Planetary iPad Uygulaması ile Uzayda Müzik Keyfi

iPad’in yaygınlaşması ile App Store’a sık sık çok ilginç uygulamalar çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de dün App Store’daki yerini alan Planetary isimli uygulama. Planetary, iPad’deki iPod uygulamasına alternatif bir müzik uygulaması. Özelliği de iPod’da bulunan şarkılarımızı, albümleri ve artistleri, uzaydaki yıldızlara ve gezegenlere dönüştürerek oynatması. Özetle Planetary, bir yandan şarkıları çalarken, bir yandan da görsel bir şölen sunuyor.

Not: Uygulamayı kullanabilmemiz için önce iPad’imize, daha evvel “Bilgisayardan iPad ve iPhone’a Nasıl Şarkı Yüklenir?” başlıklı yazımızda anlattığımız gibi şarkılarımızı transfer etmemiz gerekiyor.

Uygulamayı ilk açtığımızda önce iPod’daki tüm şarkıları, albümleri ve şarkıcıları analiz ediliyor ve uygulamanın içine aktarılıyor. Ana menüde de şarkıcıların baş harflerine göre albümleri gruplanıyor. Hangi şarkıcının albümünü dinleyeceksek, önce ilgili artistin baş harfine tıklıyoruz.

Uygulamada yıldızlar da artisleri (şarkıcı veya gruplar) simgeliyor.

Gezegenler de albümleri simgeliyor. Gezegenlerin etrafında dönen aylar da albümdeki şarkıları simgeliyor. Bir şarkı ne kadar çok oynatılırsa, ilgili şarkıyı simgeleyen ayın çapı o kadar büyük oluyor.

Uygulamanın en güzel yanı da müzik bir yandan çalarken, bir yandan da bize güneş sisteminin bir simülasyonunu göstermesi. Çünkü ekrandaki aylar, gezegenler ve yıldızlar sabit kalmıyor, tam aksine sürekli dönüyorlar.

Uygulamadaki görseller NASA’nın web sitesinden alındığı için de çok gerçekçi. Her bir albümü de görsel olarak farklı bir gezegen temsil ediyor.

Özellikle iPad’ini bir müzik sistemine bağlayıp müzik dinleyenler için bu ücretsiz uygulama biçilmiş kaftan. Çünkü bir yandan odada müzik çalarken, bir yandan da iPad ekranında uzayın güzelliğinin simüle edilmesi çok güzel oluyor.

iPad sahipleri, Planetary uygulamasını aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirler.

Önemli Not: Uygulamadan verim alabilmek için iPod’umuzdaki müziklerin sanatçı, albüm ve şarkı adlarının da düzenlenmiş olması gerekiyor. İnternetten indirilen mp3 dosyaları da genelde bu şekilde düzenlenmiş olmuyor. Bu iş için de daha evvel tanıttığımız TuneUp uygulamasını kullanabilirsiniz.

asd

7 Comments

 1. ertekin ünal

  03/05/2011 at 22:17

  Merhaba,

  Çabalarınız bizleri mutlu ve bilgili yapıyor.

  Ağustos ayında uygulanacak flitrelemeler İpad kullanıcıları için ne ifade ediyor.bizler zaten apple’ın kontrolü altındayız.Ulemalar bize nasıl etki yapacaklar.

  • Mustafa Tan

   03/05/2011 at 22:22

   Selamlar,

   Detaylar biraz daha netleşsin. Bu konuda da detaylı bir yazı paylaşacağım.

   Şu an için talep edilmediği sürece standart filitre kapsamında kalınacağı için bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Fakat ileride ne olur tabii bilinmez 🙂

 2. tdk

  04/05/2011 at 08:17

  Mustafa Bey,
  Bu sansürler ile ilgili gülecek ne var anlamadım?
  Yorumunuzu gülerek bitirdiğinize göre siz durumdan hoşnutsunuz diye anlıyorum.

  • Mustafa Tan

   04/05/2011 at 08:44

   Selamlar,

   Açıkçası henüz bu konudaki düşüncelerimi tam olarak açıklamamış olmama rağmen hakkımda önyargılı davranmaniza üzüldüğümü belirtmeliyim. Hele bir de bu konuda ben de sansüre karşıyken.

   Tabii bu benim hatam. Böyle bir konuda iki satır yazınca yanlış anlaşılma olabiliyor.

   Saygılar.

 3. celalettin

  07/05/2011 at 17:28

  mustafa bey daha önce tune upı yüklemiştim…ama yeni update bulunca yükle diyoruz yüklemiyor..ama herseferinde soruyor..itunese entegre çalıştığı içinde itunes açılmadan o yükleniyor v.s perişan etti beni kaldırdım..yoksa güzeldi…

 4. celalettin

  08/05/2011 at 11:54

  program güzelmiş..öneririm..teşekkürler mustafa bey

 5. Atilla

  05/08/2011 at 02:33

  Mustafa bey, bunun gibi bir program iphone ya da ipod touch için var mı bildiğiniz?