iPad 2 İncelemesi – II

Bir önceki yazımızda iPad 2 ile ilgili ilk izlenimlerimi paylaşmıştım. Bu yazıda da iPad 2 ile ilgili önemli gördüğüm özellikleri ve ilk nesil iPad’den farklarını paylaşmaya devam ediyorum.

Video (mkv) Oynatma Performansı

Bir çok kullanıcının iPad alma nedenlerinden biri de video ve film izleme. Bildiğiniz gibi iPhone ve iPad’in kendi Video Oynatıcısı Apple’ın desteklediği standartlar haricindeki videoları oynatamıyor. Bu yüzden avi uzantılı divx formatındaki videoları ancak App Store’dan indirdiğimiz üçüncü parti uygulamalar ile izleyebiliyoruz.

Daha evvel bu yazıda tanıttığımız OPlayer HD uygulaması ile, ilk nesil iPad’imle divx formatındaki videoları rahatlıkla izleyebiliyorken maalesef mkv formatındakileri izleyemiyordum. OPlayer’dan başka denediğim uygulamalar da maalesef mkv uzantılı videoları oynatmakta zorlanıyordu. Genelde de ya görüntü atlaması, ya da ses senkronizasyonu sorunu oluyordu. (Muhtemelen ilk nesil iPad’in işlemcisinin gücü mkv’leri oynatmaya yetmiyor)

iPad 2'deki AVPlayerHD uygulamasından bir kare

Acaba mkv sorunu iPad 2’de de devam ediyor mu diye önce OPlayer HD ile bir deneme yaptım. Gördüm ki görüntüler artık takılmadan akıyordu, fakat ses senkronizasyon sorunu devam ediyordu. OPlayer’da hayal kırıklığı yaşayınca bu sefer bir de mkv konusunda daha başarılı olduğu söylenen AVPlayer HD ile testler yaptım. AVPlayer HD ise sorunsuzca iPad 2’deki mkv’leri oynatmayı başardı. Görüntüler gayet akıcıydı ve ses senkronizasyonu sorunu da yoktu.

Benim tahminim yakında çıkacak güncellemeler ile OPlayer HD gibi diğer video oynatıcılar iPad 2’yi düşünürek uygulamalarını güncellerler. Fakat güncellemezler ise dahi AVPlayer HD zaten gayet başarılı bir şekilde iş görüyor. (AVPlayer’ın iPhone ve iPad uygulaması ile ilgili ayrıca bir yazı paylaşacağım)

Bu arada merak edenler için paylaşayım, ilk inceleme yazısında bahsettiğim HDMI adaptörü ile OPlayer ve  AVPlayer gibi uygulamalar üzerinden izlediğimiz videolar, ilk nesil iPad ile de televizyona yansıtılabiliyor. Yani HDMI adaptörüni videolar için kullanacaksanız, illa iPad 2 şart değil.

Kamera ve Video Çekim

iPad 2’deki diğer bir yenilik de öne ve arkaya gelen kameralar. iPad 2’deki kameralar, her ne kadar iPhone 4’tekilere benzeseler de tüm özellikleri aynı değil. Örneğin iPad 2’deki Kamera, aynı iPhone 4 gibi fotoğraf da çekebiliyor fakat kalitesi çok daha düşük. Apple iPad 2’nin teknik özelliklerinin yer aldığı sayfada, kameranın kaç mega piksel olduğunu yazmamış.

Fakat iPad 2 ile çekilen fotoğrafların çözünürlüğünün, iPhone 4’e göre yaklaşık 2.5 kat daha düşük olduğunu söyleyebilirim. Örneğin iPad 2 ile çektiğim aşağıdaki fotoğrafın orijinal boyutu 720 x 960 piksel.

Fotoğrafın orijinal boyutunu incelemek için lütfen üzerine tıklayınız.

Zaten iPad 2 ile fotoğraf çekmek de kolay olmuyor. Bir de çekilen fotoğrafın kalitesi çok iyi olmayınca kocaman ekranda pek hoş durmuyor.

Sanırım Apple iPad 2’nin kameralarını esas video çekim için eklemiş. Çünkü iPad 2’nin kameraları ile HD (720p) ve 30 fps kalitesinde video kaydı yapılabiliyor. Aşağıda da, iPad 2 ile çekip HD kalitesinde Youtube’a yolladığım örnek bir video yer alıyor:

Ben şahsen iPad’de arka kamerayı çok gereksiz buluyorum. Tabii bunda iPhone 4 kullanıyor olmamın etkisi de olabilir. iPhone 4 varken iPad 2 ile video veya fotoğraf çekilmez diye düşünüyorum 🙂

Not: Yabancı bir sitede iPad 2 ile diğer popüler tabletlerin kamera çekim kalitesinin detaylı karşılaştırıldığı güzel bir yazı mevcut. Bu yazı, Kamera konusuna önem verenler için daha fazla fikir verecektir.

FaceTime

iPad 2’deki ön kamerayı anlamlı kılan ve cihazla birlikte hazır yüklü gelen özelliklerden bir tanesi de FaceTime. iPhone 4 kullanıcılarının zaten iyi bildiği FaceTime, iPad 2’de biraz farklı. Çünkü iPad 2’deki FaceTime’da, iPhone 4’teki gibi kullanıcı adı olarak telefon numaraları değil, Apple Kimliği (Apple ID) kullanılıyor. Bu arada Apple Kimliği ile FaceTime kullanma iPad 2’ye has bir durum değil. Apple önceden telefon özelliği bulunmayan 4. nesil iPod Touch’lar ve Mac tabanlı bilgisayarlar için bu desteği sunuyordu.

Telefon numarası olmayınca arkadaşlarımızın bize FaceTime çağrısı gönderebilmeleri için, FaceTime’ı cihaz üzerinde ilk etkinleştirirken bize ulaşabilecekleri mail adresini tanımlıyoruz. Bu sayede bir iPhone 4 kullanıcısı arkadaşımız, eğer adres defterinde bu mail adresimiz kayıtlı ise bize FaceTime çağrısı gönderebiliyor.

Eğer numarası adres defterimizde kayıtlı ise, iPhone 4'lere de FaceTime çağrısı yapabiliyoruz.

Tabii bunun tam tersi de oluyor. Yani biz de iPad 2’mizden iPhone 4 kullanıcısı bir arkadaşımıza, FaceTime’a kayıtlı telefon numarasını kullanarak FaceTime çağrısı yapabiliyoruz. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsü de, diğer bir kardeş blogumuz olan TeknoBlog‘un editörü Sabri Küstür ile yaptığımız FaceTime görüşmesinden alınma. Kendisi sağolsun önce iPhone 4’ü ile çağrımı kabul etti, ardından da bir ekran görüntüsü vermeyi 🙂

iPad 2 ve iPhone 4 arasında yapılan FaceTime görüşmesi.

Sabri ile bugün FaceTime üzerinden yaklaşık bir 10 dakika sohbet ettik. Bu süre boyunca hiç de kesinti olmadı. Bu noktada FaceTime ile ilgili bir noktayı tekrar vurgulamak istiyorum. Tüm FaceTime görüşmeleri internet bağlantısı (Wi-Fi) üzerinden gerçekleşiyor, yani klasik telefon görüşmelerinin ya da diğer telefonlardaki sadece 3G üzerinden yapılan görüntülü görüşmelerin FaceTime ile bir ilgisi bulunmuyor.  iPhone 4’lerdeki telefon numarası da sadece kullanıcı adı gibi kullanılıyor.

FaceTime bence iPad 2’ye iPhone 4’ten çok daha gerekli bir özellikti. Gelmesi de çok iyi olmuş 🙂 Bu arada eğer daha evvel izleme imkanı bulamadıysanız Apple’ın FaceTime ile ilgili aşağıdaki tanıtım videosuna da bir gözatmanızda fayda var:

iPad 2 ile ilgili bu seferlik de paylaşacaklarım bunlar. Tabii daha paylaşacaklarım henüz bitmedi. SmartCover, PhotoBooth ve iMovie gibi diğer konular ile ilgili tecrübelerimi son inceleme yazısında paylaşacağım.

92 Comments

 1. nazım

  16/03/2011 at 00:03

  merhaba mustafa bey;

  Bende ıphone 4 ve ayrıca samsung galaxy tablet var ikisinide severek kullanıyorum. Buraya yazmamadaki esas neden ıphone 4 mkv oynatamazken ipad 2 program yüklemeden mkv oynatamazken android işlemci zorlanmadan oynatıyor olması çok üzücü. ayrıca apple en kısa zamanda flash player çözüm bulması gerekli android bu işde çok başarılı olmuş inanın test etmenizi ve normal bilgisayar gibi sörf yapmak ne demek olduğunu androidden sonra gördüm diyebilirim.

  iyi geceler

  • Mustafa Tan

   16/03/2011 at 00:08

   Selamlar,

   Ben de Samsung Galaxy Tab’ı ilk kullandığımda mkv’lerdeki başarısı dikkatimi çekmişti.

   Apple’ın bir stratejisi var, o da kendi standartlarını koyup bu standarlarda da en iyi olmak. Cihaz hem harika olsun hem de herşeyi yapsın çok doğru olmuyor.

   Buna en güzel örnek iPad’in 10 saat şarj etmeden HD film gösterme iddiası. Bu gerçekten doğru fakat eğer Apple’ın standartlarındaki video formatını kullanırsak. Mkv formatındaki videolar izleyerek cihazın şarjı 5 saat ancak dayanır 🙂

   • nazım

    16/03/2011 at 00:16

    doğru söylüyorsunuz fakat istediğin formatı izlemek ve takılmaması çok güzel bir şey insan kendini daha iyi hissediyor. bu tarz cihazlarda sarz hep problem olacak şimdide ilerdede:) mp4 formatına bir filmi çevirmek hemde bluray ise 2 saat demek bunu cihaza atmakta bir bukadar oooooooooooo izlemem daha iyi bu benim fikrim..

    iyi geceler

    • Turgut

     16/03/2011 at 16:41

     Arkadaşım .mkv izlemek için iPad alacaksan hiç alma. Çok pahalıya gelir. Bu iş için fiyat olarak da ucuz çok iyi cihazlar var.

     Bir cihazın iyi olması demek herşeyi yapacak anlamına gelmez. Nokia her işi yapan cihazlar çıkarmasına rağmen hali-vakti ortada.

     Apple kendi doğrularıyla bu yola çıktı ve başardı, kolay kolay senin benim lafımı dinleyeceklerini sanmıyorum. Oyunun kurallarını yeniden yazdı.

     Saygılar.

  • Mert

   17/03/2011 at 00:41

   Flash player için adobe wallaby isimli yeni bir teknoloji geliştiriyor sanırım yakında iphone ipadde de flash player çalışıcak. Program Fla dosyalarını Html5 e convert edicek Bilgi için ;

   http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Wallaby#Installer

   • Mustafa Tan

    17/03/2011 at 08:33

    Selamlar,

    Aslında iPhone veya iPad’de flash player çalışacak demek pek doğru değil. iPhone ve iPad HTML5 destekliyor. Adobe’un yaptığı da flash sitelerin HTML 5’e kolayca dönüştürülmesini sağlayan araç geliştirmesi.

 2. ayberk

  16/03/2011 at 03:05

  Benim beklediğim gibi bir cihaz oldu iPad 2. Sanırım insanlar Apple lansmanlarında fark yaratan yenilikler görmeye alışık oldukları için daha ince ve daha güçlü bir iPad’i pek beğenmediler.

  Beklediğim gibi bir cihaz oldu dedim çünkü retina ekran, flash desteği gibi özelliklerin bu nesilde eklenmeyeceği belliydi. Bu bir strateji de olabilir tabi ki. Sanıyorum ki iPhone 5’te bir takım iyileştirmeler ve yenilikler olacaktır. Mesela iPod Touch veya iPad 2 benzeri ince,yekpare alüminyum tasarım dedikoduları gibi. Kamerayı geliştirip, işlemci olarak A5 (tahminim bu) veya üst seviye bir işlemciyle donatmaları olası. Belki Flash desteği bile iPhone 5 ile resmiyet kazanır (bundaki kastım flash içeriğin HTML’e dönüştürülmesi-çok da bilgim yok açıkçası).

  Daha sonra da tüm bu yeni gelişmeleri iPad 3’te görürüz 🙂
  ve bu düzen böyle devam eder…

  İnceleme yazınız her zamanki gibi sade ve anlaşılır olmuş.
  Teşekkürler.

 3. Emre D

  16/03/2011 at 03:27

  Yine döktürmüsünüz Mustafa bey. Bencede iPad 2 ‘de arka kamera cok gereksiz. Ama heralda Apple onuda Facetime icin ekledi. Hem kendini, hemde etrafini gosterebilmek icin. Bu ozelligi zaten tanitim videolarinda gosteriyorlar.

 4. tdk

  16/03/2011 at 08:08

  @nazım
  sarz değil sarj
  !!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Anonim

   16/03/2011 at 10:17

   Sarz da değil. Sarj da değil.
   Doğrusu, şarj olmalı.
   Cümleler büyük harf ile başlar, nokta ile biter.
   Sevgiler.

 5. Onur Dürüst

  16/03/2011 at 08:43

  Mustafa Bey,

  Yazınız çok güzel sade ve açıklayıcı olmuş teşekkürler. Bu arda deneme amaçlı çektiğiniz fotoğrafta benim evi de çekmişsiniz 🙂

  Sevgiler

  • Yigit

   17/03/2011 at 11:39

   Aynı şeyi bende söylemek isterim
   Yurtdışındayım şu anda sizin yazınızı okurken insanın evinin görmesi enteresan oluyor.

 6. İnviso

  16/03/2011 at 09:43

  Mustafa bey merhabalar, benim merakım ipad 2 dr msn de görüntülü görüşme yapıp yapıyacağımız. Saygılarımla…

  • Mustafa Tan

   16/03/2011 at 09:51

   Selamlar,

   Bildiğim kadarı ile Microsoft’un iPhone için geliştirdiği aşağıdaki linkte yer alan kendi MSN uygulamasının görüntülü görüşme özelliği yok. Biliyorsunuz iPhone 4’lerin de ön kamerası var:

   http://itunes.apple.com/tr/app/windows-live-messenger/id376196406?mt=8

   Ayrıca Microsoft, yukarıdaki uygulamanın iPad’e özel bir versiyonunu ayrıca geliştirmedi. App Store’da hızlıca araştırınca üçüncü parti uygulamalardan da görüntülü görüşme yaptırabilen göremedim. Fakat daha detaylı araştıracağım. Bulursam ayrıca yorum yazarım.

 7. yunus

  16/03/2011 at 10:08

  merhaba.
  mkv formatı konusuyla ilgili bişey sormak istiyorum.
  iPad2’nin başarılı olduğunu söylemişsiniz. Acaba altyazı destek hususunda bir bilginiz var mı?

  • Mustafa Tan

   16/03/2011 at 10:14

   Selamlar,

   Alt yazı konusunda zaten bir sorun yoktu ilk nesil iPad’de de. Doğal olarak iPad 2’de de yok. Zaten uygulamalar ile ilgili bir özellik alt yazı.

   Yukarıdaki yazının iPad 2’den aldığım ilk ekran görüntüsünde dikkat ederseniz alt yazı mevcut 🙂

 8. Adnan Bey

  16/03/2011 at 11:37

  ipad 3 alıcam ben

  • Justin

   04/04/2012 at 22:07

   Selamlar;

   Süper bir yorum olmuş. Direk cevap…
   Benim ipad 2’le falan işim olmaz 3 alacağım ben kardeşim demişsiniz Adnan Bey 😀 Helal 😀 Çok güldüm…

   İyi geceler…

   • Kanı

    09/04/2012 at 14:48

    Nesine güldün.Ben su anda elimde iPad 3 U tutuyorum.

 9. Bülent

  16/03/2011 at 12:05

  Mustafa bey anlamadığım bir konuyu soracaktım bu face time ipad 2 de her hangi bir ücret ödemeden internet ağı üzerindenmi kullanılıyor birde iphone 4’üde ücretsiz internet üzerindenmi arayabiliyoruz tabii yurt içi yurt dışı farkı varmı , cevaplamanız dileğiyle..

  • Mustafa Tan

   16/03/2011 at 12:17

   Selamlar,

   Yazıda da belirttiğim gibi tüm FaceTime görüşmeleri internet bağlantısı (Wi-Fi) üzerinden oluyor, aynı Skype veya MSN’de olduğu gibi. Dolayısıyla operatörünüz ile bir ilgisi bulunmuyor.

   Safari üzerinden internete
   baglandığınızda data ücreti olarak
   ne ödüyorsanız, FaceTime kullandığınızda oluşan data ücreti için de aynısıni ödüyorsunuz. Eğer data paketiniz var ise kullanim miktari da bu paketten düşüyor.

   Kısaca bildiğimiz internet bağlantısı kullanıyor FaceTime.

 10. Pingback: Apple iPad 2 ön incelemesi – Galeri & Video - Teknoblog

 11. celalettin

  16/03/2011 at 15:44

  güzel inceleme..teşekkürler

 12. Celalettin

  16/03/2011 at 17:08

  Mustafa’bey bizleri gerçekten yazılarınızla ihya ediyorsunuz,sağolun birde iphone5 neler getirecek acaba birde ona el atarsanız bizleri
  Mutlu edersiniz saygılarımla.

 13. Nazim

  16/03/2011 at 19:51

  TDK ve anonim adlı arkadaslar düzeltme için teşekkürler. Hızlı yazdım ve dikkat etmedim inanın. Bluray film izlemek için bu cihazı almak zaten mantıksızlık ben bunu savunmadım fakat iPhone 4 2000 tl verip acmamış olması ve yükleme bölümündeki saçmalıktan bahsettim. Siz istekleriniZi yazın Apple uygular Yafa uygulamaz. Bluray film için evimde WD kullanıyorum.

 14. Nazim

  16/03/2011 at 19:55

  TDK ve anonim adlı arkadaslar düzeltme için teşekkürler. Hızlı yazdım ve dikkat etmedim inanın. Bluray film izlemek için bu cihazı almak zaten mantıksızlık ben bunu savunmadım fakat iPhone 4 2000 tl verip acmamış olması ve yükleme bölümündeki saçmalıktan bahsettim. Siz istekleriniZi yazın Apple uygular Yafa uygulamaz. Bluray film için evimde WD kullanıyorum.

  Turk dil kurumu gibi site valla

 15. Suleyman

  16/03/2011 at 21:24

  Baska isiniz yok mu? Tam bir geek olmussunuz 🙂

 16. CAN

  16/03/2011 at 22:51

  Merhabalar Mustafa Bey,size ve bu yorumu okuyan bilgisi olan arkadaslara bir sorum olacak.Abimin telefonu Vodafone 945 Andorid isletim sistemi ile calisiyor.andorid’in sifreleme uygulamasi bir sekil ciziyorsunuz parmaginizla simdi adini hatirlamiyorum.Abim bunj bloke etmis.Teli actigimda Google hesabini girin diyor.Ben iphone kullandigim icin pek bilgim yok.Ne yapabiliriz?Bilginiz varsa ve zaman ayirirsaniz sevinirim.Simdiden tesekkur ederim…

 17. erhan

  17/03/2011 at 00:36

  Mustafa bey;
  Çok aydınlatıcı olmuş her zamanki gibi keyifle okudum..
  aklıma takılan bir soru ipad ten 2.nesile terfiye gerek varmı ikisinide kullanmış biri olarak yorumunuz nedir. diğer merak ettiğim bir sorumda itunesun son sürümü ve 4.3 yazılımı ile faydalanabileceğimiz ne gibi özellikler geldi bi fark varmı bizi bu konuda aydınatmanız mümkün mü şimdiden teşekkürler….

 18. Nadirt

  17/03/2011 at 14:14

  Mustafa Bey,
  Bana bir mail ekinde gelmis olan ekli bir video’ yu ipadime nasil atabilirim. Mail silinsin ama video kalsin.
  Tesekkurler,

 19. Emir akın

  17/03/2011 at 19:00

  Hayırlı akşamlar mustafa bey.
  Benim bir sorum olacaktı.ben iPad ıme Skype indirdim ve sesli görüşmeler yapabiliorm.Haziran ayında Amerika’ya gideceğim ve dönerken kendime de bir ipad2 getireceğim.acaba ipad2 Skype sayesinde sesli görüşmeye ek olarak görüntülü görüşmeyi de kullanabilecek miyim?
  Şimdiden teşekkür eder, hayırlı çalısmalar dilerim…

  • Mustafa Tan

   17/03/2011 at 19:10

   Selamlar,

   Az önce iPad 2’ye Skype’ı kurdum ve görüntülü görüşme yapılabiliyor gözüküyor. Zaten olmamasına bir engel yok.

 20. Alanson54

  17/03/2011 at 19:09

  Mustafa bey bir ara sizden voip ve sip uygulamalari ike ayrintili nilgi rica ediyoruz. Kimse tam olarak ne oldugunu en iyisijin hangisi oldugunu merak ediyoruzctesekkurlet simdiden.

 21. okan

  17/03/2011 at 19:19

  iphone 3g cihazın home tuşu bozuldu bu sorun için servis önerebilecek varmı istanbul fatihteyim

 22. sami

  28/03/2011 at 15:04

  ipad2 de 3g kullanarak goruntulu gorudme yapabilecegiz uygulamalar nelerdir? skype yahoo

 23. Ömer

  24/04/2011 at 14:18

  Benim sorunun şu:

  İphone 4 ile ipad 2 arasinda facetime baglanti saglayamadim. İkisi de ayni modeme bagli ve aktiflestirildi ama arama gerceklesmiyor. İphone ipadi ariyor ama cagriyi kabul ettigimde baglanti gerceklesmiyor. İpad iphoneyi zaten hic aramiyor. Ne yaptiysam cozemedim. Ayni sorunu yasayan varsa desteklerini bekliyorum. Acaba ipad 3g olmadigi icin olabilir mi dicem ama facetime zaten wi fi ile alakali.

  • Tolga

   01/05/2011 at 03:26

   Aynı sorun bendede var,çözümü bulabiildiniz mi acaba?

   • Anonim

    20/12/2011 at 10:35

    Arkadaşım sorunu nasıl çözdün

    • Belgin

     02/02/2012 at 14:14

     İpad2 deki faceTime sorununu çözebildinizmi yardımcı olursanız sevinirim

   • Belgin

    20/12/2011 at 10:41

    Face Time sorununuzu çözebildinizmi? iPad ve iPhone aynı hesapta mı olmalı
    Sorunu iPad de yaşıyorum iPhone da yok. Yardım ederseniz sevinirim.

    • Erkin

     25/12/2011 at 18:01

     Siz en azından iyisiniz bende de iPad 2 var ama FaceTime yok bana yardımcı olurmusunuz

 24. Mega Led

  31/05/2011 at 00:44

  Yarın bende birtane alıyorum… yaşasınnnn…

 25. Kaya

  21/06/2011 at 21:43

  Arkadaşlar Siz bana İpad 2 yimi önerirsiniz
  Samsung galaxy tab p1000’imi önerirsiniz
  Kullanım amacım;
  -İnternette surf yapmak
  -Maillerime bakmak

  • reşat

   13/01/2012 at 16:16

   en iiyisi apple tanımam üstüne

 26. Anonim

  21/06/2011 at 21:43

  belki filmö falan izlemek

 27. fikretgedik

  23/06/2011 at 20:31

  Önemli ve gerekli bilgiler.. Teşekkürler Mustafa Bey.

 28. xxx

  26/06/2011 at 14:34

  peki filmler ipada nasıl yükleniyor bilen söyleyebilirmi

 29. xxx

  26/06/2011 at 16:38

  teşekür ederim

 30. Taylor

  01/07/2011 at 00:12

  Merhaba öncelikle belirteyim Ipad hakkında yaklaşık 3-4 aydır araştırma yapıyorum ve görüyorumki herşey harika. Bende bir Ipad edinmek isterim ama Ipad2 ve Ipad de olan stardart özellikleri göz önüne alırsak sizce hangisini alayım fiyat farkı nedir ?
  NOT:Bu arada Eskiden ITuch sahibiydim ama kullanamadım desem yeridir Ipad aldığımda içinde oyun olacakmı yoksa ben oyunları PARALI olarak alacakmıyım ?

  • Mustafa Tan

   01/07/2011 at 07:18

   Selamlar,

   iOS tabanlı cihazlar (iPhone, iPod Touch veya iPad) içinde hazır oyunla yüklü gelmez. App Store’dan Apple ID’niz ile kendiniz indirirsiniz. FREE olmayan oyunları doğal olarak ancak ücretini ödeyerek indirebilirsiniz. Fakat daha evvel para ödediğiniz oyunları tekrar indirirken ayrıca para ödemezsiniz. (Aynı Apple ID’yi kullanmak şartıyla)

 31. Ugur

  06/07/2011 at 23:08

  Merhaba mustafa bey, şu soruma cevap verirseniz çok mutlu olacağım. Benim iphone 3G m var o jailbreak li bir telefon. Ve daha yeni ipad2 aldım. ben nasıl jailbreak li olan telefondan ipad e oyun yukleyebilirim? yani mümkün mü??? şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Tan

   06/07/2011 at 23:11

   Selamlar,

   Maalesef jailbreak konularında yardımcı olamıyoruz. Fakat şu kadarını söylüyeyim iPad’inizin de jailbreak’li olması gerekiyor.

 32. veysel

  08/10/2011 at 19:29

  mustafa bey sizden ricam imac pro almak istiyorumda acaba bu mac lerde is ve windowsu beraber kulllanma imkanımız varmı?

  örnegin oyun ları windows ta film ve internet ios da olurmu acaba?

  iyigünler

 33. Kadir

  14/10/2011 at 21:25

  Mustafa bey size bir sorum olacak. Ben iPad 2 ye Skype yükledim yurt dısında yasıyorum ailemle Skype üzerinden gorusurken on kameranın üst tarafındaki mikrofon yerine doğru konuşmazsam ses gitmiyor ne yapmam gerek acaba. Teşekkürler

 34. aykut

  24/11/2011 at 22:11

  merhabalar efendim benim sorum olacak ipad 2 almayı dusunuyorum ama internetten video film izlemek istiyorum bu mumkunmudur? jailbreak falan varmıs flash player yuklenebiliyormus sanırım dogrumudur? tesekkur ederim

 35. Anonim

  25/11/2011 at 22:32

  ıpad’imde FaceTime arayabiliyordum fakat son iki gündür aradığım zaman facetime başarısız diyo bunu nasıl düzeltebilirimde

 36. Hilal

  29/11/2011 at 22:40

  bende bugun ipad2 Almak uzere dartye gittim ancak bana flash player olmadigi icin isime yaramayacagini gereksiz oldugunu ve mac almami soylediler ayrica alacaksamda 64 gb nin cok gereksiz oldugunu en fazla 32 almami soylediler sizce ne yapmaliyim ipad e flash palyer yuklenir mi yada baska bir program onerebilir misiniz mac almak daha mi iyi olur ?bunun yanisira ipadde ne gibi seyler ilgimi ceker yardimci
  olursaniz sevinirim

 37. Hilal

  29/11/2011 at 22:41

  bende bugun ipad2 Almak uzere dartye gittim ancak bana flash player olmadigi icin isime yaramayacagini gereksiz oldugunu ve mac almami soylediler ayrica alacaksamda 64 gb nin cok gereksiz oldugunu en fazla 32 almami soylediler sizce ne yapmaliyim ipad e flash palyer yuklenir mi yada baska bir program onerebilir misiniz ayrica bende iphone 4 var youtube dan video izleyebiliyorum bu nasil oluyor mac almak daha mi iyi olur ?bunun yanisira ipadde ne gibi seyler ilgimi
  ceker yardimci
  olursaniz sevinirim

 38. Ersan

  01/12/2011 at 19:16

  Ben ipad2 16gb3g aldım. Hayli yeter dediler doğru…. Memnunum hiç gerek yokmuş 32 veya64 gib lığına…..

 39. Ersan

  01/12/2011 at 19:18

  Millet ben hiç sorun yasamadım videolarda hemquicktime var…. Ne bilim fazla abartılıyor

 40. İrfan

  10/12/2011 at 18:31

  Mustafa bey,Facebook ekran üzerinde değil,safariden bağlanıyorum,fotolarımı fese atamıyorum,Apple parolamı bulamıyorum.iPad 2 deki fotoları fese nasıl atacağım,

  • Mustafa Tan

   10/12/2011 at 18:48

   Safari’den hiç bir siteye foto yükleyemezsiniz.

   Tek çareniz App Store’dan Facebook uygulamasını indirmek. Eğer Apple Kimliğinizin şifresini unuttuysanız https://iforgot.apple.com adresini kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

 41. Hasan Fehmi

  30/12/2011 at 21:10

  Selamlar. Vaktinizi pek almayacağım. İPAD2 de ben video çekerken dikey sinemaskop çekim yapıyor. Youtube’de izlerken haliyle dikey kesitli izliyorum bunu nasıl tam ekran çekim yaparım. Kafam karışık.

 42. julide

  18/01/2012 at 09:32

  Merhabalar, 2-3 gündür ıpad2 içindeki face dahil hiçbir uygulamayı açamıyordum. Programlar düzgün kapatılamadığı için olduğu söylendi.Programları kapayınca sorun düzeldi fakat oyunların hiçbirinde ses çalışmıyor.Bunun dışında youtube da ya da cihazın telefon sesinde bir problem yok. Sadece oyun uygulamalarında ses hiç gelmiyor. Bu konuda bir yardımınız olabilir mi acaba? Saygılar…

 43. Hakki Orun

  04/02/2012 at 15:44

  Ben yeni bir Ipad wifi aldim. Facetime bir turlu baglanamiyor nedense. Adsl internetim var, Apple ID ‘im var ancak surekli network baglantinizi kontrol edin yaziyor ekranimda. Diger butun programlarim calisirken sadece facetime ve I message bu hatayi veriyor.
  Could not sign in. Please check your network connection and try again. geliyor.

  Ayni login bilgilerimle Macbook ya da IPhone umdan baglanabiliyorum.

 44. Çağrı4

  06/02/2012 at 15:41

  yazı çok güzel olmuş .
  birşey sormak istiyorum ipad2 alınca ücretli uygulamaları bir sferde satn mı alıorz yok sa her aylık mı ödüyoruz? ve alıcağım ipad de wireless de var onun için dha sonra para ödüyormuyuz.
  şimdiden teşkürler 🙂

  • Mustafa Tan

   06/02/2012 at 19:58

   Uygulama satın aldıkça ödüyorsunuz fiyatı kadar. Bağlandığınız Wireless yani kablosuz ağ ücretsiz ise ödemiyorsunuz ama ücretliyse ödüyorsunuz internet hizmetini kim veriyorsa. Aynı laptopunuzla kablosuz ağa bağlandığınızda olduğu gibi.

   • Çağrı4

    07/02/2012 at 16:18

    cvplar için çok teşekür ederim 🙂

 45. Can

  11/02/2012 at 14:56

  Merhaba, sorunum şu ki, ipod touch ve mcbook air da facetime acılmıyor. ağ bağlantınızı denetleyin ve yeniden deneyin diyor. ancak aynı hattan wi-fi olarak ipad 2 ile açabiliyorum. aynı ID ile touch ve macbook tan giremezken ipod 2 den girebiliyorum. ne yapmam lazım, bir tğrlü çözemedim. Lütfen yardımcı olun…
  teşekkürler.

 46. Ipad2girl

  13/02/2012 at 19:39

  Merhabalar,
  iPad 2’deki video çekim kalitesinden memnun musunuz?Tabii ki iPhone’la karşılaştırıldığında düşük gelecektir,fakat bir tablete göre iyi olmasını bekliyorum,video çekimine önem veriyorum.

 47. Ipad2girl

  13/02/2012 at 19:39

  Merhabalar,
  iPad 2’deki video çekim kalitesinden memnun musunuz?Tabii ki iPhone’la karşılaştırıldığında düşük gelecektir,fakat bir tablete göre iyi olmasını bekliyorum.

 48. Can

  17/02/2012 at 19:31

  Merhaba şimdi biz i pad 2’ye excel veya world uygulaması indirebiliyor muyuz ??

 49. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar | Sosyal İtici

 50. carullah

  23/02/2012 at 01:31

  Mrhlar
  Bende İpad2 16 GB tablet var videoları pc de seyrederken videolar mediaplayerde ters görünüyor. Başka bir programla mı seyretmem gerekiyor?
  selamlar

 51. Talyacelebi

  06/03/2012 at 19:13

  Iyi aksamlar mustafa bey,
  iPad 2 kullaniyorum ve film izleme sitelerinden film izlemek istiyorum. Genellikle filmi acmiyor. Acmanin bir yolu var mi ? Avplayerhd alirsam o sitedeki filmleri veya dizileri izleyebilir miyim, yardimci olursaniz sevinirim.

 52. Justin

  04/04/2012 at 22:11

  Almakla almamak arasında kaldım… ipad 3 geliyor çok yakında. Beklesem mi beklemesem mi Mustafa Bey?

 53. Sibel

  16/04/2012 at 15:23

  Örf bana yardımcı olur musunuz ipad2 de facedeki videoları izleyemiyorum

 54. Sibel

  16/04/2012 at 15:24

  Bana yardımcı olur munuz ipad2 de video izleyemiyorumfacedekibazividolari

  • Anonim

   06/09/2012 at 23:25

   Bende izleyemiyorum ama senin gibi yaygara yapmıyorum..

 55. FaceTime

  28/04/2012 at 21:32

  Merhaba i pad 2 nin face time özelliğini .wifi olduğu halde kullanamıyorum sidi yarlarını denetleyin uyarısı aliyorum

  • iphone

   25/06/2012 at 14:42

   facetime 3g yi kullanarak görüntülü konuşma yapıyor. Ama wifi ye bağlıyken facetime yapmazsa 3g lazım ama ben şahsen sadece facetime için ipad ımı değiştirip 3g modelini almam ama sana bağlı 🙂

 56. mehmet

  31/05/2012 at 23:24

  ipad da bulunan face time özelligiyle diz üstü veya masa üstü bilgisayarla görüşme yapa bilirmiyim acaba. nedensordugumu açıklayayım (bende diz üstü bilgisayar var eşimde ipad 2 wifi 3g var biz birbirimizle nasıl görüntülü görüşme yaparız acaba. )

  • Mustafa Tan

   01/06/2012 at 00:00

   FaceTime iOS tabanlı cihazlar ve Mac’ler arasında çalışabiliyor. Eğer dizüstü bilgisayarınız Mac değilse kullanamazsınız.

   • mehmet

    02/06/2012 at 20:30

    teşekürler..

 57. ipad 2

  25/06/2012 at 14:37

  ben ipad 2 almayı düşünüorum hatta bir ara karar vermiştim ama ipad 3 ün retina ekranı kamerasıinternet hızı vs ipad 2 den iyi hangisini alsam ipad 3 ün ekranı retina olduğu için oyunlarda daha iyi görüntü veriyor lütfen yardım edin hangisini alayım

 58. savaş

  29/10/2012 at 20:19

  BENDE İPAD 3 VAR ACABA FACEBOOKTAN ARKADASLARIMLA GORUNTULU KONUSABILIRMIYIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ