iOS 5 ile Gelen Yeni Özellikler – II

Bir önceki yazımızda , WWDC’de Apple’ın tanıttığı iOS 5 ile ilgili yeni özelliklerin bazılarını (Notification Center, iMessage, Newsstand) tanıtmıştık. Bu yazımızda da kaldığımız yerden devam edip diğer yeniliklerden kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Fakat öncesinde iOS 5’in sadece yazılım geliştiricilere beta test kapsamında dağıtıldığını belirtmek isterim. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ben cihazıma kurabiliyorum, fakat sizin sonbahara kadar beklemeniz gerekecek. Merak etmeyin arada geçen zamanda detaylı test sürüşleri paylaşacağım 🙂

Reminders

iOS 5 ile gelen diğer bir yenilik de, Reminders ismindeki yapacaklarımızı liste halinde yazdığımız ve vakti geldiğinde bize hatırlatan bir “To Do…” uygulaması. App Store’da aslında bu tip uygulama çok var ve oldukça da ilgi görüyor. Fakat Reminders’ın en büyük özelliği cihazımızda Takvimle ve Outlook, iCal gibi üçüncü parti uygulamalar ile entegre olabilmesi.

Fakat benim en sevdiğim yanı lokasyon bazlı da hatırlatma yapabilmesi. Örneğin işten eve giderken yolda markete uğramamız gerekiyorsa, marketin konumunu girip uygulamadan o bölgeye geldiğimizde hatırlatma yapmasını isteyebiliyoruz.

Son olarak Reminders iCloud ile de entegre olduğundan bir cihazda düzenlediğimiz liste ve kayıtlar diğer tüm cihazlarımızda da aktif oluyor. Böylelikle eşinizin size, eve gelirken alınacakları bildirmesi çok daha kolaylaşıyor 🙂

Twitter

iOS 5’ine ne büyük yeniliklerinden bir tanesi de, tüm dünyada Facebook gibi fenomen olmuş Twitter‘ın işletim sistemine entegre olması. Şu an normalde her uygulama içinden ayrıca Twitter entegrasyonu yapmamız ya da  Twitter’a birşey yollamamız için App Store’dan mutlaka bir uygulama yüklememiz gerekiyor.

Fakat artık iOS 5 ile, Twitter hesabımızı Ayarlar menüsünden bir kere tanıttık mı iOS 5’in kendi uygulamaları içinden rahatlıkla tweet atabiliyoruz.

Örneğin cihazımızla bir fotoğraf çektiğimizde, ayrıca bir uygulama kullanmaya gerek kalmadan fotoğraf uygulaması içinden tweet atmak mümkün oluyor.

iOS 5’teki Twitter entegrasyonu sadece Fotoğraflar’dan ibaret değil. Safari, Harita (Maps), Youtube uygulamaları da entegre. Örneğin Harita uygulamasındaki bir konumu da kolayca tweet atabiliyoruz.

Camera

Camera uygulaması da iOS 5 ile daha da yetenekli hale geliyor. Benim de şahsen en fazla sevdiğim yenilik, kamera uygulamasına ekran kilitliyken (lock screen) bile artık kolayca ulaşabilmemiz. Ekran kilitli olsa dahi artık ekrandaki kamera ikonuna tıklayarak hızlıca fotoğraf çekme moduna geçebiliyoruz.

Ayrıca fotoğraf çekmek için de artık ekranı kullanmak zorunda değiliz. Apple nihayet bu konudaki isteklere kulak vererek, ses açma düğmesini aynı zamanda fotoğraf çekme düğmesi olarak kullandırtmaya başlıyor iOS 5’te.

Çekim yaparken zoomlama ve auto focus işlemleri de iOS 5’te iyice kolaylaşıyor. Fakat benim esas beğendiğim ve en baştan beridir olması gereken bazı yenilikler fotoğrafı çektikten sonra yani aşağıda anlatılıyor 🙂

Photos

Apple nihayet, iOS 5 ile Fotoğraflar uygulaması ile çektiğimiz resimler üzerinde temel bazı işlemleri yapmamıza imkan sağlıyor. Aslında bu tip basit işlemleri, iOS’un ilk versiyonlarından itibaren yapabiliyor olmamız gerekiyordu.

iOS 5 ile artık fotoğraflarımızı çevirebiliyor (rotate) ve kırpabiliyoruz (crop) Ayrıca “Auto Enhance” özelliği ile otomatik olarak fotoğrafın renklerini düzeltebiliyoruz.

Hatta özellikle gece çekimlerinde ortaya çıkan ve fotoğrafları bozan kırmızı göz (red eye) olayından da bir dokunuşla kurtulabiliyoruz.

Bu yazıyı da fazla uzamaması için burada kesiyorum fakat iOS 5 ve iCloud ile ilgili daha bir çok yenilik olduğu için devam edeceğiz. Bu yazının devamına da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Yazının devamı : http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-gelen-yeni-ozellikler-iii.html

Bu arada bir çok takipçimiz iOS 5’in iPhone 3GS ile uyumlu olup olmadığını soruyor. Aşağıdaki listede görüldüğü gibi resmen yayınlandığında, iPhone 3GS’lere de iOS 5 yüklenebilecek.

74 Comments

 1. Suphan

  07/06/2011 at 11:06

  3G gibi piyasayi vuran urune ip4 le birlikte gelen surumle birlikte uvey evlat muamelesi yapilmisti. 3GS’in ayni duruma dusmesi gerekirken yeni surumden faydalanabilecek ha! Su an nokiaya esame okutmayan iphone bir gun disli bir rakip oldugunda veda edecek olanlarin onunde olurum. Sadik musteri istiyorsa kullaniciya adil olmayan bu uygulamalarindan vazgecmeli.

  • Zebedee

   07/06/2011 at 11:13

   Söylediklerin doğru…
   Ama şunu eklemek istiyorum. Apple genellikle en son çıkan 2 ürüne destek veriyor… Yani iPhone 5 yada iPhone 4GS adı her ne olursa olsun, bir sonraki iPhone çıktığında 3GS’in desteği bitecektir.
   Emin olun ki, dün yeni bir iPhone tanıtılsaydı, iOS 5 iPhone 3GS’e yüklenmeyecekti….

  • Ömer Faruk Çetinkaya

   07/06/2011 at 11:48

   Ben böyle düşünmüyorum. Bir 3GS kullanıcısıyım. 3G’nin güncelleme almamasının sebebi donanımından kaynaklanıyor Olması 3GS 3’den yarı yarıya daha hızlı donanımı destekliyor. Bundan dolayı Apple 3g’de olabilecek donanımdan kaynaklı performans kaybını göze alamadığı için destek vermedi. Bunun en basit örneği İphone 4’de hotspot desteği bulunurken 3gs’de yok çünkü donanımı yeterli seviyede değil hotspot’a göre!. Kaldıki iphone daha piyasada olmadan önce Nokia, Samsung vb gibi kuruluşlar her 3 ayda bir bir gelişmiş model sunup pazarlama yaparken kimse bir şey demiyordu.

  • Yusuf E.

   08/06/2011 at 07:55

   Son yapılan HotSpot’tan mahrum kalan 3Gs’imi tam jail break yapacakken ios5 yayınlandı. Suphan arkadaşım boşver. Güncellemenin bittiği yerde jail break başlar:))

   • emre

    25/08/2011 at 18:54

    :))

 2. Doğukan

  07/06/2011 at 11:08

  Harika paylaşımlar. Teşekkürler

 3. Serkan ÇELİK

  07/06/2011 at 11:13

  sıkı takipçinizim. devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

 4. Zebedee

  07/06/2011 at 11:15

  Mustafa bey, bildiğim kadarıyla siz hem iP4 hemde 3GS sahibisiniz. Bu iOS 5’i her iki telefonunuza da kurarak 3GS’de neler kırpılmış bu konu hakkında da bizi bilgilendirir misiniz lütfen.

 5. murat

  07/06/2011 at 11:27

  gerçekten muhteşem insansınız mustafa bey

 6. Deniz

  07/06/2011 at 11:44

  ios5 yeni cihaz tanıtılsa bile 3Gs ye yüklenebilecekti ancak geçen sene 3G ye olduğu gibi bazı sınırlamalar gelebilirdi. ancak bu sene geçen seneki gibi radikal değişiklikler de olmadı. o yüzden 3Gs bu sene pek bir şanslı.

  bu arada murat bey; sitenizden ekşi sözlüğe link veriyorum, tabi ki kaynağı belirtiyorum sorun olur mu?

  • İnci

   19/07/2011 at 11:36

   Nutellacılar siz google iphone türkiye yazıp bulmayı bilmiyormusunuzda link veriyorsun orada aradığınız birşeyi araştırıp bulamayacak kadar acizsiniz işte.

 7. Burak

  07/06/2011 at 11:44

  herşey iyi güzel hoşta 1300 tl verip aldığım 3G iphone şuan arkadaşın dediği gibi üvey evlat muammelesi görüyor.Telefona diyecek lafım yok iphone hakikatten çok güzel bir telefon gerçekten çok başarılı ama bu gibi telefonlar yazılım güncellemesi ile daha eğlenceli ve daha kullanışlı hale geliyor.Şimdi 4.3 ve 5 sürümünü telefonuma yükleyemiyorum 3GS ile İPHONE 4’e yükleniyor dediler peki ben ozaman soruyorum jailbreak’e niye kızıyor apple ?
  madem kızıyorsunuz buna bi çözüm üretin bi sürüm çıkartırken bütün telefonlarınızı düşünün yada iyleştirme yapın görsellikte en azından şimdi diyebilirsiniz işlemci hızı yavaş vs.. olabilir ama telefonda illaki işlemciyi yoracak güncellemeler yapmaya gerek yok görsel olarak yenilikler getirecek bişeyler eklenebilirdi yani diyeceğim o ki apple güzel telefonlar çıkarıyor ama arkasında durmuyor bende tüketici olarak HTC yada windows mobile a yönelir param çöpe gitmez.

  • Zebedee

   07/06/2011 at 11:54

   Dediklerinize katılıyorum. Gerçekten 3G biraz şansız.
   Ama şu var ki, Hicbir üretici ne Windows Mobile olsun, ne adroid olsun, güncellemelere destek vermiyor.
   HTC Diamond telefon Windows Mobile 6.1 ile geliyordu. WM 6.5 bile yüklenemedi cihaza..
   Bu konuda yine en güzel desteği (3G Hariç) Apple veriyor.
   Google daha geçen ayki toplantısında LG – Samsung – HTC gibi büyük firmaların, cihaz satışından sonra 18 ay boyunca güncellemeleri alabilmeleri için şart koştu. Bu daha geçen ay oldu.
   Soruyorum, Androit 2.3 çıkalı yaklalık 1 sene olacak. Neredeyse 3.0 çıkacak birkaç ay içinde…
   Yüzlerce model telefondan kaç tanesi telefon Androit 2.1’den yada Androit 2.2’den Androit 2.3 e terfi edebildi?

   • Mustafa Tanhan

    17/08/2011 at 22:53

    niye güncelleme versin ki? benim gibiler oldukca her yeni cikan modeli almaktayim. ama sonunda hem iphone4 hemde ipad2 imi jaolbreakledim. simdilik ios5 i yuklemeyi dusunmuyorum.

  • Suphan

   07/06/2011 at 17:50

   Elbette bu durumda elimde bulunan 3G me jailbreak yollari gorundu. Apple urunlerini kullandigimdan bugune hic bir legal (jailbreak’in illegel oldugunu da sanmiyorum) yola basvurmadim. Kimbilir jailbreak’in getireceklerini yasarsam iphone 4’um de deneyebilirim belki. Bence beni hic jailbreakle tanistiracak yollara saptirmayacaklardi. Bugunden gayrisi yok jailbreak arastiracagim.

 8. Yiit

  07/06/2011 at 11:53

  bir 3gs sahibi olarak merak ettiğim; ios4’te 3g kullanıcılarına olduğu gibi yeni özelliklerde sınırlama olup olmayacağı.. şu an için böyle bir açıklama yok; tüm özellikleri ile ios5 3gs’te de çalışacak gibi görünüyor ancak sonradan böyle bir değişiklik yaparlar mı merak ediyorum açıkçası.. yoksa tüm yeni özellikleri 3gs’imde görmek güzel olacak valla.. 🙂

  • Doğukan

   07/06/2011 at 16:02

   Merhaba,
   İlk deneyimlerime göre fotoğraf düzenleme (zaten flaş bulunmadığından kırmızı göz sorunu söz konusu değil), ana ekrandan kameraya ulaşma gibi özellikler iPhone 3GS’te bulunmuyor.
   Teşekkürler

   • Doğukan

    07/06/2011 at 16:09

    Düzeltme:
    Ekran kilitliyken iki kere home dugmesine basıldığında kamera ikonu çıkıyor.
    Teşekkürler

 9. CENGİZ

  07/06/2011 at 11:54

  Yine süpersiniz mustafa bey.
  Evet fotoğraf çekerken ben de zorlanıyordum çok iyi olmuş.

 10. Saadet

  07/06/2011 at 11:56

  Tr de olanlar cok hakli bu konuda. Ben fransa’da yasadigim icin yeni cikan bir telefonu sozlesmeli faturali hat ile 140€ ya alabiliyorum. Tabi her ay gelen 60€ fatura ile bu parayi bizden aliyorlar ama en azindan internetim bedava mesajlarim bedava ayda 2 saat konusma hakkim var. Sozlesmem bitince yeni cikan iphone yada ipad i rahatlikla alabiliyorum. Turkiye’deki operatorlerde bu sistem yokmu? Eger yoksa boyle oldugunda herkes rahatlikla alabilir bence. Suan iphone 4um var gecen yil 3gs almistim simdi kardesim kullaniyor. 5 cikarsa 4 anneme 5 bana 😀

 11. ronin

  07/06/2011 at 13:13

  diger telefonların çoğunda olan ve iphone de olmasını beklediğim ama bir türlü yapmadıkları bir şey var. telefon numaralarıı tuşlarken isim bazlı arama yapmak yerine tuş takımı üzerinden kişinin adının ilk harflerini tuşladığımızda o isimlere ait numaraları dökse veya numarasını bildiğimiz birinin rehber bilgisine daha çabuk ulaşmak için nuraları tuşlarken rehberde anında filtreleme yapabilse çok güzel olurdu…

 12. veli

  07/06/2011 at 13:16

  Mustafa Bey;
  yeni program hatırlatıcı doğum günlerinide eklemeye imkan sunuyormu?
  benim doğum günlerini haber verecek bir uygulamay ihtiyacım var
  ücretli yada ücretsiz fark etmez ekrana uyarı veren sesli hatırlatan bir program gerekiyor.
  sürekli birilerinin doğum günlerini unutuyorum.
  bir çok free uygulama indirdim ama istediğim performansı alamadım.
  yardım rica ediyorum.

  • Serdal

   07/06/2011 at 13:56

   Onu rehbere girmeden en soldaki menuden yani arama ekranından yapabilirsiniz. Şahsen ben öyle arıyorum ismini ututtuğum soyadini hatırladığım insanlari…

   • veli

    07/06/2011 at 16:36

    teşekkürler ama Bana sadece doğum günü hatırlatıcı program gerekiyor
    hatırlatırken programı sürekli kontrol etmeden ekrana uyarı veren yada sesli uyarı veren program gerekiyor.

    • Yusuf E.

     07/06/2012 at 11:48

     Veli merhaba,
     Bende seninle aynı dertten sıkıntılıyım.
     Sağlam bi uygulama bulabildin mi?

 13. Savaş Doğan

  07/06/2011 at 13:31

  Mustafa bey merhabalar,

  iOS 5 beta versiyonunu bende yükleyip kullanmak istiyorum ne yapmam lazım acaba?

  teşekkürler

 14. cinoK8

  07/06/2011 at 13:31

  vay anasını canınaa mükemmelmiş bu 3GS kullanıcısı olarak çok mutlu oldum =)

 15. elmakurdu

  07/06/2011 at 13:32

  Mustafa Bey İpod ibaresi kalkmış screenshot ta gördugum kadarıyla amaç nedir acaba

  • Mustafa Tan

   07/06/2011 at 13:55

   Evet iPod yerine Müzik geldi. Bilemiyorum neden böyle yaptıklarını açıkçası.

   • elmakurdu

    07/06/2011 at 15:28

    Açıkçası bir ipod tutkunu olarak sembolikte olsa hoşuma gidiyordu uzuldum 🙁

    • Doğukan

     07/06/2011 at 16:16

     Merhaba,
     iPod Touchlarda da aynı şekilde Müzik ve Videolar ayrımı bulunmaktaydı. iCloud kullanımıyla ilgili planlarından kaynaklanmış olabilir diye düşünüyorum.
     Teşekkürler.

 16. Sezer Sunar

  07/06/2011 at 13:42

  Apple’i bir kez daa tebrik etmek lazım, diğer firmalar yetişmeye çalışıyor, bir solukta farkı acıyor, bu da aslında verdikleri paraların hakkını daha fazla almasına vesile ouyor.

  • elmakurdu

   08/06/2011 at 17:41

   İpod apple ın önemli bir markasıdır bu kadar yabana atılmamalı

 17. emir

  07/06/2011 at 13:47

  ios 5 betayı ben de kurdum fakat lockscreen’de camera ikonu yer almıyor
  forumlarda okudum bir çok kişide böyle bir sorun varmış sanırım
  bunun bir çözümü var mı acaba ?

  • Mustafa Tan

   07/06/2011 at 13:50

   Güncelleme: Doğukan arkadaşımızın belirttiği gibi ekran kilitliyken home tuşuna iki defa basınca çıkıyor kamera seçeneği.

   • Savas Dogan

    07/06/2011 at 13:53

    Mustafa bey merhabalar,
    iOS 5 beta versiyonunu bende yükleyip kullanmak istiyorum ne yapmam lazım acaba?
    teşekkürler

    • Doğukan

     07/06/2011 at 16:13

     Merhaba,
     Ekran kiliyken iki kere home dugmesını basmanız gerekiyor. Sanırım yanlışlıkla fotoğraf çekilmesini engellemek için düşünülmüş.

     Teşekkürler

 18. HakanS.

  07/06/2011 at 13:58

  Mustafa bey İOS 5 indirdiniz 3GS de hangi özellikler olmayacak. Bu arada çok teşekkür ederim bu bilgileri bi,zimle paylaşyığınız için 🙂

 19. samet okay

  07/06/2011 at 13:59

  mustafa bey merhaba,

  ben ipad2 cihazıma ios5 kurdum fakat, ilk aşamadaki activasyon kısmını geçemedim bir türlü.
  ne yapmam gerekiyor acaba?

 20. bekir

  07/06/2011 at 14:50

  ios 3.xx den 4.xx e gecerkende guzel yenilikler gelmisti ama bu sefer gercekten baya bi yenilik var. Cok sabirsizlandim..

 21. serdar

  07/06/2011 at 15:07

  geliştirici sıfatını kazanmakiçin ne yapmak gerekiyor çünkü şu anda ios5 betayı erken yüklemek için her şeyi yapabilirim 🙂

 22. Sercan

  07/06/2011 at 15:14

  Şimdi 3GS ve 4 destekliyor diye açıkladılar ama ben bugüne kadar olduğu gibi sonbaharda yeni iPhone çıkınca iOS 5in tüm özellikleriyle ona yükleniceğini, iPhone 3GSde büyük ölçüde iPhone 4de az da olsa kırpılmalar olacağını düşünüyorum.
  Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz Mustafa bey?
  bunu şimdiden beta versiyonlardan anlamanın yolu yok mu? hani bazı özellikler gelmeyecekse bizim iPhonea boşa heveslenmemek adına

 23. ggstex

  07/06/2011 at 15:48

  merhaba cihazım 3gs kurulumu sorunsuz yaptım fakat tanıtımdaki gibi kilit ekranında resim çekme özelliği yok resimlerde efekt özelliğide yok varsada ayarlardan ben bulamadım acaba 3gs de kısıtlı bu özellikler mustafa bey ?

  • Doğukan

   07/06/2011 at 16:08

   Merhaba,
   Ekran kilitliyken iki kere home dugmesine basmanız kamera ikonunu ortaya çıkaracaktır.
   Teşekkürler

 24. ggstex

  07/06/2011 at 16:15

  çok tşk ederim süper oldu bide resim efekt olayını tarif ederseniz çok memnun olurum.

  • Doğukan

   07/06/2011 at 16:21

   Merhaba,
   Bu sürümde iPhone 3GS için fotoğraf düzenleme malesef bulunmuyor. Ama şimdilik başka bir eksiklik deneyimim olmadı. Bir de bir çok küçük hata(bug) ile karşılaştım. Ama hatalar son sürümde giderilecektir.
   Teşekkürler

   • Zebedee

    07/06/2011 at 16:43

    Doğukan,
    Geliştirici Kaydı vs. onları geçtik diyelim.
    Beta kurulumu için illa MAC mi gerekiyor, yoksa PC’deki iTunes’dan kurabiliyor muyuz?
    Teşekküler.

    • Doğukan

     07/06/2011 at 17:02

     Merhaba,
     Kurulum için MAC gerekmiyor. Ben iTunes 10.5’te kurulum yaptım ama daha önceki sürümlerinde de başarılıyla kuranlar var.
     Teşekkürler

 25. Orkut

  07/06/2011 at 17:12

  Doğukan,

  Bizımle paylaştığın önemli ayrıntılar için teşekkür ediyorum.Kilitli ekranda kamerayı görebildim sonunda 🙂

 26. Alper

  07/06/2011 at 17:14

  Hersey tamam da su ses tusuyla fotograf cekimindeki gorselde iPhone’u o sekilde tutunca kamera onune parmak denk geliyor 😉
  Kamera sag ust yerine sol uste konunlanabilir bir sonraki modelde..

 27. Alper

  07/06/2011 at 17:14

  Hersey tamam da su ses tusuyla fotograf cekimindeki gorselde iPhone’u o sekilde tutunca kamera onune parmak denk geliyor 😉
  Kamera sag ust yerine sol uste konunlanabilir bir sonraki modelde.

 28. Ali can

  07/06/2011 at 19:35

  Slmlar mustaa bey
  Bu gazete bayisini ayrica tanitirsaniz sevinirim cünkü ben almanyada yasayan birisi olarak gazete ve dergileri zevkle okuyorum yurt disinda !! Detayli bilgialabilirsek sevinirim !!!

 29. Fatih

  08/06/2011 at 00:02

  Merhaba Mustafa bey. Bir seyi merak ediyorum. Kiilit ekranindayken, home tusuna 2 kez basildiginda, kamera iconu aktif oluyormus. Peki 1 kez basildiginda herhangi bir fonksiyonu var mi home tusunun? Eger yoksa, neden kamera iconunu aktif etmek icin 2 kez basilmasini gerektirecek sekilde ayarlamislar ios5’i. Bir bilginiz ya da, tahmininiz var mi? Benim tahminimce, home tusunun, daha cabuk bozulmasini saglamaya calisiyor apple 😉 guzel bir gelir kaynagi olur bence apple icin… Ne dersiniz?

  • Kadir

   04/08/2011 at 23:19

   Neleri dusunuyorsunuz yaw

  • Cemal Özünalan

   14/10/2011 at 09:37

   Başka teorileriniz var mı ? Bu güzeldi?

 30. Meraklı

  08/06/2011 at 10:24

  Arkadaş kim neyi kuruyor anlamadım =) iOS 5 kulanılmaya son baharda başlanılmıyormu ? bende 3Gs kullanıcısıyım bunun bi yükleme şekli varsa ve bilgilendirirseniz sevinirim benim cihaz Jb değil,şimdiden açıklayıcı bilgiler için teşekrüler..

 31. Fatih

  08/06/2011 at 21:07

  Mustafa bey, ios5’de fotograf ve video cekim zamani, boyutu vb. ozellikleri gorebiliyor muyuz? Benim icin hayli gerekli bir ozellik. Umarim vardir. Paylasirsaniz sevinirim.

 32. Pingback: iOS 5 ile Test Sürüşü – I

 33. Cem

  13/10/2011 at 19:33

  iOS 5 te ekran kapaliyken kamera ikonu görünüyor ben iOS 5 yükledim ama ekran kapaliyken kamera ikonu görünmüyor bilgi verirseniz sevinirim

 34. Erinç

  13/10/2011 at 20:55

  Konuma göre hatırlatıcı secenegini goremiyorum. Herhangi bir ayarlama mi gerekiyor acaba?

  • Fatih

   15/10/2011 at 16:01

   ekran kilitliyken ana düğmeye çift basınca görülüyor.

 35. Cemal Özünalan

  14/10/2011 at 09:40

  Mustafa bey kolay gelsin.

  Hatırlatıcılara konum bilgisi betada verilmiş ancak gerçek sürümde verilmemiş doğru değil mi ? Yoksa ben mi bulamıyorum?

 36. Erhan

  15/10/2011 at 08:20

  Merhaba be ios5 de takvime etkinlik ekleyemiyorum sag ust kosedeki “+” tusu gozukmuyor. Animsaticilarada ekleyemiyorum haliyle yardimci olursaniz sevinirim. Kolay gelsin.

 37. Anonim

  15/10/2011 at 15:42

  meraba yazıda çift tıklama yapılacağı bilgisi belirtilmemiş. izninizle eklemek istiyorum.

  ios 5 de kamera uygulamasına ekran kilitliyken (lock screen) bile artık kolayca ulaşabilmemiz. Ekran kilitli olsa dahi artık ekrandaki kamera ikonuna çift tıklayarak hızlıca fotoğraf çekme moduna geçebiliyoruz.

 38. refikzafer

  21/10/2011 at 19:11

  Ios 5 yüklediğim halde camera shutter button uygulaması gözükmedi iphone 4’de?

 39. Nedim Cenk DAĞCI

  24/10/2011 at 14:08

  Selamlar ; Ben ios 5 yükseltmesini yaptım. Size bir soru soracağım. HD video çekmiyor telefon. Yükseltmeden önce tüm videolarım HD idi ancak şimdi çekmiyor bir ayarı mı var acaba bilen var mı ?

 40. mustafa

  31/10/2011 at 16:38

  merhaba
  2 gün önce ıphone4 aldım bu gün i tunesi yükleyp pc ya taktığımda yeni güncelleme gözüktü ve güncelledim (5) ama kişilere ulaştığım halde üst satırdaki arama bölümünden kişi aramaya kalktığumda o sayfa direkt kapanıyor ve en başa dönüyor.ne yaptıysam çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

 41. Murat

  21/11/2011 at 01:02

  Lokasyona bağlı hatırlatmayı yapamadım yardim lütfen nereden ayarlaniyor

  • Anonim

   27/11/2011 at 13:57

   Lokasyon bazli hatirlatici ozelligi yok, Bu dogrultuda Mustafa beyin yaziyi guncellemesi daha dogru olacaktir. Syg.

 42. Emre

  09/01/2012 at 23:25

  Merhaba,

  4s ile resimlerdeki kirmizi gozleri düzeltiyorum ancak bilgisayara aktardigimda resimler düzeltilmemis olarak cikiyor. ancak telefonda kirmizi gozler düzeltilmis.

 43. engin

  11/01/2012 at 15:54

  ARKADAŞLAR İOS5 İN BİR HATASI VAR “fotoğraf çekmek için ses açma düğmesini aynı zamanda fotoğraf çekme düğmesi olarak kullandırtmaya başlıyor iOS 5′te.” SES DÜĞMESİ ÜST TARAFTA İKEN FOTOĞRAFI ÇEİYORUZ BİR SORUN YOK, FAKAT TELEFONU AYNI ŞEKİLDE TUTARKEN VİDEO ÇEKMEK İSTEDİĞİMİZDE İSE VİDEOYU BİLGİSAYARIMIZA ATTIĞIMIZDA GÖRÜNTÜ TERS ÇIKIYOR. GÖRÜNTÜNÜN NORMAL OLMASI İÇİN İSE TELEFONU YERS ÇEVİRMEK GEREKİYOR. ÇOĞU ZAMAN ALIŞKANLIK GEREĞİ SES DÜĞMESİ ÜSTTE İKEN VİDEO ÇEKİYORUM VİDEOLARIM HEP TERS GÖZÜKÜYOR BİLGİSAYARDA…

 44. bahadır

  17/03/2013 at 14:26

  teleFon kilitliyken Foto çekimini nasıl kaldırabiliriz ? kaldırma imkanı var mı