iPhone Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bir çok kullanıcı iPhone’un farklı bir cihaz olduğunu, ancak satın aldıktan sonra farkediyor ve bazı kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Son zamanlarda bu konuda çok fazla mail gelmeye başlayınca, biz de iPhone almadan bilinmesi gereken önemli konuları bir başlık altında toplayalım istedik.

Apple ve iPhone

Öncelikle belirtmeliyim Apple, kurucusu ve halen yöneticisi olan Steve Jobs nedeniyle çok farklı bir firma. Dolayısıyla bu farklılık Apple’ın tüm ürünlerine yansıyor. Bu yüzden özellikle ilk defa Apple ürünlerini kullanmaya başlayanlara bazı şeyler çok garip geliyor. Bu yüzden iPhone değerlendirken “.. dünyanın en dandik telefonlarında bile var, iPhone’da neden yok?” diye bakmamak gerekiyor 🙂

Telefon ve SMS

iPhone kısaca; “Telefon özelliği de bulunan bir cep bilgisayarı”. Bu yüzden Tefefon, cihazın bir yan özelliği. Bir çok kullanıcının iPhone’daki Telefon uygulamasından çok daha büyük beklentisi var. Fakat iPhone’daki Telefon ve SMS uygulamaları olabildiğince basit. Örneğin:

 • Blacklist diye tabir edebilen ve istemediğimiz numaralar bizi aradığında, telefonumuzun çalmamasını sağlayan özellik iPhone’da yok.
 • İletim raporu diye de bilinen attığımız mesajın karşı taraf tarafa ulaşıp ulaşmadığını gösteren özellik iPhone’da yok.

App Store

Apple’ın iPhone’la başlattığı bir akım da uygulama mağazası. Normalde iPhone kapalı bir kutu. Yani internetten bulduğumuz herhangi bir uygulamayı cihazımıza yükleyemiyoruz. iPhone’a uygulama sadece App Store üzerinden indirilebiliyor. Apple da, App Store’a konmadan evvel tüm uygulamalar denetliyor. Bu sayede cihazımıza zararlı (virüs, özel bilgilerimiz çalan, vs.) bir uygulama yüklenmemiş oluyor.

Tabii bunun yanında Apple, App Store’a her uygulamayı kabul etmiyor. Örneğin yazılım geliştiriciler cihazın, Telefon ve SMS özellikleri ile ilgili bir uygulama geliştiremiyorlar. Dolayısıyla cihazın bu konudaki eksiklerini kapatacak uygulamalar App Store’da da yer almıyor.

Özetle sadece App Store’dan yüklenebilen uygulamalar sayesinde iPhone’umuzun yetenekleri sürekli artıyor. Fakat uygulama geliştiriciler, istedikleri gibi App Store’a uygulama gönderemiyorlar. Bu yüzden aradığınız bazı uygulamaları App Store’da göremeyince, ya da beklediğiniz bir uygulama güncellemesi hemen çıkmayınca, boşu boşuna uygulama geliştiricilere kızmayın 🙂

Jailbreak

Yukarıda bahsettiğimiz kısıtlamalardan dolayı bazı kullanıcılar, App Store haricinde de cihazlarına uygulama yükleyebilmek istiyorlar. Bunun için de, Apple’ın hiç istemediği ve izin vermediği jailbreak işlemini yapmak gerekiyor. Jailbreak işlemi sonrasında iPhone, Apple’ın kontrolü haricinde uygulama yüklenebilen ve işlem yapılabilen bir cihaza dönüşüyor.

Jailbreak, her ne kadar çok avantajlı bir işlem gibi gözükse de, her türlü programın yüklenebiliyor olmasından dolayı zararlı uygulamalara karşı da cihazı savunmasız bırakıyor. Bu yüzden de teknik bilgisi yüksek olmayan kullanıcılara jailbreak’i kesinlikle önermiyoruz. Daha detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

Unlock

Türkiye’de iPhone 4 fiyatlarının yüksek gözükmesinden dolayı bir çok kullanıcı yurt dışından iPhone almak istiyor. Avrupa’da satılan iPhone’ların fiyatları Türkiye’ye göre çok ucuz olmadığı için de herkes Amerika’dan iPhone almak istiyor. Gerçekten de ilk bakışta Amerika’da satılan iPhone’lar Türkiye’ye göre çok daha ucuz gözüküyor. Fakat çoğu kullanıcı, Amerika’da satılan iPhone’ların neden bu kadar ucuz olduğunu hiç sorgulamıyor.

Aşağıdaki tabloda da açıkça görüldüğü gibi Amerika’da satılan iPhone’ların çalışabilmesi için AT&T isimli operatörün SIM kartına ihtiyaç duyuluyor. Yani Amerika’da satılan iPhone’lar SIM kilitli (SIM locked) ve Türkiye’deki operatörlerin SIM kartları ile çalışmıyor. (Bazı ülkelerdeki operatörler başta SIM kilitli sattıkları cihazların sonradan kilidini kaldırabiliyorlar. Bu operatörlerin hangileri olduğunu http://support.apple.com/kb/ht1937 adresinden kontrol edebilirsiniz.)

GÜNCELLEME (14/06/2011) : Amerika’da artık unlocked (SIM kilitsiz) iPhone 4 ve iPhone 4S satılıyor. Detaylı bilgi için bu yazımıza bir gözatın.

Kaynak : http://support.apple.com/kb/ht1937

Dolayısıyla Amerika’dan bir iPhone aldığımızda Türkiye’de kullanabilmemiz için önce unlock (SIM kilidini kırma) işleminden geçirmemiz gerekiyor. Maalesef bu unlock işlemi her zaman kolayca yapılamıyor. Bazen kullanıcılar, cihazlarını aylarca kullanamadan unlock yazılımın çıkmasını bekliyor. iPhone’un modeline ve versiyonuna göre de unlock yazılımları farklılık gösteriyor.

Ayrıca unlock işlemi hiç bir zaman kalıcı olamıyor. Yani bir versiyon için unlock yapılsa bile, cihazın versiyonu yükseltildiğinde veya sıfırlandığında tekrar unlock’a ihtiyaç duyuluyor. Tabii bir de yurt dışından alınan her telefon gibi, iPhone’un da bir seferlik pasaport (IMEI) kaydının yapılması gerekiyor.

Özetle yurt dışından iPhone almak, her zaman düşünüldüğü gibi çok ucuza gelmiyor. Bu konuda detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

iTunes

İlk defa iPhone kullanmaya başlayanların  en çok zorlandığı konuların başlarında da, iPhone’un iTunes’a olan bağımlılığı geliyor. iTunes, bilgisayarımıza yüklediğimiz ve iPhone, iPad, iPod Touch gibi bir çok Apple ürününü yönettiğimiz bir yazılım. iPhone kullanıcılarını ilgilendiren özellikleri ise şunlar:

iPhone Modelleri

Apple, diğer cep telefonu üreticiler gibi aynı anda bir çok telefon modelini piyasaya sürmüyor. Apple her sene sadece bir model çıkarıyor ve her bir yeni model de bir öncekinin daha gelişmiş hali oluyor. Yeni model lansmanları da genelde haziran ayında yapılıyor ve ülkemizde resmen satışı sonbahar başını buluyor.

Şu ana kadar ki iPhone modelleri ve çıkış tarihleri de şu şekilde:

 • 2007 – iPhone
 • 2008 – iPhone 3G
 • 2009 – iPhone 3GS
 • 2010 – iPhone 4
 • 2011 – iPhone 4S

Bazen kullanıcıların aklından biraz daha ucuz olduğu için en son modeli değil de bir önce çıkanı modeli alma düşüncesi geçiyor. Özellikle ikinci el alanlar daha eski modelleri bile tercih edebiliyor.

Fakat şunu unutmamak gerekiyor ki, yazılım geliştiriciler genelde uygulamalarını en son modeli düşünerek geliştiriyorlar. En son model iPhone’da yeni ve daha gelişmiş özellikler bulunduğu için de bir süre sonra eski model iPhone’lar App Store’daki bir çok yeni uygulamalayı çalıştıramaz oluyor. Bu yüzden ilk defa iPhone alırken mümkün olduğunca en yeni modeli tercih etmek gerekiyor, özellikle App Store’dan bol bol uygulama indirme düşüncesi var ise.

Sonuç

Sonuç olarak iPhone diğer akıllı telefonlardan çok farklı bir cihaz ve kullananlara çok farklı bir deneyim sunuyor. Aldıktan sonra pişman olmamak için de yukarıda paylaştıklarımıza bir gözatmakta fayda var. Özellikle yurt dışından cihaz getirtenlerin iki defa düşünmelerinde fayda görüyorum. Fakat yukarıda paylaştıklarımız sizi yıldırmasın, Acemiler için hazırladığımız sayfamızda yeni başlayanlar için gerekli tüm bilgileri paylaşıyoruz 🙂

209 Comments

 1. emre tekin

  15/11/2010 at 02:17

  bende iphone ilk çıktığında hoşuma gitmemişti nokia dan başka kullanmazdım ingiltereden 500 paund’a iphone 4 siparişi verdim ama 3 aydır sim kilitsizler piyasa yok sattığı için alamadım ama sonunda tecnosadan aldım 🙂 diyeceğim şu ki muhteşem ve ötesi bişey 3000 lirayı bile hak ediyor bu telefonsa eski kullandıklarım oyuncakmış bence

 2. Boğa

  15/11/2010 at 03:04

  Mustafa Bey,
  Öncelikle bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ediyorum. Gerçekten iPhone dünyasında çok ayrı bir yeriniz var.

  Fakat sizi Jailbreak konusundaki görüşlerinizde haklı görmüyorum. Jailbreak yapmayı sanki windows’a program yüklemek gibi gösteriyorsunuz. Jailbreak için virus sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor, kaldı ki hepsi root şifresi üzerinden işlem yapıyor. dolayısıyla şifresini değiştiren bir kullanıcı için virus ortadan kalkıyor.

  İkincisi yazınızda bahsettiğiniz iPhone’da olmayan özelliklerin hepsi (buna iTunes olmadan müzik ve resim atma, cevapsızları silme, blacklist, bluetooth üzerinden dosya transferi, iletim raporu dahil) jailbreak ile mümkün. Ki bundan çok çok daha ötesi mümkün- kablosuz eşzamanlılık, lockscreen’e uyarılar ekleme vs. liste uzar gider.

  Üçüncüsü “teknik konularda tecrübesiz” benzetmenizi kınıyorum. Hiçbir insan ilk defa iPhone’u eline aldığında teknik konularda tecrübeli olamaz. Daha önce iPhone kullanmayan insan – isterse hacker olsun- yavaş yavaş öğrenir. Jailbreak’i çok zor ve bilgi gerektiren bir mesele gibi gösteriyorsunuz. Halbuki jailbreakme’de gördüğümüz üzere, artık bilgisayara bile ihtiyaç duyulmadan tek bir hamle ile (tuş bile değil) jailbreak mümkün.

  Haklı olduğunuz konular, korsan meselesidir. Korsan uygulamalara bende karşıyım, fakat rica ediyorum, bunun çözümü yasak ile midir, bilinçlendirme midir? Daha da ileri gideyim, appstore dan herhangi 10$ app aldığınızda, içinden ne çıkacağı ile alakalı herhangi bir malumatınız varmı? sadece gördüğünüz resimler mi? O zaman neden araba almadan önce bir test sürüşüne çıkıyorsunuz? Apple “trial” dediğimiz deneme veya “lite” sürümler ortaya çıkarana kadar Installous’un destekçisiyim.

  Gel gelelim garanti meselesi. Bu konuda güzel açıklamalar yapmışsınız. Gerçektende bir cihaz eğer yazılım yüzünden bozulmuşsa, jbli kullanıcı zaten restore ederek çözümü bulur. Yok hardware problemi varsa jailbreak ile alakası olmayacağını siz de biliyorsunuz. Kaldı ki Amerika’da artık jb’nin DMCA tarafından yasal ilan edilmesini konulu yazı yazmadınız.

  Parasını verip satın aldığınız herhangi bir ürün üzerinde başkalarının tasarrufunu engellemelisiniz. Pazardan domates aldığınızda manav size “bununla sadece salata yap, sakın yemek yapma” demesi ne kadar saçma ise, Apple’ın “sadece benim istediklerimi indir” demesini desteklemeniz o kadar saçmadır. Rica ediyorum jailbreak konusundaki tarafsızlığınızı gözden geçiriniz.

  Başarılı çalışmalarınızın devamını temenni ederim. Saygılarımla…

  • Mustafa Tan

   15/11/2010 at 06:11

   Selamlar,

   İnanın bana yüz yıl geçse de teknik konularda tecrübe kazanmak istemeyen çok fazla sayıda kullanıcı var. Örneğin bahsettiğiniz root şifresini değiştirmek bile çoğu kullanıcı için ciddi bir iş.

   Çevremde halen yıllardır iPhone kullanmasına rağmen halen bir tane bile uygulama yüklememiş iPhone kullanıcıları var. Sebebini sorduğumda “Nasıl Apple ID alacaklarını bilemediklerini söylüyorlar” Hatta bazıları blogumuzdaki yazılara rağmen yapamıyor. Bu yüzden bazılarına Apple ID’yi bizzat ben almak zorunda kalıyorum. Dolayısıyla sorun yapamayacaklarından değil, yapmak istemediklerinden çıkıyor.

   Biz de jailbreak konusunda oluşabilecek durumların en olumsuzlarını paylaşmak durumundayız. Sizin gibi kullanıcılar için zaten bu konudaki yazılarımız birşey değiştirmeyecek. Fakat şunu da gözardı etmeyin. Cydia’dan yüklediğiniz programların hiç biri Apple’ın onayından geçmiyor. Dolayısıyla bilerek veye bilmeyerek bu tip uygulamaların her zaman cihazınızdaki bilgileri üçüncü şahıslar ile paylaşma olasılığı var.

   Bir de son olarak her zaman tecrübelerimi paylaşmaya gayret ediyorum. İlk nesil telefonum hariç (o zaman mecburduk) kullandığım iPhone modellerine hiç jailbreak yapmadım. Yaklaşık 2 senelik bu süre zarfında da açıkçası ciddi anlamda da jailbreak’e hiç ihtiyaç duymadım. Bu yüzden kendimin yapmadığı bir işlemi, kullanıcılara yapın demem mümkün değil.

   Biz sadece uyarmış olalım, yapmak isteyen zaten yapar 🙂

   Saygılar.

   • Boğa

    15/11/2010 at 14:50

    😀 Eywallah…

    Bahsettiğiniz teknik ile alakalı olmak istemeyenler konusunda çok haklısınız. Kendi seçimleridir, saygı duyarız. Ama insan iPhone gibi bir alete para verip zaman harcıyorsa birazcık meraklı olmalı değil mi ya 😛

    Fakat sizin jb yapmamış olmanıza şaşırdım… iPhone jb ile tamamen yeni bir alet oluyor. Kaldı ki yani o kadar özellik katıyor ki jb’siz bir iphone kullanamıyorum artık 😀 Ya sadece iphone’a ‘flash’ getirmesi yetmez mi ya!?!?

    Yorumlarınız için teşekkürler. Siz olmasanız iPhone’u ilk aldığımda ben de büyük ihtimalle apple ID yapamazdım. Fakat açıkçası JB ile sizin eşsiz rehberleriniz ile tanışmak isterdim. Başarılar 🙂

    • NURI AYDIN

     15/11/2010 at 19:46

     BENCE HAKLISINIZ JBRK YAPMAK LAZIM. IPAD DA OLUYORMU ACABA OLUYORSA NASIL YAPTIRACAGIZ BIR BILGINIZ VARMIDIR.BILHASSA FLASH ISI BENI DELI EDECEK.

     • Murat Arslan

      15/11/2010 at 23:10

      ipad´de oluyor tabiki. Nasil yapacaginiz Hangi sürümü yüklü olduguna bagli.

      • NURI AYDIN

       17/11/2010 at 18:17

       IYI BAYRAMLAR 3.2.2 YUKLU VE JAILBREAK YAPTIM. YAVAS YAVAS KESFEDIYORUU. KESFI HIZLANDIRCAK BILGILERINIZI BEKLERIM. MESELA JAILBREAK TAN SONTA ITUNES ILE ESLEME YAPABILIYORMUYUN. O OLMAZSA NEYLE YAPCAZ. BIRDE GOOGLE TAKVIM VE KISILERI NASIL ESLESTIRECEGIZ IPHONE VE IPAD ILE .YARDIMCI OLCAK VARSA COK MEMNUN OLURUM.

  • Alper Arabacacıoğlu

   02/12/2010 at 14:18

   ikinizinde yorumlarını haklı ve gerekli buluyorum ve bilgilerinize saygı duyuyorum.
   ben iphone 4 almayı düşünüyorum alırken nasıl almalıyım hiç bir bilgim yok ne özellikleri olmalı nasıl yapmalıyım bilgi verirseniz çok sevinirim…

   • Mustafa Tan

    02/12/2010 at 17:21

    Selamlar,

    iPhone 4’ün çok seçeneği yok. Ya 16GB’lık, ya da 32GB’lık versiyonunu alacaksınız.

 3. Oktay

  15/11/2010 at 03:29

  Ben burda Mustafa beye hak veriyorum sonuçta alınan cihazın bi garanti sözleşmesi vs. Var jailbreak benzeri işlemler yapılması yasaklanmış yasal değil yasal olmayan bir yontemide bu blogdan doğru bir şeymiş gibi lanse edemez. İsteyen yapar isteyen yapmaz ama olabilecek olumsuzluklardan haberdar etmesi gerekir. Mustafa beyde bunu luzumunca yapıyor.

 4. Boğa

  15/11/2010 at 05:03

  Turkiye’de elektronik sektorunun, jb yasalligi konusunda soz soyleyecek kadar gelismedigini dusunuyorum. Acikcasi turkcell sozlesmesini okumadim, fakat jailbreak ile alakali bir husus oldugunu sanmiyorum.
  İkinci bahsettigim gibi iPhone’un anavatani Amerika’da jailbreak artik RESMİ OLARAK YASAL, hatta okadar yasal ki Hece hece JAİLBREAK YASALDİR diye yargi karari var.
  Ucuncusu, turkiye konteksi icinde meseleye bakalim; youtube yasak ama bu ulkenin cumhurbaskani ve basbakani acikca girdiklerini soyluyorlar. Kiyasi artik siz yapin.
  İnsan dusunmeden edemiyor; acikca kanun olmamasina, yasak olmamasina, bir ton avantaji olmasina ragmen insan neden jb ye karsi cikar???

 5. fevzi eriş

  15/11/2010 at 06:24

  mustafa tan beye özellikle teşekkür eder eleştirilerini bilinçli vede medenice yapan arkadaşlarımada bir teşekkür borcumun olduğunu belirtirim bütün okuyucu kitlesinin ve bu web sitesinde emeği geçen arkadaşların kurban bayramnı kutlarım ben sözü edilen ortamları yaşamış bir tüketiciyim daha doğrusu elektronik hastası olan bir kişiyim burda yapılan açıklamalar vede eleştireler dahil hatta ve hatta ı phone nin sahibi de dahil hak vermemek elde değil bizler ihtiyaçlı vede tüketiceler olarak yorumlama tekniğini kullanarak bir sürü eleştri yapabiliriz amma bunun beşiğinde olanların dışına çıkabileceğimizi zannetmiyorum yani A.B.D devletlerinde tüketicinin hakkının jail break ile dahi serbest bırakılarak isteyene hak tanınmasının ötesinde ben bizim özlük haklarımızı ilgilendiren bölümünü irdelemek ve de irdelettirmek isterim bakıyorum ıphonemize arabuluculuk eden programın çeşitli dillerde çevirisi var bizim muhteşem türkçemizin çevirisi yok niye jeal break peşindesiniz arayüzün türkçe olması için teşebbüste bulunulmaz haklı vede hatırı sayılır bir türkiye kullanıcısı var bu işin uzmanı arkadaşlar saygı duyuyorum ingilizceleri ileri seviyede oldukları için bu konuya eğilmiyorlar amma biz acemiler yada o kadar direttiğim halde gençliğimden beri ingilizceyi çözemeyişimin cezasını bence 20 y.y. hariklarından ı phone min daha iyi daha güzel anlamamı sağlıyacak geçici açıklamalarla cihazımı yönetmemiş olurum son olarak haklı vede cihazın bu kadar güzelleşmesini sağlıyan ı phonenin sahibinin bil gates gibi maymun iştahlı olmaması bizimn bu muhteşem cihazla buluşmamızı sağlamış tır arkadaşlar kalın sağlıcakla

 6. Ahmet Burak

  15/11/2010 at 06:46

  Iphone sizinde bahsettiginiz gibi sadece alo demek icin kullanilacak bir cihaz degil. Bir cok insan ozenti ile iphone alip tel kelimeyle cihazi ” katlediyorlar”!!! Iphone bir multimedya cihazi ve bu isi basarabilen en mukemmel cihaz…

 7. emrahhh

  15/11/2010 at 07:23

  ben yasasin iphone yasasin jb yasasin geohot yasasin dev team diyorum ve steve amca icin ayni sozleri dusunmuyorum onun yasakladigi herseyi bize cydia verdi …

 8. Volkan

  15/11/2010 at 11:12

  Yanlış…!
  İphone herşeyden önce bir telefon. Ve telefon yaşadığımız çağda en önemli özellik. Ve bunu adam akıllı sunmak zorunda. Adam gibi çekecek bir kere.

  • oktay

   16/11/2010 at 10:56

   yanlış!!!
   iphone ilkönce iphone, telefon kullanmak istiyorsanız size nokia tavsiye ederim (ayrıca çekmesinde problem yok)

   • NURI AYDIN

    17/11/2010 at 18:21

    CEKMEDE YOKSADA KESILME VAR KESIN. MILESTONE KULLANIYORUM BIR KAC GUNDUR ASLA KESILMIYOR. TMM IPHONE NIN YERINI TUTMAZ AMA NE YAPAYIM KESILIYOR.

 9. Cengiz

  15/11/2010 at 12:11

  Bence telefonda iki devir var iphone dan önce iphone dan sonra….daha oncede yazmıştım devrimler uzun zamanlarada olur ama Apple her sene devrim yapiyor.ayrıca Mustafa Bey’den ne istiyorsunuz adamdan Allah razı olsun hiçbir karşılık beklemeden hizmet yapıyor biz teşekkür ederiz Mustafa bey…

 10. Emre D

  15/11/2010 at 13:15

  Mustafa bey tesekkurler,
  Kisisel olarak ben jailbreak karsi deyilim ve bana gore cok basit birsey. Ama dediginiz gibi herkez boyle dusunmiyebilir.

 11. Mustafa Bilal Kutsal

  15/11/2010 at 15:25

  Merhabalar,

  İlk önce emekleriniz için teşekkürler doğru düzgün inceleme yapan insanlardan birisiniz. apple ürünlerinin aslında teknolojiden anlamayan, merak etmeyen insanlar için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Daha önce elini bilgisayara sürmemiş, işletim sistemi ve hardware olarak en ufak bir bilgisi olmayan anneme aldığım ipad i kullanışını gördüğümde anladım bunu, hemen sonrasında bi kaç dokunmatik telefonu kullanamayıp iphone alan babamın eski telefonlarını bastırmatik çöplükler olarak niteleyişi aslında olayı özetliyor. Olayın temelinde bence şu var apple ürünleri satıldıkları halleriyle çok basit ve kullanışlılar ve fazlasını isteyenler içinse sınırları olmayan okyanuslar gibiler.3 yılımı geçirdiğim apple ürünleri ile ilgili diğer mevzu ise birkez kullanmaya başlayınca artık herşeyin apple ına bakmaya başlıyorsunuz “apple niye bir televizyon yada ev sinema sistemi yapmaz ki” diye sitem ediyorsunuz.bir insanın iphonu kullanamaması yada sevmemesi gibi birşeyin mümkün olamayacağını, sevmeyenlerin büyük çüğunluğunun iphone kullanıcı kitlesine duydukları antipati sonucu bu kanaate vardıklarını düşünüyorum. iyi çalışmalar ve başarılar.

 12. Ali

  15/11/2010 at 17:17

  Ben anneme aldim (75 yasinda) uygulamalari ona ben yüklüyorum o da canavar gibi kullanıyor.

  E mail ve web de surfu zaten yapıyor.

  Bence PC ögrenemeyen belli Yasin üstündeki
  Bir grup küçük bir destekle rahatlıkla kullanabilir.

 13. Arif

  15/11/2010 at 19:04

  İphone ile ilgili yazının ilk başlığına, iphone ve diğer telefonlar diye cevap vermek isterim. Ayrıca apple ın hakkınıda teslim edelim adamlar belkide 10 sene sonrasının teknolojisini sundular piyasaya. Ve iddaa ediyorum hakkını vererek iphone kullanan biri birdaha başka telefon kullanmaz

 14. Tolga

  15/11/2010 at 19:47

  Apple.com a bakin cok heyecanli:)

 15. Cetin

  15/11/2010 at 20:46

  Sayin Mustafa Bey,
  IOS4.1 ile yasadigim ama hicbir kullanicinin sikayetini gormedigim bir konudan bahsetmek istiyorum. Yarin bayramin 1. Gunu olmasi sebebiyle toplu sms atmaya calisirken farkettimki “+” isaretil ile isimleri eklerken liste belli bir yerde doluyor ve daha fazla isim eklemeye “+” isareti asagiya kaydigindan izin vermiyor. Daha onceki surumlerde boyle bir sıkıntı yasamadim, konu hakkinda inceleme ve aciklama firsatiniz olursa sevinirim.

 16. selim

  15/11/2010 at 20:52

  malesef bu yabancı hayranlığımı desem özentisimi her tarfa sirayet etmiş kardeşim türkçe site yapmışsınız bazı bölümler ingilizce yada nebilim yabancı yazılmış mesela tarih bakıyorum haberin yayın tarihine bakacağım yabancı yapmayın be kardeşim

  • Mustafa Tan

   15/11/2010 at 21:24

   Kesinlikle haklısınız. Bu kullandığımız temanın eksikliğinden kaynaklanıyor, yoksa yabancı hayranlığımızdan değil. En kısa zamanda düzelteceğiz.

   Teşekkürler.

 17. Metin

  16/11/2010 at 00:55

  Mustafa bey neden topu ortada dolastirip bir turlu jailbreak yasaldir bir zarari olmadigi gibi tam tersine cok onemli ve gerekli ozellikler ekler diyemiyorsunuz?

  • Mustafa Tan

   16/11/2010 at 10:53

   Selamlar Metin Bey,

   Şunu bilmenizi isterim ki bahsettiğiniz gibi bir niyetim yok. Fakat madem açıkça ifade etmemi istiyorsunuz ben de açıkça madde madde yazmaya çalışayım:

   1) Jailbreak işlemi Amerikan Mahkelemelerince yasal bir işlem olarak kabul edilmiştir. Tabii jailbreak yaptıktan sonra paralı uygulamaların ücretsiz olarak iPhone’a yüklenmesi yasadışıdır ve Amerika’da büyük suçtur.

   2) Jailbreak işleminin kendisi zararlı olmayabilir. Fakat Cydia aracılığı ile yüklenen uygulamaların tamamen zararsız olduğunu söylemem mümkün değil. Çünkü bu uygulamalar hiç kimse tarafından kontrol edilmememektedir. Kötü niyetle veya bilmeden bu uygulamalar güvenlik riski oluşturabilir. Özetle Cydia’dan uygulama yüklemek şifalı bitkilerle hazırlanmış ilaçlara benzer. Sizi iyi de edebilir, daha kötü de. Çünkü bu ilaçı hazırlayanı denetleyen kimse yoktur.

   3) Jailbreak’le iPhone’un eksiklerinin kapatılabildiğini her zaman vurguluyorum ama sizin için bir daha vurgulamış olayım. Fakat bir önceki maddeden dolayı bu risk alınabilir mi bilemiyorum. Karar sizin.

   İyi bayramlar.

   • Fatoş

    16/11/2010 at 23:00

    Sevgili Mustafa Bey;
    Öncelikle mutlu bayramlar dilerim.
    Sizi yürekten kutlarım ya.. Bıkmadan usanmadan anlatıyorsunuz. Kendi adıma çooook teşekkürler.
    Sevgiyle kalın..

 18. Hasan Ugur ASMA

  16/11/2010 at 01:59

  Oncelikle tum musluman akeminin kurban bayramini kutlarim.Mustafa bey bence bu blog unuz harika ve bende sizinle ayni fikirdeyim acikcasi ilk nesil iphone umdan beri jb yapmiyorum jb meraklisi arkadaslar icin soylemek gerekirse bence jb cihaza yeni ozellikler eklerken ayni zamanda karmadik ve unstabil bir hale getiriyor.Zaten adamlar en guzelini yapmis bence misal multitadking ozelligi ne kadar harika calisiyor degilmi ama sbsettings le yapmaya calisinca ne goruntusu iyi nede kullanisi orjinali kadar kolay yani jb kesinlikle gerekli degil bence vede sevgili arkadaslar bence mustafa bey in jb bu platformda savunmasi mumkun degil etik te olmaz

 19. ali can

  16/11/2010 at 12:14

  selamlar , bizi bayagi bir aydinlatan mustafa bey olmak üzere tüm iphoneturkey.biz takipcilerinin bayramini kutlarim !!! hayirli bayramlar

 20. Zebedee

  16/11/2010 at 12:23

  Oncelikle herkese iyi bayramlar!
  .
  JB konusinda Mustafa beye ozellikle su konuda hak vermek gerekir ki; her gun zaten hepimiz kendisine bircok soru soruyoruz. Es keza jb konusunda bir kelime ettigi anda soru yagmuruna tutulacak ve bu sorular asla son bulmayacak. iPhonu kitlenenler, acilmayanlar bir cok soru soracak ve cevap alamayinca da kizip belkide kotu laflar sarf edecekler. Mustafa bey kendisi JB yontemini kullanmis olsa bile burada yer vermemekte cok hakli.

 21. Zebedee

  16/11/2010 at 12:35

  Bu arada konu acilmisken malum Flash yuzunden MilliPiyango sitesinden sayisal vs. sonuclarini ogrenemiyoruz. Bende Mac sahibi olmadigim icin app yapamadim ama iPhone uyumlu bir web sayfasi yapmistim. İzninizle bu sayfayi tum arkadaslarla paylasmak isterim:
  http://www.sanalortam.com
  .
  iPad veya iPhone 4’te herhangi goruntuleme problemleri varmi bilmiyorum. Eksikleri paylasirsaniz sevinirim.
  Tekrar iyi bayramlar

  • Oktay

   16/11/2010 at 17:28

   Arkadasım ellerin dert görmesin. Cok güzel bi site olmuş. Bunun app si var ama ücretli fiyatından değil ama iphoneun eksikliğinden faydalanıp sizin yaptığınız siteyi uygulama olarak yapıp bundan maddi kazanç sağlanması hoşuma gitmediği icin satın almadım bu cok iyi oldu. Tekrar ellerine Saglik

   • Zebedee

    16/11/2010 at 19:12

    Tesekkür ederim.
    Kendim de bu eksiği çok hissettiğimden öncelikle kendim için tasarladim, sonra herkesin faydalanmasını istedim.
    Sonuçlar mümkün olan en kısa sürede otomatik olarak güncelleniyor 😉
    Siteyi ana sayfaniza da ekleyebilirsiniz Logo vs. destegi var 😀
    Eğer birkaç kişinin işine yararsa ne mutlu bana 😀

 22. oktay

  16/11/2010 at 23:15

  itunes 10.1 i yükledim az önce daha önce çıkmışmıydı bu sürüm benmi yeni farkettim :S

 23. Huseyin

  17/11/2010 at 05:47

  Mustafa Tan Bey ben iphone 3g telefonuma yeni update yaptım ama menu arka planı nasıl değiştiricem ?

  • Zebedee

   17/11/2010 at 09:38

   3G’de malesef duvar kağıdı desteği yok. sadece 3Gs’te ve 4 te var… JailBreak yapmadan duvar kağıdınızı değiştiremezsiniz.

  • alper

   18/11/2010 at 15:55

   bende gecenlerde jb yaptım sonucu kendım gormek ıstedım 🙂
   bende iPhone 3g var ve jb yaptıktan sonra sureklı kasılmaya basladı ınanılmaz yavasladı cok sınır bozucu bı hal aldı ıkı yıldır falan kullanıyorum artık telefonu elıme aldıgımıda sınırlerım zıplamaya baslamıstı bende eskı halıne getırdım 🙂 bence yavas ama ozellıklı bır iPhone kullanacagıma az ozlellıklı ama hızlı iPhone kullanmayı yeğlerim…

   • Efe

    19/11/2010 at 01:35

    yazılım versiyonunuz kaç? eski haline getirmişken güncelleseniz biraz performans artışı olurdu.

 24. NURI AYDIN

  18/11/2010 at 01:04

  Mustafa bey merhaba. Size ve takipci arkadaslar iyi bayramlar.

  Bir kac sorun olcak mumkunse cevaplarsaniz memnun olurum

  Jb yapilmis iPad in yeni updati cikinca update yapabilcezmi. Jb e bir zarari olurmu.

  Jb yapilmis cihazi I tunes (Mac) ile eslestirme yapabilirmiyiz.

  Birde google takvim ve kisileri iphone 4 ile nasil online eslestirecegiz. iTunes yardimi olmadan.

  Simdiden ilgi ve alakaniz icin cok tsk ler..

  • Mustafa Tan

   18/11/2010 at 10:44

   Selamlar Nuri Bey,

   Sorularınıza sırayla cevap vermeye çalışayım:

   1) Jailbreakli bir cihaza update veya restore işlemi uygularsanız, cihazın jailbreak özelliği ve bu sayede yüklenmiş uygulamalar gider. Yüklediğiniz yeni versiyon için tekrar jailbreak yapmanız gerekir.

   2) Evet eşleştirebilirsiniz.

   3) Gmail hesabınızı iPhone’a mail hesabı olarak eklerseniz kişileri ve takvimi iTunes’u kullanmadan otomatik senkron hale getirebilirsiniz. Zaten mail adresinin eklenmesi işleminin sonlarında size soracak.

   iyi bayramlar.

  • NURI AYDIN

   19/11/2010 at 18:13

   MUSTAFA BEY
   COK TESEKKUR EDERIM SAOLUN.

   GMAILI EKLEDIM AMA KISILERI ESLEMIYOR. HEM IMAP HEM EXCANCE OLARAKEKLEDIM AMA SANIRIM BIR YALNIS YAPTIM . IMAPTA MAIL GONDEREMEZSINIZ IKAZI YAPTI. AMA HESABI KABUL ETTI..
   NE OLARAK EKLEYECEZ ACABA POP 3 MU IMAPMI EXCANCEMI YAPSAK ACABA BUNLARDAN HANGISI GOOGLE KISILER VE TAKVIMI TAM OLRAK ESLER. MAC DAN ESLENIYOR YALNIZ SU ANDA SANIRIM.. MAC DA ISYERINDE..
   SIMDIDEN TSK LER

   • NURI AYDIN

    19/11/2010 at 19:39

    MUSTAFA BEY

    DAHA EVVELKI YAZILARINIZDAN BULDUM VE YAPTIM AYARLARI OLDU GIBI.. SUNUCUYU YALNIS YAZMISIM. COK TSK EDERIM.
    AHH BIRDE IPHONE 4 UN KESILME SORUNU OLMASA HAYAT DAHA GUZEL OLACAKTI. INANIN KULLANAMIYORUM ARTIK..:( TABI BUNA YAPACAK BIR SEYINIZ YOK. AMA HIC YAKISMADI APPLE E. HANI NETICE ALACAGIMI BILSEM USENMEYIP MAHKEMEYE VERCEM.
    IYI BAYRAMLAR.. IYIKI VARSINIZ..

 25. Anonim

  18/11/2010 at 12:34

  Çok doğru konulara değiniyorsunuz Mustafa Bey 🙂 Açıkcası henüz iPhone’a sahip olabilmiş biri değilim. Tim den aldığım bilgiye göre ay sonu gelecekmiş. Beyaz modelini umarken onun 6 ay gibi bir zaman sonra geleceğini öğrenmem biraz üzdü beni.

  Aklımda ki diğer bir sıkıntı yaratan düşünce ise; her sene bir iPhone modeli çıkmış ve ben çok geç sahip oluyorum. Hele ki eğer bu sene ( 2011 ) de iPhone 4 ü ezip geçen bir şekilde çıkarsa alacağıma çok pişman olur muyum ? İşte bu beni biraz sıkıntıya sürüklüyor …

  • Mustafa Tan

   18/11/2010 at 12:43

   Selamlar,

   Yeni modellerin Türkiye’de satışı sonbaharı buluyor. Dolayısıyla isteseniz de bir sonraki modeli zaten en erken 10 ay sonra alabileceksiniz.

   Her sene yeni modeli satın alma imkanınız olmaz elbette fakat çok isterseniz eksini satıp yenisini alabilirsiniz. Temiz kullandığınız sürece ikinci el iPhone’lar bile iyi fiyata satılabiliyor.

   • Uğurcan Erkal

    20/11/2010 at 17:19

    Doğru diyorsunuz, tekrar 🙂 Satma işi hiç aklıma gelmemişti. Mustafa bey son bir şey daha soracağım, mesela iyi kullanılmış bir iPhone 4 en az kaç tl ye satılır 🙂 Yorum olark bi soru fakat yanıtlarsanız çok mutlu edersiniz beni 🙂

    • Mustafa Tan

     20/11/2010 at 17:26

     Açıkçası kullanım durumuna göre değişir ama iPhone 4 çok daha yeni bir cihaz. İkinci el fiyatının netleşmesi için en az 1 sene geçmesi lazım.

 26. sefa

  19/11/2010 at 21:02

  Merhaba benim size sorum acaba ipod touch 4.nesil 8 gb modelleriin fiyatı acaba ne kadardır.Fikriniz varmı şimdiden teşekkürler.Ben 700 ytl diye duydum ama bence çok pahalı 3 nesil ise 400 lira acaba hangisi daha mantıklı şimdiden teşekkürler…
  SEFA

 27. levent

  19/11/2010 at 22:43

  Zebedee arkadaşın sitesi güzel olmuş. Tebrik ederim. Bu tür kullanıcı sitelerinin artması dileğiyle..

 28. zcatav

  20/11/2010 at 13:27

  Apple Iphone ile gerçekten başarılı bir devrim yaptı. Ancak Iphone 4 bu devrimin seyrinde bir iş kazası. Bu cihazı alıp kullanan pek çok kişi olmasına karşın henüz almayanların bu dönemi başka alternatiflerle geçirmeleri uygun olacaktır. Anten sorunu ülkemizde 3G/2G şebekelerinin problemleri ve geçişlerde hat düşmesi, sinyal kaybı gibi sorunlar nedeniyle daha can sıkıcı hale geldi. Anten sorunu için Apple tarafından sergilenen tutum ise oldukça acemi ve tüketiciyi ciddiye almayan bir davranış. Buda iş kazasının bir parçası. Nesnel davransalar çok daha etkili ve başarılı olurdu.

 29. mustafa

  20/11/2010 at 22:02

  vodafonedan iphone 4 32gb aldım ancak kutudan iphone 3gs 32 gb(görünümü öyle) çıktı bana yardımcı olabilirmisiniz bunu değiştirebilirler mi yoksa üretim hatası olabilir mi?

 30. hüso

  21/11/2010 at 01:46

  arkadaslar hala cıhazı bulamayan varsa 1 tane hazır bulabılırım sıze vodafone bayısınde
  ırtıbata gecın haberleselım

  forever.206@hotmail.com

 31. Taner

  21/11/2010 at 11:17

  Mustafa bey,
  Yazinizda “İletim raporu diye de bilinen attığımız mesajın karşı taraf tarafa ulaşıp ulaşmadığını gösteren özellik iPhone’da yok.”

  Dediginiz dogru ancak iPhone’da sms atmadan önce yazilacak yazi kismina (!)ünlem isareti koyup sonra yazinizi yazmanizi tavsiye ederim! böylece sms attiktan sonra görceksinizkii iletim raporu size ulasacaktir! Bu iPhone’da gizli özelliklerden biridir!!

  Saygilarimla, Taner/Hollanda

  • YeNeR

   21/11/2010 at 14:11

   Taner bey,
   Siz bu yontemi denediniz mi? Size iletim raporu geldi mi?
   Ben merak edip unlem isaretini soylediginiz gibi metin kisminin basina yazip denedim (metne bitisik, ayri, parantez icinde vs) ama hic bir yontemde iletim raporu gelmedi.

   • Mustafa Tan

    21/11/2010 at 14:35

    Selamlar,

    Sanırım Taner Bey Hollanda’da yaşadığı ve orada kullandığı GSM operatörünün desteklediği bir yöntemden bahsediyor.

    Türkiye’deki GSM operatörlerinin maalesef böyle bir desteği yok.

   • Taner

    21/11/2010 at 22:00

    Yener bey, ünlem işaretini metne başlamadan önce bitişik yazıyorum! ve iletim raporu geliyor! ben bunu iphone ipuçları sitesinden öğrenmiştim! fakat Mustafa beyin dediği gibi operatörle alakalımıdır onu bilemiyorum!

    • Taner

     22/11/2010 at 13:16

     Biraz araştırma yaptım ve Turkcell için gereken kod *N#
     aşağıdaki linkten tamamını okuyabilirsiniz! Mustafa beyde uygun görürse tabbiiki!

     http://www.iphonestalk.com/tip-how-to-get-sms-delivery-reports-on-an-iphone/

     • YeNeR

      23/11/2010 at 22:39

      Merhaba Taner bey,
      Linkini verdiginiz yaziyi okudum. Yaziya gore haklisiniz. Ancak, yazida Turkcell aboneleri icin belirtilen *N# isaretini metne bitisik ve ayri denemelerim olumlu sonuc vermedi ne yazik ki.
      Mustafa bey’in yazdigi gibi, Turkiye’deki operatorler bu ozelligi desteklemiyorlar anlasilan.
      Selamlar,
      Yener

 32. Alper

  21/11/2010 at 17:37

  🙂
  Merhaba Mustafa Bey size sormak istediğim bir soru var kafamı çok kurcalayan.Ben de iphone 4 almak istiyorum ama her gittiğim turkcell bayisi samsung galaxy s öneriyo uygulamaları bedava, ekranı büyük android işletim sistemi falan çok şey anlattılar.Sizin bir bilginiz varmı yada bir kıyaslama yapabilirmisiniz.Çok teşşekkür ederim.Ayrıca turkcell bayilerin de iphone 4 tükendi ve hala gelmiyor ne zaman geleceğinden genel bir bilginiz varmı?İyi günler.

  • zcatav

   21/11/2010 at 21:13

   Merhaba,
   Galaxy S gerçekten kilometre taşı olacak PDA’lardan biri. Tıpkı Iphone 3GS gibi. Ancak Turkcell bayileri önerilerini yaparken içinde Turkcell için düzenlenmiş ROM olduğunu, bu ROM ile o bedava programların okyanusu olan yasal android markete erişilemediğini, AppStore veya SlideMe ile çok sınırlı ve çoğu ücretli uygulamalara ancak ulaşılabileceğini, Eğer gerekli olursa “recovery” moduna girmenizi sağlayacak 3 tuş kombinasyonunun bu ROM’daki SPL tarafından desteklenmediğini de söylediler mi?
   Kendiniz başka ROM yükleyerek (bir nevi Jailbreak) bütün bu sıkıntıları giderebilirsiniz. Galaxy S’i hak ettiği gibi kullanabilmek için biraz uğraş gerekir, bunlar size yakın gelmiyorsa başka alternatifler düşünmelisiniz.

 33. Bayhan

  21/11/2010 at 20:44

  Jailbreak e apple izin vermiyor diye birsey yok. Jailbreak in telefona hicbir zararida yok. İngiltereden cok daha ucuza official simlocksiz telefon alabilirsiniz. Bu site turkcellin destekcisi bir site olmus, okuyucu dusunse yaniltici bilgi vermez diye dusunuyorum. Kaziklanmak isteyen turkcellden alir, akilli olan bir sekilde yurtdisindan.

  • Mustafa Tan

   21/11/2010 at 21:33

   Selamlar Bayhan Bey,

   Her eleştiri karşısında savunmaya geçmek hiç istemediğim bir şey. Fakat bahsettiğiniz şekilde ithamlar olunca mecburen iddialara cevap vermek zorunda kalıyorum. Bu yüzden kusura bakmayın.

   1) Apple jailbreak’i hiç bir şekilde istemiyor, onaylamıyor ve izin vermiyor. Tabii izin vermiyor olması isteyen kullanıcıların yapmasına engel değil. Sonuçta kimse cihazına ne yapacağı konusunda başkasından izin almak zorunda değil, fakat sonuçlarına katlanmak durumunda.

   Apple’ın jailbreak konusunda yayınladığı bir doküman bile mevcut. Ben bu dokümandan ufak bir alıntı yaptım. Aşağıdaki yazılanlara göre kullanıcılar, Apple’ın jailbreak’e bakışını değerlendirebilirler.

   “Apple strongly cautions against installing any software that hacks the iOS. It is also important to note that unauthorized modification of the iOS is a violation of the iPhone end-user license agreement and because of this, Apple may deny service for an iPhone, iPad, or iPod touch that has installed any unauthorized software.”

   Kaynak: http://support.apple.com/kb/HT3743

   2) İngiltere’den tabii ki simlock’sız telefon alınabilir Türkiye’den ucuza. Biz zaten alınamaz demedik. Ayrıca bu konunun jailbreak ile de alakası yok. Bu noktada kullanıcıları nasıl yanıltımışız açıkçası bilemiyorum.

   Fakat tekrar vurgulamakta fayda görüyorum. İngiltere’den bile alınsa cihazın uygun bir pasaportla IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de satılan cihazlar 2 yıl garantili iken, yurt dışından alınanlar 1 yıl garantilidir. Avrupa’da satılan iPhone 4’ler de 700-800 Euro civarında. Aradaki fiyat farkının değerlendirmesini de okuyucularımıza bırakıyorum.

   Hiç bir zaman okuyucularımızı yanıltıcı bir bilgi vermedik, hiç bir zamanda vermeyeceğiz. Bu konuda içiniz rahat olsun. Sitemizde yanıltıcı veya taraflı bir bilgi kırıntısı bulduğunuz an siteyi kapatacağımdan emin olabilirsiniz.

   Saygılar.

   • Boğa

    22/11/2010 at 00:10

    Kesinlikle Mustafa Beye katılıyorum. Ben jb ve unlock taraftarı olarak dahi turkcell den alıyorum, iPhone’a ödediğiniz fiyatları hesaplarsanız aslında paranın çoğu aldığınız hizmete gidiyor (internet, sms, dakika). Bazı paketlerde cihaza ödediğiniz fiyat 800 tl’ye kadar düşüyor. Sitenin turkcell taraftarlığı yapma gibi bir amacı olmadığı belli, yoksa yurtdışından iphone alma rehberi bulunmazdı. Fakat yinede turkcell daha mantıklı geliyor…

 34. ahmet e yardım lazım

  21/11/2010 at 22:32

  merhaba mustafa bey

  yaklasık ıkı hafta evvel danımarkadan ıkı adet ı phone 4.1 16 gb lık telefon aldım ancak bır turlu bu ıphone yı tam anlamıyla kavrayamadım yanı anlıcanız bu ıphonenın acemısıyım yanı ıphone karsısında yenı dogmus cocuk gıbı hıssedıyorum kendımı ınternete gırınce ve bu yazılalnları okuyunca hayretler ıcerısınde kaldım ne kadar cok ozellıklerı ve ayrıntıları var dedım az cok bıseyler yapablıyorum ama burda daha fazla ozellıklerını okuyunca ve bırde nasıl yapılcagı konusunda bılgım olmayınca kafamın tası atıyor senın neyıne ı phone dıyesım gelıyor hıc ugrasmıyım dıyorum bır yandanda bu guzellıkten bu teknolojı harıkasından bende faydalanmak ıstıyorum ve bu konuda sız mustafa bey ve dıger ıphone kullanıcı arkadaslardan yardım ıstemeyı ve benıde ıphoncu olarak aranıza almanızı ısterım 🙂 ve sımdı 1. ı phonenın durumuna gelırsek bunları danımarkada satılan kontorlu numaralarla aktıf ettım ve actım sanırım sım kılıtlı oldugundan dolayı baska bır sım kartı kabul etmıyor anladımkı sım kılıtlı 2. yurt dısından getırdıgım ıcın bır tanesını kendı pasaportuma ısletıyorum dıgerı ıcınse bır tane daha bulcam pasaport 3.ılk bastan ıtıbaren neler yapmam gerektıgı konusunda adım adım takıp ederek her seyde ve her turlu konuda benım ıphonelerıde sızın ı phonelerın sevıyesıne tasırsanız memnun olurum 4.operotor secımı konusunda ve faturası konusunda malum ınternetı olacak orta sevıyede bır kullanıcıyım ınternetı bu oporetor secımı hakkındada yardımcı olursanız memnun olurum sımdılık aklıma gelenı bu kadar yorum ve yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım …ıyı calısmalar kolay gelsın .

 35. Alper

  21/11/2010 at 22:45

  Selamlar Mustafa Bey.Arkadaş yardımcı oldu benim soruyu cevaplamış teşşekkür ederim ona.Yalnız bir de sizden duymak isterim içim anca öyle rahat edecek :)Ben de iphone 4 almak istiyorum ama her gittiğim turkcell bayisi ve elektronik mağazaları samsung galaxy s öneriyo uygulamaları bedava, ekranı büyük android işletim sistemi falan çok şey anlattılar.Sizin bir bilginiz varmı yada bir kıyaslama yapabilirmisiniz.Çok teşşekkür ederim.Ayrıca turkcell bayilerin de iphone 4 tükendi ve hala gelmiyor ne zaman geleceğinden genel bir bilginiz varmı?İyi akşamlar

  • Mustafa Tan

   21/11/2010 at 23:17

   Selamlar Alper Bey,

   Tüm uygulamalar bedava ifadesinin ne anlama geldiğini anlamadım açıkçası. iPhone’daki App Store’da da bedava uygulamalar var ama paralılar da var.

   Ülkemizde satılan Android tabanlı cihazlarda Android Market bulunmuyor. Bunun yerine Samsung’un kendi uygulama dükkanı veya Turkcell Uygulama dükkanlarından uygulama indirilebiliyor. Tabii bu store’lardaki uygulama sayısı çok daha az.

   2-3 paragrafta iPhone 4 ile Android cihazlarını kıyaslamam mümkün değil. Fakat iPhone 4 stokları ülkemizde harbiden çok kısıtlı. Talep çok fazla ve her seferinde çok az ürün geliyormuş. Bu yüzden geldiği gibi bitiyormuş.

   Android cihazları ve iPhone ile ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum. Bu yazıda düşüncelerimi paylaşırım.

   • cem

    06/12/2010 at 09:54

    mustafa abi kolay gelsin;
    ve iyi sabahlar;

    ben iphone yabancı değilim sadece jb yapsam mı yapmasam mı die teredüt ediyorum
    anck biliorum jb yaptıktan sonra restore yapınca orjnl oluo granti dışı kalmıo ancak mesala jb li iken başına bi hal gelipte restore edemezsem elimde kalabilme ihtimalinden kaçıyorum..

    İphone 4 32 gb 4.2 sürümde ve içinde 7 gb progrmım var hali hazırda ama almak isteyipde alamadım bi kaç program var o yüzden içimde jb yapayım dediğim günler olmuo değil..

    siz bana bi fikir verin.. mümkünse

 36. Alper

  21/11/2010 at 23:20

  Çok teşşekkür ederim.Yazınızı bekliyorum 🙂

 37. Ahmet

  22/11/2010 at 12:10

  ACİL ———–> Merhabalar, ingiltereden iphone4 aldım ancak kendi kendine wireless kapalı olmasına rağmen nete bağlanıyor ve kredi yiyor bu sorunu nasıl giderebilirim.

  • Mustafa Tan

   22/11/2010 at 14:04

   Selamlar,

   Cihazın Wi-Fi ayarı kapalı olduğunda bu sefer internete EDGE/3G (Cellular Network) üzerinden çıkacaktır. GSM operatörünüz üzerinden aldığınıuz bir mobil internet paketiniz yoksa kredilerinizin düşmesi normal.

   Bunun için Cellular Network (Hücresel Veri) seçeneğini de kapatmanız gerekiyor. Aşağıdaki linkte bu konuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/04/iphone-4-0-ile-test-surusu-i.html

   • Ahmet

    22/11/2010 at 15:42

    Mustafa Bey! Teşekkür ederim…

 38. emre

  22/11/2010 at 14:28

  mustafa bey ve okuyan herkese selamlar.. yazıdaki siteden baktığımda avusturya’da sim kilit olmadığını gördüm.. yılbaşında viyana’da olacağım.. iphone4 viyana fiyatını bilen var mı? araştırdım ama bulamadım, teşekkürler…

 39. savaş muslu

  25/11/2010 at 18:35

  teşekkürler …

 40. Ufuk

  27/11/2010 at 18:56

  Jb yapmak tabiki kullanicinin kendi iradesine baglidir fakat burada sorun jb yapildiktan sonra yuklenen uygulamalarla ilgil, simdi duralim ve her iphone sahibinin jb yaptigini dusunelim sizce uygulama gelistiricileri butun uygulamalarin yasa disi ve bedelsiz kullanildigi bir platforma uygulama yazarlarmi? Iphone uygulamalari nin sayisi ve kalitesi ne olur. Buni iyi dusunmek gerekiyor. Bence iphone uygulamalarini kirulmis bir sekilde jb uzerine yuklryen kisiler. Bizim gibi parasjni odeyip satin alan kisiler sayesinde bu uygulamalari kullaniyor. Bu nederce dogru?

 41. ibrahim

  01/12/2010 at 08:36

  Merhaba.Bir arkadaşım tarafından yurtdışından hediye olarak getirilen bir iphone 4um var.Fakat kitapçığında neredeyse hiç teknik bilgi yok.Acaba bunlar kaç gb olanlardan? yada bilmem gereken bir husus var mı?Yardımlarınız için teşekkürler..

 42. can

  02/12/2010 at 19:05

  Merhaba,
  ikinci el bir iPhone almayı düşünüyorum. cihazın sim lock’lı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
  teşekkürler

  • Mustafa Tan

   02/12/2010 at 19:34

   Cihazı satın almadan evvel cihazın sahibi ile birlikte iTunes’a bağlayıp restore edin ve ardından da tekrar aktive etmeye çalışın. Eğer SIM lock’lı ise Türkiye’deki SIM kartları kabul etmeyecek ve aktivasyon gerçekleşmeyecektir.

 43. Ümit

  04/12/2010 at 17:36

  Mustafa Bey selamlar…
  Bende iPhone4 acemisiyim.Cihazı yeni aldım çok beğendim ama hiçbir video’yu açamıyorum ve “this video cannot be played.because it is in a format that is device does not support”mesajı geliyor.Bununla ilgili ne yapmam gerekiyor.Yardımcı olun lütfen sinirlerim bozulmaya başladı 🙂

  Teşekkürler

 44. Binel

  13/12/2010 at 19:37

  Merhaba,
  Ben yurtdışından 4.1 sürümlü iphone4 aldım…Amerikadayken sorunsuz kullandım ama oradaki operatörden aldığım kartı getirmemiştim…Türkiyeye geldikten sonra operatörlerden birine imeisini kaydettirdim…esim itunesa baglayıp guncelestirmeyi mutlaka almam gerektigini -ki 4.2 upgradediydi bu- soyledi…benim de cok vaktim olmadıgı icin arastırmadan indirdim ancak aldığım oyunların telefona yüklenmediğini esime soylediğimde restore yaptım ve:(((…su an telefonumu itunes a bağladığımda “sim kartınız iphone tarafından desteklenmemektedir” diyor…lutfen bana korkmamam gerektiğini soyleyin:S…tesekkurler

 45. ersin

  15/12/2010 at 21:32

  Bende Iphone 4 Gectiğim günden beri cok memlunum tabi bazı özellikler eksik onlar benide sıkıo ama son derece hayatı kolaylaştıran telefon istediğim şeyi anında bulabiliyorum cok memlunum herkeze tavsiye ederimm..

 46. mazhar

  18/12/2010 at 01:14

  yararlı bır sıte olmus inş. bi gun bızde ıphone alacak parayı buluruz 😀

 47. ali

  20/12/2010 at 12:44

  slm mustafa bey.bende abd den getirlen unlocklu bi iphone4 almayı düşünüyorum.pasaport kayıtlı jb yapılmış.fiyatı uygun.4.1 versiyon.yakında unlock olacak diyorlar.jb yapılmış olması bi sakınca doğurur mu.ayrıca satıcı kendi bilgisayarında shsh kaydını yaptırmış.alırsam sorunsuz kullanabilir miyim unlock yapınca.ayrıca uygulamalar yükleme açısından sakıncası var mı unlock edilmiş cihazlar için.cvp verirseniz sewinirim.

 48. Mehmet

  25/12/2010 at 17:28

  Ben iphone yeni aldim yurt dısı kayıtlı pasaporta kaydı yapilmis su anda gayet memnunum adıma kayıt ettirmem gerekiyormu itunese kayıt olamıyorum.

 49. Tugba

  31/12/2010 at 14:44

  Merhabalar,
  verdiğiniz bilgiler çok güzel. Bende Iphone 4 almak istiyorum. Tabi konu hakkında bazı sorularım var.
  öncelikle I-phone 4 satış noktaları nerededir? (Birçok yeri araştırmama ragmen ulaşamadım.)
  Türkiyedeki GSM operatörlerinden aveayı Iphone 4 uzerinde kullanabılıyormuyuz?
  Saygılarımla, teşekkürler..

 50. bestenigar

  02/01/2011 at 00:19

  merhabalar, mustafa bey size bir sorum olacak, bugünlerde bazı alışveriş sitelerinde fiyatları 1500-2000 TL arasında olan simfree iphone4 ler görüyorum, satanlar ürünlerin ingiltere app storeden alınmış olduğunu ve orjinal haliyle simfree olduklarını iddia ediyorlar.
  1- sizce bu orjinal simfree olayı doğrumudur, yoksa bu telefonlar simkilidi sonradan kırılmış olanlarmıdır ?
  2- Orjinal simfree ise bu telefonu alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirmiyim?

 51. bestenigar

  02/01/2011 at 00:21

  merhabalar, mustafa bey size bir sorum olacak, bugünlerde bazı alışveriş sitelerinde fiyatları 1500-2000 TL arasında olan simfree iphone4 ler görüyorum, satanlar ürünlerin ingiltere app storeden alınmış olduğunu ve orjinal haliyle simfree olduklarını iddia ediyorlar.
  1- sizce bu orjinal simfree olayı doğrumudur, yoksa bu telefonlar simkilidi sonradan kırılmış olanlarmıdır ?
  2- Orjinal simfree ise bu telefonu alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirmiyim?
  3- kullanabilirsem avea hattımla kullanabilirmiyim? ( Tuğba arkadaşın da sorusu)

  • Mustafa Tan

   02/01/2011 at 10:49

   Selamlar,

   İngiltere’deki App Store’da satılan iPhone’lar sim kilitli değil diye biliyorum. Çünkü bir çok arkadaşım aldı ve kullanıyor.

   Fakat sanırım bazı operatörlerin sattıkları SIM kilitli olabiliyor. Fakat operatörler de küçük bir ücret karşılığı bu kilidi kalıcı olarak kaldırıyor diye biliyorum.

   Bir cihaz SIM kilitli değilse Avea dahil tüm hatlarla kullanılabilir. Bir cihazın SIM kilitli olup olmadığının anlamanın en iyi yolu, cihazı iTunes ile restore veya update etmektir. Cihazı satan kişinin yanında bir update veya restore işlemi gerçekleştirin ve SIM kartınızı takın. Aktive olursa SIM kilitli değildir.

   • bestenigar

    03/01/2011 at 02:16

    Cevabınız için çok teşekkürler,
    İki soru daha olacak müsadenizle.
    1- Yanlış anlamadıysam sim kartımı takmadan önce restore yada update işlemini yapmam gerekiyor, peki cihaz bu işlemler sırasında internet bağlantısına ihtiyaç duymayacak mı? Duyacaksa eğer, sım kartımı takmadan nasıl internet bağlantısı sağlanabilecek.

    2- Diyelimki satıcının yanında bu işlemi yaptım ve aktive oldu, peki şöyle bir durum olabilir mi? makinaya jailbreak uygulanıp unlock hale getirilmişse ( yani factory unlock değilse) bir süre sonra update uyguladığımda tekrar lock hale gelmez mi?

    Kusura bakmayın daha önce bir iphone’um olmadığından primitif düzeyde sorular soruyorum..Teşekkürler..

    • cuhela

     12/12/2011 at 06:38

     Mustafa Bey cevabını vermiş, internet olmadan itunes ile restore yapamazsın. İnternete bağlı bir bilgisayar, iphonunun bağlantı kablolarını bağlayacaksın, daha sonra itunes programını kullanarak restore yapacaksın.

     Daha önce kırılmış bir iphone ise restore yaptıktan sonra kilitli (lock) hale geler. Eğer kilitsiz ise (unlock) ise restore yaptığında hala kilitsiz kalır. Yani her tarafı arayabilir, interneti kullanırsın.

 52. efkan

  04/01/2011 at 00:16

  merhaba Mustafa Bey. bir sorum olacak. arkadaşıma japonyadan iphone 4 getirtmeyi düşünüyorum. Türkiyede kullanabilirmiyim. kullanabilmek için nasıl bir yöntem uygulamamız gerekiyor. arkadaşım telefonu alırken, gümrükten geçirirken nasıl bir yöntem izlemeli. buraya geldiğinde ne yapmalıyız. bu işlemler artı bir masraf çıkarır mı.
  teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Mustafa Tan

   04/01/2011 at 00:21

   Selamlar,

   Bildiğim kadarı ile Japonya da çok farklı bir telekom altyapısı kullanılıyor. Dolayısıyla oradan aldıklarınız burada çalışmayabilir.

   Eğer çalışıyorsa diğer tüm süreç yukarıdaki yazıda anlattığımız gibi.

 53. efkan

  04/01/2011 at 01:25

  teşekkür ederim cevabınız için. peki japonyaki alt yapının Türkiyeye uygun olup olmadığını. telefonun buraya uyum sağlayıp şağlayamıyacağını nasıl öğrenebiliriz net olarak. şuan arkadaşım japonyada, ordan nasıl bir bilgi alsın ki bu konuyu tam olarak anlayabilmiş olalım.

 54. mustafa

  06/01/2011 at 02:06

  teknosa mağazalarına iphone 4 nezaman gelecek bilgisi olan varmı şuan adam akıllı hiçbiryerde yok turkcell sadece turkcell hattı olana satıyor gold 2400e!! satıyor teknosa 1600e satıyordu ama bitti ilk parti 2. partide kaç aydır yok ortalarda yılbaşında gelir dedik yine yok

 55. emre

  01/02/2011 at 19:09

  mustafa bey size bir sorum olacak ben ıphone 3gs almayı düşünüyordum ama haberde daha çok uygulama indirmek için son modeli tercih edin diyor sizce hangisi 3gs mi 4 mü

  • Mustafa Tan

   01/02/2011 at 19:31

   Tam olarak öyle değil ama tabii ki her zaman en son modeli tercih edin.

   • mert

    10/06/2011 at 18:22

    mustafa bey benim bir sorum olacak;
    iphone4 almayı düşünüyorum ama 2011 de iphone 5 çıkacakmış.Appstore daki applicacions ların son çıkan iphona göre olduğundan bahsetmişsiniz.Şimdi bana ne tavsiye verirsiniz.İphone4 ü alayım mı yoksa 5 i mi bekliyeyim?

    • Mustafa Tan

     10/06/2011 at 18:30

     Selamlar,

     Sanırım yanlış ifade etmişim. Uygulamalar en güncel modellerle tabii ki daha iyi çalışıyor ama kasdettiğim son model değil. Genelde son 2 model oluyor. Örneğin şu an için iPhone 4 ve iPhone 3GS

 56. Barış

  06/02/2011 at 02:45

  Mustafa bey ben birkaç soru sormak istiyorum.
  1-ingilterede sim kilitsiz satılıyomuş iPhone 4.Ben de bi akrabama ordan aldırıcam.Türkiye ye gelince pasaporta kayıt yapıldıktan sonra iTunes la aktive ederken bi sorun çıkar mı…

  2-Sahiden sim kilitsiz satılıyo mu yani alsam IMEI kaydından sonra istediğim hatla kullanabilir miyim? Cevaplarsanız çok sevinirim..

 57. ZEHRA

  10/02/2011 at 11:47

  İyi günler,yurtdışından iphone4 getirtmek isteyenlere almanya dan getirtmelerini tasiye ediyorum.
  1 hafta olmadı daha elime geçen süresi ama tam anlamıyla süper bir cihaz.hakkını vermişler gerçekten.ilerleyen zamanlarda umarım sorunla karşılaşmam..

  bu arada app storedan indirirelecek programları tam olarak nereden takip edioruz?
  aynı zamanda faceden video veya paylaşım yapamıyor muyuz?
  videotime for facebook lite bu programa gerek var mı?

  teşekkürler.

  • Dew

   26/04/2011 at 22:38

   Merhaba Zehra,

   ilk kurulumuyla ilgili bana yardımcı olabilir misin? Ben de yeni aldım.

   Tesekkurler..

   • ezgi

    16/12/2011 at 20:09

    merhaba zehra.banada almanyadan ıphone 4 gelıyor fakat bu yorumları okuduktan sonra korktum.kulanımı zormu? dıl seceneklerınde turkce varmı?

    • aydın

     08/02/2012 at 18:47

     iphone u nereden alırsan al içinde türkçe dahil nerdeyse bütün dünya dilleri var. bu telefon evrensel bir telefon yaşayacağınız tek sıkıntı satan opratorun sımlock koyması olur.

 58. Samet

  22/02/2011 at 00:45

  mustafa bey öncelikle böyle bir site için teşekkürler,benim de 1-2 sorum olacaktı..

  ben arabistan’dan iphone 4 getirttim ama orada facetime uygulaması kullanılamıyor,burada kullanmam mümkün mü? herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

  ayrıca http://support.apple.com/kb/ht1937 bu linkten baktığımda arabistan operatörlerinde sim lock işaretli değil,yani turkcell veya diğer hatları kilit açtırmadan kullanma imkanım var mı?

  şimdiden teşekkürler..

 59. harun

  22/02/2011 at 14:52

  Merhabalar.
  Benim sormak istediğim yurtdışına sürekli çıkan bir arkadaş var. iPhone 4. getirebileceğini söyledi.Bunun orjinal olup olmadığını nasıl sorgulaya biliriz yada kullanmaya başladıktan sonra sıkıntı yaşana bilirmi.Madur olmamak için neyapılması gerekiyorr.???

  • Mustafa Tan

   22/02/2011 at 15:22

   Selamlar,

   Yazıda da belirttiğim gibi esas dikkat edilmesi gereken cihazın SIM kilitli olmaması. Örneğin Amerika’da satılanlar SIM kilitlidir hep.

   Dünyada SIM kilitsiz ise Fransa ve İngiltere gibi çok sınırlı ülkede satış var.

   Orijinal olduğundan emin olmanın yolu da cihazın Apple Store’lardan alınması.

 60. pınar

  28/02/2011 at 15:12

  mrb
  ben fransadan iphone4 getirttim.yalnız türkiyede sim kartını kabul etmiyo.bunun için beklemem gerekiyomuş.buraya versiyon daha gelmemiş.ne yapmam gerek açabilcem bir yer varmı?

  • bestenigar

   08/03/2011 at 21:03

   Malesef biraz daha beklemeniz gerekicek, unlock çıkınca cihazınızı jailbreak ve sonrasında unlock yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz, ancak unlock için 1-2 ay kadar daha beklemek gerekebilir, ama üzülmeyin eninde sonunda çıkacak.

 61. Burak AYHAN

  05/03/2011 at 00:19

  Anlatim harkulade olmus elinize saglik

 62. kadir

  10/03/2011 at 15:57

  mrb mustafa bey benim bi sorunum var 3g iphone cihazımız kapalı itunnese baglan diyor bagladım restore ettim ama yinede açılmıyor

 63. Emre

  11/03/2011 at 23:03

  Merhabalar..
  Ben 3 aydır iphone kullanıyorum. Telefonumun modeli 3Gs sürüm: 4.2.1 / 5.15 baseband. Telefonumu geçen ay güncelledim güncellemeden önce jailbreak’liydi fakat ben bunu bilmiyordum aldığımda jb’liymiş. Güncellendiğinde sim kartı tanımadı o günden beri telefon özelliğini kullanamıyorum iphone’umun.
  Benim sorum şu, acaba bu telefonu jailbreak yapmadan sim free yapmamın bir yolu var mı, yoksa jb mi yapmalıyım?
  Peki jb yaparsam daha önceden appstore üzerinden yüklediğim uygulamalar, resimler, rehber vs. silinir mi?

  • Mustafa Tan

   11/03/2011 at 23:07

   Selamlar,

   Sanırım telefonunuz Amerika’dan alınma ve Amerika’daki iPhone’lar SIM kilitli olduğu için daha evvel cihazınız unlock edilmiş. Güncelleyince de bu unlock gitti ve cihazınız tekrar kilitlendi.

   Jailbreak aslında başka birşey fakat unlock işlemi öncesinde jailbreak de gerekiyor. Cihazınızı tekrar unlock ettirmeniz gerekiyor.

 64. tue

  20/03/2011 at 19:29

  merhaba mustafa bey ben birşey sormak istiyorum ıphone5 cıktımı(orjinalleri)bide turkıyeden mı almak yoksa kuveytten mı almak daha karlı olur?

  • Mustafa Tan

   20/03/2011 at 19:32

   Selamlar,

   iPhone’un her sene sadece bir yeni modeli çıkıyor ve bu model de hep haziran ayında tanıtılıyor. Aşağıdaki yazı size yardımcı olacaktır:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

  • Fatih

   08/11/2011 at 02:44

   Mustafa bey çok güzel olmuş site tesekkurler bir sorum olacak. Bilgisayarimdaki excell world dosyalarını nasıl yonetebilirim.bilgisayarci arkadaslarım ve apple stor dakilerde yardımcı olamadılar.

 65. zehra

  04/04/2011 at 22:56

  mustafa bey iyi akşamlar;
  daha önceden de belirttiğim gibi ben almanyadan iphone 4 getirtmiştim.kilitlenme durumu falan yok,kuzenim işlemleri yaptırıp bana öyle getirdi..
  şimdi ben yeni sürümü yüklediğimde bir sıkıntı yaşar mıyım?öncesinde sorayım dedim,yapmam gereken birşey var mı?
  güncellemenin jail breakle bağlantısı var mı_?
  teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   04/04/2011 at 23:10

   Unlock gerektirmiyorsa rahatlıkla güncelleme yapabilirsiniz.

   Jailbreak varsa da gidecektir güncelleme ile.

   • zehra

    04/04/2011 at 23:14

    jail break yapılmadı onu biliyorum ama unlock olup olmadığını nasıl anlayacağım?
    telefonu turkcelle götürüp kayıt ettirmişti o mu oluyor acaba?
    son olarak güncelleme nasıl yapabilirim hakkında bir link vereblir misiniz bana zahmet olmazsa?

    • Mustafa Tan

     04/04/2011 at 23:17

     Yukarıdaki mesajınızda kitlenme durumu yok demiştiniz. Kuzeninize bir sorup emin olun cihaz SIM kilitli mi diye. Eğer size unlock yapıp veriyorsa güncelleme yaptığınız anda tekrar kilitlenir cihaz.

     Pasaport (IMEI) kaydı ise başka bir işlem ülkemize has.

     Jailbreak de başka bir işlem, fakat güncelleme ile gitmesi etkilemez sizi.

     Zaten yukarıdaki yazıda tüm bunlar ile ilgili bilgi var. Sizden ricam baştan sona okumanız.

     Son güncelleme için de aşağıdaki yazımızı kullanabilirsiniz:

     http://www.iphoneturkey.com/2011/03/iphone-ve-ipad-icin-ios-4-3-1-yazilim-guncellemesi-yayinlandi.html

     • zehra

      05/04/2011 at 00:06

      mustafa bey teşekkür ederim cevap verdiğiniz için,
      kuzenim bilmiyorum diyor bana 🙁
      apple store dan almıştı bu yardımcı olurmu acaba 🙁

      • Mustafa Tan

       05/04/2011 at 00:14

       Şu an iPhone’unuzu kullanabiliyor musunuz? Pasaport kaydı haricinde başka bir işlem yapmadan cihaz sorunsuz aktive oldu ise ve şu an kullanabiliyorsanız o zaman sorun yok demektir 🙂

       • zehra

        05/04/2011 at 00:41

        Evet kullanabiliyorum,yani kilitli değildir o zaman değil mi?
        yani sürüm güncelleyebilirim o zaman?
        ya gerçekten benim iphonela ilgili çok çalışmam gerekir..
        yeni oldu zaten alalı ben de araştırmaya çalışıyorum,kusura bakmayın..

 66. kadir

  27/04/2011 at 12:19

  mustafa bey iphone4 flash player yüklenebiliyormu

  • Ogulcan

   22/05/2011 at 20:44

   Ne yazik ki yukleyemiyorsunuz. Ama Skyfire adli bir program var. Onu satin alirsaniz Flash isteyen web sitelerini %60 oraninda acabilirsiniz. Genede bu program %100 garanti vermiyor…

 67. kazım

  30/04/2011 at 14:31

  merhabalar
  ben çin seyahitine çıkacağım çinde aldığın iPhone 4 sim kiilimitlimidri

 68. Yunus

  26/05/2011 at 16:24

  merhabalar 🙂

  Amerika’dan iphone 4 almak istiyorum, sim free alınca yine Türkiye ye gelince unlock durumu falan oluyor mu?

 69. Osman

  01/06/2011 at 17:15

  Merhaba,

  Genpadan 1 ay önce ıphone 4 aldım. ID adresimi kredi kartımı tanımlayarak oluşturdum. Fakat ücretsiz uygulama yüklemeye çalıştığımda bir uyarı geliyor ” Bilgisayarınızda I-tunes çalıştırdığınızda indirme yapmaya başlayacak ” bunun sebebi ne olabilir ? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

 70. yusuf

  02/06/2011 at 12:49

  Mustafa bey selamlar,

  app store dan birkaç prog.yükledikten sonra radar programını yüklemek istedim çok uzun süre yükleniyor yazdıktan sonra tekrar o programın üstüne geldiğimde yüklendi yazıyor.fakat ne açılıyor nede silmek istediğimde silebiliyorum ne yapmam lazım?
  teşekkürler,kolay gelsin.

 71. Yusuf Caliskan

  11/06/2011 at 18:44

  merhaba ben 2.el iPhone 3GS aldım.Eski Apple kimliğini iptal ettim.Kendim bir kimlik oluşturdum.Ama onay mesajı gelmedi.acaba ne yapmalıyım .Windows live icin tanimli bir hesabım var.Onay mesajı o adrese migelecek.

 72. Ayşe

  24/06/2011 at 14:13

  Meraba Mustafa bey;
  yakın zamanda bi iphone 4 alıcam Ankara da yaşıyorum kolay bi şekilde nerden elde edebilirim? Ve ilk defa iphone kullanıcam,mesela türkçe kullanabilir miyim bilmiyorum.Yazılarınızı takip ediyorum bir süredir ama böyle bi başlığa rastlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Mustafa Tan

   24/06/2011 at 14:43

   Selamlar,

   Turkcell, Vodafone veya Avea bayilerinden, ya da mediamarkt gibi elektronik magazalarindan alabilirsiniz.

   Ayrica iPhone’un uzun süredir türkçe destegi mevcut iciniz rahat olsun.

 73. murat

  25/06/2011 at 20:10

  mrblar ben frandan aldığım iphone 4 4.2.1 serisini kullanmaktayım firewire 03,01,01 pasaport kaydını 3-4 gün önce yaptırdım ama halen daha açılmadı sim kilit varmıdır var ise nasıl açmamı uygun görürsünüz şu anda piyasada gevey turbo sim die bi chip bulunmakta onu kullanmak istemiyorum itunesdeki 4.3.3 güncellemesni yaptıktan sonra açılırmı türkiye hatlarına ?

 74. Halit

  12/07/2011 at 10:44

  selamlar mustafa bey,
  önümüzdeki birkaç ay içinde iphone yeni bir model piyasaya sürecekmiş gibisinden bazı internet sitelerinde yazılar gördüm. daha bir sene öncesi yenisi çıkmışken ben pek ihtimal vermiyorum ama sizin bu konuda daha bilgili olacağınız muhakkak. aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   12/07/2011 at 11:16

   Selamlar,

   Bu gayet doğal bir durum hatta Apple bu sene biraz geç kaldı. Her sene haziran ayı başında yeni modeli duyururdu. Bundan önceki 4 model hep haziran başında duyurulmuştu.

 75. Utku

  05/08/2011 at 01:53

  Merhabalar. Benim çok acil bir sorunum var. Amerikadan bugün unlocked iphone 4 aldım ve sim kartını mikro boyuta çevirdim. Fakat sorun şurdaki sim kartın password’ü olmaması gerekiyormuş. Ben bunu no sim card installed yazısını görünce ve bunu araştırınca anladım. Bana bu konuda bir çözüm sunabilir misiniz? Burada başka bir arkadaştada iphone 4 var. Acaba kendi sim kartımı ona takıp şifremi sıfırlayabilir miyim? Cevabınızı merakla bekliyorum.

  • Mustafa Tan

   05/08/2011 at 01:57

   Elbette başka bir iPhone 4’e takıp SIM parola sormasını iptal edebilirsiniz. Umarim sorun budur.

   • Utku

    05/08/2011 at 02:02

    İlk olarak hemen cevap verdiğiniz için teşekkürler.
    Ben bunu başka bir iphone’a takdığımda o iphone’a veriler kopyalanmaz değil mi? Yani arkadaşımın iphonuna bir şey olmasını istemem 🙂

    Bir de pin’i sıfırlamayı iphonlarda nasıl yapıyoruz ?

    • Mustafa Tan

     05/08/2011 at 02:07

     Merak etmeyin kopyalanmaz siz özellikle SIM’deki Kişileri Aktar seçeneğini bulup tıklamadıktan sonra 🙂

     SIM şifresini iptal etmek için de cihazdaki Ayarlar -> Telefon -> SIM PIN menüsünü kullanabilirsiniz.

     • Utku

      05/08/2011 at 02:12

      Çok teşekkürler 😀

      Bu arada benim yaptığım hatayı başkalarının da yapmaması için bence iphone kurulumuyla ilgili sayfaya password olayını ekleseniz iyi olur. (Eğer görmemişsem benim salaklığım ama okumuştum 🙂 )

 76. Anonim

  05/08/2011 at 04:34

  Bu yazıyı keske almadan önce okusaydım 🙂

 77. asya

  06/08/2011 at 18:11

  Merhabalar Mustafa Bey

  Benim bi sorum olcakti kredi kartim olmadigi icin itunes e kayit olamiyorum sizin yazinizida okudum fakat none secenegide yok ne yapmam lazim? simdiden tesekkürler..

 78. elif

  11/08/2011 at 03:22

  mustafa bey merhaba,
  ben iphone 4 almak istiyorum ancak kontratsız fiyatları 2,090tl civarlarında.biraz pahalı gibi.acaba 5’in çıkmasını bekleyip fiyatının düşmesini mi beklesem yoksa yurtdışından mı alsam ? ama duyduğuma göre bir çok ülkeden-hatta amerikada dahil- gelen iphonelar Tr’de açılmıyormuş? bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim..
  Teşekküerler

  • Mustafa Tan

   11/08/2011 at 04:20

   Selamlar,

   iPhone’un yeni modeli Türkiye’de ilk çıktığında hemen alırsanız fiyatı daha uygun oluyor. Bu yüzden 3-4 ay daha bekleyip Türkiye’den iPhone 5 almanızı önerebilirim.

   Dünya’da iPhone’un en ucuz olduğu yer Amerika fakat yakın zamana kadar Amerika’da satılan tüm iPhone’lar SIM kilitliydi (locked) ve Türkiye’de kullanabilmek için unlock edilmesi gerekiyordu ve bu iş çok zahmetliydi. Fakat geçtiğimiz aylarda Amerika’da da unlocked yani SIM kilitsiz cihaz satışı başladı:

   http://www.iphoneturkey.com/2011/06/apple-amerikada-unlocked-iphone-4-satisina-basladi.html

   Dolayısıyla Amerika’dan artık 650$ + eyalet vergisi fiyatına Amerika’dan alıp, Türkiye’de de sadece bir seferlik pasaport (IMEI) kaydını yaptırıp sorunsuzca cihazınızı kullanabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

 79. Anonim

  16/08/2011 at 17:51

  iyi günler mustafa bey size birçok şey danışmak istiyorum şimdi bana fransadan hediye iphone 3gs geldi fakat ikinci el yani fransada kullanılıyordu sonra bana geldi suan fotoğraf çekmekten başka bir şey yapmıyorum benim bu aleti kullanmak için neler yapmam gerekiyor şimdi çok karışık off lütfen yardım edin

  • Mustafa Tan

   16/08/2011 at 17:58

   Selamlar,

   Öncelikle bir Apple ID alıp App Store’dan uygulama yüklemeye başlayabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2010/10/iphone-veya-ipad-uzerinden-kredi-kartsiz-apple-id-alma.html

   • cahide

    16/08/2011 at 18:17

    ama benim bu aletin pasaport kaydımı yokmuş öyle bir şey yani taktığım sim kartı çalışmıyor ben biraz teknoloji özürlüyümde ama bu şeyi çözeceğim tabi yardımınızla 😀

   • cahide

    18/08/2011 at 14:52

    yine beeen ama bu defa ilerleme katedip geldim şimdi ben ücretsiz uygulama indirdim iphone de çalışmadı sonra update işlemini yaptım indirdiğim uygulamalar çalıştı fakat bu defada kamera da sorun yaşıyorum kamera açılıyor fakat çekime hazır hale gelmiyor ayrıca bu işlemlerden sonra iphone yavaşladı bu doğalmı yoksa bir şeyleri yanlış mı yaptım

 80. ayşeee

  04/09/2011 at 12:39

  Mustafa Bey merhaba pc den indirilen duvar kagıdını nasıl ekran koruyucu yapıyoruz bir de pc den telefona attığım resimleri de ekran koruyucu yapamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Mustafa Tan

   04/09/2011 at 12:51

   Selamlar,

   Sizden ricam yukarıdaki yazı ile ilgili olmayan diğer konulardaki sorularınızı yeni açtığımız fakat şu an beta test aşamasında olan http://sorucevap.iphoneturkey.com adresinden sormanız.

   Bu sayede hem test aşamasındaki bu yeni platformun eksiklerini görmüş oluruz, hem de sizlerin soruları umarım daha iyi cevap bulur.

   Teşekkürler.

   Not: Sorunuzu sorarken cihazınızın modelini ve versiyonunu da paylaşabilirseniz çok iyi olur.

 81. SERAP

  10/09/2011 at 18:20

  mustafa bey bana rusyadan iphone4 hediye geldi turkcellden pasaportun üzerine yazdırdık. bir hafta kullandım. sonra birden kendi kendine kapanmaya başladı. i tunesa bağlayınca daha sık kapanıp açılıyor. Doğru düzgün şarj olmuyor. ben sadece i tunesden update yaptım bir de müzik resim yükledim içine. sebebini anlayamıyorum. teknoloji ile de aram pek iyi değil. nereye göstermemi tavsiye edersiniz.

 82. meriç kağan tek

  17/09/2011 at 22:43

  almanyadan alanlarda sım kılıtlımı yoksa sımfree mı

 83. orhan rb

  20/09/2011 at 13:21

  merhabalar arkadaş isveçte bir ay sonra annesi yanına turist olarak gidip 15 gün sonra geri dönecek bana da arkadaşım annesiyle i phone 4 getirtecek yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla unlocksuz yani sim kilitsiz olması lazım bir de kardeşine yollayacak 2 telefon gümrükten geçiyor ama sadece birisi Tk dan onay oluyor anladığım kadarıyla peki annesi turist olarak gittiği için sorunsuz geçirebilir mi telefonları ve diyelim ki geçirdi gümrükten 1 ini kaydettirdi 2. telefonu başka bir pasaportla kaydettirsek TK y aolur mu teşekkürler

  • Mustafa Tan

   20/09/2011 at 13:37

   Evet olur. TK’ya kayıt ile gümrükten cihaz geçirme farklı konular. Eğer bavul kontrolü yapılmazsa isterseniz 10 tane geçirebilirsiniz.

   Fakat bir pasaporta sadece bir cihaz (IMEI) kaydedilebildiğinden diğer 9 cihazın telefon özelliği çalışmayacaktır bir süre sonra.

   Başka pasaport bulabilirseniz diğer cihazları da kaydettirebilirsiniz.

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

 84. mustafa özmert

  20/09/2011 at 18:11

  merhaba admin telefonum bugün geldi, sabah 9 civarında yeni sim kart aldım ve pasaport işlemini hallettim,1 saat sonra pin kodu mu girdim kabul etti fakat yukarıda servis yok yazıyor o telefonun daha aktif olmamasından mı kaynaklanıyor ?

  • Mustafa Tan

   20/09/2011 at 18:57

   Micro SIM’iniz aktif mi acaba? Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz.

 85. mustafa özmert

  20/09/2011 at 19:07

  şimdi imei numarası sorugulama yaptım ” KAYIT DIŞI OLDUÐU TESPİT EDİLEN IMEI. Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır. ” şu yazıyor acaba ne yapmam gerek

  • Mustafa Tan

   20/09/2011 at 19:12

   O zaman cihaz sizden evvel birileri tarafindan Türkiye’de kullanilmış ve kaydi yapilmamış.

   1 aylık süre dolunca da kapatılmış. Pasaport kaydi yaptirdiginiz icin tekrar acilacaktir ama 1-2 hafta sürebilir.

 86. mustafa özmert

  21/09/2011 at 00:26

  turkcell sim aktif dedi sim kilit var bu telefonda dedi ama anlamadığım kosovada sorunsuz calıscan telefon burda nasıl calısmaz, ne yapacağımı bilemiyorum, gevey kullan dedi ama sizin dedıgınız gıbı de 1 hafta sonra acılırsa ne yapacağım ?

  • Mustafa Tan

   21/09/2011 at 09:06

   Eger cihaziniz SIM kilitli (SIM locked) ise burada calismamasi gayet normal. Demek Kosova’da satilan iPhone 4’ler, sadece oradaki operatorle çalışacak şekilde kilitli satılıyor.

 87. mustafa özmert

  22/09/2011 at 16:21

  hatamı buldum operatörde avea secılıydı meğerse o yuzden hattım acık degılmıs turkcell olarak degıstırınce kullanmaya basladım bugun uyandım iphone arama yapamıyor veya aranamıyor.itunesı kullanarak gerı yukleyın dedi . bu geri yuklemenın amacı ne olabılır ? gerı yukleme yaptıktan sonra telefonum gene kullanıma acık olur mu ? şimdiden cok tesekkurler ..

 88. Anonim

  14/10/2011 at 07:17

  app storedan müzik yuklıyeblıoyomuyz?

 89. HakanYilmaz

  29/10/2011 at 18:26

  Mustafa Bey selamlar,
  İphone konusunda bilgi almak isterken ulastigim iturkey.biz uygulamasi sayesinde size ulastim ve umarim dogru kisiyle irtibattayimdir, zira onemli bir sorunum hakkinda size danismak istiyorum.
  İp4 kullanicisiyim ve cihazi 2 ay once amerika’dan satin aldim. Turkiye’de kullanabilmek icin pasaport kaydi yaptirdim ve sorunsuz olarak 2 aydir kullaniyordum. Ancak 3 gun once telefonu pc’ye bagladigimda itunes’dan gelen yazilim guncelleme ve yukseltme secenegini yanlislikla kabul ederek islemi sonlandirdim. Ve ertesi gun tabii ki aci son 🙁 cihazin herseyini ( mesajlar, fotograflar, mail box, safari, rehber, vs ) tamamiyle sorunsuz kullanabilmeme ragmen servis yok seklinde bir uyari veriyor ve sibirlandirilmis hucresel ag oldugunu soyluyor. Suan interneti wireless uzerinden kullanabiliyorum ancak ne arama yapabiliyorum, ne de baskasi tarafindan aranabiliyorum! :/ sanirim telefonum patlamis durumda.. Bununla ilgili yapmam gereken islem nedir? Telefonu geveyli kullanmak istemiyorum. Eski haline dondurmenin bir yolu yok mudur? Hala bu durumun cozumu yok mu? Yapmam gerekenle ilgili donus yaparsaniz cok sevinirim. Simdiden sonsuz tesekkurlerr..

 90. Deniz

  10/11/2011 at 19:35

  Merhabalar Mustafa bey.Sizin bilginize güvendiğim için bir konuda yardım isteyeceğim. Belki bu sorunun cevabı yazılarınızda vardır ancak ben bulamadım. Cumartesi günü yurt dışından muhtemelen ABd den iphone 4 32 gb cihaz gelecek ve ben bundan almak istiyorum. Fakat bunların kayıtlı ve simfree olup olmadığını nasıl anlarım. Sıfır kutusunda gelecek denildi bana ama tam emin değilim. Şimdiden tşk

 91. Barış

  12/11/2011 at 00:43

  Cagrilar tek tek silinebiliyor.

 92. vehbi

  05/12/2011 at 19:23

  Merhaba. Ben bir tanıdığım vasıtası ile Almanya’dan İphone 4S getirtmek istiyorum. Almanya’nın appstore’de fiyatını 629€ olarak gördüm. Bir sorun olur mu oradan gelirse burada çalışır değil mi?

 93. Faruk

  12/12/2011 at 11:46

  Merhaba. Ben de fransadan bir iphone4 s getirtmek istiyotum fiyatı ve türkiyede calısıp çalısmıcağı hakkında bilginiz var mı acaba.

 94. duran

  27/12/2011 at 01:50

  merhabalar

  Almanya’dan bir tanıdıgım aracılıgıyla iPhone 4S getirtmek istiyorum apple’ın kendi sitesinden alıcam, orda aksi yazılmıyor fakat hala unlocked ya da contract-free satışların Almanya’da mümkün olup olmadıgını anlamadım.

  sitede belirtilen fiyat vergi dahil gözüküyor bu nedenle Amerika’daki gibi ayrıca bi %10 luk vergi eklenmiyor gibi duruyor.

  buna rağmen telefonu Türkiye’ye sokarken ayrıca bir vergi ödeniyor mu yoksa kendi telefonu gibi pasaporta işlendiğinde sıkıntı cıkmıyor mu?

  teşekkürler.

 95. Anonim

  06/01/2012 at 23:16

  merhabalar ben yusuf bi sorum olucaktı mümkünse babam yarım bulgaristana gidiyor . iphone 4s aldırmayı düşünüyorum bulgaristandan daha ucuza gelirmi ve burda rahatça kullanabilmem için sim sıkıntısı çekmemem için babamın orada neler yapması lazım acaba iphone u alırken hattım türkcell

 96. izzet oğuz

  26/01/2012 at 02:49

  iphon larda rehbere kayıtlı olmayan numaralar arayamaz özelliği varmıdır yoksa hangi marka telefonlarda vardır?şimdiden teşekkürler

 97. Mert

  26/01/2012 at 22:09

  Bana japonyadan Iphone 4 gelicek.Pasaport kaydi yapildiktan sonra telefon kullanima acik olurmu.Birde app store’den uygulama yuklerken internetten yuklenebiliyomu? Yoksa kredi karti felan mi gerekiyo.

 98. yağmur

  29/01/2012 at 15:47

  iphone 4 alacağım fakat bu yazıları okuyunca işler biraz daha karıştı. iphone hakkında ücretsiz uygulamalar falan yüklüyorsun anladığım kadarıyla ama benım uygulamalar hakkında pek bilgim yok yardımcı olur musunuz?

 99. Sağda

  05/02/2012 at 15:21

  Benim Ipohonum 3g. Önceden amcam kullanıyordu ve ıtunes hesabıda vardı. ben şimdi kendime hesap açtım ve bağlayamıyorum. Ve en büyük sorunda şu. Telefonumun şifresini unuttum ve itunes e bağlan diyor ne yapacağımı şaşırdım 🙁

 100. ece

  12/02/2012 at 13:26

  merhaba bir sorum olacak
  evkurda ıphone 4s satılıyor.fiyatı 3000tl civarı.sizce almalımıyım?sipariş verıyorsunuz 3gune kadar gelıyormus.

 101. ilker Yüksel

  13/02/2012 at 01:32

  Mustafa Bey merhaba;

  Amerikadan Yurt dışındaki kuzenim sayesinde bu siteden (amazon.com) Apple iPhone 4S 16GB – FACTORY UNLOCKED telefon aldım. Henüz elime geçmedi, bana telefon ulaştığında kuzenimin pasaportuna ihtiyac duymadan IMEI kaydı yaptırabiliyor muyum?
  Bu kaydı online yaptırabilecegim yada vadoofone gibi operatörlere gidip oradan da yaptırmam mümkün müdür?

  Win7 ile iphone uygulamalar vs. veri alım – aktarma gibi işlemler yapabilecekmiyim?

  Birde bu marka Apple iPhone 4S 16GB – FACTORY UNLOCKED telefon ile bir sorun yaşarmıyım.. ilk kez Iphone kullanacağım.

  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 102. Lomen unur

  01/03/2012 at 19:20

  Bay mustfa tan size nasıl ulaşırım bilmiyorum ama bu iPhone ümü iyi bir indirme ve veya iyi program yaptırma liyim bunun çok iyi iletişim kurmalıyım bunaLa daha evel hiç uğraş mamıştım ya rica ediy teşekkür ed

 103. Mustafa DERİN

  08/03/2012 at 21:20

  Mustafa Bey merhabalar ben iphone 4s kullanıcısıyım ve telefonum bana ıraktan geldi çok güzel ve gayet iyi bir şekilde kullanıyorum sorun yaşamadan fakat app storeden paralı uygulama indirmek isterken sorun yaşıyorum hattım faturalı ona yansımasını istiyorum fakat böyle bir şansım yok heralde kradi kartı bilgilerimi vermeyi denedim 1 kerede ama gene olmadı acaba ne yapabilirim? yadımcı olursanız çok sevinirim

 104. yalcın

  10/03/2012 at 19:59

  mustafa bey beraba ben dısardan ipone 4 aldım buna yanlişlıkla ios 5.1 surumunu yukledım ama sımdı telefon sım kılıtlı dıyor ve kullanamıyorum bunu nasıl kullancam yardımcı olurmusunuz

 105. Anonim

  12/03/2012 at 10:31

  merhabalar amerikadan unlock iphone 4s aldım actım ama dil secenegi ve ulke seciminden sonra ıtunes a bagla diyor baglıyorum fakat gormuyor problem nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

 106. onr

  02/04/2012 at 11:35

  aldıgım cıhaz sim kilitlimi degılmı ,belkıde ben aldıgımda sım kılıdı kırılmıştı..bunu anlamamın bır yolu varmı güncelleme yapıcam fakat bunu bilmedıgım için cekiniyorum tskrlr

 107. Pingback: | İphone og İpad Denmark / Apple apps

 108. Net

  15/04/2012 at 18:58

  ıphone 4 5.0 sürümünü kullanıorum fakat yer bildirimi veya facede bişey paylaşınca mobil ile bağlandı dio bn ıphone ile çıksın istiorum ve o yer bldirimi işareti yerine mobile paylaştı dio ne yapmam gerekio :S

 109. Net

  15/04/2012 at 19:00

  Ayrıca safariden griorum face e ama işlem yapamıorum ama indirdiğim face uygulamasından grebiliorum neden safariden kullanamıorum??

 110. ismail

  04/05/2012 at 04:04

  mustafa bey öncelikle iphone kullanımı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  benim bi kaç sorum olacak size, öncelikle iphone 4 kullanıyorum almanyadan kuzenim geitrdi daha doğrusu onun telefonuydu ben el koydum ona 🙂 apple store den indirdiklerim arkadaşımın kullanıcı adı ve şifresiyle yapıyorum çünkü ben kullanıcı adı oluşturamadım bi kullanıcı adı oluşturdum fakat mail adresime gelen linkten bunu yapamadım ingilizcem çok ii olmadığı için aktive edemedim. tekrardan kullanıcı adı oluşturabilir miyim? birde yeni bir güncellemem var ios 5.1 daha önce 5.0 sürüm yükledim problemle karşılaşmadım. bi yazıda okuduğum kadarıyla yurtdışından gelen iphone’lerde sürüm güncellemsi yapıldığında telefonumu tekrar kullanamayacağım yazıyordu ne kadar doğrududur? birde icloud kullanamıyorum kullanıcı adı oluşturamadığım için.
  okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim..

 111. Aram

  06/05/2012 at 11:11

  Herhangi bir siteden virüs kapmamız olası mıdır ?

 112. Aram

  06/05/2012 at 16:26

  Tesekkurler. Cunku gecen bizim arkadas aptal gibi erotik sitelere girmis. Onu yakaladim da korktum. 🙂

 113. tekin

  20/05/2012 at 14:31

  slm ben iphone 4 s kullanıorm google a girdim arka planda acık kalıyo safarı ye tıklayınca hemen google aacılıyo nasıl cıkıs yapıcam

 114. reyhan

  15/06/2012 at 17:33

  iphonede kullandıgım hot mail adresimi pc de acamıyorum nedenacaba

 115. Cihan GÜNDÜZ

  02/07/2012 at 23:25

  Merhabalar öncelikle herkes’e iyi akşamlar bir kaç sorum olacaktı konu ile ilgili..
  Yurt Dışından amerikadan ipad 2 wifi almayı ve 2 adet iphone 4 almak istiyorum ipad 2 de sim free olayı olmadığı için sıkıntı çıkmaz ama iphone larda ne olur bilemiyorum getireceğim iphoneları nerede gwayli hale getirebilirim yardım ederseniz sevinirim.. bir de pasaport kayıdında para alıyorlar mı ? bilgilendirseniz sevinirim iyi akşamlar..

 116. yakup demirel

  06/07/2012 at 13:08

  selamlar… gecen yıl yurt dısından ıphone 3gs geldı. kaydını herbirseyını yaptırdım su an kullanıyorum ama versıyonunu yukseltmek ıstıyorum. su an uzerınde ıos4.2.1 surumu var. ıtunes uzerınden sadece 5.1.1 surumunu yukleyebılıyorum ama onunda jailbreak ve unlock cıkmamıstır dıye yuklemedım hangı surumu yuklememı onerırsınız ve nasıl yapacagım. şimdiden tesekkurler

 117. SUNN

  31/07/2012 at 15:26

  Merhaba Mustafa bey.Ben 3gs almaya karar verdim fakat ne derece doğrudur bilemiyorum 4s ile kıyas etmeyeceğim tabiki aralarındaki fiyat farkı bir uçurum adeta çünkü.En son modeli tercih edin dediniz 3gs değil de 4 mü almalıyım acaba yine kafam karıştı

 118. manecir

  24/08/2012 at 15:58

  merhaba ben bir yakınıma umreden IPHONE4S aldırmayı düşünüyorum ama orda sahtecilik çok fazlaymış ve onun için IPHONE4S’in orjinal olup olmadığını nasıl anlaya bilirız bilgi verirseniz çok sevinirim

 119. özcan

  04/09/2012 at 23:46

  iyi geceler… Ben yaklaşık 4 ay kadar önce amerika’dan iphone 4s aldım.Bildigim kadarı ile uluslararası garantiye sahip sorun şu ki çihaz kendiliğinden kapanıyor.. internette bazıları servise götürdüm yenilediler bazılarıda restore yapın diyor. restoreyi denedim gene kapanıyor yurt dışına nasıl gönderiliyor cihazı gönermeden buran halledilebiliryormu? teknik olarak belki yanlış bir şey yapmış olabilirmiyim o konudada yardımı alabilirim

 120. Anonim

  24/09/2012 at 10:24

  HATTİMİ DEYİŞTİRDİM ESKİ NUMARALAR YİNE İCİNDE DURUYOR BİR TÜRLÜ SİLEMEDİM KONPLE NASİL SİLEBİLİRİ .YARDİCİ OLURSANİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER,