iOS 5 ile Test Sürüşü – II

Bir önceki yazımızda, Apple’ın sadece yazılım geliştiricilere dağıttığı iOS 5’in test sürümü ile gördüğümüz yenilikleri paylaşmaya başlamıştık. Bu yazıda da, gözümüze çarpan diğer yenilikleri paylaşmaya devam ediyoruz.

Tek Tek Çağrı ve Şarkı Silme

iPhone ilk çıktığından bu yana kullanıcıların en çok talep ettikleri özelliklerin başında her halde telefon çağrılarını tek tek silebilme geliyordur 🙂 iOS 5 ile nihayet çağrıları tek tek silebiliyoruz. Biliyorsunuz normalde tek tek çağrılar silinemiyor, ancak toplu halde hepsi birden silinebiliyordu.

Ayrıca iOS 5 ile artık iPhone veya iPad’imizden şarkıları silebiliyoruz. Eski versiyonlarda bu işlem ancak iTunes senkronizasyonu ile yapılabiliyordu. Sadece videoları cihazımızdan silebiliyorduk. Bu da Apple’ın, iOS 5 ile iTunes olan bağımlılığımızı gerçekten azaltmaya çalıştığını gösteriyor.

iPhone veya iPad’den Yeni Albüm Ekleme

Aynı yukarıdaki şarkı silme yeniliğinde olduğu gibi Apple’ın iOS 5 ile iTunes bağımlılığını ortadan kaldırdığı diğer bir özellik de Fotoğraf uygulamasında “Yeni Albüm Ekleme”.

Bu sayede hem cihazımızda hem yeni Albüm yaratabiliyor hem de diğer Albümlerden bu yarattığımız yeni Albüm’e fotoğraf ekleyebiliyoruz. Hatta sonradan yarattığımız bu albümler içindeki resimleri cihazımızdan da silebiliyoruz

Bu da iOS 5 ile iTunes’a olan bağımlılığı azaltacak yeniliklerden.

Harita Uygulamasında Birden Fazla Yol Tarifi

iOS 5’teki diğer bir yenilik de Harit uygulamasına gelmiş. Bildiğiniz gibi Harita uygulamasından uzun zamandan beri Yol Tarifi yapabiliyorduk. Fakat eski versiyonlarda sadece bir rota çiziliyor ve alternatif yollar önerilmiyordu. iOS 5’te ise hedef konuma göre birden fazla alternatif yol karşımıza çıkıyor. Seçtiğimiz yola göre de tarif alabiliyoruz.

Mail Uygulaması

iOS 5 ile Mail uygulamasına gelen yeniliklerden bir tanesi artık mesajları bayrak (flag) ekleyerek işaretleyebilmek. Bu sayede önemli gördüğümüz mesajları işaretleyip, daha sonra tekrar baktığımızda kolayca görebiliyoruz.

Diğer bir yenilik de artık yazdığımız metinleri Kalın (Bold), Eğik (Italic) ve Altı Çizili olarak formatlayabilmemiz. Bu sayede mail mesajlarımızda önemli gördüğümüz kısımları kolayca farklılaştırabiliyoruz.

Erişilebilirlik ve Kişiye Özel Titreşim

Biliyorsunuz iPhone’da Görme veya Duyma engelli kullanıcılar için gayet faydalı özellikler bulunuyor. iOS 5 ile bu özelliklere çok güzel yenilikler eklenmiş. Ayarlar -> Erişilebilirlik  menüsü altından ulaşılabilen bu yeniliklerden bir tanesi, sadece iPhone 4 kullanıcılarının yararlanabildiği “Uyarılar için LED Flaş” özelliği. Bu seçenek aktifken gelen bildirim mesajlarında cihazın flash lambası 3 defa yanıp sönüyor. Bu sayede cihazımın sesi kapalıyken ve cihaz uzağımızdayken, karanlık ortamlarda bir mesaj geldiğini kolayca anlayabiliyoruz.

Yine aynı menüden aktif hale getirilebilen diğer bir yenilik de “Özel Titreşimler”. iOS 5’e kadar iPhone’larımızda tek bir titreşim modu bulunuyordu. Fakat iOS 5’te farklı farklı titreşim modları bulunuyor. Bu sayede zil sesini duyamacağımız ve cihazımıza bakamayacağımız durumlarda, kişiye özel bir titreşim belirleyerek, arayının kim olduğunu titreşimden kolayca anlayabiliyoruz.

Fakat Özel Titreşimler’in en etkileyiciği özelliği, adres defterindeki her bir kişi için farklı bir titreşim kaydına imkan vermesi. Titreşim kaydı sırasında ekranın farklı noktalarına, farklı sürelerde parmağımızı basılı tutarak değişik titreşimler oluşturabiliyoruz. Bence bu herkese lazım olabilecek çok güzel bir özellik.

Emojiler

Eski iPhone kullanıcıları iyi bilirler, daha çok Japonya’da popüler olduğu için iPhone ve iPad’de Emojiler standart olarak Japon kullanıcılarına sunuluyor. Bizim gibi diğer ülke kullanıcılarının cihazlarında Emoji klavyesini aktif hale getirmesi için de taklalar atması gerekiyor. 🙂 Apple bu konudaki talebi ve kullanıcıların sıkıntılarını görmüş olacak ki, iOS 5’te Emojileri standart klavye listesine eklemiş.

Dolayısıyla iOS 5 ile, herhangi bir uygulama yüklememize gerek kalmadan “Ayarlar -> Genel -> Klavye -> Uluslararası Klavyeler” menüsünden yeni bir klavye ekleyerek kolayca Emoji’leri aktif hale getirebiliyoruz.

iPad’de Türkçemize Özel Klavyeler

Apple’ın iOS 5 ile ülkemizdeki iPad kullanıcılarına sunduğu diğer enteresan bir yenilik de F-Klavye. Her ne kadar ülkemizdeki internet kullanıcılarının çoğunluğu Q-Klavye kullansa da özellikle basın yayın sektöründe çalışan kullanıcıların büyük bir kısmı F-Klavye kullanıyor.

Kullanıcı kitlesi çok fazla olmasa da Apple’ın iPad gibi yazı yazma potansiyeli yüksek bir cihaza böyle bir seçenek eklemesi güzel olmuş.

Apple, F-Klavye’nin yanında bir de tüm Türkçe karakterlerin klavyede gözüktüğü bir Q-Klavye yapmaya çalışmış 🙂 Yapmaya çalışmış diyorum çünkü aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Q harfini sol üste değil, sol alta koymuş. Açıkçası ben mantığını çözemedim. Aslında Q doğru yerinde olsaymış, I, Ğ, Ş, Ç, vs. gibi Türkçemize özel karakterlerin de tek bir ekranda gözükmesi nedeniyle bu çok kullanışlı bir klavye olurmuş.

Bu seferlik de iOS 5 test sürümü ile paylaşacaklarım bu kadar. Tabii iOS 5 ile gelen yenilikler bu kadar değil. Sanırım bir yazı daha çıkar. Onu da en kısa sürede yazmaya çalışırım 🙂

118 Comments

 1. recep

  10/06/2011 at 08:54

  selamlar mustafa bey yeni sürümü ne zaman yükleyeceğiz

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 08:56

   Aslında önceki yazılarımızda çok kez paylaştık ama sizin hatırınız için tekrar paylaşayım 🙂

   Apple, iOS 5’i son kullanıcılara sonbaharda dağıtacağını açıkladı. Yani en az 3-4 ay var.

   • recep

    10/06/2011 at 08:58

    ipnone 4 kullanıyorum beta sürümünü nasıl yüklerim

    • Mustafa Tan

     10/06/2011 at 09:02

     Bu sorulara da aslında önceki yazılarda cevap vermiştik ama sizin için de ayrıca cevaplıyayım 🙂

     Test sürümlerini sadece yazılım geliştiricilerin ve onların kaydettiği cihazlara yüklenebiliyor.

     Fakat biz test sürümleri çok sorunlu olduğu için sizin yüklemenizi önermiyoruz. Örneğin özellikle ilk test sürümü olması nedeniyle ben şu an çok sorun yaşıyorum.

     Bana güvenin ve sonbaharı bekleyin 🙂

     • recep

      10/06/2011 at 09:05

      ilginize teşekkür ederim

  • Ridvan

   10/06/2011 at 11:14

   USTAT sitenizi uzun zamandır takip ediyorum bizlere Cok faydanız oluyor hakkınızı helal edin lütfen

 2. Yusuf E.

  10/06/2011 at 08:56

  iphone larada klavye desteği var mı?
  teşekkürler…

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 08:59

   Eğer sorduğunuz iOS 5 ile iPad’e gelen F Klavye ve tüm türkçe harflerin ekranda gözüktüğü Q Klavye ise, hayır iPhone’da yok. Zaten pek de mümkün değil gibi iPhone’un ekranının küçük olmasından dolayı. İngilizcede 26, biz de ise 29 harf var.

   Fazladan bir de biz Q klavyede sadece ingilizcede olan Q, X, W gibi harfleri de kullanıyoruz. Dolayısıyla iki klavye arasındaki harf sayısı çok fazla oluyor ve hepsi bir ekrana sığmıyor rahatça.

   • Anonim

    10/06/2011 at 18:01

    Emeğinize sağlık bilgilendirmeler harika olmuş özellikle f klavye kullanıcılarına tam bir müjde

  • vurgunh

   10/06/2011 at 23:19

   mustafa kardeş emeğine sağlık süper açıklayıcı olmuş

  • vurgunh

   10/06/2011 at 23:23

   tr . gravatar . com a kayıt oldum dediğiniz gibi resmim burada gözüküyor artık valla süpersin kardeşim daha senden çook şey öğreneceğiz sayenizde saygılar.,

 3. onur

  10/06/2011 at 09:11

  Yeter artık yani her yorumların altında ne zaman yükleriz, nasıl yükleriz gibi sorulardan bıktım. Yazıları düzgünce okusanız herşey yazıyo!!! Mustafa bey cevap vermekten sıkılmadı ama ben okumaktan sıkıldım.
  Bu arada Mustafa bey yazılarınız için teşekkürler devamını heycanla bekliyoruz =)

 4. mehmet

  10/06/2011 at 09:13

  emekleriniz icin tesekkurler. bir de sim kartin rehberine ulasabilsek ve degisiklik yapabilseydik

 5. Adem

  10/06/2011 at 09:15

  Her gelen surum yeni yeniliklerle hayatimizi kolaylastiriyor…Ben bu yenilikler birer zaman makinesi aslimda ne kadar kolay ve rahat tum kullanicalara hayirli olmasini dilerim tabi bi 4 ay var daha ama verdiginiz bilgiler, haberler cok guzel elinize saglik IOS 5 e kavusmak uzere 🙂

 6. ERCAN

  10/06/2011 at 09:46

  benım sorum enteresan gelicek sizlere bu yorum yaptığımız yere nasıl resım yukluyorsunuz mustafa bey :))

  • Zebedee

   10/06/2011 at 11:26

   (Lütfen Boşlukları Silin)
   öncelikle
   http : // www . iphoneturkey . biz/wp-admin/

   adresinden bu siteye üye olun.
   sonrasında
   http : // tr . gravatar . com

   sitesine üye olun. Gravatar eklentisini veren tüm sitelerde otomatik resminiz görüntülenecektir.

   • Ercan E

    10/06/2011 at 18:04

    çok teşekkür ederim ilginize …

   • ozgur

    10/06/2011 at 20:43

    Benim sorum da tamamen alakasız olacak, neden bunlara boşluk koyma gereği duydunuz? Başka bloglarda da görmüştüm, hatta e-mail adresi yazarken “@” yerine (at), “.” yerine (dot) yazılıyor örneğin. Neden :)?

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 11:27

   http://tr.gravatar.com adresinden, bizimki gibi WordPress tabanlı bloglarda kullandığınız mail adresi ile üye olup fotoğrafınızı yüklemeniz gerekiyor.

   Ardından bu mail adresiyle yorum yaptığınız tüm WordPress tabanlo bloglarda fotonuz çıkacaktır.

   • Ercan E

    10/06/2011 at 18:05

    sağ olun , var olun Mustafa Bey..

 7. Levent

  10/06/2011 at 09:50

  Selam ben 3g kullanıyorum yeni versiyonu yukleyebilirmiyim

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 09:58

   Selamlar,

   İki nedenden dolayi yükleyemezsiniz:

   1) iOS 5, iPhone 3G’leri desteklemiyor.

   2) iOS 5 resmen yayinlanmadi, bizim inceledigimiz test versiyonu.

   • emre

    23/08/2011 at 12:51

    ben de iphone 3gs var onda da kullanabilecek mıyız yardımcı olursanız sevinirim

    • Mustafa Tan

     23/08/2011 at 12:53

     Şu an için öyle gözüküyor.

 8. özgür

  10/06/2011 at 10:44

  Çağrıları teker teker silme ve F klavye özelliğini hiçbir blogda duymamıştım, teşekkürler 🙂

 9. osman

  10/06/2011 at 11:28

  Youtube uygulamasında herhangi bir değişiklik veya gelişme var mı acaba Mustafa Bey ?

  • Dogukan

   10/06/2011 at 16:41

   İncelediğim kadarıyla bir fark yok.
   Teşekkürler

 10. Zebedee

  10/06/2011 at 11:37

  Mustafa bey,
  Daha yazacak o kadar özellik varki bir yazı yetmez…
  En önemlisi Wifi Sync…

  Bu arada
  3GS’de iOS 4 ile tüm programları kapatıp telefonu Restart ettikten sonra
  Boş RAM miktarı 120 MB civarındaydı.
  aynı işlemi iOS 5 ile denediğimde 50 MB civarında…
  yavaşlık bu sebeble hissediliyor…

  • Dogukan

   10/06/2011 at 16:12

   Merhaba,
   Bildirim Merkezinin (Notification Center) RAM’den bu kadar çok yiyeceğini düşünmüyorum. Bence arkaplanda gereksiz yere kaynak tüketen görevler var.

 11. Serkan ÇELİK

  10/06/2011 at 12:19

  çağrıları tek tek silme süper olmuş. ayrıca f klavye desteğide ayrı bir güzellik. açıkcası ben apple’ın f klavye desteğini vereceğini hiç düşünmemiştim. tebrikler apple.
  bu arada mustafa bey her sabah ilk yaptığımız yeni yazınız varmı diye kontrol etmek. emeğiniz için çok teşekkürler.

 12. Zebedee

  10/06/2011 at 12:19

  Mustafa Bey;
  iPhone’u RESTORE ettikten sonra, temiz sistem olsun diye Backup’dan dönmedim.
  Telefon defterini GMAIL’e yedeklemiştim, sorun yaşamadım. (Bu arada TurkcellYEDEK iOS 5 ile çalışmıyor)

  Neyse, Oyunları vs. kurduktan sonra tüm geçilen bölümler ve puanlar hepsi sıfırlanmış görünüyor. Backup’tan dönmeden bunları geri getirme ihtimali yok bildiğim kadarıyla, diymi?

  • bekir

   10/06/2011 at 16:42

   Guzel bi soru, dediginiz gibi sirf history silinmesin diye 3g den beri ayni back up i guncelleyerek Iphone 4 e kadar geldim. Yanliz performansta sikintilar yasamaya basladim biraz yavas calisiyor gibi. İnsallah bi yontemi vardir artik sifir kurulum yapmak istiyorum.

 13. kerem bebek

  10/06/2011 at 13:20

  mustafa bey cözemediğim büyük bir sorunum var benim ipodum 3 nesil olduğunu düşünüyorum düşünüyorum diyorum cünkü İOS 4.2.1 versiyondan başka bir versiyon yükleyemeiyom fakat yaptığım araştırmalarda ipodum 3.nesil görünüyor model olarak MC086BT görünüyor fakat itunes yaptığım güncellemelerde her zaman versiyon 4.2.1 diyor ve üstünü kabul etmiyor manuelde denedim uyarı veriyor şimdi sizden istediğim hatta ricam model olarak kaçıncı nesil olduğu 3.nesilse neden üst versiyonları yükleyemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 14. Melih Karasu

  10/06/2011 at 13:58

  Arkadaşlar Merhaba.

  Bu klavye işine kafam takıldı. Türkçe klavye olayı, F klavye vs. çok hoş olmuş. İnşallah kendi cihazlarımızda da kullanacağız. Fakat Q harfinin yer değiştirmesi, üst sıranın bir basamak sola kayması gibi şeylere kafam takıldı. Acaba test sürümünde fark edilip düzeltilecek mi, bilgisi olan var mı? Türkçe Q klavyenin standart olması için geri bildirim yapanınız var mı ya da nasıl yapabiliriz?

  Saygılarımla.

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 14:14

   Selamlar,

   Türkçe klavye konusunda endişeniz olmasın. iPad’de iOS 5 ile toplam 3 tane Türkçe klavye bulunuyor ekran görüntülerinde olduğu gibi.

   Birincisi iOS 5 öncesi eski QWERTY klavye. Yine türkçe karakterler var ama parmağımızı I, C, S, G, U, O gibi harflerin üzerine basılı tutarak çıkartıyoruz. Zaten bu standard QWERTY Türkçe klavye epeydir var olan.

   İkincisi iOS 5 ile yeni gelen F Klavye. Tuşların dizilimi değişik ve tüm Türkçemize has harfler (ş,ğ,ç, vs.) ekranda gözüküyor. Yani çıkarmak için ayrıca bir şey yapmıyoruz.

   Üçüncüsü yine iOS 5 ile gelen Q Klavye. İlk madde bahsettiğim QWERTY klavyeden farkı özel Türkçe karakterler (ş,ğ,ç, vs.) ekrana sığdırılmaya çalışılmış, fakat her nedense Q tuşunu aşağıya almışlar.

   Bu konuda ben bir geri bildirim yaptım, başkaları da yapıyordur mutlaka. Fakat düzeltilmese bile eski QWERTY klavye ile yolumuza devam ederiz 🙂

   • Melih Karasu

    10/06/2011 at 14:21

    Dediğiniz gibi en kötü ihtimal eski QWERTY ile devam edebiliriz. Umarım Q tuşunu standarda çekerler. Çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Cevabınız ve geri bildiriminiz için teşekkürler.

    Saygılar.

   • Fatih S

    10/06/2011 at 15:07

    Mustafa bey iyi günler
    peki F klavye doğrumu acaba,
    f-g-ğ-ı-o-d-r-n-h-p-q-w
    u-i-e-a-ü-t-k-m-l-y-ş-x
    j-ö-v-c-ç-z-s-b-.-,
    şeklinde olmalı. inşallah doğrudur.
    teşekkürler

 15. atahan

  10/06/2011 at 13:58

  iphoneda da türkçe klavye desteği gelmiş mi?

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 14:14

   iPad’deki gibi yok, eski sistem devam 🙂

 16. isa

  10/06/2011 at 14:24

  bildirim ekranı
  kilitli ekranda bildirimler
  kamera kilit ekranında
  kamera ses tuşları ile çekme
  icloud
  kestirmeler
  newstand
  reminder
  tweeter
  kablosuz iTunes sync
  imessage
  notifcaton Center
  multitouch gesture
  iPod-video ayrımı
  tek tek resim ve müzikleri silme
  rehberi tek tek silme
  red eye
  resim düzenleme
  parmakla video zoom
  maillerde farklı yazı bicimlebdirme
  safari  sekme 
  safari reading list
  kisiye özel titreşim
  aramalarda Flash
  split keyboard
  mesaj arama
  cihazdan yazılım güncellemesi
  oyunda bildirimler
  AirPlay
  prize takınca iTunes sync
  AppStore yenilikler
  haritada alternatif yollar
  mailleri flag
  konum bildirimli reminder
  maillerde kapsamlı arama
  gamecenter degisiklikleri
  ajanda daha işlevsel
  itunessiz activation
  widget hava durumu ve borsa
  sync yaparken telefonu kullanabilme
  private browsing
  emolojiler
  cihazın adını telefondan değiştirme
  yerel hava durumu 
  ipoda yeni albüm ekleme
  albümlere foto  ekleme
  f klavye
  tek kalemde not aldığım farkliliklar belki isinize yarar teşekkürler yaZılarınız için .

 17. kerem bebek

  10/06/2011 at 14:32

  mustafa bey cözemediğim büyük bir sorunum var benim ipodum 3 nesil olduğunu düşünüyorum düşünüyorum diyorum cünkü İOS 4.2.1 versiyondan başka bir versiyon yükleyemeiyom fakat yaptığım araştırmalarda ipodum 3.nesil görünüyor model olarak MC086BT görünüyor fakat itunes yaptığım güncellemelerde her zaman versiyon 4.2.1 diyor ve üstünü kabul etmiyor manuelde denedim uyarı veriyor şimdi sizden istediğim hatta ricam model olarak kaçıncı nesil olduğu 3.nesilse neden üst versiyonları yükleyemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Dogukan

   10/06/2011 at 16:57

   Merhaba,
   Yaptığım araştırmaya göre aynı seri numaraları hem 2. hem de 3. nesil ipod touchlar için kullanılmakta. 2. nesillerde 8,16 ve 32GB’lik modeller, 3. nesillerde 32 ve 64GB’lik modeller bulunmakta. Kısaca elinizdeki iPod 32GB değilse kaçıncı nesil olduğunu burdan hemen anlayabilirsiniz.Ayrıca 2. nesillerde dahili mikrofon bulunmamakta.
   Fakat iTunes daha güncel bir işletim sistemi bulunmadığını bildirdiğine göre iPod Touch’ınız 2. nesil ve güncelleme yapmanız malesef mümkün değil.
   Teşekkürler

 18. kerem bebek

  10/06/2011 at 14:56

  mustafa bey cözemediğim büyük bir sorunum var benim ipodum 3 nesil olduğunu düşünüyorum düşünüyorum diyorum cünkü İOS 4.2.1 versiyondan başka bir versiyon yükleyemeiyom fakat yaptığım araştırmalarda ipodum 3.nesil görünüyor model olarak MC086BT görünüyor fakat itunes yaptığım güncellemelerde her zaman versiyon 4.2.1 diyor ve üstünü kabul etmiyor manuelde denedim uyarı veriyor şimdi sizden istediğim hatta ricam model olarak kaçıncı nesil olduğu 3.nesilse neden üst versiyonları yükleyemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim……..

 19. Ediz

  10/06/2011 at 15:08

  Ios 5 harici bir konuda bilgilerinizi paylasmanizi rica ederim.
  Ipad kullaniminda imkanlarimizi artirmak adina video/film/dizi izleme alt yazi destegi, ve eger ilgi alaninizda ise cizgi roman yukleme ve okuyabilme gibi hususlarda bizleri aydinlatmanizi rica ederim.

 20. hakan sabuncu

  10/06/2011 at 15:09

  iyi günler. ios5 te flash player desteği var mı acaba?

  • Doğukan

   10/06/2011 at 15:59

   Merhaba,
   Henüz Flash desteği bulunmamaktadır.
   Teşekkürler

 21. hasan

  10/06/2011 at 15:57

  Merhaba Mustafa Bey

  iOS 4′ de Toplu msj gönderimlerinde rehberimizde kayılı olan kişileri secerken bayağ sıkıntılı oluyor acaba iOS 5 de bu sorun düzeltilmişmidir.
  Saygılarımla

  • ..

   10/06/2011 at 23:59

   Evet, gerçekten sıkıntı oluyor. Bu gibi daha önce var olan ve bu sürümle giderilmeyen sorunları bildirebilirseniz çok iyi olur.

   Türkçe klavyede ise Q harfi yukarıya alınır ve en alt sıra ortalanırsa kayma problemi de ortadan kalkar sanırım.

   Ayrıca her ne kadar kullanmasam da F klavye özelliğinin gelmesi çok ama çok güzel olmuş. Kendi klavyemizin olması gerçekten güzel. Türkçeye özgü karakterlerin olması da güzel olmuş.

   Ben de bir öneri yazacaktım, Apple’a bildirebilirseniz diye. iPhone’da düşeyde yazı yazarken klavye küçük yere sığmak zorunda olduğu için Türkçeye özgü karakterler sıkıntı yaratıyor sanırım. Ama telefonu yatay tuttuğumuzda bu karakterler otomatik olarak klavyede görünse nasıl olur? Hesap Makinesi uygulamasındaki gibi ek seçenekler gelmesi durumu yani. Yatayda çok sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum.

  • ENES

   11/06/2011 at 00:35

   kullanıcı grupları oluşturulursa sorun olmaz inşaallah o özellikte gelir.

 22. Fatih S

  10/06/2011 at 16:39

  mustafa bey selamlar
  erişilebilirlilik seceneklerinden “voice over” ile alakalı bir konuyu sormak istiyorum. ben de görme problemi olduğu için ip4 ü voice over ile kullanıyorum. klavye de yazı yazarken bir harfe dokunulduğunda önce harfi seslendiriyor parmağı kaldırdımızda ilgili alana yazıyor. buraya kadar herşey çok güzel. ama bu işlemi ingilizce ses ile yaptığımızda harfi seslendirdikten sonra birde kodluyor. v-victor, e-echo, m-mike gibi… ancak bu kodlama Türkçe ses açıkken olmuyor ve buda bazen sesleri yakın harfleri karıştırmımıza neden oluyor. iOS5 de bu sorun düzeltilmiş görünüyormu? aslında apple in bu ses sentezleyicilerini aldığı nuance firmasının Türkçe sesi için güzel ülkemizin illerinden oluşan bir kodlama sistemi var. sadece apple in bunu iOS e entegre etmesi gerekiyor. bu konuda yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden eminim ve de şimdiden teşekkür ederim.
  ayrıca tüm arkadaşlardan ve sizden bu kadar uzun yazdığım icin kusura bakmamalarını diliyorum.

 23. Maresal_85

  10/06/2011 at 16:43

  Mustafa bey bu İOS 5 gerçekten biz iphone kullanıcılarını heyecanlandırdı,bizimle paylaştığınız bilgilerde öyle,hele bunun benim gibi iphone 3Gs kullanıcılarını,size sormak istediğim şu biz 3gs kullanıcıları İSO 5 ten büyük ölçüde yararlanabilicek mi ve resmi bi şekilde kullanıcılara sunulana kadar daha değişikler yapılabilirmi ? sizin görüşlerinizi merak ediyorum ??

  • Mustafa Tan

   10/06/2011 at 16:55

   Şu an için yararlanabilecek gibi gözüküyor ama muhtemelen performans sorunu da yaşayacaklar. Çünkü geçmişte benzer durum iOS 4’e geçen iPhone 3G’lerde olmuştur.

   Apple muhakkak yeni şeyler ekler iOS 5’e, sonbaharda resmen yayınlanıncaya kadar.

 24. Kaan

  10/06/2011 at 22:29

  F klavye düşüncesi çok iyi olmuş. Aynı klavyeyi Iphone için de kullanılabilir yaparlarsa daha da mükemmel olur. Yazınız için de teşekkürler.

 25. savasci

  11/06/2011 at 00:30

  Apple hersene yeni bir iphone duyurma geleneğini bozdu. Acaba yenilenmiş iphone ne zaman çıkacak ayrıca bence IOS5 için verdikleri tarihte oldukça geç madem hazır eğil bu tanıtımı yapmamalıydı nereden baksanız 3-4 ay var maalesef.

 26. vurgunh

  11/06/2011 at 01:39

  harita uygulaması süper olmuş artık tomtom-igo vs haritaların paralı uygulaması yakında sona erecek. saygılar.,

 27. isa

  11/06/2011 at 02:37

  bildirim ekranı
  kilitli ekranda bildirimler
  kamera kilit ekranında
  kamera ses tuşları ile çekme
  icloud
  kestirmeler
  newstand
  reminder
  tweeter
  kablosuz iTunes sync
  imessage
  notifcaton Center
  multitouch gesture
  iPod-video ayrımı
  tek tek resim ve müzikleri silme
  rehberi tek tek silme
  red eye
  resim düzenleme
  parmakla video zoom
  maillerde farklı yazı bicimlebdirme
  safari sekme
  safari reading list
  kisiye özel titreşim
  aramalarda Flash
  split keyboard
  mesaj arama
  cihazdan yazılım güncellemesi
  oyunda bildirimler
  AirPlay
  prize takınca iTunes sync
  AppStore yenilikler
  haritada alternatif yollar
  mailleri flag
  konum bildirimli reminder
  maillerde kapsamlı arama
  gamecenter degisiklikleri
  ajanda daha işlevsel
  itunessiz activation
  widget hava durumu ve borsa
  sync yaparken telefonu kullanabilme
  private browsing
  emolojiler
  cihazın adını telefondan değiştirme
  yerel hava durumu
  ipoda yeni albüm ekleme
  albümlere foto ekleme
  f klavye

 28. isa

  11/06/2011 at 02:38

  Not aldığım yenilikler bunlar umarım işinize yarar:) yazılarınız için teşekkürler..iphone için gördüğüm en başarılı site..

 29. HakanS

  11/06/2011 at 09:24

  Mustafa Bey Dün iPhone 3GS’den iPhone 4’e geçtim çok memnunum. Cihazımı Turkcellden kontratsız aldım.Şu anda Vodafone mikrosim ile kullanıyorum fakat Facetime yi etkinleştremiyorum ne olur yardım edin mustafa bey, arkadaşlar bu arada hattım kontorlu ve 5 liram var bu yüzden mi acaba numara mı da +90 lı yazdım olmadı etkinleştirme bekleniyor yazıyor. Cihazi aldığımda sürüm 4.3 geldi. Ben de 4.3.3 e yükseltmedin sorun bundanmı kaynaklanıyor yoksa iphone den mş yardım edin

  • Mustafa Tan

   11/06/2011 at 09:34

   Etkinliştirme işlemi için ingiltere’deki bir numaraya SMS atıyor. Hattınız yurt dışındaki aramalara açık mıdır ?

   • HakanS

    11/06/2011 at 10:36

    Mustafa bey hattı daha dün aldım vodafone hattımı nasıl yurdışındaki aramalara açtırabilirim ne olur yardım edin bu konuda daha hiç birşey bilmiyorum

    • Mustafa Tan

     11/06/2011 at 10:59

     Hattınızla ilgili işlemleri vodafone müşteri hizmetlerini arayarak yaptırabilirsiniz.

 30. Zebedee

  11/06/2011 at 09:54

  Harita’ların birden fazla yol tarif etmesi gelişme ancak;
  Telefondan İzmir – İstanbul diye arattım;
  1. seçenek normal yol.
  2. seçenek Eskişehir üstünden giden yol… Istanbula niye eskişehir üstünden gideyim ki. Çanakkale olsa daha mantıklı olurdu.

  Ayrıca bilgisayardaki maps.google.com çok daha iyi.
  Yol arattığınızda size bir güzergah sunuyor, sonra siz Fare ile yolu istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.
  bu özelliği iPhone’da çok isterdim…

 31. Can sayin

  11/06/2011 at 11:57

  Selamlar mustafa bey
  Degerli calismalariniz icin tekrar cok tsk ler
  Sonbahari dort gozle bekliyoruz 🙂

  Ama beni baska bi sorum var affiniza siginarak..
  yurt disinda yasiyorum belcika
  Yazin allah izin verirse vatanimiza izine gelecegim 5 hafta
  Acaba gumrukte iphone 4e ve ipad2 ye pasaport kaydi yaptirmam gerekiyormu 5 hafta icin??
  Kapanma durumu olurmu 5hafta icin,?
  Birde ipad im 3G versiyonlu micro sim kart almak istIyorum internet icin
  Hangi operator avantajli? Birde 5 hafta ici. Oldugundan hazir kart sistemi varmi??
  Umarim yardimci olursunuz bekliyorum kolay gelsin 🙂

  • Mustafa Tan

   11/06/2011 at 12:08

   Selamlar,

   Turistlerin cihazlarının hemen kilitlenmemesi için bildiğim kadarı ile yaklaşık 1 ay süre veriyorlar. Bu yüzden sizin de kayıt etmenize gerek yok.

   iPad için data hatları da her operatörde var fakat şu daha avantajlıdır diyemeceğim çünkü sürekli yeni tarifeler çıkıyor. Bir de siz kendi kullanımınıza göre karşılaştırıp seçerseniz daha iyi olur.

   • Can sayin

    11/06/2011 at 12:45

    Sagolun cvp icin
    Ipad data hat icin faturasiz hatlarda mevcutdur insallah

 32. mehmet

  11/06/2011 at 12:41

  merhaba

  acaba yeni sürümde sesli kontrole Türkçemiz eklenmiş mi ?

 33. Umut

  11/06/2011 at 13:16

  Mustafa bey ben bir kaç gün önce bir iphone4 aldım. (Yurt dışından gelme). Teli bilgisayara taktığımda güncellememi istiyor. Şimdi bunu yapacamda telin kilitlenmesinden korkuyorum. Hadi bu güncelleme neysede ios5 yayınlandığında mutlaka yüklemek istiyorum. yardımcı olurlarsanız sevinirim.

  model:MC603ZP, Seri no: 691165VNA4S, Modem Firmware: 04.10.01

  • Mustafa Tan

   11/06/2011 at 13:18

   Selamlar,

   Eğer cihazınız SIM kilitli ise güncelleme yapmayın. Yoksa tekrar unlock yapmak zorunda kalırsınız. (Maalesef bu konularda yardımcı olamıyorum çok tecrübeli olmadığım için)

   Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

   • Umut

    11/06/2011 at 15:19

    Telimde geway yok. Jalibreakli de değil. Model numarasına göre hong kongdan alınma. Biraz araştırdım. Bu ülkeden alınanlar sim kilitsizmiş. Zaten şu an bu şekilde sorunsuz çalışıyor. Bu konuda tecrübeniz olduğunu düşünerek size sormak istedim.

    • Efe

     12/06/2011 at 23:28

     Hong kongtan alinma ise gonul rahatligi ile upateleri patlatabilirsiniz. Cunku hong kong ta satilan butun telefonlar yasa geregi sim kilitsizdir.

 34. Serdal

  11/06/2011 at 14:12

  Mustafa Bey
  yazılarınızı ilgiyle ve beğeniyle takip ediyoruz.

  Bizim için çok önemli bir özellik hakkında soru sormak istiyorum..
  IOS5 de gelen maillerdeki eklentileri telefona ve hatta telefondan bilgisayara atma – telefondaki bir eklentiyi (mesela bir .rar dosyası yada müzik) eklenti yapıp gönderme şansımız olacak mı? Bizim işimiz için önemli bir özellik, blackberry de bu işlem rahatlıkla yapılbiliyor.

  • Serdal

   12/06/2011 at 20:41

   Bu konuyla ilgili bir görüş lütfen!..

 35. HAKANS

  11/06/2011 at 19:29

  mustafa bey hattu yurt dışına açtırttım ama daha halen facetime olmuyor daha halen etkinleştirme bekleniyor diyor ne yapacağım

 36. HAKANS

  11/06/2011 at 19:31

  mustafa bey hattu yurt dışına açtırttım ama daha halen facetime olmuyor daha halen etkinleştirme bekleniyor diyor ne yapacağım

  PARDON BU ARADA BAYA YORUM OLUŞ BİR KERE YAPTIM AMA 😀

 37. Yiit

  11/06/2011 at 23:21

  daha önce sorulduysa özür dilerim ama ben bakındım, göremedim.. kafama takılan şu; tüm ios cihazlarında çalışacak olan imassage meselesi.. şu an whatsapp ile mesela telefon rehberindeki kişilerle mesajlaşabiliyoruz.. peki imassage ile iphone-ipad ya da iphone-ipod touch ya da ipod touch-ipad arasında neye bağlı olarak ücretsiz mesajlaşılabilecek? telefon numarası ya da herhangi bir hattı yok bildiğim kadarıyla ipad ve ipod touch’ların.. yanlış mu biliyor ya da düşünüyorum?! cevaplayabilirseniz sevinirim..

  • Mustafa Tan

   12/06/2011 at 00:21

   Selamlar,

   Asagidaki linkteki yazimizda acikladigimiz alicilar email adresiyle de secilebiliyor. Dolayisiyla karsimizda ipod touch veya ipad olmasi sorun degil:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-test-surusu-i.html

   • Yiit

    12/06/2011 at 03:00

    teşekkürler.. o halde contact listemizdekilerin mail adreslerini de eklemek durumundayız yani.. ben mail uygulamasını kullanmadığım gibi bu işlevini de kullanmıyordum contacts’in ve kimsenin mail adresini kaydetmemiştim de o yüzden öyle soruyorum..

 38. Tarik

  12/06/2011 at 09:11

  Yeni sürüme en az 3 ay var bu sürede daha yeni seyler gelecekmi ?

  • Mustafa Tan

   12/06/2011 at 13:00

   Mutlaka gelir ama çok büyük yenilikler olmaya bilir.

 39. HakanSa

  12/06/2011 at 18:05

  Mustafa bey hattımı yurt dısına açtırdım ve daha halen Etkinlestirme bekleniyor yazıyor ne yapacagım ne olur biriniz yardım etsin

  • HakanSa

   12/06/2011 at 18:07

   Yardım edin

 40. AykutB.

  12/06/2011 at 21:57

  Merhaba Mustafa Bey
  Ben iPhone 3G kullanıyorum. Benim sorum bu sürümü herhangi bir yolla telefonuma yükleyebilir miyim? Ayrıca telefonumda 4.2.1 sürümü yüklü iTunes’a bağladığımda yeni çıkan sürümleri yükleyemiyorum nedeni nedir ? Bir sorum daha olacak bildiğim kadarıyla Game Center diye bir şey var bunu telefonuma nasıl yükleyeceğim ?
  Şimdiden size teşekkür ediyorum. Bizlere verdiğiniz bilgiler sayesinde iPhone larımız kendine geliyor bunun içinde size tekrardan çok teşekkür ediyorum…

  • Mustafa Tan

   12/06/2011 at 22:02

   Selamlar,

   Maalesef hiç bir şekilde yükleyemezsiniz. Çünkü cihazınızın modeli çok eski. Apple eski modellere yeni sürümleri yüklettirmiyor performans problemleri yaşandığı için.

   iPhone 3G’ye yeni sürüm desteği 4.3 ile son buldu: http://www.iphoneturkey.com/2011/03/iphone-ve-ipad-icin-ios4-3-yazilim-guncellemesi-yayinlandi.html

   Ayrıca iPhone 3G’ler de Game Center’dan yararlanamıyor maalesef : http://www.iphoneturkey.com/2010/09/game-center-incelemesi.html

   • AykutB.

    12/06/2011 at 22:58

    Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.
    Bir sorum daha olacak iPhone’numdan iTunes’a giriyorum video izlemeye ve indirmeye kalktığımda bir uyarı geliyor ve video bu iphone’da açılamaz yaziyor sorunum nedir, nasil cozulur yardim ederseniz sevinirim.

    • Mustafa Tan

     12/06/2011 at 23:01

     Türkiye’den alınmış Apple ID sahiplerine açık değil iTunes Store’daki müzik ve video kısmı.

 41. Canan

  12/06/2011 at 22:59

  Merhabalar Mustafa Bey,
  ben ipad 2 mi yeni aldım. AV player HD kurdum. usb vardı download dosyası olarak. AV player ile kaydettiğim dizileri açabiliyorum ama altyazıların uzantısı srt, bu dosyayı açacak bir donanım yüklü değil uyarısı veriyor. İzleyeceğim dizileri dvd den kaydetmiştim ipad”e. SRT uzantılı alt yazıları nasıl ekleyebilirim acaba?
  Çok teşekkürler..

 42. Orhan Okay

  14/06/2011 at 14:07

  iOS 5 te iPhone4 içinde Türkçe F klavye var mı acaba?

 43. Hüseyin ACAR

  16/06/2011 at 15:44

  arkadaşlar ben İPod Touch 4G’ye kurdum ama activasyonunu yapmadan kullanıoyorum şuan yanı 3ay 4ay hikaye:D
  (acar_91@msn.com)

 44. Kerim Incedayi

  19/07/2011 at 02:14

  Non disclosure agreement cercevesinde yayinladiginiz bu yazi uluslararasi kanunlar cercevesinde yasadisidir. Sadece apple.com/ios5 ta olan bilgileri verebilir screenshot, yayinlanmamis ozellikleri gostermeniz suctur. Yani basiniz yanmasin diye soyluyorum 🙂 Onun disinda gayet guzel bir yazi olmus 😉

  • Mustafa Tan

   19/07/2011 at 07:54

   🙂

   Eğer öyleyse dünyadaki popüler haber siteleri ile birlikte suç işliyoruz 🙂 İçiniz rahat olsun Apple’ın henüz üretime geçmemiş prototip halindeki cihazın fotoğraflarını yayınlayanlara (Gizmodo) bile birşey olmadı.

   Sanırım bazı hukuksal kavramlar karıştı. Yasadışı olmak ile bir sözleşmeye aykırı davranmak farklı şeyler. Jailbreak bile bu anlamda yasadışı değil. (Tabii paralı uygulamaları parasız olarak kullanınca yasadışılılk başlıyor)

   Başta da belirttiğim gibi içiniz rahat olsun 🙂

 45. ercan

  29/07/2011 at 08:47

  mustafa bey uzun süredir yazılarınızı takip ediyorum paylaşımlarınız için teşekkür ederim
  berki daha önce sorulmuştur ama ben bulumadım bu konuyla ilgili yorum
  iphone 3 gs kullanıcısıyım telefon görüşmesi esnasında görüşmeyi kaydetme gibi bir uygulama varmı teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   29/07/2011 at 08:51

   Maalesef yok. Apple bu tip uygulamalara izin vermiyor.

 46. Ömer

  04/09/2011 at 00:32

  ” iPhone ilk çıktığından bu yana kullanıcıların en çok talep ettikleri özelliklerin başında her halde telefon çağrılarını tek tek silebilme geliyordur iOS 5 ile nihayet çağrıları tek tek silebiliyoruz. ”

  sevgili Mustafa,
  bunu ne zaman nasıl yapacağız ..?

  • Mustafa Tan

   04/09/2011 at 01:04

   Selamlar,

   Apple’ın açıklamasına göre sonbaharda 🙂 Bildiğiniz gibi sonbahara daha yeni girdik 🙂

 47. Ömer

  04/09/2011 at 01:14

  …:) teşekkür ederim ,,çok hızlısınız

 48. Gurkan

  17/09/2011 at 00:23

  En son beta iOS 5 i bende istiyorum ne yapmam gerek sistem 4.3.5

  • Mustafa Tan

   17/09/2011 at 00:31

   Beta test sürümleri, sadece iOS sertifikalı yazılım geliştircilerin belirlediği cihazlara yüklenebiliyor.

   Yakında resmi sürüm çıkacak biraz daha sabredin 🙂

 49. ozge

  01/10/2011 at 01:49

  mrb. baktim ama sorunumun cevabini goremedim.bende 4.3.3 surumu var. sadece fotograflara girdigim zaman ekranin yukari kaymasi durumu var o yuzden albumlerden birine tiklayamiyorum bile. 3 parmakla tikla olayini cesitli sekillerde denememe ragmen hicbir ise yaramadi. acaba baska bi cozumu var midir sizce?

 50. Doruk

  09/10/2011 at 21:58

  Mrblar ben iphone 4 kullaniyorum ios5 cikti diye dolasiyo ortalikta ama i-tunese girdigim zaman 13ekim diye tarih cikiyo yani cikmadi mi daha ne zmn yuklucez daha.

 51. Ercan

  11/10/2011 at 07:15

  Mailleri izlemek icin bayrak ekleme ve
  F klavye bence cok onemli eksiklerdendi cok sevindim

 52. Yusuf

  13/10/2011 at 16:22

  İOS 5 yükledim ama Türkçe F klavye seçeneği çıkmıyor. Silip yeniden Türkçe klavye yüklesem bile. Acaba nedendir: yardım edebilir misiniz

  • Anonim

   14/10/2011 at 19:11

   Yok mu bu soruya cevap verecek bir uzman?

 53. Pingback: Video: iOS 5 İncelemesi - Teknoblog

 54. Önder

  15/10/2011 at 01:05

  Evet iOS 5 F klavye niye yok, kisileri tek tek silme iOS 4’te olmadıgı gibi şimdi de onlarca yenilik içeren iOS 5’te f klavyenin olmaması çok saçma ki var olacağı ilan edildiği halde. Oysa nasıl sevinmiştim .

  • Savage

   15/10/2011 at 23:31

   F klavye yok. Q klavyedede, resimdeki gibi türkçe karakterler (ğ,ş,ç) yok. Bunlar için yapmamız gereken bir şeymi var acaba.

   • Mustafa Tan

    15/10/2011 at 23:35

    Yazida da belirttigim gibi Apple final sürümde Q ve F Türkçe klavyeyi kaldirmis.

    Bu nedenle yapacak birsey yok. Eskisi gibi kullanmaya devam edecegiz turkce klavyeyi.

    • Yavuz

     05/07/2012 at 23:51

     ya Mustafa ßey Rica Etsem ßana iOs 5 yazılımını nasıl yükleyeceğimi gösterir misiniz ?

 55. beynur

  17/10/2011 at 20:22

  itunseten eklenen resimler nasıl siliniyor birtürlü bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

 56. Pingback: Passat Turkiye Anasayfa » iPhone IOS5 ipuçları

 57. Pingback: iphone iOS 5 iPuçları 01 | www.iphone.newteknoloji.com

 58. izzet

  25/11/2011 at 22:39

  Merhaba

  ios5 kullanıyorum. şarkıları sildik iphone’dan orası güzelde itunes bağladığımda sildiklerim tekrar geliyor..cihazdan sildiklerimi itunes e bağladığımda itunesten de silinmesi lazım değil mi?

  bir türlü şu senkron işini tutturamadım..

 59. Ferit

  29/11/2011 at 20:50

  iphone4’üme ios5’i yükleyip belli bi süre kullandıktan sonra telefonun titreşimi ve gelen mesaj uyarısı (üç ton ) sesinde bi değişiklik oldu.. ayarlara baktım titreşimleri değiştirdim malesef sorunu çözemedim.. önceden mesaj geldğinde 1 veya 2 kere titreyen telefon şimdi abartısız 6-7 kere titriyor… icloud ile restore işlemini denicem bakalım bu sorunlar ortadan kalkıcakmı… benim gbi bu sorunu yaşayan arkadaşlar varsa burdan haberdar ederlerse durumla ilgili sıkıntılarını birbirimize daha iyi yardımcı oluruz… 🙂

 60. Pınar

  13/12/2011 at 15:06

  Emojileri Facebook’ta kullanamıyorum. Durum güncellemesinde kullandığımda görünmüyor neden ??

 61. Pingback: Bazı iPhone 4 ve 4S’lerde Görülen Arama Sorunları ve Çözümü – iphone

 62. Pingback: iOS 5 iPuçları – 1 - Bilim & Teknoloji | Berdan.Net