Hürriyet Egazete ile iPad’de

Hürriyet Gazetesinin yaklaşık 2 sene evvel App Store’da yayınladığı iHurriyet isimli iPhone uygulamasından sonra, geçtiğimiz günlerde de Hürriyet Egazete isimli uygulaması iPad’deki yerini aldı. iPad’in geniş ekranından dolayı da Hürriyet’in iPad uygulaması, iPhone uygulamasından çok farklı.

Egazete, Hürriyet grubunun geçtiğimiz Ocak ayında yayınladığı Radikal Egazete uygulaması ile benzer altyapıyı ve arayüzleri kullanıyor. Uygulamada da gazetenin kağıda basıl hali dijital olarak yer alıyor. Yani www.hurriyet.com.tr’deki gibi internet haberleri değil, günlük gazetedeki haberler ve reklamlar yer alıyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Dolayısıyla Hürriyet Egazete uygulaması, daha çok haberleri gazete formatında okumak isteyenlere hitap ediyor. Tabi uygulama klasik gazete formatında haberleri gösterdiği için de, içeriklerin boyutu oldukça fazla oluyor. Uygulama bir seferde tüm sayfaların en kaliteli versiyonlarını yüklemiyor. Fakat bir sayıyı baştan sonra (yaklaşık 45 sayfa) okuduğumuzda yani sayfaların yüksek çözünürlükteki hallerine baktığımızda ölçtüğüm kadarı ile yaklaşık 50 MB’lık bir veri trafiği oluşuyor. Dolayısıyla Hürriyet Egazete’yi kullanacakların 3G data paketlerini değil, Wi-Fi kullanmaları tavsiye ediliyor 🙂

Fakat sayfalar bir kere yüklendikten sonra iPad’in internet bağlantısı kesilse dahi uygulama kullanılabiliyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın yardım kısmında sayfalarda videolar, ilave fotoğraflar ayrıca interaktif butonlar yer aldığı yazıyor. Fakat ben sadece haberlerin detay sayfalarına kolayca ulaşmamızı sağlayan ok şeklindeki ikonlardan başka bir seçenek henüz göremedim.

Uygulamadaki sayfalar içindeki haberlere yakından bakabildiğimiz (zoom) gibi diğer sayfalara da hızlıca gözatabiliyor ve geçiş yapabiliyoruz.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın en altında yer alan Arşiv menüsünü kullanarak da eski sayıları indirip okuyabiliyoruz. Tabii her sayı en az 50MB.’lık veri trafiği demek olduğunu unutmuyoruz 🙂

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Egazete uygulaması standart kurulumda, sadece Ana Gazeteyi ve Kelebek ekini indirecek şekilde ayarlarmış. Ekler menüsünü kullanarak da diğer ek gazeteleri indirip okuyabiliyoruz. Tabii her bir ek ilave veri transferi demek oluyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Hürriyet Egazete uygulaması aşağıdaki link kullanılarak App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Gazeteyi okumak için de şu an için bir abonelik ücreti bulunmuyor. Uygulamanın açıklama kısmında 90 gün boyunca ücretsiz olacağı yazıyor. Sanırım uygulamayı ileride ücretli yapmayı düşünüyorlar.

Bu arada merak ediyorum, iPad’inde bu formatta gazete okuyanlar var mı? Yoksa kullanıcılar daha çok gazetelerin internet sitelerinden güncel haberleri mi takip etmeyi tercih ediyor?

15 Comments

 1. zafer

  22/03/2011 at 01:35

  Yine güzel bir inceleme, teşekkur ederiz…

  Bu tarz uygulamalarda da gazete okuması güzel fakat ben şahsen güncel bilgiden dolayı internet üzerinden takip ediyorum.

 2. Orhan Okay

  22/03/2011 at 09:21

  Yani yine dünkü haberleri okuyacağız. Biz dünün haberlerini zaten internetten yine dün okumuş, videoları izlemiş, akşam haberlerde de yorumları dinlemiş olacağız.
  Sanmıyorum, internette anlık haberler varken… Gazete olayı bitti artık.

 3. Arif Erdal

  22/03/2011 at 09:41

  Seyahatte veya yolda tamam ama, bir pazar sabahı kahvaltıda gazeteyi canlı canlı alıp sayfalarını karıştırarak okumanın yerini hiçbir teknoloji alamaz.

 4. Sabri Küstür

  22/03/2011 at 10:37

  Gazetelerin web siteleri artık haber sitesi gibi oldu. Bir de web sitesi dikkat dağıtıcı oluyor, bir ayrıntıyı okumak için illaki sayfayı açmak gerekiyor. Gazetede ise bir haber ilginizi çekiyorsa, gözünüzü o alana odaklayıp haberi okuyun.

  Artık basılı gazete almıyorum. Böylelikle hem çevrenin korunmasına katkıda bulunuyorum, hem de evdeki gazete yığınlarından kurtulmuş oluyorum. Üstelik iPad sayesinde sabah uyandığımda o günün gazetesi ayağıma gelmiş oluyor.

 5. berkay

  22/03/2011 at 17:00

  Samsun Tablet’te Readers Hub isimli uygulama ile sadece hürriyet değil.. milliyet, sabah, radikal vs ayrıca dünya üzerinde hemen hemen bütün gazeteleri aynı bu formatta izleyebilirsiniz.. Aylık 29$’a abone olabiliyorsunuz.. 15 tane Türk Gazetesi var. Ben yurtdışı yayınları da takip ettiğimden çok işimi görüyor. Ve normalden ucuza geliyor. Her gün Hürriyet alsanız aylık 15 TL. Aylık 45 TL’ye her gün bütün dünya gazeteleri elinizin altında. her sabah otomatik olarak download ediyor.. evde 06:00’ya ayarladım ve wifi üzerinden her sabah 7’de gazeteler hazır oluyor.. Sanırım 90 gün sonra ücretli olduğunda normal gazete satış fiyatı olacaktır. Günlük 50 kuruş. Eğer basını çok sıkı takip ediyorsanız PressDisplay çok daha hesaplı olur.

  Dipnot. PressReader uygulaması var iphone ve ipad için. yukarıda anlattığım uygulamanın aynısı..

 6. berkay

  22/03/2011 at 17:02

  bahsettiğim uygulamanın web tabanlı hali ve detaylı abonelik bilgilerine aşağıdaki linkten bakılabilir.

  http://www.pressdisplay.com/

 7. Onur Demirsoy

  22/03/2011 at 18:34

  Ben özellikle Türkiye’de e-gazetelerin paralı versiyonlarının çok talep göreceğini sanmıyorum. Belki bir merakla üye olanlar olabilir ama zamanla bu devam etmeyecektir. Bu tarz gazeteler ve dergiler mobil cihazlarda ve tabletlerde iAd gibi reklam sistemleriyle daha fazla para kazanabilir diye düşünüyorum. Ya da belki bu mobil cihazlara özel olarak daha uygun fiyatlarla reklam almalılar. Açıkçası örneğin Log dergisinin sponsorlu sistemine hayranım. Derginin tüm bu kaliteli içeriği ücretsiz sunması, karizmasını benim gözümde çok yukarılara çıkardı. Hürriyet’in de kullanıcılardan kazanacağı ufak paralara tenezzül etmeyeceğine inanıyorum. Bu iş biraz da prestij işi.

  Teknik anlamda eleştrim ise bu medyayı yeterince kullanamamalarıyla ilgili. Habertürk’ün bir süre deneme yayını yaptığı sonra yayından kaldırdığı gazetesindeki gibi her haberin görsel ve işitsel medyasına anında ulaşabilmemiz bu kullanılabilirliği arttıracaktır. İyi, üzerine emek harcandığı belli ama bir o kadar da eksik bir girişim olarak görüyorum. Umarım çıkaracakları güncellemelerle biraz daha hoş bir uygulama haline getirirler.

  • berkay

   24/03/2011 at 10:27

   Ben açıkçası WSJ, FT, Hürriyet, Milliyet, Int. Herald Tribune, NYT bir çok gazeteyi online tkaip ediyorum. Hürriyet ve Milliyet dışındakilere günlük olarak printed version ulaşmam mümkün değil. Abone olsanız bile 2-3 gün gecikmeyle geliyor ki anlamsız. Tablet versiyonlarında ise istediğiniz makaleleri daha sonra okumak için kaydedebiliyorsunuz (Bu FT ve WSJ’de mevcut) Bütün gazeteler anlık yanınızda.. Bana çokpratik geliyor. Bence tabletler yaygınlaştıkça talep de görecektir. Büyük gazetelerin ücretsiz yapmalarına gelince.. Evet şu anda printed version sattığı için tabletten gelecek abonelik devede kulak olabilir. Ama bir süre sonra yaygınlaşınca bu ciddi bir gelir kapısı olacaktır. WSJ ve FT mesela sayfa aralarına büyük reklamlar almışlar. Bir de buradan gelir elde ediyorlar. Amerika’da çok yaygın çünkü. Türkiye’de de olacak. Bundan 20 yıl önce internet’ten gazete okunur mu denirdi.. Şimdi hurriyet.com.tr ya da muadilleri insanların açılış sayfası.. Devamlı elimizin altında. Görsel ve işitsellik olayına gelince.. WSJ neredeyse haberlerin ve yazıların çoğunda içlerine video gömmüş. Haberi okurken o haberle ilgili video da izleyebiliyorsunuz. Hürriyet’in bu tip bir uygulama yapması çok da zor değil..

   • Onur Demirsoy

    24/03/2011 at 12:00

    Kesinlikle aynı fikirdeyim. Hürriyet’in olaya global yaklaşması lazım. Türkiye’deki rakipleri bu alanda zayıf olabilir ama dünyadaki rakipleriyle kendini kıyaslamalı bence.

 8. Ferhan

  08/04/2011 at 22:55

  Mustafa Bey merhaba,
  Nihayet uzun bir çaba sonucunda sizinde tavsiyenize uyarak kendi ihtiyaçlarımı da göz önüne alarak bir adet İpad 2 16 GB wifi aldım iyi de yapmışım açıkçası çok mutluyum cihazımla…
  Sorum şu; Hürriyet ve radikal gazetesi uygulamalarını ve ayrıca Log dergisi uygulamasını yükledim…Log dergisinde olmasına ragmen Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yüklemiş oldugumuz günlere ait gazeteleri tekrar silme gibi bir işlem yapamadım hafızasında duruyor..Acaba böyle bir özellikleri mi yok yoksa ben mi bulamadım? İyi çalışmalar…

  • ayhantatli@gmail.com

   12/02/2012 at 00:03

   Silme islemini nerden yapildigini ogrenebildinizmi cok onemli bir konuya deginmissiniz bende okudukca ipad hafizasi azaliyor silemedim ogrendiyseniz benide bilgilendirirmisiniz tesekkurler

 9. emre

  17/04/2011 at 00:54

  ayda 2-3 liraya abone olurum, benim cok hosuma gitti. sabahin aboneligi 2 lira galiba!

 10. Kemal Ayvaz

  11/02/2012 at 21:31

  29/07/2011 tarihinde Hurriyet e gazete abonesi oldum. Abonelik iki ayri (otuz gun ve bir yillik) donemi kapsiyordu, ben otuz gunu tercih ettim, gereginde tekrar yenilemek uzere. Uc donem pespese aboneligimi yeniledikten sonra, iradem disi otomatik abone sistemine alindim. Bugun abonelikten ayrilmak istememe ragmen aboneligimi iptal edemiyorum, muracaat ettigim ( yardim, web sitesi,telefon numarasi vs.) yerlerden istedigim bilgi ve yardimi alamiyorum. Ben bu abonelikten kurtulamayacakmiyim? Omur boyu Hurriyet gazetesi abonesimi oldum? Yasim (67) itibari ile elektronik ozurlusu olabilirim, ben bu isten nesil kurtulacagim? Odedigim rakkam onemli degil ancak zoruma gidiyor, parmagini veren kolunu kurtaramiyor. Lutfen bilenlerden yardim rica ediyorum.

 11. AYDINALP

  22/03/2012 at 23:29

  Cok çok çok güzel bir uygulama…
  Fiyatının daha uygun olması gerekir diye düşünüyorum,