iOS 5 ile Gelen Yeni Özellikler – I

Dün bizimle birlikte WWDC 2011 Keynote’u takip edenler, Apple’ın bir sürü yeniliği duyurduğuna şahit oldular. Fakat geçmiş yılların aksine Apple, bu seneki WWDC’de yeni bir iPhone donanımı (modeli) duyurmadı 🙁 Bu konuda bir haber bekleyenler için öncelikle paylaşayım istedim.

Steve Jobs bu seneki konferansın açılışında, Mac OS X Lion, iOS 5 ve iCloud olmak üzere sadece yazılım yeniliklerinden bahsetti. Her ne kadar yeni bir donanım tanıtılmamış olsa da, bence iOS 5 ve iCloud ile gelecek olan yeni özellikler bile oldukça tatmin edici.

Apple dün, etkinliğin görüntülerini canlı olarak paylaşmadığı için, biz de bir arkadaşımız ve etkinliğe katılan bazı yabancı bloglar sayesinde anlık takip edebilmiştik. Fakat etkinlik bittikten sonra yaklaşık 1 saat 20 dakika süren Keynote’un tamamının videosu yayınlandı. Aşağıda özetlediğimiz yeniliklerin tamamını, Steve Jobs ve diğer Apple yöneticilerinden bizzat duymak ve görmek isteyenler ve vakti olanlar bu linki kullanarak izleyebilirler.

iOS 5

Apple’ın yazılım geliştiricilerine bugün açtığı, fakat son kullanıcıya sonbaharda sunacağı iOS 5‘te, irili ufaklı tam 200 yeni özellik bulunuyor. Ayrıca iOS 5 resmen yayınlandığında, iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 ve iPod Touch (3rd ve 4th) sahipleri cihazlarına yükleyebilecekler. Aşağıda bu yeni özelliklerin belli başlılarından kısaca bahsetmeye çalıştım. Fakat iOS 5’in beta test sürümü yazılım geliştiricilere açıldığı için detaylı test sürüşü deneyimlerimi ayrıca paylaşacağım.

Ayrıca Apple, iOS 5 ile gelecek bu yeni özellikleri anlatan çok güzel bir video hazırlamış. Dilerseniz bizim tanıtımımıza geçmeden önce aşağıdaki youtube videosuna bir gözatın 🙂

Yukarıda da değindiğim gibi iOS 5 ile gelen epey bir yenilik var fakat bazıları gerçekten iPhone ve iPad kullanıcılarının çok sıkıntı çektiği ve uzun zamandır beklediği özelliklerden.

Notification Center

Bildiğiniz gibi şu an gelen Bildirim (Push Notification) mesajları pop-up şeklinde ekranın ortasında anında beliriveriyor ve o sırada bir uygulama kullanıyorsak bizi rahatsız ediyor. Ayrıca çok sayıda bildirim mesajı gelmiş ve biz bu mesajları görmezden gelip popup mesajını kapatmış isek sonradan bu mesajlara erişmek imkansız oluyor. Apple kullanıcılardan gelen bu tepkilere kayıtsız kalmamış olacak ki, iPhone ve iPad için Android’dekine benzer bir Bildirim sistemi hazırlamış.

Notification Center ismindeki bu yeni yapıda artık tüm bildirim mesajları tek bir noktada toplanıyor ve parmağımızla ekranı en yukarıdan aşağıya süreklediğimizde Notification Center ekranı açılıyor. Bu sayede tüm mesajlarımızı görebiliyoruz.

iOS 5 ile, özellikle bir oyunun ortasında iken gelen rahatsız edici popup mesajından kurtulmuş oluyoruz. Çünkü artık bu mesajlar şık bir animasyonla ekranın en üstünde kısa bir süre gözüküp kayboluyor. Böylelikle hem bir bildirimin geldiğini anlıyoruz, hem de o anki uygulamamızda bölünmüyoruz.

Ayrıca bu yeni sistemde, ekran kilitli modda (lock screen) iken de bildirimlere artık çok daha rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Örneğin birden fazla uygulamaya ait bildirim mesajımız olduğunda, ekran kilidini açmadan aralarından istediğimiz bir tanesini açabiliyoruz. Daha detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-test-surusu-i.html

iMessage

iOS 5 ile gelen diğer bir yenilik de GSM operatörlerini kızdıracak cinsten 🙂 Biliyorsunuz geçenlerde kısa süreliğine ücretsiz olduğu için, WhatsApp Messenger isminde bir uygulamadan bahsetmiştik. Bu tip uygulamalar cihazın internet bağlantısı üzerinden çok kolay ve yetenekli bir mesajlaşma imkanı sunduğu için çok ilgi görüyordu.

Muhtemelen Apple, bu artan ilgi üzerine operatörleri kızdırmayı göze alıp benzer yetenekte bir uygulamaya imza atmış. Yani artık daha sadece SMS ve MMS gönderebilen iPhone’daki Mesaj uygulaması, iOS 5 ile iPad’de de çalışabilen fakat bu sefer internet üzerinden her türlü bilgiyi (metin, fotoğraf, video, konum, bilgisi, vs.) gönderebilen çok zengin bir uygulamaya dönüşmüş.

Tabii iMessage ile internet üzerinden (Wi-Fi veya 3G) mesajlaşma, sadece iOS tabanlı cihazlar arasında oluyor. SMS veya MMS olarak mesaj atıldığında yine tüm telefonlara mesaj gönderilebilecektir ama internet bağlantısı kullanıldığında alıcımızda da iOS 5 yüklü bir cihaz olması gerekiyor. Daha detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-test-surusu-i.html

Newsstand (Gazete Bayisi)

iOS 5 ile gelen diğer bir yenilik de özellikle iPad kullanıcılarının bol bol okuduğu dergi ve gazete uygulamaları ile ilgili. Biliyorsunuz iPhone ve iPad’de kitapların derli toplu bulunduğu bir iBooks uygulaması mevcut. Bu sayede çok sayıda kitap okuyanlar ana ekranını uygulamalarda olduğu gibi doldurmak zorunda kalmıyor. Fakat dergiler için daha evvel böyle bir uygulama olmadığından ortalık gereksiz yere kalabalıklaşıyor.

Apple bu ihtiyacı görmüş olacak ki App Store’dan satın aldığımız, abone olduğumuz (subscription) veya indirdiğimiz dergi ve gazeteleri bir araya toplayan Newsstand isminde bir uygulama geliştirmiş.

Bu yeni uygulamanın diğer bir özelliği de abone olduğumuz yayınların yeni bir sayısı çıktığında otomatik olarak indirebilmesi ve en güncel sayının kapağını ikona çevirip uygulamadaki rafta göstermesi. Bu iPhone ve iPad kullanıcıları için gayet güzel, fakat son zamanlarda ülkemizde de geliştirilen çok sayıdaki dergi platformu için gayet olumsuz bir gelişme. Çünkü yayıncılar hali hazırda böyle bir yapı varken başka bir platformdan dağıtım yapmak istemeyebilirler.

iOS 5 ve iCloud ile ilgili daha paylaşacağım bir çok yenilik var fakat yazılar çok uzadığı için parçalar halinde yayınlamanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu yüzden parçalara böldüm. Bu yazının devamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Yazının Devamı : http://www.iphoneturkey.com/2011/06/ios-5-ile-gelen-yeni-ozellikler-ii.html

Not: Bu arada ufak bir hatırlatma yapmakta da fayda görüyorum. WWDC’de bahsedilen iCloud’a ait bazı yenilikler iOS 5 güncellemesine gerek kalmadan mevcut iOS kullanıcıların cihazlarında aktif oldu. Örneğin eğer cihazınızdaki App Store uygulamasını açıp Updates kısmına girecek olurszanız aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Daha evvelden satın aldığımız tüm uygulamalar burada listeleniyor. Fakat en büyük yenilik bir çok iPhone kullanıcısının talep ettiği daha evvel satın aldığımız fakat cihazımızda yüklü olmayan uygulamalar da “Not On This iPhone” başlığı altında çıkıyor.

46 Comments

 1. onur

  07/06/2011 at 09:11

  Mükemmel bir anlatım olmuş Mustafa bey yazının devamını heycanla bekliyoruz

 2. hüsam

  07/06/2011 at 09:30

  açıkçası yeni donanım tanıtılmamasına çok sevindim. her çıkanı alamayız iphone 4 kullanalı 1 yıl olmadan iphone 5 almak zor olurdu

 3. Fatoş

  07/06/2011 at 09:30

  Ben de bilgilendirmelerinizi merak ve heyecanla bekliyorum.
  Sayenizde çok şey öğrendim..
  Sevgiler..

 4. hakan

  07/06/2011 at 09:56

  en çok merak ettiğim yazılım ne zamn çıkıcak onda bi bilginiz varmı

  • Mustafa Tan

   07/06/2011 at 10:11

   Sonbaharda.

  • Anonim

   11/10/2011 at 00:02

   Ayin 12 si lo:))

 5. berk

  07/06/2011 at 10:00

  Merhaba,
  Dün akşam gelişmeleri takip ederken ilginç birşey olmaya başladı. Belli aralıklarla anlık bir şekilde iphone’umun ekranı tamamen siyah zeminle kaplanıp üzerinde “SIM card has sent a text message” yazıp hemen kayboluyordu. Bunu bir kaç kez yaptı. O kadar hızlı oluyorduki yazıyı okuyabilmek için bir keresinde 15 dakika bekledim tekrar olmasını. Cihazın genel işleyişinde bir sorun yok ama durum beni endişelendiriyor. Kime nereye gidiyor o mesajlar 🙂 yabancı forumlarda bir kaç kişide daha olduğunu okudum ama net bir çözüm bulamadım. Konuyla ilgili bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim. Teşekkürler.

  • applePie

   08/06/2011 at 02:00

   Bahsettiğiniz sorunla ben de karşılaştım ancak henüz nedenini bilmiyorum

 6. sefim33

  07/06/2011 at 10:27

  Mustafa bey dün geceki anlatımınız muhteşemdi Burç beyede teşekkür ediyorum inanın sizin kadar heycanlıydım. kusura bakmayın fazla yazamıyorum. ama sıkı takipçinizlerdenim. başarılarınızın devam etmesi dileği ile.

 7. Ercan E.

  07/06/2011 at 10:55

  sağ olun Mustafa Bey ve Burç Bey …her şey çook güzel fakat ıphone 5 in cıkmaması cok kotu ve uzucu bır haber ….

 8. ozgur

  07/06/2011 at 11:00

  Ben ne yaptıysam ne ettiysem keynote’u izlemeyi başaramadım PC’de :(. Chrome, Firefox, Opera hatta Internet Explorer bile denedim olmadı 😀

 9. MuStii

  07/06/2011 at 11:11

  “ot: Bu arada ufak bir hatırlatma yapmakta da fayda görüyorum. WWDC’de bahsedilen iCloud’a ait bazı yenilikler iOS 5 güncellemesine gerek kalmadan mevcut iOS kullanıcıların cihazlarında aktif oldu. ” app Store ‘dan başka ne gibi yenilikler aktif oldu detaylı bilgi verebilmelisiniz lütfen.

 10. emir akın

  07/06/2011 at 11:13

  Test sürüşlerinizi en kısa zamanda bekliyoruz Mustafa bey 😀
  hayırlı çalışmalar…

 11. mennan

  07/06/2011 at 11:23

  tesekkurler…

 12. Doğukan

  07/06/2011 at 16:34

  Merhaba,
  Gerçekten büyük boyutta değişiklikler yapılmış. iCloud zaten başlı başına bir teknoloji hatta çığır olmuş. Eksiklikler ve kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamalar takip edilmiş ve yapılan eklentiler çok güzel sunulmuş. Çok fazla anlatılacak özellik eklenmiş. Umarım Mustafa bey yazıyı bitirebilir. =)
  Fakat herşeyi yapmışken bildirimler ekranında Wi-Fi On/Off, 3G On/Off gibi kısayolları da ekleseler çok güzel olurdu. =)
  Teşekkürler

 13. Sedat

  07/06/2011 at 18:45

  Selamlar, geliştiricileri için olan IOS 5 beta’yı biz normal kullanıcılar indirebilir mi? İndirirse ne olur? bilginiz varsa çok sevinirim…

  • Mustafa Tan

   07/06/2011 at 18:52

   Hayır indiremez. Cihazınızın bir developer tarafından test cihazı olarak kaydedilmesi gerekiyor.

  • Sedat

   07/06/2011 at 19:06

   anladım, teşekkür ederim…

 14. Turgut Sayman

  07/06/2011 at 20:25

  Mustafa bey selamlar, yazılarınızdan istifade ediyoruz. Teşekkürler. Çoktandır aradığım fakat bulamadığım ” Telefon konuşmasını kayıt edecek proğram ” bulamadım. Windows tabanlı telefonlarda bu tip proğramlar var, Vito yazılım firmasının Audio Notes Touch isimli proğramı Samsung Omnia’da kullanıyordum. Bu konuda bildikleriniz varsa paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 15. iphone 3gs

  07/06/2011 at 22:48

  daha önce satın alıp sildiğimiz aplikasyonların not on this iphone’da görünmesini engelleyebiliyormuyuz? tamamen silmemiz mümkün mü?

  • Atilla Göğüslü

   10/10/2011 at 21:11

   Şu an hayır. Ama ileride bir calışma bekliyorum Apple’dan.

 16. cenk

  08/06/2011 at 09:44

  youtube tanıtım videosunu izlerken bişey dikkatimi çekti…fotoğraf çekerken ekranın ortadaki dokunmatiği kullanmadan ses açma düğmesinden (samsung vs telefonlarda olduğu gibi)fotoğraf çekti… Bu gerçekten süper bişey :)))

 17. BARIŞ

  08/06/2011 at 17:24

  anlatımlarınızı hemen hemen hergün hatta bazen günde birkaç kere takip ediyorum, emekleriniz için teşekkürler..
  benim de merak ettiğim IOS5 ile birlikte notification centerda gelen maillerimizi görebilecekmiyiz? yeni bir mail geldiğinde sadece uyarı sesi veriyor fakat mail içeriğine bakmak için tuş kilidini açıp mail uygulamasına girmek gibi uzun işlemler yapıyoruz. yada sesini duymamışsak ana ekrana bakarak yeni mail olup olmadığını anlayamıyorduk.. bu sorunu düzeltmişlermi?

 18. Pingback: iOS 5 ile Gelen Yeni Özellikler – I | Arif ÖZELCİ

 19. umut

  10/06/2011 at 15:12

  Arkadaşlar ben bir kaç gün önce bir iphone4 aldım. (Yurt dışından gelme). Teli bilgisayara taktığımda güncellememi istiyor. Şimdi bunu yapacamda telin kilitlenmesinden korkuyorum. Hadi bu güncelleme neysede ios5 yayınlandığında mutlaka yüklemek istiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

  model:MC603ZP, Seri no: 691165VNA4S, Modem Firmware: 04.10.01

  • Atilla Göğüslü

   10/10/2011 at 21:12

   Lütfen bu bilgileri vermeyiniz. Ne olur ne olmaz.

 20. Ümit

  11/06/2011 at 13:46

  ‘Not on This iPhone’ bölümündeki uygulamalardan ücretli olanları yeniden yüklemek istediğimizde tekrardan ücret alıyor mu? Benim ücretli aldığım ancak 3GS modelinde kalan uygulamalarım var. Eğer yeniden ücret almayacak ise indirmiş istiyorum. Cevaplarınızı bekliyorum.

  • Mustafa Tan

   11/06/2011 at 13:52

   Selamlar,

   Apple dünyasında (iPhone, iPad ve Mac App Store) aynı Apple ID’yi kullandığınız sürece daha evvel satın aldığınız uygulamaları tekrar indirdiğinizde ayrıca ücretlendirmezsiniz.

   Bilginize

 21. Ümit

  11/06/2011 at 14:01

  Kusura bakmayın 2 kez yazmisim. Mustafa bey çok teşekkür ederim. Bu site sayenizde öğrendiğim çok şey oldu. Çalısmalarınızda kolaylıklar diliyorum..

 22. TheDora07

  05/08/2011 at 03:09

  Konunuzu turkeyforumda paylaştım umarım bir sakıncası yoktu ve her fırsatta bu siteden alındığını belirttim.

  • Mustafa Tan

   05/08/2011 at 08:51

   Tıklanabilir şekilde orijinal yazıya kaynak gösterdikten sonra hiç bir sorun yok 🙂

   • ipek

    16/10/2011 at 19:34

    benim telefonuma dünden beri ilginc seyler oluyor.. ilk önce dun ekranda soru isareti gorundu baktim fakat tus kilidi acilinca yok oldu.. sonra nbr yazdi acinca gtti her neyse bugun de naber askim yazilmis.. sonra korku filmlerinden replikler iste gecen yaz ne yaptigini biliorm.. seni izliyorz yakinindayz falan bu virus di mi ?

 23. Pingback: iOS 5 ile Test Sürüşü – I

 24. Pingback: iPhoneBlog.biz » iOS 5 ve iCloud

 25. suat

  02/09/2011 at 23:45

  Apple’ın yayınladıgı videonun son sahnesinde iphone 5 ‘in ve ipad3 un düğmesiz olacagı anlamını cıkartıyorum 🙂

 26. Alik

  25/09/2011 at 19:09

  Hersey iyi hosda tanitim videosundaki oyunun adini bilen varmi

 27. Pingback: Yeni iPhone: iPhone 4S ve Apple’ın Etkinliğinden Tüm Detaylar… | Sihirli Elma

 28. Pingback: bilhaber.com » Blog Ar��ivi » Yeni iPhone 4S’in Özellikleri

 29. Speedex

  13/10/2011 at 16:58

  Merhaba bildirim alanına google uygulamsını eklemek istiyorum. İşaretli olmasına rağmen bildirim ekranına eklenmiyor ne yapmak gerekli?

  • barış sancar

   14/10/2011 at 17:00

   selamlar.ben eşimle ipohone kullanıyorum.itunesler ayrı ayrı laptoplarda yüklü.fakat mail adresi ortak benim hesapta tanımlı olan.dün ios5 yükledik.şimdi bütün telefonlarımız birbirinin kişilerinde listeli.ayrıca eşimin indirdiği tüm uygulamalar silindi.bunu nasıl çözebilriiz.acaba.teşekkürler

 30. ahmet

  14/10/2011 at 21:35

  SELAM MUSTAFA BEY BEN İPHONE4 PRO SİM LE ÇAŞİYODU İOS5 GÜNCELEDİM ŞİMDİ ÇALŞİMİYOR BİLGİ VERSEN SEVİNİRİM

 31. Anonim

  17/10/2011 at 20:12

  Selam. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler. Apple 4 cihazına yüklemiş oldugun bazı programlar sayesinde cihaz ısınıyor. Acaba bu ısınmalar normal mı saymak gerekir Yoksa bir uret hatasından mı kaynaklanıyor.

 32. Selcuk

  18/10/2011 at 17:54

  Mrh
  Kardesim yorumlarin ve bilgilendirmelerin icin cok tskr belki binlerce kez sorulmustur ama benim iphone 4 s in surumu 4.3.3 ve sim lock lu bu sim lock sorunu cozulebilecekmi yoksa gevey devammi bode ios 5 yukleme imkaniz nedir simdiden tskr ederim

 33. Nadir kadir

  30/09/2012 at 06:34

  Bende yorumlariniza ortak olmak istiyorum tanismak istiyorum

 34. Nadir kadir

  30/09/2012 at 06:34

  Bende yorumlariniza ortak olmak istiyorum tanismak istiyorum nnnnnnnn