iPad Pages İncelemesiiPad kullanıcılarının, App Store’da en çok aradıkları uygulamaların başında Office uygulamaları geliyor. Bu yüzden geçtiğimiz mayıs ayında, Apple’ın PowerPoint’i diyebileceğimiz Keynote‘u tanıtmış, kullanıcıların iPad’de sunum yapma veya hazırlama ihtiyaçlarını bir nebze gidermeye çalışmıştım.

Bu sefer de yine Apple’ın iWork paketinden bir ürün olan Pages‘tan kısaca bahsetmeye çalışacağım. Pages, Apple’ın Mac platformları için Microsoft Word’e alternatif olarak geliştirdiği bir ürün. Pages’ın iPad’deki versiyonu da, Mac’tekinin sadeleştirilmiş hali.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Öncelikle belirtmeliyim ki iPad’deki Pages, birçok özellikleriyle daha evvel tanıttığımız Keynote’a çok benziyor. Her ne kadar iki uygulama da farklı işler için kullanılıyor olsa da, Apple ortak bir kullanıcı deneyimi yaratmak adına iWork uygulamalarının temel fonksiyonlarını benzer yapmış. Bu da bir uygulamayı öğrenen kullanıcının, diğer uygulamaya alışmasını kolaylaştırıyor.

Pages’ta sıfırdan bir doküman oluştaracak isek, boş bir sayfa (Blank) ile ya da hazır şablonlardan (templates) bir tanesini seçerek başlıyoruz. Şu an için uygulama farklı kategorilerde hazırlanmış toplam 15 tane şablon sunuyor.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Keynote’da olduğu gibi Pages’ın da henüz Türkçe arayüzü bulunmuyor. Gerçi Apple, uygulamayı her güncellediğinde yeni diller ekliyor ama Türkçe’nin yakın zamanda geleceğinden şüpheliyim. Her ne kadar uygulamanın arayüzleri Türkçe olmasa da, iOS 4.2 ile birlikte iPad’e Türkçe klavye desteği geldiği için, dokümanlar içerisinde Türkçe karakterler kullanabiliyoruz.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Pages, en basit metin editörünün sunduğu klasik metin formatlama özelliklerini sunuyor. Yani yazıların font tiplerini ve boyutlarını dilediğimiz gibi değiştirebiliyor, satırları otomatik numaralandırabiliyor ya da satır aralarındaki mesafeyi ayarlayabiliyoruz.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Pages ile yazımıza istediğimiz tipte ve renkte grafikler, tablolar ve şekiller ekleyebiliyoruz. Ayrıca ekledikten sonra da üzerlerinde değişiklik ve oynama yapabiliyoruz.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Pages’te yazıya eklediğimiz resimler ile ilgili en sevdiğim kısım, etrafındaki metnin resmi otomatik sarması (wrap). Bir de ayrıca bir resim düzenleme uygulamasına ihtiyaç duymadan resimlerin büyüklüğünü, yönünü ve de ebatları değiştirebilmemiz.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Pages’ın da, aynı iBooks‘da olduğu gibi sözlük özelliği var. Yani dokümandaki herhangi bir sözcüğe çift dokunup ardından açılan menüden anlamına (definition) baktırabiliyoruz. Tabii ki sözlük sadece ingilizce kelimeler için çalışıyor ve anlamlarını da yine ingilizce olarak söylüyor.

Pages’ın Araçlar (Tools) menüsü de, Arama’dan, Doküman Yazdırmaya kadar bir çok özellik sunuyor.

Pages’ın doküman içinde kelime arama (Find) özelliği oldukça başarılı diyebilirim. Aradığımız kelimeleri hızlıca buluyor ve işaretliyor. Ayrıca Bul ve Değiştir (Find & Replace) özelliği ile de arattığımız kelimeleri kolayca değiştirebiliyoruz.

Pages’deki beni şaşırtan ve iPad’de görmeyi pek beklemediğim bir özellik de sayfalarımızın kenar boşluklarını ve genel formatını ayarladığımız “Document Setup” kısmı.

Ekran görüntüsü iPad’den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Uygulamanın Ayarlar (Settings) bölümündeki faydalı seçenekelerden bir tanesi de yazıdaki toplam kelime sayısını gösteren “Word Count” seçeneği. Bu seçeneği aktif hale getirdiğimizden dokümanın en altında toplam kelime sayısı gösteriliyor.

Pages’ta dokümanımızı tamamladıktan sonra iPad haricindeki bir ortama aktarmanın Keynote‘ta olduğu gibi bir çok yöntemi var. Pages da FileSharing özelliğini desteklediği için iTunes üzerinden USB kablosu ile dosya transferi yapabiliyoruz. (Send to iTunes)

Fakat hangi yöntemi kullanırsak kullanalım, dosyamızı transfer etmeden önce Pages’ın bize sunduğu formatlardan birini seçmemiz gerekiyor. Pages, kendi formatında, PDF formatında ve Microsoft Word yani DOC formatında dosyamızı kaydetmemize imkan veriyor.

Bildiğiniz gibi iTunes’un File Sharing özelliği, iPhone ve iPad’deki uygulamalardan bilgisayarımıza dosya transferine imkan verdiği gibi, tam tersini yani bilgisayardan iPhone ve iPad’e de dosya göndermemizi sağlıyor.

Bu sayede FileSharing özelliği iPad’e eklediğimiz dosyaları “Copy from iTunes” seçeneği ile uygulamanın içine aktarabiliyoruz.

Mail eklentisi (attachment) olarak gelen dokümanları da, ayrıca iTunes kullanmaya gerek kalmadan direkt Pages’a aktarabiliyoruz.

Her ne kadar Pages, Microsoft Word dokümanlarını destekliyor olsa da, kendi ortamına her zaman %100 başarı ile aktaramıyor. Dokümanda kullandığımız fakat Pages tarafından desteklenmeyen özellikler gözardı edilerek aktarma işlemi gerçekleşiyor. Fakat genelde bunlar dokümanın genelini etkileyemen ufak tefek şeyler oluyor.

Zaten Pages, aktarma işleminin sonunda aşağıdaki gibi bir rapor hazırlayarak hangi kısımların düzgünce aktarılamadığını belirtiyor.

Sonuç olarak Pages, iPad’de dokümanlarla çok işi olan kullanıcıların temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir hizmet sunuyor.

Ben ise Türkçe karakterleri kullanmanın zorluğundan dolayı iPhone ve iPad’de yazı yazmayı pek sevmiyorum. Dolayısıyla iPad’de doküman hazırlamaktan çok okumayı tercih ettiğim için daha evvel tanıttığım GoogleReader gibi basit uygulamalar da işimi görüyor. Tabii mevcut dokümanlar üzerinde değişiklik yapmak gerektiğinde de Pages gibi uygulamalar şart oluyor.

Dolayısıyla ihtiyacınız iyi belirleyip, gayet güzel bir kullanıcı tecrübesi sunan Pages uygulamasını aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan indirebilirsiniz.

Pages


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Pages
App Store oyları: (1078 oy)
Desteklenen Diller: Spanish, English, , CS, Danish, Dutch, English, , French, German, EL, HE, HI, Hungarian, , Italian, JA, KO, , NB, Polish, , , Russian, ZH, , Spanish, , , ZH, Turkish, UK, VI
Çıkış Tarihi: 26.05.2010
Boyut: 440.7 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadProThirdGen-iPadProThirdGen, iPadProThirdGenCellular-iPadProThirdGenCellular, iPadProFifthGen-iPadProFifthGen, iPadProFifthGenCellular-iPadProFifthGenCellular, iPhone13Pro-iPhone13Pro, iPhone13ProMax-iPhone13ProMax, iPhone13Mini-iPhone13Mini, iPhone13-iPhone13, iPadMiniSixthGen-iPadMiniSixthGen, iPadMiniSixthGenCellular-iPadMiniSixthGenCellular, iPadNinthGen-iPadNinthGen, iPadNinthGenCellular-iPadNinthGenCellular, iPhoneSEThirdGen-iPhoneSEThirdGen, iPadAirFifthGen-iPadAirFifthGen, iPadAirFifthGenCellular-iPadAirFifthGenCellular, iPhone14-iPhone14, iPhone14Plus-iPhone14Plus, iPhone14Pro-iPhone14Pro, iPhone14ProMax-iPhone14ProMax, iPadTenthGen-iPadTenthGen, iPadTenthGenCellular-iPadTenthGenCellular, iPadPro11FourthGen-iPadPro11FourthGen, iPadPro11FourthGenCellular-iPadPro11FourthGenCellular, iPadProSixthGen-iPadProSixthGen, iPadProSixthGenCellular-iPadProSixthGenCellular

27 Comments

 1. Barış Cavlak

  29/12/2010 at 09:28

  İphone’da Quickoffice kullanıyorum. iPad için tavsiye eder misiniz?

  • nihat arslan

   28/06/2011 at 10:53

   quickoffice de word’ü bilmem de excel kullanıcıları için çok büyük eksiklikler var. hücre birleştirme olayını desteklemiyor. hücre içerisine metin girerken ikinci bir kelime yazacağımız zaman numerik klavyeye dönebiliyor. toplu halde dosyaları kopyalama, taşıma olayı yok.

 2. Hasan

  29/12/2010 at 15:46

  İyi günler Mustafa Bey,

  Pages da yazdığım yazıyı mail ile atmak istedim. 3 adet mail kullanıyorum. Hotmail i seçtim fakat ayarlarını tam yapamadığım için gönderemiyorum. Mail ile gönder dediğimde ilk önce hotmail seçiyor ve ondan göndermeye çalışıyor fakat hata veriyor. Ama gmail den göndermek istiyorum fakat değiştiremiyorum. Bunu nasıl değiştirebilirm.

  • Mustafa Tan

   29/12/2010 at 15:52

   Selamlar Hasan Bey,

   Kimden seçeneğine bastığınızda mailin gönderileceği hesabı seçebiliyor olmanız lazım.

   Ayrıca isterseniz aşağıdaki menüden Varsayılan hesabı değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken Ayarlar -> Mail, Kişiler, Takvimler menüsünün alt tarafında bulunan Saptanmış Hesap ayarını Gmail seçmek.

 3. Ediz

  29/12/2010 at 15:48

  Merhaba,
  Daha onceki yazilarinizdan birinde dile getirdiginiz ,begendigimiz uygulamalar hakkindaki goruslerimizi yazilarinizin takipcileri olarak, herhangibir menfaat beklemeksizin paylasmamiza yonelik bir ortam dusunurmusunuz. Tum takipcilerinize ve size mutlu bir yeni yil dileklerimle.

  • Mustafa Tan

   29/12/2010 at 16:08

   Selamlar Ediz Bey,

   Aslında düşünüyorum ama bazı çekincelerim var. Fakat genel bir talep varsa buna kayıtsız kalmak doğru olmaz 🙂

  • ercan

   29/12/2010 at 16:10

   Evet editor cevap bekliyoruz 🙂

  • Anonim

   29/12/2010 at 22:47

   Bence de çok güzel fikir 🙂

 4. bugra

  29/12/2010 at 23:14

  iphone’da da böyle bir uygulama mevcutmu store’dan falan indirebiliyormuyuz?

 5. cenkrenda

  31/12/2010 at 10:49

  mustafa bey lütfen yardım !!!

  itunes den indirdiğim uygulamaları telefonuma yükleyemiyorum lütfen yardım edin.hepsini işaretleyip apply tuşuna basıyorum fakat hiç birini telefonuma atmıyor !!!

 6. Berkant

  01/01/2011 at 09:32

  Mustafa bey iyi seneler. Yazacağım konu bu başlıkla ilgili değil fakat belki bir an önce görür ve yardım edersiniz diye buraya yazmak zorunda kaldım. Belki başkaları da muzdariptir bu sorundan.

  Sorun şu; 31 Aralık a kadar düzgün bir şekilde çalışan alarm, 1 Ocak 2011 Den itibaren ayarlanan zamanda çalmıyor. Daha dogrusu hiç çalmıyor. Bir ara bir alarm sorunu vardı. Düzeldi. Şimdi tekrar mı ortaya çıktı acaba? Bu sadece beni etkileyen bir sorun mu?

  Kaç defa ayarladiysam da alarm, kurduğum saatte çalmıyor. İlginize teşekkürler şimdiden.

 7. zeki

  12/01/2011 at 09:27

  selamlar
  pages da yazılan dökümanlar için bir “save” komutu yok. en son yapılan değişik haliyle mi kaydediliyor acaba?

  • Mustafa Tan

   12/01/2011 at 10:30

   Evet en son hali kaydediliyor.

 8. Zait AKGÜN

  14/01/2011 at 00:44

  Mustafa bey,
  Pages ile dosyalama veya klasör işlemini nasıl yapabiliriz? Veya diğer bir uygulama ile dosyalama veya klasör işlemini yapabilrmiyiz? Türkçe dosyalama seçeneği ile…

 9. Osub

  20/01/2011 at 09:28

  Bu güzel yazı için teşekkürler öncelikle.

  iPad’ imi ilk aldığım zamanlarda çok araştırdım, hangi ofis programını alayım diye, documents2go, quick office vs. sonunda Apple ürünlerini almaya karar verdim. Diğer uygulamaların bu şekilde güzel arayüzleri yok. Evet belki tek uygulama ile PPT, DOC, XLS dosyalarını açabiliyorsunuz fakat edit etmek istediğinizde bu kadar kaliteli bir arayüz bulamıyorsunuz.

  Keynote, Numbers ve Pages, hepside benzer bir deneyim sunuyor kullanıcıya, yazıda da belirtildiği gibi benzer işlemler benzer
  şekilde yapılıyor.

  Satın aldıktan sonra Pages’ te uzun bir döküman hiç oluşturmadım, zaten iPad’ de oturupta bir tez yada 5 – 10 sayfalık bir ödev yazmak bence biraz zor. Öncelikle kolunuz yorulur. Not almak için kullandım bazen. Yani uygulamanın bir sürü özelliği var ama benim en çok kullandığım mail yada başka şekilde gelen bir Word dokumanını Pages ile açmak oluyor.

  • Ali

   19/03/2011 at 12:11

   Kablosuz klavye ile ( pahalı ama) bu sorun çözülüyor. ))

 10. Ali

  19/03/2011 at 11:47

  Öncelikle page de hazırladığınız bir belgeyi word ile taşırken Mustafa bey’in de belirttiği gibi format sorunları yaşanıyor. Bu nispeten pdf te olmuyor. Bu iyi . Page de çok olmasını istediğim bir özellik şu. Ben bir Goodreader hayranıyım. IPad’i iş için kullanabilecek duruma getiren harika bir program. Goodreader içinde boş bir text dokümanı açıp yazınızı yazabiliyorsunuz. Bu dokumanı pc’ nize aktardığınızda txt dokümanı formati yüzünden çok güzel görünmüyor. Ama güzel şey Goodreader buradaki txt dosyasını Pages içinde açma imkanı veriyor. Dolayısı ile Goodreader’da oluşturduğunuz bir txt belgesini Pages ile daha güzel bir hale dönüştürmeniz mümkün. Bu iyi. Ancak benim arzu ettiğim şey Pages içindeki bir belgeyi de Goodreader da açabilmek. Çünkü Goodreader’ın saklama ve paylaşım özellikleri çok ama çok başarılı. Bence Pages biraz zayıf noktası bu .

  Saygılar

 11. Ergin

  07/05/2011 at 11:39

  İyi günler ;

  Benim asıl merak ettiğim konu pages,Keynote ve numbers’da hazırladığım, e- mail ve daha bir çok yöntemle ipad’e indirdiğim iWork ürün özellikli ve Microsoft office özellikli uygulamalardan olusan yüzlerce sayfalık bilgiyi ipad’deki iWork uygulamaları icinde kolayca nasıl bulacağımız?

  İndirilen veya hazırlanan dökümantasyonu hızlıca bulduran bir buton yok sanırım.

  Hızla kullanılan parmaklar gerekiyor. Bu konuda bilgi veriseniz sevinirim. Evraklarımı bulmakta zorlanıyorum zira.

 12. safa

  11/11/2011 at 04:17

  iyi çalışmalar. bende pages uygulamasını kullanmaya başladım gerçekten çok muhteşem bişey bu:) Gerçi iphone4 de pagesi kullanıyorum ekran küçükte olsa program çok kullanışlı zorluk çekmedim hiç. Yanlız bir şeyi anlayamadım pagesde sayfa yan çevrilmiyor mu? Yani örneğin tablo ekleyip veriler yazmak istiyorum içine ancak sayfayı yan kullanabilsem daha fazla sütun sığdıracağım ancak yapamıyorum. itunes üzerinden yan çevrilmiş sayfa olarak bir belge atıp pageste açtım sayfayı yan gösteriyor. Ancak ben çeviremiyor muyum acaba? teşekkürler

 13. SERCAN

  20/11/2011 at 02:56

  pageste bir tablo oluşturmak istedim fakat enine sayfaya sığmadı bende sayfayı yatay yapmak istedim ya nasıl yapıldığını bulamadım yada böyle bir özelliği yok . bunun cevabını bilen arkadaşlardan yardım istiyorum .

  şimdiden zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkürler.

 14. Muhammet

  15/12/2011 at 19:19

  İpod touch ve ipod 2 kullaniciyim.apple hep ayni seyi yapiyor insanlari sinirlandiriyor ve kendinde olmayan birseyi kullanmani saglamiyor.yuksek teknoloji uretiyor ama o yuksekligin icine gerekli olan ufak ama onemli detaylari koymuyorlar.flash gibi msnde facede goruntulu konusma gibi.dunyanin parasini aliyor icine bir orjinal office programi koymuyor..freesini veriyor saolsun oda. Pek ise yaramiyor. Usb baglantisi yok.kisacasi seni uzaya cikartiyor yuksek teknoli ile ama yiyecek vermeyi unutuyor..apple amblemindeki yarim elma gibi guzel bir elma ama eksik..hep bir yerden kesiyor

 15. Nahit Mert

  20/12/2011 at 15:58

  Mustafa bey iyi günler dilerim.

  sizin daha önce pages hakkındaki yorumlarını okudum. Word da formül (sayısal) yapabiliyormuyuz.

 16. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar | Sosyal İtici

 17. Pingback: iPhone ve iPad Arasındaki Temel Farklar « Ios Temaları « www.itoprak.com iphone unlock jailbreak

 18. Pingback: Apple Kablosuz Klavye, Bluetooth üzerinden hem Mac'lere hem de iPad ve iPhone'a bağlanabiliyor. | SanalPlanet.com

 19. ali arı

  18/08/2012 at 02:38

  ben i pad i yeni alacam ve okulda kullanmayı dusunuyorum . e- kitap yuklemeyi ve dersleri burdan anlatmayı dusunuyorum. meb den indirdiğim pdf dosyalar ipad de acabilirmiyim . wordde hazırladığım bir dosyayı i padde acabiliyormuyum. yada tersi page de hazırlanan dosya wordde acılabiliyormuyum.