TuneUp ile iTunes’ta Şarkılarınızı Kolayca Düzenleyin

iTunes Store’dan müzik satın almayanlar, sadece bu yazıda bahsettiğimiz yöntemle bilgisayarlarındaki şarkıları (mp3) iTunes ve iPhone’a yükleyebiliyorlar. Tabii bilgisayarlarımızdaki bu müzik dosyaları, iTunes Store’dakiler gibi, albüm kapağı, albüm adı, şarkı ve şarkıcı adı açısından düzgün olmadığından, çok dağınık gözüküyor. Hatta bu yüzden, daha evvel tanıttığımız TuneWiki gibi şarkı sözü (lyrics) uygulamalarını verimli kullanamıyoruz.

Fakat TuneUp ismindeki, iTunes ile entegre çalışan ve bilgisayarımıza yüklediğimiz bir uygulama sayesinde tüm müzik arşivimiz, mucizevi bir şekilde otomatik olarak derlenip toplanıyor. Albüm kapaklarına ve albüm adlarına varıncaya kadar tüm şarkılarımız düzenleniyor. Peki tüm bunlar nasıl mı oluyor?

1) Bunun için de önce bu adresten işletim sistemimize (Windows veya Mac) uygun TuneUp versiyonunu bilgisayarımıza yüklüyoruz. (Kurulum sırasında iTunes’un kapalı olması gerekiyor.)

2) Kurulum tamamlandıktan sonra TuneUp, iTunes ile entegre hale geliyor ve iTunes’un hemen sağında beliriyor. TuneUp’ı ilk defa kullandığımuz için önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kayıt olmamız gerekiyor. Bunun için de bir mail adresi ve şifre girip alttaki “Start Program” seçeneğine tıklıyoruz. (Eğer daha evvel kayıt olduysak üssteki “Login” seçeneğini kullanıyoruz.)

(Eğer TuneUp’ın lisansını satın almış olsaydık, yukarıdaki “Activation Code” alanına bir de aktivasyon kodunu girecek ve ücretsiz deneme sürümü için geçerli olan maksimum 100 hatalı şarkı düzeltme ve 50 albüm kapağı ekleme limitini kaldırmış olacaktık. Yazının sonunda lisans konusundan ayrıca bahsedeceğim.)

3) Ardından da karşımıza, TuneUp ile yapabileceklerimizi gösteren bir menü çıkıyor. (Aslında TuneUp’ın bir çok yeteneği var, fakat ben bu yazıda sadece, en temel özelliği olan şarkı etiketleme işleminden bahsedeceğim.)

4) iTunes’umuzun müzik menüsünden, düzenlenmesini istediğimiz şarkıları sürükle bırak yöntemi ile aşağıdaki gibi TuneUp uygulaması üzerine taşıyoruz. (Her seferinde 100’den fazla şarkı taşınmamasını tavsiye ederim, yoksa işlemin bitmesi için çok beklemek zorunda kalabiliyoruz. )

5) Sürükleme işlemi biter bitmez de TuneUp, şarkıları tanıma işlemini başlatıyor. Bunun için de daha evvel tanıttığımız Shazam, MusicID ve SoundHound gibi uygulamalarının kullandığı bir teknoloji kullanıyor. Yani her bir parçanın küçük bir kısmını sunucularına yollayarak, şarkıyı tanımaya çalışıyor. Tanıdığı her şarkının da adını, şarkıcısını, albümünü ve albüm kapağını aşağıdaki gibi gösteriyor.

TuneUp şarkıları sunucusuna yolladıktan sonra da genelde %90-95 başarı oranıyla tüm şarkıları tanıyor. Fakat yine de, kaydetmeden önce bize soruyor. Eğer tüm şarkıların düzgünce etiketlendiğini düşünüyorsak “Save All” (Hepsini Kaydet) seçeneğine, eğer tek tek kaydedeceksen de her şarkının yanındaki disket şeklindeki kayıt düğmelerine tıklıyoruz.  “Clear All” seçeneği ise tüm tanıma sonuçlarını temizliyor. Ya da istersek “X” işaretini kullanarak tek tek de bu işlemi yapabiliyoruz.

6) TuneUp’un tanıdığı şarkıları kaydedince de iTunes’taki ilgili şarkıların hepsi aşağıdaki örnekteki gibi düzgünce etiketlenmiş oluyor.

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Bu noktada özellikle belirtmek istiyorum ki TuneUp’un Türkçe şarkıları tanıma başarısı oldukça yüksek ve şaşırtıcı. Genelde yabancı müzik dinleyen biri olduğum için arşivimde çok fazla Türkçe şarkı yoktu. Sağdan soldan rastgele edindiğim (bakınız yukarıdaki ekran görüntüsü) farklı türdeki Türkçe şarkıları başarıyla bulmasına çok şaşırdığımı açıkça belirtmeliyim. Yabancı şarkılardaki başarısından zaten bahsetmeye gerek bile yok 🙂

7) Son olarak iTunes’taki şarkılarımızı TuneUp ile etiketledikten sonra, bu şarkıları iPhone’umuza transfer ettiğimizde, iPod uygulaması da ayrı bir güzel oluyor 🙂

Hatta eğer daha evvel hiç kullanmadıysanız, mutlaka TuneWiki uygulamasını da iPhone’unuza bir yükleyin. Sonra da TuneUp ile etiketlediğiniz şarkıların bir TuneWiki ile dinleyin. Özellikle yabancı parçaların sözlerinin nasıl şarkıyla birlikte senkronize gösterildiğine çok şaşıracaksınız. (Maalesef çoğu TuneWiki çoğu Türkçe şarkının sözlerini bulamıyor.)

Gördüğünüz gibi TuneUp şarkılarımızı gayet başarılı bir şekilde etiketliyor. Fakat eminim ki çoğu müzik hastasına TuneUp’ın 100 şarkılık ücretsiz sürümü yeterli gelmeyecektir. Bu durumda ömür boyu sınırsız kullanım için ya 29.95$’a Gold paketi, ya da bir yıllık sınırsız kullanıma izin veren 19.95$’a Annual paketi almak gerekiyor. (Lisans alırken kredi kartı veya PayPal gerekiyor.)

Fakat çeşitli promosyon kodlarını kullanarak bu lisansları indirimli alma imkanı da oluyor. Örneğin ben bir lisans aldığım için, siz de satın alırken arkadaşlarıma %15 indirim imkanı sağlayan bu linki kullanabilirsiniz.

Bence TuneUp bu konudaki en başarılı çözüm. Gerçi fiyatı daha uygun olsaymış çok daha iyi olurmuş. Lütfen eğer siz de TuneUp’ı deneme imkanı bulursanız lütfen yorum girerek düşüncelerini paylaşın. http://www.tuneupmedia.com adresinden de program hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu arada ekstra bir ayar yapmaz isek her seferinde iTunes’u açtığımız da TuneUp da çalışıyor. Bunu engellemek için de TuneUp’ın Windows sistem çubuğundaki Ayarlar (Preferences) menüsünü açıp, aşağıdaki gibi “Launch TuneUp with your media player” seçeneğini kapatmamız gerekiyor. (Tabii ardından “Save” seçeneğine tıklamayı unutmuyoruz.)

Not: TuneUp şarkıları tanıma işlemi sırasında bilgisayarımızın internet bağlantısını kullanır. Standart portları kullanmadığı için de özellikle firewall ve proxy arkasında bulunan şirket bilgisayarlarında bağlantı sorunları yaşayacaktır.

58 Comments

 1. Onur Can

  29/09/2010 at 23:44

  Tesekkurler mustafa bey super bi yazi olmus tam ihtiyacim olan bi seyi tanitmissiniz ancak turkiye’ye itunes store’un gelmesini hala bekliyelim mi sizce yoksa bosuna umutlanmayalim mi artik?

  • Mustafa Tan

   29/09/2010 at 23:51

   Eninde sonunda gelecek ama ne zaman olur ben de bilemiyorum açıkçası 🙂

 2. Mustafa Akan

  30/09/2010 at 00:25

  harika olmis mustafa bey. ama fiyati biraz ucuk ve kredi karti numaralarini vermek bunlarin sayfasinda ne kadar guvenli bilemiyorum acikcasi korkuyorum. mustafa beybtanitabileceginiz cok guzel bi uygulama var. adi touchmouse(logitech) iyi gunler

  • Mustafa Tan

   30/09/2010 at 00:30

   Teşekkürler.

   Zaten internette klasik kredi kartı verilmez. Ya PayPal kullanacaksınız ya da Sanal Kredi kartı. Ben ikisini de kullanıyorum gönül rahatlığı ile.

   Çünkü sanal kredi kartının limiti çok çok düşük. Gerekirse arttırıyorum.

  • Mustafa Tan

   30/09/2010 at 00:36

   Bu arada 100 şarkıya kadar hiç bir kredi kartı bilgisi vermeden ücretsiz deneyebilirsiniz.

 3. Osman Bicim

  30/09/2010 at 01:08

  Harika bir program 🙂 şarkı isimleri sanatçılar parça isimleri konusunda takıntılı olan biri için biçilmez kaftan 🙂 Hem Yerli hemde Yabancı albüm ve parçalarda gerçenten harikalar yaratıyor. Ancak free versiyonu kesinlikle yetmiyor 🙁 pro almak zorunda kaldım.

  • wizofwor

   03/10/2010 at 22:04

   Aynı işi yapan ücretsiz TidySong var. Tune Up kadar kullanışlı değil ama Tune Up’ı satın almadan önce bir denemekte fayda var.

 4. Bedri SEFER

  30/09/2010 at 03:11

  Herşey iyi güzelde senkronize ederken Itunes hata vermeye başladı :bilinmeyen hata:13019 . Nedir bu bilen varmı ? işlem gören şarkılar iphone da çalmıyor

 5. Mustafa Gök

  30/09/2010 at 08:20

  Çok kullanışlı teşekkürler. Dağınık durumdaki albüm parçalarını bir araya topluyor olması çok hoşuma gitti. Ortalık düzenlendi.

 6. Zebedee

  30/09/2010 at 09:04

  iPhone aldigim günden beri pisikopat olmustum resmen, Günlerce ugraşip Albumleri bu sekilde düzenlemeye calistim. yarisini başardim, sonra biraktim 🙂
  Gercekten cok güzel ve kullanisli bir uygulamaymiş. Keşke fiyati da 29 – 19 yerine 19 – 9 olsaydi…

 7. Fatih S

  30/09/2010 at 09:19

  mustafa bey çok teşekkürler gerçekten,
  benim için bir takıntı haline gelmişti dağınık listeler.
  bilinmeyen albüm veya şarkıcı ifadelerini görünce fena halde sinirim bozuluyordu. sanırım bu program tam çözümü bu işin.
  ama arkadaşıma katılıyorum fiyatı 20 dolar gibi olsaydı almak için gereken düşünme sürem daha kısa olurdu.
  Bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   30/09/2010 at 09:27

   Bence pahalı olmasının sebebi şarkıları dinleyerek tanıması. Dünyada bu hizmeti veren firma sayısı (Örnek: Shazam) az. Muhtemelen TuneUp da başka bir firmadan hizmet alıyor, bu yüzden de lisans ücreti biraz pahalı.

 8. Murat

  30/09/2010 at 12:21

  Teşekkürler daha önce tune up utilities kullanırken reklamı çıkmıştı bir deniyim demiştim daha sonra sinir bozunca silmiştim şimdi tekrar deniyim 🙂

 9. Emre

  30/09/2010 at 12:49

  Mustafa BeY Çok Teşekkürler

  Anlatım Muhteşem Olmuş..

  Fakat Ben İşlemleri Sırasıyla Yaptığımda Halde Şarkı Sözlerini Çıkartamadım..

  Albüm Kapaklarını Buldu Fakat Dinlerken Şarkı Sözleri Geçmiyor..

  Nerede Hata Yapmış Olabilirim..

  Cevabınız İçin Şimdiden Teşekkürler..

  • Mustafa Tan

   30/09/2010 at 13:01

   Şarkı sözleri icin yazida da bellirtigim gibi TuneWiki uygulamasini kullaniyorsunuz degil mi?

   Ayni sekilde yine yazida bahsedildigi gibi her sarkinin sözünü bulamayabiliyor TuneWiki.

   • Seçkin

    15/02/2012 at 21:54

    soundhound da tunewikiyle aynı işi yapmıyor mu zaten?

 10. orhan yetim

  30/09/2010 at 13:14

  başka bu gibi uygulamalar yok mu benim kredi kartım yok ve alamıyorum napcam şimdi??????

  • E.S

   01/10/2010 at 22:00

   Benim yaptığımı yap dostum… ben çok önce denedim TuneUp’ı ama daha sonra limit dolunca google’dan istediğim boyuttaki kapağı görsellerde bulup farklı kaydet ile bilgisayara oradan da albümün klasörüne ve itunes Tag’la albümdeki şarkılara ekledim! tamam manuel ama ne yapalım çözüm çözümdür. ve bir not albüme ait şarkılar dağınıkta olsa onları toparlamak o kadar da zor değil…

 11. Emre

  30/09/2010 at 13:56

  🙂 Kusura Bakmayın..

  Tune Wiki’yi İndirmemiştim Sadece Tune Up Sanıyordum..

  Tekrar Okuyunca Farkettim 🙂

  Çok Teşekkürler

 12. zafer bayraktar

  30/09/2010 at 14:39

  tesekkurler mustafa bey.kac gundur ugrasıyordum bende muzıklerı duzenlemek için.nıhayetınde sıkılmıştım artık uğraşmaktan.”hızır” gibi yetiştin gerçekten.ama lisans almak şart bence.

 13. Tolga

  30/09/2010 at 14:43

  yine teşekkür,
  Mustafa Bey, herşeyden önce anlatım tarzınız şahane. yani bilemiyorum internette sizin site kadar özverili ve güzel çalışan başka site var mı? umarım bu emeklerinizin karşılığını en kısa zamanda alırsınız (madden). apple ya da bilkom size başarı odulu vermeli. ciddiyim 🙂

 14. Emre D

  30/09/2010 at 15:51

  iTunes icinden sarkilar ve albumler duzenlenebiliyor.
  iTunes icindeyken albumun uzerine sag tiklayin, yeni cikan pencerede bilgiler (info) girin. Orda albumu kendi istediginiz gibi duzenliyebilirsiniz (album kapagi’da yukliyebiliyorsunuz). Bu yontemle sarkilar tek tek de duzenlenebiliyor. Duzenlenen albumler otomatik olarak bilgisayardaki dosyadada degisiyor.
  Cok basit ve bedava.

  • Absürd

   30/09/2010 at 19:30

   Yüzlerce şarkıyı düzenlemeyi deneyin bence, iki günümü aldı 800 kadar şarkıyı albüm kapağı, şarkı ismi düzenlemesi, türü vs. derken, inanılmaz da yorucu oluyor bu program bunları benim yerime yapıyor işte daha ne olsun.

 15. M.Can

  30/09/2010 at 21:16

  Hayatımda gördüğüm en mükemmel program. Programı yapanlara ve Mustafa Bey’e teşekkürler.

 16. Pilot23

  30/09/2010 at 21:39

  Bunlara gereng yok yeterki korsan cd almayin!

 17. mert sal

  01/10/2010 at 15:03

  bunu yapmak için şarkıların library kısmında olması lazım.yoksa ipad menüsü altındaki müzik kısmından seçip sürüklenmiyor.

 18. çağatay aktürk

  01/10/2010 at 15:33

  gerçekten süper bir program… şu ana kadar sadece eski 45’likler de tanımamazlık etti… O da olur o kadar diyorum… Dayanamadım aldım gold üyeliği 🙂 internette dediğiniz gibi %20’lik indirim çok rahatlıkla bulunuyor… Alacak olanlar önce o codeları araştırsın mutlaka.

 19. Osman Biçim

  01/10/2010 at 17:37

  Programa hayran kaldım. 2 Günde nerdeyse bir senedir uğraş verdiğimden çok daha fazla albümü “hizaya soktum” 🙂
  Kesinlikle verilen parayı hak ediyor.

 20. Eren

  01/10/2010 at 18:29

  Kesinlikle o kadar para vermeye değmez albüm kapağı olmuş olmamış ne farkeder hem gereksiz yere yer kaplıyor. İki tık yapıp isim yazmamak için 27 dolar falan hiiiç verilmeye değmez getirin ipodunuzu iphoneunuzu 3bin tanede olsa ben hepsine tek tek yazarım 🙂

 21. Anonim

  02/10/2010 at 10:04

  Kesinlikle verilen parayı hakediyor… Daha önce bu işlem için MusicBrainz’in Picard isimli programını kullanıyordum. Bedava olmasına rağmen özellikle yeni albümlerde sorun çıkarttığı için son dönemlerde pek mutlu değildim. TuneUp ise işini sorunsuz hallediyor. Tek problemi albümlerin note kısmına cleaned by tuneup diye reklamını koyması. Şimdi onları temizliyorum tek tek :)))

  • cem

   22/08/2011 at 14:13

   Bunu ayarlarından halledebilrisin,o zaman hiçbirşey yazmaz..

 22. Neval

  02/10/2010 at 13:22

  the feature you are trying to use is on a network resource that is unavailable. Click ok to try again, or enter an alternate path to a folder containing the installation package ‘itunes.msi’ in the box below. itunes 10 yüklemeye kalktığımda bu uyarı çıkıyor ne yaptıysam çözemedim mustafa bey. 2 gündür uğraşıyorum lütfen yardımcı olun. itunes açmaya kalktığımda da bu eylem yalnızca şuan yüklü eylemler için geçerlidir diye bir hata veriyor. lütfen yardımcı olun 🙁

  • Mustafa Tan

   02/10/2010 at 13:29

   Bilgisayarınızda daha evvel yüklü olan eski versiyon iTunes veya Quicktime sebep oluyor bu hataya muhtemelen.

   Windowsta; Başlat -> Ayarlar -> Denetem Masası -> Program Ekle/Kaldır menüsünden QuickTime ve iTunes uygulamalarını önce bir kaldırın.

   Sonra da bilgisayarınızı bir kapatıp açıp iTunes 10’u kurmayı tekrar deneyin.

   • Neval

    03/10/2010 at 11:25

    denemiştim. quiktime kaldırılıyor fakat itunes kaldırmaya kalkınca bu seçenek çıkıyor bir türlü çözemedim. tekrar kurmaya kalkınca da bu seçenek çıkıyor dosya seçmemimi istiyor anlayamadım. k.bakmayın sizi de uğraştırıyorum mustafa bey 🙁

  • Doctor Zagor

   03/10/2010 at 22:02

   MAC de de bu sorunla karşılaştım PİNG kurduğu için biraz problemli olabilir. Ancak kurarken MAC FORCE QUIT, WINDOWS sağ tık TASK MANAGER den itunes u kapatmanız uygun olabilir. Sonra bilgisayarınızı restart yapın. ( Bence tabi )

 23. acar

  02/10/2010 at 14:58

  slm iphone 4 bumper nereden alabiliriz orjinal.yardım

 24. Zebedee

  03/10/2010 at 21:08

  Yeni tema cok güzel olmus 🙂
  Profil resmini nerden degistiriyoruz? Profil sayfasinda bulamadim.

  • Mustafa Tan

   03/10/2010 at 21:13

   Teşekkürler 🙂

   Profile sayfasından değiştirilmiyor. Kayıt olduğunuz email adresi ile http://en.gravatar.com/ adresine üye olup ordan foto (avatar) eklerseniz burada da otomatik değişecektir.

 25. Zebedee

  04/10/2010 at 09:19

  Merhaba,
  Şu sıralar çevremdeki yeni iPhone satın almış kişiler eski kullanıcı olarak bana en çok “Zil sesini nasıl değiştirebiliriz” diye soru soruyorlar. Onlar için hazırladığım bir döküman vardı, ve inanın bugüne kadar bu sitede yayımlanmamış gerçekten çok kolay bir yöntem.
  E.Posta adresinizi bana mail yoluyla (tsusamciogluATgmailDOTcom) bildirirseniz, size hazırladığım yazıyı sizinle paylaşmak isterim.

 26. mwol

  05/12/2010 at 14:13

  çok güzel bir program tanıtım için teşekkürler diğer özelliklerinede değinirseniz sevinirim fiyat olarak sizin sayenizde %15 indirimli aldım ayrıca teşekkürler

 27. Burak

  07/12/2010 at 23:29

  Mustafa Bey Merhaba,

  TuneUp’ı kurdum bilgisayarıma ancak açtığımda aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.

  QUOTE
  TuneUp was unable to load.
  LOG started
  ERROR syntax error all.js 1
  ERROR Output is not defined tuneup.html?language=en-TR&player=itunes 288
  DOM.onElementLoad: document.body
  UNQUOTE

  Sorun nedir bir fikriniz var mı?

  Teşekkürler.

 28. Teknolog

  15/01/2011 at 18:20

  acaba hem bu işi yapan hemde şarkı sözlerini mp3 ün içine kadedebilen bir program varmı? tune up albüm kapağı ve şarkı bilgilerini getiriyor ancak şarkı sözlerini getirmiyor değilmi?

  ben bu tune up u satın aldıktan sonra böyle bir yazılımın olduğunu fark etmekten korkuyorum.

  • Mustafa Tan

   15/01/2011 at 18:27

   Tuneup’a hemen para vermek zorunda degilsiniz. Once bir Ucretsiz versiyonunu deneyip görün.

   Şarkı sözleri de telif kapsaminda oldugundan dört dörtlük bir uygulama bulamazsiniz.

   Sarki sozleri icin yazida da bahsi gecen TuneWiki uygulamasini oneririm.

  • Teknolog

   15/01/2011 at 18:44

   Teşekkürler Mustafa Bey,
   deneme sürümünü kullandım ama acaba o özellik varda ben mi bulamadım diye tekrar sorayım dedim, o zaman evillyrics ile şarkı sözlerini kaydetmeye devam,ayarlarında itunes destegini aktif hale getirirseniz, müzik sözlerini TuneWikiye gerek kalmadan kendi ipod uygulamasından görebiliyorsunuz

 29. Osman Serkan

  22/01/2011 at 09:15

  Merhabalar

  Öncelikle böyle bir programı tanıtıp haberdar olmamızı sağladığınız için teşekkür ederiz. Programın GOLD sürümünü satın aldım lakin clean bölümüne 100-250-500 parça da atsam hiçbirini temizlemiyor “not found” diyor.

  Albüm kapağı bulma bölümünde şimdilik sorun yok. Bu programı satın alırken şarkının; adını, albümünü, yılını, türünü düzenlesin diye almıştım lakin neden “not found” hatası vermekte, neden bulamamakta anlamış değilim.

  Yardımcı olmanızı umuyorum.

 30. osman

  28/02/2011 at 19:14

  Merhaba, tuneup ı yazınızı okuduktan sonra indirdim, ilk 100 şarkılık hakkımı bir güzel kullanıp çok memnun olunca ömür boyu kullanım için pro aldım. yalnız aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi kırmızı ile işaretlenen kızımların bilgilerini bulduğu halde dosyaları düzenlemiyor. bir yerde bir hata ismi de vermiyor. bu konu hakkında fikriniz var mı ? yardım edebilir misiniz ?

  http://img200.imageshack.us/i/tuneupm.jpg/

 31. emrahkaan

  08/08/2011 at 16:06

  Merhaba, programı kurdum aynen ıtunes un sag tarafında acılıyor ancak kayıt sayfası yerıne aşagıdakı yazılar gelıyor…

  TuneUp was unable to load.
  LOG started
  ERROR missing } after function body all.js 15036
  ERROR Output is not defined tuneup.html?language=en-TR&player=itunes 304
  DOM.onElementLoad: document.body

 32. Pingback: CopyTrans Manager ile Kolayca Şarkı ve Uygulama Transferi | IPHONE Cep Telefonu

 33. melis

  18/01/2012 at 21:00

  ben genius listesi olusturamiyorum ne yapmam gerek yardimci olur musunuzz

 34. Pingback: iphone’a Müzik Yükleme | Genelleme

 35. Afyonteam

  07/02/2012 at 03:21

  Mrb acaba lisans tek kullanimlikmi
  Ortak almaya kalksak uc dort kisi bir problem olurmu veya tek mail ile dort kisi kullansa
  Ayrica fiyati artmismi ben bugun 49$ gorur gibi oldumda

 36. Duranek

  07/03/2012 at 03:15

  İnanilma bir program. Paylasim icin sonsuz tesekkurler. Shazam ve soundhound ile bulamadigim bir album vardi cd de. Cdyi taktim ve itunes u actigim anda album kapagi sarkici yil ve tur kisimlari ve sarki isimleri gelmisti. Para verip alacagim full surumunu. Tekrar tekrar tesekkurler.

 37. puypuk

  29/07/2012 at 01:10

  ben TuneUp’a üye olamıyorum registration penceresi çıkmıyor nasıl yapacağımı anlayamadım yardımcı olabilir misiniz?