Bir Kar Masalı

Belki hatırlarsınız, gerçtiğimiz Nisan ayında “Alice iPad Diyarlarında” başlıklı yazımızda tanıttığımız uygulama ile, iPad’in çocuklar için eğlenceli bir okuma aracı olabileceğinden bahsetmiştik.

Dün de ülkemizden benzer bir şekilde “Bir Kar Masalı” isminde ücretsiz uygulama çıkınca sizinle paylaşayım istedim. Çocuklar için hazırlanmış bir kitap uygulaması olan “Bir Kar Masalı” aslında blog yazarı üç annenin amatör bir çalışması. Annelerden bir tanesi, blogunda uygulamanın çıkış hikayesi için şöyle yazmış:

Nereden başlasam nasıl anlatsam bilemiyorum gerçekten. Özetle… Biz birbirini tanımayan üç blog annesi, oturduk birlikte bir masal kitabı hazırladık. Bu acayip büyülü birşey aslında. Düşünsenize hiç tanışmadan, etmeden birlikte bir işe girişmek falan… Çalışma hayatımızdan artırdığımız zamanlarda, gönüllü bir biçimde ve hem de çok çalışarak. Bu sayede tanıştık, dost olduk ne güzel:))
Kitabı nurturia‘da tanıştığım sevgili  Esra Özlem yazdı, ben çizdim. Bütün bunlar olurken Özgüranne Deniz geldi ve sihirli değneği değdirdi.. Kitabı nasıl yayınlasak diye sorduğum feed’e”ben size app yapıcam” dedi 🙂

GÜNCELLEME (26/01/2011) : Bir Kar Masalı’nın iPhone versiyonu da yayınlandı. Bu yazı ilk hazırlandığında sadece iPad versiyonu vardı.

iPhone ve iPad uygulaması olarak yayınlanmış “Bir Kar Masalı”, 24 sayfadan oluşan sesli bir masal kitabı.

Masalın gayet güzel bir seslendirmesi ve bazı sayfalarda interaktif öğeler bulunuyor. Örneğin aşağıdaki sayfada ağaca dokunduğumuzda, ağaç sallanıyor ve kar taneleri aşağıya düşüyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, masaldaki kahramanlardan bir tanesinin havada süzüldüğü basit animasyonlarla gösteriliyor. Bu sayede masalı dinleyenlerin ya da okuyanların gözünde hikaye daha iyi canlanıyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Bir Kar Masalı, yine ülkemizden çıkan bir oyun geliştirme platformu olan Gideros ile hazırlanmış. Amatör bir çalışma olmasına rağmen bence uygulama oldukça başarılı. Eğer küçük çocuğunuz varsa bu uygulamaya mutlaka gözatın derim.

Bir Kar Masalı’nı iPad sahipleri aşağıdaki linkleri kullanarak cihazlarına ücretsiz olarak indirebilirler.

Bir Kar Masalı for iPhone

Bir Kar Masalı for iPad

Not: Eğer iPhone ve iPad’de kitap okumayla ilgileniyorsanız iBooks‘u tanıttığımız bu yazımıza gözatmanızı öneririm.

18 Comments

 1. Kerem

  15/01/2011 at 12:41

  Bu tip gelişmeler, ülkemiz de annelerin bile app geliştirebiliyor olması harkulade. Özellikle de bu tip yararlı aplikasyonların. Sevgili annelerin başarılarının devamını diliyorum.
  Ayrıca Mustafa Bey; sizin de gösterdiğiniz destek ve bu uygulamaları duyurmak için harcadığınız emek için tebrik ederim. Yeni yazılarınızı iple çekiyoruz.
  Saygılar sevgiler.

  • esraozlem

   15/01/2011 at 21:30

   Kerem Bey, ülkemizde annelerin dahi application geliştirmesinde bir tuhaflık yok diye düşünüyorum. Zira, annelik tek meziyetimiz değil 🙂 Mühendislik okumuş olmamız ve bu işi biliyor olmamız gibi bir takım başka özelliklerimiz de mevcut. Dileriz Apple dünyasında Türkçe içerik artar, ve bu konuda çalışmalar çoğalır.

   Teşekkürler.
   Esra Özlem Şakar Özümüztoprak

   • Anonim

    04/01/2012 at 15:56

    Aamacagiz iltifat etmis canim nedir bu alinganlik?

 2. Ömer Faruk Çetinkaya

  15/01/2011 at 12:52

  Öncelikle iyi bir çalışma olmuş bence İpad’im olmadığından inceleyemedim. Ama ekran görüntüleri öyle gösteriyorki başarılı bir çalışma ancak benim sormak istedğim bir soru var bunun hakkında mesela bu örnekteki gibi bir uygulama yerine ibook’un içine kitab olarak nasıl ekleniyor. Bu kitablar nereye hangi formatta gönderiliyor. Bu konu hakkında bir bilgi sahibi olan varmıdır Aramızda ?

  • Mustafa Tan

   15/01/2011 at 13:48

   Selamlar,

   Bu uygulama iBooks içine eklenemez. iBooks’a sadece belli bir formattaki elektronik kitaplar ve PDF’ler eklenebiliyor.

   Bir Kar Masalı ise elektronik bir kitap değil. Sesleri ve animasyonları ile bir uygulama. iBooks’taki kitaplar ise bu kadar interaktif değil ve animasyon içermiyor.

   iBooks için yapmanız gereken elinizdeki dokümanları PDF formatına çevirmek. Detaylı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/08/iphone-ve-ipadde-ibooks-ile-pdf-kullanimi.html

 3. Okan

  15/01/2011 at 13:11

  Mustafa bey merhabalar iphone 3gs enson guncel 5aylik bir cihaza sahibim sorunum telefonla gorusme yaparken ilk bazen 7 bazen 10 bazen 15 bazende acar acmaz telefonum reset atiyor restore ettim yine ayni servise gonderdim restore etmisler yere dusurme vb durumlarla karslasmadim ne yapmam gerekiyor ilglenirseniz cok sevinirim saygilarimla

 4. Pingback: Tweets that mention Bir Kar Masalı | iPhone ve iPad Türkiye -- Topsy.com

 5. Deniz Aslı Soykurum Çetin

  15/01/2011 at 22:16

  Merhaba,

  Bu güzel tanıtım için teşekkür ederiz. Az önce application store ipad ücretsiz kategorisinde 1. sırada olduğumuzu gördük. Duygularımı anlatmam çok zor… Bu kadar güzel karşılanmak ve iyi tepkiler almak bizi çok mutlu etti. Sayılamayacak kadar çok Türkçe içerikli uygulama olması dileğimizle…

  Saygı ve sevgilerimle

  • Mustafa Tan

   16/01/2011 at 10:53

   Esas ben teşekkür ederim 🙂

   Böyle güzel çalışmaları tanıtmak ve desteklemek boynumuzun borcu. Sizden böyle başka çalışmalar da görmek dileğiyle.

 6. Okan

  16/01/2011 at 11:41

  Merhabalar mustafa bey konuyla alakali degil ama bir problemim var 3gs guncel versiyon 6aylik bir cihaza sahibim dusme carpma vb durumlarla karsliasmadm yalniz arama geldgnde yada aradigimda gorusme esnasinda telefonum reset atiyor yeniden baslatiyor kendini pin kodu istemeden hemde.bu gorusmenin ilk 5 ila 20 dk.lari arasi oluyor.servise gonderdim restore edilip geldi fakat problem yine devam etmekte bu konuda yardimci olabilir misiniz lutfen. Saygilarimla…

  • Mustafa Tan

   16/01/2011 at 11:44

   Selamlar Okan Bey,

   Cihazınız restore edildikten sonra bile sorun devam ediyorsa muhtemelen donanımsaldır. Bence tekrar servise verin sorunun restore sonrası düzelmediğini de bildirin.

 7. ipad

  17/01/2011 at 09:25

  Pazar günü app store da neler var neler yok diye bakınırken tesadüfen görüp indirdim. 4 yaşındaki oğlum ilgi ile sonuna kadar dinledi masalı. Normalde dikkatini bu kadar uzun süre bir konuda yoğunlaştıramaz.

  Bu arkadaşların amatör çalışması bu ise, profesyonel bir çalışma yaptıklarında ortaya nasıl bir ürün koyacaklarını gerçekten merak ediyorum.

  Tebrikler.

 8. Pingback: Gurur Duydum | 'Blogcu Arkadaşlar', Duyuru | Pinik-Kuş

 9. aslı budak

  18/01/2011 at 19:15

  Haydi artık, beklemekten gönlümüz yoruldu, her gün her gün gelmiş mi diye bakıyoruz applestore’a, iphone’a da lütfennn, çok ama çok sevindik, göğsümüz kabardı

 10. Kaan

  28/02/2011 at 16:54

  çok teşekkürler
  tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık

 11. esraozlem

  15/10/2011 at 11:35

  “Bir Kar Masalı” Dünya Ağacı Yayınları’ndan kitaplaşarak raflardaki yerini aldı. Internet’te online satış kanallarında ve kitabevlerinde bulabilirsiniz.

 12. semra

  02/12/2011 at 10:04

  keşke okulöncesi eğitim personeli de faydalanabilseydi çünkü biz (her ne kadar iphone m olsada)İPHONE kullanan annelerden daha büyük bir kitleye eğitim ve hizmet veriyoruz.Okulumda öğrencilerime izlettirmek istiyorum mail adresime gönderirseniz çok mutlu olurum.
  Saygılarla…..

 13. Pingback: Gideros Studio ile hızlı Android ve iOS uygulaması geliştirin | Androidanya