iPhone’daki En İddialı Tower Defense Oyunlarından geoDefense

Sevgili dostum Ali Cihan Çıplak bugün arayıp; “2009’un en iyi oyunlarından biri seçilen geoDefense, bu hafta sonu için ücretsiz, mutlaka tanıtmalısın” deyince ben de kendisine; “Benim vaktim yok, sen neden bir tanıtım yazısı hazırlayıp göndermiyorsun?” demiştim. Saolsun üşenmemiş, hemen detaylı bir yazı hazırlayıp yollamış. Ben de uygulama hazır hafta sonu için ücretsiz iken, meraklıların faydalanabilmesi için incelemesini aşağıda aynen paylaştım. Kendisine bu güzel paylaşımı için de ayrıca teşekkür ediyorum. Mustafa Tan

Kule savunma kategorisinde önereceğim ilk oyunlardan birisi tartışmasız geoDefense olacağı için ve bugüne özel ücretsiz fiyatını da görünce tanıtmadan duramadım.  Sizlere tanıtacağım oyunu uzun süredir severek oynuyorum ve iPhone dünyasının önde gelen bir çok “Tower Defense” (Kule Savunma) oyununu oynamışımdır. Strateji derinliği açısından geoDefense en iyilerden diyebilirim. Uzun süredir kelimesini vurguladım çünkü tüm etaplarını bitirmem özellikle “hard” (zor) seviyesindeki etapları tamamlamam uzun sürdü.
Kule Savunma (Tower Defense) oyunlarına aşina iseniz genel kuralları zaten bilirsiniz, fakat yine de bu tarzda daha önce hiç oyun oynamamış olanlar için kısaca özetleyeyim. Gelen düşmana karşı kuracağınız savunmayı en ideal biçimde dizerek onları alt etmeye çalışıyorsunuz. Düşmanlar ve savunmanız çeşitli konseptlerde olabiliyor. 3D grafiklerden tutun da el çizimi canavarlara kadar, uzaylı istilasından 2. Dünya savaşına kadar geniş bir senaryoda oyunlar mevcut. “geoDefense” ise konseptini tamamen basitleştirip oyuncuya daha üstün bir strateji şansı sunuyor. O halde geoDefense nasıl bir oyun bundan bahsedelim:

Ekran görüntülerinden gördüğünüz üzere çeşitli geometrik şekillerin bir çizgi üzerinde geldiği ve tamamen çizgilerden oluşan bir ekranda size savunma şansı veren, ilk izlenimi o kadar da çekici durmayan bir oyun. Ancak işin içine strateji girince, geoDefense farkını koyuyor. Daha ilk levelde sizi şaşırtacak kadar zor başlıyor. İlk defa oynayan bir oyuncu iseniz “Easy” (en kolay) seviyenin 3. Ya da 4. seviyilerinde dahi çok zorlanabilirsiniz. Hatta “bu oyunun nesi güzel?,  imkansıza güzel mi diyorsunuz?” gibi kullanıcı şikayetlerine App Store yorumlarında da rastlamanız da mümkün.  Tabii bu yorumlar sizi yanıltmasın. Silahları iyi kullanmak ve kuleleri optimum yerleştirmek her şeyi değiştirecektir. Stratejinin derinlikleri burda işin içine girecektir. İkinci ekran görüntüsünde ingilizce olarak yer alan ipuçlarında aslında sizlere kulelerinizi nasıl kullanmanız gerektiğini anlatıyor.

Oyundaki silahları ve genel kullanımlarını elimden geldiğince yazımda detaylandırcağım ancak gerisi sizin yaratıcılığınıza bağlı elbetteki. En basit silahımız en solda yeşil renkli olan ve minik toplar atan “Blaster Tower”.  En ucuz kulemiz bu ve etkili kullanımında iş görüyor. Özellikle menzilini oyundaki yolu  maksimum kapsayacak şekilde dizmek  (köşelere ve açılı bölgere dizmek gibi) oldukça işe yarar olmalarını sağlayacaktır. Tüm güncellemeleri yapıldığında menzili inanılmaz artar ve çok güçlü ve hızlı (ancak seriliği düşük) vuruş gücü sağlar.  Yine de çok hızlı üniteleri “Blaster Tower” ile vuramayabilirsiniz.

2. kulemiz mavi renkli olan “Laser Tower” ve doğru kullanıldığında en etkili silahlardan birisidir. Atış düz bir çizgi halindedir ve yolu üzerindeki herşeyi aynı güçle vurur. Menzili de ilk başta daha geniştir ve her update ile daha da artar. Tam upgrade’li bir “Laser Tower” ekranın neredeyse yarısını kaplar ve çok ciddi bir vuruş gücüne sahiptir.

Laser Tower’ı yerleştirirken olabildiğince uzun ve düz bir yolun tam karşısına yukarıdaki ekran görüntüsünde de gösterildiği gibi yerleştirebilirsiniz. “Laser Tower” ile ilgili en önemli ipucu 3. seviyeye upgrade ettikten sonra “double tap” (çift tıklama) ile kulenin atış yönünü kitleyebiliyor olmanız. Kitlenen kule artık şekilleri takip etmez ve hep kitlenen doğrultuya ateş eder. Bu özellliği bilmemeniz bile bazı etapları geçmenizi imkansız hale getirebilir.

3. kulemiz kırmızı renkli “Missile Tower”. Güdümlü füzeler atan bu kule çok güçlü olmasına karşın seri değildir ve füzeleri de yavaştır. Özellikle yavaş hareket eden güçlü şekilleri vurmak için idealdir. “Missile Tower” ile ilgili en önemli ipucumuz güdümlü özelliğini iyi kullanmak ile ilgili. İlk seviyelerde vuracağı şekli takip eder ve o şekil başka bir kule tarafından vurulursa, füze ekranın kenarından çıkıp gider. Ancak “Missile Tower” 4. seviyeye upgrade edilirse takip ettiği hedef vurulduğu anda bir başka hedefe kitlenip onu takip edecektir. Son seviye bir missile tower ciddi bir vuruş gücüne sahiptir.

4. kulemiz sarı renkli “Shock Tower”. Bu kule elektrik şoku vererek düşman ünitelerini yavaşlatır, seviyesi arttıkça aynı andaki atış gücü ve menzili artar. Yavaşlatma gücü de artar.

5. kulemiz halka şeklinde olan ve renkli görünen “Vortex Tower” dır. Pek alışık olmadığımız bir silah aslında. Menzili içinde vurulan şekillerin patlaması ile çıkan enerjiyi toplar. Diğer kuleleri tıklayıp parmağımızla sürükle bırak hareketi ile “Vortex Tower” a bağlarsak enerjisini bağlanan kulelerle paylaşır ve onların daha güçlü vurmasını sağlar. “Vortex Tower” a bağlayacağınız kuleleri ne çok fazla tutun ne de çok az. En uygunu zamanla öğreneceksiniz. Eğer turlar arasında şekillerin gelmesi için beklemek istemiyorsanız sol alt köşedeki dairenin üzerine tıklamanız yeterli. Ancak bu dairenin en az dörtte biri dolmadan yeni tura geçemiyorsunuz. Oyunla ilgili son ipucumda şekilleri bitiş noktasına ne kadar yakın vurursanız o kadar çok puan kazanabiliyorsunuz. Ayrıca diğer kule savunma oyunlarındaki gibi kayıpsız geçişin size bir avantajı olmuyor.

Tüm bu artılara rağmen oyunun negatif yönleri de yok değil. Birincisi çok ciddi bağımlılık riski var, özellikle de ustalaşınca 🙂 Diğer negatif özellik ise skorlarınızı “Game Center” yerine “Open Feint” ile tutması. Bu da o kadar ciddi bir olumsuzluk teşkil etmiyor. Şu an kısa bir süre için ücretsiz olan bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederim. Hatta oyunu çok sevip de “Yok mu devamı” diyenler için de ayrıca 1,99$’a indirilebilen “geoDefense Swarm”ı tavsiye ederim.

Aşağıdaki linki kullanarak geoDefense‘i kısa bir süre için ücretsiz olarak indirebilirsiniz. (normalde fiyatı 1.99$)

12 Comments

 1. heros

  29/05/2011 at 03:26

  bu “defence” oyunlarında 3KTD adlı oyunu tek geçerim.

 2. çağrı

  29/05/2011 at 12:04

  Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.

 3. Murat

  29/05/2011 at 15:43

  Emek vermişsiniz çok teşekkür ederim. Hemen indirip deniyorum.

  • Ali Cihan

   29/05/2011 at 16:45

   Rica ederim 🙂 Umarım oyunu beğenirsiniz.

 4. Mehmet

  30/05/2011 at 11:20

  Selamlar, bu nasıl bir oyun yahu! Easy bir sekilde geçiliyor ama medium adamı cildirtiyor. Bu oyunun tuyolari yokmu? Bitirenler varsa aramızda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ali Cihan

   30/05/2011 at 12:48

   Mehmet Bey, yazımda da belirtmiştim, kuleleri kullanma konusunda ustalık zamanla olacaktır. Zorlanmanız normal. Örneğin medium’un 1. seviyesinin çözümü için oyun geliştiricilerin sitesinde bir çözüm videosu var. http://www.criticalthoughtgames.com/geodefense/movies adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca youtube’da “geodefense medium level solutions” gibi aramalarla çözüm videolarına ulaşabilirsiniz.

   • Anonim

    30/05/2011 at 17:25

    evet stratjileri geliştirince ve upgradeleri yapınca oyun tatından yenmez oluyor 🙂 hızlı olmak lazım yoksa kale gidiyor.

 5. hacı

  30/05/2011 at 14:42

  maalesf yetişemedik oyun ücretli olmuş… genede teşekkürler bilgiler için ..:)

 6. veli

  02/06/2011 at 18:33

  GEODEFENCE SWARM DA ÜCRETSİZ ŞU ANDA
  BİLGİLERİNİZE

 7. Erdem

  05/06/2011 at 00:04

  Ciddi anlamda zor imiş

 8. Pingback: geoDefense « iUygulama | iPhone uygulama incelemeleri

 9. Pingback: EarthBuzz « iUygulama | iPhone uygulama incelemeleri