TTNET Müzik Artık iPhone ve iPad’de

Daha evvel tanıttığımız Muzik.net‘ten  sonra, diğer bir popüler müzik portali olan TTNET Müzik de geçtiğimiz günlerde iPhone ve iPad’deki yerini aldı. Ben her ne kadar halen klasik radyo dinleyicileri arasında yer alsam da ve uygulamada eliştirecek bir çok nokta bulsam da, yine de  www.ttnetmuzik.com.tr gibi önemli bir portalin uygulamasını tanıtayım istedim.

Uygulamanın ilk göze çarpan tarafı sadece TTNET abonelerine değil, herkesin kullanımına açık olması. Yani cep telefonunu ve mail adresiyle herkes ücretsiz olarak üye olup uygulamayı kullanabiliyor. Ayrıca uygulamanın açıklamasında yazdığına göre de 30 Nisan 2011 tarihine kadar da hiç bir abonelik ücreti ödemeden uygulamayı kullanabiliyoruz.

Uygulamanın görsel tasarımı gayet güzel fakat diğer bir yeni çıkan iPhone uygulamasının ihmal ettiği gibi bu uygulamada da Retina Display desteği yok. Yani iPhone 4’lerde görsellerin çözünürlükleri düşük kalıyor, bu da uygulamanın estetiğini bozuyor.

Uygulamayı kullanarak TTNET Müzik arşivindeki 3 milyondan fazla sayıdaki yerli ve yabancı şarkıyı internet üzerinden dinleyebiliyoruz. Uygulamanın arama fonksiyonu sayesinde de istediğimiz şarkıyı veya albümü kolayca bulup dinleyebiliyoruz.

Uygulamanın Player ekranının tasarımı da oldukça hoş ve çalan şarkıların yayın kalitesi de oldukça iyi. Fakat bu ekranla ilgili de önemli bir eksiklik bulunuyor. O da o an çalan şarkıyı durdurup (pause) tekrar başlattığımızda kaldığımız yerden devam etmemesi. Yani her seferinde şarkının başından başlıyor. Bir de uygulamanın maalesef “Multitasking” desteği bulunmuyor. Yani uygulamadan çıktığımız an müzik kesiliyor 🙁

Ayrıca uygulamanın çalışma mantığı listeler üzerine kurulu. Bu da zaman zaman kafa karıştırıcı oluyor. Örneğin şarkıların sol tarafında yer alan play tuşu aslında şarkıyı “Şu An Çalan” listesine ekliyor. Sağ taraftaki “+” tuşuna basınca da boş bir liste ekranı çıkıyor. (Belki de TTNET Müzik portalini daha evvel hiç kullanmadığım için ben beceremiyorum)

TTNET Müzik uygulamasının en sevdiğim yanlarından biri de, sanatçıların tüm albümlerine kolayca ulaşabilme imkanı sunması. Örneğin en sevdiğim gruplardan biri olan Black Eyed Peas’in şu ana kadar yayınlanmış tüm albümlerine kolayca ulaşabiliyor ve dinleyebiliyorum.

TTNET Müzik’in bir de iPad versiyornu bulunuyor ve iPad versiyonunda aşağıdaki gibi gayet güzel ve kullanışlı bir tasarım karşımıza çıkıyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Son olarak uygulama ile ilgili diğer iyileştirilmesi gereken diğer bir konu da üye girişi ile ilgili. Şifremizi hatırla desek de her seferinde (uygulamayı kapatıp açtığımızda) üye girişine tıklamamız ve klavyeden “Geç” seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Halbuki bu tip uygulamaların üye giriş işlemi daha basit olmalı.

Bir de bu tip uygulamaların sonunda yaptığımız uyarıyı tekrarlamakta fayda görüyorum. TTNET Müzik uygulaması da şarkılarını internetten dinletiyor. Bu yüzden özellikle Hücresel Veri (EDGE veya 3G) üzerinden bu tip uygulamaları kullanacakların, en az 1GB’lık data paketi kullanmasında fayda var.

TTNET Müzik uygulamasının iPhone versiyonunu aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. iPad versiyonu için ise bu linki kullanabilirsiniz.

9 Comments

 1. Pingback: Tweets that mention TTNET Müzik Artık iPhone ve iPad’de | iPhone ve iPad Türkiye -- Topsy.com

 2. Aydın

  23/02/2011 at 19:20

  Üstad eline sağlık. Benim merakım 30 nisandan sonra ne olacağı…

 3. Emre D

  23/02/2011 at 19:37

  Yaliniz Turkiye app store’da galiba. Bende bulunamiyor.

  • Mustafa Tan

   23/02/2011 at 19:48

   Evet haklısınız. Sadece TR Store’dan indirilebilir yapmışlar nedense.

   • Hasan ASMA

    23/02/2011 at 20:24

    Mustafa bey elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş ama gerçekten neden sadece tr store da var indiremiyorum

    • Mustafa Tan

     23/02/2011 at 20:36

     Açıkçası sebebini ben de bilmiyorum ama doğru bir karar olmamış. Bir çok kullanıcı bu yüzden uygulamayı indiremeyecek.

 4. elmakurdu

  23/02/2011 at 20:27

  Çok derinliksiz bir uygulama

 5. Anonim

  23/02/2011 at 23:01

  Teknik bilgisi olan arkadaslar iPhone la pc arasında sekranizasyon yapmıyorum iPhone dan pc ye app lari transfer yaptım fakat uptadeleri pc den iPhone aktaramiyirum yardımcı olanlara tesekkurler

 6. Eren Öztürk

  24/02/2011 at 12:21

  Jbliyse telefonunuz cydiadan GrooveSharkı indirebilirsiniz. Fizyden bile iyi 😀