iPad 2 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dün gece Apple, düzenlediği etkinlikle iPad 2’yi tanıttı. Biz de kendi çapımızda canlı olarak bu etkinliği takipçilerimizle paylaşmaya çalıştık 🙂 Bu yazıyla da iPad 2 ile gelen yenilikleri iOS 4.3 ile ilgili gelişmeleri bir özetliyeyim istedim.

GÜNCELLEME (30/04/2010) : İlk inceleme yazımıza da bu linkten ulaşabilirsiniz. iPad 2 de Türkiye’de resmen satışa sunuldu. Fiyatlarını öğrenmek için bu linke tıklayınız.

iPad 2’nin özelliklere geçmeden önce, Steve Jobs’un etkinliğin başında iPad ve iPhone ile ilgili paylaştığı bazı rakamlardan bahsetmek istiyorum.

Steve Jobs’un açıklamalarına göre  2010 yılında yaklaşık 15 milyon iPad satılmış. Şu ana kadar satılan toplam iPhone sayısı da 100 milyonu geçmiş. Uygulama, kitap, müzik, vs. indirmek için gerekli Apple ID (Apple Kimliği) hesabı sayısı da 200 milyonu geçmiş. iBookStore’dan da şu ana kadar indirilen kitap sayısı  da 100 milyonu bulmuş.

Bir de etkinlik sırasında iPad’in geçtiğimiz bir yıllık performansını gösteren bir video da yayınlandı. Bu videoda ülkemizden de bir görüntü mevcut. İzleyince zaten göreceksiniz 🙂

iPad 2

Apple’ın web sitesinde ana sayfada iPad 2’yi tanıtırken öne çıkardığı ifadeler şu şekilde “Daha ince. Daha hafif. Daha hızlı.

iPad 2’nin özelliklerine hızlıca baktığımızda yeni cihazda çok fazla yenilik yokmuş gibi gözüküyor. Fakat aşağıda paylaştığımız yeni özelliklere tek tek bakıldığında iPad 2 gerçekten güzel bir cihaz olmuş 🙂 Aşağıda cihazın yeni özelliklerini hepsine değinmeye çalıştım, fakat isterseniz önce bir tanıtım videosuna gözatabilirsiniz:

Yeni Tasarım

Apple iPad 2’de ekran boyutunu ve çözünürlüğünü değiştirmemiş. iPad 2 de 9.7 inch ekrana sahip. Fakat yenisini eskisine göre %33 daha ince yapmış. Öyle ki iPad 2, iPhone 4’den bile daha ince olmuş.

Tabii bu incelme cihazın ağırlığına da olumlu yönde etki etmiş ve eskisine göre %15 daha hafif olmuş.

Tasarımla ilgili diğer bir önemli yenilik de cihazın siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renginin bulunması.

Yeni İşlemci (A5 CPU)

iPad 2 ile birlikte yenilenen ve değişen özelliklerden bir tanesi de işlemci. Apple, ilk nesil iPad ve iPhone 4 ile kullanmaya başladığı A4 işlemci yerine, iPad 2’de çok daha hızlı olan A5 işlemci kullanmış.

A5 işlemcinin A4’e göre farkları da:

 • Çift çekirdekli olması
 • İşlem hızının 2 kat daha fazla olması
 • Grafik işlerinde 9 kata kadar daha iyi performans göstermesi
 • A4 işlemci gibi düşük pil tüketmesi.

Etkinlik sonunda cihazları inceleme fırsatı bulan bazı medya mensuplarının da iPad 2 ile ilgili en çok konuştukarı konu cihazın gerçekten çok hızlı olması. Tabii tüm bunları yaparken aynı ilk nesil iPad’de olduğu gibi aktif kullanımda 10 saatlik bir pil ömrü sunuyormuş.

Ön ve Arka Kameralar

iPad 2’nin diğer bir yeni özelliği de aynı iPhone 4’teki gibi cihazın önüne ve arkasına eklenen kameralar. Tabii bu kameralar ile birlikte iPad 2’ye de FaceTime özelliği gelmiş. Bu sayede iPhone 4 ile iPad 2 arasında, ya da iki iPad 2 cihazı arasında FaceTime görüşme mümkün oluyor.

Öndeki kamera, VGA kalitesinde 30 fps’lik video kaydı yapabiliyorken, arkadaki kamera da aynı iPhone 4‘teki gibi HD kalitesinde (720p) video kaydı yapabiliyor.

Photo Booth

Hazır kameradan söz açılmışken, FaceTime gibi iPad 2’de hazır yüklü gelecek olan Photo Booth uygulamasından bahsetmekte fayda var. iPad 2’nin kamerası ile çektiğimiz fotoğraflara (örneğin kendi fotoğrafımızın) Photo Booth ile kolayca komik efektler ve şekiller verebileceğiz 🙂

Apple muhtemelen bu uygulamayı, “iPad 2’nin kamerasıyla ne yapılır ki” diyecek kullanıcıların oynaması için geliştirmiş 🙂

Video Mirroring (HDMI)

iPhone ve iPad ilk çıktığından beri belki de en çok istenen özelliklerin başında, cihazın ekranındaki görüntüleri, televizyona ve projeksiyona kolayca yansıtabilmek geliyor. iPad 2’de de işte tam istediğimiz bu özellik bulunuyor. Yani geçenlerde paylaştığımız gibi sadece özel durumlarda veya uygulamalarda görüntü ekrana yanstılmıyor.

39$’a ayrıca satın alacağımız bir adaptör yardımı ile iPad 2’den 1080p’ye kadar HDMI çıkış alabileceğiz. “Video Mirroring” özelliği sayesinde de iPad 2’nin ekranında o an ne varsa, yansıttığımız ekranda da o görüntü olacak. Öyle ki iPad 2 ekranındaki efekt ve animasyonlar HDMI çıkışı aldığımız ekrana da yansıyacak.

iPad 2’nin “Video Mirroring” özelliklerini de alt alta sıralayacak olursak:

 • 1080p’ye kadar HDMI çıkış (Ayrıca adaptör almak gerekiyor)
 • Adaptör aynı anda cihazın şarj olabilmesini sağlıyor
 • Tüm uygulamlar ile uyumlu, özel bir ayar veya geliştirme gerekmiyor.
 • Cihazın yatay veya dikey hareketlerini (rotation) algılıyor ve uyumluluk gösteriyor.

Not: HDMI kablo, store.apple.com‘da yazdığına göre iPhone 4 ve ilk nesil iPad’i de destekleyecekmiş. Fakat video mirroring özelliği sadece iPad 2’de olacakmış.

Smart Cover

Apple iPad 2 için Smart Cover ismini verdiği enterasan bir kılıf geliştirmiş. Bu kılıfın en büyük özelliği manyetik olarak cihaza yapışarak, sadece ekranını koruması.

Fakat Apple bu keni koruyucu kılıfı öyle bir yapmış ki ekranın üzerine yapıştığında cihazı otomatik uyku moduna alıyor. Kılıf kaldırıldığında da cihaz otomatik uyanıyor. Ayrıca kılıf katlandığında cihazı dik veya yazı yazabilecek konumda tutarak bir standa da dönüşebiliyor.

Ayrıca bu aksesuarda renk seçenekleri bol gözüküyor. Bakalım Apple bu sefer iPad 2 için yeteri kadar bu üründen ürettirmeyi başarabilecek mi 🙂 (Bu arada Smart Cover iPad uyumlu değil, sadece iPad 2’ye özel. Detaylı bilgi için tıklayınız.)

Apple’ın yayınladığı aşağıdaki video da, ürün hakkında yeterince bilgi veriyor:

Gyroscope (Jiroskop)

Bir çok kişinin beklediği gibi Apple, iPad 2’ye daha evvel iPhone 4 için açıkladığımız Jiroskop özelliği eklemiş.

iMovie

Hatırlarsanız Apple, Mac platformlarında bulunan iMovie yani video hazırlama ve düzenleme uygulamasını iPhone 4 için App Store’a taşımıştı. iPad 2’ye kamera kayıt özelliği gelince iMovie’nin iPad’e uyumlu bir versiyonu da geliştirilmiş.

iPad 2 lansmanıyla birlikte App Store’dan iMovie uygulaması iPad 2 uyumlu hale gelecek ve 4.99$’a satın alınabilecekmiş. Fakat sitesinde yazdığına göre iMovie, ilk nesil iPad’leri desteklemeyecekmiş.

GarageBand

iPad 2 için geliştirilmiş ve App Store’dan ayrıca satın alınabilecek diğer bir uygulama da GarageBand. Bu uygulamayı Mac kullanıcıları zaten biliyor. Müzikle uğraşanların yakından tanıdığı bu uygulama sayesinde iPad 2’de de müzik yapılabiliyor.

Aslında bu uygulama müzikle uğraşan kişiler için. Fakat iPad’in dokunmatik ekranı söz konusu olunca bateri çalmak için bile uygulama kullanılabilir 🙂 Uygulama hakkındaki detaylı bilgiye de buradan ulaşılabiliyor.

Fiyat

iPad 2’nin satış fiyatları da iPad ile aynı oluyor. Yani en düşük modeli (16GB Wi-Fi) Amerika’da 499$’dan satılacak. İlk nesil iPad’ler de 100$ ucuza satılacakmış. Tabii bu indirim ülkemizdeki iPad satış fiyatlarına yansır mı bilemem 🙂

Satış Tarihi

iPad 2, Amerika’da 11 Mart‘ta satışa sunuluyor. Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve İngiltere’de ise 25 Mart’ta satış başlayacak. Daha sonra da aşağıdaki ekran görüntüsündeki ülkelerde satış başlayacakmış. Fakat dikkat ettiyseniz bu ülkeler arasında Türkiye yok. Bu da demektir ki iPad’de olduğu gibi iPad 2 de en son bize gelecek 🙂

iOS 4.3

Apple, etkinlikte iOS 4.3’ün yayınlanma tarihini de paylaştı. Apple iOS 4.3’ü iPad 2’nin satışının başlayacağı gün yani 11 Mart’ta yayınlayacak. Fakat iOS 4.3 ile ilgili paylaştığı diğer bir bilgi de herkesin merakla beklediği ve istediği Hotspot özelliği ise sadece iPhone 4’lere gelecekmiş.

Bu nedenle iPhone 3GS sahipleri iOS 4.3 yükleseler bile, bu yazıda detaylı açıkladığımız iPhone’ların Wi-Fi olarak paylaştırma özelliğini kullanamayacaklar 🙁

iPad 2 hakkındaki bilgileri ve yenilikleri yukarıda özetlemeye çalıştım. Yukarıdaki görsellerin bir kısmını aldığımız Engadget.com‘da bir de iPad ve iPad 2 karşılaştırması için aşağıdaki gibi güzel bir tablo yapılmış. Bu tablo iki model arasındaki farkı da gayet güzel ortaya çıkarmış:

Son olarak http://www.apple.com/ipad adresinden, videolar da dahil olmak üzere yeni iPad hakkındaki tüm bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer yurt dışından iPad 2 almayı düşünüyorsanız da o zaman önce bu yazımıza da bir gözatın.

Aşağıda da dünkü etkinliğin videosu bulunmaktadır. Biraz uzun ama vaktiniz olursa tüm sunumu baştan sona izleyebilirsiniz:

252 Comments

 1. YSRUSLU

  03/03/2011 at 09:56

  Mustafa bey yazi icin tesekkurler. Neden ram’i hakkinda bilgi yok. Aynimi kaldi? Bildigim kadari ile ram’i iphone4’ten az neden böyle bir tercihte bulunmuş olabilirler.

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 10:04

   Genelde nedense ilk lansmanda açıklanmıyor. Fakat iPhone 4’ten az olacağını sanmıyorum fakat uygulamalar arasında uyumluluk olması için 512MB’ı geçeceğini de pek sanmıyorum.

   • YSRUSLU

    03/03/2011 at 10:11

    Peki sizce gerek var mi yuksek bir ram’e?

    • Murat Arslan

     03/03/2011 at 14:45

     ben ilk iPad kullanicisi olarak, iPad2 alirsam tek nedeni RAM olacak. 256MB cok az geliyor ilk iPad icin

  • DİLEK

   04/03/2011 at 12:36

   ipad 2 de usb girişi yine yokmu

  • Anonim

   06/03/2011 at 21:21

   ee o zaman en basitinden yazıcıya nasıl bağlıcaz 🙁

   • Yunus Aydın

    03/06/2011 at 21:13

    wireless üzerinden yazdırabilirsin

 2. hakan

  03/03/2011 at 10:05

  hep almak istiyorum ama beni düşündüren flash desteği olmaması zaten en büyük eksiklik ipad ve ıphone de flash desteği olmaması

  • YSRUSLU

   03/03/2011 at 10:10

   İnsan almadan once flash destegi ariyor haklisiniz ama aldiktan sonra o ihtiyaci kesinlikle hissetmiyorsunuz.

   • Ömer Tanay Topaç

    04/03/2011 at 20:16

    Ayrıca eğer çok elzemse Skyfire uygulamasıyla flash videoları izliyorsunuz. Bu şekilde flashın eksikliğini sadece reklamların eksikliğinde hissediyorsunuz 😀

 3. hakan

  03/03/2011 at 10:05

  birde eğer eksik izlemediysem usb girişide yok.

 4. Sezer Sunar

  03/03/2011 at 10:09

  Ustad, AT&T ve Verizon açıklaması beni korkuttu, acaba 3G’li modeller Sim Lock mu olacak?

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 10:23

   Sizi korkutmasın o açıklama hep oluyor. Verizon CDMA kullandığı için 3G modelinde CDMA desteği de olacağını belirtmek için söylüyorlar.

   • Sezer Sunar

    03/03/2011 at 10:29

    Yüreğime su serptiniz 🙂
    ABD’de çıktığında bir tane edinmeyi düşünüyorum.

   • sezer sunar

    06/03/2011 at 10:40

    Peki ustadim Apple sitesinde ” Connects to the Internet via Wi-Fi and over 3G cellular networks with AT&T or Verizon Wireless. (3G service sold separately.)
    Select the model that corresponds with the carrier you’d like to use for 3G service. The iPad you choose is configured to work only with one carrier.” aciklamasi var, bu Sim Lock oldugunu anlamazi gerektirmiyor degil mi?

    • Mustafa Tan

     06/03/2011 at 11:01

     Selamlar,

     Öyle gibi duruyor fakat artık Apple hem GSM modelini hem de CDMA modelini ürettiği için böyle birşey yazmıştır diye tahmin ve umut ediyorum 🙂

     Daha evvel CDMA iPhone 4 haberinde paylaştığımız gibi GSM ve CDMA teknolojileri çok farklı olduğu için, CDMA modeli alırsak Türkiye’deki GSM şebekeleri ile çalışmyacaktır:

     http://www.iphoneturkey.com/2011/01/cdma-tabanli-verizon-iphone-4-amerikada-10-subatta-satista.html

     Umarım sadece bunun içindir 🙂

     • Sezer Sunar

      12/03/2011 at 20:51

      Bu arada müjdeyi de verelim, gerçi haberiniz vardır ama, İpad2 Sim Free

      • Mustafa Tan

       12/03/2011 at 20:55

       Evet haberimiz oldu 🙂 http://www.iphoneturkey.com/2011/03/yurt-disindan-ipad-almak.html yazısınız da güncelledim konuyla daha alakalı olduğu için.

       Yine de teşekkürler paylaştığınız için 🙂

       • Sezer Sunar

        12/03/2011 at 21:22

        Estagfrullah. Calışmalarınızdan dolayı tebrik ederim. Zannedersem iPad 2’m haftaya elimde olur. 🙂

 5. Yvz

  03/03/2011 at 10:29

  Yeni iphone hakkinda bir bilgi yok galiba.
  Yeni iphonelar nezaman tanitilir?

  • Kadir

   03/03/2011 at 12:21

   24 Haziran

 6. zafer

  03/03/2011 at 10:30

  Merhabalar, bilgilendirme icin tesekkur ediyorum oncelikle…

  Benim merak ettigim, bu smart cover dedikleri sey acaba ilk nesil ipad ler icin de kullanilabilecek mi ? Bu konuda bilginiz var mi ?

  Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 10:40

   Maalesef hayır. Sadece iPad 2’ye uygun. http://store.apple.com/us/product/MC942?mco=MjEzNTMwMzk adresinde de belirtilmiş.

   • zafer

    03/03/2011 at 11:01

    hay aksi…

    halbuki çok hoşuma gitmişti kılıf olmayan fakat kılıfmış gibi kullanılan böyle bir koruma.

    teşekkür ederim Mustafa bey…

 7. bassani

  03/03/2011 at 10:44

  Merhaba Mustafa Bey,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Facetime için iphone 4 ve ipad 2 kendi aralarında görüşebilecekler demişsiniz. Mac bilgisayarlar da buna dahil olacak mı?
  Usb girisi hakkında bir açıklama gelmedi gördüğüm kadarıyla. Yine itunes üzerinde sanırım işlerimizi görmeye devam edeceğiz.

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 10:48

   Evet Mac’ler de dahil olacak. Onu belirtmeyi atlamışım. Aslında FaceTime desteği olan tüm cihazlar ile görüşme yapılabilecek desek daha doğru olur.

   Klasik anlamdaki bir USB girişi beklemeyin iOS tabanlı cihazlarda 🙂 Flash gibi o da olmayacak hiç bir zaman 🙂

 8. Kadir

  03/03/2011 at 10:59

  Retina Display koyulmamasına inanamıyorum.Yenisini ipad varsa ipad 2 almanın pek manası yok bence.

  • Murat Arslan

   03/03/2011 at 14:53

   Retina olsa, o büyüklükteki bi ekran icin Dual Core yetmezdi, yetse bile sarj yetmezdi.
   Yani iPad´de Retina olmayacagi %99 belliydi bu sene icin

 9. erhan

  03/03/2011 at 11:04

  Selamlar…..

  Elinize sağlık mustafa bey açıklayıcı olmuş;

  benim merak ettiğim smart cover 1.nesilde de kullanılbilecek mi,
  video mirroring özelliği ile ilgili birazdaha bilgi almamız mümkün mü tam anlayamadım sanırım 1.nesilde ekran görüntüsünü yansıtabileceğiz ama videoları oynatamayacakmıyız eğer öyleyse ne işe yarıyacak 🙂 4.3 için boşuboşuna bekletiliyor malesef :((((

  teşekürler

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 11:10

   1) Smart Cover maalesef sadece iPad 2’ye özel bir kılıf.

   2) Yeni HDMI adaptör ilk nesil iPad’de de çalışacak fakat sadece daha evvel bu linkte anlattığımız gibi kısıtlı sayıda uygulama için ve videolar için. iPad 2’de ise uygulamalardan bağımsız olarak tüm görüntüyü aktarabilecek.

   Özetle “Video Mirroring” sadece iPad 2’ye has bir özellik, adaptör ise diğer cihazlarda da çalışabiliyor.

   • erhan

    03/03/2011 at 11:28

    öncelikle teşekkür ederim

    aklıma talınan şu 1.nesilede 4.3 yüklü olacak direkt olarak menü vs. ekrana aktarmamasının nedeni ne olabilir, desteklemediğinden eminmisiniz

    • Mustafa Tan

     03/03/2011 at 11:37

     Evet eminim, ürünün sayfasında yazıyor çünkü:

     “Mirroring supported only by iPad 2.”

     http://store.apple.com/us/product/MC953ZM/A?fnode=MTc0MjU4NjE

     • erhan

      03/03/2011 at 13:41

      Teşekkür ederim mustafa bey

      desenize ipad 2 yide alcaz :)))

      • serhat

       05/03/2011 at 15:00

       Ipad 1 için bluetooth destekli webcam bağlama şansımız omucakmı acaba? Logitech ürünleri gibi , ya da mac destekli ürünler gibi?*.teşekkürler

 10. Peren

  03/03/2011 at 11:16

  Mustafa Bey merhaba,

  Ayrıntılı yazınız için teşekkürler, ben de en kısa sürede bir tane ipad 2 almayı düşünüyorum. Size bir sorum olacak ios 4.3’le gelecek olan wi-fi hotspot özelliğinden önce hep wifi+3g ipad almayı düşünüyordum. Fakat şimdi bu özellikle birlikte(iphone 4’üm ve 4gb’lık bir internet paketim var zaten) sadece wifi modelleri düşünüyorum. Siz 4.3’ün beta ve gm sürümlerini denediniz bu özellik düzgün çalışıyor mu? İpad sonuçta telefon gibi her an çıkarıp kullanacağım bir cihaz değil bu yüzden sadece wifi ve gerekli durumlarda da hotspot kullanmak yeterli olur mu?
  Bir de 3g modellerinde assisted gps oluyor sanırım ekstradan. Sadece wi-fi modelli bir ipad’de igo gibi bir navigasyon programı kullanılamıyor mu?
  Şimdiden teşekkürler, iyi günler

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 11:38

   iPhone 4’ünüz var ise iOS 4.3 yüklediğinizde iPad’inizle bağlanıp, iPhone’unuzun internet bağlantısını kullanabilirsiniz. Ben hep Wi-Fi modelini alıyorum 🙂

   iPad 3G modelini alsanız bile assisted GPS yeterli olmaz navigasyon için. Uydu bağlantılı GPS şart.

   • Peren

    03/03/2011 at 12:44

    Cevabınız için teşekkürler, zaten navigasyon olayını ipad’le yapıcağımı düşünmüyordum da hani 3g’li modelle arasındaki farkları belirlemek adına sormuştum.
    Bu durumda en mantıklısı sadece wi-fi modelini almak olacak hem yurtdışından almayı düşündüğüm için pasaporta kayıt işleriyle de uğraşmama gerek kalmaz. Yeni gelen imovie ve garageband uygulamalarını da görünce ipad 2 için iyice sabırsızlanmaya başladım, tekrar teşekkürler.

 11. Sibel ALPAR

  03/03/2011 at 11:38

  Apple bunu hep yapıyor, satışları top seviyede tutmak için bütün yenilikleri bir arada eklemiyorlar, gelecek sene Ipad 3 de flash destegi olacagina eminim, bir diger sorunda şu ;internet paketi almak icin y.dışından getirilen cep telefonları gibi pasaporta işletmek ve yeni bir mikro hat satın almak gerekecek.burada fiyatlar uçuk yinede satıldığı yerden özelliklede ana ülkesinden almak akıllıca 🙂

 12. halo

  03/03/2011 at 11:57

  peki onlin satış olacakmı apple sitesinde ilk ipad da olduğu gibi

 13. cemal

  03/03/2011 at 11:58

  Merhaba.

  wifi-16gb 499$’a hemen amerika’dan almak istiyorum. Bana yol göstermeniz açısından ne tavsiye edersiniz?

  Amerika’daki arkadaşıma söyleyip kargo ile yollasın mı?
  İnternet siteleri üzerinden alayım mı?

  Bence bu konuda uzun bir yazı da yayınlayabilirsiniz. ipad’i özellikle wifi cihazı amerikadan almak oldukça mantıkl ıgeldi bana.

  Ayrıca bir tek amerika’da mı 499$. mesela almanya’da bu cihaz yine türkiye’deki gibi üstüne ekleniyor mu?

  Bu konuda uzun bir yazı yazmanız hepimizi mutlu edecektir.
  Saygılarımla.

  • Kadir

   03/03/2011 at 12:16

   Almanyada 499 € +19 KDV

   • Kadir

    03/03/2011 at 12:17

    AYRICA KARGODA gümrüğe takılır, astarı yüzünden pahalıya gelir.

  • YSRUSLU

   03/03/2011 at 12:32

   Bu is boyle kolay olsa sizce herkes kargo ile istemezmiydi . Kargoyla ayni fiyata gelmesi yok denecek kadar az bir şans.

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 15:00

   Selamlar,

   Yurt dışından kargoyla elektronik eşya almanızı tavsiye etmem. Çünkü %99 gümrüğe takılır.

   En güzeli Amerika’dan gelen bir arkadaşınıza aldırmanız. En uygun fiyat da Amerika’da. Diğer ülkelerde genelde vergiler, vs. nedeniyle fiyat çok artıyor.

 14. musa

  03/03/2011 at 12:46

  merhaba mustafa bey öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. ben de amerikadan gelme iphonemi yeni aldım ve unlock bekliyorum. ama bluetooth eşleşmiyor sorun yazılım olabilir diye düşündüm. 4.2.1 yazılım yüklü. aynı yazılımla nasıl güncelleyebilirim yani nerden bulabilirim ve güncellersem unlock açısından problem olur mu?

 15. ercan e.

  03/03/2011 at 12:50

  Sevgili Mustafa Tan;
  yine çok güzel ve sade bir anlatım ….teşekkürler paylaşımınız için…
  benim size i pad harici bir sorum olacak…iphone 5 i beklemeli miyim ?
  yoksa 4 mü alayım haziran’a da 3 ay var önümüzde….siz ne derseniz onu yapacağım…saygılarımla

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 15:01

   Selamlar,

   Bu aralar zaten istesenizde iPhone 4 alamazsınız çünkü halen stoklara girmemiş yeni parti. Çok talep olduğu için de ara ara gelen partiler hemen tükeniyormuş.

   • ercan e.

    03/03/2011 at 15:17

    sonuç olarak beklemeliyim diye düşünüyorum…

 16. Ferhan

  03/03/2011 at 15:05

  Mustafa Bey,
  Öncelikle dün yaptığınız canlı paylaşım için teşekkür ederim. 14 Mart tarihinde yeğenim Amerika da olacak;herhangi bir Apple Store dan İpad 2 yi aldırabilir miyiz birde standart kullanıcı olacağım maksadım internet,oyun vs 16 Gb wifi İpad almak yeterli olacak mıdır? Hali hazırda sizin kullandıgınız kaç GB (yogun bir kullanıcı oldugunuzu düşünüyorum) ve yeterli mi size? İlginize teşekkür ederim…

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 15:13

   Selamlar,

   Evet aldırabilirsiniz fakat tabi bulabilirseniz 🙂 Muhtemelen çok talep olacaktır. Amerika’ya gitmeden yeğeniniz gitmeyi düşündüğü Apple Store’a mail atıp rezervasyon yaptırsın. Ya da Amerika’ya gittiği ilk gün hemen uğrayıp ismini yazdırsın. Genelde 4-5 gün içerisinde sıra geliyor.

   16GB Wi-Fi bana yetiyor. Fakat cihazınızda çok sayıda film tutmak isterseniz yetmez. Bir de bazı oyunların boyutu yüksek olabiliyor. (500-600MB gibi) Böyle çok sayıda oyun ve de film yüklemek isterseniz 16GB yetmez.

 17. Okan

  03/03/2011 at 16:07

  İpad almanın ne mantığı var vu açıklarmisiniz al bı laptop isni gor  nie iPad

  • M. Yasir Uslu

   03/03/2011 at 16:19

   Kullandiniz mi hiç? Bu kadar onemli bir urun olmasa ortalik tablet bilgisayrdan gecilmez olurmuydu? Butun firmalar tablet bilgisayarlara tonla para aktariyorlar. Neden laptop var banane demiyorlar sizce? Tartismiyorum iyi niyetli soruyorum.

 18. Ergin akarsu

  03/03/2011 at 18:01

  İyi günler açıklayıcı bilgiler için teşekkürler..

  Ipad2 wifi modelini iphone 3gs ile şarj kablosu aracılığıyla 3g internet paketi kullanarak internet erişimi sağlamak mümkün mü acaba diye soracaktım..

  Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 18:26

   Hayır mümkün değil. Zaten USB kablosunun bir tarafı da uymaz.

   Fakat 11 Mart’ta yayınlanacak olan iOS 4.3 versiyonunda hotspot özelliği gelecek. Bu sayede iPhone 4’ün internet bağlantısı kablosuz ağ olarak iPad’e paylaştırılabilecek.

   Yani iPad, iPhone’u bir kablosuz ağ gibi görecek. Aşağıdaki linkte bu konuyla ilgili bir inceleme yazısı paylaşmıştık:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/01/ios-4-3-ile-iphone-ve-ipad%E2%80%99de-test-surusu-i.html

   Fakat hotspot özelliği Apple’ın son açıkalamalarına göre sadece iPhone 4’te olacak. Yani sizin cihazınıza (iPhone 3GS) bu özellik gelmeyecek.

  • Ergin

   03/03/2011 at 20:46

   Yurtdışından aldığımız Ipad2 wifi ile Türkiye itunes store’dan alınmış apple ID ile yüklemeler yapabiliriz değil mi?

   • Mustafa Tan

    03/03/2011 at 20:51

    Evet 🙂 Cihazın alındığı yer ile Apple ID’nin veya App Store’un bir ilgisi bulunmuyor.

 19. Serdar

  03/03/2011 at 19:41

  Mustafa bey, Apple in photobooth u iPhone 4 e iOS 4.3 ile gelecek mı yoksa o da sadece iPad 2 için mi?

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 19:53

   Şu an için sadece iPad’de olacak gibi gözüküyor. iOS 4.3’le gelecek özellikler arasında da geçmedi.

   Ben geniş ekrana ihtiyaç duyduğu için de iPhone’a geleceğini sanmıyorum.

 20. korhan

  03/03/2011 at 21:02

  USA dan alinan 3g ozellikli ipad2 acaba Turkiyedeki telefon operatorleriyle uyumlumu? Apple Sales locked olmadigini soyluyor , ama network Turk operatorlerle uyumlu calisimir cok merak ediyorum .. Simdiden tesekkur ederim

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 21:20

   Selamlar,

   GSM modelini alırsanız uyumlu. Artık iPad’ler GSM ve CDMA olmak üzere iki farklı model üretiyor.

   Ayrıca iPad’ler iPhone’lar gibi SIM kilitli değildir yani Türkiye’de kullanabilirsiniz. Tabi yurt dışından gelen SIM kart kullanan her cihazda olduğu gibi iPad’in de pasaport (IMEI) kaydı yapılmalıdır. Yoksa 3G özelliğini kullanamazsınız.

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   • korhan

    03/03/2011 at 21:23

    Mustafa Bey ,

    Cok tesekkur ederim

 21. Murat Buca

  03/03/2011 at 21:15

  Mustafa bey amerikadan ipad 2 yi ordaki kardeşim alsa buraya en uygun hangi yöntemle yollar ve gümrük vergisi ne kadar tutar.

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 21:21

   Selamlar,

   Gümrüğe takılırsa astarı yüzünden pahalıya gelir. Kesinlikle kargoyla getirmeyin. Amerika’dan gelen biri varsa beraberinde getirsin.

 22. Sercan

  03/03/2011 at 23:03

  ilkini almadığım için bunu kesin alıcam. beyaz çok şık. ama çok da beklentileri karşılamadı açıkcası. önceki iPadi alanlar bunu almasa da olur. kamera, hız ve incelik dışında bi numarası yok.
  kılıf gerçekten çok şirin fakat ilk iPadin kılıfı daha kullanışlıydı. arka tarafı da koruması ve elde dosya gibi taşınabildiği için.
  Mustafa bey sizden ricam bu sefer resmi bilgileri paylaşmak yerine biraz kaynakları kullanıp içeriden bilgi sızdırsanız da bilkomun ne zaman getireceğini öğrensek süper olmaz mı:)
  haziran makul bir süre beklenebilr, ama daha sonrasının bi anlamı yok yine ilki kadar geç gelecekse yurtdışı almayı düşüncem çünkü

  • Mustafa Tan

   03/03/2011 at 23:07

   🙂 Apple resmen açıklamadan Bilkom’un da haberi olmuyordur.

   Fakat ilk listede Türkiye’nin yer almaması nedeniyle benim tahminim yazı bulur iPad 2’nin ülkemize gelmesi.

  • M.Can

   04/03/2011 at 15:34

   Ben sene sonunu bulmasa bile sonbaharı bulacağını düşünüyorum yine.

 23. emre

  04/03/2011 at 00:06

  i.o.s.4.3 ????

 24. Ferhan

  04/03/2011 at 09:53

  Merhaba Mustafa Bey,
  Daha önceki yanıtınız için cok teşekkür ederim.(Selamlar,

  Evet aldırabilirsiniz fakat tabi bulabilirseniz Muhtemelen çok talep olacaktır. Amerika’ya gitmeden yeğeniniz gitmeyi düşündüğü Apple Store’a mail atıp rezervasyon yaptırsın. Ya da Amerika’ya gittiği ilk gün hemen uğrayıp ismini yazdırsın. Genelde 4-5 gün içerisinde sıra geliyor.

  16GB Wi-Fi bana yetiyor. Fakat cihazınızda çok sayıda film tutmak isterseniz yetmez. Bir de bazı oyunların boyutu yüksek olabiliyor. (500-600MB gibi) Böyle çok sayıda oyun ve de film yüklemek isterseniz 16GB yetmez)
  Seattle Apple Store adresine kadar buldum:)) Lakin internet sayfasında onlara mail atıp rezervasyon yaptırabilecegim bir link yada bir iz işaret bulamadım,bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…Selamlar iyi çalışmalar..

 25. ONUR oymak

  04/03/2011 at 11:43

  Merhaba Mustafa Bey.
  Ipad 2 çok beğendim benim sorum FACE TIME ile ilgili.
  Wİ-Fİ modellerde FACE TİME görüşmesi nasıl olacak sonuçta ipad2 yi aramak için bir numarası olması lazım sim kart yoksa numara da yoktur.Yoksa sadece 3g+Wİ-Fİ modellerinde mi FACE TİME olacak
  bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

  • Mustafa Tan

   04/03/2011 at 11:47

   Selamlar,

   FaceTime ilk çıktığında sadece telefon numarası ile aktivasyon ve eşleştirme yapılıyordu.

   Daha sonra Apple iPod Touch ve Mac’ler için e-mail adresinden de aktivasyon özelliği getirdi.

   iPad’de de bu şekilde olacak muhtemelen. Yani Wi-Fi’da da çalışacaktır sorunsuzca.

 26. alp

  04/03/2011 at 11:49

  selamlar.Benim merak ettigim konu ios 4.3 te gelecek dedikleri çoklu dokunmalı(5 parmakla menüyü açma , 4 parmakla açık uygulamaları gösterme) kullanımın olup olmayacağı.Apple ın açıklamasında bunun hakkında bir bilgi yok. Eğer olursa iPad eğlenceli bir cihaz olacağa benziyor.

 27. neslihan

  04/03/2011 at 12:10

  Bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bize en son geleceği için ve yurtdışında bize gönderecek bir “tanıdık” olmadığı için bakmakla yetiniyoruz.

 28. huseyn

  04/03/2011 at 13:31

  Ipad 2 almayi dusunuyorum da: Ipad’de sim lock var mi?
  Amerika’dan alcam..

 29. Ferhan

  04/03/2011 at 15:05

  Merhaba Mustafa Bey,
  Aşağıdaki yorum dogru mu sim kilidi olacak mı acaba gerçekten?

  Koray Onart Diyorki:
  3. Mart 2011 Tarih: 09:36
  Merhabalar,

  En onemli ozelligi atlamissiniz bence, 3G li modeli AT&T ve Verizon’dan simkilitli olarak gelecek. Dolayisi ile TR de kullanamayacaksınız. Iphone 4 unuz varsa ios 4.3 te Hotspot wifi yayini yapabileceksiniz. Dolayisi ile 3G ye ihtiyaciniz olmayacak bu da size 129 usd lik wifi-3g fiyat farkından kurtaracak.

  • Mustafa Tan

   04/03/2011 at 15:11

   Selamlar,

   Bahsettiğiniz yorumu nerede okudunuz? Ben iPad 2’lerin SIM kilitli satılacağına dair hiç bir yerde bir açıklama veya bilgi göremedim.

   İlk nesi iPad’ler SIM kilitli değilken, iPad 2’nin SIM kilitli olacağını pek sanmıyorum.

  • Ferhan

   04/03/2011 at 15:27

   Mustafa Bey,
   Sihirli Elma sitesinde Ipad2: Daha ince,daha hafif,daha hızlı….başlığı altındaki yorumlarda gözüme çarptı…

   • Mustafa Tan

    04/03/2011 at 15:36

    Yorumu yapanın tahmin yürüttüğünü veya iPhone ile karıştırdığını düşünüyorum.

    Apple şu ana kadar kilitli olacak veya olmayacak diye net bir açıklama yapmadı. Fakat ilk nesil iPad’in kilitli olmaması dolayısıyla resmen açıklanıncaya kadar kilitli değildir kabul edebiliriz 🙂

 30. ertanas

  04/03/2011 at 20:37

  Musatafa bey,

  Hotspot özelliği sadece ipad,imac ler içinmi olacak.
  Yani başka marka hp,toshiba gibi dizüstü cihazlarımızda
  faydalanabilecekmi acaba!

  • Mustafa Tan

   04/03/2011 at 20:51

   Hayir. wi-fi’ya baglanabilen tüm cihazlar yararlanabilecek.

 31. Anonim

  04/03/2011 at 20:49

  Öncelikle merhaba,blogunuzu sürekli takip ediyorum,iki sorum olacak…
  1)3. Nesil ipad de retina ekran olma olasiligi nedir?
  2)herhangi bir yolla ilk nesil ipad e garage band gibi uygulamalari yuklemek mumkun olur mu acaba?
  Tesekkurler…

  • Mustafa Tan

   04/03/2011 at 22:14

   1) Bilemiyorum ama büyük ekranlarda retina display yapmak kolay değil. Yapılsa bile bu sefer de çözünürlük artacaktır. Bu durumda da tüm uygulamaların tekrar tasarlanması gerekir. Bu yüzden Apple hemen retina display’e geçmek istemeyebilir. Gerçi iPad 3’e daha bir sene var 🙂

   2) GarageBand’i ilk nesil iPad’e uyumlu yaparlarsa mümkün olur, yapmazlarsa nasıl mümkün olur bilemiyorum 🙂

 32. Ferhat

  04/03/2011 at 21:42

  iPhone 5 ne zaman cikar bilginiz varmi

  • Mustafa Tan

   04/03/2011 at 22:11

   Selamlar,

   Her yeni iPhone modeli haziran ayının başında duyurulur ve haziran ayı sonunda da Amerika’da satışı başlar.

   Türkiye’deki satışı da genelde yaz sonunu bulur.

 33. Murat Buca

  04/03/2011 at 22:20

  Arkadaşlar ipad 2 sadece vodafone da olucakmış türkiyede. Mayısta

  • Mustafa Tan

   04/03/2011 at 22:23

   Selamlar Murat Bey,

   Sanırım sizi yanlış yönlendirmişler. iPad’ler tüm dünyada operatörlerden bağımsız satılıyor. Yani iPhone gibi değil.

   Türkiye’de iPad’leri Bilkom getirtiyor ve satıyor iPad 3G modelleri de dahil olmak üzere. Bu yüzden sadece Vodafone’a özel olması pek olası değil.

   Tabii bizim bilmediğimiz çok özel bir durum varsa bilemem. Kaynağınız nedir acaba?

   • Murat Buca

    05/03/2011 at 11:33

    Operatör bazında 3g kontratlı olarak sadece vodafone vericek tiyo sağlam.

   • Murat Buca

    05/03/2011 at 11:36

    Operatör bazında 3g kontratlı olarak sadece vodafone vericekmiş. O gün geldiğinde çınlatırım kulağınızı. Bilkomda 3g ve wifi modelini kendi pazarlıyacak şimdiki gibi.

    • Mustafa Tan

     05/03/2011 at 11:44

     O zaman durum çok farklı tabii. İlk yorumunuzda sadece Vodafone’da olacak diye yazınca şaşırdım açıkçası.

 34. Yusuf Cemil gursoy

  04/03/2011 at 23:45

  Merhaba, Mustafa bey emeginiz için teşekkürler. Benim sorum su, Nisan ayında ABD ye gitmek ve iPad 2 alma olasılığım var. (New Orleans’a ) tax free uygulaması orada da varmı, Avrupa’daki gibi ?varsa Nasıl yararlanabiriz.

  • Mustafa Tan

   05/03/2011 at 11:38

   Maalesef bilgim yok 🙁

 35. musa

  05/03/2011 at 18:42

  merhaba mustafa tan bey öncelikle yrdımlarınız için tekrar teşekkür ediyor ve daha önce cevap alamadığaım sorumu tekrar yazdım (bi kaç defa yazdım belki ama).
  ben de amerikadan gelme iphonemi yeni aldım ve unlock bekliyorum. ama bluetooth eşleşmiyor sorun yazılım o labilir diye düşündüm. 4.2.1 yazılım yüklü. aynı yazılımla nasıl güncelleyebilirim yani nerden bulabilirim ve güncellersem unlock açısından problem olur mu?
  bi de ICCID kısmı boş gözüküyor neden acaba?
  oldukça yoğun olduğunuzu tahmin ediyorum ama cevap yazabilirseniz çok sevinirim

 36. taner

  05/03/2011 at 19:10

  Mustafa Bey, yaziniza iphone numla ulasabilirken ipad imle bir turlu ulasamiyorum safari her seferinde disari atiyor ve kapaniyor. Nedeni ne olabilir. Duger sitelerde boyle bir problemim olmuyor.

  • Mustafa Tan

   05/03/2011 at 20:02

   Selamlar Taner Bey,

   Kesinlikle haklısınız. Bugün ben de farkettim. Sadece bana has bir sorun zannetmiştim. Sizde de olduğuna göre genel bir sorun var kullandığım plugin ile ilgili. İşin enteresan tarafı sadece bu sayfada oluyor.

   Ben bir sorunu sebebini araştırayım. Çözünce sizi de bilgilendiririm. Çok teşekkürler 🙂

  • taner

   06/03/2011 at 12:14

   Sorun simdi cozuldu tesekkurler

 37. musa

  05/03/2011 at 23:38

  ayrıca teşekkürler..

 38. Elmakurdu

  06/03/2011 at 15:59

  EN SEVDİĞİM EMPERYALİST STEVE JOBS
  Bize her özelliği gıdım gıdım sunması ve kısıtlamalarına rağmen gerek sunuş şekli gerekse pazarlama stratejisiyle sürekli odakları üzerinde tutmayı başaran bu yasak elmayı bize sürekli yediren Steve Jobs’u seviyoruz. Allah ömür versin 🙂

 39. burak

  08/03/2011 at 00:09

  Merhaba,

  iPad 2 nin wifi modelini, iphone 3g nin tethering özelliğiyle(bluetooth) internete bağlayabilir miyim? yoksa sadece yeni işletim sistemiyle gelecek olan hotspot özelliği mi gerekli? (bu özellik iphone 3g modeline gelmeyecek sanırım)

  • Mustafa Tan

   08/03/2011 at 00:15

   Maalesef bağlayamazsınız. Sadece iPhone 4’lere iOS 4.3 ile gelecek olan hotspot özelliğini kullanabilirsiniz.

 40. burak

  10/03/2011 at 22:27

  “Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve İngiltere’de ise 25 Mart’ta satış başlayacak. Daha sonra da aşağıdaki ekran görüntüsündeki ülkelerde satış başlayacakmış. ”

  demişsiniz ama fotoğrafta adı geçen isviçrede de 25 mart ta satışa cıkacakmış

 41. LadyBug

  11/04/2011 at 10:56

  Merhabalar Mustafa Bey,

  Amerika’dan gelen bir arkadaşıma Ipad 2 32GB WiFi + 3G aldırmayı planlıyorum. Şu anda kullanmakta olduğum telefonum ile internet paketimi kullanarak internete bağlanabiliyorum. Sormak istediğim iPad 2’ye iPhone dışında bir telefon’un internet bağlantısını paylaştırmak mümkün mü? Böylece ben de yalnızca WiFi olan cihazı almayı düşünebilirim.

  Aslında çok umutsuzca soruyorum. Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   11/04/2011 at 11:32

   Selamlar,

   iPad, internetini kablosuz (Wi-Fi) olarak paylaşabilen her cihaza bağlanabilir. Bir tek fazladan iPhone’a bluetooth üzerinden de bağlanabiliyor.

   Yeni nesil akıllı telefonlar da artık internet bağlantısını kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden paylaştırabiliyor. Bu tip bir smartphone alıp internet bağlantısını iPad ile paylaştırabilirsiniz.

   Örneğin Android tabanlı cihazlara, 2.2 versiyonundan itibaren bu özellik (personal hotspot) geldi.

   • LadyBug

    12/04/2011 at 09:58

    Nokia e72 acaba bu özelliğe sahip bir smartphone’mudur?

    • Berke

     01/06/2011 at 08:18

     E72de bu özellik mevcut değil.

 42. Baris

  25/04/2011 at 22:09

  Merhaba,
  iPad 2 de 4.3 versiyonuna dün upgrade ettim. Ama Turkcell hattımı maalesef görmüyor simdi… Sabah 3g ile bağlantı sağladığım halde öğlenden sonra durduk yere türkcell 3g bağlantım kayboldu ve servis yok mesajı geldi. Hattimla ilgili bir problem yok. iPhone 4 de gayet güzel çalışıyor. 4.3 de çalışırken birden şebeke gitmesi ne demek oluyor? Bilgisi ve görgüsü olanlardan yardım ve açıklama bekliyorum.

 43. emre

  01/05/2011 at 12:30

  herkes flash’i sadece video izlemek icin istiyor! sacmalik! flash ile hazirlanmis web siteleri var.. benim evimdeki tek internet araci ipad olacaksa oyle bir siteye denk geldigimde ne yapicam!

  40 yilda bir disarida bir mekanin adresine bakmak ihtiyaci dogdu, iphone’dan girdim ve mekanin sitesi flash’di.. telefon numarasini ogrenemedim! arkadasimi arayip ondan rica ettim, yagmurda bekledim 5 dakka.. ne o elimde iphone var!

  sonuc olarak evde yada disardi ihtiyac halinde bir siteye girememek sinir bozucu!

 44. İsmail Kuru

  30/05/2011 at 11:50

  Mustafa Bey merhabalar, soru-cevap bolumunden anladigim kadarinca iphone 3gs bluetooth/wireless uzerinden ipad2 ile baglanamiyor. Peki ipad2, iphone 3gs’e kablo ile baglanip internete girebilirmi, yoksa hicbir sekil ve yontemle 3gs, ipad2 icin bir internet saglayici gorevi goremezmi ? Cok tesekkurler.

 45. Elif

  30/05/2011 at 19:32

  Mustafa bey merhaba öncelikle verdiginiz bilgiler gercekten çok yararlı teşekkür ederim.
  Ben bugün yurtdışından (Dubai) iPad 2 16 GB wifi-3g hediye aldım.ancak pasaport sahibi bu yıl icinde yurt disından başka bir telefonu işlettiği için biz kayıt yaptiramiyoruz.işletme süresi gibi bir süre varmı? yoksa istediğim bir zaman ben yurtdışına gidip geldigimde işletsem ve buarada da wifi olarak kullansam bir sorun olurmu? Yada telefon ayrı tablet bilgisayar ayrımı geçiyor kanunda isletebilirmiyiz. Bilgi verirseniz gercekten çok sevinicem…ilginize teşekkürler

  • Mustafa Tan

   30/05/2011 at 20:51

   Hayır yok istediğiniz zaman işletebilirsiniz. Fakat o zamana kadar cihazınızın 3G özelliğini kullanamazsınız. Fakat Wi-Fi’dan internete çıkabilirsiniz.

   Telefon veya tablet diye de bir ayrım yok. SIM kart kullanan tüm cihazlar için geçerli.

 46. burak

  08/06/2011 at 02:41

  ya ben ipad2 veya laptop alcam, lise bitiyor hediye diye alcak ailem fakat hangisi olsun karar veremedim. lütfen bana yardımcı olun bilgilendirin. ben bilgisayarı genelde internet amaçlı facebookta chat yapmak oyun oynamak için kullanıyorum. bunu ipad’tede yapabilecekmiyim :S ? internetten film izliyecebilecekmiyim ? ? ? tanıtımların hepsini izlemeye vaktim olmadı ama güzel bir sunum yapılmış gördüğüm kadarıyla. elinize sağlık lütfen banada yardımcı olursanız sevinirim. 🙂 🙂

  • burak

   11/06/2011 at 00:55

   lütfen bi cvp verin ?

 47. celal

  09/06/2011 at 15:56

  babam bana ipad2 alcak fakat yazlığımızda internet yok bu yüzden vınn alcam bu ipad 2 nin bir kablaso varmı vınn takıp internete girebileceğim lütfen cevap yazın mustafa bey !

  • Mustafa Tan

   09/06/2011 at 16:01

   Selamlar,

   Bilgisayarlara takılan USB vınn’ları iPad’le kullanamazsınız. Çünkü iPad’lerde usb çıkışı yoktur. Tek çareniz kablosuz MultiVINN modem almak. Bu modemler 3G’yi Wi-Fi’a çevirdiği için iPad’den bağlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için : http://www.turkcell.com.tr/kurumsal/cihazlar/vinn3Gmultimodem

   • celal

    09/06/2011 at 18:08

    saol

 48. celal

  09/06/2011 at 18:17

  ben birşeyi anlamadım ben ipad2 3g aldığım zaman mikro sim takdığımız zaman multivınn sız internete girebillirmiyim

  • Mustafa Tan

   09/06/2011 at 18:20

   Tabii ki girebilirsiniz.

 49. cihan

  10/06/2011 at 12:56

  mustafa bey bu celal beyin dediği hem ipad hemde ipad 2 için de geçerlimidir

  • cihan

   10/06/2011 at 16:15

   lütfen cevap verin mustafa bey

 50. hakan

  12/06/2011 at 14:04

  merhaba ben ipad 2 alacağım fakat flash desteği olmaması kafamı çok karıştırdı.Sizce ipad 2 ye flash desteği çok gerekli mi?

  • Mustafa Tan

   12/06/2011 at 14:13

   Kesinlikle değil 🙂

   • hakan

    12/06/2011 at 17:37

    teşekkür ederim mustafa bey.

   • EsmaNur salis

    18/08/2011 at 18:05

    Merhaba ipad2 ye Flash player indirilmiyor mu

 51. ümit

  13/06/2011 at 16:35

  mustafa bey siz bir ipad kullanıcısı olarak ipad 2 almamı önerir misiniz?

  • Mustafa Tan

   13/06/2011 at 17:03

   Tabii ki 🙂

  • ümit

   14/06/2011 at 11:03

   teşekkürler

 52. alper tunus

  14/06/2011 at 14:32

  mustafa bey oğluma electroworld den ipad2 alcam oğlum 13 yaşında sizce 16 gb lik alcam sizce oğluma yetermi bide smartcover ın fiyatı nedir bilgi veririmisiniz vede sizce siyah mı yoksa beyaz ipad mi daha iyi ne olur hemen cevap yazın !!!!

  • alper tunus

   15/06/2011 at 10:09

   lütfen cevap yazın mustafa bey

 53. melıh terzı

  18/06/2011 at 00:17

  Öncelıkle selamlar mustafa tan bey ıpad2 alıcam bu ayın sonunda benım merak ettıgm nokta hd oyunlarının boyutu yuksek derecede oyun bagımlılıgım var ve bu cıhazdada kullanacagım en buyuk ozellıgı oyunları olucak bır bılgı verırsenız almısken 32 gblık almakmı ıyıdır. ılgınız ıcın tesekkurler

 54. burak bahadır

  20/06/2011 at 17:30

  selamlar mustafa tan bey ipad2 almayı düşünüyorum ipad ime çok sayıda oyun , uygulama ve müzik yüklemeyi planlıyorum sizce 16gb bana yetermi ayrıca smart cover ipad imi yeterince korur mu

  • Mustafa Tan

   20/06/2011 at 17:34

   32GB daha iyi olur size.

   Smart Cover sadece ekranı koruyor.

 55. taner

  21/06/2011 at 18:53

  sizce ipad2 yi 16 gb wifi mi yoksa ipad2 16 gb 3g wifi mi daha iyi lütfen cevap verin

 56. burak bahadır

  25/06/2011 at 01:27

  mustafa tan bey selamlar aklıma çok fazla takılan ve beni çok rahatsız eden bir konu ile ilgili bilgi almak istiyorum ipad 2 aldım ve satıcılar bana ipad in pil ömrü için yapılması gereken hiçbişey olmadığini söylediler yani bazı telefonlarda pil ömrünün uzun olması için ilk içindeki şarjı bitirin sonra tam şarj edin gibisinden şeyler olur ben ise böyle bşi yapmadım satıcı demediği için ilk içindeki şarjı %30 kadar getirip %95 kadar şarj ettim bu sizce bir sorun olurmu yada satıcının dediği gibi bu yapılacak şeyler ipad iiçin önemsiz ve gereksiz mi siz ipad iniz ilk şarjı için ne yapmıştınız rica ediyorum cevap verin

  • Mustafa Tan

   25/06/2011 at 08:43

   Selamlar,

   Merak etmeyin bir sorun olmaz.

 57. Pingback: iPad 2 incelemesi | Ender ÖREL - Kişisel blog şey'si

 58. Anonim

  05/07/2011 at 00:58

  merhabalar, henüz bir ipad im yok fakat yakın zamanda almayı planlıyorum ama ipad1 mi yoksa ipad2 mi alsam birtürlü karar veremiyorum. ipad1 ve ipad2 nin karşılaştırılmış videolarını izlediğimde gördüğüm fark ipad2 pek işlevsel olmayan kamerası ve herhangi bir uygulama ya da internete girdiğinde bikaç saniye daha hızlı olması.. Yeni ipad çıktığı için ipad1 in fiyatında da büyük bir düşüş oldu sizce hangisini almam daha mantıklıklı? şimdiden teşekkürlee

 59. tunc demir

  07/07/2011 at 18:29

  arkadaslar ya merak ettiğim konu bu 3g olayı bu ipadlerde 3 sadece veri transferi miyapmaya yarıyor samsung galaxy tab 1000 gibi cep telefonu özelliği varmı yoksa dediğim gibi 3 g sadece veri trasferi yapıyor. ve görüntülü sohbet yaparken sadece ipad ve iphone olanlarlamı göruntulu yaparım yoksa hertürlü telefon ve bilgisayrla görüntülü görüşme yapılıyormu teşekur ederım

  • Mustafa Tan

   07/07/2011 at 18:35

   Evet sadece veri transferi icin. Klasik görüntülü görüşme yok. Fakat iPhone ve iPad’ler arasindaki FaceTime var.

   Diger cihazlar ile görüntülü sohbet icin Skype gibi uygulamalar yüklemeler gerekiyor.

   • tunc demir

    07/07/2011 at 22:08

    ozamn bir ise yaramaz 🙂 bu ipad yine samsung galaxy tab p 1000 alacaz gibi

 60. Ahsen

  12/07/2011 at 04:37

  Merhaba, size bir sey danismak istiyorum. Ben hep iphone4 hem de ipad kullanicisiyim. Beni bu iki urunde de en cok rahatsiz eden mail box a herhangi bir sifre zorunlulugu olmadan ulasma kolayligi… Ozellikle ipad imi meraktan kurcalayan cok oluyor. Mailbox da bir sifre uygulamasini nerden indirebilirim. Lockdown pro diye bir uygulamadan bahsedilmis bazi siteerde ama nasil yukleyecegime dair bir detayi yok. Konu hakkinda bildiklerinizi paylasrsaniz sevinirim. Ahsen

 61. funda

  02/08/2011 at 14:19

  Selam ipad im köşesi üzerine düştü ve köşede biraz ezilme var,dış nikelaj kısında .Bu beni ragatsız ediyor ..servise götürsen arkayı komple değişirlermi?

  • doruk

   21/10/2011 at 20:15

   hayır hamen değiştiriyolar ama amerikaya gidip gelmesi uzun

 62. Merve

  05/08/2011 at 22:45

  Merhaba Mustafa bey,
  iPhone 4 sahibiyim.. iPad 2 alıp almamak arasında kararsızım.. iPhone 4 ile iPad 2 arasındaki fark,sadece boyutlarıymış gibi duruyor.. Çevremdekilere farkları çok desem bile açıklayamıyorum.. Gerçekten almam gerekir mi? Ne gibi yararları olur bana iPad 2’nin az da olsa söyler misiniz lütfen?

  • Anonim

   10/08/2011 at 22:46

   İ pad 2 ayrı bir zevk

 63. alpay

  11/08/2011 at 14:26

  slm mustafa bey i pad 2 alacaktim birde samsung galaxy gördüm ana bellek 1024 mb –1024×800 pixel ve karar veremedim sizce hangisi siz hangisini tercih edersiniz tesekkür ederim

  • Mustafa Tan

   11/08/2011 at 14:33

   Tabii ki iPad 2’yi 🙂

 64. Anonim

  20/08/2011 at 21:14

  İpad2ye flash player yuklenebiliyor mu?

  • Mustafa Tan

   20/08/2011 at 23:48

   Hayır yüklenemiyor.

   • Anonim

    20/08/2011 at 23:53

    Hic mi yuklenemicek:/ microsoft proqramlari??

 65. EsmaNur salis

  20/08/2011 at 23:51

  Hic mi yuklenemicek:/ microsoft proqramlari??

 66. nurettin

  22/08/2011 at 03:04

  bu ipad ve ipad 2 lerde apple da satılan bir program ile telefona dönüşüyormuş doğrumudur..?saygılar.

 67. Lara

  26/08/2011 at 22:02

  iPad e sarki yüklemek nasıl oluyor bilgilendirin acil lutfen

 68. Erdinç

  01/09/2011 at 16:21

  iyi günler mustafa Bey:

  Size bir kaç sorum olacaktı.
  1 – Ipad 2 ye verilen para, yaptığı özelliklerini karşılar niteliktemi?
  2 – Genellikle iş için kullanıcam ve skype dende görüntülü konuşmak için sadece 16gb wi-fi olanımı yoksa 64gb wi-fi + 3G yimi tercih edersiniz?
  3 – DİJİTAL AV nin( dönüştürücünün) fiyatını öğrenebilirmiyim.

  • MFO

   08/11/2011 at 17:50

   1-verilen para yaptıklarına değer mi bilinmez ama dünya çapında birçok fanının olduğu aşikar. bu soru regal reklamlarından duyduğumuz 3 lira 5 lira muhabbeti. kendiniz seçin; bilinen marka mı regal mi.

   2-aslında bunu sizin seçmeniz gerekir. kullanacağınız ortamda sürekli wi-fi olacaksa, işyeri gibi, yalnız wi-fi yeterli, zaten 3g kullanmak için ek olarak ayda 29 tl (avea aracılığıyla) vermeniz gerekecek 4gb paketi için ki bu bile skypeta çok görüntülü görüşme yapan biri için yeterli olmayacaktır. ay sonu faturada sürprizle karşılaşılabilir.
   bellek konusunda da kullanım amacına bağlı olarak 16gb yeterli olabilir ya da 64gb yetmeyebilir. açıkçası 16 gb ile 15 film veya 3.500 mp3 yüklenebilir. bunların hiçbirini yapmıyorsanız, dinlediğiniz birkaç sanatçı-şarkı var ve film izlemeye vakit bulamıyorsanız, 16gb sizin için fazla bile gelebilir. diğer bir yandan çok film izliyor ya da inanılmaz bir müzik arşiviniz varsa, 64 gb bile yetersiz gelebilir.

   3-100 lira civarıdır diye tahmin ediyorum. markasına göre değişir.

 69. brc

  02/09/2011 at 23:01

  merhabalarr ipad 2 de word kullanabılıyormuyuz. ben cok istiyorum ipad 2 ama bir yandanda bilgisayar özelliklerininde bir kısmı olsun istiyorum. cok guzel tanıtmıssınz tesekkr ederiz. ama offıce prgramları ıle ılgılı bilgiyi goremedim

 70. necip

  08/09/2011 at 00:13

  Merhaba 🙂 ipad 2 3g wifi 32 gb alacağım 🙂 fakat bir şey soracaktım ipad 2de microsoft word gibi bir program var mı yükleniyor mu ? ödev yazılarımı ipad üzerinden yapmak istiyorumda 🙂 acil cevap atarsanız sevinirim 🙂 ona göre yarın alacaklar teşekkürler …

 71. blnkmpnk

  09/09/2011 at 21:21

  selam ipad 2 de telefon özelligi varmı msn de web cam açabilirmiyiz çok merak ediyorum teşekkürler şimdiden.

 72. Cansuu

  20/09/2011 at 19:42

  Merhaaba Mustafa bey ben ipad2 kullanıcısıyim fakat yeni aldım ve iPad id numaram falan yok yani nasıl kayıt olabilirim ve 3g özelliğini kullanmam için turkiyeye getirinde kayıt gi bı birsey yaptırmam gerekiyormuş nasıl yapacagım bilgilendirirseniz çok sevinirim

 73. Fikret

  20/09/2011 at 19:54

  Merhaba iPad 2 ye oyun indiremiyorum anlaşılır bir sekilde uygulamayınaşil yapacağımı anlatirmisiniz.

  • Mustafa Tan

   20/09/2011 at 20:41

   Tam olarak nerde takılıyorsunuz. Örnegin App Store uygulamasında uygulamalarin üzerinde FREE yazan secenege tiklayarak ücretsiz uygulamalari indirebilirsiniz.

 74. deniz

  21/09/2011 at 20:29

  ipad 2 de 3G özelliği ne işe yarıyor acaba. çook gerekli mi? ipad 2 wifi yeterli olmaz mı acaba?baaya fiyat farkı oluyor arasında o bakımdan sordum. şimdiden tşk.

  • Mustafa Tan

   22/09/2011 at 21:49

   iPad 2’nin 3G özelliği 3G’den internete bağlanmak için. iPad’i sürekli wi-fi bağlantısı olan bir yerde kullanacaksanız 3G gerekli değil ama örneğin yolculukta, serviste kullanacaksanız ve internet şartsa 3G lazım olacaktır.

 75. deniz

  22/09/2011 at 18:01

  cevap verdiğiniz için teşekkürler(!)

 76. şeyma

  24/09/2011 at 10:44

  Merhabalar,ben apple id kimliğimi aldım ipad 2 kullanıcısıyım skype indirdim bana kullanıcı adı ile şifre soruyor daha üye olmadımki ben aklıma gelen şeyleri yazdım ama kabul etmiyor anlamadım yaa:S

 77. ererdem

  25/09/2011 at 22:36

  iPad 2’de acaba usb bellek takma, klavye veya mouse de kullanma gibi bir olanağımız varmı ?

  • Mustafa Tan

   25/09/2011 at 22:40

   1) iPad’lerde bilgisayarlarda olduğu gibi bir USB çıkışı yok. Ayrıca bellek de takılamıyor.

   2) Mouse kullanma imkanı yok.

   3) Fakat Apple’ın kablosuz klavyesi bluetooth üzerinden bağlanabiliyor: http://store.bilkom.com.tr/_906.html

 78. deniz

  27/09/2011 at 20:57

  Bu apple çok üçkağıtçı. usb girişi olmayan tablet yada bilgisayar ne işe yarar ki. Eminim ipad 3 te farklı olarak usb ekliyecekler onu da öyle satacaklar millete

  • doruk

   21/10/2011 at 20:21

   usb istiyorsanız sony tablet alın ama ıpad 2 daha kullanışlı

 79. Cansu

  30/09/2011 at 21:15

  Merhaba ipad2 ye iTunesi nasil yukleyecegim iTunes olmadigi icin bazi oyunlarda inmiyor ve indirdigim oyunlari nasil silebilirim onceki sorular icin tesekkurkerrrr 🙂 🙂 bu sorumuda cevaplarsaniz cok sevinirim 😀

 80. Cansu

  10/10/2011 at 13:07

  Mustafa bey gonderdiginiz linkte sorularimin cevaplarini bulamadim Hala ipadimde istemedigim oyunlar var ve itunesi indiremedim ne yapmaliyim 🙁

 81. erdal

  14/10/2011 at 09:55

  ben

 82. erdal

  14/10/2011 at 09:59

  ben ipad2 aldım ama ne yap ettim açma tuşuna basıp ondan sonra anasayfa tuşuna bastım ama aanasayfa ekranı çıkmadı onun yerine itunes ekranı çıkıyor bana nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekür ederim

  • MURAT GUL

   16/10/2011 at 22:00

   bilgisayara baglayip itunus programini acarsan ana ekran acilacaktir saygilar

 83. Sinem

  15/10/2011 at 23:07

  Merhaba
  iPad 2 cihazıma hiç birsey yukleyemiyorum.
  Ornegin; müzik indirme programları ya da Flash player yüklemeleri gibi.
  Yardımcı olabilir mısınız?

 84. MURAT GUL

  16/10/2011 at 21:56

  ipad 2 kullanicisiyim.buna flas bellek ve harici hart disk takabilirmiyim ve ayni zamanda ofis programlarinida acmak istiyorum bunlara gore hangi adapppptoru almaliyim ve hangi programlari indirmeliyim yardimci olursaniz sevinirim saygilar

  • bjkmehmet03

   12/11/2011 at 22:45

   usb flash disk takamassın ama harici diski bilemem 😀

 85. ozan

  25/10/2011 at 22:41

  bence usb gerekli degil okadar ipad 2 yi mukemmel buluyorum 2 haftayakadar alicam

 86. Hacer

  28/10/2011 at 23:45

  merhaba, amerikadan ıpad2 alacağım wifi olanını almak istiyorum. sormak istediğim şu; blackberry telefonum ve turkcell hattımda internet aboneliğim var. telefonum aracılığıgla dizüstü bilgisayarımdan blackberry desktop software uygulamasını kullanarak sorunsuz olarak internete bağlanabiliyorum. almayı planladığım ıpad2 wifi özellikli cihazdan aynı şekilde internet bağlantısı yapabilirmiyim?

  • Necip

   29/10/2011 at 19:30

   Bildigim kadariyla sadece iPhone 4 ile baglsnabiliyoruz

 87. Ceren

  29/10/2011 at 20:20

  Yardimmm 🙂 ipadimde iPod Kismini seciyoru, muzik indire dokunuyorum iTunes store acilamiyor / baglanamiyor diyor ne yapmaliyimmm

 88. AcilCvp:D

  31/10/2011 at 20:21

  İyi günler mustafa bey veya iyi akşamlar sizce ipad1 dahaiyi yoksa ipad 2 mi ben daha çok ipad i oyun oynamak müzik dinlemek internete bağlanmak video izlemek ve arkadaşlarım la görüntülü sohbet etmek için kullanıcağım peki ipad imi kaç gb almayım ? wifi ve 3g olmalımı veya sadece wifi veya 3g mi olmalı

  LÜTFEN CVP VERİN 😀

 89. süleyman

  03/11/2011 at 18:01

  iyi günler Mustafa Bey. ben uzun bisiklet turlarına çıkıyorum. şuan bilgisayar üzerinden vınn yoluyla 3g internete bağlanıyorum. yanımda bulundurabileceğim hafif ve kullanışlı olduğu için ipad2 ya da diğer tabletlerde de aynı yolla internete bağlanabilmek için 3G uyumlu bir tablet almam mı gerekiyor, varsa da sim/usim kart girişi var mı? ayrıca seyahat esnasında harita ve yol yardımı için şuan google earty kullanıyorum. bu uygulamaya ulaşmak yada benzer bir uygulama var mı kullanacağım.

  • MFO

   08/11/2011 at 17:57

   app store’da google earth uygulaması var, evet ipad 3g+wi-fi paketinin özelligi kart girişinin olmasıdır.

 90. Burak Odabaşı

  03/11/2011 at 19:14

  Merhabalar ipad2 almayı düşünüyorum piyasada çeşitli apartarları var 5 i bi yerde kart okuyucu usb gibi.Peki ben bu aparatı ipad2 ye takıp onada 1 tblık harici diskimi bağlayabilirmiyim ? film vs izlemek ıcın.Rica etsem

  • ali

   06/12/2011 at 12:20

   guzel soruuu

 91. mehmet tosun

  05/11/2011 at 06:30

  mustafa bey; ipad 2’ye word, excel vs gibi microsoft office programları kurulabilirmi ?

  • Mustafa Tan

   05/11/2011 at 09:30

   Eğer Microsoft bahsettiğiniz uygulamaların iOS versiyonlarını hazırlar ve App Store’a yüklerse kurulabilir, yoksa kurulamaz. Şu ana kadar da Microsoft böyle bir girişmde bulunmadı. Fakat ben size aynı ürün ailesinin Apple versiyonunu (iWork) önerebilirim. Aşağıdaki yazılarımıza bir gözatarsanız ne demek istediğimi anlyacaksınız:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/05/ipad-keynote-incelemesi.html

   http://www.iphoneturkey.com/2010/12/ipad-pages-incelemesi.html

   http://www.iphoneturkey.com/2011/05/apple-iphone-iwork-pages-keynote-numbers-office.html

  • Canan

   05/11/2011 at 21:02

   Merhaba Mustafa bey ben ipad2 kullanıcısının daha dogrusu kullanmaya çalışıyorum demek daha doğru app Store dan indirdiğim programları nasıl zilecegimi ve kuallanimi hakkında daha detaylı bilgi alabilcegim bı site veya doküman bulabilirmiyim acaba ?

   • Mustafa Tan

    05/11/2011 at 21:22

    Silmek istediğiniz uygulamanın üzerinde parmağınızı basılı tutun birkaç saniye. Sonrasında ekrandaki tüm ikonlar titremeye başlayacak ve sol köşelerinde “x” işareti çıkacak. Bu işarete tıklayarak uygulamaları silebilirsiniz.

 92. erhan

  07/11/2011 at 11:00

  ipad 2 de 3g almalımıyım almalıysam ne yararı olr bana teşşkrler

 93. hakan

  11/11/2011 at 17:24

  mustafa bey ben harddisteki müziklerimi filmlerimi
  ipad e atamayacakmıyım kısacası bağlanmıyormu harddisk

 94. Hande

  12/11/2011 at 00:16

  Mustafa bey öncelilke yazdıklarınız benim için cok yararlı oldu. Ben size birşey sormak istiyorum. ıpad alma konusunda cok kararsızım . gercekten gerekli bir araç mı bilmiyorum ?

 95. Pingback: 2012,2012 İpod,2012 İpod 2,İpod 2,İpod 2 Hakkında,İpod 2 ÖzellKişisel Blog

 96. Pingback: ipad 2 | alperbircan

 97. anomin456

  04/12/2011 at 12:05

  merBA ben ipad 2 den gmaıi e gırdım fakat nasıl hesabımı kapatacıgımı bilmiyorum

 98. Zeynep

  05/12/2011 at 19:44

  Mustafa bey merhaba,
  Iphone daki oyunlarimizin ayni levelda ipad e aktarilma sansi var midir? Applicationlarin hepsini itunes uzerinden aktarabildim fakat oyunlarin levelleri maalesef aktailmamis gorunuor.
  Bir cozumu var midir?
  Tesekkurler,
  Zeynep

 99. caner

  07/12/2011 at 11:37

  bilinmesi gerekenler bunlar değil demin güncelleme yapim dedim sözde kendiside bende yedek aldık yükledim güncellemeyi ama programlar silinmiş ve geri yükleyemedim böyle saçmalık görmedim bi yerde hata olduğunuda sanmıyorum bu kdar basit bişeyi bile yapamıyor ya hadi ben yanlış yedek aldım kendi aldığı yedeği bile yüklemedi bu konu hakkında bilgi veremezmisiniz hatada vermedi zaten hiç..

 100. Hatice

  09/12/2011 at 11:02

  Pages de yaptığımız yazı dosyalarını başka bir bilgisyarda word olarak açıp yazdirabilirmiyiz

 101. Anonim

  10/12/2011 at 14:06

  MUSTAFA ABİ ÖNEMLİ BİŞEY SORMAM LAZIM İ PAD2 DE 3G BAĞLANTISI OLDUGU ZAMAN Bİ YERDE OKUDUM MESELA GÜNLÜK 500MB 4TL, AYLIK 1GB 25 TL,2AY 4GB 36TL.. GİBİ İNTERNET PAKETLERİ VAR DİYELİM Kİ BEN GÜNLÜK İNTERNET YAPTIRMAK İSTİYORUM 4 TL VERİP O GÜN KULLANABİLİYORMUYUM YOKSA DEVAM ETME ZORUNLULUĞU VAR MI??

  • Mustafa Tan

   13/12/2011 at 19:07

   Valla bu sorunun cevabını en güzel operatörlerin müşteri hizmetlerinden veya web sitelerinden alabilirsiniz. Çünkü bahsettiğiniz konu iPad ile ilgili değil.

   Kusura bakmayın yardımcı olamıyorum.

 102. Elif

  12/12/2011 at 17:53

  ipat 2 wifi alınca micro sim takılıyor mu ? ben aldım ama sim girişini bulamadım .

  • Mustafa Tan

   12/12/2011 at 18:00

   SIM kart yuvası sadece 3G modellerinde bulunur. Sizinki sadece Wi-Fi modeli ise SIM kartı girişi yer almaz.

 103. Anonim

  13/12/2011 at 19:01

  benim de sorumu cevaplarmısın mustafa abi elifin yorumuunun üstünde..

 104. Halit Emre

  16/12/2011 at 00:16

  I Pad lerden facebook a bağlanılıyormu lütfen yardım edin bağlanılmıyorsa almıyacağım faCebook için almayı düşünüyorum saten 🙁

  • Anonim

   16/12/2011 at 15:45

   tabıkı

 105. Pingback: iPad 2 Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Bilgi Paylaşınca Güzel...

 106. Behran

  09/01/2012 at 06:45

  Cok acil yardim bi video cektim fakat silindi geri yuklemek mumkunmu ipad2

  • Anonim

   17/03/2012 at 15:50

   Eğer videoyu çektiysem hayır i Tunesdanyuklediysen evet

 107. Gekan

  19/01/2012 at 18:45

  İPad 2 ile mesajlaşmak istiyorum hattımı taktım fakat olmuyor bana yardımcı olurmusunuz ?

  • Mustafa Tan

   19/01/2012 at 19:14

   Tam olarak ne sorun yaşıyorsunuz ?

 108. reşit gözaçan

  26/01/2012 at 13:40

  ıyı gunler ipad 2 hakkında pek bır bılgımız bulunmuyor .yenı aldıgımız cıhazı guncellemek ve formatlada sorun yasıyoruz .ayrıca kayıt olması ıcın kredı kartı bılgılerı ıstenıyor .nedenını ve daha kolay kullanabılmemız ıcın yardımlarınızı beklıyoruz.tesekkurler

  • Anonim

   17/03/2012 at 15:51

   Kredi kartı bilgisi istemesinin nedeni eğer appstore dam paralı nir uygulama alırsan kredi kartından ödeyecek olman

 109. elena

  12/02/2012 at 00:40

  Arkadaşlar ben şimdi bir iPad 2 almayı düşünüyorum.Acaba kullanması kolay mı? Yardım edebilir misiniz?Hiç bir bilgim yok.Eğlence amaçlı almayı düşünüyorum ve öneceden hiç Apple ürünü kullanmadım.Ek program falan yüklemek masraflı olur mu?Apple kullanması kolay mı?

 110. hayricayar

  13/02/2012 at 22:19

  i pad 2 de silinen dosyaları(resim,video) geri getirmek mümkün mü? silinen dosyalar sonsuza kadar yok oluyor mu?sildim resimleri ama normal pc deki geri dön. kutusu bunda yok! bilen varsa yardımcı olabilirmi..

  • Anonim

   23/03/2012 at 17:42

   İtuneste yedeklemediysen geri donusu yok

 111. qweq

  24/02/2012 at 13:30

  Ben nisan ayında ipad almayı düşünüyorum.
  Yanlız bazı tereddütlerim var yani benim bir masa üstü bilgisayarım var ama bana fazla gereksiz geliyor masa üstü daha ufak taşınır eğlence amaçlı ipad düşünüyorum
  biraz araştırdım ipadda adobe flas v.b şeyler yokmuş diyorlar yani mesela ben ipad alırsam örnek facebooktan okey oynıya bilicekmiyim ? veya twitter facebook gibi internet sitelerine gire bilmek için illah modemi olan bi yerden bağlanarakmı giricem kendime özel bi internet yaptırma şansım yokmu wın gibi
  ipade ne tür oyunlar oynıya bilirim şuan internet üstünde bir çok oyun var büyük çapta örnek warrock v.b gibi internet üzeri oynan oyunları ipadda oynıya bilme şansım var veya kendisinin kaç tane oyunu var içinde
  gazete okuya bilicekmiyim gazte okurken müzik dinliye bilcekmiyim veyada dahada önemlisi telefon olarak kullanılıyormu facebookta bilgisayarımda yazıştığım gibi online olarak ordada yazışa bilicekmiyim ?

  benim internette yaptığım işler filim dizi klip işte forum sitelerinde gezerim twitter facebook gibi sitelerde geziyorum ipadda bunları rahatlıkla yapa bilicekmiyim ?
  USB GİRİŞİ varmı direk olarak yoksada bi kablo v.b bişi ile olurmu birde marka olarak apple yimi tercih edersiniz ipad 3 nezaman çıkar nisana kadar çıkarmı ? ben program vb şeylerle pek uğraşmam hatta ilgim dahi olmaz yani bi program v.b bişi yapmam sadece dediğim gibi müzik oyun twitter facebook dizi filim televizyon gibi şeyler için almam uygunmudur veya ipaddan kitap okurken ayrıyetten müzikte dinliye bilirmiyim ? 2 uygulama açılmıyor diye bişi duymuştum. ipadı masaüstü veya laptoptan farkı olarak nasıl önere bilirsiniz ipadin bana pcnin sağladığı neyi sağlayamaZ?
  yani sizce almam yararımamı ne gibi uygulamalar işimi görür anlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekküre derim.[/COLOR][/B]

  Birde alırsam ne tür almam gerekli 3 g nin wifi ile olan farkı nedir yani 2 si tamo larak ne anlama gelir 🙂
  Son olarak beyazmı siyahmı almamı önerirsiniz yani bi çok kişi beyaz kullanırsan video filan izlerken hoş olmuyor diyor

  alına bilicek en iyi ipadı yazarmısınız tahmini fiyatınıda yazarsanız çok sevinirim teşekkürler…

  • arda

   01/06/2012 at 22:49

   şimdi arkadaşım bende almayı düşünüyorum kesinlikle beyazzzzzz

  • Anonııım

   13/10/2012 at 17:07

   App storedan bır suru oyun ındırebılırsın yanı kendısının kac tane oyunu var ıcındee sorusu sacma olmus

 112. Mustafa

  10/03/2012 at 23:22

  Safaride oynattığım videoyu kaydedebiliyormuyum.Şimdiden çok teşekkür ederim.

 113. zeynep

  01/04/2012 at 19:59

  ipadte fotoğraf attım bilgisayara geri yükleye biliyomuyum

 114. osman

  16/06/2012 at 17:39

  i tunes de fotolar videolar vb. nasıl kopyalanır.

 115. melis

  08/07/2012 at 01:39

  ipad lere sim kart takılıp telefon gibi kullanılabiliyor mu ? sms fln ??

 116. Huseyin

  10/07/2012 at 18:59

  Merhaba. Görselleri izliyebiliyorum ama video’ ları indiremiyorum ekranda flash player yükleyin yazıyor
  Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ederim ( tabletim apple ipad 2 türkcel internet hattı
  Kullanıyorum. Selamlar

 117. Aslıı

  01/08/2012 at 21:23

  Arkadaşlar ipad i yeni aldığım için bir konuda pek bilgi sahibi değilim. İpad deki ücretsiz uygulamalar gerçekten ücretsiz mi. Bir tane yükledim ama huzursuzum. Para ödeyip ödemeyeceğim hakkında bilgi istiyorum da yardımcı olursanız sevinirim !!!’ :))

 118. Aslıı

  01/08/2012 at 21:54

  Tamam teşekkürler yordum sizi de 😀

 119. Nese

  11/08/2012 at 16:03

  İpad 2 ile rarli dosya olusturmak istiyorum ama nasil yapacagimi bilmiyorum hangi programlari indirmem gerekiyor ofiste yuklu degil

 120. mehmet

  26/08/2012 at 17:43

  benim almanyada ipod toch im war ben türkiyeye gelsem orada actirmadan kullanabiliyormuyum

  • Eda

   04/11/2012 at 00:09

   Kullanabilirsin bende Almanya’dan aldım 1 yıldır kullanıyorum bir sorun yokk

 121. Enes

  16/09/2012 at 16:47

  iPad e nasıl bearshere indirebiliriz

  • Anonııım

   13/10/2012 at 17:06

   Indıremezsın sanırıım

 122. Cemile

  27/09/2012 at 20:45

  Merhaba
  Ben ipadimi güncelledim. Bütün resimler gitti ne yapabilirim

 123. Emil

  02/10/2012 at 17:23

  Ipad la vidyo ck izlersem zararlimi? Yani birgunde 4-5 saat