RoyalTek RPJ-2000: iPhone ve iPad için Cep Projektörü

Film veya video izlemeyi seven iPhone ve iPad kullanıcılarının en çok istedikleri şeylerden biri de, ceplerinde taşıyabildikleri, kolayca kurulum yapabildikleri, sessiz ve kaliteli görüntü veren bir projeksiyon cihazıdır. Her ne kadar tüm bu taleplerin bir arada bulunduğu bir cihazın varlığı ütopik gibi gözükse de, artık iPhone ve iPad ile entegre çalışan bu tip cihazlar artık piyasada bulunmaktadır. Ben de bu sefer sizlere, inceleme amaçlı rica edip edindiğim RoyalTek RPJ-2000 isimli mini projeksiyon cihazından bahsedeyim istedim.

Bildiğiniz gibi iPhone ve iPad’deki videoların ya da destek veren uygulamaların görüntüleri uygun kablolar ile televizyona ve projeksiyon cihazlarına aktarılabiliyor. Fakat iPhone ve iPad’imizi kolayca cebimizde veya çantamızda taşıyabilirken, televizyonları ya da klasik projeksiyon cihazlarını taşıyamıyoruz. Fakat cep telefonu boyutundaki ve pille çalışabilen RoyalTek Pico Cep Projektörü sayesinde tüm multimedya setimiz kolayca taşınabilir oluyor.

RoyalTek Pico aslında, laptop, bilgisayar, uydu alıcı, DVD Player, PS3, Wii, vs. gibi multimedya cihazlarından görüntü aktarabildiğimiz klasik projeksiyon cihazlarının minik bir versiyonu.  Fakat bir adaptör yardımı ile iPhone, iPod Touch ve iPad de RoyalTek’e bağlanabiliyor. Bu sayede aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iPhone’daki bir videoyu, projeksiyonda oynatabiliyoruz.

Örneğin yukarıdaki fotoğrafta iPad’deki bir videoyu RoyalTek üzerinden perdeye yansıtarak test ettim. (Ortam karanlık olduğu için fotoğraf biraz kötü çıktı, kusura bakmayın) Bu arada belirtmekte fayda görüyorum, daha evvel tanıttığımız OPlayer, ya Youtube gibi uygulamaların videolarını da RoyalTek ile izleyebiliyoruz. Yani teknik olarak görüntünün televizyona ya projeksiyona aktarılmasında bir fark yok.

Kendi sitesinde ürünün özellikleri ile ilgili detaylı bilgi mevcut ama ben başlıca özelliklerini sıralayacak olursam:

Başlıca Özellikleri

 • LED tabanlı lambanın ömrü 20.000 saat. (Bu da günlük 6 saatlik kullanımda 9 yıl eder)
 • 14 lümen parlaklık
 • 640 x 480 VGA çözünürlük
 • 105 gram ağırlık
 • 0.5 Wattlık Stereo Hoparlör
 • Pil ömrü 100% parlaklık ile maksium 70 dakika, %50 parlaklık ile 140 dakika.

Ben de ürünü incelediğim kadarı ile kendimce avantajlarını ve dezavantajlarını aşağıda paylaştım. Aşağıdaki değerlendirmeleri de ürünü klasik büyük projeksiyon cihazları ile karşılaştırırak yaptım. Sonuçta bunun ufak biraz cihaz olduğunu unutmamak lazım 🙂

Avantajları

 • Cihazın boyutu ve ağırlığı yaptığı işe göre oldukça düşük. Açıkçası bu kadar ufak bir cihazın, böyle bir görüntü vermesini beklemiyordum. Taşıması da oldukça kolay.
 • LED lambanın ömrü oldukça yüksek.
 • Cihaz klasik projeksiyon cihazlarına göre çok sessiz çalışıyor ve çok az ısı yayıyor.
 • Kutusunda çıkan adaptörler sayesinde çok sayıda multimedya cihaza bağlanabiliyor.
 • İş için ve özellikle de sunum yapmak için harika bir cihaz. Çoğu zaman müşteriye sunuma gidildiğinde çalışan bir projeksiyon cihazı bulmak çok zor oluyor. İş için iPad ve Keynote uygulamasını kullananlara kesinlikle tavsiye ederim.
 • Pille çalışabilmesi, tripod ayaklığı ve ekran olarak küçük alanlar kullanması nedeniyle her yerde sunum yapma veya film izleme imkanı sunuyor. Cihaz çok ısınmadığı için sunum sırasında elle bile tutmak mümkün.
 • Düşük çıkışa da sahip olsa stereo bir hoparlörünün olması büyük avantaj.

Dezavantajları

 • Parlaklık maalesef o kadar yüksek değil. Çok iyi bir performans için karanlık ortam şart oluyor.
 • Cihazı mümkün olduğu kadar duvara/perdeye yakın tutmak gerekiyor. Çünkü doğal olarak uzaklaştırdıkça ekran çözünürlüğü düşüyor ve cihaz çok yüksek çözünürlük sunamadığından büyük boyutlarda görüntü güzel gözükmüyor.
 • Görüntüsü hiç bir zaman klasik bir projeksiyon cihazının veya HD televizyonun yerini tutmuyor. Zaten tutmasını beklemek de acımasızlık olur. Fakat yine de boyutlarına göre gayet güzel bir iş çıkarıyor.
 • %100 parlaklıkta pil 1 saat kadar dayanıyor. Sunum yaparken sorun yok ama film izlenmeye çalışılırsa kesinlikle yetmiyor. Gerçi şarj olurken de cihaz kullanılabildiği için, pil o kadar da sorun olmuyor.
 • Ürünün KDV dahil fiyatı 600TL’nin üzerinde. Evde sadece film izlemek için alınır mı bilemem 🙂 fakat iş için bu para verilebilir.

Bu arada ürünün standart paketinde iPhone/iPad adaptörü bulunmuyor, çünkü bu kablo opsiyonel. Fakat bazı satıcılar ayrıca iPhone/iPad adaptörü de ekleyip de satabiliyorlar.

Örneğin bu ürünü incelemem için beni kırmayıp yollayan ElmaSepeti.com‘da RoyalTek Pico RPJ-2000, iPhone/iPad adaptörü ve kumandası ile birlikte satılıyor.

Bence bu tip mini projeksiyon cihazları müşterilerde sık sık sunum yapanlar ya da sık sık seyahat edenler için çok uygun. Siz ne dersiniz? Bu üründen veya benzerinden hiç kullandınız mı ? Tecrübelerinizi veya sorularınızı yazıya yorum girerek paylaşabilirseniz sevinirim.

Kaynaklar :

http://www.royaltek.com/index.php/rpj-2000-pico-projector

http://www.elmasepeti.com/Royaltek-Royaltek-Pico-iPad-ve-iPhone-icin-Cep-Projektoru-Siyah-_7115.html

Not: Çok fazla olmasa da zaman zaman iPhone ve iPad için ilginç veya faydalı aksesuarlar tanıtmaya çalışıyorum. Fakat aksesuarların fiyatı uygulamalara göre çok daha yüksek olduğu için, sürekli satın alıp inceleme imkanım olmuyor. Halbuki ThinkGeek.com gibi yabancı sitelerde, ülkemizde pek satılmayan çok orijinal aksesuarlara ve cihazlara denk geliyorum. Bu yüzden bundan böyle tanıdıklardan ya da sponsorlardan rica ederek, bu ilginç aksesuarlardan test amaçlı edinip sizlerle paylaşma niyetindeyim. Tabii ki ürünü inceledikten sonra objektif görüşlerimizi paylaşıp, ürünü sahibine geri yollayacağım 🙂

19 Comments

 1. ilker

  30/01/2011 at 16:01

  Mustafa bey teşekkrüler öncelikle…

  bence mobil olma özelliği ile iş hayatında iyi bir yardımcı gibi görünüyor ama anladığım kadarıyla yakın mesafede verimli olabilecek bir cihaz, buda gerçekten projeksyon kullanımı için ciddi bir dezavantaj bence ( toplantı odalarının ve sunum yapıla bilen mekanların büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda )

  inceleme için tekrar teşekkürler

  • Mustafa Tan

   30/01/2011 at 16:06

   Haklısınız fakat bazı şirketlerde ufak toplantı odaları da oluyor. Bu arada yakın mesafeyi filmler için kasdetmiştim aslında. Sunum yapılırken eğer ekrandaki görüntünün çok süper kaliteli gözükmesine gerek yok ise uzaktan da kullanılabilir.

   Bir de bu cihazın mobil olduğu unutulmamalı. Gerekirse elde kumanda gibi dolaştırılıp duvara da yakınlaştırılabilir. Hatta uzun toplantı odalarında izleyecilerin yanına gidip bile sunum yansıtılabilir 🙂

 2. burak

  30/01/2011 at 16:13

  ben de projector almayi dusunen yada alacaklar icin kendi experience imi anlatayim. ben Optoma nin PK-301 modelini aldim. Gayet memnunum elektrik adaptoru ile kullaninca 50lumen parlakligi var ki genelde ben piliyle kullanmayi tercih etmiyorum. karanlik ortamda 100 inch te net goruntu alabiliyorum. tavsiye ederim boyutlari da kucuk. sitesinden inceleyebilirsiniz. (fiyati $400 civarinda)

  http://www.optomausa.com/Product_detail.asp?product_id=470

  • Mustafa Tan

   30/01/2011 at 16:24

   Selamlar Burak Bey,

   Pil ile kullandığınız zamanki parlaklığı ve aydınlıktaki performansı nasıl ? Bir de 400$’a Türkiye’den mi yoksa yurt dışından mı aldınız cihazı?

   • burak

    30/01/2011 at 17:50

    Pil modunda iken iki secenek var economy ve standart. economy modunda 20 lumen. standart modda ise 20 lumenden biraz fazla bu da dogal olarak pil omrunu biraz daha kisaltiyor. Yurdisindan aldim. $393.

 3. Serkan ipekci

  30/01/2011 at 16:38

  Mustafa bey, çok teşekkürler
  açıkcası bu ürünü çok beğendim gelecek icin de umut vaat ediyor, fiyat biraz pahalı gibi geldi ama yine de dediğiniz gibi mobil olması çok şey beklememek gerekiyor,

  tekrar teşekkürler

 4. doğan

  30/01/2011 at 20:23

  bende Optoma nin PK-301 modelini tavsiye ederim ürün incelemelerine falan baktım ekrna boyutları bayya iyi karanlıkta falan 10 numara 20.000 saat ömrü var gene ama fiyatı 900 fln tr de ama bence buna 600 vercene 900 1000 ver film izle sunum yap et her şeyi yap

 5. süleyman

  30/01/2011 at 23:35

  aynı cihazı bende kullanıyorum ve özellikle iphone kullanıcılarına şiddetle tavsiye ediyorum.
  işim dolayısı ile eskiden sunum yapmaya giderken yanımda koca projeksiyon cihazı taşırdım,simdi ise bu cihazı cebimden çıkarıp iphone a bağlamam yetiyor.
  loş bir ortamda 1 metre görüntüyü alabiliyorsunuz rahatlıkla,zifhiri karanlıkda ise 3 metre lik görüntü aldığım olmuştur.

 6. burak

  31/01/2011 at 18:28

  Merhaba
  Teşekkürle başlamak lazım yaptığınız iş gerçekten hem zor hemde keyifli olmalı.Sitenizde bir soru cevap yeri olmadığı için ancak buradan sorabiliyorum sorumu.Bir ipod touch 4 nesil ile ilgili sorum sıfır olarak aldım dogubanktan ve üzerine apple kimliği olarak kendi hesabımla giriş yaptım ancak sanırım ikinci elmiş ipod ve genelde programların güncellemesi geldiğinde bir başka apple id çıkıyor ve onun şifresini soruyor genel ayarlardan app store ayarına gidip bakıyorum kendi id var orada tekrar dönüp güncellemeyi yapmak istiyorum tekrar o id çıkıyor bana bir çıkış yolu önerebilirmisiniz rica etsem zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

  • Ömer Ö.

   02/02/2011 at 14:08

   Merhaba Burak bey,

   ilk olarak cihazı aldıktan sonra fabrika ayarlarına döndünüz mü?
   Eğer dönmediyeseniz sorun şudur. Cihazınızda önceden yüklenmiş olan yazılımlar kimin ID si ile yüklendiyse onu sorarlar. Bu durumda uygulamaları kaldırıp kendi ID niz ile indirmenizdir.

   Eğer cihazı sıfırladıysanız aldıktan sonra, bu sorun olmamalıydı. Oluyorsa iphonun işletim sistemini tekrar yükleyin yada itunes la programlarınızı secronize edin.

   Bu yöntemler size yardımcı olacaktır.

   • burak

    03/02/2011 at 10:10

    Teşekkürler Ömer Bey

    Bunu deneyip bi bakayım .

 7. Necaati

  01/02/2011 at 10:25

  Bunu denemeliyim

 8. celal

  01/02/2011 at 15:55

  harika bir iş çıkarmışsınız yine mustafa bey
  ellerinize sağlık:)

 9. denguney

  12/02/2011 at 02:06

  Royal Tek RPJ 2000 Pico 3 M projektörü yeni aldım ve kullanıyorum..En büyük eksiklik iPhone ve iPad için paket içinden bağlantı kablosu çıkmaması…KDV dahil 544.26 TL na hepsiburada.com sitesinden kredi kartına 12 takside aldım ama dexim marka tv out kablosu için ayrıca 87.00 tl para vermek zorunda kaldım…Yine tripod ayakları bükülebilir yapmışlar ama fazla açılmıyor kablo ağır geliyor ve devrilebiliyor…Tv out kablosundan mı yoksa başka birşeyden mi anlayamadım, İphone daki Quicktime formatlı olmayan videoları kare kare ağır oynatıyor…iPadde böyle bir sorun yok…Ama projektöre ait bir sorun değil gibi…

 10. denguney

  12/02/2011 at 02:13

  Projektörün hoparlör çıkışları zayıf ,sesler zor duyuluyor…Onun yerine İphone veya İpadden ses alınabilirmi bilmiyorum…Ama küçük bir aletten boyundan büyük iş beklemeyelim…Zifiri karanlıkta mükemmmel iş çıkarıyor…Türkçe menü seçeneği var..Kızıl ötesi alacı var fakat kumanda koymamışlar…

 11. Tayfun

  16/02/2011 at 01:02

  Mustafa bey ürünün görüntü kalitesi çok mu kötü?

 12. efe

  26/09/2011 at 21:39

  royaltek 8200 aldım ama bilgisayar ekranını direk yansıtamıyorum. Bunun bir yolu var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim…

  ayrıca film izlerken sıkıntı yokta öğrencilerime göstereceğim avi uzantılı bazı dosyaların sesi var görüntüsü yok. Neden olabilir acaba?

  • tuğrul

   12/02/2012 at 21:10

   kardeşim aynı sorun bende de çıktı. bilgisayardaki görüntüyü yansıtamadım. araştırıyorum ama bir bilgi bulamadım. bulursan buraya yaz lütfen.

 13. Anonim

  21/12/2011 at 15:10

  Merhaba mustafa bey iphona nasil film atabiliriz