iOS 4.3.1 ve Pil Sorunları

Geçtiğimiz mart başında Apple iOS 4.3 yazılım güncellemesini yayınladıktan sonra bu yeni sürüme geçen bir çok kullanıcı pil sorunu yaşamaya başlamıştı. Ardında da Apple, aradan çok geçmemesine rağmen 4.3’teki çeşitli hataların düzeltildiği 4.3.1 sürümünü yayınladı.

iOS 4.3.1 sürüm notlarında, pil ile ilgili herhangi bir şey yazmamasına rağmen bazı kullanıcılar sorunun ortadan kalktığını belirttiler. Fakat bazı kullanıcılar da sorunun düzelmediğini. Hatta daha evvel hiç sorun yaşamayan kullanıcılar da 4.3.1 sonrası pil sorunu yaşadıklarını belirttiler.

Takipçilerimizden bu konuyla ilgili çok fazla gelince ve yabancı bloglarda benzer yazılar çıkınca ben de ayrı bir başlık altında pil sorununu paylaşayım istedim. Bu sayede sorun yaşayanlar ve çözüm üretenler yorumlarını daha rahat paylaşabilirler.

Öncelikle belirtmeliyim ki ben kendi cihazımda ne iOS 4.3 ile, ne de iOS 4.3.1 ile ciddi bir pil sorunu yaşamadım. Fakat ben zaten cihazımı aktif bir şekilde kullandığımdan zaten sürekli şarj ediyorum. Özellikle 4.3 ile gelen Kişisel Erişim Noktasını çok sık kullandığım günlerde cihazımın bataryası hemen bitiyor.

Fakat gelen yorumlarda cihazını gece tam şarjda bırakıp, sabah bitmiş bulan kullanıcılarımız mevcut. Araştırdığım kadarı ile bu tip sorunların tam bir açıklaması yok. Zaten aşağıdaki linklerdeki Apple’ın kendi forumlarında da, bu konuyla ilgili açılmış çok sayıda tartışma bulunuyor:

http://discussions.info.apple.com/thread.jspa?threadID=2800832
http://discussions.apple.com/thread.jspa?messageID=13315019
http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2796838

Fakat gördüğüm kadarı ile geçmişte de benzerlerini yaşadığımız, güncelleme (update) işleminin yan etkisi gibi gözüküyor. Pil sorunu yaşayanlara forumlardaki öneriler de şu şekilde. (Lütfen aşağıdaki işlemleri yapmadan evvel bu yazıda anlattığımız gibi cihazınızın bir yedeğini alınız.)

1) Ağ Ayarlarının Sıfırlanması

Bazı forumlarda önce  “Ayarlar -> Genel -> Sıfırla” menüsünden “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğinin işaretlenip, ardından da cihazın kapatılıp açılması sonucunda pil sorununun düzeltildiği belirtilmiş.

Not: Ağ ayarlarını sıfırlamak cihazınızdaki bilgileri veya uygulamaları silmez. Fakat daha evvel giriş yaptığınız kablosuz ağların şifrelerini tekrar girmek zorunda kalırsınız. Fakat yanlışlıkla “Tüm Ayarları Sıfırla” seçeneğine tıklarsanız o zaman cihazınızdaki tüm bilgiler silinir.

2) Sınırlamalardan Ping Seçeneğini Kapatma

iOS 4.3.1 pil sorununa diğer bir çözüm önerisi de daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız Sınırlamalar menüsünden, ülkemizde henüz aktif olmadığı için bir işe yaramayan “Ping” seçeneğini kapatmak ve ardından da cihazı kapatıp açmak.

3)  Restore

Yukarıdakilerin pil sorunu çözmemesi durumunda en garanti yöntemlerden bir tanesi de Restore yaparak cihazın sıfırlanması. Gördüğüm kadarı ile bazı kullanıcılar ancak restore sonrası pil sorunundan kurtulmuş.

Restore işleminin de aslında iki yöntemi var. Birincisi önce cihazın yedeğinin alınıp, restore işleminden sonra da bu yedeğin dönülmesi. Bu yöntemle cihaz sıfırlanmış oluyor fakat yedekten geri dönüş yapıldığı için cihazın eski ayarları da geri gelmiş oluyor.

Bir de bu yazıda detaylı anlattığımız gibi klasik yedek kullanılmadan temiz bir restore işleminin yapılması. Genelde temiz restore en garanti yöntem olarak cihazdaki tüm sorunları çözüyor. Fakat cihazdaki bilgileri tek tek geri dönmek gerektiği için biraz zahmetli.

Eğer yukarıdaki işlemlerden hiç bir tanesi sorununuzu çözmüyorsa o zaman http://www.apple.com/feedback/iphone.html adresinden Apple’a sorununuzla ilgili şikayette bulunmak faydalı olabilir. Bu sayede Apple bu konuda çok fazla kullanıcının sorun yaşadığını görecektir.

Eğer pil sorunu yaşıyorsanız veya yukarıdaki yöntemlerden bir tanesi ile sorununuzu çözdüyseniz lütfen yazıya yorum girerek bizimle de paylaşın. Tabii alternatif çözüm önerileriniz de varsa paylaşabilirsiniz. Bu sayede diğer kullanıcılar da bu çözümlerden faydalanabilir.

117 Comments

 1. Ramazan Daşdelen

  02/04/2011 at 18:28

  Merhabalar,
  Telefonumu yenı yazılımlar cıktıgı gun guncelledım. O gunden bugune kadar da hıc bır pıl sorunu yasamadım. Hatta gayet memnunum.

  • ufou

   04/04/2011 at 15:40

   Merhabalar,

   Aynı sorunu Iphone4 sürüm 4.3 de yaşadım. Şarj ettikten sonraki yani geceden sabaha kadar 8 saatlik sürede batarya %100 den %80e düştü.Aynı zamanda standby süresi ile kullanım süresi telefonda eşit gözükmekteydi.
   Hücresel veri (cellular data) ben de OFF konumdaydı,ON yapınca her şey normale dönmüş oldu.Cellular data nın OFF olması cihazı sonsuz döngüye sokmakta.
   4.3.1 i ise henüz yüklemedim, yorumlara bakıyorum

   • Anonim

    04/04/2011 at 16:55

    Hücresel veri (cellular data) OFF olması durumunda durumunda Notification (Bildirimler) açık ise piliniz çok hızlı bir şekilde bitecektir. Hücresel veri (cellular data) OFF olarak kullanacağınız zaman Notification (Bildirimler) ayarını da kapamalısınız.

    • osman

     07/04/2011 at 17:44

     herkese merhabalar… ben 4.3 versiyonu çıktığında cihazıma hemen yükledim. hiç pil sorunuyla karşılaşmadım. fakat geçen hafta 4.3.1 versiyonu yükledikten sonra anormal bir şekilde pil sorunu yaşamaya başladım. pilde akşamdan sabaha kadar %30 civarında azalma oluyordu. ilk olarak ağ ayarlarını sıfırladım daha sonra ping seçeneğini kaldırdım, cihazı resetledim, kapatıp açtım hiç bir fayda etmedi. en son cihazın yedeğini alıp restore işlemini uyguladım. bir hayli zaman aldı fakat cihazın pil sorunu ortadan kalktı. bazı arkadaşlarda Mustafa Beyin dediği gibi ağ ayarları sıfırlanması ve ring seçeneğinin kaldırılmasıyla sorun ortadan kalkmış. benim cihazım restore işleminden sonra tamamen düzeldi…

   • umut

    06/04/2011 at 00:49

    merhaba arkadaşlar 3 ay önce vadofondan ipohe 4 aldım ve sorunsuz kullanyordum taki 4.3.1 yükleyene kadar bir gece %100 şarjla biraktım sabah kalktıgımda tamamen bitmişti ve hiç açılmadı sonra servise gönderdim 4 gün sonra sıfır yolladılar sorunun ne oldugunu sordum söylemediler ilk başta anlamamıştım yazılımdan olacağını yorumları okuyarak anladım yeni cihazıda şarj ettim ve sabah kalktıgımda aynı sorun birden tamamen boşalıyor pil yada kapanıyor şarj varken bile anlamadım gitti denemeler yapıyorum nasıl çözücem diye bulursam yazıcam bulan varsa yazsın lütfen

 2. celalettin

  02/04/2011 at 18:38

  mustafa bey 4.3.0 bir rezaletti pil açısından..sevinerek hemen 4.3.1 sürümüne geçtim..başra iyi idi ama y,ne aynı gibi…hiç bir uygulama açamıyoruz…yarım günde bitiyor..beklemede bile büyük kayıplar oluyor..
  size sunu sormak istiyorum..manuel olarak( restore değilde) eski ios sürümünü yüklesem bir düzelme olurmu acaba…? yani downgrade yapsam…?

  • Mustafa Tan

   02/04/2011 at 18:44

   Maalesef yapamazsiniz downgrade.

   • Tuna Mert

    03/04/2011 at 12:01

    Downgrade işlemini yapabilirsiniz ancak cihazın sürüm düşürme işlemi sonrası DFU modunda kalması problemini harici yazılımlar ile düzelterek..

    Kullanmak istediğiniz sürümü apple sitesinden indiriniz ve iTunes da Restore tuşuna “Shift” tuşuna basılı tutarak tıklayınız.

    Açılan pencereden indirmiş olduğunuz ve kullanmak istediğiniz sürümü seçerek restore işlemini yapınız.

    Tüm işlemler bittiğinde iTunes ta DFU modda kaldığına dair uyarı alacaksınız.

    Ardından da cihazı pc e bağlı durumda iken iBooty veya benzeri DFU moddan kurtaran (dfu recovery) yazılımlar ile çalıştırabilirsiniz.

    Eğer ki bu yazılımlar ile DFU moddan çıkartamıyorsanız mevcut halde aldığınız yedekle sorunsuzca en başa dönüş yapabilirsiniz.

    • celalettin

     03/04/2011 at 13:14

     teşekkürler..o zaman ya restore yapacağım..ya da bekleyip app le in yeni sürümünü deneyeceğiz

    • Metin Yıldız

     04/04/2011 at 08:05

     Belki pil sorunları yazılımsal değildir.
     Pillerde üretim hatası olabilirmi?

 3. Ahmet

  02/04/2011 at 18:47

  İnternet’e pek girmezsem günde 2 saat farklı aralıklarla müzik dinlediğimde biraz msjlasma diyelim anca bir gün gidiyor ama İnternet’e bir saat bağlanım yada haritam programını acsam cok sürmüyor birgun bile gitmiyor

  Normali bu mudur yoksa benim telefonumda mı sorun var . Ben ping’i kapatıp telefonu kapatıp actım daha sonra ağ ayarlarını sıfırlayip yeniden açıp kapattım. Bu işlemleri yaparken şarjım %73 dü şimdi msji yazana kadar %71 oldu ?

 4. Burak

  02/04/2011 at 19:43

  4.3 versionuna gecince bende de sanki pilin bitmesi biraz cabuk oldu, ama yukarida belirtilen “2 saatte tum pilin bitmesi” gibi bir sorunum yok onda farkli bir sorun oldugunu soyleyebilirim. Ping olayini 4.3 de iken kapatmistim, 4.3.1 e gecince sorunumun devam ettigini gordum ve sizin bugunku yazinizda belirttiginiz ag ayarlarini sifirlama secenegini uyguladim. Ne gariptir ki sifirlamadan once pilim %28 iken sifirlamadan sonra ve otomatik restart tan sonra pil seviyem %31’e cikti. Bir anlam veremedim diyebilirim:):) suan sarj’a koyup bir gun boyunca normal kullanim suresince deneyecegim…

 5. Ediz

  02/04/2011 at 20:16

  Aktif kullanima ragmen 4.3 oncesi min 2-3 gun giden sarj kapasitesi maalesef 3gs Turkcell iphone da gunubirlik hale geldi. Onerilerin hepsi yapilmis olup, notification, bluetooth,konum gibi ozellikler kapali olmasi birsey degistirmedi. Bence buyuk abi’nin gozu uzerimizde uygulamasindan kaynakli….!

 6. Ahmet

  02/04/2011 at 21:18

  ben 4.3 ü yüklediğim gün bataryam çok çabuk bitmeye başladı Mustafa beyinde bahsettiği gibi restore ettim pil sorunu çözüldü 4.3.1 çıkınca onuda yükledim hiç sorun çıkmadı en temiz ve garantili yöntem restore etmek biraz zahmetli olsada sıfırdan yüklenmiş bir iphone çok daha düzgün çalışıyor….

 7. Fatih Dedebaş

  02/04/2011 at 21:34

  1. ve 2. yöntemleri denedim. Bi değişiklik olmadı. yine 12 saatten fazla gitmiyecek bu şarj. teknik servise mi götürsem acaba? Garantisi filan var, ne dersiniz?

  • Mustafa Tan

   02/04/2011 at 21:42

   Servis zaten 3. yöntemi yapacaktir.

 8. Simyaci

  02/04/2011 at 22:02

  Telefonumu 2 ay önce aldım iOS 4.2.1 vardı, sonra 4.3.0 yükledim tel yeni olduğu için çok kurcalıyorum her aksam pili sarj ediyorum 4.3.1’i henüz yüklemedim dün aksam %100 olan pilim sabahtan beri atadığa twitter internet mesaj telefon vs.. kullandım su an pilim %52’de.. Diyeceğim o ki 4.3.0’dayim pil sorunu yasamıyorum.. Bugün 4.3.1 yükleyeceğim bir sorun yasarsam size yazarım..

 9. Yavuz özsoy

  02/04/2011 at 22:36

  İphone’mi iki ay önce Turkcell kanyondan satın aldım. Cihazda 4.2.1 versiyon yüklüydü,Ama sn. Mustafa Tan’ın email bilgilendirmesi ile 4.3.1 yükledim. Şimdi cihazımın pil ömrü performans acısından %15 artmiş durumda.

 10. Alper

  02/04/2011 at 23:11

  Benzer problem bende “Fruit Ninja” oyunu sebebiyle olustu. Arkadasim yuklemis ve oynamisti. Daha sonra arka plandan da kapatmama ragmen sarjin cok hizli bittigini gordum. Oyunu tamamen silince pil normale dondu. Bir de data kullanimini geceleri kapatmanizi tavsiye ederim. Hatta wifi bagliyken bile. Sarj suresini ciddi degistiriyor.. Saygilar..

  • Serhat

   06/04/2011 at 00:04

   Ben de 4.3.1 versiyonu yukledikten sonra baktim ki sarj gercekten cok hizli bitiyor ve gecen gece emin oldum. Telefonu gece sarjda biraktim ve sabah cikarim ise geldim, aradan 1 saat falan gecti ve baktim ki sarj %80 lerde.. 4.3.1 le Cok ciddi bir pil soruni yasiyoruz

 11. Cüneyt

  02/04/2011 at 23:13

  Ben aynı sorunu çok yaşadım, restore ile kurtuldum fakat daha sonraları aynı anda home tuşu ve on/off tuş kombinasyonu ile olan restart da sorunu çözdüğünü gördüm.

 12. Oktay

  02/04/2011 at 23:48

  Ben 4.3 de pil sorununu yasadım az da olsa. Esas problemim internet sarfiyatindaki artış. Umarım 4.3.1 de duzelen şarj problemim gibi internet problemim de düzelir.

 13. JFe

  03/04/2011 at 03:14

  iPod Touch 4G kullanıcısıyım. Benim 4.3.1’de ortaya çıkan bir sorunum var.Galeride resimlerime girdiğimde fotoğraflar başlığın altında kalıyor ve tıklayamıyorum.

  Sorun şöyle:
  http://i53.tinypic.com/2s01ydz.png

  • Ergin

   03/04/2011 at 21:40

   O sorun iphone 3gs 4.3.1 ‘de de var bende yaşadım aç kapa yapınca düzeldi…
   Bilgine.
   Umarım tekrar etmez:))

   • volkan

    07/04/2011 at 09:45

    valla ben herhangibi sorun yaşayamadım güncelleme yaparken sorunla karşılaştım ve çihaz şuan çalıyor 🙁 bir önceki sürümden yana sıkıntım yoktu pil ömrü iyi idi.

 14. Tarık

  03/04/2011 at 03:24

  Selam üstadım, cepten sabit görüşmelerim
  Normal,ancak kendi operatörüm dahil cepten cebe görüşmelerimde sesim karşıya genelde gitmiyor.iPhone 4 son şurum kullaniyorum,benzer sorun U olan arkadaslardan ve sizden konuyla ilgili çözüm İcin bilgi bekler saygilar sunarım..

  • Çağan Aydinalp

   03/04/2011 at 09:01

   Telefonun dinleniyordur 🙂

  • eran

   04/04/2011 at 09:41

   Tarık Bey aynı sorunu bende yaşıyorum çözum bulamadım teknik servise bırakmayı düşünüyorum.Mustafa Bey bu kunayla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

 15. Çağan Aydinalp

  03/04/2011 at 09:00

  3GS kullanıyorum. 4.3 ile hem pil tüketimi feci boyutlara ulaşmıştı hem de cihazda gözle görülür bir yavaşlama olmuştu . Sanki 3G cihaz kullanıyor gibiydim. 4.3.1 de care olmadı . Ancak pingi kapatıp ağ ayarlarını sifirladigimda olay düzeldi . Tamamen eski performansına kavuşmasa da sınır bozucu halden çıktı .

 16. Fahri

  03/04/2011 at 09:40

  Arkadaşlar benim pil sorunum ayarlar/genel/sıfırla/tüm ayarları sıfırla yaptıktan sonra düzeldi. Dokunmatik takılmaları da azaldı. Umarım bozulmaz.

 17. Bertan

  03/04/2011 at 11:59

  Benim telefonum 3G’yi sadece ihtiyacım olduğu zamanlarda açarak kullandığım süreçte 3 gün gidiyordu. Sonraları birden bu süre azaldı 1-1.5 güne düştü. Restore yaptım düzeldi fakat 1 hafta sonra yine bozuldu. Tekrar tekrar restore yapmam gerekti.
  Dün gece ağ ayarlarını sıfırladım şu anda (25dk kullanım, 10 saat bekleme) %98 doluluk oranım var. Önümüzdeki dönemde tekrar pilim çabuk bitmeye başlarsa restore yerine ağ ayarlarını sıfırlayacağım, daha kolay bir çözüm oluyor.

 18. Doğukan

  03/04/2011 at 13:24

  iOS 4.3.1 yüklü iPhone 4, ping kapalı iken yaklaşık 2 gün dayanıyor (6 saat aktif kullanım – 2 gün bekleme)

 19. Efe

  03/04/2011 at 15:17

  4.3.1 güncellemesi çok şeyi değiştirdi. Pil azalması sorunu tamamen çözülmüş. Ona şüphe yok. Önceden gün boyu cebimde duran telefonun pili akşam eve gittiğimde %60’a kadar iniyorken şimdi %85 ile %90 arasında kalıyor.

 20. Ahmet Burak

  03/04/2011 at 16:21

  Pil ömrü konusu çok karmaşık bir konu…ortam sıcaklığından tutunda baz istasyonu uzaklığına kadar sayısız faktörden etkilenir… İn vitro ortamda yapılan eşit sartlardaki kullanımlarda çok bir şey değişeceğini sanmıyorum… Ama iPhone ile iPad internet kullanımı olmasa dahi wifi erisim noktasindan bağlantıda kalsa pil belirgin derecede hızlı azalıyor… Buda çok anormal olmasa gerek…

 21. icakmak

  03/04/2011 at 19:18

  Iphone 4’ü tahminen 4 aydır kullanıyorum.
  şarj olayına gelince, hiçbirşey yokken 2 güne yakın kullanıyordum, ancak 5 mail hesabı (push), iphonemi bul gibi şeyleri kullanmaya başlayınca 1 güne kadar düştü…

  4.3.1 hariç bütün güncellemeleri de yaptım şu Ping olayını öğrenene kadar azdı şarj, şimdi onu kapattım iyi durumda…
  hatta 3G’yi kapattığımda, mail alımını kapattığımda 3 güne yakın gidiyor…

  haa, oyun oynadığımda yada internet kullandığımda çok hızlı şekilde bitiyor şarj… bu bütün versiyonlarda böyleydi…

 22. Oktay

  03/04/2011 at 21:27

  Arkadaslar bu tarz telefonlarda şarj süresi sabah kalktıktan sonra yatana kadar idare ediyorsa bence yeterlidir. (aktif kullanıcılar icin) yatarken şarja bağlıyorum sabah çıkartıyorum. Hiç şarj sorunu yasamadım. 2.5 yıldır iPhone kullanıyorum. Uzun sarjli bir telefon isteniyorsa bence daha farklı modeller kullanılmalı.

 23. Ergin

  03/04/2011 at 21:44

  Bende de şarj sorunu vardı.Başka bir şey denemeden restore ettim.Şimdilik düzeldi.Yarın iş günü bakalım ne kadar dayanacak

 24. Alpay

  04/04/2011 at 08:14

  cihazımda 4.3.1 yüklü şuan 4.3 yüklü iken 1 günde boşalan bataryam geçen hafta test için denemem sonucunda cumartesi saat 16:00 da şarjdan çıkardım çarşamba 21:45 e kadar dayandı bu süre zarfında 2 saat 37 dakika telefon görüşmesi yaklaşık 1 saat wi-fi ile internet kullanımı dahil (ayrıca ping kapalı değildi).

 25. Sıdıka

  04/04/2011 at 11:02

  cihazım 4.3 ten sonra müthiş yavaşladı mesaj yazarken bile yazılar sonradan çıkıyor kilidi açtıktan 3 saniye sonra kilit açılış sesi geliyor :(( bununla ilgili çözüm bilen varmı restoreden başka çünkü bilgilerimin gitmesini istemiyorum 🙁

  • mustafa

   04/04/2011 at 21:21

   selam sidika hanim cihaziniz iphone 4 mu yoksa 3gs mi bunu bileyim.yuklemis oldugunuz verisyon 4.3 mu yoksa 4.3.1 mi.once bu islemi yap bir parmagini acma kapama butununa bas diger elinle de home tusuna yani beraber basacan her ikisinede arti taki elma logusu gorununceye kadar birakma.yani restart yapacak cihaz.baktinki buda olmuyor hala eskisi gibi ancak enson islem restore yapacan tabiki itunes uzerinden..once dediklerimi yap sonra sana restore isleminide soyleyecem ok.

   • Sıdıka

    11/04/2011 at 12:15

    merhaba mustafa bey 🙂

    cihazım 3gs 4.3.1 yaptım dediğiniz gibi restart ta yaptım fakat yine aynı 🙁

 26. Anonim

  04/04/2011 at 11:16

  İphone 4 de sesinin karsiya gitmediginden sikayet eden arkadaslarrr:onu bende yasadim 3 g yi kapatinca duzeliyo.sadece internet kullanirken acin.olmazsa hucresel veri agini da kapatmayi deneyin

 27. ercan e.

  04/04/2011 at 12:46

  selam…pil bitmesinden başka internet paketim çabucak bitiverdi…..

 28. ercan ç

  04/04/2011 at 13:17

  merhaba
  çıktığı gün güncelledim fakat pil sorunu başladı, son güncelleme de sorunu çözmedi, çöbulurlar inşallah.

 29. ufou

  04/04/2011 at 15:44

  Merhabalar,

  Aynı sorunu Iphone4 sürüm 4.3 de yaşadım. Şarj ettikten sonraki yani geceden sabaha kadar 8 saatlik sürede batarya %100 den %80e düştü.Aynı zamanda standby süresi ile kullanım süresi telefonda eşit gözükmekteydi.
  Hücresel veri (cellular data) ben de OFF konumdaydı,ON yapınca her şey normale dönmüş oldu.Cellular data nın OFF olması cihazı sonsuz döngüye sokmakta.
  4.3.1 i ise henüz yüklemedim, yorumlara bakıyorum

  • emrecan okten

   09/04/2011 at 13:02

   stanby ve kullanım süresi şu an bendede aynı görünüyor. ama hücresel veriyi açmakla düzelmiyor. restore yapmak lazım diye okudum bikaç yerden.

 30. Fatoş

  04/04/2011 at 16:18

  Sayın Mustafa Bey;
  Ben yeni sürümü yükledikten sonra telefonuma garip şeyler oldu ve restore etmem gerekti..Bunun nedeni ne olabilir acaba??
  Çok teşekkür ederim..

 31. Zebedee

  04/04/2011 at 16:44

  4.3.1’i yükledikten sonra test ettim.
  Gece saat 00:00 da telefonu şarjdan çıkarttım %100 uçak moduna aldım. Tüm uygulamaları kapattım, telefonu da kapatıp açtım. Sabah 07:30 da alarm çaldı. Pil %99
  .
  Ertesi gün yine gece saat 00:00 da telefonu şarjdan çıkarttım %100 bu sefer uçam moduna almadım. Tüm uygulamaları kapattım, telefonu da kapatıp açtım. Sabah 07:30 da alarm çaldı. Pil %68-%70…
  .
  4.3’ten önce %85-%90 oluyordu…. 🙁

 32. icakmak

  04/04/2011 at 17:54

  sabah 6.30’da kalktım, %100’dü şarj. işyerime gelene kadar %70 oldu, ki 4.3’ten sonra böyle oluyordu…
  işyerimde 4.3.1 yükledim, bu sürede tabi bilgisayardan şarj oldu cihaz. %100 ile sabah 10’da şarjdan çıkardığım telefon şu an %92 =))) onca konuşma, internet, mailleşme dahil =)))

 33. Hamdi Koçer

  04/04/2011 at 23:01

  Telefon çaldığında, dokunmatık ekran hassasiyetini kaybediyor/donuyor ve telefonumu aramaya açıp konuşamıyorum. Ancak telefonun çalması bitinice yeniden kullanıma açılıyor ve ben karşı tarafı arıyorum.

  Bu sorun eskiden çok nadir olurdu, son 2 güncellemeden sonra (onunla ilgisi var mı bilemiyorum tabi) daha sık olmaya başladı. Her 10 aramada 1-2 kez oluyor. Çevremde de bu sorundan yakınan başka iphone 4 kullanıcıları da var.

  Benzer yakınmalar yaşayanlar oluyor mu, nedeni ne olabilir ?

 34. Zebedee

  05/04/2011 at 09:28

  Mustafa bey günaydin,
  4.3 ve 4.3.1 güncellemelerinde Kişisel Erişim Noktası ile ilgili hiçbir sorunum olmadı ve aktif olarak kullanabiliyordum. ancak Pil sorunu yüzünden dün gece “Ağ ayarlarını Sıfırla” düğmesine tikladim ve Kişisel erişim noktası kayboldu tekrar getiremedim. Wifi açık, Hücresel Veri açık, APN = internet, diğerleri boş. Turkcell Kullanıcısıyım. 3G ile internete cikabiliyorum ama menüde Kişisel erişim noktası yok. Aklınıza gelen başka bişii varmı acaba?

 35. Anonim

  05/04/2011 at 11:17

  arkadaşlar ios dosyasını indirdim fakat zipli olarak görünüyor uzantısını ipsw olarak değiştirdim yine değişen birşey olmadı bende bir programmı eksik acaba sebeb nedir birde kullandığım 4.1 – 431 geçmem mantıklı olurmu acaba sarj sorunu olduğunu söylüyor herkes cevap için şimdiden tşk.

 36. ufou

  05/04/2011 at 15:29

  Arkadaşlar merhaba,

  4.3.1i yuklerken telefon kilitlendi, üzerinde itunes ve connector resmi var,ne yapmalıyım?

  • Mustafa Tan

   05/04/2011 at 16:20

   Cihazınız yurt dışından getirtilen SIM kilitli cihazlardan mıdır?

   http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

   • tugba peker

    05/04/2011 at 19:13

    mustafa bey yardımınıza ihityacım var 🙁
    dun tlfnumu kapatmısdım sabah bı acdm kamera yok safari yok restore ettım herseyı tekrar yukledm yedekten degıl sıfırdan yani geldı safarı store ama az bı müddet sonra gene gıttı safari store ve kamera noldu benım ıphoneme yardımcı olun lutfeeennn :((

 37. Can

  05/04/2011 at 16:56

  Zebedee arkadasim ayarlardan ag a gir ve ordan asagida kisisel erisim noktasi var zaten ordan actiginda eski yerini aliyor.. Pil sorunu bende yasadim 4.3 de ping i kapatinca duzeldi, 4.3.1 de tekrar eskiye dondu cabuk bitmeye basladi,dun gece ag ayarlarini sifirladim bi kac uygulamayi sildim konum srvisi isteyen, ve tam sarjdan sonra kapattim sabah actim,suanda kullanim 7 saat sarj yuzde 88 sanirim duzeldi

  • Zebedee

   05/04/2011 at 21:05

   Can, tesekkur ederim tavsiyen icin. Sanirim benimde ag ayarlarini sifirladiktan sonra sorunum duzeldi. Tum gun kullanimdan sonra aksam oldugunda pil %60 seviyelerinde. Buda normal. Ancak hala K.E.N’ni cikartamadim

 38. tugba peker

  05/04/2011 at 19:15

  mustafa bey yardımınıza ihityacım var 🙁
  dun tlfnumu kapatmısdım sabah bı acdm kamera yok safari yok restore ettım herseyı tekrar yukledm yedekten degıl sıfırdan yani geldı safarı store ama az bı müddet sonra gene gıttı safari store ve kamera noldu benım ıphoneme yardımcı olun lutfeeennn :((((

  • mustafa

   05/04/2011 at 21:01

   tugba hanim iphone 4 mu kullaniyorsunuz yoksa 3gs mi kullaniyorsunuz hangisi bileyim ona gore cevap vereyim.

   • tugba peker

    05/04/2011 at 21:38

    3gs ama 4.3ü yukledım

    • mustafa

     05/04/2011 at 23:07

     tugba hanim eger mumkunse msn adresini alayim cihazi iyice bi goreyim demek istedigimi anlamissinizdir…

 39. Deniz

  05/04/2011 at 20:19

  4.1 den 4.3.1 e geçtim. geçmez olaydım.10 dk önce saate baktığımda %79 du şimdi 76 ya düştü tam anlamı ile içiyor pili. zaten update işlemi sırasında 1013 hatası verdi uykusuz bir gece geçirmeme neden oldu…

  apple işi batırmaya başladı kusura bakmasınlar. saat sorunu mu dersin, güncellemelerde saçamalaması mı dersin, pili içmesi mi… ilk ve son iphone alışverişimdi.

 40. selimh

  06/04/2011 at 09:01

  iphone 4 os4.3 ve 4.3.1le olusan batarya problemi ag ayarlarini sifirlayarak biraz olsun duzeldi. Ama hala eskisine donmus degil.
  Saygilar

 41. Taşkın

  06/04/2011 at 10:56

  Turkcell cihazımla her çıkan güncellemeyi yükledim. 4.3.1 deyim ve gece %100 bıraktığım pil sabah kalktığımda %100 de duruyor. Hiç bir sıkıntı yok. 3G yi ve Ağları kapatıyorum işim olmadığında. 2 gün kullanabiliyorum şarjımla. Gayette memnunum iPhone 4’ümden 😉

 42. mesut

  06/04/2011 at 11:32

  pil sorununu ağ ayarlarını sıfırlayarak çözdüm ayrıca bi sorunum var ben 4.3.1 yükledim jb yaptım cihaz 3gs ama menüde bi değişiklik göremedim ne multitask nede kişisel erişim noktası yardımcı olursanız sevinirim

 43. Murat

  07/04/2011 at 00:54

  Merhaba arkadaşlar,
  Pilin çok çabuk bitmesi sorunu bende de vardı, 4.2.1’i yüklememle başladı. Tatilimin yarısını rezil etti.
  Sonra Wi-Fi’ı kapattım, sorun düzeldi. Şimdi 2 gün gidiyor şarjım.
  Bilginize.

 44. Deniz

  07/04/2011 at 09:39

  Temiz restore cektim. Ag ayarlarini sifirladim sinirlamalardan o soz konusu servisi kapadim. Ama gene de olmadi. Gece yatarken %89 da biraktigim telefon saat 09:30 da %67 idi. Apple e de guvenim kalmadi.

  Ben 4.1 e geri donuyorum

 45. Fatoş

  07/04/2011 at 11:07

  Mustafa Bey;
  Kanımca soruma ancak buradan yanıt alabilirim..
  Ben telefonumu iş yerindeki pc’de yüklediğim iTunes’dan eş zamanlıyorum..Fakat laptopa telefonu takınca bilgisayar kitleniyor..Bunun sebebi ne olabilir acaba?Laptopa format attırdık,tertemiz oldu,telefonu taktık ve mavi ekran çıktı yine ya..Lütfen seseimi duyun..Kanımca bir tek siz çözebilirsiniz bunu..
  Şimdiden çok teşekkür ederim..Çoğu şeyi sizden öğrendim..

  • mustafa

   07/04/2011 at 23:02

   fatos hanim laptopunuz vista mi yok windows 7 mi.arti itunes yeni surummu 10.1 olmasi lazim itunes yani.ona gore cevap vereyim bazen antivirus programi devereye giriyor telefunu gormeye bilir laptopunuz..yARDIMCI OLACAM

   • Mustafa Tan

    07/04/2011 at 23:07

    Selamlar Mustafa Bey,

    Yorumlarda gözüken rumuzunuzun yanına soyadınızı da yazabilirseniz sevinirim. Mustafa’lar karışabiliyor çünkü 🙂

    Siz cevap yazdığınız zaman kullanıcılar benim cevap yazdığımı düşünüyor olabilirler.

    • Fatoş

     08/04/2011 at 10:18

     Selamlar Mustafa Bey;

     Bizim laptop,windows 7 ve iTunes’un son sürümü yüklü..Telefonu taktığımda “yeni donanım bulundu..iPhone..” yazısı çıkıyor ve mavi ekran çıkıyor..

     Çok teşekkür ederim..Her iki Mustafa Bey’e de..

     • Fatoş

      08/04/2011 at 17:52

      Bizim laptop Windows XP ya..
      Pardon..
      Cehalet zor..

     • Fatoş

      13/04/2011 at 11:50

      sayın Mustafa Bey;

      Niye benden yardımlarınızı esirgediniz acaba??

 46. mehmet yilmaz

  07/04/2011 at 19:36

  Yorumların çoğunu okudum hepsi amatör kullanıcılar tarafından yazılmış. Yok eskiden 4 gün gidiyormuş da şimdi 2’ye düşmüş.. Hangi versiyonda pil sorunu çıkmadı ki bu ios 1.1.2 den beri süregelen bir şey. 3 hafta sonra 4.3.2 çıkacak yine başlayacak millet pil sorunu diye 🙂 Tam 1 gün telefonu kullanıyorsanız dert etmeyiniz.

 47. sinan

  07/04/2011 at 21:33

  gece telefonum %15 şarjda iden sabah kalktığımda kapalı buldum, daha önce en fazla %2 düşüyordu şarjı geceden sabaha…

 48. Dogukan

  08/04/2011 at 00:51

  Apple 1-2 hafta icinde iOS 4.3.2’yi yayınlayacakmış bu kadar sık düzeltme yaması Apple’ı Windows’a benzetmeye başladı.

 49. Can

  08/04/2011 at 01:04

  🙂 mustafa tan bey,katiliyorum size, bi burasi kalmisti derken siz gereken aciklamayi yapmissiniz. Anlayanaa tabi:)

 50. Dogukan

  08/04/2011 at 10:02

  iOS 4.3’le gelen download esnasinda uygulamayi işlem bitmeden iptal etme özelliği 4.3.1’de kalktı galiba bu konuda bir fikriniz var mı?

  • AHMET ÖZGÜR

   08/04/2011 at 10:30

   merhabalar mustafa bey ben 4.3 versiyonunda sorun yaşamıyodum.tek sorunum pili sarj ederken %91 e geldiği zaman bataryayı dolu gösteriyodu yani tam %100 dolmadan.4.3.1 versiyonunu yükledikten sonra bu sorun ortadan kalktı ama şimdide %95 e kadar sarj oluyo dolu gösteriyo tlfnu elime alıp biraz oynayınca %100 dolu gösteriyo bunu niye yapaıyo anlamış deilim.bide4.3.1 yükleyince şarj sorunum ortaya çıktı.gece yatarken telefonu uçak moduna aldım %84 şarjı vardı sabah kalktıgımda sarjı %70 e düşmüştü bu sorunu ilk kez yaşadım.pili şarj etme konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim.

   • mehmet yilmaz

    08/04/2011 at 12:30

    telefonun şarjını full bitirin ve full şarj yapın, 2 kere tekrarlayın bunu. düzelmesi gerekir, versiondan değil bu sorun. şarj alışkanlığından.

    • AHMET ÖZGÜR

     09/04/2011 at 11:09

     merhaba mehmet yılmaz bey öncelikle teşekkür ederim cvp verdiğiniz için.ama ben telefonumu düzensiz sarj etmedimki sadece 1 veya 2 kez etmişimdir.bu sorun başka bişeyden olabilirm?servise göndermen gerekirmi?

 51. A.Keskin

  08/04/2011 at 14:36

  Peki bu yeni sürümü yüklemezsek ne kaybederiz bilgilendirebilir misiniz

  • Yücel Aydın

   09/04/2011 at 23:32

   * iPod Touch 4G’de karşılaşılan grafik sorunu ortadan kalkıyor.
   * Bir kısım ağ etkinleştirmesi ve ağlara bağlanmada karşılaşılan hatalar gideriliyor.
   * Bazı TV’lerde Apple Digital AV güç kaynağını kullanırken ortaya çıkan görüntü titremesi düzeliyor.
   * Kurumsal Web servislerinde ortaya çıkan kimlik doğrulaması ile ilgili sorunları gideriyor.
   * USIM dosya sistemindeki büyük boyutlu dosyaları okumaya çalışırken alınan bellek hataları giderildi
   * Bazı uygulama ve web sitelerinde kimlik denetimi ile alakalı hatalar giderildi.

  • A.Keskin

   11/04/2011 at 17:51

   Bilgilendirme için teşekkürler. Yeni sürümün artıları ile ortaya çıkabilecek sorunları karşılaştırdığımızda şimdilik herhangi bir yükleme yapmamak en doğrusu sanırım.

 52. celalettin

  08/04/2011 at 23:50

  2 hafta sonra 4.3.2 geliyor.açıklandı

 53. levent

  09/04/2011 at 12:10

  Bu konu ile alakasız ama acil çözüm aradığım bir problem var.

  Powerpoint dosyalarını en iyi gösteren reader hangisi? pdfreader yükledim dosya boyutu arttıkça ppt deki resim dosyalarını göstermiyor. Acil önerilerinizi bekliyorum. Jailbreak kullanmıyorum bu arada..

  Şimdiden teşekkürler..

  • Levent

   10/04/2011 at 09:02

   Bu konuda bilgisi olan yok mu? Denediğim ve sonuç alamadığım prolar: Quickoffice,pdfreader,documents 2 ve foolreader.

   Bu arada Mustafa bey sadece soruların cevaplanacağı forum gibi bir bölüm olsa. Arada biz de cevaplar vererek hem sizin yükünüzü hafifletebilirdik hem de sorular hızlı cevaplanırdı.

 54. emrecan okten

  09/04/2011 at 12:48

  ben iphone 4 ümü pakistandan simkilitsiz olarak satın aldım. aldığımda 4.1 yüklüydü. 2 gün önce de direk 4.3.1 e update ettim. hiç jailbreak de yapmadım.

  şu an pil ömrü problemi yaşıyorum. daha doğrusu 4.1 deki kadar uzun dayanmıyor şarjım. pingi kapadım ve ağ ayarlarını sıfırladım.

  back up almadan temiz bi restore yapsam diyorum ama cesaret edemiyorum telefon kilitlenir diye. bazı forumlarda okudum telefonu kilitlenenler olmuş.

  back up sız restore yaparsam bi problem yaşar mıyım?

  şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   09/04/2011 at 13:04

   Daha evvel sorunsuzca update ettiyseniz yine sorunsuzca restore edebilirsiniz.

   Kilitlenme dedikleri şey SIM kilitli cihazlarının restore sonrası unlock’larının gitmesi. Her restore veya update sonrası SIM kilitli cihazların tekrar unlock edilmesi gerekiyor.

   • emrecan okten

    09/04/2011 at 13:26

    teşekkür ederim. son yazınızda yazdığınız gibi back up almadan yapıcam temiz olsun diye. sonra tekrar gözlemlicem pil sorununu

 55. Hakan

  09/04/2011 at 23:19

  Merhaba mustafa bey
  Bu konuda bir arkadasimiz yazmis 2 hafta sonra 4.3.2 yayinlanacak diye bilginiz varmi ve bu sorunlar sizce duzelecekmi bu son guncellemeyle acaba birde sormak istedigim artik 3 gs lere guncellenemeyecek gibi bir soylenti var bilginiz varmi tesekkurler..

  • Mustafa Tan

   10/04/2011 at 09:31

   Selamlar,

   Haklısınız. Kafamda birşeyler var fakat forum değil. Çünkü forumu yönetmek çok zor. Kısa sürede kontrolden çıkıyor.

   Adam gibi Türkçe desteği olan bir Q&A (Soru Cevap) çözümü arıyorum uzun zamandır. İçime sinen birşey bulduğum anda devreye alacağım.

 56. Abdullah

  10/04/2011 at 12:11

  Mustafa bey öncelikle böyle bir site için teşekkür ederim. Sizden benim isteğim şu benim cihazda 1 tane ölü piksel var acaba bu cihazımın değişmesi için yeterlimi cihazım garanti kapsamında. Bir diğer husus iphone 3gs yetkili servisleri nerelerde var. Y

  Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   10/04/2011 at 12:16

   Selamlar,

   Cihazınızda kullanıcıdan (yani sizden) kaynaklanmayan bir sorun varsa ve de teknik servis müdahelesi ile düzeltilemiyorsa zaten değiştirmekten başka bir çareleri kalmıyor garanti kapsamında.

   iPhone’un Türkiye’deki garanti kapsamında teknik desteğini veren Genpa’nın servis noktaları aşağıdaki linkte mevcut:

   http://www.genpa.com.tr/_teknik_servis_soru2

   • İlker Demirhoca

    09/09/2012 at 05:19

    Hocam meraba iphone 4 kullaniyorum yaklasik 8 Aydir sorunsuz kullandigim cihaz bir anda pil%20 de iken kapandi ve acilmadi daha sonra itunes ile tekrar aktif hale gecirdim. ancak daha sonra %10 da kapanmaya basladi ve her gecen gun daha az batarya omru kalmaya basladi .en son %27 de kapanmaya basladi. Bana tavsiye edebileceginiz bir sey varmidir? Tesekkurler

 57. Abdullah

  10/04/2011 at 12:20

  Hocam çok teşekkür ederim.

 58. Umut

  11/04/2011 at 11:38

  Herkese selamlar
  Aramaları cevaplarken ip4 ekran kilitlenme sorunu 4.3 ve 4.3.1 sürümlerinde yasamaya başladım. Ancak sleep tusu ile aramayı reddedip kurtulabiliyorum. Aynı sorunu bı arkadasim daha yaşıyor, bu konu hakkında bı bilgisi olan varmı? Teşekkürler

  • özhan

   11/04/2011 at 20:00

   aynı problem bende de oluyor. Genel bir problem sanırım. hatta bazen mesaj geldiğinde tuş aç yapamıyorum. Sleep tuşuna bir kere basıp cihazın ekranını kapatıp tekrar açıyorum, o zaman düzeliyor.

 59. Serkan

  12/04/2011 at 01:41

  Bn suan 4.3.2 kullaniorum kullanan yoqmu arkadaslar kimseden ses çıkmıyor. Gördüğüm sorun internet sayfasında gezerken teklemesi takılması sebebini anliyamadim açıkcası:s

 60. Serkan

  12/04/2011 at 01:54

  Arkadaslar 4.3.2 yayınlandı bekleyen mi warki daha 4 5 gün önce guncelledim hatta bn

 61. Serkan

  12/04/2011 at 02:00

  Ders çalışmaktan aklım gitmiş özür dilerim 4.3.1 mis benimki de:S

  Şarj olayını aciklicam pc den girince sorunlar cozulucek emin olabilirsiniz temennim bu. Tel den yazmak hoşuma gitmiyor.

  Ayrıca boyle bir site cok ama cok iyi olmuş tskkurler ilgililere ve Mustafa beye.

 62. Ahmet

  12/04/2011 at 14:48

  ios 4.3.2 yükleyen arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.

 63. Serkan

  12/04/2011 at 20:00

  Evt arkadaslar tekrar mrb. Bu şarj olayiyla ilgili olarak belirticegim durum aslında herkezin bildigini sandığım ama burda yorumlarda hic dillendirilmemis bir olay oyuzden iki arada bir derede kaldım bilinip bilinmemesi konusunda..

  Evt arkadaslar ilk önceleri benimde şarjla ilgili büyük sorunum wardi şarjım cok ama cok hızlı bitiyordu ama bunun nedenini anca kullandığım operatörün müşteri TEM. Aradıktan yetkiliyle görüştükten sonra çözebildim.

  Arkadaslar umarım benim düştüğüm hataya sizde dusmemissinizdir. Ozaman bosuna Apple sallamış olucaksiniz.:)

  Gelelim konuya arkadaslar bilioruzki uygulama açtığımızda sadece menü tuşuna basarak uygulama kapanmıyor menü tuşuna çift tikladigimizda bilindiği gibi geçiş uygulamadan uygulamaya geçiş yapabildiğimiz sayfa çıkıyor orda basili tuttuğumuzda uygulama sekline üzerinde x işareti çıkıyor ona bastığımızda UYGULAMA KAPANMIŞ OLUYOR..!! ben bunu bilmioyrdum yaptığımda gorucegim yararı siz anlayın. Belki herkez bunu biliyordur ama dediğim gibi hic dillendirilmedigi için belirtmek istedim. Çünkü ben bunu tel. İlk aldığımda bilmiyordum en azından ordan kapatıldığında ( anlattığım sekilde) esas kapandığını. Bilmeyenler kesinlikle çıkacaktır çünkü bunu açıklayan ne kılavuz gördüm nede servis. Kitapçıkta geçiş yapabilirsiniz diyor uygulama kapatılır diye açıklamıyor yada ben görmedim. MESAJLARİNİZİ BEKLİYORUM DENEYEN DENEMEYEN.

  TSKLER.

  • Ömer Faruk Çetinkaya

   15/04/2011 at 00:28

   Bende 3GS Sahibiyim Multi-Tasking Geldikden çok sonra öğrendim. Hatta En son kullanılan uygulamalar listesinden kaldırdıkdan sonra telefonunuzu birde yeniden başlatmanız daha iyi oluyor. Benim düşünceme göre Apple’da bir sorun yok sorun uygulamalarda diye düşünüyorum.

 64. Serkan

  12/04/2011 at 20:10

  Belirtmeyi unuttum bu anlattihim olayı öğrendiğim sırada, orda açık olup kapalı sandığım tam 35 40 uygulama kapattım(oyunlar mesajlarklasoru, vsvsvs ) gerisini siz duşunun. Şarjım 12 saat zor dayanırken simdi 2 gün zorlasam 3 gün dayanıyor.

 65. mavi

  14/04/2011 at 10:39

  güncellemeden bir kaç gün sonra bende pil sorunu yaşamaya başladım
  2 gün dayanan pil bir gün dayanmaz oldu.

 66. Fatih Dedebaş

  16/04/2011 at 21:53

  Bu makaledeki 3. yöntem işe yaradı. İlk iki yöntemi de denemiştim ama işe yaramamıştı.
  şu an itibarıyle:
  Kullanım : 2 saat 50 dakika
  Beklemede: 23 saat 56 dakika
  Kalan pil: % 64

 67. Ahmet

  20/04/2011 at 18:24

  4.3.2 sonrası izlenimlerim.
  Kullanmadığım zaman 3G ve Hücresel veri kapalı.
  Şu an itibariyla
  Kullanım:5 saat 9 dakia
  Beklemede : 3 gün 18 saat
  Kalan pil: %40

 68. Anonim

  22/04/2011 at 15:37

  Benim 3GS telefonum 4.3.1’de kapalıyken (home+on/off birlikte basılarak kapatıldı) 10 dakikada %1 şarj harcıyordu. 4.3.2 ile düzelmedi, ağ ayarlarını sifirlamak ve ping’i kapatmak da işe yaramadı. Restore işe yaratabilir mi, yoksa pili değiştirmek mı gerekiyor?

 69. Erhan

  22/04/2011 at 15:38

  Benim 3GS telefonum 4.3.1’de kapalıyken (home+on/off birlikte basılarak kapatıldı) 10 dakikada %1 şarj harcıyordu. 4.3.2 ile düzelmedi, ağ ayarlarını sifirlamak ve ping’i kapatmak da işe yaramadı. Restore işe yaratabilir mi, yoksa pili değiştirmek mı gerekiyor?

 70. kemal

  26/04/2011 at 22:16

  ya arkadaşlar bilen yorum yaparsa memnun olurum biliyorum yeri burası değil ama hiçbiryerde göremedim bu konuyu; iphone 4’te ana ekranı boş tutabiliyormuyuz? hiç bir şey olmasın istesek!!! nasıl nerden olursa tabi!

  • Mustafa Tan

   26/04/2011 at 22:23

   Ana ekrandayken herhangi bir uygulamanın üzerinde parmağınızı basılı tutun. Ardından ikonlar titremeye başlayacak. Artık ikonları sürükle bırak yöntemi ile diğer sayfalara taşıyıp ana ekranı boşaltabilirsiniz.

   • kemal

    26/04/2011 at 22:34

    Mustafa hocam onu demiyorum ana ekrana hatunumun resmnin koydum ayıptır söylemesi 🙂 ama ikonlardan göremiyorum, ana ekranı boş tutamazmıyız, teşekkürler cvbınız için

    • kemal

     26/04/2011 at 22:35

     anladım hepsini sürüklersek boşalır yani pardon geç anladım 🙂

     • kemal

      26/04/2011 at 22:41

      itunestan yaptım olmadı 🙁 aply deyince tekrar birinci ekranı doldurdu

 71. elif

  18/05/2011 at 10:41

  Merhaba Mustafa Bey,arkadaşımın cihazı 3GS ve ona en son 4.2 yüklemiştik,pilinin ömrünün azaldığını söyledi,şimdi dediğiniz gibi backup alıp tekrar restore yapacağız fakat bu sefer 4.3.3 çıktı o yazılımı yüklemek zorunda kalacağız,aynı problemler oluşur mu???

 72. Levent

  19/07/2011 at 21:30

  4.3.3