iPhone ve iPad’i Televizyona veya Projeksiyona Bağlamak

Kullanıcılardan zaman zaman, iPhone veya iPad’i televizyona ya da projeksiyona bağlamak ile ilgili sorular geliyor. Gerçi ara ara tanıttığımız çeşitli uygulamalarda ya da aksesuarlarda bu konuyla ilgili bilgi veriyoruz, ama yine de tek bir yazı altında derli toplu bir bilgi bulunmuyor. Öyle olunca da bazı kullanıcılar, iPhone veya iPad’deki tüm uygulamaların görüntüsünün olduğu gibi televizyona yanstılabileceğini (TV Out) düşünüyor. Ben de bu vesileyle tek bir yazıyla bu konuya bir açıklık getireyim istedim.

GÜNCELLEME (29/04/2011) : Aşağıdaki yazıyı yazdıktan sonra Apple iPad 2’yi ve Digital AV Adapter isminde yeni bir HDMI adaptörü daha piyasaya sürdü. Dolayısıyla aşağıdaki yazıya gözattıktan sonra da bir de “Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması” başlıklı yazımıza bir gözatın.

TV Out Desteği Bulunan Standart Uygulamalar

Öncelikle belirtmeliyim ki iPhone veya iPad’deki her görüntünün televizyona ya da projeksiyona yansıtılması söz konusu değil. Sadece aşağıdaki uygulamaların bazı görüntülerini (çoğunluk da videolarını) harici bir ekrana verebiliyoruz.

 • iPod Touch ve iPhone’daki iPod uygulamasının videolarını
 • iPad’deki Videolar (Videos) uygulamasının videolarını
 • Youtube uygulamasındaki videoları
 • Fotoğraflar (Photos) uygulamasında yer alan çektiğimiz resimleri (slideshow şeklinde) ve videoları
 • Safari’de sörf yaparken denk geldiğimiz iPhone ve iPad uyumlu videoları
 • iPad Keynote Uygulamasının Sunumlarını
 • App Store’da yer alan az sayıdaki “TV Out” desteği bulunan oyunların yada uygulamaların görüntülerini

Yukarıdaki listede görüldüğü gibi özel olarak geliştirilmiş uygulamalar haricinde başka bir ekrana aktarılabilenler genelde hep videolar. App Store’da yer alan ve “TV Out” desteği bulunan uygulama konusuna ayrıca yazının sonunda değineceğim, fakat önce cihazımızı televizyona veya projeksiyona bağlamak için ne tip standart kablolar kullanılıyor bir ona gözatalım:

iPhone ve iPad Uyumlu TV Out Kabloları/Adaptörleri

Üçüncü parti firmaların geliştirdiği özel kablo/adaptör çözümlerini saymaz isek, Apple’ın iPhone ve iPad’in televizyona bağlanabilmesi için geliştirdiği 3 tipte kablo/adaptör bulunuyor:

1) Apple Composite AV Cable

Daha çok eski tip televizyonlar için tasarlanmış bu kablonun bir adet video (sarı renkte) ve iki adet de ses (kırmızı ve beyaz) çıkışı bulunuyor.

Apple Composite AV Cable

Kablonun iPhone ve iPad tarafına takılan kısmı ise klasik şarj kablosuna çok benziyor. Fakat kabloda bir de fazladan şarj için bir uç daha bulunuyor. Bu sayede uzun süreli video veya film izlerken cihazın şarjının bitmesi sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Eğer yüksek çözünürlük destekleyen bir televizyonunuz veya projeksiyonunuz varsa bu kabloyu pek tavsiye etmiyorum. Çünkü komposit kablolar, çok yüksek çözünürlüklü görüntü verilerini aktaramıyor. Yani yüksek kalitedeki bir videoyu, yine yüksek kaliteli bir televizyonda (örneğin Full HD) bu kabloyla izlemek isterseniz, görüntü kalitesi düşük olacaktır.

Bu arada kompositin diğer bir avantajı da nerdeyse tüm televizyonlarda bulunan Scart yuvalara da aşağıdaki gibi bir adaptör yardımı ile bağlanabilmesi.

Scart Adaptör

Komposit kablonun desteklediği Apple ürünleri de aşağıdaki gibi:

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Apple’ın ürettiği orijinal komposit kablonun Amerika satış fiyatı 39$, ve de Türkiye’deki fiyatı ise yaklaşık 110TL.

2) Apple Component AV Cable

Benim de yaklaşık 2 senedir kullandığım ve daha çok yeni nesil televizyonlarda (LCD ve plazma gibi) kullanılan Komponent girişlerine uygun bu kablonun, video için 3 adet (kırmızı, mavi, yeşil), ses için de 2 adet (kırmızı ve mavi) çıkışı bulunuyor. Kablo fazlalığı dışında da, yukarıda bahsettiğimiz komposit kabloyla çok benzerlik gösteriyor.

Apple Component AV Cable

Fakat bu kablonun en büyük özelliği daha yüksek çözünürlükteki videoları taşıyabilmesi. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhone 4’teki bir videoyu, HD bir televizyona 576p olarak aktarabiliyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Dolayısıyla iPhone veya iPad’i televizyona bağlamak için bence en uygun kablo bu. Fakat yine de satın almadan evvel televizyonunuzun giriş kısımlarını kontrol ederek Component uyumlu olup olmadığına bir bakmak gerekiyor. Ben kabloyu ilk aldığımda uzun bir süre kullanamadım, çünkü eski televizyonumun Component desteği olmadığınının farkında değildim 🙂

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Komponent kablonun desteklediği Apple ürünleri de aşağıdaki gibi:

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Apple’ın ürettiği orijinal komponent kablonun Amerika satış fiyatı 39$, ve de Türkiye’deki fiyatı ise yaklaşık 110TL.

3) Apple iPad Dock Connector to VGA Adapter

Apple’ın, iPad’in özellikle projeksiyon cihazlarına bağlanabilmesi için ürettiği diğer kablo/adaptörlerden bir tanesi de VGA çevirici. Bu adaptörün diğerlerinden en büyük farkı kısa olması ve sadece görüntü aktarması.

Apple iPad Dock Connector to VGA Adapter

Her ne kadar projeksiyon cihazlar için üretilmiş gibi gözükse de bu adaptör ile VGA girişi olan tüm cihazlara (LCD monitör ve TV’ler gibi) iPad ve iPhone 4’ümüzü bağlayabiliyoruz.

VGA Adaptör görseli ve yardımları için Kayhan Belek'e teşekkürler 🙂

Sadece görüntü taşıdığı için dezavantajlı gibi gözüken bu adaptörün diğer bir avantajlı yanı da 1024 x 768 çözünürlüğünde (720p) görüntü aktarabilmesi. Dolayısıyla sesin iPhone 4 veya iPad’in kulaklık çıkışından ayrıca ses sistemine aktarılması durumunda, bu adaptörü yüksek çözünürlüklü videolar için kullanmak mantıklı.

Son olarak bu VGA adaptörü sadece iPad’i, iPad 2’yi, iPhone 4’ü ve 4. nesil iPod Touch’ı destekliyor:

Apple’ın ürettiği orijinal komponent kablonun Amerika satış fiyatı 29$, ve de Türkiye’deki fiyatı ise yaklaşık 80TL.

Detaylı bilgi için de : http://www.iphoneturkey.com/2011/04/apple-digital-av-ve-vga-adapter-karsilastirmasi.html

4) Üçüncü Parti Kablo ve Adaptörler

Yukarıda hep Apple’ın orijinal kablolarını tanıttık. Halbuki piyasada Dexim gibi markalara ait yukarıdaki standartlarda aynı işi gören kablolar da bulunuyor. Genelde de bu kablolar, Apple’ın orijinal kablolarına göre daha uygun fiyatlarda ya da farklı özelliklerde satılıyor. Dolayısıyla bu kabloları da satın alıp kullanabilirsiniz.

Fakat bu tip üçüncü parti aksesuarları alırken üzerinde Made for iPhone, Made for iPad gibi aşağıdaki ifadelerden bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Çünkü piyasada üçüncü parti üreticilerin çok farklı modellerde kablosu bulunuyor. Bu kabloların çoğu de biribirine benziyor.

App Store’daki TV Out Desteği Bulunan Uygulamalar

Yazının başında belirttiğimiz gibi iPhone ve iPad’deki iPod, Youtube, Fotoğraflar, Safari gibi standart uygulamalar, aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi videoları ya da fotoğrafları (slayt sunusu) televizyona ya da projeksiyona yansıtabiliyor.

Fakat bir de App Store’daki uygulamalardan, televizyona görüntü verebilenler mevcut. Bunlardan bir tanesi daha evvel tanıttığımız, sunumlar için kullanılan iPad Keynote uygulaması, diğeri de divx formatındaki videoları oynatmaya yaran OPlayer uygulaması.

Ayrıca daha evvel tanıttığımız Chopper 2 isimli uygulamada olduğu gibi televizyona yansıtılabilen oyunlar da mevcut. Fakat bu konudaki şu ana kadar gördüğüm en başarılı App Store uygulaması, Türkiye’deki App Store’da yer almayan, RAGE HD isminde, Shoot’em Up tarzındaki bir oyun.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Uygulamanın en büyük özelliği de, baştan sona oyunun tamamının televizyona yansıtılabiliyor ve bu şekilde oynanabiliyor olması. Tüm App Store oyunları bu şekilde geliştirilmiş olsa, gerçekten harika olurdu. Fakat uygulama geliştiricilere ayrıca bir iş çıkardığı için olsa gerek, bu şekildeki oyun ve uygulama sayısı gerçekten az.

Sonuç

Yukarıda detaylı olarak paylaştıklarımızı özetleyecek olursak, iPhone’u ve iPad’i televizyona ya da projeksiyona bağlamak mümkün. Fakat bunun için hem cihazımız, hem de görüntüyü yansıtacağımız televizyon ya da projeksiyona uygun bir kablo/adaptör seçmemiz gerekiyor. Bir de iPhone ve iPad’deki her uygulamanın görüntüsünün yansıtalamadığını bilmemiz gerekiyor.

Benim bu konuyla ilgili paylaşacaklarım bunlar. Bu konuyla ilgili sizin de tecrübeleriniz var ise yazıya yorum girerek paylaşabilirseniz sevinirim. Özellikle Apple harici marka kablo/adaptör alanların tecrübe ve memnuniyetlerini merak ediyorum. Ayrıca sorularınız da varsa hiç çekinmeyin.

Kaynaklar:

http://support.apple.com/kb/HT4108
http://support.apple.com/kb/ht1454
http://support.apple.com/kb/HT1665

http://store.apple.com/us/product/MC748ZM/A?fnode=MTY1NDAzOQ
http://store.apple.com/us/product/MC917ZM/A?fnode=MTY1NDAzOQ
http://store.apple.com/us/product/MC552ZM/A?fnode=MTc0MjU4NjE

89 Comments

 1. AKIN idil

  19/02/2011 at 10:01

  Mustafa eline sağlık. Çok güzel bir noktaya değindin.

  Burada bir de yazılım geliştirme gözü ile bakılması gerekiyor. Yani bahsettiğin özellik için malesef yazılım geliştirenler tarafında iş bu kadar basit değil. En azından görüntü veren bütün kodlarını dışarıdan bağlanan yeni ekranın bağlı olup olmadığını ve hangi çözünürlüğü desteklediğini anlayıp paralelde orayada iletmeleri gerekiyor.

  Bu sebeple her uygulamada ekran görüntüsünün dışarı verilmesi ancak geliştiricinin yapacağı bir ek çalışma ile sağlanabiliyor.

  Aslında bu konu ile ilgili yeni bir ortak paylaşım kaynak kod proje yürüten birine rastladım. Birebir aynı görüntüyü aktaracak modül yazmış. Uygulamaya eklemek sanırım çoğu yerde yeterli olacak gibi duruyor. Steve Jobs sunumlarda benzer bir kod desteğini kullanıyor.

  E bizde artık bir sonraki update kodumuza geliştirdiğimiz uygulamalarda bu desteği koyalım diyoruz 🙂 Tekrar yazı için teşekkürler Mustafa…

 2. Pingback: Tweets that mention iPhone ve iPad’i Televizyona veya Projeksiyona Bağlamak | iPhone ve iPad Türkiye -- Topsy.com

 3. Koray Onart

  19/02/2011 at 13:04

  Airplay varken bu kadar masraf yapip, bu kadar takla atmaya gerek var mi?

  • Mustafa Tan

   19/02/2011 at 13:11

   Selamlar,

   Hepsinin kullanım yeri ve ihtiyacı farklı. AirPlay için de Apple TV gibi ayrıca bir donanıma ihtiyaç olacak eğer yukarıdaki kablolarda/adapotörlerden biri kullanılmayacaksa.

   • Srf

    03/09/2011 at 02:19

    Mustafa bey bilgileriniz ICIN cok teşekkür ederim benim sorum su olacak elimizdeki mevcut şarj kablosuyla USB çıkışlı bir tv ye bağlayıp resim ve videoları izleyebilirmiyiz? Teşekkür ederim

    • Mustafa Tan

     03/09/2011 at 02:27

     Selamlar,

     Yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz kabloları kullanarak yine yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz uygulamaların görüntülerini televizyona aktarabilirsiniz.

     Bir de yukarıdaki yazıyı hazırladıktan sonra piyasaya çıkan iPad 2 ile ilgili bir adaptör daha üretildi. Onunla ilgili yazıya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

     http://www.iphoneturkey.com/2011/04/apple-digital-av-ve-vga-adapter-karsilastirmasi.html

     Bunların haricinde bir yöntemle cihazınızı televizyona bağlayamazsınız.

     Saygılar.

     • kadir

      15/12/2011 at 16:47

      sayın arkadaşlar msn den bana ulaşarak en kolay yolu size gösteririm.. msnden ulaşın lütfen msn:infarkamed@hotmail.com

 4. cem

  19/02/2011 at 13:58

  mustafa bey, teşekkür ederim bilgilendirmeniz için, benim bir sorum olacak, iphone4 ü webcam olarak kullanma imkanımız var mı?

  • mrt

   19/02/2011 at 23:59

   WebCamera ile bu mumkun, ben sorunsuz kullaniyorum.

 5. Erhan Şahin

  19/02/2011 at 14:55

  Merhaba sizi ilgi ile takip ediyorum emeğiniz için çok teşekkür ederim. ipad veya iphone da menü görüntüsünü aktarıp ekrandan bir ipad veya iphone sunumu yapmak mümkün mü prejeksyondan

  • Mustafa Tan

   19/02/2011 at 15:08

   Selamlar,

   Öncelikle teşekkürler.

   Yazıda da belirttiğim yöntemler haricinde ekran görüntüsü aktarmak mümkün değil. Fakat istediğiniz menülerin sırasıyla ekran görüntüsünü alırsanız, bu ekran görüntülerini fotoğraflar uygulamasından slideshow (slayt sunusu) şeklinde televizyona aktarabilirsiniz. Ancak bu şekilde yapılabilir, tabii ne kadar işinizi görür bilemem.

   • Anonim

    19/02/2011 at 16:54

    arkadaşlar motv,atv,ntv,gibi uygulamalardan tv cıkışı olan varmi?

    • Mustafa Tan

     19/02/2011 at 23:00

     Genelde bu tip uygulamaların TV çıkış özelliği olmaz yayın haklarından dolayı.

     • emre

      23/11/2011 at 14:59

      benim ipad 2 im var tv im ise samsung led 3d bundan ipad dıgıweb tv yi nasıl izlerim tv ye bağlayarak ya da izleyebiliriyim

    • mrt

     20/02/2011 at 00:01

     MoTv nin tvout fonksiyonu var, ama ne yazikki israrli maillerime ragmen duzgun calistirilamiyor.

     • mrt

      20/02/2011 at 00:14

      Yayin kalitesi acilista developer tarafindan yuksek ayarlanan her Tv kanalinin Otomatik TvOut fonksiyonu var.
      Atv en yuksek cozunurluklu kanal olmasina ragmen acilisi cok dusuk cozunurluk oldugundan ios 4.3 alti hicbir sistemde ipad connektordan goruntu alinamaz.
      Kanal D ile TvOut u calistirabilirsiniz.
      Bilgiler deneme yanilma yontemiyle cok uzun suredeki deneyimlerden meraklisina Mustafa Beyin hatrina derlenmistir.

  • Emre Sümengen

   19/02/2011 at 22:58

   Merhaba,
   Dediğinizi ancak Jailbreak edilmiş bir iPhone, iPad yada iPod’da yapabilirsiniz (DisplayOut Cydia uygulaması ile)…

   Tabi, bir de Steve Jobs iseniz yapabilirsiniz, ama sanırım bu biraz kapsam dışı 🙂

 6. Mehmet Surav

  19/02/2011 at 16:05

  Mustafa, bir de Apple TV’yi tanıtan bir yazı istiyoruz. Bildiğim kadarıyla şu anda iTunes Library, YouTube ve Flicker dışında pek kullanılmıyor. Mesela Safari’de gezereken bir tuşa basıp Apple TV’ye AirPlay yapıp kişisel olan bir tecrübeyi, aileboyu hale getirebilecek miyiz? Veya, ben Mobil Lig TV aboneliğimi, AirPlay ile aile boyu hale getirebilecek miyim?

  • Mustafa Tan

   19/02/2011 at 16:27

   Temin ettikçe donanım veya aksesuar incelemelerini ağırlık vermeye çalışacağım.

   Apple TV’yi tecrübe etmek için aslında geçenlerde paylaştığım AirView uygulamasına gözatabilirsin:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/01/airview-uygulamasi-ile-airplay-ozelligini-test-edin.html

   Eğer Safari’de paylaşmak istediğin bir video ise evet paylaşabileceksin AirPlay özelliği olan Apple TV gibi bir cihazla.

   Mobil Lig TV aboneliğinden kası SMS ile gelen gol video linkleri ise evet. Fakat App Store uygulamaları içerisinden izleyebilmen için, uygulamayı geliştirenin uygulamayı AirPlay uyumlu yapması gerekiyor. Fakat genelde telif hakları nedeniyle bu tip uygulamaların bu desteği olmuyor.

 7. Okan

  19/02/2011 at 16:15

  Mustafa bey sorunumu hala cozumleyemedim iPhone pc le es zamanlayamiyorum yardımcı olurmusunuz

 8. Tatugokhan

  19/02/2011 at 16:55

  Eger cihaziniz Jail Break ise TV Out, Lanscape TV out gibi cydia’dan indirebileceginiz uygulamalarla iPhone veya iPad’inizin tum ekran goruntusunu ekrana tasiyabiliyorsunuz… Ben TV OUT isimli mirror utgulamasini kullaniyorum, oldukca basarili. Ama bazi yuksek cozunurluklu fotograf veya videolarda cihaz zorlanabiliyor…

  • Emre Sümengen

   19/02/2011 at 22:59

   Aynı amaç için Display Out’u denediniz mi?

   (Hayır, sponsorum falan değiller. Sadece ben kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum :P)

 9. Gokhan Tatarer

  19/02/2011 at 16:58

  Eger cihaziniz Jail Break ise TV Out, Lanscape TV out gibi cydia’dan indirebileceginiz uygulamalarla iPhone veya iPad’inizin tum ekran goruntusunu ekrana tasiyabiliyorsunuz… Ben TV OUT isimli mirror utgulamasini kullaniyorum, oldukca basarili. Ama bazi yuksek cozunurluklu fotograf veya videolarda cihaz zorlanabiliyor…

 10. Emre D

  19/02/2011 at 17:25

  Bence Apple TV 2 varken component gibi kablolara gerek yok artik. Gecenlerde paylasilan Airview de yazdiklarim:

  APPLE TV:
  Apple Tv yaliniz iTunes’dan satin aldiginiz film, dizi, muzik icin uretilmemistir. Cok daha fazla ozellikleri var ve bence iTunes Turkiye hesabi olanlarin bile hic dusunmeden alabilecegi bir cihaz.

  1. Bilgisayardaki butun kendi iTunes kutubaneni (film,muzik,fotoraflar) Apple TV sayesine kablosuz televizyonunda izliyebilir ve dinliyebilirsin. Bu film veya muzik mecbur iTunes dan satin alinmis olmasi gerekmiyor.

  2. Airplay sayesinde simdi bu ozellik yaliniz bilgisayar ile sinirli kalmiyor. Direk iPhone, iPod touch ve iPad’iniz varsa, burdaki media dosyalarida Apple Tv sayesindi kendi televizyonuzda seyretme imkani buluyorsunuz. 4.3 mart ayinda ciktiginda safari ve diger uygulamalardaki videolari’da kendi Televizyonunuza stream yapabileceksiniz. Tabi Apple TV’niz varsa.

  3. Apple Tv icerisinde kendi uygulamalarida var, ornegin YouTube, Flickr, internet radio. Yani bilgisayar veya iPhone olmadan direk Apple Tv ile bunlari televizyonunda seyredebilir ve dinliyebilirsin.

  4. Apple Tv iOS ile calistigi icin, daha cok ozellikler ilerde eklenebilir. Bildigim kadariyla jailbreak’da yapilabilir hale geldi. Yani sinirsiz ozellikler yakinda bizi bekliyor. Tabiki Apple TV’niz varsa.

  5. Fiyatida bana gore cok uygun, $99

  6. Kisacasi Turkiye hesabi olan ve bu nedenle iTunes’dan film, dizi veya muzik satin alamiyanlar icinde Apple TV cok guzel ve kullanisli bir cihaz.

  • Mustafa Tan

   19/02/2011 at 18:01

   Selamlar Emre Bey,

   Peki iş dünyası için ne kadar pratiktir Apple TV. Yani özellikle iPad’lerini işi için kullananlar kablo yerine Apple TV’yi kullanabilirler mi? Örneğin iPad’lerinden sunum yapmaları gerektiğinde ?

   Sizce pratik olur mu?

   • Emre D

    19/02/2011 at 23:12

    Selamlar Mustafa bey,
    Oncelikle yaziniz cok anlayisli bir sekilde yazildigi icin tesekkurler. Ben yokarda yazdigimi onceki yaziniz Airview’de paylasmistim. Demek istedigim Turk Apple hesabiylada Apple TV kullanisli. Bu nedenle yazdim kabloya felan gerek yok artik. Ve ozellikle iOS 4.3 ciktiginda app store daki uygulamalarda Airplay destekliyeceginden. Bu nedenle bence ilerde Apple Tv is dunyasindada pratik olur.

    Ama sizede hak veriyorum, component gibi kablolar is dunyasinda cok pratikli.

  • Emre Sümengen

   19/02/2011 at 23:02

   Ayrıca, AppleTV2’yi arkadaşa giderken vb. götürmek pek kolay değil.

   Eh, Türkiye’de o kadar da yaygınlaşması (arkadaşa gittiğinizde orda zaten bir AppleTV2 olması) da biraz uzakta görünüyor.

   Oysa kabloyu çantanıza kolaylıkla atabilirsiniz.

   Ama, bir de HDMI olsaydı bu kablo!

 11. Emre Sümengen

  19/02/2011 at 23:04

  Bence en iyi uygulama televizyona kablonun sürekli bağlı olduğu, diğer ucunun da dock’ta olduğu durum…

  Yoksa işin doğrusu hiç de hoş değil 🙂

 12. mrt

  20/02/2011 at 00:06

  Iphone 4 te ipad connektor Tv lerde surum 4.2.1 de calismiyor, bunun alti surumlerde sorun yok.
  Monitorlerde sorunsuz calisiyor.
  Bu connektoru onumuzdeki hafta cikmasi muhtemel ios 4.3 surumu cikmadan almanizi kesinlikle onermiyorum.

 13. toygar

  20/02/2011 at 20:13

  ben dexim’in AV dock station modelini kullanıyorum. iphone 4 le uyumlu. fiyatı 140 lira civarında piyasada. tabi değişiyor satıldığı yere göre. netten daha uygun fiyata alabilirsiniz. 42″ ekran lcd tv de filmleri çok kaliteli izleyebiliyorum tabi çoğunluğu mp4 olan filmler idare eder izlenebiliyor, ama divx ve iphone 4 un kendi çektiği videoları yüksek kalitede izleyebiliyorsunuz. bu ünitenin en güzel özelliği uzaktan kumandalı olması, oturduğunuz yerden ses aç kapa sıradaki parçaya yada video ya geç yada menü de ilerle seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. çok kullanışlı ve kaliteli tavsiye ederim herkese. komponent olduğu için kabloları her tv ye olmuyor, yeni nesil tv lerde mevcut sanırım. birde müzik setlerine bağlayabilirsiniz. mustafa bey biara sizden yardım istemiştim bu konuda hatırlarsınız belki, konu çok başarılı olmuş, nette böyle bir bilgi yok bu ürünlerle ilgili tekrar teşekkür ederim.

 14. fuhayer

  23/02/2011 at 13:25

  HDMI kablo da piyasada mevcut. en pratik ve kalitelisi HDMI olur artik.

 15. denguney

  23/02/2011 at 23:58

  Sayın Mustafa bey:Dexim marka av composite tv out kablosu aldım , quicktime formatındaki videoları iPhone 4 te sorunsuz oynatablilyorum ama özellikle mp4 formatındaysa durarak oynatıyor neden acaba?Aynı sorun iPad de yok…

 16. Hakan

  25/02/2011 at 20:23

  Merhaba ben belkin marka tv out kablosu aldim bir merakim war acaba bu dreambox uydu alicisini dreambox app yada air video app ile evimizdeki uydu kanallarini 3g ile izlemek mumkunmus bu programi kullanan ve bu kabloyla tv ye aktarabilen kimse warmidir yani merakim sudur tv out kablosu ile dreambox programindaki kanallarimizi tvye aktarabiliyormuyuz ?

 17. denguney

  12/03/2011 at 01:12

  4.3 yazılımından sonra Safariyi Air Play ile gösterilebliyor mu ? Deneyen var mı?

 18. Pingback: İpad 2 İnceleme İosTurkey

 19. Anonim

  22/03/2011 at 10:59

  pekii iphone 3g ile tv ye görüntü aktarmak için dexim dock kullanırken ayrıca program yüklemeye gerek varmı mustafa bey sorum size

 20. büşra

  28/03/2011 at 21:02

  merhaba, bu apple ın vga adaptör normal tv pc arasında kullandığımızdan mı yoksa sadece ipad e mi uyuyor? yani aslında merak ettiğim sürekli seminer vermeye gidiyorum ve orda bilgisayarıma bağladığım kabloyu ipad ime bağlıyıp bağlayamıyacağım? aydınlatırsanız çok sevinirim.

 21. Firat

  17/04/2011 at 21:35

  Merhaba kolay gelsin yeni iPad aldım ancak bı türlü id adresi alamaiyorum 2 tane kredi kartı denedim ancak hala alamıyorum lütfen biri yardım etsin tesekkurler

 22. gökhan

  24/04/2011 at 02:52

  merhaba
  piyasadan 20 TL ye aldığım composit kablo ile iphone 4 ü lcd tv ye bagladım fakat bir türlü görüntü alamadım. “bu aksesuar iphone tarafından desteklenmiyor” gibi bir uyarı aldım sürekli. kabloyu iade ettim ve teknosadan 33 TL fiyatlı Belkin marka kablo yu teknosa içinde lcd tv de denedik ve malesef onda da görüntü alamdık. bende ki iphone 4 orjinal. yani jailbreak değil. sanırım sebebi bu Emre arkadışımın dediği gibi… bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. bu arada mustafa bey in bu konudaki hassasiyetine bayıldım.

  • Mustafa Tan

   24/04/2011 at 09:27

   Selamlar,

   Yazıda bahsettiğimiz uygulamalar ile test ettiniz değil mi?

   * iPod Touch ve iPhone’daki iPod uygulamasının videolarını
   * iPad’deki Videolar (Videos) uygulamasının videolarını
   * Youtube uygulamasındaki videoları
   * Fotoğraflar (Photos) uygulamasında yer alan çektiğimiz resimleri (slideshow şeklinde) ve videoları
   * Safari’de sörf yaparken denk geldiğimiz iPhone ve iPad uyumlu videoları
   * iPad Keynote Uygulamasının Sunumlarını
   * App Store’da yer alan az sayıdaki “TV Out” desteği bulunan oyunların yada uygulamaların görüntülerini

 23. Pingback: Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması

 24. Gökhan

  12/05/2011 at 18:28

  kablonun usb tarafını tv deki usb girişine taksak şarj etsek olur mu ?

 25. Pingback: iPad 2 incelemesi | Ender ÖREL - Kişisel blog şey'si

 26. Korat Hiştir

  30/06/2011 at 15:19

  Yav arkadaşlar iphone 4 webcam yada televizyona bağlanacak bi cihaz değil.Böyle boş işlerle zaman geçirmeye gerek yok.Eger televizyona bağlamak isterseniz resimi vidyoyu bilgisayara atıp öyle bağlayın. Hem televizyona bağlandığında her şeyi çalıştırmaz sadece resim video ve müzik çalışır.Hem televizyondan şarj etmek de saçma birşey zaten yanında şarj cihazını vermişler . Böyle saçma şeylerle zaman kaybetmeyin lütfen…

 27. Korhan

  09/08/2011 at 17:10

  Mustafa Bey;

  Ben bugün av adapter hdmı aldım ve tüm uygulamaları tv’ye yansıttı. bilginize

   • AYHAN SARIAHMETOGLU

    19/08/2011 at 12:43

    sizden bir ricam var…
    bana acil yardimci olursaniz sevinirim
    Mustafa bey…..
    benim iphone 4 üm var
    internet üzerinden TV ve Mobil TV abonesim
    buradan izledigim Tv göröntüsünü
    ve hatta imkan varsa tüm uygulamalari (Safari-Youtube) gibi
    Led TV me aktarmam mümkünmü…?
    eger mümkünse…:)
    Ne yapmam ve hangi cihazi almam lazim..?
    Benim elimde suan
    Compasite AV Cable+USB var
    Bu isimi görürmü görürse
    nasil yapmam gerekir…
    yardimci olursaniz cok sevinirim…
    saygilarimla…

    • Mustafa Tan

     19/08/2011 at 12:58

     Selamlar,

     Yukarıdaki yazıya gözatma imkanınız oldu mu acaba ? Tüm sorularınızın cevabı yazıda mevcut.

     Fakat kısaca özetlemem gerekirse iPhone 4’teki her uygulamanın görüntüsünü televizyona aktaramazsınız. Sadece yazıda belirttiğim uygulumaları aktarabilirsiniz.

 28. Ümit

  12/08/2011 at 13:36

  Bazı arkadaslar jb ile bütün görüntüyü Tv’ye verebiliyor. Kısıtlama olmadan bazı programlar yardımıyla. Ben jb yapmak istemiyorum ama bu ise yarayan program yok mudur app Store de?

 29. Burak

  28/09/2011 at 08:25

  Mustafa bey ben i phone 4 kulanıcısıyım ve merak etigim mevzu su ben bu kabloyu nerde bulabilirim cunku bu i phone aparatlari her yerde mevcut olmuyorda ??

 30. serkan

  08/10/2011 at 23:01

  benim de bir sorum olacak,digitürk web tv uygulaması çıktıktan sonra aklıma geldi.aracımda navitech freeway dt-0633 ekranım var.bu cihaza bağlı bir kablo var torpidoda,hem iphone u şarj ediyor hemde müzikleri ekrana aktarıyor,birde youtube den açtığım videoların sesini aktarıyor.digitürk web tv den açtığım maçları ekranıma aktarmak için hangi kabloyu kullanmam gerekiyor yada aktarmak mümkünmü,bir de safari de gezerken bütün görüntüyü aktarıyormu.

 31. Ayhan

  12/10/2011 at 11:06

  Merhaba iPhone 3GS kullanıyorum LCD değilde normal tv de tv out kablo veya scart girişi ile bağlantı yapabilirmiyim

 32. Cem

  21/10/2011 at 10:37

  Merhabalar; Benim sorum şu; İşim gereği bir tür telekonferans oluşturmak istiyorum. 3G ile başka bi ekiple görüşme sağlayacağım ofisimde de bunu external monitor yardımı ile seyretmek istiyorum mümkün müdür? Cevabınıza acil ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

 33. Murat Hoca

  26/10/2011 at 19:17

  Mustafa Bey,
  Ben bir öğretmenim ve derslerim esnasinda iPad 2 cihazımdan yararlanmak istiyorum.
  Okulumdaki projeksiyonlar VGA çıkışlı. Yazinizdan anladigim kadariyla VGA ADAPTER benim ihtiyacimi karsiliyor.
  Ancak temel sorunum şu ki bu projeksiyonlar tavana sabitlenmiş durumda ve cikislari da duvara monteli. Vga Adapter ise oldukca kisa bir kabloya sahip. Uzatmak icin kullanacagim kablo “mirroring” asamasinda ya da surecin herhangi bir adiminda sorun cikarir mi acaba?
  Dogru uzatma kablosu ile ilgili bir görsel linki verirseniz ayrica sevinirim.

 34. Erhan Zeren

  12/11/2011 at 13:50

  Merhaba ben kablosuz bir çözüm varmidir diye merak ediyorum. Benim tv LG 570s modeli ve tv uzerenden wifi ile bağlanıp LG bin geliştirdiği bir app ile herturlu müdahaleyi yapabiliyorum. Birde Tv’nin medya sunucusu özelliği varki asıl olay bu bu AppStore da plex app var bu org sanırım wireless ile görüntü aktarmaya yarıyor ancak programın nasıl çalıştığını çözemedim belki daha onceden veye su an kullanan vardır ve bir aydınlatma yapabilir diyerek buraya yazıyorum. İlgilenen olursa teşekkür ederim.

 35. Pingback: 2012,2012 İpod,2012 İpod 2,İpod 2,İpod 2 Hakkında,İpod 2 ÖzellKişisel Blog

 36. ahmet

  20/11/2011 at 00:20

  MUSTAFA BEY
  MERHABA BEN IPHONE 4 KULLANICISIYIM.MOBİL TV ABONELİĞİM VAR HERHANGİ BİR KABLOYLA LED TV ME MOBİL TV GÖRÜNTÜSÜNÜ AKTARMAM MÜMKÜNMÜ?

 37. codeluu

  22/11/2011 at 15:06

  hdmi kablosu ve tvout programları ile tamamen herşeyin (ipad & iphone farketmez) aktarım yapılıyor…

  • ahmet

   22/11/2011 at 19:27

   PEKİ BENİM ELİMDE HDMI KABLOM VAR.PROGRAMLARIN İSMİ NEDİR ITUNES TAN BULABİLİRMİYİM PROGRAMLARI…

 38. fatih

  28/11/2011 at 15:06

  i phone 3gs den mobil tv ve ya lig tv yi televizyona aktarabiliyormuyuz teşekkürler.

  • Onur

   11/12/2011 at 04:03

   Digiturkwebtv tv aboneligim var. Ipad uzerinden tv ye goruntu aktarabiliyormuyuz. Digiturkwebtv ipad versiyonu tvout destekliyormu? Tesekkurler

 39. Pingback: iPhone 4S İncelemesi

 40. Onur aktuek

  09/01/2012 at 13:22

  Merhabalar mustafa bey. İphone 4 kullancisiyim cihazim jb li hdmi kablom var ve tum ekran goruntusunu tv ye aktarabilmek icin cyda dan hangi programlari indirebilirim yardimci olurmusunuz. Tesekkurler.

 41. Faruk

  09/01/2012 at 20:31

  Merhaba Mustafa Bey, İphone 3G kullanıcısıyım iphonumda tvbu var ondaki görüntüleri televizyona aktarmak istiyorum bunun için gerekli olan program ve araçları söylerseniz sevinirim kolay gelsin.

 42. Erkan

  13/01/2012 at 12:16

  cok yararlı bir bilgi oldu benim için emeginiz için çok teşekkür ederim, bu aksam kaçırdığım diziyi evde 117 ekran led tv de keyifle izleyebilecegim 🙂

 43. serhat

  19/01/2012 at 00:41

  yani normal tv izleyemiyormuyuz 🙁

 44. cihan

  27/02/2012 at 14:02

  Sagol kardes cok aciklayici bilgiler emegine saglik

 45. Cigdem

  29/02/2012 at 03:06

  Merhaba
  Yazılanların bir cogunu okudum .
  Fakat benin anlayamadığım bir şey var , ben ddizi .com dan diziler izliyorum ve iPhone 4s e sahibim samsung 40 inch Tv’m var ben bu dediğiniz kabloların bu siteyi televizyonda çalıştırıp

 46. Cigdem

  29/02/2012 at 03:06

  Merhaba
  Yazılanların bir cogunu okudum .
  Fakat benin anlayamadığım bir şey var , ben ddizi .com dan diziler izliyorum ve iPhone 4s e sahibim samsung 40 inch Tv’m var ben bu dediğiniz kabloların bu siteyi televizyonda çalıştırıp

 47. Anonim

  29/02/2012 at 22:04

  Merhaba.. Ligtv ye telefondan uye olsam, bu kablo ile tvye aktarabilitmiyim goruntuyu ? Her programda calismayabilit demissiniz yazida o yuzden soruyorum..

 48. ramazan yıldırım

  29/02/2012 at 22:15

  I phone 4 üm var,digitürkte haber hakkındaki yorumları okuyorum ama ben yorum yapamıyorum,acaba nasıl yapabilirim? şimdiden teşekkürler.

 49. Damla Tekin

  02/03/2012 at 10:06

  Merhabalar Mustafa bey,
  Sizden acil yardım bekliyorum.
  iPad 1’im var ve Apple iPad Dock Connector to VGA Adapter kablo aldım. Projeksiyon cihazına bağladım ve Keynote programını çalıştırdım. Program projeksiyon moduna geçti ama projeksiyon cihazı Sinyal Yok mesajı veriyor. Başka yerde de denedim aynısı oldu.
  Sinyal göndermek için bir uygulama mı var?
  Yardımınızı bekliyorum, teşekkürler.

 50. Timur

  12/03/2012 at 20:11

  iPad 1 mevcut kullanıyorum mobil tv de var sormak istediğim tavsiye edeceğiniz bir kablo ile tv veya projeksiyona bağlasam görüntü tam ekran alabilirmiyim?JB yapayimmi? Yada tavsiyeniz varsa kullanan yardımlarınız rica olunur

 51. türker

  28/03/2012 at 04:02

  Merhaba,

  Dslr kameramı kit+kablo yardımıyla ipad’ime bağlayıp ipad üzerinden görüntü alabilirmiyim?
  (dslr kameranın lcd monitöründe gördüğüm görüntüyü ipad ekranında görmek, bir anlamda ipadi harici monitör olarak kullanmak kastettetiğim bu mümkünmüdür acaba?)
  camera connection kit bu işe yararmı yada yarayan başka bir ürün mevcutmudur?
  yardımınızı bekliyorum,teşekkürler…

 52. Yeşim

  15/05/2012 at 18:04

  Harika bilgiler mustafa bey ben bu kablolari media markta bulabilirsem en uygununu alicam ipadi sony lcd. Tv ye baglamak icin tekrar tesekkurler

 53. Mithat

  26/05/2012 at 23:36

  Ben gerekli tvout kablosunu aldım.fakat internetten video ve iphon daki video ları tv de izliyemedim.uçları doğru renklerle eşleştirdim.tv de gerekli video dosyası bulunmadı diye mesaj veriyor.yardımcı olursanız sevinirim

 54. arif

  04/06/2012 at 13:48

  Mustafa bey merhaba öncelikle çok iyi bir paylaşım teşekkürler
  yeni ipod touch aldım digitürkplay uygulamasını bu kablolarla tv ye aktarabilirmiyim bilginiz varmıdır..şimdiden teşekkürler

 55. Anonim

  17/06/2012 at 19:24

  Apple Composite AV Cable bende var kabloyu uygun yerlere takınca iPhone ekranında desteklemiyor diye yazı geliyor ne yapmam gerek acaba.???

 56. Ahmet Tunahan

  17/06/2012 at 19:24

  Apple Composite AV Cable bende var kabloyu uygun yerlere takınca iPhone ekranında desteklemiyor diye yazı geliyor ne yapmam gerek acaba.???

 57. emrah

  20/07/2012 at 11:40

  ya mustafa bey ıphone 4 var bende yanlışlıkla ayarları sıfırla diyecektim pünün programları sildi ne yapmalıyım yardımınız için tşk ederim

 58. kenan keskinoğlu

  31/08/2012 at 23:22

  ipad2’nin kulaklık çıkışından TV’ye ses aktarımını nasıl bir aktarıcı ile yapabilirim ve bunu nereden temin edebilirim.