Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması

Dün paylaştığımız gibi yarın (29 Nisan) ülkemizdeki iPad 2 satışı resmen başlıyor. Fiyatların da çok yüksek olmaması nedeniyle iPad 2’ye talebin yüksek olacağını tahmin ediyorum. iPad 2’yi işte de kullanmak niyetinde olanlar da, doğal olarak görüntüyü televizyona veya projeksiyona aktarmak için bir adaptöre ihtiyaç duyuyorlar.

Aslında bu konuyla ilgili 2-3 ay önce “iPhone ve iPad’i Televizyona veya Projeksiyona Bağlamak” başlıklı detaylı bir yazı paylaşmış ve bu konuyla ilgili tüm adaptörleri ve nasıl kullanıldıklarını paylaşmıştık. Fakat bu yazıdan sonra Apple, iPad 2 ile gelen “Video Mirroring” özelliğini ve yeni bir adaptör olan “Apple Digital AV Adapter” ‘ı tanıttı. Bu yüzden de özellikle iPad kullanıcıları hangi adaptörü alacakları konusunda kararsız kalmaya başladılar.

Bu konuda da sorular gelmeye başlayınca ben de ayrı bir yazı ile Dijtal AV (HDMI) Adaptörü ile VGA adaptörü arasındaki farklardan ve de Video Mirroring’den kısaca bahsedeyim istedim.

iPad 2 ve Video Mirroring

Video Mirroring

Video Mirroring sadece iPad 2’de bulunan, istisnasız iPad 2’deki tüm uygulamaların veya ana menünün görüntüsünü televizyona, monitöre veya projeksiyona yansıtılmasını sağlayan bir özellik. Bunun için de Digital AV (HDMI) Adaptör ya da VGA Adaptör kullanılabiliyor. Yani iPad 2’deki Video Mirroring özelliğini kullanabilmek için sadece HDMI adaptör şart değil.

Fakat bu özellik yani tüm görüntülerin yansıtılması iPad’de veya iPhone 4’te bulunmuyor. İlk nesil iPad’de veya iPhone’larda görüntü, ancak bu yazıda bahsettiğimiz videolarda ve bazı uygulamalarda yansıtılabiliyor.

Güncelleme (4 Aralık 2011) : Apple’ın yeni çıkardığı iPhone 4S ve iPhone 5 de iPad 2 gibi video mirroring’i destekliyor. Dolayısıyla aşağıda iPad 2 için anlatılanlar iPhone 4S için de geçerlidir. Ayrıca iPad 3 ve iPad 4’de video mirroring desteği mevcut.

iPad 2’deki Video Mirroring özelliği hakkında detaylı bilgi için de daha evvel paylaştığımız iPad 2 İncelemesi – I yazısına göz atabilirsiniz.

Apple Digital AV (HDMI) Adaptör

Bu yeni adaptörün en büyük özelliği HDMI çıkış vermesi. Ayrıca sadece iPad 2 ve iPhone 4S ile değil iPad, iPhone 4 ve iPod Touch 4G ile de uyumlu olması. Diğer özellikleri de:

 • Üzerinde şarj yuvasının bulunması. Bu sayede örneğin film izlerken bir yandan da cihaz şarj edilebiliyor.
 • Görüntü ile birlikte sesi de aktarabiliyor.
 • iPhone 4S ve iPad 2’lerde 1080p ‘ye kadar, iPad ve iPhone 4’lerde ise 720p’ye kadar çözünürlük desteği sunabiliyor.
 • iPhone 4S ve iPad 2’lerde Video Mirroring imkanı sunuyor. (iPad ve iPhone 4’te ise sadece videolara ve bazı uygulamalara destek)

Peki Amerika’daki satış fiyatı 39$ olan bu adaptör kimler için uygun? Eğer iPhone veya iPad’inizi daha çok film izlemek için kullanıyorsanız o zaman HDMI adaptör sizin için en uygunu. Fakat eğer cihazınızı projeksiyona bağlayıp sunum yapacaksanız o zaman aşağıdaki VGA adaptörünü almanızda fayda var, çünkü projeksiyon cihazlarında HDMI girişi bulamazsınız.

Detaylı bilgi için :

http://store.apple.com/us/product/MC953

http://www.diji-dukkan.com/Apple-Lightning–HDMI-Adaptor_5239.html

Apple VGA Adaptör

İlk nesil iPad ile birlikte piyasaya sürülen bu adaptörün en büyük özelliği projeksiyon cihazlarına ya da VGA girişi bulunan monitör ve televizyonlara bağlanabilmesi. Ayrıca sadece iPad’ler ile değil, iPhone 4 ve iPod Touch 4G ile de uyumlu olması. Fakat HDMI adaptöre göre bazı negatif yanları da bulunuyor:

 • Üzerinde şarj için ayrıca bir yuva yok. Yani hem projeksiyona görüntü verip hem de cihaz şarj edilemiyor.
 • Sadece görüntüyü aktarıyor. Ses için ayrıca cihazın kulaklık çıkışından bir kablo ile varsa ses sistemine bağlantı yapmak gerekiyor. Yoksa sadece cihazın harici hoparlörü ile yetinilmek zorunda.
 • iPhone 4S ve iPad 2’lerde 1080p ‘ye kadar, iPad ve iPhone 4’lerde ise 720p’ye kadar çözünürlük desteği sunabiliyor.
 • iPhone 4S ve iPad 2’lerde Video Mirroring imkanı sunuyor. (iPad ve iPhone 4’te ise sadece videolara ve bazı uygulamalara destek.)

Peki Amerika’daki satış fiyatı 29$ olan bu adaptör kimler için? Eğer iPhone veya iPad’inizi daha çok projeksiyona bağlayarak film izlemek veya sunum yapmak için kullanıyorsanız o zaman VGA adaptör sizin için en uygunu.

Detaylı bilgi için :

http://store.apple.com/us/product/MC552

http://www.diji-dukkan.com/Apple-Lightning-VGA-Donusturucu-Adaptor_5250.html

Ayrıca iki adaptör arasındaki farkların kolayca görülebilmesi için aşağıda gibi basit bir tablo hazırladım. Umarım faydası olur.

* VGA adaptörünün ses taşıma özelliği olmasa da cihazın kulaklık çıkışına bağlanabilecek ayrı bir kablo ile ses sistemine bağlantı yapmak mümkün oluyor.
** Video Mirroring özelliği sadece iPad 2’de bulunuyor ve de bu özellik sayesinde iPad 2’deki istisnasız tüm görüntüler aktarılabiliyor.

Güncelleme (8 Mart 2013) : Apple’ın yukarıdaki yazıyı hazırladıktan sonra çıkardığı iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3 ve iPad 4 de iPad 2 gibi video mirroring’i destekliyor. Dolayısıyla yukarıda iPad 2 için anlatılanlar yeni modeller için de geçerlidir. Fakat iPhone 5 ve iPad 4’lerde Lightning Connector ismi verilen yeni şarj yuvalarından kullanıldığı için bu yeni cihazlara uygun adaptörlerden alınması gerekir aşağıdaki gibi.

Lightning HDMI Adapter

Kaynaklar:

http://www.diji-dukkan.com/Apple-Lightning–HDMI-Adaptor_5239.html
http://www.diji-dukkan.com/Apple-Lightning-VGA-Donusturucu-Adaptor_5250.html
http://support.apple.com/kb/ht4108
http://www.apple.com/ipad/accessories/
http://www.apple.com/ipad/features/mirroring.html

60 Comments

 1. HakfeR

  29/04/2011 at 00:52

  Merhabalar…
  Hdmi adaptoru nerden ve kaç lira ya buluruz Türkiye de…?
  Teşekkür

  • Mustafa Tan

   29/04/2011 at 08:17

   Selamlar,

   Apple Bayii’lerinde veya büyük elektronik mağazalarında bulabilirsiniz ancak. Genelde Türkiye’deki fiyatlar da Amerika’daki fiyatların 2 katı oluyor vergiler nedeniyle.

   • murat

    21/11/2011 at 02:29

    Mustafa usta bu guzel bilgiler icin tesekkurler.
    Bunun yani sira bir sorum olacak; simdi bu Apple Digital AV kabel ile ben oyunlarida tv ekranindan oynayabilirmiyim,ornegin yaris oyunlarini.

    • Mustafa Tan

     21/11/2011 at 08:20

     Aslında bu sorunuzun cevabı yazıda mevcut. Fakat ben yine de kısaca yanıtlamaya çalışayım.

     Eğer cihazınız iPad 2 veya iPhone 4S ise, bu cihazların video mirroring özelliği olduğu için herşey yansıtabiliyorlar. Tabii yukarıdaki iki adaptörden birini almak şartıyla.

     Yok eğer cihazınız daha eski model ise, oynadığınız oyunun özel olarak TV out çıkışının bulunması gerekiyor Real Racing 2’de olduğu gibi.

     • volkan

      05/07/2012 at 11:12

      hdmi koblo ile 3g görüntülü konuşmayıda tv ye yansıtabilir miyiz?

  • vurgunh

   01/05/2011 at 05:38

   ben bu gün bilkom a bağlı apex ten Apple Digital AV aldım 110 tl ve vord kartın varsa 110 tl yı 12 taksit e bölüyor.

  • Merve

   12/03/2012 at 23:29

   Meraba ben okulda sunum yapcam iPad den keynote de bir sunum hazirlicam vga kablosu alcam ama okuldaki projeksiyonda bu girişin olmaması gibi bir priblem olmaz di mı yardımcı olursanız cok sevinirim

   • caner

    05/05/2012 at 12:03

    olmaz, vga girisi olmayan projeksiyon piyasada cok nadirdir.

 2. Ulubatlı Hasan

  29/04/2011 at 15:31

  Peki görüntü kalitesinde bir fark var mı?

  Hangisini kullanırsak tv de daha net görüntü elde ederiz?

  • mustafa

   29/04/2011 at 22:03

   selam arkadaslar ben ingilterede yasiyorum almak isteyen varsa burda ucuz gonderirim postayla gonderiririm.1 haftaya gelir.NEW Apple iPad 2 iPhone 4 Dock Connector to VGA Adapter 30 pound yani yaklasik 65 ytle ye yakin.

 3. Canan

  30/04/2011 at 10:32

  Cok faydali bir yazi oldu tesekkurler. Bu arada İpad2 isteyenler acele etsinler. Amerikada bile bayagi sira var. Siparis 20 gunden once gelmiyor. Ordan almanin bir avantaji olarak arkasina engraving yaptirmak mumkun. Lazerle iki satir yazi yazdirabiliyorsunuz :)) İsim veya not..

 4. Ömer

  30/04/2011 at 20:48

  Merhaba,
  Bende ipad 2 ve orjinal hdmi adaptor var. Evdeki lcd ye bagladigimda goruntu televizyona 4:3 olarak gidiyor ve yanlarda siyah bosluk cikiyor. Bu goruntuyu televizyona 16:9 seklinde yani tam ekran olarak tasimak mumkun mu?

  • Mustafa Tan

   30/04/2011 at 20:51

   Selamlar,

   Standart çıkış ekranın tamamen kaplamaz. Ancak bazı uygulamalarda tam ekran çıkış olabiliyor. Buna en güzel örnek geçenlerde iPad 2 için güncellenen ve 1080p output veren Real Racing iPad uygulaması:

   http://itunes.apple.com/tr/app/real-racing-2-hd/id414566922?mt=8

   • Bilal

    08/02/2012 at 13:10

    Mustafa bey merhaba, Ben de İpad 2 cihazım için Digital Av Adaptör almak istiyorum. Bunu almak istememin sebebi de aslında Digiturk web tv uygulamasındaki görüntüyü Plazma televizyonuma aktarmak. Ama Apple mağazasındaki arkadaş tıpkı Ömer bey in dediği gibi görüntünün televizyonun tamamına aktarılmadığını, yanlarda siyah boşluklar kalacağını söyledi. Açıkcası şuan çok kararsız kaldım. Sonuçta 110 tl verip alıcam ama ekranın bir kısmına görüntüyü aktarması kötü. Bunun hiçbir çözümü yokmudur? Tıpkı video veya fotoğrafları aktarırken ki gibi full olarak aktarma şansımız yokmudur? En azından digitürk web tv nin aktarımı konusunda bir bilginiz varmı?
    Teşekkürler…

 5. levent kocabasoglu

  02/05/2011 at 14:44

  mustafa bey

  ipad için sd kart aparatı satın aldım. iki tane sd kart yuvası geldi. bir tanesine memory kartı diğerine de usb flash diski takabiliyoruz.

  sormak istediğim bu sd kart girişlerine ipad e taktığımızda memory kartın içindeki resimleri nasıl ve nerden görebileceğiz?çünkü ipad e bağladığımızda hiçbirşey olmuyor

  yardımlarınız için şimdiden tesekkur ederim.

  iyi çalışmalar

 6. cihan

  06/05/2011 at 10:16

  Video Mirroring jailbreak’li iphone’larda da ufak bir uygulama yüklenerek de açılabiliyor. bilginize.

  • Eren

   07/05/2011 at 15:52

   Nasıl açılıyor biraz bilgi verir misin?

 7. ibrahim

  09/05/2011 at 19:04

  merhaba
  ben bu kablolardan hangisini alirsam iphone 4´deki baktigim canli televizyon programini evdeki televizyona aktarip genis ekranda canli bakarim.
  tesekkurler yazilarinizi takip ediyorum

 8. hakan

  29/10/2011 at 15:14

  Mustafa bey
  Apple Digital AV (HDMI) Adaptönü aldıktan sonra projeksiyona bağlamak için bu adaptörün hdmı çıkışını vga ya dönüştüren birçok aparat var piyasada onları kullanarak projeksiyona bağlayabilir miyiz?
  teşekkürler.

 9. mehmet

  30/10/2011 at 23:14

  arkadaslar iphone 4 5.0 yazılımda kullandım ekran görüntüsü tv de cıkmadı

 10. Bilal

  05/11/2011 at 19:02

  Mustafa bey ve arkadaşlar, benim daha önce iphone icin aldigim Belkin marka bir component kablom mevcut. Bunu ipad 2 ye taktigimda sadece bazi görüntülerin aktarimini yapiyor. Yani ornegin video, veya slayt gibi. Yani mirror özelligi olmuyor. Bunun nedenini biliyormusunuz ? Mirror özelligi sadece belli kablolalarimi destekliyor. Bilgisi olan yardimci olursa çok ama çok sevirim.

  • Mustafa Tan

   05/11/2011 at 19:12

   Evet sadece yukarıdaki yazıda paylaştığımız kablolar ile oluyor.

   • Bilal

    07/11/2011 at 00:05

    Tesekkur ederim Mustafa bey. Desenize yine bir apple kisitlamasi ile karsi karsiyayiz 🙁

 11. Anonim

  06/12/2011 at 04:25

  Ben turkcell mobil tv ye aboneyim aracimdada tv dvd vs destekli bir cihazim var tlfnm iphone 4 bahsettigimiz kablolarla telfnumdaki mobil tv yi teyp ekranindan izleyebilirmiyim tesekkurler

 12. Göksel Gürsel

  09/12/2011 at 23:36

  Merhaba,
  Ben bugün internet üzerinden (Türk bir alışveriş sitesi) VGA Kablo aldım. iPad 2 kullanıyorum. Ancak bir gariplik var. Kabloyu ilk taktığımda yaklaşık 15 saniye mirroring görüntü alabiliyorum. Ancak sonra görüntü gidiyor. Bunu LCD televizyonumda da görüyorum bilgisayar monitörümdede. Sizce problem nedir acaba?

  • emre

   19/12/2012 at 17:51

   evet bndede bu oluyor eger cozumu bulduysanız bnaada cevap verebılırmısınız

 13. elif sezen

  01/01/2012 at 09:55

  Merhaba,
  iphone 4sin görüntüsünü tvye aktarmak istiyorum.
  okuduklarımdan anladığım hdmi kablosu almam gerekiyor.bunu nereden alabilirim?
  ve daha önemlisi bende olan yurtdışından gelen simfree iphone’un jail break olması gerekiyor mu bu özelliğini kullanabilmem için?
  teşekkür ederim

 14. Cumhur

  02/01/2012 at 17:36

  Merhaba,
  Apple Digital AV (HDMI) Adaptör bağlantıyı yaptıktan sonra lcd de görüntü neden yatay olmuyor nerede hata yapıyorum selamlar

 15. Cumhur

  02/01/2012 at 18:31

  Mustafa Bey Bir sorum daha var kusura bakma! Apple Diğital (HDMI) Adaptör ile Laptop’un HDMI Kablosu ile bağlandığımız da görüntü verir mi? Yani TV gibi bağlantı olabilir mi?

  • Mustafa Tan

   02/01/2012 at 18:53

   Sorunuzu tam anlayamadım Apple’ın HDMI kablosunu Laptop’a mı bağlamak istiyorsunuz ?

  • Cumhur

   03/01/2012 at 14:32

   EVET LAPTOP EKRANIDA LCD GİBİ AYNI GÖREVİ YAPAR MI?

   • Mustafa Tan

    03/01/2012 at 14:34

    Eğer Laptop’unuzun da televizyonda olduğu gibi HDMI veya VGA girişi varsa yani dışarıdan görüntü alabiliyorsa tabii ki bağlayabilirsin. Fakat sorunuz cihazınız veya adaptörü ile ilgili değil tamamen laptop’unuzun yetenekleri ile ilgili.

    • Cumhur

     03/01/2012 at 19:56

     ilgin için çok teşekkür ediyorum

 16. Lastseagull

  29/01/2012 at 17:48

  Selamlar. Iphone 4 ( S degil ) ve Digital AV ara kablosu sahibiyim. Cok ugrastim HDMI giri olan LCD TV ye bir turlu goruntu aktaramadim. Iphone icinden bir yerlerden bu fonksiyonu enable filan mi etmek gerekiyor ? TV de diger HDMI kaynaklarini gotunsutusuz izleyebiliyorum. Selamlar.

  • Mustafa Tan

   29/01/2012 at 18:33

   Yukarıdaki yazıda da belirttiğimiz gibi Video Mirroring özelliği yani cihazdaki tüm görüntülerin istisnasız dışarı aktarılması özelliği sadece iPhone 4S ve iPad 2’de mevcut.

   Sizin cihazınız iPhone 4 olduğu için her görüntüyü yansıtamazsınız. Sadece videolar gibi kısıtlı sayıda uygulamanın görüntüsünü yansıtabilirsiniz. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/02/iphone-ve-ipadi-televizyona-veya-projeksiyona-baglamak.html

  • Hasan

   29/01/2012 at 21:59

   Keske soru sormadan once biraz okusaniz. Yukarida bi arkadas yazmis. Jailbreakli iphone’lar icin cydia’da bunun icin program var. Tum cihazlarla video mirroring var yani.apple tarafindan yok ama jailbreak ile var. Lutfen omuyun soru yazmadan once.

 17. Cumhur

  31/01/2012 at 18:23

  Mustafa Bey, sizin bilginise güvendiğim için bir sorunum var bilgi verebilirseniz sevinirim. Turkcel hattı kullanıyorum telefon iphone 4s usa getirtim. Telefonda 128 micro sim kullanıyorum. Telefon ile seyahat ederken metro’da bir anlık hat kesilmesinde sol üst köşede servis yok yazısı çıkıyor. Bu ara kendi telefonunumu aradığımda telefon çalıyor ama benim telefonumda servis yok yazısı olduğu için hiçbirşey çıkmıyor. Taki telefonu açıp kapatmam gerekiyor o zaman eski haline dönüyor. Geçen gün bir arkadaş yeniden kurmamı önerdi yaptım ama sorun devam ediyor. Yardımcı olabilirsen sevinirim selamlar

 18. Omer

  15/03/2012 at 06:53

  Selamlar efendim, İpad 2 yi component kablo aracılığıyla tv ye aktarmak istiyorum fakat, İpad de oynattigimiz video nun sadece sesi geliyor tv den, fakat İpad de goruntu aktarılıyor diyor. Sorun ne olabilir?

 19. uzeyır

  26/03/2012 at 13:42

  Mustafa bey merhaba, Ben de İpad 2 cihazım için Digital Av Adaptör almak istiyorum. Bunu almak istememin sebebi de aslında Digiturk web tv uygulamasındaki görüntüyü Plazma televizyonuma aktarmak. Ama Apple mağazasındaki arkadaş tıpkı Ömer bey in dediği gibi görüntünün televizyonun tamamına aktarılmadığını, yanlarda siyah boşluklar kalacağını söyledi. Açıkcası şuan çok kararsız kaldım. Sonuçta 110 tl verip alıcam ama ekranın bir kısmına görüntüyü aktarması kötü. Bunun hiçbir çözümü yokmudur? Tıpkı video veya fotoğrafları aktarırken ki gibi full olarak aktarma şansımız yokmudur? En azından digitürk web tv nin aktarımı konusunda bir bilginiz varmı?

 20. caglar

  13/04/2012 at 17:06

  Merhaba,

  Ipad2 cihazi yukarida bahsettiginiz adoptorler ile pc veya notebook’a baglayip Ipad2’yi harici bir monitor gibi kullanabilirmiyiz (ayni masaustu ancak bazi pencereleri ipad ekranina tasimak gibi)

  • Mustafa Tan

   13/04/2012 at 17:11

   Hayır kullanamazsınız. Ancak bunun için iPad’e özel uygulamalar var Wi-Fi’dan çalışan.

 21. Yasar

  16/04/2012 at 08:17

  Merhaba, ben i-pad 2’de Turkcell Mobil Tv programi ile Lig Tv’de maclari takip ediyorum. Simdi bu hdmi kablosunu kullanarak i-pad’i full Hd tv’ye baglarsam tam ekran olarak maclari izleyebilirmiyim? Yoksa ekranda bosluklar olarak mi bu mirroring islemi yapiliyor? Cevabiniz icin tesekkurlee simdiden, iyi calismalar..

 22. Nursel

  27/04/2012 at 11:35

  Iyi gunler av kaplosuyla ses aliyorum goruntu yok normal mi sizce neden kaynaklaniyor

 23. Pingback: iPhone 4S İncelemesi – Teknolojite – Teknoloji ve İnternet Haberleri

 24. Pingback: Küçük Elma Kurdu

 25. celal

  08/08/2012 at 19:05

  merhaba,
  hdmi kablosu aldım iphone 4 var ama ekran simsiyah sadece ses var yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

 26. Funda

  23/12/2012 at 03:35

  Merhaba av kablo ile netflix filmlerini tvde seyredebilir miyim?

 27. fatih

  03/02/2013 at 00:19

  Apple Digital AV (HDMI) Adaptör aldım.safari ile açtığım görüntüyü tam ekran aktarabiliyorum.ancak diğer bir (örneğin puffin)sayfa açıcıyla video oynattığımda tv nin tamamını kapsamıyor. digitürkplay deki maçlar içinde aynı şeyler geçerli.acaba bunun bir ayarı varmıdır?

  • Mustafa Tan

   03/02/2013 at 00:30

   Hayır yok. Bahsettikleriniz uygulama sahiplerinin insiyatifinde. Örneğin uygulama sahibi özel bir geliştirme yapmadıysa tam ekran olmaz.

 28. Emre

  03/02/2013 at 00:26

  Mustafa bey telefonum 4s telefonumdaki görüntüyü televizyona aktarabilmek için dijital av adapter aldım ama bir türlü görüntüyü aktarmıyorum ekstra bir hd kablosumu almam lazım veya herhangi bir hd kablosu oluyormu normal hd kablosunu bağlıyorum ama televizyon bir türlü görmüyor bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 29. Uğur

  27/02/2013 at 19:44

  Türkiyeden Bu kabloyu daha uygun fiyata bulmak mümkün değil midir.Teknosa’da Lightning Digital AV Adapter fiyatı 150 TL.Bu kadar para vermişken gidip APPLE TV almak daha mantıklı