iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu

Birçok kullanıcı cihazlarına uygulama yüklemek için sadece iPhone veya iPad’lerindeki App Store’u kullanıyor. Bunun bir sebebi de kullanıcılarının iTunes kullanmaktan kaçınması ya da kaçması. Halbuki özellikle uygulamalar özelinde, bilgisayarımızdaki iTunes’un bir çok faydası bulunuyor.

Ben de bu bahaneyle, iTunes ile ilgili hem birkaç ilginç ipucu paylaşayım, hem de iTunes’taki uygulama yönetimi ile ilgili tüm önemli bilgileri tek bir yazı altında toplayayım istedim.

Authorize Computer (Bilgisayarı Yetkilendirme)

Daha evvel bir kaç kez detaylı paylaştığımız için burada ayrıca detaylı açıklamayacağım ama eğer iTunes’u uygulamalarımız için ilk defa kullanacaksak, o zaman bir kerelik iTunes’umuzu yetkilendirmemiz (authorize) gerekiyor. Bunun için de App Store’dan uygulama indirmek için kullandığımız kullanıcı adı (Apple ID) ve şifremizi kullanıyoruz.

Yetkilendirme işlemi de iTunes’ta “Store” menüsü altındaki “Authorize This Computer” seçeneği kullanılarak yapılıyor. Bu yetkilendirme işlemi de maksimum 5 iTunes’a yapılabiliyor. 5 defa yaptıktan sonra yeni iTunes’lara yer açabilmek için, artık kullanmadığımız iTunes’larda “Deauthorize This Computer” işlemini yapmamız gerekiyor.

Senkronizasyon (Eşzamanlama)

iTunes üzerinden bilgisayarımıza indirdiğimiz uygulamaları cihazımıza (iPhone, iPod Touch veya iPad) transfer etmek için de Senkronizasyon (Eşzamanalama) işlemini yapmamız gerekiyor.

Bunun için de USB kablosuyla cihazımızı bilgisayarımıza bağladıktan sonra, önce sol menüdeki “AYGITLAR” (DEVICES) menüsü altında yer alan cihazımıza, ardından da üst taraftaki  “Uygulamalar” (Apps) sekmesine tıklıyoruz.

Sonra da “Sync Apps” seçeneğini işaretleyerek, bilgisayardaki uygulamalarımızdan istediklerimizi cihazımıza atabilir hale getiriyoruz. Cihazımıza transfer etmek istediğimiz uygulamaları da işaretledikten sonra da sağ alt köşedeki “Uygula” (Apply) seçeneğine tıklayarak senkronizasyon işlemini başlatıyoruz.

Not: Cihazınızı sürekli sadece bir bilgisayardaki iTunes ile sync edin. iOS tabanlı cihazlar (iPhone, iPad veya iPod Touch) aynı zamanda birden fazla iTunes ile senkronize edilecek şekilde geliştirilmemiştir. Örneğin cihazınızı gündüz işyerindeki iTunes ile, akşam da evinizdeki bilgisayardaki iTunes ile senkronize etmeye çalışırsanız, her seferinde bir önceki bilgisayardan transfer ettiğiniz dosyalar cihazdan silinir ve  sadece en son bilgisayardan atılanlar kalırlar.

Automatically Sync New Apps (Yeni Uygulamaların Otomatik Senkronizasyonu)

Yukarıdaki gibi cihazımızı iTunes ile bir kere senkronize ettikten sonra iTunes’umuza indirdiğimiz her uygulamayı kolayca cihazımıza transfer edebiliyoruz. Çünkü iTunes artık her indirdiğimiz uygulamayı otomatik olarak seçili işaretliyor ve bizim sadece “Sync” seçeneğine tıklamamız yeterli oluyor.

Fakat tek cihaz kullandığımızda çok avantajlı olan bu durum, iPad gibi aynı iTunes ile senkronize ettiğimiz ikinci bir cihaz var ise hiç iyi olmuyor. Çünkü sadece iPhone’a transfer etmek için indirdiğimiz uygulamalar, otomatik seçiliği geldiğinden, iPad ile senkronizasyon yaptığımızda iPad’e de gidiyor.

Bunu engellemek için, yani yeni indirilen uygulamaların otomatik seçili olmasını ve senkronizasyonunu engellemek için “Automatically sync new apps” seçeneğinin işaretini kaldırmak gerekiyor.

Ben şahsen iPad’im için bu seçeneği kaldırdım. Yoksa iPhone için indirdiğim tüm uygulamalar farkında olmadan iPad’e de transfer oluyor, iPad çöplüğe dönüyordu. Tabi bu durumda iPad için indirdiğim uygulamaları da artık tek tek işaretleyip öyle senkronize ediyorum.

Search (Arama)

Yukarıda belirttiğimiz gibi cihazımıza transfer edeceğimiz uygulamaları tek tek işaretlemek zorunda kaldığımızda bize büyük bir iş yükü çıkabiliyor. Çünkü cihazımızda yüzlerce uygulama yüklü olduğunda, içlerinden bir uygulamayı bulup işaretlemek çok zor oluyor.

Fakat bu zorluk da iTunes’ta sağ üst köşede yer alan arama özelliği ile kolayca aşılıyor. Senkronizasyon işlemi için işaretlemek istediğimiz uygulamanın adını bu arama alanına yazdığımızda, uygulamalar kısmında sadece isminde aradığımız kelimeler geçen uygulamalar listeleniyor.

Uygulama İkonunun Yerini Bulma

Bu da belkide çoğumuzun ilk defa duyduğu, benim de Tuaw.com‘da ilk defa gördüğüm çok faydalı bir özellik. Biliyorsunuz cihazımızda çok fazla uygulama yüklü olduğunda ve de bu uygulamalarımız klasörler içerisinde olduğunda bir uygulamanın ikonunun yerini bulmak çok zor oluyor. Konumunu bilmesek de uygulamayı çalıştırmak için cihazdaki Arama özelliği işe yarıyor ama konum lazım olduğunda Arama da bir işe yaramıyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Fakat cihazımız iTunes’a bağlı iken “Apps” sekmesinde sol taraftaki uygulama listesinden uygulamamıza çift tıkladığımızda, sağ tarafta uygulama ikonunun cihaz üzerindeki konumu, hangi sayfada olduğu da dahil olmak üzere otomatik olarak gösteriliyor.

File Sharing (Dosya Paylaşma)

Daha evvel tanıttığımı bir çok uygulamada bahsettiğimiz için burada ayrıca çok detaylı bahsetmeyeceğim. Fakat kısaca özetlemek gerekirse; “Dosya Paylaşma” (File Sharing) özelliğini kullanan uygulamalar ile iTunes üzerinden dosya alışverişi yapılabiliyor. Örneğin OPlayer gibi bir video uygulamasına iTunes üzerinden *.avi uzantılı bir video transfer edebiliyoruz. (Add…) Ya da cihazımızdaki uygulama üzerinden hazırladığımız bir dosyayı yine File Sharing özelliği bilgisayarımıza kaydedebiliyoruz. (Save to..)

iTunes’taki File Sharing özelliğini de yine cihazımızı USB kablosu ile bilgisayara bağladıktan sonra “Apps” sekmesinin en altından ulaşabiliyoruz. Bu kısımda cihazımızda ve iTunes’ta yüklü, “File Sharing” özelliği bulunan uygulamalar listeleniyor. İlgili uygulamayı seçtikten sonra da sağ alt köşedeki “Add..” (Dosya Ekle) ve “Save to…” (Dosya Kaydet…) seçeneklerini kullanarak dosya aktarımlarını gerçekleştirebiliyoruz.

Transfer Purchases (Satın Alınanları Aktar)

Bu da daha evvel detaylı paylaştığımız bir özellik. Bu sayede cihazımızdaki tüm uygulamaları bir seferde kolaylıkla bilgisayarımıza aktarılabiliyoruz. Bunun için de yine cihazımızı iTunes’a bağlayıp, sol taraftaki “AYGITLAR” (DEVICES) altından sağ klik ile seçip “Satın Alınanları Aktar”  (Transfer Purchases) seçeneğine tıklıyoruz.

İşlemin sonunda cihazımızda (iPhone, iPad veya iPod Touch) olup da, bilgisayarımızda olmayan tüm uygulamalar iTunes’a aktarılıyor.

Ek Bilgiler

 • Aynı Apple ID’yi kullandığımız sürece, daha evvel herhangi bir cihazda satın alarak indirdiğiniz bir uygulamayı, tekrar iTunes veya başka bir cihaz üzerinden indirdiğinizde tekrar para ödemeyiz. Tüm alışverişleriniz (purchases) Apple ID’mize bağlıdır.
 • iPhone’da 3G’den bağlıyken boyutu 20MB’ı geçen uygulamaları indiremeyiz. Bu durumda cihazımızdaki Wi-Fi bağlantısını kullanmamız gerekir. Ya da yukarıda bahsettiğim gibi önce iTunes ile bilgisayarımıza indirip daha sonra cihazımıza sync edebiliriz.

237 Comments

 1. Ayhan

  04/01/2011 at 10:41

  Merhaba,
  Ben cihaz üzerinde ( IP4) yaptığım değişikliklerin ; örneğin klasör oluşurma vs gibi Itunes ‘a geçmesini istiyorum.Yada Direk olarak Iphone’dan yüklediğim uygulamaların itunes’a sync edilmesini istiyorum.Cihazı bağladığımda sadece yapabildiğim Itunes’dan cihaza sync edilmesi yönünde bir işlem.Tersini nasıl yapabilirim?

  teşekkürler

  • Faruk salioglu

   13/08/2011 at 14:29

   Merhaba mustafa bey,
   Ben i Phone 4 yeni aldım. 20 mg üzerinde bir uygulama indirmek için önce bilgisayara indirdim sonra senkronize etmek istedim ama uygulamayı tam aktarmadı. Su an iPhone uygulama hala indiriliyor yazıyor ben onu ne indirebiliyorum nede silebiliyorum. Yardimci olabilirmisiniz acaba.

   • Mustafa Tan

    13/08/2011 at 15:29

    Bu durumda lütfen aşağıdakileri bir deneyin:

    1) Cihazınızı bir kapatıp açın.

    2) App Store’dan başka bir uygulama daha indirmeyi denyin.

    3) Bilgisayarınızdaki iTunes ile cihazınızı senkronize edin.

 2. Pingback: Tweets that mention iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu | iPhone ve iPad Türkiye -- Topsy.com

 3. Ediz

  04/01/2011 at 16:26

  Merhaba Mustafa Bey,
  Benim sync da sorunum daha once yukleyip sonra sildigim app bazilarinin gerek app listte gerekse belgelerim/muziklerim/itunes altindaki klasorden silinmis olmalarina ragmen (ne iphone da ne de ipad de de olmamalarina ragmen) update edilecek uygulamalar listesinde surekli karsima cikmalari ve buradan da silmeme ragmen her yeni sync da durumun tekrar etmesi. Yanlis veya eksik yaptigim noktada bilgilendirmenizi rica eder, iyi seneler dilerim.

  • Ertug

   05/01/2011 at 01:28

   Merhabalar..
   Aynı durum benim iTunes da da var..
   Ne yapbiliriz?
   İyi yıllar..

 4. Mesut

  04/01/2011 at 18:56

  selamlar öncelikle söylemem gereken bir şey var. Halen iphone kullanıyorsam bunda sitenizin büyük bir payı vardır. Açıklayıcı bilgi ve detaylı yardımlarınız sayesinde kullanım daha bi kolay. Bunun için teşşekkür ederim verdiğiniz emeğe..
  soruma gelince: iphone umu itunes te sync ederken neredeyse saatlerce sürüyor ve bu son zamanlarda başıma geldi. ben eski bi kullanıcı olarak daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım hatta belki düzelir diye bilgisayara format atıp tekrar yükledim ama malesef faydasısz. bu durum hakkında bir bilginiz varmı? yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Mustafa Tan

   04/01/2011 at 20:40

   Selamlar,

   Sync işleminin en başında backup (yedekleme) işlemi gerçekleşir, uzun süren bu işlem olabilir mi acaba. iTunes’un üst tarafındaki bar’da işlemin hangi aşamada olduğu belirtilir. Bir dahaki sync’te bir kontrol eder misiniz.

   • Anonim

    09/05/2011 at 21:09

    bu stede gerçekten çok ihtiyacım olan bilgiler var emeği geçenleri tebrik eederim

  • Mesut

   04/01/2011 at 23:05

   backup işlemi çabuk bitiyor ama ondan sonra ki bar’da aynen şu işlem yazıyor ( mesela fotoğrafları sync ederken ) ” Syncing Photos ( step 4 of 4 ) Importing photos ” bar’da bu yazı çıktığında çok uzun sürüyor saatlerce en son dayanamayıp usb kablosunu çekiyorum 🙁

   • Mustafa Tan

    04/01/2011 at 23:08

    kaç tane fotoğraf ve video var albümünüzde ?

    • Mesut

     05/01/2011 at 23:23

     2 albüm 200 e yakın fotoğraf ama daha önce aynı durumda 15 dk geçmiyordu şimdi saatler alıyor yani neredeyse 4 saat gibi ciddi bir zaman.

 5. mustafa

  05/01/2011 at 06:28

  mustafa bey
  5 kere otorizasyon yaptıktan sonra itunes dan hesap ayarlarına girerek hepsi birden sıfırlanabilir ve bilgisayarlardan tek tek de-otorizasyon yapmaya gerek kalmaz.
  bu eğer bilgisayarınızı de-otorize yapmayı unutup satarsanız işe yarar.

 6. erutek

  05/01/2011 at 08:57

  Mustafa bey selamlar, itunes’a telefonumdaki app’leri bir türlü tam olarak geçiremiyorum ne kadar denediysem deneyim 5-6 tane apps itunes’a yüklendikten sonra sync işlemi bitiyor ve diğer app’lerin hiç biri geçmiyor. Acaba sorun nereden kaynaklanabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.

  • Nadirt

   08/01/2011 at 14:09

   Eger i tunese atmak istedikleriniz i tunes storedan alinmis seyler degilse onlari kabul etmiyor.

 7. Caner YILDIZ

  05/01/2011 at 10:15

  Merhaba Mustafa Bey.
  Konuyla biraz ilgisiz olucak ama; Amerika Apple store’den İpad 64gb+ 3g+ wifi alsam Türkiyede çalışır mı?
  İpadlerde sim kilidi oluyor mu amerikadan alınanlarda?

  • Nadirt

   08/01/2011 at 14:12

   Sorunsuz calisir. Yalniz giris pasaportunuza kaydettirmeniz lazi EMI ini biliyorsunuz. Ama abd ile turkiye satis fiyatlari hemen hemen ayni.

   • CANER YILDIZ

    19/01/2011 at 11:59

    64GB + 3G+ Wifi modeli tr de 1800-tl civarında usa apple storede 1250 lira(829$) civarında epeyce bi fark var, bursa appstoredeki görevli sorunsuz çalışır dedi ama emin olamadım.

 8. Ahmet

  05/01/2011 at 23:05

  Mustafa bey bende birsey soracaktim.
  3 yildan beri iphone kullaniyorum ve 5 bilgisayar hakkimi doldurdum. Diger 4 bilgisayar maalesef ulasamAyacagim durumda (calindi kirildi ve satidi 🙂 ) diger 4 ulasamadigim bilgisayari iptal etmenin bir yolu var mi?
  Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   05/01/2011 at 23:09

   Evet var. “DeAuthorize All” seçeneği ile yılda bir defa, daha evvelki yetkilendirmelerinizi kaldırma hakkınız oluyor. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/itunes-ipuclar-ii.html

   • Ahmet

    05/01/2011 at 23:13

    Super derecede hizlisiniz mustafa bey. İyiki varsiniz cok tesekkurederim.

  • Ahmet

   05/01/2011 at 23:11

   Cok ozur cevaplanmis. Cevabi buldum tesekkurler

 9. aytar

  06/01/2011 at 03:06

  ituneste türkçe müzik ve video bulamıyorum nasıl bulabılırım

 10. Fatih S

  06/01/2011 at 08:52

  Mustafa bey
  airprint ile de alakalı bizleri aydınlatabilirseniz gerçekten çok seviniriz.

  iyi çalışmalar.

  • Mustafa Tan

   06/01/2011 at 09:13

   Selamlar Fatih Bey,

   Apple iOS 4.2 sürümünde son anda paylaşımlı yazıcı özelliği kaldırdı. Bu yüzden sadece kendi üzerinden AirPrint desteği olan yazıcılardan çıktı alabiliyoruz. Doğal olarak bu da seçenekleri çok kısıtlıyor.

 11. yeşim

  07/01/2011 at 20:43

  DEVICES ii neden göremiorum ben yok solda :S
  yardımcı olurmusunz 🙁

  • Mustafa Tan

   07/01/2011 at 20:50

   http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden iTunes’un en son versiyonunu indirip kurun. Büyük olasılıkla sorununuz düzelecektir.

   • halil demir

    07/01/2011 at 20:56

    mustafa abi meraba .ne olur beni bilgilendir bende iphone 4 var 4.0.2 versiyon jailbreak yaptım yurtdıdı malı ama internete giremiyorum yani soyle soyluyim ayarlar- genel-ag- hucresel agı tıkladıgımda ekrana hiçbir secenek cıkmıyor normalde turkcell mms ayarları yazması gereken bolum cıkması lazım ama bende yok bu yuzden net ayarı yapamıyorum lutfen cevabını bekliyorum şimdiden tsk ederim?

    • Mustafa Tan

     07/01/2011 at 21:04

     Operatörünüz nedir? Bir de Ayarlar -> Genel -> Sıfırla menüsünden “Ağ Ayarlarını Sıfırla” yapmayı denediniz mi?

 12. Cuneyt

  09/01/2011 at 17:13

  İp4 de çektiğim resimleri ip4 de nasıl film rulosunda değil de ayrı ayri klasorlerde görebilirim

 13. kübra

  11/01/2011 at 17:52

  merhaba mustafa bey,
  4.1 sürümlü iphone 3g kullanıcısıyım.iki gün önce itunes üzerinden yanlışlıkla iphone’umu restore ettim. içinde bulunan fotoğraflarım,notlarım,takvim etkinliklerim silindi yerine sürümünü yükseltmeden önceki fotoğraflarım vs. geri geldi,uygulamalarım ise olduğu gibi duruyor ama hiç biri açılmıyor(bu arada sürümünü 3.0’dan 4.1’e yükselteli 11 gün oluyor).şimdi ne yapacağımı bilmiyorum, ne tavsiye ederseniz onu uygulayacağım.lütfen yardımcı olun…

 14. buğra

  14/01/2011 at 17:16

  merhabalar mustafa bey benim sorunum ;
  i tunes dan indirdigim uygulamaları telefonuma yüklüyemiyorum
  “This apps….was not installed on the iphone because an unknown error occurred (0xE8000050) ” bu şekilde sürekli hata alıyorum (model: 3G sürüm: 3.1 jailbreak) acaba sebebi nedir? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • buğra

   16/01/2011 at 13:56

   yardımcı olabilecek kimse yokmu ??

 15. İrfan Can

  16/01/2011 at 02:05

  Mustafa Bey ben internetten İphone için Tom Tom Navigasyon indirdim ama bir türlü ıphone 16gb 3gs telefonuma bu programı atamıyorum lütfen adım adım bana yardımcı olurmusunuz sizi takdir ediyorum herkese yetişiyorsunuz banada yardımcı olacağınızı ümit ediyor saygılar sunuyorum.

  • Mustafa Tan

   16/01/2011 at 10:46

   Ne hata mesajı alıyorsunuz atmaya çalışırken ?

   • İrfan Can

    17/01/2011 at 20:23

    Mustafa bey işin açıkcası hiç bir şey bilmiyorum bu konuda banada yardımcı olursanız adım adım nasıl yapacağımı başlangıçtan itibaren yazarsanız yardımcı olursanız çok minnettar olurum.
    Saygılar

 16. polyanna

  16/01/2011 at 03:28

  merhabe musatafa bey
  iphonemda yüklu olan aplicatıonları güncelledgmde beklıyor yazısı cıkıyor ve güncellenmıyor,aplc.ne silinıyor ne acılıyor.telefonla applestoreden yükledgm programlarda aynı sekılde acılmıyor beklıyr dıyor ama hala yuklenmıyor..bu sorunu nasıl çözebılıırm.hıc bır aplıcatıonu ındıremıyorum artık..

  • Mustafa Tan

   16/01/2011 at 10:46

   Cihazınız jailbreak’li mi? Bir de cihazınızı bir kapatıp açmayı denediniz mi? Bir de yakın zamanda güncelleme yaptınız mı?

 17. omur

  16/01/2011 at 14:59

  merhaba yeni bir iphone kullanıcısıyım kredi kartsız ıd aldım sizin yazdıklarınızdan faydalanarak ama hem iphone üzerinden hemde itunes üzerinden kullanamıyorum oluşturduğumdan emin olmak için my apple ıd den sign in olup kontrol ettim apple den mailde alıyorum. Ama free uygulama indirmek istediğimde your ıd has not been used with itunes diyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Mustafa Tan

   16/01/2011 at 15:08

   Authoriz Computer işlemini yapmış mıydınız ?

   • Anonim

    17/01/2011 at 16:46

    evet denedim ama aynı mesajı ordada yineliyor

 18. mehmet

  18/01/2011 at 00:49

  selam mustafa iphone 3g kulanıyorum yurt dışından geldi cihaz. Bu gün bilgisayarımı formatladım ve itunes yeniden yükledim müziklerimi yükledim fotoları yükledim fakat uygulamaları yüleyemiyorum neden olabilir acaba yardımcı olursan sevinirim teşekürler

 19. İrfan Can

  22/01/2011 at 15:30

  Hocam bize iyi bir navigasyon programı sunabilirmisiniz ve sunarkende 1.adımdan başlayarak nasıl yapacağımızdan telefona yükleme aşamasına nasıl getireceğimizden programı nasıl atacağımıza kadar bilgili bir şekilde program sunarmısınız.

 20. Onur

  23/01/2011 at 02:11

  Merhaba, Ben İtalyadan kontratsız sim free ip4 v4.2 aldım. İtalyada 1 dönem öğrenci olarak kalacam şubat sonuna kadar. bu cihazı italyan hattım ile kullanıyorum şimdi. ama kredi kartım yurtdışı internet üzerinden kullanıma kapalı olduğu için i tunesde hesap oluşturamıyorum. bu nedenle de telefonumda hiç uygulama oyun vs. yok. bunun kredi kartı numarası vermeden bir yolu var mı? verdiğim kart engelli olduğu için hesap oluşturma aşaması kart no verme noktasında kesiliyor. birde her nekadar alırken de 4-5 kere sorsam da bu telefonun sim free olduğunu ayarlarından veya başka bir yerinden anlayabilir miyim teşekkürler

  • Mustafa Tan

   23/01/2011 at 09:51

   Selamlar,

   Kredi Kartsız Apple ID almak mümkün. Aşağıdaki link size yardımcı olacaktır:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/10/iphone-veya-ipad-uzerinden-kredi-kartsiz-apple-id-alma.html

   SIM free olup olmadığını kolayca anlayamazsınız. Fakat aşağıdaki Apple’ın sayfasına göre İtalya’daki operatörler SIM free satıyor gözüküyor. Fakat siz yine de bir Apple Store’dan alıp iyice sorun:

   http://support.apple.com/kb/ht1937

   • ALİ

    25/01/2011 at 12:46

    evet alabilirisin bende ilk başta öyle almıştım kullandım baya bir süre bugunde free accounta tekrar geçiş yaptım

    • Onur

     25/01/2011 at 13:05

     Bu soruma da yanıt verirseniz çok sevinirim “Telefon konusunda acemiyim anladığınız üzere. İnternete erişemiyorum 3G yi ve hücresel veriyi, açtığım halde hücresel veri aktifleştirilemedi PDP kimlik doğrulama hatası diyor ve safari internete bağlı değil diyor hiç bir şekilde ulaşamıyorum acaba hattımla ilgili bir kısıtlama mı var, yoksa ayarlarımı mı beceremedim. Çok teşekkür ederim.”

  • Onur

   23/01/2011 at 10:37

   Mustafa Bey bir sorum daha olacak.
   Telefon konusunda acemiyim anladığınız üzere. İnternete erişemiyorum 3G yi ve hücreseş veriy, açtığım halde PDP kimlik doğrulama hatası diyor ve safari internete bağlı değil diyor hiç bir şekilde ulaşamıyorum acaba hattımla ilgili bir kısıtlama mı var, yoksa ayarlarımı mı beceremedim. Çok teşekkür ederim.

 21. ALİ

  25/01/2011 at 12:44

  slm arkadaşalr benim soru şu ıpod touch 4 kulanıcısıyım bir şey soramak istiyorum şimdi ben direk touchımdan wifi üzerinden yüklediğim ama sonra gene touch üzerinden silme işlemi yaptığım applerin ıtunes uma yani pc geri getirmek istiyorum bu mümkün mü .?

  saygılar…

 22. Ekrem

  25/01/2011 at 23:01

  Merhaba benim telefonum y.dışından geldi burada bi tamirciye verdim cydia falan yüklü bazı oyunlar falan var şimdi ben mesela piaono app yi yüklücem itunestan sync dediğim zaman eski programları remove etmeye kalkışıyor bende iptal diyorum eskileri iptal etmeden nasıl yenilerini yüklerim daha yeni pc ile otorizasyon yaptım.

 23. Serhan

  28/01/2011 at 13:11

  Selamlar Mustafa Bey,

  Benim bir sorum olacaktı, şu an Iphone 3G kullanıyorum sürüm 4.1 (8B117) yüklü.

  Itnues da güncel back uplarım var, yeni Iphone 4 aldım henüz kullanmaya başlamadım, acaba eski telefonumun backup ını yeni Iphone4’ume yükleyebilir miyim sorun olur mu ?

  Teşekkürler

  Serhan

 24. umut

  31/01/2011 at 22:57

  Ben yaklasık 5 aydır amerikadan aldıgım iphone 4 kullanıyorum..Buraya gelince jailbreak yaptım ve o surede itunes sadece restore etmeme izin veriyordu halada ole.. telefona hic bisi atamıyorum itunesdan ne yapmam gerekiyor bana bi yardımcı olun bu konuda bilgili degilim

 25. al haydar arslanel

  13/02/2011 at 18:57

  mustafa bey ipohone 3g mi güncelledim itunesu son sürümü indirdim.itunes storede uygulama indirdim ama sync sekmesi yerine apply çıkıyor aplly ye vasıyorum eş zamanlıyor diyor sonra kesiliyor yani eş zamanlama tamamlanmıyor apple ıd im var uygulamaları indiriyorum ama sync yapamıyorum yarıda kesiliyor neden olabilir acabayardımcı olursanız sevinirim

 26. Ali

  19/03/2011 at 11:08

  Merhabalar
  Öncelikle Mustafa bey ‘e çok teşekkürler. file sharing konusunda şöyle bir sorun yaşıyorum.
  ipad i windows xp os yüklü pc ye ilk bağladığımda pages , vlc gibi içindeki uygulamalar içindeki
  belgelere sorunsuzca ulaşabiliyorum. Ancak bir iki kez değişik uygulamaların içine girdikten sonra
  bu belgelere ulaşamaz oluyroum. Belgelere uygulama içinde görünmez oluyor. Ancak tekrar ipad pc ye
  bağladığımda uygulama içindeki belgelere ulaşabiliyorum . Ve sorun herseferinde devam tekrarlıyor.
  Böyle bir sorun yaşayan arkadaşımız var mı ? Bu bana özel bir durum mu yoksa itunes a ait bir sorun mu merak ediyorum.

  Teşekkürler

 27. Mustafa

  22/03/2011 at 23:23

  Mustafa bey merhaba,

  I phonume jailbreak programından uygulamalar indirip kuruyorum. I tunes a bagladıgımda otomatıkmen kaldırıyor bu programları. ne yapacagımı bılmıyorum lutfen yardım!

 28. yalcin albayrak

  27/03/2011 at 22:10

  Merhaba Mustafa bey,

  bugüne kadar verdiğiniz destekler için, çok ama gerçekten, çok teşekkurler.
  bir kaç gün önce eski pc’mi emekliye ayırıp kendime bir macbook pro aldım. yeni itunes’da (yazılarınız sayesinde) authorize computer’i ve transfer purchases işlemlerini gercekleştikten sonra sorunsuz bir şekilde iphone4 ümü senkronize ettim. iphone’umun üzerindeki notlarimi (voice memo) itunes’a aktaramiyorum.. itunes ipuçlarini 1-4 ü okumama rağmen, nasil bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum açıkcası’ bana yardimci olabilirimisiniz ?

  selamlar
  yalçın

 29. gökmen polat

  28/03/2011 at 13:15

  Mustafa bey selam.. bir sorunum var.. telefonuma 4.3.1 versiyonunu yüklemek istiyorum ama itunes Şu uyarıyı veriyor sürekli ..

  İtunes could not contact the İphone software update server because you are not connected to the internet.

  Make sure your internet connection is active and try again.

  Telefonum turkcell den alınma. 3GS ve 16GB.
  internete Wınn la bağlanıyorum.

 30. Burcu

  29/03/2011 at 02:09

  Merhaba, uzun zamandır yaşadığım sıkıntımı inşallah aydınlatırsınız;

  Bir İtunes üzerinden benim ve eşimin iphone’nu ortak kullanıyoruz (farklı kullanıcı olarak). Fakat arada bir tlfnumu itunes’a bağladığımda sync yapıp eşimin tüm adres defterini bana geçirerek benimkini uçuruyordu. Çareyi en son yaptığım backup’a dönerek buluyordum..(bilgilerim gidiyodu tabi)

  Şimdi eşimin iphone kaydını (Edit>Preferences>Devices>Eşimin iphone) buradan seçerek (Delete Backup) yapmama ve listeden kalkmasına rağmen, ardından tekrar son kendi backup’ıma döndüğüm halde yine benim ve eşimin tlf numaralarını kendi iphone’numda gördüm..

  Eşimin tümmm iphone bilgilerini (özellikle rehberi) bilgisayarımdan,itunestan tamamen silmek ve sadece kendi bilgilerim kalsın istiyorum. 🙁

  Her ikimizinde tlfnu İphone4 sürüm 4.3.1 ve pc işletim sistemim Windows 7..

  Yardımcı olandan Allah razı olsun şimdiden..

 31. esra

  23/04/2011 at 13:50

  mrb mustafa bey,
  henüz yeni iphone 4 kullanıcısıyım.cihaz ydışından geldi. itunes ın en son sürümünü yüklememe rağmen device sol tarafta gözükmüyor.bana bu konuda bilgi verir misiniz

 32. ilknur

  08/05/2011 at 20:29

  Merhaba,
  Eskiden kullandığım laptopta (xp) usb ile bağladığımda direkt itunesta devices gözükürdü.. yeni aldığım laptop a(vista yüklü) itunes son versiyonu yükledim bugün. iphone 3gs kullanıyorum 4.3.3 güncellemesi yapmak istiyordum. Usb ile bağladığımda bilgisayar tanıyor, şarj oluyor ama itunes da devices gözükmüyor. sign in ile giriş yapıyorum sorun yok. authorize computer da yaptım. yukarıda soran birine itunes son sürümünü yükleyince düzeliceğini yazmışsınız ancak bu şekilde düzelmedi. başka forumlarda iphone nu fotoğraf makinası olarak tanıdığından kaynaklandığı bahsedilmiş. yönlendirmelerinden başarılı olamadım. yardımcı olabilir misiniz.

  • Mustafa Tan

   08/05/2011 at 20:47

   Windows’taki Servislerden Apple Device Manager servisinin çalışır durumda olduğunu bir kontrol eder misiniz? Eğer çalışır durumda ise ise o zaman driverlar ile ilgili bir sorun olabilir.

 33. birkan

  12/05/2011 at 11:22

  Merhabalar,

  ip4 kullanıyorum. Başka bir pc ye itunes yükledim. ancak telefondaki tüm müzik klasörlerini yanlışlıkla sildim geri getirebilrmiyim. ( yedeği yok sanırım )
  Ayrıca şu an ilk pc den müzikleri geri atmaya çalışıyorum ama kabul etmiyor.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 34. Ali

  03/06/2011 at 17:10

  Merhaba…Ya elimde iphone 3g 8gb var…telefon açılmıyor açıldığında apple simgesi donuyor!! açma tuşu ve home tuşuna basılı tutup moda alıyorum alıyorum almasına itunes’de görüyor restore ediyorum en sona geldiğinde hata veriyor ne yapmalıyım??? forumlarda biraz gezindim 4.3..desteklemediğini söyleniyor o halde bi alt sürümü mü yüklemem lazım eğer lazımsa nasıl yüklicem kafayı yicem 🙂 yardımlarınızı bekliyorum .

  • Mustafa Tan

   03/06/2011 at 17:29

   Başka bir bilgisayara iTunes yükleyerek restore işlemi dener misiniz?

 35. deniz

  08/06/2011 at 12:19

  bende ipod touch bilgisayarım bozuldu tamir ettiler ve itunes silindi bir daha yükledim ama ben ipod la itunesu eşlersem bütün oyunlarım silinecek veya kitlenecek çünkü önceden öyle olmuştu ama iphone almayı düşünüyorum ve bu oyunları iphone a nasıl geçireceğim ve ben beast farmer diye bi oyun almıştım ama bedavaydı ben aldığımda şimdi paralı onu napacağım yani nasıl aktaracağım bilmiyorum

 36. pervin

  08/06/2011 at 16:16

  benim ipod var ve ne zaman yeni müzik itunes dan yüklesem eski şarkılarım siliniyor. bunun bir yolu var mı? eski müzikler silinmeden itunes dan sadece yeni eklemek istediklerimi yükleyebilirmiyim?

  • Doğukan Çalık

   15/07/2011 at 11:42

   Aynı sorunu herkez yaşıyo uygulamalar için bu sorun çözüldü ama müzikler için değil.

 37. cihan

  25/06/2011 at 11:04

  farklı tarihli bir kaç(13 tane) yedeklenmiş telefon hafızam var.yanlız ben yanlışlıkla silinen rehberimi geri yüklemek istiyorum ,bunu en son tarihli hafızaya eklemek istiyorum.yani önceki tarihli hafızayı almak değil sadece o hafızadaki rehberi şimdiki hafızaya tekefonuma aktarmak istiyorum.bu mümkün müdür?

 38. Anonim

  26/06/2011 at 23:56

  merhaba, iphone u senc yapmak istiyorum ancak içinde kayıtlı olan telf noları ve app kaybetmek istemiyorum. senc yaparken neye dikkat etmeliyim, nasıl bir yol izlemeliyim? teşekkurler

 39. Anonim

  01/07/2011 at 17:56

  imovie uygulamasını itunes a indirdim,apply yaptım ama telefona yüklenmiyor telefon ekranında indiriliyor yazıyor.lütfen yardım..

 40. A.erkin

  05/07/2011 at 16:58

  Merhabalar benim şöyle bir sorum olacak. Iphone 4 üzerinden silmiş oldugum bir uygulamayı tekrar yüklemek istedim ancak appstore da yüklü olarak gösteriyor ve cihazımda bu uygulama yok. Bu uygulamayı Itunes üzerinden indirip sync ettiğimde de telefona bu uygulama gitmiyor.Cihazımı restore etmeden sorunumun nasıl çözüleceği hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

 41. Fatih ÖZKAN

  05/07/2011 at 18:35

  Sn. Mustafa Bey,
  Ben yeni bir iphone4 kullanıcısıyım. itunes ile bazı applicationlar indiriyorum bilgisayarıma. Apply ve sync ediyorum ama iphone ekranımda uygulama pasif (sönük)görünüyor ve indiriliyor diyor uygulamanın altında. Sonrada uygulama 20 mb üstünde indirmek için bir Wi-Fi ağına bağlanın veya bilgisayarınızdaki iTunesi kullanın diyor. Halbuki uygulama zaten bilgisayarımda. Defalarca sync etmeme rağmen aynı şeyi yapıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 42. Doğukan Çalık

  15/07/2011 at 11:24

  Mustafa bey:
  Öncelikle ben iPhone 3G kullanıcısıyım. Laptopuma itunesdan 8e yakın app indirdim ancak bunları telefona atamıyorum.Soldaki taraftan tüm appleri işaretliyorum synce diyorum , sağ üst köşede 8app yazuyor bu sırada 1-2 sn içinde işlem bitiyor 8app yazısı bir anda 0app e iniyor. Bir türlü uygulamaları atamıyorum tek tek işaretleyip atmayıda denedim. Authorize de yaptım ama olmuyo. Yardım ederseniz çok memnun olurum. Not: Kullandığım versiyon 4.2.1.

 43. Mert

  30/07/2011 at 13:08

  Merhaba mustafa bey
  Benim su sekilde bir sorunum var. Ben bilgisayarima format cektim ve itunes silindi. Tekrar kurdum ve uygulamalar silindi. Ben simdi itunesa baglanarak uygulama indirsem bile iphonuma atamiyorum cunku iphonumun icindeki diger uygulamalar siliniyor. Benim bu uygulamalari tekrar itunesa atma sansim varmi

 44. Ali

  31/07/2011 at 20:40

  Merhaba, benim kullandigim cihaz ipod touch 3g 64gb sorunum sudur cihaza resim yuklemek istedigimde itunes donuyor resim klasorunu secmek icin tikladigimda

 45. burcu

  07/08/2011 at 17:30

  merhaba. ipod touchumu satıcam. içerik ve ayarları sıfırlanmış durumda uzun zamandırda fotograf ve müzik bulundurmuyorum. itunes programını da artık lazım olmaz düşüncesiyle kaldırmıstım. yeni alacak olan arkadasın ipod üzerinden benim bilgi, icerik ve fotograflarıma ulasma sansı olabilir mi? lütfen cevaplayın. teşekkür ediyorum

  • burcu

   07/08/2011 at 18:10

   bu bilgiye hemen ihtiyacım var lütfen bilen biri cevaplayabilir mi? 🙁

  • Mustafa Tan

   07/08/2011 at 19:00

   En garanti yöntem iTunes’u yeniden kurup Restore etmek.

   Ya da uygulama icinden Ayarlar -> Genel -> Sıfırla menusunden tüm icerigi sifirlamak.

   • burcu

    07/08/2011 at 20:05

    update istiyor. yapmaya calısıyorum yeniden yükletiyor. tüm içerik zaten sıfır şuan. yarın yeni sahibine teslim edecegim. benim silinmis içeriklerim(fotograf vs.)bunlara kesinlikle ulasamaz degil mi? itunesda görünmüyor sonuçta lütfen gönlümü rahatlatın. ilginiz için çok teşekkür ediyorum Mustafa bey.

    • burcu

     07/08/2011 at 22:14

     bu son lüütfen cevaplayınız 🙁

     • Mustafa Tan

      07/08/2011 at 23:28

      Bir onceki mesajimda da yazdigim gibi Ayarlar – Genel – Sifirla menusunden tüm icerikleri sildiniz mi ?

      • burcu

       08/08/2011 at 12:02

       evet ipod sıfırlandı. aldıgım günkü gibi. tesekkğrler

 46. buse

  13/08/2011 at 01:02

  itunes programını başka bir iphone da kullandım ve diğer iphonenun rehberi resimleri 2.iphonemun rehberi oldu kendi rehberim ve fotolarıma nasıl ulaşabilirim lütfennnn yardım edin…….

 47. SERHAT

  13/08/2011 at 13:49

  Daha önce Senkronizasyon yaptığım iMac’e format atmadan önce Music/iTunes/iTunes Music/Mobile Applications içindeki uygulmaları başka bir diske kopyaladım.
  Format attıktan sonra iphone itunes ile uygulamaları senkronizasyon yaptım. ‘Automatically Sync New Apps’seçeneğide işaretliydi. Senkronizasyon bittiğinde sadece 15 uygulama haricinde diğer bütün uygulamaların iphone’dan silindiğini gördüm. Sorum şu daha önce başka diske kopyaladığım uygulmaları iphone geri nasıl yükleyebilirim. Hepsini tek tek indirmek istemiyorum. Yardımcı olurmusnuz.

 48. cem

  20/08/2011 at 03:22

  Kolay gelsin arkadaşlar sıkıntı büyük arkadaşım yurt dışında kullandığı telefonu bana getirdi yani türkiyeye ı phone 3gs model güncelleme yapıyorum ama sonunda hata çıkıyor ve hiç açılmıyor telefon menüsünü göremedim daha siyah ekran ortasında elma ikonu sadece olan bu ve data kablosu cıkıyor bazende ne yapmam lazım forumları okudum denedım ama pek sonuç alamadım yardımcı olursanız çok müteşekkir kalırım ..saygılar

 49. murat

  21/08/2011 at 02:27

  merhaba.
  sorunum telefonu itunese bağladığımda artık eşzamanlama yani senk çıkmıyor ve yapmıyor,sadece telefonu restore etmek istiyor itunes, restore ektanı çıkıyor.. silip yeniden yükledim itunesi ama fayda etmedi. ne yapmam gerek restore etmek istemiyorum çünkü. teşekkürler..

 50. Hakan

  22/08/2011 at 02:57

  Merhaba Mustafa bey benim sorum telefondaki app Store’nin yanında artan rakamlar cikiyo bunu nasıl guncelleyerek goturebiliriz bide bu sayı 30 olunca tel.kilitleniyomus bunun doğruluğu nedir teşekkür ediyorum

 51. zeytin

  27/08/2011 at 23:00

  Mustafa Bey ,4.3.5 guncellemesını yaptıktan sonra telefona direk app storedan yukleme yapamıyorum 1004 hata nedır ne yapmam gerek

 52. savas

  28/08/2011 at 13:37

  Mustafa bey merhaba,
  Çalışmalarınız ve bizleri bilgilendirdiğiiniz için
  çok teşekkur ediyorum.
  bir sorum olacak size,yeni bir ı phone 4 aldım ve eski ı phone 3 telefonumuda arkadasıma verdim fakat telefonu ı tunesa bagladıgımızda Telefon isminde hala benim ismim cıkıyor bunu nasıl silerbiliriz.

  • Mustafa Tan

   28/08/2011 at 14:06

   Selamlar,

   Cihazınızı birine satmadan veya hediye etmeden evvel restore etmek en iyisi. Bu sayede size ait hiç bir bilgi kalmaz cihazda.

   Telefon ismini değiştirmek için de : http://www.iphoneturkey.com/2008/12/itunes-ipular-i.html

   • yılmaz

    26/10/2011 at 15:59

    mustafa bey ben ilk olrak 3 g vardı 4gs cıkınca eşime 3g yi verdim ama restore ederken cihaz birdaha acılmadı yardımcı olursanız sevinirim

  • Maşaallah

   22/11/2011 at 03:09

   Mustafa bey selamlar;
   Benim iphone 3gs var, itunnes programı bilgisayarda sorun çıkarıyordu ne zamandır ve ben telefonumu şarj etmek için pcye taktığım sırada kardeşim pcdeki itunnes programını güncellemiş yada biçimlendirmiş sanırım.. telefonum bağlı olduğu için sıfırlandı, kendi kendine kapanıp açıldı ve sırasıyla; dil seçimi, ülke seçimi, konum servisleri etkinleştirme seçenekleri çıktı.. wi-fi bağlantısı istiyor pcden bağlı olduğu halde sorun çıkarıyor, sim kart şebekem de yok olarak gösteriliyor, ne yapmam gerek lütfen yardımsı olun, telefon içeriklerim sıfırlanmış olabilir diye -korkuyorum..

 53. Emrullah

  29/08/2011 at 09:11

  Mustafa bey iphonemi yeni aldım acaba video nasıl yüklerim

 54. leyla

  01/09/2011 at 18:39

  Merhaba, daha önce ödeme yaparak almış olduğum oyun bilgisayarda sync yapınca telefondan da, bilgisayardan da silindi. Tekrar geri almak için ne yapmalıyım? Ödeme tekrar mı yapmalıyım? Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   01/09/2011 at 18:51

   Selamlar,

   Ayni Apple Kimligini (ID) kullandiginiz sürece daha evvel satin aldiginiz bir uygulamayi tekrar indirdiginizde tekrar para ödenezsiniz.

   • leyla

    01/09/2011 at 18:55

    cevap için teşekkürler. free version a buy dediğimde yine paralı indirmeye izin veriyor ve parolamı soruyor. Ok dersem karttan çekim yapılmayacağı garantisi var mıdır?

    • Mustafa Tan

     01/09/2011 at 19:09

     Evet var. Çekilmeyecek merak etmeyin 🙂

 55. akın

  03/09/2011 at 14:18

  Mustafa Bey benim bi sorum olacakti…
  Arkadasim gecen gun benim tlf da +18 bi uygulama indirmis.ve ben gormeden silmis.Ama ben apple id purchases bakinca gordum ve cok rahatsiz olmaya basladim.ve baska birisi baktiginda gorunmesini istemiyorum bunu nasil silebiliriz….

  • Mustafa Tan

   03/09/2011 at 15:08

   Maalesef silinemiyor 🙁

   • akın

    03/09/2011 at 17:20

    Oncelikle soruma cevap verdiginiz tesekkurler.Geriye kalan tek secenek yeni bir id almak olacak….

 56. şebnem

  04/09/2011 at 15:03

  Mustafa Bey Merhaba,
  İpod’uma video yükledim.Anca i-tunes üzerinden değil.Kabloyla bağlandığında nasıl usb’ye video atıyorsak onun gibi direk yükledim.Şuan other içinde 1.5 GB dolu ancak ben videoyuyu göremiyorum.Other dosyası ipod içersinde nerededir.Video şuan neyin içinde bilemiyorum.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Teşekkürler…

 57. Levent Sönmez

  06/09/2011 at 22:17

  Mustafa Bey öncelikle paylaştıgınız bilgiler için çok tşk ederim benim sorum şu pc den itunes ile apple store a bağlanamıyorum dediğiniz gibi sign in yaptım authorize işlemini de yaptım.Ama hala apple store e bağlanamıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim

 58. filiz

  08/09/2011 at 17:54

  mustafa bey, çok acil birşey soracağım. benim şuan iphone 4 üm var, bundan önce de iphone 3 kullanıyordum. aynı kimliğimle kullanıyorum bunu da. şimdi ilk defa ayni itunes a bağlandım bu telimle. ve eski iphone 3 ümdeki resimler, müzikler, rehber, ekran resmi bile eski telefonuma döndü. bunu eski haline getirmek için npabilirim.lütfen yardım.

  • necdet

   24/09/2011 at 22:57

   Mustafa Bey kolay gelsin.Ben itunes’den file sharing aracılığıyla bilgisayırımdaki word dosyalarını iphone 4’ümdeki pages uygulamsına indirdim ve gayet başarılı bir şekilde çalışıyor ama sorun şu ki bu dosyaları pages’den de itunes’den de silemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Mustafa Tan

    24/09/2011 at 23:06

    iTunes’taki File Sharing menüsünde iken dosyaların üzerine farenizle bir sağ klik yaparsanız “Delete” seçeneği çıkması lazım.

    • necdet

     24/09/2011 at 23:28

     malesef öyle olmuyor.yani müzik silerken öyle oluyor ama file sharing’de bu işe yaramıyor.bu arada başka bir çözüm buldum paylaşmak isterim, bu tarz sorunlar yaşayanlar için.app store’dan iFileExplorer uygulamasını indirip dosyaları buraya atabiliyoruz,buradanda open as yapıp dosyayı pages’de açabiliyoruz.silme işlemide direkt iFileExplorer’dan yapılabiliyor.sildiğimiz dosyanın itunes’den da silindiğini görebiliriz o zaman.

     • Mustafa Tan

      25/09/2011 at 00:06

      Haklısınız yanlış bilgi vermişim. Silme işlemini dosyanın üzerine tıkladıktan sonra yani seçili hale geldikten sonra bilgisayarınızın klavyesindeki “Delete” tuşuna basarak yapacaksınız.

      • necdet

       25/09/2011 at 00:18

       Çok değerli bir bilgi.Bu beni birçok zahmetden kurtarıyor doğrusu.Çok teşekkürler.

 59. Mevlüt

  10/09/2011 at 02:42

  ıtunes te update ıslemi nasıl oluyor 20 md ustu uygulamalarda

  • Mustafa Tan

   10/09/2011 at 09:29

   Bilgisayardaki güncellemelerde herhangi bir sınır yok. 20MB üstü olsa da yapabilirsiniz istediğiniz şekilde.

 60. fatih

  20/09/2011 at 21:42

  merhaba ;

  benim sorunum ıphone 4 ümü yeni aldım i tunesten indirdigim dosyaları sync yapmama rağmen telefonum kendiside indiriyor bu işlemde çok uzun zamn alıyor bunu nasıl kısaltabilirim yardım ederseniz sevinirim 🙂

  • Mustafa Tan

   20/09/2011 at 21:59

   Cihazınızdaki Ayarlar -> Store menüsünde yer alan “Otomatik İndirmeler” seçeneği açık kalmış olabilir mi?

   • Ramat

    05/11/2011 at 07:18

    Salam Mustafa bay men ipadimin bluetooth dan istifade edebilmirem hiçbir cihazla eslesmiyor

 61. ismail

  24/09/2011 at 23:36

  iphone’umu itunes üzerinden müzik atmak isteyince itunes programı donuyor ve sistem hata veriyor. telefonumdaki bilgilerde gitti. senkronize problemi neden kaynaklanıyor acaba.
  NOT: sistemi yeniden başlattım ama senkronize problemi devam ediyor.

 62. nihal

  26/09/2011 at 15:46

  merhaba Mustafa Bey,
  Apple storedan indirdiğim app leri bilgisayarımdan iphonuma aktaramıyorum. yazıda belirttiğiniz gibi “apply” diyorum ama iphonumda bu appler “bekliyor” diye görünüyor?

 63. ilyas

  28/09/2011 at 13:02

  merhaba Mustafa bey

  itunes üzerinden indirdigim uygulamaları yükleyemiyorum itunesi yetkilendirdim sync apps kısmında herhangi bi değişiklik yapamıyorum sayfada ıphonem deki uygulamalar görünüyor indirdiklerimde görünüyor sync ye tıklıyom eşzamanlanıyor diyor herhangi bir değisiklik olmuyor birde apps sayfası kullanım dişiymş gibi soluk bir renkde görünüyor yardımınızı bekliyorum

 64. mine

  11/10/2011 at 00:22

  İyi akşamlar,Itunes tan arkadaşımın iphone’una şarkı atmak istedik ama adı çıkmadı bizde listeden bu olabilir dediği bir ad seçtik sonrasında o iphone un bütün bilgileri arkadaşın iphone nuna yüklendi onun bilgilerini nasıl geri alabiliriz?

 65. Emrah Sakallıoğlu

  12/10/2011 at 06:03

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize saygım sonsuz.Sağolun

 66. Deniz Tanver

  12/10/2011 at 17:09

  benim ipodum var bilgisayarım çökmüştüiçindeki bütün bilgiler silindi ben itunesu bir daha yükledim fakat ipodum daki şarkılar itunes da yok bu şarkıları bilgisayara nasıl aktarabilirim?

 67. esra

  17/10/2011 at 15:54

  merhaba i phone 4 ten yanlışlıkla yedeklenmemiş resimleri bilgisayara aktarırken silindi..bunları tekrar kazanma sansım var mı..cevap verir seniz cok tşk ederim.

 68. özgür

  18/10/2011 at 16:45

  selamlar

  ios 5 yükledim fakat icloud ayarlarını yaparken mail adresimi sifremi unuttum yeni bi hesap açtım onunla giris yapmak istedigim zaman bu cihazdan maximum sayıda hesap acıldı uyarısı veriyor ve iclouda bağlanmıyor ne yapmalıyımı ?

  iyi çalısmalar

 69. Can Osmanoğlu

  20/10/2011 at 12:38

  Merhaba, Mustafa bey.
  iTunes’te search yaptığımda sadece ücretsiz uygulamalar çıkıyor. Anasayfa’da ücretli applicationları görebiliyorum ancak. Search yaptığımda ya ürünün free ya da yan kategorileri çıkıyor bunu nasıl çözebilirim ?

 70. Buse

  20/10/2011 at 15:58

  iphone yüklediğimiz uygulamaları restore etmeden tamamen silme imkanımız var mı? yani purchased kısmından falan silebilirmiyiz?

 71. kemal

  22/10/2011 at 15:26

  merhaba mustafa bey… ben ikinci el bi bilgisayar aldim ve itunes yukledim benden onceki kullanici da itunes kullanmis bilgisayarda ve restoreden sonra farkettim de onun hesaplari da gorunuyor itunes de… bir suru hesap olusmus ben o hesaplari (en azindan isimleri) nasil silebilirim. sadece benimki kalacak sekilde.

 72. umur

  23/10/2011 at 14:00

  Merhabalar

  Benim bir sorum olacak

  Ben iTunes kullanarak program indirdim fakat bu programı iphoneuma atmakta zorlanıyorum.

 73. Eren Kemal

  24/10/2011 at 17:10

  Merhabalar
  Ben wi-fi üzerinden bi uygulama satın aldım yalnız uygulamayı indiremenden bağlandığım wifiden çıkmak zorunda kaldım. evde de wifi kullanmıyorum normal ethernet bağlantısı var. şimdi bu uygulamanın yüklenmesini iTunes üzerinden devam ettirebilir miyim tekrar satın almadan.

 74. Ali

  25/10/2011 at 23:10

  iyi günler. ben iphone umu geri yükledim ve bütün veriler silindi.cihaz açılıyor yalnız sadece kabla işareti ve itunes yazıyor.ayarları tekrar yüklemem için bana yardımcı olursanız.sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 75. berkan

  03/11/2011 at 23:14

  merhabalar,
  eşimde iphone 4, bende ise ipad2 var.ilginc bir olay var, ben ipade bazı uygulamaları yüklerken eşim bilgisayara baglı degilken bile bu uygulamalar otomatik olarak onda da cıkıyor.hatta itunes da yüklemesi tam bitmeyenler bile.kimi uygulamalar ise yüklemesi bitmedigi icin ipadde gözükmedigi halde bilgisayara baglı olmayan iphone da gözüküyor??

  ikinci olarak itunes u her actıgımda bazı eski appsleri yüklemeye calisiyor.ben bunları siliyorum ancak sürekli x i tunes indirmesi var yazarak altta kalıyor bunlar.bunları indirmeden rahat yok mu bana?

  • Mustafa Tan

   03/11/2011 at 23:17

   Ayarlar -> Store menusunden otomatik indirmeleri kapatin.

   • berkan

    03/11/2011 at 23:30

    teşekkür ederim
    peki eski uygulamaların indirilmesini nasıl iptal edebilirim.siliyorum ama sürekli yeniden yüklemeye çalışıyor.indirilenler bölümünde en altta 7 itunes indirmesi var yazıyor.

 76. furkan

  06/11/2011 at 00:44

  slm benim iphone 3gs telefonm var itunes 10 sürümünü kullanıyorum fakat telefonda 5.0 güncelemessini atamıyorum bekleyin filan diyo tam bitiyor ag baglantısı hatası verıyor nasıl ahlledebilirim şimdiden teşekkürler…

  • Mhmmt

   07/11/2011 at 15:45

   kardeş bence 5 i atma gecen gün arkadaş attı 3gs 5 i kaldırmıo allahın sevgili kulusun ki ağ balantısı hata verio

 77. melis

  07/11/2011 at 15:04

  merhaba ıphone m da bir sürü resim albümü ve müziklerim var
  ancak bilgisayarıma format atıldığı için itunes programını tekrar yükledim
  daha önce ıtunes ile ıphonumu taktığımda telefonumdaki tüm dosyalar silinmişti ve şuanda içinde önemli olan resimlerim videolarım var ve bunları kaybetmek istemiorum
  ıphonumdaki resm ve videoları kaybetmeden
  hepsinin ıtunes programında görünmesini nasıl saglayabilirim şuan senkronize etmeme ragmen gözkmüyolar ve korkuyorumda açıkçası silinicekler diye
  yardım ederseniz çok seewinirim =(

  • Mhmmt

   07/11/2011 at 15:46

   yazdıklarınızdan hiç bişe analmadım heyecanlanmadan sakin sakin baştan yazın lütfen:)) tir tir titriosunuz korkmayın bilgi silinmez sadece cebinizden bi kac atatürk silinir:)

 78. Perihan

  08/11/2011 at 12:50

  Merhabalar lutfen acil yardim edermisiniz. Arkadasimin telefonunu Benim pc deki iTunes a bagladik onun resimleri numaralari hepsi gitti benimkiler yuklendi. Tekrar onun Numaralarini fotograflarini yukleyebirmiyiz. Lutfen yardim.

 79. Perihan

  08/11/2011 at 14:27

  Merhabalar lutfen acil yardim! Arkadasimin telefonunu Benim pcde ki itunese bagladim kadinin telefonundaki rehber fotograflar hepsi kayboldu Benim programlarim rehberim hepsi ona yuklendi. Ne yapmaliyiz rehber ve fotograflar hala duruyomudur yoksa artik Geri donus yokmu. Lutfen yardimmm

 80. Perihan

  09/11/2011 at 12:05

  Yardim edicek kimse yokmu ya lutfen. Mustafa bey lutfen banada yardim edin ya.

 81. hakan

  11/11/2011 at 15:32

  İOS 5.0 iphone 4 kullanıyorum. Windows 7 yüklü bilgisayarımdaki itunes e indirdiğim uygulamaları telefonuma aktaramıyorum. iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu yazınızdaki açıklamalarda bahsedilen tüm işlemleri yapmama rağmen yine de uygulamaraı aktaramadım. fakat windows xp yüklü bir başka bilgisayarımda uygulamaları aktarabiliyorum. eşzamanlama yaptığımda 5/5 adımdan 3 ü gerçekleştikten sonra işlem yarıda kesiliyor ve uygulamalar aktarılmıyor. Her iki bilgisayarımda da norton ve itunes 10 yüklü. bahsettiğim bu sorunu Windows 7 yüklü bilgisayara itunes 10 u yükledikten sonra yaşamaya basladım. yardımlarınız için şimdiden teşekkur ederim

 82. Emine

  12/11/2011 at 21:17

  iPad 2 aldım..sizin tavsiyeniz üstüne avplayer da yükledim..ama yine de diziizle ve film izle sitelerindeki dizileri filmleri acmıyor bu iPad deli ılıcam…itunestan film indirin demişsiniz ama iTunesta full bı film
  M yokki sadece trailerlar var…….

 83. Uğur

  13/11/2011 at 13:03

  Selam , Iphone 3GS mi değiştirim Iphone 4 aldım. Daha önce bilgisayarımda kurulu olan ve sürekli kullandığım İtunes bağlantısı yaptığımda karşıma 2 seçenek çıkıyor.
  1- Set up as a new İphone
  2- Restore from the backup of : (Otamatik olarak bu seçili zaten) Lütfen yardım edin ne yapacağımmmm hangisini seçeceğim… Teşekkürler

 84. Gökhan

  13/11/2011 at 21:28

  Merhaba Ip 4 Kullanıcısıyım telefonuma eskı resımlerımden klasor yapıp yuklemesını basardım ama bu resımlerı kaldırmak ıstıyorum arastırdım bulamadım yardım edersenız sevınırım

  • Perihan

   14/11/2011 at 18:38

   Mustafa bey okadar rica ettim yardim istedim digerlerine yazmissiniz AMA Benim soruma yazmamissinizz. Lutfen yardim ederseniz sevinirim.

 85. serkan

  15/11/2011 at 10:57

  Iphone 4g kullanıcısıyım , tlfnumu pc me bağladığımda tüm resimleri , hatta windows a iat olanları bile telefonuma yüklemişim 7000 adet kadar resim , şimdi itunes ile bağlandığımda bu resimleri silemiyorum, ama tlfnumda bu resimlerin tümü aktif. tşklr

 86. varan

  18/11/2011 at 01:10

  fotolar ve rehber silimiş nasıl kuratrabilrim

 87. varan

  18/11/2011 at 01:23

  mustfa bey sorumu yanıtlarsanız çok sevinirm

 88. Perihan

  18/11/2011 at 22:18

  Merhaba Mustafa bey. Benim iphone 3g 16gb telefonumun şifresini defalarca yanlış girdim,telefonum kitlendi. iTunes’e bağlan diyor. Kabloyu taktım ama bağlanmıyor. İngilizce biseler yazıyor. Telimi tanımadı. Telefonumu tekrar nasıl açabilirim. Yardım edermisiniz. Lütfen.

 89. cihan

  19/11/2011 at 21:07

  merhaba aslinda bunun herkezin basina sIk gelen bisey olacagini dusundum ama bulamadim lutfen yardimci olurmusunuz.
  eski bilgisayarimda kullandigim itunesumu icindeki eski bilgilerimle yeni aldigim laptopa almak istiyorum yapmam gereken nedir. aciklayici bi sekilde yazarsaniz sevinirim tesekkurler…

 90. Mustafa

  20/11/2011 at 22:04

  Merhabalar Mustafa Bey iphone4 kullaıcısıyım abimde iphone3gs var aynı bilgisayardan itunese bağlayarak iphone3gs den oyun alabilirmiyim.Oyun adı ‘Temple run’app storeden kaldırılmış arama yaptığımda çıkmıyor.Bu oyunu nasıl bulabilirim 🙂 lütfen yardımınızı bekliyorum.

 91. Aleyna

  21/11/2011 at 22:35

  Merhaba ben daha önce temple run adlı oyunu indirmiştim daha sonra yanlışlıkla sildim fakat şuan app store dan kaldırılmış acaba nasıl ulaşabilirim?

  • Mustafa

   26/11/2011 at 22:40

   Temple run app storede yayında ben yükledim kaçırmayın 🙂

 92. Gizem

  24/11/2011 at 19:52

  merhaba ben ıphone 3GS kullanıyorum. bilgisayara format attım ıtunnesı tekrar yukledım. Fakat yenı ındırdıgım oyun ve programları telefona aktaramıyorum. SYNC apps secenegine tıklanmıyor. sayfada hiçbir yere tıklanmıyor. sync apps secenegini nasıl aktıf duruma getırebılırım. yardım edersnız cok svınırım. şimdiden teşekkürler.

 93. METİN ÖZKAN

  26/11/2011 at 19:48

  arkadaşlar iphone 4 16 gb de kaç sayfa uygulama açabiliriz belli bir kısıtlaması var ama ben bilmiyorum lüten yardımcı olun.

 94. Maşaallah

  27/11/2011 at 23:50

  Benim iphone 3gs var, itunnes programı bilgisayarda sorun çıkarıyordu ne zamandır ve ben telefonumu şarj etmek için pcye taktığım sırada kardeşim pcdeki itunnes programını güncellemiş yada biçimlendirmiş sanırım.. telefonum bağlı olduğu için sıfırlandı, kendi kendine kapanıp açıldı ve sırasıyla; dil seçimi, ülke seçimi, konum servisleri etkinleştirme seçenekleri çıktı.. wi-fi bağlantısı istiyor pcden bağlı olduğu halde sorun çıkarıyor, sim kart şebekem de yok olarak gösteriliyor, ne yapmam gerek lütfen yardımsı olun, telefon içeriklerim sıfırlanmış olabilir diye -korkuyorum..

  not:bu mesajı ayın 22’sinde atmıştım ama cevap alamadım, lütfen bir çıkar yol gösterirmisiniz..

 95. bircem29

  30/11/2011 at 02:24

  merhabalar bilgisayarımda itunes 10 yüklü onu 10.5 le değiştirmek istiyorum bunu sildiğimde bilgilerim uygulamalarım müziklerim de silinir mi yardım ederseniz sevinirim tşkler

 96. Canan

  04/12/2011 at 19:13

  Mustafa bey merhaba,

  Itunesu PCme yukledikten sonra ipad2mden hiç bir sey indiremez oldum. Indirmeye çalistigimda Bekliyor olarak kaliyor. Ne zaman PCde itunesu açsam ve syncronize etsem ancak o zaman ipad iniyorlar. Ayarlarda herseyi denedim. Sanirim bilemedigim bir sey yapmaliyim. Pcden itunesu kaldirsam duzelir mi? Ya da çözüm nedir?

  Tesekkurler

 97. Sene Güler

  04/12/2011 at 23:15

  merhaba benim ipodumda birçok şarkı vardı fakat bilgisayarım çöktü itunes ve içindeki şarkılarda gitti şimdi senkronize etsem bütün şarkılarım gidecek ipoddaki şarkıları bilgisayara aktarmanın yolu var mı ?

 98. mali

  05/12/2011 at 21:57

  Mustafa bey merhaba benim bir sorum olacak.
  jb’li iphonum ile installoustan indirdiğim uygulamaları itunesa yedekliyorum ve bu uygulamayı jb’siz ipadime yüklemeye çalışıyorum. Yüklemeyi yapıyor fakat tam sonuna gelmişken
  ” iTunes Eşzamanlama
  ‘uygulama ismi’ yüklenemedi.” uyarısı alıyorum.

  yüklemenin bi formülü varmıdır?

 99. çağrı

  07/12/2011 at 08:54

  Merhabalar, 4G Vvar bende Uygulamaları indirdim. Eşzamanlamak için ismimin üzerine tıkladım. Eşzamanlama ekranındaki telefonumun masa üstü ile indirdiğim uygulamalar geldi ekrana fakat indiridiğim uygulamaları görebilmeme rağmen eşzamanlama yapamıyorum puslu üzerinde işlem yapılamayan bir görüntü var. Telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm belki olur diye herşey silindi ama yine aynısı oluyor indirdiğim şeyleri telefonumda göremiyorum. Fabrika ayarlarına geçmeden önce telefonumda indirdiğim şeyler bekleniyor işlemsizliğinde gözüküyordu.

 100. xd

  11/12/2011 at 17:17

  itunes nası silinir

 101. osman kara

  12/12/2011 at 21:37

  Mustafa bey
  bır hafta once iphone 4 aldım itunesı yukleyemıyorm ne yapacağımı sasırdım itunesı pc yukluyorum telefon normal ama bır saat sonra yıne ıtunesı yuklemem gerekıyor ne yapmalıyım hangı surumu hangı verıyonu yuklmelıyım

 102. engin

  13/12/2011 at 12:49

  slm mustafa bey benim öyle bir sorunum var 2 yıldır ıtunes kullanıyorum fakat şöyle bir sorunum var bana yardımcı olursanız sevinirim bilgisayarıma birkaç kez format attım ve ıtunesi yeniden yükledim fakat şimdi telime program atamıyorum ve yedek alamıyorum sebebi şu 5 bilgisayar yetkilendirdiniz diğerlerinden yetkinizi kaldırmadan kullanamazsınız diye bir çıkmazdayım şu anda kullandığım bilgisayarı yetkisini kaldırmaya çalıştım kabul etmiyor ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

  • Anonim

   29/12/2011 at 10:29

   ben de merak ettim bu sorunun cevabını

   • arif koç

    06/01/2012 at 01:08

    yukarıdaki sorunun aynısı bendede var ı tunes store a erişilemiyor 5 bilgisayara yetki verildi diyor ama iptalde etmiyor.ayrıca ı tunes bilgisayara kaydedilemedi diyor lütfen yardımcı olun,ı tunesdeki tüm müzikler,uygulamalar orada kaldı senkronize edemiyorum

     • Nilsu

      30/01/2012 at 15:42

      lütfenn bana yardım etmelısınız bu telefonu cok sevıyorum ama benı cıldırtıyor ! ımesh veya bearshereden muzık ındırdıgım zaman ıtunes yoluyla telefonuma atmak ıstedıgımde bazı sarkılar gıtmıyor 10 tanesınden 3 veya 4 tanesı gıdıyor neden oluyor bu lutfen soyleyın !! yada muzık ındırebılecegım dogru duzgun bır program soyleyın yalvarıyorum 🙁

      • Anonim

       31/07/2012 at 01:59

       ares yükle bence işe yarıyor

 103. Ekrem

  08/01/2012 at 03:56

  Merhabalar benim şöyle bi sorum olucak,
  purchased bölümünden herhang, bir uygulamayı nasıl kaldırabiliriz yani ben daha önce indirdiğim ve şuanda istemediğim bilgisarımda da olmasın dediğim uygulamaları nasıl silebilrim. yani bir nevi tarihçemden silmek gibi birşey. ipad için indirdiğim fakat iphone uygulamaları olanları tamamen hiç indirmemeiş gibi olsun istiyorum

 104. Çağıl

  14/01/2012 at 06:10

  Selamlar,
  iTunes Store’ a bilgisayar ile indirdiğim her dosyayı+uygulamayı, telefon PC ye bağlı olmayınca da internetten download ediyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Şimdiden teşekkürler…

  • Çağıl

   14/01/2012 at 06:31

   settings de store içinden autodownload u kapatınca sorun çözüldü sanırım.
   gene de teşekkürler… =)

 105. kaZim

  19/01/2012 at 22:39

  selamlar. iphone a yukledigim uygulamami ipad e nasil aticam. iphone daki uygulama craklidir iphone ise kailbreak yapilmamistir

 106. Pingback: iphone Bilal | Apple Kimliği, App Store, Ücretli Uygulamalar ve İçerikler

 107. Pingback: iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme | Serdarcelik.net

 108. Anonim

  02/02/2012 at 01:43

  Selam akilsizca bisey yaptim ve iphonu sifirladim tabi parali indirdigim programlarda gitti yeniden yuklemek icin update bolimine giroyorum sadece free indirdiklerimi kurabiyorum parali indirdiklerimizi yeniden para odeyerekmi indircez simdi yardimci olanimcek varmi:(

 109. Pingback: Apple KimliÄŸi, App Store, Ãœcretli Uygulamalar ve İçerikler « Genel «

 110. Uğur

  08/02/2012 at 14:37

  Benim şöyle bir sorum olucak PC ye format attım ve her format attığımda tekrar itunnes i yüklediğimde iphone daki uygulama müzik vb siliniyor bunun bu yolu varmı silinmesini istemiyorum

 111. ogun

  12/02/2012 at 12:46

  selamlar mustafabey ben eszamanlama yapmak ıstıyorum ama es zamanla dedıgımde uygulamalar i tuneste telefonumda gorunuyor.Ama es zamanla dedıgımde yukleme yapıyor ve uygulamalar kayboluyor.Sorun nedır acaba tesekkurler simdiden

  • Can

   14/05/2012 at 21:00

   Aynen benimkide öyle oluyor sınır oluyorum

 112. ilayda

  12/02/2012 at 17:06

  Benimde bu konuyla ilgili bi sorum olucak. Yazıda bahsettiğiniz gibi bende sürekli olarak telefonumdaki app store’u kullanıyorum ve itunesdaki uygulamaları eşzamanla seceneği secili degildi. Ancak şimdi sectiğimde verdiği uyarı dolayısıyla cesaret edipte işaretleyemiyorum. Uyarıda verilerin değiştirileceğini söylüyor. Bu iphoneumdaki uygulamaların sileneceğini mi belirtir yoksa silinmezler mi? Siliniyorlarsa başka ne yapabilirim bu uygulamaları bilgisayarıma aktarmak için?

  • serkan

   14/04/2012 at 01:30

   ben suan bu konuda müzdaripim ilayda hanım nasıl bir tecrübe edindiniz bu konuda ?

 113. nekbey

  15/02/2012 at 17:00

  merhaba. benim sorum şöyle.. 2 sene önce aldığım backup’u PC’den silmek istiyorum.. ardından yeniden backup yapıcam.. her seferinde ta 2 sene önceki programları ayıklamak zorunda kalıyorum çünkü.. nasıl yapabilirim? PC’de nerede duruyor bu backup dosyası ve onu sildikten sonra telefonu yeniden PC’ye taktığımda bir sorun olmaz değil mi? yani itunes backup dosyanı bulamıyorum diyip de o an telefondaki app’leri falan silmez umarım.. teşekkür ettim..

 114. Halil yuksel

  18/02/2012 at 18:40

  merhaba arkadaslar ,
  ipod touch 4 (5.0.1) son surum icin bir soru sormak istiyorum bilen arkadaslar yardimci olursa simdiden tesekkur ederim .

  iTunes programi yardimiyla “WhatsApp Messenger” i bilgisayarima yukledim yalniz bu programi ipod touch imla eszamanla dedigimde hata veriyor . Sorun ne olabilir ?

  • fırat

   15/05/2012 at 00:01

   aynı sorun bendede var whatsupp ı ipoda iphoneconfigutilityle yükledm ama itunes yetkilendir diyo zaten yetkili

 115. bekir

  22/02/2012 at 20:20

  merhaba arkadaşlar bende her bir sekmede eşzamanlama yapamaya kalktığım zaman”bekir iphone”da ki tüm resim,müzik,fotoğraflar silinecektir yazısı çıkıyor.o yüzden hiç birşey yapamıyorum,yardım edebilecek bir arkadaş varsa süper olur. bu arada tüm apple programlarını silip yüklemeyi denedim yine olmadı.

  • murat

   12/08/2012 at 11:28

   iphone’u daha önce başka bilgisayarda eş zamnlıyorsan böyle birşey başına gelebilir, güvenlik açalıdır. yada daha önce hiç eş zamnlamadıysanda olur.
   tümverilerin yedeğini al ve eş zamanlamaya devam et bu şekilde sorunun çözülecektir. biraz uğrastırır ama sorununu çözer.

 116. omko

  27/02/2012 at 15:13

  merhabalar ben bir şey soracaktım benım cıhaz jb lı ve sılmek ıstıorm restore yapıorm sorun cıkıor şöyle düşündüm ;eski back up a geri dönüşüm yapmak eski backup da jb lı jb lı olmadan once kı backup u nasıl secerim lütfen cevap yazın …

 117. Cindioğlu

  11/03/2012 at 00:03

  Merhaba
  Brnin veya Brlernin Yardma Ihtyacm Var Arkadaslar . Benim Iphone 4 Vardı sattm . Ama dosyaları falan herbseyi yedeklemstm pcde backup klasorunu bldum fakat acamıyorm dosyalarn uzantları brbrndn farklı bu dosyaları nasl acablrm ? Ihtycm olan bi kac fotograf ve video var yardımcı olacak olan arkadaslara tesekkür ederm .
  Not : Şuan Bi Iphoneye Sahp Deglm

 118. Hilal

  17/03/2012 at 16:07

  Ben daha yeni İpod aldım ve bilgisayarıma iTunes yükledim 2 gün sorunsuz çalıştıktan sonra bozuldu. Sildim yeniden yükledim fakat hala calismiyor. Silin ve 64 bit sürümü yükleyin diye uyarı veriyor. Defalarca silip tekrar yuklememe ragmen düzelmedi. Belki sorun cihazdadir diye farkli cihazlarlada denedim fakat olmuyor .Yardımci olabilirseniz cok sevinirim

 119. ipek

  23/03/2012 at 19:36

  bende iphone 4g tlfn kullanıyorum tlfonu usb sini takıyorum ama aygt gelmiyo gelmediği için indirdiğim uygulamaları atamıyorum tlfona ndn olabilir yardımcı olursanız sevinirim….

 120. mustafa

  25/03/2012 at 14:33

  ya bendeki i tuns bu gözterdğinze hç benzemiyo sözde son sürüm oyunu yükleyemiyorum bendeki proğramda ” özet , müzikler , fotoğraflar bide tv şovları tek var sizin gstterdğiniz çoğu sekme yok uygulamalar gbi ses tonları gibi yardımcı olma şansınız varmı????

 121. yasemin

  27/03/2012 at 15:36

  iphone itunesten indirdiğim oyunları uygula dediğim zaman eşzamanlanırken telefonda görüyorum ama eş zamanlama bitince oyun kayboluyor.3 senedir iphone kullanıyorum ama bir haftadır hiç bir şey yükleyemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

 122. burakkkfull

  04/04/2012 at 19:28

  ıphone 3g mi eşzamanlama için pcme bagladgımda micrsft outlokta açılıo ve kapanmıo ayrıca eşzamanlama tamamlanmadan kapanıo bir çok yol denedm yardmcı olursanız sevinrim

 123. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps

 124. yavuz

  20/04/2012 at 12:29

  Merhaba ,
  Bilgisayardaki Outlook daki rehberimi İPhone daki rehberime geçmesini engelliyemiyorum bu konu yardımınız olabilirmi

 125. sefa

  21/04/2012 at 19:51

  merhaba;
  yeni i phone 4s aldım. i tunes da aygıtlar kısmında i phone sağ tıklıyorum sadece çıkar seçeneği açılıyo. satın alınanları aktar veya diğer seçenekler hiç çıkmıyo. sol tıklayıncada yeni iphone a hoşgeldiniz, hesabınızı ayarlayın diyo sürdür diyorum telefon kapanıp geri açılıyo. lütfen bir yardım 🙂

 126. Coşkun

  06/05/2012 at 23:21

  iphone 4 ve itunes son güncellemeleri yaptım.
  ücretsiz programlar indiriliyor ancak resimde görüldüğü gibi yeni uygulamaların yanına check koyup yükleyemiyorum.
  Sebebi ne olabilir ? Nasıl bu sorunu aşabilirim ?

  http://img265.imagevenue.com/img.php?image=331210425_1336331210_122_143lo.jpg

 127. Kübra

  12/05/2012 at 21:15

  merhaba, benim şöyle bir eşzamanlama problemim var: iphone4’ümü eylül ayında aldım ve itunes storedan ilk güncellemesini yaptım. daha sonra bu zamana kadar yeni çıkan güncellemeleri yapmadım. şimdi yeni bilgisayarıma itunesu yükledim ve iphonumu tanıttım ancak eşzamanlama yaparken daha önce apple storedan aldığım hiç bir uygulamayı eşzamanlayamıyor. hata olarak da bilgisayarınızı yetkilendirmelisiniz diyor ancak bilgisayar zaten yetkili. tekrar yetkilendirmeye çalıştığımda da zaten yetkili olduğunu söylüyor. uygulamalarımı nasıl eşzamanlayacağım?

 128. ezgi

  19/05/2012 at 18:54

  uygulama eşzamanlanın yanındaki kutucuğa tıklıyorum ama işaretlenmiyor. neden olabilir güncellemek mi lazım yardım lütfen acil 🙂

 129. ezgi

  19/05/2012 at 19:43

  mustafa bey cevabınız varsa söyleyin lütfen ne zamandır uğraşıyorum sanki orası saydam; kutucuğa tıklanmıyor, sadece uygulamalarda oluyor bi de bu. kişilerde vidyolarda her yerde oluyor ama orda tıklanmıyor.

 130. hulusi

  01/06/2012 at 10:57

  merhabalar
  arkadaşım iphone yedeğini aldıktan sonra telefonu sattı. oradaki bilgilere nasıl ulaşabiliriz? yedek dosyası hangi klasör içindedir ve bunun içindeki bilgilere nasıl ulaşabiliriz?
  not: icloud aktif değildi ve internet üzerinden ulaşma şansımız yok. elimizde sadece itunesta yedekten geri yükle kısmı var.
  ilginize teşekkürler

 131. Cemal

  05/06/2012 at 10:12

  Merhabalar Mustafa Bey
  Benim sorum soyle, bir bilgisayardaki itunes uzerinden bir uygulama satin aldigimda bu uygulamayi kac adet ipade yukleyebilirim? Ben 10 ipade yuklemek istiyorum. Eger 10 ipadede yukleme yapabilirsem, bu uygulamayi yasal kullanmis olurmuyum yoksa illegal bir kullanimmi olur?

  Tesekkurler

 132. hicran

  08/06/2012 at 01:32

  slm iphonuma yeni sürüm 5.1.1 yükledim ama parali yükledim navigon gitti geriye alabilirmiyim lütfen yardimmmmmmmmm

 133. yusuf arıcı

  05/07/2012 at 16:33

  bilg. format attım satın alınanaları aktarıp yedek aldım.fakat sencronize yapacağımda iphonun simge yerleri değişio? çözümü vaR MI

 134. Özgür

  23/07/2012 at 15:23

  şu uygulamaların silinip tekrar yüklenmesi tam bir problemdi neyseki çözdüm olayı teşekkürler

 135. murat

  29/07/2012 at 00:15

  itunese benim bilgisayarımı kullanan bir arkadaşım kendi apple kimliğinden uygulamalar indirmiş ve ben tüm uygulamaları kendi ipadf ime atarken eşzamnlama iptal ediliyor kendiliğinden onun hesabından indirilen uygulamaları nasıl silebilirim

 136. Duygu

  09/08/2012 at 01:27

  Merhabalar
  Telefonumdan apple store’a bağlanamıyorum. Daha bugun yeni aldım iphone 4S telefonum. Apple storea bağlanamıyor diyor ancak internette hiç bir sıkıntı yok. Sorunuma yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

 137. barn

  18/08/2012 at 17:37

  ya şimdi ben önceden app store dan uygulama indridim ve onlar ipadde fakat şimdi itunestan yüklemek isteyince ıpad dekilerler yer değiştiricek diyo yaparsam ıpaddaki uygulamalar silinirmi

 138. Doro

  14/09/2012 at 11:11

  Mustafa bey bilgisayarıma format attıysam ya da o bilgisayarı baskasına verdiysem yani o bilgisayara ulaşamıyorsam o bilgisayardan yetkilendirmeyi nasıl kaldıracağım?

 139. osman can

  02/10/2012 at 20:17

  Merhaba,ios 6 yüklemeden önce uygulamaları yedeklemiştim şimdi Aygıtlar/Uygulama kısmında eski uygulamalarımı görebiliyorum fakat higlight değiller ve geri yüklemek için seçim yapamıyorum.
  üst kısımda ygulamları eşzamanla butonunun tiklediğimde
  “iphone da bulunan uygulamalar ve onlara ait veriler İtunes dakilerle değiştirilecektir demekte şu an iphone da hiç uygulama olmadığından hepsii silmesinden tırsıyorum ve devam edemiyorum.

  Sorun için yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 140. Sonat

  02/10/2012 at 22:58

  ıphone u ıtunese bagladıgımda aygıtlar cıkmıyor.

 141. Ozgur zafer

  04/10/2012 at 22:38

  Merhaba Mustafa Bey
  4s satın aldım güncelleme yaptım ama daha sonrasın da app Store den hiç birşey indiremez oldu telefon. yurt dışında yasıyorum oyun veya başka birşey indireceğim zaman siz su anda su ulkedesiniz Türkiye marketlerinden sadece indirme işlemi yspabirsiniz diye bir uyarı geliyor ve indirme işlemi iptal oluyor engelleniyor bu sorunu nasıl çözebilirim
  Teşekkürler

 142. caner

  08/10/2012 at 17:54

  iTunus U Kayıt Kodu nedir nasıl ulaşırım

 143. caner

  08/10/2012 at 17:55

  iTunus U kayıt kodu nedir nasıl ulaşabilirim

 144. Yardım isteyen vatandaş

  08/10/2012 at 18:13

  merhaba mustafa bey, benim bir sorunum var. Ben uygulamalarımı itunes ten telefonuma atıyorum.bu sıralar bir şey oldu ve tam yarıda kapanıyor, itunes kapanmıyor. sadece yükleme şeysi kapanıyo üstte çıkan varya. çözümü nedir?