Flick Kick Football ile iPhone ve iPad’de Serbest VuruşGeçtiğimiz günlerde, App Store’daki en popüler futbol oyunlarından biri tanesi olan Flick Kick Football‘a online multiplayer desteği gelince, ben de bu bahaneyle bu zevkli oyunu tanıtayım istedim. Flick Kick Football, kısaca bir şut çekme oyunu. Yani oyunda amaç, her seferinde farklı açılardan ve barajlardan oluşan serbest vuruşları gole çevirmek.

Aslında oyunun oynanabilirliği ve arayüzleri oldukça basit. Fakat asıl zor ve zevkli olan topa faso verdirerek ya da aşırtarak rakiplere çarptırmadan gol yapmak. Gerçi “How to Play” (Nasıl Oynanır) ve “Practice” menülerinde oyunun kuralları ve incelikleri detaylı anlatıldığı için oyuna alışmak kısa sürüyor.

Oyunun tek kişilik modunda  Arcade, Bullseye ve Time Attack olmak üzere 3 farklı mod bulunuyor. En çok tercih edilen Arcade modunda amaç, arka arkaya verilen farklı pozisyonları gole çevirmek ve de en yüksek puanı yapabilmek. Bullseye‘daki amaç ise kaledeki hedefleri vurmak ve yine en yüksek puanı alabilmek. Time Attack‘teki amaç da verilen süre içerisinde bol bol gol atıp maksimum puana ulaşmak.

Fakat beni oyuna esas bağlayan son güncelleme ile gelen ve online multiplayer özelliği. Game Center gerektiren bu özellik sayesinde internet bağlantımız üzerinden diğer Flick Kick kullanıcıları ile kapışabiliyoruz 🙂

Multiplayer oyunda, her iki oyuncu sırayla şut çekiyor. Her bir turda iki oyuncu da aynı pozisyonu gol yapmaya çalışıyor. Her bir turda da yeni bir pozisyon karşımıza çıkıyor. Bir taraf toplamda 3 defa gol kaçırdığı zaman da oyun bitiyor. Tabii doğal olarak da gerçek oyunculara karşı oynamak çok daha zevkli oluyor 🙂

Multiplayer’ın en kötü yanı ise sadece otomatik rakip eşleştirmesi yapması ve sunucuda çok fazla oyuncu olmadığında bu eşleştirme işleminin bazen 1-2 dakika kadar sürmesi.

Flick Kick Football açıkçası benim bu aralar favori oyunu oldu. Tek kişilik oyunlardan çabuk sıkıldığım için de genel de hep multiplayer modunda birileri ile kapışıyorum. Oyundaki rakip futbolcular ve saha her ne kadar 2 boyutlu olsa da oyundaki ses efektleri, atmosfer ve grafikler oldukça gerçekçi. Bu da oyunu gayet zevkli ve eğlendirici yapıyor.

Ekran görüntüsü iPad'den alınmıştır. Büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Flick Kick Football, universal bir uygulama olduğu için de iPad’de de gayet güzel çalışıyor. Hatta şöyle diyeyim oyunun esas zevki, ekranı daha büyük olduğu için iPad’de çıkıyor. Çünkü topa güzel faso verebilmek için bazen daha geniş bir alana ihtiyaç oluyor. Bir de yukarıda da  belirttiğim gibi oyunun Game Center desteği ve bol bol Başarı Ödülü (Achivement) bulunuyor.

Sonuç olarak Flick Kick Football, oyun olarak çok fazla özellik sunmasa da, eğlenmek ve vakit öldürmek için gayet güzel bir tecrübe sunuyor.  Flick Kick Football’ı aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan indirebilirsiniz.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

Oyunun tanıtım videosu:

12 Comments

 1. Pingback: Tweets that mention Flick Kick Football ile iPhone ve iPad’de Serbest Vuruş | iPhone ve iPad Türkiye -- Topsy.com

 2. Anonim

  22/12/2010 at 09:29

  iPhone ve Android uygulamaları bilgi hırsızı!

  ntvmsnbc ve Ajanslar
  Güncelleme : 11:39 TSİ 21 Aralık 2010 Salı
  Pek çok iPhone ve Android uygulamasının e-posta ve konum gibi özel bilgileri üçüncü şirketlerle paylaştığı iddia edildi.

  Onlarca popüler iPhone uygulamasının, kullanıcıları gizlice izlediği, bilgileri şirketlere gönderdiği ve şirketlerin de bu bilgileri kullanıcıları reklamlarla hedef almak üzere kullandıkları belirtildi.

  Yapılan bir araştırmaya göre, iPhone’a yüklenen program ve oyunların yarıdan fazlası, aldıkları bilgileri özel şirketlere gönderiyor. Uygulamalar arasında son derece popüler olan Angry Birds adlı oyun ve müzik tanımlama yazılımı Shazam bulunuyor.

  Gazeteport’un Daily Mail gazetesinden aktardığına göre, kullanıcıya ait bilgileri edinen firmalar, kullanıcının hareketlerini takip ediyor ve kullanıcıya özel, ilgileneceğini düşündükleri ve düzenli olarak gönderilenlerden daha fazla para kazanabileceklerini düşündükleri reklamlara yöneliyorlar.

  Araştırmada test edilen 101 uygulamanın 56’sının kullanıcının numarasının bir şekilde özel bir şirkete yolladığını ortaya koydu. Yaklaşık 47’si cep telefonunun bulunduğu yeri ve beşi kullanıcıya ait yaş, cinsiyet ve diğer kişisel bilgileri veriyor.

  Her iki firma bu tür uygulamaların gerçekleşmesine izin vermemeyi vaat etmiş olsa da, hem Apple’ın iPhone’unda hem de Google’ın Android’inde kullanıcının yer bilgilerinin paylaşıldığı ortaya çıktı.

  Araştırma ABD’de yapıldı, ancak bu durumun dünyanın herhangi bir yerinde bu cep telefonlarını kullanan ve yükleme yapan tüm kullanıcılar için geçerli olduğu kaydediliyor.

  Wall Street Journal tarafından gerçekleştirilen araştırma, cep telefonu kullanıcılarının izlenmekten kaçamayacaklarını, bilgisayardaki gibi ‘cookies’ yardımıyla yazılımın izlenmesini engelleme imkanı olmadığı kaydediliyor.

  Diğer popüler uygulamalar arasında müzik uygulaması Pandora da var. Pandora, yaş, cinsiyet, yer, telefon ID’si gibi bilgileri paylaşıyor. Paper Toss adlı oyunun Android ve iPhone versiyonları, telefonun ID numarasını en az beş reklam şirketine göndediyor.

  Uygulamalar, Apple App Store’u 2008’de açtığından beri son derece popüler hale geldi. Şimdi 300 binden fazla uygulama var. Google’ın Android’inde de 100’den fazla uygulama bulunuyor. Dünya genelinde uygulama satışlarının değerinin 7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

  Google’dan bir sözcü, AdMob’unun uygulamalardan elde edilen bilgilere göre reklamları yönlendirdiğini kabul ederek, “Bizim odaklandığımız şey, kullanıcının yüklediği uygulama üzerinde kontrol sahibi olması ve uygulamanın hangi bilgiyi paylaştığının farkında olması” diye konuştu. Apple sözcüsü Tom Neumayr ise, “Müşterilerimiz için güçlü gizlilik koruma sistemleri oluşturduk, özellikle yer bilgisiyle ilgili olarak” diye konuştu.

 3. çağlar

  22/12/2010 at 10:19

  bu app. ile çok bi alakası yok mustafa bey
  ama samimiyetinize güvandiğimden buraya yazıyorum
  notebook un modeminden kablosuz bir ağ açtım
  ama iphone ‘ umla bağlanamadım!
  sizce problem nedir.
  iphone ‘un wifi ‘ı sadece internet modemlere mi bağlanıyo?

  tesekkürler.!

  • Mustafa Tan

   22/12/2010 at 10:59

   Selamlar,

   Bir hata mesajı çıkıyor mu?

  • çağlar

   22/12/2010 at 11:45

   sadece ekranda “….. ağına katılamadı ”
   uyarısı çıkıyor
   başka deneyen var mı bilmiyorum ama
   zamanla arkadaşlarımın telefon ve bilgisayarlarıyla denemeye çalışıcam..

  • çağlar

   22/12/2010 at 11:52

   galiba sadece bilgisayarlar arası oluyor(!)
   ama bilgisayar olmadı kesin değil tabi bağlanmama sorunu için !
   acaba başka bi ayar mı gerekiyor?

 4. Sarp Centel

  22/12/2010 at 11:43

  Normalde deneme sürümü olmayan oyunları almıyorum, fakat Mustafa Bey siz tavsiye ettiğiniz için fiyatı da ucuz olunca iPad versiyonunu aldım. Oyunun fizik motoru başarılı, eğlenceliymiş. Teşekkürler

 5. Ali can

  22/12/2010 at 12:39

  Selamlar mustafa bey yeni ipad hakkinda aciklama dedikodular varmi ???

 6. Emin

  22/12/2010 at 20:24

  Meraba Mustafa bey. İPhone 4 almak için 3gsmi sattigimdan beri Uzun bı zamandır takip edemedim siteyi. Sonunda alabildim 4. Belki arada soylemisinizfir diye bu açıklamayı yaptım. Ben aslında su gyroscope özelliğini kullanabileceğimiz bir oyun var mı acaba

  • Emre D

   23/12/2010 at 04:53

   Modern Combad 2; black pegasus.
   Cok guzel oyun ve gyroscoop destekliyor, tavsiye ederim.

   • kadir

    23/12/2010 at 22:41

    kesinlikle 🙂

 7. Anonim

  18/03/2011 at 17:18

  Oyun futbolseverler için gerçekten harika bir oyun …

  Oyunu yükleyip biraz alıştıktan sonra bende herkes gibi multiplayer oynamaya ve ”Game Center” ile birlikte online oyunlar oynamaya başladım …

  Fakat son update’ten sonra multiplayer ‘ı tıkladığımda Online yazısını göremiorum.Sanırım oyunu OpenFeint aldı veya ortada kaldı 🙂

  Acil yardım istiyorum…

  Teşekkürler…