iPhone Kullanıcı Anketi Sonuçları

Hatırlarsanız yaklaşım bir ay kadar önce bir iPhone Kullanıcıları Anketi başlatmıştık. Bu ankette de özellikle iOS yazılım geliştiricilerine faydalı olacağını düşündüğümüz 10 adet soru sormuştuk. Ankete şu ana kadar da 2500’ün üzerinde katılım olunca ve de verilen cevapların oranı ilk günden bu yana çok değişmediği için artık sonuçları paylaşayım istedim.

Öncelikle sürekli takipçimiz olsun olmasın ankete katılan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ben de şahsen anketleri seven birisi değilimdir, hele ki çok sorulu anketleri doldurmak hep zor gelmiştir 🙂 Dolayısıyla 10 soruluk bir ankete her yaştan 2500 kişilik bir katılım en azından benim gerçekten iyi bir sonuç oldu 🙂

Yazının sonunda sonuçların tamamının yer aldığı bir PDF dosyasının linkini paylaştım. Fakat öncesinde bazı soruların cevapları için yorumlarımı paylaşayım istedim.

Anketteki ilk sorumuz kullanıcıların sahip olduğu iPhone modeli ile ilgiliydi. Sonuçlara göre de katılımcıların çoğunda (% 54) iPhone 4 var gözüküyor. Ayrıca katılımcılar arasındaki iPhone 3G kullanımı da oldukça düşük. Apple’ın artık son güncellemelerde dahil etmeyerek terk etmeye başladığı iPhone 3G’leri, kullanıcılar da terk etmeye başlamış gibi gözüküyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Anketin ikinci sorusunun cevaplarına göre de ülkemizdeki iPhone kullanımı 2010 yılında sıçrama yapmış gözüküyor. Çünkü kullanıcıların çoğunluğu ilk defa iPhone kullanmaya 2010 yılında başlamış. Ayrıca daha başında olmamıza rağmen %20’lik oranın 2011 yılında ilk defa iPhone ile tanıştığını düşünürsek. Bu sene de iPhone kullanıcı sayısının büyük oranda artacağını söyleyebiliriz. (Tabii Apple yeteri kadar iPhone sağlayabilirse 🙂 )

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Ankete katılanlar, iPhone’un en büyük olumsuz veya eksik özelliği olarak da %39 oranında “Flash desteğinin olmaması” cevabını vermişler. Bu açıkçası benim de beklediğim bir sonuçtu. Eğer soruyu çok seçimli yapsaydık eminim tüm şıklar seçilirdi fakat amacımız iPhone kullanıcılar açısından en önemli eksikliği ortaya çıkarmak olduğu için sadece bir şık seçme imkanı tanıdık.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Sonuçları beni şaşırtan diğer bir sorumuz da Hücresel Ağ (EDGE/3G) kullanımı ile ilgiliydi. Anket sonuçlarına göre %33 oranından sürekli Hücresel Ağ kullanan, ancak lazım olduğunda Wi-Fi’a geçen bir kullanıcı kitlesi mevcut. %44’lük kesim de Wi-Fi olmadığı zaman çekinmeden Hücresel Ağ kullanıyor. Sadece Wi-Fi kullananlar da %12 gibi çok düşük bir oranda.

Bu da yüksek limitli 3G paketlerinin ve kontratlı iPhone satışlarının, kullanıcıların 3G’ye olan bakışını değiştirdiğini gösteriyor. Eskiden kullanıcılar Hücresel Ağ’dan bağlanmaya korkardı. Fakat sanırım artık evlerden yavaş yavaş ADSL modemler kalkıyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Diğer ilginç bir sonuç da, App Store’dan ücretli içerik satın alma ile ilgili sorumuzda ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız minik anketlerde, kullanıcılar kredi kart bilgilerini paylaşmak istemediği için hep Kredi Kartsız Apple ID alıyor, dolayısıyla App Store’dan ücretli bir uygulama indiremiyordu.

Fakat son anketimize göre Kredi Kartsız Apple ID sahibi kullanıcıların oranı %33’e düşerek epey bir gerilemiş. Kredi Kartlı Apple ID kullansa da, ülkemiz kullanıcılara ücretli bir uygulama satmak halen zor gözüküyor. Çünkü “Beğendiğim uygulamaları kaçırmam, hemen alırım” diyenlerin oranı sadece %16.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Bu arada yukarıdaki sonuçları, katılımcıların %27’sini teşkil eden 25 yaş ve altı (yani gençler 🙂 ) için filitrelediğimizde, Kredi Kartsız Apple ID kullanıcıların oranı %46’ya çıkıyor. Bu yüzden gençlerin hedeflendiği uygulamaları ücretsiz (FREE) yapmakta fayda var.

Son olarak anketteki çoktan seçmeli tek soru olan ve kullanıcıların iPhone uygulamalarından beklentilerini sorduğumuz soruda da en büyük oranı %22 ile “Kullanılabilirlik” almış gözüküyor. Bu yüzden uygulama geliştiricilerinin kullanılabilirliğe çok önem vermesi gerekiyor 🙂

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Yukarıda 10 soruluk anketten sadece  bazı soruların sonuçlarını paylaştım. Dilerseniz aşağıdaki linki kullanarak PDF formatındaki sonuçların tamamına gözatabilirsiniz. Eğer henüz katılmadıysanız, bir süre daha açık kalacak anketimize bu linki kullanarak katılabilirsiniz.

Anket Sonuçları : http://www.iphoneturkey.com/iphone_user_survey_17_Nisan_2011.pdf

Not: Sitemizi kaynak göstermek şartıyla anket sonuçlarını dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz 🙂

16 Comments

 1. Yunus Emre

  17/04/2011 at 20:19

  Mustafa Bey,

  Konuyla alakasız olacak ama merak ettim.
  Apple İ-pad 2 türkiye’ye gelmedi diye biliyordum. Bütün forumlarda da böyle yazıyor.

  Fakat İstanbul Bilişim’in internet sitesinde satıldığını gördüm. Call–Centerı aradım. Türkiye’ye ilk getiren firmanın kendileri olduğunu söyledi. İstanbul Mecidiyeköy’deki mağazalarında da satıldığını söylediler. Fiyatta Şöyleydi :

  İ-pad 2 64 GB Wifi + 3G = 2,446 TL

  Bilgi verirseniz sevinirim,
  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   17/04/2011 at 20:28

   Selamlar,

   iPhone haricindeki tüm Apple ürünlerinin Türkiye’deki tek distribütörü Bilkom’dur. Yani Apple, Türkiye’de ürünlerinin dağıtım ve teknik servis hizmetleri için Bilkom’u yetkilendirmiştir.

   Fakat bazı firmalar Apple’ın Türkiye’ye ürünleri geç göndermesini fırsat bilerek, yasalar çerçevesinde paralel ithalat yapıp kendi imkanlarıyla getirtiyorlar ve satışlarını yapıyorlar. Ayrıca teknik servis hizmetini de kendileri veriyorlar.

   İlk nesil iPad’de de benzer durum olmuştu ve aşağıdaki yazımızda paylaşmıştık:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/07/migrostan-ipad-satisi.html

   • Yunus Emre

    17/04/2011 at 22:24

    Peki İstanbul Bilişim’deki ipadlerin garantisi var mıdır ?

    • Mustafa Tan

     17/04/2011 at 23:25

     Selamlar,

     İstanbul Bilişim kendisi veriyor garantiyi. Zaten kanunen de vermek zorunda.

     • neslinur

      23/04/2011 at 23:05

      mustafa bey mail adresinizi alabilirmiyim burdan soramıyorum çünkü mail den sprmak istiyorum sorularımı lütfen
      itunes le başım dertte sitenizi ezberledim nerdeyse allah razı olsun muhteşem ötesi bi sitee

 2. oktay

  17/04/2011 at 23:09

  mustafa bey bi anket de, eksikliğini hissettiğimiz uygulama ihtiyaçları hakkında yapsanız. en azından ortak olarak en çok ihtiyaç duyulan eksiklikleri ortaya çıkarmış oluruz. mesela ben kulaklık kullandığımda otomatik cevap vermesini istiyorum. ben motosiklet kullandığım için kaskın içinde cevap verebilmek için otomatik cevap vermesi gerekiyor. böyle bi uygulaması varsa :phone un biri yardımcı olsun lütfn.

 3. Murat

  18/04/2011 at 00:57

  Sn Mustafa Bey
  Bir ara geliştiriciler için önerileriniz demiştiniz , şöyle bir önerim olucak
  güvenlik için başlangıca şifre koyabiliyoruz ancak bununda kademeleri olmalı diye düşünüyorum , bir üst kademede gelen çağrıyıda cevaplamak içinde şifre istenmeli , ben yokken telefonuma gelen çağrı istenilirse başkaları tarafından ceveplanabiliyor , hatta bu kademede gelen çağrı ve mesajlarda isim bile gizlenebilmeli.
  Herkes için bir melodi belirleyebiliyoruz , istediklerimiz içinde sessiz kalmalı hatta belki melodi belirleyebildiğimiz gibi bazıları içinde titreşim seçebilmeliyiz , kendimiz zil sesi yükleyebildiğimiz gibi mesaj sesleride yükleyebilmeliyiz diye düşünüyorum. 🙂
  Çalışmalarınızda ve emeklerinizde kolaylıklar diler paylaşımlarınız için teşekkür ederim

 4. akın

  18/04/2011 at 12:48

  merhabalar sıtenızde dolasıyorumda bu soruyu nereye sorabılecegımı bulamadım yardımcı olabılırsenız sevınırım.iphone 4 aldım yaklasık 1 hafta oldu cekme sorunu bıkere basıma geldı sonra her nekadar ugrassamda sınyalı dusuremedım asıl yardım almak ıstedıgım konu model hakkında MC603FD telefonumun modeli fakat ben bunu turkıyeden aldım TU olması gerekmezmıydı ? bunun bana bı zararı olurmu cok arastırdım fakat tatmın edıcı bı sonuc alamadım anlatılan tek sey sım lock lu olup olmadıgı telefonum arastırdıgım kadarıyla sim lock suz zaten update yapabılmemdende anlıyabılıyorum bunu yardımcı olabılırsenız sevınırım.

  • o.a

   18/04/2011 at 21:36

   kardeş benimki TU ilr bitiyor. muhtemelen seninki yabancı kaynaklı satılıyor

 5. Okan

  18/04/2011 at 13:08

  Selamlar
  Mustafa bey safaride bulanan sık kullananlara kitap olan sekle bastığımda düzenle diye menü çıkıyor fakat orda takılı kalıyor ne düzenleme oluyor ne geri alabiliyorum cikis yapmam gerekiyor konuyla alakalı bilginiz varmi

 6. ONUR oymak

  20/04/2011 at 00:03

  Selam mustafa bey.
  ACİL YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR. AZ ÖNCE İPHONE 4 YENİ SÜRÜM OLAN 4.3.2 YÜKSELTMEK İSTEDİM OLMADI 1013 HATASI VERDİ SONRA RESTORE ET YAZISI ÇIKTI RESTORE EDERKEN DE 1013 HATASI VERDİ NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN ÇOK ACİL .

 7. tuğberk

  05/08/2011 at 02:41

  ıphone4 almak istiyorum ama telefon hakkında çok olumsuz şeyler dönüyo internette bunlar doğrumudur.kullanan warsa lütfen bana cevap verebilir mi?

 8. nihat

  22/11/2011 at 23:06

  iphone4 aldım 1 ay önce sonra kabandı acılmadı garantisi var servise verdim ama ben bu telefonu deyişdirmek isdiyorum yaoılmasını isdemiyorum bu mümkün müdür… teşekürler

 9. Cemail Yenigün

  05/01/2012 at 22:49

  Mustafa Kardeş Merhaba.
  Sizden gelen her meile o kadar seviniyorum ki büyük bir keyifle okumaya çalışıyorum. Ama İphone ekranı benim gibi yaşlıları biraz yoruyor ama Evdeki Laptopta Sizi hayranlıkla izliyor ve okuyorum.
  İyiki varsınız.
  Kalben teşekkürler.