iOS 5 ile Test Sürüşü – I

Geçtiğimiz günlerde iOS 5 ile Gelen Yeni Özellikler – I, IIIII ve iCloud başlıklı yazılarımızda, iOS 5 ile gelecek olan yeniliklerden genel hatlarıyla bahsetmiştim. Bu sefer de artık, daha detaylı bir şekilde ve bol ekran görüntüleriyle iOS 5 ile gelen yeniliklerden bahsetmeye çalışacağım.

Fakat öncesinde benim cihazlarıma (iPhone ve iPad) yüklediğim iOS 5’in test sürümü olduğunu ve doğal olarak pek stabil olmadığını belirtmeliyim. Bazı takipçilerimiz, sabırsızlık yapıp cihazlarına iOS 5’i yüklemek istiyorlar. Fakat ben bunu kesinlikle önermiyorum, çünkü özellikle ilk test sürümleri çok sorunlu oluyor. (Şu an bu sorunları bol bol yaşıyorum 🙂 ) Ayrıca herhangi bir kullanıcının cihazına test sürümü yükleyebilmesi için, cihazının sertifikalı bir yazılım geliştirici tarafından kaydedilmesi gerekiyor.  Bu yüzden lütfen iOS 5 test sürümünü yüklemek için ısrar etmeyin 🙂 Özellikle iPhone 3GS sahipleri hiç ısrar etmesinler çünkü iPhone 3GS de çok performans sıkıntısı oluyor.

iOS 5’te sürümünde ilk göze çarpan, iPod uygulamasının adının ve ikonunun Müzik olarak değiştirilmiş olması. Bunun en büyük nedeni de, daha evvel iPod uygulamasının içinde bulunan video izleme özelliğinin, iPad’deki gibi Videolar uygulaması olarak ayrılması. İkinci göze çarpan yenilik de, eskiden iTunes’tan değiştirebildiğimiz cihazı adını, artık cihazımızdaki “Ayarlar -> Genel -> Hakkında” bölümünden de değiştirebiliyor olmamız.

Notification Center (Bildirim Merkezi)

iOS 5’te en çok heyecan uyandıran yeniliklerin başında yeni Bildirim Sistemi geliyor. iOS 5 ile, eski versiyonlarda olduğu gibi ekranın ortasında beliren ve gözümüzün içine sokulan pop up şeklindeki mesajlardan kurtuluyoruz 🙂 Apple iOS 5 ile gerçekten çok daha başarılı ve kullanışlı bir bildirim sistemine imza atmış. Öncelikle artık tüm bildirim mesajlarını tek bir yerde görebiliyoruz ve de eski versiyonlarda olduğu gibi kaybolup gitmiyorlar. “Bildirim Merkezi” ismi verilen bu ekranı çıkarmak için ekranın en üstünden aşağıya doğru parmağımızı kaydırmamız yetiyor.

Bildirim Merkezi’nde gözükecek uygulamaları ve sırasını yine Ayarlar menüsü altından ayarlıyoruz. Apple Bildirim Sistemine bir de Hava Durumu ve Borsa widget’larını eklemiş. Bu sayede Hava Durumu ve Borsa uygulamalarını açmamıza gerek kalmadan tek bir ekranda güncel değerleri görebiliyoruz.

Fakat bu yeni bildirim sisteminin esas güzelliği ekranımız kilitliyken (lock screen) ortaya çıkıyor. Ekran kilitliyken gelen bildirimler ve mesajlar da ekranda sırayla listeleniyor. Dilersek ekranın kilitini hiç açmadan, istediğimiz bir mesajı sağa kaydırarak direkt o bildirime ait uygulamaya geçiş yapabiliyoruz. Ayrıca ayarlar menüsünden hangi uygulamalara ait mesajların kilit ekranında gözüküp gözükmeyeceğini belirleyebiliyoruz.

Hatta uygulama bazlı gelen bildirim mesajlarının eski sistem, yani popup şeklinde çıkmasını sağlayabiliyoruz. Yeni sistemde ise ekran kilitli değilken yeni bildirimler, güzel bir animasyonla ekranın üst kısmında kısa bir süre belirip kayboluyor. Bu sayede özellikle oyunlarda bölünmemiş oluyoruz:

Ben şahsen yeni bildirim sistemini çok başarılı buldum. Özellikle sadece SMS mesajlarının değil, bildirim sistemi kullanan tüm uygulamaların (Facebook, Twitter, vs.) ve mail mesajlarının bu özelliği kullanabilmesi çok iyi olmuş. Özellikle push mail veya Active Sync kullananlar için çok güzel bir tecrübe sunuyor.

Yerel Hava Durumu

Hazır yukarıda Hava Durumundan bahsetmişken, iOS 5’te Hava Durumu uygulamasına gelen lokasyon bazlı yerel hava durumu özelliğinden bahsetmemek olmaz. Biliyorsunuz iOS 5 öncesi versiyonlarda hava durumunu görmek istediğimiz şehirleri tek tek eklememiz gerekiyor. Bu yeni versiyonda ise istersek lokasyonumuzdan bize en yakın bölgenin/şehrin hava durumu otomatik gösteriliyor.

Bu sayede bildirim ekranındaki Hava Durumu widget’ı, o anki konumuza göre otomatik olarak sıcaklığı gösteriyor. Epey geç kalmış ama çok gerekli bu özelliğin eklenmesi çok iyi olmuş.

iMessage

iOS 5’in önemli yeniliklerinden biri de iMessage özelliği. Biliyorsunuz iPhone kullanıcıları, WhatsApp gibi uygulamalar ile hemen hemen ücretsiz (internet bağlantısı kullanıldığı için) mesaj gönderme işini çok sevdi. Apple da bu talebi görmüş olacak ki iOS 5 ile mevcut mesajlaşma uygulamasına benzer bir özellik ekledi.

iMessage, iOS 5 kullanıcılarının kendi aralarında, GSM operatörlerinin sunduğu SMS mesajlaşması yerine, internet üzerinden yapılan bir mesajlaşma imkanı sunuyor. Biliyorsunuz bu tip mesajlaşma uygulamalarındaki data trafiği çok düşük oluyor. Dolayısıyla internet paketlerimiz pek etkilenmiyor. Bu da iMessage üzerinden gönderdiğimiz mesajların nerdeyse bedava gelmesini sağlıyor.

Peki iMessage nasıl çalışıyor? Öncelikle bunun için ayrıca bir uygulama yok. Apple burada çok güzel bir iş yapmış, çünkü yine SMS/MMS attığımız “Mesajlar” uygulamasını kullanıyoruz. Fakat iMessage üzerinden, yani SMS yerine internet üzerinden mesajımızın gidebilmesi için önce alıcımız kontrol ediliyor. Biz alıcı kısmına bir kişiyi yazdığımızda, telefon numarası veya email adresinden iOS5 kullanıcısı, daha doğrusu iMessage kullanıcısı olup olmadığı kontrol ediliyor.

Eğer alıcı da iMessage kullanıyorsa o zaman mesaj yazdığımız kutuda “iMessage” ibaresi beliriyor. Bu sayede mesajımızın aynı mail mesajında olduğu gibi internet üzerinden gideceğini anlıyoruz. Ayrıca aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi adres defterinden bir alıcı seçerken de iMessage kullanıcılarının isimlerinin yanında mavi bir konuşma balonu yer alıyor.

Tabii iMessage kullanımı zorunlu değil. İstersek Ayarlar -> Mesajlar menüsünden iMessage’ı kapatabiliyoruz. Fakat tam tersini de yapabiliyoruz, yani alıcı iMessage kullanmıyorsa yanlışlıkla SMS atmayı engellemek için SMS de kapatılabiliyor. Son olarak iMessage için karşımızdakine mesajını okuduğumuzu anlayabilmesi için “Okundu” bilgisi göndertebiliyoruz. Fakat bu özellik SMS mesajlarında çalışmıyor.

Bence iMessage muhteşem bir yenilik olmuş. Mesajlaştığım arkadaşım da iOS 5 kullanıyorsa beni otomatikman SMS parası ödemekten kurtarıyor. Sonbahar gibi iOS 5 resmen yayınlandığında ve iPhone kullanıcılarının büyük çoğunluğu iOS 5’e geçtiğinde operatörlerin SMS gelirleri epey düşecektir 🙂 Ayrıca BlackBerry gibi mesajlaşma servisleri ile ön plana çıkan diğer cihaz üreticileri için de rekabet iyice kızışacak. Çünkü iOS tabanlı cihazlar bu yenilikler ile rakiplerinin her alanda önüne geçmiş oluyor.

Kestirmeler

Hazır konu mesajlaşmadan açılmışken, iOS 5 ile gelen Kestirmeler’dan bahsetmekte fayda var. Malum cep telefonlarında yazı yazmak kolay değil. Özellikle bazen hızlı bir şekilde yazı yazıp karşımızdakine derdimizi anlatmamız gerekebiliyor. Apple da bu ihtiyacı görüp, kısaltmalardan kolayca uzun metinler oluşturabileceğimiz Kestirmeler özelliğini getirmiş.

Ayarlar’daki Klavyeler bölümünden tanımlayabildiğimiz kestirmeler sayesinde 3-4 karakterlik bir kısaltmanın, bir mesaj içinde otomatikman uzun bir metne dönüşmesini sağlayabiliyoruz.

Bu sayede çok sık kullandığımızı ifadeleri, klavyede birkaç harfe dokunarak hızlıca oluşturabiliyoruz.

Bölünebilen Klavye (iPad)

Her ne kadar yukarıda anlattığım çoğu özellik, iOS 5 yüklü iPad’lerde de geçerli olsa da, bu yazı için sırf iPad’e özel bir yenilik paylaşayım istedim. iPad’in ekranının iPhone’a göre daha geniş olması nedeniyle çift elle yazı yazma ihtiyacı çok daha fazla oluyor. Fakat mevcut klavye yerleşiminde hem iPad’i tutup, hem de iki elle yazı yazmak pek mümkün olmuyor.

Fakat iOS 5 ile artık klavye ikiye bölünebildiğinden iki elle bir yandan iPad’i tutup bir yandan da baş parmaklarla çok daha rahat yazı yazılabiliyor. 🙂

Bu seferlik paylaşacaklarım bu kadar. Bu yazının devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-test-surusu-ii.html

Not: iOS 5 test sürümü iPhone 3GS’lere de yüklenebiliyor ve çoğu özellik iPhone 3GS’te de çalışıyor. Yeri geldiğinde iPhone 3GS’te çalışmayan özellikleri ayrıca belirteceğim. Fakat iOS 5 yüklü iPhone 3GS’lerdeki en büyük sorun performans.

122 Comments

 1. Cihan

  09/06/2011 at 08:59

  İncelemeniz için teşekkür ederiz 3GS için son güncelleme olacaktır kanısındayım.3GS de performans sorunu derken şarzın çok dayanmadığından mı söz edilmek isteniyor Mustafa Bey

  • Zebedee

   09/06/2011 at 09:18

   Hem sarj problemi var. Hemde yavaslik ve takilmalar var.

  • Doğukan

   09/06/2011 at 11:04

   Merhaba,
   Performans kötü ama dediğim gibi bir çok hata var. Sanki arkada birşeyler durduk yere gereksiz kaynak kullanımı yapıyor gibi. Beta sürüm olduğu için iPhone 3GS kullanıcılarının kararlı bir sürümün çıkmasını beklemesini tavsiye ediyorum. Büyük olasılıkla hatadan kaynaklı performans ve pil ömrü düşüklüğü var. Aksi takdirde yeni sürümde iPhone 3GS’teki bazı özellikleri kısıtlama durumuna gidebilirler.
   Teşekkürler

 2. Mehmet E.

  09/06/2011 at 09:00

  Mustafa bey,

  paylaşımlarınız için teşekkürler.
  Sanırım 3GS’ten 4’e geçmenin vakti geliyor 🙁

  • Cihan

   09/06/2011 at 09:04

   kesinlikle telefonu genel özelliklerini %90 olarak kullandığım için sanırım bi 2 sene daha kullanmam gerekebilir.

   • Anonim

    10/06/2011 at 22:49

    3Gs 4 ipad umumludur

    • Mustafa Tan

     10/06/2011 at 23:14

     Sorunuzu tam anlayamadım maalesef 🙁

 3. Metin

  09/06/2011 at 09:02

  Mustafa bey kablosuz senkronizasyonu calistirabildiniz mi?

 4. Zebedee

  09/06/2011 at 09:17

  Gazete Bayisi uygulamasini hicbir klasorun icine ekleyemiyoruz 🙂

  Bu arada Mustafa bey, işinize yarar mi bilmiyorum ama aktivasyon ile ilgili Capture gonderdim

  • Doğukan

   09/06/2011 at 09:25

   Merhaba,
   Gazete bayisi aslında kendisi bir klasör olduğu için başka klasör içine ekleyemiyoruz.
   Teşekkürler

 5. Mustii66

  09/06/2011 at 09:17

  Elinize saglık cok açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz.

 6. Yusuf E.

  09/06/2011 at 09:22

  büyüksün hocam…

 7. hakan

  09/06/2011 at 09:24

  merhabalar

  ipad de notifications ekranı lock screen için çalışmıyor ve ayrıca yukarıdan inen ekranda mail vs gelmiyor .
  yine ipadde hava durumu notificationsa gelmiyor
  sizde de bu şekilde midir ?

 8. Cihan

  09/06/2011 at 09:31

  Performans sorunu derken tam olarak nasıl bir sorun yaşanıyor Mustafa Bey

  • Mustafa Tan

   09/06/2011 at 09:38

   Ben yüklemedim fakat yükleyen tüm arkadaşlarım ciddi bir yavaşlıktan söz ediyor.

   • Berk

    04/08/2011 at 11:36

    Bend iPhone 4 var buna ios5 nereden yuklerim ve udid kaydina gerek varmi telefonumu turkcell den aldim

   • Berk

    04/08/2011 at 11:36

    Bend iPhone 4 var buna ios5 nereden yuklerim ve udid kaydina gerek varmi telefonumu turkcell den aldim

  • Doğukan

   09/06/2011 at 11:05

   Merhaba,
   Performans kötü ama dediğim gibi bir çok hata var. Sanki arkada birşeyler durduk yere gereksiz kaynak kullanımı yapıyor gibi. Beta sürüm olduğu için iPhone 3GS kullanıcılarının kararlı bir sürümün çıkmasını beklemesini tavsiye ediyorum. Büyük olasılıkla hatadan kaynaklı performans ve pil ömrü düşüklüğü var. Umarım olmaz ama aksi takdirde yeni sürümde iPhone 3GS’teki bazı özellikleri kısıtlama durumuna gidebilirler.

 9. murat

  09/06/2011 at 10:37

  süpersin hocam benim telefonun jarzı 1 gün gidiyor ne yapacağım

  • Anonim

   09/06/2011 at 15:40

   1 gün normal kabul edilmekte. Her gece yatarken şarja koyun.

 10. fr.pizarro

  09/06/2011 at 11:17

  Cok guzel bir inceleme olmus. Elinize saglik. İncelemeyi iphone4 ile mi yaptiniz ? Ozellikler arasinda en cok isime yarayacak ozellik klavye kisaltmalari. En azindan araba kullanirken rahat rahat kisa mesaj yazabilecegim.

 11. Mehmet yakar

  09/06/2011 at 11:30

  iOS 5 e yukselttigimizde cihazdaki bilgilerimiz fotograf,notlar. kaybolmuyor degilmi?

  • Doğukan

   09/06/2011 at 11:34

   Merhaba,
   iOS 5 yüklemenin diğer işletim sistemlerini yüklemekten farkı yok. Yüklemeden önce cihazınızı yedekleyip (backup) sonra tüm bilgilerinizi geri yükleyebilirsiniz (restore).
   Teşekkürler

  • Anonim

   09/06/2011 at 13:57

   Merhaba,
   Bu arada sync te yapmayı unutmayin bence, back up sadece mesajlar, fotolar, contact bilgilerini filan alıyor, sync yapınca applications da oluyor. Tabi bu arada jail breakli telefon olmaması lazım diye biliyorum sync yaparken.

 12. ayc

  09/06/2011 at 11:38

  mustafa bey 5 i iphone 4 e yüklemek istiyorum. nereden bulabilirim test sürümünü ? ve yüklersem bir sorun olur mu ???

 13. ayc

  09/06/2011 at 11:39

  ve test sürüm TR mi ?

 14. Serdar

  09/06/2011 at 12:09

  Mustafa Bey,
  3GS’te performans sorunu olduğunu görüp de daha düşük versiyonlara tekrar dönme imkanımız olabiliyor mu? Downgrade yapılabiliyor mu yoksa boyun eğip zorlanarak desteklenen son sistemde mi kullanmamız gerekir cihazımızı? Teşekkürler.

  • Ercan e.

   09/06/2011 at 15:51

   Selam…Mustafa bey’ın yerıne ben cevaplıyayım geçen aynı soruyu yönelttiğim için olmuyor ne yazık ki dönemiyorsunuz..

   • Serdar

    14/06/2011 at 11:10

    teşekkürler

 15. Eren

  09/06/2011 at 12:32

  bu haliyle çok başarısız hemen 4.3.3’e geri döndüm şarjı da çok yiyor ve çok hata var gerçi beta sürüm olduğundan biraz normal gibi ama bu kadar hata hoş değil

  • Serdar

   14/06/2011 at 11:09

   nasıl geri döndünüz?

  • korcan

   24/06/2011 at 01:18

   nasıl geri döndünüz ? bende dönmek istiyorum ama bulamadım.

 16. Dr. Vivera

  09/06/2011 at 12:34

  Ios 5’e yükselttikten sonra baseband yükselse bile 4.3.3 Firmware’i SHIFT+RESTORE yoluyla yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda Baseband de geri düşmekte 🙂

  Windows 7 64 BIT+ ITUNES 10.5 BETA 64 BIT + IPHONE 4 ile denemiştir. 😀

 17. bahattin

  09/06/2011 at 12:41

  merhaba,
  cihazım iphone 4
  ios 4.0
  Basebands: 01.59.00
  ultrasnowla unlock edildiği için update edemiyorum ve bu beni çok rahatsız ediyor.
  sizden ricam , 4.3 e yükseltme imkanım varsa sitenizdeki linki vermeniz.
  yeni kullanıcı olduğum için beni mazur görün
  saygılar

 18. Suphan

  09/06/2011 at 12:43

  3g kullanirken sadece 1 sene sonra 3gs almanin ekonomik omru dolmayan 3g’ye haksizlik olacagini dusunerek ip4 ciksin diye bekledik cogumuz. Bu durumda ara model kullanmayip direk yeni modeli satin alarak ve ayni zamanda ve ip4’u hemen satin aldigimiz icin gunumuz fiyatlarina gore cok daha uygun fiyatlardan alarak ciddi bir ekonomi yaptik aslinda. Su an ip4 kullaniyoruz. henuz 1 sene oldu. 5 cikmis olsaydi cogumuz eski model olacak olan ip4 ile ayni politikayi uygulayarak 5’i almayacaktik. Bu defa 3gs sahipleri 5 alacaklardi. Vallahi ben bu durumu 3g’den ip4 alarak gecmis benim gibi arkadaslari 3gs kullananlara nazaran cok daha avantajli olarak degerlendiriyorum ve en azindan kendi adima butcem icin seviniyorum.

 19. Mehmet Kaya

  09/06/2011 at 12:48

  Merhabalar ben de iPod touch 4.nesil cihazıma iOS 5 kurdum. Her betada olan sorunlar var. Şarjında abes bir azalma yok. Fakat bildirim merkezinin düzenlenmesi gerek bence. Ornegin okuyucuda ya da safaride bir metin okurken bildirim geldiginde bildirim merkezini acmak isteyince sayfa en basa donüyor. Bir de oyunlarda (ornek flight control ya da fruit ninja ) yukarıda yapilan hareketlerde bildirim merkezi açılıyor. Ve oyun duruyor

 20. HALİT

  09/06/2011 at 13:11

  iphone 4 lere Multitasking Gestures olaçakmı? cevap yazarsan çok memnun kalacağım.Genelde home tuş sorunu yaşayan arkadaşlara çok faydası olaçağını düşünüyorum(mesela benim gibi)

 21. halil

  09/06/2011 at 14:17

  mustafa bey, ios 5’i nasıl yükleyeceğimiz hakkında bir makale hazırlarsanız, çok yardımcı olmuş olacaksınız..

  • Zebedee

   09/06/2011 at 14:37

   iOS 5 resmi olarak yayımlanmadan önce bu konu hakkında herhangi bir yazı yayınlamayacaktır.
   Bu konuda da çok haklı sebebleri vardır:
   Örnek:
   Daha tam tamamlanmamış bir sürüm olduğu için telefonunuzda kimsenin tahmin edemeyeceği sorunlar yaratabilir. Ondan sonra siz böyle bir tepki vermeseniz bile buradaki binlerce kişiden birisi mutlaka “Mustafa bey işte sizin yazdığınız gibi yaptım ama telefonum bozuldu, artık hiç açılmıyor. Garantiye götürdüm servis dışı dediler, siz ne biçim adamsınız. !#$@@/?%$#@!… ” gibi tepkiler verebilirler.
   .
   Mustafa bey hem kendisi sıkılmamak için, hem sizin sıkıntı yaşamaması için bu tarz yazı yayımlamayacaktır. Anlayışlı olmalıyız.. 🙂

   • halil

    10/06/2011 at 07:50

    evet anladım, iphone 4 32gb kullanıyorum, bir sorun yaşayacağımı düşünmedim ama yine de haklısınız, çok teşekkür ederim..

 22. murat gök

  09/06/2011 at 14:33

  merhabalar sarj sorunu olan arkadaslara tavsiyem iphone dan ping i kaldirin telefonunuz ucusa gecsin :). bir arkadasimin tavsiyesi üzerine ping i kaldirdim ve %50 lik artis oldu.

  • Ergin

   09/06/2011 at 18:24

   iphone’da ping nerede iphone 3gs var bende yardım edersen bizde uçalım..::))

 23. Kaan

  09/06/2011 at 14:38

  Şu iphone 5 çıksada alsak. Kasımda çıkacak diyorlar. Bence İOS 5 ile birlikte piyasaya sürecekler.

  • Ercan e.

   09/06/2011 at 15:55

   benim inancım kalmadı çıkacağına :((( ip 4 te almak istemiyorumm

   • Kaan

    09/06/2011 at 16:25

    şimdi nasıl olucak biliyormusun bende 3gs var.İphone 4 almayı düşünüyorum ama aldığım zaman iphone5 çıkacak diye korkuyorum.

    • Ergin

     09/06/2011 at 18:26

     iphone 4 almayın her dakika bildirim varda mı bu özelliği kullanacaksınız.

     İphone 4 lerde İOS 5.1 52 VE YA 5.3 çıktığında iphone 4 ‘de çöp olacak.

     Bekleyin illde iphone istiyorsanız..

     • Aydın Can BAYRAKTAR

      24/08/2011 at 20:19

      İşte orada dur arkadaşım kimseyi böyle etkileyemezsin 3gS kaç kereler güncelleme gördüde çöp’mü oldu? iPhone 4 daha yeni çıkmış sayılan bir telefondur 1 yıllık bir geçmişi vardır iOS 6 bile çıksa rahatlıkla kullanabilirsiniz eğer iPhone 4 çıkalı 3-4 sene olmuş olsaydı dediklerinize herkes katılırdı ama madem kendiniz alamıyorsunuz yada yaşınız küçük anneniz babanız kızdı aklınız iPhone 4 de kaldı ama sakın olaki yanlış bilgilerle kimseyi etkilemeyin! iPhone 4 iOS 6-7 çıksa bile rahatlıkla kullanılacak bit iPhone modelidir!

 24. ŞEMSETTİN DEMİRAT

  09/06/2011 at 15:38

  Hocam teşekur ederiz gercekten çok faydalı verimli bilgi veriyorsunuz Allah razı olsun

 25. yücel

  09/06/2011 at 16:32

  tşk hocam ellerin dert görmesin

 26. yücel

  09/06/2011 at 16:34

  mustafa bey belki yeri değil ama yeni uygulamada rehberde numara yasaklamaya rastladınızmı… tşk varlığınız bizi rahatlatıyor

 27. Ömer Faruk Çetinkaya

  09/06/2011 at 16:48

  büyük bir ihtimal son baharın başında İOS5 İphone V ile birlikte piyasada olur kanaatindeyim yoksa Baharda duyurulan İOS 5 Yaza çıkması lazımdı Demekki İphone V’yi hazırlıyorlarki Sonbahar’ın başında çıkar İOS 5in daha özel bir versiyonu çıkar İphone V için Yani İOS4’ün bazı özellikleri bazı 3’te bazı özellikleri 3gs’de çalışıyordu Aynısı olabilir Bütün özellikleri destekleyen bir cihaz çıkartır kanaatindeyim bu haliyle İphone 4’de sanki direk hedef cihaz görünmüyor. yani ses düğmesinden fotograf çekmek yerine direk deklanşör içererin bir model olabilir

  • Kaan

   09/06/2011 at 17:31

   ins çıkar ip 5

 28. Ediz

  09/06/2011 at 17:03

  e’ve been bombarded with requests from readers asking if there was a simple way for them to upgrade to iOS 5 beta. Although this release is officially only for developers, there is such a way, assuming you are willing to put in the time. This comes courtesy Gizmodo, which provided step-by-step instructions for non-developers.

  We cannot stress this enough: iOS 5 beta is not a finished product. In fact, it isn’t even a late beta release. Therefore, upgrade at your own risk.

  Here are the steps:

  . Download the iOS 5 IPSW file from the web (it’s easy and readily available. Just Google it and torrent it down).

  2. Update your iPhone using iTunes. To do this, connect your iPhone to your computer, click on the Check for Update button with the Option (Mac) or Shift (PC) key pressed. Select the iOS 5 IPSW file from the place you downloaded it to.

  3. Wait until it upgrades. A new activation screen will appear.

  Activate iOS 5

  1. Triple click the home button. This will activate the Voice Over.

  2. Triple click the home button and Emergency Call will appear.

  3. Click on Emergency Call and, while it’s switching, swipe with your three fingers down.

  4. The Notification Center will appear!

  5. Click on the Weather widget. The Weather app will load.

  6. Click on the home button to exit to the iPhone’s springboard.

  Appadvice sitesinde yayinlanan aceleciler icin Ios5 yukseltme bilgileridir. Sorumluluk uygulayicinindir

  • Dogukan

   09/06/2011 at 21:38

   Bunu kesfeden de bir Turk hem de 17 yasında 🙂

 29. Mehmet E.

  09/06/2011 at 17:05

  Mustafa bey,

  şu anda spotlight aramsında maalesef 1 sene içerisindeki bir etkinliği arattırıp bulabiliyorsunuz, maalesef 1 seneden daha uzağa ayarlanmış bir etkinlik/hatırlatma yı spotlight aramasından bulamıyorsunuz. Acaba bu iOs5 ile düzelmiş mi, ios5’i yükleyen arkadaşlar deneyebilir misiniz?
  (benim için oldukça önemli bir özellik)

 30. Murat Buca

  09/06/2011 at 17:54

  Mustafa bey haziranda iphone yeni cihaz tanıtılmadığına göre seneye haziranamı kaldı acaba.

  • Mustafa Tan

   09/06/2011 at 17:57

   Bence iOS 5’in resmen yayınlanacağı sonbaharda çıkacak yeni iPhone modeli.

   • omer

    09/06/2011 at 23:52

    mustafa bey kolay gelsin bi sorum olucaktı ben ios 5 telefonuma kurdum fakat itunes den şarkı attıgımda şarkılar silik gözukuyor vede telefona yuklenmiyor bunun nedeni ne olabilir teşekkur ederim

 31. ibrahim

  09/06/2011 at 18:34

  merhaba
  ios 5 sürümü simdi yükleniliyormu acaba?
  tesekkürler

  • Ergin

   09/06/2011 at 18:58

   hayır bu konuşmalar bir yerlerden henüz deneme yayını yapılan ve herkesin kurup kullanmaması gereken beta sürümleri kerkesin yükleye bileceği ios 5 sonbaharda..

 32. burak celik

  09/06/2011 at 18:58

  Mustafa bey merhaba.

  IOS 5`i aslinda bizler de telefonlarimizi guncelledikten sonra tanitmaya, ipuclari vermeye baslamanizin daha yararli olacagini dusunuyorum. cunku suan bizler bu yeni surume sahip olmadigimiz icin sadece bakiyoruz, uygulayamiyoruz. Suan bu platform bir nevi Developer`lar icin olmus diyebilirim. Elbette sabirsizlanan bircok insan var ama ben asil incelemeyi bizler de son surumun yayinlanip, indirdikten sonra yapacaginiza inaniyorum. Tesekkurler. Emeginize saglik.

 33. Bugra

  09/06/2011 at 23:54

  iphone4 kullaniyorum. Sarj sorunum var ios5 ile cozum var mi acaba? İnternet kullanirsam 1 gun bile dayanmiyor. Yapabilecegim birsey yok sanirim. Herkeste boyle mi acaba?

  • Ergin

   10/06/2011 at 11:34

   Bir çözüm yok maalesef ve bu durum nasıl oluyorsa normal karşılanıyor. Zaten şu anda şarj sorunu yaşıyorsan İOS 5 i yüklersin sonbaharda . Ama İOS 5 bu durumu düzeltir diye bir bilgi yok. Üretici iPhone ile ilgili bloglardan bu tarz problemlerle ilgili yazıları es geçiyor gibi. Benim durumda aynı şarj en fazla saat 17:00’de bitiyor.

 34. Altug

  10/06/2011 at 00:13

  Mustafa bey, eski iPhone 3G’mi ilk geldiği sürüme geri döndürmek istiyorum ne yapmam lazım,Turkcell’den alınma,Genpa çıkışlı,jailbreaksiz 🙂

 35. Ömer Faruk

  10/06/2011 at 18:19

  inceleme güzel bende yüklemiştim en fazla 2 gün dayana bildim klavye buglarına falan 😀 geri döndüm 4.3.3 e fakat birşey sormak istiyorum tam sürüm çıkmadan önce yeni birşeyler eklerlermi mesala çoklu mesaj yollarken kişiler e girsek ve yanında kutucuk olsa bizde tıklayıp istediklerimizi seçsek tek seferde bu özelliğin gelmesini çok isterdim çünkü şuanki sistem bence bi zulüm.. bunu apple bildirsek ekletme gibi imkan yoktur değilmi ?

 36. Çınar

  10/06/2011 at 21:39

  iOS 5 beta sürümünü behsedildiği şekilde sadece kurcalmış olmak için yükledim fakat kullanmış olduğum operatörü bir türlü görmedi acaba sizden de benzer sorunlar yaşayanlar oldu mu?

  Neyse yine stabil sürüm olan 4.3.3’e dönüş 🙂

  Ayrıca bu inceleme de diğerleri gibi çok güzel olmuş, bir kenarda dursun sonbaharda lazım olacak.

 37. Özgür

  10/06/2011 at 23:23

  Artık apple ‘ın tema seçeneğide koyması gerekiyor. Hava durumunda filan kullanınal siyah ağırlıklı renkleri tema olarak, genel olarak telefonun her yerinde kullanabilsek güzel olur.

 38. ENES

  11/06/2011 at 00:53

  güzel yazı teşekkürler

 39. Adem Şahin

  12/06/2011 at 23:37

  Merhabalar ;

  Eski bir iPhone ve yeni bir Blackberry kullanıcısı olarak ne yazık ki iPhone’un oyun ve kullanım kolaylığı dışında hiçbir artısı olmadığını söylemek isterim.iPhone’un İOS5’de daha yeni getirdiği kısaltma özelliği Blackberry’nin en eski modellerinde bile var.Kısacası Apple şu tasarımına verdiği önemi yazılım ve özelliklere de verse şu an 100 kişinin 80’inde bulunan bir telefon markası yapmış olurdu…

 40. hüseyin özdemir

  13/06/2011 at 10:58

  çağrı geldiğinde bazen redet/yanıtla ekranı geliyor bazen gelmiyor.bu konuda bilgi verebilirmisiniz

 41. korcan

  24/06/2011 at 01:25

  ios 5 yükledim ancak sorunlarından dolayı sevmedim ios 4.3.3 e tekrar nasıl geçebilirim .

 42. hakan

  28/06/2011 at 19:44

  merhaba
  bilgilendirme için teşekkürler.ilk defa iphone kullanıyorum dolayısıyla baya acemiyim bu konularda.ios5 iphone 3g lerede kurulabiliyormu acaba?teşekkürler…

 43. .

  03/07/2011 at 19:46

  Mustafa Bey;

  Bu Bildirim Merkezi ile müzik değişince onun da bilgisi gösteriliyor mu? Ya da onun gibi şeylerin? Gösterilmiyorsa öneride bulunsanız Apple’a? Güzel olmaz mıydı?

 44. Anonim

  07/07/2011 at 20:21

  iphone 3gs kullanıyorum . IOS 5 beta 2 yukledim simdi etkinleştirme sorunu yasıyorum

  4.3.3 donmek istiyorum ama donemiyorum:( bunu nasıl yapabilirim

 45. mertcan

  24/07/2011 at 02:14

  ben 3gs kullanıcısıyım bu İOS 5 tamamet tamamlanmış beta deil orjinal olanı çıkıncada böle 3gs lerde performans düşüklüyü veya bazı özelliklerden kısıtlama olucakmı avaba ?

  • Aydın Can BAYRAKTAR

   24/08/2011 at 20:24

   Sanmıyorum dostum bizzat tam olarak destekleyecek model olarak APPLE’ın sitesinde 3GS ve 4 olarak gösterilmiş. Yani herşeyin rahatlıkla 3gS modelinde çalışacağını düşünüyorum. . .

 46. Baris

  01/10/2011 at 08:21

  Bu ozelliklerin hepsi iPad2’de calisacak mi? Eger calismayacaksa hangileri calismayacak kisa bir bilgi verebilir misiniz?

  • Mustafa Tan

   01/10/2011 at 10:37

   Telefon’la ilgili olmayan diğer tüm özellikler iPad 2’de de çalışacak.

 47. Muhammet

  09/10/2011 at 19:21

  Mustafa bey hep iPhone ve iPad’dan bahsetmişsiniz peki iPod touch kullanıcıları için imessage nasıl olacak? Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   09/10/2011 at 19:26

   Ben hep testleri iPhone ve iPad’de yaptığım için ve sadece tecrübelerimizi paylaştığım için çok fazla iPod Touch ifadesi kullanmak istemiyorum.

   Fakat iMessage’ın iPod Touch’ta da çalışacağını biliyorum aynı Face Time örneğinde olduğu gibi. Tabii iPod Touch’ta SIM kart olmadığı için SMS atamayacak sadece Wi-Fi üzerinden mesaj atabileceksiniz diğer iMessage kullanıcılarına.

 48. ümit kepoğlu

  13/10/2011 at 19:41

  bende 3gs var hiç havaşlama göremedim hatta sanki daha hızlı gibi bile geldive tüm özellikler çalışıyor şuana kadar. Dünden beri geziyorum herşey normal. Süper güncelleme olmuş bildirim ekranı ve fotograf kırpma çok hoşuma gitti.

 49. Aycan

  14/10/2011 at 14:21

  bu adres defterinde ki mavi baloncuk bende çıkmadı neden acaba ? Ne yapmam lazım ???

 50. Pingback: Video: iOS 5 İncelemesi - Teknoblog

 51. Tümer

  14/10/2011 at 21:01

  Bildirim merkezine tarih ekleyemiyor muyuz ? Takvime ulaşmak için illa anasayfaya dönmek gerekiyor hiç rahat değil :s

 52. Behlul

  14/10/2011 at 22:13

  Bisey sorucam ios5 yuklemek istiyorum ama mesajlarimi vs. Programlarimi geri yukleme imlani varmi backup alip ?

  • Anonim

   17/10/2011 at 14:40

   backup sayesinde yaparsan deil mesaj son aramalr cevapsızlar bile silinmez ben denedim yükledim sıkıntı yok deneyebilirisnz

   • Serhat

    17/10/2011 at 23:32

    Mustafa bey merhaba herhangi bir uygulama acikken bildirim olayi dediginiz gibi yukarida beliriyor ve ekranin en ustunden altina dogru cektigimde dediginiz gibi bu ozellegi kullanabiliyorum fakat ana ekrandayken usten alta cekemiyorum diger arkadaslarim bunu yapabiliyor yardimici olurmusunuz simdiden tesekkurler

 53. hasan

  16/10/2011 at 12:50

  merhaba 3gs ios5 kullanıcısıyım ama bu kestşrmeleri bulamadım nerden tam olarak anlatabılır mısınız

 54. Anonim

  17/10/2011 at 14:37

  ios 5 3gs de stabil çalışmayan diyen arkdaşlar eski verisyonun 4,3,3 den 10 kat daha iyi çalışıyor takılmalar kesinlikle yok sadece sarj biraz daha az gidyor onunda çaresine bakacaklarından eminim…..

 55. Serhat

  17/10/2011 at 23:29

  Mustafa bey merhaba herhangi bir uygulama acikken bildirim olayi dediginiz gibi yukarida beliriyor ve ekranin en ustunden altina dogru cektigimde dediginiz gibi bu ozellegi kullanabiliyorum fakat ana ekrandayken usten alta digru cekemiyorum diger arkadaslarim bunu yapabiliyor yardimici olurmusunuz simdiden tesekkurler 🙂

 56. Serhat

  17/10/2011 at 23:30

  Mustafa bey merhaba herhangi bir uygulama acikken bildirim olayi dediginiz gibi yukarida beliriyor ve ekranin en ustunden altina dogru cektigimde dediginiz gibi bu ozellegi kullanabiliyorum fakat ana ekrandayken usten alta digru cekemiyorum diger arkadaslarim bunu yapabiliyor yardimici olurmusunuz simdiden tesekkurler

 57. serdar gunaydın

  18/10/2011 at 15:17

  merhabalar;

  İOS 5 İ YUKLEDİM. COK GUZEL OLMUS AMA, YUKLEDİKTEN SONRA TELLE GORUSMELERİMDE NE KARSI TARAFIN SESINI DUYABILIYORUM, NEDE KARSI TARAF BNENIM SESİMİ DUYUYOR. BU SORUN NEDEN OLUSMUS OLABILIR NE YAPMALIYIM?

  • serdar gunaydın

   18/10/2011 at 15:19

   İPHONE 4 KULLANISIYIM

 58. The-Ice

  21/10/2011 at 01:56

  Merhaba benim iMessages ile alakalı bir sorum olacaktı.Kişiler nasıl sınıflandırılabilir?

  Bir de iPod Touch’a WhatsApp yüklenir mi?

  • Anonim

   29/10/2011 at 10:28

   hayır maalesef iPod Touch’a whatsapp yükleyemiyoruz. App world’de arama yaparsanız goreceksınız zaten olmadıgını.

 59. Tolunay Akbulut

  21/10/2011 at 18:31

  Merhabalar. Kolay gelsin.

  Ben İphone 3gs ye ios 5 attım ancak bazı hatalar meydana geldi. Mesela ”kişiler,mail,takvim” ayarları açılmıyor. Lütfen yardımcı olun. Nasıl geri yazılımını getireceğim veya sorunu nasıl çözeceğim. Kolay gelsin.

 60. Nermin

  27/10/2011 at 14:05

  Merhaba ios 5’i indirmeye çalışıyorum ancak her seferinde internet bağlantınızda hata var deyip indirme işlemini gerçekleştirmiyor.. ne yapabilirim?

 61. Pingback: iphone iOS 5 iPuçları 01 | www.iphone.newteknoloji.com

 62. Deniz Kartaş

  07/11/2011 at 14:40

  İOS 5 yükledim bac up almadım ve rehberim mesajlarım duruyordu. Uygulamalara gelince itunes ten geri yükleme yap dediğinizde tekrar iphone a yüklüyor. Ayrıca Fotoğraflarda düzenleme yapılamıyor deniyordu ama denedim crop ve kırmızı göz onarımı yapıyor. Kilitli iken home tuşuna 2 kez bastığınızda kamera yada ipod özelliğini kullanma şansı veriyor. Fotoğraf çekmek için ses açma tuşuna basmanız yeterli.
  Birde şarj sorunu var deniliyor. Ben arife akşamı 10:45 te pc ye bağlayıp IOS5 yükledim. Sabah çıkardım.(saat 10:30 gibi) Şuanda yaklaşık 27 saat oldu. 20 dk oyun oynadım. Yaklaşık 20dk konuştum. wireless bağlantısıyla 28 uygulama güncelledim. 30 a yakın resim çektim. Belki 30 dk ios 5 i inceleyip kurcaladım. 14 şarkı dinledim ve hala şarj yüzde 36 da.. Bence değişen bişi yok yada benim cihazımdfa sorun yok. Zaten İOS 5 te değişen bir özellikte diğer sürümlerde arka planda çalışan uygulamaların çalışmamasını sağlayan yazılım. Böylece pil kullanım süresi uzuyor.

 63. mustapha

  17/11/2011 at 19:43

  merhaba Mustafa bey;
  öncelikle harika bir site yapmışınız. iphone ile ilgili tüm gelişmeleri sitenizden öğrendim ve takip etmeye de devam ediyorum.
  size sorum; yukarıdaki resimde siz de göstermişiniz twitter ve facebooktan gelen bildirimler benim bildirim ekranında çıkmıyor. mailler ise mail menüsüne girip güncelledikten sonra bildirim ekranına düşüyor. yani mesaj gibi uyarı verip direk bildirim ekranına düşmüyor. konuyla ilgili yardımınızı bekliyorum.

 64. metin

  06/12/2011 at 18:32

  slm mustafa bey.ıphone 3gs kullanıcısıyım.mesaj geldigi zaman mesaj bildiriminde yani tonlarda takılmalar oluyor.bunu nasıl önleyebilirim.İOS 5 ve 4.3.3’te de oldu ve hala olmakta.ve cok canımı sıkıyor bu durum.servise göndermeme ragmen bi hataya rastlanmadı die geri geldi cihaz.yardımcı olursanız sevinirim

 65. hümeyra

  11/12/2011 at 19:45

  merhabalar ben 3g kullanıyorm buna ıos5 yuklemem mumkunmu nasıl yukleyebılırm tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   11/12/2011 at 19:48

   Maalesef mümkün değil. iOS 5, iPhone 3G’ye yüklenemiyor.

 66. metin

  16/12/2011 at 22:01

  slm mustafa bey.ıphone 3gs kullanıcısıyım.mesaj geldigi zaman mesaj bildiriminde yani tonlarda takılmalar oluyor.bunu nasıl önleyebilirim.İOS 5 ve 4.3.3′te de oldu ve hala olmakta.ve cok canımı sıkıyor bu durum.servise göndermeme ragmen bi hataya rastlanmadı die geri geldi cihaz.yardımcı olursanız sevinirim

 67. Pingback: iMessage SMS’i öldürür mü? | Murat

 68. Pingback: Apple’dan yeni iOS 5 Uygulaması: Find My Friends – Arkadaşlarımı Bul | www.iphone.newteknoloji.com

 69. Pingback: Find My Friends Uygulaması | Apple dunyasi

 70. fatih

  16/01/2012 at 16:12

  ben İPhone 4 kullanıcısıyım ios5 te yuklu imessage kullandıgımda bende mavi olunca atıyorum fakat o an yolladıgım kişi yanı karsı tarafın ınternetı baglı olmayıncada gidiyo ama bnde i message diye gidyo onda sms dıe onu nasıl hallederiz ben yurt dısına yulluyorum imessage ile ama sms giderrse çok pahalıya patlıyıcaktır mavi oldukdan sonra herhangi bir sorun olmazmı?

 71. Nuray

  18/01/2012 at 10:00

  Mustafa Bey merhaba,

  Iphone 4 kullanıyorum İOS5 Whatapp yükledim ancak ekrana mesaj görüntüsü düşmüyor. Yalnızca programı açtığım zamanlarda bana gelen mesajları okuyabiliyorum. Ekran görüntüsü için ne yapmam gerekiyor acaba ?

  Teşekkürler, kolay gelsin.

 72. ayse

  20/02/2012 at 10:45

  Mustafa Bey merhaba,
  Benim iPhone 3GS’im var, ios 5’e update etmeye cesaret edemedim yavaşlamasından korktuğumdan ama biliyorsunuz belli bir süre yeni sürümlerle update etmeyince zaten yavaşlamaya, error vermeye başlıyor, benim telefonum da garip bi şekilde update edilmediğinde şebekeyi daha az çekiyor… Sizce ne yapmalıyım? Update etmemeye devam mı etmeliyim yoksa en son sürümle update sorun olmaz mı?

 73. Apple

  10/03/2012 at 00:19

  3 gs kullanıcısıyım 5 .1 güncelledim kasıyor nasıl düzelte bilirim yardımcı olursanız sevinirim

 74. Pingback: iOS 5 iPuçları – 3 - Bilim & Teknoloji | Berdan.Net

 75. Philosophos

  06/08/2012 at 14:00

  Mustafa bey merhaba
  4s kullanıcısıyım yeni aldım eski mesajları görüntülemekle ilgili sıkıntı yaşıyorum, normalde iphone bir kisi ile yapmis oldugunuz yazismalarin tumunu saklayip, istediginiz zaman durum cubuguba tiklayarak acmaniza imkan veren bi cihazken benim telefonum belli sayida mesaji tutuyor her yeni gelen mesajda üstte yazılmış eski mesajları siliyor, durum cubugundan eski mesajlari goster desem bile ilk mesaji goremiyorum. Bu durumun sebebi nedir nasil cözebilirim sanki mesajlarim kotali belli sayida mesaji gosteriyor. Lütfen yardimci olur musunuz. Tesekkürler

 76. murat

  13/08/2012 at 12:29

  imessage özelliğini kullanmak istiyorum ama ağ hatası veriyor bunu nasıl çözebiliriz.yardımcı olursanız sevinirim.

 77. Eren

  29/08/2012 at 01:42

  Merhaba,
  Daha yeni iPad 3 aldım ve iMessage bölümünü kullanamıyorum, hattim internet ve mesajlaşmaya açık ama gonder butonu hiç bir sekilde aktif olmuyor maalesef, bu durumla ilgili bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler .

 78. anıl

  03/09/2012 at 09:43

  merhabalar i massage da en üst tarafta normalde ismimin yazması gerektiği yerde mail adresim olarak gözüküyorum bunu nasıl değiştirebilirim?

  • Mustafa Tan

   03/09/2012 at 09:49

   Adres defterinize kendi adinizla icinde kendi email adresiniz ve tel numaraniz bulunan bir kayit ekler misiniz?

 79. Anonim

  29/09/2012 at 13:07

  Merhaba ben iPad imden iMessage yi kullanamıyorum söyle ki kisiyi ekliyorum mesaj yazıyorum ama kisinin yanında kırmızı bir işaret çıkıyor kisi iMessage ile kayıtlı değil diyor lütfen yardımcı oluuun 🙁

 80. Pingback: iMessage SMS’i öldürür mü? | Murat OZORAL