ediyorum. Çünkü uygulamaların bir çoğu uyumlu olmadıgı için veya iOS 5 ten kaynaklanan problemlerden dolayı epey sinir bozucu olabiliyor..

    Kolaylıklar dilerim.

 4. Can

  13/06/2011 at 10:51

  Gunaydin musatafa bey,
  Size konu disi bi sorum olacak.
  App store’dan bi uygulama indirilirken neden iptak edemiyorum veya vAzgecemiyorum?normalde bu ozellik iphone gelmemis miydi?
  İphone 3gs son surumu kullaniyorum.
  İphone4 te de denedim olmadi.
  Tsk ederim simdiden

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 11:05

   İndirme işlemini iptal etmek istediğiniz uygulamanın üzerinde parmağınızı basılı tuttuğunuzda köşesinde çarpı işareti çıkmıyor mu?

   • veli

    13/06/2011 at 12:43

    MUSTAFA BEY
    ÇARPI İŞARETİ ÇIKMIYOR
    BOYUTUNA BAKMADAN DERGİ İNDİRMEK İÇİN TIKLADIM
    SONRADAN FARK ETTİM 300 MB OLDUĞUNU HATTA İLGİ ALANIM DIŞINDA OLDUĞUNU FAKAT İPTAL EDEMEDİM VE İNDİRENE KADAR BEKLEMEK ZORUNDA KALDIM.
    HATTA İPAD I AÇIP KAPADIM AMA KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR.

   • Can

    14/06/2011 at 07:45

    Gunaydin Mustafa Bey,
    Hayir kesiikle cikmiyor:(

    • emre

     23/08/2011 at 13:03

     BEKLEMEYE ALIN UYGULAMAYI ÖYLE ÇARPIYA BASIN DURAKLATIN YANİ SİLİNİYOR O ZAMAN

 5. Levent Keskin

  13/06/2011 at 10:56

  Mustafa bey Allah sizden razi olsun bizi boyle bilgilendirdiginiz icin.

 6. Onur

  13/06/2011 at 11:05

  Merhaba Mustafa Bey,
  Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum ve emeğinize gerçekten büyük saygı duyuyprum. Çok başarılı işler yapıyorsunuz ve bizi bilgilendiriyorsunuz.
  Benim bir sorum var. Bu belge tarama programları var app store da bunları hiç kullandınız mı? Bunlar hakkında yapılmış bir inceleme biliyor musunuz?
  Teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 11:10

   Teşekkürler 🙂

   Evet çeşitli OCR programları var. Çok önce de denemiştim bazılarını, fakat çok lazım olmadığı için üzerinde pek durmamıştım. Bir ara özellikle kartvizit tarayıp otomatik adres defterine aktaran bir uygulama tanıtma niyetim var.

   • Fatih S

    13/06/2011 at 13:37

    mustafa bey size teşekkür ederiz emeğiniz için,
    benim en çok beğendiğim okuyucu özelliği,
    birde Türkçe bir belgeyi metne dönüştüren Türkçe destekli bir OCR tanıtabilirseniz sevinirim,
    iyi çalışmalar

  • oguzhc

   13/10/2011 at 14:44

   ben yaklaşık 2 senedir “JotNot Pro” isimli bir scanner programı kullanıyorum ve çok memnunum. OCR özelliği yok ama, karanlıkta bile kullandım, gayet güzel, okunaklı bir belge olarak çıkarttı karşıma…

   Yolda giderken bile 2-3 dakikada elimdeki belgeleri, göndereceğim yerlere mail ile yada fax ile (bir fax server kullanıyor, aidatı var) rahatlıkla yollayabiliyorum.

   basit, pratik ve ucuz (ben 0,99$ a almıştım) bir tarayıcı istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

 7. Serkan ÇELİK

  13/06/2011 at 11:08

  multi tab sekmesi iphone da olmayacak mı?

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 11:11

   Şu an olmayacak gözüküyor iPhone’un ekranı küçük olduğu için.

   • bilen

    13/06/2011 at 19:01

    Multitasking Gestures keşke iphone da gelseydi TUŞ ları kullanmak istemiyorum ne bileyim mesela ekranda çapraz yönde sürekleyince ana menüye dönsek mesela 😀

  • Eren

   13/06/2011 at 11:13

   olmayacak

 8. Ersin

  13/06/2011 at 12:12

  Mustafa Bey;
  iPhone 4 tlfum var fakat PES oyununu yukleyemiyorum bu oyunu yukleyenler varmış internet sitelerinden araştırdığıma göre yardımcı olur musunuz…
  Teşekkürler…

 9. Anonim

  13/06/2011 at 12:12

  Mustafa bey kolay gelsin gecen gun telefonunma 4.3.3surumu yukledim Çeske yuklemeseydi telefonun sarj bir gidiyon 4.3.1tekrar nasilyukleyebilir tesekkurler

  • Ergin

   14/06/2011 at 17:52

   Sayın anonim geçen günlerde bu konuda bir çok şikayet yazısı yazdım.Hiç mi denk gelmedin? Telefonu iphone gibi kullanınca bir gün anca gider diye yazdım.Bu mu teknoloji dedim.Yaa sende iphone 4 mü var?

   eğer öyleyse geçmiş olsun şrjın hiç bir vakit 1,5 gün yetmeyecek.

   Hayırlı olsunİ!!

 10. berkay

  13/06/2011 at 12:36

  Selam.. iOS5 twitter api simdilik bug’lı gibi.. bir kaç resim gönderdim.. bazısı problemsiz açılıyor bazısında ise link üstüne link açılıyor.. ama uygulama çok hız kazandırmış paylaşım olayına..
  bu arada.. şu anda beta ios5’i notificationlar açık, wifi açıki 3G açık şekilde (mail vs push kapalı) gece %75 şarjda bıraktım 12:00 gibi.. sabah 7.30’da kalktığımda pil bitmişti.. ciddi bir battery drain problemi var.. çözerler muhtemelen…

  bunu görünce bir çok program için notification’ı kaldırdım.. şimdi fena değil

 11. Hakans

  13/06/2011 at 12:37

  mustafa vey cok teşekkürler. facetime olayını hallettim ama su anda kamera yı açınca flash da ünlem isareti var tıklıyorum flash kullanabilmek için iphone nin soğuması lazım diyor bu nedemek acaba ?

 12. Cenan

  13/06/2011 at 12:40

  Mustafa bey benim en çok merak ettiğim nokta Iphone 4’ün bu yeni sürümü kaldırıp kaldırmaması yani telefonda herhangi bir yavaşlamaya ya da kasılmaya neden oluyor mu ? Bu eklenen özellikler harika ama telefonuda ciddi bir biçimde yavaşlatıyorsa buna değer mi ?

  • berkay

   13/06/2011 at 13:02

   su anda beta oldugu icin hafif bir yavslık var gibi.. ama bence final surumde duzelir bunlar..

  • kaan

   13/06/2011 at 13:04

   Merhaba Mustafa Bey ,
   Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
   Sormak istediğim konu daha önce İphone 3g kullanıyordum ve yeni iOS sürümlerinde artık telefon yavaşlamaya başlamış ve en sonunda kullanılmayacak kadar sıkıntı çıkarmaya başlamıştı.
   Şimdi 3GS kullanıyorum hızından gayet memnunum ancak iOS5 te aynı sorunları yaşamak gibi çekincelerim bulunmakta.Bu konuda bir denemeniz oldumu iOS5 i 3GS de deneyebildinizmi ? Performans sorunları yaşadınız mı ?

   • Dogukan

    13/06/2011 at 15:30

    Merhaba,
    Ben iPhone 3GS’te bir hafta test ettim. Yeni özellikler konusunda hevesimi aldım =) Ama bugün iOS 4.3.3’e geri döndüm. Hatalar, performans düşüklüğü ve ciddi seviyedeki pil tüketimi sinir bozuyor. Daha kararlı bir sürüm çıkana kadar yüklemenizi tavsiye etmiyorum.
    Teşekkürler

   • Ergin

    14/06/2011 at 17:54

    Hatta orijinal sürümde yayınlansa sabret ve yükleme yoksa bye bye iphone 4..

    BU durum ciddi bir çoğunluğun dertlendiği bir konu elinde ki sürümle yetin ve İOS5 Yükleme yanarsın..

 13. Suphan

  13/06/2011 at 12:48

  Cogu zaman video yada fotograf cekme gereksinimi aniden olusan bir olay neticesinde gerekiyor. Ben iphone’umun tek karakterli sifresini dahi girip ekran kilidini acasiya kadar bizim afacan faaliyeti bitirip odayi dahi terk etmis oluyor. Trafik akmis traktorun arkasindaki semsiyeli amcayi gecmis oluyorsun. Kisi o anki bakisindan kendi garip durumunu farketmis oluyor. Dolayisiyle cok sey kaciyordu. Bu yeni acilis kolayligi fonksiyonel olacak umarim.

 14. Murat gök

  13/06/2011 at 14:59

  Mustafa bey benim sorum: mesela bir uygulamayi üzerine tiklayip carpiya basinca siliyoruz peki acaba tam anlamiyla siliniyor mu cerez falan birakmayan bir silme programi var mi? Tesekkürler

 15. murat gök

  13/06/2011 at 15:07

  bir de iphone cok yavasladi acaba bu neyden kaynaklaniyor olabilir?

  • enes

   21/06/2011 at 12:31

   double reboot hardware ile iphonun biraz daha duzelebilir ..

 16. deniz kul

  13/06/2011 at 15:11

  mustafa bey imassage uygulaması 3G ve Wİ-Fİ ile çalışacak diyorlar; sizde takdir edersinizki çoğu yerde bizler EDGE ile bağlanıyoruz. bu uygulamanın sadece 3G ve Wİ-Fİ ile mi çalışıyor yoksa EDGE bağlantısıylada kullanılabilme ihtimalimiz var mı? bunu test ettiniz mi?

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 15:26

   EDGE’den de çalışıyor, içiniz rahat olsun.

  • deniz kul

   14/06/2011 at 16:02

   teşekküler mustafa bey 🙂

 17. utku gur

  13/06/2011 at 15:12

  Merhaba Mustafa bey verdiğiniz bilgiler için teşekküreler.. Benim bir sorum olacak konuyla ilgili değil ama daha önce mail attım geri dönmediniz.Benim sorunum iPhone da appstore a girdikten yaklasık 30 sn sonra internet bağlantım kesiliyor sonra wifi kapatıp açınca düzeliyor sorun internete değil bi kaç arkadaşımın iphoneuyla da denedim aynı wifi ağında ama onlarda bi sorun yok.. iPhone 3GS 4.3.3 kullanıyorum bundan önceki versiyonlarda da aynı problemi yaşıyordum belki versiyon güncelleyince düzelir dedim ama olmadı.. sizce problem nedir ? şimdiden teşekkürler …

 18. Ersin

  13/06/2011 at 16:39

  Mustafa bey iPad kullanıcısıyim ve bahsettiginiz gibi multitasking gestures özelliği yok. Ayarlarına baktım orada da herhangi bir seçenek yok. Cihazım UDİD kayıtlı.

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 17:12

   Cihazınıza iOS 5 beta sürümünü yüklemenize rağmen mi çıkmıyor ?

   • Ersin

    13/06/2011 at 17:24

    Evet aynen öyle. Üstelik birkaç kere restore ettim yine de çıkmıyor. Sorun nerede anlamış degilim

    • Efe

     14/06/2011 at 17:37

     cihaz 1.nesil ipad ise (tam tabiriyle) havanızı almak zorundasınız çünkü multitasking gestures sadece ipad 2 de çalışıyor.

 19. Ersin

  13/06/2011 at 17:14

  Mustafa Bey;
  iPhone 4 tlfum var fakat PES oyununu yukleyemiyorum bu oyunu yukleyenler varmış internet sitelerinden araştırdığıma göre yardımcı olur musunuz…
  Teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 17:16

   Selamlar,

   Maalesef hic bir bilgim yok bu konuda. App Store’da da aratınca çıkmıyor bir sonuç.

  • serdar

   13/06/2011 at 17:40

   pes türkiyeden yüklenemiyor jailbreak ile yükleyebilirsiniz ancak fifa daha iyi mobilde

 20. serdar

  13/06/2011 at 17:37

  Mustafa bey puffin browser ile artık flash videoları izleyebiliyoruz tanıtacak mısınız sonnda bunu yapan birileri çıktı ben milliyet videoda denedim gayet iyi çalıştı üstelik çok hızlıda

 21. Mustafasson

  14/06/2011 at 01:10

  Mustafa bey gecen tipb blog da okudum ve hosuma gitti inomad adli program hakkinda bir soru sormak istiyorum; ben hep gps tracker programinin daha basit kullanimli olanini aradim en son inomad i gordum. Acaba seyahat ettigimiz yollari bu program icinden takip edebiliyormuyuz cok merak ettim? Aslinda cok sey yaziyor app hakkinda ama en cok bunu merak ettim. Tesekkurler..

 22. Kenankurt

  14/06/2011 at 09:16

  Mustafabey gunaydinmustafa bey gecen gun 4.3.3. Sürümü yukledim amam eski sürümü yeninden yükleme istiyorum4.3.1 nasıl yukleyebilirim

 23. Mustii66

  14/06/2011 at 11:36

  Doğukan ve Mustafa kardes Ben bu blog’u yaklaşık 2 3 aydır takip ediyorum gercekten bı cok konuda sorularıma cevap buldum.Her uygulamayı detay detay inceleyip okurlarına sunan ve sorunlarıyla bu denli ilgilenen başka bi yere rastlamadım. İlginiz için cok teşekkür ederim. İnşallah daha başarılı yerlere gelirsiniz.

 24. Mustii

  14/06/2011 at 11:40

  Herkese gunaydin Doğukan ve Mustafa kardes Ben bu blog’u yaklaşık 2 3 aydır takip ediyorum gercekten bı cok konuda sorularıma cevap buldum.Her uygulamayı detay detay inceleyip okurlarına sunan ve sorunlarıyla bu denli ilgilenen başka bi yere rastlamadım. İlginiz için cok teşekkür ederim. İnşallah daha başarılı yerlere gelirsiniz.

 25. Kenankurt

  14/06/2011 at 11:49

  Kenankurt der ki:
  14/06/2011 at 09:16
  Mustafabey gunaydinmustafa bey gecen gun 4.3.3. Sürümü yukledim amam eski sürümü yeninden yükleme istiyorum4.3.1 nasıl yukleyebilirim
  cevap

 26. tanjant

  14/06/2011 at 13:49

  merhaba mustafa bey,

  sozluk olayinin gelmesi gayet guzel ama siz gelistiriciler oneri olarak ingilizce- turkce sozlugun eklenmesini apple a iletebilir misiniz?
  bu alet dunyanin her yerinde satiliyor. madem ceviri yapacak, yerel dile cevirse daha uygun olmaz mi?
  ya da bir bilisim uzmani ciksa da icindeki ingilizce sozlugu nasil turkce sozlukle degistirlebilecegini anlatsa, acikcasi alnindan operim.

 27. Eren

  14/06/2011 at 19:04

  peki bunların hangileri 3gs için geçerli olucak ?

  • Mustafa Tan

   14/06/2011 at 19:15

   Şu an çoğunluğu iPhone 3GS’lerde de çalışacak gözüküyor. Bir tek fotoğraf düzenleme ile ilgili bazı özellikle iPhone 3GS’lerde çalışmıyor.

   • Eren

    15/06/2011 at 20:32

    zaten flash kısmı falan çalışmıyordu o ses tuşuyla çekme cydia’da mevcut zaten 😀

 28. Anonim

  15/06/2011 at 20:19

  ya pardon alakasız olucak ama çok canım sıkılıyor bu duruma biliyorsunuzdur belki twitter türkçe oldu fakat iphoneda uygulama cıkacak mı ayarlar bölümüne baktıgımda yok dil secenegı anlayamadım lütfen yardımcı olun ?? :/

 29. Anonim

  15/06/2011 at 20:20

  ya lütfen cevap verin iphoneda twitter nasıl türkçe oluyor? 🙁

  • Mustafa Tan

   15/06/2011 at 20:32

   Olamıyor. Web arayüzü ile uygulama biribirinden bagımsız. Fakat yakında uygulama da türkçe olacaktır.

 30. ibrahim

  16/06/2011 at 09:24

  bu sabah app store dan bir msj göründü açınca direkt ayarlar/store içine gitti oradaki otomatik indirmeler adı altında uygulamalar ve kitaplar + hücresel seçenekleri ni aktif etim. yani havadan indirme olayı başlamışmı oluyor?

 31. Murat gök

  16/06/2011 at 14:06

  Selam MUstafa Bey bazi sorulara cevap vermiyorsunuz sorularin kriteri nedir acaba ona göre bis yere sayfada kirlilik yaratmayalim…

  • Mustafa Tan

   16/06/2011 at 14:34

   Selamlar,

   Soruların cevaplarıni biliyorsam ya da kolayca cevaplayabiliyorsam cevaplamaya calisiyorum 🙂

 32. fırat

  16/06/2011 at 15:37

  ios 5 yazılım değilmi ıphone 4 e yükleyebileceğimiz

 33. Taner

  16/06/2011 at 18:58

  Mustafa bey öncelikle paylaşdığınız bilgiler için teşekkürler.
  İOS 5 de, facetime için artık 3G olarakda aktif olduğu söyleniyor. Acaba bu konuda size ulaşan bir bilgi yorum varmı ? sonbaharda yayınlanacak olan kararlı sürüm iOS 5 de 3G facetime, oparatör destekli ve tüm marka telefonlarla görüntülü görüşme anlamına mı geliyor yoksa şu an için wi-fi ile yapabildiğimiz facetime artık hem wi-fi hemde 3G internet bağlantısı ile mi olacak.

  • Mustafa Tan

   16/06/2011 at 21:15

   FaceTime’ın 3G desteklemesi diğer tüm marka telefonlarla görüntülü görüşme anlamına tabii ki gelmez. FaceTime görüntülü görüşme sırasında internet bağlantısı kullanıyor ve şu an da sadece Wi-Fi’dan bağlanılan interneti destekliyor. İleride 3G’den bağlanılan interneti destekler hale geldiğinde teknolojisinde bir değişiklik olmayacak.

   Diğer marka telefonlardaki görüntülü görüşme interneti kullanmıyor bağlantıda. Bu yüzden FaceTime ile entegre olamazlar.

 34. fırat

  16/06/2011 at 20:12

  ios 5 i ıphone 4 e yükleyebilceğimiz bir güncelleme mi?

  • Mustafa Tan

   16/06/2011 at 21:11

   Evet. Fakat henüz resmen yayınlanmadı. Apple Sonbahar’da yayınlayacak. Şu an test aşamasında.

 35. İNANÇ

  20/06/2011 at 14:32

  Mustafa bey, bu sürüm için 3 ay daha bekleyeceğiz..
  sorum iOS 4.3 versiyonun 3gs ile performansının nasıl olduğu?
  iso4.3.3 yüklemek 3GS için mantıklı mı? performans+pil ömrüü teşekkürler..

  • enes

   21/06/2011 at 12:27

   Performans cok guzel ama pil sifir !

 36. Oğuzhan

  25/06/2011 at 14:24

  ios 5 beta 2 için udid kaydı yapabilecek var mı?

 37. orcun

  30/06/2011 at 16:44

  ben bu göstermiş oldugunuz hotmail ayarlarını aynı sekılde yapıyorum ama malesef olmuyor bunun sebebı ne olabılır bide mesenger yukluyorum ordada ıd adresı veya parola yalnıs dıyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevınırım

 38. Yasemin Karagedik

  06/07/2011 at 16:32

  Merhaba Mustafa Bey!
  İphone4 ümü Almanyadan sim kilitsiz aldım ve orada jealbreak işlemi yaptırdım. cihazımda çok önemli vede oldukça pahalı applicationlar var ve oldukçada işime yarıyor.Cihazımı henüz 1 aydır kullanıyorum ve eski bir iphone kullanıcısıyım. Ben şuan evimde cihazımı Itunes’a bağlamaktan çekiniyorum. Bağlarsam jealbreak olayı kalkar ve önemli applicationlarım silinirmiş. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz. ben Itunes’a bağlanamayan bir telefonu ölü gibi görüyorum. Bu yazıyı yazmamdaki sebepte İOS 5 versiyonunu çok beğenmiş olmama rağmen jealbreak olayı gidecek diye kullanamamamdır. Ne yapmalıyım. Çok karışık sordum aslında biliyorum fakat enazından detaylı açıklayamasanızda bana bir iki konu başlığı önerirseniz onları okuyarakta birşeyler yapabilirim sanırım. İlginize şimdiden çok teşlekkür ederim.

 39. Yasemin Karagedik

  07/07/2011 at 23:17

  Mustafa bey tekrar merhaba yukarıda belirtmeyi unuttuğum birkaç şey var. Cihazımı yurtdışından sim kilitsiz satın aldım. Sonra arkadaşım kendi bilgisayarında jailbreak yaptı. Şuan Türkiyedeyim ve telefonumu kayıt yaptırdım. herşey sorunsuz ve normal seyrinde. İOS 5 çıktığında telefonuma yüklersem jailbreak iptal olup fabrika ayarlarına mı dönecek? Ve Telefondaki app lerim silinecek mi? Sorularıma yardımcı olursunuz diye her yarım saatte bloğunuzu kontrol ediyorum inanın. Bu arada bende araştırmaya devam ediyorum. Fakat hala soruma cevap bulamıyorum. Birde son olarak bazı applicationları update yapamıyorum arkadaşımın apple ID şifresini istiyor bazı uygulamalardada benimkisini istiyor.

  • Mustafa Tan

   07/07/2011 at 23:28

   Selamlar,

   1) Cihazinizi update veya restore ederseniz jailbreak gider. Ayrica jailbreak sayesinde yüklediginiz uygulamalar da gider.

   2) iOS 5’e update yöntemi ile gecerseniz App Store’dan indirdiginiz uygulamalar silinmez.

   3) Bir uygulamayi hangi Apple ID ile indirdiyseniz, guncellemeleri de o Apple ID ile yapmak zorundasiniz.

   Umarim yardimci olur.

 40. HakanS

  11/07/2011 at 23:06

  Mustafa Bey benim iPad 1 im var ve bazı sitelerden okuduguma göre iPad 1 de ÇOKLU GÖREV HAREKETLERİ olmayacakmıs. Dogrumudur???

  • Mustafa Tan

   11/07/2011 at 23:21

   Şu an için öyle gözüküyor.

 41. bülent

  02/10/2011 at 17:49

  ios 5 te gsm sms için mesaj iletim raporu var mı acaba bu konu hakkında bilgniz var mı

 42. Deniz

  13/10/2011 at 11:56

  Merhaba,
  Dun itibariyle ios5’i i4 ume ve ipadime yukledim. Ama ipadde “Çoklu Görev Hareketleri” inden hicbir sey anlamadim. Nerden yapiliyor ? Hani 4 parmakla menu tusu gorevini yapacakti? Ayrica ass. Touch hakkinda bilginiz var mi?

 43. Pingback: Video: iOS 5 İncelemesi - Teknoblog

 44. Onur

  14/10/2011 at 15:58

  Mustafa Bey Merhaba,

  Ios5.0 yukledim lakin Hatirlatma fonksiyonu lokasyona bagli ayarlanamiyor. Lokasyon secenegi yok. Bu ozellik kaldirilmis mi acaba?

  Saygilar.

  • Onur

   14/10/2011 at 19:02

   Konum servisleri acik oldugu halde, sonuc alamazken anlam veremedigim birsekilde hatirlatmalar icin lokasyon secenegi kendiliginden beliriverdi. Simdide lokasyonun bir kisiye tanimlanmis olmasi gerektigini goruyorum. Bu da pratik bir kullanim sunmuyor acikcasi. Kisilere girmeden, direk harita uygulamasindan hatirlatma icin konumlandirma yapabilmek harika olurdu.

   Saygilar.

  • Onur

   14/10/2011 at 19:07

   Konum servisleri acik oldugu halde, sonuc alamazken anlam veremedigim birsekilde hatirlatmalar icin lokasyon secenegi kendiliginden beliriverdi. Simdide lokasyonun bir kisiye tanimlanmis olmasi gerektigini goruyorum.

   Saygilar.

 45. Erhan

  15/10/2011 at 08:17

  Merhaba be ios5 de takvime etkinlik ekleyemiyorum sag ust kosedeki “+” tusu gozukmuyor. Animsaticilarada ekleyemiyorum haliyle yardimci olursaniz sevinirim. Kolay gelsin.

 46. yaskaa

  16/10/2011 at 18:08

  merhabalar, mac ım olmadıgı ıcın apple hastası olan ve iphone ıle ıopd kullanan bırıyım, pc de safarıyı actıgımda ilk işim 3 siteye bakmak oluyor, iphoneturkey, sihirli elma ve teknoblog 3 sıteye haberlere bakıp bılgımı tazelıyorum, sizlere çok çokk tesekkur edıyorum, cok calısıyosunuz, ve cok kalıtelı bı iş çıkartıyosunuz, sizleri ve yazılarınızı çok sevıyorum, başarılarınızın devamını dılıyorum, ıos 5 te hatırlatıcılar hakkında tam olarak anlayamadıgım bı sey var, acaba bana yardım edebılıcek bırısı varmıdır, yardım eden varsa cok sevınırım , ben izmir den yasin, site yazarlarına ve tum sıteyı takıp eden arkadaşları selamlıyorum, herkese iyi günler APPLE dolu günler diliorum, 🙂

 47. mahmut

  16/10/2011 at 23:17

  Çoklu Görev Hareketleri iphone 4 icin var jailberk yapanlar varsa eyer cydia dan activator programini yuklesinler olacak.saygilar

 48. ELİF

  18/10/2011 at 17:07

  Lütfen yardımcı olun.Bu sürümü silmek istiyorum ama silemiyorum.

 49. adem

  19/10/2011 at 01:27

  ios 5 i yükledim ve problemsiz çalışıyor… fakat safaride reader özelliğini kullanamadım çünkü yukarıdaki açıklayıcı resimlerde gördüğüm, adres çubuğunun yanındaki “okuyucu” seçeneği yok… bu bir problem midir yoksa eksik yaptığım birşeyler mi var… yardımcı olursanız sevinirim…

 50. Anonim

  21/10/2011 at 11:45

  Mrb ipad2 den imassage bir türlü etkinleştiremiyorum ağ bağlantısını denetleyin diyor ama ağda sorun yok ne yapmalıyım..?

 51. Pingback: Passat Turkiye Anasayfa » iPhone IOS5 ipuçları

 52. Burak

  21/11/2011 at 17:28

  Yazıda belirttiğiniz

  “Yani Safari’de yabancı bir web sitesini gezerken bilmediğimiz bir kelimeye denk gelirsek, ilgili kelimenin üzerinde açılacak menüdeki “Tanımla” (Define) seçeneğini kullanarak ingilizce sözlüğü açtırabiliyoruz. (Sözlük sadece ingilizceden ingilizceye)”

  Ipad2 kullanıyorum ve OS 5.01 deyim. Herşeyi sıfırlama yapmama rağmen safaride bu özellik bende çıkmıyor. Tek çıkan kopyala seçeneği oluyor. Bu sorundan nasıl kurtulabilirim?

 53. hande

  28/02/2012 at 22:06

  iphone 4s kullanıyorum karanlıkta fotoğraf çekerken flaş açıkken bembeyaz çekiyor fotoğrafları çözümü varmı ??? birde facebook’a girince durumlarda mobil ile bağlandı yazıyor neden iphone ile baglandı yazmıyor bu sorularımı cevaplarsanız sevinirmmmmmmmm

  • Anonim

   10/04/2012 at 07:14

   B’nde iPhone 4s iOS 5.1 kullanıyorum safaride çıkmıyor 🙁

  • Anonim

   10/04/2012 at 07:14

   B’nde iPhone 4s iOS 5.1 kullanıyorum safaride çıkmıyor

   • ahmet şahin

    10/04/2012 at 15:43

    benim de safari de sözlük çıkmıyor nasıl yapılıyor sizde var mı arkadaşlar. phone 4s ios5.1

 54. Pingback: iOS 5 iPuçları – 1 - Bilim & Teknoloji | Berdan.Net

 55. Fatih

  10/01/2013 at 05:32

  Fotografları kötü çıkan arkadaşlar arkadaki kılıf kapağını söksünler korumadan kaynaklı sorun war

 56. Gökhan

  04/02/2013 at 01:01

  Arkadaşlar ben “Reminders” uygulamasında lokasyon belirleyemiyorum, yardım edebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler!