iPhone için Retro Ahizeler

Belki duymuşsunuzdur, bu aralar cep telefonlarında eski sabit telefonlarda kullanılan retro ahizelerin kullanımı çok moda. Öyle ki Yonca Evcimik, Hülya Avşar gibi bir çok ünlü artık bu ahizelerden kullanıyor. Söylediklerine göre ünlülerin bu ahizeleri kullanmayı tercih etmelerinin en büyük nedeni de telefonların sebep olduğu manyetik etkiyi azaltmak. (Modanın da etkisi olabilir tabii 🙂 )

Ben de cep telefonuyla konuşurken mümkün olduğunca kulaklık kullanıyorum. Fakat son zamanlarda insanların neden kulaklık değil de retro ahizeleri tercih ettiğini anlamak için bu ürünlerden bir kaç tanesini test edeyim istedim. Bunun için de daha evvel tanıttığımız cep projeksiyon cihazında olduğu gibi ElmaSepeti‘nden test bir kaç ürün rica ettim. Onlar da saolsunlar kırmayıp Native Union marka birkaç ürün yolladılar. Aşağıdaki incelemeleri de bu test ürünleri ile yaptım:

Moshi Moshi POP Phone

Moshi Moshi POP Phone, incelediğim ürünler arasında özellik ve fiyat olarak en düşük olanı. Tek parçadan oluşan bu ürünün klasik bir iPhone kulaklığından tek farkı kulaklıkların ve mikrofonun yerinde bir ahizenin oluşu.

Diğer bir farkı da ses ahize üzerinde ses düzeyini ayarlama düğmelerinin bulunmaması. Ahizen ortasında sadece çağrı kabul etme ve sonlandırma için bir adet düğme bulunuyor. Bu düğmeye tek bir dokunuşla gelen çağrıyı cevaplayabiliyor veya sonlandırabiliyoruz. POP Phone’un da klasik kulaklıklar gibi bir pil, şarj, vs. ihtiyacı olmuyor. İhtiyacı olan gücü takıldığı cihazdan alıyor.

Açıkça söylemek gerekirse masabaşında çalışıp da sürekli cep telefonuyla görüşenler için bu tip bir ahize kullanışlı olabilir. Çünkü bu tip bir ahize ile çağrıya cevap vermek, kulaklıkları takarak cevap vermekten daha hızlı ve pratik oluyor. Ayrıca ahizenin mikrofonu, kulaklık mikrofonlarından daha iyi konumlandığından karşımızdakine sesimiz daha iyi gidiyor.

Son olarak POP Phone’un malzemesi oldukça kaliteli gözüküyor. Üründen hoşnut kalmadığım tek şey  de, ahizenin iPhone’a takılan ucu hareket ettiğinde hışırtı seslerinin oluşması, ki bu da konuşurken insanı rahatsız ediyor. (Test ettiğim ürüne has bir sorun da olabilir.)

Bir de POP Phone sadece iPhone’a has bir ürün değil. VOIP uygulamalarının kullanımı için adaptörsüz iPad veya Mac’te de kullanılabiliyor. Fakat 3.5 mm standart jack çıkışı olmayan cep telefonlar ile adaptör yardımı ile kullanmak gerekiyor. Maalesef ses ve mikrofon çıkışları farklı olduğu için, klasik bilgisayarlarda da (PC) adaptör kullanmak gerekiyor.

Sonuç olarak sürekli kulaklık kullanmayan (ya da kulaklık takmayı sevmeyen) ama sürekli  konuşanlar için bu tip bir ahize pratik olabilir. Belki büyük çanta taşıyan bayanlar için dışarıda bile kullanılabilir 🙂

Ürün hakkında daha fazla resim görmek ve detaylı bilgi için de aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

http://www.nativeunion.com/us/popphone.html

http://www.elmasepeti.com/Native-Union-Native-Union-Moshi-Moshi-01-Retro-Bilgisayar-ve-Mobil-Telefon-Ahizesi-Siyah-_6551.html

Moshi Moshi 02

Test ettiğim ürünler arasında en çok beğendiği model olan Moshi Moshi 02 ise, yukarıda tanıttığım POP Phone’a benzer özelliklere sahip. Fakat fazladan bir da ahizeyi koymak için masa üstü bir sehpası bulunuyor.

Bu sayede istersek ahizeyi direk telefonumuza takmak yerine, ahizenin sehpasını telefonumuzun kulaklık çıkışına bağlayıp masa üstünde daha şık ve esnek durmasını sağlayabiliyoruz. Bu modelde de ekstra bir güce ihtiyaç duyulmuyor, ahize enerjisini bağlı olduğu telefondan alıyor.

Gelen çağrılara cevap vermek ya da sonladırmak için de yine ahizenin tam ortasındaki düğmeyi kullanıyoruz. MM02’nin ahizesi direkt telefona da bağlanabildiğinden isteyenler ahizeyi seyyar olarak da kullanabiliyor.

MM02’nin ses kalitesi de oldukça kaliteli. Hatta yukarıdaki üründe yaşadığım hışırtı sorununu bu ürünle hiç yaşamadım. Ürünün estetik görünüşü de bence daha iyi. Eğer sürekli aynı masada vakit geçiren ve sürekli cep telefonu ile konuşan biri olsaydım kesinlikle alacağım ürün bu olurdu.

Ürün hakkında daha fazla resim görmek ve detaylı bilgi için de aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

http://www.nativeunion.com/us/mmoshi-02.html

http://www.elmasepeti.com/Native-Union-Native-Union-Moshi-Moshi-02-Curve-Bilgisayar-ve-Mobil-Telefon-Ahizesi-ve-Ahize-Sehpasi-Siyah-_6553.html

Moshi Moshi 03i

Moshi Moshi 03i modeli, diğer retro ahizelerden en farklı ve yetenekli olanı. Öncelikle iPhone’umuzu ahizeye, sadece bluetooth üzerinden bağlayabiliyoruz. Yani telefonumuzla ahize arasında kablo gibi fiziksel bir bağlantı seçeneği bulunmuyor.

Fakat ahize sehpasının iPhone’umuzu şarj edebilmesi için bir dock yuvası bulunuyor. Bu sayede telefonunumuz konuşma işini ahizeye devretmiş ve boşta yatıyorken, dock’a taktığımızda da bir yandan şarj oluyor. Üründe en çok hoşuma giden taraf da bu dock yuvasının esnek tasarımı oldu. Dock yuvası iPhone 4 ve iPhone 3GS/3G modellerine uygun olacak şekilde değiştirilebiliyor. Ayrıca dock yuvası kılıflı iPhone’lar için de kullanılabiliyor.

Diğer retro ahizlerden farklı olarak bu üründe ahize sehpasının bir güç kaynağına bağlanması gerekiyor. Zaten kutusundan da hem usb güç kablosu hem de şebeke elektriğine bağlanabilecek şekilde adaptörlü güç kablosu da çıkıyor. Ahize de sehpası üzerindeyken otomatik olarak şarj oluyor. Ayrıca ahize sehpası bir ses sistemine bağlanarak iPhone şarjda iken müzik de dinlenebiliyor.

Ben her ne kadar Bluetooth ile bağlantıyı çok sevmesem de kitapçığında anlatıldığı gibi ahizeyi kolayca iPhone’umla eşleştirdim ve sorunsuzca konuşabildim. Zaten bu ürünün en büyük avantajı ahizenin kablosuz olması ve iPhone’dan çok uzaklaşmamak şartıyla uzaktan konuşmaya imkan vermesi. (Evde yan odadan sorunsuzca görüşme yapabildim.)

Moshi Moshi 03i de oldukça kaliteli ve yetenekli bir ürün, fakat fiyatı diğerlerine nazaran oldukça pahalı. Ayrıca sehpasının bir güç kaynağına ihtiyaç duymasından dolayı pek taşınabilir değil. Tabii şarjı yettiği sürece ahize iPhone’la birlikte dışarıda da kullanılabilir.

Ürün hakkında daha fazla resim görmek ve detaylı bilgi için de aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

http://www.nativeunion.com/us/mmoshi-03i.html

http://www.elmasepeti.com/Native-Union-Native-Union-Moshi-Moshi-03i-Curve-Dock-Standli-Bluetooth-Bilgisayar-ve-Mobil-Telefon-Ahizesi-ve-_8971.html

Özetle kullanıma göre işe yarayabilecek ve gerçekten kullanılabilecek retro ahizeler mevcut. Fakat ben yine de sürekli müzik dinlediğim için kulaklıklarımdam vazgeçmem 🙂 Peki siz bu yeni moda retro ahizeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yukarıda paylaştıklarımızdan ya da başka marka/modellerden kullanıyor musunuz? Tecrübe ve düşüncelerinizi yazıya yorum girerek paylaşabilirseniz sevinirim.

26 Comments

 1. Oguzhc

  27/02/2011 at 23:34

  Ben surekli masabasinda calismama ragmenyine de kulakligi tercih ederim. İki eliminde bos kalmasi ofis ortaminda onemli.

  Tanittiginiz urinlerden 02 sik ve kullanisli gorunuyor, 03i ise fonksiyonel bir urun. İhtiyactan degil ama gelen misafirlere hava atmak icin kullanilabilir urunler. Bilgiler icin Tesekkurler

 2. Diego

  28/02/2011 at 00:22

  Ben de konuyu araştırmış ve eğlence olsun diye bir tane edinmiş biri olarak ekler yapayım:

  Bu işin en güzel markalarından biri YUBZ. Yaratıcı, güzel tasarımları olan, bir zamanların Swatch ev telefonları gibi biraz trend olmuş bir marka. Daha çok bayanlara yönelik tasarımları olsa da erkeklerin de kullanabileceği modelleri var. Üstelik Turkcell TİM’lerde de satılıyormuş duyduğum kadarıyla. Bu bilgiyi de distribütöründen aldım.
  Distribütörün sayfasında çeşitlerin resimlerini de bulabilirsiniz:
  http://www.aksoydisticaret.com
  Fiyat konusunda bir bilgim yok ama en iyi ihtimalle 75-80 TL olabilir yurt dışı fiyatlarla karşılaştırırsak. Tabi ki birçok marka Türkiye’de çok daha pahalı satılıyor.

  Bir diğer alternatif de ebay. Ben ebay’den isimsiz bir tane düz siyah aldım. Kendisine 5 USD, shipping için de 12 USD verdim. Retro handset diye arama yaparak bulabilirsiniz.

  Bir erkek için taşıması zor olsa da benim için birkaç kez gülmek amaçlı kullandığımda verdiğim parayı çok çok karşıladı.
  Ama YUBZ kullanan bir bayan arkadaşımın bir yorumu da “artık çantamda telefonumu aramama gerek kalmadı” oldu ki bu bayanlar için kullanışlı da olabileceğini gösteriyor.

 3. Oktay

  28/02/2011 at 00:28

  Bu kadar gereksiz bir urun daha gormedim.
  İphone u saklabana cevirmis. Bu kadar cok zarari varsa yasaklasinlar bu cep telefonlarini. Herkes ahizeli telefon kullansin. Ayrica cesit cesit kullanisli kulakliklar varken boyle bir alet hangi akla hizmet alinir bilmem. Buna soylenecek ozlu soz; gormemisin iphone u olmus tutmus ucuna retro ahize takmis 🙂

 4. Cem

  28/02/2011 at 00:30

  Uzun zamandir ariyordum. Elmasepeti aklima gelmedi. Sayende bulduk mustafa hocam. Yazi da sahane. Fiyatlar biraz yuksek ama alicam sanirim. Elmasepetinden bize indirim ayarlasa iphoneturkey keske;)

 5. taner

  28/02/2011 at 00:48

  bu paralara cep telefonu var , ticarete ters cizginizden uzak gorduk sizi .. saygilar

  • Mustafa Tan

   28/02/2011 at 01:07

   Selamlar Tamer Bey,

   Ben hiç bir zaman ticarete ters bir çizgide olmadım, böyle bir iddiam da olmadı. Sonuçta bu site için emek, kaynak ve para harcanıyor.

   Fakat eğer kastınız bu yazının bir ticari bir çıkar karşılığı yapıldığı şeklindeyse kesinlikle böyle birşey yok. Hiç bir zaman böyle birşey yapmadım ve bundan sonra da yapmayacağım. Böyle birşey yapmaktansa blogumuzu kapatmayı yeğlerim.

   Yazıda da belirttiğim gibi cihazları test için alıyor deniyor ve geri yolluyorum. Şu ana kadar aldığım az sayıdaki test ürünlerinin hepsini geri yolladım. Kusura bakmayın, her ürünü de satın almama imkan yok.

   Ayrıca yazının tamamını okuma fırsatını bulduysanız ürünler hakkında ne düşünüyorsam onu yazıyorum. Ürünlerin avantajları ve dezavantajlarını da belirtiyorum.

   Fakat ben kendimi ne kadar savunmaya çalışsam da siz böyle bir hissiyata kapıldıysanız yine de sorun bendedir. Kendimizde düzeltmemiz gereken şeyler var demektir. Yorumunuz için gerçekten teşekkürler.

   Saygılar.

   • Engin

    28/02/2011 at 10:50

    Mustafa Bey,

    Sitenizi yaklaşık 2 senedir takip etmekteyim ve sayenizde iPhone hakkında çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Bu süreçte fark ettim ki hakkınızdaki olumlu olumsuz hatta art niyetli tüm görüşlere büyük bir sabırla ve saygı çerçevesinde yanıt vermektesiniz ve hep kendinizi düzeltmeye çalıştığınızı beyan etmektesiniz ki bu takdire şayan bir davranış. Bununla birlikte naçizane görüşüm “taner” adlı şahsın mesajı gibi tamamen art niyetli mesajları çok da ciddiye almamanızdır, keza zamanınızı bu gibi işlerle harcamanız hem sizin hem de beninm gibi sitenin takipçilerinin aleyhine ve zararınadır.

    • oguzhc

     01/03/2011 at 12:57

     Bu site sayesinde bir çoğumuz tam olarak bilemediğimiz(ve belkide hiç bilemeyeceğimiz) bir çok özellik, program, kullanım tüyolarını aldık Tan beyden… Site site , dükkan dükkan dolaşsak bile bulamayacağımız, bilemeyeceğimiz ürünler mailimize geliyor. Hemde tarafsız bir yorumla…

     bu cihazların, aksesuarların ve programların bizim gibi tam da seçilmiş hedef kitleye ulaşması için sitemiz biçilmiş kaftan…

     Tan bey BİZE tanıtabilmek için bunları tabiki kullanmak durumunda. Üretici/Satıcı firmalar eğer hediye etmiyorlarsa ayıp ediyorlar üstada… Kazan-Kazan yanlış bir şey değil oluyorsa da.

     Tamer kardeşimi de Tolstoy ‘un bir sözü ile yanıtlamak isterim “Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter…” Eleştirmek tek başına yetmez, yöntem ve çözüm tavsiyeni de vermen lazım. ya da ben daha iyisini yaparım diyorsan biz de oraya üye olalım… 😉

  • HüseyinGündüz

   28/02/2011 at 19:48

   hocam canınızı sıkmayınız,
   biz sizi biliyoruz…
   sevgiler…

 6. elmakurdu

  28/02/2011 at 00:56

  Mustafa Bey Tanıtımınız için teşekkür ederim. Sanırım yaptığınız işlerin güzelliğine rağmen kimseyi tatmin edemeyeceksiniz 🙂

 7. Anonim

  28/02/2011 at 01:30

  Saçmalik allah akil fikir versin

 8. Elif

  28/02/2011 at 08:54

  • Faruk Cem

   02/03/2011 at 16:22

   Vallahi Elif Hanim, insanlar boyle tartisma esnasindayken sizinde firsat kollar gibi blog’unuzun reklamini asikar yapmissiniz ya. Daha ne diyeyim 🙂

 9. Fatih S

  28/02/2011 at 09:07

  selamlar
  sanırım bu retro ahizeler bayanlara yönelik bir trend. ama gün içinde cep telefonu ile çok fazla göruşme yapıyor olsam bir tane sert hatlara sahip olanını edinirdim sanırım . teşekkürler Mustafa bey.
  birde ben bu yzının neresinde ticaret var göremiyorum açıkcası…
  iyi çalışmalar…

 10. Ediz

  28/02/2011 at 14:21

  Konu disi soru!
  Your request not complete.
  App store da mevcut fakat belirli bir ulke top 100 listesinde mevcut tanimlanmis (free) uygulamalar icin usa id gibi ayri bir kayit mi gerekllidir?

 11. mrt

  28/02/2011 at 15:31

  Ticari bir kaygi gudulse dahi, bilgilendirme ve haber niteligi de tasiyor: meraklisi icin.
  Paylasima devam.

 12. denguney

  28/02/2011 at 23:38

  Arkadaş hem cep telefonu alacaksın hemde onu masaya bağlayacaksın milletin aklıyla zoru var herhalde…

 13. denguney

  28/02/2011 at 23:41

  Ayrıca Mustafa Bey sizin amacınız ürün sattırmak olsaydı herhalde bu işle uğraşan site kurardınız..Biz sizi biliyoruz boşverin…

 14. Berke koska

  02/03/2011 at 00:06

  Hocam retrolar masa ustu degil
  Cantada vs tasinio

 15. Diego

  02/03/2011 at 18:43

  Kullanan biri olarak kullanissiz ve aptalca bir urun oldugunu yazanlara tekrar bir yorum yapmak istedim.
  Her sey kullanisli olmak zorunda degildir hayatta. Bir ornek vereyim, uzun sac hic kullanisli bir sey degildir ama cogu kadin ve bazi erkekler bunu tercih ederler.
  Bu da kimi zevklere hitap edebilecek, eglencelik bir urun.
  Ticaret yorumu icin yorumum da soyle: arkadas isine yarayan yorumlarin oldugu bir sitede kendine hitap etmeyen hicbir sey gormek istemedigini ima ederek biraz bencillik yapmis.

 16. Eser Nazik

  04/03/2011 at 11:22

  Sevgili arkadaşlar,

  ahize ile ilgili bir problemim var. ipone 3gs 16gb kullanıyorum. dünden beri ahizeden ses gelmiyor. görüşmelerde sesim karşı tarafa gidiyor olmasına rağmen ben hiçbir şey duyamıyorum. telefonu hoparlöre aldığımda sorun ortadan kalkıyor, ama hoparlörsüz normal bir görüşme yapamıyorum. bununla ilgili restore yapılırsa düzelir şeklinde yorumlar okudum internette. siz ne dersiniz tavsiyelerinizi alabilir miyim, saygılar.

 17. Can Mazlumoğlu

  09/06/2011 at 11:37

  Mustafa bey,

  Ürün ile ilgili detaylı konuşmak isterim, konuyla ilgili bana mail atarsanız sizleri arayacağım telefonunuzdan.

 18. Baha

  03/08/2012 at 16:35

  Moshi Moshi 3’ü nerede bulabilirim

 19. oktay

  25/09/2012 at 22:23

  mrhb,
  en büyük sıkıntım gün içinde çok konuşma yapmak,bu yüzden ı-phone için masaüstünde hem şarj eden hemde elime almadan konuşmayı yapabileceğim bir ürün tavsiye edebilirmisiniz,tşk..ses kalitesinin yüksek olması önemli:)

 20. yağmur

  30/10/2012 at 11:33

  bence moda diye kullannmayınnn çok gereksizzz yaaa

 21. haci

  07/01/2013 at 19:15

  merhaba arkadaşlar,

  bende de var fakat bendekinin elektrik adaptörü gitmiş. bunu nasıl temin edebilirim. bilen varsa lütfen yazsın.