Apple’ın Yeni Abonelik Sistemi – In App Subscriptions

Hepimizin bildiği gibi App Store’dan para ödeyerek hizmet almanın yakın zamana kadar iki yolu vardı. Birincisi paralı bir uygulama indirmekti, ikincisi de ücretsiz veya ücretli bir uygulamanın içerisinden In App Purchase yöntemi ile bir içerik satın almaktı. Fakat bugün Apple, bir basın açıklaması ile, ilk olarak iPad için, bu yöntemler arasına In App Subscriptions‘ı yani Uygulama İçerisinden Abonelik sistemini de kattı.

Abonelik sisteminin en büyük özelliği de belli periyotlarda (haftalık, aylık, yıllık, vs.) uygulama içinden bir servise abone olmamıza imkan vermesi ve aboneliğimiz boyunca Apple ID’mize bağlı kredi kartından otomatik ücretin tahsil edilmesi.

Aslında bu yeni hizmet ilk defa geçenlerde, iPad’e özel günlük gazete diye tabir edilen The Daily uygulamasında başlamıştı. Fakat sadece bu uygulamaya özel verilen bu yeni özelliğin diğer uygulamalara hemen açılması beklenmiyordu. Ben de The Daily uygulaması Türkiye US Store’da bulunmuyor diye bir tanıtım yazısı paylaşmamıştım. (Fakat SihirliElma.com gayet detaylı bir yazı paylaşmıştı.)

Artık iPad’deki Türkiye App Store’da yer alan birkaç uygulamada da artık bu hizmet yer almaya başladığı için sizlerle detaylı bir şekilde paylaşayım ve  abonelik sisteminden detaylı bir şekilde bahsedeyim istedim. Bu iş içinde iPad’deki bu abonelik sistemini ilk kullanan az sayıdaki uygulamalardan biri olan Elle dergisini seçtim. (Bu yazıyı hazırladığım sırada iPhone için bir uygulama henüz yoktu, fakat süreç ve işlemler iPhone’da da aynı olacak gibi gözüküyor.)

Abonelik

1) Abonelik (Subscription) sistemini kullanan uygulamalar genelde gazete ve dergi gibi düzenli içerik üreten dijital yayınlar oluyor. Örneğin aşağıdaki derginin uygulamasında satın almak için tıkladığımızda karşımıza, tek bir sayıyı mı alacağımız, yoksa aylık veya yıllık abone mi olacağımız soruluyor. (Muhtemelen uygulama ve dergi olduğu için tüm mesajlar ingilizce çıkıyor. Yerli uygulamalarda bu mesajların Türkçe olacağını tahmin ediyorum.)

Abonelik tipleri de uygulamadan uygulama değişiyor, fakat haftalık, aylık, yıllık, vs. gibi bir çok farklı periyotlarda abonelik olabiliyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

2) Abonelik sistemini seçtikten sonraki ekranlarda karşımıza son bir kez seçtiğimiz abonelik sistemini bir daha hatırlatan ve son bir kez daha onay isteyen bir ekran geliyor. “Confirm” seçeneğine tıkladığımızda da aboneliğimizi onaylamış oluyoruz.

Fakat kredi kartımızdan ilk ödemeyi çekecek ve aboneliğimizi başlatacak esas işlem her zaman olduğu gibi Apple ID şifremizi girdiğimiz ekran oluyor. Şifremizi girdikten sonra da aboneliğimiz başlıyor.

3) Yukarıdaki işlemlerin sonunda da, çoğu kullanıcıyı ilk defa gördüğünde şaşırtacak bir ekran çıkıyor. Apple, izin vermemiz durumunda uygulama sahibine, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi adımız, e-mail adresimiz ve posta kodumuzu yolluyor. Bu sayede yayıncılar bize mail atabiliyorlar.

Eğer adımız ve mail adresimizin paylaşılmasını istemiyorsak “Don’t Allow” seçeneğine tıklıyoruz. (Merak etmeyin bu işlem aboneliğimizi kesinlikle etkilemiyor. Tamamen opsiyonel bir adım)

Yukarıdaki tüm abonelik işlemi tamamlandıktan sonra da uygulamanın özelliğine göre ilk sayıyı/içeriği indirebiliyoruz ya da kullanabiliyoruz. Bir de mail adresimize yaptığımız abonelikle ilgili aşağıdaki gibi bir mail geliyor. Bu sayede ne tip bir abonelik yaptığımızı tekrar kontrol etme imkanı buluyoruz.

Bir kere abone olduktan sonra da, seçtiğimiz aboneliğin periyotlarına göre otomatik olarak kredi kartımızdan abonelik ücreti çekiliyor. Taa ki biz aboneliğimizi iptal edinceye kadar.

Abonelik İptali

Apple, daha evvel başlattığımız aboneliğimizi istediğimiz zaman iptal etmemize imkan veriyor, fakat iptal anından önce yapılan tahsilatlara ait bir ücret iadesi yapmıyor.

1) İptal işlemi için de iPhone veya iPad’deki App Store uygulamasını kullanıyoruz. Önce iPad için anlatacak olursak App Store uygulamasının “Featured” ekranında en altta yer alan “account” ya da “Apple Kimliği” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından açılan menüden de “View Account” seçeneğine tıklıyoruz.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

2) Ardından açılan menüden de “Manage App Subscriptions” seçeneğine tıklıyoruz. Bu menü daha evvel abone olduğumuz tüm uygulamaları listeliyor

3) Bu menüde de, ilgili abonelik için “Auto Renewal” seçeneğini kapatarak abonlik kapsamında düzenli olarak kredi kartımızdan para çekilmesini engellemiş oluyoruz. Fakat en son ödediğimiz miktarın geçerli olduğu süre kadar aboneliğimiz devam ediyor.

Bu ekranda işimiz bittiğinde de sağ üst köşedeki “Done” seçeneğini kullanarak ekranı kapatabiliyoruz. Yukarıdaki ekran görüntüleri iPad’e ait. Fakat iPhone’da da aşağıdaki gibi çok benzer arayüzler bulunduğu için ayrıca detaylı anlatmayacağım.

Apple, yukarıda anlattığımız yeni abonelik sistemi için de App Store sözleşmesini (Terms&Conditions) yenilemiş. Yukarıdakilerin bir özetini kapsadığı için de ilgili yeri aynen paylaştım:

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Önemli Bilgiler

Yazıyı da bu abonelik sistemi ile ilgili soru geleceğimi düşündüğüm birkaç önemli bilgi ile kapatayım.

 • Bu yeni özellikten doğal olarak Kredi Kartsız Apple ID sahipleri yararlanamıyor.
 • Yayıncılar/uygulama sahipleri abone olunduktan sonra abonelik ücretlerinde değişiklik yaparlarsa, abonelik otomatik iptal oluyor.
 • Abonelik süresince o ana kadar yapılan tahsilatların iadesi yapılamıyor. Yani bir derginin ilk sayısını alıp, ondan sonra ben bunu beğenmedim deyip para iadesi talep edemiyoruz. Ancak bundan sonraki sayıların aboneliğini iptal edebiliyoruz.
 • Bu yeni sistem için yazılım güncellemesi yapmaya gerek olmuyor.

Şimdilik abonelik sistemi ile paylaşacaklarım bu kadar. Zaten hepimiz için yeni bir konu. Zamanla ortaya çıkacak yeni bilgiler ile ya da sizden gelecek yorumlar veya sorularla yazıyı güncelleyeceğim.

Kaynaklar:

http://www.apple.com/pr/library/2011/02/15appstore.html
http://www.apple.com/legal/itunes/appstore/tr/terms.html
http://www.macstories.net/news/ipad-magazines-with-subscriptions-start-showing-up-in-the-app-store/
http://www.macstories.net/news/the-daily-everything-you-need-to-know-about-subscriptions-updating/

19 Comments

 1. Pingback: Tweets that mention Apple’ın Yeni Abonelik Sistemi – In App Subscriptions | iPhone ve iPad Türkiye -- Topsy.com

 2. AKIN idil

  16/02/2011 at 10:37

  Mustafa çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Bir ilavede ben yapayım. Apple basın açıklamasında yer almayan veya kısmen yer alan ancak yayımcıların AppStore sözleşmelerinde görecekleri bir bilgi daha var. O da mevcut uygulamaların 1 Haziran 2010 tarihine kadar aynı veya daha iyi imkanlar ile uygulama dışından yaptıkları üyelikleri uygulama içine de almak zorunda olmaları…

 3. Ediz

  16/02/2011 at 12:25

  Zinio uygulamasi altinda gerceklestirilen abonelikler icin bir degisiklik sozkonusumudur acaba?

  • Mustafa Tan

   16/02/2011 at 14:01

   Muhtemelen onlar da yakında degistirir.

 4. elmakurdu

  16/02/2011 at 12:33

  İyi günler Mustafa Bey iOS 4.3 ne zaman çıkacak bilginiz var mı ?

  • Mustafa Tanhan

   27/09/2011 at 19:13

   yanılmıyorsam şimdi ios 4.3.5 yayında

 5. Mustafa gumus

  16/02/2011 at 13:24

  Mustafa bey merhaba, bilgilendirmeler icin tesekkur ederim. Konudan alakasiz olarak birsey sormak isterim. İpad in yeni versiyonunun tam olarak cikis tarihi bellimi acaba? Bilginiz varmi? Kamera ve usb li bir modelden bahsediyorum. Saygilar

  • nomercy777

   16/02/2011 at 14:04

   MErhabalar ;

   Mustafa bey den önce size ben bilgi vereyim.Öncelikle ipad 2 de usb deteği olmayacak.Retina display de olmayacak.KAmeranın elde edilen veriler ışığında iphone 4 ün ön yüzünde kullanılan 1.3 megapixel kameradan veya bir alt versiyonu vga kamera olması bekleniyor.Bu bilgiler ipad 2 için hazırlanan aksesuar parçalarından ve ios 4.3 beta sürümümünün alt yazılımlarından tahminlenmektedir.Asla kesin bilgiler değildir.ios 4.3 sürümünün stabil sürümünün ise 28 Şubatta yayınlanacağı söyleniyor.Bu bilgide the daily uygulamasının uygulamanın bu tarihe kadar ücretsiz olacağını duyurması ile tahmin edilen bir süreçtir.Tarih değişebilir.Ancak kişisel kanaatim apple ın ios 4.3 sürümünü ipad 2 ile aynı anda lansman edeceği yönünde.Çünkü beta sürümünde öyle dişe dokunur büyük yenilikler yok.ipad kullancıları için bazı küçük jestler var ve iphone kullanıcıları içinde telefonu wifi modem olarak da kullanabilme imkanı tanıyan hotspot özelliği en bilirgin özellikler.Diğer detaylar düz kullancıları pek ilgilendiren veya göz boyayan özellikler değildir.

 6. Ali Cihan

  16/02/2011 at 18:11

  Bu özellik Apple’ın uygulama pazarında önemli değişiklere neden olacak. Öncelikle daha kaliteli ve içerik yoğun uygulamalar görmeye başlayacağız. Bir çok iyi uygulama da sizin sürekliliğinizden para kazanmayı hedefleyerek sürekli güncelliğini korumaya çalışacak ve sizi sürekli abone olarak tutabilmek için hizmet kalitesini de hep belirli bir seviyenin üstünde tutacak. Bir diğer artısı da şu ana kadar abonelik sistemine bu kadar pratik bir çözüm sunulmadığı için uygulama pazarına girmemiş olan bir çok ürünü iPad ve iPhone’larda göreceğiz. İlk akla gelen dergi abonelikleri vb. olsa da sinema, müzik ve oyun gibi alanlardaki uygulamalarda da etkileri ciddi olarak hissedilecektir.

 7. Zebedee

  17/02/2011 at 17:25

  Mustafa beyi Apple ne zaman Türkiye’de resmi olarak faaliyet gösterir acaba sizin bir fikriniz varmi?
  Resmi olarak Türkiye’ye giriş yapsa da store.apple.com dan alışveriş yapabilsek…

  Geçen gün, “Göktuğ” arkadaşa ada sormuştum, 2010 baharında şirket kurulduğunu ama henüz başka bir gelişme olmadığını iletmişti…

  • Mustafa Tan

   17/02/2011 at 20:45

   Maalesef ben de bilemiyorum 🙁 fakat benim yakın vadede beklemiyorum bu konuda bir gelişme.

 8. Okan

  17/02/2011 at 21:00

  Mustafa bey selamlar

  Yeni pc me app lari transfer ettim pc iPhone de görüyor fakat uptada leri pc den dowland ettim ama sekrone yapamadım sorun nedir acaba tasemkurler

 9. Ahmet Kutay

  24/02/2011 at 13:54

  Konuyla ilgili gazeteci yazar İsmet Berkan’in kaleme aldigi yaziya goz atmakta fayda var, ‘Andorid Tablet’lere iPad karsisinda ustunluk getirecek -oldukca agir bir oran yuzde otuz-… Dijital Yayinciligin evrilmesine sekte vuracak sanki:
  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=17070131&yazarid=386&tarih=2011-02-20

  “Apple başlattığı savaşı kazanamaz!
  İSMET BERKAN HüRRiYET

  GEÇEN yazdan beri bir iPad’im var. Ve o gün bugündür, İngilizce gazetelerimi, takip ettiğim dergileri ve en önemlisi kitaplarımı bu alet üzerinden satın alıyor ve okuyorum.
  Bunu yapan sadece ben de değilim anlaşılan, çoğu iPad kullanıcısı gazete, dergi ve kitap okumalarını bu aygıt üzerinden gerçekleştiriyor. Henüz Türkiye’de iPad kullanıcısı sayısı çok az. Buna rağmen en azından kendi yakın çevremden gün aşırı birilerine mesela Amazon’dan nasıl kitap satın alabileceklerini anlatmamı gerektiren taleplerle karşılaşıyorum.
  Geçen hafta bir haber dikkatimi çekti. Amerikan yayıncılık dünyasının önde gelen yayın organı olan Publishers Weekly’deki habere göre, 2010 yılında ABD’de e-book, yani elektronik kitap pazarı yüzde 164.4’lük bir büyümeyle 441.3 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmıştı.
  Daha da ilginci, kitap yayıncılığı alanında bütün diğer segmentlerde küçülme yaşanırken sadece elektronik kitap pazarı büyüyordu. Zaten biliyorsunuz, birkaç ay önce elektronik kitap satışları kağıda basılı kitabı geçti Amerika’da. Giderek daha az kitap kağıda basılıyor, daha çok kitap elektronik ortamda satılıyor.
  Geçen hafta duyulan bir başka haber, elektronik kitap, dergi ve gazete dünyasının başlıca okuma aracı olan iPad’in üreticisi Apple’dan yapılan vahşi açıklamaydı.
  Apple, kendi uygulama dükkanındaki uygulamalar üzerinden gerçekleşecek kitap satışı, dergi ve gazete aboneliklerinde yüzde 30 komisyon alacaktı. Kitap, gazete, dergi yayıncıları isterlerse kendi web sitelerinde de satış veya abonelik pazarlayabilecekti ama farklı fiyat ya da promosyon yapamayacaktı.
  Bu açıklamanın ardından, Apple en yaygın kitap okuma aracı olan Amazon.Com’un Kindle uygulamasından doğrudan kitap satın alma seçeneğini kapattı. Artık iPad’inizden Kindle uygulaması üzerinden Amazon mağazasına doğrudan gidemiyorsunuz, web tarayıcınızla gidip alışverişinizi yapmalısınız.
  Tam bu haberi sindirmeye çalışıyordum ki bir açıklama da Google’dan geldi. Apple’ın akıllı telefonlar ve tablet pazarındaki en büyük rakibi olan Android işletim sisteminin amiral gemisi olan Google, kitap, dergi ve gazete alımları için basit bir sistem geliştirmişti ve onlar yayıncıdan sadece yüzde 10 komisyon istiyordu.
  Gördünüz, büyüyen pazarda Apple durduk yerde kendi tekel olma halinden hareketle bir savaş başlattı ama hemen cevabını da aldı. Bana göre Apple’ın bu savaşı kazanması ve oturduğu yerden yüzde 30 komisyonları cebine atacağı bir sistem kurup bunu sonsuza dek sürdürmesi imkansız.
  Acaba iPad’den vazgeçip Android tabanlı bir tablete mi geçmeliyim?”

 10. Mahmet

  26/08/2011 at 00:05

  Ben mehmet

 11. Mahmet

  26/08/2011 at 00:07

  Ben mehmet Alkan

 12. Mustafa Tanhan

  27/09/2011 at 19:07

  iyide ben bunu zaten aylardır kullanmaktayım. Hürriyet, Sabah ve Aftonbladet gazetelerini bu şekilde okumaktayım. Yeni olan nedir?

  • Mustafa Tan

   27/09/2011 at 19:12

   Yazının yayınladığı tarih olan 16 Şubat 2011 için bu özellik yeni 🙂

 13. Pingback: Bazı iPhone 4 ve 4S’lerde Görülen Arama Sorunları ve Çözümü – iphone