Trade Master for iPad

Her ne kadar hisse senedi ve finans konularından anlamasam da sık sık ilginç veya zengin içerikli finans uygulamalarını tanıtmaya çalışıyorum. Hatırlarsanız daha evvel iPad için Akbank Yatırımcı‘yı ve İşPad uygulamasını tanıtmıştım. Bu sefer ise İş Yatırım için geliştirilmiş oldukça zengin fonksiyonlara ve güzel bir arayüze sahip Trade Master uygulamasından kısaca bahsedeceğim.

Trade Master’ın geçen sene yayınlanmış bir iPhone versiyonu zaten bulunuyor. Yeni yayınlanan ise iPad’e özel hazırlanmış özel bir versiyon. Öncelikle söylemeleyim ki uygulamanın tasarımı oldukça şık. Gerçi bazı başlıklarda Türkçe karakter sorunları var ama eminim onlar da kısa sürede düzeltilecektir.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın Ana Sayfası, çeşitli finansal verilerin özet halinde gösterildiği parçalardan oluşuyor. Trade Master uygulaması hisse senedi ve döviz bilgilerini anlık veriyor ve ekranı yenilemeye (refresh) gerek kalmadan otomatik olarak verileri güncelleniyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

İş Yatırım’da hesabı olanlar da uygulama üzerinden Hisse Alım Satım işlemi gerçekleştirebiliyor ya da portföylerini kontrol edebiliyorlar. Eğer uygulamayı ilk yüklerken Bildirimler (Push Notifications) aktive edilmişse, hisse detay ekranlarında hatırlatıcı kullanılarak hisselerin belli fiyatlara ulaşması mesaj olarak hatırlatılabiliyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın “Araştırma” menüsünde ise Piyasa Haberleri, Raporlar ve İş Yatırım’dan hisse öneriler gibi kısımlar yer alıyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

“Piyasalar” menüsünde ise yerli ve yabancı tüm finans piyasalarından önemli gelişmeler küçük ekranlar şeklinde kullanıcıya sunuluyor. Bu gayet güzel menünün bence en büyük eksiği bu ekranların eklenebilir veya çıkarılabilir olmaması.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Son olarak uygulamada Vadeli İşlemler Borsası için de ayrıca bir menü bulunuyor. Lisansı olan kullanıcılar için de bu ekranda derinlik analizleri yer alıyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Finans dünyasını yakında takip edenler için faydalı olabileceğini düşündüğüm Trade Master for iPad uygulaması hakkında paylaşacaklarım bu kadar. Hesabım olmadığı için uygulamanın özellikle Portföy kısmını detaylı inceleyemedim. Fakat eğer deneyebilen kullanıcılar olursa ve de uygulama hakkındaki düşüncelerini yorum olarak paylaşabilirlerse çok sevinirim.

İş Yatırım’ın “Trade Master for iPad” isimli uygulamasını aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

5 Comments

 1. Fatih S

  25/01/2011 at 08:28

  Mustafa bey , size emeğiniz için teşekkür ederiz.
  konu ile alakalı değil ama kusuruma bakmayın lütfen.
  formatlanmış bir bilgisayara yeniden itunes kurduktan sonra şunları yaptım. authorize computer, device menusunden tranfer purchase işlemlerini yaptım. ancak devices>apps sekmesinde “sync apps” seçeneğini işaretlediğimde senkranizasyon yaparsam iphone deki bütün uygulamalarımın silinip yerine itunes dakilerin yükleneceğini söylüyor. OK deyincede iphonedeki bütün klasörler sıfırlanıyor. nerede hata yaptım acaba. çok yer işgal ettiğim farkındayım ama lütfen kusuruma bakmayın.
  size şimdiden teşekkürler.

  • Sinan ALEMDAR

   26/01/2011 at 23:59

   iTunes dan güncelleme yapınca iPhone daki uygulama klasorlerinin silinmesini nasıl engelleriz. Bu uygulama klasorlerinin bir yedeği alınabiliyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler

 2. Mehmet E

  25/01/2011 at 08:45

  Merhaba Mustafa bey,
  Öncellikle bilgilendirme için teşekkürler.
  Trademaster uygulamasi free olarak gözükse de 3 ayın sonunda anlık bilgi alabilmek için yıllık uyelik almaniz gerekiyor. En azından iPhone versiyonunda böyle.

 3. Omer demir

  25/01/2011 at 08:50

  Piyasada daha iyi ürünler var mesela Matriks Reuters blooombeeg bunlardan bır kaçı icinde metal piyasası değerli madenler futures ler yok İMKB için fena değil ama yetersiz

 4. Servet

  30/01/2011 at 16:05

  Teşekkur ederim Mustafa bey, duyurunuz sayesinde çalıştığım Araci kurumumunda boyle bir uygulaması olduğunu öğrendim. Onların yapmaları gereken işi sizden öğrenmiş oldum.