Turkcell Dergilik ile iPad’de

Geçtiğimiz Eylül ayında ilk olarak Log dergisinin iPad uygulaması olarak App Store’a çıkışından sonra bir çok dergi de App Store’da yerini almaya başladı. Bugün de bu akıma,  Turkcell Dergilik uygulaması ile bir operatör katılmış oldu. Turkcell, iPad’e özel geliştirdiği bu uygulama ile Turkcell’li olsun veya olmasın tüm iPad  kullanıcılara bir çok dergiyi ücretsiz okuma imkanı sunuyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Adından da anlaşılabileceği gibi Turkcell Dergilik, bünyesinde tek bir dergi değil istediğimize tıklayarak yükleyebildiğimiz bir çok dergi barındırıyor. Uygulamada şu  an Tempo, All, All Kids, All Decor, Digital Age, Foto Atlas ve Chip dergileri bulunuyor ve hepsi ücretsiz indirilebiliyor. Uygulamanın açıklama kısmında yazdığına göre de dergi sayısı zamanla artacakmış.

Uygulamanın kendisi 8 MB. civarında ve içinde dergiler hazır yüklü gelmiyor. Her bir sayısı 60 MB. civarındaki dergilerden dilediklerimizi seçip uygulamanın içinden indiriyoruz. Fakat ölçtüğüm kadarı ile bazı dergilerin boyutu daha yüksek olabiliyor. Örneğin “ALL” dergisinin boyutu 120 MB. civarında.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın kullanımı da oldukça basit. Zaten artık bu tip dergi ve gazete uygulamalarının kullanımı artık biribirine çok benzediği için alışmak çok kolay oluyor. iPad’deki içerikler de basılı dergilerin bire bir aynısı. Fakat bazı sayfalarda basılı dergide yer almayan fazladan interaktif fotoğraf ve videolar bulunuyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Bu sayede okuduğumuz yazı ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşma imkanımız oluyor. Gerçi bu tip interaktif öğelerden dergilerin sayfa sayısını baz aldığımızda çok fazla bulunmuyor ama yine de basılı bir dergiden fark oluşturması adına güzel.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın kendisi ve içindeki dergiler şu an ücretsiz. Ayrıca da bir abonelik, kullanıcı adı veya şifre istenmiyor. 3G özelliği olmayan iPad’lerde de sorunsuz çalışıyor. Turkcell bu anlamda tüm iPad kullanıcılarına bir güzellik yapmış. Umarım bu güzelliği kısa tutmazlar 🙂

Fakat maalesef uygulamanın bu güzel yanları yanında bazı rahatsız edici ve düzeltilmesi gereken yanları da bulunuyor:

 • Sayfalar arası geçiş yaptığımızda sayfanın ilk hali çok kalitesiz gözüküyor ve yaklaşık 1-2 saniye sonra sayfa kaliteli halini alıyor. Fakat bu geçişler gözü çok rahatsız ediyor.
 • Boyutuna rağmen dergilerin görüntü kalitesi çok iyi değil. Bence görüntü kalitesi daha iyi olabilir.
 • İndireceğimiz dergilerin boyutu gösterilmiyor. Özellikle iPad 3G sahipleri için bu önemli bir özellik. Böyle büyük boyutlardaki içeriklerin çok fazla sayıda indirilmesi data paketlerini kısa sürede bitirir. Bu yüzden dergi boyutunu kullanıcıya göstermekte büyük fayda var. Bu eksiklik aslında diğer uygulamalarda da mevcut ama bu uygulamada dergiler arasında ciddi boyut farkı olabildiği için daha önemli.

Fakat eksikliklerine rağmen bir çok dergiyi bir arada ve ücretsiz bir şekilde sunuyor olmasından dolayı oldukça faydalı. Eğer dergilerin sayısını artar ve uygulamanın görüntü kalitesi sorunları da düzelirse, Turkcell Dergilik, iPad’in vazgeçilmez uygulamaları arasına kesin girer.

Aşağıdaki linki kullanarak Turkcell Dergilik uygulamasını App Store’dan ücretsiz olarak indirebilir ve iPad’inize yükleyebilirsiniz.

16 Comments

 1. pdfdergi

  28/04/2011 at 09:51

  Çok güzel bir haber. Yüksek bir pazar payına ulaşmadan dergiler için para istemeleri zaten anlamsız olur bence. Teşekkürler…

 2. Abuzer KADAYIF

  28/04/2011 at 10:11

  Çok güzel bir dergi olmuş. Şahsen mükemmel buldum.

 3. Ayhan YILDIZ

  28/04/2011 at 10:45

  Merhabalar
  ipad için Log, cnbce, dipnot.tv ve Turkcell dışında “Türkçe” dergi yayını yapan başka dergiler de varmı ?

 4. Aykut İçöz

  28/04/2011 at 16:42

  Güzel gelişme, devamını dilerim.

 5. Arman

  29/04/2011 at 06:44

  iPod Touch ve iPhone sahiplerine haksizlik degil mi ya?Ben de kendi cihazimda bu dergileri bedava okumak istiyorum.Ekran boyutu da cok buyuk bir problem degil bence…

  • Yusuf

   29/04/2011 at 16:49

   Dergiler iPhone ve iPod’da okunabiliyor olsa O zaman da iPad almanın pek bir anlamı kalmıyor değil mi?

   • Arman

    30/04/2011 at 06:27

    Dergiler hem iPad’de hem de iPhone’da okunabilse bu satislari cok fazla etkilemeyecektir bence.Sonucta iPad alan ekran boyutu,Keynote,Pages vs.iPhone’da olamayacak ozelliklere ve uygulamalara sahip oluyor zaten.Hem iPhone’un kullanici kitlesi daha genis.Bu tur uygulamalar iPhone araciligi ile daha fazla kisiye ulasabilir.

   • Hızır Seven

    24/05/2011 at 11:48

    Merhabalar, dergilerin iPhone, iPod Touch ve iPad üzerinden okunabildiği universal bir uygulama olarak geliştirdiğimiz dergi mağazamız dmags network adıyla App Store’da yerini aldı.

 6. Sevim Güvenli

  01/05/2011 at 21:42

  Merhaba arkadaşlar, bir arkadaşım Turkcell Dergilik uygulamasının Arneca adlı bir firma tarafından geliştirildiğini söyledi. İlk sürümün hataları var gerçi ama dergilerin ücretsiz okunuyor olması güzel. Dergilerin uzun süre ücretsiz kullanılabileceğini duydum arkadaştan, umarım doğrudur. 🙂 iPad’den dergi okuma olayı daha da gelişeceğe benziyor.

 7. merve

  12/05/2011 at 14:33

  bu uygulamalar için teliminzden netin acık olması egreklimi

 8. merve

  17/05/2011 at 15:48

  merhaba hem bu hemde buna benzer uygulamaları ben itunes ile indiriyorum ama telefena aktaracagım sırada bazıları telefona aktarılmıyor apply diyorum facebook gibi uygulamar tele aktarılırken mesele bu uygulama gitmiyor.ayrı bir kategoride toplanıyorlar.Analamadım asıl düzeltirim bunu,yardım edin lütfen.:)

 9. Kemal

  06/11/2011 at 11:23

  Arkadaslar io5te takiliyor bende sizde de oluyor mu ben de sorun oldugunu dusunmuyorum diger proglarda sorun olmuyor

 10. Murat erol

  07/11/2011 at 15:07

  Merhabalar,
  Bu tür dergileri indirdikten sonra onların yedeklerini nasıl ve nereye alabiliriz ? Zira ios 5 e gecmek istiyorum ancak indirdiğim dergileri tekrar indirmek zorunda olduğum için update edemiyorum. Nedir bunun yöntemi ?
  Tesekkürler

 11. Abiye

  27/02/2012 at 13:05

  Çok güzel bir uygulama ipad2 de kullamıyorum şahane gerçekten.

 12. erkan

  18/01/2013 at 01:07

  merhaba Mustafa Bey yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. bizim uluslararası hakemli akademik bir dergimiz var. şu ana kadar 11 sayı çıkardık. bu derginin türkcell dergilik ve benzeri uygulamalarda yer alması için ne yapmalıyız. internette araştırdım. bir sonuç elde edemedim. özellikle türkcell dergilik uygulamasında dergimizin olmasını istiyoruz. yardım edebilirseniz çok seviniriz.