TTNET Tivibu Cep iPhone ve iPad’de

TTNET abonesi olmadığım için ben kullanamıyorum ama çevremdeki bir çok arkadaşım uzun süredir Tivubu’nun web versiyonunu uzun zamandır kullanıyor. Çoğu da Tivibu’dan oldukça memnun. Bugün Tivubu’nun iPhone ve iPad versiyonu çıkınca, ben de abone olan bir arkadaşımdan kullanıcı adı rica edip, bir test sürüşü yaptım.

İlk olarak belirtmeliyim ki biz de bir çok kişi gibi web’de kullandığımız Tivibu kullanıcı adı ve şifresini kullanmamıza rağmen uygulamaya giriş yapamadık. Sonra araştırınca öğrendik ki TTNET kullanıcı adı ve şifresi kullanılara Tivubu Cep için ayrıca bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmak gerekiyormuş 🙁 (Ayrıca TTNET kullanıcı adını yazarken de @ttnet uzantısını kullanmamak gerekiyor.)

Pek başarılı olmayan şifre ekranları ve işlemlerinden sonra uygulamaya giriş yaptığımızda karşımıza TV veya Video izleme seçeneklerini sunan bir ana menü çıkıyor. Video seçenekleri arasında “Seç İzle” menüsünde ücretsiz izleyebileceğimiz epey bir sayıda video bulunurken, ücretli olarak sunulan “Kirala İzle” menüsünde henüz bir içerik yer almıyor.

Uygulamada yer alan Televizyon Kanallarının sayısı da oldukça fazla. Tam olarak saymadım ama rakipleri ile karşılaştırdığımızda Tivibu’da çok daha fazla kanal var gibi gözüküyor.

Ayrıca kanalların canlı yayın kalitesi de oldukça yüksek. Zaten 3G bağlantı ile yaptığım testlerde bir kanalı izlerken dakikada yaklaşık 7MB.’lık veri trafiğinin oluştuğunu gözlemledim. (Tabii bu durumda yüksek limitli data paketi bulunmayanların dikkat etmesi gerekiyor.)

Son olarak Tivubu Cep iPhone uygulamasının tasarımları iPhone 4 uyumlu değil. Bu yüzden bir çok arayüzdeki görsel çok kalitesiz duruyor.

Bu arada Tivubu Cep’in ayrıca bir de iPad versiyonu bulunuyor. Her nedense uygulama universal yapılmamış, bunun yerine iPhone ve iPad için ayrı birer uygulama çıkılmış. Fakat iPad versiyonu, hem tasarım, hem de kullanım açısından iPhone uygulamasına göre çok daha başarılı.

Açıkçası ben Tivubu Cep’in iPad versiyonunu çok beğendim. Keşke iPhone versiyonu da bu kalitede olsaymış.

Tabii iPad’in geniş ekranı uygulamanın tasarımında ve fonksiyonların sunumunda büyük avantaj sağlamış. Ayrıca kanalların yayınları, iPad’de de tam ekran yapıldığında gayet kaliteli bir şekilde izlenebiliyor.

Turkcell Mobil TV ve Vodafone Mobil TV‘den sonra TTNET’in de abonelerine böyle bir imkan sunması gayet güzel olmuş. Tivubu Cep’in iPhone ve iPad versiyonları aşağıdaki linkler kullanılarak App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Ayrıca bildiğim kadarı ile zaten Tivibu’nun web versiyonunu kullananlar (yani zaten abone olanlar) ayrıca Tivubu Cep için bir abonelik ücreti ödemiyor.

iPhone : Tivibu Cep (Ücretsiz)

iPad: Tivibu Cep HD (Ücretsiz)

36 Comments

 1. Taner

  11/05/2011 at 01:28

  Mustafa bey,

  Show tv’nin resmi iphone uygulamasıda çıkmış, duyurulur!

  • Mustafa Tan

   11/05/2011 at 07:46

   Teşekkürler haberim var. Vakit bulabilirsem onu da paylaşmaya çalışacağım.

 2. Tufan

  11/05/2011 at 07:22

  apple store tarihinin gelmiş geçmiş 1 numaralı komedi uygulaması kategorisini tivibu gururla sunar. ttnet çağrı merkezinde çalışanların dahi böyle bir uygulamadan haberi yok. onuda bırakın apple uygulamalamasının (tivibu cep apple uygulaması) tivibunun web sayfasında indireceğimizi ancak henüz sistemlere tanımlamasının yapılmadığını ve bizim indirdiğimiz bu uygulamanın (yukarıda bahsedilen uygulamanın yani) 3.parti firmaların yayınlamış olduğunu söyleyen ve hatta beni 2-3 dakika hatta beklettikten sonra takım lideri ile teyidleşerek yaptığı gelmiş geçmiş en komik uygulama açıklamasıdır arkadaşlar. Ve bunlar dün akşam başıma geldi.

  • Tolga

   11/05/2011 at 09:27

   daha komigi web sitesinde hala YAKINDA diyor. http://www.tivibu.com.tr/cep/ozellikler işin an acı ne biliyorsunuz değil mi ttnet türk telekom’un bir parçası, türk telekom ise %30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığının olan bir firma yani bizim vergi paralarımızın gittiği yerlerden biri!!! bari doğru düzgün yapın bir şeyi!!!

   • Tufan

    11/05/2011 at 13:13

    sonunda yeni kullanıcı tanımlaması yaptım.telefonuma doğrulama koduda geldi. ama bu seferde tanımladığım kullanıcı bilgilerini (user-password) yanlıştır diye uyarı veriyor.böyle saçma bir appl.görmedim.

   • Tufan

    11/05/2011 at 13:15

    dün akşamki telefon görüşmemde çağrı merkezinde çalışan elemanda bana öyle diyor. “dikkat ederseniz tivibunun web sayfasında yakında diye bir ibare vardır” gibisinden açıklama yapıyor. ben bildiğimi ve hatta gördüğümü anlatıyorum. peki telefonumdaki tivibu uygulaması nedir diyorum. bilemicem diyor,3.parti fitmaların uygulamasıdır diyor. diyorda diyor 🙂

 3. Pingback: TTNET’in Tivibu Cep servisi iPad ve iPhone uygulamalarıyla faaliyete geçti (güncellendi) - Teknoblog

 4. Doğukan

  11/05/2011 at 09:04

  En az 8 aydır sürekli mesaj gönderiyordum TTNET’e. Sonunda yapmışlar. Süper olmuş.

 5. Tolga

  11/05/2011 at 11:15

  TiVuBu nun ne olduğunu hala anlayamadım ? Apple TV nin Türkiye versiyonu gibi bir şeymi ?

  • Mustafa Tan

   11/05/2011 at 11:23

   Turkcell veya Vodafone Mobil TV gibi internet üzerinden televizyon yayını yapan bir servis. Her bir kanalın uygulamasını ayrı ayrı izlemeye çalışmak yerine tek bir uygulama içinden tüm kanallar izlenebiliyor.

 6. Bahadır

  11/05/2011 at 11:28

  Selamlar,

  incelediğim kadarıyla tv kanalları dışında dizilerin eski bölümleri, hatta bazı haber programlarından bölümler. filmler filanda var. tivibu web in içeriği gibi. benim hoşuma gitti.
  ilk yol alan ürün hakkında atıp tutmak çok anlamlı değil. Iphone telefonun ilk versiyonunu hepimiz hatırlıyoruz. rezil bir makinaydı.

 7. Ali Cihan

  11/05/2011 at 13:54

  TiVibu uygulamasını incelemedim ancak kullanıcıların hepsi giriş ve şifre sorunu yaşadığına göre bir plansızlık olmalı. Türkiye’nin internetini sağlayan bir kurumun online servis kullanımınında bu kadar zayıf olması hoş görülmez. Bahadır Bey uygulamaya şans verilmesini istemiş, kısmen haklı ancak sorunlu olan kısım uygulamanın içeriği değil, uygulamaya erişimin kendisi sorunlu. Çok temel bir noktada çok basit bir soru soruyor kullanıcılar; Tivibu online bir hizmetse, iphone uygulaması da online bir hizmet veriyorsa neden farklı kullanıcı adı ve şifre var??

  Sonuç olarak iPad tarafı güzel görünüyor. Biraz bu abonelik sistemi oturursa tercih edilebilir. Tüm eksilerine rağmen yapan ekibi kutlarım. Dışarıdan eleştirsek de kendilerince sebepleri olduğunu düşünüyorum, bizim aklımıza gelenler elbetteki geliştiren ekibininde aklına gelmiştir 🙂 umarım sorunlarını çözerler.

 8. Fatih S

  11/05/2011 at 15:30

  selamlar
  dikkat edin ilk 3 ay ücretsiz imiş, ben tivibu ev kullanıyorum ve tivibu ev abonelerini tivibu web ücretsiz. fakat tivibu cep için aynı şey geçerli değilmiş. berde en azından kurumsal firmalar iphone programlarını neden daha erişilebilir hale getirmek için daha fazla çaba göstermiyorlar. videolarda videoyu tanımlayan metin erişilebilir ama üstünde düğme erişilebilir değil.
  Mustafa bey sizden ricab bu konuda tanıdığınız tüm uygulama geliştiricilerine daha hassas olmalarını iletebilirmisiniz.
  teşekkürler ederim.

  • Tolga

   11/05/2011 at 22:19

   çıkan ekranlarda, 0TL yazıyor. o zaman parasız diye düşünmüştüm. acaba 3 ay sonraki ay başına ücretlendirme nedir ?

 9. Burak

  11/05/2011 at 15:36

  Aslında giriş göründüğü kadar da zor değil sadece ADSL kullanıcı adı ve şifrenizi bilmeniz yeterli ki oda genelde ve değiştirilmemiş ise
  Kullanıcı adı : 3122160515@ttnet
  şifre : 2160515 oluyor yani kullancı adı telefon numaranız alan kodu ile başında 0 olmadan şifre de sadece telefon numaranız şeklinde eğer böyle giriş yaparsanız çok rahat kullanabilirsiniz.

  • Tolga

   11/05/2011 at 19:52

   peki önbilgilendirme formununu nasıl onayladınız orada takıldım kaldım!!!

   • Tolga

    11/05/2011 at 20:05

    5. Denemeden sonra onay dugmesi cikti ortaya. Gordugum kadari ile iyi. Su seyretmeden bikmadigim tosun pasayi izliyorum. Son not apple tvye ses gidiyor goruntu gitmiyor. Keske onu da yapsalardi

 10. kralkan

  11/05/2011 at 21:05

  saçma olucak ama bir şey sorucam 🙂 bende ttnet yok ama kullanan arkadaşımdan kullanıcı bilgilerini aldım ve onun üyeliği ile tivibu cep i kullanıyorum.Sonuçta ikimiz de farklı yerlerdeyiz ve ben kendi evimden wireless üzerinden izlediğim zaman kendi internet kotamdan gidicektir değil mi gidipte kullanıcı adı şifre ona ait olduğu için onun kotasından götürmez ? :)))

  • Tolga

   11/05/2011 at 22:19

   sadece aynı anda ikiniz giriş yapıp kullanamazsınız.

 11. kerim sıcak

  11/05/2011 at 21:50

  üyeliği onayladıınızda gelen şifreyi ( teyid amaçlı mesajla gelen ) bir türlü giremedim ben.Çünkü mesajı okumak için arayüzden çıkmak gerek.Çıkınca da işlemlere tekrar başlamak zorundasınız.tekrar başlayınca da tekrar onay şifresi gönderiyor.Kısacası bir kısır döngüye giriyorsunuz.. iphone 3G .Bir türlü üye olamadım

  • Tolga

   11/05/2011 at 22:18

   aynı durumu bende yaşadım 5. denemede onay butonu cikti. biraz sair gerektiriyor.

  • Tunay

   12/05/2011 at 01:19

   Aynı sorunu ben de yaşadım, çözüm olarak ayarlar- mesajlar kısmındaki önizleme kısmını açmanızı önerebilirim. Böylece mesaj geldiğinde kodu görüyorsunuz ve mesajı açmadan kapat diyerek kodu girebiliyorsunuz.

 12. Ertekin unal

  12/05/2011 at 00:09

  Dımı mecmua olaganustu cesit.takip edin lutfen.

 13. Ertekin unal

  12/05/2011 at 00:09

  Dijimecmua

 14. Berk

  12/05/2011 at 03:57

  Merhaba Mustafa bey.Daha önce paylaşmıştınız ancak bulamadım.Sorum şu iphone için aldığımız örneğin avplayer,fruit ninja vs gibi oyun ve uygulamaları ipade atıp kullanabilirmiyiz yoksa illaki hd versiyonlarınımı almamız gerek?

  • Mustafa Tan

   12/05/2011 at 08:09

   Kullanabilirsini. HD versiyonlari zorunlu degil.

 15. Sabri Küstür

  12/05/2011 at 08:51

  Tivibu Cep HD iPad uygulamasında bir kanalı izlerken, belirli bir süre sonra yayın yaklaşık 15 dakika geri sarılıyor. Böyle bir soruna rastlayan var mı?

  • Hasan Uğur ASMA

   12/05/2011 at 17:13

   O sorunu web uygulamasında da yapıyor müşteri hiz. ni aradığımda bana yoğunluktan oluyordur demişlerdi ne saçma değilmi

   • Sabri Küstür

    13/05/2011 at 07:41

    Hem de ne saçma. Yoğunluktan oluyor diye kestirip atmak ne demek. Düzgünce TV izleyemeyeceksem, siler giderim uygulamayı, bir daha da kullanmam.

 16. Ali

  12/05/2011 at 21:16

  3. Dunya ülkesi uygulaması.
  Millet 10 sene evvel iptv almış götürmüş
  Min 10 MB/s 10$ veriyor aylık. Bu kepaze TTNET bir uygulama yapıyor onay formunu bile becerimiyor. Ne nakiyla doldurmuşlar bu adiler bes para etmezler.

 17. İsmail

  13/05/2011 at 19:51

  İyi günler Mustafa bey yeri mı bilmiyorum ama yazıdan başka yer bulamadım kusuruma bakmayın.
  Angry birds rio da gün icinde yapılan güncellemeden sonra Bi hediye butonu çıktı ona bastığımızda app store a yönlendiriyor ama orada Bi yazı çıkıyor.
  Kısacası ne olduğunu çözen varsa bilgilendirirlerse sevinirim

 18. celalettin

  18/05/2011 at 17:55

  3 ay sonra kendi kendilerine paralı yapmasınlar…? herhalde bize haber verirler

 19. celalettin

  21/05/2011 at 11:38

  arkadaşlar mail adresime gelen sözleşmede 3 ay sonra da ücretli olacak diye bir ibare yok….yinede öyle olduğunu varsayarsak iptal için ne yapmak gerekli..?herhalde ttnet müşteri hizmetlerini arayacağız..
  sonuçta deneme amaçlı kurduk..program güzel ama…tüm tv lerin ipad için özel uygulamaları var..para vermeye değmez(çok ucuz değilse tabii…)

 20. Hmert

  20/06/2011 at 15:51

  arkadaşlar,
  ipad için tivibu yu kurdum.. sorunsuz gayet guzel calısıyor.. ben tivibuda kaydetme yada daha once yayınlanmıs olan diziyi nerden izleyebilirim menulerde bulamadım.. mesela gectıgımız haftanın yahsı cazıbesını nasıl ızlerım..

 21. OzgurOzan

  12/11/2011 at 12:14

  Selamlar

  Tivibu cep iphone ile izlerken (canli yayinlar haric), onceki kaydedilmis olanlarda 15 saniye sonra ekran karariyor.

  İpad versiyonunda ise ekran da kararip ortada Quicktime’i andiran bir sembol cikiyor.

  Sebebini bilen var mi?

  Tesekkurler

  • Ercan Sancaklı

   07/10/2012 at 18:41

   İşte aynısı bende de oluyor. Lütfen bilgisi olan varsa yardımcı olsun..