Angry Birds RIO App Store’da

Geçttiğimiz ocak ayında duyurduğumuz Angry Birds Rio, dün nihayet App Store’daki yerini aldı. Ben de iPhone ve iPad versiyonu ayrı ayrı satılan bu yeni Angry Birds serisini epey bir oynadıktan sonra, oyunu henüz satın almamış olanlar için düşüncelerimi paylaşayım istedim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu yeni version, önceki versiyonlardan oldukça farklı. Farklı derken yanlış anlaşılmasın oyunun oynanma şekli ve zevki aynı, fakat bu sefer amacımız domuzlardan intikam almak değil. Bu yeni oyundaki ilk seviyedeki amacımız, kaçırılan kuşları kafeslerinden kurtarmak.

Dün gece epey bir bölüm oynadığım Angry Bird RIO’nun çok zevkli olduğunu söyleyebilirim. Daha doğrusu eski serilerden yavaş yavaş sıkılmaya başlayan biri olarak, bu yeni oyunu sanki ilk defa oynuyormuşum gibi bir hissettim. Oyunun ana mantığı değişmemiş olmasına rağmen mekanların ve hedeflerin değişmesi oyunu da epey farklı kılmış.

Angry Bird RIO, şu an için iki ana bölümden ve toplam 60 seviyeden oluşuyor. İlk 30 bölümde hangar gibi bir mekanda kuşları kurtarmaya çalışıyoruz. İkinci bölümde ise ormanda domuzlar yerine maymunları hedef alıyoruz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden anlaşılacağı gibi Angry Birds RIO, 60 level olarak kalmayacak. Geliştiricileri yeni bölümleri bir takvime bağlamışlar ve önümüzdeki Mayıs, Temmuz, Ekim ve Kasım aylarında uygulamaya yeni bölümler ekleneceğini açıkça belirtmişler.

Oyun gerçekten güzel fakat, iPhone ve iPad için ayrı ayrı satılması yani universal yapılmaması gerçekten can sıkıcı. Bu tip oyunları iPad’de oynamak çok daha zevkli oluyor. Fakat aynı oyuna iki defa para vermek de açıkçası çok anlamsız.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Eğer Angry Birds fanatiği iseniz bu yeni oyunu da kaçırmayın derim. Aşağıda uygulamanın paralı ve ücretsiz versiyonlarını linklerini paylaştım. (Ücretsiz verisyonlar tabii ki tadımlık 🙂 )

iPhone
Angry Birds RIO (0.99$)
Angry Birds RIO (FREE)

iPad
Angry Birds RIO HD (2.99$)
Angry Birds RIO HD (FREE)

9 Comments

 1. pdfdergi

  23/03/2011 at 09:26

  Dün bizim ufaklık söyledi yeni versiyonun çıktığını, saat biraz geç olduğu için satın almadım ancak sanırım bu akşam alacağım. Diğer bölümlerin eklenmesi ile oyunun fiyatını (iPad için) arttırabileceklerini düşünüyorum.

 2. Emre D

  23/03/2011 at 15:26

  Bence ucretli yaptiklari cok sacma, cunku bu Rio versionu yeni cikacak filmi tanitmak icin yaptilar. Simdi iki taraftan kazaniyorlar.
  Birde normal Angry Birds son versionunda (iPhone) reklam var artik. Ama Android’da reklamli oldugu icin bedava. Bide Mustafa beyin dedigi gibi iPhone ve iPad icin iki defa ayri odenmeli.
  Adamlarin tek dusuncesi iPhone kullanicilari soymak olmus.

  Not: Mac icinde yeni angry birds Rio versiyonu cikti.

  • black

   23/03/2011 at 17:09

   alakasız olucak konuyla ama ilk ipad 3g olandada gps varmı mustafa bey

  • özgür çelen

   12/04/2011 at 20:36

   emre kardeşim, kimse zorla uygulama satmıyor. 1 dolara dünyanın zevkini 1.500 liralık cihazınıza satın alıyorsunuz, ve birdaha para vermeyip güncellemelerden faydalanıyorsunuz. kimse babasının hayrına oyun yazıpta iphone sahipleriyle paylaşim demez. zevkin ne veresiyesi nede ucuzu olmaz. şahsen şu ana kadar belki 100 dolarlık program satın aldım hiçte pişman değilim çünki hepsi işime yarıyor.

 3. Ali Riza

  24/03/2011 at 02:47

  Oyun kısa geldi yeni bölümlerini beklemedeyiz valla gayet keyifli olmuş yeni versiyonu Özellikle iPad versiyonu eski oyuna göre daha hızlı çalışıyor

  • bora

   03/03/2012 at 19:25

   sence 17 kolay mıydı

 4. Zebedee

  24/03/2011 at 09:54

  Evet eskisinden sıkılmaya başlamıştım. Gerçekten daha eglenceli olmuş bu versiyon.

  Bu arada Mustafa bey, Ilk bölümde 90 yildizdan sadece 54 tanesini toplamissiniz.. Hepsini toplamadan bölüm geçmenin ne zevki var 😛

  Bu arada bir şey daha belirtmek istiyorum.
  iPhone/iPad oyunları tasarlanırken ne yazık ki tek kisilik tasarlaniyor. Yani sadece cihaz sahibinin bu oyunu oynayacagi düsünülüyor. Birden fazla kullanici tanimlayabilsek, herkes kendi kullanicisi ile bölüm gecse cok daha iyi olurdu..

 5. Berk

  25/03/2011 at 20:24

  ios 4.3.1 yayınlandı bilginiz olsun.

  • Mustafa Tan

   25/03/2011 at 20:25

   Yazısı hazırlanıyor şu an 🙂