iPhone ve iPad’de Multitasking

Uzun süreden beri iPhone ve iPad kullananların da bildiği gibi iOS tabanlı cihazlara Multitasking özelliği iOS 4.0 ile geçtiğimiz Haziran ayında geldi. Son zamanlarda yaşanan pil sorunları nedeniyle arka planda çalışan uygulamalar çok fazla gündeme geldi. iOS dünyasındaki (iPhone, iPod Touch ve iPad) multitasking, bilgisayarlarımızdaki veya diğer cihazlardaki multitasking’den biraz farklı olduğu için de bu kavramı Soru – Cevap şeklinde açıklayayım istedim. Bu sayede özellikle yeni iPhone 3GS, iPhone 4 veya iPad kullanmaya başlayanlar için Multitasking kavramı biraz daha anlaşılır olur diye umut ediyorum. (iOS 4.x yüklü olsa dahi aşağıda anlattığımız multitasking özelliği iPhone 3G’ler tarafından desteklenmiyor.)

Multitasking tam olarak nedir ?

Bilgisayar dünyasında multitasking denince genelde akla, arka planda (background) aynı anda birden fazla uygulamanın çalışabilmesi gelir. Aslında multitasking “çoklu görev” anlamına gelmektedir. Yani bir işi veya görevi tamemen bitirmeden diğerlerine de geçebilme ya da bitirebilme olarak tanımlanabilir.

iOS 4.0 ile birlikte gelen iPhone ve iPad dünyasında da benzer bir multitasking özelliği vardır. Fakat Apple’ın yazılım geliştiricilere koyduğu kurallar ve kısıtlamalar nedeniyle iOS uygulamaları, diğer platformlardaki gibi diledikleri gibi multitasking özelliğini kullanamazlar. Yani multitasking özelliği olan her uygulama, arka planda aktif olarak çalışıyor anlamına gelmemektedir.

Multitasking menüsünde listelenen uygulamalar tam olarak ne anlama geliyor ?

iOS 4.0 ve üstü versiyon yüklü iPhone ve iPad kullanıcıları, cihazlarının en altında yer alan “Home” (Ana Menü) tuşuna çift tıkladıklarında, ekranın en altından yeni bir pencere açılıyor.

Çoğu kullanıcı bu ekranın sadece arka planda çalışan uygulamaların bir listesini gösterdiğini düşünüyor. Halbuki bu ekranda arka planda çalışma özelliği olsun veya olmasın, cihazda açtığımız tüm uygulalamalar yer alıyor. İlk sırada ise en son kullandığımız 4 uygulama gözüküyor. Parmağımızla bu listeyi sola kaydırdığımız da ise daha evvel açtığımız uygulamaları görebiliyoruz. (Listeyi en sağa kaydırdığımızda ise düşey yön kilidi menüsü çıkıyor.)

Bu noktada kullanıcılar haklı olarak şu soruyu sorabilirler: “Madem bu multitasking menüsü, neden arka planda çalışmayan uygulamalar da listeleniyor?” Bunun temel nedeni de, yazının başında belirttiğim gibi kullanıcıların kafasında “multitasking = arka planda aktif çalışma” düşencesinin yerleşmiş olması. Halbuki bu menü, multitasking için önemli bir özellik olan en çok kullandığımız uygulamalara kolayca erişim imkanı sunuyor.

Peki o zaman iOS’taki Multitasking hangi özellikleri içeriyor ?

Arka planda çalışma (backgrounding) multitasking’in en önemli özelliklerinden biri fakat tek özelliği değil. Ayrıca Apple uygulama geliştiricileri bu konuda kısıtladığı için de multitasking’i ancak aşağıda paylaştığımız şekillerde kullanılabiliyorlar. Yani uygulama geliştiriciler, uygulamalarını diledikleri gibi arka planda çalıştıramıyor.

* Fast App Switching (Uygulamalar Arası Hızlı Geçiş)

App Store’daki uygulamaların çoğunluğu multitasking özellikler arasında en çok bunu kullanıyor. Bu özellik sayesinde bir uygulamadan çıkıp tekrar girdiğimizde, uygulamaya kaldığımız yerden başlayabiliyoruz. Bu özelliği kullanmayan uygulamalarda ise uygulama en baştan başlıyor.

Bu özellik aslında uygulamanın arka planda aktif olarak çalışmasını gerektirmiyor. Tam tersine biz uygulamadan çıktığımızda, uygulama o anki bilgisini kaydedip pasif bir şekilde bekleme moduna geçiyor (suspend). Uygulamayı tekrar açtığımızda ise hemen uyanıp kaldığı yerden devam ediyor. Bu da uygulamanın arka planda iken sistem kaynaklarını minumum derecede kullanmasını sağlıyor. Fakat tabii ki arka planda bu şekilde donmuş (frozen) halde bekleyen uygulamalar da bir miktar kaynak tüketiyor.

* Background audio (Arka planda müzik)

iOS 4.0 öncesinde bir yandan müzik dinlerken bir yandan Safari’de sörf yapmak ancak Apple’ın kendi uygulaması olan iPod ile mümkün oluyordu. Fakat App Store’dan indirdiğimiz radyo uygulamalarıyla müzik dinleyip bir tandan başka bir uygulamayı kullanmak mümkün olmuyordu. iOS 4.0 sonrası multitasking özelliğini kullanmaya başlayan müzik uygulamalar ise, arka planda şarkıları çalmaya devam edebildiği için o sırada başka uygulamaları kullanmak mümkün olabiliyor.

App Store’daki universal TuneIn uygulaması gibi “Background audio” özelliği olan bir uygulama ile müzik dinlediğimizde aynı iPod’da olduğu gibi sağ üst köşede “play” ikonu gözüküyor. Bir de aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi multitasking menüsünde iPod yerine, o an aktif olan müzik uygulaması çıkıyor. Bu sayede aynı iPod’u kontrol ettiğimiz şekilde App Store’dan indirdiğimiz müzik uygulamasını da kontrol edebiliyoruz.

Bu tip arka planda çalışabilen ve şarkıları internetten stream eden radyo uygulamalarda dikkat etmemiz gereken konu data paketimiz 🙂 Bu tip uygulamalar genelde “||” yani “pause – duraklat” tuşuna basıldığında yayını internetten indirmeye devam eder, ki siz tekrar play’e bastığınızda kaldığınız yerden devam edebilesiniz. Bu yüzden bu tip uygulamalardaki yayını “stop” tuşuyla durdurmak her zaman en iyisidir.

* Voice over IP (Arka planda görüşme)

iPhone ve iPad’deki multitasking özelliğini kullanarak arka planda çalışma imkanı bulan diğer bir uygulama çeşidi de VOIP uygulamaları. Bu özelliği kullanan bir uygulamaya en güzel örnek olarak da Skype‘ı verebiliriz.

Skype uygulaması ile, aynı iPhone’un kendi Telefon uygulamasında olduğu gibi bir yandan konuşurken, bir yandan da başka uygulamaları kullanmak mümkün oluyor. O an aktif olarak görüşme yaptığımızda da, ekranın üst kısmındaki bölüm kırmızıya dönüşüyor.

* Background Location (Arka planda lokasyon)

Apple’ın uygulama geliştiricilere arka planda çalışırken almalarına izin verdiği diğer bir özellik de lokasyon bilgisi. Bu sayede özellikle navigasyon, harita veya GPS uygulamalarının sürekli açık kalmasına gerek kalmıyor. Bu tip uygulamalar arka planda çalışırken konum bilgimimizi kullanıyorlarsa aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi sağ üst köşede bir ok işareti beliriyor.

Bu özelliği kullanan bir uygulamaya örnek olarak da Nike+ GPS uygulamasını verebiliriz. Özellikle sık sık koşanların çok faydalandığı bu uygulama sayesinde koşulan mesafe, uygulama arka planda çalışırken dahi GPS’ten alınan koordinatlar yardımı ile hesaplanabiliyor.

Bu arada lokasyon özelinde ayrıca belirtmekte fayda görüyorum. Arka planda çalışan uygulamalarda pili en çok tüketen lokasyon bazlı uygulamalardır. Çünkü lokasyon bilgisinin uygulama tarafından sürekli kontrol edilmesi cihazın pilinin daha çabuk bitmesine neden olur.

Not: Yukarıdaki uygulamanın sensörlerle çalışan Nike+ iPod isminde bir benzeri, zaten iPhone’larımızda hazır geliyor.

* Local Notifications (Yerel Bildirimler)

iOS 4 öncesinde uygulamalar zaten “Push Notifications” (Bildirimler) özelliğini kullanabiliyordu. Yani uygulama açık değilken dahi, örneğin uygulamaya bir mesaj geldiğinde ekrana çıkan bir pencere ile uyarı mesajını görebiliyorduk. Fakat bu bildirimler uygulama içinden değil internet üzerindeki uygulamaların sunucularından geliyordu ve tetikleniyordu.

Local Notifications ile ise bir uygulama, sunucu veya internet bağlantısına ihtiyaç duymadan uygulamanın içinden ayarlardığımız belli bir saatte çalışıp bizi uyarabiliyor. Bu özellik de genelde alarm, takvim ve tv rehberi tarzında uygulamalarda çok kullanılıyor. Örneğin yukarıdaki ekran görüntülerini paylaştığımız Turkcell Mobil TV ve Vodafone Mobil TV uygulamları Yerel Bildirimler özelliğini kullanıyor.

* Task completion (Arka planda görev tamamlama)

Bu özelliği kullanan uygulamalar, bir işe başladıktan sonra henüz tamamlamadan biz uygulamadan çıksak arka planda çalışmasını tamamlayabiliyor. Örneğin internete çektiğimiz fotoğrafı ya da videoyu göndermemiz yarayan ve bu özelliğe sahip bir uygulama kullanıyorsak ve de fotoğraf sunucuya yüklenirken biz uygulamadan çıkarsk, uygulama hata almadan fotoğrafı arka planda yüklemeyi başarabiliyor.

Bu sayede uzun süreli işlerde uygulamayı açık bırakarak beklemek zorunda kalmıyoruz.

Multitasking özelliğini kullanan ve arka planda kaynak tüketen uygulamaları görme imkanımız var mı?

Maalesef yok. Yazının başında belirttiğim gibi multitasking menüsünde, multitasking özelliğini kullanan veya kullanmayan en son kullandığımız tüm uygulamalar listeleniyor. Fakat bunların hangisi ne kadar aktif, ne kadar işlemci tüketiyor ya da data trafiği yapıyor gösterilmiyor.

Tabii bu durumda kullanıcılar cihazlarının performansının düştüğünü hissettiklerinde, bu listede yer alan tüm uygulamaları, tek tek silmek daha doğrusu multitasking menüsünden kaldırmak zorunda kalıyor. Uygulama sayısı çok olduğunda da bu işlem çok vakit alabiliyor. (Aslında bu Apple, kullandığı sistem kaynağına ya da yarattığı data trafiğine göre arka planda bekleyen uygulamaları listeleyen bir menü yapsa harika olur 🙂 )

Fakat App Store’daki Activity Monitor Touch gibi bazı uygulamalar kısıtlı imkan ve özelliklerle de olsa, o an cihazda aktif veya pasif bir şekilde arka planda çalışan uygulamaları gösteriyor. Tabii bu tip uygulamalar da o an arka plandaki uygulamaların ne kadar sistem kaynağı tükettiğini gösteremiyor.

Ekran görüntüsü Activity Monitor Touch uygulamasından alınmıştır.

Sadece aktif veya pasif bir şekilde arka planda bulunan tüm uygulamaları gösteriyor. Dolayısıyla ne kadar kaynak tükettiğini tam olarak göremediğimiz için bu tip bir uygulama da çok bir fayda sağlamıyor.

Arka planda çalışan uygulamalar cihazın pil performansını nasıl etkiliyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi uygulamaların çoğu multitasking’in “Fast App Switching”, yani kaldığı yerden devam etme özelliğini kullanıyorlar. Bu özelliği kullanarak arka planda bekleyen uygulamalar teorik olarak çok fazla kaynak tüketmiyor. Fakat yine de arka planda bu tip uygulama sayısı çok fazla olduğunda iPhone 3GS gibi iPhone 4’e göre hafızası (RAM) daha düşük olan cihazlarda biraz daha performans düşüşüne ve daha fazla pil tüketimine neden olabilir.

Bu yüzden ara sıra çok fazla sayıda uygulama çalıştırdıktan sonra multitasking menüsünden uygulamaları silmek faydalı olabiliyor.

Multitasking ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Sizden gelecek soru ve yorumlara göre yazıya ekleme veya güncelleme yapabilirim. Umarım faydalı olur.

Kaynaklar:
http://www.apple.com/iphone/features/multitasking.html
http://support.apple.com/kb/HT4211
http://developer.apple.com

77 Comments

 1. Hayri

  24/04/2011 at 16:38

  Backgroun programlarinin hepsini bi hamlede kapatabiliyor muyuz ki?

  • Mustafa Tan

   24/04/2011 at 17:24

   Maalesef kapatamıyorsunuz. Tek tek kapatmak gerekiyor multitasking menüsünde ne varsa.

   • Anonim

    10/10/2011 at 00:31

    benm sürüm 4.2.1 ama hızlıca cift tıkladıgımda multi tasking acılmıyor neden ??

    • Mustafa Tan

     10/10/2011 at 00:43

     Cihazınızın modeli iPhone 3G olabilir mi? Öyleyse iPhone 3G’lerde multitasking desteği bulunmamaktadır.

  • Mert

   24/04/2011 at 17:49

   Mustafa Bey’ in hiç bahsetmediği ve orjinallikten yana olduğu için kelimesini geçirmediği jailbreak işlemini yaparsanız eğer,
   -nokia samsung gibi cihazlar arasında bluetooth ile dosya transferinden,
   -cihazı ters çevirerek-sallayarak arka planda çalışan uygulamaları kapatmaya,
   -ios 4.3 kullanmadan wi-fi hotspot özelliği kazandırmaya,
   -bilgisayarınızdan mail ve sms leri okuyup gene bilgisayarınızdan bunları göndermeye kadar binlerce fazladan özelliği kullanabilirsiniz.

   • Anonim

    24/04/2011 at 18:28

    mert bey size bi özel sorum olacak. jairblack şua na en son hangi sürüme yapılabiliy. benimkisi.
    4.3.2

    birde ipad ler için jairblack olurmu

    • Muhammed

     24/04/2011 at 19:04

     iPad2 ise henüz jb olmuyor. iPad1 ve iPhone4 için 4.3.2 jailbreak’i mümkün. Google.

     • hayri

      24/04/2011 at 20:07

      JB de ayrı bi dert.
      kullandım ve sevmedim.
      sim-kilitsiz JBsiz telefon gibisi yok.
      tek tek kapatırım ben açıkları 😀

  • Eren

   24/04/2011 at 22:43

   mert cihazı sallayarak ters çevirerek uygulamaları kapatan programın adı ne cydia’da ?

 2. Emre D

  24/04/2011 at 17:01

  Remove background uygulamasiyla multitasking bar’daki acik kalan uygulamalari bir hamlede kapatilabiliyor.

  • Mustafa Tan

   24/04/2011 at 17:25

   Selamlar Emre Bey,

   App Store’da göremedim böyle bir uygulama. Linkini paylaşabilir misiniz?

   • Metin

    24/04/2011 at 18:13

    Jailbreakli telefonlara cydiadan indirebilirsiniz appstore’da yok sbsettings’e ekleniyor ve gayet basarili

    • Mustafa Tan

     24/04/2011 at 18:18

     iPhone kullanıcılarının ve takipçilerimizin çoğunluğu cihazlarına jailbreak işlemi yapmadığı için yorumlarda bu şekilde belirtmekte fayda var.

     Teşşekkürler.

     • Erchamion

      24/04/2011 at 19:46

      🙂

      • erhan

       24/04/2011 at 22:46

       ben i tunes kuruyorum ama tam detaylı bilgi bulamadım burada sürekli aynı şeyi yaşıyorum yenıden kurdum ne yaptımsa olmadı pc görmüyor sadece şarj edıyor

 3. Adem T.

  24/04/2011 at 17:15

  Bu durum bende takıntı oldu.Tek bi uygulama açsam bile multitasking i açıp oradan da programı sonlandırıyorum.. Sürekli home tuşu ile işlem yapmış oluyorum,ileride donanımsal bi problem olmaz inşallah.

  • Erchamion

   24/04/2011 at 19:49

   Aynı sekilde. Programın arkada durduğunu bildigim için kapatmak zorunda oldugumu hissediyorum. Ayarlardan parlaklığı artırıp tekrar kapatacağım telefonu mesela ama hemen arkadan programı kaldırmam gerekiyor, 5-10 sn sonra başka bir işlem yapıyorum yine ayarlarda. Yine kapatmadan duramıyorum. Takıntı derecesinde gerçekten.

   • serkan

    24/04/2011 at 20:28

    aynen bendede öyLe.. 😀

 4. BİLEN

  24/04/2011 at 17:47

  Ben aktif bir kullanıcı oldugum için 2 günde bir muhakkak multitasking i açıp oradan da programları sonlandırıyorum.Bariz bir hız katıyor iphone uma….

 5. Yunus Emre

  24/04/2011 at 19:45

  Meraba,

  Ben iphone 4 ve ipad 2 arasında kaldım. Hangisini alsam emin değilim. Hangi cihaz bana daha kullanış sağlar b ilgi verir misinz ?

  İnternette gezinme, uygulama, müzik vs konularda hangisi daha keyifli olur . Ayrıca taşıma konusunda da rahatlık olsun istiyorum .

  ipad 2 mi iphone 4 mü ?

  (İpadin tablet olduğunu biliyorum arkadaşlar)

  • Mustafa Tan

   24/04/2011 at 19:53

   Aslında ikisi karşılaştırılabilecek bir cihaz değil. iPhone 4 günlük kullanım için çok uygun. Fakat zaten iyi bir akıllı cihazınız varsa iPhone 4 yerine iPad 2 alabilirsiniz.

   Fakat iPad 2 daha geniş bir ekrana sahip olduğu için tabii ki herşey daha zevkli. Fakat iPad 2, iPhone kadar taşınabilir doğal olarak.

  • Doğukan

   26/04/2011 at 14:18

   Merhaba,
   iPad 2 evde kullanım, iPhone 4 mobil kullanım için ideal olacaktır. Birbirini tamamlayan bir çok özellikleri var. Mümkün olduğunda ikisini de temin etmen en güzeli olur.
   Teşekkürler

   • Sahin

    12/02/2013 at 08:52

    Merhaba

 6. Efe

  24/04/2011 at 20:08

  mustafa beyin bahsetmediği jailbreak işlemi yapıldığı takdirde indirilecek bir “tweak” ile arka planda çalışan uygulamalar arasında aslında çalışmayanları soluk renkli olarak gösterebiliyoruz.haberiniz olsun da.saygılar…

 7. serkan

  24/04/2011 at 20:26

  evt mustafa BEY 2 yazıdada bahsettihim olay buydu..bu konuya yer verdıhınız için tşk ederim.

  Ama multı t. yanı arka planda kalan çoğu uygulama çaLışır.bunu ben söyLemiyorum appLe yetKili servisi ve ayrıca vodafone apple yetkili servisi aynı şeyi söyLedi.. oyuzden PayLşmış oldugunuz yazı son derece önemli. iphone4 kullanıcılarımıza burdan yine bidirmek isterimki;

  multi t. de olan uygulamaları kesinLikLe kapatın kullanmadıhınız taktırde kesinlikle yararını görüceksiniz.

  multi t. olayını çoğu kişinin bilmedihi kesin kapatırlarsa yararını görücekLer.

  ŞUAN TELİMİ SARJ EDELİ 29 SAAT OLDU MSJ, TELDE KONUSMA UYGULAMA VE WEPTE DOLASMA DAHİL BATARYA %72. tABİKİ FUZULİ YERE 3G,BİLDİRİMLER,KONUM SER.,WİFİ, AÇIK OLMADIĞI İÇİN.

 8. Salıh

  24/04/2011 at 21:12

  Merhaba mustafa bey sen bir ricam var iPhone 4 ten çektiğim videoları alamıyorum bana yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkürler meil olarak

  • Doğukan

   26/04/2011 at 14:21

   Merhaba,
   Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınıza iPhone’unuzu bağladığınızda, Windows iPhone’unuzu kamera olarak algılayacaktır. Böylece sorunsuz aktarım yapabilirsiniz.
   Teşekkürler

 9. Salıh

  24/04/2011 at 21:13

  Merhaba mustafa bey senden bir ricam var iPhone 4 ten çektiğim videoları alamıyorum bana yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkürler meil olarak

  • Anonim

   28/03/2012 at 00:23

   Çok basit pc ye i tunesi yükle İphone bağla iTunes açılınca kapat bilgisayarıma gir İphone disk çıkar karsına ona tıkla resimleri ve videoları kopyala de Bukadar

  • Mustafa patlar

   28/03/2012 at 00:25

   Bu çok basit pc bağla bilgisayarıma gir İphone diski açılır tıkla resimleri ve videoları al de işaretle kopyala buladar

 10. Abdullah

  24/04/2011 at 21:50

  Mustafa hocam selamlar
  Benim bir internet sitem var dün nette bir uygulama buldum ismi wptouch bu uygulamayı iphoenumd kurdum ve sitemde girdiğimde siteyi iPhone uydurmuştu neyse sonra karistirirken uygulama çalışmaz oldu şimdi telefonumda sizin sitenize girdim aynı uygulama sizde de var acaba ben tekrar wordpress siteme nasıl kurabilirim ve telefonumda web siteme girdiğimde wptouch seklinde açılır yardımınız için teşekkürler

  Not bu uygulamayı defalarca kurmama rağmen yinede telefonumuz girdiğimde normal tema cikiyor

  • Abdullah

   26/04/2011 at 17:26

   Selam Mustafa hocam benim sorumu yanıtlamadınız eğer imkanınız varsa yanıtlarsanız sevinirim

 11. zehra

  24/04/2011 at 23:15

  yeni yaziya gecen ki yorumumla ilham mi verdim ne?:)))
  iyi ki var bu site
  cok tesekkurler

  • Mustafa Tan

   24/04/2011 at 23:46

   Elbette 🙂

   Yazıları elimden geldiğince sizden gelen yorum ve sorulara göre şekillendirmeye çalışıyorum.

   • Abdullah Yanık

    25/04/2011 at 00:59

    Hocam benim sorumu istersen mailime gönderebilirisin. sana zahmet

 12. MehmetSemerkent

  25/04/2011 at 13:09

  mustafa bey merhaba,
  MAIL uygulamasi ile ilgili bir deneyimimi bildirmek istedim.

  multi tasking ozelligi geldikten sonra, uygulamada sildigim mesajlar, uygulamayi kapatip arkasindan (hemen) multi-tasking menusinden de mail’i kapattigim zaman, silinen e-maillerin yerinde durdugunu, silinmedigini goruyorum. multi tasking’den once boyle bir sorunla karsilasmadim. maili kapattigim zaman daha sonradan silinenleri gormuyordum. yani her halukarda islem arka planda tamamlaniyordu (benim yorumum):))). Yeni durumda ise herhalde task completion MAIL uygulamasi icin tamamen multi tasking e bagimli hale gelmis. Bu durum beni cok memnun etmedi. simdi arka plandaki programlari kapatmaktan cekiniyorum ve gun icinde surekli mobil oldugum ve iPhone nu aktif olarak kullandigim icin pil omru benim icin cok onemli. (iP4, iOS4.3.1, jb yok)

 13. murat

  25/04/2011 at 14:19

  Merhabalar Removebg gibisi yok. cydiadan kolayca indirip iphone a kurabilirsiniz arkadaslar, böylece arkaplandaki tüm uygulamalar bir hamle ile kapaniyor..Saygilar

 14. Zebedee

  25/04/2011 at 17:32

  iPhone’u fabrika ayarlarina döndükten sonra, daha önceki bi backup’tan restore edersek, rehber ve diğer herşey geri geliyor mu?

 15. heros

  25/04/2011 at 22:15

  “ipod” telefonu en çok yavaşlatan program bence. arka planda kaldığında telefonu en çok o zorluyor benim deneyimlerime göre ki telefonumda bi ton uygulama var.

  ayrıca arka planda çalışma/bekleme/kısa yol olarak bulunma ayrıntısını bilmiyordum yani aslında multitasking özelliği olmayan bir program zaten arkaya atıldığında otomatikman duruyor demek bu.

  öte yandan mail kontrol etmek için sadece genel kutuya tıklayıp sonra programdan ayrılınca arkada çalışıp otomatik olarak yeni mailleri getiriyor.

  bir nevi deneme yanılma yöntemi ile bulmak gerek. ayrıca ben pil sorunu olduğuna inanmıyorum. elimizde çok gelişmiş bir cihaz var. sırf telefon olarak kullanır, sadece müzik dinlerseniz internete çok seyrek girerseniz emin olun 3 gün götürür sizi.

 16. Alansin54

  26/04/2011 at 02:19

  Mustafa bey mukemmel bir anlatimla yine karsimizdasiniz ama konuyla alakasiz sizin tum yazilarinizi okumus biri olarak bu sounu bi turlu beceremedim şöyleki; nasil oldugunu anlamadim fakat itunes un apps music ringtones sync tiklari kalkmis. Sonra iphone a baska app ler yukledim ve transfer purchases yaptim sonra sync dedigimde yeni yuklenen app leri silior bi turlu engel olamiorum su haliyle itunes ile iphone u sync etmeyi. Alttaki automatic sync new apps secenegide tikli durumda. Nasil basarcam bunu bilmiorum..Tesekkurler simdiden..

 17. ZAFER BAYRAKTAR

  26/04/2011 at 09:32

  mustafa bey yazılarınıza büyük bir merakla takip edşyoruz.doğrusu iphone telefonumu sayenizde daha işlevsel kullanabiliyoruz.bunun için ayrıca bir teşekkürü borç biliyorum size.daha önce bununla ilgili bir paylaşım oldu mu bilmiyorum.ben iphone3gs için bir şifreleme programı arıyorum.telefonum jailbreak değil.iyi çalışmalar.

  • Mustafa Tan

   26/04/2011 at 09:44

   Şifreleme programı derken tam olarak ihtiyacınız nedir ?

   • zafer bayraktar

    27/04/2011 at 08:27

    galeri,mesajlar,programlar gibi bölümlere şifre koyabilmek yada bunların içerisinden bir kısmını gizleyebilmek.teşekkür ederim ilginiz için.

    • Mustafa Tan

     27/04/2011 at 08:34

     Maalesef böyle bir program yok. Daha doğrusu Apple App Store’daki uygulamaların diğer uygulamalara veya sistem uygulamalarına müdahele etmesine izin vermiyor.

     Belki aşağıdaki yazımız kısmen işinizi görür:

     http://www.iphoneturkey.com/2010/12/iphone-ve-ipadde-sinirlamalar-restrictions.html

     • Zafer bayraktar

      27/04/2011 at 17:32

      Teşekkürler Mustafa bey. Yazınızı okudum. Belkide isteklerimiz için Apple birgun gerekli uygulamayı yapar. 🙂

 18. BİLEN

  26/04/2011 at 16:21

  MUSTAFA BEY BİR SORU CEVAP BÖLÜMÜ OLUŞTURSANIZ NEDE GÜZEL OLUR ÇOK İHTİYACIMIZ VAR BUNA OLMADIK ZAMANDA OLMADIK SORULAR GELİYOR AKLIMIZA E SİZDE TAKİP EDEMİYORSUNUZ TABİ HER YERİ AYRIBİR BÖLÜM OLURSA DAHA İYİ OLUR SANIRIM TEŞEKKÜRLER

 19. avantis

  26/04/2011 at 22:36

  Mustafa benim sorunum hakkında birşey demediniz.iphone 3gs kullanıyorum.Konuşurken telefon kendi kendine kapanıp açılıyor.Nedeni ne olabilir?üç farklı versiyon yükledim ama nafile.5 dakikalık konuşmalardan sonra telefon kapanıp açılıyor.Genpa garantisi mevcut.

  • Mustafa Tan

   26/04/2011 at 22:44

   Bu durumda cihazı servise göstermeniz en güzeli.

 20. ufuk

  27/04/2011 at 10:18

  Mustafa bey konu ile alakalı değil ama 3g özelliği olmayan pad2 yi bluetoot üzerinden ıphone 3g’ye bağlayarak internete ulaşabilirmiyi?

 21. ufuk

  27/04/2011 at 11:50

  hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

 22. osman

  27/04/2011 at 15:58

  evet aynen.

 23. Ertanas

  28/04/2011 at 23:26

  Konuyla alakalı değil ama bir konuda yardımınıza ihtiyacım,
  i4 ümle gece flash çekimlerinde kırmızı göz problemi oluşuyor hep.
  Bunun için paralı uygulama olan antired ve red eye remover programlarını satıp alıp indirdim ama iki app da doğru düzgün
  çalışmıyor sürekli kapanma hatası ve kırmızı gözü silememe vs.
  ödemiş olduğum paraya yazık gerçekten. Sizden şunu öğrenmek istiyorum app store da kırmızı göz sorununu çözebilecek bir program hakkında kullanıcı yorumu neredeyse hiç yok sadece anti red programı için benim yapmış olduğum yorum mevcut 🙂 sizin tecrübe ettiğiniz bir uygulama var ise faydalı paylaşımda bulunursanız sevinirim.

 24. Serkan bahar

  08/08/2011 at 22:55

  Sayin hocam amerikadan i4 aldim simlock olayini cozdum teli kullanabiliyorum fakat whatsup dan gelen mesajlari gormem icin. Whatsup app girmem gerekiyo cunku o zaman baglanti gerceklesiyor whatsapp a girmeden baska nasil mesajlarimi alabilirim tesekkuler

 25. Ayşe

  12/08/2011 at 18:24

  Geçen ay 4. İphonumu aldm sürekli kırıyorum ve vazgeçemiyorum cok fazla uygulamam var tüm sayfalar dolu:) ama o eski telfonla gidiyor yeniden yenisine yüklemek zorunda kalyorum itunese yedekleme imkanı yok mu ? Bde cydia nasl indireblrm ?

 26. Yağmur

  04/09/2011 at 00:36

  Merhaba Mustafa Bey , M
  ultitasking özelliğini açtığım zaman programların üzerine basılı tuttuğumda – işareti belirmiyor aksine direk ana menüye atıyor ? İncelediğim tüm forumlarda bu işaretin çıktığını gözlemledim. IPhone 4 için donanımsal bir sorun olabilir mi acaba ? Yada nerede hata yapıyor olabilirim ? Teşekkürlerimle.

  • Mustafa Tan

   04/09/2011 at 01:03

   Selamlar,

   Önce aşağıdaki yazıda paylaştığımız gibi cihazınızı bir kapatıp açıp dener misiniz?

   http://www.iphoneturkey.com/2011/03/kitlenen-ya-da-takilan-iphone-veya-ipadin-tekrar-baslatilmasi.html

   Eğer yine düzelmez ise bir update veya restore işleminden sonra tekrar deneyin.

   • Yağmur

    04/09/2011 at 10:00

    Merhaba Mustafa Bey , İlginiz için Teşekkürler. Söylediğiniz şekilde Update ve Restore işlemlerini adım adım izledim. Fakat yine aynı sorun devam etmekte. Farklı bir yöntem söz konusu olabilir mi acaba ? Teşekkürlerimle.

    • Mustafa Tan

     04/09/2011 at 10:03

     Selamlar,

     Cihazınıza update ve restore işlemi de yaptınız mı ? Bu ne hız 🙂 Yoksa sadece http://www.iphoneturkey.com/2011/03/kitlenen-ya-da-takilan-iphone-veya-ipadin-tekrar-baslatilmasi.html yazısında anlattığım işlemi mi denediniz.

     Eğer cihazınızı restore (format) etmenize rağmen sorun devam ediyorsa o zaman donanımsal bir sorun var demektir. Servise götürmenizde fayda var.

     • Yağmur

      04/09/2011 at 10:14

      Sabahın 6 sından itibaren uğraşınca evet sanırım biraz yavaş hatta 🙂 İlginç olan webteki aramalarımda bu sorun ile kimse karşılaşmamış. O yüzden acaba tuş ayarlarında mı bir problem var diye düşünmedim değilim 🙂 Çünkü telefonun diğer ayarlarında hiç bir problem yok. Sadece uygulamarın üzerine basınca – işaretini bir türlü yakalayamıyorum 🙂 Vaktiniz olur ise (ki yoğunluğunuzun farkındayım) kısa bir zamanınızı almak isterim. Teşekkürlerimle.

      • Mustafa Tan

       04/09/2011 at 10:31

       Selamlar,

       Multitasking menüsünde iken uygulamaların üzerinde parmağınızı basılı tuttuğunuzda, ikonlar titreyip köşelerinde “-” işareti çıkmıyorsa bu tuş takımlarından olamaz. Çünkü siz herhangi bir tuşa basmıyorsunuz bu sırada sadece ekrana tıklıyorsunuz. Ekranda da sorun yok aslında, çünkü diğer işlemlerde hiç sorun olmuyor anladığım kadarı ile. Enteresan bir durum.

       Sizden ricam bu sorununuzu http://sorucevap.iphoneturkey.com adresine girmeniz. Şu an beta test aşamasında ama daha fazla insanın dikkatini çekebilir bu sorununuz. Bu aralar bu tip farklı soruları veya sorunları bu sisteme yönlendiriyorum. Yoksa yorumlar arasında kaybolup gidiyorlar.

       • Yağmur

        04/09/2011 at 11:00

        İlginiz için Teşekkürler. Hemen sorumu yönlendiriyorum. Teşekkürlerimle.

 27. cansu

  26/10/2011 at 17:17

  iphone 4 kullanıcısıyım telefonumu kapattım ama ekranda bekleme işareti çıktı ve hiç bişey yapamıyorm tekrar açma tuşuna bastım ama işlem görmüyo yardım ederseniz çok sevinirim 🙁

 28. ozgur saro

  24/12/2011 at 00:47

  merhaba,

  ıos 4.2.1. 3g ye bu ozellık nasıl kazandırılır.yardımcı olmanızı rıca ederm..

  • Mustafa Tan

   24/12/2011 at 07:12

   Maalesef kazandirilamaz çünkü iPhone 3G’nin kapasitesi çok düşük bu işler için.

 29. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps

 30. eda

  29/05/2012 at 10:27

  ya bna acil yardım edin . ıpodum internete bağalnıyo ama sayfa acmıyo asagıdaki isret lere basıyom olmuyo bu tuşar ne işi yarıyo

 31. Anonim

  27/12/2012 at 19:30

  uygulamalar nasıl kapanıcak be anlamadım home tuşuna 2 kere tıklıyorum ama nasıl kapanıcak bilmşyorum bi yardım edin

 32. Gozde

  06/02/2013 at 12:58

  İyi gunler bi sorum olacak size bnde 4gs war nedendir bilemedigim bi sorun war twlefon aramalarda calmior we msjlar gelmior arayan taraf caldigini soyluyor fakat benm telde tik yok sadece tus kiliti acikken caliyor neden olabilir sizce?

  • Gozde

   12/02/2013 at 00:05

   Beni bilgilendirebilirseniz borclu kalirim simdiden tesekkrler

   • Sahin

    12/02/2013 at 08:54

    ”Rahatsiz etme” ozelligi acik kalmish olmasin Gozde hanim?

 33. Pingback: Wifi ile bilgisayardan iphone a dosya gönderme nasıl yapılır? | AmedSesi.Net Kürtçe,Haber,Müzik,Diyarbakır,haberleri | Amedsesi.Net