iOS 4.2 ile iPhone ve iPad’de Test Sürüşü – AirPrint

Geçtiğimiz ay Apple, test için yazılım geliştiriciler ile iOS 4.2 Beta 1 sürümünü paylaşınca, ben de iPhone ve iPad’ime bu test sürümünü kurup ilk izlenimlerimi paylaşmıştım. Arada geçen sürede Apple, iOS 4.2 Beta 2 ve Beta 3 olmak üzere 2 defa daha test sürümü yayınladı. Fakat bu test sürümlerinde yenilikten ziyade, mevcut hatalarını düzeltilmesi yer aldığı için ayrıca bir inceleme yazısı paylaşmaya gerek duymadım.

Fakat geçenlerde yayınlanan Windows iTunes’un son test sürümünde (iTunes 10.1 Beta 2), yine ilk inceleme yazısında değindiğimiz AirPrint özelliği çalışır hale gelince, bende hemen test edip tecrübelerimi sizinle paylaşayım istedim.

Daha evvel de belirttiğim gibi aslında iOS 4.2 yüklü iPhone ve iPad’lerde çıktı (print) almak için iTunes şart değil. Fakat iTunes’a ihtiyaç duymadan iPhone ve iPad’in bağlanıp çıktı alabileceği ağ yazıcı (printer) sayısı şu an çok az. Apple’ın iOS 4.2 için yayınladığı sürüm notlarında, direkt yazıcı özelliği bulunan HP’nin birkaç modeli geçiyor:

Fakat şu an sadece test sürümü bulunan iTunes 10.1 ile, bilgisayarımızda paylaştırdığımız (shared) tüm yazıcılara iOS 4.2 yüklü iPhone veya iPad’lerden ulaşabiliyoruz.

İşte ben de bunu test etmek için önce Windows XP yüklü laptop’uma, iTunes 10.1 beta 2 sürümünü yükledim. Ardından iTunes 10.1 ile gelen AirPrint servisinin Hizmetlerden çalışır durumda olduğundan emin oldum. Sonra da evimde kullandığım Canon iP1800 markalı yazıcımı USB kablosu ile bu laptopa bağladım ve yazıcıyı paylaşıma (shared printer) açtım.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Yukarıdaki şekilde konfigürasyon yaptığımızda da, iOS 4.2 Beta sürümü yüklü iPhone veya iPad’lerimizi bilgisayarımızla aynı Wi-Fi ağına bağlayarak sorunsuz çıktı alabiliyoruz.

Örneğin Safarideyken bir web sitesini yazdırmak istediğimizde karşımıza önce aynı ağda (network) AirPrint desteği bulunan yazıcılar listeleniyor.

Windows’taki iTunes üzerinden paylaştırılan yazıcılara bağlanmak için ise kullanıcı adı ve şifre girmek gerekiyor. Fakat merak etmeyin bunun için ayrıca bir kullanıcı adı ve şifre yaratmak gerekmiyor. Windows ilk açılırken kullandığımız kullanıcı adı ve şifre burada da geçerli oluyor.

Ondan sonra da kaç kopya istiyorsak belirtip, “Kağıda Dök” seçeneği ile yazdırma işlemini Wi-Fi bağlantısı üzerinden gönderiyoruz.

Ardından da sayfamız aşağıdaki iki örnekteki gibi yazdırılıyor. Aşağıdaki fotoğrafta sol taraftaki çıktı, www.iphoneturkey.biz‘in Safari’den alınan çıktısının bir sayfasını gösteriyor. Görüldüğü gibi bilgisayarımızdaki web sitelerinin yazdırdığımızda olan şeyin benzeri iPhone’da da oluyor, yani yazıcıya uygun versiyonu bulunmayan sayfaların çıktısı alındığında format bozuluyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Yukarıdaki fotoğrafta sağ taraftaki çıktı ise www.iphoneturkey.biz‘in Safari’de iken alınan ekran görüntüsünün çıktısı. Fotoğraflar yazıcıya gönderildiği zaman işte bu şekilde tam sayfaya sığacak şekilde aynen yazdırma işlemi gerçekleşiyor.

Özetle uygulamalar veya web siteleri, yazıcıya uygun şekilde formatlanmadığı sürece yazdırma işlemi pek verimli olmayacak gibi duruyor. Ancak fotoğrafların bastırılması için gayet güzel bir özellik.

Ayrıca merak edenler için iOS 4.2 yüklü iPad’ler de aynı şekilde yukarıdaki AirPrint özelliğinden sorunsuzca faydalanabiliyorlar.

Yazıya burada nokta koymadan önce muhtemel bir çok sorunun cevabını önceden vermeye çalışayım:

 • Yukarıda anlatılan AirPrint özelliğinden ancak iOS 4.2 yüklü cihazlar faydalanabilir. Fakat iOS 4.2 resmen henüz çıkmamıştır, resmi çıkış tarihi de tahminen Kasım ayıdır.
 • Yukarıdaki testler de kullanılan iOS 4.2 versiyonu halen test aşamasındadır ve sadece yazılım geliştiricilerin kullanıma açılmıştır. Test aşamasındaki versiyonlarda birçok sorun çıkmaktadır. Bu yüzden lütfen sabırsız davranıp bu tip test versiyonlarını cihazlarınıza yüklemeye çalışmayın ve yardım talep etmeyin.
 • AirPrint özelliğini kullanabilmek için iPhone veya iPad’lerin USB kablosu ile iTunes’a bağlı olmasına gerek yoktur. Cihazlar Wi-Fi üzerinden bağlantı kurmaktadır.
 • AirPrint özelliği bulunan yazıcıların da kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden bağlı olması zorunda değildir. Ethernet kablosu ile de bağlı olabilirler. Yeter ki iPhone veya iPad’ler ile aynı ağda olsunlar. (Yani cihazlar yazıcıya ulaşabilir olsun)
 • Yukarıda anlatılan iTunes üzerinde paylaşım özelliği sayesinde tüm yazıcılar, iOS 4.2 yüklü cihazların erişimine açılabiliyor olacak.
 • Yukarıda anlatılan iTunes üzerinden Shared Printer özelliğinden Mac kullanıcıları da yararlanabiliyor olacak. Fakat Mac OS X için de sürüm yükseltilmesi (10.6.5’e) gerekecek. Mac OS X 10.6.5’in de şu an bir beta sürümü bulunuyor.

AirPrint ile ilgili naçizane tecrübe ve yorumlarım şimdilik bu kadar 🙂 Eğer sizin de merak ettikleriniz varsa, yazıya yorum girerek sormaktan lütfen çekinmeyin.

70 Comments

 1. mehmet ziya kahveci

  14/10/2010 at 08:11

  çok güzel bir özellik geliyor demekki. mustafa bey, sizde öyle güzel izah ediyorsunuzki başka bir soru sormaya nerdeyse gerek kalmıyor. teşekkürler ediyorum.

 2. Ali karaarslan

  14/10/2010 at 08:21

  yayıladığınız bilgiler için teşekkürler birazda iphone için free programlar hakkında bilgi verseniz özellikle navigasyon programı 4.1 de jealbreak yapılamıyor ıtunes te çok pahalı satıyor başka yükleme yolu varmı free programları görüşlerinizi bekliyorum.iyi günler dileği ile

  • Mustafa Tan

   14/10/2010 at 08:40

   Selamlar,

   Aslında free uygulamaları da tanıtıyoruz fakat ücretsiz navigasyon uygulaması bulmak imkansız. Çünkü esas maliyet uygulamanın kendisi değil, uygulamanın kullandığı harita ve datalar. Navigasyon firmaları çok büyük paralar harcıyor bu bilgiler için. Dolayısıyla ücretsiz bir navigasyon uygulaması yapmalarına imkan yok.

   • Onur Gözüpek

    14/10/2010 at 12:10

    Ücretsiz navigasyon, iPhone’un içerisindeki harita uygulamasında var zaten 🙂 Gayet de başarılı…

  • Emre

   15/10/2010 at 03:16

   4.1 yaklasık 4 gündür jailbreak yapılabiliyor limera1n sitesini ziyaret edebilirsiniz

  • Berke

   16/10/2010 at 12:54

   limera1n jb yi Önermiyorum bemde greenposi0n jb yüklü gayette başarılı

   Not: Bu JailBreak BootRoom Özellikli yani 4.1 Den 4.2 geçerken aynen kalıyor

 3. ilker

  14/10/2010 at 08:31

  ipad imi ağarlıkla iş için kullandığımdan dolayı “numbers” v.b. çok iyi olacak bu air print olayı 🙂
  ağzınıza sağlık üstad…

 4. Bülent ERCAN

  14/10/2010 at 09:35

  Mustafa Bey,

  Anlatım diliniz ve paylaştığınız bilgiler için sizi tebrik ediyorum.Bu kadar iyi Türkçe kullanırken ufak bir hata yapıyorsunuz, düzeltme gereği hissettim, umarım yanlış anlamazsınız.Yazılarınızda (doğrudan vs anlamında) “direk” sözünü kullanıyorsunuz. Doğrusu “direkt” olacak.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Mustafa Tan

   14/10/2010 at 09:50

   Tam aksine teşekkür ederim. Başımın üstünde yeriniz var 🙂

   Kesinlikle haklısınız, herkesin anlayabileceği şekilde olsun diye bazen bazı kelimelerin harflerini yutuyorum yanlışlıkla. Hemen ilgili kelimeyi düzelttim.

 5. Anonim

  14/10/2010 at 09:57

  Yeni zil seslerinin gelecegini duymustum sanki ben ama, dogru mudur? Beta3 te var midir boyle bi degisim?

  • Mustafa Tan

   14/10/2010 at 10:20

   Evet yeni zil sesleri ve duvar kağıtları eklendi.

 6. Ediz

  14/10/2010 at 10:04

  Bilgilerini paylasmak icin emek harcayan, vakit ayiran az bulunurlardansiniz. Tesekkurler.

 7. Hakanim

  14/10/2010 at 11:26

  iphone 4.1 jailbreak cikti.

  Bedava navigasyon (tom tom turkey) , app indirebilirsiniz..

  Bize birazda cydia dan ve icerindeki uygulamalarindan bahsedebilirmisiniz?

  • Anonim

   03/11/2010 at 02:48

   valla ben baktım tomtoma 59 dolar diyor 😀

 8. Fatoş

  14/10/2010 at 11:44

  Sevgili Mustafa Bey;
  Ağzınıza ve aklınıza sağlık..Verdiğiniz bu açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler..
  Ben şunu sormak istiyorum..Acaba bu kadar olağanüstü özellikli bir cep telefononda,niye bu kadar kısıtlı mesaj tonu koyuyorlar sizce??
  Sadece fikrinizi merak ettim..
  Çok sağolun tekrar..

 9. Hakanim

  14/10/2010 at 12:08

  jailbrek yaptiktan sonra cydia dan unlimtones diye programi indirirseniz, zil seslerini vesaire iphona indirebilirsiniz..

 10. Fatih S

  14/10/2010 at 13:21

  Mustafa bey size tekrar teşekkür ederiz,
  itunes üzerinden paylaştırılan yazıcılara ulaşabilmek için itunes a sadece wi-fi üzerindenmi bağlanabiliriz. USB kablosu ile bağlantı kurulamıyormu?
  birde bunca yoğunluğunuz arasında sizden birde iPhone Turkey sitesinin bir iphone uygulamasını istesek çok mu üzerinize gitmiş oluruz:))

  teşekkür ederim

  • Mustafa Tan

   15/10/2010 at 10:06

   Evet sadece Wi-Fi üzerinden bağlanılıyor.

   sitemiz için bir uygulamaya ihtiyaç var mı? Blogumuz iPhone’a göre de konfigüre edildiğinden, Safari’den girildiğinde gayet kullanışlı olmuyor mu sizce ?

 11. emin

  14/10/2010 at 13:22

  Arkadaşımız bedava tom tom turkey var demiş ama App store da 59.99 dolar,çlışma ve bilgilendirmeleriniz çok tşkler Mustafa bey

 12. Gökhan

  14/10/2010 at 17:01

  Musta bey verdiginiz faydalı bilgiler için teşekkürler.

  Emin bey jailbreak yaptıktan sonra bedava indirdiğiniz navigasyon programını iTunes üzerinden telefonunuza atabilirsiniz.

 13. emin

  14/10/2010 at 17:36

  Gökhan bey tşkler,jailbreak yapmayı hiçbir zaman düşünmüyorum

 14. hakan

  15/10/2010 at 17:44

  Merhaba Mustafa Bey ben Youtube’de bir video izledim ve yeni duvar kağıtları ve zilsesleri sadece iPhone 4’de olucakmış benim elimde 3GS var bunlardada etkili olurmu yeni zilsesleri ve duvar kağıtları? Şimdiden teşekkürler

  • Hakan

   17/10/2010 at 13:53

   Öustafa Bey acaba sorumu yanıtlayabilirmisiniz

   • Mustafa Tan

    17/10/2010 at 14:14

    Selamlar,

    İzlediğiniz youtube videosunun linkini paylaşabilir misiniz? Sadece iPhone 4 olacağını pek sanmıyorum.

    • Anonim

     17/10/2010 at 19:00

     Tabiki Mustafa Bey altında yazıyor şu anda 3GS Üzerinde görünmüyor İşte Buyrun :
     http://www.youtube.com/watch?v=pUmkRMWQ7EQ

     • Mustafa Tan

      17/10/2010 at 19:23

      Ben videoda da göremedim açıkçası iPhone 3GS’te çalışmayacak diye.

      • hakan

       17/10/2010 at 19:58

       Mustafa bey yeni mesaj seslerinş gösterince sol alt koşede bir şey yazıyor ben ondan söylemiştim

       • Mustafa Tan

        17/10/2010 at 22:56

        Biraz araştırınca gerçekten de iPhone 3GS’te yeni SMS zil seslerinin çıkmadığını gördüm.

        Fakat kalıcı bir durum olacağını sanmıyorum. Yani iPhone 3G gibi cihazın performansını etkileyecek bir durum yok sonunda. Umarım final sürümünde gelir.

        • Hakan

         19/10/2010 at 21:40

         İnşallah Mustafa bey şey ne zaman final sürümü çıkar ve sizce yeni zilsesleri iPhone 3GS’de olurmu

         yanıtlarsanız sevinirim

 15. İlkan

  16/10/2010 at 09:49

  Mustafa bey sunduğunuz güzel bilgiler için sonsuz teşekkürler. Ben kendi bilgisayarım dısında iphone’umun tanımsiz olduğu x bir pc de iTunes a bağlanıp USB kablo ile çıktı alabilecekmiyim …teşekkürler

  • Mustafa Tan

   16/10/2010 at 10:21

   Selamlar,

   Yazıda da belirttiğim gibi USB ile bilgisayara bağladığım yazıcı, iPhone değil.

   Yazıcıya iPhone veya iPad’de gönderim USB kablosu ile değil, Wi-Fi üzerinden oluyor sadece.

   Evdeki yazıcımın ağ (network) özelliği olmadığı için sadece USB ile bağlı bilgisayarıma. Bilgisayarımda yazıcımı paylaşıma açtığımda, iTunes da yazıcıma ağ (network) üzerinden iPhone’un bağlanabilmesini sağlıyor.

   • murat

    24/11/2010 at 10:38

    mustafa bey bende hp 8500A var yalnız iphone 4 üm algılamıyor kaldı ki ben wireless üzerinden yazdırıyorum normal bilgisayardan bile gönderdiğim verileri.
    neden algılamıyor bunu anlayamadım

 16. hikmet

  16/10/2010 at 17:04

  Mustafa bey iOS 4.2 tahmini olarak ne zaman bitecek telefonlara final sürümünü nezaman yükleriz

  • Mustafa Tan

   17/10/2010 at 14:13

   Kasım ayının ortalarında yayınlanmış olur diye tahmin ediyorum.

   • Efe

    06/11/2010 at 12:49

    son tarih olarak 7 kasım olarak belirlenmiş.

 17. kadir

  17/10/2010 at 22:47

  mustafa bey bir sorum olacak size..ios 4.2 beta 3 sürümünde yeni mesaj zil sesleri gelmiş fakat bu zil sesleri sadece iphone 4 te görebiliyormuş.iphone 3gs ler için bu zil sesleri gelmeyecek mi yoksa apple 3g den sonra 3gs den de mi destegi cekiyor???

  • Mustafa Tan

   17/10/2010 at 22:56

   Kalıcı bir durum olacağını sanmıyorum. Yani iPhone 3G gibi cihazın performansını etkileyecek bir durum yok sonuçta. Umarım final sürümünde gelir.

   • esra

    03/02/2011 at 01:39

    Mustafa bey bu konuyla ilgili başka bir şey yazdınız mı daha sonra baktım ama bulamadım sanırım.. Yeni zil sesleri final sürümüyle de gelmedi değil mi 3gs modellere yani günlerdir araştırıyorum ben geçen bir iphone 4 de yeni sesleri görünce şok oldum ozamandan beri net bir cevap bulamadım ne yazık ki.. 4.2deki yeni sms ve zil sesleri 3gslere gelmedi dimi?

  • kadir

   18/10/2010 at 17:45

   Umarım öyle olur..Teşekkür ederim sorumu yanıtsız bırakmadıgınız için..

 18. Ahmet

  28/10/2010 at 22:08

  Mustafa bey iphone 3gs sahibiyim cihazıma ios_v4.1 yükledim ve jailbreak işlemini başarıyla yaptım ama henüz yayınlanmış bir simlock methodu yok jailbreak ‘i yayımlayan geohot isimli arkadaş simblock’un 4.2 resmi sürümüyle birlikte yayınlanacağını ima ediyor bir bilginiz varmı ? koca iphone artık sadece ipd görevi görüyor yardım lütfen

  • Efe

   06/11/2010 at 12:52

   şerif haşim’in yaptığı bir açıklamaya göre ios 4.2’nin çıkışından en fazla 2 gün sonra(9 kasıma denk geliyor.)bir unlock metodu paylaşılacakmış.(ben de kollarımı açmış vaziyette bekliyorum açıkçası çünkü ben de sizin düştüğünüz durumdayım.)

 19. bayser

  03/11/2010 at 19:23

  Mustafa Bey ;

  Size birşey sormak istiyorum iphone 3g vardı simdi iphone 4 aldım bilgisayarım bozuldu daha önce yüklemiş olduğum appler hepsi gitti. ve ben bu app leri ücretli aldım ancak bu satın aldığım app leri tekrar indirebilmek için nerede görebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 20. UGUR SAGLAM

  09/11/2010 at 21:14

  mustafa bey yurtdısı 4.1 sürüm simlock cihazım var.cihazımı nasıl kullanıma actırabilirim?

 21. Ekrem Ekicigil

  23/11/2010 at 13:59

  Vista kullanıcısıyım… hizmetlerde AirPrint özelliği yok. iTunes ve iPhone’um en son güncel sürümler. 10.1 ve 4.2.. ne yazık ki hizmetlerde bu özelliği göremiyorum. Printer’ım paylaşıma açık, wifi falan hiçbir sorun yok.

  Acaba sorun neden kaynaklanıyor olabilir.. iTunes’dan baktım, acaba AirPrint için bir ayar falan var mıdır diye, fakat ne yazık ki rastlamadım.

  Sorun ne olabilir, fikirlerinizi bekliyorum.

 22. levent veryeri

  23/11/2010 at 15:45

  Mustafa bey selamlar,
  vista kullanıyorum. Fakat hizmetlerde airprint gözükmüyor. Itunes son versiyon yüklü ve program açık. Neden olablir acaba?

 23. Onur Can

  23/11/2010 at 22:35

  Mac icin de artik bu ozellik var nasil kuruldugunu anlatabilirmisiniz?

  • Mustafa Tan

   23/11/2010 at 22:36

   En kısa zamanda bir yazı paylaşacağım 🙂

 24. muratcg

  24/11/2010 at 16:33

  Mustafa Bey
  itunes ve iphone son versiyon arkadaşın da sorduğu gibi vista 32 de airprint hizmetlerde görünmüyor , ” Windows’taki iTunes üzerinden paylaştırılan yazıcılara bağlanmak için ise kullanıcı adı ve şifre girmek gerekiyor.” demişsiniz itunes de bir ayarmı var acaba.
  Teşekkürler

 25. burak

  26/11/2010 at 15:40

  MERHABA ,

  AİRPRİNT ÖZELLİĞİNİ KULLANMAK İSTİYORDUM FAKAT SORUNLARLA KARŞILAŞTIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?
  İTUNES 10.1 YÜKLÜ ANCAK BİLGİSARIMDA HİZMETLER İÇİNDE AİRPRINT YOK.
  İPHONE DA YAZICI BULAMIYOR , YAZICI AYNI AĞ İÇİNDE PAYLAŞIMA AÇIK.
  2 SAATTİR UĞRAŞIYORUM LTF YARDIM. TŞK.

 26. burak

  26/11/2010 at 15:43

  NOTBOOK TA VİSTA YÜKLÜ BU BİR SORUN MU ?

 27. Pingback: iPhone ve iPad için iOS4.2 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı | Cep2Wap.Com

 28. Tayfun

  08/12/2010 at 03:57

  Konu yazdırma özelliğinden bizim köyün muhtarı kim olacak kısmına kadar gitmiş:) Mustafa bey iphone 4 cihazımda sizin ekrandan aldığınız resimdeki gibi “yazdır” olarak ekran tuşu çıkıyor. Tıkladığımda “yazıcı ara” çıkıyor, tekrar tıkladğımda aramaya başlıyor. Aynı ağda yazıcı olmasına rağmen görmüyor ve “yazıcı bulunamadı” cevabını alıyorum. İtunes daki beta sürümü henüz yüklenmediğinden mi olmuyor?10.1.0.54 yüklü, yani bu sürümde henüz betası yüklenmemiş anlamınamı geliyor? Yoksa kendini sıkma, hayatta daha önemli şeyler var mı diyorsunuz? Şaka tabi, iyi çalışmalar diliyorum:)

 29. Anonim

  18/01/2011 at 21:47

  Air Print Activator isimli küçük bir yama programı yüklenmezse HP markalı ve WiFi özelliği olmayan yazıcılari kullanmak mümkün değil…Ufak bir not daha bilgisayar kullanıci şifresi koymadınız halde sizden şifre istemesi garip…Bunu aşmanın yoluda kullanıcı hesaplarından şifre oluşturun ve onu kullanıcı adı ile birlikte kullanmak…

  • denguney

   18/01/2011 at 22:27

   Yukardaki yazımda kelime eksikliği ve cümle düşüklükleri için özür…AirPrint Activator yoksa Mustafa beyin anlatıklarını başarma imkanı yok….Sözkonusu program dosya internette var ben buldum….Yazıcım HP 910 sıradan bir yazıcı,Wifi özelliği yok ama takır takır yazdırıyorum.Yazdırma sırasında Ağ trafiğini kontrol eden virus programı ve koruma duvarını geçici olarak durdurmak gerekiyor…..

   • denguney

    18/01/2011 at 22:31

    Tayfun bey yazıcıyı bulamıyorsanız….Ağ trafiğini koruyan virus programını,koruma duvarını geçici olarak devre dışı bırak,başaracaksınız….

 30. esra

  05/02/2011 at 02:54

  Yeni zil sesleri final sürümüyle de gelmedi değil mi 3gs modellere yani günlerdir araştırıyorum ben geçen bir iphone 4 de yeni sesleri görünce şok oldum ozamandan beri net bir cevap bulamadım ne yazık ki.. 4.2deki yeni sms ve zil sesleri 3gslere gelmedi dimi?

 31. yasin

  18/02/2011 at 00:13

  arkadaslar yurt disindan yeni iphone getirttim.fakat surumu 4.2.1 oldugu icin calismiyor.nasil kirdirabilirim.

 32. Emre Çimen

  15/03/2011 at 21:23

  Lazer bir yazıcı alacam ama bu özelliği de olsun istiyorum ne önerirsiniz?

 33. Deniz Demir

  05/04/2011 at 11:30

  Merhaba Mustafa Bey

  Bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.
  Iphone 3GS kullanıyorum ve en son 4.3.1 yükledim.
  İş yerimize Hp Officejet 6500A Plus aldık.Wireless mevcut yazıcımızda.
  Yazıcımız Kablosuz modemimize bağlanıyor fakat bir iphone dan bir döküman göndermek istediğimiz de yazıcıyı bir türlü bulamıyor.
  Bu arada Modemimiz US Robotics Wireless 4 Portlu print server destekli.

  Sizce sorun ne olabilir.
  Saygılar

 34. tayfun

  09/05/2011 at 17:39

  selam ,

  birinci sorum , ıpad 2 üzerinden hp p112w lazer printer kullanmak istiyorum , wireless olmakla bilirkte airport özelliği yokmuş , ıpad 2 den balanabilirmiyim .

  tşk

 35. Mustafa semih

  20/10/2011 at 15:11

  İos 5 yukledikten sonra airprint yazicimi gormemeye basladi,acaba nedeni ne olabilir.

  • denguney

   09/01/2012 at 23:24

   İOS % için AirPrint Actvatot benzeri bir yama yüklemek gerekli adı FingerPrint internette 10 dolara satılıyor..7 gün ücretsiz…. http://www.collobos.com/download/fingerprint/Win32/FingerPrintSetup.exe tıkla

   • denguney

    28/02/2012 at 00:22

    ? işareti yerine 5 gelecek yani İOS 5 olacak düzeltiyorum

    • denguney

     28/02/2012 at 00:25

     ? soru işareti demişim % işareti yerine 5 gelecek olacaktı….

 36. büşra

  02/01/2012 at 11:29

  açıklamalarınız çok güzel teşekkürler fakat ben yazdırma özelliğini aktif hale getiremedeim iOS5 yüklü telefonumda hpF4500 wifi özelliği olan bir yazıcı kullanıyorum ancak hizmetler kısmında airprint bulamadım yazıcıda bu özellik yok diyemi acaba?