Kişisel Erişim Noktası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bildiğiniz gibi Apple 9 Mart’ta iOS 4.3 sürümünü yayınladı. iOS 4.3 sürümü ile birlikte de iPhone kullanıcıları, uzun zamandır en çok beklenen özellik olan Kişisel Erişim Noktası’na (Personal Hotspot) kavuştular. Fakat iOS 4.3’e geçiş sonrası bazı kullanıcıların bu özellikle ilgili bazı soruları ve sorunları olunca, ben de ayrı bir başlık altında bu konuyla ilgili bilgileri topluyayım istedim.

Kişisel Erişim Noktası Nedir ?

Kabaca iPhone’numuzdaki “Hücresel Veri Ağı” yani 3G mobil internet bağlantımızı, laptomuzu, bilgisayarımız veya iPad’imiz gibi diğer cihazlara paylaşmamıza imkan sunan bir özellik. Eski vesiyonlarda, Tethering diye de bilinen yöntemle sadece USB kablosu veya bluetooth bağlantıyla 3G internetimizi paylaştırabiliyorduk. Fakat iOS 4.3 ile Wi-Fi üzerinden de internetimizi paylaştırabilir olduk.

Bu özellik hani sadece iPhone 4’te olacaktı ? iOS 4.3 yüklü iPhone 3GS’imde de görüyorum ?

Aslında iPhone 3GS kullanıcıları bu soruda haklı çünkü onlar da cihazlarına iOS 4.3 yüklediklerinde Ayarlar altında “Kişisel Erişim Noktası” menüsünü gördüler. Fakat iPhone 3GS’e esas yenilik olan Wi-Fi (Kablosuz Ağ) üzerinden internet paylaştırma özelliği gelmedi. Sadece eski özelliğin yeri ve adı değişmiş oldu. Aşağıdaki ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi her iki cihazda da bu özellik var, fakat Wi-Fi üzerinden paylaşım sadece iPhone 4’te mevcut.

Özetle Kişisel Erişim Noktası menüsü her iki modelde de mevcut. Fakat Wi-Fi üzerinden internet paylaşımı sadece iPhone 4’te var.

O zaman benim sadece Wi-Fi özelliği olan iPad alıp, iPhone 3GS üzerinden internete çıkma hayalim suya mı düştü ?

Merak etmeyin iPad için düşmedi 🙂 iPhone 3GS’in internetini Wi-Fi üzerinden iPad’e paylaştıramazsınız ama Bluetooth üzerinden paylaştırabiliyorsunuz. Bunun için de yapmanız gereken önce iPhone 3GS’in Kişisel Erişim Noktasını açmak, ardından  hem iPad’in hem de iPhone 3GS’in Bluetooth’unu açıp iki cihazı aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi eşlemek.

iPad’in Bluetooth menüsündeki listeden iPhone 3GS cihazınızı seçtiğinizde yukarıdaki ve aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi her iki cihazda da “Eşle” menüsü çıkıyor. PIN numaralarının ise hiç bir önemi olmuyor. Her iki cihazda da “Eşle” seçeneğine tıkladığımız anda iPad’imiz Bluetooth üzerinden iPhone 3GS’in mobil internet bağlantısını kullanmaya başlıyor.

iPad ile iPhone arasında internet paylaşımı gerçekleştiğinde de iPad’in sol üst köşesinde biribirine geçmiş iki halka şeklinde bir ikon beliriyor.

Tabii iPhone 4 sahipleri cihazlarının interneti sadece Bluetooth üzerinden paylaştırmak zorunda değil. İsterler ise Wi-Fi üzerinden de paylaştırabiliyorlar.

Ben iPhone’uma iOS 4.3 yükledim ama Ayarlar altında “Kişisel Erişim Noktası” isminde bir menü çıkmıyor ?

Güncelleme işleminden sonra bir çok kişi bu sorunla karşılaşıyor. Bu sorunun giderilmesi için sırasıyla aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

1) Ayarlar -> Sıfırla menüsünden sadece “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğine tıklayıp ağ ayarlarını sıfırlayın. Cihazınız kendini kapatıp açacaktır.

Not: Gördüğüm bu kadarı ile yukarıdaki işlem çoğu kişinin sorununu bir seferde çözüyor.

2) Eğer sorun devam ediyorsa “Ayarlar -> Genel -> Ağ” menüsünde “Hücresel Veri” seçeneğinin açık olduğundan, yani 3G üzerinden internete çıkabiliyor olduğunuzdan emin olun.

3) Özellikle Vodafone kullanıcılarının apn ayarları yanlış olduğunda da bu sorun olabiliyormuş. Bu yüzden eğer Vodafone abonesi iseniz “Ayarlar -> Genel -> Ağ -> Hücresel Veri Ağı” menüsündeki APN ayarlarının aşağıdaki gibi olduğundan emin olun:

APN: iphone
Kullanıcı Adı : vodafone
Parola : vodafone

Avea kullanıcılarının APN ayarı da bir takipçimizin yorumuna göre aşağıdaki gibi olunca sorun düzeliyormuş.

APN: internet
Kullanıcı Adı :
Parola :

Yurt dışında yaşayan iPhone sahiplerinin de benzer sorunları olabiliyor ve bu sorunlar da genelde kullandıkları operatör kaynaklı oluyor. Diğer bir takipçimiz de bu konuyla ilgili güzel bir yorum paylaşmış:

Hollanda’da hızlı bir şekilde Akıllı Telefon (Smartphone) kullanımı çoğaldığından, kasım 2010’da internet paketlerinde sınırsız kullanım kaldırıldı. Yalnız T-Mobile sınırsız bıraktı. T-Mobile sınırsız intermet kaldığundan iPhone’da Wi-Fi Hotspot seçeneğini kapalı tutuyor, zaten bunu gecen hafta açıklamıştı. KPN operatoründe Wi-Fi Hotspot açık, Vodafone operatoründe aylık ücret karşılığında açılabiliyor.

Kişisel Erişim Noktası menüsünde “Ek kullanım ücretleri uygulanabilir” şeklinde bir ifade var. Benim zaten bir data paketim var. Bu paketteki internetimi paylaştırırsam ayrıca fatura mı gelecek?

Türkiye için soruyarsanız bildiğim kadarı ile hayır. Çünkü ülkemizdeki operatörlerin mobil internet paketleri sınırsız değil. Yurt dışında ise bazı operatörler iPhone paketlerini sınırsız veriyorlar nasıl olsa çok fazla kullanamaz abone diye. Fakat bu şekilde iPhone’un interneti paylaştırıldığında gerçekten çok kullanılır 🙂 Bu yüzden yurt dışındaki bazı operatörler internet paylaşımı için ayrıca para alıyor.

Apple da genel olarak böyle bir ifade kullanıyor, hangi operetörün nasıl bir politika izleyeceğini bilemediği için. En azından şu ana kadar bizim operatörlerin farklı bir uygulaması ya da ücretlendirmesi bulunmuyor. Mevcut data paketimizi şu an için ekstra ücret ödemeden Kişisel Erişim Noktası üzerinden paylaştırabiliyoruz. Tabii siz yine de operatörünüzü arayıp bir danışın, benim gözümden kaçmış bir gelişme de olmuş olabilir.

Not: Bazı kullanıcılarımız operatöründen sınırsız internet paketi aldıklarını, bu yüzden de ekstra ücretlendirmeden çekindiklerini belirtiyorlar. Fakat benim bildiğim kadarı ile ülkemizdeki GSM operatörlerinin gerçek anlamda sınırsız internet vermeleri mümkün değil. Her ne kadar paketin adı sınırsız olsa da, Adil Kullanım Şartı devrede oluyor genelde. Limit aşıldığında da ekstra fatura gelmiyor ama hız düşüyor. Örneğin bir operatörün sınırsız internet paketinin açıklamalar kısmında şöyle bir ifade geçiyor:

Abonelerin internete erişim hızı 7.2 Mbps’a kadar olup, ilgili hız için adil kullanım miktarı 1GB’tır. Abonelerin adil kullanım hakkını doldurmaları halinde internete dönem sonuna kadar 96 kbps’a kadar hızla bağlanılır.

Bu yazı http://www.iphoneturkey.com adresinde yayınlanmıştır.

256 Comments

 1. Ferhan

  11/03/2011 at 08:23

  Mustafa Bey,
  Yazınızı merakla bekliyordum; 3G S telefonuma artık gönül rahatlığı ile yeni sürümü yukleyip sadece wifi özellikli iPad alabilirim. Jailbreak yapmaya gerek kalmadı. Teşekkür ederim verdiginiz bilgi için.

 2. Fatih S

  11/03/2011 at 08:26

  selamlar Mustafa bey,
  yazılarınızı ilgi ile takip ediyoruz. size çok teşekkür ederiz.
  eğer cihaz wi-fi ye bağlı iken internet paylaştırabiliyormuyuz acaba?

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 08:30

   iPhone Wi-Fi üzerinden bağlı iken interneti paylaştırırsanız, bir cihaz bağlandığı anda iPhone otomatik olarak Wi-Fi’dan Hücresel Bağlantıya yani 3G’ye geçiyor.

   Yani Wi-Fi bağlantısını paylaştıramıyoruz 🙂

  • Bulent ERCAN

   11/03/2011 at 17:22

   bu soruyu ben mi yanlis degerlendiriyorum acaba? Iphone wi-fi uzerinden bagli ise,diger cihaz wi-fi yi neden iphone uzerinden paylassin ki ,direkt baglanmak varken?

   • Anonim

    13/03/2011 at 01:17

    Haklisin iste bazi arkadaslar test etmis onada saygi

 3. Selami

  11/03/2011 at 08:32

  Mustafa Bey yazinizi merakla bekliyordum ve yazinizin not kismi gercekten merak konumdu aydinlattiginiz icin tesekkurler. 😀

 4. Yusuf Yavuz

  11/03/2011 at 08:45

  Verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler.

 5. ayc

  11/03/2011 at 08:57

  şimdi ben şunu anlamadım Mustafa bey. Turkcell kullanıyorum 1gb iphone net paketim var. internetimi paylaştığım da extra mı ücretlendiriliyorum yoksa 1gb kotamdan mı gidiyor ? bildiğim kadarıyla paketimden gidiyor ama yine de sormak istedim

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 09:05

   Yazıda da belirttiğimiz gibi kotanızdan gidiyor, ekstra bir ücretlendirme yok.

 6. selamia

  11/03/2011 at 09:06

  Merhaba Mustafa Bey,

  HotSpot erişimini açıp iPad ile veya başka bir cihaz ile wifi üzerinden bağlı iken, iphone4 cihazı üzerinden internete bağlandığımda ve/veya arama geldiğinde hotspot paylaşımı kapanıyor mu? Yanlış hatırlamıyorsam usb üzerinden paylaştırdığımızda otomatik olarak intenet paylaşımı devre dışı kalıyordu. hotspot’ta da bu durum var mıdır?

  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 09:29

   Güzel soru 🙂

   Duruma göre değişiyor. Yani bulunduğunuz bölgedeki bazı istasyonu 3G şebekesi üzerinden aynı anda hem sesi hem de datayı taşıyacak şekilde ayarlanmışsa bağlantı kesilmiyor. Yoksa kesiliyor.

   Wi-Fi üzerinden internetimi paylaştırırken telefonla konuştuğum ve halen macbook’umda internete girebildiğim durumlar oldu.

   • Fatih S

    11/03/2011 at 11:05

    selamlar,
    3G de her şekilde data ile sesi aynı anda iletimiyormuydu acaba. edge ise kesiliyordu sanırım.
    ayrıca iphone wi-fi ye bağlı iken kapatmaya gerek kalmadan hotspot u açıp interneti paylaştırabilmekte kolaylıkmış . paylaşımı kapatınca iphone tekrar wi-fi ye otomatik bağlanıyor.
    teşekkürler Mustafa bey…

    • Mustafa Tan

     11/03/2011 at 11:12

     Teorikte öyle ama pratikte operatörler bölgesel yoğunluğa göre bu ayarı değiştirebiliyor. Örneğin sesli görüşmenin data’ya göre daha fazla kullanıldığı bir baz istasyonunda data kanalları ses’e dedike edilebiliyor.

 7. emre

  11/03/2011 at 09:18

  ipad üzerınden başka cihazlara wifi erişim noktası açamıyor muyuz?

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 09:30

   Sanırım iPad 3G modelini hotspot olarak kullanmaktan bahsediyorsunuz. Maalesef hayır. Bu özellik sadece iPhone’da var.

  • emre

   11/03/2011 at 11:09

   teşekkürler

 8. Sinan İnan

  11/03/2011 at 09:27

  Mustafa Bey Merhaba;
  paylaşmış olduğunuz bilgileri ilgiyle takip ediyoruz.Emeğiniz için sonsuz tşk lerimi sunuyorum.İphone 3gs kullanıyorum.ios 4.3 sürümünü cihazıma yükledim,fakat ayarlar menüsünde kişisel erişim noktası yok:(((

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 09:31

   Yuukarıdaki yazıda paylaştıklarımızı sırasıyla deneme imkanınız oldu mu?

 9. Hasan Uğur ASMA

  11/03/2011 at 09:52

  Mustafa Bey çok güzel bir yazı olmuş aklımdaki tüm soruları yanıtladınız. İyi ki varsınız, elinize sağlık.

 10. serhatogun

  11/03/2011 at 10:24

  Mustafa Bey,merhaba..İyi ki bu siteyi bulmuşum! İlk defa Iphone kullanan birine çok çook yardımcı oldunuz ve artık sizin sayenizde telefonumu daha iyi tanıyorum ve kullanabiliyorum.Henüz, internet paketim kotalı olduğundan dolayı yeni sürüme geçemedim ama yazılarınızı zevkle okuyorum,teşekkür ederim 😉

 11. Feqan

  11/03/2011 at 10:33

  Chox sag olun minnetdaram bu sehifeden chox xoshum gelir 🙂

  Hormerle Feqan Esadov
  Baku,
  Azerbaycan…

 12. bassani

  11/03/2011 at 10:37

  Bilgilendirme için teşekkür ederim Mustafa Bey

 13. Ahmet

  11/03/2011 at 10:57

  Mustafa bey Spotlight nedir bilgi verirmisiniz iOS 4.3 ilemi geldi

 14. Volkan

  11/03/2011 at 11:08

  Mustafa bey, anladığım kadarıyla iPhone 4, iPad ile hem wifi hem de Bluetooth yoluyla internetini paylaşabilecek.

  Peki, iPhone ve ipadin şarjını hangisi daha cabuk azaltır? Yani iki alette de daha uzun pil
  Ömrü için hangi yöntem tercih edilmeli?

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 11:10

   Evet iPhone 4’te her ikisi de bir seçenek. Henüz test etmedim ama bildiğim kadarı ile Bluetooth daha fazla pil tüketiyor. Tabii en kesin sonuç için test yapmak lazım.

 15. Emin

  11/03/2011 at 11:34

  Mrb Mustafa bey. Benim aklıma takılan şey hotspot özelliği bize pratikte ne gibi fayda sağlayacak. Yani ha Bluetooth üzerinden bağladık ha wifi üzerinden ?. Bide i tunes ve iPhone guncellemelerini iPhone üzerinden paylaştığım internetle yapsam olmuyor di mi?

  • Efe

   13/03/2011 at 14:34

   bluetooth teknolojisi hız olarak wifi teknolojisinden 5-6 gömlek daha kötü olduğu için farkeden en önemli şey HIZ olur bana sorarsanız.
   çünkü bluetooth üzerinden bilgisayar ağı kurulduğunda en çok 96 kbit hıza çıkabiliyorsunuz.

 16. Bahadır

  11/03/2011 at 11:59

  Merhaba,
  İphone 4 ile kişisel bağlantı noktasını açıp wi-fi ile bağlanmak istediğimde; bilgisayardan telefonu görüyorum. Fakat bağlan dediğimde ağ adresi alınıyor ibaresi çıkıyor. Bir türlü ağ adresi alınamadığı için bağlantı kuramıyorum. Konu hakkında bilginiz var mı? Bu arada bilgisayarımın işletim sistemi windows xp
  Teşekkürler…

  • Emin

   11/03/2011 at 23:06

   Bende windows 7 bilgisayarimla hotspot’u sorunsuz kullandim. Ancak arkadasim windows XP bilgisayarla baglanamadi. İnternette pek bisey bulamadim. Eger bilginiz varsa bizi aydinlatmanizi rica ediyorum Mustafa Bey…

 17. burcu

  11/03/2011 at 12:47

  Mustafa Bey, bu konu benim içinde çok aydınlatıcı oldu, teşekkürler…Ama sanırım ipadim geldikten sonra da size danışacağım bişiler olur 🙂

 18. ahmet

  11/03/2011 at 12:49

  merhaba,
  wifi uzerinden internet paylasimi ile bluetooth uzerinden paylasima acmak arasinda hiz farki var mi acaba? bende 3gs oldugundan evimdeki 10mbit internetim varken bluetooth uzerinden apple notebook’uma paylasim yaptigimda internet hizi 1.5mbit’e dusuyor.

  tesekkurler,

  • Ali Cihan

   11/03/2011 at 13:26

   Bluetooth ile ilgili sorunuza yanıt vereyim. Kullandığınız bluetooth versiyonuna göre durum değişecektir. Güç ve mesafe değerlerini ayrı tutarsak sadece bandwith olarak baktığımızda Bluetooth V1.2 de teroik Hız 1MBps ancak pratikte 0.7MBps civarindadir. V2.0+EDR ile bu hız teoride 3.0MBps iken pratikte 1.8MBps civarindadır. V3.0+HS için bu hız 24MBps teorik hıza sahiptir pratikte ise bu hız çok değişir. Mesafeye, driver’a ve anten konfigürasyonuna göre oldukça değişir. iPhone4’de Bluetooth V2.1+EDR vardır ve teorik 3MBps pratikte ise Max 2.0MBps görebileceğiniz bir cihazdır.

   • Anonim

    11/03/2011 at 15:49

    çok teşekkür ederim, çok bilgilendirici oldu benim için 🙂

 19. Menderes

  11/03/2011 at 13:14

  Sayın Mustafa bey
  bilgileriniz için çok teşekür ederim.

  AVEA kullanıcısıyım.
  Türkiyeden Iphone 4 almıştım.
  4,3 version çıktığında hemen güncelledim.
  (8F190) sürümünü ekranda görüyorum.
  Ancak Kişisel Erişim noktası menusü çıkmadı.
  Yukrada söylediğiniz gibi
  sıfırlama+Hücresel veri iconu açık.

  Avea yı telefonla aradım.
  ağ=>internet yazısının olması gerektiğini söyledi
  zaten mevcuttu. Avea olarak başka birşey yapamayız dediler.

  Dört gözle beklediğim güncelleme işime yaramadı.
  Üstelik eşimin 3gs aynı güncellemeyi yaptım Eşimde AVEA kullanıyor. 3Gs telefonundada Kişisel erişim menüsü gözükmüyor.

  Bu sorun Benim güncellememdemi yoksa AVEA danmı kaynaklanıyor.
  çözemedim.
  Bir yorumunuzu yaparsanız sevinirim.
  cevabınız için şimdiden teşekür ederim.

  MENDERES gÖKÇEİMAM

  • Onur Harmandar

   11/03/2011 at 19:29

   Bende aynı sorundan muzdaribim…

   • Anonim

    12/03/2011 at 00:38

    Kişisel Erişim Noktası seçeneğinin Ayarlar klasöründe çıkması için bence sıfırlamaya veya operatörü aramaya gerek yok;
    1-Ayarlar>Genel>Ağ>Hüceresel Veri’ye gel.
    2-Hüceresel veri butonu kapalı ise aç (yani O işareti varsa I ye doğru sürükle ).Kapalı ise aç
    3-Aynı menüde altta Hüceresel Veri Ağı,onun altında Uluslararası Dolaşım ve hemen altında da “Kişisel Erişim Noktası Kapalı>” yazısı çıkıyor…”>” işaretini sola doğru kaydırırsak Kişisel Erişim Noktası menüsüne ulaşiyoruz….Bu menüde açma kapama butonu,Wi-Fi Parola girş menüsü ve bağlantının nasıl yapılacağı anlatılmış….
    Selamlar…

    • Anonim

     12/03/2011 at 00:43

     Buradan Kişisel Erişim Noktasıni açtıktan sonra Tekrar Ayarlar ana menüye dönersek Wi-Fi simgesinin altınzda simge ve Kişisel Erişim Noktası yazısıngöreceksiniz….

  • Onur Harmandar

   12/03/2011 at 01:56

   Vallahi güzel kardeşim ağzına sağlık ne güzel söylemişsin fakat gel gör ki uluslar arası dolaşım mın altında çıkmyıor benim cihazda hotspot maalesef…

 20. Onur Sener

  11/03/2011 at 13:33

  Merhaba,
  3GS lerde Wi-Fi üzerinden paylaşım için bir app kullanmak mumkun mudur acaba? MyWi tarzi(http://intelliborn.com/mywi.html)
  Selamlar

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 14:06

   Ancak cihazınızı jailbreak yaparsanız mümkün : http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

   Gerçi biz tavsiye etmiyoruz jailbreak işlemini.

  • metyu

   11/03/2011 at 15:26

   mustafa bey merhaba ilginç bir şeyi paylaşmak istiyorum evde hotspot özelliğini açınca bilgisayrım ip4 ü görüyor 10 sn sonra sinyal kayboluyor … bu her 10 – 15 sn bir tekrar ediyor ağ listesinde çıkıp kayboluyor dolayısıyla bağlanamıyorum ama işyerinde yada başka bir bölgenin 3g böyle bir sorun olmuyor ….

 21. ahmet

  11/03/2011 at 15:02

  musta bey iphone 4 ü wifi ile bilgisayarıma bağladım hiç bi sorun yok ama remote yi kullanamadım kişisel paylaşımla remote kullanılmıyor mu

 22. Aziz Dağtekin

  11/03/2011 at 15:10

  Mustafa bey merhaba;
  benim Iphone 3 G çok ağırlaştı. Virüs bulaştığından şüpheleniyorum.
  Verilere zarar vermeyecek bir virüs temzileme programı önerelir misiniz.
  Bilgilendirmelerin için çok teşekkür ederim.
  saygıalrımla

 23. tarık

  11/03/2011 at 16:13

  Mustafa bey
  iPhone 4’umu ipade bağladığımda wi fi ile bağlanmama rağmen aynı anda bluetooth da açılıyor bu normal mı

 24. Berk

  11/03/2011 at 16:23

  Merhaba Mustafa bey.Yazılarınızı düzenli olarak takip ediyorum.Diğer yazınızda da sorunumu belirttim ancak sorunuma bir çözüm bulamadım maalesef.Telefonum iphone 4 ios 4.3 ü yükledim.Kişisel erişim noktası bir çıkıyo bir çıkmıyo.Sonra diğer yorumlardan ve bu yazıda bahsedilen şeylerin tamamını denedim.Ağ ayarlarını sıfırla,apn adı internet,edge açık,telefonum kullandığım operatör olan turkcell de iphone 4 diye kayıtlı vs.Bu sorunu telefonumu restore yaparak düzeltebilirmiyim sizce yapmadığım tek bu kaldı çünkü?Veya sizin önereceğiniz bu sorunu kalıcı olarak çözebileceğim bir yöntem varmıdır?Yardımlarınız bekliyorum,teşekkürler.

  • metyu

   11/03/2011 at 16:46

   Ben de de aynı sıkıntı vardı Farklı bir 3g baz istasyonundan bağlanınca aynı sorun olmuyor enteresan bir şekilde….

   • denguney

    12/03/2011 at 00:48

    Kişisel Erişim Noktası seçeneğinin Ayarlar klasöründe çıkması için bence sıfırlamaya veya operatörü aramaya gerek yok;
    1-Ayarlar>Genel>Ağ>Hüceresel Veri’ye gel.
    2-Hüceresel veri butonu kapalı ise aç (yani O işareti varsa I ye doğru sürükle ).Kapalı ise aç
    3-Aynı menüde altta Hüceresel Veri Ağı,onun altında Uluslararası Dolaşım ve hemen altında da “Kişisel Erişim Noktası Kapalı>” yazısı çıkıyor…”>” işaretini sola doğru kaydırırsak Kişisel Erişim Noktası menüsüne ulaşiyoruz….Bu menüde açma kapama butonu,Wi-Fi Parola girş menüsü ve bağlantının nasıl yapılacağı anlatılmış….
    4-Buradan Kişisel Erişim Noktasıni açtıktan sonra Tekrar Ayarlar ana menüye dönersek Wi-Fi simgesinin altınzda simge ve Kişisel Erişim Noktası yazısıngöreceksiniz…
    Selamlar…..

 25. AhmetT

  11/03/2011 at 16:29

  musta bey iphone 4 ü wifi ile bilgisayarıma bağladım hiç bi sorun yok ama remote yi kullanamadım kişisel paylaşımla remote kullanılmıyor mu

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 16:59

   Açıkçası denemedim. Bildiğim kadarı ile Remot uygulamasında cihazınızın ve bilgisayarınızın aynı ağda olması gerekiyor. Fakat kişisel paylaşımda çalışmayabilir. Çünkü o sırada iPhone Wi-Fi bağlantıda değil.

 26. Onur Demirsoy

  11/03/2011 at 16:56

  Mustafa bey merhaba,

  Konudan bağımsız bir ricam olacak. Siteye favicon yüklemeniz mümkün mü? Yabancı örnekleriyle yarışacak kalitede bir blogunuz var ama tek eksiği favicon bence. Özellikle favorilere eklediğimizde boş beyaz ikon kötü bir görünüme yol açıyor. İnternette aradığınızda Favicon Generator’ler bile var. En fazla 5 dakikalık bir iş. Şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 17:00

   Kesinlikle haklısınız. Bu hep ihmal ettiğimiz bir konu. Sitemizin bir ikonu bile yok 🙂 bırakın favicon’u. Yakında hepsi olacak 🙂

   Fakat geçici olarak birşey ekleyeceğim.

   Teşekkürler.

   • Onur Demirsoy

    11/03/2011 at 17:03

    Devamlı sık kullanılanlarda bulunduğundan artık söyleyeyim dedim. Hızlı geri dönüşünüz için teşekkür ederim 🙂 Logo için bir ara gönüllü denemeler yapabilirim isterseniz. Mail adresimden iletişime geçebiliriz.

 27. celalettin

  11/03/2011 at 17:39

  mustafa bey her şey için teşekkürler.
  3 gs telefonum var akşam hem ipade hemde iphone e ios 4.3 yükleyeceğim..
  ama bugün bir forumda bir arkadaş ios 4.3 e geçtim..multitasking kayboldu diyor..böyle bir şey mümkünmü…? siz 4.3 e geçtinizmi..?bir kontrol edrmisiniz lütfen…

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 18:04

   Mümkün değil.

   Bu arada iOS 4.3’e tabii ki gectim 🙂 yoksa bu yazıları nasıl yazacağım. Biliyorsunuz tecrübe etmediğimiz hiç bir şeyi paylaşmıyoruz.

   • celalettin

    11/03/2011 at 18:15

    tabiiki öyledir..=))
    sonuç nedir..ipadde 4.3 ile multitasking kalkmışmı acaba…? olabilirmi böyle bir şey…
    birde iphone 3 gs de bluetooth ile 3g yi ipade verirken sadece iphonede ios 4.3 e geçmemiz yeterlimi acaba..ipad 4.2 de kalsa olurmu…?(tabii multitasking kalkmış ise)

  • Ferhan

   11/03/2011 at 18:14

   3G S sahibiyim ve güncellemeyi bu gün yaptım. Herhangi bir rahatsızlık eksiklik olmadı. Multitasking çalışıyor sorun yok.

   • celalettin

    11/03/2011 at 18:18

    özür dilerim ifademde bir eksiklik olmuş olabilir…multitasking kalkması olayı ipad 4.3 için geçerli..
    birde 3gs de bluetooth ile interneti ipade paylaştırmayı deneme imkanınız oldumu acaba…?
    teşekkürler

    • Mustafa Tan

     11/03/2011 at 18:25

     iPad’de de kalkmadı iciniz rahat olsun.

     iPhone 3GS’i bluetooth uzerinden iPad’e paylastirma icin de lutfen yukaridaki yazimiza bir daha gozatin 🙂

     • celalettin

      11/03/2011 at 18:40

      teşekkürler mustafa bey…içim rahatladı

    • Ferhan

     11/03/2011 at 18:31

     Henüz İPad im yok. Yeni jenerasyon için ABD ye 14 Mart ta gidecek yeğenime siparişimi verdim ki umarım bulabilir de alır. Bende bu yüzden 3g s nin bluetooth unu iPad ile kullanabilir miyiz diye merak ediyordum. Burada gördüm ki basta Mustafa Bey olmak üzere bir kaç forum takipçisi de kullanmışlar. Bende bunları okuyaraktan sadece Wifi olan modelini istedim. eğer sizin deneme şansınız olupta tecrubelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

     • celalettin

      11/03/2011 at 18:43

      hafta sonu mutlaka deneyip sizleri bilgilendirirm..benim içinde önemli..böylece iphone e jailbreak yapmaktan kurtulacağım =)

 28. veli

  11/03/2011 at 19:17

  Mustafa Bey;
  benim aklıma takılan 2 konu var
  1-ipone4 ile 3g den nete bağlandık ve ipad ile paylaştık ve ipad nete girdi fakat wifi bağlantısı olan yerde neden ipad e paylaşma gereği duyalım? direk ipad den bağlansak?
  2- turkcell den kullanmış olduğum wın var bunu ipad 2 ye aparatla bağlayabiliyormuyuz? bunu mümkün kılacak bir aparat varmı? yoksa wın için çoklu wın modemmi almam gerek?

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 19:46

   1) Güvenli bir kablosuz ağ varsa tabii ki direkt ona baglanabilirsiniz.

   2) Maalesef yok.

 29. BİLEN

  11/03/2011 at 19:50

  MERHABA MUSTAFA BEY İPHONE YENİ 4.3 SÜRÜMÜ İLE SAFARİ DE DAHA HIZLI İNTERNETE GİRECEGİMİZİ YAZMIŞTINIZ HATTA BAŞKA YERLERDEDE OKUDUM.BENDE İKİ TANE 3GS VAR BİRİNİ GÜNCELLEDİM VE İNTERNET HIZLARINI DENEDİM FAKAT HERHANGİ BİR HIZLANMA SÖZ KONUSU OLMADI VE HATTA NEREDEYSE SÜRÜM ESKİ OLAN DAHA HIZLI NEDEN ACABA.

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 19:58

   Önce test yapmam lazim. Merak etmeyin hazir olunca cevap veriyorum 🙂

   • BİLEN

    11/03/2011 at 20:07

    TEŞEKKÜR EDERİM BEKLİYORUM SABIRSIZLIKLA…

    • Mustafa Tan

     11/03/2011 at 21:07

     Selamlar,

     Apple iOS 4.3 notlarında da belirttiği gibi Safari’nin JavaScript motorunu iyileştirdi:

     “Apple Nitro JavaScript motoru ile daha hızlı Safari performansı”

     Dolayısıyla hız testini yapmak için bol javascriptli iki sayfayı karşılaştırmak gerekiyor. Neyse ki sırf bu iş için özel bir sayfa var. Her iki iPhone 3GS’te de aşağıdaki işlemleri yaparak gerçek bir karşılaştırma yapmış olursunuz.

     1) Önce telefonunuzu kapatıp açın. (Eşit şartlarda bir test olması için sıfırdan başlamak en güzeli 🙂

     2) Safari’den aşağıdaki adrese girin:

     http://www.webkit.org/perf/sunspider/sunspider.html

     3) Bu sayfanın en altında yer alan “Start SunSpider 0.9.1 now!” linkine tıklayarak testi başlatın. Test yaklaşık 5 dakika sürecek.

     Yukarıdaki işlemleri her iki cihazda da yaptığınızda bendeki iOS 4.3 yüklü iPhone 3GS’te olduğu gibi aşağıdaki sonu çıkacak:

     ——————————————–
     Total: 5448.0ms +/- 0.4%
     ——————————————–

     Yani testi 5448 mili saniyede tamamlamış olacak. Bu değer hangi testte daha düşük çıkarsa o Safari daha hızlı demektir.

     Örneğin aynı testi iOS 4.3 Yüklü iPhone 4’ümde yaptığımda aşağıdaki sonuç çıkıyor.

     ——————————————–
     Total: 4185.9ms +/- 1.4%
     ——————————————–

     Siz de farklı versiyonlardaki iPhone 3GS cihazlarını bir karşılaştırın bakalım ne olacak 🙂

 30. Rutkay

  11/03/2011 at 21:07

  mustafa bey ben turkcell liyim ag ayarlarını sıfırladım hala gelmedi
  yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 21:21

   3G üzerinden internete sorunsuzca çıkabiliyorsunuz değil mi ? Bir de cihazınızın modeli nedir ?

 31. Serdar

  11/03/2011 at 22:47

  Mustafa bey daha önce soruldu mu takip edemedim ama aklıma gelen bir şeyi sormak isterim. 3G bağlantımızı paylaştırdığımız herhangi bir iphone 4 , başka biriyle face time yapabiliyor mu? Çünkü bildigim kadarıyla baglanan telefon bunu wi fi olarak görüyor ve face time için bir engel teşkil etmiyor dogru muyum? Eğer doğruysam bu olay saçma olmaz mı kendi 3G’miz ile face time yapamayıp başkasına kullandırdığımız internetle face time yapılabiliyor olması 😀

 32. Recep

  11/03/2011 at 23:16

  Mustafa Bey merhabalar,

  3GS ve Avea kullanmaktayım.
  Iphone 4.3 versiyon upgrade’ ini 10 Mart tarihinde yaptım fakat bir gün içerisinde yaşadıklarım beni ciddi anlamda şok etti. Neden derseniz “Personal Hoststpot” ve notification özellikleri kapalı olmasına rağmen, internet kotam iki saat içerisinde 300 MB kadar kullanılmış ve şarjım bitmiş.
  Ben en sonunda çareyi Cellular Data özelliğini kapatarak buldum. Bu bir sorun mudur? Neden data kısmı isteğim dışında kullanılmakta olabilir dersiniz?
  Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla.

  • celalettin

   12/03/2011 at 15:21

   enterasan…bu arada kotanızı telefondan hangi menüden görebiliyorsunuz acaba..?

 33. denguney

  12/03/2011 at 00:56

  Kişisel Erişim Noktası seçeneğinin Ayarlar klasöründe çıkması için bence sıfırlamaya veya operatörü aramaya gerek yok;
  1-Ayarlar>Genel>Ağ>Hüceresel Veri’ye gel.
  2-Hücmjresel veri butonu kapalı ise aç (yani O işareti varsa I ya doğru sürükle )
  3-Aynı menüde altta Hüceresel Veri Ağı,onun altında Uluslararası Dolaşım ve hemen altında da “Kişisel Erişim Noktası Kapalı>” yazısı çıkıyjor…”>” işaretini sola doğru kaydırırsak Kişisel Erişim Noktası menüsüne ulaşıyoruz….Bu menüde açma kapama butonu,Wi-Fi Parola giriş menüsü ve bağlantının nasıl yapılacağı anlatılmış….
  4-Buradan Kişisel Erişim Noktasını açtıktan sonra Tekrar Ayarlar ana menüye dönersek Wi-Fi simgesinin altında Kişisel Erişim Noktası yazısını ve içiçe geçmiş halka şeklindeki simgesini göreceksiniz…
  Selamlar…..

  • Onur Harmandar

   12/03/2011 at 10:34

   Uluslararası Dolaşım ve hemen altında da “Kişisel Erişim Noktası Kapalı>” yazısı çıkmıyor bende maalesef avea i4 simfree 16gb.

  • Menderes

   12/03/2011 at 16:33

   Uluslararası dolaşım ın altında

   VPN
   Wifi

   2 tane icon var
   Kişisel erişim noktası
   YOk YOk Yok

   • mustafa

    13/03/2011 at 00:23

    Merhaba;

    Bende bütün yazılanları denedim ama ;

    öncelikle kişilisel erişim noktası bazen var baze yok.
    sonrasında Menderes beyin belirttiği şekilde ağ menüsüne girdiğimde Kişisel Erişim Noktası menüsü yok.
    son olarak açıldığı zamanlarda direk ayarların altında girdiğim Kişisel Erişim Noktası menüsü sanki etkisiz gibi sadece aç kapa yapabiliyorum parala alanına giremiyorum ): ne üste menü ismi var ne de geri gelmeme izin veriyor.
    acaba itunes ta yazan 17.03.2011 deki yeni güncellemede sorunlar hallolur mu?

    deneyimli arkadaşlar yardım lütfen

 34. Timur

  12/03/2011 at 13:16

  iPhone 3g ile bluetooth üzerinden ipadimi eslestirerek interneti kullanıyorum bu süper oldu

  • celalettin

   12/03/2011 at 15:22

   güzel olmuş…süper bir hız beklemiyoruz ama sonuçta hızı tatmin ettimi acaba…?

 35. Kadir

  12/03/2011 at 14:52

  Ipad 2 3G modelleerinde sim kilit var sanırım sayfasında öyle yazıyor.Doğrumudur ?

 36. serdar

  12/03/2011 at 19:23

  ülkemizde sınırsız paket olmadığını söylemişsiniz ancak vodafone ayda 7.99a sınırsız internet paketi sunuyor ayrıca son birkaç gündür iphone4ümün wifi bağlantısında sorunlar oluşuyor bağlı görünmesine rağmen siteleri açmıyor üstelik telefonu sıfırlamama rağmen sorun düzelmedi bilgisi olan varsa cevap yazarsa sevinirim

  • Mustafa Tan

   12/03/2011 at 19:27

   Selamlar Serdar Bey,

   Vodafone’un internet sitesinden ilgili paketin açıklamalar (esaslar) bölümüne bir gözatmanızı öneririm.

   Vodafone paket aşımını ücretlendirmediği için sınırsız internet ifadesini kullanıyor fakat paket aşımı yapıldığında da hız ciddi oranda düşürülüyor.

 37. Alkım

  12/03/2011 at 20:28

  Selamlar
  Mustafa bey ben rusyada petersburgtayım beeline hattı kullanıyordum fakat pahalı olması sebebiyle tele2 ya geçtim beeline menüde internet paylaşımı çıkıyor fakat tele2 da çıkmıyor
  ve ayrıca tele2 da 3G desteği yok telefonum İphone 3G edge üzerindende internet paylaşımı yapılıyor diye biliyorum ama yarıdımınıza ihtiyacım var…

 38. BİLEN

  12/03/2011 at 20:31

  iki iphone nun hızını en kısa zamanda test edecegim mustafa bey…

 39. Anonim

  12/03/2011 at 21:50

  htc androit de wifi 2 yıldır kullanabiliyorduk iphonede yeni oluşuna hala akıl sır erdiremiyorum ya yenileyeceğiz iphonu yada kırdıracagız..ne tavsiye edersinizi

 40. barış

  12/03/2011 at 22:07

  mustafa bey. ben vodafone dan kontratlı iPhone 4 aldım. sınırsız internet paketi var. kişisel erişim noktası özelliğini kullansam faturama yansır mı? sınırsız internet 1 gb dan sonra 98 kbps hızına düşüyormuş.

  • Mustafa Tan

   12/03/2011 at 22:15

   Yazıda da belirttiğim gibi yansımaz. Çünkü gerçek anlamda sınırsız değil. Sizin de belirttiğiniz gibi hız sınırlanıyor 🙂 1GB’a geçince. Bu yüzden içiniz rahat olsun, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Yurt dışında gerçekten sınırsız internet erişimi veren operatörler uyguluyor ekstra ücret.

 41. serhatogun

  13/03/2011 at 00:50

  Mustafa Bey,yazdıklarınızın aynısını yaptım ama bende hala kişisel erişim noktası diye bir yazı çıkmadı,acaba hücresel veriyi açmadığımdan dolayı mıdır?

  • Mustafa Tan

   13/03/2011 at 00:54

   Eğer Hücresel Veri’yi açmadıysanız o zaman yazdıklarımın aynısını yapmamışsınız demektir 🙂

   2) Eğer sorun devam ediyorsa “Ayarlar -> Genel -> Ağ” menüsünde “Hücresel Veri” seçeneğinin açık olduğundan, yani 3G üzerinden internete çıkabiliyor olduğunuzdan emin olun.

   • serhatogun

    14/03/2011 at 18:59

    ewet hücresel veriyi açınca kişisel erişim noktası da çıkıyormuş =)

 42. Tortop

  13/03/2011 at 08:47

  Ilac gibi geldi. Ipad iphone eslestirme sorusu sahane. Sabahin bu vakti tam da bunun icin girmistim siteye. Akliniza saglik Mustafa bey

 43. celalettin

  13/03/2011 at 17:40

  mustafa bey..bir arkadaş ios 4.2 dede zaten bluetooth ile 3g interneti paylaştırabiliyorduk diyor..4.3 e geçmeye gerek yokmuş..böyle bir şey varmı gerçekten…?
  birde 4.3 e geçen bir çok kullanıcı pil süresinin arttığını söylüyor..sizin böyle bir gözleminiz varmı….?
  teşekkürler

  • celalettin

   13/03/2011 at 17:43

   birde ios 4.3 ün beta sürümünde olan multi-touch-gesture neden final sürümünde yok acaba…? sanırım bazı arkadaşlar multitouch yok derken gestureyi(yani 4 parmakla mt yapmayı)kastediyorlar…bun durumda ios 4.3 iphoneler için yenilikler getirirken..ipad için çokda önemli değil gibi…

 44. Erkan

  13/03/2011 at 20:01

  Mustafa bey yazılarınızda belirttiğiniz gibi ve diğer kullanicalarda olduğu gibi benim kullandığım iphone 3GSde. De kişisel erisim noktası gözükmüyor ve ilk güncelleme yaptığımda Gelmişti bu konuda yorumları dinledim lakin bir sonuc elde edemedim eğer farklı yardımlarınız olursa sevinirim

 45. Menderes

  13/03/2011 at 21:22

  Sayın Mustafa Bey

  4.3 sürümü yükledim ve Kişisel Erişim Noktası çıkmadığına göre
  bu versiyonu esik sürüme geri çevirmem mümkün müdür.
  Sanırım tekrar yüklediğimde Kişisel Erişim Noktası sorunu çözerim diye düşünüyorum.
  Bu konuda yanıtınızı rica edeceğim.

  • Mustafa Tan

   13/03/2011 at 22:24

   Maalesef eski sürüme dönüş yapamazsınız.

   Yukarıda paylaştıklarımızı deneme imkanınız oldu mu acaba?

   • Menderes

    13/03/2011 at 22:56

    Evet Mustafa Bey
    Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil
    Komutunu denedim. Tekrar açıldığında Yine
    4.3 (8F190) sürüm önüme tekrar geldi.
    Neyseki yedeğimle bilgilerimi geri alabildim.
    Mustafa Bey
    Yukarda söyeldiğiniz bütün işlemleri yaptım.
    Bu sayfada daha önce yardım istemiştim. Ama netice alamamıştım.
    Ama bu sorunu bir şekilde çözmem lazım.Yoksa uyuyamam.

    • Mustafa Tan

     13/03/2011 at 22:58

     Selamlar,

     Yukarıdaki ekran görüntüsünde de olduğu gibi “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğine tıklayacaktınız. Neden Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil’e tıkladınız 🙂

     • Onur Harmandar

      14/03/2011 at 11:15

      vallahi söylenen herşeyi denememe rağmen olmuyor.

      • Erman

       14/03/2011 at 11:58

       Merhaba Onur Bey..Sırasıyla Ayarlar > Genel > Ağ > Hücresel Veri Ağı kısmına girdikten sonra karşımıza 3 tane bölüm çıkıyor: Hücresel Veri, MMS ve Internet Paylaşımı..Burada hem hücresel veri bölümündeki APN’ye hem de en aşağıdaki Internet Paylaşımı kısmındaki APN’ye “internet” yazıyoruz..daha sonra geri geldiğimizde “Ağ” kısmında “Kişisel Erişim Noktası” seçeneği çıkıyor ve bunu aktif ettikten sonra buradan tercihe göre “Wi-Fi, Bluetooth veya USB” üzerinden interneti paylaştırabiliyoruz Avea’da..eğer bunlar sonuç vermiyorsa telefonu baştan başlatmak ve/veya Hücresel Veri Ağı kısmından ayarları sıfırlamak/tekrar denemek işe yarayabilir..

       • Onur Harmandar

        14/03/2011 at 13:45

        teşekkürler erman bey, ben sadece hücresel verideki apn ye internet yazıyordum.internet paylaşımındaki apn bölümünede internet yazmayı şimdi öğrendim ve oldu teşekkürler.

        • fatih ural

         14/03/2011 at 16:43

         Erman bey sağolun. Sizin sayenizde benim de oldu.
         Denemediğim şey kalmamıştı.

 46. Pingback: iPhone iOS 4.3 Özellikleri | iPhone 4 Jailbreak ve Unlock Platformu

 47. Menderes

  14/03/2011 at 21:15

  Erman bey
  Dedigimizi bende denedim srun cozuldi
  Coktesekur ederim
  Tabii ki Mustafa beye de
  Paylasmak cok gizel birsey
  Menderes

 48. MUTLU

  15/03/2011 at 01:01

  yeni versiyonu yüklerken bilgi ve diğer yüklü olan uyugulamalar silinir mi

 49. sezer

  15/03/2011 at 11:45

  Merhabalar Kusura bakmayın ıletısım bolumu bulamadım buraya yazmak zorunda kalıyorum.

  merhabalar ustam bende iphone 4 16 gb var gecenlerde ıstemeden 4.2.3 beta olana uptade ettım ben bunu gerı alıp nasıl jaılbreak yaparım yada bu surumun varmı.mesela hd vıdeo cekmek ıcın program yuklıycem paralı dıyo paso. hıc yapmadım bana yardımcı olurmusun ?

  • Mustafa Tan

   15/03/2011 at 11:54

   Selamlar,

   Beta test sürümleri de dahil olmak üzere bir sürümden eskisine dönemezsiniz.

   Jailbreak konusunda da maalesef yardımcı olamıyorum çok tecrübem olmadığı için.

 50. Serdar

  15/03/2011 at 21:28

  iyi akşamlar herkese. herhangi bir wi-fi ağına bağlıyken 3g’nin açık veya kapalı olmasının şarja bir etkisi var mıdır çok onemli bir soru bu benim için. yani 3g’yi kapatıp mı wi-fi ağına baglanmalıyım daha az sarjım gitsin diye yoksa devre dısı mı kalıyor wi-fi’den baglanınca 3g ??

 51. serhatogun

  16/03/2011 at 15:46

  Mustafa Bey,benm Iphone’da Kişisel Erişim Noktası kafasına göre bazen çıkıyo bazen çıkmıyo,neden anlamadım ?

 52. celalettin

  16/03/2011 at 15:46

  arkadaşlar dün akşam iphone 3gs den bluetooth ile ipade bağlandım..sorun yok..internet hızıda beni tatmin etti..

  • esin

   06/05/2011 at 15:13

   Merhaba..

   iphone 3gs ve ipad wifi BLUETOOTH ları açıyorum ve ikisi de hiçbir ağ bulamıyor, daha doğrusu sürekli arıyor. Bunun nedeni nedir? Birbirlerini nasıl görebilecekler 🙂

   • muhammet

    04/09/2011 at 02:33

    daha önceden tanımlanmış eşleşme şifresini silmeniz gerekiyor.

    iphone 3gs e 4.3.3 ü yükledim. ipad ile bluetooth üzerinden bağlanmak istedim. ancak ipad telefonu gördü iphone sürekli arıyor halinde idi. ipad de daha önceden tanımlı olan telefonu sildim ve yeniden arattım. ve buldu sonunda. yeni eşleşme şifresi ile gördüler birbirlerini. ben bu şekilde çözmüş oldum hamdolsun…

  • S.ebru

   02/09/2011 at 05:56

   Burda yazanların hiç birisini Okuyamadim anlayamadım yalnız bir sorum olacak
   Benim iph4 m var ve evimde adslm olduğu hatda yanına gitdiğim halde kisşisel erişim bağlanilamadi mı fln filan birşeyler çıkıyor ismi çıkyor tıklıyorum şifreyi giriyorum bağlanilamadi diyor evden çıkıyorum belli bir süre sonra girdiğimde kendiliğinden bağlanıyor 12 saat sonra bağlantı erisilemedi diyor İnternet’de mı yoksa iph. Da mı sorun yardımcı olursanız( evde diğer iph. La sorunsuz internet kullanıyorum)

 53. Hakan

  17/03/2011 at 11:58

  Merhaba, aklima gelen bir soru var cevap bulamadim hotspot ozelligi ile sadece ipad veya bilgisayara mi eslesme yapabiliyoruz? 3GS telefonumdan baska bir iphone’a bluetooth uzerinden 3G internetimi paylasabilme imkanim yok mudur?

  • Mustafa Tan

   17/03/2011 at 12:15

   ilginç bir soru 🙂 wi-fi üzerinden mümkün fakat bluetooth üzerinden akşam bir deneyip bildireyim sonucu.

   • Hakan

    17/03/2011 at 23:45

    Merhaba Mustafa bey,
    Deneme imkaniniz oldu mu?

    • Mustafa Tan

     17/03/2011 at 23:55

     Denedim ama iPhone’lar görmedi biribirilerini bluetooth bağlantısı olarak.

 54. Atıl

  17/03/2011 at 22:02

  Mustafa bey,
  4gb lık internet paketimden belli aralıklarda aynı miktarda download görünüyor. buda internet paketimin bitmedine neden oldu
  daha önce 3G kullanıyordum böyle bi sorunla hiç karsılasmadım, 4G geçtim ve ilk ayda bu başıma geldi sizin bu konu hakkında bir bilginiz varmı acaba bana yardımcı olabilirmisiniz.
  teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   17/03/2011 at 22:16

   Selamlar,

   Benzer şikayeti başka kullanıcılardan da duydum. Fakat açıkçası bu sorunu yaşayan cihazı incelemeden bir yorum yapmam zor.

   • Atıl

    17/03/2011 at 23:17

    ilgili oparetoru aradım cihaz güncelleme yapıyordur diyorlar ama bana o çok inandırıcı gelmedi açıkcası, bu konu ile bir bilgiye sahip olursanız lütfen bizimlede hemen paylaşırsanız çok memnun olurum.
    teşekkürler,

    • sinan

     20/03/2011 at 13:52

     benzer bir sorunla müşteri hizmetlerini aradım ve para iade talebinde bulundum. şikayetimin yerinde olduğunu belirtip bir sonraki faturaya artı olarak alacağım yansıtıldı. şikayetinizde ısrarcı olun ve kesinlikle kullanmadığınızı belirtin. eğer iphone 3g kullanıcısı iseniz şebekenizden internet bağlantısını tümden kapatmadığınız sürece bu problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. 4g kullanıcısı iseniz hücresel bağlantınızı sürekli kapalı tutun.

     • Anonim

      21/03/2011 at 01:43

      cihazın ayarlarından sıfırla seçeneğini bulup ağ ayarlarını sıfırlarsanız sorun çözülüyor kişisel erişim noktası menüsünün ayarlar bölümünde görünür olması sağlanmalı mutlaka değilse kendi kendine nasıl olduğunu bilmiyorum veri alış verişi sürekli yükseliyor. Sanırım iOS 4.3 ten kaynaklanan bir problem söz konusu..

      • AYDIN APAYDIN

       21/03/2011 at 01:53

       cihazın ayarlarından sıfırla seçeneğini bulup ağ ayarlarını sıfırlarsanız sorun çözülüyor kişisel erişim noktası menüsünün ayarlar bölümünde görünür olması sağlanmalı mutlaka değilse kendi kendine nasıl olduğunu bilmiyorum veri alış verişi sürekli yükseliyor. Sanırım iOS 4.3 ten kaynaklanan bir problem söz konusu.. bu çok ciddi bir sorun ağ ayarları sıfırlansa bile tekrardan aynı durum söz konusu oluyor.. veri alış verişi hiçbir şey yapmasanızda yükseliyor.. bu konuda ayrı bir başlıkla bir tartışma açabilmemiz mümkün mü acaba.. değilse kotaları her zaman aşacağız bu durumda ve yüksek faturalar ödeyeceğiz sürekli olarak…

       • AYDIN APAYDIN

        21/03/2011 at 02:27

        turkcell topu apple attı.. apple firması cihazdan bilgi çekiyormuş ve bu yüzden sürekli olarak internet bağlantısı var görünüyormuş. konu apple firmasına iletilmiş ama henüz bir dönüş olmamış.. görünen o ki internetti kapalı tutup kullanacağımız zaman sadece aktif hale getirmemiz gerekecek bu sorun çözülene kadar.. durum şimdilik bu arkadaşlar.. başka bir bilgisi olan varsa bu konuda paylaşırsa sevinirim..

        • TUNA

         27/04/2011 at 23:31

         Merhabalar,Konu biraz garip geldi bana: KİŞİSEL ERİŞİM NOKTASI AÇIK İKEN,GENELDE USB ÜZERİNDEN bilgisayara bağlanıp işlem yapıyoruz.USB bağlantı yok iken,cihazın kendi kendine SANAL bir bağlantı kurması çok ENTERESAN.Bleutooth zaten çok açmıyorum ki bağlantı sağlansın .
         Peki öyle ise bu ücret aşımı nasıl izah edilebilir ki??
         ”son Türkcell faturamda;4Gb paket kullanımım dışında,YURTİÇİ İNTERNET KULLANIMI ” diye ek ücretlendirme yapılmış.Bu tamamiyle kullanım dışı.Bunu Türkcele nasıl ispatlıyacağız o da ayrı mesele…
         Paylaşımda bulunan arkadaşlar ile Mustafa TAN beye çok teşekkürler…

 55. Anonim

  18/03/2011 at 01:51

  Ben ip 4 kullanıyorum yukarda 3g yazıyor 4g nasıl oluyor anlamadım kafam karıştı desem yeridir ??????

 56. Serkan

  18/03/2011 at 01:52

  Ben ip 4 kullanıyorum yukarda 3g yazıyor 4g nasıl oluyor anlamadım kafam karıştı desem yeridir ??????

 57. Menderes

  19/03/2011 at 13:13

  Mustafa bey iyi günler

  4,3 version yükledikten sonra
  Telefon görüşmelerim sırasında
  telefon
  ya sesis komutu çalışıtırıyor,
  yada mikrofon tuşu çalıştırıyor.

  konuşma esnasında telefonu kulağımdan uzaklaştırıyorum.
  veya kulağıma tamamen yapıştırıyorum, Telefonu yeri paralel tutuyorum–yere dik tutuyorum.
  sorun yine çözülmüyor.

  Bu iphone 4 ile telefonla konuşmanın başka yolu varmı.
  en basit telefon görüşmesinde bu kadar sorun yaşamamam lazım diye düşünüyorum.

  internette araştırdığımda 3g komunutun kapatın deniyor. denedim olmadı.

  Iphone 4, avea ile kullanıyorum.türkiyeden satın aldım.

  cevabınız için şimdiden teşekür ederim.

 58. mfg

  19/03/2011 at 15:40

  iyi günler,

  öncelikle bu harika site ve biilgiler için çok teşekkürler:) benim şöyle bir sorunum var, itunes üzerinden iPhone 4’üme son sürümü (4.3) yükledim ancak telefonumun ayarlar bölümünde Personal HotSpot seçeneği çıkmadı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

  Şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   19/03/2011 at 15:47

   Teşekkürler 🙂

   Yukarıdaki yazıda “Ben iPhone’uma iOS 4.3 yükledim ama Ayarlar altında “Kişisel Erişim Noktası” isminde bir menü çıkmıyor ?” başlığı altında yazılanları deneme imkanınız oldu mu acaba?

   • mfg

    20/03/2011 at 10:43

    Mustafa bey merhabalar,

    Yazınızda bahsettiklerinizi denedim ancak sonuç değişmedi, ayarlar menüsünde Kişisel Erişim Noktası Seçeneği görünmüyor. iPhone’u simkilitsiz olarak yurtdışından aldım, acaba sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

    Teşekkürler.

    • Mustafa Tan

     20/03/2011 at 10:49

     Sanmıyorum. Operatörüz ve apn ayarlarınız nedir ?

     • mfg

      20/03/2011 at 14:35

      Şu an yurtdışında (Katar) bulunduğum için Vodafone operatörünü kullanıyorum. Türkiye’de ise AVEA. Yalnız şu an apn ayarlarıma bakmak için ayarlara girdiğimde bir sorunla daha karşılaştım-ayarlar-genel-network’ün altında apn ayarları seçeneği de bulunmamakta. Daha önceden (güncelleştirmeyi yapmadan önce) apn ayarları seçeneği bulunuyordu ve apn:internet yazarak ve diğer alanları boş bırakarak avea’dan internete bağlanabilmiştim. Şu anda da edge ya da 3g ile internete bağlanabiliyorum.

      • sinan

       20/03/2011 at 21:51

       3g etkinliştirdiğinizde aynı menü içerisinde hücresel veri ağının altında “uluslararası dolaşım” ve “kişisel erişim noktası” seçenekleri gelecektir…

       • mfg

        21/03/2011 at 17:51

        3g’yi etkinleştirdiğim menüde (ayarlar-genel-ağ) sadece 3g’yi etkinleştir, hücresel veri, uluslararası dolaşım, VPN ve wi-fi seçenekleri bulunmakta… apn seçeneği bulunmamakta ayrıca hala Kişisel Erişim Seçeneği menüde görünmüyor… yardımcı olursanız çok sevinirim…

       • kobe

        16/11/2011 at 21:24

        benim iphone 4 düm var ama ios 5 kişisel erişim noktası açılmıyo

 59. Hakan

  20/03/2011 at 00:55

  Merhaba,

  Wifi üzerinden internet paylaşımı için mutlaka iphoe4 mü gerekiyor? Başka marka cep telefonu ile wifi veya bluetooth kullanarak ipad2 ile internete bağlanamaz mıyız?

  Saygılarımla…

  • Mustafa Tan

   20/03/2011 at 00:58

   Selamlar,

   Wi-Fi’dan internet paylaşımı yapan her cihaza bağlanabilir iPad.

   Fakat bluetooth icin pek sanmiyorum ama deneme imkanim da hic olmadi
   acikcasi.

   • Sk

    31/01/2012 at 20:35

    Bluetooth ile iphone 4 e diger markali cihazlar baglaniyor. ( ios5) kullaniyoruz.

 60. Orcun

  20/03/2011 at 02:08

  Peki kişisel erişim noktasını geri nasıl etkisiz hale getiririz??

  • Dogukan

   20/03/2011 at 02:27

   Ayarlar kismindan etkisiz hale getirebilirsiniz.

   • Orcun

    20/03/2011 at 11:01

    Ayarlar kısmında kişisel erişimi etkinlestirdikten sonra bu seçenek çıkmıyor gözükmüyor biraz daha açıklayıcı olabilirseniz sevinirim..

    • Atıl

     20/03/2011 at 12:35

     Hücresel veri Ağı menüsünde ayarları sifirla diye bir seçenek var onu yapınca görünüyor, bende kaybolduğu zaman oyle yapıyorum tekrar görünüyor.

     • Orcun

      20/03/2011 at 14:55

      Malesef gene olmadı başka Bi seçenek yol varmi??

      • Dogukan

       20/03/2011 at 18:11

       Merhaba,
       Hucresel veri agini ve 3G’yi kapatip tekrar acmayi deneyebilir misiniz?

       • Orcun

        20/03/2011 at 21:06

        Onlarida denedim ama gene çıkmadı malesef ..

       • Orcun

        20/03/2011 at 21:07

        Onuda denedim ama malesef gene çıkmadı kişisel erişim seçeneği…

 61. Alp Duman

  23/03/2011 at 20:22

  Mustafa bey selamlar.incelemeleriniz gercekten cok başarılı benim size bir sorum var önceki konularda yazdıysanız kusura bakmayın.Almanya’da ikamet ediyorum ve cuma gunü i pad 2 almaya gideceğim ama kafamın karışık olduğu bir konu var wifi modelini alırsam iphonun internetini paylastirdigimda sarjim ne kadar gider.siz bu sekilde cok memnun oldugunuzu belirtmişsiniz ama birkaç arkadastan okuduğuma göre iphonun şarjı pek gitmiyormuş bu durumda

  • Mustafa Tan

   23/03/2011 at 20:26

   Selamlar,

   Pil süresi tamamen kullanımla be bulunduğuz bölgedeki 3G’nin çekim gücü ile ilgili. Eğer 3G çekimi çok iyi değilse ve internet bağlantısını sürekli kullanırsanız (yani iPad’e paylaştırırsanız) max. 2-3 satte biter iPhone’un pili.

 62. Orcun

  24/03/2011 at 08:31

  Mustafa bey kişisel Ersin noktasını kapatma konusundaki yardımlarınızı bekliyorum..

 63. Ugur

  25/03/2011 at 05:45

  İphone 4 umu yeni aldim ve hemen 4.3 yuselttim ve kisisel erisim noktasi ayarlari cikmamiati hattim vodafone du ve hattimi baska bir nokia telefonda kullanmiatim iphondan internete girmeye calistigim da internet ag ayarlarim da kimlik ismi internet olarak gozukuyordu internete girebiliyordum fakat hotspotu kullanamiyordum kimlik ismini iphone yapinca hotsupot gozukuyordu fakat bu seferde internete giremiyordum vodafomu aradim cikan bayan hattimi iphone ile kullandigimi sizteme kaydetti bundan sonra hem internette sorun kalmadi hemde sorunsuz hot spotu kullandim

 64. ali

  27/03/2011 at 15:54

  personal hotspot setting(ayarlar) menusunden kaybolması ile ilgili acil bir tavsiye bekliyorum yardımcı olurmusunuz?

 65. selim

  07/04/2011 at 14:07

  merhaba mustafa bey, abi ben bu Bluetooth tu bir türlü kullanamıyorum hiç. yani hicbir cihaz yada pc ile Bluetooth aracılı ile bağlantı kuramıyor aktarım ve paylaşım yapamıyorum. neden yapmışlar anladım bu özelliği…

 66. ibrahim

  07/04/2011 at 17:45

  merhaba

  benim sorum şu olucak masa üstü pc kullanmaktayım iphon3gs yi kabloyla bağlıyorum ve wi-fi den internet aldığımı düşünüyorum sizce masa üstü pc 3g demi bağlanıyor yoksa wi-fi den bunu nasıl anlaya bilirim arkadaşlar bi yardımcı olursanız sevinirim.

 67. Ahmet Bacak

  12/04/2011 at 10:49

  Mustafa Bey merhabalar,
  3GS kullanıcısıyım, garantili Türkiye’den satın aldım. güncellemeleri yaptım, şu anda ios 4.3.1 fakat benim telefonumda kişisel erişim noktası diye bir bölüm çıkmıyor, önceden telefonumu kablo yada bluetooth kullanarak interneti paylaşabiliyordum, o menü de kayboldu ?
  yardımlarınızı rica ederim.

  • Mustafa Tan

   12/04/2011 at 10:54

   Selamlar,

   Yukarıdaki yazıda paylaştıklarımızı yapmanıza rağmen halen çıkmıyor mu?

 68. akın

  18/04/2011 at 12:53

  merhaba mustafa bey arkadasların bahsettigi kısısel erısım noktası cıkmama sorunu bendede var dedıgınız herseyı denedım ama olmuyor yardımcı olabılırmısınız?

  • akın

   18/04/2011 at 13:00

   sorunu hallettım bı arkadas acıklama yapmıs yenı gordum o acıklamayı burdanda paylasayım istedim eger aveali iseniz ; Sırasıyla Ayarlar > Genel > Ağ > Hücresel Veri Ağı kısmına girdikten sonra karşımıza 3 tane bölüm çıkıyor: Hücresel Veri, MMS ve Internet Paylaşımı..Burada hem hücresel veri bölümündeki APN’ye hem de en aşağıdaki Internet Paylaşımı kısmındaki APN’ye “internet” yazıyoruz ve sorun hallolmus oluyor

 69. ilker sedat kaya

  19/04/2011 at 17:12

  Merhabalar,

  Bu hotspot menusunun cikmamasi ile ilgili benimde problemim olusmustu.Mobil durumdayken flash ve java’dan ibaret bir siteye girmem gerektiginden laptop ile baglanmayi(isletim sistemim windows 7 hom premium) ve 3g baglantisini paylastirmayi denedim ancak menuyu bulamadim.Ofise gelip ag ayarlarini sifirla diyerek durumu duzeltmeye calistim fakat basarili olamadim.Sirasiyla 3g’yi kapatip acarak ve genel-ağ sekmesinin icerisinden hucresel veriyi kapatip acarak durumu duzelttim.Ama herkesin aksine bende kisisel erisim noktası menusu hem ayarlar sekmesinin icinde hem de genel-ag sekmesinin icinde cikti:) bu bir aksilik mi yoksa wifi butonu gibi iki yerde cikma ozelligi var mi bu hotspot ozelliginin anlayamadim.Velhasil sorunum cozuldu arkadaslar.Tahminimce apn ile ilgili bir duzeltme yapildiginda sorunun duzelecegine ihtimal vermiyorum.İzledigim yollari sirasiyla paylastim.umarim faydasi dokunur arkadaslar.

  Saygilar.

 70. Erchamion

  23/04/2011 at 22:48

  Bir şeyi hatırlatmakta fayda var. APN derken “Hücresel Veri”de 3 tane APN ayarı var: Hücresel Veri, MMS ve İnternet Paylaşımı. Edge/3G üzerinden internet’e girebilmek için hücresel verideki APN’yi, Kişisel Erişim Noktası’nı açmak için internet paylaşımındaki APN’yi internet yapmak gerekiyor.

  Hazır APN ile alakalıyken ben telefondan MMS atamıyorum, MMS APN’sini yazmadığım için mi? AVEA için MMS APN’si nedir, biliyor musunuz?

  • Erchamion

   25/04/2011 at 15:01

   Tamam, buldum ayarları. Lazım olursa die buraya da yazayım.

   Ayarlar/Genel/Ağ/Hücresel Veri altında MMS bölümüne yazılacaktır aşağıdaki ayarlar.

   Avea için;

   APN: mms (küçük harflerle)
   Kullanıcı Adı: mms (küçük harflerle)
   Parola : mms (küçük harflerle)
   MMSC: 213.161.151.201
   MMS Proxy: 9201
   Diğer yerler boş.

 71. türker saygılı

  03/05/2011 at 14:14

  Mustafa bey, 3 gs kullanıyorum,4.3.2 yükledikten 1 hafta sonra Kişisel Erişim Noktası kayboldu,yardımcı olursanız sevinirim..teşekkür ederim…

  • Mustafa Tan

   03/05/2011 at 14:19

   Selamlar,

   Yukaridaki yazida anlatilanlari deneme sansiniz oldu mu acaba?

   • türker saygılı

    03/05/2011 at 15:49

    denedim ama olmadı …acil yardım lütfen…

    • Mustafa Tan

     03/05/2011 at 15:52

     Selamlar,

     1) Operatörünüz hangisi ve 3G internet bağlantısı üzerinden internete çıkabiliyor musunuz?

     2) Yukarıda anlatıldığı gibi Ağ Ayarlarını sıfırlamayı denediniz mi?

     3) Cihazınızı bir kapatıp açmayı denediniz mi?

     • türker saygılı

      03/05/2011 at 16:20

      bahsettiklerinizi denedim fakat olmuyor… ( vpn=bağlı değil )görünüyor,nasıl olması gerekli,sorun VPN kaynaklı olabilirmi,selamlar…

      • türker saygılı

       03/05/2011 at 16:25

       AVEA,3G üzerinden internete çıkabiliyorum,bazen Vodafone kartımı takıyordum,vodafonu çıkarıp AVEA yı takınca tekrar elle internet ayarlarını yapıp,3G ile telefondan internete bağlanabiliyordum…evde internet olmadığından iphonumu modem olarak kullanıp bağlantı kuruyordum…

 72. türker saygılı

  03/05/2011 at 14:28

  Mustafa bey tekrar tekrar deniyorum…

 73. esin

  06/05/2011 at 15:14

  Mustafa bey YARDIM LÜTFEN 🙂

  Merhaba..

  iphone 3gs ve ipad wifi BLUETOOTH ları açıyorum ve ikisi de hiçbir ağ bulamıyor, daha doğrusu sürekli arıyor. Bunun nedeni nedir? Birbirlerini nasıl görebilecekler 🙂

 74. Anonim

  13/05/2011 at 23:56

  Merhaba, tüm yazılanları yapmama rağmen hala kişisel erişim noktası seçeneğim çıkmıyor iphone 4 4.3.3 kulanıyorum. Başka bir fikriniz var mı acaba ?

 75. mehmetdergalip

  25/07/2011 at 12:42

  kişisel erişim noktasını hiçbir şekilde açamıyorum operatorum turkcel kişisel erişim noktasına tıkladığımda kişisel erişim nktasını etkınleştırmek ıcın carrıer ile irtıbat kurun diyoryardımcı olabılırmısınız mumkunse

  • Altan

   07/08/2011 at 08:27

   selam . hala giremiyorsan şu şekilde. ağ->hücresel veri ağı->orada internet paylaşımında apn ye internet yaz.tabi en üstteki hücresel veride de internet yazmalı. bunlardan sonra bir önceki menude kişisel erişim noktası açılıyor.giriyosun aktif ediyosun uyarı geliyor usb ya da wifi sonra internettesin..

 76. :)

  07/08/2011 at 22:42

  Benim ve bir yakinimin iphone4u var, ben mayis ayinin basinda, o ise temmuz ayinin ortasinda aldi. İkimizinki de 4.3.5, tek fark benimkinde hucresel veri alimi kapali. Bende kisisel erisim noktasi cikmiyor, onda cikiyor. Hucresel veri alimi kapali oldugu icin mi bende cikmiyor?

  • Mustafa Tan

   07/08/2011 at 23:24

   Elbette. Hücresel Veri kapaliyken 3G’den internete cikamazsiniz, dolayisiyla da bu internet baglantisini paylaştiramazsiniz.

 77. fatih

  08/08/2011 at 22:17

  Mustafa Bey meraba,

  ip4 kişisel erişim noktası nı dizüstü ile kullanıyorum. sorum şu. ağ adı telefonun adı olarak görülüyor. sadece bu ağ adını değiştirmemiz mümkün mü?

 78. CanD

  13/08/2011 at 23:14

  Mustafa Bey Merhaba,
  Ben de bir baglanti sorunu yasiyorum yardim edebilirseniz sevinirim. Sorunum asagida acikladigim sekilde; TTNET ADSL baglanti sorunum oldugundan bugun hotspot ile baglanayim dedim. Daha once 4.3.4 surumu varken baglantimda bir problem olmuyordu. Ancak simdi sadece usb ile baglanabiliyorum hotspota. Hotspot u actigimda laptopumdan(win vista hom pre) kablosuz ag olarak iphone umu gorebiliyorum ancak baglan dedigimde baglanti bir turlu kurulamiyor. Usb ile baglanma opsiyonunu da pil sagligini etkiledigi icin kullanmak istemiyorum. Yukaridaki sorun giderme adimlarinin hepsini uyguladim. Vodafone kullanicisiyim. En son 4.3.4 kurulu iken 2 ay once sorunsuz kullanabiliyordum. Cozun onerilerinizi bekliyorum. Tesekkurler.

 79. CanD

  13/08/2011 at 23:16

  Fazla gonderiler icin kusura bakmayin lutfen..

 80. Hasan datli

  14/08/2011 at 03:24

  Üstadım hayırlı akşamlar öncelikle sorunum ben iPhone 4 kullanıyorum internet erişim noktasını ağ ayarlarından sıfırladiktan sonra ekrana geliyor laptopa bağlayacağım zaman hemen ekrandan kayboluyo neyden kaynaklniyor olabilir ilginize tskler

 81. Olcay

  24/08/2011 at 02:17

  Ya arkads ilk kullandigimda bu kisisel veriyi actiim da wifi veya yalnica usb cikti usb sectim artik cikmio wifiya gecicem gecemiorum nasil yapicam bunu :/

 82. Hasan Basri Bahadır

  26/08/2011 at 18:27

  ben ıphone 4 kullanıyorum 4.3.3 versiyona jailbreak yaptım ancan internet paylaşımı menüsü ve apn yazan menü ve kişisel erişim menüsü de yok telefonun ağ ayarlarını sıfırladım ama fayda yok ve apn yazma yeri olmadığı için internete giremiorum önceki version 4.2.1 di telefonumu ingiltereden aldım sim kilitsiz hattım vodafone yazılanları okudum ama uyguladım olöuyor neyapmam gerekior lütfen yardım edin kolay gelsin.

 83. Anonim

  01/09/2011 at 22:29

  Kişisel Erişim Noktası cikmiyor
  turkcell kul

  • Mustafa Tan

   01/09/2011 at 23:19

   Yukaridaki yazilanlari yaptiniz mi acaba?

 84. Umut kerim

  06/10/2011 at 11:08

  Ben de iPhone 4 var ben 4.3.1 i kullanırken kişisel erişim var di son sürümü yukleyince kişisel erişim de kalktı nedeni nedir bilen varsa şimdiden teşekkürler…

 85. koray

  12/10/2011 at 23:59

  merhaba;

  iphone 4 kullanıcısıyım, 4 3 3 yüklü aldığımdan beri, ilk etapta kişisel erişim noktası diye bir menü hiç bi şekilde bulamadım, daha sonra cihazıma birkaç bişey yükledim itunes üzerinden sync yaptıktan sonra kendi kendine geldi menüye:S ama bu sefer de ağ ayarlarımda hücresel veri ağı seçeneği ( yani apn vs yazdığımız menü yok :S ) neyse dün akşam bazı şarkılar yükledim ipoda , sabah baktığımda hiç bir değişiklik yoktu ama şimdi kişisel erişimi açmak istedğimde menüdeki yeri değişmiş, ana menüde değil ağ ayarlarının içine girmiş:) bu sorun bana özel bişey midir yardımcı olur musunuz

  teşk

 86. musty

  17/10/2011 at 23:35

  telefonum iphone 4 gevey turbo sim kartıyla kullanıyorum.basebandı koruyarak ios 5 yükledim.fakat Kişisel Erişim Noktası bir türlü ayarlar menüsünde çıkmıyor.ağ ayarlarını sıfırladım yinede olmadı bana yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden tşk ederim.

 87. sunshine377

  18/10/2011 at 10:09

  Merhabalar Mustafa bey.
  Sorumun konuyla alakası yok ama yazacak yeri bulamadım.
  Benim sorunum şu, telefonum 3GS 8GB, versiyonu 4.3.5, wi-fi üzerinden evimdeki modeme bağlanamıyorum bağlandı gözüküyor fakat safariyi açtığımda “safari internete bağlı olmadığı için sayfayı açamıyor” yazısı çıkıyor. Ama bilgisayarımdan modemime bağlanabiliyorum yani sorun modem de değil belli ki.. Telefondan 3g ile de bağlanabiliyrum ama wifiyle olmuyor..

  lütfen yardımcı olun, teşekkürler..

 88. Enes Furkan

  21/10/2011 at 00:34

  selamlar mustafa bey. iphoneumu yeni güncelledim fakat sms seslerinde bi sorun vardı gidermek için tüm ayarları sıfırladım sorun çözüldü fakat şimdide kişisel erişim noktası yok telefonumda.dedginiz gibi ag ayarlarını sıfırladım fakat halen yok napmam gerekli ??

 89. juneight41

  26/10/2011 at 16:36

  peki buna benzer bir meni ipad 2’de de var mı? yani bir operatör şirketinden içinde internet olan bir ipad 2 wi-fi alsak bu ipad’i wi-fi modem gibi kullanıp laptopla bağlanıp interneti kullanabilir miyiz?

 90. buğra

  27/10/2011 at 01:53

  bende ıphone 3g var ama yenı surum artık cıkmıcakmıs bızım telefonlar ıcın bır ıhtımal yok mu ya telefon cok yavasa sadece bır ust surum cıksa yeterr

 91. Pingback: Passat Turkiye Anasayfa » iPhone IOS5 ipuçları

 92. Mevlüt

  16/11/2011 at 10:37

  Mustafa bey sorum bu sayfayala alakasız olcak ama acilen yardıma ihtiyacım var.
  Fransadan iPhone 4 getirdirdim. Sim kilidi icin bir chip taktılar. Sürümü 4.2.1 ben bunu 4.3 veya üst sürümlere guncelemek istiyorum. Guncelledigimde yine sim kilidi sorunu çıkar mı çıkarsa takılı chip yine isimi gorur mü? Acilen yardım

  Şimdiden teşekkürler

 93. doğan altınada

  16/11/2011 at 12:00

  Bu yazı ile önümdeki büyük bir problemi çözdünüz teşekkür ediyorum. 🙂

 94. Orhan Akgün

  21/11/2011 at 03:04

  cydia’ dan mywi 4ü indirin iphone 3lerin 4gden farkı kalmaz wifi kullnarak istediğiniz kadar pcyi telefonu bağlayın binevi kablosus modem

 95. Pingback: Bilgisayar’ın WiFi’si ile Kindle’a İnternet Bağlantısı Sağlama | Kindle İçin Faydalı Bilgiler

 96. ferhat

  30/11/2011 at 01:56

  Merhaba mustafa bey
  İnternet paylasimi sadece operatorden aldigim 3g baglantisiylami sinirli yoksa iphonla wifi bagliysam internet paylasiminda iphone araciligiyla pc de o hizla baglanabilir mi?

  • Mustafa Tan

   30/11/2011 at 19:08

   Sadece Hücresel Veri yani 3G veya EDGE ile sınırlı.

 97. Betil

  03/12/2011 at 02:04

  Merhabalar bn polonyada okuorm play hat kullaniorm bnmde sorunum hotspotla ilgili herseyi denedm restore bile yaptm ama hotspot geri gelmedi yardmci olursanz ck sevinirim evde internet yok ve laptopumu baglayip interenete acil girmm lazm yardmci olursanz sevinirim

 98. KARA

  09/12/2011 at 23:36

  Slm mustafa bey benm sorunum iphone 4 üm bluetooth üzerinden hiç bir cihazı görmüyor etrafımda açık olan hiç bir cihazı ve bluetooth kulaklık ses aygıtlarını görmüyor acill yardım…!!!! şimdiden tşkrler

 99. blue_dream

  14/12/2011 at 16:54

  Mustafa bey bir sorum olacak..kişisel erişim noktasında wi-fi bluetooth yada usb kablo seceneklernden hangisiyle baglanırsak internet hzımız daha yüksek olur??Tesekkürler simdiden…

 100. Hasan datli

  14/12/2011 at 17:12

  Ustadim acil yardım lütfen iPhone kisisel erisim noktası kayboluyor ayarları sifirladigimda geliyor fakat İnternet’e bağlanmıyor ağ ayarlarından iPhone yo internet yazdığımda internet geliyor fakat bu sefer erisim noktası tekrar kayboluyo

 101. Salih Acar

  17/12/2011 at 20:06

  Mustafa hocam merhaba..
  iPhone 3GS kullanıcısıyım. Üzerinde iOS 5.0.1 yüklü. Ayrıca iPad 2 Wifi sahibiyim. Onun üzerinde de iOS 5.0.1 yüklü. Yazınızda bahsettiğiniz üzere iPhone 3GS’in internetini bluetooth üzerinden paylaştırmayı denedim. iPhone 3GS’in Kişisel Erişim Noktasını açtım, ardından hem iPad’in hem de iPhone 3GS’in Bluetooth’unu açıp iki cihazı da eşledim. Buraya kadar herşey normal, eşlemede hiçbir sıkıntım olmadı.

  Sorunum APN ile ilgili sanırım. Kişisel Erişim Noktası Genel > Ağ üzerinde görünmediği zaman bahsettiğiniz üzere “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğinden Kişisel Erişim Noktasını açıyorum. 3G üzerinden bağlandığım ayarlar şu şekilde:
  APN: internet
  Kullanıcı adı: vodafone
  Parola: vodafone

  Ayarlar sıfırlandıktan sonra ayarlar şu şekilde olmakta:
  APN: iphone
  Kullanıcı adı: vodafone
  Parola: vodafone

  APN’nin “iphone” olması ile internete 3GS üzerinden bağlanamamaktayım. Fakat iPad 2 ile eşleşmeyi anca bu ayarlar ile gerçekleştirebiliyorum. Eşleşmeden sonra APN ayarını “internet” olarak değiştirdiğimde eşleşme kopmakta. APN ayarını “iphone” olarak bıraktığımda ise 3G üzerinden internete bağlanamaktayım.

  Yani sözün özü;
  – APN “iphone” olduğu zaman eşleşme sorunsuz gerçekleşiyor fakat her iki taraftan da internete erişemiyorum.
  – APN “internet” olduğu zaman 3GS üzerinden internete erişebiliyorum, fakat Kişisel Erişim Noktası menüsü kayboluyor, böylelikle Eşleşmeyi gerçekleştiremiyorum.

  Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
  Saygılar..

  • Salih Acar

   18/12/2011 at 16:53

   –Sorun Çözülmüştür–

   TCELL hattımı Vodafone’a taşıdığım için APN ayarlarının Müşteri Hizmetleri tarafından yeniden yapılandırılması gerekiyormuş. Şuan APN: iphone olarak yapılandırıldı ve sorunsuz bir şekilde eşleşme gerçekleştirilerek internete bağlanabiliyorum. Bilginize..

   • nc

    17/01/2012 at 12:56

    kisisel erisim noktası(personal hotspot)sorunları icin kesin cozum.vodafone hat kullanan arkadaslar icin bilgi verecegim.kisisel erisim noktasi(k.e.n)menusunun yok olması tamamen apn ayarları ile ilgili.eger apn kismina iphone yazarsaniz k.e.n menusu gelir fakat internet yazarsaniz hicbisekilde gelmez ne yaparsaniz yapin.egerki ip4 un k.e.n ozelligini kullanmak istiyorsaniz apn ayari kesinlikle iphone olacak ve sadece iphone yazmakla bitmiyor ilk once ayarlar-genel-sıfırla menusunden ag ayarlarini sifirla diyoruz ondan sonra hucresel ayarlarini acip apnde ne yazdigina bakiyoruz eger apnde iphone yazdigi halde hala yoksa k.e.n menusu telefon acikken simkart cikartip takiyoruz yine olmadi telefon acip kapatiyoruz yine olmadi ucak modunu acip bikac saniye bekletip tekrar kapatin mutlaka gelecektir.ein onemli nokta apn de “iphone” yazmasi.bu verilen aciklama sadece vodafone icin gecerlidir.

  • Anonim

   15/04/2012 at 13:31

   Merhaba 4s kullanicisiyim şarja takılı iken sarj bitiminde %100 olarak göstermiyor bunun nedeni ne olabilir %100 olduktan sonra neden şarja takiliyken kendi şarjından yer anlayamıyorum acaba ayarlarlar birşeyi mı yapmalıyım

 102. özgür yılmaz

  21/12/2011 at 22:34

  selam Mustafa Bey ! Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştıgınız için teşekkürler ben daha düne kadar htc cihaz kullanmayı seven biriydim fakat htc cihazımdaki arıza nedeni ile iphn 3g aldım lakin pc ye usb kablosu ile taktıgımda müzik resim ve ya video yukleyebilecegim bir seçenek çıkmıyor ne yapmam lazım benim ayarları baya kurcaladım ama usb yönetimi ile ilgili hiçbir sey bulamayınca nete daldım siz veya buradaki yorum yazan arkadaşlardan biri yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden tşkler…

 103. nc

  17/01/2012 at 12:53

  kisisel erisim noktası(personal hotspot)sorunları icin kesin cozum.vodafone hat kullanan arkadaslar icin bilgi verecegim.kisisel erisim noktasi(k.e.n)menusunun yok olması tamamen apn ayarları ile ilgili.eger apn kismina iphone yazarsaniz k.e.n menusu gelir fakat internet yazarsaniz hicbisekilde gelmez ne yaparsaniz yapin.egerki ip4 un k.e.n ozelligini kullanmak istiyorsaniz apn ayari kesinlikle iphone olacak ve sadece iphone yazmakla bitmiyor ilk once ayarlar-genel-sıfırla menusunden ag ayarlarini sifirla diyoruz ondan sonra hucresel ayarlarini acip apnde ne yazdigina bakiyoruz eger apnde iphone yazdigi halde hala yoksa k.e.n menusu telefon acikken simkart cikartip takiyoruz yine olmadi telefon acip kapatiyoruz yine olmadi ucak modunu acip bikac saniye bekletip tekrar kapatin mutlaka gelecektir.en onemli nokta apn de “iphone” yazmasi.bu verilen aciklama sadece vodafone icin gecerlidir.

  • Ferhat

   27/01/2012 at 15:51

   benim k.e.n açabilmem için dediğiniz gibi apn kısmına iphone yazmam gerekiyor ama iphone yazınca da telefon internete bağlanmıyor maalesef.

   İnternete bağlanması için apn kısmına “internet” yazıyorum, bu sefer internete bağlanıyor ama k.e.n. görünmüyor.

   Bu durumda apn kısmına iphone yazarak nasıl internete girecem?

  • Anonim

   29/06/2012 at 03:44

   Ben dediginiz yaptim fakat bu seferde internete baglanmiyo apn kismina internet yazmak gerekiyor???

 104. mevlüt

  17/02/2012 at 21:11

  cocuklarimin guvenligini icin konumlarini ogrene bilcegim parali yada ucretsiz bir program varmi?

  • Anonim

   17/02/2012 at 21:56

   mustafa bey herturlu aydinlatmalari icin sagol benim iki oglum var.14 ve 11 yaslarinda malum ortam kotu merak ediyorum. bende iphone4 var turcell cocuklarinda turkcel detayli anlatisan sevinirim yas 50 Allah razi olsun

   • Burak Balcı

    20/05/2012 at 13:03

    Eğer çocuklarınızda da iPhone varsa, “Find My iPhone” uygulaması işinize yarayabilir. Bu uygulamayı Application Store da bulabilirsiniz. Sizin ve çocuklarınızın telefonunuza yükledikten sonra, dilediğiniz anda telefonların, dolayısıyla çocuklarınızın yerini harita üstünde görebilirsiniz.

   • ramazan cavas

    15/09/2012 at 15:57

    iphone 4 yeni aldım da arkadalarımın nerde oldugu nasıl ögrenebilirim bu sorunun cevapını verirseniz cok mutlu olurum

 105. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar | Sosyal İtici

 106. yusuf Özturan

  16/03/2012 at 10:11

  merhaba. bende i phone 4 var son guncellemeyi yukledıkten sonra kısısel erisim noktasi cikti ve kullanmaya basladim fakat bir gun iphonema ayarlari guncelle diye bi bildirim geldi ve bende guncelle dedim ondan sonrada kisisel erisim noktasi kayboldu, bu konu ile ilgili ne yapabilirim..

 107. Yiğit

  17/03/2012 at 12:32

  Mustafa Bey; ben iPhone 4s imin kişisel erişim noktasını açtığımda, telefonum wifi ile bazen gözüküyor bazen gözükmüyor sebebi nedir acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 108. hakan

  26/03/2012 at 13:07

  iphone 4 ümü android tabletime bağlayamıyorum hotspotu görmüyor bilgisayar görüyor bağlanıyor ama android cihaz görmüyor bu sorunu girecebilecek bir tavsiyesi olan varsa sevinirim.

  • tolga

   09/07/2012 at 04:39

   aynen bende de aynı problem var iphone4s i galaxy s5 tabletime baglayamıyorum

 109. barış yanlı

  27/03/2012 at 00:26

  merhabalar benim bir kaç sorum olucaktı
  1- herhangi bir operatör den internet paketi almam gerekiyormu ?
  2- Ben şuan iphone 4 amerikadan getiricem ve illa 4.3 sürümü yüklemem mi lazım kendi içeriğinde yokmu ?
  3- Sorunsuz bir şekilde (kopma)internete girebilirmiyim ?

 110. gencay

  27/04/2012 at 23:23

  çok teşekkürler sorunum düzeldi ag ayarlarını sıfırlayınca

 111. Alper

  18/05/2012 at 10:06

  Merhaba Mustafa bey. Evimdeki kablosuz ağı wireless adaptor ile masaüstü bilgisayarımda (uzak mesafe nedeniyle) randımanlı kullanamıyorum. iphone 4’ümün kablosuz bağa full olarak bağlandığı mesafede, masaüstü bilgisayarım ancak 1 çubuk kalitesinde bağlantı sağlayabiliyor.
  Ben de iphone 4’ümle yakaladığım kablosuz yayını, kablo ile telefonumu bilgisayarıma bağlayarak aktarmak istiyorum.
  Kişisel erişim noktası olarak kullanmak sadece 3g interneti dağıtmak suretiyle mi oluyor, yoksa wi-fi’yi daha iyi yakalayan telefonumu kablolu modem olarak bilgisayarımda kullanabilir miyim? Hücresel veriyi kapattığımda, telefonumu erişim noktası olarak kullanma opsiyonu kapanıyor…

  • Mustafa Tan

   18/05/2012 at 10:48

   Maalesel kişisel erişim noktası sadece hücresel veriyi (3G veya EDGE) başka cihazlara paylaştırabiliyor. Çünkü hücresel veri anteni alıcı, Wi-Fi anteni de verici konumuna dönüşüyor.

   Cihazınızdaki Wi-Fi donanımı, aynı anda bir yerden kablosuz yayın alıp, başka bir cihaza yayın yapamaz 🙁

  • Alper

   18/05/2012 at 17:21

   Cevabınız için teşekkür ederim.
   Elektrik hattı üzerinden interneti taşıyan cihazları önerir misiniz?

 112. bulent

  03/06/2012 at 12:15

  Mustafa bey, iphone 4 umdeki interneti paylastirmak istedigimde internete baglanacagim cihaz benden iphone 4 umun SSİD ismini soruyor, iphone 4 umdeki SSID İSMİ nerde ve ben mevcut olan SSID ismini degistirebiliyormym.? Saygilar

  • Mustafa Tan

   03/06/2012 at 12:40

   Cihazınzın adı otomatik olarak SSID ismi oluyor. Dilerseniz cihazınızın adını Ayarlar -> Genel -> Hakkında menüsünde değiştirebilirsiniz.

 113. burak

  04/06/2012 at 11:22

  İphone 4s ile kişisel erişim noktasını yayına açtığımda kablosuz istemci cihaz önce iphone’u görüyor bağlan dediğimde şifre girmemi istiyor. O sırada iphone ekranında mavi üst başlık ve 1 bağlantı yazıyor. Şifreyi doğru girmeme rağmen iphonedaki bağlantı ve mavi üst bildirim ekranı kayboluyor. Tekrar bağlanmak istediğimde ise iphone yayın yapmıyormuş gibi istemci ekranında yayın yapan wifi listesinde ismi çıkmıyor. Yukarıda da aynı soru sorulmuş ancak bir fikri olan yok sanırım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? (iphone ile 3g kullanıp safari, twitter, facebook vs kullanmaktayım.)

 114. vahit eskiar

  28/06/2012 at 13:06

  Selamlar,

  Yukarıdaki ayarlarda Iphone 3GS wifi dan bağlı gözüküyor. GSM üzerinden de internet bağlantısını kurulabilir mi Ipad

 115. Baykal

  05/07/2012 at 01:21

  İyi günler, iphon4’ümü kişisel erişim noktası haline getiriyorum(kablosuz) laptop bunu görüyor, şifreyi giriyorum, kabul ediyor fakat laptoptaki browserde google dışında hiç bir yere giremiyorum, bir öneriniz var mı acaba?

 116. volkan ateş

  12/08/2012 at 04:28

  hocam peki bende 3gs var ve ipadim var bluetooth la esleyecem cihazları ama ben önce bilgsayarla usb ile modem olarak kullandım onu iptal edip bluetooth a nasıl cevirebilirim lütfen cevapp verin lütfenn:(

 117. kağan

  20/08/2012 at 18:53

  iphone 4 üzerinden internete bağlanmayı video yapıp adım adım açıklarmısınız ltfen.

 118. ugur5292

  03/09/2012 at 14:49

  Merhabalar;Mustafa BEY

  Ben Smart TV almayı düşünüyorum,Fakat internet almayıp iphone daki paketimi kullanmak istiyorum.İphone u wi-fi olan bir tv ile eşleştirip (iphone dan bağımsız olarak kablosuz) kullanabilir miyim ?HDMİ kablo ile bağlayıp ekranı aktarmak değil sadece internetini paylaşmak niyetim,Cevap verebilirseniz çok sevinirim,Şimdiden Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   03/09/2012 at 14:51

   iPhone 4 ve iPhone 4S biliyorsunuz kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden cihazınızdaki interneti paylaştırabiliyor. Eğer televizyonunuz herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanabiliyorsa telefonuzun internetini de kullanabilir Wi-Fi üzerinden.

 119. Pingback: Yeni iPad (3. Jenerasyon) | Axfer Pemah

 120. Tuncay

  25/09/2012 at 02:03

  Laptop’um eskiden tanıdığı iPhone 3g telefonumu şimdi tanımıyor ilk yardım 🙂

 121. Nusret B.

  28/09/2012 at 21:25

  Ios6 yukledikten sonra ipad2de kisisel erisim noktasi gozukmemeye basladi…

  Cozumu bilen var mi acaba ?

  Not : iphone 4s de var, onda bir sorun yok…

 122. Huseyi

  28/09/2012 at 23:33

  Selam iPhone sürümü yükseltim ama numaralarım ve resimlerim gitdi bunları nasil geri yüklerim bana yardımcı olurmusun teşekür etderim

 123. HASAN

  02/10/2012 at 12:51

  MERHABA,
  IPHONE 4 KISISEL ERISIM NOKTASI ACIK OLDUGU HALDE BILGISAYARIN WIFI SI TARAFINDAN GORULEMIYOR. SORUN NE OLABILIR?
  TESEKKURLER,

 124. Serkut

  26/10/2012 at 13:28

  Yeni ipad kişisel erşim noktası apple ın sitesindeki tanıtımlarda var. Ancak kullandığım cihazda bu menüyü göremiyorum lütfen yardımcı olur musunuz.

 125. veysel

  14/11/2012 at 18:11

  merabalar arkadaşlar beni bi iphone4s aldım.ayarlardan giriorum ama kişisel erişim noktası özelliği die birşey yok.ne yapabılırım nasıl telefona ekliyebilirim .yardımlarnı beklıorum

 126. Murat

  09/12/2012 at 00:11

  App Store şifremi nasıl değiştirebilirim

 127. Cem

  16/12/2012 at 23:59

  Mrblar bende bi sorun yoktu fakat ben wifi deki altta çıkan sormadan gir i işraretledim şimdi ne wifi aç çıkıyor nede kişisel erişim noktasına girebiliyorum yardımcı olursanız sevınırım ne yapmm gerekiyor

 128. selahattin ilhan

  29/12/2012 at 11:48

  ıphone 3g var 4.3 güncellemesi yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 129. İrem

  09/01/2013 at 07:56

  Merhaba. Dün 3gs imi pc ye bağladım, pc de i tunes de yüklü ama bir türlü hotspot bağlanmıyor… Usb ye ilk taktığımda kabloyu USB daha hızlı çalışabilir uyarısı geliyor, telefonu bağladığımda iki kere titriyor ses geliyor ama bağlanmıyor. Yardımcı olur musunuz ?

 130. Ömer

  21/01/2013 at 09:20

  Merhabalar ben 4s ile hotspot ile bilgisarımdan İnternet’e bağlanmak istiyorum fakat bağlantı var diyor hatta telefonda 1 bağlantı yazısı çıkıyor fakat internet erişimi yok diyor acaba nedir eksik olan

 131. Ömer

  21/01/2013 at 09:20

  Merhabalar ben 4s ile hotspot ile bilgisarımdan İnternet’e bağlanmak istiyorum fakat bağlantı var diyor hatta telefonda 1 bağlantı yazısı çıkıyor fakat internet erişimi yok diyor acaba nedir eksik olan?

 132. kadir

  05/02/2013 at 18:51

  mustafa bey telefonum ıphone 3g usb ile bağlayıp modem olarak kullanmak istiyorum ama kişisel erişim noktası çıkmıyor menüde yok ağ ı sıfırladım gene gelmedi ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   05/02/2013 at 18:54

   iPhone 3G’nin böyle bir destegi yok maalesef.